SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 22/12 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Puig, August, olja, komposition, sign o dat 1985, 80 x 110 cm-
 2Puig, August, blandteknik, komposition, sign o dat 1988, synl storl 49 x 69 cm-
 3Puig, August, blandteknik, komposition, sign o dat 1979, synl storl 49 x 69 cm-
 4Puig, August, färglito, komposition, sign o numr 1/75, synl pappersstorl 49 x 69 cm100
 5Puig, August, färglito, komposition, sign PA, synl pappersstorl 64 x 47 cm150
 6Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, sign med studiohand samt årsbokstav 'K' (1941), h 14 cm, dia 19 cm19 000
 7Armlänk, 18 k rödguld, stpl Ädelsmycken AB Stockholm 1964, vikt 38,6 gr10 000
 8Armlänk, 18 k rödguld, stpl Ädelsmycken AB Stockholm 1967, vikt 17,3 gr4 400
 9Armlänk med berlocker, 18 k rödguld, stpl Hallbergs Köping 1965, vikt 13,1 gr3 400
 10Armlänk med berlocker, 18 k rödguld, stpl Ädelsmycken AB Stockholm 1968, vikt 15,3 gr4 000
 11Armlänk med berlocker, 18 k rödguld, stpl Hildens Guldvaror Sala 1960, vikt 11,4 gr3 000
 12Larsson, Carl, tuschlavering, motiv från Annedal, sign, synl pappersstorl 12 x 18 cm5 500
 13Tobiasse, Théo, färglito, 'HC Andersen - La princesse et le Petit Pois' (Prinsessan på ärten), sign o numr 96/350, 65 x 48 cm, utförd 1978, ur mappen Un Hommage a H C Andersen, ed Börjesson1 300
 14Jeanson, Gustaf för C G Hallberg, bordsskedar, 14 st, silver, Diana, stpl Stockholm olika år, tot vikt 660 gr1 800
 15Jeanson, Gustaf för C G Hallberg, bordsgafflar, 13 st, silver, Diana, stpl Stockholm olika år, tot vikt 545 gr1 500
 16Jeanson, Gustaf för C G Hallberg, bordsknivar, 18 st, silver, Diana, stpl Stockholm olika år700
 17Bords/dessertskedar, 6 st samt bordsgafflar, 2 st, silver, svensk spetsig modell, olika mästare och år, tot vikt 280 gr700
 18Skulptur, patinerad brons och mässing på alabastersockel, sk Wienerbrons, möjl Hagenauer eller Rohac, 1900-talets 1 hälft, afrikansk dansös, h inkl sockel 9 cm450
 19Holkyxa, brons, ant yngre bronsålder (ca 1000-500 f Kr), lösfynd från Halland, l 6,5 cm2 600
 20Jörgensen, Paul för Gullaskruf, vas, glas, dekor av färgfält och guld i graalteknik, sign o dat 1997, h 16 cm250
 21Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), poster offset, ed GKM 1984, sign m dedikation, 85 x 45 cm250
 22Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), färgserigrafi, La fleur et l'oiseau, ed GKM, sign HC o dat 1995, 76 x 100 cm2 800
 23Ljussax, mässing, 1700-tal, l 16 cm-
 24Pallasch i balja, möjl kort variant av M/1899 för sergeant vid infanteriet, klinga stpl Svalling Rosenfors, fästet stpl Milit Ekip Aktiebol (MEA), tot l 83 cm1 900
 25Hirschfänger, dansk Jægerhirschfænger M/1801, märkt ..4C No 117, l 71 cm, omf skador400
 26Mogensen, Børge för Fredericia Møbelfabrik, fåtölj, ek med blå textilklädsel, modellnr 2254, 'Slædestolen', design 19563 200
 27Mogensen, Børge för Fredericia Møbelfabrik, fåtölj, ek med blå textilklädsel, modellnr 2254, 'Slædestolen', design 19563 200
 28Worth, Leslie Charles, akvarell, Red house below the Downs, sign, synl pappersstorl 54 x 74 cm-
 29Ljusstakar, 1 par, tenn, ant Tyskland, empire, 1820-30-tal, balusterformade på kvadratisk fotplatta, h 24 cm, 1 m smärre bristn o lagn900
 30Mondrian, Piet, efter honom, tumblers, 12 st, glas med geometrisk dekor, tillv i samarbete med Museum of Modern Art (MOMA) New York, h 11 cm800
 31Okänd konstnär, skålfat, glas, dekor av vita och blå spiraler, otydl sign, dia 54 cm200
 32Hansen, Severin Jr för Haslev, soff/lampbord, 1 par, palisander, etikettsign, l 59 cm900
 33Hörnskåp, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, tot h 187 cm, mittsektion kompletterad, renoverat-
 34Jordglob, Boghallens Globus, 1900-talets mitt, träsockel med kompass, h 49 cm450
 35Bok; Le Lassaigne, Jean, Marc Chagall, Le plafond de l'Opéra de Paris, ed André Sauret, Monte Carlo 1965, inneh original färglitografi-
 36Bok; Sorlier, Charles, Les Céramiques et Sculptures de Chagall, ed André Sauret Monaco 1972, inneh original färglitografi-
 37Bok; Raddatz, Fritz J, Paul Wunderlich Lithographien 1959-1973, ed Office du livre, Fribourg 1974, inneh 3 originallitografier-
 38Klint, Kaare för Rud Rasmussen, fåtölj, ek med canvasklädsel och läderarmlän, 'Safaristol', design 1933, ngt fläckig2 000
 39Björnsdottir, Sossa, olja, figurkomposition, sign o dat 2005, 50 x 60 cm900
 40Käppar, 2 st, horn med silverstift, 1 med silvervissla i handtag, l 85 resp 89 cm, smärre def100
 41Anfädersskulptur, skuret trä, mässing och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt el 2 hälft, stående man, tot h 65 cm700
 42Myrstrand, Gunnar för Källemo, fåtölj, ljus ek med rutig textilklädsel, 1960-tal, brännstpl250
 43Schriever-Abeln, Fredrik för Örebro Glas, soffbord, teak och glas, 1960-tal, l 135 cm1 200
 44Okänd designer för Wards Ateliéer, Tibro, soffbord, palisander med glasskiva, Arabesk, omkr 1965, l 135 cm, litt; Siesing, Svenska Möbler 2015, s 463700
 45Gallé, Émile, egen verkstad, Nancy, skål, slipad, gröntonad kristall, 1880-90-tal, sign Cristallerie Emile Gallé Nancy, h 22 cm, mynning ngt nedslipad-
 46Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, plafondlampa, ek med vit plastskärm, Plafo, 1960-tal, dia 60 cm1 100
 47Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, plafondlampa, metall och plexiglas med vit, juteklädd plastskärm, etikettsign, dia 58 cm100
 48Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, plafondlampa, metall och plexiglas med vit, juteklädd plastskärm, etikettsign, dia 58 cm100
 49Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, plafondlampa, metall och plexiglas med vit, juteklädd plastskärm, etikettsign, dia 58 cm100
 50Okänd designer för Ulferts, Tibro, hyllmöbel, teak, 1950-60-tal, 3 sektioner varav 2 med hyllplan och 1 med skåpssektion, underdelar med skåpsdörrar och lådor, etikettsign, h 174, tot b 302 cm, smärre def-
 51Ostform, skuren ek, allmogearbete, 1800-tal, h 14 cm150
 52Prydnadskanon, mässing på trälavett, 1900-tal, dekor av Christian IV namnchiffer, eldrör l 50 cm1 900
 53Prydnadskanon, mässing på trälavett, 1900-tal, dekor av Frederik V:s namnchiffer, eldrör l 67 cm1 900
 54Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 1 hälft, sidenmålningar, 1 par, Bodiam Castle resp The High Force Waterfall, Teesdale, synl storl 32 x 46 cm, i samtida empireramar, ngt slitage1 700
 55Brevkniv, förgylld mässing och trä, sekelskiftet 1900, i form av Sri Lankesiskt ceremoniellt svärd, sk Kastane, dekor av lejonhuvud, akantus mm, l 33 cm100
 56Vapensköld, olja, på metall, dekor av vapnet för adliga ätten Mannerstierna No 1197, utf 2014 av Vapenmålaren vid Kungl Maj:ts Orden Leif Ericsson, 40 x 30 cm-
 57Skåp på (senare) benställning, ek, 1700-tal, benställning från sekelskiftet 1900, h 130 cm, renoverat-
 58Okänd konstnär, golvvas/skulptur, glaserad terrakotta, dekor av ansikte mm, sign FR o dat 1961, h 33 cm-
 59Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, petits-pointsklädsel-
 60Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, byst, bemålad gips, Beatrice Portinari, signerad (?) Olympia, h 40 cm3 000
 61Mangelbräden, 2 st, ek, allmogearbeten, 1800-tales 1 hälft, 1 m skuren dekor av häst, 1 m kurbitsmålning samt initialer APS o dat 1846, l 59 resp 63 cm, 1 orangripet-
 62Kunglig mortel, mässing, liv med text Kongl Kjöket Stockholm samt datering 1804, h 17 cm2 400
 63Skolfiol med stråke, etikettmärkt Antoniüs Stardivarius Cremoniensis Faciebat 1713, ant Tyskland, sekelskiftet 1900, l 59 cm, låda medf400
 64Okänd designer för Sirius, ljusslingor med rosa rispappersskärmar, 4 st, Judy, oanvända i originalförp-
 65Okänd designer för Sirius, ljusslingor med rosa rispappersskärmar, 4 st, Judy, oanvända i originalförp-
 66Okänd designer för Sirius, ljusslingor med violetta rispappersskärmar, 4 st, Judy, oanvända i originalförp-
 67Okänd designer för Sirius, ljusslingor med violetta rispappersskärmar, 4 st, Judy, oanvända i originalförp-
 68Lockask, lackerad metall, rokoko, 1700-talets mitt, beslag i brännförgylld brons, lock med genombruten tenn(?)dekor, dia 8 cm, slitage800
 69Josephsson, Ernst, sepiateckning, porträtt möjl August Strindberg, utfört under sjukdomsperioden, sign, synl pappersstorl 34 x 21 cm, prov: inköpt på Antiquea, Stockholm 1988, kraftigt blekt-
 70Fat, 1 par, tenn, kulhamrade, stpl Anders Falck Köping 1776, 1 m bröllopsinitialer på undersida, dia 29 cm, pålödda upphängningsringar-
 71Christiansen, Poul för Le Klint, lampskärm, vikt, vit plast, Sinus, modellnr 172, design 1971, dia 33 cm350
 72Okänd konstnär, skål, glas, dekor av vita och blå spiraler, otydl sign, dia 38 cm100
 73Okänd designer, 1950-tal, kandelaber till 24 (!) ljus, mässing, l 71 cm, 1 ljushållare sakn, smärre def250
 74Theglashållare, delvis förgyllt och niellerat silver, Ryssland, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor, h 9 cm, medf senare glas250
 75Flaska med hänkel, ljusgrön glasmassa, 17-1800-tal, svagt klockformad fot med omvikt kant, h 35 cm, sprickor-
 76Urtavla samt urverk, delvis bemålat järn, 1800-talets 2 hälft, baksida bet Jensen Rönne 1880, dia 59 cm, inkomplett-
 77Okänd designer, ljusstakar, 1 par, krom, h 34 cm600
 78Fo-hundar, 1 par, skuren sten, Kina, 1900-tal, h 10 cm100
 79Amulett, skuren jade, Kina, 1900-tal, dia 5 cm100
 80Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-tal, stående tempeltjur, l 17 cm100
 81Stans, smide, barock 16-1700-tal, l 7 cm1 100
 82Bordssurtout, nysilver med 5 glasflaskor och -burkar, sekelskiftet 1900, h 38 cm100
 83Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, dekor i vitt underfång, design 1936, h 10 cm, i originalförp100
 84Aalto, Alvar för Iittala, vas, glas, Savoy, design 1936, h 16 cm, i originalförp, obet nagg100
 85Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, vit glasmassa med mässingsdetaljer, h 29 cm250
 86Utrillo, Maurice, efter honom, litografi, Rue de L'Abreuvoir ā Montmartre, 1927, ur Tableaux de Paris, ed Émile-Paul Frčres, Paris, 14,2 x 19,5 cm, etikett från Riks förbundet för Bildande Konst-
 87Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, bemålat trä, design 1946, h 23 cm450
 88Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, bemålat trä, design 1946, h 12 cm450
 89Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get, bemålat trä, design 1946, h 12 cm450
 90Dockor, 6 st, stoppat siden och papper, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, medlemmar av De Odödliga, h 22 cm600
 91Samovar, försilvrad koppar och mässing, möjl Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, bukig form, dekor av akantus mm, tappkran med benhandtag, h 50 cm600
 92Anderson, Clarence William, häfte med 16 (av 20) litografier föreställande fullblodshästar, All Thoroughbreds, Harper & Bros New York 1948, pappersstorl 30 x 41 cm500
 93Theskedar, 12 st, silver, Olga, stpl Kultakeskus OY, tot vikt 165 gr, i originaletui450
 94Okänd designer för Karl Andersson, lockask, silver med pärlemorknopp, sen jugend, kulhamrad dekor, stpl Stockholm 1918, dia 8 cm300
 95Matbesticksuppsättning, 55 del, nysilver, svensk trubbig, 12 + 12 + 12 bordsgafflar, -knivar och -skedar samt 19 kaffe- och theskedar, stpl GAB Stockholm, initial W250
 96Okänd konstnär, möjl Italien, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, uggla, polykrom dekor, h 37 cm250
 97Stolar, 1 par, grålackerat och bronserat trä, empire, 1800-talets 1 hälft-
 98Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 13 cm, obet nagg-
 99Bang, Arne, urna med hänklar, glaserat stengods med rottinghandtag, dekor i blått och brunt, sign, h exkl hänklar 17 cm-
 100Olsson, Folke för Fritz Hansen, fåtöljer, 1 par, bonad bok med blå ylleklädsel, brännstpl, slitage100
 101Väggur, delvis svärtad valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnomaskaron mm, h 100 cm350
 102Samovar, koppar och mässing med trähandtag, empire, 1800-talets 1 hälft, h 40 cm, lockknopp sakn150
 103Byggklossar, skumplast, BRIO Maximum, 1970-tal, i originalförp-
 104Kaminset, 3 del mässing, 1900-talets 1 hälft, l 53-55 cm100
 105Okänd designer för Stouby, fåtölj, brunt anilinläder, Eva-
 106Thekanna på réchaud, metall, 1800-talets slut, tot h 45 cm, kantring lös100
 107Figurin, bemålat lergods, ant Tyskland, 1800-talets 2 hälft, vilande pojke, oid sign BB, l 19 cm150
 108Stenyxor 2 st, bergart, yngre stenålder, l 9 resp 14 cm2 200
 109Dockor, 3 st, bemålat trä, Japan, Meiji, samurajer, h 14 cm100
 110Stort parti äldre diverse, metall, trä mm, 17-1800-tal450
 111Rökelsekar, 2 st, patinerad brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, h 9 resp 13 cm150
 112Okänd konstnär, skål, glaserat stengods, oid sign, dia 29 cm350
 113Okänd designer, 1950-tal, fåtölj, järn med flätad plastsits800
 114Parti konsthantverk, sten, metall mm, Kina och Japan, 1900-tal, ngn nagg100
 1154 del porslin, Kina, 17-1800-tal, tallrik, skålar samt vinkanna, blå underglasyrdekor, ngn spricka900
 116Bojaner, 2 st snarlika, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 22 cm4 600
 117Bojan, glaserat stengods, Kina, 1900-tal, dekor i starkeldsfärger, h 25 cm2 200
 118Offerskål, porslin, Kina, ant Guangxu (1875-1908), dekor av persikor mm mot gul fond, oid sign, dia 10 cm500
 119Karott, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor i blå och röd emalj, spår av blomma i sepia, l 25 cm-
 120Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor, h 43 cm, lagn250
 121Fanspets, förgylld brons och metall, dekor av Malmö stadscapen samt sax - antagligen för skrädderifackförening, sekelskiftet 1900, h 48 cm200
 122Sparbössa. läder, 1800-talets 2 hälft, i form av sko, l 10 cm350
 123Fetish, skuret trä och textil, ant Västafrika, 1900-talets mitt el 2 hälft, h inkl sockel 20 cm-
 124Westerbergh, E, litografi, porträtt av landshövdingen mm Greve Knut Axel Posse med Kungliga Svärds- och Vasaordnarna, tryckt hos Em Baerentzen & Co, synl pappersstorl 48 x 39 cm-
 125Vas, porslin, Japan, Kutani, ant Taishô, kvadratisk med rörliga hänklar, oid stpl, h 25 cm, medf vas, flintgods, Japan, 1900-tal oid sign-
 126Okänd tysk designer, 1800-talets 2 hälft, figurin/kruka, majolika, dekor av sittande mops vid kärra, l 20 cm300
 127Okänd designer för Rörstrand, 1950-tal, figurin/sparbössa, glaserat stengods, sköldpadda. l 16 cm250
 128Nilsson, Roland K, olja, Violett stilleben, sign, 38 x 55 cm450
 129Nilsson, Roland K, olja, Skymning, sign, 66 x 55 cm450
 130Dalahäst, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, h 11 cm-
 131Ålenius Björk, Ivar för Ystad Brons, ljusstakar, 1 par, mässing, Liljan, sign, h 12 cm1 100
 132Visitkortsalbum med visitkort, 1900-talets början150
 133Okänd designer för Wilhelm Goebel, figuriner/dekorationer för bröllopstårta, 1 par, brudpar, polykrom dekor, h 21 cm100
 134Wetterling, Alexander Clemens, kopia efter, olja (på litografi?), 'Rhens öfvergång och Berndorffs intagande af General Bernadotte den 4 juli 1796', 54 x 78 cm, smärre def450
 135Skulptur, konstmassa och papper (?), Japan, 1900-tal, stående samuraj, h inkl sockel 44 cm150
 136Skål, porslin, Meissen, sekelskiftet 1900, polykrom dekor i Sächsicher Blümen, genombruten, l 31 cm1 900
 137Morales-Schildt, Mona för Kosta, skulptur, glas, sk rumssmycke, äggformat, dekor i rött underfång, sign. h 8 cm1 000
 138Engman, Kjell för Kosta Boda, vaser 2 st, glas, dekor av granar i grönt mot vit fond, sign, h 9 resp 18 cm, medf 2 st julgranskulor100
 139Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, flintgods, siameskatt, polykrom dekor, l 34 cm1 000
 140Märkduk, ylle på bomull, signerad Anna Neumann o dat 1847, synl storl 39 x 30 cm-
 141Käll, John för Elme, fönsterdekoration, bärnstensfärgat glas med läderstroppar, dekor av fågel, sign, 36 x 13 cm-
 142Serveringsbricka, ek med metallbeslag, 1800-talets slut, l 36 cm350
 143Kökshylla, bemålat trä och pressglas, 1900-talets 1 hälft, l 46 cm-
 144Assietter, 6 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17,5 cm1 000
 145Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, komposition, sign Pieere Chow..?, 50 x 61 cm450
 146Elmgård, Anders, olja, landskap, sign o dat 1994, 46 x 61 cm1 100
 147Okänd fransk konstnär, olja, Pierrot Parresseux, otydl sign o dat 1920, 30 x 36 cm-
 148Corneille (Van Beverloo, Cornelis) färgserigrafi, femme-soleil et oiseau, sign, dat 89 o numr (HC?) 9/50, 16 x 21 cm500
 149Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Dora', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 20 cm1 100
 150Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), färgserigrafi, Été ardent, ed GKM, sign, dat 1991 o numr 66/250, 61 x 50 cm-
 151Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, oscariansk, dekor av lagerkvistar samt porträtt av Kronprinsessan (sedermera Drottning) Viktoria under svensk kronprinskrona, b 61 cm-
 152Cigarrfodral till 3 cigarrer, sterlingsilver, USA, sekelskiftet 1900, graverad dekor av blommor mm samt initialer EG för Erik Gyllensvärd, oid stpl, l 13 cm1 600
 153Csadek, Edmund, skulptur, patinerad brons på sockel i belgisk marmor, plöjning med hästar, sign, l 42 cm-
 154Broët, Adolphe Félix, olja, vy från Montmartre mot Sacre Coeur och Montmartres Bergsbana (Le Funiculaire), sign, 65 x 50 cm-
 155Okänd engelsk konstnär, 1800-talets slut, olja, porträtt av okänd dam med hatt, 77 x 48 cm, smärre lagn o retuscher3 400
 156Andreotti, Frederico, efter honom, olja, Flirtation (bild beskuren), modern tillv, 90 x 60 cm1 200
 157Bojaner, 2 st, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av Shou-tecken mm, h inkl senare socklar och trälock 19 cm1 800
 158Andemask, skuret och bemålat trä med snäckor och vildsvinsbetar, sk Mwei, Kororgo, Sepik, Papua Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, h 67 cm1 000
 159Okänd amerikansk naivist, olja, sk Folk Art, 1920-30-tal, vy över Alcatraz, sign A A Baxter, 45 x 62 cm1 400
 160Hätta, broderat siden, ant 1700-tal, dekor av blommor150
 161Huvudstöd, skuret trä, sk Headrest, Tsonga Mocambique/Sydafrika, 1900-talets 2 hälft, l 48 cm100
 162Bok, Botin, Lars, Beskrifning om Swenska Hemman och Jordag-Gods, tom I-II, Lars Salvius Stockholm 1755-56, hfr bd100
 163Huvudstöd, skuret trä, sk Headrest, Tsonga Mocambique/Sydafrika, 1900-talets 1 hälft, äldre inventarienummer och etiketter, h 21 cm100
 164Masker, 2 st, skuret trä, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 35 resp 38 cm-
 165Box, Bexell, S P, Hallands historia och beskrivning, Halmstad 1925, hfr bd200
 166Bok, Kjellberg, Sven T, Svenska Ostindiska Compagnierna 1731-1813, Allhems 1974, klbd350
 167Skulptur, brons, Kina, 1900-tal, Shou Lao, h 6,5 cm100
 168Parti träföremål mm, Afrika, Papua Nya Guinea mm; head-rests, masker mm700
 169Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, skåpssektioner, 2 st, ek, Öresund, design 1959, b 135, tot h 186 cm1 100
 170Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, skåpssektion, ek med vitrinskjutdörrar, Öresund, design 1959, b 135 cm600
 171Andersen, Johannes för Uldum, stolar, 6 st, teak med svart konstläderklädsel, 1950-60-tal, etikettsign samt märkta Danish Furnituremakers Control5 500
 172Snusdosa, silver, empire, spetsoval med graverad blomdekor, inv förgylld, oydl stpl, möjl Nyköping 1821, l 8,5 cm250
 173Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2, sign, synl pappersstorl 28 x 42 cm450
 174Tobiasse, Théo, färglito, Le don de la Thora, sign o numr 34/135, 45 x 60 cm600
 175Olson, Axel, färglito, liggande kvinna vid havet, sign o numr 162/310, 17 x 23 cm, ur bibliofilutgåvan av Halmstadgruppen 50 år-
 176Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd', sign EA, 25 x 35 cm-
 177Bonnevier, Pierre, olja, kvinna i folkdräkt, sign, 61 x 50 cm100
 178Nordberg, Olle, olja, häst med ryttare, sign o dat 1969, 12 x 23 cm100
 179Johansson, Carl, olja, sekelskiftet 1900, skärgårdsvik, sign, 26 x 35 cm, säljes till förmån för Lions100
 180Okänd konstnär, 1800-tal, olja, påklädningsscen, kopia efter äldre förlaga, sign Wanders (?), 31 x 36 cm, krackelyrer-
 181Stilling, Herman, färglito, troll, sign, dat 1974 o numr 104/500, synl pappersstorl 69 x 50 cm250
 182Vas/figurin, porslin med infattad spegel, ant Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av apa vid spegel samt text Äntligen ser vi två hvarandra åter, h 14 cm150
 183Vas/figurin, bemålad bisquit, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av stående kvinna och blommor, h 12 cm150
 184Hummel, Maria för Vilhelm Goebel, figuriner 1 par, bemålat flintgods, pojke resp flicka på staket, h 10 cm150
 185Parti theskedar, silver, tot vikt 225 gr800
 186Lillesøe, Poul, färgserigrafi, komposition, sign, dat 93 o numr 104/250, synl pappersstorl 49 x 69 cm-
 187Parti äldre köpebrev mm rörande fastigheter i Halmstad, bl a 1 dat 1711450
 188Häfte; Hylands Hörnas ABC, ill av Bror Marklund, Olle Olsson Hagalund, Bror Hjorth m fl, SR Förlag 1966100
 189Miniatyraltare, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av skrivtecken, öppningsbar kammare, l 11 cm, 1 dekorelement sakn-
 190Sabel i balja, smide med mässingsbeslag, 18-1900-tal, tot l 83 cm, ngn del sakn, läder krympt, klinga fast1 200
 191Servisdelar, flintgods, Adams Micratext, 1900-talets mitt el 2 hälft100
 192Mörch, Aksel, olja, Eremitageslottet i Dyrehaven, sign o dat 1934, 47 x 59 cm150
 193Wennerwald, Finn, olja, ålandskap, sign, 50 x 70 cm150
 194Stougaard, Nis, olja, hamnen i Rönne, Bornholm, sign, 55 x 65 cm250
 195Banjobarometer, palisander, Bright & Sons Sheffield, 1900-talets början, h 11 cm300
 196Banjobarometer, bonat trä, J & J Solca, Hull, sekelskiftet 1900, h 100 cm300
 197Koffert, trä med metallbeslag och krokodilimiterande klädsel, 1910-20-tal, initialer GP, l 85 cm150
 198Armstol, sk puderstol, skuren valnöt, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner mm100
 199Väggspegel, bronserat och svärtat trä och stuck, oscariansk, 1800-talets slut, dekor av lagerkvistar, duva, fackla mm, l 113 cm, smärre def, lagn1 600
 200Julkrubba, betsat trä, medf figuriner, bemålat flintgods, Wilhelm Goebel för Fyrklövern800
 201Møller, Niels Otto för JL Møllers Møbelfabrik, Danmark, stolar, 4 st samt armstolar 1 par, teak med flätad sits, modell 75 resp 56, design 1954, plakettsign13 000
 202Møller, Niels Otto för JL Møllers Møbelfabrik, Danmark, 1950-tal, matbord med 1 uppfällbar extraskiva, teak, plakettsigntot dia 120, l 172 cm, skiva blekt2 000
 203Malmsten, Carl för Stolab, stolar 6 st, björk, Lilla Åland, design 1942, smärre def2 200
 204Cigarrsnoppare, 4 st, delvis förgyllt rostfritt stål, palisander och läder, 3 st Pfeilring Solingen, l 13 resp 15,5 cm200
 205Humidor, svartlackerat trä med mässingsbeslag, Adorini, 1900-talets slut, h 25 cm400
 206Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, utsikt över Mölle, 21 x 27 cm1 800
