Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Matta, old persisk galleri,
578
Matta, old persisk galleri,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, Indo-Sarough,
579
Matta, Indo-Sarough,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, herrbetjänt, bonat trä,
580
Okänd designer, herrbetjänt, bonat trä,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, slagbord, ljus björk,
581
Okänd designer, slagbord, ljus björk,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, rådjur i vinterlandskap
582
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, rådjur i vinterlandskap
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods,
583
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 4 st samt plakett, glaserat flintgods,
584
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 4 st samt plakett, glaserat flintgods,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram,
585
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
586
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 5 st, glaserat flintgods,
587
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 5 st, glaserat flintgods,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, 3 delar porslin, Koka Blå, design 1956,
588
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 3 delar porslin, Koka Blå, design 1956,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Förstärkare, Dynacord Rex, 1960-tal,
589
Förstärkare, Dynacord Rex, 1960-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor i back
590
Parti LP-skivor i back
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Trofé, bogmonterad råbock,
591
Trofé, bogmonterad råbock,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
592
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny, 1800-talets slut,
593
Spegel, mahogny, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
594
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
595
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Johansson, Sven Erik, färglitografi, surrealistisk komposition
596
Johansson, Sven Erik, färglitografi, surrealistisk komposition
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, valnöt, barock, 1700-talets 1 hälft,
597
Spegel, valnöt, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor
598
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
599
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404,
600
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal,
601
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
iPod touch, Apple, svart
602
iPod touch, Apple, svart
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
iPod touch, Apple, vit
603
iPod touch, Apple, vit
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
604
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
605
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina",
606
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skålar, 3 st, kristall, Orrefors och Boda,
607
Skålar, 3 st, kristall, Orrefors och Boda,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,
608
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
609
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv,
610
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
611
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Theskedar, 2 st, silver, slät modell,
612
Theskedar, 2 st, silver, slät modell,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti LP/singlar, Elvis Presley
613
Parti LP/singlar, Elvis Presley
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Parti bild-LP/singlar, Beatles
614
Parti bild-LP/singlar, Beatles
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland,
615
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, galleri, Bidjar
616
Matta, galleri, Bidjar
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, old Afshar (?),
617
Matta, old Afshar (?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall
618
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
619
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
620
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, 2 st, böjträ och metall, "Trinidad",
621
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, 2 st, böjträ och metall, "Trinidad",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
 Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
622
Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
623
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fotpallar, 1 par, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
624
Fotpallar, 1 par, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
625
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.