Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Ytterkrukor, porslin,  "Waldemarsudde", 2 st, design Prins Eugen 1915, diameter 25 respektive 15 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, profilerad framsarg, b 88 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, bonad bok
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, ca 15 delar, höjd 4 - 27 cm, någon nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta samt tallrikar, stengods, Elisabeth
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Uppstoppad Wallaby (?), höjd 26 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Burgess & Leight, karott med lock, flintgods, längd 25 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Lyran",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Harpan",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
UTGÅR
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dosa, sköldpadd med förgyllda mässingsbeslag och silverinkrusteringar, 1800-talets mott, lock med agat(imiterande?) infattning, l 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strösked, silver, modell Olga, stämplad Christian Hammer Stockholm 1853, l 22 cm, vikt 80 gram, initialer GC
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Bing & Gröndahl, skålfat, porslin, dekor av näckros, modellnummer 1169, polykrom underglasyrdekor, l 20 cm, minimal nagg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Shaker, nysilver, Victoria, Danmark omkring 1950, invändig sil, h 23 cm, ägargravyr
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn, löstagbart teakhandtag, gjuten signatur, dia 22 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Palmqvist, Sven Orrefors, vas, glas, slipad, geometrisk dekor, signerad och numrerad 3664 (1960, litteratur: avbildad sida 271 Ricke & Thorh 29 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Studiolasi Oy, Kuorti, Pertunmaa, Finland, vas, glas, dekor i rött underfång, etikettmärkt, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, vägglampa, mässing, "Bumling", design 1968
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Violin, Hopf, med fodral, längd 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK