AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Sön 31/5 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. This is a preliminary list, with reservation for changes.
  Visning: Fredag 29/5 12-19
Lördag 30/5 10-17
Söndag 31/5 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Aalto, Alvar för Artek, golvlampa, läderklädd mässing med två vitlackerade lamellkupor, modell A810, designad 1959 för Villa Kokkonen, h 160 cm
 2Aalto, Alvar för Artek, golvlampa, läderklädd mässing med vitlackerad lamellkupa, modell A805, designad 1954 för National Pensions Institute in Helsinki, h 174 cm
 3Aalto, Alvar för Artek, golvlampa, läderklädd mässing med vitlackerad lamellkupa, modell A805, designad 1954 för National Pensions Institute in Helsinki, h 174 cm
 4Vasarely, Victor, färgserigrafi, Kedd (1985), sign o numr 167/250, 65 x 50 cm
 5Vasarely, Victor, färgserigrafi, Vonal Lap (1985), sign o numr 167/250, 50 x 50 cm
 6Henningsen, Poul för Luois Poulsen, taklampa, kromad aluminium med vitlackerade aluminiumlameller, Snowball, design 1958, dia 40 cm
 7Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med ljus skinnklädsel, 'Ingrid', design 1969
 8Skrivbord, svartlackerat trä, Österbybruk, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, l 118 cm, framtaget av Ikea/Move Möbler i samarbete med Nationalmuseum
 9Lindberg, Stig för Gustavsberg, theservis, flintgods, Prunus, design 1962, thekanna, sockerskål, gräddkanna, 5 thekoppar och 10 underfat
 10Bengtsson, Hertha för Rörstrand, tallrikar, 9 st djupa, 7 assietter samt 2 fat, vitglaserat flintgods, Blå Eld, design 1950, fat dia 33 cm
 11Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, mjölkkanna samt sockerskål, mm blåglaserat flintgods, tot 12 del, Blå Eld, design 1950, thekanna h 19 cm
 12Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, 1950-60-tal, krydd/köksburkar, 13 st, glaserat lergods, teaklock och -underfat från Karl Holmberg AB Götene
 13Ohlsson, Sture Gustaf för Tallhöjdens Stengods/Selsbo, 1950-60-tal, kryddburkar, 15 st, stengods med korklock, medf kryddhylla teak, l 48 cm
 14Ohlsson, Sture Gustaf för Tallhöjdens Stengods/Selsbo, parti kryddbukar, skålar mm, delvis glaserat stengods
 15Okänd designer för Johansfors, 1900-talets mitt, saftservis, 16 del, glas, dekor av lingon och blåbär, 12 saftglas, 2 vattenkannor samt 2 saftkaraffer, (1 propp sakn) kannor h 21 cm
 16Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrskål med lock, glaserat stengods, sign, h 4,5 cm, lock möjl ej original
 17Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrkanna, glaserat stengods, sign, h 8 cm
 18Almström, Emmy för Rörstrand, ytterkrukor, 2 + 2 + 1, flintgods, Ostindia, design 1932, h 10 - 15 cm
 19Ytterkruka, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor, h 23 cm
 20Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, kvinna på vadställe, 40 x 33 cm, smärre lagn
 21Westman, Marianne för Rörstrand, servisdelar, glaserat stengods, 1950-60-tal; 3 skålar, 5 thekoppar med fat samt skål med teaklock
 22Wiinblad, Björn för Rosenthal, skålar, 1 par, askfat, 1 par samt vaser 2 st, porslin, dekor av personer mm, h 4 - 19 cm
 23Holzer-Kjellberg, Friedl, Arabia, skålparti porslin, sk risporslin, 2 skålar, 1 vas samt 5 kaffekoppar med fat, vas h 14 cm
 24Leuchovius, Sylvia för Rörstrand, skål, chamotterat stengods, dekor av treklöver, sign, dia 20 cm
 25Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, sign, h 25 cm, monterad på träsockel
 26Lindberg, Stig, sparbössa, röd plast, 'Skotte', tillv för Handelsbanken, original koppel/fluga, l 16 cm, nyckel medf
 27Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, patinerad brons på svart sockel, kapital kronhjort, sign Barye, h inkl sockel 49 cm
 28Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordsuppsättning, 5 del, porslin, Entré; salt- socker- och pepparströare, senapskar samt vinägerflaska med teaklock, h 9 - 14 cm
 29Saltkar samt -sked, silver med blå glasinsats, i dorm av vikingaskepp, stpl CG Hallberg Stockholm 1961, l 9 cm
 30Lockask, silver, oval, lock med infattad glasfluss, stpl OR Stockholm 1889, l 4,5 cm
 31Uniformsmössa för matros vid Royal Navy, sk Summer Cap, HMS Undaunted (sjösatt 1943)
 32Aebi, Willy, egen verkstad, Hasle, skålfat, glaserat lergods, dekor av fiskar mm, l 20 cm
 33Skulptur, brons, sk Wienerbrons, sekelskiftet 1900, katt på sköldpaddskal, h 5 cm, sköldpaddan inkomplett
 34Miniatyrer i ben- resp mässingsram, 4 st, 1900-talets början, bl a Jenny Lind och Maria de' Medici, storl 7,5 x 5 - 8,5 x 6,5 cm
 35Ytterfoder, 2 st, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blad resp snäckskal, h 17 resp 21 cm
 36Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel, häst med ryttare, sign o numr 22/35, h inkl sockel 19 cm
 37Reseur, brännförgylld brons, Frankrike, Charles X, 1800-talets 1 hälft, rikt genombruten dekor, urtavla sign Lany Fils Ainé Paris, h 18 cm
 38Krucifix, förgylld brons, nygotik, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av fabeldjur, leoparder mm, h 47 cm
 39Locka, porslin, Limoges, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer i landskap, blommor mm, även inv dekor, l 22 cm
 40Fickur, 18 k rödguld, 1800-talets 2 hälft, urtavla sign Carl Ranch Kjöbenhavn, ytter- och innerboett 18 k stpl Neuchâtel, Schweiz, dia 5 cm, tot vikt 80 gr
 41Tapet, vävd ylle, sk Verdure, ant Flandern, 16-1700-tal, 260 x 160 cm, omf skador och lagn
 42Bägare, glas, sk Kröningsbärgare, Elisabeth II, 2 juni 1953, h 13 cm
 43Dricksglas/bägare, glas i maroquinetui, ant England, 1800-talets 2 hälft, glasets botten med lös, inblåst medaljong i försilvrad brons med dekor av St Göran samt skepp, h 9 cm (etui h 10 cm)
 44Gaffel, stål, renässans, 15-1600-tal, l 18 cm
 45Gaffel, smide med träskaft, barock, 16-1700-tal, l 18 cm
 46Skulptur, marmor, möjl keltiskt, 1-2 årh e Kr, h 13 cm
 47Gästabudskniv, mässing och smide, 17-1800-tal, blad starkt nedslipat, mekanisk korroderad, l 15,5 cm
 48Okänd dansk designer för Boyes Metalkunst, ljusstakar, 1 par mässing, 1950-tal, h 17 cm
 49Okänd dansk designer, ljusstakar, 1 par, mässing, etikett från Magasin Bo 1965, h 14 cm
 50Kryddställ, Old Sheffield Plate och ben, England, 1800-talets 2 hälft, i form av 3 laggade kärl på vagn med benhandtag, oid stpl HB (möjl Harrisson Brothers Sheffield, verks 1849-61) samt svårtydd patentstpl, l 16 cm
 51Böneband, sk mala, skuret ben, Tibet, 1900-tal, dekor av kranier, l 85 cm
 52Brännjärn, smide, 17-1800-tal, oid bomärke, l 47 cm
 53Vaxljusstake, patinerad brons, barockstil, 1900-talets 1 hälft, märkt med vapensköld för Frimurarelogen Zorobabel og Frederik til det kronede Haab, h 14 cm, gravyr Kaeden af d 18 Marts 1929
 54Vas, cloisonné, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fjärilar, fåglar mm, h 20 cm, slitage, skador
 55Fat, fajans, Fayencemanufaktur Holitsch/Holíč, profilerat brätt, dekor i starkeldsfärger av Kristus och kvinna samt beskrivande text på tjeckiska, sign HL samt oid drejar/målarsign G o dat 1760, dia 34 cm, Holitsch grundades 1743 av Franz I av Österrike
 56Punschbål, flintgods, Dixon, Phillips & Co, Sunderland, 1840-50-tal, dekor av Iron Bridge samt Sailors Farewell i svart mot delvis lysterglaserad fond, inpressad sign, dia 29 cm
 57Prydnads/väggfat, 1 par, koppar med infattade porslinsplaketter, ant Tyskland, 1800-talets 2 hälft, driven dekor av putti, rocailler mm, porslinsplaketter med polykrom dekor av kvinnor, dia 43 cm
 58Vas, porslin, Kina, ant Jiajing (1522-66), blå underglasyrdekor av pioner mm, h 11 cm, slitage, hårspricka, tack till Niklas Cederqvist för datering
 59Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, relief, patinerad brons, mansporträtt, sign J (?) Kondrup, dia 22 cm
 60Mirķ, Joan & Gentry, Herbert, efter dem, matsedlar, 2 st, litograferade, utf för Ristorante Romolo, Giardino de Raffaello e della Fornarina, rom, tryckta sign o dat, pappersstorl 34 x 23 cm, uppklistrade, ngt gulnade
 61Dräkt, broderat siden med metalltråd, möjl Mongoliet, 1800-tal, h 94 cm, medf äldre provdocka
 62Jacka, broderat siden, möjl Persien, 17-1800-tal, h 55 cm, skador
 63Ahola, Hilkka-Liisa för Arabia, vas, stengods, polykrom dekor av blommor, sign, h 24 cm
 64Bordsur med slag, bronserad metall, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av putto med duva mm, urverk sign Japy Frčres resp Vauray Frčres, Paris, h 27 cm, pendel sakn
 65Ljusstakar, 1 par, brons, rokokostil, sekelskiftet 1900, dekor av rocailler mm, h 25 cm, senare bronsering
 66Thylstrup, Adam för Nilsjohan, kannor, 2 st, rostfritt stål och svart nylon, 1950-tal, Hollywood, h 17 resp 20 cm
 67Rökelsekar, bronserad metall, möjl Burma, 1900-tal, i form av stående drake, l 65 cm, 1 låsring sakn
 68Vas, porslin, Kina, modern tillv, i form av ämbar, polykrom dekor av personer mm, h 38 cm
 69Thekanna, koppar med beninläggningar, Marocko, 1900-talets mitt, h 28 cm
 70Lockstop, tenn, Danmark, sekelskiftet 1800, slät modell, lock med infattad porträttmedlajong med Frederik V, stpl Christen Sörensen Wendelin Viborg, verks 1790-1811, h 19 cm
 71Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrer, 6 st, glaserat stengods, sign, h 2 - 7 cm
 72Hallampa/taklykta, mässing och glas, Sciolari, Rom, 1900-talets 2 hälft, 4 ljusarmar, h 39 cm
 73Thekanna, porslin med bronshandtag, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fjärilar, fåglar mm i famille-rose-färger, h exkl handtag 10 cm
 74Parti silver; cigarettetui, bägare, saltströare mm, tot silvervikt 450 gr
 75Böckman, Edgar för Höganäs, skål, lysterglaserat lergods, Swedish Grace,1910-20-tal, sign, h 11 cm
 76Processionsbanér, broderat siden, Franska Indokina (Vietnam) 1942, träskuren dekor av Kristus med spikar och törnekrona, avers med text Ecce Panis Angelorum samt Nghia Binh Ho Lai Tim, h 115 cm, skador lagn
 77Väggur, delvis förgyllt trä, stuck och mässing, senempire, 1800-talets mitt, i vitrin, 43 x 36 cm
 78Ramel, Björn för Sea Glasbruk, Kosta, snaps- och ölglas, 12 + 12 st, Lilla- och Stora Björn, h 6 resp 17 cm
 79Sarpaneva, Timo för Iittala, vas, glas, Crocus, sign, h 15 cm
 80Applicquer, 1 par, mässing, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilkoger, lagergrenar samt festoner, 2 ljusarmar, h 40 cm
 81Hänge/fotogömma, 14 k rödguld, 1800-talets 2 hälft, pålött alliansvapen för Leijonancker och Lilliehöök af Gälared och Kolbäck samt initialer EL för Eleonora Lilliehöök g 1884 m C R E Leijonancker, oid utl stpl, 44 x 33 mm, guldvikt 21,5 gr, i etui
 82Damfickur, 14 k rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, ytterboett stpl Neuchâtel, innerboett i mässing, dia 4 cm, tot vikt 4 cm, tot vikt 36,5 gr
 83Toiletteuppsättning, 7 del silver, 1800-tal, graverad dekor av akantus samt EL under adlig krona för Eleonora Leijonancker née Lilliehöök af Gälared, 4 del stpl Johan Fredrik Tynelius Helsingborg, olika år, 3 del stpl GAB Stockholm olika år, l 6 - 33 cm
 84Klockkedja/châtelaine, 18 k rödguld, stpl Alfred Thulin Halmstad 1880-90-tal, medf hårgömma, urnycklel mm i oädel metall/karneol, l 34 cm, tot vikt19,5 gr
 85Uppläggningsfat, silver, ovalt med pärlbård och kulhamrad dekor, sv importstpl för C F Carlman Stockholm 1924, l 38 cm, vikt 735 gr
 86Assietter, 3 st, silver, profilerat brätte med bandstav, stpl C G Hallberg Stockholm 1929, dia 23 cm, tot vikt 830 gr
 87Vaxstapelburk, silver, senempire, dekor av akantus, stpl Gustaf Folcker Stockholm 1849, h 8,5 cm, vikt 95 gr, ljussläckare sakn, ben m förstärkn
 88Champagneglas, 12 st, sekelskiftet 1900, h 17 cm
 89Remmare, 13 st, grön glasmassa, Johansfors, 1900-talets mitt, h 21 cm
 90Skärpspänne, 18 k rödguld, empire, dekor av rosor, otydl sv stpl Stockholm 1819 (?), l 5,5 cm, vikt 7,2 gr
 91Brosch, 18 k rödguld med turkoser och rosenslipad diamant, senempire, 1800-talets mitt, ostpl, l 3,5 cm, vikt 3,3 gr
 92Brosch, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, ostpl, l 2,5 cm, vikt 1,6 gr
 93Brosch, 18 k rödguld och silver med blå emalj och facettslipade diamanter, sekelskiftet 1900, ostpl, dia 28 mm, vikt 9 gr
 94Brosch, 18 k rödguld med facettslipade diamanter, rubiner samt pärla, art-déco, 1920-tal, otydl utl stpl, dia 2 cm, vikt 2,6 gr
 95Armring, 18 k rödguld, dekor av akantus, oid utl stpl, vikt 10 gr
 96Armring, 18 k rödguld, dekor av akantus, oid utl stpl, vikt 10,2 gr
 97Armring, 18 k rödguld, slät modell, oid utl stpl, vikt 9,5 gr
 98Armring, 18 k rödguld, slät modell, oid utl stpl, vikt 9,6 gr
 99Armring, 18 k rödguld, slät modell, oid utl stpl, vikt 9,2 gr
 100Armring, 18 k rödguld, slät modell, oid utl stpl, vikt 9,2 gr
 101Armband med berlocker, 18 k rödguld, sv importstpl, tot vikt 15,3 gr
 102Ring, 18 k rödguld med 3 gammalslipade briljanter om tot cirka 0,3 ct, otydl sv stpl, vikt 2,5 gr
 103Ring, 18 k rödguld med chrysopras (?), sv importstpl 1916, vikt 3,7 gr
 104Fingerborg, 18 k rödguld med karneol, stpl Alfred Thulin Halmstad 1852, vikt 3,2 gr
 105Fingerborg, 18 k rödguld med karneol, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö 1931, vikt 3,3 gr
 106Armring, 14 k rödguld med pärlor och turkoser, otydl utl stpl, vikt 17 gr
 107Armlänk, 18 k rödguld, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö 1912, vikt 10,9 gr
 108Ring, 18 k vitguld med 8 st åttkantslipade diamanter och facettslipad safir, utl stpl, vikt 2,3 gr
 109Ring, 18 k rödguld med 3 facettslipade safirer samt pärlor, ostpl, vikt 3,7 gr
 110Brosch, 18 k rödguld, blomformad med facettslipade citriner, amestister samt rubin, otydl utl stpl, l 3 cm, vikt 2,5 gr
 111Hänge samt kedja, 18 k rödguld, hänget hjärtformat med facettslipad akvamarin (?), detta stpl Sven Uno Nyström Stockholm 1957, kedjan med sv importstpl, tot vikt 14,5 gr
 112Hänge, 18 k rödguld med facettslipade rubiner, runt med dekor av siffror '7,36', otydl stpl, dia 2 cm, vikt 4,8 gr
 113Röhängen, 1 par, 18 k vitguld, vardera med en briljantslipad diamant om cirka 0,25 ct, stpl OPI Falköping, tot vikt 2,2 gr
 114Ring, 18 k vitguld med 14 små, 2 något större och en ytterligare något större briljantslipad diamant om tot 0,4 ct enl gravyr, stpl Heribert Engelbert Stockholm 1964, vikt 4,8 gr
 115Ring, 14 k vitguld med en facettslipad akvamarin (?) om 8,86 ct, enl gravyr, utl stpl, vikt 5,1 gr
 116Okänd designer, hänge med kedja, 18 k vitguld med 3 facettslipade safirer, 1,5 x 1 cm, utl stpl, tot vikt 4,8 gr
 117Brosch, 18 k rödguld med 2 pärlor, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö u å, l 4cm, vikt 2,6 gr
 118Örhängen, 4 par, 18 k röd- resp vitguld med pärlor, stpl OPI Falköping, tot vikt 6,2 gr
 119Collierlås, 9 k rödguld med pärlor och malakitkulor, utl stpl, dia 2,5 cm, vikt 7,5 gr
 120Damarmbandsur, 14 k rödguld med länk i 18 k rödguld, denna med otydl sv stpl, tot vikt 20,3 gr
 121Brosch, 18 k rödguld med barock pärla, sv importstpl, l 3,5 cm, vikt 1,1 gr
 122Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, stpl Guldvaruhuset 1956, vikt 2,1 gr
 123Halvalliansring, 18 k vitguld med 15 facettslipade diamanter om tot cirka 0,2 ct, stpl Hugo Strömdahl Stockholm 1941, vikt 3,1 gr
 124Engel, Gertrud för Anton Michelsen, brosch, silver, i form av smultronblom, stpl Stockholm 1955, l 6,5 cm, vikt 10 gr
 125Collier, dubbelradig med odlade, doserande pärlor, lås i 18 k vitguld med pärla, l 45 cm
 126Collier, odlade pärlor, dessa dia cirka 6 mm, silverlås med facettslipad safir, l 80 cm
 127Hänge, bärnsten med silverbeslag och -kedja, sv importstpl, hänge h 8 cm
 128Pastejknivar, 1 par, silver, gammaldansk modell (dobbeltriflet), initial ML under adlig krona för Malkolm Leijonancker, f 1885, stpl VC Köpenhamn 1891, guardeinstpl för Simon Groth, l 18 cm, tot vikt 95 gr
 129Matsked silver, svensk trubbig, stpl ant Stephan Westerstråhle Stockholm 1802, l 21 cm, vikt 70 gr
 130Jensen, Georg, uppläggningsked, silver, dessin 21, stpl Köpenhamn 1930, sv importstpl, l 16 cm, vikt 50 gr
 131Fruktknivar, 4 + 2 st, silver, 4 gammafransk modell stpl Mikael Oof Barkman Varberg 1841, 2 senempiremodell, stpl William Lyon Göteborg 1848, ihåliga skaft, tot vikt 175 gr
 132Theskedar, 3 st, stpl Henrik Ruthenbeck Uddevalla 1804, l 14 cm, tot vikt 60 gr
 133Ramsden, Omar, egen verkstad London, skålfat, 1 par, sterlingsilver, kulhamrad dekor, hörnanfanger med Tudorrosor, stpl London 1937 samt Omar Ramsden Me Fecit, l 12 cm, tot vikt 140 gr
 134Uppläggningssked, sterlingsilver, sk Berryspoon, stpl Richard Poulden London 1821 samt med Georg IV:s profil, l 23 cm, vikt 60 gr
 135Matskedar, 1 par, sterlingsilver, Irland George III, slät modell, stpl Richard Sawyer Dublin 1811, l 23 cm, tot vikt 135 cm
 136Damarmbandsur, 14 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 2 cm, länk i delvis förgyllt stål
 137Parti bägare mm, silver, ägargravyr för Hans Edward Arfwedson, tot vikt 435 gr
 138Vodkabägare, silver, otydl stpl , ant Moskva, 1800-talets mitt, senare sovjetiska stpl, h 7,5 cm, vikt 30 gr
 139Bägare silver, slät modell med graverad dekor av kartusch med initialer ML under adlig krona för Malkolm Leijonancker, f 1885, stpl Johan Petter Larsson Halmstad 1889, h 8 cm, vikt 60 gr
 140Lockask, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälft, profilerad med dekor av vertikala knäckar, importstpl för Karl Andersson Stockholm 1838, l 9 cm, vikt 72 gr
 141Skål, silver, gustaviansk stil, profilerat brätte med fascesstav, stpl CG Hallberg Stockholm 1907, l 22 cm, vikt 200 gr
 142Assiett, sterlingsilver, profilerat brätte, stpl Hovleverantör Anton Michelsen Köpenhamn 1901, guardeinstpl för Simon Groth, dia 17 cm, vikt 210 gr
 143Okänd designer för Reed & Barton, fat, sterlingsilver, modell Silver Wheat, dia 24 cm, vikt 210 gr
 144Matskedar, 3 st, silver, variant av gammalsvensk, stpl Johan Daniel Blomsterwall Göteborg 1829, l 21 cm, tot vikt 200 gr, stpl initialer Ch B
 145Förläggsbestick, 1 par, förgyllt stål med silverskaft, ant Tyskland, sekelskiftet 1900, oid graverat adligt vapen, l 23 cm
 146Fruktknivar, 6 + 2 st, silver med fyllda skaft, Olga, 6 stpl Gustav Adolf Cedergren Stockholm 1853, 2 stpl Gustav Möllenborg Féron Stockholm 1861
 147Moccaskedar, 6 st, silver, snäckmodell, stpl Hovleverantör Arendt Dragsted Köpenhamn 1909, tot vikt 65 gr
 148Kaffeskedar, 12 st, silver, Olga, stpl GAB Stockholm, tot vikt 160 gr
 149Dessertgafflar, 12 st, silver,, modell Haga, spegelmonogram A, Skandia Stockholm, tot vikt 260 gr
 150Parti bägare, ströare mm, silver, 18-1900-tal, tot silvervikt 760 gr
 151Parti bestick mm, silver, tot vikt 250 gr
 152Parti silver, 1800-tal, bl a sked Anders Lundquist Stockholm 1842 och fruktknivar Johan Petter Grönwall 1839, vikt exkl knivar 300 gr
 153Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, högklassiga Stockholmsarbeten i empire, 1800-talets 1 hälft el mitt, i form av kvinna i tunika hållandes akantusgrenar på rektangulär plint, h 45 cm, ngt skev, smärre def,prov: Eleonora Leijonacker née Lilliehöök af Gälared
