Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål
626
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
627
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kristensen & Kristensen, mat/konferensbord, bonat trä på svetsat järnunderrede,
628
Okänd designer för Kristensen & Kristensen, mat/konferensbord, bonat trä på svetsat järnunderrede,
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kristensen & Kristensen, stolar, 10 st, järn,
629
Okänd designer för Kristensen & Kristensen, stolar, 10 st, järn,
Slutpris13 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Cayouette, Francis för IKEA, bokhylla, svartlackerat trä,
630
Cayouette, Francis för IKEA, bokhylla, svartlackerat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
631
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
632
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
633
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
634
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
635
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
636
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stort parti mynt mm,
637
Stort parti mynt mm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
638
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
639
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
640
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, teak på kromat underrede,
641
Okänd designer, soffbord, teak på kromat underrede,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord, bemålat trä, 1950-60-tal,
642
Soffbord, bemålat trä, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gyllensvaans Möbler, Kättilstorp, byrå, teak och svartlackerat trä,
643
Okänd designer för Gyllensvaans Möbler, Kättilstorp, byrå, teak och svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
644
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
645
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
646
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
647
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Markhed, Sven-Erik, olja, "Landskap", signerad
648
Markhed, Sven-Erik, olja, "Landskap", signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
649
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
650
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
651
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
652
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bägare, silver, gustaviansk, svagt trumpetformad på låg fot, skrodad dekor av festoner mm, delvis förgylld dekor,
653
Bägare, silver, gustaviansk, svagt trumpetformad på låg fot, skrodad dekor av festoner mm, delvis förgylld dekor,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Medalj, Kungliga Patriotiska sällskapets belöningsmedalj i silver av 1:a (12:e) storleken (PatrSSM1), Gustav V, i etui, medföljer
654
Medalj, Kungliga Patriotiska sällskapets belöningsmedalj i silver av 1:a (12:e) storleken (PatrSSM1), Gustav V, i etui, medföljer
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 8 st, 1/2  Skilling Gustav IV Adolf,
655
Kopparmynt, 8 st, 1/2 Skilling Gustav IV Adolf,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
656
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
657
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
658
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
659
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
660
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA; golvlampa, svartlackerad metall med glödlampformad glaskupa,
661
Okänd designer för IKEA; golvlampa, svartlackerad metall med glödlampformad glaskupa,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
662
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
663
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dalahästar, 3 st, skuret och bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
664
Dalahästar, 3 st, skuret och bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Halslås, försilvrad och förgylld metall, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
665
Halslås, försilvrad och förgylld metall, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Medalj, silver, Sporrongs, Författningsreforman 1974,
666
Medalj, silver, Sporrongs, Författningsreforman 1974,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Morten, Oscar för The Mortens Studio, USA, figurin, porslin, häst, 1900-talets mitt,
667
Morten, Oscar för The Mortens Studio, USA, figurin, porslin, häst, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
668
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
669
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
670
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
671
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Papart, Max, färglito, komposition,
672
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krus, saltglaserat stengods med tennlock, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av personer, vinrankor mm,
673
Krus, saltglaserat stengods med tennlock, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av personer, vinrankor mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.