SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 26/1 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Comerre, Léon Francois, olja, ung kvinna med nattljusstake, sign, 56 x 41 cm, obet dukskada4 400
 2Rathsman, Siri, tusch, komposition, sign, synl pappersstorl 63 x 48 cm600
 3Hatz, Felix, olja, Havet - motiv från Grötvik, sign o dat 1946, 55 x 46 cm1 100
 4Hatz, Felix, olja, motiv från Grötvik, osign, 38 x 55 cm150
 5Pradier, James (Jean Jacques), skulptur, brons på röd marmorsockel, Sappho - efter original från 1852 på Musée Quai d'Orsay, Paris, gjuten sign, gjutarsignatur Susse Frčres, l inkl sockel 30 cm4 800
 6Beckeman, Knut, akvarell, Halmstad Slott sett över Nissan, sign o dat 1918, synl pappersstorl 29 x 40 cm600
 7Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, dekor av personer mm, sign o numr 1/1000, h 11 cm, lös träsockel medf1 100
 8Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på järnsockel, sign o numr 470/700, h exkl sockel m belysning 28 cm2 000
 9Zetterström, Gunnar, olja, Riddarholmen, sign, 22 x 28 cm-
 10Courtin, Émile, olja, bymotiv från Bretagne, sign, 42 x 33 cm1 500
 11Ohlsson, Folke för Dux, tillskr, soffbord, teak, traingulär skiva, brännstpl Dux Imported Original, h 51 cm, l 75 cm900
 12Ohlsson, Folke för Dux/Ljungs Industrier, Bra Bohag, fåtöljer, 1 par, teak med grön ylleklädsel, 1950-60-tal, etikettsign, fläckar, stoppning torkad4 000
 13Vodder, Arne för Sibast, tillskr, stolar, 1 par, ek och teak med lös, klädd sits, plakettmärkta150
 14Faerch, Knud för Slagelse Möbelvaerk, stolar, 3 st, palisander med fast stoppad sits, 1950-tal, modell 343, stoppning torkad2 600
 15Faerch, Knud för Slagelse Möbelvaerk, matbord med 2 lösa iläggsskivor, teak med ekben, 1950-tal, modellnr 403 (F40), etikettsign o dat 16 mars 1959, tot storlek 240 x 90 cm4 200
 16Ekström, Carl-Ewert för Albin Johansson & Söner, stolar, 4 st, palisander med stoppad sits, 1960-tal, brännstpl100
 17Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, front med 6 lådor, h 116 cm, b 84 cm3 400
 18Rosén, David för NK, skåp, mahogny och bonad bok med mässingsbeslag, 1950-tal, 3 dörrar, skuren, geometrisk dekor, b 115, h 140 cm7 000
 19Okänd designer, 1950-60-tal för Treman/Threemen (en sammanslutning av svenska möbelproducenter), soffbord, teak och svärtat trä med mässingsdetaljer, plakettsign, l 125 cm200
 20Okänd designer för Hammarplast, badrumsskåp, brun plast och vit laminat, Quadrat, 1970-tal, dörr med spegel, 44 x 44 cm100
 21Morales-Schildt, Mona för Kosta, miniatyrvas, glas, 'Ventana', slipade sidor samt dekor i blått underfång, etikettsign, sign o numr 5351, h 8 cm800
 22Fischer, Carl, blyerts, porträtt av ung kvinna, sign o dat 1914, pappersstorl 34 x 21 cm, gulnad700
 23Reseskrin (-apotek?), järnbeslaget och bemålat trä, barock, 16-1700-tal, snäpplås, h 21 cm, slitage, inredning sakn1 600
 24Palmqvist, Sven, Orrefors, vas glas, 'Kraka' dekor av nätmönster av luftbubblor och blått underfång, sign o numr 411 (1959), h 24 cm1 300
 25Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk sign Guen ā Paris, (senare ?) boett sign GN 4L, dia 28 mm3 200
 26Hagelgevär, slaglås, SBS, I P Sauer & Sohn, Suhl, 1800-talets 2 hälft, delvis nätskuren valnötsstock, laddstake i stål, l 123 cm1 200
 27Skyttegravskonst/brevpress, buxbom (?) och mässing, England 1900-talets 1 hälft, graverad text 'Remember me', inpressad text Nicholls 1915, h 15 cm450
 28Qvarsebo, Mikael, olja, komposition, sign o dat 1966, 100 x 73 cm350
 29Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av späckhuggare resp ko, sign o dat 02, 38 x 65 cm500
 30Eitel, Jacques, olja, landskap, sign, 46 x 55 cm-
 31Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulpturer/brevpressar, 2 st, glas, Spiral, dekor i blått underfång, sign, l 10 resp 15 cm200
 32Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, sittande gestalt, Madonna, krackelyglasyr, h 16 cm350
 33Mandl, Peter, skulptur, delvis patinerad brons på teaksockel, torso, sign o numr 4/10, h inkl sockel 26 cm15 000
 34Slaglåsgevär M/1815-49 med bajonett, nummeridentiskt, l exkl bajonett 148 cm, medf kruthorn mm tillbehör4 400
 35Jaktgevär, slaglås, 1800-talets mitt, valnötsstockat, låsbleck sign Geo Smith, l 112 cm, korn sannolikt sekundärt3 000
 36Pistol, flintlås, Thomas Ketland & Co London 1700-talets slut, valnötsstockad, varbygel, kolvkappa och sidobleck i mässing, l 42 cm-
 37Pistol, slag- från flintlås, ant Jönköping 1700-talets 2 hälft, kolvkappa med maskaron, varbygel med graverad blomsterornamentik, oid stpl RG (?) under krona, l 40 cm, laddstake sakn, fjäder def1 800
 38Flankörpistol m/1850 med slaglås, nummeridentisk, märkt 5R aS Nr 84, l 48 cm2 000
 39Revolver, slaglås sk pepperbox, 4-pipig, kolv i alm, sign J.ENGh (Johan Engholm, Ödestugu), l 21 cm3 600
 40Slaglåspistol, mässing, Småland 1800-talets mitt, sign AGS [Anders Gustavsson, Ödestugu), l 16 cm, fjäder def1 100
 41Slaglåspistol, mässing, Småland 1800-talets mitt, l 16 cm, varbygel saknas-
 42Pistol, dubbelpipig, slaglås, Ličge, 1800-talets 1 hälft, nätskuren valnötskolv, stålgraverad blomdekor, l 20 cm1 200
 43Pistol, slag- från flintlås, ant Småland, 1800-talets 1 hälft, björkkolv med mässingsdetaljer, l 25 cm900
 44Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, vitlackerat trä 'Mademoiselle', 1950-tal, stplsign1 600
 45Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, vitlackerat trä 'Mademoiselle', 1950-tal, stplsign1 600
 46Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin glaserat stengods, Lotta ur serien Larsons ungar från 1962, h 16 cm800
 47Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1900-tal, stående man (helgon?), h 60 cm1 900
 48Malmsten, Carl för Åfors, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, 2 armstolar samt 4 stolar, ek, Calmare Nyckel, tot l 260 cm4 200
 49Østervig, Kurt för Jason Møbler, soffbord, ek, 1950-60-tal, rund skiva, etikettmärkt Danish Furnituremaker´s control, dia 110 cm1 300
 50Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modellnr B25, 1960-tal, etikettsign, h 31 cm, ngt skev700
 51Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok med brun fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956, brännstpl, klädsel med slitage3 000
 52Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, bok med brun fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956, brännstpl1 100
 53Okänd designer, 1900-talets mitt, fåtölj, rotting, armlän med hållare för askkopp resp utrymme för tidskrifter600
 54Agnell, Olle, olja, hamnstad Kreta, sign, 44 x 54 cm300
 55Agnell, Olle, olja, Höstdis, sign o dat 1973, 24 x 35 cm900
 56Johansson, Nils, olja, Vintermarin, sign, 17 x 22 cm300
 57Olson, Torsten, olja, båtar på strand, sign o dat 1948, 24 x 37 cm, Torsten var bror till Axel och Erik Olson i Halmstadgruppen500
 58Olson, Torsten, olja, kubistiskt landskap, sign o dat 1954, 29 x 46 cm, Torsten var bror till Axel och Erik Olson i Halmstadgruppen600
 59Olson, Torsten, olja, utsikt från konstnärens fönster mot nuvarande Torntorget, Halmstad, sign o dat 1947, 32 x 46 cm, Torsten var bror till Axel och Erik Olson i Halmstadgruppen600
 60Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Söndag i fiskeläget' sign EA, 37 x 50 cm1 800
 61Jonson, Sven, färglito, Sub marin, sign o numr 58/310, 41 x 33 cm350
 62Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist, sign, dat -74 o numr 111/350, 38 x 55 cm700
 63Olson, Axel, färglito, Sol i hamnen, sign provtryck samt egenhändigt betitlad, 21 x 39 cm250
 64Frender, Helge, olja, Franskt landskap, sign, 50 x 55 cm, a tergo etikettfragment1 100
 65Gregers Rasmussen, Alfred, olja, Hammershus Slottsruin, Bornholm, sign o dat 1949, 51 x 65 cm-
 66Olson, Axel, färglito, kubistisk komposition med hus och figurer, sign EA, 29 x 65 cm200
 67Olson, Axel, färglito, Fågelhandlare, sign PT samt egenhändigt betitlad, 20 x 67 cm350
 68Olson, Axel, färglito, strandbild med båtar, sign, 21 x 61 cm250
 69Jonson, Sven, färglito, Vita portalen, sign o numr 25/260, 35 x 29 cm200
 70Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Spansk resa', sign samt bet Nr 62, ur 70-årsmappen, 30 x 40 cm250
 71Thorén, Esaias, färglito, Surrealistisk komposition med snäcka, sign, dat 1980 o numr 47/280, 40 x 30 cm350
 72Olson, Erik, färglito, 'Kyrkan vår moder', sign, dat 1955 o numr 164/250, 40 x 30 cm1 000
 73Johansson, Sven, gouache, kubistisk komposition, sign, synl pappersstorl 23 x 31 cm350
 74Lindström, Bengt, färglito, komposition, sign o numr 34/260, 40 x 58 cm100
 75Persson, Ove, olja, Torghandel, sign, 24 x 33 cm500
 76Persson, Ove, olja, Torghandel, sign o dat 1978, 33 x 41 cm350
 77Persson, Ove, olja, Vinterkväll, Småland, sign o dat 1977, 33 x 41 cm1 000
 78Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, stpl Svedboms Vetlanda 1961, h 18 cm, fyllda1 300
 79Bordsur, brännförgylld brons, ant Frankrike, empire, 1800-talets början, dekor av Orpheus och Eurydice, urtavla i silver, h 35 cm, pendel sakn5 000
 80Tärning, Lars, olja, stilleben med päron, sign o dat 1996, 26 x 50 cm-
 81Bordssurtout, sterlingsilver, England, George III, ställning samt 3 ströare och 2 flaconer, graverat oid adligt vapen, stpl ant Thomas Doxsey London 1768, h 26 cm, flaconer ostämplade och ev senare7 000
 82Collier, 18 k rödguld, Bissmarklänk, stpl Nils-Eric Södermark Köping 1964, vikt 28,3 gr8 000
 83Collier, 18 k rödguld, Bissmarklänk, stpl Svensk Guldkedjeteknik Stallarholmen, vikt 12,5 gr3 600
 84Armlänk, 18 k rödguld, Bissmarklänk, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1958, vikt 14,5 gr4 200
 85Halskedja med hänge, 18 k rödguld, dekor av initialer STA, sv importstpl, vikt 7,8 gr2 200
 86Ringar, 10 st, 18 k rödguld, sv stpl, tot vikt 48,3 gr, ägargravyr14 000
 87Armlänk med berlocker, 18 k rödguld, Bissmarklänk, stpl Andréns Guldvaror Köping 1961, vikt 14 gr3 800
 88Halslänk, 18 k rödguld, sv importstpl, vikt 5,3 gr1 800
 89Hänge, 18 k rödguld med akvamarin och vita safirer, stpl Tenn och silver Göteborg 1947, tot h 4,5 cm, vikt 7,1 gr1 600
 90Halskedja med hänge, 18 k rödguld med pärlor, sv importstpl, tot vikt 5,6 gr1 500
 91Halskedja, 18 k rödguld, Italien, modern tillv, vikt 8,3 gr2 400
 92Fotogömma, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, stpl Gustaf Dahlgren Malmö 1877, tot h 4,5 cm, vikt 6,4 gr1 800
 93Armlänk, 18 k rödguld, vikt 3,5 gr1 000
 94Ringar, 2 st, 18 k rödguld med pärlor resp facettslipad bergskristall, tot vikt 6,3 gr1 300
 95Brosch, 18 k rödguld med cabochonslipad månsten, ostpl, vikt 4,5 gr1 100
 96Ring, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin, stpl Juvelfabriken Stockhoom 1954, vikt 4,5 gr1 100
 97Armlänk, 18 k rödguld och pärlor, stpl Trege Göteborg 1969, vikt 6,8 gr1 200
 98Ring, platina med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 ct, art-déco, ant USA 1920-tal, vikt 2,6 gr1 000
 99Ring, 14 k vitguld med 1 briljantslipad diamant, art-déco, ant USA 1920-tal, vikt 1,2 gr1 100
 100Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, brosch, 18 k rödguld med pärla, stpl Stockholm 1962, l 4 cm, vikt 2,7 gr700
 101Ring, 18 k rödguld med facettslipad spinell (?), stpl J Westerlind Malmö 1943, vikt 8,3 gr, omarbetad1 800
 102Ring, 18 k vitguld med facettslipad rubin och 6 åttkantslipade diamanter, sv importstpl, vikt 3 gr800
 103Brosch, 18 k rödguld med pärla, rosettformad, stpl Juvelfabriken Stockholm 1959, h 4,5 cm, vikt 3,7 gr1 000
 104Örhängen, 3 par, 18 k rödguld med pärlor resp vita stenar, tot vikt 3,6 gr800
 105Örhängen, 3 par, 18 k rödguld med pärlor resp vita stenar, tot vikt 7,3 gr1 800
 106Collierer, 2 st, odlade, doserande pärlor med silverlås, medf 1 def100
 107Okänd designer för Kultasäpet Salovaara, brosch, silver med facettslipad bergskristall, stpl Åbo 1969, dia 3 cm100
 108Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, stpl Stockholm 1960, h 13 cm1 000
 109Skålar, 2 st, kristall med silvermontage, i form av svanar, utl stpl, l 7 resp 13 cm400
 110Parti silver; bricka, gräddkanna, sockerskål, servietthållare, askfat samt ströare, merparten stpl Gösta Wessfeldt Malmö, tot vikt 620 gr2 200
 111Stor parti smycken, silver, delvis med markasiter1 900
 112Ljusstakar, 1 par, silver, sv importstpl, h 13 cm, fyllda, medf supkopp silver200
 113Okänd designer för Färe Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, mås, sign, h 24 cm-
 114Stort parti smycken, bijouterier, klockor mm800
 115Green, Kulo, olja, komposition, sign, synl storl 23 x 30 cm1 400
 116Höglund, Erik för Boda, takkrona, smide samt vitt och blått glas, 6 ljusarmar, dia 60 cm3 200
 117Wirkkala, Tapio för Iittala, ölglas 13 st, seltersglas, 12 st samt snapsglas 13 st, glas, Ultima Thule1 200
 118Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar cirka 50 del, bl a vinglas 15 st, 'Silvia', design 1957, delvis m nagg-
 119Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med ljusgrön, stoppad, klädsel, Contino, brännstpl400
 120Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med ljusgrön, stoppad, klädsel, Contino, brännstpl250
 121Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med ljusgrön, stoppad, klädsel, Contino, brännstpl400
 122Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson, Vetlanda, soffbord, björk och bok, etikettsign samt stpldat 1977, dia 11 cm350
 123Svensson, Roland, färglito, trädstammar, sign o numr 144/250, 43 x 27 cm-
 124Ljusstakar, 1 par, mässing och valnöt (?), 1900-tal, h 17 cm1 100
 125Bodhisattva på lotustron, brons, Burma (?), 1900-tal, h 23 cm800
 126Herder, Lars, olja, interiör, sign, 68 x 100 cm500
 127Broscher, 2 st, sterlingsilver, Aarre & Krogh resp Börge Axel Meyer, Danmark, 1900-talets 1 hälft el mitt, l 5 cm200
 128Parti smycken och bijouterier; silver, bärnsten mm700
 129Herrarmbandsur med länk, rostfritt stål, Movado Solidograf, 1900-talets mitt, Flexalänk450
 130Parti silver, bl a hummergaffel, Danmark, tot vikt 165 gr600
 131Juhls, Frank, egen verkstad, Kautokeino, armband, sterlingsilver, organisk form, stpl, vikt 105 gr800
 132Relief, skuren ek, renässans, 15-1600-tal, dekor av keruber, maskaron mm, l 42 cm3 000
 133Skulptur, patinerad brons, stående Ganesha, cire-perdue, Khmertyp, Kambodja, h 21 cm250
 134Skulptur/tändare, metall på sockel i belgisk marmor, i form av stående riddare i rustning, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm350
 135Lornjett, vitmetall, art-déco, 1920-tal, medf silverkedja400
 136Halssmycke, sten och läder, bet Gotska Sandön o dat 29/7 1900-
 137Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 48 cm-
 138Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 50 cm-
 139Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 49 cm-
 140Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 47 cm-
 141Okänd designer, möjl Björn Trägårdh el Uno Åhrén, fåtöljer 1 par, funkis, 1930-tal, senare, pistachfärgad alcantaraklädsel3 600
 142Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 55 cm1 000
 143Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 51 cm-
 144Skulptur, sten, stående figur, ant Nomoli, Kissi el Membe, Sierra Leone/Guinea Bissau, h 35 cm-
 145Skulptur, skuret trä, Västafrika, 1900-talets mitt, stående kvinna, h 56 cm-
 146Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok med klädsel i grått fårskinn, 'Lamino', designad 1956, smärre slitage4 000
 147Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok med klädsel i grått fårskinn, 'Lamino', designad 1956, smärre slitage4 000
 148Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, vägglampa, teak med vit glaskupa, 1950-tal1 500
 149Karbidlampa, mässing och glas, British Coal Mining Company Wales, 1900-talets 1 hälft, h 22 cm-
 150Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med trollslända, 22 x 16 cm1 000
 151Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 1 par, glas, Festivo, h 12 cm250
 152Lang, Marika, färglito, konditoriscen, sign o numr 302/350, pappersstorl 45 x 58 cm250
 153Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, skrivbordslampa, Fortebraccio D33, design 1998200
 154Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods 'Johanna' ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm600
 155Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods får, handsign, l 11 cm cm800
 156Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Lejon litet, från serien Afrika 1964, h 5 cm450
 157Larson, Lisa för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, h 13 cm250
 158Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, gris, sign, l 17 cm350
 159Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, miniatyrvas, glas, iriserande dekor, sign, h 8,5 cm200
 160Dekorelement, 1 par, skuren ek, renässans, 15-1600-tal, dekor av karyatider, maskaroner mm, h 57 cm, kompletterade1 300
 161Karaff med hänkel, glas, Skånska Glasbruket Henrikstorp, kasad dekor av växtlighet samt datering 1752, h 18,5 cm, proveniens: arv inom familjen Wendt, litt: avb Noreen & Graebe Henrikstorp 1964 s 135 95 000
 162Glättsten, glas, Skånska Glasbruket Henrikstorp, def, l 8,5 cm, proveniens: arv inom familjen Wendt, litt: likn avb Noreen & Graebe Henrikstorp 1964 s 110 1 400
 163Sigill, glas, Skånska Glasbruket Henrikstorp, dekor av ätten Adlersteens vapen, l 4 cm, proveniens: arv inom familjen Wendt, litt: likn avb Noreen & Graebe Henrikstorp 1964 s 943 000
 164Sigill, glas, Skånska Glasbruket Henrikstorp, text Skånska Manuf, l 3,5 cm, proveniens: arv inom familjen Wendt, litt: likn avb Noreen & Graebe Henrikstorp 1964 s 942 200
 165Sigill, glas, Skånska Glasbruket Henrikstorp, dekor av krönt lejon, l 5 cm, proveniens: arv inom familjen Wendt, litt: likn avb Noreen & Graebe Henrikstorp 1964 s 991 800
 166Sigill, glas, Skånska Glasbruket Henrikstorp, initialer AG under krona, l 4 cm, proveniens: arv inom familjen Wendt, litt: likn avb Noreen & Graebe Henrikstorp 1964 s 96 ff2 200
 167Kejserlig krona, silverboderat siden, ant från regementsfana, Österrike-Ungern, 1800-tal, enl påteckning a tergo från 5 Ulanregementet till Julius graf von Lamberg, i vitrin, tot l 18 cm1 500
 168Panton, Verner för Vitra, stolar, 5 st, röd plast Panton Chair, design 1960, etikettsign samt med gjuten signatur-
 169Votivkrona, delvis förgyllt silver med glasfluss, Italien, 1700-tal, enl uppgift från Padua, l 12 cm2 600
 170Okänd konstnär, olja, 1700-talets 1 hälft, tärningsspelande herrar, varav 1 i turkisk dräkt, 65 x 90 cm-
 171Guldmynt, Österrike 1 dukat Frans Josef 1915, 3,5 gr 986/1000 guld, den högsta guldhalten i något mynt i världen1 600
 172Vinkanna, kristall med silvermontage, Tyskland, jugend, 1900-talets början, importstpl för Österrike-Ungern, h 32 cm1 600
 173Vinkaraff, craqueléglas med nysilvermontage, emaljerad blomdekor, Frankrike, 1800-talets slut, h 34 cm-
 174Okänd designer för IKEA, väggpanel, röd plast, Rabatt, 46 x 46 cm1 000
 175Okänd designer för IKEA, väggpanel, vit plast, Rabatt, 46 x 46 cm700
 176Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Lamello, brännstpl, ngt slitage350
 177Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Lamello, brännstpl, ngt slitage350
 178Okänd designer för SAE Eskilstuna, golvlampa, brännlackerad metall med textilskärm, modell nr 58, 1950-60-tal, h inkl skärm 138 cm800
 179Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi, design 1967, dia 60 cm600
 180Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa mässing; Semi, design 1967, dia 46 cm300
 181Lagerbielke, Erica för Orrefors, cognacskupor, 7 st, glas, Intermezzo Blue, design 1985, h 16 cm800
 182Wirkkala, Tapio för Iittala, dessertskålar, 8 st, ölglas, 5 st samt seltersglas, 6 st, glas, Ultima Thule450
 183Ohlsson, Folke för Tingströms/Bra Bohag, soffbord, teak, modell ’Frisco’ , kvadratiskt med avfasade hörn och uppsvängda sarger, brännsign, 81 x 81 cm1 300
 184Okänd designer, serveringsvagn, krom med löstagbar, övre bricka, funkis, 1930-tal, l 78 cm900
 185Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, golvlampa, grålackerad metall med plexiglasskärm, h 138 cm, textilskärm sakn-
 186Sydocka/ställning, delvis lackerad metall, 1940-50-tal, justerbara mått100
 187Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak, front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, l 185 cm, smärre skador500
 188Persson, Britt Ingrid, skulptur, brons, äggbärare, sign BIP samt med hela namnet, h 11 cm1 000
 189Bägare, försilvrad och inv förgylld koppar, 1700-talets 2 hälft, svagt trumpetformad på godronnerad fot, veckad mynningsbård, initialer JJS EOD, h 7 cm200
 190Sked, silver, Danmark, 1700-talets slut, fiolskaft, graverade rocailler mm,oid stpl IGW (?) Köpenhamn 1797, guardeinstpl för Fredrik Fabricius samt månadsstpl för kräftans tecken, l 22 cm350
 191Carlson, John, olja, Lilla Alby Kyrka, Sundbyberg, sign o dat 1969, 46 x 55 cm600
 192Lynggaard, Ole, smyckelås, 18 k rödguld, kulformat, vikt 3,5 gr, medf collierer i malakit resp hematit, i originaletui2 400
 193Bok; Le Lassaigne, Jean, Marc Chagall, Le plafond de l'Opéra de Paris, ed André Sauret, Monte Carlo 1965, inneh original färglitografi400
 194Bok; Sorlier, Charles, Les Céramiques et Sculptures de Chagall, ed André Sauret Monaco 1972, inneh original färglitografi450
 195Bok; Raddatz, Fritz J, Paul Wunderlich Lithographien 1959-1973, ed Office du livre, Fribourg 1974, inneh 3 originallitografier200
 196Josephsson, Ernst, sepiateckning, porträtt möjl August Strindberg, utfört under sjukdomsperioden, sign, synl pappersstorl 34 x 21 cm, prov: inköpt på Antiquea, Stockholm 1988, kraftigt blekt-
 197Fat, 1 par, tenn, kulhamrade, stpl Anders Falck Köping 1776, 1 m bröllopsinitialer på undersida, dia 29 cm, pålödda upphängningsringar-
 198Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, ek med mörkbrun textilklädsel-
 199Kånge, Aina för Tabergs yllefabrik AB, matta, sniljeflossa, Bruzaholm, 200 x 130 cm, litt: BRA BOHAG, september 1959, avb s 302 400
 200Kånge, Aina för Tabergs yllefabrik AB, matta, sniljeflossa, Bruzaholm, 200 x 130 cm, litt: BRA BOHAG, september 1959, avb s 302 400
 201Väggskåp, skuren och bonad ek, 1700-tal, inv lådor, h 71 cm, lås löst, renoverat700
 202Okänd designer för St Eriks Lervarufabrik, tobaksburk med lock, grönglaserat lergods, i form av sittande troll, modellnr 281, design 1930, h 17 cm, smärre nagg200
 203Reseur, mässing och glas i mahognyschatull, Corum, Admiral's Cup, 12 x 12 cm1 800
 204Lockstop, delvis förgyllt silver, barockstil, lock med infattat mynt, stpl GAB Stockholm 1944, h 11 cm, vikt 210 gr, säljes till förmån för Amnesty, ägargravyr i botten800
 205Tallrikar, 2 st, tenn, 1700-tal, kulhamrade, 1 stpl Peter Sjöstrand Halmstad 1762, 1 Anders Helledaij Jönköping 1788, dia 20 cm, säljes till förmån för Amnesty, pålödda öglor, ngn bristn200
 206Schou, Werner, lampa/fönsterbelysning, delvis svartlackerad koppar och iriserande glas, Coronell, h 21 cm100
 207Okänd designer, 1950-tal, kandelaber till 7 ljus, mässing och teak, h 28 cm400
 208Kupol (till kassettak?), bemålat trä, Danmark, 1800-talets 2 hälft, dia 36 cm400
 209Pyk, Madeleine, färglito, La Campanette, sign HC 14/150, 55 x 42 cm2 200
 210Nilsson, Bert Johnny, färglito, fastbundet får, sign, numr 43/200, 56 x 75 cm500
 211Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, fruktfat samt assietter, stengods, Fructus, sign, fat dia 33 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen100
 212Höglund, Erik för Boda, sejdlar, 12 st, brun glasmassa med luftbubblor, sign, h 11 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen-
 213Nylund, Gunnar för Rörstrand, thekanna, blått, harpälsglaserat stengods med rottinghandtag, sign, tot h 24 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen500
 214Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, slipat glas, Galjonsfigur modellnr LG 148, design 1955, sign o numr, h 20 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen, litt: Ricke & Thor avb s 367150
 215Grandin, Svän, olja, Rue St Dominique Paris, sign o dat 1938, 46 x 38 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen300
 216Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig figur, sign o numr 20/45, pappersstorl 30 x 21 cm350
 217Taipalenmääki, Jussi, färglito, Strandfynd Tylösand, sign o numr, synl pappersstorl 41 x 53 cm, lös i passepartout350
 218Hjortzberg, Olle, akvarell, Moses, sign o dat 1958, synl pappersstorl 37 x 26 cm2 200
 219Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Imaginärt porträtt, sign o dat 1981, 10 x 12 cm800
 220Qvarsebo, Mikael, blandteknik, diptyk på guldgrund, Fragment av Mona Lisa, sign o dat 1981, tot mått 29 x 44 cm, avflagn600
 221Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition, sign o dat 1989, 38 x 46 cm600
 222Persson, Ragnar (RP), olja, personer på gata, sign, även a tergo, 23 x 27 cm2 200
 223Persson, Ragnar, lito, handkolorerad, hästskjuts, sign o numr 40/75, 50 x 70 cm100
 224Nilson, Severin, blyerts, interiör med mor och son, bet Kräinge i Halland 1870, synl pappersstorl 24 x 15 cm300
 225Nilson, Severin, akvarell med täckvitt, mansporträtt, sign o dat 11, synl pappersstorl 15 x 11 cm1 800
 226Ishink, glas med metallmontage, jugend, sekelskiftet 1900, polykrom emaljdekor av vallmo, h inkl hänkel 26 cm900
 227Matservis, porslin, Villeroy & Boch, New Wave, servisen vann 2004 Innovationspreis der deutschen Wirtschaft500
 228Matta; Hereke, silke med metallinslag, 80 x 50 cm800
 229Matta; Hereke silke el silkesbehandlad bomull, 95 x 65 cm450
 230Matta; old Ghom, silke, 165 x 105 cm1 200
 231Matta, old Pakistan Bochara, 180 x 120 cm350
 232Matta, old Persisk, 200 x 125 cm1 700
 233Matta, old Pakistan, 180 x 130 cm-
 234Okänd designer, 1970-tal, taklampa, mässing med mönstrad glaskupa, dia 40 cm700
 235Matta, old Isphahan (?), 120 x 55 cm300
 236Adamsson, Bo Åke, färglito, dansöser, sign EA, ed Vikmanshyttan, synl pappersstorl 52 x 67 cm300
 237Adamsson, Bo Åke, färglito, mytologisk scen, sign EA, synl pappersstorl 66 x 48 cm300
 238Persson, Ragnar, färglito, flicka med blomsterkrans, sign o numr 191/260, synl pappersstorl 44 x 34 cm100
 239Peterson, Barbro för Kinnasand, matta, ull, Hellas, etikettsign, 245 x 185 cm450
 240Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, taklampa, metall med etsad glasskiva i Glössners art, dekor av sjöjungfrur och -hästar, dia 60 cm500
 241Handväskor, 2 st, Tyskland, 1950-tal100
 242Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, Centilop, dekor av polykroma glastrådar, sign, h 18 cm500
 243Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av polykroma glastrådar, sign, h 14 cm700
 244Kedelv, Paul för Flygsfors, skål, glas, Coquille, dekor i violett, rosa och vitt underfång, etikettsign, sign o dat 1955, l 19 cm200
 2453 del porslin, Rosenthal Studio Line, bl a vas Björn Wiinblad, denna h 22 cm200
 246Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1910-20-tal, dekor av putti, vapensköld under krona mm800
 247Taklampa, mässing med 3 bemålade glaskupor, art-déco, 1920-tal, h 80 cm-
 248Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 101 cm-
 249Golvfotogenlampa, mässing och majolika, sekelskiftet 1900, h inkl skärmhållare 170 cm, elektrifierad2 600
 250Soto, Jesús Rafael, färgserigrafi med carborundum, komposition, sign o numr 92/95, synl pappersstorl 83 x 83 cm, marginalfläck3 200
 251Swanberg, Max Walter, serigrafi på juteväv, imaginistisk kvinna, 99 x 77 cm1 000
 252Swanberg, Max Walter, serigrafi på juteväv, imaginistisk kvinna, 99 x 77 cm700
 253Okänd konstnär, vävd textil, komposition, sign MY o dat 74, tot 115 x 90 cm-
 254Puderstol, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900150
 255Teleskop på benställning, Tellus 60700
 256Parti linneservietter och -dukar500
 257Bajonett i balja, Tysk M/K98 (Seitengewehr 84/98), bajonett l 38,7 cm600
 258Spegellampetter till 2 ljus, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av vädurshuvud mm, dia 35 cm450
 259Wennerfors, Helene för Borås Jacquardväfveri, vävnad, Tranor, sign, 200 x 130 cm100
 260Okänd designer, 1900-talets mitt, gungstol, palisander med rottingklädsel, prov; enl uppg konstnären Axel Olson700
 261Okänd designer, 1950-60-tal, pall, bok med svart konstläderklädsel, l 57 cm100
 262Dura, Gaetano, litografier, 2 st, handkolorerade, Salita al Vesuvio resp Discesa dal Vesuvio, sannolikt ur Scenes and Costumes of Life in and around Naples 1839, pappersstorlek, 21 x 24 cm200
 263Heland, Martin Rudolf efter Martin, Elias, etsning, Utsigt af Forsmarck då man kommer Upsala Wägen ifrån Stockholm, Tillägnas Landshöfdingen mm S af Ugglas, synl pappersstorlek 38 x 58 cm, ref: NMG 14/1944100
 264Powolny, Michael tillskr, ljusstake/bordslampfot, glaserat flintgods, dekor av putto med blommor, osign, h 21 cm250
 265Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, pastell, stilleben med frukter, otydl sign, synl storl 39 x 49 cm, glas saknas300
 266Linneskåp, mahogny, 1920-30-tal, 2 skåpsdörrar samt 4 lådor, b 119 cm100
 267Golvur, ek och fur, England, George III, 1700-talets slut, urtavla med datumvisare i mässing signerad Thomas Wilmshurst Deal (Kent), h 186 cm800
 268Väggspegel, bemålat och bronserat trä och stuck, 1800-talets mitt, samtida spegelglas, yttermått 60 x 43 cm700
 269Golvur, rödmålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hona el fröken, 1800-talets mitt, h 200 cm350
 270Golvur, bemålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hane, urtavla signerat Joseph Bieregrav, h 210 cm-
 271Lindstrand, Vicke, Kosta, vas glas dekor av alger och luftbubblor i grönt underfång, sign o numr 1713 (1962), h 16 cm300
 272Okänd designer, barstolar, 1 par, krom med plexiglassitsar, modern tillv, justerbar h-
 273Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, aluminium, dekor av 3 lameller, dia 32 cm450
 274Nyström, Gert för Hyllinge, ( i drift 1962-78), taklampa, glas, dekor i mossgrönt överfång, etikettsign, h 23 cm-
 275Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, bokhylla, teak och svärtat trä, 1950-60-tal, etikettsign, h 160 cm, ngt stift sakn400
 276Lilljeqvist (Weiland), Adčle, teckning, vy över St Saphorin, sekelskiftet 1900, sign, a tergo etikett från Ludwig Schaller, Stuttgart, 38 x 31 cm100
 277Sörensen, Poul, olja, landskap, sign, 73 x 100 cm100
 278Fat, 1 par, porslin, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i Imarifärger, dia 46 cm500
 279Brevkniv med primstav (evighetskalender), försilvrad brons, David Andersen Christiania (Oslo) 1800-talets slut, l 25 cm250
 280Kista på lösa kulfötter, skuren ek med järnbeslag, Tyskland, barock, dekor av blommor samt text Magdalena Bestmans 1712, l 142 cm, omarbetad till skåp med dörrar och lådor3 200
 281Reseskrivschatull, palisander med pärlemorintarsia, England, 1800-talets mitt, inv utfällbar skrivskiva, l 31 cm, smärre def-
 282Besman, 2 st, ek och smide, 1700-tal, l 67 resp 75 cm, orangrepp100
 283Okänd designer för Farstrup Möbler, matbord med 2 iläggsskivor, betsad ek, etikettsign, tot 220 x 120 cm-
 284Mattor, 2 st, delvis silke, ant Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar mm, 35 x 30 cm-
 285Okänd designer för Ulferts, Tibro, hyllmöbel, teak, 1950-60-tal, 3 sektioner varav 2 med hyllplan och 1 med skåpssektion, underdelar med skåpsdörrar och lådor, etikettsign, h 174, tot b 302 cm, smärre def100
 286Okänd designer, 1960-tal, vilstol, bonad fur med brun konstläderklädsel och kohud, slitage3 800
 287Desjardins, André, etsning, surrealistisk komposition, sign, dat 74 o numr 35/150, pappersstorl 55 x 42 cm-
 288Halslänk, silver, stpl Hugo Olsson Helsingborg 1950, l 40 cm, vikt 95 gr350
 289Okänd designer, 1950-60-tal, halssmycke, silver, i form av plattor med motiv från Zoodiaken och hällristningar, stpl S-s, vikt 65 gr250
 290Dräkstmycken, 2 st, silver, sk bunadsbrocher, Norge, 1900-talets 1 hälft, 1 stpl Magnus Aase Bergen, en oid CS(?), tot vikt 25 gr2 000
 291Parti silver; plaketter samt armband, tot vikt 155 gr400
 2923 del smycken, brons, Finland, 1960-tal; hänge med kedja Kalevala Korhu samt 2 ringar Pentti Sarpaneva450
 293Okänd konstnär, olja, geometrisk komposition, sign GE (?) o dat 86, 54 x 65 cm1 000
 294Johansson, Sven, gouache, komposition med personer, sign, pappersstorl 27 x 38 cm600
 295Okänd konstnär, olja, komposition, otydl sign Sturesson (?) o dat 1971, 45 x 152 cm100
 296Stolar, 1 par, grålackerat och bronserat trä, empire, 1800-talets 1 hälft100
 297Vapensköld, olja, på metall, dekor av vapnet för adliga ätten Mannerstierna No 1197, utf 2014 av Vapenmålaren vid Kungl Maj:ts Orden Leif Ericsson, 40 x 30 cm-
 298Ljussax, mässing, 1700-tal, l 16 cm-
 299Klädhängare, älghorn och trä, 1800-talets slut, l 35 cm100
 300Okänd designer, 1950-60-tal, matta, ylle, dubbevävd, 190 x 130 cm1 000
 301Poster, offset, I Beatles, Yellow Submarine (italiensk upplaga), Printing World International, Roma, 100 x 68 cm900
 302Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 90 cm100
 303Tazza, bronserad och patinerad metall på svärtad träsockel, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinnomaskaroner mm, l 37 cm600
 304Damskrivbord, lackarbete, Kina, 1800-talets slut, dekor av personer mm, uppfällbara skivor med mekaniskt höjbar skrivinredning, h 75 cm, skador, lagn1 700
 305Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, bordslampa, glaserat stengods, sign, h 34 cm-
 306Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, röd och vit plast, dia 35 cm200
 307Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets mitt, dia 28 cm100
 308Bordslampa, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, dekor av dansande personer i rokokodräkt, polykrom bemålning, h 27 cm250
 309Takkrona, mässing med prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets mitt, h 60 cm-
 310Urna, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm i utsparad kartusch mot järnoxidröd fond, oid sign, h 17 cm100
 311Parti smycken och bijouterier500
 312Väggspegel med hylla, förgyllt trä och stuck, oscariansk, 1800-talets slut, h 80 cm1 100
 313Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, mässing, stående viking med hammare (Tor?), h 26 cm600
 314Stort parti flintyxor, yngre stenålder, lösfynd från Skåne, delvis med äldre inventarienumr3 200
 315Stort parti stenyxor, bergart, yngre stenålder, lösfynd från Skåne, bl a Barsebäck2 000
 316Bordslampa, sk Bouilottelampa, mässing med justerbar, grönlackerad metallskärm, 1900-tales 1 hälft, h 56 cm600
 317Okänd designer för Siba International, bordslampor, 4 st, orange plast, kvadratiska med dekor av hjärtan, 18 x 18 x 18 cm, i oöppnade originalförp-
 318Okänd designer för Siba International, bordslampor, 4 st, orange plast, kvadratiska med dekor av hjärtan, 18 x 18 x 18 cm, i oöppnade originalförp-
 319Okänd designer, 1950-tal, kandelaber till 24 (!) ljus, mässing, l 71 cm900
 320Alnsticka, smide, barock, 1700-talets 1 hälft, graverad akantusdekor, initialer LH samt datering 1724, l 63 cm1 100
 321Armstol, skuren alm, 1800-talets mitt100
 322Okänd designer för IKEA, matbord, krom med vit glasskiva, 85 x 85 cm100
 323Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak, l 64 cm150
 324Reynolds, Lee, olja, japanskt landskap, sign, 80 x 120 cm700
 325TV-bänk, svartlackerat trä, 1900-talets 2 hälft, b 240 cm-
 326Liljefors, Lindorm, offset, räv i landskap, sign o numr 101/360, 39 x 51 cm100
 327Taklampa, koppar med 3 + 1 glaskupa, omkr 1920, dia 40 cm450
 328Parti orientalica, Buddhor mm600
 329Myntkopia, mässing, 1800-tal, kopia av 1 Riksdaler Gustav III 1782-
 330Czízy, Béla, akvarell, ungersk landsby, sign o dat 1944, synl pappersstorl 25 x 35 cm-
 331Okänd dansk designer, bordsalmanacka, krom på bakelitsockel, art-déco, 1920-tal, h 14 cm900
 332Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, sk saxlampa, design 1952, medf ej tillh Le Klintskärm modell 1/23 i originalförp1 000
 333Väggspegel, bronserat trä och konstmassa, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 98 cm400
 334Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, bordslampor, 1 par, eloxerad aluminium, h inkl skärmar 69 cm400
 335Arad, Ron för Alessi, snackskål, rostfritt stål, Babyboop, design 2000, l 30 cm100
 336Bok; Pufendorff, Samuel von, Sju böcker om Konung Karl X Gustavs bragder, facsimilieutg, Haeggström Stockholm 1915, folio500
 337Vallien, Bertil för Boda, skålar, 2 st, glas, sign, dia 15 resp 20 cm500
 338Vallien, Bertil för Kosta Boda, tillskr, skål, månstensfärgat glas med orange rand, etikettsign, dia 19 cm400
 339Okänd designer för Herman Bergmans Konstgjuteri AB, dörrhandtag, patinerad brons, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av fjäril, l 37 cm600
 340Antonyi, Imre, olja, komposition, sign o dat 1995, 70 x 48 cm700
 341Olausson, Gunnar, olja, Trollberget, Söndrum, sign, 65 x 75 cm-
 342Jacobsen, Svend Aage, olja, Landskab med tyre, sign o dat 67, 73 x 92 cm300
 343Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, blomsterstilleben, 49 x 40 cm1 000
 344Ring, Ragnar, olja, Komposition, sign o dat 73, 8 x 22 cm400
 345Grovens, Harald, olja, corrida, sign, 23 x 25 cm400
 346Bengtsson, Walter, träsnitt, katt, sign o numr 49/300, 20 x 20 cm400
 347Jaworska, Danka, färglito, komposition, sign o numr 106/295, pappersstorl 31 x 29 cm150
 348Klimt, Gustav, efter honom, färgtryck med Swaroskikristaller (!), The Kiss, storl inkl ram 58 x 48 cm500
 349Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv, sign o numr 129/180, synl pappersstorl 59 x 42 cm350
 350Breitholtz-Nash, Margareta, färglito, tulpaner, sign o numr 148/225, synl pappersstorl 50 x 40 cm100
 351Okänd designer för Le Dauphin, Frankrike, bordslampa, glaserad keramik, Tacaro Pamplemousse, h inkl skärm 74 cm600
 352Jonasson, Mats & Ljubez, Robert för Målerås, skulptur, glas, dekor av nottecken, sign, h 12 cm, i originalförp-
 353Matbesticksuppsättning, nysilver, Dalia, i etui, initialer SC1 100
 354Valldeby, Erling, vägglampett, konstmassa, dekor av hjort, fartyg mm, sign, h 36 cm400
 355Bag, monogramcanvas med läderdetaljer, Louis Vuitton Keepall 403 000
 356Okänd designer för Goldscheider, relief, delvis glaserad terrakotta, dekor av kvinnoansikte, sign o etikettsign, 20 x 13 cm250
 357Parti dörrhandtag, -vred och -beslag, mässing1 500
 358Porsche, F A för Siemens, kaffebryggare, borstad aluminium och svart plast, Innovation Auto Serve, h 41 cm300
 359Graves, Michael för Alessi, vattenkokare med fågelvissla, modell MG32, design 1985, h 27 cm350
 360Sängvärmare, mässing, koppar och smide med svarvat skaft i ek, 17-1800-tal, graverad dekor av man, l 92 cm-
 361Dahl, Peter, färglito, Bugg, sign o numr 63/290, 75 x 55 cm-
 362Mangelbräden, 2 st, ek, allmogearbeten, 1800-tales 1 hälft, 1 m skuren dekor av häst, 1 m kurbitsmålning samt initialer APS o dat 1846, l 59 resp 63 cm, 1 orangripet-
 363Mat/biblioteksbord, ek, barockstil, sekelskiftet 1900, balusterformade ben, 2 utdragsskivor, tot 260 x 80 cm700
 364Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, petits-pointsklädsel200
 365Skåp på (senare) benställning, ek, 1700-tal, benställning från sekelskiftet 1900, h 130 cm, renoverat-
 366Okänd konstnär, golvvas/skulptur, glaserad terrakotta, dekor av ansikte mm, sign FR o dat 1961, h 33 cm450
 367Armstol, alm och bok, 1800-talets 2 hälft400
 368Kista, bonad ek med svärtade järnbeslag, 17-1800-tal, l 122 cm-
 369Damarbetsbord, avlutad fur, oscarianskt, 1800-talets slut, låda i sarg, l 52 cm100
 370Hansen, Axel, olja, gårdsinteriör med hästar, sign, 33 x 41 cm100
 371Matsalsmöbel, ljus björk, Swedish Grace, 1910-20-tal, matbord med 2 ofanerade iläggsskivor, 10 stolar, klaffbord, skänk, buffet samt linneskåp, bord tot l 254 cm2 400
 372Ollers, Edvin, olja, skärgårdslandskap, sign o dat 1936, 47 x 56 cm300
 373Okänd konstnär, olja, damporträtt, 1900-talets början, otydl sign, 92 x 68 cm600
 374Matta, semiantik Kazak (?), 200 x 130 cm700
 375Matta, semiantik Hamadan, 200 x 130 cm, slitage150
 376Matta, old Turkiet (?), 260 x 170 cm800
 377Matta, semiantik persisk, 350 x 165 cm-
 378Matta, old persisk med bönenisch, 115 x 95 cm-
 379Matta, semiantik/antik Turkmen, 130 x 85 cm, ngt slitage250
 380Matta, old Senneh (?), 325 x 220 cm1 300
 381Matta, old persisk (?), 140 x 85 cm100
 382Okänd designer, fåtöljer, 1 par, krom med violett textilklädsel, 1900-talets slut, h 80 cm-
 383Karott, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor i blå och röd emalj, spår av blomma i sepia, l 25 cm-
 384Axelsson, Åke för Gärsnäs, armstolar, 4 st, bok med vit skinnklädsel, London, brännstpl-
 385Åberg, Pelle, olja på trä, kvinna med hatt, sign, 23,5 x 23,5 cm, prov: i arv inom konstnärens familj12 000
 386Kniv i balja, smide, mässing och horn, sk khukri, ant Nepal, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm, tot l 39 cm200
 387Stort parti skrapor, yxdelar mm, flinta och bergart, yngre stenålder1 100
 388Wikkelsø, Illum för CFC Silkeborg, fåtöljer, 2 st samt soffbord, ek med rottingklädsel, Plexus, 1960-tal, slitage, ngn del sakn-
 389Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, djuphäftad textilklädsel, runda framfötter-
 390Golvfläkt, Bahag Star Fan FL-45200
 391Sparbössa, aluminium, 1900-tal, i form av manstorso, h 16 cm, slitage-
 392Worth, Leslie Charles, akvarell, Red house below the Downs, sign, synl pappersstorl 54 x 74 cm400
 393Skulptur, skuret trä, sk Blolo Bla, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 46 cm200
 394Klint, Vibeke för Georg Jensen, bordslampa, rostfritt stål, lampskärm från Georg Jensen Damask, tot h 57 cm300
 395Miniatyraltare, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av skrivtecken, öppningsbar kammare, l 11 cm, 1 dekorelement sakn-
 396Okänd designer för Stouby, fåtölj, brunt anilinläder, Eva1 600
 397Bang, Arne, urna med hänklar, glaserat stengods med rottinghandtag, dekor i blått och brunt, sign, h exkl hänklar 17 cm-
 398Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 13 cm, obet nagg-
 399Okänd designer för Einar Bäckström, Malmö, golvlampa, grålackerad metall och mässing, modell J182, stplsign, h inkl skärmhållare 132 cm-
 400Okänd designer för Einar Bäckström, Malmö, golvlampa, grålackerad metall och mässing, modell J150, stplsign, h inkl skärm 156 cm-
 401Puig, August, olja, komposition, sign o dat 1985, 80 x 110 cm11 000
 402Puig, August, blandteknik, komposition, sign o dat 1988, synl storl 49 x 69 cm3 800
 403Puig, August, blandteknik, komposition, sign o dat 1979, synl storl 49 x 69 cm3 000
 404Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, Sointu, design 1979, sign, h 20 cm200
 405Lillesøe, Poul, färgserigrafi, komposition, sign, dat 93 o numr 104/250, synl pappersstorl 49 x 69 cm-
 406Käll, John för Elme, fönsterdekoration, bärnstensfärgat glas med läderstroppar, dekor av fågel, sign, 36 x 13 cm-
 407Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm100
 408Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och svärtat trä, hopfällbart, h 54 cm, slitage400
 409Väggur, teak och mässing, Junghans, 1950-tal, h exkl pendel 29 cm-
 410Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak med svärtade ben, skåpsdörr samt låda i sarg, sida med bokhylla, l 120 cm200
 411Parti äldre kameror, Voigtländer, Netlar, Kodak mm300
 412Parti äldre fotografier och glasnegativ400
 413Bordslampa, mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dekor av akantus mm, h 47 cm350
 414Golvlampa, mässing och marmor, 1900-talets 2 hälft, dekor av putto, h inkl skärmhållare 72 cm700
 415Ryggsäck med katastrofutrustning, Danmark modell 1967/Civilförsvarsstyrelsens modell 2825100
 416Okänd dansk designer, pall, bok, 3 ben, skålad sits, h 46 cm1 900
 417Bordslampa, mässing, sekelskiftet 1900, pressad akantusdekor, h 27 cm, urspr bordsfotogenlampfot100
