Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.


Visning:

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Aprilauktion
Avslutad
Syskrin med inredning, lackarbete, Japan, Meiji-Taishô, längd 29 cm
384
Syskrin med inredning, lackarbete, Japan, Meiji-Taishô, längd 29 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, skålfat, polerad brons, signerat, dia 19,5 cm
389
Just Andersen, Ib, skålfat, polerad brons, signerat, dia 19,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, sekelskiftet 1900, h 22 cm, visst slitage
394
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, sekelskiftet 1900, h 22 cm, visst slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mini Chopper, Zhejiang Peace Diablo, 50 cc, medföljer instruktionsbok, nyckel saknas
401
Mini Chopper, Zhejiang Peace Diablo, 50 cc, medföljer instruktionsbok, nyckel saknas
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Panna, brons, 1800-tal, tre kannelerade ben, gjuten signatur ROY, h 11 cm, trähandtag saknas
404
Panna, brons, 1800-tal, tre kannelerade ben, gjuten signatur ROY, h 11 cm, trähandtag saknas
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm
405
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
437
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Symaskin, Yamata, FY760
439
Symaskin, Yamata, FY760
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bode, Johnny, LP-skiva, Styrman Janssons frestelser, 1973
440
Bode, Johnny, LP-skiva, Styrman Janssons frestelser, 1973
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ridspö, trä med silvermontage, 1900-talets 1 hälft, längd 70 cm
442
Ridspö, trä med silvermontage, 1900-talets 1 hälft, längd 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
443
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
445
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Digitalkamera, 7,1 MP, Olympus, FE-230, medföljer minneskort, laddare, extra batteri
454
Digitalkamera, 7,1 MP, Olympus, FE-230, medföljer minneskort, laddare, extra batteri
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cigarrställ, trä och metall, sekelskiftet 1900, 3 cigarr/tändstickshållare samt snoppare, höjd 9 cm
459
Cigarrställ, trä och metall, sekelskiftet 1900, 3 cigarr/tändstickshållare samt snoppare, höjd 9 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
460
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Halvakustisk gitarr, Ibanez
461
Halvakustisk gitarr, Ibanez
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
463
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
467
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 63 cm
470
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 63 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm
471
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic
473
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jordglob på träställning, Dr Krauses Universal-Globus, omkring 1918, h 49 cm, bruksslitage
474
Jordglob på träställning, Dr Krauses Universal-Globus, omkring 1918, h 49 cm, bruksslitage
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bricka, bonat trä, 1910-20-tal, dekor av broderade blommor under glasskiva, längd 60 cm
478
Bricka, bonat trä, 1910-20-tal, dekor av broderade blommor under glasskiva, längd 60 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti leksaker och dockskåpstillbehör, 1900-talets 1 hälft och mitt, bruksslitage
484
Parti leksaker och dockskåpstillbehör, 1900-talets 1 hälft och mitt, bruksslitage
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bestickschatull med mässingsbestick, Thailand, 1900-talets 2 hälft
487
Bestickschatull med mässingsbestick, Thailand, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti handhållna spelkonsoler, b.la. Nintendo Game & Watch, GameBoy, GameBoy Color, GameBoy Advance, Nintendo DS. medf diverse spel. Ej funktionstestade
490
Parti handhållna spelkonsoler, b.la. Nintendo Game & Watch, GameBoy, GameBoy Color, GameBoy Advance, Nintendo DS. medf diverse spel. Ej funktionstestade
Slutpris6 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
LED-TV, 55#, Panasonic TTX-55DS503E, medföljer fjärrkontroll
493
LED-TV, 55#, Panasonic TTX-55DS503E, medföljer fjärrkontroll
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, vaxljusstakar, 1 par, tenn, funkis, stämplade Stockholm 1937, h 24 cm
495
Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, vaxljusstakar, 1 par, tenn, funkis, stämplade Stockholm 1937, h 24 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm
497
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift
501
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm
509
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm
510
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm
513
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk, ur serien Vår lilla stad, total h 14 cm
515
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk, ur serien Vår lilla stad, total h 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
535
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft, dekor av sökande man, stämplad, dia 6 cm
536
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft, dekor av sökande man, stämplad, dia 6 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nisse, salt/pepparkvarn, palisander, 1950-60-tal, gjuten signatur, kvarnen märkt Peugeot, h 19 cm
544
Okänd designer för Nisse, salt/pepparkvarn, palisander, 1950-60-tal, gjuten signatur, kvarnen märkt Peugeot, h 19 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Väggur, Frankrike, 1800-talets slut, så kallad Leijamodell, höjd 53 cm
552
Väggur, Frankrike, 1800-talets slut, så kallad Leijamodell, höjd 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, frisörstolar, 1 par, metall med röd konstläderklädsel, justerbar höjd
553
Okänd designer, 1950-60-tal, frisörstolar, 1 par, metall med röd konstläderklädsel, justerbar höjd
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Grynmalare (?), bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 26 cm
557
Grynmalare (?), bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, balusterformad stam, h 14,5 cm
572
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, balusterformad stam, h 14,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm
576
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
585
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
586
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Släde, vitlackerat trä med metallbeslag, enligt uppgift för kulspruta /58, l 101 cm
588
Släde, vitlackerat trä med metallbeslag, enligt uppgift för kulspruta /58, l 101 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic, "Pressboy"
589
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic, "Pressboy"
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsur, brons, empire, 1800-tal, tunnformat urhus vilande på lyra och lejontassar, flankerade hermer, krönande kor, h 18 cm
594
Bordsur, brons, empire, 1800-tal, tunnformat urhus vilande på lyra och lejontassar, flankerade hermer, krönande kor, h 18 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm
595
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.