Laddar...

Marsauktion

Visning:

Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Marsauktion
Avslutad
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
145
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, komposition med öga och bojar, signerad och numrerad 125/260, synlig pappersstorlek 31 x 60 cm
146
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, komposition med öga och bojar, signerad och numrerad 125/260, synlig pappersstorlek 31 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1161, höjd 8 cm
147
Vas, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1161, höjd 8 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can", diameter 33 cm, höjd 27 cm
148
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can", diameter 33 cm, höjd 27 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, armstol, ek med textilklädsel, 1950-60-tal, stoppning torkad, någon gummigjord defekt
149
Okänd dansk designer, armstol, ek med textilklädsel, 1950-60-tal, stoppning torkad, någon gummigjord defekt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
150
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Buck, Erik för Ørum, stolar, 1 par, palisander med textilklädsel, 1960-tal, stämpelsignerade
151
Buck, Erik för Ørum, stolar, 1 par, palisander med textilklädsel, 1960-tal, stämpelsignerade
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1023, l 17 cm
152
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1023, l 17 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm
153
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulpturer, 3 st, bronserad konstmassa på träsockel, "Hear no evil, see no evil, say no evil", höjd 32 - 35 cm
154
Okänd designer, skulpturer, 3 st, bronserad konstmassa på träsockel, "Hear no evil, see no evil, say no evil", höjd 32 - 35 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, armstol, palisander med svart (konst?)läderklädsel, 1950-60-tal
155
Okänd dansk designer, armstol, palisander med svart (konst?)läderklädsel, 1950-60-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Eckhoff, Tias för Georg Jensen, såsslev, sterlingsilver, "Cypress", design 1953, l 21 cm, vikt 75 gram
156
Eckhoff, Tias för Georg Jensen, såsslev, sterlingsilver, "Cypress", design 1953, l 21 cm, vikt 75 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, snurrfåtölj, svart läderklädsel på metallfot, 1950-60-tal
157
Okänd dansk designer, snurrfåtölj, svart läderklädsel på metallfot, 1950-60-tal
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med snäcka, signerad, h 90 cm
158
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med snäcka, signerad, h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med barn, signerad, h 90 cm
159
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med barn, signerad, h 90 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, fisk, signerad, h 62 cm
160
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, fisk, signerad, h 62 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matskedar, 1 par, silver, svensk modell, stämplade Anders Lundqvist Stockholm 1817, l 212,5 cm, total vikt 125 gram, initialer
161
Matskedar, 1 par, silver, svensk modell, stämplade Anders Lundqvist Stockholm 1817, l 212,5 cm, total vikt 125 gram, initialer
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strösked, silver, slät modell, Ryssland, 1800-talets slut, oidentifierad mästare KP, kontrollörstämpel för Alexandr Slavovitch Skovronsky Moskva 1896, l 17 cm, vikt 55 gram, initialer
162
Strösked, silver, slät modell, Ryssland, 1800-talets slut, oidentifierad mästare KP, kontrollörstämpel för Alexandr Slavovitch Skovronsky Moskva 1896, l 17 cm, vikt 55 gram, initialer
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vaugondy, Robert de, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Royaumes de Suede et de Norwege", Paris 1756, pappersstorlek 51 x 70 cm
163
Vaugondy, Robert de, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Royaumes de Suede et de Norwege", Paris 1756, pappersstorlek 51 x 70 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Tv, LG 65UF852V, 65#, fjärrkontroll medföljer
164
Tv, LG 65UF852V, 65#, fjärrkontroll medföljer
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lidberg, Sven, färglito, Långholmen i Stockholm,
165
Lidberg, Sven, färglito, Långholmen i Stockholm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lidberg, Sven, färglito, Karl XII:s likfärd - fritt efter Gustaf Cederström,
166
Lidberg, Sven, färglito, Karl XII:s likfärd - fritt efter Gustaf Cederström,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, kronhjort, total mått inklusive ram 107 x 55 cm
167
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, kronhjort, total mått inklusive ram 107 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med blommig textilskärm, Staken,  justerbar höjd
168
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med blommig textilskärm, Staken, justerbar höjd
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm
169
Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Johansson, Albert, färglito, geometrisk komposition
170
Johansson, Albert, färglito, geometrisk komposition
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Albert, färglito, geometrisk komposition
171
Johansson, Albert, färglito, geometrisk komposition
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Albert, färglito, geometrisk komposition
172
Johansson, Albert, färglito, geometrisk komposition
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Albert, färglito, geometrisk komposition
173
Johansson, Albert, färglito, geometrisk komposition
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färglitografi, Mona Lisa, signerad och numrerad 17/75, synlig pappersstorlek 55 x 52 cm
174
Qvarsebo, Mikael, färglitografi, Mona Lisa, signerad och numrerad 17/75, synlig pappersstorlek 55 x 52 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av himmelsdrakar, h 16 cm
175
Ljusstakar, 1 par, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av himmelsdrakar, h 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rökelsekar, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade växter och skrivtecken, dia 21 cm
176
Rökelsekar, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade växter och skrivtecken, dia 21 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ram, förgyllt trä och stuck, 1900-tal, yttermått 93 x 110, innermått 63 x 79 cm, smärre skador
177
Ram, förgyllt trä och stuck, 1900-tal, yttermått 93 x 110, innermått 63 x 79 cm, smärre skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grynmalare (?), bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 26 cm
178
Grynmalare (?), bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Karlsson, Göran för Gusum, tillskriven, ljusstakar, 1 par mässing, otydligt märkta, h 24 cm
179
Karlsson, Göran för Gusum, tillskriven, ljusstakar, 1 par mässing, otydligt märkta, h 24 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, erotisk komposition med kvinna, signerad, 46 x 38 cm
180
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, erotisk komposition med kvinna, signerad, 46 x 38 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, slät modell, stämplade K E Thygesen-Jacobsen, Herlev, 1970-tal, h 19 cm, fyllda
181
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, slät modell, stämplade K E Thygesen-Jacobsen, Herlev, 1970-tal, h 19 cm, fyllda
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med ljushårig kvinna, signerad och daterad 1992, 46 x 38 cm
182
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med ljushårig kvinna, signerad och daterad 1992, 46 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jönsson, Karin, matta, röllakan, dekor av blommor, rosa bård
183
Jönsson, Karin, matta, röllakan, dekor av blommor, rosa bård
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta, röllakan, dekor av blommor, gul bård, 175 x 120 cm
184
Okänd designer, matta, röllakan, dekor av blommor, gul bård, 175 x 120 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Björk, Kurt, väggrelief/skulptur, tenn och koppar, monterad på träplatta, fiskstim, signerad och daterad -67, 14 x 39 cm
185
Björk, Kurt, väggrelief/skulptur, tenn och koppar, monterad på träplatta, fiskstim, signerad och daterad -67, 14 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
186
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinna, signerad, 40 x 53 cm
187
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinna, signerad, 40 x 53 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
188
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ryder, Thomas efter Rigaud, Francois, kopparstick, "King Henry the Fourth" efter Shakespeare, synlig pappersstorlek 55 x 39 cm
189
Ryder, Thomas efter Rigaud, Francois, kopparstick, "King Henry the Fourth" efter Shakespeare, synlig pappersstorlek 55 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lewan, Dennis P, olja, landskap, signerad, 30 x 40 cm
190
Lewan, Dennis P, olja, landskap, signerad, 30 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, sockerskål, ljusstakar mm
191
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, sockerskål, ljusstakar mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen,
192
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.