 418Golvvas, keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av blommor och personer, oid sign, h 50 cm-
 419Okänd konstnär, skulptur, konstmassa, romersk soldat i stridsvagn, l 49 cm250
 420Bords(?)lampa, mässing och vitt glas, 1950-tal, h 32 cm2 600
 421Snurrpall, rödlackerat trä med svart, läderklädd sits, sekelskiftet 1900, justerbar höjd400
 422Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr200
 423Parti, delvis äldre glas; 3 ölglas 1800-tal, plunta sekelskiftet 1900 samt kopia efter 1700-talsflaska-
 424Dalahästar, 7 st, skuret och bemålat trä, 1900-tal450
 425Barstolar, 1 par, krom med svart konstläderklädsel, modern tillv, Z-formade, h 100 cm-
 426Böcker; parti konst, arkitektur mm150
 427Böcker, stort parti konst, konsthantverk mm-
 428Barnsäng, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft, utdragbar-
 429Utdragssoffa/säng, avlutad fur, 1800-talets slut, l 180 cm100
 430Lund-Jensen, Robert, skulptur, bemålad gips, Amanda (från Kerteminde), sign, h 24 cm, säljes till förmån för Lions150
 431Hallén, Olle, olja, motiv från Orvieto, Toscana, sign, 27 x 22 cm-
 432Wernheden, Stig, olja, sydländsk by, sign, 30 x 40 cm200
 433Snedklaffsekretär, fur, 1970-tal, 2 skåpsluckor samt skrivklaff, b 103 cm-
 434Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft, skivor med pie-crust-kant, h 52 cm250
 435Vippbord, 1 par, mahogny, 1800-talets 2 hälft, rund, övre skiva, denna dia 55 cm, 1 m kompletterat stag, 1 m def undre skiva450
 436Nerman, Einar, litografi, Mor med barn, sign, enl etikett a tergo utst Liljewalchs 1957, portalformad 27 x 18 cm250
 437Konsol, lackerat och bronserat trä med svartbrokig marmorskiva, h 65 cm400
 438Okänd designer för Isakssons, Habo, 1960-70-tal, hatthylla med klädhängare, l 90 cm100
 439Väggur, fruktträ, 1900-talets 1 hälft, h 59 cm-
 440Prydnadsbord, vitlackerat och bronserat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 72 cm300
 441Damarbetsbord, ljus björk, oscarianskt, 1800-tal, oval skiva, låda i sarg, l 60 cm250
 442Bengtsson, Bengt, gicléetryck på duk, Message, sign o numr 26/50, ed Galleri K Jacobsson, 40 x 50 cm100
 443Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas Lakrits, sign o numr, h 16 cm200
 444Takkrona till 4 ljus, hamrad koppar, nationalromantik, 1900-talets början, dia 50 cm-
 445Blomsterbord, lackerad metalltråd med kopparinsats, 1900-talets mitt, String-liknande modell, dia 42 cm250
 446Olson, Axel, offset, 2 st, Händer i skyn, sign o numr 294 resp 295/300, 18 x 22 cm, tryckta för Handelsbanken-
 447Okänd designer för Bo Fajans, vas, glaserat lergods, reliefdekor av växtlighet, sign, h 16 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem400
 448Okänd designer för Nittsjö, vas, glaserat lergods, tre små hänklar, sign, h 20 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem100
 449Okänd italiensk design, 1900-talets 2 hälft, figuriner, 1 par, glaserat flintgods, sittande katter, h 39 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem-
 450Okänd designer för Bo Fajans, skulptur, glaserat lergods, fisk, sign, h 14 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem150
 451Ljusstakar, 1 par, kristall samt brosch, förgylld metall och kristall i form av ros, samtl Swarowski, i originalförp250
 452Philippi, Maria för Söholm, theservisdelar, 3 lådor, blåglaserat stengods, Granit100
 453Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underglasyrdekor av violett band, sign o numr LH1242 (1956), h 16 cm-
 454Bälgkamera, sekelskiftet 1900, West Pocket Kodak, design 1902, med läderfodral-
 455Parti blockflöjter, Heinrich resp Gebra samt Hohner Melodica Soprano100
 456Bordslampfot, förgylld brons på serpentinsockel, sekelskiftet 1900, dekor av porträttkartuscher, h 27 cm, ej tillh lamphållare-
 457Mat- och kaffeservis, porslin, Schumann Arzberg för Fyrklövern, blå underglasyrdekor500
 458Hals- resp armlänk, sterlingsilver, l 20 resp 43 cm, tot vikt 36 gr-
 459Ko(?)kranium, h 55 cm100
 460Okänd designer, skålar, 6 st, teak, aubergineformade, l 21 cm200
 461Okänd designer, 1950-tal, golvur, ek, urverk märkt Westerstrands, h 229 cm600
 462Lykta, svartlackerad metall och koppar med polykromt blyglas, h 50 cm200
 463Okänd designer, 1950-tal, skulptur, patinerad keramik, sittande afrikansk kvinna med bastkjol och bronsörhängen, h 30 cm500
 464Hougaard, Henning, olja, vinterlandskap med gräsänder, sign, 45 x 66 cm-
 465Figurin, delvis bemålat porslin, H Schaubach, Wallendorf, sittande dansös, h 19 cm600
 466Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 4 st, blå glasmassa, Fuga, design 1953, dia 10 - 19 cm450
 467Vägghylla, trä, sk Amagerhylla, Köpenhamn, 1800-talets 2 hälft, h 80 cm300
 468Parti dockor, 1 Armand Marseille 995 A 01/2250
 469Mogensen, Börge för FDB (Forenede Danske Brugere), matbord, ek, 2 utdragbara skivor, brännstpl, tot mått 255 x 90 cm2 000
 470Byrå avlutad fur, oscariansk, sekelskiftet 1900, 3 lådor, b 85 cm1 700
 471Stort parti flasköppnare100
 472Parti åsnor, keramik mm100
 473Fenger, Joergen, skeppsur samt -barometer, brännlackerad metall, dia 13 cm-
 474Urtavla samt urverk, delvis bemålat järn, 1800-talets 2 hälft, baksida bet Jensen Rönne 1880, dia 59 cm, inkomplett-
 475Okänd designer för Sirius, ljusslingor med rosa rispappersskärmar, 4 st, Judy, oanvända i originalförp-
 476Trådlös router, TP-Link Archer C3200, i originalförp350
 477Mat- och kaffeservis, porslin, Karlskrona, polykrom blomdekor400
 478Koffert, trä med metallbeslag och krokodilimiterande klädsel, 1910-20-tal, initialer GP, l 85 cm200
 479Matservisdelar, flintgods, Rörstrand, Burgund300
 480Oljelampa, gjuten mässing, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm-
 481Flaska med hänkel, ljusgrön glasmassa, 17-1800-tal, svagt klockformad fot med omvikt kant, h 35 cm, sprickor-
 482Okänd designer för Mejlström Belysning, golvlampor, 1 par, mässing, modell 66, h inkl skärmar 150 cm1 000
 483Fållbänk, högryggad, grön- och rödlaserat trä, 1910-20-tal, rygg med yllevävnad, l 184 cm-
 484Okänd designer för Sirius, ljusslingor med violetta rispappersskärmar, 4 st, Judy, oanvända i originalförp-
 485Okänd konstnär, omkr 1650, kopparstick, Legatorum Turcicorum ad Suecos... (turkiska sändebudet till svenskarna...), 16 x 11 cm, pappersstorl 31 x 19 cm, litt: avb s 294 Mortzfeld, Peter, Herzog August Bibliothek 2011-
 486Stort parti smycken och bijouterier200
 487Reseur, metall och glas, Junghans, sekelskiftet 1900, h 15 cm, medf väggur, fur, sekelskiftet 1900300
 488Lykta, trä och glas samt väggfotogenlampa, metall och glas200
 489Dockvagn, lackerad metall och trä, 1900-talets 2 hälft, h 58 cm150
 490Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign, dat 513-84 o numr 70/100, synl pappersstorl 63 x 48 cm-
 491Olson, Axel, färglito, liggande kvinna vid havet, sign o numr 162/310, 17 x 23 cm, ur bibliofilutgåvan av Halmstadgruppen 50 år-
 492Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd', sign EA, 25 x 35 cm-
 493Ganne, Yves, färglito, kvinna och duvor, sign o numr 119/120, synl pappersstorl 56 x 36 cm-
 494Norryd, Mats, färglito, 'Vals i Valparaiso'', ur 'Taubemappen', sign, numr 200/300 o dat 74, 50 x 66 cm-
 495Utrillo, Maurice, efter honom, litografi, Rue de L'Abreuvoir ā Montmartre, 1927, ur Tableaux de Paris, ed Émile-Paul Frčres, Paris, 14,2 x 19,5 cm, etikett från Riks förbundet för Bildande Konst100
 496Westerbergh, E, litografi, porträtt av landshövdingen mm Greve Knut Axel Posse med Kungliga Svärds- och Vasaordnarna, tryckt hos Em Baerentzen & Co, synl pappersstorl 48 x 39 cm100
 497Parti grafik, 3 del; etsning Thomas Frisk, färglito Ulf Bergqvist samt offset Ove Persson-
 498Zetterberg, Nils resp okänd konstnär, färglitografier, 2 st, kompositioner, sign resp otydl sign m dedikation-
 499Parti grafik; 2 Louis Bastin, 1 Bengt Nordenborg, 2 Gisela Piesche, okänd konstnär samt 3 Ylva Rosén, samtl sign400
 500Okänd konstnär, olja, hamnparti, sign A Olsen, 30 x 34 cm100
 501Hattar/kepsar 5 st, tweed resp loden, Christy's, Harrison's samt Pichler150
 502Skålfat, 2 + 1, porslin, Rosenthal Moličre, dia 20 resp 25 cm400
 503Okänd designer, 1950-tal, vägglampett till 2 ljus, mässing, initialer HW el WH, h 31 cm450
 504Okänd designer för Knabstrup, golvvas, grönglaserat lergods, sign EP, h 46 cm150
 505Okänd designer för OJ Keramik, Kalundborg, skålfat, glaserad keramik, sign OJ o dat 1953, l 41 cm200
 506Okänd designer, 1900-talets mitt, ljusstakar, 1 par, mässing, h 19 cm100
 507Taklampa, vit glasmassa med mässingsmontage, sk månskensampel, 1900-talets 2 hälft250
 508Taklampa, frostat glas med mässingsmontage, sk månskensampel, 1900-talets 2 hälft800
 509Skulptur, konstmassa, Venus födelse, h 62 cm250
 510Spelbord, mahogny och fruktträ, empire, 1800-talets 1 hälft, b 93 cm1 100
 511Hyvelbänk, trä, 1900-talets mitt, h 85 cm200
