Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,
558
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,
559
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,
560
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på träsockel,
561
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på träsockel,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
562
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,
563
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons på marmorsockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
573
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
600
Okänd designer, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
601
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
646
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
658
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
665
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Siamesisk tempeldanserinde", modellnummer, 1125,
685
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Siamesisk tempeldanserinde", modellnummer, 1125,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Amulett, skuren Jade, sittande buddha,
686
Amulett, skuren Jade, sittande buddha,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, delvis förgylld brons, sittande Buddha,
687
Skulptur, delvis förgylld brons, sittande Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
689
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, skulpturer, 1 par, bemålad metall, gallisk krigare med hustru,
694
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, skulpturer, 1 par, bemålad metall, gallisk krigare med hustru,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter,
695
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karaff, slipad kristall med silvermontage,
696
Karaff, slipad kristall med silvermontage,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods på smidessockel, komposition med kvinna och äpple,
698
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods på smidessockel, komposition med kvinna och äpple,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersen, H C, skulptur/väggrelief, , smide, mask,
700
Andersen, H C, skulptur/väggrelief, , smide, mask,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
731
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
735
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
760
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Relief, gips, "L'Inconnue de la Seine",
783
Relief, gips, "L'Inconnue de la Seine",
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnummer 1633 respektive 1635, polykrom underglasyrdekor,
796
Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnummer 1633 respektive 1635, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
806
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
815
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, båtformad,
826
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, båtformad,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Emma",
827
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Emma",
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Dux, figurin, delvis bemålat porslin,
828
Okänd designer för Royal Dux, figurin, delvis bemålat porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.