 207Thorén, Esaias, tusch, surrealistiskt kvinnoporträtt, sign o dat 1950, synlig bildyta 20 x 14 cm800
 208Dura, Gaetano, litografier, 2 st, handkolorerade, Salita al Vesuvio resp Discesa dal Vesuvio, sannolikt ur Scenes and Costumes of Life in and around Naples 1839, pappersstorlek, 21 x 24 cm-
 209Basire, John I, kopparstick, handkolorerat, 'The Departure of King Henry VIII from Calais July XXV MDXLIV', ur de sk 'The Cowdray engravings ' på basis av teckningar utf av Samuel Hieronymous Grimm, synl storlek 52 x 94 cm, smärre def450
 210Heland, Martin Rudolf efter Martin, Elias, etsning, Utsigt af Forsmarck då man kommer Upsala Wägen ifrån Stockholm, Tillägnas Landshöfdingen mm S af Ugglas, synl pappersstorlek 38 x 58 cm, ref: NMG 14/1944-
 211Kaffekopp, porslin, Duc de Villeroy, Mennecy, 1700-talets mitt, polykrom dekor, h 5,5 cm, prov; adliga ätten Berg von Linde400
 212Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, snapsglas, 12 st, Säby, slipad cuppa på kvadratisk fot, h 9 cm1 500
 213Okänd fransk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, interiör, otydl sign, 61 x 51 cm450
 214Boilly, Louis, litografi, handkolorerad, 'La bonne aventure?', pappersstorlek 29 x 23 cm100
 215Rehn, Jean Eric, kopparstick, 'Le Temple de Westa ā Tivoli', enl text utf 1788 vid 72 års ålder efter tecknad förlaga från 1756, 25 x 19 cm700
 216Okänd designer för Elme Glasbruk, glasservidelar, 30 del, 11 vitvins-, 12 starkvins, 3 likör- samt 4 seltersglas, vin- och likörglas med kvadratisk fot, slipad blomdekor, ngn nagg500
 217Byrå, mahogny med brännförgyllda bronsbeslag, empire, 1800-talets 1 hälft, demi-lune-formad front med lejonmaskaroner, 3 lådor, h 80 cm, skador350
 218Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander med infälld emaljskiva från Cathrineholm A/S, l 150 cm, Bongaard vann Lunningpriset 19573 800
 219Resekoffert, Hartmann Tourobe, USA 1930-40-tal, l 83 cm700
 220Stolar, 6 st, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, rygg med intarsiadekor av olika gudomar1 200
 221Spelbord, mahogny, Tyskland, Louis XVI, 1700-talets slut, demi-lune-format med uppfällbar skiva (lönn)låda i innersarg, b 94 cm smärre def900
 222Stolar 1 par, valnöt, jugend sekelskiftet 1900, organisk form200
 223Kaminur, onyx och bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 43 cm350
 224Canapé, förgyllt trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, modern, tigerrandig plyschklädsel, l 180 cm900
 225Hörnhylla, skuren valnöt med intarsiadekor, ant Neapelregionen, 1900-talets 1 hälft, dekor av dansare, h 47 cm350
 226Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, fyrdelt fot med oktogonal stam, kvadratisk, uppfällbar skivas, varunder inredning med små fack, l 44 cm, nyckel sakn450
 227Hedberg, Hans, olja, landskap, sign o dat 1966, 25 x 38 cm-
 228Armstolar, 1 par, mahogny, ant Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, volutformade armlän1 000
 229Weisbuch, Claude, färglito, komposition med soldater och häst, sign o numr 134/275, 53 x 75 cm600
 230Claesson, Rune, teckningar, 2 st, samramade, träd, bägge sign o dat 1964, 37 x 28 resp 25 x 40 cm-
 231Frimärksalbum med frimärken, Danmark, 18-1900-tal1 800
 232Filateli; part delvis äldre frankerade kuvert mm200
 233Filateli; part delvis äldre frankerade kuvert, Ungern mm200
 234Brefkortsalbum med vykort, 2 album, 1900-talets början500
 235Parti postfriska frimärken i häften, 1 album1 500
 236Frimärken, Sverige, 1 album1 700
 237Frimärken, 1 album, hela världen600
 238Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, fruktfat med 6 assietter, grönglaserat lergods, modellnr 3041 resp 3042A, design 1934-
 239Klint, Vibeke för Georg Jensen, bordslampa, rostfritt stål, lampskärm från Georg Jensen Damask, tot h 57 cm-
 240Hartung, Oscar för EGO Stengods, skulptur, glaserat stengods, sittande apa, sign, h 13 cm-
 241Karlsson, Bruno för EGO Lidköping, skulptur, chamotterat stengods, stående björn, l 23 cm, träsockel medf100
 242Fischer, Willi för EGO Stengods, skulptur, delvis glaserat stengods, fisk, sign, h 16 cm-
 243Fischer, Willi för EGO Stengods, skulptur, delvis glaserat stengods, fisk, sign, h 15 cm-
 244Fischer, Willi för EGO Stengods, skulpturer, 3 par, glaserat stengods, fåglar, sign, h 7 - 8 cm-
 245Snedklaffsekretär med överskåp, avlutad och bonad fur, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, underdel med 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, överdel med skåpsdörrar, h 190 cm, renoverad-
 246Barnstol/bil, trä, 1900-talets mitt, tot h 92 cm-
 247Sekretär, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 95 cm, smärre def-
 248Soffbord, bonad alm med glasskivor, ant Kina, modern tillv, l 130 cm300
 249Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 62 cm-
 250Okänd designer för Farstrup Möbler, matbord med 2 iläggsskivor, betsad ek, etikettsign, tot 220 x 120 cm-
 251Humidor, cederträ, Kuba, 1900-talets 1 hälft, fjädermekanism i mässing, brännstpl patente no 1326, l 36 cm700
 252Parti äldre diverse; skål, kristall med silvermontage, senempire (nagg), uppsatsskål, nysilver, barometer mm250
 253Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 36 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)500
 254Lundin, Ingeborg för Orrefors, rödvinsglas 6 st, 'Silvia', design 1957, h 15 cm, medf skål, kristall Orrefors450
 255Okänd designer för Mateus, tallrikar, 6 st samt fat, 3 st, blåglaserad keramik600
 256Herrarmbandsur, stål, Lancaster, Paris, oöppnad i originalförp350
 257Rökelsekar, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av pioner mm, l 24 cm1 100
 258Reclinefåtölj, svart läder, KWA, elektriskt justerbar600
 259Reclinefåtölj, svart läder, KWA, elektriskt justerbar600
 260Svensson, Evy, matta, rölakan, dekor i brunt, sign, 200 x 140 cm, fållade kortsidor150
 261Okänd designer för Gemla Leksaksfabrik, kandelaber till 4 ljus, bemålat trä, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av rosor mm, etikettsign, h 37 cm-
 262Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, svart och gulglaserat lergods och bast, afrikansk pojke med fotboll, etikettsign, h 20 cm100
 263Ljusstakar, 1 par, patinerad metall, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, dekor av kedjor, oid stpl LSF, h 27 cm350
 264Bengtsson, Bengt, gicléetryck på duk, Message, sign o numr 26/50, ed Galleri K Jacobsson, 40 x 50 cm-
 265Tvättfat och handkanna, flintgods, Göteborg, sekelskiftet 1900, fat dia 36 cm100
 266Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 62 cm700
 267Byrå, palisander med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 80 cm1 500
 268Prydnadsbord, 1 par, palisander med intarsia och mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, l 57 cm600
 269Mask, skuret trä, ant Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 28 cm, skador-
 270Hattar, 3 st, bl a Borsalino och Kenton150
 271Klädhängare, älghorn och trä, 1800-talets slut, l 35 cm-
 272Koffert, flätad rotting, sekelskiftet 1900, l 80 cm350
 273Väggplåt till 2 ljus, mässing, sen jugend, omkr 1920, driven dekor av blommor, h 32 cm100
 274Applicquer till 2 ljus, 1 par, régence-stil, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av bevingade genier, Hermesstavar mm, b 29 cm400
 275Bag, canvas med läderdetaljer, Louis Vuitton, slitage5 000
 276Snedklaffsekretär, bonad ek, 17-1800-tal, 5 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 112 cm100
 277Armstol, mahognybonad alm med svart tagelklädsel, biedermeier, 1800-talets 1 hälft100
 278Spelbord, delvis bonad valnöt, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, l 91 cm250
 279Soffa, mahogny och bonat trä, nyrokoko, 1800-talets mitt, l 225 cm, slitage-
 280Stolar, 1 par, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft el mitt, renoverade-
 281Skulptur, skuret trä, sk Blolo Bla, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 46 cm-
 282Martin, Johan Fredrik efter honom, akvatint och konturetsning, 'Utsigt af Götheborg från Skansen Götha Lejon', nr 24 ur serien Svenska Utsigter, 32 x 40 cm, möjl senare avdrag-
 283Martin, Johan Fredrik efter honom, akvatint och konturetsning, 'Utsigt af Götheborg från Förstaden Masthugget', nr 25 ur serien Svenska Utsigter, 32 x 40 cm, möjl senare avdrag-
 284Jensen, Alfred, olja, marin, sign, 79 x 118 cm1 100
 285Höglund, Gerda, olja, stilleben, sign o dat 1945, 46 x 38 cm100
 286Eres, Arnold, olja, Mot havet, sign o dat 1972, 46 x 55 cm100
 287Larsson, Gerhard, olja, hamnbild, sign o dat 1943, 22 x 30 cm-
 288Krüger, Einar, olja, vinterlandskap från Härjedalen, sign, 81 x 100 cm100
 289Okänd konstnär, olja, blommande fruktträd, sign o dat -55, 70 x 80 cm-
 290Larsen, Jörgen, olja, Fragment - Firenze, sign, 38 x 46 cm-
 291Olsen, Otto, olja, Magstraede, sign o dat 1957, 60 x 75 cm-
 292Ångsäter, Hans, olja, Fråntagen, sign, 35 x 27 cm-
 293Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger, sign, 22 x 27 cm-
 294Norman, Knut, olja, Venedigmotiv, sign, 55 x 45 cm-
 295Okänd finsk (?) konstnär, olja, stadsbild i vinter, otydl sign, 18 x 28 cm-
 296Hansen, Axel, olja, gårdsinteriör med hästar, sign, 33 x 41 cm-
 297Karms, Allan, olja, gårdsinteriör, sign, 60 x 70 cm100
 298Zelig, Louis, olja, kvinnor, sign, 46 x 38 cm200
 299Hilding Hägleby, Johan, olja, Hallandsås, sign o dat 1964, 29 x 24 cm-
 300Okänd konstnär, olja, gatuparti, otydl sign, 38 x 36 cm-
 301Engman, Kjell för Kosta Boda, vägghängd skulptur, glas och metall, ingjuten, polykrom dekor av fågel, ram med inv belysning, sign Unik, h 35 cm2 400
 302Månsson, Mats, olja, komposition, sign, 125 x 100 cm1 200
 303Dali, Salvador, efter honom, färglito, Bachanal, tryckt sign o numr 281/300, 42 x 56 cm450
 304Dali, Salvador, färgetsning, tornerspel, sign o numr 64/300, 59 x 40 cm1 300
 305Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, stengods, dekor i blå-brun harpälsglasyr, sign, h 31 cm3 000
 306Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign, h 29 cm1 900
 307Aasbjerg Andersen, Johannes för Illums Bolighus, soffbord, palisander, underrede i lackerad metall och palisander, l 165 cm, litt: Illums Bolighus katalog 1965 nr 12743 400
 308Ölbackar, 2 st, bemålat trä, Faxe, 1900-talets 1 hälft, l 43 cm600
 309Okänd designer för Einar Bäckström, Malmö, golvlampa, grålackerad metall och mässing, modell J150, stplsign, h inkl skärm 156 cm-
 310Golvlampa, delvis lackerad metall med vit glaskupa, 3-bent, modern tillv, h 170 cm250
 311Okänd konstnär, skulptur, granit, fågel, sign FH (?), h 24 cm500
 312Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, front med 6 lådor, b 100 cm1 300
 313Okänd designer för Einar Bäckström, Malmö, golvlampa, grålackerad metall och mässing, modell J182, stplsign, h inkl skärmhållare 132 cm-
 314Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, holländskt landskap med vindmölla, a tergo bet Per Wickenberg, 24 x 32 cm600
 315Okänd designer, enl uppgift Mexiko, lockurna, grönglaserad terrakotta, i form av agave, h 71 cm, nagg, avslag, medf lösa bitar250
 316Okänd engelsk (?) konstnärinna, sekelskiftet 1900, akvarell, fransk (?) gatubild, sign Frances Mac... o dat 1901, synl pappersstorl 54 x 38 cm100
 317Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, pastell, stilleben med frukter, otydl sign, synl storl 39 x 49 cm-
 318Okänd dansk guldåldermålare, 1800-talets 1 hälft, olja, mansporträtt, 62 x 53 cm, smärre retuscher900
 319Lorenz, Ernst, olja, interiör med utsikt mot park, sign, 80 x 120 cm250
 320Eichstaedt, Rudolf, olja, musiksalong, sign, 110 x 85 cm1 000
 321Okänd konstnär, olja, kustparti i månsken, sign Chr R (?), 53 x 84 cm150
 322Sörensen, Poul, olja, landskap, sign, 73 x 100 cm-
 323Stolar, 6 st, mahognybonat trä med mönstrad tagelklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1900350
 324Applicquer till 2 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 50 cm300
 325Matta, semiantik persisk, 130 x 105 cm600
 326Matta, semiantik Afshar (?), 260 x 185 cm1 600
 327Frydendal Hans J för Farstrup, fåtölj med fotpall, bonad bok med brun skinnklädsel, Comfort Plus 5900 resp 5990, justerbar vinkel600
 328Väggskåp, avlutad fur, allmogearbete, 1700-tal, front med dörr och låda, h 72 cm, renoverat och kompletterat400
 329Golvur, ek och fur, England, George III, 1700-talets slut, urtavla med datumvisare i mässing signerad Thomas Wilmshurst Deal (Kent), h 186 cm-
 330Väggspegel, bemålat och bronserat trä och stuck, 1800--talets mitt, samtida spegelglas, yttermått 60 x 43 cm-
 331Golvur, bemålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hane, urtavla signerat Joseph Bieregrav, h 210 cm-
 332Golvur, rödmålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hona el fröken, 1800-talets mitt, h 200 cm-
 333Preissler GM och Windter JW efter Kenckel, Johann, kopparstick, porträtt av Wolfgang Jacob Nützel, utf 1727, synl pappersstorl 46 x 30 cm150
 334Fat, 1 par, porslin, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, dekori Imarifärger, dia 46 cm-
 335Vas, porslin, Kina, ant Qing, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom dekor av Buddha och munkar i famille-verte-färger, h 46 cm, lagningar100
 336Skulptur, elfenben, ben och nöt (?), Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, stående man med stav, h 19 cm, skador700
 337Brevkniv med primstav (evighetskalender), försilvrad brons, David Andersen Christiania (Oslo) 1800-talets slut, l 25 cm-
 338Okänd dansk designer, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med mässingsbeslag, front med 2 skjutdörrar, b 80 cm700
 339Byråar, 2 st, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, b 45 resp 60 cm400
 340Kista på lösa kulfötter, skuren ek med järnbeslag, Tyskland, barock, dekor av blommor samt text Magdalena Bestmans 1712, l 142 cm, omarbetad till skåp med dörrar och lådor-
 341Dominguez, Juan, oljemålningar 3 st, motiv från La Gomera, sign, cirka 17 x 13 cm100
 342Reseskrivschatull, palisander med pärlemorintarsia, England, 1800-talets mitt, inv utfällbar skrivskiva, l 31 cm, smärre def-
 343Lütken, Per m fl för Holmegaard, vinglas, 14 st, glas, Banquet, framställda i begränsat antal till Holmegaards jubileum 1975 sign, h 14 cm250
 344Wiiblad, Björn, spånkorg, dekor av blommor och kvinnor i brunt och vitt, sign, l 37 cm100
 345Okänd designer för Massive, golvlampa, svartlackerad metall, ställbar, modell 916/21250
 346Englund, Eva för Orrefors, skål på fot, bemålat glas, Maja, dekor av löjtnantshjärtan, h 17 cm100
 347Figurin, porslin, Kina, 1900-tal, sk Laughing Buddha, polykrom dekor, h 28 cm400
 348Armstol, ek med flätad sits, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft250
 349Besman, 2 st, ek och smide, 1700-tal, l 67 resp 75 cm, orangrepp-
 350Dragspel, Hagström Estrella700
 351Parti kopparmynt, Sverige, Ryssland mm, 16-1800-tal150
 352Stort parti smycken, bijouterier mm250
 353Hallén, Olle, olja, motiv från Orvieto, Toscana, sign, 27 x 22 cm-
 354Gyllenborg, Leonard, mosaiktavla, såningsman, osign, 64 x 47 cm-
 355Fenger, Joergen, skeppsur samt -barometer, brännlackerad metall, dia 13 cm-
 356Wernheden, Stig, olja, sydländsk by, sign, 30 x 40 cm-
 357Bordslampor, 4 st, förgylld keramik, Le Dauphin, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, modell Prunellia, h inkl skärm 63 cm, 1 saknar skärmställning450
 358Resväskor, 3 st, vinrött läder med metallbeslag, modern tillv, l 52 - 67 cm700
 359Skrivbord, avlutad fur, oscarianskt, 1800-talets slut, låda i sarg, l 78 cm250
 360Vilstolar, 1 par, delvis bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, h 49 cm, slitage, ngn spjäla kompletterad150
 361Armstol, alm och bok, 1800-talets 2 hälft-
 362Pianopall, bonat trä och gjutjärn, 1800-talets 2 hälft, justerbar höjd450
 363Bord med klaffar, avlutad fur, oscarianskt, 1800-talets slut, tot mått 99 x 96 cm100
 364Bordsskiva, skuret och bonat trä, ant Indien, 1900-talets 1 hälft, dia 66 cm300
 365Liljefors, Lindorm, offset, räv i landskap, sign o numr 101/360, 39 x 51 cm-
 366Dahl, Peter, färglito, komposition med människor, sign, dat -78 o numr 70/460, 39 x 29 cm350
 367Geert, Edith, olja, interiör med kvinna, sign, 60 x 70 cm300
 368Gonzales, Pilar, oljemålningar, 2 st, kompositioner, sign, 22 x 16 resp 24 x 19 cm100
 369Pallasch med portépé i balja, möjl variant av M/1899 för officer vid infanteriet, fästet stpl Milit Ekip Aktiebol (MEA), tot l 97 cm, anlupen1 000
 370Taklampa, koppar med 3 + 1 glaskupa, omkr 1920, dia 40 cm-
 371Dahl, Peter, färglito, Bugg, sign o numr 63/290, 75 x 55 cm-
 372Armstolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 1 har framben med hjultrissor450
 373Armstol, skuren och bonad ek, ant Nordtyskland, Louis XV, 1700-talets 2 hälft, senare broderad klädsel400
 374Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, serveringsvagn, svartlackerat trä, l 67 cm600
 375Hallbyrå, mahogny med mässingsbeslag och grön, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, l 91 cm150
 376Skrivbord, avlutad fur, oscarianskt, 1800-talets slut, låda i sarg, l 96 cm250
 377Barskåp, kamferträ, Kina, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor av personer mm, tot b 108 cm800
 378Pedersen, Arnold William, olja, bygata, sign, 51 x 61 cm300
 379Wennerwald, Finn, olja, utsikt över Silkeborgsöen, sign, 47 x 82 cm-
 380Okänd konstnär, relief på platta, komposition, i järnram, sign Krogh o dat 98, 126 x 121 cm600
 381Hallberg Möller, Karsten, olja, hus i landskap, sign, 30 x 40 cm, a tergo etiketter150
 382Heiberg, Finn, olja, Kaktusplante, sign o dat 2010, 40 x 30 cm-
 383Okänd konstnär, olja, kaj vid Seine, 34 x 44 cm-
 384Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 70 cm150
 385Geert, Edith, olja, interiör med kvinna, sign, 60 x 70 cm350
 386Resen Steenstrup, Johannes, olja, kor i ladugård, sign, 44 x 55 cm200
 387Kista, bonad ek med svärtade järnbeslag, 17-1800-tal, l 122 cm-
 388Skåp, valnöt, oscarianskt, 1800-talets slut, 2 skåpsdörrar samt låda, överdel med infattad spegel, h 166 cm100
 389Skåp, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900, dörr med stiliserad blomma, flankerande kolonner, h 153 cm, nyckel sakn600
 390Satsbord, 3 st, bonat trä med rottingklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 53 cm100
 391Snedklaffsekretär, ek, 1800-talets början, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum varav 1 med intarsiadekor av initialer OIS samt dat 1812, b 100 cm100
 392Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 71 cm300
 393Spegel, mahogny, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 101 cm150
 394Sätterikast, fur, sekelskiftet 1900, l 101 (!) cm500
 395Prydnads/lampbord, 1 par, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 53 cm100
 396Matta, semiantik Beludj (?), 200 x 105 cm, langettering i behov av översyn350
 397Matta, semiantik Turkiet (?), 300 x 200 cm, visst slitage700
 398Matta, semiantik/antik Turkmen, 130 x 85 cm, ngt slitage-
 399Matta, old Pakistan, 120 x 80 cm100
 400Matta, semiantik Beludj (?), 190 x 95 cm200
 401Matta, old/semiantik Berber, 250 x 140 cm100
 402Matta, semiantik Beludj (?), 205 x 105 cm300
 403Matta, semiantik Anatol, 185 x 110 cm450
 404Matta, semantik persisk, 190 x 125 cm250
 405Matta, semiantik/antik Afshar (?), 180 x 150 cm, visst slitage200
 406Matta, semiantik persisk, 305 x 210 cm800
 407Matta, semiantik Beludj, 120 x 200 cm350
 408Matta, Kina (?), 280 x 180 cm, tryckmärken100
 409Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 130 cm, slitage1 000
 410Matta, old Pakistan, 270 x 150 cm, langetteringar med def100
 411Matta, old persisk med bönenisch, 115 x 95 cm-
 412Matta, old Ersari, 190 x 160 cm250
 413Matta, Hamadan, 155 x 105 cm450
 414Matta, old persisk (?), 140 x 85 cm-
 415Matta, old Täbriz (?), 320 x 240 cm1 700
 416Matta, old Bidjar, 205 x 200 cm700
 417Matta, old Senneh (?), 325 x 220 cm-
 418Matta, old Bidjar, 280 x 190 cm1 800
 419Matta, old Persisk, 205 x 140 cm250
 420Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets 2 hälft, tot 130 x 87 cm100
 421Damarbetsbord, avlutad fur, oscarianskt, 1800-talets slut, låda i sarg, l 52 cm-
 422Litograferad poster, sekelskiftet 1900, tre skotska terriers - reklam för James Buchanan & Coy Blended Whisky, i samtids mahognyram, 38 x 48 cm300
 423Bords/vägglampa, delvis lackerad mässing, 1930-40-tal, h 21 cm500
 424Väggbarometer, trä och mässing, 1800-talets slut, dia 18 cm-
 425Väggur, ek, ant Tyskland, sekelskiftet 1900, h 80 cm500
 426Sémainier, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, 7 lådor, delbar, h 145 cm, smärre def1 200
 427Taklampa, mässing med slipad glaskupa, art-déco, 1920-tal, dia 50 cm, 3 glaskupor sakn250
 428Lembcke Jensen, Johannes, olja, ålandskap, sign, 75 x 108 cm-
 429Larsen-Saerslöv, Frederik, olja, hästar landskap, sign o dat 1923, 36 x 49 cm-
 430Hansen, Roald, olja, fiskare på båt, sign, 70 x 60 cm-
 431Reynolds, Lee, olja, japanskt landskap, sign, 80 x 120 cm-
 432Christiansen, Niels, olja, kor på Saltholm, sign, 44 x 64 cm-
 433Aabye-Talge, Christian, olja, fiskare på strand, sign, 67 x 98 cm, duklagn-
 434Okänd konstnär, olja, flygande svanar, otydl sign, 38 x 58 cm-
 435Constantin, Ivan, olja, landskap, sign o dat 1917, 41 x 37 cm100
 436Okänd konstnär, olja, hamnparti, sign A Olsen, 30 x 34 cm-
 437Brunius, Göran, olja, Ebb, sign o dat 78, 13 x 29 cm-
 438Okänd konstnär, olja, hamnparti, sign W Jones, 40 x 50 cm-
 439Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, skymningslandskap, otydl sign, 48 x 59 cm, ngn def-
 440Okänd konstnär, olja, flanörer, sign HHR, 40 x 30 cm200
 441Lådspegel, delvis svärtad valnöt, 1800-talets slut, h 73 cm100
 442Väggur, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 36 cm300
 443Linneskåp, mahogny, 1920-30-tal, 2 skåpsdörrar samt 4 lådor, b 119 cm-
 444Vippbord, 1 par, mahogny, 1800-talets 2 hälft, rund, övre skiva, denna dia 55 cm, 1 m kompletterat stag, 1 m def undre skiva-
 445Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, mahogny, 1900-talets 2 hälft, tot l 134 cm350
 446Gungstol, bonat trä med shagklädsel, sk Amerikagungstol, sekelskiftet 1900100
 447Serveringsvagn, bonad björk och mahogny med kakelplattor, 1940-50-tal, dekor av vallmo, otydl sign Lander..., l 67 cm200
 448Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft, skivor med pie-crust-kant, h 52 cm-
 449Kolonnskåp, mahogny, modern tillv, h 72 cm-
 450Okänd designer, 1940-50-tal, skåp, mahogny med 2 skjutdörrar i frostat glas, dekor av rådjur, l 100 cm150
 451Kassaskåp, Kassaskåpet Pansar Ängelholm, 1900-talets 2 hälft350
 452Mat/salongsbord, bonad ek, 1920-30-tal, dia 100 cm100
 453Stolar, 1 par, skuret och bonat trä med broderad klädsel, nyrokokostil, 1900-tal200
 454Smyckeskrin, bonad ek med mässingsbeslag, 1900-talets början, 2 lådor, b 22 cm250
 455Golvradio, bonad björk, AGA-Baltic, 1930-40-tal, h 76 cm, slitage200
 456Jalusiskåp, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, h 116 cm, nyckel sakn300
 457Lampbord, bonad bambu och rotting med glasskiva, dia 58 cm-
 458Okänd designer, enl uppg för Fritz Hansen, nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, 1 låda, h 50 cm, slitage-
 459Bridgebord, bonad björk, 1900-talets mitt, sammanfällbart, 90 x 90 cm100
 460Okänd designer, bokhylla, bonad björk, funkis, 1930-tal, l 155 cm300
 4612 del silver; puderdosa, sterlingsilver vikt 60 gr samt druvsax silver vikt 40 gr-
 462Matbesticksuppsättning, nysilver, Skandia modell Saga200
 463Parti militära-, idrotts- mm medaljer, delvis silver, 2 lådor-
 464Fickurshållare, patinerad gips, 1800-talets 2 hälft, i form av bordsur, medf fickur i silver, h 35 cm-
 465Damfickur, 2 st, silver, 1800-talets 2 hälft, 1 sign Unserud Odense-
 466Thesked, silver och emalj, dekor av drake samt hamnen i Shanghai, i etui från G A Efron Shanghai, l 13 cm, vikt 15 gr200
 467Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, Residence, sign, dia 16 cm, i originalförp100
 468Okänd designer för Orrefors, whiskyglas, 12 st, dia 7,5 cm, etikettsign, numr I-XII300
 469Edenfalk, Bengt för Kosta Boda, ljusstakar, 1 par, kristall, sign, h 14 cm, i originalförp100
 470Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm-
 471Welch, Robert för Christiania Bestikk, salladsbestick, 3 del, rostfritt stål, Jupiter, i originalförp, medf 4 + 4 fiskbestick, rostfritt stål100
 472Miniatyrlykta, bemålad bleckplåt med facetterat glas och trähandtag, sekelskiftet 1900, tot h 24 cm250
 473Okänd designer, hängare till grytlappar, metall, 1900-talets 1 hälft, i form av kaffepumpa, l 12 cm350
 474Oljetryck, 1 par, 1800-talets 2 hälft, Mannens resp Qvinnans Åldrar, i samtida ramar, tot mått 49 x 58 cm350
 475Mortel med pistill, mässing, barock 16-1700-tal, h 16 cm100
 476Linderholm, Lena A, offset, stilleben, sign o numr 769/1000, 73 x 54 cm600
 477Lådspegel, bemålat trä, oscariansk, 1800-talets slut, h 58 cm-
 478Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj, djuphäftad klädsel-
 479Vägg/rakspegel, bonad fur med nedfällbar hylla, 1800-talets slut, h 26 cm-
 480Miniatyrväggur, porslin, trä och glas, ant Tyskland, 1800-talets mitt, h exkl pendel och lod 12 cm700
 481Hallampa, krom med gul glaskupa, 1920-30-tal, bemålad dekor, dia 19 cm250
 482Solstol, trä med textilklädsel, 1900-talets mitt150
 483Campingbord med stolar, metall, textil och laminat, 1900-talets mitt, bord tot 80 x 60 cm-
 484Parti äldre diverse; koppar mm100
 485Portföljer, 2 st, läder med metallbeslag, 1900-talets mitt, l 42 resp 45 cm-
 486Parti grafik, 3 del; etsning Thomas Frisk, färglito Ulf Bergqvist samt offset Ove Persson-
 487Powolny, Michael tillskr, ljusstake/bordslampfot, glaserat flintgods, dekor av putto med blommor, osign, h 21 cm-
 488Sadelpall, trä med mässingsbeslag och gul läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm100
 489Väggur samt lampetter, 1 par, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, ur h 62 cm, slitage300
 490Blåsbälg, trä och metall, 1900-talets mitt, l 53 cm-
 491Långpipor, 4 st, 1800-tal, porslin, tagel och horn, dekor av bl a Ola Jönsson i Kungshult (!)300
 492Sjuksköterskeklocka med kedja, förgylld metall, Certina, 1900-talets 2 hälft-
 493Taklampa, bronserad metall med 5 gultonade glaskupor och färgade prismor, art-déco, 1920-tal, h 80 cm200
 494Symaskin, Singer Melodie 70-
 495Mat/biblioteksbord, ek, barockstil, sekelskiftet 1900, balusterformade ben, 2 utdragsskivor, tot 260 x 80 cm-
 496Okänd designer, 1950-60-tal, förvaringsmöbel, palisander, front med skjutdörr och 3 lådor, l 70 cm, 1 lådhandtag m skada250
 497Tidskriftsställ, ek, 1900-talets mitt, h 74 cm100
 498Färglitografier/linoleumsnitt, 3 st, Hardy Strid, Staffan Rosvall samt Thomas Frisk, samtl sign-
 499Dekanteringskaraff, glas, Paul Bocuse, l 40 cm100
 500Sadelpall, trä med mässingsbeslag och läderkudde, Nordafrika, 1900-talets 2 hälft, dekor av kamel mm, l 70 cm-
 501Ishockeyspel, Stiga, l 87 cm100
 502Snowracer, Stiga, l 120 cm100
 503Skrivmaskin, Underwood, 1900-talets början, l 45 cm400
 504Fållbänk, högryggad, grön- och rödlaserat trä, 1910-20-tal, rygg med yllevävnad, l 184 cm-
 505Kista, kamferträ, 1900-talets mitt, l 73 cm250
 506Modelltraktor med plog och kärra, lackerad metall, Tru Scale, 1900-talets 2 hälft, tot l 80 cm200
 507Parti diverse; ramade jakttryck, ölsejdel med vildsvinsmotiv mm150
 508Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av äppelblom, h 22 cm100
 509Parti fiske- och jaktföremål; kikarsikte, håvar mm600
 510Skyltar, 4 st, offset på metall, ironiska motiv, l 30 cm600
 511Stolar, 6 st, skuren och bonad ek, jugend, 1900-talets början-
 512Nielsen, Jan, färgetsning, komposition med flygplan, synl pappersstorl 39 x 32 cm200
 513Okänd designer, 1910-20-tal, golvlampa, smide, justerbar höjd150
 514Okänd designer för Mejlström Belysning, golvlampor, 1 par, mässing, modell 66, h inkl skärmar 150 cm-
 515Hellsten, Lars för Orrefors, skål, kristall, organisk form, sign o numr 4259-121, l 18 cm-
 516Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, andunge, modellnr 1548, polykrom underglasyrdekor, h 5 cm100
 517Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, stående tupp, modellnr 2192, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm150
 518Figuriner, 5 st, porslin, Nao, Zephyr och Tengra, barn, polykrom underglasyrdekor, h 19 - 26 cm450
 519Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, faun med papegoja, polykrom underglasyrdekor, modellnr 752, h 19 cm, design 1906-
 520Ved/koksspann, mässing med porslinshandtag, 1900-talets 2 hälft, h 46 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem100
 521Matservis, porslin, Villeroy & Boch Granada100
 522Kaffekoppar med underfat, 3 par, porslin, senempire, 1800-talets mitt, polykrom dekor av fåglar, fat dia 14 cm200
 523Mattor, 2 st, delvis silke, ant Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar mm, 35 x 30 cm-
 5243 del porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft/slut, vaser 1 par samt kruka, h 16 - 35 cm-
 525Snedklaffsekretär, fur, 1970-tal, 2 skåpsluckor samt skrivklaff, b 103 cm-
 526Okänd designer för IKEA, matbord, krom med vit glasskiva, 85 x 85 cm-
 527Barnsäng, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft, utdragbar-
 528Fåtölj, rotting, 1900-talets 2 hälft, h 120 cm350
 529Parti äldre grafik mm, Karlbergs Slott100
 530Armstol, skuren alm, 1800-talets mitt-
 531Okänd konstnär, omkr 1650, kopparstick, Legatorum Turcicorum ad Suecos... (turkiska sändebudet till svenskarna...), 16 x 11 cm, pappersstorl 31 x 19 cm, litt: avb s 294 Mortzfeld, Peter, Herzog August Bibliothek 2011-
 532Axelsson, Åke för Gärsnäs, armstolar, 4 st, bok med vit skinnklädsel, London, brännstpl-
 533Lund-Jensen, Robert, skulptur, bemålad gips, Amanda (från Kerteminde), sign, h 24 cm, säljes till förmån för Lions-
 534Persson, Hans, akvareller, 7 st, landskap, modellstudie mm, samtl sign, varierande storl, säljes till förmån för Lions100
 535Okänd designer, fåtöljer, 1 par, krom med violett textilklädsel, 1900-talets slut, h 80 cm-
 536Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, Sointu, design 1979, sign, h 20 cm-
 537Pussel, trä och rep, Den Meget Waere, l 16 cm, i originalförp-
 538Utdragssoffa/säng, avlutad fur, 1800-talets slut, l 180 cm-
 539Lynggaard, Ole, smyckelås, 18 k rödguld, kulformat, vikt 3,5 gr, medf collierer i malakit resp hematit, i originaletui-
 540Okänd holländsk konstnär, 1800-talets 1 hälft, litografi, handkolorerad, gatuscen, otydl sign De Mie...., 57 x 83 cm, skador250
 541Golvlampa, mässing, Boréns, modell 7229, justerbar200
 542Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak med svärtade ben, skåpsdörr samt låda i sarg, sida med bokhylla, l 120 cm-
 543Böcker, stort parti konst, konsthantverk mm-
 544Parti orientalica, Buddhor mm-
 545Okänd designer för Sirius Design, bordslampor, 4 st, plexiglas, Keops LED, oöppnade i originalförp-
 546Stafflier, 7 st, bl a Dekorima, största höjd ca 205 cm200
 547Synnerligen stort parti sparbössor450
 548Parti kameror, kikare mm150
 549Parti modern design, bl a Stelton, Georg Jensen mm450
 550Böcker; parti konst, arkitektur mm-
 551Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, mässing, h inkl skärm 160 cm100
 552Barnsäng, ljus björk, 1920-30-tal, utdragbar100
 553Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak, l 64 cm-
 554Wärff, Ann för Boda, servisdelar, glas, Druva/Grape, etikettsign-
 555Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm-
 556Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas Lakrits, sign o numr, h 16 cm-
 557Okänd designer, 1950-tal, hallampa, teak med vit, veckad glasskärm, h 22 cm200
 558Myntkopia, mässing, 1800-tal, kopia av 1 Riksdaler Gustav III 1782-
 559Okänd designer för Pileprodukter, Sjöbo, bords- resp golvlampa, mässing, h 46 resp 155 cm200
 560Oljelampa, gjuten mässing, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm-
 561Van Ostade, Adriaan, efter honom, kopparstick, självporträtt, plansch Q, nr 348 ur De groote schouburgh der Nederlantsche konstschilders....ed A Houbraken 1718-21, 15 x 10 cm-
 562Lockskålar, 5 st samt lockask, lackarbeten, ant Japan modern till, dekor av fjädrar, dia 14 resp l 16 cm-
 563Ploski, Andrzej, reliefklipp, Atlas (Asterix/El País), sign o dat 1993, ram yttermått 72 x 52 cm250
 564Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av hundar vid rävgryt mm, h 36 cm150
 565Bordfotogenlampfot, vitopakt glas med mässingsmontage, sekelskiftet 1900, h inkl skärm 76 cm, elektrifierad200
 566Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan stucket av Jan van den Aveelen, Stockholm 1702, synl pappersstorl 30 x 36 cm-
 567Rehn, Jean Eric efter Hårleman, Carl, kopparstick, Riddarholmskyrkans utsmyckning vid Drottning Ulrika Eleonoras dy begravning 1741, synl pappersstorl 38 x 33 cm-
 568Boulanger, Jean efter Ehrenstrahl, David Klöcker von, kopparstick, Karl XI 1668, synl pappersstorl 31 x 21 cm, ngt blekt-
 569Okänd konstnär, blandteknik, komposition, otydl sign, synl storl 24 x 24 cm-
 570Bordslampa, vitlackerad metall och svart plast, Alda, 1960-70-tal-
 571Fridhagen, Bertil, för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj, teak, 1950-tal, senare klädsel, soffa l 195 cm250
 572Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, chamotterat och lergods, katt, sign, l 15 cm-
 573Ganne, Yves, färglito, kvinna och duvor, sign o numr 119/120, synl pappersstorl 56 x 36 cm-
 574Bennett, William, akvarell, kustparti med båt, sign o dat 1850, synl pappersstorl 38 x 54 cm-
 575Parti koppar, 1800-tal-
 576Gunnarsson, Sven, figur, skuret och delvis bemålat trä, Mr G (Gustav V spelar tennis), sign o dat 1946, h 26 cm, lagn-
 577Okänd holländsk konstnär, 1900-talets början, holländskt kanalparti, 45 x 90 cm-
 578Jutrem, Arne-Jon, poster, blandteknik (?), sign m dedikation o dat 1970, 65 x 50 cm-
 579Johansson, Nette, etsning, hundar, sign o numr EA 1/3, pappersstorl 36 x 38 cm-
 580Väggur, bronserat trä, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 46 cm-
 581Dreutler, Hanne för Studio Åhus, skål, glas, Rose, sign o dat 1980, l 21 cm100
 582Tallrik, fajans, 17-1800-tal, dekor av nejlikor i koboltblått, profilerat brätte, dia 24 cm-
 583Bärbar dator, Epson HX-20, 1980-talets första hälft, medf bruksanvisning samt programmeringsbok100
 584Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 51 cm-
 585Okänd finsk (?) konstnär, akvareller, 3 st, figurkompositioner, otydl sign o dat -62, 17 x 15 - 20 x 14 cm-
 586Norryd, Mats, färglito, 'Vals i Valparaiso'', ur 'Taubemappen', sign, numr 200/300 o dat 74, 50 x 66 cm-
 587Taklampa, förgylld metall med prismor, Lival Finland, 1960-70-tal, dia 42 cm, medf 2 fönster/blomsterbelysningar, förgylld metall med prismor-
 588Parti äldre koppar mm-
 589Lindencrona, Lena, akvarell, Varning - Flykt, sign o dat 07, 53 x 35 cm-
 590Zetterberg, Nils resp okänd konstnär, färglitografier, 2 st, kompositioner, sign resp otydl sign m dedikation-
 591Klänning, rosa och vitt siden, sekelskiftet 19001 100
 592Parti modern design; glögg(?)servis Gabrielkeramik, figuriner Svend Lindhardt mm-
 593Okänd designer, taklampa med 2 ljusarmar, patinerat smide, art-déco, 1920-tal, dekor av segelfartyg (Kalmare Nyckel ?), h 53 cm-
 594TV-bänk, svartlackerat trä, 1900-talets 2 hälft, b 240 cm-
 595Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skålar/vaser, 2 st, glas, dekor av polykroma invälsningar, Rainbow, 1 sign o etikettsign, h 17 resp 20 cm350
 596Czízy, Béla, akvarell, ungersk landsby, sign o dat 1944, synl pappersstorl 25 x 35 cm-
 597Parti diverse; pimpelspön, tomte mm-
 598Châtelaine, stål och pressglas, ant Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnoansikte, l 14 cm-
 599HiFi-Studio, Grundig RPC 350, design 1979, medf 2 högtalare150
 600Stort parti flasköppnare100
 601Nötknäckare, delvis patinerad brons och mässing, ant Tyskland, 1900-talets mitt, dekor av paranötter150
 602Väggur samt lampetter, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, ur h 66 cm-
 603Spegel, bronserat trä och stuck, 1920-30-tal, h 118 cm250
 604Mulder, Monika för IKEA, barnfåtölj med nedfällbar skärm, Lömsk, design 2003200
 605Parti äldre diverse; cigarrskrin, teaterkikare, barometer, askfat (def), rakkniv samt ask350
 606Bänkgavlar, 1 par, gjutjärn, 1900-tal, h 72 cm, anlupna250
 607Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom, modellnr 63335-
 608Okänd dansk designer för Hemi, golvlampa, mässing, Klot 1, h 130 cm100
 609Vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av akantus, drejarsign för Karl R Svensson, h 19 cm150
 610Arbetsbelysning, vit plast, Luxo-
 611Resegrammofon, Columbia samt stenkakor, 1900-talets 1 hälft2 000
 612Ljuslyktor, 9 + 4 + 1, gjutet glas, bl a Kosta Boda och Orrefors, h 7,5 cm300
 613Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign, dat 513-84 o numr 70/100, synl pappersstorl 63 x 48 cm-
 614Okänd designer, 1980-tal, vas, keramik, dekor i Memphis-stil, dia 16 cm-
 615Sypuff, trä med ylleklädsel, 1950-tal, uppfällbar sits varunder inredning, h 35 cm-
 616Skivspelare, CD-spelare mm, 6 del, bl a Pioneer 150
 617Svagdrickeflaskor i träställning, 2 st, bl a Östra Bryggeriet, Halmstad, 1900-talets 1 hälft100
 618Taklampa, mässing, 1900-talets mitt, 5 ljusarmar, dia 47 cm-
 619Ytterkrukor, 5 st, lergods, bl a Bo Fajans och Uppsala Ekeby, medf underfat200
 620Parti damejeanner, 5 st med korgar, största höjd 58 cm100
 621Okänd designer, oljelampor, 3 st, mässing, h 18-25 cm300
 622Sparbössa, aluminium, 1900-tal, i form av manstorso, h 16 cm, slitage-
 623Skivspelare, B&O, Beogram 2000, Type 5821350
 624Trädgårdsskulptur, gjutjärn, i form av älva, modern tillv, h 45 cm, anlupen400
 625Okänd designer, golvlampa, delvis patinerad brons och mässing, almrot och svärtat trä, art-déco, 1920-tal, justerbar höjd900
 626Soffa, valnöt, oscariansk, 1800-talets slut, l 231 cm100
 627Parti modellbilar; Hubley, Burago mm350
 628Parti åsnor, keramik mm-
 629Stort parti salt- och pepparströare150
 630Blomsterpiedestal, vitlackerad metall, i form av bord med bordsduk, dia 52 cm100