Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Bägare med erotiskt motiv, äggskalsporslin, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
194
Bägare med erotiskt motiv, äggskalsporslin, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, , vas/flaska, glas,
195
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, , vas/flaska, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
196
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
197
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
198
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hansen, Birger Th, olja, figurkomposition,
199
Hansen, Birger Th, olja, figurkomposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wikkelsø, Illum för Niels Erik Eilersen, armstolar, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella" (modellnummer 4),
200
Wikkelsø, Illum för Niels Erik Eilersen, armstolar, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella" (modellnummer 4),
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen,
201
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bergboms, bordslampa, mässing och gultonat glas, B-119
202
Okänd designer för Bergboms, bordslampa, mässing och gultonat glas, B-119
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för MIO, satsbord, 3 st, kromad metall med träskiva, kvadratiska
203
Okänd designer, antagligen för MIO, satsbord, 3 st, kromad metall med träskiva, kvadratiska
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
204
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
205
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
206
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"
207
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
208
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
209
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, blyerts och pastell, vilande kvinna,
210
Olson, Axel, blyerts och pastell, vilande kvinna,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
211
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad
212
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Evigheten", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
213
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Evigheten", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Kärlekens Labyrint II", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
214
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Kärlekens Labyrint II", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "I Evighet", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
215
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "I Evighet", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, vägglampor 3 st, aluminium och plast med vita glaskupor,
216
Okänd designer för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, vägglampor 3 st, aluminium och plast med vita glaskupor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil,
217
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,
218
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
219
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
220
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
221
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lamrin, Britta, olja, Kungsträdgården med slottet i fonden,
222
Lamrin, Britta, olja, Kungsträdgården med slottet i fonden,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, valnöt med vita marmorskivor, oscarianska, sekelskiftet 1900,
223
Nattygsbord, 1 par, valnöt med vita marmorskivor, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hafström, Tomas, litografier, 3 st, motiv med personer, signerade och numrerade
224
Hafström, Tomas, litografier, 3 st, motiv med personer, signerade och numrerade
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, silver, 12 st, Norge, total vikt 90 gram,
225
Kaffeskedar, silver, 12 st, Norge, total vikt 90 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hjortzberg, Olle, olja, "Liknelsen om fikonträdet",
226
Hjortzberg, Olle, olja, "Liknelsen om fikonträdet",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Williams, A, 1800-tal, olja, "A Winters Eve, view in Hants" (Hampshire),
227
Williams, A, 1800-tal, olja, "A Winters Eve, view in Hants" (Hampshire),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire),
228
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire),
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
229
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
230
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
231
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
Slutpris24 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Avslutad
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
232
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
233
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
234
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
235
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
236
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, mässing, "Tsar",
237
Bordslampor, 1 par, mässing, "Tsar",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
238
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
239
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
240
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Blomquist, Uno, olja, självporträtt,
241
Blomquist, Uno, olja, självporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.