Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Blomquist, Uno, olja, komposition med kvinnor,
242
Blomquist, Uno, olja, komposition med kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blomquist, Uno, olja, stilleben,
243
Blomquist, Uno, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
244
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bok, Dahlberg, Erik, "Suecia Antiqua et Hodierna" med förklarande textdel, sammanbunden med Burman, Georg von & Fischer Abraham, "Prospecter...."
245
Bok, Dahlberg, Erik, "Suecia Antiqua et Hodierna" med förklarande textdel, sammanbunden med Burman, Georg von & Fischer Abraham, "Prospecter...."
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing,
246
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Uppsala Ekeby/Gefle, skål med blomsterhållare, glaserat lergods, Safir,
247
Percy, Arthur för Uppsala Ekeby/Gefle, skål med blomsterhållare, glaserat lergods, Safir,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, nipperfat/askfat, glaserat flintgods, dekor av häst,
248
Okänd designer för Rörstrand, nipperfat/askfat, glaserat flintgods, dekor av häst,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, nipperfat/askfat, glaserat flintgods, dekor av hund,
249
Okänd designer för Rörstrand, nipperfat/askfat, glaserat flintgods, dekor av hund,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Péczely, Antal (Anton), olja, trädgård med handarbetande kvinnor,
250
Péczely, Antal (Anton), olja, trädgård med handarbetande kvinnor,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, etsning och akvatint, "l'Horloge" 1956,
251
Chagall, Marc, etsning och akvatint, "l'Horloge" 1956,
Slutpris32 000 SEK
Värdering30 000 - 32 000 SEK
Avslutad
Albertinelli, Mariotto, efter honom, olja, 1800-tal, Visitation (Jungfru Marias besök hos Elisabeth),
252
Albertinelli, Mariotto, efter honom, olja, 1800-tal, Visitation (Jungfru Marias besök hos Elisabeth),
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, "Landskap, Limfjorden",
253
Agnell, Olle, olja, "Landskap, Limfjorden",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, "Interiör från ålderdomshem",
254
Agnell, Olle, olja, "Interiör från ålderdomshem",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
255
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
256
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30",
257
Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
258
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
259
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonn, Erika, olja, Båstad
260
Jonn, Erika, olja, Båstad
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär olja, komposition,
261
Okänd konstnär olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Koppar, 5 st, samt underfat, 3 st, porslin, Kina, Qianlong, 1700-talets 2 hälft,
262
Koppar, 5 st, samt underfat, 3 st, porslin, Kina, Qianlong, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
263
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets slut, Gusum nr 84,
264
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets slut, Gusum nr 84,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
265
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas,
266
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
267
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
268
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2,
269
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
270
Byrå, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris7 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, flintgods, Rörstrand, jugend/art-déco, 1910-20-tal,
271
Vaser, 1 par, flintgods, Rörstrand, jugend/art-déco, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, jugend, 1900-talets början, kanna, glaserat flintgods,
272
Okänd designer för Rörstrand, jugend, 1900-talets början, kanna, glaserat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, sittande räv,
273
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, sittande räv,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin,
274
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite,
275
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wärff, Göran, pastell, komposition,
276
Wärff, Göran, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kurt Østervig för KP møbler, soffbord ek, shakermodell,
277
Kurt Østervig för KP møbler, soffbord ek, shakermodell,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Björneng, Svein för Bruksbo, stolar, 4 st, fur med canvasklädsel,
278
Björneng, Svein för Bruksbo, stolar, 4 st, fur med canvasklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny och bonat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
279
Spegel, mahogny och bonat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
280
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Berndtsson, Bertil, olja, landskap,
281
Berndtsson, Bertil, olja, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
282
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
With, Eric, pastell, motiv från Göteborgs hamn,
283
With, Eric, pastell, motiv från Göteborgs hamn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
284
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik, akvarell, kustparti,
285
Höglund, Erik, akvarell, kustparti,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny, Danmark (?) Louis XVI-empire, 1800-talets början,
286
Spegel, mahogny, Danmark (?) Louis XVI-empire, 1800-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Örebro Glasindustri, spegel, teak,
287
Okänd designer för Örebro Glasindustri, spegel, teak,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, delvis patinerad mässing, 1950-tal
288
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, delvis patinerad mässing, 1950-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mason, Mats, olja, familj på strand,
289
Mason, Mats, olja, familj på strand,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.