Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Boëthius, Lars, olja, kustblomster,
193
Boëthius, Lars, olja, kustblomster,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Snusdosa, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av stadsbild mm,
194
Snusdosa, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av stadsbild mm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja (på litografi?), musikstund,
195
Okänd konstnär, olja (på litografi?), musikstund,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, starar, polykrom underglasyrdekor,
196
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, starar, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
197
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,
198
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
199
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,
200
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bok, Lass, Johann, "Versuch einer vermehrten Anleitung wie Studiosi Theologiae..."
201
Bok, Lass, Johann, "Versuch einer vermehrten Anleitung wie Studiosi Theologiae..."
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bok, "Respublica sive Status Imperii Romano-Germanici" tom II,
202
Bok, "Respublica sive Status Imperii Romano-Germanici" tom II,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, 3 st, flintgods, Gustavsberg Empire,
203
Ytterfoder, 3 st, flintgods, Gustavsberg Empire,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
7 delar konstglas, Erik Höglund respektive Monica Bratt-Wijkander,
204
7 delar konstglas, Erik Höglund respektive Monica Bratt-Wijkander,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figuriner, stengods, björnar, 3 st
205
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figuriner, stengods, björnar, 3 st
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Lennart, färglito, Slutmalet (Örnabexhults kvarn), sign o numr 60/225,
206
Nilsson, Lennart, färglito, Slutmalet (Örnabexhults kvarn), sign o numr 60/225,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, Rainbow,
207
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, Rainbow,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Ingvar, egen verkstad, vinglas, 4 st, keramik
208
Bengtsson, Ingvar, egen verkstad, vinglas, 4 st, keramik
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Kätie, skulptur, bemålad papp i plexiglaslåda, komposition med pyramider
209
Nilsson, Kätie, skulptur, bemålad papp i plexiglaslåda, komposition med pyramider
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
210
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, bemålat glas,
211
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, bemålat glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, knipa,
212
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, knipa,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, klaffbord, teak,
213
Okänd designer, 1950-tal, klaffbord, teak,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, ljus björk, biedermeierstil,
214
Stolar, 4 st, ljus björk, biedermeierstil,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
215
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Mattema, matta, rölakan, "La Paz" brown,
216
Okänd designer för Mattema, matta, rölakan, "La Paz" brown,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
217
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, Kina, 1900-tal; offerskålar, snusflaskor, lockask mm,
218
Parti porslin, Kina, 1900-tal; offerskålar, snusflaskor, lockask mm,
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
6 delar silver, 1800-tal, total vikt 180 gram,
219
6 delar silver, 1800-tal, total vikt 180 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skål, silver, 1800-talets slut, vikt 135 gram,
220
Skål, silver, 1800-talets slut, vikt 135 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti silver, total silvervikt cirka 480 gram,
221
Parti silver, total silvervikt cirka 480 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
15 delar silverbestick, "Symfoni", total vikt 250 gram
222
15 delar silverbestick, "Symfoni", total vikt 250 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 350 gram,
223
Parti silver, total vikt 350 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, manschettknappar, 1 par, 18 karat vitguld, total vikt 10 gram,
224
Okänd italiensk designer, manschettknappar, 1 par, 18 karat vitguld, total vikt 10 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Fartygsratt, ek, smide och mässing, 1900-talets början,
225
Fartygsratt, ek, smide och mässing, 1900-talets början,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
226
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
227
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
228
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
229
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
230
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
231
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
232
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt,
233
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
234
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,.
235
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,.
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Compard, Emile, olja, komposition,
236
Compard, Emile, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Brandes, Peter, färglito, komposition, ur "Au hasard, UBU, Gare st. Lazare" 1979,
237
Brandes, Peter, färglito, komposition, ur "Au hasard, UBU, Gare st. Lazare" 1979,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill,
238
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Dokumentmapp, monogramcanvas med invändig läderfodring, Louis Vuitton "Monogram Poche Documents",
239
Dokumentmapp, monogramcanvas med invändig läderfodring, Louis Vuitton "Monogram Poche Documents",
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur/brevpress, delvis förgyllt glas,
240
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur/brevpress, delvis förgyllt glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.