SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 26/4 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Wirkkala, Tapio för Iittala, kanna, glas 12 + 12 st samt 2 skålar, glas, Ultima Thule, h 22 cm1 400
 2Okänd designer, fåtölj i Bruno Mathssons art, modell snarlik Karin 1 800
 3Okänd designer, fåtölj i Bruno Mathssons art, modell snarlik Karin1 800
 4Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods, modellnr F209, sign, h 19 cm500
 5Petersen, Paul för Combiwood, Gentofte, 3 del, teak och rostfritt stål, h 11 - 15 cm600
 6Armlänk 18 k rödguld, stpl Bengt Hallberg Köping 1964. vikt 25,5 gr7 500
 7Armlänk 18 k rödguld, stpl Bengt Hallberg Köping 1960, vikt 14,7 gr4 800
 8Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 4 + 4 lådor, h 100 cm100
 9Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vaser, 5 st, glas, dekor av polykroma invälsningar, Rainbow, sign o delvis etikettsign, h 8 - 25 cm500
 10Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, starkvinsglas, 13 st, rubinglas, h 8 cm300
 11Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, snapsglas, 12 st, rubinglas, h 8 cm300
 12Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, dricksglas, 14 st, rubinglas, h 8 cm400
 13Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vinglas, 10 st, rubinglas, h 16 cm400
 14Kaminur, brons, Frankrike, Louis XIV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner, festoner mm, urverk sign Samuel Martí, h 63 cm6 000
 15Okänd designer för Hymabolagen, 1950-60-tal, stolar, 6 st, svartlackerad metall med teaksits, stapelbara, etikettsign, bruksslitage2 200
 16Stegpall, krom med röda melaminskivor, Verkstads AB Lindqvist, h 61 cm600
 17Stegpall, krom med röda melaminskivor, h 60 cm, visst slitage500
 18Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar mm 6 del, gjutet glas, Mine, dekor av slingor, gjuten sign, h 7 - 16 cm200
 19Lindskog, Axel Einar, statyett, bemålad gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, 'Danserskan' originalet tidigare i Figaroparken i Halmstad, sign o dat 1949, h inkl platta 41 cm-
 20Theskedar, 12 st, silver, Ryssland, Alexander II, spiralvridet skaft, graverad dekor, stpl Pavel Sasikow Moskva 1880, l 12 cm, medf sked, stpl Petter Airaksinen Moskva 1890, l 17 cm, tot vikt 225 gr1 300
 21Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, svartlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm350
 22Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, svartlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm350
 23Krucifix, förgylld brons, -trä och sammet på valnötsplatta, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 40 cm350
 24Norell, Arne för Norellmöbler, soffa, bonad bok och läder med brun skinnklädsel, 2-sits, 'Ilona', design 1971, l 150 cm7 500
 25Schultz, Otto för Boet, Göteborg, fåtöljer, 1 par, brunt läder med pärlspik och textilklädda dynor, 1 dekorknapp sakn, 1 rygg med mindre reva9 500
 26Sintenis, Walter, skulptur, patinerad brons, Übermut, sign, h 24 cm1 800
 27Vas, porslin, Meissen, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor, h 14 cm3 200
 28Okänd designer, skulptur, delvis bemålad brons, sk Wienerbrons, 1900-talets början, stående orientalisk sabeldanserska, sockel i gultonad marmor, h 27 cm1 900
 29Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956, l 30 cm250
 30Westman, Marianne för Rörstrand, skål, porslin, Picknick, design 1956, l 20 cm400
 31Westman, Marianne för Rörstrand, form, porslin, Picknick, design 1956, l 30 cm350
 32Westman, Marianne för Rörstrand, fat, porslin, Picknick, design 1956, l 42 cm800
 33Burke, Maurice för Arkana, soffbord, vitlackerad metall och konstmassa, Tulip, modellnr 52, 1960-tal, h 52 cm1 500
 34Okänd designer i Mogens Lassens art, pall, björk och ek, trebent, h 70 cm, slitage1 200
 35Bahr, Carl Wilhelm Theodor, tillskr, olja, 1800-talets mitt, syskonkärlek, tondo 88 x 88 cm (spännram 93 x 93 cm, a tergo bet W Bahr Neubrandenburg, smärre def5 000
 36Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, Caritas Romana, 76 x 59 cm2 400
 37Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, St Marys Church, Dedham, sign R Daintree (?), 40 x 66 cm4 000
 38Okänd brittisk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, Kilchurn Castle, Loch Awe, sign M Sinclair, 25 x 46 cm, duklagn700
 39Höglund, Erik, akvarell, kustparti, sign o dat 1950, synl pappersstorl 15 x 34 cm150
 40Starck, Marianne för Michael Andersen & Sön, Bornholm, spegel, glaserat lergods, modellnr 6068, 35 x 30 cm150
 41Kaminur, svärtat trä med mässingsbeslag, Sessions Clock Co, Forestville Connecticut, h 35 cm500
 42Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, skuret och bemålat trä (!), häst vid stängsel, h 27 cm, lagn1 000
 43Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, prydnadsvaser, 1 par, svarvat och skuret trä (!), hänklar i form av ormar, h 43 cm, lagn500
 44Golvurna, porslin, ant Arita, Japan, Meiji, 1800-talets slut, dekor i Imarifärger, h 43 cm-
 45Lås, smide, barock, 1600-tal, l 38 cm, medf träplatta2 600
 46Blomsterpiedestal, bronserat gjutjärn, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av näckrosblad, oid sign o numr 5980 81, h 81 cm1 500
 47Stort parti spelmarker, pärlemor, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, genombruten och graverad dekor1 000
 48Réaumurtermometer samt hydrometer i plåtetui, termometer sign Molinari (A Molinari verks i Köpenhamn omkr 1780, tot h 29 cm1 200
 49Stol, skuret trä med flätad sits, sk Pidha, Indien, 18-1900-tal, dekor av hästar mm, h 70 cm400
 50Stol, skuret trä med flätad sits, sk Pidha, Indien, 18-1900-tal, dekor av påfåglar mm, h 60 cm400
 51Bordslampor, 1 par, förgylld och patinerad brons, ant Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft, i form av stående kvinnor med vattenkrukor, h till (senare) lampfäste 41 cm6 000
 52Skulptur, brons, sittande Vasundhara på lotustron, 1900-talets 2 hälft, h 89(!) cm3 600
 53Sadelkvarn med rulle, bergart, bronsålder (?), l 32 cm, nagg1 400
 54Karaff med propp, glas med silvermontage, Danmark, slipad dekor av vindruvor, silvermontage med danskt (myndighets?)vapen o dat 1945, stpl 1944, tot h 26 cm250
 55Lockurna, fajans, La Farnesiana, Parma, 1900-talets mitt, balusterformad med applicerad blomdekor, h 25 cm200
 56Okänd designer, ljusstakar, 1 par, mässing, genombruten dekor, h 42 cm1 200
 57Okänd designer, ljusstakar, 1 par, mässing, genombruten dekor, h 42 cm1 200
 58Golvur, valnöt och rot, John Warminck, Wuba, Holland, 1900-talets 2 hälft, urtavla med månfaser, h 170 cm300
 59Okänd designer, kuverttallrikar, 6 st, teak, dia 26 cm300
 60Bordsfotogenlampfot, bly (?) och mässing, senempire, dekor av akantus, lejontassar mm, sign H Dalhoff, Kjöbenhavn, h 40 cm, Dalhoff utställde bl a på Den nordiska industri- och konstutställningen i Köpenhamn 1872, senare elektrifiering-
 61Penselvas, flintgods, Japan ant Meiji, sekelskiftet 1900, hexagonal med dekor av gäss i landskap, h 22 cm-
 62Alfdal, Torbjörn/Bruksbo design för Mellemstrand, bänk/soffbord, valnöt, ritad omkring 1960, etikettmärkt, l 200 cm6 500
 63Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, fåtölj, ek med stoppad textilklädsel, Slädstolen, modell 160, design 1961, etikettsign samt märkt Danish Furnituremaker's Control, stoppning torkad-
 64Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 3 st, glas, Festivo, h 9 - 19 cm300
 65Kräftskål, delvis bemålat flintgods, 1900-talets mitt, dekor av kräftor och kålblad, dia 23 cm400
 66Spegel, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, präglad blomdekor, h 23 cm100
 67Herrfickur, förgylld mässing, Waltham, Connecticut, sekelskiftet 1900, 17 juvelers verk, dia 5 cm, visst slitage300
 68Ring, 18 k rödguld, stpl Karl Algot Emanuelsson Stockholm 1942, vikt 3,7 gr1 200
 69Ringar med stenar resp pärla 3 st samt örhänge, 18 k rödguld, tot vikt 7,2 gr2 200
 70Ring, 18 k rödguld med vita safirer, stpl Alton Falköping 1968, vikt 3,3 gr1 100
 71Hjärtformat hänge med kedja, 18 k rödguld, tot vikt 1,6 gr450
 72Hänge med kedja, 18 k rödguld med kaméskuren snäcka, dekor av kvinnohuvud i profil, tot vikt 3,8 gr700
 73Ring, 18 k rödguld med facettslipad amestist, stpl Kent Svensson Falköping 1967, vikt 2,5 gr600
 74Fickur, sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, silvertavla med förgyllda, romerska siffror, boett och verk numr 1914, boett stpl WL London, dia 4,5 cm600
 75Mask, skuret trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 35 cm400
 76Klocka/julgransprydnad, Blanc-de-Chine, Meissen, 1900-tal, h 9 cm-
 77Thekoppar med underfat och assietter, 4 + 4 + 4 st, porslin, Meissen, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av rosor, assietter dia 18 cm2 600
 78Parti äldre smide och mässing, 17-1900-tal, bl a urtavla sign J Parker Dublin, anlupet300
 79Okänd konstnär, blandteknik, julstämning, sign AM (?), synl storl 42 x 29 cm600
 80Matbesticksuppsättning, nysilver, ABSA modell City100
 81Okänd designer, möjl för Sandviken, skål, bruntonat sodaglas, dia 23 cm-
 82Okänd designer, sekelskiftet 1900, hänkelvas, glaserat stengods, dekor av vinrankor och -druvor, h 30 cm, ngn nagg1 000
 83Uppsatsskål, brons, 1800-talets 2 hälft, dekor av ibisfåglar, rocailler mm, h 16 cm450
 84Lockask, lackarbete, Ryssland, sekelskiftet 1900, målad dekor av trojka i vinterlandskap, l 10 cm100