 154Kandelaber till 11 ljus, mässing, ledad, h 2,5 cm
 155Speldosa med 20 metallskivor, Kalliope, Tyskland, 1900-talets början, valnötsetui med polykrom intarsia av näckrosor, b 30 cm
 156Okänd designer, skrivbordslampa, kromad och lackerad metall och bakelit, funkis, 1930-tal, h 42 cm
 157Skålar, 3 st, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor i blått och guld samt av oid adlig crest och initialer EL, dia 9 cm, 2 m hårsprickor
 158Mekanisk modellbil, litograferad plåt, Schuco modell 3000 (avståndsstyrda bilen), i originaletui med tillbehör, ratt def men delarna medf
 159Brandhjälm, svart läder med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900
 160Brandhjälm, aluminium, nackskydd i läder, 1900-talets 1 hälft
 161Munstycke till brandspruta, mässing, 1900-talets 1 hälft, l 49 cm
 162Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, klarglas, fågel i träd, sign, h 24 cm
 163Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), karaff, rutslipad kristall med nysilvermontage, 1910-20-tal, h 29 cm
 164Toikka, Oiva för Iittala, 12 assietter samt 8 skålar, blå glasmassa, Kastehelmi, design 1964, dia 11 resp 18 cm
 165Parti modern design; skål Ulrica Hydman Vallien Mine, vas, Alvar Aalto Savoy samt 3 assietter, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, obet nagg
 166Kåge, Wilhelm, olja, clown, sign, 41 x 33 cm
 167Roka, Charles, olja, pojkporträtt, sign, 81 x 65 cm
 168Wahlström, Rune, olja, blomsterstilleben, sign, 61 x 81 cm
 169Gunne, Carl, olja, bohusländskt skärgårdsparti, sign, 33 x 55 cm
 170Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, komposition, sign o numr 141/225, 60 x 45 cm
 171Just Andersen, Ib för GAB, lockkarott, nysilver med svart bakelitknopp, Swedish Grace, 1910-20-tal, stplsign, l 26 cm
 172Taburett, björk med svärtade knoppar, biedermeier, 1800-talets 1 hälft el mitt, l 53 cm
 173Stegpall, krom med röda melaminskivor, h 58 cm
 174Takkrona till 6 ljus, mässing med droppformade prismor, sk burkrona, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm
 175Takampel, mässing med rosa glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900
 176Takampel, mässing med blå glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900
 177Takampel, mässing med blå glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900
 178Okänd designer, 1960-tal, sminkbord med spegel, teak med mässingshandtag, ben i bonad bok, 3 lådor i sarg, b 93 cm
 179Fåtölj, svarvad valnöt med helstoppad, röd ylleklädsel, 1800-talets 2 hälft
 180Okänd designer för Falkenbergs Belysning AB, golvlampa, mässing, 1960-tal, modell 7080, justerbar höjd, etikettsign
 181Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, mus, modellnr 1728, polykrom underglasyrdekor, h 5 cm
 182Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, mus, modellnr 1728, polykrom underglasyrdekor, h 5 cm
 183Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, mus, modellnr 1728, polykrom underglasyrdekor, h 5 cm
 184Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, mus, modellnr 1728, polykrom underglasyrdekor, h 5 cm
 185Nielsen, Niels för B&G, figuriner 1 par, porslin, gäss, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm
 186Kyhn, Knud för B&G, figuriner, 1 par, porslin, Gråsparvsungar, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1852, h 7 cm
 187Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, andunge, modellnr 1548, polykrom underglasyrdekor, h 5 cm
 188Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, Dickie, polykrom underglasyrdekor, modellnr 412 (1636), h 11 cm
 189Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st, blanc-de-chine, bl a 'Hovedpine' modellnr 2206, sign, h 11,5 cm
 190Wiinblad, Björn för Rosenthal, ytterkrukor, 4 st, porslin, dekor av personer mm, h 9 cm
 191Hummel, Marie för Wilhelm Goebel, efter henne, figurgrupp, bemålat flintgods, Erbtezeit/Harvest Time, modellnr 2014, l 21 cm, medf sockel och originalförp
 192Steiner, Kurt för Schaubach Kunst Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, sittande akt, modellnr 1891, h 21 cm
 193Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, sittande isbjörn, modellnr 1857, polykrom underglasyrdekor, l 37 cm
 194Bjurström, Edit för Rörstrand, figuriner, 4 st, porslin, Lasse liten, sign, h 10 - 15 cm
 195Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 6 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn, sign, h 12-18 cm
 196Coasters, 2 + 1, pläter och valnöt, 1900-talets 1 hälft, dia 8,5 resp 18 cm
 197Ytterfoder, 6 st, flintgods, Surrey Collection, Staffordshire, 1900-talets 2 hälft, dekor av Henrik VIII av Storbritannien och hans sex (!) fruar, h 12 cm
 198Fruktskål, rostfritt stål, Zack Stiletto, h 21 cm
 199Lockask, porslin med mässingsmontage, Sčvreslikn märke, 1900-talets 1 hälft, dekor av rosor i rött, l 7 cm
 200Okänd designer, brevpress, bronserad metall på marmorsockel, dekor av knästående akt, h 12 cm
 201Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Georg Jensen, damarmbandsur, sterlingsilver modell 2346, dia 2,5 cm, medf länk sterlingsilver
 202Parti mynt, 17-1800-tal, bl a sk Nödmynt Flink och Färdig 1718
 203Kanna, rutslipad kristall med nysilvermontage, inre kylelement, stpl John Grinsell & Sons Birmingham (verks 1871-1901), h 28 cm
 2043 del teak, Digsmed, Danmark; skärbräda, ostbricka samt kryddhylla, brännstpl, l 26 - 36 cm
 205Hylsbajonetter, 1 par, 1800-talets mitt, trekantig stukatklinga, tot l 48 cm
 206Okänd konstnär, relief, brons, dekor av erotisk scen med fauner och bachantinna, dia16 cm
 207Besman/våg, smide och mässing, 1800-tal, l 58 cm
 208Besman, 2 st, mässing och smide, 1800-tal, l 43 resp 53 cm
 209Hein, Piet, multiplar 2 st, nysilver resp brons, 'Super-egg', h 3 cm, medf lädersäck
 210Okänd designer, matbesticksuppsättning, 48 del, teak och rostfritt stål, 12 vardera av bordsgafflar, -knivar och -skedar samt 12 theskedar
 211Serveringsvagn, krom med teakmönstrade laminatbrickor, sammanfällbar, 1950-60-tal, l 70 cm
 212Lundqvist (Lanje), signe, olja, Äpplen och keramikfat, sign, 32 x 40 cm, duk ospänd
 213Lunch/smörgåslåda, litograferad plåt med läderhandtag, 1960-tal, l 28 cm
 214Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underfångsdekor av spiralvridna, violetta trådar, sign o numr 1381 (1958), h 16 cm
 215Tolstoy, Alexander, olja, damporträtt, 1950-60-tal, sign, 61 x 50 cm
 216Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 25 del, Prelude, design 1957, röd-, vitvins- och seltersglas, 6 + 6 + 6 st samt champagneglas 7 st, delvis med originalförp
 217Svärd, mässing och smide, sk Dha, Burma, 1900-talets 2 hälft, driven dekor av personer mm, l 112 cm
 218Bordslampor, 1 par, bemålat glas med förgyllt mässingsmontage, 1900-talets början, dekor av blommor, tot h 63 cm
 219Damfickur, silver, Vacheron ā Génčve, sekelskiftet 1800, dia 4 cm, skador
 220Fickur med kedja, metall, Ryssland, 1900-talets mitt, minnesdekor från WWII, dia 5 cm
 221Krus, delvis blåglaserat stengods med tennmontage, lock med infattad porslinsplakett med lätt ekivokt motiv, h 26 cm, botten med nagg
 222Parti nysilver; bricka, moccaservis, ljusstakar samt coasters, bricka l 52 cm
 223Syltkrus, 11 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1900-tal, h 6 - 26 cm
 224Syltkrus, 6 st, saltglaserat stengods, Göteborg, 1900-talets början, h 17 - 21 cm
 225Rökelsekar, porslin, ant Japan, 1900-tal, h 12 cm, lock sakn
 226Parti bestick mm, smide och delvis m benskaft, 17-1800-tal
 227Fyrfat resp kanna med lock, förtent mässing, Indo-persiska arbeten, 1900-tal, dia 26 resp h 42 cm
 228Blomsterpiedestal med kruka, glaserat lergods, Tyskland, 1900-talets 2 hälft, h 60 cm
 229Okänd designer, möjl för Sandvik, skålar, 2 st, bruntonat sodaglas, dia 20 resp 24 cm
 230Applicquer, 1 par, förgylld brons, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, medf 2 gardinomtag (?) förgylld brons
 231Huerta, Juan för Lladrķ, figurgrupp, glaserat stengods, Ninos del Arctico, design 1971, h 35 cm
 232Pipstånka, laggat och bemålat trä, 1800-talets mitt el 2 hälft, h 31 cm
 233Väggplåtar, 2 st, mässing, 1800-talets 1 hälft, oktogonala med driven dekor av hjort resp häst, l 29 cm
 234Potpourrieskål på fot, porslin, Schaubachkunst Wallendorf, dekor i underglasyrblått och guld, h 16 cm
 235Theskedar 8 + 4 st, silver, sistn modell Uppsala, design Eric Löfman, tot vikt 130 gr
 236Kaffekoppar, 2 st, underfat 3 st samt assiett, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde
 237Takampel till 6 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, dia 50 cm
 238Familjebibel, delvis förgyllt skinnband med metallbeslag, 1890-tal, illustrationer av Gustave Doré, h 32 cm, skador
 239Stegpall, björk och limträ, 1900-talets mitt, h 64 cm, slitage
 240Blomstervagn, bronserad metall, 1900-talets mitt, 3 hyllplan, h 85 cm
 241Okänd designer för Höganäs, 1910-20-tal, vas, rinneglaserat lergods, dekor av tång och vågor, drejarsign möjl för Hjalmar Carlsson f 1868, h 21 cm
 242Kolv, aluminium, enl uppgift till motortorpedbåt ur T-42-serien, dia 15 cm
 243Spargris, saltglaserat lergods, ant Tillinge el Bornholm, 1800-talets 2 hälft, i form av anka, l 13 cm
 244Glasservis, 35 del, Swedish Old, Reijmyre, 1900-talets mitt el 2 hälft, 12 whisky- 12 selters- samt 11 vinglas, h 7 - 14 cm
 245Parti delvis äldre mynt och sedlar
 246Parti delvis äldre mynt
 247Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål samt vas, glaserat stengods, sign, h 5 resp 21 cm
 248Ytterkrukor, 7 st, glaserat flintgods, Coalport Country Wear, h 10 - 15 cm
 249Parti brickor mm, teak Karl Holmberg Götene, delvis sign
 250Takampel till 4 ljus, mässing med blå glaskupa, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dia 55 cm
 251Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1989, Världsmästerskap i ishockey, 900/1000 guld, vikt 5,8 gr
 252Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1998, Konungens 25-åriga regeringsjubileum, 900/1000 guld, vikt 5,8 gr
 253Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1990, Vasamuseets öppnande, 900/1000 guld, vikt 5,8 gr
 254Armlänk, 18 k rödguld, stpl Hans Norén Stockholm 1968, vikt 16,6 gr
 255Ring, 18 k rödguld med facettslipad vit safir (?), sv stpl, vikt 1,7 gr, medf örhänge 14 k rödguld vikt 0,6 gr
 256Kaffeservis, 3 del, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, stpl C M Cohr Köpenhamn, kaffekanna h 23 cm, tot vikt 1175 gr
 257Mugg, silver, sk exportsilver, Kina, sekelskiftet 1900, koniskt med graverad dekor av himmelsdrake och den heliga pärlan, handtag i form av bambugren, stpl möjl Wing Chun, Hong Kong, h 7,5 cm, vikt 105 gr
 258Modellok, Märklin, modell 3015 'Krokodilen', l 28 cm, i originalförp
 259Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, glaserat stengods, dekor av löv, sign, h 10 cm
 260Cigarretui, silver, möjl Norge, 1900-talets 1 hälft, räfflad dekor, l 13 cm, vikt 180 gr
 261Johansson, Owe, egen verkstad, ring, silver med facettslipad spinell (?), stpl Stockholm 1969, h 35 (!) mm, vikt 45 gr
 262Örhängen, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,45 ct vardera Top Crystal VVS, tot vikt 1,2 gr
 263Örhängen, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 1 åttkantslipad diamant om cirka 0,05 ct (0,1 ct tillsammans), tot vikt 1,1 gr
 264Brosch samt pregnål med kedja, allmogestil, 1900-talets 2 hälft, tot vikt 75 gr, medf manschettknappar nysilver
 265Tidskrift; Konkretion, interskandinavisk tidskrift for kunsten af i dag, 1, 3 samt 5-6, 1935-36
 266Bok; Upmark, Gustaf, Guld- och silversmeder i Sverige 1520-1850, AB Gunnar Tisells Tekniska Förlag Stockholm 1925, rött skinnbd
 267Adami, Valerio, Derričre le Miroir nr 214 1975, inneh 2 färglitografier, bladstorl 38 x 55,5 cm, mittveck
 268Riopelle, Jean Paul, Derričre le Miroir nr 208 1974, inneh div färglitografier, bladstorl 38 x 55,5 cm och större, mittveck
 269Fiedler, Francois, Derričre le Miroir nr 211 1974, inneh div färglitografier, bladstorl 38 x 55,5 cm, mittveck
 270Derričre le Miroir nr 207 1974, inneh div färglitografier av bl a Antonio Tápies, bladstorl 38 x 55,5 cm, mittveck
 271Bury, Pol, Derričre le Miroir nr 209 1974, inneh div färglitografier, bladstorl 38 x 55,5 cm, mittveck
 272Beardsley, Aubrey, grafikmapp, innehållande 17 planscher; illustrationer till Oscar Wildes Salomé, ed John Lane 1907, pappersstorl 34 x 27 cm, mappen tillkom 1907 och innehåller samtl originalillustrationer, inkl de som varit för erotiska för att ingå i
 273Bok; Roos, Mikael & Wolgers, Dan, Konsten att ha perspektiv, Berlings Malmö 2000
 274Böcker; Svenskt konstnärslexikon, Malmö Allhems Förlag 1952-1967, I-V, hfr bd m övre guldsnitt
 275Bok; Salvador Dalí 1904-1989, V uppl Stuttgart/Zürich, hfr bd, i skyddskassett
 276Frimärksalbum med postfriska frimärken, 5 st, Sverige
 277Frimärksalbum med stämplade frimärken, 4 st, Sverige
 278Frimärksalbum med stämplade frimärken, Sverige, 1855-
 279Frimärksalbum med stämplade frimärken, Norden
 280Frimärksalbum med stämplade frimärken, Sverige
 281Frimärksalbum med stämplade frimärken, hela världen
 282Modellok, Märklin, Rio Grande modell 3062, i originalförp
 283Modellok med tender, Märklin 44690, tot l 28 cm
 284Modellrälsbuss med vagn, SJ:s modell Y6, Perlmodell AB omkr 1980, tot l 39 cm
 285Lockask, 3-delad med lock, porslin, Kina, ant Guangxu (1875-1908), dekor i järnoxidrött av blomrankor och skrivtecken, lock med polykrom emaljdekor av personer på drake, dia 9 cm, tot h 10 cm
 286Nilsson, Anne för Orrefors, champagneglas samt 2 st snapsglas, bemålat glas, Clown, sign, h 18,5 resp 27 cm
 287Olson, Erik, färglito, Påskmorgon, sign, dat 1955 o numr 80/250, 34,5 x 28 cm
 288Kaminur, delvis förgylld valnöt, sk Amerikaklocka, Waterbury Clock Company, Massachusetts, 1800-talets slut, modell Oxford, h 54 cm
 289Orrgren-Lundgren, Gudrun, akvarell och pastell, komposition, sign, synl mått 12 x 16 cm,
 290Nilsson, Nils Erik, olja samt akvarell, kustpartier, sign, 16 x 12 resp 13 x 20 cm
 291Ljusstakar, 1 par, mässing och porslin, Skultuna Bruk, 1900-tal, h 20 cm
 292Nordlöw, Eric, olja, bananodling, Teneriffa, sign o dat 1952, 34 x 44 cm
 293Nordlöw, Eric, olja, kustbild, Teneriffa, sign o dat 1952, 19 x 26 cm
 294Nordlöw, Eric, akvarell resp blyerts, kustparti resp båtar, Teneriffa, sign o dat 1950 resp -52, synl pappersstorl 15 x 19 resp 17 x 13 cm
 295Wright, Magnus och Wilhelm von, efter dem, färglitografier, delvis inramade, fåglar, ur 'Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade', A Börtzells Tryckeri AB 1918, ej genomgångna
 296Parti silver; cocktailglas mm, bl a J E Skreij Falun, tot vikt 325 gr
 297Supkalkar, 4 st, silver, gustaviansk stil, slät modell, stpl J E Skreij Falun 1948, h 12 cm, tot vikt 200 gr
 298Såskanna med fat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets början, fiskformad, l 26 cm
 299Okänd designer för Diverse Ting, äggfat, flintgods, l 35 cm
 300Parti skedar mm, silver, ngn def, tot silvervikt cirka 260 gr
 301Parti hals- och armband, silver, tot vikt 100 gr
 302Parti medaljer, delvis silver
 303Parti orientalica; lergods, metall mm
 304Armbandsur, 5 st, metall; Harman, ONE, Helvetica mm
 305Johansson, Sven Erik, färglito, surrealistisk komposition, sign, dat 1977 o numr 210/310, 47 x 49 cm
 306Vas, porslin, Japan, Edo, dekor i järnoxidrött av Mon mm samt av personer och fåglar i utsparade reserver, signerad Made by Hichozan Shimpo (signatur använd på föremål tillverkade för Tashiro Monzaemon, sen Edo), h 84 cm, omf lagningar
 307Kuniyasu, Utagawa, träsnitt, Hitsuji (goat) ur serien Choice of heroes for the Twelve Signs, omkr 1840, sign Ichiyusai Kuniyoshi Ga, tryckarsign Minatoya Kohei, synl pappersstorl 36 x 12 cm
 308Kuniyasu, Utagawa, träsnitt, Boar, ur serien Choice of heroes for the Twelve Signs, omkr 1840, sign Ichiyusai Kuniyoshi Ga, tryckarsign Minatoya Kohei, synl pappersstorl 36 x 12 cm
 309Svanberg, Max Walter, textiltryck, Drömkvinnans kyss III, sign o numr 52/350, oinramad 100 x 75 cm
 310Tirén, Johan, kopia efter, olja, Jämtlandssägen, sign E Fagerström, 115 x 82 cm
 311Hallström, Staffan, blyerts, schackpjäser, sign, synl pappersstorl 27 x 19 cm
 312Hallström, Staffan, blyerts, motiv möjl från Vaxholmsbåten, sign, synl pappersstorl 22 x 30 cm
 313Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel, dekor i blått och gult, sign o numr 604B (1967), dia 21,5 cm
 314Tynell, Helena för Rihimäen Lasi OY, flaska, gjutet, urangult glas, sk solflaska, etikettsign, h 19 cm
 315Tynell, Helena för Rihimäen Lasi OY/Finncristal, vas, grön glasmassa, Aitanlukko, etikettsign, h 21,5 cm, nagg
 316Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i blått och gult underfång samt av luftbubbla, etikett- och handsignerad o numr LH 1889 (1964), h 24 cm
 317Kedelv, Paul för Flygsfors, vas 'Coquille' dekor i svart och vitt underfång, sign o dat 56, h 12 cm
 318Vallien, Bertil för Boda Åfors, vas, blå glasmassa, osign, h 20 cm
 319Ljusstakar, 1 par, mässing på kopparfot, möjl Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av festoner och godronner, h 11,5 cm, 1 med senare mutter
 320Filbunke, glaserat lergods, möjl Varberg, 1800-tal, tummat brätte, uppsvängd hänkel, dekor av blomma samt text Filibunka, l 22 cm, glasyrsläpp
 321Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin delvis glaserat stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, h 12 cm
 322Rökelsekar, förgylld metall, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, i form av sittande Buddha, h 11 cm, medf lock till rökelsekar, dito, l 5 cm
 323Märkduk, broderat linne, sengustaviansk, dekor av bokstäver, kronor samt initialer MPD och datering 1802, 8 x 18 cm
 324Allmogesmycken, 7 del, delvis förgyllt silver, bl a spänne med glasfluss samt 2 knappar stämplat Andreas Silfverberg Ystad, 1800-talets början, spänne tot l 8,5 cm
 325Okänd finsk designer, 1900-talets mitt el 2 hälft, hängsmycke med kedja, silver med facettslipad vit sten, organisk form, otydliga stpl OOG (?), sv importstpl, h 6 cm
 326Okänd konstnär, 1600-tal, olja, porträtt av flicka i barockklänning - möjl allegorisk bild av Flora, 50 x 39 cm, retuscher
 327Brödfat, delvis förgyllt silver, nyrokoko, genombrutet med blomdekor, otydl stpl Österrike-Ungern 1852(?), l 41 cm, vikt 510 gr
 328Fantoni, Marcello, golvvas, dekor av nakna kvinnor i skog, handsignerad, h 48,5 cm, botten med inristat personnummer
 329Ljusstake, förgylld brons, Frankrike, Ny-Louis-XVI, 1800-talets mitt, dekor av växtrankor mm, h 29 cm, kantring med äldre lagn
 330Medalj, silver, Karl Johansmedaljen av 1854 i 7,5 storleken (31 mm) med originalband, medaljen utedelades av Oscar I bl a till officerare under Karl Johans fälttåg 1812-13
 331Medalj, förgyllt silver och emalj, Kungliga Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Gustaf Adolfmedalj, band sakn
 332Medalj, förgylld brons och emalj, Gustav V:s jubileumsminnestecken 1928
 333Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
 334Sparbössa/skulptur, bemålat lergods, dat 20/4 1929, signerat av givarna, spenar med beteckning Rom, Cognac, Whisky mm, l 30 cm
 335Vin/Champagnekylare, mässing med kopparsinsats, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, genombruten deko på lejontassar, h 23 cm
 336Okänd konstnär, relief, koppar, H C Andersen, otydl sign samt bet Eneret 1862, dia 22 cm
 337Macallum, Hamilton, olja, fiskarpar på strand, sign, 30 x 23 cm
 338Rökelsebrännare, mässing, möjl Indo-persisk, 1800-tal, genombruten dekor, oid signatur, dia 12,5 cm, senare insats för ljus
 339Vas, porslin, Kina, ant Qing, sekelskiftet 1900, mei-ping-formad med blå underglasyrdekor av lekande barn, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 30 cm, hårsprickor
 340Nilsson, Anders efter Norlind, Ernst, plakett, brons, minne från Baltiska Utställningen i Malmö 1914, sign A Nilsson Lund, 63 x 46 cm, i originaletui, Anders Nilsson var far till Wiwen Nilsson som övertog faderns verkstad
 341Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, stormig skärgårdsvy med skepp, 35 x 45 cm
 342Just Andersen, Ib, egen verkstad, kaffeservis, 3 del, tenn, gräddkanna, sockerskål samt kaffekanna med rottinglindat handtag, modellnummer 2158, kaffekanna h 18 cm
 343Okänd dansk designer, korkskruv, sterlingsilver och stål, märkt Sachtleben, l 9 cm, slitage
 344Bridgeaskkoppar, 4 st, silver, slät modell, handtag i form av klöver, ruter, hjärter och spader, stpl Tétard Frčres, Paris, 1900-talets mitt, l 9 cm, tot vikt 185 gr
 345Bordsfotogenlampa, porslin med mässingsmontage, 1800-talets slut, porslin med dekor i Sächsiche Blumen, fot med egypticerande dekor, h inkl skärmhållare 62 cm, senare elektrifierad, sladdar sakn
 346Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak med handvikt plastskärm, sk saxlampa, modell 332/334, design 1952, h 40 cm
 347Wyler, André, reseur, förgylld mässing och rött läder, 1950-tal, dia 7,5 cm
 348Stormlykta, sk Hurricane, old Sheffield Plate med glaskupa, ant England, 1800-talets mitt, tot h 48 cm, stam med smärre spricka
 349Okänd designer för Illums Bolighus, ljusstakar, 1 par, mässing, etikettsign, h 22 cm
 350Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mm, tot h 68 cm, senare elektrifierad
 351Friis Rask, Jörgen von, olja, motiv med Poul Henningsen (PH) med PH-lampor, sign o dat 2019, 70 x 90 cm
 352Mirķ, Juan, färglito, avsett som omslag för Derričre le Miroir 1956, detta ex sannolikt provtryck utan synl veck, pappersstorl 39 x 28 cm, litt: Mourlot tom II, nr 161
 353Parti guld; 18 k rödguld med pärlor och stenar, tot vikt 7,2 gr
 354Parti guld; 18 k rödguld, delvis med pärlor och stenar, tot vikt 8 gr
 355Halskedja, 14 k rödguld, stpl Erik Morild Möller Randers, l 44 cm, vikt 4,7 gr
 356Nash, Jörgen, färgserigrafi, Haiku-digteren, sign, dat 1987 o numr 12/200, synl pappersstorl 71 x 53 cm
 357Bojesen, Claus, gouache, komposition, sign, dat 1994 o otydligt betitlad, pappersstorl 38 x 56 cm
 358Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Lotharingiae (Lorraine), utf omkr 1710, synl pappersstorl 53 x 61 cm
 359Parti bärbara medaljer och -miniatyrer, 18-1900-tal
 360Olesen, Eyvind, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1956, 68 x 54 cm
 361Huvudprydnad, trä sk Chi Wara, Bamana/Bambara, Mali, 1900-talets mitt, h 80 cm
 362Kampmann, Jack, färglito, motiv från Färöarna, utf 1958, sign m dedikation, synl pappersstorl 44 x 61 cm
 363Mallow, Lizzi, färglito, stilleben med jeans på korgstol, sign, dat 77 o numr 62/120, synl pappersstorl 61 x 51 cm
 364Clemmensen, Clemmen Jeppe, olja, danskt fjordlandskap, sign o dat 1921, 44 x 51 cm
 365Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med rödemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, sign, dia 25 cm, h 11 cm, visst bruksslitage
 366Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med rödemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, sign, dia 25 cm, h 14 cm, visst bruksslitage
 367Ravn, Lars, färglito, blomma, sign o dat 1992, synl pappersstorl 57 x 41 cm
 368Mask, skuret trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 50 cm
 369Mask, skuret trä, sk Zamblé eller antilopmask, Guro, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 36 cm
 370Drewsen, Kjell & Lis, egen verkstad, ljusstakar, 1 par, teak med mässingsinsatser, etikettsign, h 18,5 cm, 1 m smärre spricka
 371Okänd designer för Bernard Bloch, Hohenstein, skulpturer/vaser, 1 par, bemålad terrakotta, stående par i allmogedräkt, h 32 resp 33 cm, ngn smärre nagg
 372Vas, porslin, Kina, ant Guangxu (1875-1908), dekor av personer, fjärilar, heliga föremål mm i famille-rose-färger och kantonemalj, reliefdekor av drakar och änder, h 24 cm, 1 näbb def
 373Okänd konstnär, olja, fisk, sign Mich (?) 9 02, 20 x 20 cm, djup 5 cm
 374Vas, porslin, Royal Copehagen, polykrom underglasyrdekor av näckrosor och trollslända, h 17 cm
 375Jacobsen, Robert, färglito, komposition, ur Bent Irves 'Lazarus-notater', tryck i 2000 ex, ed Bröndums Forlag 1971, synl pappersstorl 22 x 23 cm
 376Jacobsen, Robert, färglito, komposition, ur Bent Irves 'Lazarus-notater', tryck i 2000 ex, ed Bröndums Forlag 1971, synl pappersstorl 22 x 23 cm
 377Okänd designer, möjl för Holmegaard, 1960-70-tal, bordslampa, glas, dekor i orange mot vit fond, klotformad, dia 19 cm
 378Overgaard, Regitze för Georg Jensen, ring, sterlingsilver med cabochonslipad svart agat, modellnr 473
 379Okänd designer, bordslampa, bronserad metall, trädformad med 16 ljuspunkter, h 40 cm
 380Okänd designer för Digsmed, cabaret/bordskarusell, teak med 6 rökfärgade glasskålar, brännstpl, dia 35 cm
 381Okänd designer, 1950-60-tal, skohorn, läderklädd mässing, l 62 cm
 382Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall på onyxsockel, stående häst, l 26 cm
 383Bordsur, förgylld mässing, glas och onyx, Luxor Precision, h 18 cm
 384Ölstop, glas med tennmontage, Tyskland, 1800-talets slut, slipad dekor av humle och korn, lock med inskription och datering 1890, h 26 cm
 385Skål, alm, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer och blommor i guld och svart, l 37 cm, sprickor
 386Weene, Rosalyn, akryl, Kokopelli Play the Corn Palace, sign, numr (!) 1/20 o dat 1995, 30,5 x 40,5 cm
 387Hansen, Sören, gouache, The daughters of Cecrops discoverErichtonius, sign o dat -93 (?), pappersstorl 17,5 x 20 cm
 388Frandsen, Frants Theodor, olja, Holmens Gade, sign o dat 1932, 40 x 30 cm
 389Okänd konstnär, 1950-60-tal, olja, kvällsgata, möjl Köpenhamn, osign, 43 x 35 cm
 390Olesen, Eyvind, akvarell, Arlequin et Columbine, sign o dat 1953, pappersstorl 31 x 24 cm
 391Wiig Hansen, Svend, linoleumsnitt, Ludwig van Beethoven, med dikt av Inger Christensen, enl påteckning a tergo sign o numr 551/1500, ed Bröndums Forlag 1970
 392Okänd tysk konstnär, 1800-talets slut, färglitografier med applikationer i textil och växter, bet Erindring fra München, ovala 18 x 14 cm
 393Van Ostade, Adriaen, etsning, La Fileuseu 1652, sign o dat i plåten, pappersstorl 13,5 x 17 cm
 394Henriksen, Mads, akvarell, Fra den store sal i Musikforeningsbygningen i Wien, a tergo sign o dat 1892, pappersstorl 23 x 16 cm
 395Henriksen, Mads, akvarell, Utsikt över Torino, sign o dat 1888, pappersstorl 24 x 32 cm
 396Henriksen, Mads, akvarell, klassicerande kvinna, sign o dat Wien 1892, pappersstorl 36 x 24 cm
 397Kongsbak, Albert, olja, porträtt av kvinna i riddräkt, sign o dat 1944, 123 x 80 cm
 398Hansen, Roald, olja, fartyg i månljus, sign, 64 x 32 cm
 399Okänd konstnär, olja, gatuscen, sign, M N C-t, 61 x 40 cm
 400Christiansen, Kai, olja, månskenslandskap, sign, 47 x 61
 4014 del teak, Danmark, 1950-60-tal, 3 salt/pepparkvarnar samt skål, denna sign Wigger, h 4,5 - 27 cm
 402Wennerwald, Emil, olja, skogsbäck, sign o dat 1926, 43 x 59 cm
 403Rökelsekar, celadonglaserat porslin, Kina, i form av Fo-hund, h 18 cm
 404Boel, Karen, egen verkstad, skålar, 2 st, glaserat stengods, sign, h 6,5 resp 15 cm
 405Aalto, Alvar för Iittala, vas, grön glasmassa, Savoy, design 1936, jubileumsutgåva märkt 1936-1986 samt numr 184/2000, h 16 cm, smärre kantnagg
 406Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord, teak med undre, rottingklädd tidskriftshylla, l 50 cm
 407Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, benskoningar sakn
 408Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stol, teak med svart konstläderklädsel, etikettsign Danish Furnituremakers Control, smärre hål i sits
 409Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar 1 par, ek med (senare?) brun manchesterklädsel, denna med revor
 410Matta, semiantik persisk, 215 x 130 cm, langetteringar i behov av översyn
 411Golvlampa, delvis lackerad mässing, veckad Le KLintskärm i vit plast, modellnr 2685, justerbar höjd,
 412Galaaen, M för Porsgrunn, plakettt, glaserat stengods, dekor av häst och vagn, sign o dat 1967, 20 x 20 cm
 413Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, undre tidskriftshylla, l 65 cm
 414Väggspegel, förgyllt trä och pastellage, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, oval med facettslipat glas, b 92 cm, obet skador
 415Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med 2 utdragbara underskivor samt undre tidskriftshylla, tot l 176 cm, slitage
 416Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, 8 + 8 kaffekoppar och underfat, 13 assietter samt kakfat på fot, polykrom blomdekor, fat h 16 cm
 417Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak på bonade ben i bok, 4 lådor, b 62 cm
 418Okänd fransk (?) konstnär, litografi, pikant scen, otydl (spegelvänt) sign o dat 1930, pappersstorl 33 x 25 cm
 419Just Andersen, Ib, egen verkstad; parti tenn och diskometall; bricka, sockerskål samt gräddkanna, vas samt 2 + 1 ljusstakar, samtl sign
 420Bordslampor, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets 2 hälft, dekor av helgon mm, h inkl skärmar 78 cm
 421Mogensen, Börge för Fredericia Möbelfabrik, soffa, svart skinnklädsel, modell 2323, l 188 cm
 422Klint, Kaare för Rud Rasmussen, soffa, 2 1/2 pesoners, mahogny med blå ylleklädsel, modell 6092, design 1940, detta ex från omkr 1950, l 160 cm
 423Reklamskylt, litograferad plåt, 1920-30-tal, Klippans Velocipeder, 49 x 34 cm, bucklig, smärre färgsläpp
 424Modellbil, litograferad plåt, Schuco Studio, Mercedes Grand Prix 1935, modell 1050, l 14 cm
 425Reklamskylt, litograferad plåt, AC tändstift, 71 x 25 cm, anlupen, skador
 426Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, Nattvarden, 71 x 88 cm, smärre def, krackelerad
 427Skylt, lackerad aluminium, övergången till högertrafik 3/9 1967, h 20 cm, smärre slitage
 428Altarstakar, 1 par, tenn, ant Tyskland, 17-1800-tal, ostpl, h 29 cm
 429Biografplansch, Mörarps Biograf Teater 1925, Halta Lena och Vidögde Per, synl pappersstorl 61 x 27 cm, gulnad, smärre def
 430Kruthorn, horn och trä med bronsbeslag, 1700-tal, l 33 cm, orangrepp
 431Heerup, Henry, färglito, Rummand, ed Henrik Sandbergs Stentrykkeri, sign o dat 67 i stenen, 38 x 42 cm
 432Backström, Monica för Boda, skål, folierat glas, sign o numr MB 4514, dia 15 cm
 433Wärff, Göran för Kosta, mobil/fönsterprydnad, glas, dekor av spiraler i turkos och orange, sign o numr 96311, dia 16 cm
 434Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby/Turitz & Co, vas, glaserat lergods, dekor i grönt och blått, modellnr 1034/110-2, sign, h 17 cm
 435Okänd (arabisk?) designer, figurin, porslin, dansande kvinna, oid sign, h 19 cm
 436Bang, Jacob för Kastrup/Holmegaard, karaff, vitopak glasmassa med bambuflätning, Opaline, design 1957, etikettsign, h 24,5 cm
 437Okänd designer, ant Murano, 1950-tal, skulptur/brevpress, glas, i form av gris, dekor i trefärgat underfång samt av påklipp i vitt-, violett- och klart glas, h 12 cm
 438Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, vas, stengods, mei-ping-formad, sign HAK, h 7 cm
 439Okänd designer för Cortendorf, skulptur/väggrelief, bemålat och glaserat flintgods, flickansikte, stplsign, h 11 cm
 440Richartz, Hans Jürgen, egen verkstad Mathildenhütte, vas, glas, dekor av polykroma färgfält, sign Richartz Art Collection, h 21 cm
 441Ålenius Björk, Ivar för Ystad Metall, handspegel, mässing, signerad, l 32 cm
 442Kedelv, Paul för Flygsfors, skulptur/skålfat, glas, fiskformat med dekor i blått underfång och rött påklipp, sign o dat 1957, l 20 cm
 443Öhlén, Susanne för Rörstrand, vas/skulptur, stengods, brunglaserad reliefdekor, manstorso, sign HC, h 24 cm
 444Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, Fibula 7, sign, h 21 cm
 445Rehnqvist, Bonnie för Törngrens, bordslampa, glaserat lergods, dekor av kvinnoansikte, sign, h 14 cm
 446Matta, semiantik/antik Kazak, 180 x 130 cm
 447Matta, old/semiantik Soumak (?), 145 x 100 cm
 448Sandeberg, Owe för Kosta, bordslampa, klarglas, dekor av blommor, sign, h 21 cm
 449Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas, glaserat stengods, sign o dat -54, dia 5, h 3,5 cm
 450Wolsky, W, olja, vinterbild från Warzsawa, sign, 61 x 92 cm
 451Thorén, Esaias, olja, surrealistisk strandbild, sign, 31 x 50 cm
 452Portanier, Gilbert för Rosenthal, skålfat, glaserat porslin, Liguria, polykrom och förgylld dekor mot grafitgrå fond, sign, dia 28 cm
 453Okänd konstnär, 1940-50-tal, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign CB o numr 22(?)/30, h 29 cm
 454Ander, Ivar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing och violett glas, i form av blommor, sign, h 12,5 cm
 455Okänd designer, 1950-60-tal, ostskärare, blå plast och stål, kupa i klar plast, Spara, stpl Made in Sweden, l 22 cm, bruksslitage
 456Altarstakar, 1 par, tenn och smide, barockstil, 1800-tal, dekor av voluter mm, tot h 70 cm
 457Kongshammer, Jens, olja, motiv från Brygge, sign, 46 x 66 cm
 458Hvid, Anni, olja, komposition, sign o dat 2001, 81 x 54 cm
 459Meyer Andersen, Johannes, olja, hästdragen vagn på skogsväg, sign, 53 x 66 cm
 460Okänd dansk konstnär, 1800-tal, olja, skogsinteriör med bäck, sign TC, a tergo bet Torkild Carstens (?), 32 x 46 cm
 461Okänd dansk (?) designer, taburett (?), ek och vit plast, h 68 cm
 462Paraplyställ (?), mässing, Egypten, sekelskiftet 1900, dekor av människor, djur och kufiska skrivtecken, h 66 cm
 463Kudde, sidenbroderad, mönster efter Friedensreich Hundertwasser (!), 43 x 43 cm
 464Toiellebord, palisander, Louis XV-stil, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, intarsiadekor i mässing, pärlemor och tenn, uppfällbar skiva, varunde spegel och inredning med fack, låda i sarg, l 58 cm, smärre fanérdefekter, möjl omarbetat från damarbetsbord
 465Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med infattade kakelplattor, l 44 - 64 cm
 466Lievore, Altherr, Molina för Arper, Italien, snurrstolar, 4 st, röd textilklädsel på kromat underrede, modell Catifa 53, klädsel med slitage och vissa skador
 467Lievore, Altherr, Molina för Arper, Italien, snurrstolar, 4 st, röd textilklädsel på kromat underrede, modell Catifa 53, klädsel med slitage och vissa skador
 468Sönnerstam, Ulla, skulptur, glaserat lergods, 'Halmstadgruppen', sign, l 17 cm, smärre nagg
 469Rosell, Herman, skulpturer, 1 par, skuret och bemålat trä, gubbe och gumma, sign o dat 1964, h 22 resp 24 cm
 470Relingskanon, brons, sk Lantaka, Indonesien eller Malaysia, 1800-tal, gjuten växtdekor, l 66 cm
 471Picasso, Pablo, efter honom, skulpturer, 1 par, förgylld brons, L'homme resp La femme, bägge stämpelsignerade Picasso samt numrerade 1 . 50/175, h 29 cm
 472Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, sittande, manlig akt, h 43 cm
 473Mask, trä, textil, snäckor och växtfibrer, Chokwe, Angola 1900-talets mitt, h 32 cm
 474Ljusstakar, 2 par, mässing, England, 1800-talets mitt, h 21 resp 23 cm
 475Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, balusterformad satm på hexagonal fot med serafer, h 29 cm
 476Jakthorn, 2 st, mässing med konstläderlindning, 1 stpl Hunting Performance, l 22 resp 24 cm
 477Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, Badmintonpendeln, etikettsign, dia 40 cm, bruksslitage
 478Spegel, mässingsklätt trä och glas, barockstil, sekelskiftet 1900, h 58 cm
 479Fällstol, smide med läderklädsel, renässansstil, ant Spenien, 1900-tal
 480Rökbord, mässing på sammanfällbart träunderrede, ant Turkeit, 1900-talets mitt, graverad dekor av thugra mm, dia 59 cm
 481Bord, 2 st, alm, Kina, 1900-talets 1 hälft, undre hylla med genombruten dekor, oidentifierade signaturer (?), h 79 cm
 482Pelarbord, mahogny, England, 1800-tal, h 67, dia 50 cm, äldre lagn
 483Pelarbord, mahogny och bonad bok, 1800-talets 2 hälft, profilerad skiva, h 64, l 54 cm
 484Soffa, skuren valnöt, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, sarg med bandfläta, kannelerade ben med rosettanfanger, l 123 cm
 485Matta, semiantik Pou Tou, 150 x 95 cm
 486Sponton, försilvrad koppar med träskaft, historismus, 1900-talets början, l 192 cm
 487Hyllmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-talets 1 hälft, front med 2 lådor, h 127, b 87 cm, skavmärken, bruksslitage
 488Sideboard, alm, Kina, 1900-talets 1 hälft, front med 2 lådor, undre, genombruten hylla, h 64, l 91 cm
 489Stolar, 4 st, bonad bok. empire, 1800-talets 1 hälft, svängda fram- och bakben, olik klädsel, bruksslitage
 490Fåtölj, valnöt med mässingsdetaljer, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, framben med hjultrissor, bruksslitage
 491Gunghäst, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, sadel och träns i ljusbrunt läder, detta möjl senare, h 97 cm, bruksslitage
 492Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, Stockholm bordslampa, vitlackerat trä med vit textilskärm, modellnr 2563, h 75 cm, visst slitage
 493Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, Stockholm bordslampa, grönlackerat trä med röd textilskärm, modellnr 2563, h 75 cm, visst slitage
 494Kungligt sideboard, mahogny, 1800-talets slut, cabrioleben, låda i sarg, underrede med inventarieetikett för Ulriksdals Slott med Gustav VI Adolfs krönta namnchiffer samt nr 145 och stämplat S under krona för Sofiero, l 105 cm
 495Trågsoffa, grönmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler mm, l 193 cm
 496Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, vägg/kryddhylla, mahogny, modellnr 2221, h 69, b 36 cm
 497Jolin, Einar, akvarell, sittande kvinna på klippa - motiv från Arild med utsikt mot Nabben, sign Arild och dat 5/8 1930, synl pappersstorl 35 x 50 cm
 498Okänd engelsk konstnär, George III, sidenbroderi, föreställande kvinna vid tårpil och gravmonument över bl a Stephen Smith 1741-99, tondo dia 29 cm
 499Almqvist, Ester, blandteknik, kanalparti med personer vid sluss, sign o dat 1912, synl pappersstorl 39 x 49 cm
 500Schantz, Philip von, färglito, stilleben med potatis i emaljerad skål, sign EA o dat 1977, 19 x 27 cm, synl pappersstorl 31 x 38,5 cm
 501Schantz, Philip von, färglito, stilleben med äpplen på bräda, sign, dat 1979 o numr 209/220, 19 x 24 cm, synl pappersstorl 31 x 35 cm
 502Byrå, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, dekor av grenar och frukter, 3 lådor l 95 cm
 503Blomlåda, skuret, bemålat och bronserat trä och rotting, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, l 61 cm
 504Serveringsbricka med lös, sammanfällbar benställning, mahogny, sk Butlers tray, 1900-talets 2 hälft, l 88 cm
 505Vägg/kryddhylla, delvis bemålat trä, 1900-tal, front med 3 lådor, b 57 cm
 506Taburett, svarvad valnöt med (senare) mönstrad textilklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, l 91 cm
 507Sittkäpp, bambu med metallbeslag, 1900-talets 1 hälft, tot h 90 cm
 508Cakestand, mahogny med bemålad dekor, ant England, 1900-talets 1 hälft, 3 uppfällbara hyllplan, h 86 cm
 509Golvur, vitlackerat trä, sk Bornholmerur, hane, Louis XVI, 1700-talets slut, dekor av kannelyrer, festoner mm, urtavla sign J P Arboe (Johan Peter A, 1749-1820, borgerskap 1776), h 213 cm
 510Golvur, bemålat trä, 1800-talets 1 hälft, dekor av kannelyrer, blommor samt text Peter Abraham Sandström 1832, brunt, h 202 cm, renoverat, enl etikett av Bo Ronnerstam, Danderyd under översikt av Alf Hedman, Gävle
 511Fotpall, mahogny, 1900-talets 2 hälft, broderad dekor av kängor (!), l 42 cm
 512Persson, Ove, olja, järnvägsstation, sign o dat 79, 25 x 39 cm
 513Fåtölj samt fotpall, grönlackerat trä med lösa, rutiga dynor, sk Gripholmsmodell, 1900-talets 2 hälft, fotpall l 65 cm
 514Fåtölj, vitlackerat trä med lösa dynor, sk Gripholmsmodell, 1900-talets 2 hälft
 515Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, Stockholm, äppelhållare för 8 äpplen, lackerat trä, specialbeställning, h 131
 516Hörnskåp, vitlackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, underdel med 2 skåpsdörrar, h 240 cm
 517Hörnskåp, vitlackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, underdel med 2 skåpsdörrar, h 240 cm
 518Stolar, 8 st, rödmålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, rygg med kopplat spjälknippe
 519Armstolar, 1 par, skuret och rödmålat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft
 520Parti märkes- och modellbeteckningar, Volvo och SAAB
 521Amerikanska nummerplåtar, 5st, Illinois, Montana, Minnesota
 522Parti märkes- och modellbeteckningar
 523Parti märkes- och modellbeteckningar
 524Hållare för trådrullar (?), mahogny, ant England, 1800-talets 1 hälft, volutformade avslut, l 51 cm, skador, 2 beslag sakn
 525Collier, 5-radigt, odlade, svarta pärlor, silverlås, l 45 cm
 526Plåtmynt, koppar, 2 daler silvermynt 1750, kraftigt korroderat, Prov; bärgat från vraket efter fartyget Nicobar, förlist 1783, vikt 1087 g
 527Parti delvis äldre skyltar, bemålad samt litograferad metall, delvis renoverade
 528Norrman, Lars, färglito, barn på strand, sign o numr 1/310, synl pappersstorl 35 x 48 cm
 529Ordenstecken, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för underofficerare, stpl C F Carlman Stockholm
 530Dalí, Salvador, etsning och pochoir på Japanpapper, Elijah (and the Chariot), ur Our Historical Heritage 1975, sign o numr 167/250, 40 x 57 cm, litt: Fields Figure 75-4 J, Michler & Löpsinger 758, avb s 258
 531Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen/Botium, armstolar, 6 st, bok med svart textilklädsel, design 1978, etikettsign, klädsel med visst slitage
 532Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen/Botium, armstolar, 4 st, bok med svart textilklädsel, design 1978, etikettsign, klädsel med visst slitage
 533Okänd designer för Nordiska Kompaniet (NK), nattygsbord, 1 par, bonad björk med skiva i Ölandssten, Swedish Grace, front med skåpsdörr, platettsign o dat 2/12 1929, b 42, h 71 cm
 534Megafon, metall, 1900-tal, l 60 cm, kraftigt anlupen
 535Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtölj, björk med randig klädsel, 'Vapensmeden'
 536Erixson, Sverre, blandteknik, komposition med figur, sign o dat -67, 34 x 24 cm, Sverre var son till Sven X:et Erixson
 537Herrfickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets 1 hälft, graverade initialer HL el LH, dia 5 cm, bruksslitage
 538Parti samlarobjekt, mestadels cykelmärken, monterade på tavlor, 2 st
 539Skänk, mahogny med vit marmorskiva, Louis XV-stil, möjl Frankrike, 1900-talets mitt, skuren reliefdekor av växter mm, b 105 cm, skiva spräckt
 540Thebord, grönlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor, l 75 cm
 541Okänd konstnär, 1900-talets mitt, gouache, komposition, sign Dahl o dat -53, pappersstorl 24 x 12,5 cm
 542Okänd designer för Orrefors, skål på fot, bärnstensfärgad resp blå glasmassa, etikettsign, dia 17 cm
 543Förvaringsmöbel, pyramidmahogny, ant Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, lös sockel varpå underdel med 1 låda samt överdel med 3 lådor och 2 skåpsdörrar, bakom vilka hylla och skedholk, h 164, b 110 cm, renoverad, senare bakstycke
 544Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson, Vetlanda, soffbord bok och mässing med palisander (laminat?)skiva, spår av etikett, tot l 124 cm, smärre def
 545Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, fåglar i landskap, oid signatur, pappersstorl 32 x 6,5 cm
 546Hansen, Espen Greger, färgserigrafi, 'Phoenix Arizona 2002', sign o numr 102/149, pappersstorl 92 x 89 cm
 547Hansen, Espen Greger, färgserigrafi, 'Phoenix Arizona 2002', sign o numr 112/149, pappersstorl 92 x 89 cm
 548Fickur, silver, Schweiz, sekelskiftet 1800, urtavla och verk sign Antoine Moillet & Cie Génčve, oid silverstpl, dia 5,5 cm
 549Werkmeister, Jerk, träsnitt, dam med parasoll, sign, dat 1919 o numr 2/30, synl pappersstorl 21 x 13 cm, gulnat
 550Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, blomsterstilleben, 36 x 23 cm
 551Apotekskärl, fajans, 17-1800-tal, balusterformat med dekor i brunt av kartusch och text Flor Sanguin, h 25 cm
 552Sekretär, mahogny med svart marmorskiva, Louis Philippe, Frankrike, 1800-talets 1 hälft, front med låda, dubbeldörrar samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 143 cm
 553Olson, Axel, färglito, Sprucket krus, sign o numr 132/260, pappersstorl 48 x 66 cm, oramad, gulnad marginalrand
 554Byrå/köpmansdisk, fur, 1900-tal, 3 lådor (med falska lådfronter), b 123 cm, renoverad och kompletterad
 555Medalj, brons, Frankrike, Napoléon I Consul 1802, graverad av Rambert Demarest, dia 49 mm
 556Johnsson, Jim för Gränna Glashytta, skulptur, glas på delvis slipad stensockel, komposition, polykrom och förgylld dekor, blåst av Germano Padoan, signerad av bägge, h 33 cm
 557Johnsson, Jim för Gränna Glashytta, skulptur, glas på stensockel, stående gestalt, polykrom och förgylld dekor, blåst av Germano Padoan, signerad av bägge, h 49 cm
 558Armstol, skuren och bonad ek med rottingklädd rygg och stifthäftad sits, barockstil, 1900-talets 1 hälft
 559Armstolar, 1 par, skuren och bonad bok med röd sammetsklädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
 560Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 17-1800-tal, dekor i Sachsisk Blomst, dia 25 cm, obet nagg
 561Aryballos, terrakotta, möjl Korinth omkr 600 f Kr, spår av rödfigurig dekor, h 5,5 cm
 562Paraplyställ till 12 paraplyer, svarvad mahogny och grönlackerad metall, England, sekelskiftet 1900, h 70 cm
 563Golvurna, porslin, ant Arita, Japan, Meiji, 1800-talets slut, dekor i Imarifärger, h 43 cm
 564Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad brons, Karl XIV Johan 1818 - 1844, dia 9,5 cm
 565Snedklaffsekretär, mahogny med mässingsbeslag, sengustavianskt, sekelskiftet 1800, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning i masurbjörk, b 89 cm, renoverat, smärre fanérlyft, nyckel sakn
 566Lykta, grönmålad plåt och glas, 1900-talets 2 hälft, h inkl hänkel 54 cm
 567Skrin, bemålat trä, sekelskiftet 1900, bokformat med dekor av blommor samt Stora Riksvapnet, rygg märkt Skriftlåda 1897 Gilda, l 44 cm, slitage, färgsläpp
 568Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, framben med hjultrissor, bruksslitage
 569Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, 63 x 63 cm
 570Okänd designer för Cane-Line Outdoor, trädgårdsbord, lackerad metall med rottingimiterande klädsel, 46 x 46 cm
 571Okänd designer för Cane-Line Outdoor, solsäng, lackerad metall med rottingimiterande klädsel och lös dyna
 572Okänd designer för Cane-Line Outdoor, solsäng, lackerad metall med rottingimiterande klädsel och lös dyna
 573Kopparkittel med handtag, 17-1800-tal, dia 35 cm
 574Glasflöten, 2 st, grön glasmassa, 18-1900-tal, dekor av ankare, dia 13 cm
 575Olson, Erik, färglito, På hemväg, sign, dat 1952 o numr 218/260, pappersstorl 47 x 71 cm, oinramad, gulnad, marginalfläckar
 576Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov, sign o numr 284/350, 28 x 35 cm
 577Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skulptur, glaserat stengods, Fågel, ur serien Rundel från 1966, spår av etikett, dia 12 cm, liten upplaga
 578Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skulptur, glaserat stengods, Fjäril, ur serien Rundel från 1966, osign, dia 12 cm, liten upplaga
 579Stolar, 1 par, grönmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler mm
 580Stolar, 1 par, mahogny, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, ben med hjultrissor
 581Okänd designer för Stouby, soffa, körsbär (?) med alcantaraklädsel, Monica, l 210 cm
