SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 29/3 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Kaminur, brännförgylld brons, högklassigt Parisarbete i empire av Jean-Franįois Deničre (1774–1866), dekor av allegorisk framställning av sjöfarten, urverk sign, h 58 cm, pendel sakn7 500
 2Struck, Alexander för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, Schneider Wibbel - kinesisk skräddare, modellnr 285, design 1950, sign, h 20 cm2 000
 3Fat, porslin, Meissen, förgylld och polykrom reliefdekor, dia 28 cm2 200
 4Fat, porslin, Meissen, förgylld och polykrom dekor av drakar och fåglar, dia 28 cm1 100
 5Bägare, silver, oid mästare Kiev 1908-17, graverad dekor av byggnader, akantus mm, polska importstpl, h 7 cm, vikt 50 gr800
 6Bägare, silver, Ryssland, 17-1800-tal, graverad dekor av byggnader, akantus mm, oid stpl, h 6,5 cm, vikt 75 gr500
 7Skål med lock, porslin, Kina, Tongzhis tid och märke (1862-75), dekor av mytologisk scen i famille-rose-färger, h 12 cm700
 8Sked, silver, barock, snibbmodell, oid mästare IRA (?), ant Warszava, 1700-talets 1 hälft, märkt Andreas Helsing 1732, l 22 cm, vikt 50 gr700
 9Aktiebrev, International Mercantile Marine Company, bolaget ägde via dotterbolag bl a Titanic och systerfartyget Olympic (avbildat på brevet), 21 x 30 cm100
 10Herrarmbandsur, 18 k rödguld med svart läderrem, Tissot Seastar Seven, boett med ägargravyr3 000
 11Skoglund, Gustaf, olja, Sommarträdgård, sign, 42 x 50 cm1 100
 12Skål, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av vridna knäckar, sv importstpl, dia 26 cm, vikt 375 gr900
 13Ordenstecken med band, 4 st, förgylld brons, Stora Amaranterorden100
 14Krantz, Helen för Orrefors, vas, glas, dekor av spiralvridna linjer, sign, h 36 cm400
 15Ordenstecken, silver och emalj, Officer av Portugisiska Röda Korsets Orden, medf 2 miniatyrer600
 16Medalj, förgyllt silver, Kungliga Sällskapet Pro Patrias större belöningsmedalj i guld (ProPstGM) av 11:e storleken, Carl XVI Gustaf, i etui, band saknas250
 17Gevär, M/1815-49 med slaglås, Husqvarna, nummeridentiskt, original laddstake, l 148 cm-
 18Resepistol, smide med valnötskolv, Ličge, 1800-talets 1 hälft, utfällbar avtryckare, kolv med förvaringsutrymme för tändhattar, l 16 cm, kolv m spricka, avtryckarfjäder def1 300
 19Corneille, (Cornelis van Beverloo), färglito, kvinna och fåglar, sign, dat 98 o numr 181/300, synl pappersstorl 22 x 18 cm, a tergo nyårshälsning från Galleri GKM450
 20Corneille, (Cornelis van Beverloo), färglito, kvinna och fågel, sign, dat 96 o numr 274/300, synl pappersstorl 23 x 14 cm, nyårsutgåva från Galleri GKM500
 21Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874, guldhalt 900/1000, 4,48 gr1 800
 22Ringar, 6 st, 18 k rödguld, sv stpl 18-1900-tal, tot vikt 20,8 gr6 000
 23Ring, 18 k rödguld med turmalin (?), stpl Fors Falköping 1966, vikt 8,8 gr2 000
 24Klackring, 18 k rödguld, stpl Gunnar Nilsson Halmstad 1983, vikt 9,9 gr3 000
 25Klackring, 18 k rödguld med onyx, stpl Ceson Göteborg, vikt 3,3 gr800
 26Ring, 18 k rödguld med 1 briljantslipad diamant om 0,17 ct enl gravyr, stpl Örn Göteborg 1965, vikt 1,8 gr1 000
 27Örhängen, 3 par, 18 k rödguld, 1 med pärlor, tot vikt 3,2 gr700
 28Örhängen, 1par, 18 k rödguld med pärlor, sv stpl tot vikt 1,9 gr450
 29Halskedja med hänge, 18 k rödguld, tot vikt 2,7 gr900
 30Armlänk, 18 k rödguld med (sötvatten?)pärlor, sv stpl, l 18 cm, vikt 3,2 gr1 100
 31Ring, 18 k rödguld med baguetteslipad ametist (?) och vita safirer, sv stpl, vikt 1,8 gr600
 32Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis glaserat lergods, 'Kvinnofigur', tillv 1956 i 50 ex varav detta nr 8, sign, h 41,5 cm, lagning2 800
 33Matkärl med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av heliga föremål, skrivtecken mm, h 19 cm900
 34Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av heliga föremål, skrivtecken mm, oid sign, h 26 cm, senare ilimmat lampfäste400
 35Herrarmbandsur med länk, stål, Certina Waterking med Speidellänk450
 36Ordenstecken, silver och emalj, Finska Frihetskorsets Orden 4 kl med svärd, 1918250
 37Ordenstecken, silver och emalj, Finska Frihetskorsets Orden 4 kl m svärd, 1939, slitage800
 38Medalj, tombak och emalj, Finska Blå Korset med spänne för Pohjois Karjala200
 39Medalj, delvis emaljerad metall, Finsk/Tyska Nordfrontskorset, smärre emaljdef1 100
 40Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, halstecken för kommendör av Finlands Vita Ros Orden, stpl Tillander, smärre emaljdef900
 41Medalj, järn, Finska Vinterkriget 1939-40, text Till Finlands tappra armé, utgiven av Numismatiska Föreningen i Åbo 1940, dia 5,7 cm200
 42Medaljer, 2 st, oxiderat järn, Finland, Frihetskrigets minnesmedalj300
 43Medaljer, 2 st, brons, Finska Fortsättningskrigets krigsminnesmedalj 1941-45200
 44Medalj samt miniatyr, delvis emaljerad metall, Frivilligkorset för svenskar under finska fortsättningskriget 1941-453 400
 45Medaljer, 3 st, oxiderat järn, Finska Vinterkrigsmedaljen 1939-40, 1 med svärd och ortsangivelser400
 46Medalj, silver, Finland, Finlands Vita Ros Ordens Medalj, 1 klass200
 47Uniformsmärken 2 st, delvis emaljerad metall resp silver, Finland, examensmärke för arméofficer, stpl Sundqvist300
 48Medaljer, 3 st, brons, Finska medaljen för tapperhet 1918, 1939 resp 1941600
 49Medalj, brons, Finland, Frihetskorsets förtjänstmedalj av 2 klass 1941200
 50Uniformsmärken mm, 5 st, metall, Finska flygvapnet WWII500
 51Mössmärke, metall, WWII, för pilot vid The Glider Pilot Regiment200
 52Mössmärke, metall, WWI, Weinacht im Felde 1917300
 53Minnesmedalj, brons, Estländska Frihetskriget 1918-20500
 54Medaljer, 5 st, brons och silver, Brittiska Imperiet WWI och WWII500
 55Stort parti militaria, Finland, medaljer, gradbeteckningar mm1 400
 56Stort parti militaria, Sverige, Danmark mm, medaljer, mössmärken mm100
 57Minnesmedalj, koppar med blyfyllning, Riksdagshusets i Berlin invigning 1894, dia 10 cm200
 58Ljusstakar, 1 par, bemålat och bronserat gjutjärn, USA, sekelskiftet 1900, dekor av Uncle Sam med ånglok under armen, h 25 cm1 000
 59Skulptur/korkskruv, Syrocowood, Syracuse, USA, 1920-tal, i form av senator Volstead som sommelier, etikettmärkt, h 21 cm, Volstead är mest känd för den sk Volstead Act, dvs spritförbudet i USA-
 60Quintino, Sebastiao, skulptur, brons på alabastersockel, stående figur, sign o numr 13/20, utf 1971, h 25 cm1 600
 61Koppar för risvin med underfat, 1 par, Kina Qianlong (1736-95), capuccinerbrun utsida, invändigt med blå underglasyrdekor, fat dia 10 cm, 1 kopp med fotnagg-
 62Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, toilettespegel, teak med mässingsdekor, h 33 cm2 200
 63Tutter, Karl för Lorenz Hutschenreuther, tillskr, figurin, bemålat porslin, lekande putti, etikettsign, h 12 cm200
 64Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, 'Gesällen' eller 'The future is mine', sign o numr LG 233 (1959), h 16 cm, litt: avb sid 391 Ricke & Thor300
 65Bordsur, bronserad metall, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, infattad porslinsplakett med polykrom dekor av rokokopar i landskap, h 33 cm, pendel sakn700
 66Buonarotti, Michelangelo, efter honom, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, Pietá, efter original från 1498-99 i St Peterskyrkan i Rom, troligen sk Grand Toursouvenir, 1800-talets mitt, h inkl sockel 31 cm, smärre def1 100
 67Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardiničre, gjuten, vitopak glasmassa, art-déco, sign, l 31 cm, framställd 1926-30350
 68Picasso, Pablo för Wilhelm Goebel/Artis Orbis, efter honom, skulptur, bemålat flintgods på träsockel, Woman in a yellow chaise, etikettsign, h 24 cm1 100
 69Ushepti, 3 st, celadonglaserad keramik, Egypten, ant Ptolemeisk tid, h 9 - 14 cm, 2 med lagn1 800
 70Dalí, Salvador, färgträsnitt, Le Visage de Virgile canto X ur Dantes Divina Commedia, ed Editions d'Art Les Heures Claires, Paris 1958, 25,5 x 18,5 cm500
 71Pyk, Madeleine, färglito, La Campanette, ur serien Från Provence, sign o numr 2050/5000, 55 x 42 cm700
 72Pyk, Madeleine, färglito, Utsikt från ateljén, ur serien Från Provence, sign o numr 2050/5000, 57 x 43 cm800
 73Pyk, Madeleine, färglito, Det dukade bordet, ur serien Från Provence, sign o numr 2050/5000, 59 x 42 cm700
 74Bordslampor, 1 par, förgylld och patinerad brons, ant Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft, i form av stående kvinnor med vattenkrukor, h till (senare) lampfäste 41 cm-
 75Lindström, Bengt, färglito, komposition med ansikte, sign o numr 120/200, synl storl 72 x 52 cm350
 76Cigarrsnoppare, bemålad metall, ant England, 1800-talets 2 hälft, i form av stående man med bok, h 20 cm-
 77Kåks, Olle, färglitografier, 3 st, ur mappen Guillaume Apollinaire, samtl sign o numr 46/225, synl pappersstorl 42 x 28 cm100
 78Konfektskål, silver, empire, urnformad med pressad akantusdekor, inv förgylld, stpl Johan Martin Lercke Köpenhamn 1830, guardeinstpl för JGG Fabricius, månadsmärke för jungfruns tecken, h 13 cm, vikt 260 gr, ägargravyr900
 79Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur med belysning, glas, klotformad med ingjuten dekor av svävande man mm, etikettsign, dia 9 cm500
 80Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, klotformad med ingjuten dekor av polykroma färgfält och luftbubblor, handsign o etikettsign, dia 9 cm300
 81Okänd konstnär, skulptur, alabaster, stående flodhäst, l 12 cm250
 82Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, ljuslyktor, 1 par, mässing med glaskupor, modell L102/32, 1 etikettsign, tot h 36 cm1 200
 83Krahner, Annette för Skruf, vas samt skål, glas, dekor i blått och rosa, sign, h 10 resp 19 cm100
 84Visare till kyrkklocka, 1 par, bronserad plåt och bly, sekelskiftet 1900, l 91 resp 105 cm400
 85Mask, skuret trä, sk Gelede, Yoruba, Nigeria, 1900-talets 2 hälft, h 33 cm-
 86Goetz, Henri, färgetsning, komposition, sign o numr 45/55, 40 x 46 cm350
 87Skopa, trä, allmogearbete, 17-1800-tal, urholkad vril, l 27 cm1 000
 88Lockdosa, förgyllt silver, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i filigran samt av infattade halvädelstenar, dia 10 cm, vikt 160 gr800
 89Allinson, Ewan för Johansfors, skulptur, sandgjuten, delvis blå glasmassa, Hunter, etikettsign, h 41 cm400
 90Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, slipad, blå glasmassa, Rhapsody in blue, sign Svenskt Glas o numr 192/275, dia 15 cm300
 91Parti keramik, Egypten, Wedjat (Horusöga), skarabéer mm, l 10 - 45 mm800
 92Äldre mineralsamling600
 93Parti tidtagar- och armbandsur, stål; Venner, Certina, Lemania mm700
 94Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skulptur, glas, ingjuten dekor i blått och vitt samt av luftbubblor, dat -02, h 29 cm100
 95Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrvaser/flaskor, 2 st, glas, Satellite, dekor av violetta påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 7 resp 9 cm100
 96Larson, Lisa, Gustafsberg, 'Beata Cromo', ur serien ABC-flickor från 1958, sign o etikettsign, h 10 cm9 500
 97Ring, 23 k rödguld, stpl MB Stehn Halmstad, vikt 9 gr3 800
 98Ganescu, Constantin, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, Le Calvaire, sign samt stpl Cire Perdue AA Hebrard (Paris), h exkl sockel 25 cm4 000
 99Bissen, Vilhelm, skulptur, brons, Tubal-Kain, sockel med frimureriska symboler, sign, h 42 cm6 000
 100Parti rödguld; ring med pärla, armband, skrotguld mm, tot vikt 20 gr6 000
 101Peterich, Paul, skulptur, brons, Jungling mit der Siegerbinde - stående grekisk atlet, efter original från 1913, sign, h 41 cm, omf skador1 200
 102Palmquist, Sven för Orrefors, vas, slipat glas, dekor av kvinna med blomster, modellnr P2725 (1944), sign, h 24 cm, litt; avb s 271 Ricke & Thor150
 103Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, mahogny, Nya Guldheden, 3 lådor i sarg, brännstpl, sarg med avslag, smärre def, medf stol1 100
 104Bord, lackarbete med pärlemorintarsia, ant Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake, personer mm, sammanfällbart, h 57 cm1 000
 105Lundh, Bertil, olja, Mot havet, sign, 75 x 65 cm, a tergo etikett från Sveagalleriet-
 106Johansson-Thor, Emil, olja, Otto Nils gård, Hven, sign o dat 1943, 50 x 63 cm600
 107Annerud, Irene, olja, komposition, sign, 78 x 78 cm1 800
 108Balle, Otto, olja, skymningslandskap, sign, 29 x 44 cm400
 109Gardell-Ericsson, Anna, akvarell, skärgårdsparti med segelfartyg, sign, 34 x 49 cm3 800
 110Okänd konstnär, gouache, kaj vid Seine, otydl sign Paris o dat -60, pappersstorl 50 x 65 cm250
 111Bägare, sterlingsilver, sk Margaretabägare, stpl ON Andersen Danmark, h 8 cm, vikt 150 gr700
 112Rohde, Johan för Georg Jensen, sockertång, sterlingsilver, Dronning, design 1917, stpl 1910-25, l 10 cm400
 113Theskedar, 12 st, silver, Ryssland, Alexander II, spiralvridet skaft, graverad dekor, stpl Pavel Sasikow Moskva 1880, l 12 cm, medf sked, stpl Petter Airaksinen Moskva 1890, l 17 cm, tot vikt 225 gr-
 114Alfdal, Torbjörn/Bruksbo design för Mellemstrand, bänk/soffbord palisander, ritad omkring 1960, etikettmärkt, l 200 cm8 500
 115Okänd designer, skulptur, svartlackerad och förgylld konstmassa, art-décostil, 1900-talets 2 hälft, stående gasell, l 42 cm800
 116Okänd designer för Falkenbergs Belysning, golvlampa, svartlackerat järn samt delvis brännlackerad mässing, modell 7479, h 127 cm1 500
 117Okänd designer för Konsthantverk Tyringe, jugend, sekelskiftet 1900, skrin, driven koppar, kulhamrad med dekor av björkhängen, l 14 cm100
 118Okänd designer, skulptur, bronserad metall på alabastersockel, dansande dam, art-déco, 1920-tal, h 43 cm, ursprungl bordslampa, sockel med skador700
 119Pagfeldt, Lars, egen verkstad Malmö, skulptur, chamotterat stengods, ökenräv (fennek), sign o numr 19/100, l 13 cm150
 120Ordförandeklubba, svarvad masurbjörk med elfenbensknoppar, 18-1900-tal, l 27 cm250
 121Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, skål, chamotterat och delvis glaserat stengods, dekor av fågel i turkos, sign, dia 39 cm200
 122Bägare, silver, svagt trumpetformad på godronnerad fot, graverad dekor av tulpaner samt initialer AK under krona, stpl Olof Liljedahl Sölvesborg 1829, h 12 cm, vikt 100 gr2 800
 123Skedar, 5 st, silver, 1800-tal, 3 Olga, 2 gammalfransk modell, tot vikt 220 gr500
 124Thorén, Esaias, olja med collage av speglar, fabeldjur, sign, 32 x 43 cm3 200
 125Buffet, Bernard, färglito, häst, signerad med dedikation o dat 51 i stenen, synl pappersstorl 45 x 58 cm2 200
 126Swenander, Gustaf, olja, Ormvråk - motiv från Billingen, sign o dat 1941, 67 x 54 cm500
 127Okänd dansk designer, 1950-tal, stol, bonad bok, svart konstläderklädsel med nitar300
 128Khatar, stål med guldinkrusteringar, Indien 1800-tal, l 41 cm2 200
 129Borgström, Carl Einar, skulptur, bronserad metall på träsockel, sittande flicka - Ingrid, h inkl sockel 14 cm400
 130Fickur, 18 k rödguld, Schweiz, 1800-tal, dia 4,5 cm, tot vikt 82 gr6 000
 131Okänd rysk konstnär, skulptur, stående kvinna med hammare och skära, h 20 cm1 000
 132Vaxstapelställ, smide, 17-1800-tal, h 16 cm200
 133Halskedja med hänge, 18 k rödguld med vita och blå safirer, tot vikt 5,5 gr1 800
 134Wallander, Alf för Rörstrand, vaser med vridna hänklar, 1 par, flintgods, jugend, 1900-talets början, dekor i lysterglasyr, sign, h 15 cm-
 135Okänd designer för Boréns, taklampa, lackerad plåt med plexiglasskärm, etikettsign, dia 40 cm150
 136Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, slipat glas, dekor i violett underfång, sign o numr LS 2677, l 14 cm300
 137Vallien, Bertil för Boda/Åfors, vaser/karaffer, 3 st, koboltfärgad glasmassa, h 23 cm200
 138Vallien, Bertil för Boda/Åfors, vaser/karaffer, 1 par, lockaskar, 2 st, ljusstake samt vas med hänklar, koboltfärgad glasmassa, h 11 - 18 cm250
 139Palmquist, Sven för Orrefors, vaser 3 st samt skål, kristall, slipad dekor av ormbunksblad, modellnr 3634 (1960), h 11 - 19 cm, litt: avb s 269 Ricke & Thor150
 140Palmquist, Sven för Orrefors, skulptur kristall, geometrisk slipning, etsad dekor, sign ORREFORS EXPO 761-72 Sven Palmqvist h 20 cm450
 141Augustsson, Börne för Åseda Glasbruk, vas, glas, sk Börnevas, organisk form, dekor i violett underfång, h 23 cm100
 142Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, paradisfågel, sign, h 13 cm300
 143Landberg, Nils för Orrefors, ljusstakar, 2 par + 2 st, glas, Gabriel, h 18 - 29 cm450
 144Lindstrand, Vicke, Kosta, ljusstakar, 4 st, klar glasmassa, sign o numr 1392 (1959), h 22 cm, litt: Ricke & Thor s 386300
 145Lindstrand, Vicke, Kosta, ljusstakar 1 par + 2 st, klar glasmassa, sign o numr 1392, 1393 resp 1399 (1959), h 14 - 31 cm, litt: Ricke & Thor s 386250
 146Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 4 + 2 st, glas, Fanfar, h 17 resp 22 cm250
 147Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 4 st, glas, Fanfar, h 17 - 28 cm200
 148Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av fiskar vid rev, h 17 cm150
 149Stort parti konstglas, Lindstrand, Palmquist mm100
 150Okänd designer för Rörstrand, vas, lysterkeramik, art-déco, 1920-tal, hexagonalt balusterformad, h 25 cm-
 151Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, skålfat, fajans, Randi/Kraka, modellnr 4196, design 1955, sign, l 34 cm350
 152Relling, Ingemar för Westnofa, fåtölj, bonat trä med svart skinnklädsel, Siesta, design 1965900
 153Relling, Ingemar för Westnofa, fåtölj med fotpall, bonat trä med svart skinnklädsel, Siesta, design 19651 400
 154Lockurna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 30 cm450
 155Okänd designer för Markströms, brosch, silver med chrysopras, stpl Uppsala 1955, h 4,5 cm350
 156Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, fabeldjur i skog, sign o numr 118/380, 31 x 42 cm400
 157Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, komposition med kvinna och ormar, sign o numr 136/250, 44 x 37 cm450
 158Toilettehylla, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, h 33 cm700
 159Steiner, Kurt för Schaubach Wallendorff, figurin, porslin, knäböjande akt, polykrom bemålning, h 23 cm500
 160Lindström, Waldemar för Rörstrand, figurin, porslin, stående pärlhöns, polykrom underglasyrdekor, sign, h 17 cm500
 161Stånka, laggat och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av rosor samt datering 1850, h 31 cm800
 162Medalj, emaljerat silver, Finlands Lejons Ordens Förtjänstkors200
 163Damarmbandsur, delvis förgyllt stål, Bulova, La Petite, i originaletui400
 164Backström, Monica för Boda, skulptur, glas, svampformad, polykrom dekor mot rödmelerad fond, etikettsign, h 17 cm250
 165Herrfickur, 14 k rödguld, Viking, 1900-talets början, dia 5 cm, tot vikt 78 gr3 200
 166Damarmbandsur, stål med safirglas, Calvin Klein K33233, analog, l 4,5 cm350
 167Ring, 18 k rödguld med 1 briljantslipad diamant om 0,1 ct enl gravyr, stpl Juvelmagnus Henån 1977, vikt 2,5 gr800
 168Ring, 18 k röd- och vitguld med 13 facettslipade diamanter, stpl Guldfynd AB, vikt 4,9 gr1 500
 169Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,1 ct, tot vikt 1 gr600
 170Parti vykort, sekelskiftet 1900, motiv av Jenny Nyström, samtl med stämplade frimärken-
 171Parti mindre vykort, sekelskiftet 1900, motiv av Jenny Nyström, samtl med stämplade frimärken-
 172Skulptur, skuret och bemålat trä, möjl Kanyok, Kongo, 1900-talets mitt, sittande par, h exkl sockel 41 cm500
 173Parti konstglas, 8 del, Bertil & Ulrica Vallien, Kjell Engman samt Studio Åhus, delvis osign, h 5 - 16 cm400
 174Kandell, John för Källemo, bokhylla, bonad bok, 'Pilaster', design 1989, sign, h 205 cm2 200
 175Okänd designer för Plastic Press, Milano, badrumsskåp, svart och gul plast med spegel, 1950-60-tal, l 70 cm-
 176Affärsmonter, Guttermans Sysilke, 1900-talets början, 10 lådor, h 80 cm1 600
 177Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, l 9 cm300
 178Parti äldre diverse; skrin, lackarbete, senempire inneh docktimglas, elfenben, plakett Rännåsporfyr, balhäfte med penna och stämpel, handskrivna miniatyrböcker, 1 sign Hedvig Arosenius 1861 mm1 600
 179Stop, tenn, koniskt, bandat med fräcklad växtdekor, lock med infattad porträttmedaljong av Oskar I, stpl Carl Gustav Wigholm Gävle 1866, h 22 cm-
 180Smyckeskrin, skuret trä, inneh äldre diverse, mineraler mm300
 181Kniv i balja, sk Samekniv, halvhorn, balja sign Gustav Heikka, Idivuoma, Övre Soppero, tot l 24 cm800
 182Mortel med pistill, mässing, 1700-tal, h 13 cm200
 183Parti armbands- och fickur, delvis silver, 1 sign Wallerius i Norrköping, delvis m skador600
 184Okänd designer för Ravnild keramik, bordslampfot, delvis glaserat lergods, 1950-tal, dekor av kvinnor, stpl, h 40 cm150
 185Uppsatsskål, porslin med förgyllt bronsmontage, ant Frankrike, 1800-talets mitt, dekor i sang-de-boeufglasyr, l 27 cm1 500
 186Skulptur, patinerad och förgylld brons, Thailand, 1900-tal, sittande Bodhisattva, h 38 cm350
 187Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av drakar i guld mot järnoxiröd fond samt av kvinnor mm i famille-rose-färger i utsparade reserver, h 24 cm-
 188Skulptur, brons, sittande Vasundhara på lotustron, 1900-talets 2 hälft, h 89(!) cm-
 189Lykta, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal, h 91 cm(!), glas sakn3 400
 190Spegel, förgyllt trä och pastellage, Nordtyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, h 98 cm, senare bakstycke, slitage2 400
 191Jordglob i ställning, 1900-talets 2 hälft, inv belysning, h 80 cm, slitage450
 192Ämbar, laggat trä och smide, 17-1800-tal, h inkl hänkel 51 cm, skador400
 193Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, dekor i vitt underfång, design 1936, h 16 cm400
 194Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, svartlackerat trä och teak med gulrandig glaskupa, h 29 cm500
 195Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, mässing och trä, roterbar ljusarm, h 4 cm350
 196Aksby, Birthe, skulptur/skål, keramik, genombruten, sign, h 30 cm100
 197Sockerskrin med lock, silver, heltäckande dekor av putti mm, sv importstpl, h 13 cm, vikt 300 gr800
 198Sockerskål med lock och hänklar, silver, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, sv importstpl, l 16 cm, vikt 400 gr1 200
 199Bägare, silver, dekor av putti i träd, oid stpl, h 9 cm, vikt 80 gr200
 200Almström, Emmy för Rörstrand, matservisdelar, flintgods, Ostindia, design 1932500
 201Rohde, Johan för Georg Jensen, cigarrskrin, brons, designat och framställt till DFDS 50-årsjubileum 1916, l 19 cm1 900
 202Leksak, brons, Indien, 1900-tal, häst på hjul, ant till sk Jagannah (Juggernaught) vagn, l 15 cm100
 203Bo, Bjarne för Vagner Plast, salt- resp pepparkvarn, 1 par, mässing och plast Cera-Mill, i form av hagelpatroner, h 14 cm300
 204Horn, koppar och mässing, sk Dbang Dung, sinotibetanskt, 190-talets 2 hälft, l 38 cm400
 205Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, unikat, efter Flicka med pärlörhänge av Johannes Vermeer van Delft, sign o numr 4/5, 108 x 85 cm, ur en serie av 5, samtliga olika provtryck1 300
 206Hansen, Espen Greger, färgserigrafi, 'Phoenix Arizona 2002', sign o numr 102/149, pappersstorl 92 x 89 cm-
 207Hansen, Espen Greger, färgserigrafi, 'Phoenix Arizona 2002', sign o numr 112/149, pappersstorl 92 x 89 cm-
 208Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi på grafikpapp, katt, sign provtryck, pappersstorl 103 x 80 cm150
 209Müller, Thomas, färgserigrafi, frimärke, sign dat 91 o numr 57/70, pappersstorl 77 x 57 cm800
 210Thejll Clemmensen, Augusta, olja, frukost i trädgården, sign o dat 65, 76 x 101 cm700
 211Hein, Piet, efter honom, lockask, rotsfritt stål, Superæg, h 10 cm400
 212Plakett, porslin, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 12 x 12 cm500
 213Plakett, porslin, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av heliga föremål, kvinna mm i famille-rose-färger, 8 x 15 cm300
 214Salttron, silver, Ryssland, 1900-talets 1 hälft, genombruten rygg, uppfällbar sits, oid mästare Kostroma 1908-17, h 9 cm, vikt 80 gr2 600
 215Kaffekoppar med underfat, 1 par, silver, Ryssland 1800-talets slut, graverad växtdekor, oid mästare Kamenetz-Podolsk 1896, fat dia 12,5 cm, tot vikt 250 gr1 800
 216Tårtspade, silver, Danmark, 1800-talets 1 hälft, gammaldansk modell (dobbeltriflet), genombrutet blad, stpl sannolikt Ole Peter Ørsnæs (1814 - 1861), l 26 cm, vikt 70 gr400
 217Ragoutsked, sk Potageske, silver, Danmark, 1800-talets 1 hälft, gammaldansk modell (dobbeltriflet), stpl Christian Fentz (1789-1858, borgerskap i Assens 1813), l 36 cm, vikt 155 gr800
 218Beslag för marinen, mässing, Danmark, 1700-tal, dekor av danska riksvapnet, h 14 cm1 100
 219Skulptur, brons, Kina, 1900-tal, Buddhahuvud med 4 ansikten, oid sign, h 6 cm1 200
 220Rodhe, Johan för Georg Jensen, kapsylöppnare, sterlingsilver och krom, modell Konge (Acorn) design 1915, stpl Köpenhamn, l 12 cm, namnmärkt Poul450
 221Medalj, brons, danska Erindringsmedaljen for Krigen 1864200
 222Skål, brons och glas, ant Kina, 18-1900-tal, slipad dekor av karpar, dia 7,5 cm300
 223Matsked, silver, slät med mittås, Danmark, 1700-talets mitt, stpl Peter Norman Randers (verks 1747-61), l 20 cm, vikt 45 gr, graverad initialer o dat 1754250
 224Matskedar, 1 par, silver, Danmark Louis XVI, fiolskaft med mittås, baksida med graverad rocailledekor, stpl Johan Michael Geelmand Nakskov (verks 1777-1805), l 20 cm, tot vikt 105 gr500
 225Matskedar, 2 st, silver, Danmark 1700-talets 2 hälft, fiolmodell med mittås, 1 stpl Christian N Hosöe Köpenhamn 1887, 1 m otydl stpl Köpenhamn 1770, guardeinstpl för Frederik Fabricius, l 20 cm, tot vikt 110 gr, graverade initialer-
 226Matskedar, 4 + 2 st samt theskedar, 2 st, silver, snäckmodell, stpl Jens Höyer Harksen Odense (verks 1828-65) resp okänd tysk (?) mästare CW, l 21 resp 14 cm, tot vikt 285 gr, initialer CS-
 227Trancherbestick, 1 par, silver med fyllda silverskaft, Danmark, empire, slät modell, stpl Hovguldsmed Abraham Jacob Gumperth Köpenhamn 1817 (?), l 25 resp 29 cm, initialer UM (?)300
 228Parti skedar, silver, Danmark, 1800-tal, gammaldansk modell (dobbeltriflet), tot vikt 600 gr-
 229Matsked, silver, Danmark, senbarock, stpl Niels Johnsen Köpenhamn 1733, guardeinstpl för Peter Nicolai von Haven, l 20 cm, vikt 55 gr, graverade initialer400
 230Ragoutsked, sk potageske, silver, Danmark, gammaldansk modell (dobbeltriflet), stpl Jens Christian Christensen Nyköbing (1857-65), l 29 cm, vikt 80 gr, graverad Metta Marie-
 231Stort parti skedar, silver, Danmark, 1800-tal, 1280 gr-
 232Handspegel, silver (?) och jade, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av drakar mm, l 14 cm, i originaletui400
 233Okänd designer för Créations H P, cocktailset, 13 del, förgylld metall och röd bakelit (?), bålslev samt 12 cocktailpinnar, i originaletui, detta l 32 cm100
 234Damur, förgyllt silver med pärlor, sekelskiftet 1900, solfjädersformad med emaljdekor av kvinna, h inkl bygel 5 cm1 100
 235Cigarrsnoppare, bakelit, Danmark, 1900-talets 1 hälft, i form av gapande man med cylinderhatt, h 10 cm250
 236Cigarrsnoppare, metall och ben (?), sekelskiftet 1900, i form av badmintonrack, tot l 7 cm100
 237Okänd designer för Frans Hingelberg, Århus, hänge, fluorit (?), fäste i 14 k rödguld, h 4 cm, i originaletui150
 238Collier, förgylld metall med böhmiska granater, sekelskiftet 1900, l 40 cm, medf etui500
 239Royal Copenhagen/Anton Michelsen, brosch/hänge, porslin och förgyllt sterlingsilver, Flora Danica, 5 x 4,5 cm350
 240Dalí, Salvador, efter honom, tillskr, skulptur/glasögonhållare, nysilver på svart plastsockel, dekor av näsa och mun, tot h 12 cm350
 241Fickur, sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, silvertavla med förgyllda, romerska siffror, boett och verk numr 1914, boett stpl WL London, dia 4,5 cm-
 242Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, 'Blomlapp', sign MMF AB, 25 x 26 cm1 000
 243Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, 'Blomlapp', sign MMF AB, 28 x 28 cm1 100
 244Billgren, Ola, fotogravyr och akvatint, Nocturne I, sign, dat -96 o numr 24/90, synl pappersstorl 56 x 77 cm450
 245Strid, Hardy, olja, Ballongresa med rött, sign o dat 1961, 70 x 122 cm1 200
 246Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, sign, h 28 cm-
 247Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign, h 19 cm1 400
 248Stave, Sylvia för C G Hallberg, tillskr, vas med hänklar, tenn, klotformad med dekor av horisontella band, löst isatt lampinsats, stpl Stockholm 1934, h inkl skärm 48 cm, ägargravyr500
 249Tavelram, hardwood, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av tranor, blommor mm i guldlack samt intarsia i pärlemor, brons och jade, tot mått 48 x 54 cm, dekorelement saknas1 000
 250Okänd designer, taklampa, metall med frostad glaskupa, art-déco/funkis, 1920-30-tal, h 40 cm600
 251Aalto, Alvar för Artek, bänk, ljus björk, modell 153A, design 1945, l 112 cm1 600
 252Paraplyställ, gjutjärn, sekelskiftet 1900, dekor av näckrosor, h 60 cm250
 253Stolar, 10 st, bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, vävd, olikfärgad klädsel med mässingsstift1 500
 254Lassen, Mogens, hans art, pall, bemålat trä, 3 ben, skålad sits, h 49 cm2 400
 255Aktiebrev med utdelningskuponger och talong, AB Halmstads Järn- och Stålverk, 10 aktier 1917150
 256Skivalbum med 10 singlar, Gyllene Tider och Roxette150
 257Frimärksalbum med frimärken, Sverige450
 258Vykortsalbum med vykort, 4 st, tecknade motiv av bl a Jac Edgren350
 259Vykortsalmbum med äldre vykort, mestadels järnvägsstationer800
 260Parti silver; bägare, bestick och medaljer, tot vikt cirka 1 kg2 200
 261Châteleine, hårarbete med silvermontage, sekelskiftet 1900, l 24 cm150
 262Silvermynt, 1 $ 1987, 31,1 gr finsilver, myntort Denver, Colorado200
 263Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr250
 264Medalj, silver, Familjeföreningen Halmstad 1876-
 265Jaugey, Daniel, olja, 'Pots de laiterie' sign o dat 1959, 50 x 73 cm-
 266Sekretär, mahogny, högklassigt arbete i empire, ant Berlin, 1810-20-tal, rak form med demi-luneformat krön, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning i masurbjörk med intarsia, nyckelhålsskyltar i läder, h 146 cm, smärre fanérdef1 800
 267Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk sign Guen ā Paris, (senare ?) boett sign GN 4L, dia 28 mm-
 268Josephsson, Ernst, sepiateckning, porträtt möjl August Strindberg, utfört under sjukdomsperioden, sign, synl pappersstorl 34 x 21 cm, prov: inköpt på Antiquea, Stockholm 1988, kraftigt blekt-
 269Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, fåtölj, ek med stoppad textilklädsel, Slädstolen, modell 160, design 1961, etikettsign samt märkt Danish Furnituremaker's Control, stoppning torkad-
 270Hederström, Louis för Ikea Retro, skulptur, svartlackerad metall, stående par, h 42 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem-
 271Mekanisk sparbössa, raketformad, Astro MFG, Detroit USA 1959, h 29 cm, noskon sakn100
 272Okänd designer för Olof Persson, (OPE Möbler), Jönköping, fåtölj, bonad bok med grön sammetsklädsel-
 273Okänd designer för Olof Persson, (OPE Möbler), Jönköping, fåtöljer 1 par, bonad bok med blå sammetsklädsel-
 274Okänd designer för Karhumuovi, galgar, 4 st, plast, Decembre, 1970-tal, l 40 cm-
 275Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, armstolar, 4 st, bok med textilklädsel, etikettsign-
 276Handklovar, krom, Fury 15914, Spanien, 1900-tal-
 277Parti filateli, äldre brev mm250
 278Stort parti frimärken, 2 flyttlådor2 200
 279Parti frimärken, hela världen250
 280Frimärksalbum med frimärken, 7 st, Sverige 1872-2017250
 281Vykortsalbum med äldre vykort, Halmstadmotiv-
 282Vas, brons, slät med dekor av syrsa, Japan, 1900-tal, h 30 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem300
 283Skogh, Ulla för Ystad Metall, skålfat, tenn, dekor av David och Batseba, sign, stpl Ystad 1949, dia 40 cm-
 284Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd', sign EA, 25 x 35 cm-
 285Arbetsbord, fur, 1900-talets 1 hälft, undre hyllplan, l 110 cm300
 286Volther, Poul M för FDB, stolar, 1 par, teak med randig klädsel, modell J61, design 1952-
 287Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 4 + 4 lådor, h 100 cm700
 288Okänd designer, syvagn, teak och bonat trä, l 62 cm-
 289Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, bonat trä, textilklädsel med mässingsstift-
 290Matta, old Senneh (?), 280 x 185 cm-
 291Olsen, Hans för C/S Möbler, Glostrup, tillskr, fåtöljer, 2 st, palisander med lös, textilklädsel, modellnr 38401, etikettsign-
 292Olsen, Hans för C/S Möbler, Glostrup, tillskr, soffa, palisander med lös, textilklädsel, modellnr 38401, l 181 cm, etikettsign-
 293Okänd konstnär, olja, 1700-talets 1 hälft, tärningsspelande herrar, varav 1 i turkisk dräkt, 65 x 90 cm3 600
 294Okänd designer, Murano, skulptur, glas, fiskar, dekor i grönt och gult, etikettsign, h 42 cm1 000
 295Skåp på (senare) benställning, ek, 1700-tal, benställning från sekelskiftet 1900, h 130 cm, renoverat-
 296Ahola, Hilkka Liisa för Arabia, thekoppar med fat, stengods, dekor av blommor, medf assietter, glaserat lergods, Nittsjö350
 297Norrman, Lars, färglito, solbadande kvinnor, sign o numr 139/310, synl pappersstorl 32 x 57 cm400
 298Taklampa, krom med gultonad glaskupa, art-décostil, h 65 cm100
 299Äldre mopedhjälm1 100
 300Kniv i balja, stål och svart plast, Swedish Pilot Survival Knife F1, Fällkniven AB, oanvänd i originalförp600
 301Spelbord, bonad alm och alrot, Mälardalen, rokoko, 1760-70-tal, utdragbart, bakre stöden och ljusbrickor, inredning för brädspel, uppfällbar, profilerad skiva med skålningar för spelmarker, b 113 cm, smärre def10 000
 302Okänd designer för Hjørnebo System, skrivmöbel, palisander, underdel med 2 skjutdörrar, överdel med hylla samt skrivklaff, bakom vilken hyllor och lådfack, etikettsign, b 85 cm800
 303Nilsson, Per Olof, olja på trä, komposition, sign, tot mått 32 x 26 cm-
 304Sekretär, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 95 cm, smärre def-
 305Nordin, Alice för Böhlmarks, taklampa, förgylld brons, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av rönnblad, rönnbär mm, h 83 cm, kupa sakn4 200
 306Nordin, Alice för Böhlmarks, bordslampa, förgylld brons, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av rönnblad, rönnbär mm, frostad och mönstrad glaskupa, h 48 cm7 500
 307Nordin, Alice, skulptur, gips, sjungande flickor, sign, h 34 cm-
 308Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 48 cm-
 309Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 50 cm-
 310Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 49 cm250
 311Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 51 cm300
 312Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 47 cm-
 313Thorén, Esaias, olja, surrealistisk strandbild, sign, 31 x 50 cm-
 314Wolsky, W, olja, vinterbild från Warzsawa, sign, 61 x 92 cm-
 315Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, sign, h 9 cm-
 316Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, sign, h 14 cm250
 317Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, dekor av vridna knäckar, sign, h 21 cm250
 318Wallander, Alf för Rörstrand, vas med hänklar, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början, sign, h 21 cm, sprickor500
 319Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin, jugend, 1900-talets början, sign, h 15 cm-
 320Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, sign, h 17 cm300
 321Wallander, Alf för Rörstrand, tillskr, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, kristallinsk glasyr i sk rutilblått, h 9,5 cm-
 322Jirlow, Lennart, färglito, Milennium, sign o numr 1708/1999, 60 x 73 cm4 000
 323Okänd designer för Guzzini, bålskål, klar akrylplast, Capriccio, dia 34 cm, medf servietthållare100
 324Zetterström, Gunnar, olja, Riddarholmen, sign, 22 x 28 cm-
 325Goya y Fuentes, Francisco de, etsning och akvatint, 'Quien mas rendido?', nr 27 ur Caprichios från 1799, 21,5 x 15,4 cm, litt: Harris 1964 62.II.2, möjl senare avdrag-
 326Lindström, Bengt, färglito, Röd profil, sign, dat 74 o numr 74/120, 70 x 50 cm300
 327Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, sign o numr 29/100 (?), 64 x 47 cm300
 328Byrå/köpmansdisk, fur, 1900-tal, 3 lådor (med falska lådfronter), b 123 cm, renoverad och kompletterad-
 329Gustafsson, Carl, skulptur, skuret och bemålat trä, Gatstubergstrollet, sign o dat 1959, h 50 (!) cm100
 330Modellbil/skulptur, Bradford Exchange Elvis Pink Cadillac, numr 1269, l 48 cm300
 331Ägghållare, porslin, Rosenthal, 1900-talets början, l 18 cm, medf 4 äggkoppar samt tuppformad gräddkanna250
 332Stol, skuret och bemålat trä, transition senbarock, rokoko, 1700-talets mitt, arbalčtesarg, smärre def1 500
 333Stol, vitlackerat trä, gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, rygg med kopplat spjälknippe900
 334Rasmussen, C Th, olja, utsikt över Aeresköping, sign o dat 1906, 45 x 55 cm-
 335Wielopolska, Brita för Pho2, Köpenhamn, fotografisk komposition med Holmens Kirke och Frederiksborgs Slott, 55 x 40 cm-
 336Stop, tenn, rakt koniskt, graverad blomdekor, stpl Carl Petter Eckerström Västerås 1850, h 20 cm-
 337Stop, tenn, rakt koniskt, graverad blomdekor, stpl Gustaf Fredric Wigholm Eskilstuna, svårtytt årstal, lock med infattade medaljong med text Sedes Fructusque Perennis, h 20 cm, lock m lagn-
 338Harpenau, Patty, serigrafi, Got birds on my mind, sign, dat 92 o numr 28/100, 74 x 105 cm300
 339Strid, Hardy, epoxyemalj, komposition, sign, 32 x 99 cm600
 340Offredi, Giovanni för Saporiti, soffa, stål med lös textilklädsel, Wave, design 1974, l 185 cm, slitage-
 341Okänd dansk designer, 1950-tal, stolar, 6 st, teak med textilklädd sits och rygg, slädmodell-
 342Okänd konstnär för Cassoli, skulptur, brons på träsockel, Ombra della Sera - kopia efter etruskisk votivfigur från omkr 300 f Kr, h inkl sockel 40 cm250
 343Okänd konstnär för Cassoli, skulptur, brons på träsockel, stående häst, kopia efter etruskiskt original, utf 1989, h inkl sockel 22 cm350
 344Bordslampa, mässing, sekelskiftet 1900, pressad akantusdekor, h 27 cm, urspr bordsfotogenlampfot-
 345Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, thekanna, stengods, Tuna, l 24 cm-
 346Miniatyraltare, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av skrivtecken, öppningsbar kammare, l 11 cm, 1 dekorelement sakn-
 347Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, sign o numr 28/100, 10 x 15 cm200
 348Olson, Axel, färglito, 'Målarens hand', sign o numr 246/260, 29 x 52 cm-
 349Jonson, Sven, färglito, Vattentornet, sign EA, 38 x 41 cm350
 350Käppar, 4 st, 1900-talets 1 hälft, 2 med silverknopp100
 351Vas, silver, slät modell med graverad akantusdekor, fot med vridna knäckar, stpl GAB Stockholm 1948, h 20 cm, vikt 600 gr1 800
 352Uppsatsskål, silver, jugend, dekor av stiliserade blad, stpl Hovleverantör C G Hallberg Stockholm 1918, dia 20 cm, vikt 450 gr, ägargravyr1 100
 353Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 13 cm, obet nagg-
 354Skulptur, skuret trä, Västafrika, 1900-talets mitt, stående kvinna, h 56 cm-
 355Skulptur, sten, stående figur, ant Nomoli, Kissi el Membe, Sierra Leone/Guinea Bissau, h 35 cm-
 356Vas, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde med guld, modell 1124, h 20 cm14 000
 357Höglund, Erika för Målerås, skulptur, glas, dekor av torson i blått, sign o etikettsign, h 17 cm200
 358Okänd designer för GMA, golvlampa, mässing och läder, dekor av kulor, h 115 cm-
 359Okänd designer för Färe Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, mås, sign, h 24 cm100
 360Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, glas, dekor av kvinnoansikte, sign, h 24 cm400
 361Svepask, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal, dekor av blommor, initialer CPD samt datering Ao 1794, l 31 cm1 000
 3623-D-glasögon, 8 st, papp, Zeiss Ikon, 1950-tal-
 363Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstakar, 1 par, delvis frostat, blått glas, Celeste, etikettsign, h 41 cm1 100
 364Wass, Peter, olja, Casa en Valtacado - motiv från Spanien, sign, 46 x 55 cm-
 365Wass, Peter, olja, Slot 1 - motiv från Spanien, sign, 55 x 62 cm-
 366Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad plåt, mod PH 5, dia 50 cm800
 367Fickplunta, rostfritt stål, Glenfiddich, i originaletui, h 14 cm200
 368Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, figurin, chamotterat lergods, grön glasyr, katt, modellnr 9001, sign, h 9 cm-
 369Radio, palisander (?) och svart bakelit, Philips, art-déco, 1920-tal, h 47 cm800
 370Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke, polykrom underglasyrdekor, modellnr 905, h 18 cm100
 371Malmsten, Elsebeth, färglito, komposition, sign o numr 132/720, synl storl 39 x 29 cm-
 372Strömberg, Erik, blandteknik, komposition, sign, 24 x 16 cm-
 373Stolar, 1 par, skuren valnöt, ant Österrike, 17-1800-tal300
 374Hirschfänger, smide och brons, Frankrike, Louis XV, 1700-talets mitt, hornklädd kavel, parerplåt med dekor av jaktscen, klinga med Bérainornamentik samt text o dat 1747, l 74 cm, smärre def1 800
 375Lundström, Nils Emil för Rörstrand, vas, porslin, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av krasse, sign, h 17 cm-
 376Barkstedt, Erik, olja, Markens gröda - motiv från Västra Sallerup, sign o dat 1929, 32 x 43 cm-
 377Burman, Matsola, olja, Huset och tårpilen, sign o dat 67, 38 x 38 cm400
 378Gregers Rasmussen, Alfred, olja, Hammershus Slottsruin, Bornholm, sign o dat 1949, 51 x 65 cm100
 379Roussel, Léon, skulptur, patinerad brons, stående kvinna med hacka, sign o dat 1913, h 43 cm-
 380Keris (kris) i balja, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, rikt skuren balja och kavel med dekor av demoner mm, klinga i damaskerat stål, fäste med (ädel?)stenar, kling möjl av äldre datum, tot l 53 cm-
 381Bang, Arne, urna med hänklar, glaserat stengods med rottinghandtag, dekor i blått och brunt, sign, h exkl hänklar 17 cm1 800
 382Brieditis, Katarina för Rörstrand, thekoppar med fat, 4 st, porslin, Kurbits, design 2007200
 383Okänd designer för Rörstrand, vas med hänklar, stengods, polykrom dekor av sydländsk stadsbild i starkeldsfärger, h 17 cm-
 384Väggur, valnöt och bonat trä, barockstil, ant Tyskland, sekelskiftet 1900, h 106 cm, smärre def400
 385Spegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1820-30-tal, h 75 cm, bakstycke sakn400
 386Fållbänk, högryggad, grön- och rödlaserat trä, 1910-20-tal, rygg med yllevävnad, l 184 cm-
 387Lykta, kopparplåt, 1800-talets mitt el 2 hälft, h 43 cm, slitage, glas sakn100
 388Axelsson, Åke för Gärsnäs, armstolar, 4 st, bok med vit skinnklädsel, London, brännstpl-
 389Okänd designer, fåtöljer, 1 par, krom med violett textilklädsel, 1900-talets slut, h 80 cm-
 390Nordberg, Olle, olja, Gilleleje, sign o dat 37, 33 x 43 cm-
 391TV, LG 43UM74900
 392Jordglob på träställning, 1920-30-tal, Dr Neuse, h 62 cm700
 393Byrå, valnöt med skiva i Kolmårdsmarmor, dekor i parkettmarqueterie, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 100 cm1 100
 394Boëthius, Lars, olja, kustparti, sign, 36 x 46 cm-
 395Åsberg, Stig, 'VIDI', oljemålningar, 4 st, samtl sign, 16 x 22 - 34 x 19 cm250
 396Parti smycken och bijouterier300
 397Parti medaljer, pins, broscher mm200
 398Parti smycken och bijouterier300
 399Parti smycken och bijouterier300
 400Parti smycken och bijouterier300
 401Mörner, Stellan, färglito, Speglingar, sign o numr 34/75, 31 x 45 cm1 400
 402Erixon, Sven X:et, färglito, Systrarna på skäret, sign o numr 163/300, 34 x 41 cm600
 403Thorén, Esaias, färglito, ögonfisk, sign, dat -74 o numr 103/350, 38 x 50 cm700
 404Olson, Erik, färglito, Vandraren finner en källa, sign, dat 76 o numr 170/260, 35 x 50 cm500
 405Thorén, Esaias, färglito, Vit torso, sign, dat -77 o numr 20/300, 40 x 32 cm1 100
 406Lorenzon, Waldemar, färglito, 'Poem om hösten', sign o numr 208/260, 42 x 52 cm900
 407Okänd designer, canapé, krom med svart konstläderklädsel, modern tillv, l 175 cm-
 408Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, oval skiva, dekor av akantus, l 120 cm, slitage-
 409Oljelampa, gjuten mässing, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm-
 410Takkrona, mässing, barock, 16-1700-tal, 6 ljusarmar, h 32 cm2 200
 411Fåtölj, alm med ylleklädsel, 1940-50-tal, slitage-
 412Okänd konstnär, olja, skärgårdshamn, otydl sign, 72 x 59 cm-
 413Syltkrus, stengods, Gustavsberg, 1900-talets början, text AB Tuberkelfri (!) Mjölk Malmö, h 10 cm700
 414Taklampor, 2 st, vikt plast, Le Klint350
 415Okänd dansk designer, soffa, röd ylleklädsel på teak(?)ben, l 136 cm-
 416Andersson, Olof, olja, Halmstad Slott, sign 41 x 61 cm400
 417Andreasson, Kurt, olja, Brogatan vid Västerbro vid början av 1900-talet, sign, 22 x 25 cm450
 418Spelbord, mahogny, Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, låda i sarg, utfällbara bakben, b 87 cm700
 419Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, helstoppad textilklädsel på vitlackerade träben, l 150 cm100
 420Sängvärmare, mässing, koppar och smide med svarvat skaft i ek, 17-1800-tal, graverad dekor av man, l 92 cm-
 421Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 101 cm-
 422Okänd konstnär, skulptur, brons, kopia efter original på Museum of Cycladic Arts, Aten, oid sign kyrilliskt ATh (?), h 26 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem200
 423Inramat kvitto, Olof Fredin & Co Viner & Spirituosa 1907, pappersstorl 28 x 21 cm-
 424Lokomotiv samt 2 vagnar, bemålat trä, Bröderna Ivarsson Osby (BRIO), 1900-talets mitt, tot l cirka 80 cm, slitage-
 425Werner Parsberg, A, olja, Mundalsstue, sign, 55 x 60 cm-
 426Parti smycken, bijouterier mm300
 427Fragment av bonadsmålning, 1800-talets början, motiv med intåget i Jerusalem, 20 x 31 cm-
 428Bok; Arwidson, Adolph Ivar, Trettio-åriga kriget, PG Berg Stockholm 1861, talrika ill av Axel Jacob Salmson, slitage, ej genomg-
 429Häfte, Femårsberättelse för Hallands Län 1828, Walldén Stockholm 1829, medf 2 handskrifter 1735 resp 1780-
 430Parti äldre sällskapsspel250
 431Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halv- och helblonde, ljusstake, ljusmanschett, sockerskålar, 2 st (lock sakn, gräddkanna samt såsskål (nagg)400
 432Fat, 2 st samt skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, l 25 - 33 cm1 200
 433Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, h 25 cm700
 434Mattallrikar, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, dia 26 cm, medf 2 med nagg2 400
 435Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, dia 20 cm3 000
 436Kaffekoppar, 9 st samt underfat 13 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde1 100
 437Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, dia 17 cm1 300
 438Dessert/sköljskålar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, dia 11 cm7 000
 439Karott med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, l 24 cm1 500
 440Tallrikar, 9 st, djupa, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, dia 21 cm, medf 1 dito med nagg2 600
 441Holm, Åke, färgträsnitt, 3 st, bibliska motiv, samtl sign, 150 uppl, synl pappersstorl 21 x 19 cm250
 442Okänd designer för Diverse Ting, sillburk samt -fat, flintgods, fat l 35 cm, burkens knopp m lagn300
 443Parti skedar mm silver, tot vikt 450 gr1 100
 444Mycket stort parti matbestick, nysilver, Haga, initial S250
 445Parti keramik och porslin, 6 del, bl a Lisa Larson och Hjördis Oldfors350
 446Burmeister, Gabriel för Gabriel Keramik, 7 del keramik; Stardust, Lido, Rillo mm350
 447Okänd italiensk (?) designer, soffbord, svärtat smide med scagliolaplatta, denna 50 x 50 cm150
 448Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, djuphäftad textilklädsel, runda framfötter100
 449Augustsson, Börne för Åseda Glasbruk, bordslampor, 5 st, glas, h 9 - 14 cm300
 450Parti modern design; Oiva Toikka för Arabia, 6 skålar Fauna, Kjell Engman för Kosta Boda, skål, Josef Frank för Svenskt Tenn, bricka Tulpan samt 5 värmeljusstakar, Ittala/Marimekko250
 451Mask, skuret trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 35 cm-
 452Barn/dockstol, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, h 39 cm-
 453Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, bordslampa, glaserat stengods, sign, h 34 cm-
 454Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, 5 del keramik; Tri, Verona mm450
 455Herrarmbandsur, 4 st, stål, Raketa, Ryssland, 1980-tal, i originalförp400
 456Herrarmbandsur, 4 st, stål, Raketa, Ryssland, 1980-tal, i originalförp600
 457Herrarmbandsur, 4 st, stål, Raketa, Ryssland, 1980-tal, i originalförp600
 458Herrarmbandsur, 4 st, stål, Raketa, Ryssland, 1980-tal, i originalförp600
 459Aschenbrenner, Lennart, färgserigrafi, 'Googles', sign o dat 87, 55 x 37 cm-
 460Serveringsvagn, svarvat och bonat trä med kakelplattor, 1930-40-tal, l 82 cm, 1 platta m spricka300
 461Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, glaserat stengods, Eklöv, h 29 cm300
 462Fönsterdekorationer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, sekelskiftet 1900, i form av sittande spanielar, h 20 cm-
 463Mask, skuret och bemålat trä, ant Dan/Yacoubi, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 28 cm1 000
 464Mask, skuret och svärtat trä, möjl Lega, Kongo, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 25 cm600
 465Mask, skuret och svärtat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 30 cm450
 466Mask, skuret och delvis bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 27 cm450
 467Kniv i balja, sk Khukri, Nepal, 1900-talets början eller 1 hälft, läderbalja med 2 mindre knivar mm, tot l 45 cm200
 468Kniv i balja, möjl Himalaya, 1900-talets början, tot l 35 cm200
 469Henning, Gerhard, etsning, Äventyr, ed Föreningen för Grafisk Konst 1923, 8 x 8 cm, pappersstorl 40 x 30 cm-
 470Okänd designer i Bengt Rudas art, nattygs/telefonbord, teak och svartlackerat trä med mässingsbeslag och marmorerad Perstorpsplatta, 1950-tal, 2 lådor, l 62 cm400
 471Okänd designer för Le Klint, plafond, handvikt, vit plast och bok600
 472Le Klint; 2 lamphållare samt 2 skärmar, bl a 1 6/21 i originalförp mm600
 473Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, sk saxlampa, modell 317, design 1952, h 53 cm, medf skärm modell 6/21 i originalförp1 100
 474Nielsen, Arthur, olja, landskap, sign, 53 x 70 cm-
 475Olson, Axel, etsning, 'Ankarplats'. signerad EA, 34 x 52 cm, ed GKM100
 476Skyltdockor, 1 par, plast, offsetklädda med motiv från LIFE Magazine, h 76 cm, smärre def600
 477Agnell, Olle, akvarell, väntsal, sign, synl pappersstorl 13 x 17 cm-
 478Gnistskydd, delvis förkromat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft, ant för väntsal på järnvägstation, l 108 cm100
 479Stins/lokomotivlyktor, 1 par, svartlackerad plåt, sekelskiftet 1900, h 52 cm250
 480Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, grålackerat gjutjärn och stål, justerbar ljusarm250
 481Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, stål med aluminiumskärm, h 132 cm-
 482Flaska med hänkel, ljusgrön glasmassa, 17-1800-tal, svagt klockformad fot med omvikt kant, h 35 cm, sprickor100
 483Bok; Svenska Gods och Gårdar, tom XXVII, Kronoberg Västra, Uddevalla 1942, hfr bd300
 484Okänd designer i Ole Wanschers art, armstolar, 1 par, bonad bok, 1900-talets mitt-
 485Johansson, Sven, olja, kustbild, sign, 32 x 60 cm300
 486Van Bolderick, Stefan, akvarell, Omedelbar upplevelse, sign o dat 84, pappersstorl 66 x 48 cm-
 487Solar, Gisela, blandteknik, Hyllning till kvinnan, sign, synl storlek 48 x 44 cm-
 488Liljebladh, Birgitta, olja, komposition, sign o dat 56, 57 x 73 cm2 400
 489Qvarsebo, Mikael, serigrafi på duk, quadruptyk, kvinnoporträtt, sign o numr 23/25, vardera 45 x 35 cm300
 490Ceremoniell pipa, ormskinnsbeklätt trä med gjutna antilophuvuden, Mossi, Burkina Fasso, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 54 cm100
 491Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus, palmetter mm, 6 ljusarmar, dia 60 cm350
 492Skrin, 2 st, trä med kopparbeslag, ant Nordafrika, 1900-tal, l 19 res 20 cm, 1 nyckel sakn-
 493Skeppslanterna, mässing, WWII, Holder & Strudd, Sydney Australien, efter engelsk förbild, h exkl handtag 41 cm, smärre def, löst, elektriskt montage700
 494Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi på duk, komposition, sign o numr 88/99, 48 x 40 cm600
 495Lorentzon, Waldemar, färglito, Återkomsten, sign provtryck, 38 x 28 cm, ngt gulnad300
 496Bertel-Nordström, Bertel, olja, Fransk dam, sign o dat 1952, 55 x 46 cm350
 497Ekbom, Anne-Marie, olja, bebyggelse, sign o dat 55, 46 x 55 cm300
 498Pietilä, Tuulikki, färglinoleumsnitt, Amalfi, sign EA o numr 4/12, synl pappersstorl 29 x 31 cm1 000
 499Symaskin i låda, Husqvarna 2000250
 500Barnsäng, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft, utdragbar200
 501Sundström, Gunilla, egen verkstad, Everöd, skulptur, chamotterat stengods med applikationer, stående häst, sign, h 36 cm400
 502Stort parti DVD-filmer100
 503Breuer, Marcel, armstol, krom med svart läderklädsel, 'Wassily'1 600
 504Breuer, Marcel, armstol, krom med svart läderklädsel, 'Wassily'1 700
 505Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke, polykrom underglasyrdekor, modellnr 905, h 18 cm150
 506Linneskåp, mahogny, 1920-30-tal, 2 skåpsdörrar samt 4 lådor, b 119 cm100
 507Hellquist, Sven Erik, olja, arbetshästar på åker, sign, 19 x 29 cm100
 508Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, sejdel/krus, rubinglas, h 14 cm100
 509Legér, Fernand, serigrafi på tyg, 'Liberté, Paix, Solidarité', dekor av makarna Ethel och Julius Rosenbergs ansikten, utförd 1951 för att samla pengar till deras rättegång, 77 x 77 cm, inramad, ej granskad ur ram2 800
 510Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, 'Peter', polykrom underglasyrdekor, modellnr 1696, h 19 cm150
 511Hougaard, Henning, olja, vinterlandskap med gräsänder, sign, 45 x 66 cm-
 512Hjälm, Sverige M/21100
 513Skrin, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, l 30 cm200
 514Paraplyställ samt tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets 2 hälft100
 515Bordsur i plastkupa, sk Årsur, Schatz, 1900-talets mitt, h 19 cm100
 516Okänd designer för Rydéns, bordslampa, gultonad glaskupa, h 43 cm-
 517Okänd designer för Rydéns, taklampa, patinerad metall och glas, h 36 cm-
 518Cigarrsnoppare, bemålat flintgods och metall, 1880-90-tal, i form av man stående vid höghjulig velociped, h 22 cm, lagn, 1 hand sakn2 400
 519Parti, delvis äldre glas; 3 ölglas 1800-tal, plunta sekelskiftet 1900 samt kopia efter 1700-talsflaska200
 520Matta, old Pakistan, 180 x 130 cm300
 521Bok; Kasper, inb årg 1869-71 samt 75-78, klbd-
 522Karott, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor i blå och röd emalj, spår av blomma i sepia, l 25 cm200
 523Oljelampor, 3 st, terrakotta, romersk imperietid, diskusformade med dekor av Diana, två gudinnor mm, l 11 - 13 cm350
 524Lindskog, Axel Einar, statyett, bemålad gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, 'Danserskan' originalet tidigare i Figaroparken i Halmstad, sign o dat 1949, h inkl platta 41 cm-
 525Markelius, Sven för Knoll Textiles Inc/NK, textil, Prisma, 1950-tal, cirka 250 x 190 cm200
 526Takfotogenlampa, bronserad metall och emalj med vit glaskupa, sekelskiftet 1900100
 527Parti äldre diverse; koppargryta, träskål, Baltikum samt lampor800
 528Ytterkrukor samt underfat, 5 st, glaserat lergods, Uppsala Ekeby, Bo Fajans mm, medf skulptur, lergods, får200
 529Marcipanformar, 1 par, 1800-tal, dekorporträtt av fältherrar (?) i relief, dia 8,5 cm250
 530Sjöberg, Bo Y:son, olja, Blommor, sign, 24 x 33 cm-
 531Käll, John för Elme, fönsterdekoration, glas, dekor av vikingaskepp, sign, 13 x 36 cm-
 532Okänd designer, 1950-60-tal, blomsterbänk, bonad fur med blomlåda och stenimiterande plattor, l 150 cm-
 533Soffbord, trä med smidesbeslag, 1900-talets slut, 90 x 90 cm200
 534Okänd designer för Haslev, matbord med 1 iläggsskiva på 4 splitben, Timeless 2, tot 153 x 105 cm-
 535Skrivbord, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor av akantus mm, l 110 cm500
 536Soffgrupp, 4 del, skuren och bonad bok, bord med skiva i röd marmor, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa l 185 cm, bordsskiva m smärre nagg-
 537Rodhe, Johan för Georg Jensen, ragoutsked, sterlingsilver och krom, modell Konge (Acorn) design 1915, stpl Köpenhamn, l 23 cm, vikt 105 gr600
 538Stereo; AIWA AF-5080 samt 2 högtalare, 35W-
 539Silvermynt, 1$, sk Peace-dollar 1922200
 540Skulpturer, 4 st, skuret och svärtat trä. Afrika, modern tillv, h 19 - 101 cm-
 541Skulptur, plast, Speedy Gonzales, h 40 cm200
 542Dalahäst, skuret och delvis bemålat trä, etikettsign Grannas, Nusnäs, h 27 cm300
 543Engström, Sven och Myrstrand, Gunnar för Bodafors, toilettebord, vitlackerat trä, Skandinett, design 1964, l 110 cm, senare bemålning, smärre def-
 544Jörgensen, Carsten för Bodum, thekanna, rostfritt stål och bakelit, l 26 cm, inre sil sakn400
 545Prydnadsobelisker, 1 par, bemålad metall, modern tillv, h 63 cm200
 546Okänd designer för GK, bordslampa, mässing, dekor av kulor, modell 2095, h 44 cm-
 547Golvur, bemålat trä, senbarock/rokoko, urtavla sign Josua Lannér Carlscrona No 1 (1761), h 232 cm, pendel och lod sakn, renoverat600
 548Taklampor, 1 par, krom med gultonade glaskupor, art-décostil, h 65 cm700
 549Resekoffert, läderimiterande papp med mässingsbeslag och läderhandtag, 1900-talets 1 hälft, l 81 cm200
 550Bastuba, koppar och mässing, sekelskiftet 1900, omf skador, h 96 cm250
 551Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä med vita marmorskivor, 1920-30-tal, h 70 cm2 600
 552Reklamskylt, skuret och bemålat trä, Glenside Golf Club, 1900-talets 2 hälft, h 92 cm, slitage100
 553Reklamskylt, skuret och bemålat trä, Winchester Repeating Arms Co, 1900-talets 2 hälft, h 64 cm, slitage100
 554Fartygsbelysningar 1 par, järn och glas, 1900-talets 1 hälft, h 21 cm800
 555Parti äldre nautica; lanterna, flöten mm200
 556Carlsson, Stig, egen verkstad Höganäs, skulptur, chamotterat och delvis glaserat stengods, skottkärrefågel, sign, l 23 cm-
 557Sundström, Gunilla, egen verkstad, Everöd, skulptur/ljusstake, chamotterat och delvis glaserat stengods, dekor av får, sign, h 14 cm400
 558Fotogenkanna, grönlackerad plåt, 1900-talets 1 hälft, h inkl hänkel 37 cm100
 559Okänd designer för Rydéns, plafondlampor, 1 par, vit plast och textil, dia 60 cm-
 560Skål, porslin, Kina, ant republik, dekor av flodlandskap, oid fyrakaraktärstecken, dia 26 cm, smärre nagg1 100
 561Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna, glas, dekor i gult och grönt, sign, h 16 cm400
 562Debon, Salvadore för Lladrķ, skulptur, delvis glaserat stengods, Senorita, modellnr 4946, design 1976, h 24 cm500
 563Armstol, skuret och förgyllt trä, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900350
 564Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad100
 565Nissen, JM för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med pumpa, polykrom underglasyrdekor, modellnr 4539, h 12 cm100
 566Thymann, Vita för B&G, figurin, porslin, pojke med valp (Skal jeg vaskes op?), modellnr 2334, polykrom underglasyrdekor, h 13 cm200
 567Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter 1 par, mässing, sign, h 36 cm1 000
 568Thunell, Johan, egen verkstad, äggterrin med lock, stengods, dekor av höna, sign, h 23 cm700
 569Okänd designer för Plateelbakkerij Zuid-Holland, vas, fajans, 1900-talets början, Corona, sign, h 17 cm250
 570Blomsterbord, avlutad fur, jugend, 1900-talets början, l 75 cm1 300
 571Industridesign/Restoration Hardware, soffbord, gjutjärn och trä, i form av industrivagn från sekelskiftet 1900, l 140 cm-
 572Lievore, Altherr, Molina för Andreu World, armstolar, 1 par samt stolar, 1 par, svartlackerat trä med ljus konstläderklädsel, Carlotta, bruksslitage100
 573Parti modern design; Kjell Engman, Wilhelm Kåge, Ib Just Andersen mm300
 574Lindau, Börge & Lindekrantz, Bo för Lammhults, fåtöljer 1 par, krom med blå textilklädsel, etikettsign-
 575Blomster/balkonghylla, vitlackerad metall med kakelklädda hyllplan, sammanfällbar, h 133 cm800
 576Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, oscariansk, 1800-talets slut, h 65 cm1 400
 577Sandsäck, brunt läder, h 70 cm, medf boxhandskar1 600
 578Golvur, lackerat trä, 1800-tal, h 189 cm, renoverat, glas m spricka350
 579Arbetsbelysning, vitlackerad metall, möjl Luxo, justerbar450
 580Rökbord, bonat trä med kulhamrad mässingsskiva, 1910-20-tal, dia 61 cm100
 581Damarmbandsur, silver, Pierre Bonnet quartz400
 582Bengtsson, Walter, färglito, komposition, sign, dat 70 o numr 7 /50, 48 x 36 cm200
 583Okänd designer för GK, 1960-70-tal, skrivbordslampa, krom och rödlackerad metall200
 584Taklampa, metall med vit, klotformad glaskupa, funkisstil, dia 30 cm-
 585Matservisdelar, glaserat lergods, Andersson & Johansson Höganäs, Old Höganäs brun, modellen ritades till Helsingborgsutställningen 1955 (H55)500
 586Jaktpluntor, 1 par, klarglas, Kastrup, 1800-talets a hälft, dekor av jägare med hare samt lagerkrans, h 16 cm, prov Peter Heering Collection, avb s 31, ill i katalog från 1886400
 5875 del silver; lockask, glas med sterlingsilverlock, gaffel/armband, 2 knivar samt kapsylöppnare, 18-1900-tal100
 588Okänd konstnär, 17-1800-tal, kopparstick, romersk latrin, 24 x 28 cm300
 589Olympica; souvenirsweatshirt, Adidas, München 1972, rygg med Stockholm 1912, L-
 590Brödkavlar, 2 st, svart resp blå glasmassa, ant England, 1800-talets 1 hälft, l 33 - 37 cm-
 591Lockstop, glas, 1800-talets mitt, tot h 30 cm150
 592Skålfat, 3 st samt vas, fajans, Teneragruppen, Royal Copenhagen, l 17 resp h 18 cm-
 593Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, sk saxlampa, modell 332, design 1952, h 40 cm450
 594Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, sk saxlampa, modell 335, design 1952, h 30 cm, kontakt def350
 595Vinglas, 11 st snarlika, Mylenberg, Conradsminne mm, empire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, slipad dekor, h 11 - 12 cm, prov: Peter Heering Collection2 600
 596Handdukshängare, trä med broderad dekor, 1800-talets 2 hälft, l 53 cm100
 597Oljelampa, terrakotta, romersk imperietid, diskusformad med dekor av elefant, l 11 cm-
 598Okänd konstnär, skulptur, brons, barn med docka, sign A Witter (?) o dat 1915, h 18 cm800
 599Okänd designer, vägglampa, lackerad metall och aluminium, 1960-tal, max l 80 cm200
 600Bordsfotogenlampfot, bly (?) och mässing, senempire, dekor av akantus, lejontassar mm, sign H Dalhoff, Kjöbenhavn, h 40 cm, Dalhoff utställde bl a på Den nordiska industri- och konstutställningen i Köpenhamn 1872, senare elektrifiering-
 601Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, delvis brunlackerad mässing, Alfa, modell 701141, design 1963, etikettsign200
 602Fat, tenn, djupt, slätt, stpl Peter Gillman Stockholm 1799, dia 37 cm, smärre bristn300
 603Fat, tenn, djupt med kulhamrad dekor, stpl Carl Gustaf Malmborg Stockholm 1767, dia 36 cm-
 604Kleintjes, Johannes Leonardus (Jan), olja, Het spinnewiel - interiör med kvinna vid spinnrock, sign, 100 x 75 cm1 300
 605Fat samt tallrikar 3 st, tenn, bl a Nils Pärsson Berg Stockholm 1740, dia 21 - 36 cm, bristningar-
 606Fat, tenn, kulhamrad dekor, stpl Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95), dia 30 cm200
 607Fat, tenn, djupt med kulhamrad dekor, stpl sannolikt Carl Wesman D Ä Stockholm (verks 1757-72), dia 41 cm300
 608Okänd designer, 1940-50-tal, bordslampa, mässing, ek och lackerad metall, oid stpl PR (?), justerbar höjd, tryckknapp def600
 609Penselvas, flintgods, Japan ant Meiji, sekelskiftet 1900, hexagonal med dekor av gäss i landskap, h 22 cm-
