Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Spansk resa"
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kartuschlåda, läderklädd plåt och brännförgylld brons, M/före 1843 för officer vid Fältläkarekåren, l 16 cm, skador, släpp i söm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Byggsats, Stanlo No. 500, metall, trä och gummi, i originalkartong
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Fitz & Floyd, Japan, bokstöd, 1 par, porslin, art-décostil, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande kvinnor, höjd 18 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Moldenhawer, Henning för Bang & Olufsen, reciever, palisander, Beomaster 900, design1964 samt högtalare Beovox S30, 4 st
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bok, Herzig, Max, Ars nova MCMI (1901), Hervorragende Werke der Bildenden Künste in Heliogravure, folio
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 445 x 80 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1961, h 5 cm, vikt 65 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 65 delar
Slutpris3 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, akvarell, kustparti med stad (Lazise?), signerad Traugott och daterad 1952, synlig pappersstorlek 23 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matisse, Henri, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1985, synlig pappersstorlek 92 x 82 cm
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, skål, glas, jugend, sekelskiftet 1900, emaljmålad dekor av blommor, l 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slagbord, gråmålat trä, 1800-tal, 1 låda i sarg, total längd 183 cm, renoverat, senare bemålning
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Strid, Hardy, färglitografi, komposition med duvor och staty, signerad och numrerad 56-80 PT
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), signerad, daterad 1975 och numrerad 262/300, 42 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis, "Kalinka", höjd 9-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 5 ljuspunkter, höjd exlusive kedja 34 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti samlarbilder, filmisar, cirka 100 st, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljungberg, Sven, färgträsnitt, pioner, signerad och numrerad II/L, synlig pappersstorlek 47 x 57 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, Ryssland, 1900-talets början, saltkar, 1 par, delvis emaljerat nysilver med glasinsats, diameter 7 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, antagligen för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, l 87 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1959, h 7 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Westman, Marianne samt Bengtsson, Hertha, 2 delar porslin, Rörstrand, Picknick samt Koka
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK