Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
293
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag
297
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för H E Mathiesens Møbelfabrik, Hadsten, byrå, teak, 1960-talets slut,
298
Okänd designer för H E Mathiesens Møbelfabrik, Hadsten, byrå, teak, 1960-talets slut,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vägghängt hörnskåp, mahogny med svärtade lister, 1800-talets mitt,
310
Vägghängt hörnskåp, mahogny med svärtade lister, 1800-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
311
Byrå, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
312
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
316
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
320
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
322
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
323
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
325
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
326
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet",
328
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer i Poul Kjaerholms art, soffbord, soffbord, borstat stålunderrede med stenskiva,
332
Okänd designer i Poul Kjaerholms art, soffbord, soffbord, borstat stålunderrede med stenskiva,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
334
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
335
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
336
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
337
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
338
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
339
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
340
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
341
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
342
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
343
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek,
349
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
360
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
382
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
383
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
384
Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
407
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft,
413
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
415
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
421
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
422
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
423
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
424
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
425
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
432
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, öronlappsfåtöljer, 1 par,
450
Okänd designer, öronlappsfåtöljer, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
468
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
471
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Medicinskåp, 3 st, laminat med glasdörrar,
482
Medicinskåp, 3 st, laminat med glasdörrar,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
483
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal,
501
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
502
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
514
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
515
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
520
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.