 610Okänd designer, taklampa, mässing och bronserad metall, glaskupa med kvicksilverdekor, h 60 cm300
 611Ölglas, 17 st, jugend, sekelskiftet 1900, etsad dekor av hägrar i landskap, h 18 cm1 800
 612Säng, järn med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, inre bredd 82 cm1 000
 613Golvur, skuret och bemålat trä, 1700-tal, (senare) polykrom dekor av hus, ryttare mm, h 216 cm, renoverat och kompletterat600
 614Golvur, vitlackerat och bronserat trä, 1700-tal, urtavla dat 1754, h 253 cm, renoverad och kompletterad, bakstycke sakn600
 615Trädgårdsstolar, 3 st, järn med träsits, sammanfällbara, slitage350
 616Kabinväska, nylon med läderdetaljer, Brics-
 617Matta, old Ersari, 140 x 105 cm-
 618Matta, semiantik Persisk, 180 x 125 cm-
 619Matta, old Turkmen med bönenisch, 120 x 75 cm200
 620Parti keramik mm, 2 lådor150
 621Sejdel, klarglas, Holmegaard, 1800-talets 2 hälft, h 13,5 cm, prov Peter Heering Collection, avb s 13, ill i katalog från 1853, spricka-
 622Fickur, silver, Schweiz, sekelskiftet 1800, urtavla och verk sign Antoine Moillet & Cie Génčve, oid silverstpl, dia 5,5 cm-
 623Sejdel med lock, klarglas, Aalborg, 1800-talets 2 hälft, h 22 cm, prov Peter Heering Collection, avb s 59, ill i katalog från 1890, spricka800
 624Parti flaskor, karaffer mm, 3 lådor, ngn def, prov: Peter Heering Collection1 200
 625Vinglas, 17-1800-tal, fot med inblåst väder, h 13 cm, prov: Peter Heering Collection450
 626Parti glas, 4 lådor, prov: Peter Heering Collection600
 627Dricksglas, vitopak glasmassa, 1700-talets mitt el 2 hälft, tridecagonalt med emaljdekor av sittande man resp blomma, h 8 cm, prov: Peter Heerin Collection, nagg-
 628Karaff med propp samt 4 koppar, vitopak glasmassa med arabeskliknande dekor, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 20 cm, prov: Peter Heering Collection-
 629Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 17-1800-tal, dekor i Sachsisk Blomst, dia 25 cm, obet nagg-
 630Soffbänk, skuret och bemålat trä, herrgårdssnickeri i sengustaviansk stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av fascesstavar, palmetter mm, l 160 cm900
 631Parti teak, 5 del; taklampa, skålar mm350
 632Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr, vilande gris, l 10 cm100
 633Qvarsebo, Mikael, offset, katt, sign, tryckt sign o dat 1992-93, synl pappersstorl 70 x 42 cm200
 634Parti modern design; Digsmed, Stelton mm300
 635Vaser, 1 par + 1, mässing med cloissonnédekor, Kina, 1900-tal, h 26 resp 20 cm1 100
 636Votivfigur, terrakotta, möjl Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr, stående gris, l 11 cm200
 637Salongsmöbel, 8 del, skuren och bonad ek; soffa, 2 Dante/armstolar, 4 stolar samt bord, dekor av lejonmaskaroner mm, soffa l 174 cm, bord och soffa ej urspr tillh1 500
 638Plåtmynt, koppar, 2 daler silvermynt 1750, kraftigt korroderat, Prov; bärgat från vraket efter fartyget Nicobar, förlist 1783-
 639Salongsmöbel, 4 del, skuret och delvis förgyllt trä, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, soffa samt 3 armstolar, soffa l 150 cm1 200
 640Salongsbord med klaffar, sk Pembroke, ant England, 1800-talets 1 hälft el mitt, lådor i sarg, ben med hjultrissor, tot uppfällt 117 x 93 cm, smärre skador800
 641Golvvas, keramik, Kina, modern tillv, h 63 cm600
 642Vinkanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets 2 hälft, h 37 cm200
 643Skålfat, brons, Japan, 1700-tal, dekor av Fo-hund och blommor, dia 17 cm, kantskador-
 644Arkivskåp, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, 12 lådor samt dörr bakom vilken hyllinredning, h 145 cm1 600
 645Pianobänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900, vävd ylleklädsel, l 95 cm100
 646Sundstedt, Per för Kostalampan, taklampa, mässing, Hinken, h 40 cm, ngn buckla-
 647Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 iläggsskivor, vitlackerat trä, Herrgård, tot 250 x 100 cm-
 648Skänk, mahogny med vit marmorskiva, Louis XV-stil, möjl Frankrike, 1900-talets mitt, skuren reliefdekor av växter mm, b 105 cm, skiva spräckt500
 649Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, blomsterstilleben, sign Kyro (?), 43 x 33 cm300
 650Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut, front med dörr och låda, h 157 cm350
 651Käpp, trä med metallkrycka, 1900-talets 2 hälft, dekor av vinthund, l 90 cm200
 652Stolar, 6 st, mahogny, 1900-talets 2 hälft100
 653Lindgren & Strandberg för Gnosjö Konstsmide, bordslampa, svartlackerad metall, Elflugan, etikettsign, l 32 cm500
 654Matta, old Täbriz, 240 x 170 cm, ngn def100
 655Väggrelief/fat, glaserat stengods, komposition, sign FS o dat 73, dia 47 cm600
 656Armstol, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft el mitt150
 657Damsekretär, palisander med intarsia och förgyllda beslag, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, b 78 cm, smärre def1 200
 658Skrivbord, mahogny, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 5 lådor i sarg, b 135 cm600
 659Soffa, skuret och förgyllt trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, l 180 cm, prov: enl uppgift från Halmstad Slott-
 660Edelmann, Yrjö, färglito, inslagen golfklubba, sign o numr 31/150, synl pappersstorl 121 x 88 cm400
 661Edelmann, Yrjö, färglito, inslagen golfklubba, sign o numr 32/150, synl pappersstorl 121 x 88 cm400
 662Stolar, 8 st, vitlackerat trä, nyrenässans, sekelskiftet 1900-
 663Sybord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, 3-bent fot, låda i sarg, b 60 cm-
 664Väggspegel, björk, 1900-talets hälft, oval, h 93 cm-
 665Damskrivbord, valnöt och valnötsrot, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 3 lådor i sarg, b 100 cm900
 666Okänd designer, vägghylla teak, modern tillv, 8 hyllplan, h 170 cm450
 667Okänd designer, vägghylla teak, modern tillv, 6 hyllplan, h 200 cm900
 668Soffgrupp, 3 del, brun, djuphäftad läderklädsel, Chesterfieldmodell, 1900-talets 1 hälft el mitt, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 200 cm6 000
 669Matta, old persisk galleri, 295 x 85 cm450
 670Okänd dansk designer, sängbord, metall och teak, 1950-tal, justerbar höjd, l 62 cm-
 671Okänd designer, 1950-tal, skrivbord, teak, front med 4 + 1 låda, l 104 cm700
 672Armstolar, 2 st, snarlika, skuret och bonat trä med blommig klädsel, rokokostil, 1900-talets 1 hälft200
 673Armstolar, 2 st, skuret och bonat trä med blommig resp bladmönstrad klädsel, rokokostil, 1900-talets 1 hälft200
 674Stolar, 6 st, fur, 1900-tal, 1 vitmålad-
 675Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel med spegel, ek med polykromt kakel, bänk l 91 cm-
 676Okänd designer, 1970-tal, damväska, plast, inredning i brunt konstläder, i form av vikt nummer av Paris Match, l 31 cm100
 677Parti silver, bl a 6 par manschettknappar, tot vikt 65 gr100
 678Armbandsur, 4 st, delvis förgyllt stål100
 679Smyckeset, förgylld mässing med Böhmiska granater, 1900-talets 1 hälft; collier, armband, 2 broscher samt 2 örhängen1 500
 680Saltkar, silver och glas, nyrokoko, polykrom och slipad dekor av blommor, stpl Adolph Friedrich Krollpfeiffer Helsingborg 1869, h 9 cm500
 681Halskedjor, 2 st samt hjärtformat hänge, 18 k rödguld, tot vikt 5,1 cm1 400
 682Cigarettetui, sterlingsilver, rutmönstrad dekor, stpl Christian Veilskov Köpenhamn, verks 1963-86, l 11 cm, vikt 195 gr500
 6832 del guld; örhänge, 14 k samt ring med röd glassten, 10 k, tot vikt 2,5 gr300
 684Armstol samt stol, skuren och bonad ek, rokokostil, 1920-20-tal-
 685Punschslev, silver med vridet skaft i valben, England, 17-1800-tal, infattat mynt, l 31 cm100
 686Höglund, Erik för Boda, takkrona, smide samt vitt och blått glas, 6 ljusarmar, h 42 cm, 1 glasdel sakn600
 687Kindjal i balja, delvis svärtad metall, modern tillv, tot l 50 cm100
 688Sabel med balja och portépé, spansk för marinofficer, tot l 99 cm1 100
 689Parti delvis äldre diverse; porslin, nysilver mm400
 690Pokallock, 11 st, slipat glas, 17-1900-tal, prov: Peter Heering Collection, ngn def600
 691Okänd konstnär, olja, motiv från Öresund, sign CN, 40 x 53 cm300
 692Fenger, Gustav Johan, olja, kvinnoporträtt, sign o dat 1939, 55 x 47 cm100
 693Vantore, Mogens, olja, vårlandskap, sign, synl mått 26 x 29 cm100
 694Modeller av runstenar, 3 st, bemålad gips, otydl sign, h 19 - 26 cm150
 695Parti äldre diverse; spelmarker, skulpturer mm1 500
 696Bestick, 1 par, silver med flätade (?) skaft, stpl Amsel Moses Halberstadt Köpenhamn 1874, guardeinstpl för Simon Groth (1863-1904), l 19 cm450
 697Parti orientalica; brevkniv brons Japan Meiji, armring jade, 2 netsukes mm3 600
 698Parti äldre modellbilar mm; Matchbox, Corgi, Lesney mm350
 699Okänd designer, ant Murano, 1900-tal, parfymflaconer, 2 st, glas, dekor i guld och grönt resp rött, h 19 cm350
 700Gottschalck-Olsen, Herluf, egen verkstad, vas, glaserat stengods, sign, h 15 cm400
 701Fåtöljer, 1 par, bonad bok med mönstrad plyschklädsel, sk svanhalsstolar, oscarianska, 1800-talets 2 hälft500
 702Matta, old Senneh (?), 240 x 174 cm-
 703Soffa, oscariansk, sekelskiftet 1900, helstoppad, röd ylleklädsel på svarvade ben, l 132 cm-
 704Matta, old persisk galleri, 300 x 65 cm250
 705Matta, semiantik/antik Isphahan, 380 x 275 cm1 500
 706Trädgårdsmöbel, 4 delar, vitlackerad bambu och rotting, soffan l 158 cm-
 707Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, ek med polykromt kakel, l 160 cm100
 708Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler, Gustav III 1779, kantstötning250
 709Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld1 600
 710Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, Gustav V 1949, guldvikt cirka 41,5 gr, etui medf16 000
 711Skjortknappar, 1 par, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, stpl Gustaf Dahlgren Malmö, tot vikt 2,7 gr800
 712Herrarmbandsur, 18 k rödguld med svart läderarmband, Certina, i originaletui, ägargravyr2 800
 713Skrivställ, silver och glas, stpl Gustaf Dahlgren Malmö, l 28 cm, silvervikt cirka 300 gr800
 714Herrarmbandsur, stål med brun läderrem, Certina, 1950-tal, ägargravyr200
 715Kulspetspenna, förgylld metall, Waterman France, i originaletui-
 716Matskedar, 11 st, silver, varierande modeller och mästare, 1800-tal, tot vikt 600 gr, ägargravyr1 400
 717Matsked, silver, slät modell med mittås, stpl Conrad Heitmüller Nyköping 1760, l 20 cm, vikt 35 gr300
 718Silvermynt, 16 Öre, 1/6 Riksdaler, Gustav III 1777, montage till urnyckel-
 719Okänd designer för Gustavsberg, vas, porslin, celadonglasyr, oid sign IS 19 el 15 19, h 15 cm150
 720Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, gråtonad glasmassa, stämpelsign, handsign samt numr 1024 (1955), h 16 cm-
 721Vas, tenn, dekor av stiliserade fåglar, stpl B H Edlunds Stockholm 1935, h 24 cm100