 85Nencioni, Carla & Moleri, Armando för Zani & Zani, matbesticksuppsättning, 28 del, rostfritt stål, Sabrina, design 1978, 6 bordsknivar och -gafflar, 6 dessertgafflar, 9 bordsskedar och 1 dessertsked350
 86Parti skedar, silver, Danmark, 1800-tal, gammaldansk modell (dobbeltriflet), tot vikt 600 gr1 800
 87Matskedar, 4 + 2 st samt theskedar, 2 st, silver, snäckmodell, stpl Jens Höyer Harksen Odense (verks 1828-65) resp okänd tysk (?) mästare CW, l 21 resp 14 cm, tot vikt 285 gr, initialer CS900
 88Matskedar, 2 st, silver, Danmark 1700-talets 2 hälft, fiolmodell med mittås, 1 stpl Christian N Hosöe Köpenhamn 1887, 1 m otydl stpl Köpenhamn 1770, guardeinstpl för Frederik Fabricius, l 20 cm, tot vikt 110 gr, graverade initialer350
 89Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; lockurna, kuvertaskkoppar, sockerskål med lock mm300
 90Kaffekoppar med fat, 13 + 13 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst700
 91Moccakoppar med fat, 10 + 10 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst400
 92Jonson, Sven, färglito, 'Sol genom ruinerna', sign o egenhändigt betitlad, 29 x 55 cm400
 93Olson, Axel, färglito, personer på parkbänk, sign o numr 7/75, 32 x 24 cm300
 94Skål, fajans, Danmark el Nordtyskland, 1800-talets 1 hälft, dekor av fjäril mm i starkeldsfärger, dia 32 cm, nagg1 600
 95Munstycke för brandslang, mässing med jutelindning, sekelskiftet 1900, h 70 cm, senare 400
 96Skål på fot, porslin, Meissen, 1900-tal, genombrutet med blå underglasyrdekor i lökmönstret, dia 21 cm700
 97Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Taverna, design 1956250
 98Assietter, 12, st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm900
 99Goya y Fuentes, Francisco de, etsning och akvatint, 'Quien mas rendido?', nr 27 ur Caprichios från 1799, 21,5 x 15,4 cm, litt: Harris 1964 62.II.2, möjl senare avdrag600
 100Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar/facklor, 1 par, Olympia, etikettsign, h 13 cm-
 101Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson, Vetlanda, soffbord bok och mässing med palisander (laminat?)skiva, spår av etikett, tot l 124 cm, smärre def-
 102Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, armstolar, 4 st, bok med textilklädsel, etikettsign-
 103Hansen, Espen Greger, färgserigrafi, 'Phoenix Arizona 2002', sign o numr 112/149, pappersstorl 92 x 89 cm-
 104Hansen, Espen Greger, färgserigrafi, 'Phoenix Arizona 2002', sign o numr 102/149, pappersstorl 92 x 89 cm-
 105Golvlampa, bronserat smide, 1910-20-tal, h 164 cm900
 106Kampehl, Peter, färglito, komposition med varg, sign o numr 11/100, pappersstorl 64 x 85 cm-
 107Kampehl, Peter, färglito, komposition med varg, sign o numr 9/100, pappersstorl 64 x 85 cm-
 108Skrivställ, 7 del, mässing, Gusum, 'Kulserien', sekelskiftet 1900, skrivställ (1 hållare def), brevkniv, 2 ljusstakar mm, ljusstakar h 10 cm450
 109Höeg, Lars, blandteknik, Im Betrieb III, sign o dat september 2003, pappersstorl 32 x 24 cm100
 110Gilbert, Charles Allen, efter honom, litografi (?), All is Vanity, tryckt sign o titel, synl pappersstorl 29 x 23 cm, enl påteckning a tergo inköpt i New York maj 19222 200
 111Svensson, Bertil för DUX, soffa, flätad rotting på stålben, enl uppg prototyp, l 205 cm, senare ben, kuddar finns men fläckiga, klädsel saknas dock100
 112Svensson, Bertil för DUX, fåtöljer, 1 par, flätad rotting på metallben, enl uppg prototyper, kuddar finns men fläckiga, klädsel saknas dock100
 113Jaugey, Daniel, olja, 'Pots de laiterie' sign o dat 1959, 50 x 73 cm-
 114Hederström, Louis för Ikea Retro, skulptur, svartlackerad metall, stående par, h 42 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem150
 115Skulptur, skuret och delvis metallklätt trä, möjl Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, stående kolonialsoldat, h 63 cm500
 116Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, stående kolonialsoldat med kikare, h 76 cm800
 117Jensen, Carlo för Poul Hundevad, vägghylla med underskåp, palisander, design 1968, h 196 cm, b 139 cm600
 118Jensen, Carlo för Poul Hundevad, vägghylla, underdel med lådor, palisander, design 1968, h 196 cm, b 108 cm600
 119Oljelampa, terrakotta, romersk imperietid, diskusformad med dekor av elefant, l 11 cm600
 120Stort parti skedar, silver, Danmark, 1800-tal, tot vikt 1280 gr3 600
 121Ragoutsked, sk potageske, silver, Danmark, gammaldansk modell (dobbeltriflet), stpl Jens Christian Christensen Nyköbing (1857-65), l 29 cm, vikt 80 gr, graverad Metta Marie200
 122Skulptur, sk anfädersfigur, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt, i form av bugande man, h 38 cm700
 123Lindau, Börge & Lindekrantz, Bo för Lammhults, fåtöljer 1 par, krom med blå textilklädsel, etikettsign100
 124Rappir, delvis bronserat smide, 1900-talets 2 hälft, l 107 cm500
 125Svärd, stål, 1900-tal, fantasireplika av El Cids svärd, l 106 cm700
 126Väggspegel, fruktträ, jugend, sekelskiftet 1900, h 41 cm100
 127Theskedar, 12 st, Rosen, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, tot vikt 95 gr250
 128Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 iläggsskivor, vitlackerat trä, Herrgård, tot 250 x 100 cm900
 129Okänd designer för Haslev, matbord med 1 iläggsskiva på 4 splitben, Timeless 2, tot 153 x 105 cm1 800
 130Carlsson, Stig, egen verkstad Höganäs, skulptur, chamotterat och delvis glaserat stengods, skottkärrefågel, sign, l 23 cm-
 131Trumma, skuret trä och metall, sk Slit Drum, ant Yaka, Kongo, 1900-talets 1 hälft, h 42 cm, slitage900
 132Trumma, skuret trä, sk Slit Drum, Yaka, Kongo, 1900-talets 2 hälft, h 49 cm700
 133Veisland, Bo, färglito, komposition, sign, otydl betitlad, dat 1990 o numr 181/350, synl pappersstorl 69 x 49 cm150
 134Nila, Lauri, olja, segelfartyg, sign, 50 x 65 cm100
 135Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, gråtonad glasmassa, stämpelsign, handsign samt numr 1024 (1955), h 16 cm-
 136Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, flickporträtt, otydl sign, 33 x 26 cm, slitage-
 137Silvermynt, 16 Öre, 1/6 Riksdaler, Gustav III 1777, montage till urnyckel-
 138Kulspetspenna, förgylld metall, Waterman France, i originaletui100
 139Sundstedt, Per för Kostalampan, taklampa, mässing, Hinken, h 40 cm, ngn buckla100
 140Collier, 5-radigt, odlade, svarta pärlor, silverlås, l 45 cm-
 141Halskedja, 18 k röd- och vitguld, italienska stpl, vikt 25 gr8 500
 142Olsen, Hans för C/S Möbler, Glostrup, tillskr, soffa, palisander med lös, textilklädsel, modellnr 38401, l 181 cm, etikettsign1 000
 143Olsen, Hans för C/S Möbler, Glostrup, tillskr, fåtöljer, 2 st, palisander med lös, textilklädsel, modellnr 38401, etikettsign1 100
 144Toilettespegel, rikt skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 72 cm250
 145Okänd dansk designer, 1950-tal, armstol, teak med mässingsdetaljer700
 146Industridesign/Restoration Hardware, soffbord, gjutjärn och trä, i form av industrivagn från sekelskiftet 1900, l 140 cm1 000
 147Lindau, Börge & Lindekrantz, Bo för Lammhults, fåtöljer 1 par, krom med röd textilklädsel, etikettsign100
 148Kabinväska, nylon med läderdetaljer, Brics200
 149Bordslampfot, kristall, sannolikt Baccarat, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserad delfin, h 26 cm-
 150Bordslampfot, kristall med metallmontage, sannolikt Baccarat, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserad delfin, h 26 cm, senare montage till uppsatsskål100
 151Fat, tenn, djupt med kulhamrad dekor, stpl Carl Gustaf Malmborg Stockholm 1767, dia 36 cm300
 152Fat samt tallrikar 3 st, tenn, bl a Nils Pärsson Berg Stockholm 1740, dia 21 - 36 cm, bristningar-
 153Nordberg, Olle, olja, Gilleleje, sign o dat 37, 33 x 43 cm-
 154Jordglob på träställning, mellankrigstid, h 62 cm1 100
 155Okänd designer, 1960-tal, bordslampor, 1 par, mässing, dekor av tillplattade klot, märkta IA 1705, h inkl skärmar 53 cm150
 156Okänd designer för Rörstrand, vas med hänklar, stengods, polykrom dekor av sydländsk stadsbild i starkeldsfärger, h 17 cm-
 157Barkstedt, Erik, olja, Markens gröda - motiv från Västra Sallerup, sign o dat 1929, 32 x 43 cm-
 158Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, figurin, chamotterat lergods, grön glasyr, katt, modellnr 9001, sign, h 9 cm-
 159Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille, dekor i blått och vitt underfång, sign o dat 57, h 16 cm150
 160Okänd konstnär, skulptur, glas på betongsockel, dekor av mun, h 45 cm400
 161With, Eric, pastell, motiv från Göteborgs hamn, sign, synl pappersstorl 25 x 29 cm250
 162Olson, Axel, färglito, 'Målarens hand', sign o numr 246/260, 29 x 52 cm150
 163Nordin, Alice, skulptur, gips, sjungande flickor, sign, h 34 cm-
 164Nilsson, Per Olof, olja på trä, komposition, sign, tot mått 32 x 26 cm-
 165Gevär, M/1815-49 med slaglås, Husqvarna, nummeridentiskt, original laddstake, l 148 cm2 000
 166Figurin, delvis bemålat porslin, Schaubach Wallendorf, stående ballerina, h 16 cm250
 167Figurin, delvis bemålat porslin, Schaubach Wallendorf, sittande ballerina, l 21 cm600
 168Ytterkrukor 5 st keramik, bl a Uppsala Ekeby, medf diverse fat150
 169Larsen, Albert, olja, ålandskap, sign, 45 x 55 cm-
 170Agnell, Olle, akvarell, väntsal, sign, synl pappersstorl 13 x 17 cm-
 171Fönsterdekorationer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, sekelskiftet 1900, i form av sittande spanielar, h 20 cm100
 172Skrin, 3 st, trä med kopparbeslag, ant Nordafrika, 1900-tal, l 19 res 20 cm, nycklar sakn-
 173Okänd designer för Haslev, matbord, bonad ek, Monet, dia 105 cm, iläggskivor sakn-
 174Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soff/matbord, palisander och bonad bok, undre tidskriftshylla, utfällt 144 x 89 cm100
 175Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd', sign EA, 25 x 35 cm-
 176Tomhylsor till artilleripjäser, 4 st, mässing, h 31 resp 62 cm350
 177Katana resp wakisashi i balja, modern tillv, tot l 56 resp 103 cm600
 178Okänd dansk designer, sängbord, metall och teak, 1950-tal, justerbar höjd, l 62 cm200
 179Okänd dansk designer, stol, bonad ek, nyklassicism, 1910-20-tal-
 180Byrå/köpmansdisk, fur, 1900-tal, 3 lådor (med falska lådfronter), b 123 cm, renoverad och kompletterad-
 181Okänd designer, ant Murano, 1950-60-tal, vas, delvis violett och rosa glasmassa, h 33 cm400
 182Bering, Erik för Iittala/Hackman, vas, glas med plastinsatser, Beringvasen, h 14,5 cm, minimalt kantnagg-
 183Okänd konstnär, 1900-tal, olja, marin, sign Radert (?), 20 x 25 cm200
 184Okänd konstnär, 1900-tal, olja, holländskt vinterlandskap med personer, sign Landwehr, 26 x 31 cm100
 185Offredi, Giovanni för Saporiti, soffa, stål med lös textilklädsel, Wave, design 1974, l 185 cm, slitage-
 186Okänd dansk designer, 1950-tal, stolar, 6 st, teak med textilklädd sits och rygg, slädmodell1 400
 187Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 13 cm, obet nagg1 500
 188Fiskmodell, bemålad plåt, 1900-talets mitt, laxhane, l 108 cm, smärre slitage1 700
 189Roussel, Léon, skulptur, patinerad brons, stående kvinna med hacka, sign o dat 1913, h 43 cm2 800
 190Kempe, Roland, färglito, kvinnoporträtt, sign, dat 1952 i stenen o numr 1 état 7/75, 52 x 43 cm100
 191Okänd keramiker, 1900-talets 2 hälft, skålfat, glaserat stengods, rutmönstrad dekor, sign W, l 49 cm300
 192Sönnerstam, Ulla, tillskr, skulpturer, 2 st, terrakotta, barn, 1 sign Ulla S, h 21 - 23 cm150
 193Cigarrsnoppare, bemålad metall, ant England, 1800-talets 2 hälft, i form av stående man med bok, h 20 cm600
 194Vas, violett glasmassa med slipad dekor, art-déco, 1920-tal, möjl Josef Hoffman för Ludvig Moser, Karlsbad, l 21 cm, kantnagg300
 195Maud, Louis resp okänd konstnär, teckningar, 2 st, vapensköldar, bl a för familjen Arlaud, 23 x 18 cm-
 196Lockstop, stengods med tennmontage, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av vättar, fabeldjur mm, lock med infattade porslinsplakett (def), inv inskription L Schrader, Schnackenburg 1883, h 17 cm150
 197Scouthatt, filt, 1900-talets 1 hälft300
 198Metallbyggsats i låda, Construction, DDR, 1900-talets 2 hälft, ej genomgången300
 199Ljusstakar, 1 par, mässing, sengustavianska, sekelskiftet 1800, dekor av pärlstav, h 13,5 cm350
 200Okänd designer för Plastic Press, Milano, badrumsskåp, svart och gul plast med spegel, 1950-60-tal, l 70 cm100
 201Skoglund, Gustaf, olja, Backlandskap, sign o dat 65, 43 x 48 cm900
 202Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld900
 203Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld900
 204Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld1 000
 205Silvermynt, 1/32 Riksdaler Specie, Oskar I 1852150
 206Minnesmedaljer, 14 st, 999/1000 silver, Astrid Lindgren, tot vikt 378 gr1 300
 207Silvermynt, 3 st, 2 kronor, Gustav V, Delawarejubileet 1938100
 208Parti kopparmynt Ulrika Eleonora - Karl XIII300
 209Parti sedlar, silvermynt mm, tot vikt silvermynt cirka 500 gr700
 210Dockskåp med inredning, sekelskiftet 1900 (inredning delvis senare), h 78 cm, prov: familjen Hammar, Öringe Slott, Veinge1 000
 211Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, 63 x 63 cm-
 212Skåp på (senare) benställning, ek, 1700-tal, benställning från sekelskiftet 1900, h 130 cm, renoverat100
 213Volther, Poul M för FDB, stolar, 1 par, teak med randig klädsel, modell J61, design 1952200
 214Agnell, Olle, olja, Spegel, sign, 81 x 61 cm, a tergo etikett från Liljewalchs2 000
 215Grünewald, Isaac, litografi, självporträtt 'Fullkomligt runt', tryckt titel o sign, pappersstorl 45 x 32 cm1 000
 216Mandl, Peter, relieftryck, Erato, sign o numr 4/15, pappersstorl 60 x 37 cm800
 217Agnell, Olle, olja, Barrskog, sign, 75 x 86 cm600
 218Fredriksson, Harald, gouache, interiörscen, sign o dat 1954, pappersstorl 80 x 115 cm600
 219Persson, Ragnar, olja, pojkporträtt, sign, 45 x 36 cm1 600
 220Lundqvist, Evert, torrnål, komposition med träd, sign o numr 9/50, 37 x 32 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar500
 221Norryd, Mats, gouache, 'Mount Doom' - motiv från Sagan om Ringen, sign o dat 73, synl pappersstorl 69 x 83 cm500
 222Stop, tenn, koniskt, stpl Hans Petter Nelander Arboga 1830, h 21 cm200
 223Lockstop, tenn, sk bulstop, stpl Lars Lundwall Jönköping 1772, h 23 cm600
 224Lockstop med väggfäste, Danmark, 1800-talets 1 hälft, koniskt med profilerat grepp, otydl stpl Ahlgreen (?) Köpenhamn möjl 1824, sannolikt graverat av krigsfånge från fartyget Christian VIII efter slaget vid Eckenförde 5 april 1849, h 16 cm500
 225Billgren, Ola, fotogravyr och akvatint, Nocturne I, sign, dat -96 o numr 71/90, synl pappersstorl 56 x 77 cm500
 226Friberg, Roj, färglito, skog, sign, dat 86 o numr 58/190, 60 x 87 cm800
 227Kihlman, Mikael, torrnål med färgtryck, Krakow, sign EA m dedikation, 63 x 49 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar300
 228Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition, sign, dat 75 o numr 259/300, 55 x 66 cm-
 229Hultén, Carl Otto (CO), färglito, Till de överlevande, sign o numr 12/25, dat -76, 70 x 55 cm100
 230Barrčre, Adrien, färglito, karikatyr - operation på La Faculté de Médicine, Paris 1914, sign i stenen, synl pappersstorl 43 x 90 cm1 400
 231Friberg, Roj, färglito, 'Kallocain - Maktens boning', sign dat 1982 o numr 89/110, 45 x 54 cm400
 232Agnell, Olle, etsning, Öde kust Kreta, sign o numr 3/20, 47 x 59 cm-
 233Engström, Sven och Myrstrand, Gunnar för Bodafors, toilettebord, vitlackerat trä, Skandinett, design 1964, l 110 cm, senare bemålning, smärre def100
 234Lokomotiv samt 2 vagnar, bemålat trä, Bröderna Ivarsson Osby (BRIO), 1900-talets mitt, tot l cirka 80 cm, slitage150
 235Leksaksborg, bemålat trä, 1900-talets mitt, l 62 cm400
 236Modelljärnväg, Hornby Meccano nr 41, i originalförp250
 237Hänge med kedja, silver med facettslipad akvamarin (?), 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor av löv mm, h 4 cm1 300
 238Balansvåg, mässing, Lindells Jönköping, sekelskiftet 1900, h 66 cm450
 239Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, taklampa, rödlackerad metall, Tuben, l 100 cm-
 240Matta, old Kashmir, 205 x 125 cm500
 241Matta, old Pakistan, 155 x 90 cm300
 242Piedestal, majolika, ant England, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor, numr Rd 32760, h 66 cm500
 243Apotekskärl, fajans, 17-1800-tal, balusterformat med dekor i brunt av kartusch och text Flor Sanguin, h 25 cm-
 244Dricksglas, vitopak glasmassa, 1700-talets mitt el 2 hälft, tridecagonalt med emaljdekor av sittande man resp blomma, h 8 cm, prov: Peter Heering Collection, nagg300
 245Stop, tenn, koniskt, bandat med fräcklad växtdekor, lock med infattad porträttmedaljong av Oskar I, stpl Carl Gustav Wigholm Gävle 1866, h 22 cm200
 246Bastin, Louis, akvatint, Tiberön, sign provtryck o dat 1956, 25 x 35 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar100
 247Okänd konstnär, gouache, Göteborgs Hamn, synl pappersstorl 48 x 59 cm150
 248Ängquist, Olle, linoleumsnitt, sign m dedikation, numr 5/30 o dat 59, synl pappersstorl 47 x 51 cm100
 249Sternäng, Peter, akvarell, Märtas badring, a tergo sign, 35 x 16 cm-
 250Okända designers, bordslampor, 3 st, glas, 1 etikettsign Mantorp, h 14 - 29 100
 251Norryd, Mats, gouache, himmelshästar, sign o dat 73, synl pappersstorl 39 x 49 cm100
 252Botaniska planscher, 3 st, 1800-tal, kopparstuckna och handkolorerade, Kärrbräken mm, synl pappersstorl 50 x 34 cm1 100
 253Agnell, Olle, olja, ölcafé, sign, 74 x 92 cm1 800
 254Leon, May K, färglito, fest vid bordet, sign m dedikation, dat 1985 o numr 28/260, 70 x 53 cm400
 255Konow, Jürgen von, etsning, sydländsk gårdsinteriör med personer, sign, dat -59 o numr 59/310, 24 x 32 cm150
 256Svensson, Roland, färglito, Afton Åboland, sign o numr 177/310, synl pappersstorl 22 x 32 cm-
 257Boilly, Louis, litografier 2st, handkolorerade, La luxure resp La colčre, tryckt sign o dat 1824, 22 x 17 cm200
 258Agnell, Olle, gouache, utsikt över Nissan med Slottsbron, sign, synl pappersstorl 36 x 55 cm450
 259Rodhe, Lennart, färglito, komposition, sign, dat -76 o numr 260/320, 27 x 35 cm250
 260Erixson, Sven X:et, gouache, kustparti med personer, sign, synl pappersstorl 32 x 41 cm5 000
 261Larsson, Bo, färglito, Slussen, sign o numr 162/200, pappersstorl 31 x 42 cm900
 262Olson, Axel, färglito, Varvet, Falkenberg, sign provtryck, 25 x 32 cm300
 263Erixson, Sverre, olja, Poetisk häst, sign, 98 x 67 cm, Sverre var son till Sven X:et Erixson1 100
 264Frisk, Thomas, etsning, sjunkande stad, sign o numr 40/75, 31 x 37 cm-
 265Nielsen, Palle, linoleumsnitt, Orfeus og Eurydice, sign eget tryk 350 o dat 58, 17 x 25 cm, prov: konstnären Olle Agnells samlingar800
 266Friberg, Roj, lito, klippa och granar, sign, dat 83 o numr 31/200, 15 x 20 cm-
 267Nilsson, Per Olof, etsning, Från Stenbrottet, sign, dat 82 o numr 32/101, 24 x 18 cm-
 268Nemes, Endre, tempera med collage, Dürer som barn, sign o dat 76, 31 x 22,5 cm, a tergo etikett från Konstakademienn 19793 800
 269Ekelund, Per Erik, olja, drömlandskap, sign, 40 x 55 cm1 000
 270Bull Hedlund, Bertil, etsning, konstnären och hans modell, sign, synl pappersstorl 27 x 19 cm250
