Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00
Stort parti smycken, bijouterier mm, delvis silver
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6 delar silverbestick, Olga, stämplade GAB Eskilstuna, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Häftapparat, kromad metall, Kartro 666, Neva Clog, USA omkring 1920, l 12 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bluetoothhögtalare med inbyggd powerbank, JBL/Harman Charge5, förefaller oanvänd
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 511, diameter 17 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, längd 32 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggur, valnöt och stuck, Junghans, sekelskiftet 1900, dekor av krönande örn, h 97 cm, krön löst
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, "Azur", design 1954, thekanna,, gräddkanna samt 3 koppar med fat
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kanna, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, höjd 16 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2 delar silver, halsband samt armlänk, denna med markasiter, längd 40 resp 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Attling, Efwa, egen verkstad, hänge med kedja, silver, "Kärlek"
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti skedar, silver, total vikt 230 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Theskedar, 14 st, silver, stämplade Finland 1986, total vikt 190 gram, medföljer etui
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, snöstjärneformade, vardera med 7 facettslipade diamanter, dia 9 mm, total vikt 3 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Synnerligen stort parti frimärken- delvis postfriska, FDC, album mm, 8 lådor, säljes till förmån för Lions
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo, sekelskiftet 1900, l 54 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1900-tal, Sankt Mikael, oval 25 x 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 200 - 6 400 SEK
Kandelabrar, 1 par, förgylld brons, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mm, h 43 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
4 delar grafik, Göteborgsbilder, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic, "Pressboy"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, l 15 cm, tillverkningsspricka i handtag
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Eriksen, Niels Jakob, skulptur, konststen, sittande barn, signerad, h 22 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, dekor i parkettmarqueterie, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 lådor, l 82 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kakburk, litograferad plåt, 1900-talets 1 hälft, Hultmans, l 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Fröseke, spegel, teak, 1950-60-tal, höjd 107 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collierer, 3 st, korall respektive (sötvatten?)pärlor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, parti porslin, Bimbo, 1950-60-tal, 3 thekoppar, 5 underfat samt 3 assietter
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Miniatyrljusstakar, 5 st, metall och trä, bland annat Digsmed och Qvistgaard
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Omega, 33 x 26 cmtotal vikt 58 gram, län med smärre bristning
Slutpris17 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK