Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
338
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal,
339
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta, Kelimteknik,
340
Okänd designer, matta, Kelimteknik,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"
341
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
342
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
343
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
344
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
345
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 30 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
346
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
347
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
348
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
349
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
350
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
351
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
352
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
353
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
354
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall,
355
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan,
356
Matta, old Hamadan,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
357
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan
358
Matta, old Pakistan
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
359
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 12 st, glas, Kivi",
360
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 12 st, glas, Kivi",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 13 st, glas, Kivi",
361
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 13 st, glas, Kivi",
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Bob Dylan mm
362
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Bob Dylan mm
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Elton John mm
363
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Elton John mm
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Point, George, färglitografi, "Portkosme 65",
364
Point, George, färglitografi, "Portkosme 65",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor bl.a Black Sabbath, AC/DC, Uriah Heep, T Rex
365
Parti LP-skivor bl.a Black Sabbath, AC/DC, Uriah Heep, T Rex
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti singlar/EP, bl.a Bon Jovi, Keith Richard, Twisted sisters
366
Parti singlar/EP, bl.a Bon Jovi, Keith Richard, Twisted sisters
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, sammonterade
367
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, sammonterade
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti singlar/EP, svensk schlager
368
Parti singlar/EP, svensk schlager
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
369
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olsson, Alf, olja, stående kvinna
370
Olsson, Alf, olja, stående kvinna
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, svensk progg mm
371
Parti LP-skivor, svensk progg mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Prydnadshorn, horn med nysilvermontage, 1800-talets slut,
372
Prydnadshorn, horn med nysilvermontage, 1800-talets slut,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nordenborg, Bengt, litografi, "Mötet mellan Chauvin och Florence",
373
Nordenborg, Bengt, litografi, "Mötet mellan Chauvin och Florence",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pettersson, Gunnar, färglitografi, knölsvanar,
374
Pettersson, Gunnar, färglitografi, knölsvanar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lp-skiva, Metallica, Black album
375
Lp-skiva, Metallica, Black album
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Telefon med ringsats, Ericofon, sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
376
Telefon med ringsats, Ericofon, sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, silver, 12 st, total vikt 160 gram,
377
Kaffeskedar, silver, 12 st, total vikt 160 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Eldhundar, 1 par gjutjärn, Frankrike, 18-1900-tal,
378
Eldhundar, 1 par gjutjärn, Frankrike, 18-1900-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
379
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
380
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
381
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
382
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
383
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
384
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, askfat, tenndekor av dansande kvinna,
385
Okänd designer för GAB, askfat, tenndekor av dansande kvinna,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.