 582Okänd designer för Stouby, armstol, körsbär (?) med alcantaraklädsel, Monica
 583Penselvas, flintgods, Japan ant Meiji, sekelskiftet 1900, hexagonal med dekor av gäss i landskap, h 22 cm
 584Keris (kris) i balja, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, rikt skuren balja och kavel med dekor av demoner mm, klinga i damaskerat stål, fäste med (ädel?)stenar, kling möjl av äldre datum, tot l 53 cm
 585Okänd indo-persisk konstnär, gouache, erotisk scen, 40 x 35 cm
 586Carlsson, Anders, olja, stilleben, sign o dat 1981, 68 x 50 cm
 587Bengtsson, Bror Edvin, olja, skeppsporträtt, 'Vesta, Halmstad', sign o dat 1940, 45 x 70 cm
 588Jörgensen, Poul K, olja, personer i vinterlandskap, sign, 35 x 55 cm
 589Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision, sign, dat -80 samt numr 89/360, 27 x 35 cm
 590Friberg, Roj, färglito, Kallocain, sign, dat 79 o numr 105/191, 37 x 54 cm
 591Snusdosa, delvis förgyllt silver, Gustav Stepan, Wien, 1900-talets 1 hälft, heltäckande graverad dekor, graverad sign Wiener Silberschmiede Gustav Stepan, l 7,5 cm, vikt 105 gr
 592Dosor, 2 st, silver, 1900-talets 1 hälft, l 5 resp 7,5 cm, tot vikt 65 gr
 593Norrman, Lars, färglito, kustparti, sign o numr 69/310, synl pappersstorl 34 x 40 cm
 594Aschenbrenner, Lennart, färglito, Falsk matematik III, sign PT, synl pappersstorl 30 x 35 cm
 595Rodhe, Lennart, färglito, Salongen, sign, dat -72 o numr 196/320, 27 x 35 cm
 596Dator, iMac G3, design 1998
 597Bokstöd, 1 par, läder, 1900-talets 2 hälft, med monterad baro- resp termometer, h 17 cm
 598Fridhagen, Bendt för Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, syvagn, mahgony med undre, rottingklädd korg samt låda, 2 uppfällbara skivor, ben med mässingsskoning, tot 120 x 60 cm, undre lös hylla samt hjul sakn, nagg
 599Okänd italiensk (?) konstnär, 1900-tal, figurin, glaserad keramik, Commedia dell'Arte, Savonalikn märke, h 23 cm
 600Rakspegel, kromad metall, Luna, Tyskland, 1900-talets början, justerbar, h 25 cm
 601Persson, Ove, färglito, Torghandel, sign o numr 163/360, 42 x 50 cm
 602Okänd designer, vägg/presenterfat, metall, Swedish Grace 1910-20-tal, dekor av Diana mm, 39 x 49 cm
 603Skåp, ek, 1800-talets 2 hälft, nederdel med 2 skåpsluckor, överdel med 2 vitrindörrar, h 186, b 98 cm
 604Wallander, Alf för Rörstrand, tillskr, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, kristallinsk glasyr i sk rutilblått, h 9,5 cm
 605Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin, jugend, 1900-talets början, sign, h 15 cm
 606Okänd designer för Nordiska Juvelaktiebolaget, Stockholm, ljusstakar, 1 par, patinerad brons och bakelit, stpl, h 7,5 cm
 607Parti modern keramik och porslin; Uppsala Ekeby, Arabia mm
 608Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 2 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, sign, h 11 resp 13 cm
 609Okänd designer för Herstal, bordslampor, 1 par, krom med 3 gul/vita glaskupor, h 20 - 30 cm
 610Okänd designer, ant för Herstal, bordslampor, 1 par, metall och trä med orangea glaskupor, etikettmärkta, h 43 cm
 611Okänd designer, rak/sminkspegel med belysning, plast, 1900-talets andra hälft, h 21 cm
 612Trädgårdssoffa, vitlackerad metall och trä, Melins Anderstorp, 1900-talets 2 hälft, dekor av ormbunkar, l 145 cm
 613Trädgårdsfåtöljer, 1 par, vitlackerad metall och trä, Melins Anderstorp, 1900-talets 2 hälft, dekor av ormbunkar
 614Trädgårdsbord samt 2 taburetter, lackerad metall, 1900-talets 2 hälft, dia 35 resp 80 cm
 615Navkapslar, 4 st, krom med emaljerad dekor, Ford, 1955-56, dia 39 cm (15 tum), bruksslitage
 616Matta, semiantik persisk, 155 x 115 cm, visst slitage
 617Matta, old Hamadan, 150 x 105 cm
 618Matta, old/semiantik Isphahan (?), 230 x 140 cm
 619Matta, old persisk, 200 x 150 cm
 620Matta, old Ghom (?) med trädgårdsmotiv, 160 x 110 cm
 621Matta, Beludj med bönenisch, 100 x 80 cm
 622Matta, semiantik Hamadan galleri, 300 x 100 cm
 623Matta, old Beludj, 230 x 115 cm
 624Matta, semiantik persisk, 140 x 100 cm, visst slitage
 625Matta, old persisk, 100 x 75 cm
 626Larson, Lisa för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, Drillsnäppa, design 1966, inpressad signatur samt etikettmärkt, 27 x 25 cm
 627Okänd designer, 1950-60-tal, väggplatta, glaserat stengods, komposition, otydl sign o numr (?), 46 x 33 cm
 628Okänd designer för Eriksmåla Glas, taklampa, mässing med bärnstensfärgade glasprismor, etikettsign, dia 36 cm
 629Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, ben och handtag i 82 cm, bruksslitage
 630Backar, 7 st, plywood med metallbeslag, Plyfa Malmö 1950-60-tal, l 63 cm, slitage
 631Armstol, ek med flätad sits, George III-stil, England, 1900-talets 2 hälft
 632Armstol, alm och bok, ant England, 1800-tal, avlutad
 633Armstol, bonad bok, Gripsholmsliknande modell, 1900-talets 2 hälft, vit klädsel
 634Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter, 1910-20-tal, l 31 cm
 635Bordslampor, 1 par, celadonglaserat porslin på svart träsockel, Kina, 1900-talets 2 hälft, h inkl skärmar 40 cm
 636Okänd designer, möjl för Uppsala Ekeby eller Gefle, vas, celadonglaserat lergods, dekor av fiskar, sjöstjärnor mm, senare träsockel samt montage till lampa, h inkl skärmhållare 52 cm, smärre nagg
 637Damskrivbord, avlutad fur med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, sarg med 2 lådor, överdel med 2 lådhurtsar, b 88 cm
 638Skrivbord, avlutad fur och bok, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 5 lådor, cabrioleben, l 120 cm
 639Skrivbord, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, 5 lådor, cabrioleben, l 108 cm
 640Trädgårdsbord, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft, l 75 cm, slitage
 641Frisk, Thomas, färgetsning, motiv med duvor, sign o numr 49/120, 34 x 43 cm
 642Skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger, dia 16 cm, kantnagg, hårspricka
 643Assietter, 8 st, porslin, Rosenthal, polykrom och förgylld dekor, dia 20 cm
 644Okänd designer, 1950-60-tal, kandelaber till 7 ljus, svärtat smide, h 40 cm
 645Rodhe, Lennart, färgserigrafi, Landningen, sign, dat 1970 o numr 105/260, synl pappersstorl 61 x 69 cm
 646Matta, old/semiantik Ghom figural, 225 x 140 cm
 647Wiström, B (Britt?), olja, östeuropeisk stadsport, sign o dat 1973, 73 x 60 cm
 648Okänd konstnär, färglito, farledsmarkeringar, otydl sign, dat 1977 o numr 129/460, synl pappersstorl 56 x 70 cm
 649Borch, Orla Valdemar, olja, Köpenhamnskanal med fiskare som lagar nät, sign, 42 x 58 cm
 650Okänd konstnär, färgserigrafi, Canada, sign Barry, dat 1976 o numr 109/200, synl pappersstorl 37 x 48 cm
 651Parti porslin, 5 del, Kina, 17-1900-tal, gräddkanna, Qianlong, assiett republik samt skulptur och 2 vaser 1900-talets mitt el 2 hälft
 652Thekannor med lock, 4 st, Yixing-gods, Kina, 1900-tal, samtliga med oid signatur eller inskription, h 7 - 18 cm
 653Radiomöbel, bonad ek, 1910-20-tal, underdel med 2 skåpsdörrar, h 104 cm, nyckel sakn
 654Snedklaffsekretär, drickamålat trä, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning i ljus björk, b 90 cm
 655Spinnrock, björk, 1800-talets mitt el 2 hälft, brännstpl NPPS, h 107 cm
 656Avlastningsbord, björk, oscarianskt 1800-talets 2 hälft, l 60 cm
 657Utemöbel, 5 del, rottingklädd metall, 1900-talets 2 hälft, 4 fåtöljer samt bord, detta dia 100 cm
 658Arbetsstol, svartlackerat trä och textil, Stokke-liknande modell
 659Trädgårdsbord, vitlackerat gjutjärn med vit marmorskiva, h 74, dia 60 cm, slitage
 660Konow, Jürgen von, färglito, mexikansk (?) bygata, sign, dat 1958 o numr 19/260, synl pappersstorl 44 x 59 cm
 661Liljefors, Lindorm, färglito, rävjakt i snö, sign EA 3/20, 37 x 52 cm
 662Thylstrup, Adam för Nilsjohan, kanna, rostfritt stål och svart nylon, 1950-tal, Hollywood, h 20 cm, medf sk Nunneglas Reijmyre samt likörservis glas
 663Telefon, Ericofon, sk Cobra, design Gösta Thames 1953, benvit, ej testad
 664Jörgensen, Erik Ole för Kvist Möbler, armstol, ljus bok,
 665Dekorelement/dörrstopper, gjutjärn, 1900-talets slut, i form av hästhuvud, h 25 cm
 666Dekorelement/dörrstopper, gjutjärn, 1900-talets slut, i form av hästhuvud, h 27 cm
 667Ljuslykta, gjutjärn, 1900-talets slut, i form av kamin, h 82 cm
 668Vippbord, mahogny, ant England, 1800-talets mitt el 2 hälft, rund skiva på trebent for med claw-on-ball-fötter, h 63, dia 86 cm
 669Kaminur, svärtat trä med förgyllda metallbeslag, Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft, urverk sign Crépin Ainé, Paris, h 45 cm
 670Okänd designer för Holmegaard, glasservis, cirka 50 del, Ranke, sort fods, design 1942
 671Remmare, 11 st, glas, grön cuppa, h 19 cm
 672Takkrona, förgylld brons med lövformade prismor och margueriter, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, 12 ljusarmar, dekor av örnhuvuden, akantus mm, h 115 cm, prov: Hovjuvelerare W A Bolin
 673Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing med vit glaskupa, h exkl kedja 24 cm
 674Dekorelement, 1 par, skuret och bemålat trä, barock, 1600-tal, dekor av serafer, 17 x 37 cm, slitage
 675Ram, valnöt, 1800-talets mitt, yttermått, 92 x 68 cm, def bakstycke medf
 676KOmpass i låda, 1900-talets början, signerad Hallgren Köpenhamn, dia 14 cm
 677Schackbräde med pjäser, onyx och alabaster, medf schakpjäser metall samt schacktidtagarur
 678Simon, Joseph för Söholm, väggplakett, glaserat stengods, per till häst, 1950-60-tal, sign, 33 x 33 cm
 679Golvvas, glaserad keramik, Kina, 1900-talets slut, h 62 cm