 271Olson, Axel, färglito, kubistisk strandbild, sign o numr 112/125, 17 x 40 cm, gulnad600
 272Borglind, Stig, torrnål, Akropolis, sign, 30 x 30 cm1 000
 273Hultén, Bo, färglito, skymningslandskap, sign, dat -74 o numr 42/90, synl pappersstorl 26 x 36 cm-
 274Konow, Jürgen von, etsning, fiskebodar i Söndrum, sign dat 51 o numr 100/310, 25 x 32 cm500
 275Hedlund, Bertil Bull, etsning, Vid bryggan, sign, 22 x 28 cm-
 276Dahlquist-Ljungberg, Anne-Marie, etsning, Den blinde fursten, sign, 19 x 22 cm200
 277Högfelt, Robert, sepia och blyerts, Slottsherrskap, sign, synl pappersstorl 30 x 23 cm200
 278Arosenius, Erik, gouache, Frieri, sign o dat 32, 27 x 18 cm, Arosenius var bror till Ivar Arosenius100
 279Fagerström, Hans, olja, stenmur, osign, 7 x 35 cm600
 280Borglind, Stig, torrnål, Månuppgång, sign o dat -42, 21 x 25 cm500
 281Sandelin, Börje, etsning, Familjen, sign o numr 118/125, 16 x 20 cm450
 282Frisk, Thomas, färgetsning, komposition, sign, dat -71 o numr 5/20, 23 x 30 cm-
 283Hedlund, Bertil Bull, etsningar, 3 st, surrealistiska kompositioner, sign, 13 x 9 cm700
 284Billman, Torsten, träsnitt, Honoré de Balzac, sign o numr 262/320, synl pappersstorl 14 x 11 cm250
 285Gullby, Folke, etsning, Skärgård, sign o numr 99/310, 15 x 25 cm150
 286Åsberg, Stig, etsning, kvinna bland djur, sign o dat 1954, 21 x 19 cm500
 287Billman, Torsten, etsning, Moskvakväll, sign o numr 14/110, synl pappersstorl 34 x 26 cm-
 288Léon, May K, blandteknik, kvinna vid toilettebord, sign, synl pappersstorl 16 x 11 cm, a tergo dat 1988 m dedikation350
 289Due, Christian, etsning, Lumptorget, sign, dat 61 o numr 259/310, 31 x 31 cm300
 290Billman, Torsten, träsnitt (3 stockar), Studentskan, sign o numr 20/300, synl pappersstorl 14 x 17 cm200
 291Kristenson, Uno & Sarpaneva, Timo för Luxus, bordslampa, gjutet, frostat glas, inre vit plastskärm, yttre i väv, modellnr 191, design 1968, h inkl skärm 48 cm600
 292Okänd konstnär, möjl Einar Andersson, skulpturer, 3 st, glaserat lergods, sjuryggar (stenbitar), l 14 resp 23 cm, osign, ngn nagg150
 293Aryballos, terrakotta, möjl Korinth omkr 600 f Kr, spår av rödfigurig dekor, h 5,5 cm-
 294Hallberg, Ulla, egen verkstad, mugg, sterlingsilver, Alfa och Omega, stpl Halmstad 1996, h 5 cm500
 295Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), underglasyrdekor i koboltblått och järnoxidrött av parklandskap, koniskt, h 26 cm, lock sakn1 300
 296Mjölk/gräddkanna, silver, empire, kaskformad med uppsvängd hänkel och graverad blomdekor, stpl Johan Sandberg Varberg (verks 1807-21), h 12 cm, vikt 155 gr1 600
 297Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, chamotterat och glaserat stengods, Olympia, sign, h 15 cm150
 298Gärdfeldt, Hélčne för Hovjuvelerare C F Carlman, skål, sterlingsilver, oval, slät på låg fotring, stpl Stokcholm 1955, l 15 cm, vikt 185 gr800
 299Gillgren, Sven Arne för GAB, bägare, 2 st, silver (1 sign), slät, svagt konisk form med mynningsbård, stpl Stockholm 1946 resp 1973, h 10 resp 12 cm, tot vikt 285 gr800
 300Okänd konstnär, skulptur, glaserat lergods, sittande fågel, l 21 cm200
 301Bok: Reznicek, Felicitas von, Der Tanz, inneh 32 litograferad planscher av olika danstyper, ed Albert Langen München 1908, folio, rygg def300
 302Saltkar, silver med blå glasinsats, empire, 1810-20-tal, genombruten på 4 lejontassar, stpl Samuel Svanberg Växjö (verks 1814-25), l 8 cm, medf saltsked silver Fornnordisk stil, denna stpl Jacob Tostrup Norge1 400
 303Bengtsson, Eva, egen verkstad Frillesås, kanna, glaserat stengods, dekor i brunt, gult och svart, sign, h 21 cm, kantnagg150
 304Bägare, silver, slät, trumpetformad med pärlband, stpl Karl Andersson Stockholm 1916, h 18 cm, vikt 240 gr600
 305Bägare, niellerat silver, Ryssland, 1800-talets mitt, dekor av akantus samt vy över Kreml mm, oid mästare, guardeinstpl för Andrej Antonovitj Kovalski Moskva 1853, h 6,5 cm, vikt 55 gr400
 306Ljusstakar, 2 par, mässing, 1800-talets 1 hälft, 1 par Skultuna Nr 12, 1 par ostpl, h 13 cm-
 307Bägare samt 2 punschmuggar, silver, bägare stpl T Kullander Borås, tot vikt 140 gr350
 308Grate, Erik, färglito, 'Solförmörkelse', stplsign o numr 170/199, utf 1983, ur 'Otto G Carlsund i fjärrperspektiv', 25 x 17 cm100
 309Bull Hedlund, bertil, etsning, Cajsa Warg, sign, 34 x 23 cm-
 310Jerken, Erik, olja, Bergskrevan, sign, 73 x 50 cm700
 311Okänd designer, ant för Mjölby Intarsia, väggspegel, Swedish Grace, dekor av växter, h 45 cm450
 312Renault Laguna 2.0T, regnr ESO885, årsmodell 2007, privatimporterad 2015, 11.700 mil, besiktigad utan anm, sommardäck finns på däckhotell, vissa lack- och karosskador förekommer5 500
 313Armstolar, sk baljfåtöljer, 1 par, vitlackerat och bronserat trä, sengustavianska/empire, etikettsign Fredrik Wilhelm Wohlfahrt (1778-1859), möbelhandlare och stolmakare i Göteborg, bruksslitage22 000
 314Salongsbord, honungsgul björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, fyrpassformad fot med lejontassar och lyrformad stam, l 103 cm, bruksslitage350
 315Ohlsson, Folke för Bodafors, fåtöljer 1 par, vitlackerat trä (teak?) med lösa ylleklädda dynor, Monterey, design 1960, brännstpl, senare bemålning, slitage2 600
 316Snedklaffsekretär, mahogny med mässingsbeslag, sengustavianskt, sekelskiftet 1800, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning i masurbjörk, b 89 cm, renoverat, smärre fanérlyft, nyckel sakn-
 317Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm1 300
 318Wegner, Hans J för Andreas Tuck, soffbord, teak på ekben, skålformad skiva, brännsign, l 110 cm2 600
 319Malmsten, Carl för Waggeryds Möbelfabrik AB, bänk, fur, Visingsö, stplsign Svensk Fur, l 90 cm1 600
 320Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med svart sadelgjordsklädsel, nackkudde och armlän i svart skinn, Pernilla, design 1944, brännstpl3 200
 321Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och ek, undre tidskriftshylla, l 145 cm, slitage1 100
 322Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, l 139 cm, smärre slitage, mindre brännmärke250
 323Bankettsoffa, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av bladstav mm, l 195 cm, slitage3 800
 324Stolar, 6 st, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets 1 hälft, slitage4 200
 325Blomsterbord, vitlackerat trä, jugend, 1900-talets början, l 75 cm1 100
 326Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner/Bra Bohag, bokhyllssektion med underskåp, ek, Öresund, design 1955, underdel med 8 lådor, stplsign, h 186, b 135 cm1 300
 327Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner/Bra Bohag, bokhyllssektion med underskåp, ek, Öresund, design 1955, underdel med skjutdörrar, stplsign, h 186, b 135 cm1 000
 328Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, vitlackerat trä, 1950-60-tal, Isabella, textilkläddsits och nackkudde100
 329Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtölj, heltäckande textilklädsel på fyrdelt metallfot250
 330Okänd designer, stolar, 7 st, lackerad metall och böjträ, 1960-70-tal, visst slitage1 600
 331Puderstol, rödlackerat trä, jugend, 1900-talets början-
 332Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, soff/matbord, teak, l 130 cm200
 333Matbord med utdragsskivor, bok med Perstorpsplattor, dessa med dekor 'Virrvarr' design Sigvard Bernadotte 1958, tot mått 210 x 75 cm300
 334Okänd designer, hatthylla, björk och aluminium, l 72 cm350
 335Reklamskylt, bemålad masonit, Sirius Middags Mat, 1950-60-tal, 100 x 60 cm350
 336Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, palisander och mässing med öd jute(?)skärm, märkt SMGT-10, h inkl skärm 145 cm250
 337Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, delvis lackerad metall, justerbar ljusarm100
 338Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampa, vitlackerat trä, kupa i vitlackerad metall med blomdekor, etikettsign200
 339Okänd designer, 1960-tal, möjl Luxus, sängbelysningar, 1 par, ek med plastraster, l 53 cm300
 340Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 2 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, sign, h 11 resp 13 cm-
 341Reuterswärd, Carl Fredrik, färgserigrafi, Kites in California, sign o numr 21/90, pappersstorl 87 x 60 cm300
 342Friberg, Roj, färglito, klippvägg, sign, numr 17/180 o dat -74, 45 x 55 cm450
 343Procopé, Ulla för Arabia, thekanna, svartglaserat stengods med rottingklätt handtag, design 1953, l 18 cm400
 344Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, theservis, glaserat stengods, Viking, design 1968300
 345Procopé, Ulla för Arabia, thekoppar med fat 6 st, porslin, 'Anemone', design 1961500
 346Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och theservisdelar, porslin, Forma Brun, design 1967150
 347Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, Fibula, sign, h 14 cm100
 348Bengtsson, Hertha för Rörstrand, terrin med lock, porslin, Koka brun, design 1956, tot h 18 cm150
 349Okänd designer för Orrefors, skål på fot, bärnstensfärgad resp blå glasmassa, etikettsign, dia 17 cm-
 350Okänd designer, 1900-talets mitt, bricka, fruktträ och lind(?) med intarsia, dekor av personer i båt, l 62 cm-
 351Westerberg, Uno för Pukeberg, skål, opaliscerande glas, Spectra, design 1953, etikettsign, dia 24 cm100
 352Damarbetsbord, bonad ek (?) med intarsia, 1800-talets 2 hälft, svarvade, överkragade ben, dekor av dansande par, sarg med låda vari inredning, b 56 cm800
 353Salongsstolar, 3 st, rikt skuren valnöt, 1800-talets 2 hälft, smärre def250
