SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 23/2 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Kungligt bord, förgyllt trä och stuck, ny-Louis XVI, 1800-talets mitt, svart marmorskiva med polykrom pietra-dura-dekor av blommor, brännstämplat, krönt monogram för Frederik VIII (1808-63) samt inventarienummer 1699, h 76 cm, smärre def, slitage2 000
 2Polescreen, mahogny, England, George III, sekelskiftet 1800, justerbar sköld med broderad dekor, h inkl senare, förgylld ljushållare 156 cm1 600
 3Kofod-Larsen, Ib, för Olof Persson, (OPE Möbler), Jönköping, soffa, teak med ljusbrun skinnklädsel, Kandidaten, 1960-tal, l 190 cm, smärre slitage, sköra resårband16 000
 4Kofod-Larsen, Ib, för Olof Persson, (OPE Möbler), Jönköping, fåtölj, teak med ljusbrun skinnklädsel, Kandidaten, 1960-tal, b 70 cm, smärre slitage, sköra resårband8 000
 5Renoir, Pierre Auguste efter honom, skulptur, patinerad brons, 'Coco', porträtt av sonen Claude Renoir, gjuten sign R, h exkl sockel 28 cm1 900
 6Roussel, Léon, skulptur, patinerad brons, stående kvinna med hacka, sign o dat 1913, h 43 cm-
 7Karott med lock och underfat, silver, Louis XV-stil, stpl Hénin & Cie, Paris 1891-96, dekor av akantus och rocailler, karott l 30 cm, tot vikt 1500 gr, initialer MR, inv gravyr, prov; adliga ätten Treschow6 500
 8Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), färgserigrafi, Allégresse, ed GKM, sign, dat 1998 o numr HC 2/20, synl pappersstorl 41 x 57 cm1 600
 9Figurin/ljusstake, porslin, Meissen Marcolinis period (1774-1815), putto med boll, senare, polykrom bemålning, h 24 (!) cm, smärre def700
 10Olsen, Hans för C/S Möbler, Glostrup, tillskr, fåtöljer, 1 par, palisander med lös, textilklädsel, modellnr 38401, etikettsign-
 11Olsen, Hans för C/S Möbler, Glostrup, tillskr, soffa, palisander med lös, textilklädsel, modellnr 38401, l 181 cm, etikettsign-
 12Larsson, Axel för AB Svängsta Stilmöbler, stolar, 1 par, böjträ/teak och bok, 1950-60-tal, stplsign1 200
 13Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel/telefonbänk, teak med original, rutig textilklädsel, 2 lådor, l 85 cm800
 14Sigillstämpel, mässing, Danmark, 17-1800-tal, graverat vapen för adliga ätten Krieger, adlad 1797, h 6,5 cm1 100
 15Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver, dekor av stavar, stpl Lund 1947, l 66 cm10 000
 16Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar, stpl Lund 1947, l 21 cm4 400
 17Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1913, vikt 8,96 gr 900/1000 guld3 200
 18Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld1 500
 19Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld1 600
 20Halskedja, 18 k rödguld, otydl sv stpl, l 45 cm, vikt 11,8 gr3 400
 21Armlänk, 18 k rödguld, stpl R&C Stockholm 1967, l 20 cm, vikt 14,2 gr4 200
 22Ringar, 2 st, 20 k rödguld, Sverige 1920-30-tal, tot vikt 6,5 gr2 000
 23Ring, 23 k rödguld, stpl Ceson Göteborg 1935, vikt 3,2 gr1 200
 24Armlänk, 18 k rödguld, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1912, l 19 cm, vikt 11 gr3 200
 25Armlänk, 18 k rödguld, stpl Ceson Göteborg 1945, l 18 cm, vikt 7,7 gr2 400
 26Ring, 18 k rödguld med 3 gammalslipade diamanter om tot 0,32 ct enl gravyr, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1921, vikt 2,1 gr1 500
 27Halskedja, 18 k rödguld, sv importstpl, l 37 cm, vikt 5,7 gr1 600
 28Halskedja, 18 k rödguld, stpl E Persson Båstad 1948, l 50 cm, vikt 5,7 gr1 600
 29Halskedja, 18 k rödguld, l 40 cm, vikt 3,5 gr1 000
 30Armlänk, 18 k rödguld, sv importstpl, l 15 cm, vikt 2,6 gr700
 31Brosch, 18 k rödguld, oid stpl HJ, h 5 cm, vikt 6,4 gr1 900
 32Ring, 18 k rödguld med violett spinell (?), stpl Ceson Göteborg 1960, vikt 5 gr1 100
 33Hänge, 18 k rödguld med facettslipad bergskristall, stpl Juvelfabriken Stockholm 1945, h 3,5 cm, vikt 6 gr1 400
 34Okänd designer för David Andersen Oslo, öronclips, 1 par, förgyllt sterlingsilver med röd, transparent emalj, h 3 cm300
 35Ring, 18 k rödguld med vit safir (?), stpl Guldvaruhuset Stockholm 1958, vikt 2,5 gr700
 36Fotogömma med inv glas, 18 k rödguld, 1900-talets början, sv importstpl, h 3 cm, tot vikt 3,8 gr900
 37Broscher, 2 st, 18 k rödguld med pärla, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1971 resp 1974, l 5 resp 7 cm, tot vikt 5,1 gr1 400
 38Parti ringar, armband mm, 18 k rödguld, ngn del def, tot vikt 15 gr4 400
 39Halssmycke, förgyllt sterlingsilver med paste, 1900-talets 1 hälft, l 38 cm400
 40Fotogömma, förgyllt silver med guillocherad emaljdekor, möjl Norge, 1900-talets början, sv importspl, dia 2,5 cm100
 41Theskedar, 1 par, silver, Frankrike Louis XVI, slät modell, oid mästare IP Nancy, 1700-talets slut, l 13,5 cm, tot vikt 45 gr250
 42Dessertskedar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, svensk spetsig, l 18 cm, stpl GAB Stockholm, tot vikt 440 gr, initialer JL el LJ1 400
 43Matskedar, 12 st, silver, 18-1900-tal, olika mästare, Ystad, Köpenhamn, Danzig mm, tot vikt 560 gr1 800
 44Parti the- och dessertskedar mm, silver, 18-1900-tal, tot vikt 490 gr2 000
 45Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, golvlampa mässing, modellnr 2148, design 1934, h 152 cm, medf skärm4 000
 46Goya y Fuentes, Francisco de, etsning och akvatint, 'Ysele quema la casa ', nr 18 ur Caprichios från 1799, 21,5 x 15,4 cm, litt: Harris 194.53.III.3, möjl senare avdrag1 000
 47Goya y Fuentes, Francisco de, etsning och akvatint, 'Quien mas rendido?', nr 27 ur Caprichios från 1799, 21,5 x 15,4 cm, litt: Harris 1964 62.II.2, möjl senare avdrag-
 48Perukhållare, porslin, Kina, Tongzhis tid och märke (1862-75), genombrutet liv med polykrom emaljdekor av frukter, djur, heliga föremål mm, h 28 cm3 800
 49Perukhållare, porslin, Kina, Tongzhis tid och märke (1862-75), genombrutet liv med polykrom emaljdekor av frukter, djur, heliga föremål mm, h 28 cm, botten med borrat hål1 600
 50Bowen, Owen, olja, fåreherde med fårflock på stenbro, sign o dat 1894 (?), 41 x 62 cm2 800
 51Bang, Michael för Holmegaard/Fyens Glasvaerk, bordslampa, glas, Palace, design 1978, etikettsign, tot h 49 cm800
 52Matgafflar och -knivar, 6 + 6 st, silver, svensk spetsig, knivar med stålblad, stpl GAB Stockholm, gafflar vikt 355 gr, initial C1 200
 53Tallrik, porslin, Kina Qianlong, profilerat brätte, dekor av flodlandskap i manganblå underglasyrmåleri, dia 22 cm, hårspricka, medf djup tallrik, Kina Jiaqing (1796-1820), dia 21 cm250
 54Kask, M/1887 för konstapel vid Helsingborgs Poliskår, 1 spänne samt käkrem sakn1 700
 55Polissabel i balja, sekelskiftet 1900, fäste märkt Helsingborgs Polisdistrikt, tot l 80 cm1 400
 56Polissabel i balja, 1800-tal, tot l 81 cm1 900
 57Magnussen, Erik, egen verkstad, brosch, sterlingsilver och emalj, De fem svaner fra Norden, sign, l 6 cm400
 58Malmström, Henning, olja, pojkporträtt, sign o dat 1910, 100 x 50 cm1 000
 59Dik, Pieter Daniel, olja, stilleben med äpplen och mässingsgryta, sign, 80 x 100 cm700
 60Jeppsson, Georg, olja, landskap, sign, 100 x 75 cm1 300
 61Larsson, Folke, olja, räv i landskap, sign, 60 x 50 cm350
 62Lundin, Ingeborg för Orrefors, rödvinsglas 12 st, 'Silvia', design 1957, h 15 cm, medf dito karaff1 200
 63BAST, färgserigrafi, Thug, ed Pictures On Walls (P.O.W.) 2003, numr 451/600, med förläggarens blindstämpel, pappersstorl 70 x 50 cm, P.O.W. publicerar bl a Banksys grafik500
 64Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, svärtat smide med polykroma glashängen, h 24 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem300
 65Palmquist, Sven för Orrefors, skål, vit (!) glasmassa, Colora, design 1953, dia 20 cm800
 66Palmquist, Sven för Orrefors, skål, vit (!) glasmassa, Colora, design 1953, dia 22 cm600
 67Leksak, plysch, Steiff, panda, h 40 cm350
 68Kleintjes, Johannes Leonardus (Jan), olja, Het spinnewiel - interiör med kvinna vid spinnrock, sign, 100 x 75 cm-
 69Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, 'Flambé', dekor av fiskare mm, denna sign Olson, h 20 cm, fot med smärre lagn350
 70Mutze, Walter för Rosenthal, vas, porslin, Zaubergarten, dekor i rött och guld, sign, h 16 cm, medf vas porslin, Lyngby, h 26 cm300
 71Okänd designer för Guzzini, bålskål, klar akrylplast, Capriccio, dia 34 cm, medf servietthållare-
 72Herrarmbandsur, stål, Omega Automatic Seamaster, svart läderarmband, i originaletui4 000
 73Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, Riddare 1 klassen av Kungliga Nordstjärneorden, stpl C F Carlman Stockholm, h 6 cm, vikt cirka 14 gr, i originaletui, medf miniatyr förgyllt silver och emalj3 400
 74Kandelabrar till 3 ljus, 1par, bränn(?)förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av indiansk krigare, fackla, akantus mm, h 54 cm13 000
 75Anthonszoon, Cornelius (Cornelius Antoniades), efter honom, karta, kopparstucken och handkolorerad, Daniae Regni Typus, ur Abrham Ortelius Theatrum Orbis Terrarum 1603, 35 x 25 cm, ngt gulnad1 200
 76Schiötz-Jensen, Niels Frederik, olja, samtalande flickor vid stenmur, sign o dat 1920, 41 x 55 cm900
 77Fischer, Paul, olja, Utsikt över havet vid Falsterbo, monogramsign o dat 1909, 19,5 x 41 cm, prov: Kunsthallens Auktioner 2/12 1999, lot 1319 500
 78Wildenradt Johan Peter von, olja, kustparti från Rö, sign o dat 1876, 26 x 39 cm1 200
 79Rasmussen, C Th, olja, utsikt över Aeresköping, sign o dat 1906, 45 x 55 cm-
 80Okänd designer, ant Danmark, skrivställ, silver, sk Skönvirke, ovalt, kulhamrat med bläckhorn i form av svamp, sv importstpl för A W Andersson Helsingborg 1920, l 33 (!) cm, vikt 650 gr2 000
 81Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med cabochonslipad ametist, l 37 cm, pärlor dia 6 - 8 mm350
 82Jonsson, Waldemar, egen verkstad, Skara, bägare, sterlingsilver, stpl Skara 1960, h 5 cm, vikt 75 gr500
 83Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet och sandblästrat glas, Masquerade - ur serien Masq, sign o etikettsign, h 13 cm900
 84Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, Reptil Carrara, l 31 cm, litt: Eronn s 175500
 85Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, Reptil Carrara, l 27 cm, litt: Eronn s 175500
 86Lindberg, Stig för Gustafsberg, skål, stengods 'Silur' dekor av harlekinrutor i orange och svart, 33 x 33 cm600
 87Lindberg, Stig för Gustafsberg, skål, stengods 'Silur' dekor av harlekinrutor i orange och svart, 20 x 20 cm400
 88Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, fajans, Randi/Kraka, modellnr 4199, design 1955, sign, h 30 cm450
 89Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, fajans, Randi/Kraka, modellnr 4201, design 1955, sign, h 30 cm500
 90Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemutställningen 1955 i Helsingborg (H55), 20 x 20 cm, litt: Eronn s 174, ngn nagg800
 91Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemutställningen 1955 i Helsingborg (H55), 15 x 15 cm, litt: Eronn s 174, ngn nagg450
 92Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemutställningen 1955 i Helsingborg (H55), 15 x 15 cm, litt: Eronn s 174, ngn nagg, dekor av Volkswagens logotyp350
 93Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby/Åhlén & Holm, fat, delvis glaserat lergods, modell 83130/845, sign, dia 30 cm-
 94Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vaser, 1 par, delvis glaserat lergods, Corso, modell 2149, design 1969, sign, h 25,5 cm450
 95Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålar, 2 st, delvis glaserat lergods, City, modellnr 5174, design 1958, l 23,5 cm600
 96Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, Rhodos, modellnr 4335, design 1958, dia 23 cm600
 97Larson, Lisa för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, ur serien Fat från 1955, dia 19 cm-
 98Stålhane Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat lergods, sign, l 32 cm700
 99Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, Tri/Rött band, modellnr 378, design 1954, l 34,5 cm400
 100Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, spolformad, modellnr 358, design 1944, h 14 cm300
 101Henning, Gerhard, etsning, Äventyr, ed Föreningen för Grafisk Konst 1923, 8 x 8 cm, pappersstorl 40 x 30 cm-
 102Lundell, Ulf, färglito, 'Hommage a William S Burroughs', sign EA o dat 90, 74 x 56 cm2 200
 103Lundell, Ulf, färglito, 'Hommage a William S Burroughs', sign EA o dat 90, 76 x 56 cm1 800
 104Okänd fransk konstnär, 1950-60-tal, hamnbild med båtar och hus, sign L Girard (?), 60 x 73 cm1 600
 105Friedrich-Gronau, Lore för Karsruhe Majolka, skulptur, terrakotta, kvinnohuvud, modellnr 6562, h 28 cm700
 106Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, mossgrön glaskupa med vit innerkupa, h 27 cm800
 107Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, konkava sidor, dekor av palmetter mm, 71 x 55 cm600
 108Cichocki, Maciej, olja, Zachķd, sign o dat 1977, 38 x 46 cm250
 109Fantazos, Henryk, olja, surrealistisk komposition, 'Lisc Blekitny', sign o dat 1975, 52 x 41 cm600
 110Golvljusstake, svarvat och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, justerbar skruvmodell3 200
 111Urna, rinneglaserat lergods, 1800-talets mitt, akantusornerade hänklar, dekor i brunt och grönt, h 37 cm1 000
 112Urna med hänklar, rinneglaserat lergods, 1800-talets mitt, mediciform, dekor i brunt och grönt, h 44 cm1 400
 113Pissoir, porslin, Japan, Imari, Meiji, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, h 56 cm3 200
 114Planschverk; De Märkeligste Slag i den Franske Krig fra 1796-1815..., inneh 42 kopparstuckna planscher av Napoleons fälttåg, skinnbd, folio 53 x 36 cm, fläckar, slitage2 200
 115Okänd konstnär, olja (bemålat tryck?), man i amiralsuniform, oid sign o dat 1878, 30 x 24 cm350
 116Bordslampa, (kinesiskt?) porslin med förgyllt bronsmontage, 1800-talets slut, dekor av maskaroner mm, tot h 68 cm1 500
 117Spade, smide och ek, allmogearbet, 1800-talets 1 hälft, initialer HAS o dat 1847, l 109 cm250
 118Sanders, H, olja, kanalparti, sign, 30 x 41 cm1 000
 119Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, fat, rubinglas, dia 41 cm450
 120Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, sejdel/krus, rubinglas, h 14 cm-
 121Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, kanna, rubinglas, h 21 cm700
 122Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vas, rubinglas, h 23 cm250
 123Jultallrik, porslin, B&G 1908, dia 33 (!) cm1 000
 124Okänd designer för Julius Mühlhaus & Co, Haida, pokalglas, tjockväggigt glas med emaljerad och förgylld bemålning, omkr 1920, h 20 cm900
 125Golvur, mahogny med intarsia, England George III, 1700-talets slut, urtavla i mässing med dag-, tim, minut och sekundvisare samt månfaser, h 215 cm1 200
 126Damsekretär, högklassigt arbete i André Charles Boulles stil, Frankrike, sekelskiftet 1900, svärtat fruktträ med intarsiadekor i mässing av putto, sarg med heltäckande dekor av sköldpaddsimitation, förgylld mässingsintarsia mm, uppfällbar skiva, h 92 cm1 500
 127Okänd designer, möjl för Louis Poulsen, sänglampa, svartlackerad metall och plast, tot l 40 cm-
 128Elmqvist, Hugo, vas brons, dekor av linnéor, devis Tantus Amor Florum samt porträtt av Carl von Linné, sign, gjutarstpl A B E Gj-metod Stockholm, h 23 cm2 600
 129Trulsson, Edvard, tillskr, bordslampa, brons, jugend, sekelskiftet 1900, i form av ros uppvuxen ur kranium, h 30 cm1 900
 130Silow, Ingegerd, vävnad, ylle, dekor av hjortar, sign, 70 x 115 cm350
 131Fickur, brännförgylld brons i mässingsboett, Frankrike Louis XIV, 16-1700-tal, emaljerade, romerska siffror, spindelurverk sign Marche Ā Rouen, dia 6 cm, boettens läder- eller sköldpaddsklädsel sakn9 000
 132Damfickur, 14 k rödguld, Schweiz, 1900-talets 1 hälft, boett med dekor av liljekonvalj i grön emalj och rosenslipade diamanter, dia 3 cm, vikt 24,5 gr3 000
 133Damfickur, 14 k rödguld, Schweiz, 1900-talets 1 hälft, boett med dekor av svalor med rosenslipade diamanter, dia 3 cm, vikt 23,2 gr1 800
 134Damfickur, 18 k rödguld, Omega, 1900-talets 1 hälft, dia 3,5 cm, vikt 31 gr, initilaer JL2 000
 135Damarmbandsur, 18 k rödguld, 190-talets 1 hälft, länk i förgylld mässing, dia 2,5 gr900
 136Damfickur, 14 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 3 cm, vikt 18,6 gr1 100
 137Fickalmanacka, silver och röd emalj, år 1900, importstpl för MB Stehn Halmstad, h 3 cm200
 138Granit, Erik, egen verkstad Helsingfors, ringar, 2 st, sterlingsilver, sign700
 139Ring, 18 k rödguld, stpl Anders Nilsson Lund 1927 (sonen Wiwen Nilsson övertar detta år verkstad och stämpel), vikt 4,4 gr2 200
 140Brosch, 18 k rödguld, i form av ridpiska, l 4 cm, vikt 0,8 gr400
 141Örhänge, 1 par, 18 k rödguld, i form av rosetter, stpl Ljungström & Anderson Stockholm 1946, l 15 mm, tot vikt 2,5 gr800
 142Brosch, metall och glas, art-déco, 1920-tal, dekor av spindel i nät, h 3,5 cm700
 143Broscher, 6 st samt örhängen, 1 par, silver med emalj resp gröna stenar, 1900-talets 1 hälft, bl a Aksel Holmsen Sandefjord och Hans Jensen & Co Köpenhamn900
 144Cigarettmunstycke i etui, silver, teleskopmodell, 1920-30-tal, utfälld l 6 cm500
 145Snusdosa, silver, oval med graverad dekor stpl Wilhelm Sandberg Ängelholm, l 6,5 cm, medf silverbägare, tot vikt 55 gr700
 146Stinsur, vitmetall, ant Schweiz, 1800-talets slut, dia 7 cm, glas sakn300
 147Fickur, silver, Schweiz, sekelskiftet 1800, urtavla och verk sign Antoine Moillet & Cie Génčve, oid silverstpl, dia 5,5 cm-
 148Herrfickur, silver, Omega 1900-talets början, dia 5 cm300
 149Hänge, silver och paste, otydl stpl ant Gustav Dahlgren Malmö, sekelskiftet 1900, h 6 cm, ngn sten sakn400
 150Damarmbandsur med länk, förgylld metall, Omega, 1950-tal400
 151Okänd designer, skrivbordsur/brevpress, bronserad och förgylld metall på kristallsockel, art-déco, 1920-tal, i form av glob ovanpå sköldpadda, h 11 cm3 800
 152Jaugey, Daniel, olja, 'Pots de laiterie' sign o dat 1959, 50 x 73 cm-
 153Schuiten, Francois (& Peeters, Benoît), färgoffset, Femme ā l'aspirateur/Tornado, utf 1987, version från La Route d'Armilia ur serien Les Cités Obscures, sign o numr 129/300, 68 x 50 cm, ngt veck3 200
 154Lundström, Nils Emil för Rörstrand, vas, porslin, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av krasse, sign, h 17 cm-
 155Wallander, Alf för Rörstrand, tillskr, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, kristallinsk glasyr i sk rutilblått, h 9,5 cm-
 156Wallander, Alf för Rörstrand, vaser med hänklar, 1 par, flintgods, jugend, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av kastanjer, sign, h 23 cm1 500
 157Wallander, Alf för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods, jugend, 1900-talets början, blå rinneglasyr, sign, h 23 cm900
 158Wallander, Alf för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, sign, h 23 cm900
 159Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, sign, h 17 cm-
 160Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin, jugend, 1900-talets början, sign, h 15 cm-
 161Wallander, Alf för Rörstrand, vaser, 1 par, flintgods, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av treklöver, sign, h 28 cm, 1 m smärre nagg1 000
 162Wallander, Alf för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av blommor, sign, h 29 cm700
 163Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av växtlighet, sign, h 26 cm700
 164Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av stiliserad växtlighet, sign, h 15 cm900
 165Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av stiliserad växtlighet, sign, h 15 cm900
 166Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor samt reliefdekor av vädurar, sign, h 28 cm, nagg under fot1 500
 167Wallander, Alf för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av blommor, sign, h 17 cm900
 168Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor samt reliefdekor av fiskar, sign, h 21 cm1 000
 169Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av stiliserad växtlighet, sign, h 21 cm, insida m nedsl nagg500
 170Wallander, Alf för Rörstrand, ytterkruka, flintgods, jugend, 1900-talets början, polykrom underglasyrdekor av stiliserad växtlighet, sign, h 19 cm700
 171Fickur, vitmetall, sekelskiftet 1900, dubbel boettbaksida med mekanisk, erotisk dekor, dia 5 cm4 000
 172Guldmynt, 20$, USA 1898, sk Liberty Head, myntort San Francisco, 33,44 gr 900/1000 guld12 000
 173Kamera, mässing och lackerad metall, FED 1, Ryssland 1934-52, kopia efter Leica II, medf läderetui-
 174Huggare, fransk M/1816 för fotfolk vid artilleriet, l 64,5 cm1 300
 175Hirschfänger, smide och brons, Frankrike, Louis XV, 1700-talets mitt, hornklädd kavel, parerplåt med dekor av jaktscen, klinga med Bérainornamentik samt text o dat 1747, l 74 cm, smärre def-
 176Pallasch för barn (!) med balja och portépé, ant Preussen, 1800-talets 2 hälft, tot l 66 cm1 300
 177Sabel med balja, amerikansk M/1859 för underofficer vi US Marines, etsad klinga sign Hörster Solingen, tot l 126 cm2 000
 178Wallander, Alf för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, modell Prästkrage, h 18500
 179Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe, a tergo blå stämpel 'Sunday B Morning' 91 x 91 cm1 600
 180Qvarsebo, Mikael, blandteknik, sign, 28 x 10 cm450
 181Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, hänklar i form av drakar, h 39 cm, fot med borrat hål för sladd3 200
 182Plakett, porslin i träram, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av kvinnor i landskap i famille-rose-färger, synl mått 23 x 34 cm7 000
 183Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av sk Shou-tecken och växtlighet, hänklar i form av Fo-hundar, h 43 cm, mynningsrand med bemålning500
 184Plakett, porslin, KPM Berlin, 1800-tal, oval kartusch med porträtt av Gerhard Johann von Scharnhorst med bl a Pour Le Mérite, efter original av Leonard Posch, 10 x 9,5 cm350
 185Bordsur, förgylld brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av par i rokokodräkt på klippformation, h 39 cm, pendel sakn1 100
 186Okänd konstnär, skulptur, patinérad brons, modern tillv, hare, sign Richard (?), h 43 cm2 400
 187Moigniez, Jules, skulptur, patinerad metall, boskap i landskap, sign, l 30 cm600
 188Bordsuppsats med blomsterhållare, von Schierholz, 1900-talets början, dekor av flamingos, dia 28 cm, 1 vinge med slipning150
 189Keris (kris) i balja, Indonesisn, 1900-talets 1 hälft, rikt skuren balja och kavel med dekor av demner mm, bklinga i damaskerat stål, fäste med (ädel?)stenar, kling möjl av äldre datum, tot l 53 cm-
 190Bok; Radefelt & Renner, Atlas zum Handgebrauch... in 116 Karten, 1834, handkolorerad, bladstorl 17 x 11 cm, ej genomg1 000
 191Höglund, Erik för Boda, takkrona, smide samt vitt och blått glas, 6 ljusarmar, h 42 cm2 000
 192Mann, Gunilla, färglito, Halmstad i mitt hjärta, sign o numr EA, 41 x 56 cm800
 193Lykta, kopparplåt, 1800-talets mitt el 2 hälft, h 43 cm, slitage, glas sakn-
 194Poli, Flavio för Archimede Seguso, Murano, skål glas, dekor av luftbubblor samt av påklippta duvor med gulddekor, stplsign, l 23 cm, litt: avb Marc Heireman 'Seguso Vetri d'Arte'700
 195Spruta för bemämpningsmedel, koppar, trä och mässing, Le Phénix, Anios, Bruxelles, 1900-talets början250
 196Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, violettlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm900
 197Stålhane, Carl Harry för AB Lidköpings Porslinsfabrik, tillskr, vas samt skål, Kaskad, polykrom dekor, h 6 resp 19 cm400
 198Okänd designer för Rörstrand, 1950-tal, kanna, röd- och svartglaserat flintgods med gemoetrisk reliefdekor, Cairo, h 26 cm450
 199Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad plåt, mod PH 5, dia 50 cm-
 200Dalí, Salvador, efter honom (?), färglito, surrealistiskt landskap, signerad Dalí o numr 114/300, synl pappersstorl 48 x 54 cm1 300
 201Dalí, Salvador, efter honom (?), färglito, Celestial Elephant (Space Elephant), bär signatur o numr 99/300, 48 x 39 cm1 400
