Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kakspade, sterlingsilver, England, 1800-talets mitt, snäckmodell, stämplad geroge William Adams London 1861, l 18 cm, vikt 65 gram, oidentifierad adlig crest samt gravyr Alice
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krus, glas med silverlock, Tyskland, 1800-talets mitt, dekor av eklöv mm, ostämplat, h 16 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Snusdosa, silver, 1800-tal, rektangulär, invändigt förgylld, l 7,5 cm, vikt 100 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Cigarettetui, silver, Egypten, 1900-tal, heltäckande dekor av skrivtecken, l 9 cm, vikt 100 gram
Slutpris400 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Porte-monnaie, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, graverad dekor, otydliga stämplar, kontrollörsstämpel för Yakov Nikolayievich Lyapunov St Petersburg 1898-1903, l 7 cm, vikt 70 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cigarrskrin, silver med inredning i cederträ, Egypten, 1900-tal, heltäckande dekor av skrivtecken, 9 x 9 cm, vikt 250 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skål, silver, slät modell, oidentifierad stämpel WB, Tyskland, 1900-talets mitt, l 17 cm, vikt 210 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Cigarettettetui, silver med heltäckande cloissonnédekor, dekor av växtlighet, jaktscen mm, stämplad Konstantin Skvortsov Moskva 1908-17, l 11 cm, vikt 220 gram
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Theglashållare, silver, oidentifierade stämplar, möjligen Frankfurt, sekelskiftet 1900, h 8,5 cm, vikt 75 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karl Fabergés verkstad, etu till manschettknappar,  lövträ med monterad dubbelörn, invändig text K Fabergé Moska och St Petersburg, l 9 cm, medföljer 1 par  manschettknappar,
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Parti silver, Ryssland, Sverige mm, 17-1900-tal, total vikt 330 gram, delvis med skador
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Lockask, silver, Ryssland(Lettland), 1800-talets 1 hälft, rund med graverad blomdekor, oidentifierad mästare ECH Riga 1847, dia 5,5 cm, vikt 40 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fotografiram, sterlingsilver, London, 1900-tal, dia 10,5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Atelier Borgila, terrin med lock, sterlingsilver, slät med pärlstavsdekor, lockknopp i form av blomma, stämplad Stockholm 1948, dia 16 cm, vikt 765 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Atelier Borgila, coaster, 3 st, sterlingsilver, släta med räfflad kant, lockknopp i form av blomma, stämplad Stockholm 1948, dia 11-18 cm, vikt 460 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 4 200 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Fleming, Erik för Atelier Borgila, bägare, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1967, h 9 cm, vikt 170 gram, gåvogravyr under botten
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Dopmugg, sterlingsilver, Tiffany & Co modellnummer 23498, slät, h 6,5 cm, vikt 80 gram, gravyr Peter
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sockerskål med hänklar, silver, Ryssland(Lettland), nyrokoko, 1800-talets 1 hälft, bukig form, oidentifierad mästare och kontrollör Riga 1847, l 23 cm, vikt 460 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulpturer, 1 par, silver, i form av av blomsterurnor, stämplade Alves Pinto Brasilien, 1900-tal, h 22 cm, total vikt 330 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Fickur, 2 st, samt armbandsur, 1 fickur silver
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti silverbestick, Sverige och Danmark, total vikt 760 g
830
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
832
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silver, kakgafflar samt kaffeskedar, Rosenholm, design Jacob Ängman, total vikt 490 g
833
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silver, 2 tårtspadar, 2 ostknivar samt 2 smörknivar, vikt 380 g
834
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK