SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 24/11 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Bulldog Maxi ur serien Kennel från 1972, h 35 cm3 800
 2Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods 'Amalia', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm, säljes till förmån för Amnesty2 000
 3Larson, Lisa för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, Solros, ur serien Väggplattor från 1963, 28 x 20 cm400
 4Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, 'Pelle', ur serien Larssons ungar från 1962, h 19,5 cm1 200
 5Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Anna ur serien Sekelskifte från 1973, h 11 cm700
 6Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt från serien Stora Zoo 1959, l 32 cm2 600
 7Larson, Lisa, Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Häst, ur serien Lilla Zoo från 1955, h 10 cm1 700
 8Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, isbjörn, ur serien Lillskansen från 1978, h 9 cm400
 9Lindberg, Stig för Gustavsberg, skål, 'Grazia', stengods, vit carraraglasyr med målad stiliserad silverdekor av kvinnlig porslinsmålare med vaser mm, sign o dat Ö (1959), dia 35 cm1 900
 10Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, lövformad med grisailledekor av bladnerver, målarsign för Alf Jarnestad, l 15 cm, säljes till förmån för Lions, lagn200
 11Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas/kanna, glaserat stengods, 1950-tal, Endiv, sign, h 12 cm1 000
 12Ahola, Hilka-Liisa, för Arabia, väggrelief, glaserat stengods med teakram, sign, 49 x 49 cm900
 13Nylund, Gunnar & Krebs, Nathalie för Nylund & Krebs/Saxbo, låg vas, celadonglaserat stengods, sign, utf cirka 1929, dia 16 cm, hårspricka1 800
 14Bang, Arne, urna med hänklar, glaserat stengods med rottinghandtag, dekor i blått och brunt, sign, h exkl hänklar 17 cm-
 15Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, Ägg, dekor i blå harpälsglasyr, sign, h 9 cm1 400
 16Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, vit harpälsglasyr, sign, h 13 cm, etikett från Illums Bolighus700
 17Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, blå harpälsglasyr, sign, h 11 cm1 200
 18Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, blå harpälsglasyr, sign, h 11 cm1 200
 19Willumsen, Bode, egen verkstad, vas, glaserat stengods, klotformad med reliefdekor av höns, sign, h 7 cm1 100
 20Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 13 cm, obet nagg-
 21Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, skål, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 6 cm700
 22Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, skål, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, 10 x 10 cm900
 23Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vaser/skålar, 4 st, harpälsglaserat stengods, sign, h 6 - 19 cm, nagg, sprickor1 300
 24Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, skål, stengods, dekor i grön harpälsglasyr, sign, h 6 cm, obet mynningsnagg700
 25Okänd designer för Sovi, Gladsaxe, vas, glaserat stengods, oid sign, h 14 cm100
 26Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, tapetrullar, 2 st, handtryck, b 57 cm, enl uppgift 2 x 10 meter400
 27Lockask, lackerad metall, rokoko, 1700-talets mitt, beslag i brännförgylld brons, lock med genombruten tenn(?)dekor, dia 8 cm, slitage-
 28Powolny, Michael tillskr, ljusstake/bordslampfot, glaserat flintgods, dekor av putto med blommor, osign, h 21 cm-
 29Josephsson, Ernst, sepiateckning, porträtt möjl August Strindberg, utfört under sjukdomsperioden, sign, synl pappersstorl 34 x 21 cm, prov: inköpt på Antiquea, Stockholm 1988, kraftigt blekt-
 30Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Kina, ant Qing, sekelskiftet 1900, sittande person (kejsare?), ansikte med applicerat hår (tagel?), h 17 cm, slitage250
 31Dekorationselement, 2 st, skuret, förgyllt och lackerat trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer, djur mm, h 48 resp 54 cm400
 32Matkärl, skuret och lackerat trä, Kina, ant Republik, 1900-talets 1 hälft, dia 31 cm700
 33Rituell dolk, brons och smide, sk kîla eller phurba, sino-tibetansk, 1900-talets 1 hälft, skaft med dekor av trehövdad Vajrakīla mm, treeggad klinga, l 27 cm400
 34Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1735-96), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, dia 23 cm600
 35Tallrik, djup, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, profilerat brätte, dia 23 cm700
 36Fat, 1 par, tenn, kulhamrade, stpl Anders Falck Köping 1776, 1 m bröllopsinitialer på undersida, dia 29 cm, pålödda upphängningsringar-
 37Lockstop, 1 par, tenn, renässansstil, stpl F Santesson Stockholm 1899, h 24 cm300
 38Miniatyrjardiničre, nysilver med slipad glasinsats, WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jugend, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnor mm, l 13 cm, smärre nagg450
 39Okänd designer, ant Frankrike, jugend, sekelskiftet 1900, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, dekor av körsbär mm, h 38 cm, bristningar3 000
 40Ahola, Hilkka-Liisa för Arabia, vas, stengods, polykrom dekor av blommor, sign, h 16 cm, säljes till förmån för Lions250
 41Ljusstakar, 1 par, bemålat bisquitporslin, Sitzendorf, 1800-talets slut, dekor av stående geishor, h 30 cm, medf 1 lös kandelaberarm, säljes till förmån för Amnesty350
 42Zwick, Lis, olja, Tankar under en stilla natt, sign o dat 1968, 46 x 38 cm, säljes till förmån för Lions1 800
 43Brauer, Otto för Holmegaard, golvvas/Carnaby, brunt glas, design 1959, etikettsign, h 38 cm, säljes till förmån för Lions350
 44Bauer, Otto för Holmegaard, flaska, brunt glas, Carnaby, h 26 cm, säljes till förmån för Lions250
 45Okänd designer, 1950-60-tal, tidskriftsställ/sykorg, teak med rutig originalklädsel, l 39 cm, säljes till förmån för Lions300
 46Ollers, Edvin för Kosta, tillskr, skål på fot, koboltglas, ant 1920-tal, l 26 cm, säljes till förmån för Lions150
 47Lund-Jensen, Robert, skulptur, bemålad gips, Amanda (från Kerteminde), sign, h 24 cm, , säljes till förmån för Lions-
 48Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 1 par, glas, Festivo, etikettsign, h 18 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem300
 49Johansson, Carl, olja, sekelskiftet 1900, skärgårdsvik, sign, 26 x 35 cm, säljes till förmån för Lions-
 50Laczák, Géza, vas, mässing, organisk form, sign, h 13 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem400
 51Lynggaard, Ole, smyckelås, 18 k rödguld, kulformat, vikt 3,5 gr, medf collierer i malakit resp hemaitit, i originaletui-
 52Fotogömma med kedja, 18 k rödguld, dia 2 cm, sv stpl, tot vikt 9,1 gr2 000
 53Armlänk, 18 k, rödguld, stpl Hedens Guldateljé Stockholm 1965, vikt 11,3 gr3 000
 54Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, armband, 18 k rödguld med carréslipad bergkristall, stpl Stockholm 1945, vikt 10,7 gr2 400
 55Ring 18 k rödguld med 7 facettslipade diamanter, stpl Johan Petterssons eftr Stockholm 1949, vikt 1,7 gr350
 56Ring 18 k rödguld med 2 facettslipade diamanter och grön sten, sv importstpl, vikt 2,4 gr700
 57Kaffeservis, 3 del silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, sv importstpl, kaffekannan h 24 cm, tot vikt 1425 gr3 800
 58Skålfat, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor, sv importstpl, l 24 cm, vikt 220 gr600
 59Parti theskedar, silver, bl a 13 st modell Uppsala, tot vikt 220 gr450
 60Skål, silver, George II-stil, dekor av blommor, akantus mm, inv förgylld, sv importstpl för Markströms Uppsala, dia 21 cm, vikt 505 gr1 600
 61Moccaservis, 3 del, silver, rokokostil, dekor av blommor mm, stpl Georg Wessfeldt Malmö olika år, kaffekanna h 23 cm, tot vikt 1140, graverade initialer PG eller GP3 600
 62Bröllops/jungfrubägare, silver, ant Tyskland, 1900-talets mitt, i form av stående kvinna med bägare, sv importstpl, h 13,5 cm, vikt 105 gr1 000
 63Korg, silver, rokokostil, Tyskland, 190-talets 1 hälft, genombruten och driven dekor av putti, blommor mm, 23 x 23 cm, vikt 400 gr1 100
 64Bordsborste, sk crumb-scoop, silver, silver, ant Tyskland, 1900-talets mitt, driven dekor av putti, blommor mm, l 11 cm, vikt inkl borste 105 gr250
 65Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, sv importstpl, h 18 cm1 000
 66Konfektskål, kristall med silvermontage, 1900-talets mitt, i form av svan med rörliga vingar, sv importstpl, l 12 cm200
 67Salt- resp pepparkar, blått glas med silvermontage, 1900-talets mitt, i form av svanar med rörliga vingar, sv importstpl, l 7,5 cm, medf 2 ej tillh skedar300
 68Skålar/korgar, 2 st, silver, ant Tyskland, 1900-talets mitt, genombrutna med dekor av putti mm, sv importstpl, l 24 resp 25 cm, tot vikt 395 gr1 100
 69Skålar, 4 st, silver, rokokostil, dekor av putti mm, stpl Malmö resp sv importstpl, l 11 - 22 cm, tot vikt 345 gr1 000
 70Parti silver; punschmuggar, sockerruska mm, tot vikt 555 gr, medf skål, blått glas med silver(?)montage1 300
 71Theglashållare, delvis förgyllt och niellerat silver, Ryssland, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor, h 9 cm, medf senare glas-
 724 del silver, sockerskål, gräddkanna, bricka samt servietthållare, Tyskland, 1900-talets mitt, tot vikt 300 gr, initialer NA1 000
 73Råttsvanssked, silver, 16-1700-tal, plant skaft med snibbar, otydl spl och initialer, l 19 cm, vikt 50 gr-
 74Parti diverse; skyttemedalj för uniform, silver, 1800-tal, rosetter 2 st för Svärdsorden resp Svärds-, Nordstjärne- och Vasaorden samt medalj brons, Kungliga Konst och Industriuställningen Stockholm 1909300
 75Medalj, silver, Kong Christian den Tiendes frihedsmedalje - Pro Dania400
 76Vapen/förbandsring, silver, Svenska Saarbataljonen 1934-35, dekor av Lilla Riksvapnet samt av NF-mandatet Saars vapen (en svensk bataljon om 261 man under NF-kommando var posterad i Saar 34-35 för att övervaka folkomröstningen där)450
 77Ridspö, 1900-talets början, spanskrör med silverkrycka och sämskskinn, stpl GAB Stockholm 1913, l 70 cm100
 78Ekström, Yngve för ESE-Möbler Vaggeryd, fåtölj, böjträ (palisander) med svart läderklädsel, Kurva, design 1953, brännstpl, ESE-möbler bytte senare namn till Swedese4 400
 79Myrstrand, Gunnar för Källemo, fåtölj, ljus ek med rutig textilklädsel, 1960-tal, brännstpl-
 80Jacobsen, Arne för Brio Mobilia, miniatyrsoffa, metall med turkos klädsel, Svanen, medf Thams, Georg för Charlotte Möller, snurrfåtölj, svart plast och metall300
 81Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Primo låg, design 1980, brännsign1 000
 82Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med pistageemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, sign, dia 25 cm, obet bruksslitage500
 83Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat och chamotterat lergods, Fiesta, modellnr 4063, design 1952, sign, 26,5 x 26,5 cm1 200
 84Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat och chamotterat lergods, Flicka, modellnr 4158, design 1954, handsign, l 26,5 cm900
 85Gate, Simon för Orrefors, champagne/vinglas, 12 st, ofärgad glasmassa, Salut, h 18 cm, ngn obet mynningsnagg1 000
 86Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålar, 2 st, delvis glaserat stengods, Entré, design 1957, invändigt grön resp gul glasyr, dia 13 resp 23 cm600
 87Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, h 14 cm700
 88Paraplyställ, bronserat gjutjärn, Klafreströms Bruk, 1800-talets slut, h 71 cm700
 89Stekfat, flintgods, sk Stone China, Ralph & James Clews, Cobridge Works, Cobridge, Stoke-on-Trent, Staffordshire (verks 1818-34), dekor i Willow-mönster, l 45 cm300
 90Takampel, glas med mässingsmontage, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor i rosa överfång2 200
 91Takampel, delvis frostat glas med mässingsmontage, sk månskensampel, 1800-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor av flicka med dockor mm2 400
 92Takampel, delvis rosatonat glas med mässingsmontage, sk månskensampel, 1800-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor av fjärilar, blommor mm2 400
 93Takampel, frostat glas och mässing med bronserad och svärtad reliefdekor, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av putti mm2 400
 94Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Till min syster, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 77/190, 61 x 44 cm, glas def200
 95Taipaleenmäki, Jussi, färglito, En spelmans jordafärd 1, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 137/190, 44 x 61 cm200
 96Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Svarta stolen, sign o numr 141/260, 27 x 35 cm 250
 97Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Spelman, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 50/190, 61 x 44 cm200
 98Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Till min syster, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 55/190, 61 x 44 cm200
 99Taipalenmääki, Jussi, färglito, Strandfynd Tylösand, sign o numr 53/210, synl pappersstorl 41 x 53 cm300
 100Möbeltyg, 1 rulle, modell Klampenborg (Hestedækken), b 132 cm, tyget används bl a av Börge Mogensen600
 101Utrillo, Maurice, efter honom, litografi, Rue de L'Abreuvoir ā Montmartre, 1927, ur Tableaux de Paris, ed Émile-Paul Frčres, Paris, 14,2 x 19,5 cm, etikett från Riks förbundet för Bildande Konst-
 102Trova, Ernest för Pade Editions, New York, poster, litograferad, ur Falling man-serien, 1960-tal, synl pappersstorl 64 x 64 cm350
 103Olson, Erik, färglito, 'Skörden', sign PT o dat 53, 33 x 48 cm1 400
 104Qvarsebo, Michael, färglitografi, Henrik VIII, sign EA o dat -82, 70 x 60 cm100
 105Johansson, Sven Erik, färglito, surrealistisk komposition, sign o numr 123/275, 36 x 47 cm100
 106Andersdotter, Görel, färglito, Picasso och kvinnotarus, sign, dat -83 o numr 778/1200, synl pappersstorl 38 x 46 cm100
 107Daprai, Jean, färglito, Rencontre avec Pégase, sign o numr 37/102, 30 x 48 cm100
 108Mann, Gunilla, färglito, Vadstena Den historiska staden, sign o numr 100/290, 40 x 29 cm350
 109Strüwer, Anthony, färglitografier på guldgrund, 2 st, Lotus flower bird resp Crying for a blue moon, bägge sign, dat -76 o numr 76 resp 121/125, 51 x 42 cm 600
 110Tobiasse, Théo, färglito, Le don de la Thora, sign o numr 34/135, 45 x 60 cm-
 111Norrman, Lars, färglito, sydamerikanskt landskap med person och hus, sign o numr 42/360, 27 x 51 cm-
 112Höglund, Karl, färglito, Nattklubb, sign o numr 16/290, 53 x 57 cm300
 113Norryd, Mats, färglito, 'Vals i Valparaiso'', ur 'Taubemappen', sign, numr 200/300 o dat 74, 50 x 66 cm-
 114Ljunggren, Reinhold, färglito, byggnad i park, sign o numr 67/500, synl pappersstorl 52 x 61 cm100
 115Erixson, Sven X:et, färglito, 'Påfåglar på muren' 1968, sign o numr 145/360, 40 x 47 cm, litt: Nyström nr 159100
 116Qvarsebo, Mikael, färglitografi, fågelmannen, sign provtryck, 65 x 26 cm100
 117Johansson, Sven, olja, personer, sign, 37 x 32 cm450
 118Okänd konstnär, olja, 1900-talets mitt, kvinna i landskap, otydl sign, 19 x 23 cm450
 119Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt, otydl sign, 36 x 27 cm-
 120Okänd fransk konstnär, 1930-tal, olja, surrealistisk komposition, sign De Moussy, 33 x 41 cm, obet duklagn7 000
 121Gardell Ericson, Anna, akvarell, parklandskap, sign, synl pappersstorl 32 x 50 cm2 000
 122Bille, Carl, olja, marin med segel- och ångfartyg, 38 x 36 cm2 600
 123Coculilo, Francisco, olja, utsikt över Rio de Janiero med Sockertoppen, sign, 41 x 51 cm-
 124Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter, sign K Stojanowski dat 1989, 60 x 50 cm350
 125Nordberg, Olle, olja, häst med ryttare, sign o dat 1969, 12 x 23 cm-
 126Fyrfat (?), valnöt med kopparinsats, 17-1800-tal, dia 80 cm2 400
 127Wetterling, Alexander Clemens, kopia efter, olja (på litografi?), 'Rhens öfvergång och Berndorffs intagande af General Bernadotte den 4 juli 1796', 54 x 78 cm, smärre def-
 128Wrangel von Brehmer, Jurgen, olja, Skogsparti 'Från Fontainebleau', sign o dat 33, 60 x 75 cm, prov: konstnärens familj500
 129Skulptur, bronserad gips, pojkhuvud - kopia efter antiken, sign Ampil.. Gerona, h 32 cm1 100
 130Nilsson, Anne för Orrefors, champagneglas, 2 st, delvis bemålat glas, Clown, sign, h 27 cm1 400
 131Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av blå påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 28 cm200
 132Kaffekoppar med underfat, 5 + 5 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond800
 133Assietter, 6 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17,5 cm-
 134Ljusstakar 1 par, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond, h 10 cm800
 135Sahlin, Harry, pastell, fransk caféscen, sign Paris o dat Pingstdagen -52, synl pappersstorl 43 x 35 cm450
 136Stolar, 1 par, grålackerat och bronserat trä, empire, 1800-talets 1 hälft-
 137Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, serpentinsten och förgylld metall med prismor, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 60 cm1 100
 138Bordsfotogenlampa, alabaster och glas med mässingsmontage, sekelskiftet 1900, frostad kupa med emaljerad blomdekor, h inkl kupa 78 cm (!), elektrifierad400
 139Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 65 cm1 800
 140Spegellampetter till 2 ljus, 2 st snarlika, förgyllt och bronserat trä och stuck, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av druvrankor mm, 1 m oid Hallstämpel, b 41 cm, renoverade och kompletterade1 200
 141Kjaersgaard, Aksel för Odder Möbelfabrik, klädhängare, bok, ställbara armar, brännstpl, h 171 cm800
 142Trädgårdsskulpturer, 2 st, patinerad metall, 1900-talets slut, stående tranor, h 77 resp 91 cm1 300
 143Færch, Knud för Slagelse Møbelfabrik, armstol, teak och ek, Cow Horn Chair350
 144Sergel (Sergell), Johan Tobias, efter honom, figurgrupp, parian, ant Gustavsberg sekelskiftet 1900, Amor och Psyche, h 28 cm1 000
 145Uppsatsskål, porslin, 1800-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av rocailler, vallmo, fåglar mm, oid sign DP, dia 23 cm300
 146Vinkanna, gulopak glasmassa med polykrom bemålning och nysilvermontage, 1800-talets mitt el 2 hälft, h 29 cm, försilvring sliten450
 147Taklampa, bronserad metall med 5 gultonade glaskupor och färgade prismor, art-déco, 1920-tal, h 80 cm-
 148Skänk, mahogny med infattade kakelplattor, 1800-talets 2 hälft, front med skåpsdörrar och låda, h 105 cm400
 149Hörnskåp, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, front med dörr och låda, h 101 cm, beslag från jugendtid1 000
 150Snurrbokhylla, mahogny, 1900-talets 1 hälft, h 90 cm, ngn spjäla kompletterad8 000
 151Rodhe, Johan för Georg Jensen, sockerskål samt gräddkanna, sterlingsilver, dessin 321 B, kulhamrad dekor, stpl Köpenhamn 1933-44, l 10,5 resp 11,5 cm2 600
 152Vapensköld, olja, på metall, dekor av vapnet för adliga ätten Mannerstierna No 1197, utf 2014 av Vapenmålaren vid Kungl Maj:ts Orden Leif Ericsson, 40 x 30 cm-
 153Leksakssköld, offset på trä, dekor av Västergötlands landskapsvapen, h 36 cm100
 154Okänd designer för DUX, dagbädd, 1950-60-tal, helstoppad kretongklädsel, Chrysanthemum, William Morris för Sanderson, plakettsign, l 205 cm100
 155Okänd designer för Wards Ateliéer, Tibro, soffbord, palisander med glasskiva, Arabesk, omkr 1965, l 135 cm, litt; Siesing, Svenska Möbler 2015, s 463-
 156Fridhagen, Bertil, för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj, teak, 1950-tal, senare klädsel, soffa l 195 cm-