 202Jonson, Sven, färglito, Den trojanska hästen, sign, ur mappen Strändernas Svall, sign HC 20/40, 48 x 40cm350
 203Jonson, Sven, färglito, Avfärden från Kalypso, ur mappen Strändernas Svall, sign HC 38/40, 40 x 48 cm300
 204Jonson, Sven, färglito, Fajakernas ö, ur mappen Strändernas Svall, sign HC 39/40, 48 x 40 cm, glas sakn300
 205Jonson, Sven, färglito, Fragmentarisk natt, sign EA, 60 x 90 cm, glas sakn350
 206Olson, Axel, lito, handkolorerad, par med fåglar, sign EA, 26 x 18 cm800
 207Olson, Axel, litografi, handkolorerad, komposition med kvinna, sign o numr 3/120, 30 x 36 cm1 100
 208Nilsson, Wiwen, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, rektagulära med initialer CG el GC, l 22 mm, stpl Lund 19451 800
 209Olson, Axel, färglito, Harlekin, sign o numr 75/200, 20 x 32 cm250
 210Olson, Axel, etsning, 'Ankarplats'. signerad EA, 34 x 52 cm, ed GKM-
 211Jacobsen, Ludvig, olja, sällskapsscen - Fredmans Epistlar Nr 29, sign, 46 x 55 cm900
 212Ditzel, Nanna, spatserkäpp, palisander och ek, design 1958, h 98 cm3 200
 213Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, häst, bemålat stengods, 'Springare', sign, h 13 cm, litt Eronn avb sid 1754 000
 214Fornasetti, Piero, egen verkstad, bordspapperskorg, delvis lackerad mässing, 1950-tal, Cannetté, h 28 cm3 800
 215Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, burk, tenn, 'Syltburken', stpl Stockholm 1981, h 9,5 cm200
 216Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, l 27 cm-
 217Herrarmbandsur, förgyllt stål, Longines Flagship Automatic, i originaletui3 600
 218Teacaddy, tenn, ant Swatow, Kina, 1800-tal, bukig med 4 små hänklar, oid stpll, h 22 cm, smärre def450
 219Morsetelegraf, mässing på träsockel, L M Ericsson, numr 8008, h 20 cm3 200
 220Okänd indopersisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouache på siden (?), fiskafänge, med förkalarande text, synl storl 30 x 20 cm350
 221Vodder, Arne för Sibast, skrivbord modell 215 samt sidomöbel, palisander, skrivbordshurts med 4 lådor, sidoenhet med 3 lådor, 5 olikfärgade, utdragbara fack, hyllor samt barskåp(!), skrivbord l 249, sidoenhet l 167 cm44 000
 222Vodder, Arne för Sibast, snurrfåtölj, palisander och stål med svart läderklädsel10 000
 223Vodder, Arne för Sibast, armstolar, 1 par, palisander med svart läderklädsel, modell 431, läder delvis med torksprickor, 1 dyna med reva3 800
 224Wanscher, Ole för Poul Jeppesen, sido/soffbord, palisander, 1950-60-tal, brännstpl samt märkt Danish Furnituremakers' control, l 75 cm1 600
 225Adolfs, Gerard Pieter, olja, tuppfäktning, Bali, sign o a tergo sign o dat 1953-55, 60 x 73 cm; prov; enl konstnärens barnbarn Eveline Borntraeger-Stoll såld genom Hultbergs Konsthandel 1955, obet retuscher-
 226Okänd italiensk konstnär, 1800-talets slut, olja, italienska gatupojkar, otydl sign Frigerio (?), 65 x 90 cm-
 227Okänd fransk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, olja, porträtt av ung kvinna, 38 x 27 cm-
 228Okänd fransk (?), konstnär, olja, kvinnoporträtt, sign Minné, 30 x 25 cm1 000
 229Moltke, Uwe Helmuth, egen verkstad Humlebaek, istång, sterlingsilver, dekor av isbitar samt av förgylld krona, sign, l 18 cm600
 230Moltke, Uwe Helmuth, egen verkstad Humlebaek, flasköppnare resp citruskniv, sterlingsilver, dekor av stiliserad flaska resp citroner samt av förgylld krona, sign, l 16 resp 21,5 cm cm500
 231Skulptur, gips, Demosthenes, kopia från Glyptoteket, h 45 cm, medf vägghylla1 600
 232Luftfuktare, majolika, Royal Doulton, 1800-talets 2 hälft, h inkl sockel 90 cm, ngn spricka-
 233Okänd italiensk konstnär, olja, kustparti, sign A Russo, a tergo etikett från Galleria Massini, Firenze, 36 x 32 cm300
 234Golvur, ek, England, 1800-talets mitt, urtavla i mässing sign John Hunt, Lichfield, h 200 cm300
 235Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall, ny-Louis XV, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft sockel i röd marmor, h 48 cm1 700
 236Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, justerbar höjd, modell E10272 000
 237Matta, semiantik Persisk, 180 x 125 cm-
 238Holm, Hans Wollrath efter Rump, Godfred, olja, samtalande herrar, 38 x 45 cm, a tergo förklarande brev2 200
 239Heerup, Henry, linoleumsnitt, kärleksvagn, sign, 41 x 57 cm250
 240Lind, Axel, olja, vinterlandskap, sign, 79 x 136 cm600
 241Okänd designer, 1950-tal, blomsterbord, svartlackerad metall, mässing ovh teak, trinagulär skiva, h 35 cm600
 242Thorborg, Helle, färglito, Vi kommer med sol, sign, dat 1978 o numr 32/65, synl pappersstorl 45 x 52 cm100
 243Jacobsen, Johan, olja, höns, sign, 30 x 41 cm400
 244Wass, Peter, olja, Slot 1 - motiv från Spanien, sign, 55 x 62 cm-
 245Wass, Peter, olja, Casa en Valtacado - motiv från Spanien, sign, 46 x 55 cm-
 246Jorn, Klaus, pastellkrita, komposition, sign, synl storl 55 x 69 cm100
 247Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, etikettmärkta 0264, slitage, sprickor450
 248Okänd designer, taklampa, metall och plast, märkta Luminaire EH 525712dia 45 cm100
 249Vinea, Francesco, efter honom, litografi (?), Unisono, tryckt sign o dat Firenze 1882, synl pappersstorl 64 x 50 cm, i rikt skulpterad rokokostilram1 100
 250Landt, Frantz, olja, skeppsporträtt, sign o dat 1963, 50 x 70 cm600
 251Bläckhorn, kristall med silvermontage, stpl C G Hallberg Stockholm 1927, l 17 cm200
 252Skrivställ, silver med glasbehållare, silver, Tyskland 1920-tal, importstpl för MB Stehn Halmstad 1930, l 24 cm, vikt exkl bläckhus 380 gr900
 253Okänd designer för Fasold & Stauch, Bock-Wallendorf, figurin, bemålat porslin, art-déco, 1920-tal, dansös, polykrom bemålning, sign, h 30 cm700
 254Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, guliriserande glasmassa, sign, h 21 cm400
 255Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av blå påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 29 cm800
 256Thevärmare, sk Theestoof, mahogny med mässingsinsats, Holland, 1800-talets 2 hälft, indraget liv, på tre kulfötter, h 40 cm, tack till Anders Bengtsson, Nationalmuseum för rättelse1 300
 257Ström, Erik, olja, Sydudde, Kråkholmen, sign, 55 x 66 cm2 200
 258Okänd designer för GAB, kaffeskedar, 12 st, silver, Carmen, tot vikt 120 gr600
 259Okänd designer för GAB, tårtgafflar, 18 st, silver, Carmen, tot vikt 270 gr1 100
 260Okänd designer för GAB, kaffeskedar, 11 + 6 st, silver, Carmen, tot vikt 155 gr800
 261Eitel, Jacques, olja, landskap från Bretagne, sign, 21 x 26 cm1 900
 262Cigaretthållare, nysilver, Atla, Danmark, art-déco, 1920-tal, h 20 cm, initialer FG el GF350
 263Miniatyrnattljusstakar, 1 par, silver, rokokostl, stpl Gösta Wessfeldt Malmö 1967, l 7 cm, tot vikt 85 gr200
 264Malmsten, Carl för Carl Löfving Tibro, soffbord, ek, 'Ovalen', stplsign, l 69 cm1 000
 265Malmsten, Carl, fåtölj, ek med brun klädsel, Stora Fjäderbrickan1 000
 266Malmsten, Carl, fåtölj, ek med brun klädsel, Stora Fjäderbrickan1 000
 267Andersson, Ivar, egen verkstad, Vislanda, skulptur på sockel, handdriven, ciselerad och förgylld koppar (i ett stycke), kvinnohuvud, sockel i driven koppar, tot h 188 cm, tillverkad efter prototyp av Olga Lanner40 000
 268Andersson, Ivar, egen verkstad, Vislanda, serveringsvagn, bonat trä med driven och hamrad tennbricka, denna sign o dat 1940, l 81 cm7 500
 269Andersson, Ivar, egen verkstad, Vislanda, skulptur, handdriven och ciselerad koppar på träsockel, kvinnotorso, enl uppgift efter original av Lino Lenzi, Bologna, h exkl sockel 37 cm8 000
 270Andersson, Ivar, egen verkstad, Vislanda, skulptur, handdriven och ciselerad koppar på träsockel, Greta Garbo, sign o dat 1931, h exkl sockel 32 cm6 000
 271Andersson, Ivar, egen verkstad, Vislanda, bordsur, handdriven mässing på svärtad träsockel, art-déco, 1920-30-tal, tot h 32 cm4 200
 272Engman, Kjell för Kosta Boda Atelier, vas/skulptur, polykrom glasmassa, clown, sign o numr, h 26 cm2 400
 273Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, delvis blå glasmassa med påklippt ansikte, sign o numr 259/275, h 26 cm, utf till Smålandspostens 125 årsjubileum350
 274Backström, Monica för Kosta Boda, skål, glas, orange kantring, sign, dia 22 cm200
 275Cunningham Cole, Carl, egen verkstad, skål, glaserat stengods, dia 23 cm, prov: gåva till konstsmed Ivar Andersson Vislanda400
 276Okänd designer, 1950-60-tal, skulptur/flasköppnare, teak, apa, modell snarlik Kay Bojesen, h 18 cm800
 277Parti theskedar, 8 st, silver, 1800-tal, Olga resp gammalfransk modell, tot vikt 175 gr500
 278Herrfickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, 1 märkt J E Andersson Vislanda, dia 5 cm900
 279Parti silver; thesil med ställ, sockerskål, gräddsnipa mm, tot vikt 750 gr2 600
 280Arborelius, Olof, olja, skogsparti, sign, 36 x 29 cm, a tergo intyg800
 281Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst; 11 kaffekoppar, 12 -fat, 12 assietter, gräddkanna, sockerskål, kakfat samt ytterkruka1 400
 282Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas 8 st, 'Helena', design 1977, h 23 cm600
 283Hörnskåp på benställning, ek med intarsia, ant Småland, 1800-talets slut, h 175 cm1 600
 284Vitrinskåp, mahogny och palisander med intarsia och mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets mitt, h 149 cm1 500
 285Vitrinbord, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, l 100 cm, övre glasskiva sakn1 600
 286Vitrinskåp, palisander med förgyllda bronsbeslag, Louis XVI-stil, ant Frankrike, sekelskiftet 1900, uppfällbar vitrintopp, klädsel i stoppat, rött siden, h 119 cm, främre glas sakn2 200
 287Speglar med handdukshållare, 1 par, skuret och bonat trä och mässing, sekelskiftet 1900, h 21 cm, smärre def1 900
 288Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis 68 del, 'Silvia', design 1957, 11 rödvins- och seltersglas, 12 starkvins- och 12 likörglas samt 10 grappa (?)glas, ngn nagg1 900
 289Okänd designer för Ystad Metall, skål, nysilver, den sk Kungaskålen, dia 28 cm250
 290Okänd norsk (?) designer, kakspade, nysilver, art-déco, 1920-tal, oid stpl, l 19 cm100
 291Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skymningslandskap, sign H Wenner, i rikt skulpterad ram, 70 x 105 cm800
 292Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets mitt, h 143 cm1 500
 293Salongsmöbel, 5 del, skuren valnöt med randig sidenklädsel, ny-Louius XVI, ant Frankrike, soffa l 140 cm1 200
 294Okänd designer, bordslampfot, porslin, Spanien, 1900-talets mitt, dekor av lejonmaskaroner, blommor mm, oid stpl, h exkl skärm 48 cm400
 295Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak med mässingshandtag, 6 lådor, framsida med bokhyllor, l 130 cm800
 296Okänd designer, bordslampa, palisander och krom, marmorerad glaskupa, art-déco, 1920-tal, h 42 cm2 000
 297Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byår/TV-möbel, bonat trä och teak med mässingsbeslag, 4 lådor samt utfällbar vikdörr bakom vilken uppfällbar hylla och botten, l 100 cm300
 298Okänd dansk designer, byrå/hallmöbel, teak med mässingshandtag, 2 lådor, l 81 cm700
 299Okänd dansk designer i Georg Thams art, snurrfåtöljer, 1 par, stål med svart skinnklädsel, 1960-tal1 700
 300Okänd dansk designer i Georg Thams art, snurrfåtöljer, 1 par, stål med svart skinnklädsel, 1960-tal1 200
 301Stånka, lackat och bemålat trä, senbarock, lock med skurna initialer APS samt datering ANO 1737, h 22 cm1 000
 302Väggdekoration/fontän, brons, 1900-tal, i form av lejonmaskaron, h 38 cm3 000
 303Väggdekoration/fontän, brons, 1900-tal, i form av lejonmaskaron, h 38 cm2 400
 304Skeppslanterna, mässing, WWII, Holder & Strudd, Sydney Australien, efter engelsk förbild, h exkl handtag 41 cm, smärre def, löst, elektrikst montage-
 305Bordslampfot, kristall med metallmontage, sannolikt Baccarat, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserad delfin, h 30 cm500
 306Sekretär, mahogny, högklassigt arbete i empire, ant Berlin, 1810-20-tal, rak form med demi-luneformat krön, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning i masurbjörk med intarsia, nyckelhålsskyltar i läder, h 146 cm, smärre fanérdef-
 307Processionskors, försilvrad mässing, koptiskt, ant Etiopien, 1900-talets 1 hälft, h 36 cm1 300
 308Portkläpp, brons, Florens, ant renässans/barock, 15-1600-tal, dekor av akantus, putti samt vapensköld med ättens De Medici vapen, h 21 cm3 000
 309Serveringsbricka, valnöt och palisander med intarsia, ant Frankrike, jugend, omkr 1900, dekor av stiliserade näckrosor, svan mm, l 44 cm, torkspricka300
 310Kanna, lysterglaserat flintgods, Sunderlan, 1800-talets 1 hälft, dekor av 'Susan & William' samt av Iron Bridge, h 21 cm, obet hårspricka, Iron Bridge var världens första, större bro att byggas av gjutjärn600
 311Vaser, 1 par, fajans, St Clément, Lunéville, 1800-talets mitt el 2 hälft, blomkalkformade med dekor av blommor och insekter i polykroma starkeldfärger, oid sign MG, h 27 cm, 1 lagad250
 312Ceremoniell pipa, ormskinnsbeklätt trä med gjutna antilophuvude, Mossi, Burkina Fasso, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 54 cm-
 313Hein, Piet, efter honom, super-egg, rökkvarts med svart läderfodral, l 3cm, i originalförp350
 314Bordsfotogenlampfot, brons, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft el slut, heltäckande dekor av broskornamentik, hermer, maskaroner mm, h exkl senare lampfäste 43 cm, elektrifierad400
 315Skrin, 2 st, trä med kopparbeslag, ant Nordafrika, 1900-tal, l 19 res 20 cm, 1 nyckel sakn-
 316Primitivt betalningsmedel, sk Knife Currency, smide och trä, Poto, Kongo, 1900-talets 1 hälft el mitt, l 66 cm600
 317Svärd i balja, sk Iban Dayak Mandau ('huvudjägarsvärd'), fäste i skuret ben och rotting, klinga i smide med mässingsinkrusteringar, balja i rikt skuret trä och rotting, kompletterat med sidenkoger, detta Kina, Qing, Sarawak Malaysia, 1800-tal, tot l 72 cm1 100
 318Svärd i balja, sk Klewang, Indonesien, 18-1900-tal, fäste i skuret buffelhorn, parerbygel och klinga i smide, balja i hardwood med metallmontage, tot l 64 cm350
 319Svärd i balja, sk Takouba, Tuareg, 18-1900-tal, läderklädd balja och fäste med koppar och mässingsdekor, klinga i smide, tot l 99 cm, smärre def600
 320Svärd i balja, sk Takouba, Tuareg, 18-1900-tal, läderklädd balja med flätad dekor, klinga i smide, tot l 91 cm, doppsko och fästets läderbekläsdning sakn600
 321Svärd, smide med läderklädd kavel, sk Kaskara, Sudan, Chad el Eritrea, 1900-talets början, l 104 cm900
 322Portkläpp, brons, 17-1800-tal, dia 16 cm1 200
 323Kniv i balja, möjl Himalaya, 1900-talets början, tot l 35 cm-
 324Kniv i balja, sk Khukri, Nepal, 1900-talets början eller 1 hälft, läderbalja med 2 mindre knivar mm, tot l 45 cm-
 325Oljelampa för vägg, sk Aarti, Indien, 1900-talets 1 hälft, tot h 31 cm200
 326Prischl, Adolf för Goldscheider, tillskr, figurin, patinerad terakotta, sittande akt, modellnr 8665, h 33 cm2 800
 327Brännvinsbehållare, nysilver, sekelskiftet 1900, urnformad med lockknopp i form av putto med vindruvor, 3 tappkranar med text Aquavit, Renadt samt Kummin, h 59 cm4 000
 328Skogh, Ulla för Ystad Metall, skålfat, tenn, dekor av David och Batseba, sign, stpl Ystad 1949, dia 40 cm-
 329Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte, dekor av flodlandskap, insekter mm i underglasyrblått, l 27 cm900
 330Skulptur, malakit, modern tillv, majskolv, h 35 cm1 200
 331Skålar, 2 st, malakit, modern tillv, l 20 cm, tot vikt cirka 7,5 kg (!)450
 332Malakitkluster, delvis facettslipat, l 19 cm, vikt 3,3 kg900
 333Parti malakit, bl a ägg, största ägg l 15 cm, vikt 2,9 kg1 500
 334Plakett, bemålat flintgods, Capo di Monte, 1900-talets 1 hälft, bataljscen (slaget vid Wien ?), i delvis förgylld ekram, tot mått 29 x 39 cm1 100
 335Bordsskulptur, metall och marmor, dekor av spränggranat, märkt Kjöbenhavns Töjhus, 1900-talets 1 hälft, h 32 cm350
 336Krus, saltglaserat stengods med tenn, Hofbräuhaus, München 1897, h 22 cm100
 337Assietter, 3 st, porslin, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar mm i Kantonemalj mot celadonfond, dia 19 cm500
 338Assietter, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), oktogonala med blå underglasyrdekor av flodlandskap, dia 19 resp 20 cm300
 339Flintyxa, yngre stenålder, modern träskaft, medf div certifikat, l 40 cm300
 340Tallrikar, 4 st, fajans, ant Delft, 1700-tal, kinesicerande dekor av blomsterurnor mm i koboltblått, dia 23 cm, skador100
 341Tallrikar, 2 st, fajans, 1nt Delft 1700-tal, kinsecerande dekor av växter mm i koboltblott, dia 23 cm, kantnagg100
 342Fartygsmodeller, 2 st, sterlingsilver, ant Dubai, 1900-talets slut, l 19 cm250
 343Tomte, keramik med skottkärra i rödmålat trä, möjl Heissner, 1900-talets 1 hälft, h 50 cm1 700
 344Soffa, skuret och förgyllt trä, Louis XVI-stil, 1900-talets början, l 135 cm800
 345Bertius, Petrus, karta, kopparstucken och handkolorerad, 'Description de l'isle de Gothland' ur Tabularum geographicarum contractarum Amsterdam omkr 1620, synl pappersstorl 11,5 x 16 cm1 600
 346Fat, 3 st, tenn, 17-1800-tal, 1 Nicolaus Justelius Eksjö 1812, 1 J F Werrenrath Lund 1870 samt 1 m otydl stpl, dia 32 - 34 cm, skador350
 347Slaglåspistol, mässing, Småland 1800-talets mitt, l 16 cm, varbygel saknas600
 348Pistol, flintlås, Thomas Ketland & Co London 1700-talets slut, valnötsstockad, varbygel, kolvkappa och sidobleck i mässing, l 42 cm3 000
 349Stegpall, krom med röda melaminskivor, h 60 cm700
 350Okänd designer, 1900-talets mitt, dokumentmöbel, ljus björk med svärtade handtag, 10 lådor, h 75 cm, smärre def600
 351Parti silver; bricka, sockerskål, gräddkanna, servietthållare samt sockertång, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, tot vikt 530 gr1 700
 352Eckardt, Christian, olja, Idyllisk sommardag vid ingången till Dyrehaven, norr om Köpenhamn, sign, 42 x 62 cm30 000
 353Okänd dansk designer, öronlappsfåtölj, palisander med svart läderklädsel, modell snarlik Börge Mogensens 2202 för Fredericia Stolefabrik2 200
 354Okänd dansk designer, fåtölj, palisander med svart läderklädsel, modell snarlik Börge Mogensens 2207 för Fredericia Stolefabrik1 700
 355Okänd dansk designer, 1950-tal, soffbord, teak, undre tidningshylla med mässingsstavar, l 128 cm, skiva med slitage300
 356Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948, 6 väggsektioner, 2 skåp, 1 vitrindel, 15 hyllplan samt -hållare, ngn del med skador5 500
 357Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948, 6 väggsektioner, 2 skåp, 1 vitrindel, 16 hyllplan samt -hållare, ngn del med blekning5 500
 358Okänd dansk designer, 1940-50-tal, soffa, 2-sits, betsat trä med senapsgul klädsel, l 124 cm700
 359Volther, Poul M för FDB, stolar, 1 par, teak med randig klädsel, modell J61, design 1952-
 360Buck, Erik för OD Möbler, stolar, 4 st, teak med textilklädsel600
 361Okänd dansk designer, 1950-tal, satsbord, 2 del, teak, b 60 cm1 100
 362Byrå/köpmansdisk, fur, 1900-tal, 3 lådor (med falska lådfronter), b 123 cm, renoverad och kompletterad-
 363Kjersgaard, Aksel, egen verkstad, vägghyllor, 1 par, 1950-60-tal, teak, modell 126, stplsign o märkt Danish Furnituremaker's Control, l 45 cm1 900
 364Väggspegel, bronserat och bemålat trä och pastellage, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 112 cm, slitage450
 365Blomsterlådor, 1 par, varmförzinkad metall, modern tillv, l 52 cm900
 366Blomsterlådor, 1 par, varmförzinkad metall, modern tillv, l 52 cm800
 367Blomsterlådor, 1 par, varmförzinkad metall, modern tillv, l 52 cm800
 368Svensson, Alf för Bra Bohag, soffbord, palisander med glasskiva, 1950-60-tal, 100 x 100 cm, smärre nagg800
 369Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, taklampa, delvis lackerad mässing och teak, Nordlys, design 1962, l 62 cm, glaskupor sakn200
 370Takkrona, mässing, barock, 16-1700-tal, 6 ljusarmar, h 32 cm-
 371Hamlet, Sven Olof, olja, Lökar på bord, sign o dat 1959, 50 x 58 cm, a tergo etikett600
 372Ekseilius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, armstolar, 4 st, bok med textilklädsel, etikettsign-
 373Okänd designer, canapé, krom med svart konstläderklädsel, modern tillv, l 175 cm-
 374Okänd designer, taklampa, metall, art-déco, 1920-tal, 3 ljusarmar, h 57 cm600
 375Goetz, Henri, färgetsning, Composition I, sign o nyumr 29/50, 33 x 40 cm300
 376Wedel, Nils, färglito, komposition, sign o numr 140/260, 30 x 53 cm300
 377Panton, Verner för Vitra, stolar, 5 st, röd plast Panton Chair, design 1960, etikettsign samt med gjuten signatur4 200
 378Söderholm, David, olja, vinterlandskap med stugor, sign, 46 x 69 cm400
 379Spegel, bemålat och bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av sfinxer, fyrfat mm, h 89 cm, renoverad, kompletterad250
 380Okänd designer för Hjørnebo System, skåp, palisander med inv belysning, 1960-tal, etikettmärkt, b 86 cm1 900
 381Kärra, trä och bemålad metall, 1900-talets mitt, l exkl stång 77 cm350
 382Bojesen, Kay, gunghäst, bok, design 1936, stplsign, l 85 cm, handtag/pinne sakn, visst slitage500
 383Okänd designer för Hjørnebo System, skrivmöbel, palisander, underdel med 2 skjutdörrar, överdel med hylla samt skrivklaff, bakom vilken hyllor och lådfack, etikettsign, b 85 cm-
 384Salongsbord, 2 st, vitlackerat och bronserat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, l 73 resp 93 cm, slitage, 1 pinjekotte sakn1 000
 385Jensen, Carlo för Poul Hundevad, vägghylla, underdel med lådor, palisander, design 1968, h 196 cm, b 108 cm600
 386Jensen, Carlo för Poul Hundevad, vägghylla med underskåp, palisander, design 1968, h 196 cm, b 139 cm600
 387Jensen, Carlo för Poul Hundevad, vägghylla med underskåp, palisander, design 1968, h 196 cm, b 139 cm900
 388Matbord med 3 iläggsskivor, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets början, tot 300 x 115 cm, slitage800
 389Okänd designer, matbord med uppfällbar extraskiva, svartlackerat trä på metallstativ, tot 240 x 90 cm1 100
 390Aalto, Alvar för Artek, bord, björk med svart laminatskiva, ant modellnr 81B, design 1934, stplsign, 150 x 56 cm1 500
 391Aalto, Alvar för Artek, bord, björk med svart laminatskiva, ant modellnr 81B, design 1934, stplsign, 150 x 56 cm1 400
 392Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 48 cm-
 393Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 50 cm-
 394Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 49 cm-
 395Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 47 cm-
 396Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 51 cm-
 397Skulptur, sten, stående figur, ant Nomoli, Kissi el Membe, Sierra Leone/Guinea Bissau, h 35 cm-
 398Skulptur, skuret trä, Västafrika, 1900-talets mitt, stående kvinna, h 56 cm-
 399Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok och teak med textilklädd sits500
 400Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 4 + 4 lådor, h 100 cm-
 401Sundberg, Kjell, olja, Väntan, sign, 40 x 29 cm100
 402Matta, old Hamadan (?), 125 x 70 cm100
 403Industrilampa, Philips SDK/250, dia 42 cm200
 404Industrilampa, Philips SDK/250, dia 42 cm200
 405Okänd designer för Koch & Lowy, golvlampa, OMI, stål och vitlackerad aluminium, 2 ljuskällor, h 152 cm400
 406Okänd designer för Koch & Lowy, golvlampa, OMI, stål och svartlackerad aluminium, 2 ljuskällor, h 152 cm450
 407Okänd designer, syvagn, teak och bonat trä, l 62 cm-
 408Okänd dansk designer, tidskriftshållare, palisander och textil, l 50 cm300
 409Bordslampfot, förgylld brons på serpentinsockel, sekelskiftet 1900, dekor av porträttkartuscher, h 27 cm, ej tillh lamphållare100
 410Dahl, Peter, färglito, Bugg, sign o numr 63/290, 75 x 55 cm700
 411Reseskrivschatull, palisander med pärlemorintarsia, England, 1800-talets mitt, inv utfällbar skrivskiva, l 31 cm, smärre def250
 412Wikkelsø, Illum för CFC Silkeborg, fåtöljer, 2 st samt soffbord, ek med rottingklädsel, Plexus, 1960-tal, slitage, ngn del sakn100
 413Fenger, Joergen, skeppsur samt -barometer, brännlackerad metall, dia 13 cm100