 354Okänd designer för Torups snickeri, skänk, fruktträ (?), 4 skåpsdörrar varav 2 med vitrindörr, b 120 cm, specialbeställning100
 355Okänd designer för Torups snickeri, hurts med 3 lådor, fruktträ (?), b 47 cm, specialbeställning100
 356TV, Samsung UE40B7050WW med fjärrkontroll500
 357Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av polykroma invälsningar, sign, h 9 cm150
 358Tantalus, mahogny, 1800-talets mitt, inredning med 3 samtida flaskor, varav 2 med kasad gravyr av skepp samt text, h 23 cm, smärre def600
 359Atenienn, delvis svarvad mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 3 hyllplan, låda i sarg, h 75 cm250
 360Parti modern keramik och porslin; Uppsala Ekeby, Arabia mm-
 361Reuterswärd, Carl Fredrik, färgserigrafi, Kites in California, sign o numr 21/90, pappersstorl 87 x 60 cm350
 362Persson-Digman, Greta, batiktryck, dam med hatt, sign, synl storl 49 x 33 cm100
 363Anciaume, Charles, tusch, romantiskt landskap, 1800-talets mitt, a tergo bet 'Dessin ā la plume par Ch Anciaume de Charleville', monogramsign 9 x 7 cm, i samtida, mässingsklädd senempireram350
 364Erixson, Sverre, blandteknik, komposition med figur, sign o dat -67, 34 x 24 cm, Sverre var son till Sven X:et Erixson-
 365Litograferad poster, Lundakarneval 1958, 70 x 50 cm, smärre def150
 366Okänd designer för Nordiska Juvelaktiebolaget, Stockholm, ljusstakar, 1 par, patinerad brons och bakelit, stpl, h 7,5 cm-
 367Smyckeskrin, patinerad och förgylld brons, 1800-talets mitt, dekor av jakthundar, fåglar och putti, inredning i blått siden, botten påtecknad Nina Catharina Cedercrona 1838-1888, l 8 cm, prov: adliga ätten Cedercrona nr 1198300
 368Brevkniv, etsat, förgyllt och blånerat stål, oscariansk, sekelskiftet 1900, dekor av Stora Riksvapnet mm, l 24 cm200
 369Bull Hedlund, Bertil, tusch och blyerts, orientalisk scen, sign, synl pappersstorl 9 x 14 cm-
 370Norryd, Mats, gouache, badsjö, sign o dat .72, synl pappersstorl 23 x 29 cm100
 371Höglund, Erik för Boda, vaser, 3 st, glas (1 sign) samt Percy Arthur för Gullaskruf, vas, blå glasmassa, h 8,5 - 20 cm400
 372Kristiansson, Östen och Uno för Luxus, Vittsjö, bordslampa, ek med veckad textilskärm, plakettsign, h inkl skärm 59 cm300
 373Isola, Maija för Marimekko, bordsduk på rulle, plastad väv med Unikko-mönster, bredd 130 cm700
 374Norryd, Mats, färglitografier i mapp, 6 st, Taubemappen, samtl sign m dedikation o numr 5/300, pappersstorl 55 x 74 cm300
 375Okänd designer, mekanisk serveringsbricka med nedfällbara ben, svart- resp rödlackerat trä och metall, funkis, 1930-tal, l 80 cm100
 376Långpipa, sjöskum och horn med silverbeslag, otydl sv stpl, 1800-talets mitt, l 48 cm, bruksslitage300
 377Parti klockor, bijouterier och smycken, delvis silver500
 378Glas, vitopak glasmassa med bemålad och förgylld dekor, 1800-talets 2 hälft, dekor av Preussische Baude och St Laurentiuskapelle på Schneekoppe (Sněžka) samt text Erinnerung an das Riesengebirge, h 14 cm100
 379Serveringsvagn, bonad björk, Swedish Grace, 1910-20-tal, l 64 cm450
 380Pehrsson, Karl Axel, litografier, 5 st, fantasiinsekter, samtl sign, dat -85 o numr, 750 uppl, ed Lindströms Solna, synl pappersstorl 29 x 20 cm150
 381Okänd designer, halslänk, silver, ostpl, l 120 cm, vikt 100 gr200
 382Flaskskepp, sekelskiftet 1900, l 29 cm150
 383Okänd konstnär, skulpturer/bokstöd, 2 st, skuret och delvis bemålat trä, sittande hundar, l 13 cm500
 384Nilsen,Torstein för Møremøbler, Ørsta, armstol, svartlackerat trä med röd textilklädsel, Totem, design 1985, dekor av klot, h 101 cm, tack till Lena Tveit för info300
 385Atenienn, mahogny, 1900-talets början, 3 hyllplan, h 86 cm100
 386Uppsatsskål, nysilver, empirestil, sekelskiftet 1900, h 28 cm200
 387Kåge, Wilhelm för Gustafsberg, tillskr, skålar 13 st samt fat, grönglaserat stengods, ant odekorerad Argenta, dia 9,5 - 33 cm800
 388Hattask, ljust läder med blå sidenklädsel, ant England, sekelskiftet 1900, l 36 cm, nyckel sakn, medf cylinderhatt med visst slitage250
 389Jönsson, Barbro, färglito, höna av en fjäder, sign, dat 83 o numr 51/250, synl pappersstorl 55 x 80 cm200
 390Jönsson, Barbro, färglito, ljusspel, sign, dat 89 o numr 103/125, synl pappersstorl 36 x 51 cm200
 391Coaster, old Sheffield Plate och valnöt, Winers Ltd, Sheffield, 1900-talets mitt, dia 11 cm-
 392Fagerström, Hans, olja, Vinterslätt, sign, 9 x 46 cm300
 393Fåtölj, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, framben med hjultrissor250
 394Thebord, grönlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor, l 75 cm-
 395Nilsson, Perolof, olja, fönstervy, sign o dat 72, 61 x 50 cm100
 396Nemes, Endre, färglito, 'Renässansens eld', sign, dat 1980 o numr 7/150, 49 x 46 cm100
 3975 del silver med blå glasinsatser; 2 saltkar, 2 senapskar samt pepparströare, h 3,5 - 10 cm500
 398Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, damporträtt, sign Robert Brand Vapnövägen 11 Halmstad o dat 1939, 44 x 30 cm-
 399Okänd dansk designer, 1950-60-tal, pallar, 1 par, teak, röd resp grön plyschklädsel, l 45 cm100
 400Okänd designer, 1960-tal, golvlampor, 1 par, mässing, h 60 cm, anlupna, 1 skärmhållare def700
 401Okänd dansk designer, 1950-tal, snurrstol, järn med teaksits och -rygg600
 402Taklampa, metall med blyglasskärm, sk Tiffanylampa, modern tillv, dia 30 cm200
 403Bordslampa, metall med blyglasskärm, sk Tiffanylampa, modern tillv, h 37 cm200
 404Golvurna, fajans med (senare) träfot, Iznik, 1800-tal, dekor i blå nyanser, h 63 cm, omf lagningar200
 405Barskåp, mahogny, DUX, 1900-talets mitt, h 96 cm, ursprungligen TV-skåp, modell V 5397, smärre def250
 406Matta, semiantik persisk, 155 x 115 cm, visst slitage-
 407Matta, semiantik/antik Hereke (?), 130 x 85 cm, visst slitage300
 408Holm, Åke, färglinoleumsnitt, 2 st, bibliska motiv, bägge sign o numr, synl pappersstorl 21 x 20 cm-
 409Skolplansch, litograferad, 1900-talets 1 hälft, Äkta champinjon, 80 x 58 cm200
 410Stolar, 6 st, fur, 1900-tal, 1 vitmålad400
 411Reseskrivschatull, alm med lackdekor, Japan, Meiji-Taishô, dekor av solfjädrar mm, l 46 cm-
 412Väggspegel, björk, 1900-talets hälft, oval, h 93 cm-
 413Parti mässing, 1800-tal; Skultuna, Jönköping, Wästerås mm600
 414Keris (kris) i balja, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, rikt skuren balja och kavel med dekor av demoner mm, klinga i damaskerat stål, fäste med (ädel?)stenar, kling möjl av äldre datum, tot l 53 cm-
 415Sybord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, 3-bent fot, låda i sarg, b 60 cm150
 416Zetterström, Gunnar, olja, Riddarholmen, sign, 22 x 28 cm-
 417Arbetsbelysning, vitlackerad metall, möjl Luxo, justerbar-
 418Okänd designer, canapé, krom med svart konstläderklädsel, modern tillv, l 175 cm100
 419Bordslampa, mässing, sekelskiftet 1900, pressad akantusdekor, h 27 cm, urspr bordsfotogenlampfot100
 420Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, idegran, 1900-talets 2 hälft, tot l 134 cm200
 421Parti mynt och sedlar, hela världen300
 422Lockstop, glas med tennmontage, Tyskland, 1800-tal, h 18 cm250
 423Lockstop, stengods med tennlock och -hänkel, Tyskland, 1800-tal, reliefdekor med kobolt- resp manganglasyr, h 21 cm, senare förstärkningsringar i mässing400
 424Skulptur, bemålat läder (?), stående dromedar, h 69 cm700
 425Brödkavlar, 2 st, svart resp blå glasmassa, ant England, 1800-talets 1 hälft, l 33 - 37 cm1 200
 426Okänd designer, 1950-60-tal, pall, teak och bok150
 427Okänd designer, 1950-60-tal, stol, teak och bok150
 428Skålfat, brons, Japan, 1700-tal, dekor av Fo-hund och blommor, dia 17 cm, kantskador300
 429Olympica; souvenirsweatshirt, Adidas, München 1972, rygg med Stockholm 1912, L200
 430Okänd konstnär, 1970-80-tal, väggprydnad, offset på papp, kvinna på barstol, oid sign, h 130 cm200
 431Okänd designer för GMA, golvlampa, mässing och läder, dekor av kulor, h 115 cm100
 432Okänd designer för Rydéns, taklampa, patinerad metall och glas, h 36 cm300
 433Okänd designer för Rydéns, bordslampa, gultonad glaskupa, h 43 cm100
 434Aschenbrenner, Lennart, färgserigrafi, 'Goggles', sign o dat 87, 55 x 37 cm100
 435Högardh, Gösta, akvarell, förtöjd båt vid Dragvägen vid Nissan, Halmstad, sign o dat 1952, synl pappersstorl 34 x 41 cm-
 436Högardh, Gösta, olja, utsikt från Tyludden mot Tylön, sign o dat 1931, 32 x 48 cm400
 4373 del silver, bl a askkopp sterlingsilver, tot vikt 130 gr300
 438Trofé, uppstoppad domherre (Pyrrhula pyrrhula) på gren, tot h 13 cm250
 439Trofé, uppstoppad hermelin (Mustela erminea) i sommardräkt på sten, tot h 20 cm200
 440Uppstoppad fåglar, 2 st; Sidensvansar (Bombycilla Garrulus), h 21 - 26 cm350
 441Soffa, oscariansk, sekelskiftet 1900, helstoppad, röd ylleklädsel på svarvade ben, l 132 cm150
 442Salongsbord, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 104 cm100
 443Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, textilklädd, stiftad sits, rygg med rotting (def), dekor av änglar, krönt vapensköld mm250
 444Matta, old Senneh (?), 280 x 185 cm900
 445Okänd designer, syvagn, teak och bonat trä, l 62 cm250
 446Okänd designer, fåtöljer, 1 par, krom med violett textilklädsel, 1900-talets slut, h 80 cm1 200
 447Kaffeservisdelar, porslin, B&G, dekor av kompositörer i guld mot koboltfond-
 448Sekretär, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 95 cm, smärre def-
 449Skålfat, 3 st samt vas, fajans, Teneragruppen, Royal Copenhagen, l 17 resp h 18 cm150
 450Piedestaler, 1 par, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm, slitage1 600
 451Takampel till 6 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, dia 50 cm200
 452Okänd designer, 1960-tal, hallampa, palisander och mässing med gjuten glaskupa, h 22 cm100
 453Salongsstolar 3 st, delvis svärtad valnöt och valnötsrot med stoppad sits, oscarianska, 1800-talets slut-
 454Salongsbord, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800-talets slut, l 108 cm150
 455Hallampa/lykta, mässing med gultonat glas, h 22 cm-
 4563 del fajans, 17-1800-tal, bl a Drie Klokken, vas, vattenbehållare samt skrivställ, h 6- 29 cm, omf lagn, sprickor700
 457Westman, Mariann för Rörstrand, gryta med lock, stengods, Pomona, design 1956, dia 16 cm, lockets nedre kant delvis ngt missfärgad200
 458Andersson, Margareta/Trollenäs Keramik, vas, glaserat stengods, dekor i brunt, sign o dat 1998, h 21 cm-
 459Okänd designer för Eklunds Metall, taklampa, Benny silvergrå, dia 45 cm300
 460Westman, Marianne för Rörstrand, parti porslin, Picknick, design 1956, delvis m nagg el missfärgning400
 461Miniatyrreseur, emaljerat silver, Frankrike, 1910-20-tal, oid mästarstpl, i original svart maroquinetui3 000
 462Uppsatsskål, nysilver med slipad kristallinsats, empirestil, sekelskiftet 1900, stpl C G Hallberg Stockholm, l 26 cm600
 463Brosch/hänge, låghaltigt guld (testar för minst 8 k) med facettslipade safirer, otydl stpl, l 8 cm, vikt 48,2 gr-
 464Wiberg, Pernilla för Alton Falköping, brosch, 18 k rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,1 ct, sign, vikt 3,6 gr1 500
 465Herrarmbandsur med länk, rostfritt stål, Gruen Curvex, ant 1920-30-tal, boettnr 71752, slitage-
 466Palmberg, Karl Erik för Alton, tillskr, armring samt ring, sterlingsilver med vita stenar, stpl Falköping 1975, tot vikt 25 cm800
 467Laine, Karl för Sten & Laine, Åbo, hängsmycke, örhängen 1 par samt hänge, silver med facettslipad spineller (?), sign, dia 1,5 - 3 cm400
 468Damarmbandsur, silver med markasiter, Japan, 1900-talets 1 hälft, stenar sakn300
 469Broscher, 4 st, silver; Flora Danica, jugendstil mm250
 470Herrarmbandsur, 2 st, rostfritt stål, Tissot resp Sector100
 471Brosch, förgyllt silver med vit och svart emalj, fjärilsformad, stpl Ivar T Holth Oslo, 1900-talets 1 hälft, l 3,5 cm800
 472Leksak, litograferad plåt, Technofix, Terra Luna Mondbahn 262, US Zone, design 1951, l 49 cm, medf rymdskepp samt nycklar-
 473Höglund, Erik för Boda, ljusstake, mässing och delvis violett glas, h 52 cm700
 474Dubuffet, Jean, serigrafier, 3 st, samramade, ur Banque de l'Horloupe, 'Spelkortserien', vardera 25 x 16 cm, numr 30, 31 resp 32 av 350 uppl, ed Alecto London 1967600
 475Strid, Hardy, olja, Ombord I, sign o dat -54, 49 x 40 cm, a tergo etikett450
 476Agnell, Olle, olja, stilleben, sign, 41 x 57 cm800
 477Jönsson, Barbro, färglito, Transit, sign, dat 88 o numr 76/260, synl pappersstorl 41 x 57 cm100
 478Lionel (Perrotte), färgetsning med carborundum, komposition, sign o numr 1/7, 66 x 25 cm-
 479Bennett, Harold, olja, Scarborough estuary, sign, 28 x 23 cm-
 480Okänd konstnär, olja, interiör, otydl sign, 50 x 26 cm350
 481Alfdal, Torbjörn/Bruksbo design för Bagn, tidningshurts, palisander, h 44 cm1 200
 482Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, golvlampa, mahogny och mässing, modell 2548 'Kryckan', design 1952, justerbar höjd3 600
 483Chaplin, Henry, olja, vilande pojke, sign, 22 x 12 cm-
 484Mauritzon, Bertil, blandteknik med collage, komposition, sign o dat 1974, synl storl 59 x 49 cm-
 485Armlänk, 18 k rödguld, stpl JoAns Guld Köping 1965, vikt 16 gr5 000
 486Armlänk, 18 k rödguld, stpl Adelsmycken AB Stockholm 1962, vikt 14,3 gr4 600
 487Halslänk, 18 k rödguld, stpl Länken Laurent Bandhagen, vikt 20,7 gr6 500
 488Armlänk, 18 k rödguld, otydl sv stpl 1962, vikt 7,5 gr2 400
 489Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Omega, länk stpl Ädelsmycken AB Stockholm 1969, tot vikt 29,5 gr8 000
 490Armlänk, 18 k rödguld, otydl sv stpl 1963, vikt 5,6 gr1 900
 491Armlänk, 18 k rödguld med berlocker, stpl T Berghman Stockholm 1962, tot vikt 6,5 gr1 900
 492Halskedja med hänge, 18 k rödguld, sv importstpl, tot vikt 3,5 gr900
 493Armlänk, 18 k rödguld med berlock, stpl T Berghman Stockholm 1954, tot vikt 5,2 gr1 600
 494Armlänk, 18 k rödguld, sv importstpl, vikt 7 gr2 200
 495Ringar, 4 + 1, 18 k röd- resp vitguld (denna def), tot vikt 11,7 gr3 800
 496Armlänk, 18 k rödguld med pärlor, otydl sv stpl, vikt 3 gr400
 497Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med månstenar, stpl Hallberg Köping 1953, tot vikt 2,7 gr1 000
 498Armband, silver, Egypten, 1900-talets mitt, genombrutet med dekor av hieroglyfernas ljudtecken, vikt 30 gr100
 499Engel, Gertrud för Anton Michelsen, brosch, silver, i form av daggkåpa, stpl Stockholm 1949, l 6,5 cm, medf hänge med kedja, Sigurd Persson, i form av mistel, tot vikt 15 gr400
 500Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Tissot, 1960-tal, boettens baksida med ägargravyr100
 501Orup, Bengt för Johansfors, cocktailkanna med propp samt -glas, glas, Strikt, design 1953, kannans h tot 30 cm, mindre nagg400
 502Kaffeskedar, 14 st samt tårtspade, silver Rosen, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, medf sked Norge, tot vikt 250 gr700
 503Orup, Bengt för Johansfors, skål, gultonad glasmassa, sign, dia 17 cm100
 504Hellström, Thomas för Nittsjö, vas, chamotterat och glaserat lergods, sign, h 18 cm200
 505Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, dekor i vitt underfång, design 1936, sign, h 10 cm100
 506Larson, Lisa, äggskål resp -kopp, glaserat stengods, i form av höns, etikettsign, h 8 resp 19 cm600
 507Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, Tulip, sign, dia 22 cm150
 508Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm500
 509Platåskor, 1 par, rött läder och mocca, Gabor, 1970-tal, stl 4,5 100
 510Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, benvit, ej testad100
 511Okänd designer för Orrefors, öl- resp snapsglas, 13 + 9 st, etikettsign, h 12 resp 13 cm150
 512Wirkkala, Tapio för Iittala, öl- resp whiskyglas, 7 resp 4 st, Niva, h 15 resp 9 cm400
 513Nylund, Anita för JIE Gantofta, sockerströare, glaserat flintgods med trälock, Sockerpullan ur serien Vår lilla stad, h 14 cm200
 514Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av polykroma invälsningar, sign, h 11 cm350
 515Okänd designer, bordslampa, mässing EAE 417, dekor av kulor, h 50 cm100
 516Ring, Ragnar, olja, komposition, sign, 50 x 57 cm 1 200
 517Jonsson, Nils för Hugo Troed/Bra Bohag, stolar, 4 st, massiv teak, Tyr, brännstpl2 200
 518Okänd designer för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro, matbord med 1 iläggsskiva, teak, brännstpl, tot 165 x 115 cm1 300
 519Okänd designer för Hugo Troed, hyllmöbel, teak och bonad bok, underdel med 2 skåpsdörrar och utdragbar skrivskiva, överdel med 4 hyllplan, plakettmärkt, h 165, b 95 cm600
 520Okänd designer för GK, bordslampa, mässing, dekor av kulor, modell 2095, h 44 cm100
 521Olson, Erik, färglito, Sirenernas kvartett, färgvariant, sign, dat -81 o numr 16/100, 52 x 51 cm600
 522Olson, Erik, färglito, Procession, sign, dat 52 o numr, 35/300, 29 x 41 cm, ur Halmstadmappen från 1952200
 523Jonson, Sven, färglito, Den trojanska hästen, ur mappen Strändernas Svall, sign o numr 259/340, 48 x 40 cm300
 524Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn, sign o numr 154/260, 26 x 55 cm150
 525Olson, Axel, färglito, strandbild, sign o numr 209/260, 20 x 60 cm300
 526Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen/Botium, armstolar, 4 st, bok med svart textilklädsel, design 1978, etikettsign, klädsel med visst slitage-
 527Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen/Botium, armstolar, 6 st, bok med svart textilklädsel, design 1978, etikettsign, klädsel med visst slitage-
 528Rothe, Gatja Helgart, mezzotint, Black Angel, sign o numr 66/150, pappersstorl 70 x 52 cm100
 529Hansen, Roald, olja, hamn i månsken, sign, 60 x 70 cm200
 530Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skrivmöbel, teak, underdel med 3 lådor samt utdragbar skrivskiva, överdel med 3 mindre lådor och skåpslucka, b 85 cm1 800
 531Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skrivmöbel, teak, underdel med 2 skjutdörrar samt utdragbar skrivskiva, överdel med 3 mindre lådor, kuvertfack samt 3 hyllplan, b 90, h 175 cm900
 532Lassen, Mogens, hans art, pall, bok, trebent med skålad sits, uppåt avsmalnande ben, h 50 cm1 200
 533Okänd dansk designer, 1950-tal, satsbord, 3 st, teak, största b 59 cm1 400
 534Kristiansen, Kai, armstol, teak med svart konstläderklädsel, enl uppg modell T21 'Pige'600
 535Kristiansen, Kai, armstol, teak med textilklädsel, enl uppg modell T21 'Pige'600
 536Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 2 st, teak, största b 60 cm300
 537Dalí, Salvador, etsning och pochoir på Japanpapper, Elijah (and the Chariot), ur Our Historical Heritage 1975, sign o numr 167/250, 40 x 57 cm, litt: Fields Figure 75-4 J, Michler & Löpsinger 758, avb s 258-
 538Okänd amerikansk (?) konstnär, färgetsning, Foothills Bison, otydl sign EA o dat 82, synl papperstorl 45 x 65 cm-
 539Okänd dansk designer, 1960-70-tal, blomsterlåda, palisander med förzinkad inredning, l 50 cm600
 540Okänd designer för ES Møbler Silkeborg, 1960-tal, spegel, teak, modellnr 43, stplsign o dat 63-03, h 118 cm250
 541Okänd designer för Brødrene Furbo, Spøttrup, 1950-60-tal, serveringsvagn, teak, 2 hyllplan, etikettsign, l 70 cm600
 542Väggkonsol, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, b 54 cm, smärre def100
 543Okänd konstnär, olja, Köpenhamnskanal, sign W Behrens, 45 x 66 cm-
 544Matta, semiantik Bachtiari, 280 x 190 cm900
 545Matta, old Hamadan, 205 x 135 cm250
 546Okänd indo-persisk konstnär, gouache, erotisk scen, 40 x 35 cm-
 547Lassen, Mogens, hans art, pallar, 3 st, bok, trebenta med skålad sits, uppåt avsmalnande ben, h 50 cm, slitage, skador600
 548Okänd designer för Stouby, soffa, körsbär (?) med alcantaraklädsel, Monica, l 210 cm-
 549Okänd designer för Stouby, armstol, körsbär (?) med alcantaraklädsel, Monica-
 550Frandsen, Benny för Frandsen Lightning, taklampa, lackerad metall, Jaws, h 40 cm1 100
 551Okänd dansk designer, soffa, bok med svart läderklädsel, 3-personers, l 210 cm2 200
 552Takkrona, mässing med lövformade prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 55 cm1 700
 553Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, h 120 cm, ngn list sakn700
 554Okänd designer, 1960-tal, byrå, teak, 8 lådor, h 124 cm900
 555Piedestal, svarvat och bonat trä, h 63 cm100
 556Byrå, mahogny med intarsia, Tyskland, 1800-talets mitt, flankerande, spiralvridna kolonetter på lejontassar, b 91 cm500
 557Johansen, Vuokko Anneli, olja, Blomster i Hauge, sign o dat 93, 82 x 92 cm600
 558Snedklaffsekretär, valnöt med intarsia, ant England, 1700-tal, 4 lådor samt skrivklass, bakom vilken små lådor och rum, b 104 cm, renoverad-
 559Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor, b 62 cm600
 560Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 93 cm300
 561Vägg/köksskåp, avlutad fur, 1800-tal, 2 dörrar bakom vilka hylla samt 6 lådor, h 48 cm200
 562Kista, kamferträ, ant Kina, 1900-tal, skuren dekor av personer mm, l 102 cm350
 563Dragkista på lös benställning, ek med intarsia, Danmark el Nordtyskland, 1800-talets 1 hälft, l 122 cm900
 564Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak, 2 lådor och 2 skåpsdörrar, h 118, b 78 cm600
 565Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, mässing och teak, l 42 cm200
 566Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, l 95 cm600
 567Okänd dansk designer, 1950-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, l 65 cm200
 568Matta, antik Anatol, 150 x 100 cm100
 569Matta; semiantik Pakistan, 250 x 155 cm350
 570Matta, semiantik persisk, 200 x 130 cm800
 571Matta, semiantik persisk, 330 x 115 cm, skador250
 572Matta, antik Ersari, 215 x 160 cm200
 573Qvarsebo, Mikael, offset, Napoleon på sankta Helena, sign, 54 x 41 cm100
 574Qvarsebo, Mikael, färglito, kvinnoansikte, sign PT med dedikation, synl pappersstorl 92 x 59 cm300
 575Takkrona til 5 ljus, mässing med droppformade prismor, sk burkrona, 1900-talets 2 hälft, h 50 cm2 000
 576Matta, old Kolyai, 210 x 130 cm700
 577Matta, old Afghan/Ersari, 235 x 155 cm400
 578Matta, old Hamadan, 210 x 125 cm350
 579Matta, semiantik/antik Ersari, 95 x 85 cm, slitage100
 580Matta, semiantik Turkmen, 90 x 60 cm100
 581Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, kromad och vitlackerad metall med läderklädd fotplatta, modellnr 781 Simris, design 1964700
 582Thorén, Esaias, olja, surrealistisk strandbild, sign, 31 x 50 cm-
 583Wolsky, W, olja, vinterbild från Warzsawa, sign, 61 x 92 cm-
 584Strinning, Nils, tillskr, telefonhylla, svartlackerad metall och teak, String, l 40 cm200
 585Trädgårdssoffa, vitlackerad metall och trä, Melins Anderstorp, 1900-talets mitt, dekor av ormbunkar, l 145 cm3 000
 586Trädgårdssoffa, vitlackerad metall och trä, Melins Anderstorp, 1900-talets mitt, dekor av ormbunkar, l 145 cm2 600
 587Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi, h 22,5 cm250
 588Sélim, Georges för Wilhelm Goebel, figurin, flintgods, stående tupp, polykrom dekor, sign, h 26 cm350
 589Graves, Michael för Alessi, kanna för isvatten, rostfritt stål och plast, h 21 cm300
 590Giovannoni, Stefano och Venturini, Guido (King Kong) för Alessi, fruktskål, rostfritt stål, modell KK17, dia 20,5 cm200
 591Okänd designer, olje- och vinägerställ, rostfritt stål, plast och glas, oid sign R Zech (?), h 19 cm100
 592Sottsasss, Ettore för Alessi, kryddställ, rostfritt stål med salt- och pepparströare, h 17 cm-
 593Okänd designer, 1950-tal, hallampa, mässing med vit glaskupa, dekor av vertikala ränder, h 30 cm200
 594Franck, Kaj för Iittala, vas, glas, dekor i bordeauxfärgat underfång, sign, h 20 cm800
 595Skål på fot, porslin Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, dia 17,5 cm500
 596Okänd designer, 1960-tal, bestickschatull, palisander, 2 lådor samt uppfällbar topp, l 50 cm900
 597Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, teak med (def) ylleklädsel, uppsats med 2 lådor, l 86 cm450
 598Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 107 cm200
 599Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, teak, metall och glas, etikettsign, h 99 cm300
 600Skivställ, rödlaserat trä samt textillindad metall, 1900-talets mitt, l 36 cm, slitage100
 601Jensen, Carlo för Poul Hundevad, vägghylla med underdel, palisander, design 1968, underdel med lådor, h 196 cm, b 139 cm-
 602Jensen, Carlo för Poul Hundevad, vägghylla med underskåp, palisander, design 1968, h 196 cm, b 108 cm-
 603Jordglob med belysning, Räths, 1900-talets mitt, h 45 cm350
 604Matta, old Moudh, 300 x 210 cm1 500
 605Skänk, valnöt, oscariansk, 1800-talets slut, front med skåpsdörr och låda, b 71 cm, nyckel sakn600
 606Okänd dansk designer, 1950-60-tal, toilettebord, vitlackerat trä med spegel, 2 lådor, l 93 cm350
 607Okänd designer, 1960-tal, vägglampa, teak med glaskupa, utfällbar300
 608Fartygsbelysningar, 1 par, metall och glas, modern tillv, l 25 cm300
 609Väggspegel, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 166 cm100
 610Jensen, Carlo för Poul Hundevad, bokhylla, palisander, design 1968, h 196 cm, b 108 cm1 000
 611Stolpskåp, skuren och bonad ek, barockstil, 1800-tal, dekor av personer, fabeldjur mm, h 133 cm1 400
 612Hörnskåp, bemålat trä, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med 3 hyllplan samt skedholk, h 172, senare bemålning100
 613Soffa, skuret och förgyllt trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, l 180 cm, prov: enl uppgift från Halmstad Slott500
 614Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av drakar i guld mot järnoxidröd fond samt av kvinnor mm i famille-rose-färger i utsparade reserver, h 24 cm100
 615Karaff med propp samt 4 koppar, vitopak glasmassa med arabeskliknande dekor, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 20 cm, prov: Peter Heering Collection300
 616Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 17-1800-tal, dekor i Sachsisk Blomst, dia 25 cm, obet nagg-
 617Sejdel, klarglas, Holmegaard, 1800-talets 2 hälft, h 13,5 cm, prov Peter Heering Collection, avb s 13, ill i katalog från 1853, spricka-
 618Väggspegel, delvis svärtad valnöt, oscariansk, 1800-talets slut, 140 x 65 cm250
 619Brödkavel, flintgods och trä, 1900-talets 1 hälft, l 41 cm100
 620Lagoni Jacobsen, Erik, akvatint, komposition, sign Eget tryk o dat 1959, pappersstorl 65 x 50 cm-
 621Svensson, Uno, färglito, Ansikte, sign o numr 114/125, dat -83, pappersstorl 71 x 85 cm-
 622Okänd designer för GK, bordslampa, mässing, dekor av kulor, modell 2095, h 44 cm100
 623Parti ljudböcker, 1 låda-
 624Parti grafik och akvarell; Thomas Frisk, Stig Borglind, Hans Norsbo mm200
 625Bokhyllor, 1 par, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900, vardera h 245, b 95 cm800
 626Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, h 45 cm1 000
 627Salongsmöbel, 3 del, skuren valnöt med djuphäftad rosa sidenklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, ben med avslutande hjultrissor, soffa l 150 cm1 600
 628Plåtmynt, koppar, 2 daler silvermynt 1750, kraftigt korroderat, Prov; bärgat från vraket efter fartyget Nicobar, förlist 1783, vikt 1087 g-
 629Damarmbandsur, stål, Argonaut 280, boett med gravyr, etui medf350
 630Fickur, silver, Schweiz, sekelskiftet 1800, urtavla och verk sign Antoine Moillet & Cie Génčve, oid silverstpl, dia 5,5 cm-
 631Skulptur/korkskruv, Syrocowood, Syracuse, USA, 1920-tal, i form av senator Volstead som sommelier, etikettmärkt, h 21 cm, Volstead är mest känd för den sk Volstead Act, dvs spritförbudet i USA1 000
 632Koppar för risvin med underfat, 1 par, Kina Qianlong (1736-95), capuccinerbrun utsida, invändigt med blå underglasyrdekor, fat dia 10 cm, 1 kopp med fotnagg1 000
 633Okänd designer, 1960-tal, hatthylla/klädhängare, teak och mässing, dekor av infattat grönt glas, l 100 cm100
 634Fragment av bonadsmålning, 1800-talets början, motiv med intåget i Jerusalem, 20 x 31 cm100
 635Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, mässing med 6 gul-vita glaskupor, h 60 cm100
 636Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok med undre, rottingklädd tidskriftshylla, benavslutningar i mässing, l 120 cm400
 637Bordslampfot, kristall med metallmontage, sannolikt Baccarat, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserad delfin, h 26 cm400
 638Stolar, 8 st, vitlackerat trä, nyrenässans, sekelskiftet 1900100
 639Nielsen, Kai för P Ipsens Enke, skulptur, terrakotta 'Venus Kallipygos', h 21 cm300
 640Vinback, bemålat trä, Vilhelm Christensen, 1900-talets 1 hälft, l 48 cm300
 641Inramat foto, ABBA, synl storl 48 x 79 cm100
 642Byrå/damskrivbord med (lös) uppsats, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, sju lådor samt skåp/knäutrymme700
 643Stop, 2 st, tenn, rakt koniska, graverad blomdekor, båda h 20 cm200
