Laddar...

Juniauktion

Auktion 25/6 klockan 16


Visning:

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Juniauktion
Avslutad
Hermansson, Olle för Husqvarna, brasgaller/gnistskydd, monogramssignerad, gjutjärn, svartlackerad med genombruten dekor, Tor med bockarna.
371
Hermansson, Olle för Husqvarna, brasgaller/gnistskydd, monogramssignerad, gjutjärn, svartlackerad med genombruten dekor, Tor med bockarna.
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer,
386
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Torstensson, Jonas för Torstensson Art & Design, ljusstake för 16 ljus, delvis patinerad brons,"Stumpastaken", jubileumsutgåva från 2000, numrerad 4, längd 29 cm
388
Torstensson, Jonas för Torstensson Art & Design, ljusstake för 16 ljus, delvis patinerad brons,"Stumpastaken", jubileumsutgåva från 2000, numrerad 4, längd 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kryddskrin, mahogny med mässingsbeslag, Danmark, 1800-talets 2 hälft, etikett från Östergades Materialhandel, uppfällbart lock varunder 12 glasflaskor med stoppers, låda med 4 bleckburkar, h 20 cm
404
Kryddskrin, mahogny med mässingsbeslag, Danmark, 1800-talets 2 hälft, etikett från Östergades Materialhandel, uppfällbart lock varunder 12 glasflaskor med stoppers, låda med 4 bleckburkar, h 20 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Leksaker, 2 st, Schuco, litograferad plåt, grarage Varianto-Box 3010/30 US Zone samt Varianto 3047 West Germany, sistnämnda med originalkartong
407
Leksaker, 2 st, Schuco, litograferad plåt, grarage Varianto-Box 3010/30 US Zone samt Varianto 3047 West Germany, sistnämnda med originalkartong
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
416
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd norsk konstnär, blandteknik med halm(!)collage, "Stalheim Hotel", Sogn, Naerodalen - efter fotografi av Axel Lindahl, a tergo gåvodatering Julen 1915, 15 x 19,5 cm
420
Okänd norsk konstnär, blandteknik med halm(!)collage, "Stalheim Hotel", Sogn, Naerodalen - efter fotografi av Axel Lindahl, a tergo gåvodatering Julen 1915, 15 x 19,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Askkopp, brons, 1900-talets 1 hälft, i form av badkar med kranar, l 16 cm
421
Askkopp, brons, 1900-talets 1 hälft, i form av badkar med kranar, l 16 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Docka, Balinesisk man, höjd 74 cm
437
Docka, Balinesisk man, höjd 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ölgås/drake, skuret och bemålat trä, Norge, 18-1900-tal, dekor av blommor samt devis "Drik med måte vil jeg dig råde", l 23 cm
438
Ölgås/drake, skuret och bemålat trä, Norge, 18-1900-tal, dekor av blommor samt devis "Drik med måte vil jeg dig råde", l 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Docka, Balinesisk kvinna, höjd 68 cm
439
Docka, Balinesisk kvinna, höjd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas
440
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kakform för wagashikakor, så kallad kashigata, körsbärsträ, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor av halv lotusblomma, oidentifierad signatur, l 16,5 cm
445
Kakform för wagashikakor, så kallad kashigata, körsbärsträ, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor av halv lotusblomma, oidentifierad signatur, l 16,5 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
446
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Symaskin, Pfaff Tipmatic 1027
447
Symaskin, Pfaff Tipmatic 1027
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegellampett, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets slut, dubbla ljusarmar i mässing, h 90 cm
457
Spegellampett, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets slut, dubbla ljusarmar i mässing, h 90 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm
459
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, innerboett graverad Isak Mobeck Norrköping, diameter 35 mm, vikt 30 gram, glas saknas, i etui av snidat trä medföljer
474
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, innerboett graverad Isak Mobeck Norrköping, diameter 35 mm, vikt 30 gram, glas saknas, i etui av snidat trä medföljer
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och stuck, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, dekor av tympanonkrön mm, höjd 98 cm
477
Spegel, förgyllt trä och stuck, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, dekor av tympanonkrön mm, höjd 98 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Avslutad
Kalk, försilvrad koppar, Ryssland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, infattade medaljonger med ättens Romanov regenter från Katarina den Stora till Alexander II, h 21 cm, slitage
483
Kalk, försilvrad koppar, Ryssland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, infattade medaljonger med ättens Romanov regenter från Katarina den Stora till Alexander II, h 21 cm, slitage
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), ljusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
493
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), ljusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
495
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel,  l 76 cm, slitage, bucklor
497
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Inbyggnadsugn, Miele, DG 4060, förefaller oanvänd
499
Inbyggnadsugn, Miele, DG 4060, förefaller oanvänd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Inklinometer (Klinometerkompass) samt ekvatorialkompass, mässing, Stanley respektive West , London, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Röda Korset
500
Inklinometer (Klinometerkompass) samt ekvatorialkompass, mässing, Stanley respektive West , London, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Röda Korset
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vette, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, andfågel, l 33 cm, bruksslitage
502
Vette, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, andfågel, l 33 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm
510
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hattstockar, 7 st trä respektive aluminium, 1900-talets 2 hälft
512
Hattstockar, 7 st trä respektive aluminium, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift
525
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för C M Cohr/Atla, såskannor, 1 par, nysilver med svarta bakelitskaft, l 22 cm
527
Okänd designer för C M Cohr/Atla, såskannor, 1 par, nysilver med svarta bakelitskaft, l 22 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur/ställ, skuret trä, 1700-tal, manshuvud, längd 10 cm
541
Skulptur/ställ, skuret trä, 1700-tal, manshuvud, längd 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
542
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, bronserat trä, Tyskland, Louis XVI, 17-1800-tal, dekor av porträttmedaljong mm, höjd 81 cm, renoverad
546
Spegel, bronserat trä, Tyskland, Louis XVI, 17-1800-tal, dekor av porträttmedaljong mm, höjd 81 cm, renoverad
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Champagnekylare, metall, 1800-talets 1 hälft, mediciform, h 25 cm, slitage
548
Champagnekylare, metall, 1800-talets 1 hälft, mediciform, h 25 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sparbössa, glaserat lergods, 1800-talets slut, i form av snörsko full av mynt, märkt F&S Gefle, l 13 cm
558
Sparbössa, glaserat lergods, 1800-talets slut, i form av snörsko full av mynt, märkt F&S Gefle, l 13 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm
559
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Brevpress, alabaster, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av frukter, l 9,5 cm
562
Brevpress, alabaster, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av frukter, l 9,5 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft, dekor av sökande man, stämplad, dia 6 cm
564
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft, dekor av sökande man, stämplad, dia 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bok, Carl Larsson, "Ett hem", innehållandes 24 tryck av CL, Albert Bonniers Förlag, 2 upplagan 1969, tvär folio
569
Bok, Carl Larsson, "Ett hem", innehållandes 24 tryck av CL, Albert Bonniers Förlag, 2 upplagan 1969, tvär folio
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sparbössa, bronserat gjutjärn, sekelskiftet 1900, i form av kolonnkakelugn, graverat namn Signe, h 13 cm
573
Sparbössa, bronserat gjutjärn, sekelskiftet 1900, i form av kolonnkakelugn, graverat namn Signe, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skedholk(?), skuret trä, 1800-tal, nedre låda, h 38 cm, renoverad
579
Skedholk(?), skuret trä, 1800-tal, nedre låda, h 38 cm, renoverad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Käpp med silverkrycka, så kallat spanskrör, gustaviansk, otydliga stämplar Stockhom 1772, l 88 cm
590
Käpp med silverkrycka, så kallat spanskrör, gustaviansk, otydliga stämplar Stockhom 1772, l 88 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Käpp med silverkrycka, så kallat spanskrör, svårtydda svenska stämplar HS eller SH 17-1800-tal, l 90 cm
591
Käpp med silverkrycka, så kallat spanskrör, svårtydda svenska stämplar HS eller SH 17-1800-tal, l 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti käppar, 6 st, delvis med silverkryckor, 1800-tal, l 82 - 91 cm
592
Parti käppar, 6 st, delvis med silverkryckor, 1800-tal, l 82 - 91 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wagenfelt, Wilhelm för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), shaker, nysilver, design 1959, inre sil, h 18 cm
594
Wagenfelt, Wilhelm för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), shaker, nysilver, design 1959, inre sil, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Huskrucifix, brons, Ryssland, 1800-tal, h 25 cm
601
Huskrucifix, brons, Ryssland, 1800-tal, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, jazz, bl.a Alice Babs & Duke Ellington m.m
603
Parti LP-skivor, jazz, bl.a Alice Babs & Duke Ellington m.m
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m
604
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.