 414Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 13 cm, obet nagg-
 415Bang, Arne, urna med hänklar, glaserat stengods med rottinghandtag, dekor i blått och brunt, sign, h exkl hänklar 17 cm-
 416Miniatyraltare, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av skrivtecken, öppningsbar kammare, l 11 cm, 1 dekorelement sakn-
 417Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, vinterlandskap med hus och personer, 21 x 27 cm350
 418Lundgreen, Aage, olja, landskap, sign, 24 x 32 cm-
 419Olsen, Einar, olja, vinterlandskap, sign o dat 1917, 22 x 27 cm-
 420Ernst, Ole Otto, olja, självporträtt, sign o dat 1985, 80 x 60 cm500
 421Thorborg, Helle, färgserigrafi, Vi kommer med sol, sign o dat 62, synl pappersstorl 45 x 67 cm-
 422Markussen, Olaf, olja, Efterår, sign o dat 1966, 55 x 76 cm250
 423Larsen, Thorvald, olja, Bag bondegaarden, vinterdag, Viksö, sign o dat 1916, 43 x 50 cm800
 424Sörensen, Sören, olja, Samsöstue, sign, 39 x 45 cm-
 425Popescu Ioan Christian (PIK), gouache, stående akt, sign, synl storlek 39 x 29 cm400
 426Stolar, 12 st, bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, ballongrygg, senare sitsar med svart textilklädsel1 600
 427Matsalsmöbel, 10 del, mahogny, George III-stil, 1900-talets 2 hälft, 8 stolar, sideboard samt matbord med 1 fanerad och 3 ofanerade iläggsskivor, tot l 362 cm700
 428Okänd dansk designer för Vitré, snedklaffsekretär, teak och ek, 3 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och hylla, etikettsign samt märkt Danish Furnituremaker's Control, l 90 cm800
 429Snedklaffsekretär, ek med mässingsbeslag, barock, 1700-talets 1 hälft, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, l 117 cm, 2 lås lösa100
 430Sekretär, mahogny med svart marmorskiva, Louis Philippe, Frankrike, 1800-talets 1 hälft, frotn med låda, dubbeldörrar samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 143 cm1 100
 431Armstol, mahogny, Louis Philippe, Frankrike, 1800-talets 1 hälft, skurna armlän, lagn450
 432Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, fåtölj, ek med stoppad textilklädsel, Slädstolen, modell 160, design 1961, etikettsign samt märkt Danish Furnituremaker's Control, stoppning torkad-
 433Kaffekoppar med fat, 17 + 14 st, porslin, Royal Copenhagen, nyrokoko, 1800-talets 1 hälft el mitt, förgylld dekor100
 434Boel, Karen, egen verkstad, skål, delvis glaserat stengods, sign, h 28 cm100
 435Okänd designer för Söholm, vas, glaserat lergods, sign, h 22 cm100
 436Bordslystrar, 1 par, vit marmor och mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, h 38 cm100
 437Okänd designer för Lyngby, figurin, porslin, barn med sköldpadda, polykrom underglasyrdekor, l 14 cm150
 438Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide, sign A Mikkelsen, Kautokeino Finnmark o dat 14/8 1960, tot l 26 cm400
 439Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets mitt, l 50 cm, nyckel sakn100
 440Bordsuppsats, porslin, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av putti mm, polykrom bemålning, h 30 cm2 400
 441Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av blommor, h 27 cm250
 442Okänd designer för Nissen, skål, svarvad teak, 1950-60-tal, brännstpl, h 14 cm200
 443Haas, Johann Jacob Georg, kopparstick, 1700-talets slut, Eremitageslottet i Dyrehaven, sign i plåten, synl pappersstorl 22 x 29 cm300
 444Schlegel, Fritz för Lyfa/Fog & Mörup, taklampa med hissanordning, mässing, dia 43 cm500
 445Spegel, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 80 cm200
 446Okänd dansk designer, soffa, röd ylleklädsel på teak(?)ben, l 136 cm-
 447Beck, Christian Frederik, olja, skymningslandskap från Salten å, Jylland, sign o dat 1901-2, 80 x 125 cm, prov: Bruun-Rasmussen auktion 5401 100
 448Mandruzzato, Alessandro, Murano, vas, glas, dekor i gult och rött underfång, h 12 cm300
 449Spelbord, mahogny, Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, låda i sarg, utfällbara bakben, b 87 cm-
 450Kista, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, inv med humoristisk bemålning, denna sign Hasse Schlyter o dat 1930, l 97 cm100
 451Taklampor, 2 st, vikt plast, Le Klint-
 452Winther, Frederik, olja, landskap med kor - motiv från Hallands Väderö, sign o dat 1871(?), 25 x 35 cm350
 453Reinhard, Holga Elise Amalie, olja, bondflickor, sign o dat 1880, 37 x 32 cm800
 454Bloch, Henrik, blandteknik, kostymskiss till baletten Kurtisanen på Det Kgl Teater i Köpenhamn, sign o dat 1953, pappersstorl 57 x 46 cm150
 455Wenck, Heinrich, akvarell, interiör från Palazzo Vecchio, Florens, sign o dat 1888, enl påteckning a tergo utställd Charlottenborg samma år, synl pappersstorl 37 x 26 cm, gulnad1 200
 456Wielopolska, Brita för Pho2, Köpenhamn, fotografisk komposition med Holmens Kirke och Frederiksborgs Slott, 55 x 40 cm-
 457Heilmann, Gerhard, olja, landsby, sign o dat 1892, 24 x 34 cm500
 458Jaillot, Hubert och Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken, Le Royaume du Danemark...., Paris omkr 1683, synl pappersstorl 62 x 91 cm, gulnad900
 459Heilmann, Gerhard, olja, fiske vid dansk landsby, sign o dat 1893, 45 x 63 cm, duklagn200
 460Probst, Georg Balthasar erfter Probst, Georg Matthäus, kopparstick/tittskåpsbild, handkolorerad, gamla Christiansborg Slott, köpenhamn, utf 1746, synl pappersstorl 38 x 48 cm350
 461Christensen, Anthonore (Anthonie), olja, blommande rosor, sign o dat 1900, 40 x 43 cm2 800
 462Okänd engelsk (?) konstnär, olja, ålandskap med flugfiskare, sign W Baker o dat 1895, 64 x 77 cm300
 463Neumann, Johan, olja, Frisk morgon vid Kullen, i bakgrunden Hallandsås, sign, 46 x 70 cm500
 464Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti, sign o dat 1917, 27 x 35 cm150
 465Okänd konstnär, 1800-tal, relief, förgylld metall i svart trävitrin, Charles Dickens, tot mått 37 x 30 cm700
 466Hansen, Severin för Haslev Møbelsnedkeri, soffbord med två utdragbara skivor, teak, l exkl utdrag 150 cm1 700
 467Volkersen, Alvhilde, blyerts, blomsterstilleben, sign Köpenhamn o dat 4 october 1824, i samtida ram, synl pappersstorl 50 x 37 cm, gulnad300
 468Ramar, 3 st, mahogny, sekelskiftet 1900, medf tryck efter Velazquez, Rembrandt och Strozzi, innermått 46 x 35-37 cm300
 469Okänd konstnär, olja, vy över gård med kolmilor (?), sign JKJ o dat 1884, 43 x 60 cm100
 470Bok; Persson, Folke & Rundqvist, Agne, Antologia Gothoburgiensis, Göteborg 1953, skinnbd, folio100
 471Bok; Kasper, inb årg 1869-71 samt 75-78, klbd-
 472Bok; Arwidson, Adolph Ivar, Trettio-åriga kriget, PG Berg Stockholm 1861, talrika ill av Axel Jacob Salmson, slitage, ej genomg-
 473Häften, 2 st, Femårsberättelser för Hallands Län 1837-47, Norstedt Stockholm 1844 resp 1851300
 474Daguerrotypier, 2 st samt ambrotypi, 1800-talets mitt, slitage200
 475Utgår-
 476Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, etikettmärkta 0964, slitage, sprickor, ryggarna spräckta200
 477Okänd polsk konstnär, skulptur/mobil, brons, dekor av St Göran, dubbelörnar mm, h 48 cm200
 478Stort parti kakelplattor, 17-1800-tal, dekor i manganviolett, skador2 000
 479Stort parti kakelplattor, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, skador1 800
 480Parti delvis äldre diverse; tenn, keramik mm, delvis m skador600
 481Danckerts, Justus, karta, kopparstucken och handkolorerad, Insularum Danicarum...., Amsterdam cirka 1670, synl mått 51 x 60 cm, gulnad1 600
 482Blyglasfönster, 1 par, 1900-talets 2 hälft, dekor av kvinnor, 35 x 26 cm100
 483Blyglasfönster, 1 par, sekelskiftet 1900, 53 x 42 cm, 1 glas sakn450
 484Käppar, 6 st varav 2 m silverkrycka700
 485Paraplyställ, läder, ant England, 1900-talets 2 hälft, h 52 cm1 200
 486Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor, l 65 cm600
 487Bokskåp, mahogny med svärtade detaljer, högklassigt arbete i empire, 1810-20-tal, underdel med skåpsdörrar, h 207 cm, smärre fanérdef, senare nyckelhålsskyltar, nyckel sakn1 900
 488Väggspegel, mahogny med förgyllda detaljer, empire, 1820-30-tal, h 129 cm1 100
 489Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak och bok, 6 lådor, b 66 cm1 800
 490Byrå, palisander med intarsia och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 71 cm250
 491Okänd dansk designer, 1950-tal, matbord med 2 utdragbara iläggskivor, tot 222 x 85 cm, oid stämpelsign2 400
 492Okänd dansk designer, 1950-tal, matbord med 2 utdragbara iläggskivor, tot 245 x 91 cm800
 493Afdal, Torbjörn för Bruksbo, soffbord, palisander med uppfällbar formicaskiva, Sari, design 1962, tot l 210 cm4 800
 494Okänd designer för Karhumuovi, galgar, 4 st, plast, Decembre, 1970-tal, l 40 cm-
 495Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets mitt, h 45 cm600
 496Hallampa, pressglas med prismor, 1900-talets 1 hälft, h 30 cm2 800
 497Hvidt, Christian förSøborg Møbelfabrik, fåtöljer, 1 par, teak med blå textilklädsel1 000
 498Kandelaber till 3 ljus, svartlackerat smide, 1900-talets 2 hälft, dekor av tupp samt hängen, stpl Mora, h 56 cm600
 499Skeppsmodell, trä, 1900-talets 2 hälft, l 56 cm250
 500Cyrén, Gunnar för Orrefors, vinprovarglas, 18 st, Elixir, design 1969, medf 4 cognacskupor Orrefors1 800
 501Johansson, Judith egen verkstad, matta, rölakan, Grön Höst, design 1962, sign, 210 x 130 cm3 800
 502Okänd designer, soffbord, teak, 1900-talets 2 hälft, stplsign VM Kvalitet, l 115 cm350
 503Okänd designer för Olof Persson, (OPE Möbler), Jönköping, fåtöljer 1 par, bonad bok med blå sammetsklädsel-
 504Okänd designer för Christian Linneberg, Odder, armstolar, 3 st, svartlackerat trä med intarsia, geometrisk form, blå, löstagbara dynor600
 505Okänd designer i Ole Wanschers art, armstolar, 1 par, bonad bok, 1900-talets mitt-
 506Okänd dansk designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, teak, l 80 cm100
 507Symaskin i låda, Husqvarna 2000-
 508Okänd designer, fåtöljer, 1 par, valnöt med grön plyschklädsel, sen jugend, omkr 19202 000
 509Trädgårdsmöbel, 3 del, modern tillv, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 120 cm300
 510Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, bok med svart konstläderklädsel100
 511Fåtöljer, 1 par, bonad björk med helstoppad plyschklädsel, sk Emmafåtöljer, 1900-talets mitt450
 512Ekselius, Karl Erik för J O C Vetlanda, stolar, 1 par, aluminium med rosa tygklädsel600
 513Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, bok med röd sammetsklädsel100
 514Sekretär, pyramidmahogny, empirestil, 1900-talets mitt, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 128 cm600
 515Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtölj, bonad bok med grön skinnklädsel1 000
 516Rökbord, skuret trä med intarsia, Egypten, 1900-talets 2 hälft, dekor av kameler mm, h 55 cm, smärre def100
 517Nattier, Jean Marc & Audran, Gérard efter Rubens, Sir Peter Paul, kopparstick, 5 st, ur serien La galerie du palais du Luxembourg från 1710, synl pappersstorlek 50 x 37 cm, möjl senare avdrag1 000
 518Bord, skuren och bonad ek, art-déco, 1920-tal, l 88 cm100
 519Holm, Åke, linoleumsnitt, 4 st, samtl sign600
 520Colombo, Joe för Husqvarna, bordslampa, vit plast modell KD 27, designad 1967, dia 24 cm, spricka300
 521Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, taklampa, rödlackerad metall, Tuben, l 130 cm100
 522Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, mässing och blått glas, sign, h 14 cm350
 523Parti ytterkrukor, glaserat lergods, Uppsala Ekeby mm500
 524Käll, John för Elme, fönsterdekoration, glas, dekor av vikingaskepp, sign, 13 x 36 cm-
 525Spelbord, ek, nyrenässans, sekelskiftet 1900, kannelerade ben, enl uppg tillverkat av snickare på Löfsta Bruk, b 91 cm, låstapp sakn100
 526Strömberg, Erik, blandteknik, komposition, sign, 24 x 16 cm-
 527Malmsten, Elsebeth, färglito, komposition, sign o numr 132/720, synl storl 39 x 29 cm-
 528Bord samt 2 stolar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft, bord dia 80 cm500
 529Rullklaffsekretär, mahogny, 1900-tal, 3 lådor samt rullklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 105 cm600
 530Matservis, porslin, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av strödda rosor, förgyll kantrand1 900
 531Axelsson, Åke för Gärsnäs, armstolar, 4 st, bok med vit skinnklädsel, London, brännstpl-
 532Karott, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor i blå och röd emalj, spår av blomma i sepia, l 25 cm-
 533Okänd designer, fåtöljer, 1 par, krom med violett textilklädsel, 1900-talets slut, h 80 cm-
 534Byrå, valnöt och bonad fur, oscariansk, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 104 cm500
 535Prydnadskanon, mässing på trälavett, 1900-tal, dekor av Christian IV namnchiffer, eldrör l 50 cm1 000
 536Kaminset, 3 del samt gnistskydd, mässing, sekelskiftet 1900, gnistskydd b 58 cm500
 537Tilgman, Harry för Tilgmans, skulptur, bemålat lergods, bison, osign, h 14 cm150
 538Okänd designer för Tilgmans, skulptur, chamotterat och bemålat lergods, stående flodhäst, sign, l 24 cm700
 539Stort parti salt- och pepparströare100
 540Cd-spelare med klockradio, Alio, fjärrkontroll medf100
 541Takkrona, mässing med droppformade prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 55 cm1 600
 542Flyssa med balja, trä och smide, Algeriet/Marocko, 1900-talets mitt el 2 hälft, intarsiadekor i tenn och röd lack, tot l 61 cm100
 543Väggplåt, gjutjärn, möjl Husqvarna, sekelskiftet 1900, dekor av Tors kamp mot jättarna, h 65 cm1 100
 544Okänd designer, 1970-tal, soff/lampbord, 1 par, palisander, 70 x 70 cm-
 545Konsol, förgyllt trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, l 64 cm, slitage, skiva sakn600
 546Orup, Bengt, färglito, komposition, sign o numr 26/50, 30 x 45cm150
 547Carlson, Einar, olja, Najaden med slottet, sign, 40 x 50 cm600
 548Åsberg, Stig, 'VIDI', olja, 'Bagatell', sign o dat 1988, 16 x 22 cm-
 549Åsberg, Stig, 'VIDI', olja, 'Bagatell', sign o dat 1988, 24 x 19 cm-
 550Åsberg, Stig, 'VIDI', olja, 'Horisont A', sign, 24 x 19 cm-
 551Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, vägglampor, 1 par, mässing, 'Bumling', design 1968, dia 19 cm, raster saknas, skador300
 552Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, golvlampa 'Bumling' med 1 ljusarm, mässing, design 1968, dia 19 cm, raster saknas, slitage450
 553Hals- resp armlänk, sterlingsilver, l 20 resp 43 cm, tot vikt 36 gr200
 554Ytterkrukor, 5 st samt underfat, keramik samt plast, bl a Arabia, Uppsala Ekeby350
 555Linneskåp, mahogny, 1920-30-tal, 2 skåpsdörrar samt 4 lådor, b 119 cm-
 556Åsberg, Stig, 'VIDI', olja, 'Horisont B', sign o dat 1989, 24 x 19 cm-
 557Galster, Johan efter honom, skulptur, patinerad brons på palisandersockel, Kristian X till häst, tot h 22 cm400
 558Okänd designer, 1950-60-tal, telefonhylla, teak och bok, 2 hyllplan samt låda, stpl Svensk Möbelindustri, b 43 cm200
 559Ristmägi, Aleksander, blandteknik, humoristiskt strandmotiv, sign, 22 x 29 cm200
 560Ahrström, Folke för Gense, matbestick, rostfritt stål, modell Thebe700
 561Matbestick, nysilver, modell Chippendale, stpl GAB Stockholm600
 562Okänd designer för Dansk Guldindustri, Randers, parti coctailskedar, tilltuggsnålar mm, sterlingsilver, delvis i originalförp900
 563Sidenbroderi, sengustavianskt, landskap med slottsbyggnad (möjl Vittskövle) och staffagepersoner, sign Sophie Söderling o dat 1807, 24 x 32 cm900
 564Fragment av bonadsmålning, 1800-talets början, motiv med intåget i Jerusalem, 20 x 31 cm-
 565Spegel, 1800-talets slut, sk glasmästarspegel, dekor i hinterglasmalerei, h 64 cm250
 566Parti dalahästar, skuret och bemålat trä, 1900-tal, h 8 - 21 cm300
 567Okänd italiensk konstnär, olja, vy över Limone sul Garda, otydl sign, 35 x 50 cm300
 568Snurrbokhylla, ek, 1900-talets 1 hälft, h 76 cm, smärre def1 600
 569Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 64 cm100
 570Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 64 cm200
 571Okänd Österrikisk designer, jugend, 1900-talets början, pianobelysning, bronserad metall med grön och vit glaskupa, h 27 cm350
 572Mattor, 2 st, delvis silke, ant Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar mm, 35 x 30 cm100
 573Takkrona till 4 ljus, hamrad koppar, nationalromantik, 1900-talets början, dia 50 cm350
 574Nyström, Gert för Hyllinge, ( i drift 1962-78), taklampa, glas, dekor i mossgrönt överfång, etikettsign, h 23 cm-
 575Larsson, Olle, akvatint, Clocharder på Place Contrescarpe, Paris 1957, sign o numr 37/50, synl pappersstorl 17 x 21 cm-
 576Okänd dansk designer, 1950-tal, skåp, teak, 2 skåpsdörrar och 2 två lådor, teak, b 78 cm500
 577Okänd dansk designer, 1950-tal, skrivmöbel, teak, underdel med 3 lådor samt skrivskiva, överdel med 6 lådor, lucka samt fack, b 100cm1 900
 578Konsolskåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, front med skåpsdörr och låda, h 80 cm350
 579Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor, b 60 cm700
 580Okänd dansk designer, 1950-tal, serveringsvagn med 2 uppfällbara klaffar, teak, undre tidskriftshylla, tot l 130 cm450
 581Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, mässing, plexiglas och brunlackerad metall, h 135 cm300
 582Jönsson, Erik, olja, hamnmotiv från Malmö, sign, 46 x 55 cm100
 583Okänd dansk designer, 1950-tal, matbord med en uppfällbar klaff, teak, tot 150 x 60 cm450
 584Okänd dansk designer, 1950-tal, byrå, teak, 3 lådor, b 67700
 585Snedklaffsekretär, valnöt med mässingsbeslag, ant Skottland, Georg II, 1700-talets mitt, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum b 91 cm, smärre def350
 586Bälgkamera, sekelskiftet 1900, West Pocket Kodak, design 1902, med läderfodral100
 587Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underglasyrdekor av violett band, sign o numr LH1242 (1956), h 16 cm100
 588Soffbord, bonad bok och valnöt med intarsia, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor, dia 60 cm100
 589Koffert, rödlackerat trä, sekelskiftet 1900, l 80 cm-
 590Skåp på (senare) benställning, ek, 1700-tal, benställning från sekelskiftet 1900, h 130 cm, renoverat-
 591Okänd designer, golvlampa, bronserad metall, 1920-30-tal, h 145 cm350
 592Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, stål med aluminiumskärm, h 132 cm-
 593Skåp, ådringsmålat trä, 1800-talets 2 hälft, 1 låda samt skåpsdörr, h 177 cm, renoverat, skador-
 594Kista, bonad ek med svärtade järnbeslag, 17-1800-tal, l 122 cm100
 595Mangelbräden, 2 st, ek, allmogearbeten, 1800-tales 1 hälft, 1 m skuren dekor av häst, 1 m kurbitsmålning samt initialer APS o dat 1846, l 59 resp 63 cm, 1 orangripet-
 596Matta, old persisk med bönenisch, 115 x 95 cm100
 597Bokhylla, bonad fur, 1910-20-tal, h 192 cm100
 598Månsson, Carl, olja, skånskt landskap, sign, 56 x 74 cm150
 599Frandsen, Benny för Frandsen, golvlampa, delvis lackerat stål, Jaws, h 150 cm800
 600Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, grålackerat gjutjärn och stål, justerbar ljusarm-
 601Skridskor, 1 par, stål och läder, Polar Werke AG Remscheid, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 31 cm100
 602Fotogenlampskupa, frostat glas, sekelskiftet 1900, h 22 cm300
 603Fåtölj, svarvad valnöt med helstoppad, röd plyschklädsel, sekelskiftet 1900900
 604Soffgrupp, 5 del, skuren valnöt, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, soffa, 2 fåtöljer och 2 stolar, soffa b 130 cm2 000
 605Golvlampa, mässing, 1900-talets början, h inkl skärm 168 cm250
 606Fåtölj, skuren valnöt med grön plyschklädsel, nyrokoko, 1800-talets slut350
 607Tidskriftshållare, 2 st, mahgony, 1900-talets mitt, l 41 cm100
 608Okänd dansk designer, 1950-tal, taklampa, vitlackerad metall och mässing, dia 43 cm, slitage800
 609Boëthius, Lars, olja, kustparti, sign, 36 x 46 cm-
 610Okänd konstnär, olja, skärgårdshamn, otydl sign, 72 x 59 cm-
 611Aschenbrenner, Lennart, färglito, komposition med läppstift, sign, dat -89 o numr 137/295, pappersstorl 26 x 15 cm100
 612Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, mässing och svart läder, stpl GMA, h inkl skärm 63 cm100
 613Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Slottsskogen Göteborg, otydl sign o dat 1900, 40 x 50 cm100
 614Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, segelfartyg, otydl sign, 46 x 65 cm100
 615Oljemålningar, 4 st samt litografi, 2 + 1, Andersson, Jan Erik, 2 Östergren, Torsten, samtl sign100
 616Wiedh, Leonard, olja, flicka i landskap, sign, 75 x 33 cm300
 617Suchanek, Vladimir, färglito, Halmstad slott samt Najaden till havs, sign o numr 19/200, 25 x 17 cm-
 618Bordslampa, mässing, sekelskiftet 1900, pressad akantusdekor, h 27 cm, urspr bordsfotogenlampfot-
 619Okänd konstnär, skulptur, konstmassa, romersk soldat i stridsvagn, l 49 cm300
 620Salongsmöbel, 4 del, skuret och bonat trä, rokokstil, 1900-talets 1 hälft, broderad klädsel, soffa l 140 cm2 000
 6212 del glas, skulptur, Ko, etikettsign KB samt vas, Jan Stievens, sign, h 20 resp 22 cm100
 622Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat Tulip, dia 33 cm100
 623Stolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft100
 624Okänd designer för GMA, golvlampa, mässing och läder, dekor av kulor, h 115 cm-
 625Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke, polykrom underglasyrdekor, modellnr 905, h 18 cm-
 626Wallander, Alf för Rörstrand, vas med hänklar, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början, sign, h 21 cm, sprickor-
 627Stop, tenn, rakt koniskt, graverad blomdekor, stpl Gustaf Fredric Wigholm Eskilstuna, svårtytt årstal, lock med infattade medlajong med text Sedes Fructusque Perennis, h 20 cm, lock m lagn-
 628Stop, tenn, rakt koniskt, graverad blomdekor, stpl Carl Petter Eckerström Västerås 1850, h 20 cm-
 629Parti frimärken och FDC, bl omkr 15 årsatser samt album med postfriska frimärken1 600
 630Ljusstakar, 2 st, lergods, sk fotangelstakar, h 8 resp 10 cm1 200
 631Parti smycken, bijouterier mm-
 632Fickur, 2 st, silver, 1900-talets 1 hälft, 1 sign Alfr Lundström Laholm, dia 5 cm, 1 glas sakn150
 633Lisper, Olle, akvarell, komposition, sign o dat 68, 34 x 44 cm1 100
 634Wallander, Alf för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, h 12 cm500
 635Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak med svärtade ben, skåpsdörr samt låda i sarg, sida med bokhylla, l 120 cm100
 636Väggur med slag, skuren och bonad ek, Atlas, 1920-tal, h 78 cm100
 637Hållare för svavelstickor, lergods, möjl Höganäs, senempire, 1800-talets 1 hälft el mitt, dekor av akantus, oid sign PJ..., h 11 cm, slitage250
 638Mortel, lergods (!), 1700-tal, svagt konisk med små hänklar, h 12 cm, initial S, medf äldre med ej urspr pistill300
 639Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke, polykrom underglasyrdekor, modellnr 905, h 18 cm-
 640Garcia, Fulgencio för Lladrķ, figurin, Turtle Dove, modellnr 4550, polykrom underglasyrdekor, design 1970, h 28 cm300
 641Stort parti smycken och bijouterier300
 642Jardiničre, nysilver med glasinsats, A Ekman & Co 1910-20-tal, l 36 cm300
 643Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, byst, gips, mansporträtt, h 22 cm, smärre def100
 644Kniv i balja, renhorn och -läder, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft, tot l 30 cm500
 645Kniv i balja, bakelit och smide, balja i metallskott läder med bälteskedja och -krok, 1900-talets 1 hälft, dekor av Finlands Riksvapen, sign Iisaki Järvenpää Kauhava, tot l 20 cm1 000
 646Parti smycken och bijouterier; silver, granater mm600
 647Mixerbord, Beck, pc-620/sl, 6 kanaler, kablar medföljer, någon knapp saknas 150
 648Soffbord, teak med frostad glasskiva, modern tillv, dia 92 cm300
 649Rullbandspelare, Akai Gx 220D, medföljer ca 50 band1 000
 650Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk sign Guen ā Paris, (senare ?) boett sign GN 4L, dia 28 mm-
 651Josephsson, Ernst, sepiateckning, porträtt möjl August Strindberg, utfört under sjukdomsperioden, sign, synl pappersstorl 34 x 21 cm, prov: inköpt på Antiquea, Stockholm 1988, kraftigt blekt-