 644Smyckeskrin, glas med förgyllt mässingsmontage, sekelskiftet 1900, dekor av rosor mm, h 7 cm, lockfästen ngt skevt200
 6453 del mässing, 1900-tal, vas, Kina, dekor av drakar, oid sign, h 15 cm samt bägare och skrivskrin, indo-persiska100
 646Ur, mässing i glaskupa, sk årsur, Kienzle, h 24 cm100
 647Sängvärmare, mässing, koppar och smide med svarvat skaft i ek, 17-1800-tal, graverad dekor av man, l 92 cm-
 648Taklampa, metall med vit, klotformad glaskupa, funkisstil, dia 30 cm300
 649Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing, h 25 cm, anlupna250
 650Frisk, Thomas, fat/relief, blåglaserat stengods, sign o dat -98, dia 21 cm100
 651Parti äldre, delvis lövformade prismor300
 652Parti, delvis äldre finska mynt och sedlar, bl a 10 Penniär 1876 och 100 Markkaa 1957100
 653Parti, delvis äldre franska mynt och sedlar-
 654Parti, delvis äldre danska mynt och sedlar200
 655Parti, delvis äldre norska mynt och sedlar100
 656Parti äldre sedlar, hela världen200
 657Parti svenska silvermynt, tot vikt 375 gr500
 658Parti enkronor, Gustav V, tot vikt 825 gr2 000
 659Brakteat, silver, Albrekt av Mecklenburg, Söderköping450
 660Penny, silver, Henry III (1216-72), Ilchester, myntmästare Hugh250
 661Silvermynt, sk besittningsmynt, 1/6 Thaler, Pommern, Adolf Fredrik 1760, privatstämplat till spelmark (?)-
 662Silvermynt, 1 Öre, Karl X 1656250
 663Silvermynt, 1/6 Riksdaler, Gustav IV Adolf 1809500
 664Silvermynt, 4 öre, Karl XI 1670100
 665Silvermynt, 4 öre, Karl XI 1672100
 666Silvermynt, 5 Öre, Karl XII 1710100
 667Silvermynt, 2 Öre, Karl XI 1665100
 668Silvermynt, 3 st, 1 öre Kristina 1635 resp Karl XI 1686 och 1692200
 669Silvermynt, 1 öre, Karl XII 1704100
 670Silver- resp kopparmynt, Fredrik I 1 öre 1733 samt 5 öre 1741100
 671Silvermynt, 4 Öre, Adolf Fredrik 1771300
 672Silvermynt 2 st, 1/16 Riksdaler Specie, Oskar I 1848 resp 185100
 673Silvermynt, 4 st, Gustav III 1/24 Riksdaler 1780, Karl XIV Johan 1/8 Riksdaler Specie 1833 samt Oskar I 1/32 Riksdaler Specie 1852 resp 1 öre 1859150
 674Parti äldre silver och kopparmynt150
 675Parti filateli; frimärken, FDC mm800
 676Parti postfriska frimärken1 100
 677Parti äldre frimärken i påsar250
 678Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtölj, björk med randig klädsel, 'Vapensmeden'500
 679Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtölj, björk med randig klädsel, 'Vapensmeden'-
 680Matta; old Pakistan 270 x 185 cm, skador350
 681Baktråg, järnbeslaget trä, 1800-tal, l 113 cm, skador600
 682Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak på metallstativ, triangulär skiva, l 60 cm1 000
 683Gip, Stefan, barnstol, björk, Robust, 1960-tal, h 78 cm100
 684Stolar, 6 st, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft700
 685Rak/sminkspegel, plast, med belysning, 1900-talets andra hälft-
 686Halvbord, 1 par, vitlackerat trä, 1800-talets 2 hälft, b 120 cm, medf hemtillv iläggsskivor1 100
 687Strömberg, Erik, blandteknik, Malmsten, Elsebeth, färglito samt John Käll fönsterdekoration-
 688Lundström, Nils Emil för Rörstrand, vas, porslin, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av krasse, sign, h 17 cm400
 689Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin, jugend, 1900-talets början, sign, h 15 cm-
 690Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, dekor av vridna knäckar, sign, h 21 cm300
 691Okänd designer för Rörstrand, vas, lysterkeramik, art-déco, 1920-tal, hexagonalt balusterformad, h 25 cm300
 692Wallander, Alf för Rörstrand, vaser med vridna hänklar, 1 par, flintgods, jugend, 1900-talets början, dekor i lysterglasyr, sign, h 15 cm400
 693Handklovar, krom, Fury 15914, Spanien, 1900-tal100
 694Barn/dockstol, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, h 39 cm350
 695Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar, etikettsign, h 49 cm, smärre nagg-
 696Lundh, Bertil, olja, Mot havet, sign, 75 x 65 cm, a tergo etikett från Sveagalleriet-
 697Fållbänk, högryggad, grön- och rödlaserat trä, 1910-20-tal, rygg med yllevävnad, l 184 cm-
 698Mask, skuret trä, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets 2 hälft, h 33 cm-
 699Wallander, Alf för Rörstrand, tillskr, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, kristallinsk glasyr i sk rutilblått, h 9,5 cm-
 700Parti silvermynt, 40% silverhalt, tot vikt 300 gr500
 701Armstol, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets mitt300
 702Olson, Erik, färglito, 'I fiskens tecken, sign m dedikation o dat -62 (-64), 54 x 42 cm, uppklistrad100
 703Van Bolderick, Stefan, akvarell, Omedelbar upplevelse, sign o dat 84, pappersstorl 66 x 48 cm-
 704Solar, Gisela, blandteknik, Hyllning till kvinnan, sign, synl storlek 48 x 44 cm200
 705Sjöberg, Bo Y:son, olja, Blommor, sign, 24 x 33 cm-
 706Soffgrupp, 4 del, skuren och bonad bok, bord med skiva i röd marmor, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa l 185 cm, bordsskiva m smärre nagg1 100
 707Prydnadsbord, 2 st, trä, 1900-talets 2 hälft, h 60 resp 63 cm100
 708Okänd designer, 1970-80-tal, golvlampa, kromad metall på travertinfot, tot h ca 215 cm2 600
 709Okänd designer, 1960-70-tal, tidskriftshållare, rostfritt stål och svart läder, h 60 cm300
 710Takampel till 5 ljus, förgylld metall med blå glaskupa och prismor, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 95 cm500
 711Dockservis, porslin, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor i Willowmönster100
 712Medicinska instrument, 2 st, metall, 1 monterad på platta, gåvoinskriptioner-
 713Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt, sign o dat 1901, h 71 cm-
 714Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, Mandalay-stil, Burma, 18-1900-tal, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, h 76 cm-
 715Armband, silver med infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, Kina, 1900-tal-
 716Snusflaska (?), pekinglas med silvermontage, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, dekor av bambu, h 12 cm-
 717Relief, mässing, ant Indien 1800-tal, oktogonal, driven dekor av fåglar och Den Heliga Familjen, dia 35 cm-
 718Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång, inv måleri av fågel, heliga ting samt landskap, h 8,5 cm-
 719Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, inv målad dekor av personer och landskap, h 9,5 cm-
 720Snusflaska, slipat sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa, inv med målad dekor av kvinnor resp landskap, h inkl ej tillhörande propp 8,5 cm-
 721Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, rund form, inv med måleri av fågel i fruktträ resp landskap, h 7 cm-
 722Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, inv dekor av landskap, oid sign, h 6,5 cm-
 723Trädgårdsurna, gjutjärn, dekor av lejonmaskaroner, fleuroner mm, h 29 cm3 000
 724Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix, sign Lalique France, h 6 resp 18 cm-
 725Penselvas, hardwood med inkrusteringar i jade, pärlemor mm, Kina ant Qianlong (1736-95), dekor av hjort i landskap, h 10 cm, ngt dekorelement sakn8 000
 726Bägare, tenn, souvenir från Konstindustriutställningen i Stockholm 1930 (Funkisutställningen), stpl Norrahammars Tenn 1930, h 10 cm-
 727Miniatyrbyrå/smyckeskrin, bemålat trä och papier-maché, ant Frankrike 1800-tal, 3 lådor, l 16 cm, slitage-
 728Rökelsekar, brons på träsockel, Kina, Qing 1800-tal, tot h 8 cm-
 729Amuletter, 4 st, jade, Kina, 1900-tal, dekor av fisk, fågel mm, l 5 - 6 cm1 500
 730Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, ek med röd konstläderklädsel100
 731Middelboe, Rolf och Lindum, Gorm för Tranekær Møbelfabrik, soffbord, teak och padouk, 70 x 50 cm100
 732Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, oval skiva, dekor av akantus, l 120 cm, slitage100
 733Skålfat, gjutet opalinglas, Etling Frankrike 1920-tal, dekor av stiliserad tistel, gjuten sign o modellnr 214, dia 16 cm100
 734Okänd konstnär, akvarell, Vallgatan, Halmstad 1919, sign O Lagergren, 21 x 30 cm500
 735Parti tändare; Dunhill, Ronson mm500
 736Medalj, brons, Frankrike, Napoléon I Consul 1802, graverad av Rambert Demarest, dia 49 mm-
 737Fickur, 7 st, silver, 18-1900-tal, dia 3 - 5 cm800
 738Kopp med fat, porslin, Kangxi-stil, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, fat dia 12 cm600
 739Bang, Jacob för Holmegaard, vas/flaska, blå glasmassa, Capri, design 1961, h 22 cm200
 740Kaffekopp med fat, silver, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av flätad lagerstav, fat dia 13 cm, tot vikt 165 gr, ngn smärre buckla500
 741Fickursfodral, skuret och bemålat trä, allmogearbete, dekor av lagerkvistar mm, otydl sign o dat, h 28 cm100
 742Höglund, Erik för Boda, sejdel samt flaska med påklipp, brun glasmassa med luftbubblor, sign h 14 resp 18 cm100
 743Just Andersen, Ib, egen verkstad, skrivställ samt läskpress, bronserad metall sk Diskometall, modellnr D36 l 27 cm-
 744Minnesmedalj, silver, Danmark Frederik V 1749, avers med text 'Reddunt Haec Praemia Merces', dia 40 mm700
 745Kohud, svart-vit, l cirka 230 cm100
 746Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad brons, Karl XIV Johan 1818 - 1844, dia 9,5 cm-
 747Bläckhorn, glas med montage i sterlingsilver, stpl C&SC London 1929, h 5,5 cm200
 748Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, mus, modellnr 1801, polykrom underglasyrdekor, h 5 cm300
 749Inramat kvitto, Olof Fredin & Co Viner & Spirituosa 1907, pappersstorl 28 x 21 cm200
 750Trädgårdsmöbel, 4 delar, vitlackerad bambu och rotting, soffan l 158 cm100