Laddar...

Juniauktion

Auktion 25/6 klockan 16


Visning:

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Juniauktion
Avslutad
Parti LP-skivor, bl.a Deep Purple, Beatles, Elvis Presley m.m, ca 50 st
605
Parti LP-skivor, bl.a Deep Purple, Beatles, Elvis Presley m.m, ca 50 st
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m
606
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10190 C1, oanvända i originalförpackning
607
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10190 C1, oanvända i originalförpackning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10207 C5, oanvända i originalförpackning
608
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10207 C5, oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä, gustaviansk typ, 1800-tal, h 31 cm, slitage
614
Spegel, förgyllt trä, gustaviansk typ, 1800-tal, h 31 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, marmor och mässing, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, kolonnformade på kvadratisk fot, dekor av hängen, h 23 cm, 1 lagad
616
Ljusstakar, 1 par, marmor och mässing, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, kolonnformade på kvadratisk fot, dekor av hängen, h 23 cm, 1 lagad
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ikon, emaljerad brons, Ryssland, 1800-tal, De tre Hierarkerna, h 6,5 cm
618
Ikon, emaljerad brons, Ryssland, 1800-tal, De tre Hierarkerna, h 6,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing och emalj, Indien, 1900-talets 2 hälft, h 25 cm
622
Ljusstakar, 1 par, mässing och emalj, Indien, 1900-talets 2 hälft, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Solglasögon, 1 par, i etui, Chloé
623
Solglasögon, 1 par, i etui, Chloé
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karl Fabergés verkstad, etu till manschettknappar,  lövträ med monterad dubbelörn, invändig text K Fabergé Moska och St Petersburg, l 9 cm, medföljer 1 par  manschettknappar,
626
Karl Fabergés verkstad, etu till manschettknappar, lövträ med monterad dubbelörn, invändig text K Fabergé Moska och St Petersburg, l 9 cm, medföljer 1 par manschettknappar,
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Kalff, Louis Christiaan för Philips, högtalare, marmorerad bakelit, "De Pannekoek" (Pannkakan), omkring 1930, h 43 cm
628
Kalff, Louis Christiaan för Philips, högtalare, marmorerad bakelit, "De Pannekoek" (Pannkakan), omkring 1930, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stigbyglar, 2 st, försilvrad metall, i form av damskor, l 20 cm
630
Stigbyglar, 2 st, försilvrad metall, i form av damskor, l 20 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Barnarmstol, ek, allmogearbete, Skåne, 1800-talets 2 hälft, h 52 cm
634
Barnarmstol, ek, allmogearbete, Skåne, 1800-talets 2 hälft, h 52 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal, renoverat och kompletterat, höjd 232 cm
635
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal, renoverat och kompletterat, höjd 232 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotografiram, sterlingsilver, London, 1900-tal, dia 10,5 cm
638
Fotografiram, sterlingsilver, London, 1900-tal, dia 10,5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
647
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
648
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Parti koppar och mässing, 17-1800-tal, mortel med pistill, fisksil daterad 1778 mm
649
Parti koppar och mässing, 17-1800-tal, mortel med pistill, fisksil daterad 1778 mm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm
650
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Stort parti urnycklar mm, brons, stål och silver, 17-1900-tal, delvis med skador
652
Stort parti urnycklar mm, brons, stål och silver, 17-1900-tal, delvis med skador
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Parti nysilver, 18-1900-tal; bordssurtout empire (flaskor saknas), värmekarott med lock, kaffeservis WMF mm, bruksslitage
654
Parti nysilver, 18-1900-tal; bordssurtout empire (flaskor saknas), värmekarott med lock, kaffeservis WMF mm, bruksslitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvur, bemålat trä, 1800-tal, så kallat Bornholmerur, Hane, bemålad träurtavla, h 205 cm, senare bemålning
662
Golvur, bemålat trä, 1800-tal, så kallat Bornholmerur, Hane, bemålad träurtavla, h 205 cm, senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm
668
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kulspets- respektive blyertspenna, förgylld metall, Cartier, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 9 cm
682
Kulspets- respektive blyertspenna, förgylld metall, Cartier, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 9 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skrin, intarsiainlagt trä, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, inläggningar i tenn, ben (?) mm, 38 cm, inkomplett, skador
686
Skrin, intarsiainlagt trä, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, inläggningar i tenn, ben (?) mm, 38 cm, inkomplett, skador
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10201 C5, oanvända i originalförpackning
690
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10201 C5, oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10190 C2, oanvända i originalförpackning
692
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10190 C2, oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Werner, Sidse för Fritz Hansen, tamburmajor, modell"'9999 - Coat Tree", design 1979, kromad metall, höjd 193 cm
702
Werner, Sidse för Fritz Hansen, tamburmajor, modell"'9999 - Coat Tree", design 1979, kromad metall, höjd 193 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Parti metall; mässing, gjutjärn mm, 18-1900-tal, bland annat Arne Jacobsen
706
Parti metall; mässing, gjutjärn mm, 18-1900-tal, bland annat Arne Jacobsen
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fågelbad, svartlackerat gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, i form av snäckskal, längd 25 cm
707
Fågelbad, svartlackerat gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, i form av snäckskal, längd 25 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti nautica, 18-1900-tal, bland annat glasflöten och hygrometer
708
Parti nautica, 18-1900-tal, bland annat glasflöten och hygrometer
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kompass, mässing, längd 26 cm
710
Kompass, mässing, längd 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, modern tillverkning, höjd 57 cm
729
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, modern tillverkning, höjd 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
733
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38
734
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
735
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damskor, Bruno Magli, Italien, okänd storlek
736
Damskor, Bruno Magli, Italien, okänd storlek
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
737
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damskor, Mauro Teci, Italien, storlek 39
738
Damskor, Mauro Teci, Italien, storlek 39
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
739
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damskor, Carl & Viktoria Ask, Sverige, storlek 39
740
Damskor, Carl & Viktoria Ask, Sverige, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
741
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
742
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Papperskorgar, 3 st, teak, Servex, 1960-tal, höjd 33-40 cm, smärre nagg
745
Papperskorgar, 3 st, teak, Servex, 1960-tal, höjd 33-40 cm, smärre nagg
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti LP samt EP, bl.a Osmonds, Flash & the pan, signerade Per Gessle m.m
747
Parti LP samt EP, bl.a Osmonds, Flash & the pan, signerade Per Gessle m.m
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti CD-skivor och cd-böcker
748
Stort parti CD-skivor och cd-böcker
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti EP/singlar, 50-80-talet, ca 60 st
750
Parti EP/singlar, 50-80-talet, ca 60 st
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 62 cm, smärre defekter
756
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 62 cm, smärre defekter
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.