Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing, G297
146
Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing, G297
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Morgonsol genom ruinerna",
147
Jonson, Sven, färglito, "Morgonsol genom ruinerna",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Papart, Max, färglito, komposition,
148
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
149
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, svarvad bok,
150
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, svarvad bok,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
151
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
152
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
153
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
154
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
155
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
156
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
157
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
158
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Say, William efter Harlow Georg Henry, mezzotint och linjeetsning, "The Misses Sharp", utförd 1812,
159
Say, William efter Harlow Georg Henry, mezzotint och linjeetsning, "The Misses Sharp", utförd 1812,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
160
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
161
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Papart, Max, färglito, komposition,
162
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
163
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
164
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
165
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, pressglas med prismor, 1800-talets 2 hälft,
166
Ljusstakar, 1 par, pressglas med prismor, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,
167
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram
168
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
169
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
170
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
Slutpris1 700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 2 Mark, Karl XII 1701,
171
Silvermynt, 2 Mark, Karl XII 1701,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
172
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut,
173
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
174
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955
175
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods,
176
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900,
177
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac,
178
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
179
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot,
180
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par,
181
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
182
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
183
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminur med slag, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut,
184
Kaminur med slag, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, porträtt av australiensiske upptäcktsresanden Alexander G Forrest,
185
Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, porträtt av australiensiske upptäcktsresanden Alexander G Forrest,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kniv i balja, så kallad Gauchokniv, nysilver och stål, 1900-talets 2 hälft,
186
Kniv i balja, så kallad Gauchokniv, nysilver och stål, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur/relief, bisquit, Kristus med törnekronan,
187
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur/relief, bisquit, Kristus med törnekronan,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
188
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
189
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
190
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
191
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
192
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
193
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.