Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Montage till bålskål, nysilver, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
549
Montage till bålskål, nysilver, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kanna, tenn, 1900-tal, bukig med uppsvängd hänkel,
550
Kanna, tenn, 1900-tal, bukig med uppsvängd hänkel,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Shackpjäser, 32 st. bonat trä, 1900-talets slut,
551
Shackpjäser, 32 st. bonat trä, 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä,
577
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
584
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
585
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Form för inbakade äppelskivor, mässing, Danmark, 1800-tal,
586
Form för inbakade äppelskivor, mässing, Danmark, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, burk, stengods med teaklock,
594
Westman, Marianne för Rörstrand, burk, stengods med teaklock,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
598
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti porslin mm, Kina och Japan, 18-1900-tal,
599
Parti porslin mm, Kina och Japan, 18-1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
604
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 000 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
606
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
607
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
608
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
611
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, trä och textil,
612
Fartygsmodell, trä och textil,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
617
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, blomsterbord,
621
Okänd designer, 1960-70-tal, blomsterbord,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tidningen Rekord, nr 12, april 1961
625
Tidningen Rekord, nr 12, april 1961
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
633
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1700-tal,
645
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1700-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal,
646
Strykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kruthorn, horn och trä med mässingsbeslag, 1800-tal,
647
Kruthorn, horn och trä med mässingsbeslag, 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kruthorn, horn, ben och trä med mässingsbeslag, 1700-tal,
648
Kruthorn, horn, ben och trä med mässingsbeslag, 1700-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck,
669
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
675
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
678
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti delvis äldre kameror mm,
693
Parti delvis äldre kameror mm,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
703
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900,
704
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)
705
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, rullvagn, krom med dubbla, frostade glasskivor,
706
Okänd designer, 1900-talets mitt, rullvagn, krom med dubbla, frostade glasskivor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för NYGE-Verken, Nyköping, väggspegel teak,
709
Okänd designer för NYGE-Verken, Nyköping, väggspegel teak,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre leksaker mm,
721
Parti äldre leksaker mm,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti leksaker, plysch, Steiff,
722
Parti leksaker, plysch, Steiff,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
726
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
727
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
728
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
730
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vägglampetter, 1 par, förgylld metall på träplattor,
732
Vägglampetter, 1 par, förgylld metall på träplattor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti långpipor mm, mestadels 1800-tal,
735
Parti långpipor mm, mestadels 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Scandinavia completens..", omkring 1720,
736
Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Scandinavia completens..", omkring 1720,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti fiskeutrustning, fiskespö, rullar mm,
743
Parti fiskeutrustning, fiskespö, rullar mm,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
744
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti äldre dockor mm,
745
Parti äldre dockor mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Banjobarometer, mahogny, sekelskiftet 1900, Walterston & Co, Edinburgh,
747
Banjobarometer, mahogny, sekelskiftet 1900, Walterston & Co, Edinburgh,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
748
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, rött glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
749
Takampel, rött glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.