Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer med fotpallar, 1 par, kromade stålrör med brun skinndyna, ben med hjul,trissor
9
Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer med fotpallar, 1 par, kromade stålrör med brun skinndyna, ben med hjul,trissor
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
10
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
16
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
17
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
22
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak på betsat underrede med mässingsskoningar,
26
Okänd designer, möjligen för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak på betsat underrede med mässingsskoningar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
27
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
28
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
40
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
43
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
89
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, teak (?),
99
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, bänk med lös, vändbar hurts, teak,
102
Okänd designer, 1960-tal, bänk med lös, vändbar hurts, teak,
Slutpris2 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
104
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
105
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
113
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gammelgaard, Niels för Conform, snurrfåtölj, lackerad ek med gul textilklädsel, "Gaga",
136
Gammelgaard, Niels för Conform, snurrfåtölj, lackerad ek med gul textilklädsel, "Gaga",
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
138
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
140
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
141
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
154
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
155
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
156
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
157
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
164
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
165
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
174
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
179
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
196
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
197
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wikkelsø, Illum för Niels Erik Eilersen, armstolar, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella" (modellnummer 4),
200
Wikkelsø, Illum för Niels Erik Eilersen, armstolar, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella" (modellnummer 4),
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för MIO, satsbord, 3 st, kromad metall med träskiva, kvadratiska
203
Okänd designer, antagligen för MIO, satsbord, 3 st, kromad metall med träskiva, kvadratiska
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
220
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
221
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, valnöt med vita marmorskivor, oscarianska, sekelskiftet 1900,
223
Nattygsbord, 1 par, valnöt med vita marmorskivor, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
230
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
240
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
244
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Byrå, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
270
Byrå, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris7 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kurt Østervig för KP møbler, soffbord ek, shakermodell,
277
Kurt Østervig för KP møbler, soffbord ek, shakermodell,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Björneng, Svein för Bruksbo, stolar, 4 st, fur med canvasklädsel,
278
Björneng, Svein för Bruksbo, stolar, 4 st, fur med canvasklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
280
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok,
291
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
292
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
306
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
336
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
340
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
343
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.