Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45
Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing, G297
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Morgonsol genom ruinerna",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, svarvad bok,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Say, William efter Harlow Georg Henry, mezzotint och linjeetsning, "The Misses Sharp", utförd 1812,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, pressglas med prismor, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Silvermynt, 2 Mark, Karl XII 1701,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur med slag, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, porträtt av australiensiske upptäcktsresanden Alexander G Forrest,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kniv i balja, så kallad Gauchokniv, nysilver och stål, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur/relief, bisquit, Kristus med törnekronan,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK