Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
290
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok,
291
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
292
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar,
293
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
294
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
295
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
296
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
297
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
298
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta mm,
299
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 3 st, "Strikt, design 1953,
300
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 3 st, "Strikt, design 1953,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel",
301
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för J L Hultman, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco/funkis,
302
Okänd designer för J L Hultman, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco/funkis,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
303
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
304
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
305
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
306
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
307
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, stengods, Coq,
308
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, stengods, Coq,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, ljusstake, delvis blåtonat glas, Satellite,
309
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, ljusstake, delvis blåtonat glas, Satellite,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Gense, salt-, socker- och pepparströare, rostfritt stål och bakelit, "Shakers",
310
Forssell, Pierre för Gense, salt-, socker- och pepparströare, rostfritt stål och bakelit, "Shakers",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack,
311
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
312
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
313
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
314
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
315
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
316
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
317
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
318
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Parti kaffegods, porslin, Gustavsberg Blå Blom samt B&G Blå Mås,
319
Parti kaffegods, porslin, Gustavsberg Blå Blom samt B&G Blå Mås,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas, dekor i rött underfång,
320
Okänd designer, vas, glas, dekor i rött underfång,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
321
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
322
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
323
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé
324
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade
325
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
326
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,
327
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"
328
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
329
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
330
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
331
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
332
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, hus i landskap,
333
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
334
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),
335
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
336
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
337
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.