Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färglito, 'Fragment av Mona Lisa',
98
Qvarsebo, Mikael, färglito, 'Fragment av Mona Lisa',
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, teak (?),
99
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft,
100
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Persson, Ove, akvareller, 3 st, kustpartier,
101
Persson, Ove, akvareller, 3 st, kustpartier,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, bänk med lös, vändbar hurts, teak,
102
Okänd designer, 1960-tal, bänk med lös, vändbar hurts, teak,
Slutpris2 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olsson, Johannes, färglito, komposition med penna,
103
Olsson, Johannes, färglito, komposition med penna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
104
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
105
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Ersari,
106
Matta, semiantik Ersari,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, pastell, taktäckning,
107
Okänd konstnär, pastell, taktäckning,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
108
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, "Madonna"
109
Okänd ungersk (?) konstnär, "Madonna"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kunt, Ernö, etsning, "Behavazott falu",
110
Kunt, Ernö, etsning, "Behavazott falu",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wahlbeck, Peter, färglitografi, komposition med människor, ur mappen "Friåkare",
111
Wahlbeck, Peter, färglitografi, komposition med människor, ur mappen "Friåkare",
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wahlbeck, Peter, färglitografi, komposition med människor, ur mappen "Friåkare",
112
Wahlbeck, Peter, färglitografi, komposition med människor, ur mappen "Friåkare",
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
113
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
 Joachim, Christian för Royal Copenhagen, parti porslin, 'Blue Pheasant'
114
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, parti porslin, 'Blue Pheasant'
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mat- och theservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
115
Mat- och theservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
Slutpris3 800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal, 6 delar, porslin, skålar, 1 par, askfat, 1 par samt vaser 2 st, porslin, dekor av personer mm, h 4 - 19 cm
116
Wiinblad, Björn för Rosenthal, 6 delar, porslin, skålar, 1 par, askfat, 1 par samt vaser 2 st, porslin, dekor av personer mm, h 4 - 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
117
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm,
118
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal,
119
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
120
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengt Orup, litografi, provtryck
121
Bengt Orup, litografi, provtryck
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nielsen, Otto för SAS, litograferad plansch, "Colorful Middle East", 1955,
122
Nielsen, Otto för SAS, litograferad plansch, "Colorful Middle East", 1955,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindberg, Thomas, egen smedja, Dannike, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, "Folkdansare",
123
Lindberg, Thomas, egen smedja, Dannike, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, "Folkdansare",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1950-tal, olja, cabaret,
124
Okänd konstnär, 1950-tal, olja, cabaret,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Pont d'Austerlitz i Paris med Nôtre Dame de Paris i fonden,
125
Okänd konstnär, olja, Pont d'Austerlitz i Paris med Nôtre Dame de Paris i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
126
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
127
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
128
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
129
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
130
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
131
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Papart, Max, färglito, komposition,
132
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ericson, Elsa, tuschlavering, komposition med personer,
133
Ericson, Elsa, tuschlavering, komposition med personer,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wilmont, Barry, olja, komposition,
134
Wilmont, Barry, olja, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
135
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gammelgaard, Niels för Conform, snurrfåtölj, lackerad ek med gul textilklädsel, "Gaga",
136
Gammelgaard, Niels för Conform, snurrfåtölj, lackerad ek med gul textilklädsel, "Gaga",
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
137
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
138
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, pastell, marin,
139
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
140
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
141
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
142
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dragspel, Traviata,
143
Dragspel, Traviata,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
 Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft,
144
Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dragspel, elektriskt, Midi Super Wox
145
Dragspel, elektriskt, Midi Super Wox
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.