Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
195
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
205
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
230
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Supkopp, silver, Ryssland, 1700-talets mitt, tumlarformad med profilerad hänkel,
341
Supkopp, silver, Ryssland, 1700-talets mitt, tumlarformad med profilerad hänkel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oktogonal form,
342
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oktogonal form,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Luktdosa, silver, 1800-talets början, balusterformad med förgyllt krön,
343
Luktdosa, silver, 1800-talets början, balusterformad med förgyllt krön,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
344
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Miniatyr/dockkaffekanna, silver, 1800-talets 2 hälft,
345
Miniatyr/dockkaffekanna, silver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, 1900-talets mitt, dekor av akantus,
441
Ljusstakar, 1 par, silver, 1900-talets mitt, dekor av akantus,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, Österrike, 10 koronas, Franz Josef 1909,
448
Guldmynt, Österrike, 10 koronas, Franz Josef 1909,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall,
474
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal,
500
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordsbestick, 18 delar, silver, Sachsisk modell,
540
Bordsbestick, 18 delar, silver, Sachsisk modell,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Parti bijouterier, ur mm,
559
Parti bijouterier, ur mm,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
3 delar silver; luktdosa, Lars Larsson & Co Göteborg 1883, snusdosa, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft samt
595
3 delar silver; luktdosa, Lars Larsson & Co Göteborg 1883, snusdosa, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft samt
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
4 delar smycken; collierer ametist respektive karneol samt broscher, silver med
596
4 delar smycken; collierer ametist respektive karneol samt broscher, silver med
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karaff, kristall med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
601
Karaff, kristall med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
634
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hänge, tand med montage  i 14 karat rödguld,
635
Hänge, tand med montage i 14 karat rödguld,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen,
653
2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
5 delar silver; 4 skedar gammalfransk modell samt 1 sked modell Uppsala,
666
5 delar silver; 4 skedar gammalfransk modell samt 1 sked modell Uppsala,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti medaljer mm, silver, total vikt 320 gram,
688
Parti medaljer mm, silver, total vikt 320 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silvermynt Sverige och Holland, total vikt 470 gram,
689
Parti silvermynt Sverige och Holland, total vikt 470 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Käpp med silverkrycka, stämplad 1916,
694
Käpp med silverkrycka, stämplad 1916,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, 29 delar, silver, Sachsisk modell, 6 vardera av bordsgafflar, -skedar och -knivar, 4 förrättsknivar och 5 -gafflar, sillgaffel samt smörkniv,
703
Matbesticksuppsättning, 29 delar, silver, Sachsisk modell, 6 vardera av bordsgafflar, -skedar och -knivar, 4 förrättsknivar och 5 -gafflar, sillgaffel samt smörkniv,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Moccaskedar, 12 st, silver, total vikt 95 gr,
704
Moccaskedar, 12 st, silver, total vikt 95 gr,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, 11 st, silver, modell Carl Philip, total vikt 120 gram,
705
Kaffeskedar, 11 st, silver, modell Carl Philip, total vikt 120 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,17 carat enligt gravyr, vikt 2,5 gram
707
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,17 carat enligt gravyr, vikt 2,5 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.