Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
97
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, "KPA-hunden",
98
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, "KPA-hunden",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Tekla",
99
Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Tekla",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods,
100
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Altermann, Horst, olja, parforcejakt,
101
Altermann, Horst, olja, parforcejakt,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gallhof, Wilhelm, efter honom, gicléetryck (?), "Die Korallenkette",
102
Gallhof, Wilhelm, efter honom, gicléetryck (?), "Die Korallenkette",
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, mansporträtt vid Luxor, signerad PEG, Kairo och daterad 1957,
103
Okänd konstnär, olja, mansporträtt vid Luxor, signerad PEG, Kairo och daterad 1957,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, porträtt av elegant dam,
104
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, porträtt av elegant dam,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Poole, Paul Falconer, olja, mor och barn,
105
Poole, Paul Falconer, olja, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hueck, Georges von, akvarell, parklandskap,
106
Hueck, Georges von, akvarell, parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, gouache, vy över Tisvilde,
107
Okänd dansk konstnär, gouache, vy över Tisvilde,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Liljefors, Lindorm, olja, landskap med flygande gäss,
108
Liljefors, Lindorm, olja, landskap med flygande gäss,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Rygaard, Thorvald, olja, landskap,
109
Rygaard, Thorvald, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, komposition,
110
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, komposition,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ravn, Johannes, olja, älgtjur i landskap,
111
Ravn, Johannes, olja, älgtjur i landskap,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, glaserat stengods,
112
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, Afghan,
113
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, Afghan,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, Tax,
114
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, Tax,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, Schäfer,
115
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, Schäfer,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Rörstrand, figurin, delvis glaserat stengods, "Nyfiken",
116
Larson, Lisa för Rörstrand, figurin, delvis glaserat stengods, "Nyfiken",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Rörstrand, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva-Lina",
117
Larson, Lisa för Rörstrand, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva-Lina",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Rörstrand, figurin, delvis glaserat stengods, "Lina",
118
Larson, Lisa för Rörstrand, figurin, delvis glaserat stengods, "Lina",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, ägghöna, glaserat stengods,
119
Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, ägghöna, glaserat stengods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Solros",
120
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Solros",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vägggplatta, "Vikingabåt", 1960-tal,
121
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vägggplatta, "Vikingabåt", 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
122
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Örnberg, Lennart, olja, stilleben,
123
Örnberg, Lennart, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jergill, Thoralf, olja, hamnscen,
124
Jergill, Thoralf, olja, hamnscen,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Theskedar, 6 st sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 110 gram,
125
Theskedar, 6 st sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 110 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Theskedar, 6 st, sterligsilver, England 1800-talets slut, total vikt 120 gram,
126
Theskedar, 6 st, sterligsilver, England 1800-talets slut, total vikt 120 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft,
127
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
128
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Van Leyden, Lucas, (efter honom?), kopparstick, "Kristus inför Pilatus",
129
Van Leyden, Lucas, (efter honom?), kopparstick, "Kristus inför Pilatus",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
130
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Callot, Jacques, efter honom, (spegelvänd) kopia efter "La Grande Chasse" från 1619-20,
131
Callot, Jacques, efter honom, (spegelvänd) kopia efter "La Grande Chasse" från 1619-20,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
132
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974,
133
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
134
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
135
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
136
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
137
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
138
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
139
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Papart, Max, färglito, komposition,
140
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
141
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models",
142
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Senneh (?),
143
Matta, semiantik Senneh (?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
144
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.