Laddar...
Januariauktion
Visning:
Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
242
Blomquist, Uno, olja, komposition med kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
243
Blomquist, Uno, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
244
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
245
Bok, Dahlberg, Erik, "Suecia Antiqua et Hodierna" med förklarande textdel, sammanbunden med Burman, Georg von & Fischer Abraham, "Prospecter...."
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
246
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
247
Percy, Arthur för Uppsala Ekeby/Gefle, skål med blomsterhållare, glaserat lergods, Safir,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
248
Okänd designer för Rörstrand, nipperfat/askfat, glaserat flintgods, dekor av häst,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
249
Okänd designer för Rörstrand, nipperfat/askfat, glaserat flintgods, dekor av hund,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
250
Péczely, Antal (Anton), olja, trädgård med handarbetande kvinnor,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
251
Chagall, Marc, etsning och akvatint, "l'Horloge" 1956,
Slutpris32 000 SEK
Värdering30 000 - 32 000 SEK
252
Albertinelli, Mariotto, efter honom, olja, 1800-tal, Visitation (Jungfru Marias besök hos Elisabeth),
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
253
Agnell, Olle, olja, "Landskap, Limfjorden",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
254
Agnell, Olle, olja, "Interiör från ålderdomshem",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
255
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
256
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
257
Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
258
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
259
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
260
Jonn, Erika, olja, Båstad
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
261
Okänd konstnär olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
262
Koppar, 5 st, samt underfat, 3 st, porslin, Kina, Qianlong, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
263
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
264
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets slut, Gusum nr 84,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
265
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
266
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
267
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
268
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
269
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
270
Byrå, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris7 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
271
Vaser, 1 par, flintgods, Rörstrand, jugend/art-déco, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
272
Okänd designer för Rörstrand, jugend, 1900-talets början, kanna, glaserat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
273
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, sittande räv,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
274
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
275
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
276
Wärff, Göran, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
277
Kurt Østervig för KP møbler, soffbord ek, shakermodell,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
278
Björneng, Svein för Bruksbo, stolar, 4 st, fur med canvasklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
279
Spegel, mahogny och bonat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
280
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
281
Berndtsson, Bertil, olja, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
282
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
283
With, Eric, pastell, motiv från Göteborgs hamn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
284
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
285
Höglund, Erik, akvarell, kustparti,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
286
Spegel, mahogny, Danmark (?) Louis XVI-empire, 1800-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
287
Okänd designer för Örebro Glasindustri, spegel, teak,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
288
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, delvis patinerad mässing, 1950-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
289
Mason, Mats, olja, familj på strand,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.