AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Sön 26/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
  Visning: Fredag 24/1 12-19
Lördag 25/1 10-17
Söndag 26/1 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Comerre, Léon Francois, olja, ung kvinna med nattljusstake, sign, 56 x 41 cm, obet dukskada
 2Rathsman, Siri, tusch, komposition, sign, synl pappersstorl 63 x 48 cm
 3Hatz, Felix, olja, Havet - motiv från Grötvik, sign o dat 1946, 55 x 46 cm
 4Hatz, Felix, olja, motiv från Grötvik, osign, 38 x 55 cm
 5Pradier, James (Jean Jacques), skulptur, brons på röd marmorsockel, Sappho - efter original från 1852 på Musée Quai d'Orsay, Paris, gjuten sign, gjutarsignatur Susse Frčres, l inkl sockel 30 cm
 6Beckeman, Knut, akvarell, Halmstad Slott sett över Nissan, sign o dat 1918, synl pappersstorl 29 x 40 cm
 7Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, dekor av personer mm, sign o numr 1/1000, h 11 cm, lös träsockel medf
 8Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på järnsockel, sign o numr 470/700, h exkl sockel m belysning 28 cm
 9Zetterström, Gunnar, olja, Riddarholmen, sign, 22 x 28 cm
 10Courtin, Émile, olja, bymotiv från Bretagne, sign, 42 x 33 cm
 11Ohlsson, Folke för Dux, tillskr, soffbord, teak, traingulär skiva, brännstpl Dux Imported Original, h 51 cm, l 75 cm
 12Ohlsson, Folke för Dux/Ljungs Industrier, Bra Bohag, fåtöljer, 1 par, teak med grön ylleklädsel, 1950-60-tal, etikettsign, fläckar, stoppning torkad
 13Vodder, Arne för Sibast, tillskr, stolar, 1 par, ek och teak med lös, klädd sits, plakettmärkta
 14Faerch, Knud för Slagelse Möbelvaerk, stolar, 3 st, palisander med fast stoppad sits, 1950-tal, modell 343, stoppning torkad
 15Faerch, Knud för Slagelse Möbelvaerk, matbord med 2 lösa iläggsskivor, teak med ekben, 1950-tal, modellnr 403 (F40), etikettsign o dat 16 mars 1959, tot storlek 240 x 90 cm
 16Ekström, Carl-Ewert för Albin Johansson & Söner, stolar, 4 st, palisander med stoppad sits, 1960-tal, brännstpl
 17Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, front med 6 lådor, h 116 cm, b 84 cm
 18Rosén, David för NK, skåp, mahogny och bonad bok med mässingsbeslag, 1950-tal, 3 dörrar, skuren, geometrisk dekor, b 115, h 140 cm
 19Okänd designer, 1950-60-tal för Treman/Threemen (en sammanslutning av svenska möbelproducenter), soffbord, teak och svärtat trä med mässingsdetaljer, plakettsign, l 125 cm
 20Okänd designer för Hammarplast, badrumsskåp, brun plast och vit laminat, Quadrat, 1970-tal, dörr med spegel, 44 x 44 cm
 21Morales-Schildt, Mona för Kosta, miniatyrvas, glas, 'Ventana', slipade sidor samt dekor i blått underfång, etikettsign, sign o numr 5351, h 8 cm
 22Fischer, Carl, blyerts, porträtt av ung kvinna, sign o dat 1914, pappersstorl 34 x 21 cm, gulnad
 23Reseskrin (-apotek?), järnbeslaget och bemålat trä, barock, 16-1700-tal, snäpplås, h 21 cm, slitage, inredning sakn
 24Palmqvist, Sven, Orrefors, vas glas, 'Kraka' dekor av nätmönster av luftbubblor och blått underfång, sign o numr 411 (1959), h 24 cm
 25Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk sign Guen ā Paris, (senare ?) boett sign GN 4L, dia 28 mm
 26Hagelgevär, slaglås, SBS, I P Sauer & Sohn, Suhl, 1800-talets 2 hälft, delvis nätskuren valnötsstock, laddstake i stål, l 123 cm
 27Skyttegravskonst/brevpress, buxbom (?) och mässing, England 1900-talets 1 hälft, graverad text 'Remember me', inpressad text Nicholls 1915, h 15 cm
 28Qvarsebo, Mikael, olja, komposition, sign o dat 1966, 100 x 73 cm
 29Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av späckhuggare resp ko, sign o dat 02, 38 x 65 cm
 30Eitel, Jacques, olja, landskap, sign, 46 x 55 cm
 31Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulpturer/brevpressar, 2 st, glas, Spiral, dekor i blått underfång, sign, l 10 resp 15 cm
 32Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, Madonna, krackelyglasyr, h 16 cm
 33Mandl, Peter, skulptur, delvis patinerad brons på teaksockel, torso, sign o numr 4/10, h inkl sockel 26 cm
 34Slaglåsgevär M/1815-49 med bajonett, nummeridentiskt, l exkl bajonett 148 cm, medf kruthorn mm tillbehör
 35Jaktgevär, slaglås, 1800-talets mitt, valnötsstockat, låsbleck sign Geo Smith, l 112 cm, korn sannolikt sekundärt
 36Pistol, flintlås, Thomas Ketland & Co London 1700-talets slut, valnötsstockad, varbygel, kolvkappa och sidobleck i mässing, l 42 cm
 37Pistol, slag- från flintlås, ant Jönköping 1700-talets 2 hälft, kolvkappa med maskaron, varbygel med graverad blomsterornamentik, oid stpl RG (?) under krona, l 40 cm, laddstake sakn, fjäder def
 38Flankörpistol m/1850 med slaglås, nummeridentisk, märkt 5R aS Nr 84, l 48 cm
 39Revolver, slaglås sk pepperbox, 4-pipig, kolv i alm, sign J.ENGh (Johan Engholm, Ödestugu), l 21 cm
 40Slaglåspistol, mässing, Småland 1800-talets mitt, sign AGS [Anders Gustavsson, Ödestugu), l 16 cm, fjäder def
 41Slaglåspistol, mässing, Småland 1800-talets mitt, l 16 cm, varbygel saknas
 42Pistol, dubbelpipig, slaglås, Ličge, 1800-talets 1 hälft, nätskuren valnötskolv, stålgraverad blomdekor, l 20 cm
 43Pistol, slag- från flintlås, ant Småland, 1800-talets 1 hälft, björkkolv med mässingsdetaljer, l 25 cm
 44Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, vitlackerat trä 'Mademoiselle', 1950-tal, stplsign
 45Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, vitlackerat trä 'Mademoiselle', 1950-tal, stplsign
 46Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin glaserat stengods, Lotta ur serien Larsons ungar från 1962, h 16 cm
 47Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1900-tal, stående man (helgon?), h 60 cm
 48Malmsten, Carl för Åfors, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, 2 armstolar samt 4 stolar, ek, Calmare Nyckel, tot l 260 cm
 49Østervig, Kurt för Jason Møbler, soffbord, ek, 1950-60-tal, rund skiva, etikettmärkt Danish Furnituremaker´s control, dia 110 cm
 50Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modellnr B25, 1960-tal, etikettsign, h 31 cm, ngt skev
 51Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok med brun fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956, brännstpl, klädsel med slitage
 52Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, bok med brun fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956, brännstpl
 53Okänd designer, 1900-talets mitt, fåtölj, rotting, armlän med hållare för askkopp resp utrymme för tidskrifter
 54Agnell, Olle, olja, hamnstad Kreta, sign, 44 x 54 cm
 55Agnell, Olle, olja, Höstdis, sign o dat 1973, 24 x 35 cm
 56Johansson, Nils, olja, Vintermarin, sign, 17 x 22 cm
 57Olson, Torsten, olja, båtar på strand, sign o dat 1948, 24 x 37 cm, Torsten var bror till Axel och Erik Olson i Halmstadgruppen
 58Olson, Torsten, olja, kubistiskt landskap, sign o dat 1954, 29 x 46 cm, Torsten var bror till Axel och Erik Olson i Halmstadgruppen
 59Olson, Torsten, olja, utsikt från konstnärens fönster mot nuvarande Torntorget, Halmstad, sign o dat 1947, 32 x 46 cm, Torsten var bror till Axel och Erik Olson i Halmstadgruppen
 60Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Söndag i fiskeläget' sign EA, 37 x 50 cm
 61Jonson, Sven, färglito, Sub marin, sign o numr 58/310, 41 x 33 cm
 62Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist, sign, dat -74 o numr 111/350, 38 x 55 cm
 63Olson, Axel, färglito, Sol i hamnen, sign provtryck samt egenhändigt betitlad, 21 x 39 cm
 64Frender, Helge, olja, Franskt landskap, sign, 50 x 55 cm, a tergo etikettfragment
 65Gregers Rasmussen, Alfred, olja, Hammershus Slottsruin, Bornholm, sign o dat 1949, 51 x 65 cm
 66Olson, Axel, färglito, kubistisk komposition med hus och figurer, sign EA, 29 x 65 cm
 67Olson, Axel, färglito, Fågelhandlare, sign PT samt egenhändigt betitlad, 20 x 67 cm
 68Olson, Axel, färglito, strandbild med båtar, sign, 21 x 61 cm
 69Jonson, Sven, färglito, Vita portalen, sign o numr 25/260, 35 x 29 cm
 70Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Spansk resa', sign samt bet Nr 62, ur 70-årsmappen, 30 x 40 cm
 71Thorén, Esaias, färglito, Surrealistisk komposition med snäcka, sign, dat 1980 o numr 47/280, 40 x 30 cm
 72Olson, Erik, färglito, 'Kyrkan vår moder', sign, dat 1955 o numr 164/250, 40 x 30 cm
 73Johansson, Sven, gouache, kubistisk komposition, sign, synl pappersstorl 23 x 31 cm
 74Lindström, Bengt, färglito, komposition, sign o numr 34/260, 40 x 58 cm
 75Persson, Ove, olja, Torghandel, sign, 24 x 33 cm
 76Persson, Ove, olja, Torghandel, sign o dat 1978, 33 x 41 cm
 77Persson, Ove, olja, Vinterkväll, Småland, sign o dat 1977, 33 x 41 cm
 78Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, stpl Svedboms Vetlanda 1961, h 18 cm, fyllda
 79Bordsur, brännförgylld brons, ant Frankrike, empire, 1800-talets början, dekor av Orpheus och Eurydice, urtavla i silver, h 35 cm, pendel sakn
 80Tärning, Lars, olja, stilleben med päron, sign o dat 1996, 26 x 50 cm
 81Bordssurtout, sterlingsilver, England, George III, ställning samt 3 ströare och 2 flaconer, graverat oid adligt vapen, stpl ant Thomas Doxsey London 1768, h 26 cm, falconer ostämplade och ev senare
 82Collier, 18 k rödguld, Bissmarklänk, stpl Nils-Eric Södermark Köping 1964, vikt 28,3 gr
 83Collier, 18 k rödguld, Bissmarklänk, stpl Svensk Guldkedjetekni Stallarholmen, vikt 12,5 gr
 84Armlänk, 18 k rödguld, Bissmarklänk, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1958, vikt 14,5 gr
 85Halskedja med hänge, 18 k rödguld, dekor av initialer STA, sv importstpl, vikt 7,8 gr
 86Ringar, 10 st, 18 k rödguld, sv stpl, tot vikt 48,3 gr, ägargravyr
 87Armlänk med berlocker, 18 k rödguld, Bissmarklänk, stpl Andréns Guldvaror Köping 1961, vikt 14 gr
 88Halslänk, 18 k rödguld, sv importstpl, vikt 5,3 gr
 89Hänge, 18 k rödguld med akvamarin och vita safirer, stpl Tenn och silver Göteborg 1947, tot h 4,5 cm, vikt 7,1 gr
 90Halskedja med hänge, 18 k rödguld med pärlor, sv importstpl, tot vikt 5,6 gr
 91Halskedja, 18 k rödguld, Italien, modern tillv, vikt 8,3 gr
 92Fotogömma, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, stpl Gustaf Dahlgren Malmö 1877, tot h 4,5 cm, vikt 6,4 gr
 93Armlänk, 18 k rödguld, vikt 3,5 gr
 94Ringar, 2 st, 18 k rödguld med pärlor resp facettslipad bergskristall, tot vikt 6,3 gr
 95Brosch, 18 k rödguld med cabochonslipad månsten, ostpl, vikt 4,5 gr
 96Ring, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin, stpl Juvelfabriken Stockhoom 1954, vikt 4,5 gr
 97Armlänk, 18 k rödguld och pärlor, stpl Trege Göteborg 1969, vikt 6,8 gr
 98Ring, platina med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 ct, art-déco, ant USA 1920-tal, vikt 2,6 gr
 99Ring, 14 k vitguld med 1 briljantslipad diamant, art-déco, ant USA 1920-tal, vikt 1,2 gr
 100Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, brosch, 18 k rödguld med pärla, stpl Stockholm 1962, l 4 cm, vikt 2,7 gr
 101Ring, 18 k rödguld med facettslipad spinell (?), stpl J Westerlind Malmö 1943, vikt 8,3 gr, omarbetad
 102Ring, 18 k vitguld med facettslipad rubin och 6 åttkantslipade diamanter, sv importstpl, vikt 3 gr
 103Brosch, 18 k rödguld med pärla, rosettformad, stpl Juvelfabriken Stockholm 1959, h 4,5 cm, vikt 3,7 gr
 104Örhängen, 3 par, 18 k rödguld med pärlor resp vita stenar, tot vikt 3,6 gr
 105Örhängen, 3 par, 18 k rödguld med pärlor resp vita stenar, tot vikt 7,3 gr
 106Collierer, 2 st, odlade, doserande pärlor med silverlås, medf 1 def
 107Okänd designer för Kultasäpet Salovaara, brosch, silver med facettslipad bergskristall, stpl Åbo 1969, dia 3 cm
 108Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, stpl Stockholm 1960, h 13 cm
 109Skålar, 2 st, kristall med silvermontage, i form av svanar, utl stpl, l 7 resp 13 cm
 110Parti silver; bricka, gräddkanna, sockerskål, servietthållare, askfat samt ströare, merparten stpl Gösta Wessfeldt Malmö, tot vikt 620 gr
 111Stor parti smycken, silver, delvis med markasiter
 112Ljusstakar, 1 par, silver, sv importstpl, h 13 cm, fyllda, medf supkopp silver
 113Okänd designer för Färe Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, mås, sign, h 24 cm
 114Stort parti smycken, bijouterier, klockor mm
 115Green, Kulo, olja, komposition, sign, synl storl 23 x 30 cm
 116Höglund, Erik för Boda, takkrona, smide samt vitt och blått glas, 6 ljusarmar, dia 60 cm
 117Wirkkala, Tapio för Iittala, ölglas 13 st, seltersglas, 12 st samt snapsglas 13 st, glas, Ultima Thule
 118Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar cirka 50 del, bl a vinglas 15 st, 'Silvia', design 1957, delvis m nagg
 119Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med ljusgrön, stoppad, klädsel, Contino, brännstpl
 120Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med ljusgrön, stoppad, klädsel, Contino, brännstpl
 121Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med ljusgrön, stoppad, klädsel, Contino, brännstpl
 122Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson, Vetlanda, soffbord, björk och bok, etikettsign samt stpldat 1977, dia 11 cm
 123Svensson, Roland, färglito, trädstammar, sign o numr 144/250, 43 x 27 cm
 124Ljusstakar, 1 par, mässing och valnöt (?), 1900-tal, h 17 cm
 125Bodhisattva på lotustron, brons, Burma (?), 1900-tal, h 23 cm
 126Herder, Lars, olja, interiör, sign, 68 x 100 cm
 127Broscher, 2 st, sterlingsilver, Aarre & Krogh resp Börge Axel Meyer, Danmark, 1900-talets 1 hälft el mitt, l 5 cm
 128Parti smycken och bijouterier; silver, bärnsten mm
 129Herrarmbandsur med länk, rostfritt stål, Movado Solidograf, 1900-talets mitt, Flexalänk
 130Parti silver, bl a hummergaffel, Danmark, tot vikt 165 gr
 131Juhls, Frank, egen verkstad, Kautokeino, armband, sterlingsilver, organisk form, stpl, vikt 105 gr
 132Relief, skuren ek, renässans, 15-1600-tal, dekor av keruber, maskaron mm, l 42 cm
 133Skulptur, patinerad brons, cire-perdue, Khmertyp, Kambodja, h 21 cm
 134Skulptur/tändare, metall på sockel i belgisk marmor, i form av stående riddare i rustning, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm
 135Lornjett, vitmetall, art-déco, 1920-tal, medf silverkedja
 136Halssmycke, sten och läder, bet Gotsja Sandön o dat 29/7 1900
 137Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 48 cm
 138Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 50 cm
 139Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 49 cm
 140Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 47 cm
 141Okänd designer, möjl Björn Trägårdh el Uno Åhrén, fåtöljer 1 par, funkis, 1930-tal, senare, pistachfärgad alcantaraklädsel
 142Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 55 cm
 143Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 51 cm
 144Skulptur, sten, stående figur, ant Nomoli, Kissi el Membe, Sierra Leone/Guinea Bissau, h 35 cm
 145Skulptur, skuret trä, Västafrika, 1900-talets mitt, stående kvinna, h 56 cm
 146Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok med klädsel i grått fårskinn, 'Lamino', designad 1956, smärre slitage
 147Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok med klädsel i grått fårskinn, 'Lamino', designad 1956, smärre slitage
 148Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, vägglampa, teak med vit glaskupa, 1950-tal
 149Karbidlampa, mässing och glas, British Coal Mining Company Wales, 1900-talets 1 hälft, h 22 cm
 150Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med trollslända, 22 x 16 cm
 151Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 1 par, glas, Festivo, h 12 cm
 152Lang, Marika, färglito, konditoriscen, sign o numr 302/350, pappersstorl 45 x 58 cm
 153Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, skrivbordslampa, Fortebraccio D33, design 1998
 154Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods 'Johanna' ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm
 155Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods får, handsign, l 11 cm cm
 156Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Lejon litet, från serien Afrika 1964, h 5 cm
 157Larson, Lisa för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, h 13 cm
 158Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, gris, sign, l 17 cm
 159Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, miniatyrvas, glas, iriserande dekor, sign, h 8,5 cm
 160Dekorelement, 1 par, skuren ek, renässans, 15-1600-tal, dekor av karyatider, maskaroner mm, h 57 cm, kompletterade