Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
423
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
424
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
425
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
426
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
427
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
441
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
442
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
443
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
444
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
454
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
456
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
466
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
467
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
468
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
469
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Claesson, Stig "Slas", färglito, Narvavägen, Stockholm,
470
Claesson, Stig "Slas", färglito, Narvavägen, Stockholm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
471
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
472
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
473
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
481
Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Skottorp", ur "Suecia Antiqua et Hodierna",
482
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Skottorp", ur "Suecia Antiqua et Hodierna",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
483
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
484
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
488
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
491
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
493
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
494
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
495
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
497
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
498
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
499
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
510
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får,
511
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Erik, kassett med bok samt 3 färglitografier, "En sökares vandring",
521
Olson, Erik, kassett med bok samt 3 färglitografier, "En sökares vandring",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft,  olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
523
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft, olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
524
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap,
525
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud,
526
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"
527
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
528
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
535
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
536
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
545
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
547
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ouvrier, Jean efter Vernet,  Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
548
Ouvrier, Jean efter Vernet, Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
549
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
550
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
551
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.