Laddar...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1914, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
440
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1914, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
441
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
442
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gürsch, Carl Friedrich, bataljkarta, kopparstucken, "Plan des Treffen bey Villinghausen den 15ten und 16ten Julius 1761...", pappersstorlek 65 x 53 cm,  säljes till förmån för Röda Korset,
453
Gürsch, Carl Friedrich, bataljkarta, kopparstucken, "Plan des Treffen bey Villinghausen den 15ten und 16ten Julius 1761...", pappersstorlek 65 x 53 cm, säljes till förmån för Röda Korset,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, total längd 61 cm
454
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, total längd 61 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti romerska mynt, cirka 60 stycken
456
Parti romerska mynt, cirka 60 stycken
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
459
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
460
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kniv, smide med silverhandtag, så kallad gauchokniv, Arbentina, 18-1900-tal, svårtydd, etsad skrift på klingan, 1 kavelplatta defekt, l 24 cm
464
Kniv, smide med silverhandtag, så kallad gauchokniv, Arbentina, 18-1900-tal, svårtydd, etsad skrift på klingan, 1 kavelplatta defekt, l 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti, delvis äldre silvermynt, total vikt cirka 1300 gram
477
Parti, delvis äldre silvermynt, total vikt cirka 1300 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Parti flygplansmodeller, metall och plast, mestadels Dinky Toys och Tekno, säljes till förmån för Röda Korset, slitage
511
Parti flygplansmodeller, metall och plast, mestadels Dinky Toys och Tekno, säljes till förmån för Röda Korset, slitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Inklinometer (Klinometerkompass) samt ekvatorialkompass, mässing, Stanley respektive West , London, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Röda Korset
513
Inklinometer (Klinometerkompass) samt ekvatorialkompass, mässing, Stanley respektive West , London, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Röda Korset
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm
538
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vette, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, andfågel, l 33 cm, bruksslitage
541
Vette, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, andfågel, l 33 cm, bruksslitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Trofe, monterad Eland, daterad 2010, Omujeve, höjd 100 cm
542
Trofe, monterad Eland, daterad 2010, Omujeve, höjd 100 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Trofe, monterad Springbuk, daterad 2010, Omantandeka, höjd 46 cm
543
Trofe, monterad Springbuk, daterad 2010, Omantandeka, höjd 46 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofe, monterad Gnu ("fattigmansbuffel"), daterad 2011, Omujeve, höjd 51 cm
544
Trofe, monterad Gnu ("fattigmansbuffel"), daterad 2011, Omujeve, höjd 51 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofe, monterad Kudu, daterad 2011, Omantandeka, höjd 120 cm
545
Trofe, monterad Kudu, daterad 2011, Omantandeka, höjd 120 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Trofe, monterad Oryxantilop, daterad 2011, Omantandeka, höjd 120 cm
546
Trofe, monterad Oryxantilop, daterad 2011, Omantandeka, höjd 120 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofe, monterad topi, daterad 2010, Omujeve, höjd 84 cm
548
Trofe, monterad topi, daterad 2010, Omujeve, höjd 84 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofe, monterade vårtsvinsbetar, daterad 2012, Zambia, höjd 26 cm
549
Trofe, monterade vårtsvinsbetar, daterad 2012, Zambia, höjd 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Trofe, monterad Impala, daterad 2010, Omujeve, höjd 68 cm
550
Trofe, monterad Impala, daterad 2010, Omujeve, höjd 68 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofe, monterad Wildebeest antilop, daterad 2010, Omujeve, höjd 68 cm
551
Trofe, monterad Wildebeest antilop, daterad 2010, Omujeve, höjd 68 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofe, monterad Pukuantilop, daterad 2012, Zambia, höjd 64 cm
552
Trofe, monterad Pukuantilop, daterad 2012, Zambia, höjd 64 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Plym för paradhjälm vid Fortifikationen eller Dragonregemente
553
Plym för paradhjälm vid Fortifikationen eller Dragonregemente
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm
592
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti diverse; machete, brynstål med mässingsfäste, 1800-tal mm
618
Parti diverse; machete, brynstål med mässingsfäste, 1800-tal mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dolk i balja, Badik, indonesien, damaskerad klinga med träfäste, total l 41 cm
654
Dolk i balja, Badik, indonesien, damaskerad klinga med träfäste, total l 41 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913, stämplad PV (Parque de Valencia) och numrerad 1121, total l 55 cm
656
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913, stämplad PV (Parque de Valencia) och numrerad 1121, total l 55 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Yxhuvud, smide, enligt uppgift folkvandringstid, omkring 500 E Kr, l 36 cm, oxiderad
660
Yxhuvud, smide, enligt uppgift folkvandringstid, omkring 500 E Kr, l 36 cm, oxiderad
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, Sverige, vikt 140 gram
661
Parti silvermynt, Sverige, vikt 140 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1/3 Riksdaler Gustav III 1778
662
Silvermynt, 1/3 Riksdaler Gustav III 1778
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 41 cm
670
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 41 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kniv i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal, total l 31 cm
671
Kniv i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal, total l 31 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, Danmark M/1889, stämplad Hærens Tøjhus 82220, total l 37 cm
672
Bajonett i balja, Danmark M/1889, stämplad Hærens Tøjhus 82220, total l 37 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm
673
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort part frimärken och frimärksklipp, delvis postfriska, medföljer aktiebrev
724
Stort part frimärken och frimärksklipp, delvis postfriska, medföljer aktiebrev
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716
777
Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm
810
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
825
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medalj, silver och emalj, Finska Hederskorset för för Finsk idrottskultur och idrott, design Aarno Karimo
901
Medalj, silver och emalj, Finska Hederskorset för för Finsk idrottskultur och idrott, design Aarno Karimo
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti militära medaljer mm, Sverige och Danmark
902
Parti militära medaljer mm, Sverige och Danmark
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.