Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Vippbord, palisander med intarsia, Italien, 1800-talets 2 hälft, oktogonal skiva,
3
Vippbord, palisander med intarsia, Italien, 1800-talets 2 hälft, oktogonal skiva,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret, lackerat och bronserat trä, så kallade "Skrattstolar",
7
Stolar, 1 par, skuret, lackerat och bronserat trä, så kallade "Skrattstolar",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, sideboard, teak, 1950-60-tal, "Arild",
11
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, sideboard, teak, 1950-60-tal, "Arild",
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Pinnsoffa, björk, Nässjö Stolfabrik, 1900-talets mitt,
12
Pinnsoffa, björk, Nässjö Stolfabrik, 1900-talets mitt,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, matbord, teak, "Malta",
13
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, matbord, teak, "Malta",
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Jonsson, Nils för Hugo Troeds/Bra Bohag, stolar, 4 st, teak, "Garmi",
14
Jonsson, Nils för Hugo Troeds/Bra Bohag, stolar, 4 st, teak, "Garmi",
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, vägghylla, teak,
15
Okänd designer, 1960-tal, vägghylla, teak,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med blå melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala,
16
Stegpall, krom med blå melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
132
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par,
157
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med klaffar, alm och bok,
166
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med klaffar, alm och bok,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå. palisander med intarisadekor och bronsbelsag, skiva i breccia,
167
Byrå. palisander med intarisadekor och bronsbelsag, skiva i breccia,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
170
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, klaffbord, teak,
213
Okänd designer, 1950-tal, klaffbord, teak,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, ljus björk, biedermeierstil,
214
Stolar, 4 st, ljus björk, biedermeierstil,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
215
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt,
233
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
234
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Östervig, Kurt för Jason, soffbord, teak,
266
Östervig, Kurt för Jason, soffbord, teak,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
272
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
287
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
290
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, ek på metallben,
312
Okänd designer, soffbord, ek på metallben,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, mahogny med brun, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
313
Salongsbord med klaffar, mahogny med brun, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstol, valnöt och valnötsrot, 1800-talets mitt,
314
Armstol, valnöt och valnötsrot, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
316
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
348
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
350
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
371
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
410
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren valnöt med stoppad klädsel, nyrokoko, 1800-talets slut,
443
Fåtölj, skuren valnöt med stoppad klädsel, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skåp, lackerat trä, 1900-talets början,
444
Skåp, lackerat trä, 1900-talets början,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
445
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, lackerat trä, 1900-talets 2 hälft, målad blomdekor,
447
Snedklaffsekretär, lackerat trä, 1900-talets 2 hälft, målad blomdekor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffa, ljus björk med svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
449
Soffa, ljus björk med svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
453
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak, dubbla dörrar,
458
Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak, dubbla dörrar,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för OH Sjögren Tranås, soffa, ek med lösa, ylleklädda dynor, "Visingsö",
459
Malmsten, Carl för OH Sjögren Tranås, soffa, ek med lösa, ylleklädda dynor, "Visingsö",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren, bonad och delvis bronserad bok, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
466
Armstolar, 1 par, skuren, bonad och delvis bronserad bok, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer i William Morris art, skänk, skuren ek, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm samt datering Anno 1900,
467
Okänd designer i William Morris art, skänk, skuren ek, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm samt datering Anno 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Johansson, Börje för Johansson Design, stolar, 4 st, brunt konstläder på metallfot, "Viggen"
469
Johansson, Börje för Johansson Design, stolar, 4 st, brunt konstläder på metallfot, "Viggen"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med röda melaminplattor, översta steget klätt med heltäckningsmatta
470
Stegpall, krom med röda melaminplattor, översta steget klätt med heltäckningsmatta
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
480
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
485
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffbord, rikt skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft,
492
Soffbord, rikt skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hurtsar/nattygsbord, 1 par, alm med mässingsbeslag,
493
Hurtsar/nattygsbord, 1 par, alm med mässingsbeslag,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt,
495
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hurtsskrivbord, mahogny med delvis läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
496
Hurtsskrivbord, mahogny med delvis läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.