 652Fat, 1 par, tenn, kulhamrade, stpl Anders Falck Köping 1776, 1 m bröllopsinitialer på undersida, dia 29 cm, pålödda upphängningsringar1 400
 653Sandgren, Sten Sture, olja, Tylöbäcks mynning, sign o dat 1936, 61 x 61 cm-
 654Sandgren, Sten Sture, olja, Sanddyner, Frösakull, sign o dat 1940, 45 x 62 cm-
 655Sandgren, Sten Sture, olja, Sanddyner, Frösakull, sign o dat 1940, 45 x 62 cm-
 656Parti porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond, samtl m nagg100
 657Pelarbord, bonat trä, mahogny och poppel(?)rot, h 66 cm100
 658Dockhus med inredning, Lundby, skador, ben monterade senare300
 659Ljusstakar, 1 par, kromad metall, empirestil, 1900-talets mitt, romboid fot, h 22 cm100
 660Hougaard, Henning, olja, vinterlandskap med gräsänder, sign, 45 x 66 cm-
 661Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, ek med mörkbrun textilklädsel100
 662Vedspann/eldkorg, smide, enl uppgift tillv av Kjell Karlsson, h 33 cm700
 663Vedställ, smide, enl uppgift tillv av Kjell Karlsson, l 90 cm, med eldtång smide600
 664Urtavla samt urverk, delvis bemålat järn, 1800-talets 2 hälft, baksida bet Jensen Rönne 1880, dia 59 cm, inkomplett400
 665Golvljusstake, smide och sten på träsockel, enl uppgift smidd av Pedersen i Falkenberg, h 141 cm400
 666Lindskog, Otto, egen verkstad, väggljusstake för blockljus, svärrtat smide, sign OL, tot h 68 cm200
 667Okänd konstnär, omkr 1650, kopparstick, Legatorum Turcicorum ad Suecos... (turkiska sändebudet till svenskarna...), 16 x 11 cm, pappersstorl 31 x 19 cm, litt: avb s 294 Mortzfeld, Peter, Herzog August Bibliothek 2011150
 668Fållbänk, högryggad, grön- och rödlaserat trä, 1910-20-tal, rygg med yllevävnad, l 184 cm-
 6693-D-glasögon, 8 st, papp, Zeiss Ikon, 1950-tal-
 670Okänd designer för Olof Persson, (OPE Möbler), Jönköping, fåtölj, bonad bok med grön sammetsklädsel-
 671Lindberg, Erik, relief patinerad brons, porträtt av Viktor Balck framför Stockholm Stadion, utförd till Balcks 80-års dag1924, dia 21 cm, Balck var militär och idrottsman100
 672Serveringsvagn, svarvat och bonar trä med kakelplattor, 1930-40-tal, l 82 cm, 1 platta m spricka-
 673Stol, skuret och förgyllt trä och stuck, ny-Louis XV, 1800-talets slut, röd sammetsklädsel250
 674Överlevnadsknivar, 2 st, USA, 1900-talets mitt el 2 hälft, i läderbaljor med brynstenar, tot l 26 resp 28 cm100
 675Dolk, stål och bakelit i läderbalja, Richard Herder Solingen, 1940-50-tal, tot l 28 cm700
 676Kniv i läderbalja, smide och masurbjörk, Brusletto 100 år 1996, läderblja med reliefdekor av Påve Leo XIII (!), tot l 27 cm200
 677Tärning, Lars, olja, stilleben med päron, sign o dat 1996, 26 x 50 cm400
 678Zetterström, Gunnar, olja, Riddarholmen, sign, 22 x 28 cm-
 679Kakelplattor, 5 st, La Esperanza, Hueva, Spanien, 1900-talets 2 hälft, dekor av helgon, Kristus mm, 28 x 14 cm250
 680Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte, blå underglasyrdekor av flodlandskap resp pioner, dia 23 cm, sistn med hårspricka100
 681Klercker, Brita af, teckning, kvinnoporträtt, sign o dat 1959, synl pappersstorl 49 x 40 cm-
 682Taklampa, metall med frostad glaskupa, 1930-40-tal, polykrom bemålning av bommor, dia 48 cm200
 683Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar mm i famille-verte-dekor mot cracqueléfond, oid sign, h 31 cm450
 684Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, bordslampa, glaserat stengods, sign, h 34 cm-
 685Takkrona, mässing med prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets mitt, h 60 cm1 300
 686Okänd konstnär, olja, 1700-talets 1 hälft, tärningsspelande herrar, varav 1 i turkisk dräkt, 65 x 90 cm-
 687Vinkaraff, craqueléglas med nysilvermontage, emaljerad blomdekor, Frankrike, 1800-talets slut, h 34 cm700
 688Parti, delvis äldre glas; 3 ölglas 1800-tal, plunta sekelskiftet 1900 samt kopia efter 1700-talsflaska-
 689Svensson, Roland, färglito, trädstammar, sign o numr 144/250, 43 x 27 cm-
 690Hörnskåp, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, tot h 187 cm, mittsektion kompletterad, renoverat500
 691Fischer, Willi samt Hartung, Oscar för EGO Stengods, skulpturer, 9 st, delvis glaserat stengods, sign, h 7-16 cm-
 692Vapensköld, olja, på metall, dekor av vapnet för adliga ätten Mannerstierna No 1197, utf 2014 av Vapenmålaren vid Kungl Maj:ts Orden Leif Ericsson, 40 x 30 cm400
 693Golvvas, keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av blommor och personer, oid sign, h 50 cm200
 694Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, fruktfat med 6 assietter, grönglaserat lergods, modellnr 3041 resp 3042A, design 1934-
 695Claesson, Rune, teckningar, 2 st, samramade, träd, bägge sign o dat 1964, 37 x 28 resp 25 x 40 cm-
 696Hedberg, Hans, olja, landskap, sign o dat 1966, 25 x 38 cm-
 697Parti nysilver i trälåda250
 698Okänd italiensk design, 1900-talets 2 hälft, figuriner, 1 par, glaserat flintgods, sittande katter, h 39 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem300
 699Okänd designer för Bo Fajans, skulptur, glaserat lergods, fisk, sign, h 14 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem200
 700Okänd designer, barstolar, 1 par, krom med plexiglassitsar, modern tillv, justerbar h450
 701Jonasson, Mats & Ljubez, Robert för Målerås, skulptur, glas, dekor av nottecken, sign, h 12 cm, i originalförp500
 702Okänd designer för Färe Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, mås, sign, h 24 cm-
 703Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar cirka 30 del, bl a vinglas 15 st, 'Silvia', design 1957, delvis m nagg450
 704Okänd designer för Einar Bäckström, Malmö, golvlampa, grålackerad metall och mässing, modell J150, stplsign, h inkl skärm 156 cm300
 705Okänd designer för Einar Bäckström, Malmö, golvlampa, grålackerad metall och mässing, modell J182, stplsign, h inkl skärmhållare 132 cm300
 706Glöggservis, stengods, Höganäs; gryta samt 8 muggar, ställ för värmeljus, slev och skedar200
 707Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, 'Peter', polykrom underglasyrdekor, modellnr 1696, h 19 cm-
 708Figurin, porslin, Royal Dux, dansande rokokopar, polykrom dekor, h 22 cm300
 709Figurin, glaserat lergods, sittande tomte, Heissner, 1900-talets 2 hälft, h 19 cm300
 710Figuriner, 6 st, porslin, Nao, plykrom underglasyrdekor, medf vas, porslin, Royal Copenhagen, h 17 - 32 cm600
 711Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnr 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm100
 712Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, Venner, modellnr 2249, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm100
 713Okänd konstnär, 1800-tal, olja, påklädningsscen, kopia efter äldre förlaga, sign Wanders (?), 31 x 36 cm, krackelyrer700
 714Fåtölj, bonad bok med svart tagelklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900-
 715Okänd designer, 1950-60-tal, pall, teak med svart konstläderklädsel, l 52 cm450
 716Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, helstoppad, blå ylleklädsel, ben i bonad bok, slitage-
 717Taklampa, förgylld metall med prismor, Lival Finland, 1960-70-tal, dia 42 cm, medf 2 fönster/blomsterbelysningar, förgylld metall med prismor100
 718Norryd, Mats, färglito, 'Vals i Valparaiso'', ur 'Taubemappen', sign, numr 200/300 o dat 74, 50 x 66 cm-
 719Parti måleri, 6 del, bl a Hans Ångsäter100
 720Fåtöljer, 2 st, bonat trä med brun skinnklädsel, modell likn Sigurd Resells Falcon600
 721Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, skymningslandskap, otydl sign, 48 x 59 cm, ngn def-
 722Väggur, bronserat trä, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 46 cm-
 723Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, bonat trä, textilklädsel med mässingsstift-
 724Gunnarsson, Sven, figur, skuret och delvis bemålat trä, Mr G (Gustav V spelar tennis), sign o dat 1946, h 26 cm, lagn100
 725Parti koppar, 1800-tal400
 726Ganne, Yves, färglito, kvinna och duvor, sign o numr 119/120, synl pappersstorl 56 x 36 cm100
 727Arbetsbelysning, vit plast, Luxo-
 728Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan stucket av Jan van den Aveelen, Stockholm 1702, synl pappersstorl 30 x 36 cm-
 729Kaage, Karl, blandteknik, komposition, sign, synl storl 24 x 24 cm-
 730Sekretär, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 95 cm, smärre def-
 731Norman, Knut, olja, Venedigmotiv, sign, 55 x 45 cm100
 732Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger, sign, 22 x 27 cm-
 733Larsson, Gerhard, olja, hamnbild, sign o dat 1943, 22 x 30 cm-
 734Galgar, 10 st, gulmetall, l 43 cm350
 735Okänd designer för Rörstrand, hänkelvas, glaserat stengods, sekelskiftet 18/1900-talet, h 30 cm200
 736Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd', sign EA, 25 x 35 cm-
 737Olson, Axel, färglito, liggande kvinna vid havet, sign o numr 162/310, 17 x 23 cm, ur bibliofilutgåvan av Halmstadgruppen 50 år600
 738Bernadotte, Sigvard för Moderna Kök, vattenkokare, rostfritt stål med svart plasthandtag, design 1954, sign, l 21 cm100
 739Eitel, Jacques, olja, landskap, sign, 46 x 55 cm1 100
 740Matta, old Pakistan, 180 x 130 cm-
 741Sparbössa, aluminium, 1900-tal, i form av manstorso, h 16 cm, slitage-
 742Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, djuphäftad textilklädsel, runda framfötter-
 743Resekoffert/garderob, lackerad papp med metallbeslag, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm150
 744Taklampa, mässing med 3 bemålade glaskupor, art-déco, 1920-tal, h 80 cm300
 745Lotter, Tobias Conrad, karta, kopparstucken och handkolorerad, Danae Regnum, Augsburg omkr 1750, synl pappersstorl 55 x 61 cm900
 746Karbidlampa, mässing och glas, British Coal Mining Company Wales, 1900-talets 1 hälft, h 22 cm150
 747Väggur, teak och mässing, Junghans, 1950-tal, h exkl pendel 29 cm-
 748Halssmycke, sten och läder, bet Gotska Sandön o dat 29/7 1900-
 749Fönsterdekorationer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, sekelskiftet 1900, i form av sittande spanielar, h 20 cm-
 750Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, oval skiva, dekor av akantus, l 120 cm, slitage-
 751Wikkelsö, Illum för N Eilersen, gungstol, bonad bok, design 1958, etikettsign samt märkt Danish Furnituremakers Control1 400
 752Vippbord mahogny, ant England 1800-talets 1 hälft, tredelad fot med lejontassar, oktogonal skiva, dia 73 cm600
 753Rökbord, ek med orientaliserande mässingsskiva, 1910-20-tal, dia 45 cm250
 754Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, byrå, bonad björk och bok, välvd front, 4 lådor, b 80 cm250
 755Matgrupp, 7 del, grålackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, 6 stolar samt bord, detta l 140 cm1 000
 756Trädgårdsmöbel, 5 del, betsat trä, 4 stolar samt bord, detta dia 70 cm350
 757Janson, Vide, akvarell, komposition, sign, synl storl 29 x 37 cm300
 758Hellquist, Sven Erik, olja, arbetshästar på åker, sign, 19 x 29 cm-
 759Nylund, Anita för JIE Gantofta, sillburk, glaserat flintgods med trälock, Frits Friska Fisk ur serien Vår lilla stad, h 14 cm300
 760Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas,samt skål, delvis glaserat lergods, Negro, modellnr 2132 resp 2126, vas h 18 cm500
 761Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Skepp' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm500
 762Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, vas, delvis glaserat lergods, medf karott, flintgods JIE, h 24 resp l 30 cm100
 763Åslund, Elis, olja, kvinnoporträtt, sign Örebro o dat 1938, 57 x 46 cm100
 764Hougaard, Henning, olja, gräsänder i vinterlandskap, sign, 45 x 65 cm100
 765Oljemålningar, 3 st, Vilhelm Engström, Kaj Brandstrup samt Walter Liljenberg, samtl sign100
 766Offsettryck, 4 st, Sveriges regentlängd samt scener ur den svenska historien100
 767Nielsen, Arthur, landskap, sign, 53 x 70 cm-
 768Hafström, Thomas, färglito, komposition med man, sign o numr 61/260, dat -84, 72 x 58 cm100