 512Hilding Hägleby, Johan, olja, Hallandsås, sign o dat 1964, 29 x 24 cm-
 513Parti modern design; glögg(?)servis Gabrielkeramik, figuriner Svend Lindhardt mm-
 514Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 51 cm100
 515Tallrik, fajans, 17-1800-tal, dekor av nejlikor i koboltblått, profilerat brätte, dia 24 cm350
 516Väggur, bronserat trä, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 46 cm-
 517Brunius, Göran, olja, Ebb, sign o dat 78, 13 x 29 cm-
 518Snedklaffsekretär med överskåp, avlutad och bonad fur, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, underdel med 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, överdel med skåpsdörrar, h 190 cm, renoverad-
 519Barnstol/bil, trä, 1900-talets mitt, tot h 92 cm-
 520Campingbord med stolar, metall, textil och laminat, 1900-talets mitt, bord tot 80 x 60 cm-
 521Skrivbord, mahogny och svärtat trä, oscarianskt, 1800-talets slut, 5 lådor, b 125 cm100
 522Okänd designer, 1950-tal, skrivmöbel teak, 3 stora och 3 små lådor, utdragbara skrivskiva, underrede i ek, b 89 cm1 000
 523Väggvitrinskåp, avlutad fur med porslinshandtag, 1900-talets början, 2 vitrindörrar och 2 lådor, h 89 cm, 1 glas def350
 524Skolfiol med stråke, ant Tyskland, sekelskiftet 1900, l 60 cm, i låda, slitage200
 525Snedklaffsekretär, valnöt med mässingsbeslag, ant Skottland, Georg II, 1700-talets mitt, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum b 91 cm, smärre def-
 526Koffert, rödlackerat trä, sekelskiftet 1900, l 80 cm-
 527Blomsterpiedestal, gjutjärn, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av gripar, kedjor mm, h 99 cm500
 528Kista på benställning, bonad ek med smidda järnbeslag, barockstil, 1800-tal, l 55 cm, nyckel sakn350
 529Soffbord, bonad bok och valnöt med intarsia, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor, dia 60 cm-
 530Kaffeservisdelar, 2 lådor, porslin, B&G, 1900-talets början, dekor av murgröna100
 531Skrivpulpet, grönlackerat trä, 1900-talets början, h 147 cm350
 532Golvur, bemålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hane, urtavla signerad Esper P Rönne 1822, h 197 cm, renoverat600
 533Golvur, bemålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hane, h 202cm500
 534Golvur, skuret, lackerat och förgyllt trä, sk Bornholmerur, fröken eller hona, urtavla sign Hans P Ipsen Rönne, h 225 cm500
 535Golvur, bemålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hane, urtavla signerad Andreas Holm, h 200 cm, renoverat600
 536Resekoffert/garderob, lackerad papp med metallbeslag, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm-
 537Byrå, mahogny med intarsia, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, svängd front, 3 lådor, b 102 cm, nyckel sakn350
 538Bokskåp, valnöt med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, underdel med skåpsdörr, överdel med vitrindel, h 212 cm800
 539Skåp, ådringsmålat trä, 1800-talets 2 hälft, 1 låda samt skåpsdörr, h 177 cm, renoverat, skador-
 540Okänd designer, 1950-60-tal, pall, teak med svart konstläderklädsel, l 52 cm-
 541Väggspegel, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 107 cm500
 542Okänd designer för Sirius, ljusslingor med rosa rispappersskärmar, 4 st, Judy, oanvända i originalförp-
 543Okänd designer för Sirius, ljusslingor med violetta rispappersskärmar, 4 st, Judy, oanvända i originalförp-
 544Fetish, skuret trä och textil, ant Västafrika, 1900-talets mitt el 2 hälft, h inkl sockel 20 cm-
 545Vas, porslin, Japan, Kutani, ant Taishô, kvadratisk med rörliga hänklar, oid stpl, h 25 cm, medf vas, flintgods, Japan, 1900-tal oid sign-
 546Gallé, Émile, egen verkstad, Nancy, skål, slipad, gröntonad kristall, 1880-90-tal, sign Cristallerie Emile Gallé Nancy, h 22 cm, mynning ngt nedslipad900
 547Damfickur, 2 st, silver, 1800-talets 2 hälft, 1 sign Unserud Odense-
 548Pall, skuret trä, sits med infattade glaspärlor, Kamba, Kenya, 1900-tal, h 40 cm100
 549Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, helstoppad, blå ylleklädsel, ben i bonad bok, slitage-
 550Okänd designer, taklampa, lackerad metall och mässing, VDH 170, kupornas h 16 cm500
 551UTGÅR-
 552Vitrinskåp på benställning, mahogny, 1900-talets slut, h 142 cm350
 553Ställning med 3 miniatyrtunnor, skuret trä med kopparbeslag, dat 1954, l 60 cm300
 554Autografer med dedikation, 2 st, Stig Strand och Ingemar Stenmark, pappersstorl 15 x 20 cm100
 555Okänd konstnär, blyerts, Frank Sinatra, otydl sign o dat 2001, synl pappersstorl 39 x 26 cm, medf brev från Sinatra800
 556Strid, Hardy, färgserigrafi, Halmstadmotiv, sign, dat 51-78 o numr 80/360, 49 x 35 cm200
 557Figurin, porslin, Schaubach Wallendorf, sittande ballerina, l 21 cm700
 558Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad250
 559Relief, bemålad konststen, Assurbanipal på lejonjakt, efter relief från Ninive i British Museum, Isis Kunst, 60 x 63 cm250
 560Okänd dansk designer, sémainier, valnöt med mässingsbeslag, bakstycke med sign GB o dat 1951, h 117 cm1 800
 561Flaska, porslin, Kina Kangxis (1662-1722) tid och märke, dekor av fabeldjur i famille-verte-färger, botten med (auktions-?)etikett från 1925, h 24 cm, nedskuren, sprickor800
 562Ministereo Sony RXD7200
 563Taklampa, metall med frostad glaskupa, 1930-40-tal, polykrom bemålning av bommor, dia 48 cm-
 564Rökbord, bonad ek med hamrad kopparskiva, 1910-tal, dia 49 cm150
 565Stereo, 6 del, Audio Pro, cd-spelare, förstärkare, tuner samt högtalare och subwoofer1 900
 566Dator, Apple MacIntosh plus med tangentbord, med power center, kablar saknas300
 567Resegrammofon, Aga250
 568Okänd designer, matbord med uppfällbar extraskiva, , svartlackerat trä på metallstativ, tot 240 x 90 cm-
 569Stereo, 3 del, Unamco skivspelare, NAD reciever, samt Philips högtalare450
 570Fickurshållare, patinerad gips, 1800-talets 2 hälft, i form av bordsur, medf fickur i silver, h 35 cm200
 571Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, faun med papegoja, polykrom underglasyrdekor, modellnr 752, h 19 cm, design 1906600
 572Hedberg, Hans, olja, landskap, sign o dat 1966, 25 x 38 cm-
 573Claesson, Rune, teckningar, 2 st, samramade, träd, bägge sign o dat 1964, 37 x 28 resp 25 x 40 cm-
 574Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, fruktfat med 6 assietter, grönglaserat lergods, modellnr 3041 resp 3042A, design 1934-
 575Projektor, Sanyo PRO xtrax, i låda100
 576Fischer, Willi samt Hartung, Oscar för EGO Stengods, skulpturer, 9 st, delvis glaserat stengods, sign, h 7-16 cm-
 577Masker, 2 st, skuret trä, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 35 resp 38 cm100
 578Martin, Johan Fredrik efter honom, akvatint och konturetsningar, 2 st, 'Utsigt af Götheborg från Skansen Götha Lejon', nr 24 samt 'Utsigt af Götheborg från Förstaden Masthugget', nr 25 ur serien Svenska Utsigter, 32 x 40 cm, möjl senare avdrag-
 579Larsson, Gerhard, olja, hamnbild, sign o dat 1943, 22 x 30 cm-
 580Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger, sign, 22 x 27 cm-
 581Byrå, ek, barockstil, 1800-talets 2 hälft, 4 lådor, lejontassar, b 91 cm, smärre def600
 582Bockbord, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, l 140 cm400
 583Återspolningsmaskin för kasettband samt elektronikbyggsats, Mykit system 5250
 584Bockbord, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, l 80 cm200
 585Taburett, skuren ek med broderad klädsel, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, l 60 cm100
 586Bankett, bonad bok, empirestil, 1900-talets 1 hälft, l 76 cm200
 587Fåtölj, bonad bok med svart tagelklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900-
 588Reklamtunna, järnbeslagen ek, 1900-talets hälft, text VIN skaber glaede samt Joh Fr Schalburg, h 62 cm450
 589Väggspegel, bestat trä, 1900-talets 1 hälft, oval h 104 cm-
 590Salongsbord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, dia 88 cm100
 591Armstol, skuren ek, allmogearbete, Danmark, 1800-talets 2 hälft, rygg med skuren dekor av hjärta100
 592Armstol, skuren ek, allmogearbete, Danmark, 1800-talets 2 hälft, rygg med skuren dekor av hjärta100
 593Norman, Knut, olja, Venedigmotiv, sign, 55 x 45 cm-
 594Sekretär, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 95 cm, smärre def-
 595Aabye-Talge, Christian, olja, fiskare på strand, sign, 67 x 98 cm, duklagn250
 596Okänd konstnär, olja, flygande svanar, otydl sign, 38 x 58 cm100
 597Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom, modellnr 63335100
 598Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan stucket av Jan van den Aveelen, Stockholm 1702, synl pappersstorl 30 x 36 cm-
 599Kaage, Karl, blandteknik, komposition, sign, synl storl 24 x 24 cm-
 600Bordslampa, vitlackerad metall och svart plast, Alda, 1960-70-tal200
 601Arbetsbelysning, vit plast, Luxo-