 722Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas, optikblåst med slipad dekor av kvinna på vattenskidor, etikettsign, handsign o numr 1867 (1937), h 22 cm, litt: avb s 141 Ricke & Thor200
 723Okänd designer, bordslampa, blyinfattade solglasögon, bl a Ray Ban, h 22 cm, 1 m spricka300
 724Okänd designer, funkis, 1930-tal, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, 2 rörliga ljusarmar, h 61 cm6 000
 725Strid, Hardy, blandteknik, komposition, sign, synl mått 22 x 29 cm150
 726Andersen, Johannes för AB Trensums Fåtöljfabrik, soffbord, teak och palisander, 1960-tal, tre ben, sarg med två lådor, l 120 cm5 500
 727Ehrner, Anna för Kostalampan, golvlampa, trä med canvasskärm, Anna, h 140 cm100
 728Olsen, Hans för C/S Møbler, soffa, palisander med svart skinnklädsel, l 210 cm2 200
 729Olsen, Hans för C/S Møbler, fåtölj, palisander med svart skinnklädsel, b 92 cm1 000
 730Nila, Lauri, olja, segelfartyg, sign, 50 x 65 cm-
 731Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, taklampa, rödlackerad metall, Tuben, l 100 cm-
 732Okänd designer för Belid, golvlampa, svartlackerad metall, Monsun, modell 3280, justerbar ljusarm100
 733Herrbetjänt, bonad bok och mässing, h 98 cm350
 734Veisland, Bo, färglito, komposition, sign, otydl betitlad, dat 1990 o numr 181/350, synl pappersstorl 69 x 49 cm-
 735Pianopall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900, justerbar höjd800
 736Strinning, Nils, bokhylla, teak och vitlackerad metall, String, 4 hyllplan, etikettsign, b 80 cm200
 737Skrivbordsstol, valnöt med svart, stiftad läderklädsel, sekelskiftet 1900300
 738Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign, synl pappersstorl 45 x 61 cm500
 739Reklamskylt med belysning, svartlackerad metall och glas, Jack Vegas, 65 x 65 cm300
 740Takkrona till 8 ljus, smide, Dalarna, 1900-talets 1 hälft, dia 60 cm, anlupen100
 741Figuriner, 4 st, Beatles Yellow Submarine, Paul, The Sucking Monster, George och Snapping Turk, McFarlane 2000, h 20 - 22 cm300
 742Stort parti svenska silvermynt, tot vikt 2700 g3 800
 743Parti modellfartyg, metall, 1900-talets 1 hälft300
 744Skulpturer, 2 st, brons, liggande vattenbufflar, orientaliska, modern tillv, l 24 cm200
 745Parti smycken och bijouterier-
 746Siren, mässing, 1900-talets 1 hälft, l 37 cm-
 747Okänd designer för Heinrich Porzellan, golvvas, porslin, h 53 cm-
 748Okänd designer, kandelaber till 4 ljus, glas, polykrom dekor av blomma, l 35 cm-
 749Parti pipor, 4 + 2 st, McIntosh resp Salvatella1 100
 750Stort parti äldre, bl a lövformade, prismor600
 751Matbesticksuppsättning, 52 del, rostfritt stål, Hardanger Bestick, Tina, i originaletui1 500
 752Porte-monnaier, 2 st, silver, Frankrike, 1900-talets början, h 9 resp 11 cm, tot vikt 85 cm400
 753Mekanisk leksak, plåt och textil, F M Systčme, Paris, 1900-talets början, man vid piano, h 13,5 cm, retuscher2 400
 754Trädgårdsstolar, teak, Scandinavian design, 2 +1 st3 200
 755Lindau, Börge & Lindekrantz, Bo för Lammhults, fåtöljer 1 par, krom med röd textilklädsel, etikettsign-
 756Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, palisander med röd läderklädsel, l 198 cm400
 757Okänd dansk designer, figuriner, 4 + 5 st, bemålat trä, vaktparad, h 18 - 22 cm, skador600
 758Räknemaskin, litograferad plåt, Master, Belgien 1930-tal, l 24 cm, slitage, möjl inkomplett300
 759Dragspel i låda, Martinelli & Figli300
 760Parti karaffproppar, glas, prov: Peter Heering Collection100
 761Okänd dansk designer, 1950-tal, byrå, mahogny med mässingsbeslag, 6 lådor, h 116 cm100
 762Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, textilklädd, stiftad sits, rygg med rotting (def), dekor av änglar, krönt vapensköld mm-
 763Trädgårdsstolar, ett par, tvinnad metalltråd, sitsar sakn300
 764Golvur, mahogny, Danmark, 1910-20-tal, dekor av festoner mm, h 215 cm600
 765Kamferkista, skuret kamferträ med mässingslås, ant Kina, 1900-talets 2 hälft, l 72 cm400
 766Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början, h 70 cm1 100
 767Takfotogenlampa, metall och majolika med vit glaskupa, 1900-talets 2 hälft200
 768Ljusstakar, 1 par, brons, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av griphuvuden mm, h 21 cm400
 769Stol, svarvad ek, klädsel i ljust läder med mässingsstift, barockstil, sekelskiftet 1900-
 770Armstol, skuren och bonad bok med gulgrön plyschklädsel, rokokostil, 1900-talets mitt-
 771Spelbord, mahogny, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, demi-lune-format, b 92 cm, smärre def1 100
 772Okänd designer, 1960-tal, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor, l 52 cm450
 773Taklampa, glas, venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft, 5 ljusarmar, h 50 cm100
 774Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soff/matbord, palisander och bonad bok, undre tidskriftshylla, utfällt 144 x 89 cm-
 775Piedestal, svarvat och bonat trä, 1900-talets början, h 90 cm400
 776Soffa, valnöt med gulgrön plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut, l 176 cm100
 777Okänd dansk designer, stol, bonad ek, nyklassicism, 1910-20-tal-
 778Salongsbord, valnöt och bonad björk, oscarianskt, sekelskiftet 1900, oktogonal skiva, dia 90 cm-
 779Längdskidor, 1 par, skiktlimmat trä, 1900-talets 1 hälft el mitt, l 210 cm, medf bambustavar, smärre def100
 780Konsolskåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 81 cm700
 781Salongsbord, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 104 cm-
 782Stol, skuret trä, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 34 cm400
 783Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, b 55 cm600
 784Väggur, valnöt, jugend, sekelskiftet 1900, h 90 cm

 785Bordslampor, 1 par, alabaster, 1900-talets 2 hälft, h inkl skärm 61 cm100
 786Okänd designer för Haslev, matbord, bonad ek, Monet, dia 105 cm, iläggskivor sakn-
 787Okänd designer, dagbädd, rostfritt stål med svart konstläderklädsel, l 190 cm, smärre slitage100
 788Surtees, John, olja, Summer Time, sign, 40 x 67 cm, a tergo fragmentarisk etikett400
 789Birksö, Carl, olja, allmogeinteriör, sign, 50 x 70 cm-
 790Rasmussen, Martin S, olja, vinterlandskap med hus, sign, 50 x 67 cm200
 791Van Der Stap, Johannes (Jan), olja, Boerderij, Rijswijk, sign o dat 1916, 36 x 60 cm, smärre duklagn300
 792Nielsen, Svend, olja, motiv från Bornholm, sign, 60 x 71 cm300
 793Eisner, Ib, olja, promenad, sign, 71 x 81 cm, färgavflagn300
 794Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, Sankt Bernhard, tax och häst, sign NGK o dat 1902, 46 x 60 cm100
 795Kaminur, bonad ek och mässing, 1920-tal, l 60 cm450
 796Gilbert, Charles Allen, efter honom, offset, All is Vanity, synl pappersstorl 23 x 18 cm-
 797Okänd konstnär, 1910-20-tal, olja, solbadare, sign NB, 42 x 32 cm500
 798Lagoni Jacobsen, Erik, akvatint, komposition, sign Eget tryk o dat 1959, pappersstorl 65 x 50 cm-
 799Kampehl, Peter, färglito, komposition med varg, sign o numr 9/100, pappersstorl 64 x 85 cm-
 800Kampehl, Peter, färglito, komposition med varg, sign o numr 11/100, pappersstorl 64 x 85 cm-
 801Bordssurtout, tenn, London 1700-tal, genombruten dekor, medf 2 samtida men sannolikt ej ursprungliga flaskor, dessa ant Irland, tot h 20 cm300
 802Docksäng, bonat trä, sekelskiftet 1900, l 62 cm100
 803Okänd dansk designer, 1950-tal, soffbord, teak, undre fack vid kortsidor, stpl Danish Furnituremakers Control, l 150 cm1 600
 804Jensen, Carlo för Poul Hundevad, vägghylla, underdel med lådor, palisander, design 1968, h 196 cm, b 108 cm-
 805Jensen, Carlo för Poul Hundevad, vägghylla med underskåp, palisander, design 1968, h 196 cm, b 139 cm-
 806Ekström,Yngve för Swedese, fotpall, ek med textilklädsel, Ruster200
 807Okänd designer för Strömbergshyttan, skulptur, glas, äpple, dekor i violett och 24 karat guld, sign o etikettsign, h 10 cm, i originalask från Sweden Crystal Design400
 808Svensson, Uno, färglito, Ansikte, sign o numr 114/125, dat -83, pappersstorl 71 x 85 cm-
 809Fickur, silver, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, medf klockkedja i mässing150
 810Böcker, stort parti konst, konsthantverk mm-
 811Nygren, Sam, olja, kustparti med rovfågel och byte, sign o dat 1907, 90 x 130 cm150
 812Biltuta, mässing, sekelskiftet 1900, l 37 cm300
 813Båtkompass, Silva K-121, i originalförp-
 814Fiskerulle, Shimano LX-3000, i originalförp300
 815Myntkopia, mässing, 1800-tal, kopia av 1 Riksdaler Gustav III 1782-
 816Matta, old Ghom (?), 180 x 125 cm250
 817Matta, Kina, 190 x 95 cm-
 818Matta, Kina, 200 x 135 cm-
 819Parti vykort i 3 album; Halland och Bohuslän400
 820Nagel, Fritz & Stoffi, Ceasar för BMF (Bayerische Metallfabrik) /Nagel, kandelabrar till 3 ljus, 7 st, krom, h 7 cm900
 821Malmsten, Carl för Svensk Fur, Husqvarna, tillskr, skåp, vitlackerat trä, underdel med lådor, h 150 cm600
 822Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten, Allhems 1966-71, klbd 18 del, med skyddsomslag2 200
 823Väggvitriner, 2 st, USA, 1900-talets 2 hälft, dekor av frimureriska symboler resp Kismet Temple, 28 x 28 resp 30 x 30 cm-
 824Mycket stort parti filateli; frimärken, vykort mm, hela världen350
 825Album med äldre vykort, Halmstad400
 826Svensson, Bertil för DUX, fåtöljer, 1 par, flätad rotting på metallben, enl uppg prototyper, kuddar finns men fläckiga, klädsel saknas dock-
 827Svensson, Bertil för DUX, soffa, flätad rotting på stålben, enl uppg prototyp, l 205 cm, senare ben, kuddar finns men fläckiga, klädsel saknas dock-
 828Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm150
 829Okänd designer för Skogslunds Metallgjuteri, Anderstorp, klädhängare, teak och mässing, Dekorativ, l 79 cm350
 830Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak och mässing, vridbar ljusarm, tot l cirka 100 cm600
 831Penselvaser, 1 par, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av kvinnor samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia, h 28 cm, borrade för el, limmad lamphållare500
 832Bordslampor, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av barn mm i famille-rose-färger, h inkl skärmhållare 60 cm, 1 m spricka500
 833Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, tusch på papper på siden, 1900-talets 2 hälft, bildyta 77 x 38 cm-
 834Parti laddverktyg och tillbehör till hagelpatroner-
 835Reseskrivschatull, alm med lackdekor, Japan, Meiji-Taishô, dekor av solfjädrar mm, l 46 cm-
 836Okänd designer, 1950-60-tal, bäddsoffa, teak med blå ylleklädsel, l 220 cm900
 837Rune Karlzon för Svenska medaljgillet, minnesmedalj med etui, Alice Babs, silver 999/1000, numr 65/2500, 85 g, dia 5,5 cm250