 769Persson, Ove, färglito, 'Brudutropning i Småland' sign, dat 77 o numr 71/260, 50 x 63 cm100
 770Strid, Hardy, färgserigrafier, 2 st, bägge sign o numr200
 771Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus, palmetter mm, 6 ljusarmar, dia 60 cm-
 772Oljemålningar, 2 + 1, Bengt Fredriksson samt Gottfrid Olsson, samtl sign100
 773Parti äldre kikare250
 774Parti vägglampetter, mm, brons och mässing-
 775Tomtar, 8 st, bemålad bisquit, Tyskland, sekelskiftet 1900, h 3-4 cm400
 776Vas, vitopak glasmassa, 1800-talets mitt el 2 hälft, i form av kvinnohuvud, h 13 cm100
 777Bordslampa, mässing och porslin, sekelskiftet 1900, dekor av blommor i vit relief mot celadonfond, h inkl senare skärmhållare 51 cm350
 778Bordsfotogenlampa, mässing och emalj, möjl Holland, jugend, sekelskiftet 1900, h 33 cm, ngn spricka-
 779Svärdhandtag, 3 st, ben, växtfiber, hår och smide, Borneo 18-1900-tal, l 26 - 28 cm600
 780Champagnekylare, aluminium, Moët & Chandon, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm300
 781Prydnadssvärd, -yxa mm, 5 del, modern tillv-
 782Schuiten, Francois (& Peeters, Benoît), färgoffset,teur/Tornado, fantasistad, ur serien Les Cités Obscures, sign o numr 184/300, 53 x 38 cm2 200
 783Okänd designer, 1900-talets mitt, käpp, palisander (?), h 87 cm100
 784Okänd tysk designer, käpp, trä och metall med glasknopp, art-déco, 1920-tal, l 90 cm150
 785Ceremoniell stav, skuret trä, dekor av kranium, orientaliskt arbete, l 130 cm400
 786Okänd designer i Börge Mogensens art, stolar, 4 st, ek, 1900-talets mitt800
 787Panton, Verner för Fritz Hansen, fåtölj, stål och skinn, Bachelor Chair, modell 3350, design 1955, detta ex från februari 1972, etikettsign1 300
 788Trofé, bogmonterad kafferbuffel(Syncerus caffer), l 96 cm7 000
 789Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben800
 790Okänd dansk designer, 1950-tal, stolar, 6 st, teak med textilklädd sits och rygg, slädmodell-
 791Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå/hallmöbel, teak, 4 lådor, l 85 cm, visst slitage300
 792Offredi, Giovanni för Saporiti, soffa, stål med lös textilklädsel, Wave, design 1974, l 185 cm, slitage-
 793Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, helstoppad textilklädsel på vitlackerade träben, l 150 cm-
 794Makeig-Jones, Daisy för Wedgwood, skål, glaserat flintgods, 1920-30-tal, 'Fairyland lustre-bowl, dekor av älvor, gnomer, fladdermöss mm, modellnr 25125, h 12, dia 25 cm14 000
 795Lynggaard, Ole, smyckelås, 18 k rödguld, kulformat, vikt 3,5 gr, medf collierer i karneol resp onyx(?), i originaletui2 400
 796Okänd designer, Murano, skulptur, glas, fiskar, dekor i grönt och gult, etikettsign, h 42 cm-
 797Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas chamotterat stengods, sk 'igelkottsvas', vit glasyr, sign, h 16 cm1 100
 798Okänd italiensk (?), designer, taklampa, vit glasmassa med röda detaljer, h 30 cm100
 799Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockurna, stengods, 'Argenta', dekor av stiliserad växtlighet i silver mot grön fond, sign o dat I (1939), h l 24 cm, medf träsockel, 1 hänkel med smärre slipning800
 800Potpourrieurnor 1 par, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, polykrom och förgylld dekor av vädurar mm, h 25 cm, 1 horn m nagg700
 801Okänd konstnär, relief, bemålad gips, art-déco, 1920-tal, kvinnoprofil, oid sign WW, 31 x 27 cm100
 802Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, glaserat stengods, Eklöv, h 29 cm-
 803Parti figuriner, porslin och keramik, bl a B&G och Wallendorf450
 804Okänd designer, pinnstolar, 1 par, svartlackerat trä, modern tillv100
 805Okänd designer, pinnstolar, 1 par, svartlackerat trä, modern tillv100
 806Okänd designer, pinnstolar, 1 par, svartlackerat trä, modern tillv100
 807Okänd designer, pinnstolar, 3 st, svartlackerat trä, modern tillv, h 75 cm100
 808Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition, sign o numr 10/360, synl pappersstorl 53 x 46 cm100
 809Silvermynt, 1$, sk Morgandollar, USA 1879250
 810Medalj, silver, Spanska armadans besegrande 1588, dekor av fartyg, ö, prins Moritz av Oranien vapen mm, ant slagen till 400-årsjubileet 1988350
 811Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svärtat trä, överdel med 3 hyllplan, underdel med 4 lådor och skåpslucka, b 79 cm1 500
 812Serveringsvagn, bambu och rotting med frostade glasskivor, 1900-talets mitt, l 78 cm700
 813Okänd designer, 1950-tal, nattygsbord, teak och bok, låda i sarg, stpl Svensk Möbelindustri, b 43 cm200
 814Matta, old persisk, 290 x 195 cm700
 815Elver, Peter, olja, komposition, sign, 140 x 136 cm100
 816Elver, Peter, olja, komposition, 90 x 80 cm, osign-
 817Korecki, Wiktor, olja, sommarlandskap, sign, 51 x 81 cm1 200
 818Koefoed Larsen, Peer, olja, komposition med personer, sign o dat 56, 65 x 80 cm2 200
 819Werner Parsberg, A, olja, Mundalsstue, sign, 55 x 60 cm-
 820Okänd konstnär, olja, Köpenhamnskanal, sign FJ o dat 35, 37 x 47 cm100
 821Wass, Peter, olja, Andalucía I, sign, 22 x 33 cm100
 822Estčve, Maurice, litograferad poster, Aquarelle, Neue Galerie Zürich omkr 1975, bildyta 64 x 50 cm, beskuren i nederdel300
 823Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, sidenmålning, fågelungar, oid stpl, tot mått 36 x 44 cm150
 824Elver, Peter, olja, komposition, 65 x 60 cm, osign-
 825Jorn, Klaus, pastellkrita, komposition, sign, synl storl 63 x 56 cm100
 826Ring, Svend, olja, landskap, sign, 40 x 46 cm-
 827Industridesign; fläkt, svartlackert gjutgods och mässing, Meastralino Marelli, 120 v, dia 47 cm500
 828Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Geisha med instrument, modell 1155, polykrom underglasyrdekor, h 22,5 cm, 1 stämskruv sakn300
 829Penselvaser, 1 par, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av kvinnor samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia, h 28 cm, borrade för el, limmad lamphållare-
 830Bordslampor, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av barn mm i famille-rose-färger, h inkl skärmhållare 60 cm, 1 m spricka-
 831Kedelv, Paul för Flygsfors, vas 'Coquille' dekor i svart och vitt underfång, sign o dat 56, h 23 cm1 100
 832Bordsfotogenlampa, mässing och glas, jugend, h inkl vit glaskupa 48 cm400
 833Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, tusch på papper på siden, 1900-talets 2 hälft, bildyta 77 x 38 cm-
 834Parti fick- och armbandsur, 4 st, ngn def100
 835Parti laddverktyg och tillbehör till hagelpatroner-
 836Reseskrivschatull, alm med lackdekor, Japan, Maiji-Taishô, dekor av solfjädrar mm, l 46 cm-
 837Gustafsson, Carl, skulptur, skuret och bemålat trä, Gatstubergstrollet, sign o dat 1959, h 50 (!) cm-
 838Barometer, palisander md intarsia, ant England, 1800-talets slut, h 87 cm, termometer def100
 839Okänd dansk designer, golvaskkopp, palisander med mässingsbeslag, 1950-tal, h 46 cm100
 840Spegeltrymå, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 283 cm, smärre def350
 841Oljelampa, gjuten mässing, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm-
 842Stereo; Reciever Yamaha RX-300 samt 2 högtalare Philips200
 843Myntkopia, mässing, 1800-tal, kopia av 1 Riksdaler Gustav III 1782-
 844Höglund, Erik för Boda, sejdlar, 12 st, brun glasmassa med luftbubblor, sign, h 11 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen100
 845Soffgrupp, 3 del, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, sodda samt 2 armstolar, soffa l 130 cm100
 846Klädskåp, grålackerat trä, Swedish Grace, 1910-20-tal, dörr med invändig spegel, h 190 cm100
 847Matta, semiantik persisk, 350 x 165 cm600
 848Glassköljare, porslin, Kina, modern tillv, blå underglasyrdekor, l 32 cm400
 849Wallander, Alf för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, sign, h 20 cm, smärre lagn500
 850Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, dekor av vridna knäckar, sign, h 21 cm-
 851Okänd designer för Farstrup Möbler, matbord med 2 iläggsskivor, betsad ek, etikettsign, tot 220 x 120 cm400
 852Sängvärmare, mässing, koppar och smide med svarvat skaft i ek, 17-1800-tal, graverad dekor av man, l 92 cm-
 853Stolar, 1 par, bonad ek med textilklädsel, dat 1975-
 854Matta, old Senneh (?), 280 x 185 cm-
 855Parti delvis äldre diverse; sparbössor, glasskålar mm200
 856Tomteterrin, flintgods, Rörstrand, jugend 1900-talets början, l 40 cm, skador, lock sakn700
 857Parti äldre diverse; lerfat, rotkorg, tennfat, spegel med handdukshållare mm200
 858Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, sign, h 14 cm-
 859Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 1900-talets början, urangul rinneglasyr, sign, h 9 cm-
 860Bordsflaggstång, mässing, 1900-talets 1 hälft, dekor av propeller, h 50 cm100
 861Måttkärl, laggad ek, 17-1800-tal, h 18 cm100
 862Barnsäng, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft, utdragbar-
 863Desjardins, André, etsning, surrealistisk komposition, sign, dat 74 o numr 35/150, pappersstorl 55 x 42 cm100
 864Arbetsbord, fur, 1900-talets 1 hälft, undre hyllplan, l 110 cm-
 865Flaska med hänkel, ljusgrön glasmassa, 17-1800-tal, svagt klockformad fot med omvikt kant, h 35 cm, sprickor-
 866Okänd designer, 1950-tal, stolar, 1 par, bonad bok med stoppad textilklädsel200
 867Hallén, Olle, olja, motiv från Orvieto, Toscana, sign, 27 x 22 cm200
 868Gregers Rasmussen, Alfred, olja, Hammershus Slottsruin, Bornholm, sign o dat 1949, 51 x 65 cm-
 869Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, thekanna, stengods, Tuna, l 24 cm-
 870Olson, Axel, offset, 2 st, Händer i skyn, sign o numr 294 resp 295/300, 18 x 22 cm, tryckta för Handelsbanken-
 871Fotpall, ljus björk, 1800-talets mitt, l 32 cm100
 872Barn/dockstol, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, h 39 cm-
 873Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålar, 2 st, glaserat lergods, Cadiz, design 1957, l 21 resp 30 cm-
 874Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålar, 2 st, glaserat lergods, Tri, design 1963, dia 16 resp 21 cm-
 875Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, glserat stengods, insida med reliefdekor, sign, l 15 resp 34 cm250
 876Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, Gondel/Yondel, design 1960, 40 cm-
 877Burmeister, Gabriel för Gabriel Keramik, skålar, 2 st, delvis glaserat lergods, Stardust, l 20 cm-
 878Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, Verona, design 1961, l 35 cm-
 879Burmeister, Gabriel för Gabriel Keramik, vas, delvis glaserat Lido, sign o etikettsign, h 25 cm-
 880Okänd designer för Hedehus Keramik, Danmark, 1960-tal, skålfat, glaserat lergods, sign, dia 34 cm-
 881Hellström, Thomas för Nittsjö, vas, glaserat stengods, sign, h 9 cm-
 882Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, grön underglasyr- samt reliefdekor av löv, h 20 cm-
 883Burmeister, Gabriel för Gabriel Keramik, vas, delvis glaserat lergods, Rillo, sign, h 18 cm-
 884Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, design 1954, l 23 cm200
 885Burmeister, Gabriel för Gabriel Keramik, skål, delvis glaserat lergods, dekor i blått, sign, l 21 cm-
 886Burmeister, Gabriel för Gabriel Keramik, skål, delvis glaserat lergods, Congo, sign o etikettsign, l 20 cm-
 887Burmeister, Gabriel för Gabriel Keramik, skål, glaserat lergods, Tropik, sign, l 26 cm-
 888Soffa, mahogny och bonat trä, nyrokoko, 1800-talets mitt, l 225 cm, slitage-
 889Böcker, stort parti konst, konsthantverk mm-
 890Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 101 cm-
 891Agnell, Olle, akvarell, väntsal, sign, synl pappersstorl 13 x 17 cm-
 892Militär mössa, Lägermössa utan låsknapp, medf foto av beväringar, skärm lös300
 893Oppenheimer, Leona, olja, stilleben, sign o dat 1986, 46 x 55 cm150
 894TV-bänk, svartlackerat trä, 1900-talets 2 hälft, b 240 cm100
 895Parti frimärken, svenska årssatser mm1 100
 896Väggspegel, bestat trä, 1900-talets 1 hälft, oval h 104 cm450