 602Rehn, Jean Eric efter Hårleman, Carl, kopparstick, Riddarholmskyrkans utsmyckning vid Drottning Ulrika Eleonoras dy begravning 1741, synl pappersstorl 38 x 33 cm450
 603Boulanger, Jean efter Ehrenstrahl, David Klöcker von, kopparstick, Karl XI 1668, synl pappersstorl 31 x 21 cm, ngt blekt100
 604Bennett, William, akvarell, kustparti med båt, sign o dat 1850, synl pappersstorl 38 x 54 cm100
 605Gunnarsson, Sven, figur, skuret och delvis bemålat trä, Mr G (Gustav V spelar tennis), sign o dat 1946, h 26 cm, lagn-
 606Parti koppar, 1800-tal-
 607Stolar, 1 par, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft el mitt, renoverade200
 608Mask, skuret trä, ant Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 28 cm, skador-
 609Lådspegel, bemålat trä, oscariansk, 1800-talets slut, h 58 cm-
 610Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj, djuphäftad klädsel150
 611Bang, Jacob för Holmegaard, parti glasservisdelar med förgylld kant, Gisselfeld, 2 lådor450
 612Vägg/rakspegel, bonad fur med nedfällbar hylla, 1800-talets slut, h 26 cm200
 613Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, skymningslandskap, otydl sign, 48 x 59 cm, ngn def-
 614Ångsäter, Hans, olja, Fråntagen, sign, 35 x 27 cm-
 615Okänd konstnär, olja, hamnparti, sign W Jones, 40 x 50 cm-
 616Okänd finsk (?) konstnär, olja, stadsbild i vinter, otydl sign, 18 x 28 cm-
 617Okänd finsk (?) konstnär, akvareller, 3 st, figurkompositioner, otydl sign o dat -62, 17 x 15 - 20 x 14 cm-
 618Okänd konstnär, 1800-tal, olja, påklädningsscen, kopia efter äldre förlaga, sign Wanders (?), 31 x 36 cm, krackelyrer-
 619Taklampa, förgylld metall med prismor, Lival Finland, 1960-70-tal, dia 42 cm, medf 2 fönster/blomsterbelysningar, förgylld metall med prismor-
 620Parti äldre koppar mm-
 621Lindencrona, Lena, akvarell, Varning - Flykt, sign o dat 07, 53 x 35 cm-
 622Okänd konstnär, olja, gatuparti, otydl sign, 38 x 36 cm-
 623Wennerwald, Finn, olja, utsikt över Silkeborgsöen, sign, 47 x 82 cm-
 624Heiberg, Finn, olja, Kaktusplante, sign o dat 2010, 40 x 30 cm100
 625Okänd konstnär, olja, kaj vid Seine, 34 x 44 cm-
 626Glemme, Dagmar, färglito, sydländsk stadsbild, sign o numr 76/120, pappersstorl 55 x 76 cm100
 627Larsson, Olle, akvatint, Clocharder på Place Contrescarpe, Paris 1957, sign o numr 37/50, synl pappersstorl 17 x 21 cm-
 628Bastin, Louis, gouache, Ateljén i Haverdal, sign o dat 1970, synl appersstorl 48 x 63 cm, a tergo etikett från Färg & Form100
 629Sandgren, Sten Sture, olja, Tylöbäcks mynning, sign o dat 1936, 61 x 61 cm-
 630Sandgren, Sten Sture, olja, Sanddyner, Frösakull, sign o dat 1940, 45 x 62 cm-
 631Sandgren, Sten Sture, olja, Sanddyner, Frösakull, sign o dat 1940, 45 x 62 cm-
 632Klercker, Brita af, teckning, kvinnoporträtt, sign o dat 1959, synl pappersstorl 49 x 40 cm-
 633Erixson, Sven X:et, färglito, Månsken och skidåkare, sign o numr 21/50, 34 x 23 cm-
 634Erixson, Sven X:et, färglito, Dödsfällan, sign med blindprägling, numr 267/360, 37 x 27 cm-
 635Olson, Axel, färglito, 'Strandfynd', sign o numr 85/310, ur 70-årsmappen, 28 x 40 cm-
 636Okänd konstnär, olja, blommande fruktträd, sign o dat -55, 70 x 80 cm-
 637Larsen, Jörgen, olja, Fragment - Firenze, sign, 38 x 46 cm300
 638Sjuksköterskeklocka med kedja, förgylld metall, Certina, 1900-talets 2 hälft150
 639Blåsbälg, trä och metall, 1900-talets mitt, l 53 cm200
 640Dalahäst, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, h 11 cm-
 641Portföljer, 2 st, läder med metallbeslag, 1900-talets mitt, l 42 resp 45 cm300
 642Hörnskåp, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, tot h 187 cm, mittsektion kompletterad, renoverat-
 643Väggbarometer, trä och mässing, 1800-talets slut, dia 18 cm100
 644Väggur samt lampetter, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, ur h 66 cm100
 645Fransson Kane, Susanne, blandtekniker, 2 st, kompositioner, sign o dat 2006, 60 x 13 cm100
 646Dockvagn, flätad rotting och bok, 1900-talets mitt, l 68 cm100
 647Okänd konstnär, offet, 7 st, De sju dödssynderna, samtl otydl sign o numr 8/180, synl pappersstorl 27 x 37 cm150
 648Mask, skuret trä, Senufo, 1900-talets 2 hälft, h 54 cm150
 649Kamferkista, ant Japan1900-talets 2 hälft, l 92 cm, lås sakn200
 650Okänd designer, 1950-60-tal, bäddsoffa, teak med blå ylleklädsel, l 220 cm300
 651Vägglampetter till 4 ljus, 1 par, brons, 1800-talets 2 hälft, h 22 cm800
 6523-D-glasögon, 8 st, papp, Zeiss Ikon, 1950-tal-
 653Axelväska, bourgognefärgat skinn, Le Must de Cartier, medf porte-monnaie600
 654Vägghylla, förgyllt trä och stuck, rokokostil, sekelskiftet 1900, h 26 cm350
 655Stort parti frimärksklipp mm250
 656Parti mynt och myntsatser, hela världen1 100
 657Bordslampor, 1 par, porslin och mässing, Kina, modern tillv, h inkl lamphållare 40 cm350
 658Korgstol, rotting, 1900-talets 2 hälft450
 659Skulptur, vit marmor, priapisk gestalt, h 17 cm, lagn350
 660Pietilä, Tuulikki, träsnitt, kubistisk stadsbild, sign, dat 1971 o numr 27/360, synl pappersstorl 10 x 11 cm-
 661Okänd konstnär, olja, uggla, sign ML o dat 1934, 50 x 60 cm300
 662Visitkortsskål, silver el nysilver med slipad glasskål, Tyskland, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 17 cm800
 663Bokhylla, bonad fur, 1910-20-tal, h 192 cm-
 664Hamlet, Sven Olof, olja, Lökar på bord, sign o dat 1959, 50 x 58 cm, a tergo etikett-
 665Sjölander, Waldemar, litografi, Flicka med brosch, sign, dat 1945 o numr 15/30, synl pappersstorl 88 x 68 cm350
 666Mekanisk leksak, bemålad plåt och textil, Schuco, 1910-20-tal, pojke med trumma, h 14 cm, slitage300
 667Norell, Arne för Norellmöbler, soffa, bok och ljust läder med randig textilklädsel, 2-sits, 'Ilona', design 1971, l 150 cm4 200
 668Poser, Martin Werner, satsbord, 3 st, ek med bemålade kakelplattor, dessa med svenska sommarmotiv, sign, l 53 cm100
 669Mössbord, avlutad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, 81 x 83 cm, renoverat700
 670Armstol samt stol, björk, allmoge, 1800-talets 1 hälft el mitt, vävd klädsel200
 671Halvbord, avlutad fur, 1800-talets mitt, b 120 cm150
 672Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, sk saxlampa, fur, modell 96300
 673Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, sk saxlampa, fur, modell 96300
 674Debon, Salvadore för Lladrķ, skulptur, delvis glaserat stengods, Senorita, modellnr 4946, design 1976, h 24 cm450
 675Militär mössa, Lägermössa utan låsknapp, medf foto av beväringar, skärm lös-
 676Oppenheimer, Leona, olja, stilleben, sign o dat 1986, 46 x 55 cm-
 677Väggspegel, förgyllt trä, 1900-talets 2 hälft, stjärnformad, h 64 cm600
 678Lagerberg, Ingbritt, färglito, stolar, sign 33/195, 26 x 26 cm100
 679Löfdahl, Kristina, akvarell, blomsterstilleben, sign, 51 x 33 cm200
 680Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, 2 lådor, modell '2000', design 1954, dekor i Coloured leaves-mönster600
 681Stock, Renate för Sea Glasbruk, vas/skulptur, blå glas, manstorso, etikettsign, h 27 cm100
 682de Wit, Frederik efter, karta, offset, 'Accurata Scaniae, Blekingiae et Hallandiae Defcriptio per F de Wit Amftelodami, facsimilieutg, numr 623/650, synl pappersstorl 44 x 51 cm700
 683Soucasse, Alain, gouache, samtal, sign o dat 77, 48 x 48 cm350
 684Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), efter honom, screentryckta bordstabletter, 4 st, Petite musique de table ā cinq mains, ed (2)Screen, Malmö 1996, tryckt sign, 31 x 41 cm, i originaletui100
 685Ytterkrukor, 5 st samt underfat, keramik och glas, bl a Rörstrand250
 686Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, frukter, 2 st, glas, sign h 13 resp 20 cm300
 687Golvlampa, delvis svartlackerat gjutjärn och metall med vit glaskupa, industridesign, 1900-talets början, justerbar1 500
 688Okänd designer för OMI, golvlampa, svartlackerad metall och aluminium, modellnr 79A, justerbar900
 689Bänk, avlutad fur, 1800-talets slut, l 82 cm, urspr atenienn300
 690Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, fruktfat, glas, dekor i gult och grönt, etikettsign, l 35 cm300
 691Parti grafik; bla Forssman och Eduards-
 692Parti måleri och grafik; bla Point, Dahl och Fogelqvist400
 693Skolfiol i låda, sekelskiftet 1900, l 59 cm200
 694Bernadotte, Sigvard för Moderna Kök, vattenkokare, rostfritt stål med svart plasthandtag, design 1954, sign, l 21 cm-
 695Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, thekanna, stengods, Tuna, l 24 cm-
 696Kandelaber till 3 ljus, svärtat smide, sekelskiftet 1900, h 25 cm150
 697Okänd designer, 1950-60-tal, pall, aluminium med svart konstläderklädsel, l 56 cm, slitage450
 698Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), färgserigrafi, Été ardent, ed GKM, sign, dat 1991 o numr 66/250, 61 x 50 cm1 800
 699Kökshylla, bemålat trä och pressglas, 1900-talets 1 hälft, l 46 cm400