Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
337
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rydberg, Gustaf, olja, kanalparti,
338
Rydberg, Gustaf, olja, kanalparti,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form,
339
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Miniatyrkabinettskåp, palisander med intarsia, barockstil, 1800-talets 2 hälft, front med 2 dörrar, bakom vilka 3 lådor, uppfällbar topp med sidenklädd inredning,
340
Miniatyrkabinettskåp, palisander med intarsia, barockstil, 1800-talets 2 hälft, front med 2 dörrar, bakom vilka 3 lådor, uppfällbar topp med sidenklädd inredning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, Gebrüder Voigt Sitzendorff, omkring 1890, deko av stående par,
341
Bordslampa, porslin, Gebrüder Voigt Sitzendorff, omkring 1890, deko av stående par,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets 1 hälft,
342
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Ivar, skulptur, patinerad brons på svärtad träsockel, "Grekisk krigare",
343
Johansson, Ivar, skulptur, patinerad brons på svärtad träsockel, "Grekisk krigare",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
344
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
345
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
346
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,
347
Minnesmynt, 3 + 2 st, 803 respektive 925/1000 silver, total vikt 97 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
348
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
349
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
350
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
351
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Bacon, Francis, "Scripta in Naturali et Universali Philosophia",
352
Bok, Bacon, Francis, "Scripta in Naturali et Universali Philosophia",
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bok, Chifflet, Philippe; "Sacrosancti et Oegumenici Consilio Tridentinii",
353
Bok, Chifflet, Philippe; "Sacrosancti et Oegumenici Consilio Tridentinii",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bok, Kappius, Johann Erhardt, "Paolo di St Giuseppe Orationes",
354
Bok, Kappius, Johann Erhardt, "Paolo di St Giuseppe Orationes",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bok, Gibson, Edmund, "Julii Caesaris Portus Iccius Illustratus",
355
Bok, Gibson, Edmund, "Julii Caesaris Portus Iccius Illustratus",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin,
356
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods,
357
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, multipel, plast, komposition,
358
Strid, Hardy, multipel, plast, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Picasso, Pablo, efter honom, färglito, "Colombe bleu",
359
Picasso, Pablo, efter honom, färglito, "Colombe bleu",
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
360
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
361
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pyk, Madeleine, färglitografier, 2 st, "Le Déluge" (Syndafloden) samt "Se sauve",
362
Pyk, Madeleine, färglitografier, 2 st, "Le Déluge" (Syndafloden) samt "Se sauve",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
363
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, färglito, komposition,
364
Jansson, Rune, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
365
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
366
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
367
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
368
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
369
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
370
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
371
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
372
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
373
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
374
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
375
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
376
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
377
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",
378
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Bok, Lorenz, Johann Friedrich, "Euclids Elemente",
379
Bok, Lorenz, Johann Friedrich, "Euclids Elemente",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bok; Rufus, Quintus Curtius, "Q. Curtii RufiHistoriae Alexandri Magni"
380
Bok; Rufus, Quintus Curtius, "Q. Curtii RufiHistoriae Alexandri Magni"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Ortes, Giammaria, "Riflessioni sugli oggetti apprensibili..."
381
Bok, Ortes, Giammaria, "Riflessioni sugli oggetti apprensibili..."
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Godefroy, Jacques, "Opera Juridice Minora..."
382
Bok, Godefroy, Jacques, "Opera Juridice Minora..."
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Lassenius Johannes, "Bybelsche Wierook"
383
Bok, Lassenius Johannes, "Bybelsche Wierook"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bok, Hunolt, Francois, "Schriftlige Sitten-Lehr..."
384
Bok, Hunolt, Francois, "Schriftlige Sitten-Lehr..."
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.