 157Okänd designer för Heva AB & Vilhelmina Plast, cykel, plast Itera, design 1980, slitage800
 158Brickbord, bonad björk med lackerad metallbricka, 1800-talets 2 hälft, l 72 cm, slitage450
 159Okänd designer, 1960-tal, smink/toilettebord, ek, mittsektion med uppfällbar spegel, sidor med lådor, l 120 cm350
 160Potpourriekorgar, 1 par, flintgods, Don Pottery, Swinton omkr 1805, flätad dekor, l 27 cm, medf fat, ngn smärre def1 100
 161Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, plafondlampa, ek med vit plastskärm, Plafo, 1960-tal, dia 45 cm1 500
 162Matta, semiantik Ghom figural, dekor av lejon, personer, skrivtecken mm, 75 x 80 cm1 700
 163Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, celadonglaserat stengods, sign handdrejad, h 12 cm300
 164Matta, semiantik Täbriz (?), 120 x 60 cm300
 165Matkärl med lock, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908), dekor av personer, blommor mm i famille-rose-färger, lockknopp i brons, oid sign, h 18 cm1 300
 166Picasso, Pablo, efter honom, färglito (litograferad poster fö Musée Réattu, Arles), Homme et femme, ed Mourlot 1971, 26,5 x 38, litt: Czwiklitzer 364250
 167Heland, Martin Rudolf, kopparstick, Eremiten, tredje akten sista scene, synl pappersstorl 15 x 10,5 cm100
 168Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, kalebassformad, sign, h 14 cm700
 169Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, Ägg, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 6 cm1 000
 170Okänd designer för Einar Bäckström, Malmö, taklampa, mässing och lackerad metall med infattade glasplattor, dessa med dekor av Adam och Eva, sign, dia 29 cm1 600
 171Triller, Erich och Ingrid för Tobo, lockask glaserat stengods, sign, dia 12 cm900
 172Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, vas, celadonglaserat stengods, sign, h 22 cm350
 173Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, blå glasyr, sign, h 6 cm300
 174Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, grönglaserat stengods, sign, h 23 cm600
 175Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, sign, dia 14 cm1 200
 176Bengtsson, Hertha för Rörstrand Ateljé, vas, chamotterat och glaserat stengods, sign, h 15 cm150
 177Lundgren, Bertil för Rörstrand, vas, glaserat stengods, reliefdekor, sign, h 18 cm1 300
 178Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, sign, h 21 cm300
 179Stålhane, Carl Harry för Röstrand Ateljé, skål, glaserat stengods, sign, dia 15 cm200
 180Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, konisk form, sign o dat -60, h 19 cm1 500
 181Schriever-Abeln, Fredrik för Örebro Glas, soffbord, teak och glas, 1960-tal, l 135 cm-
 182Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign o dat -57, h 12 cm1 700
 183Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, relief, terrakotta, Susanna i badet, sign, 14 x 15 cm350
 184Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 8 st, glaserat stengods, sign, h 6 - 8 cm900
 185Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, giraff, från serien Stora Zoo 1959, etikettsign, h 37,5 cm2 000
 186Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign, h 29 cm2 200
 187Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, sign, h 16 cm700
 188Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, stengods, dekor i blå-brun harpälsglasyr, sign, h 31 cm2 800
 189Nyström, Jenny, olja, porträtt av ung kvinna, sign o dat 1916, 51 x 35 cm, engelsk pappannå med Wilhelm Beckers importetikett-
 190Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, vas amt skål, glaserat stengods, h 22 resp 7 cm150
 191Silvermynt, 1 Patagon (1 daler), Spanska Nederländerna (Brabant), Albert och Elisabeth 1612-21, vikt 27,6 gr450
 192Krüger, Einar, olja, vinterlandskap från Härjedalen, sign, 81 x 100 cm-
 193Brunius, Göran, olja, Ebb, sign o dat 78, 13 x 29 cm-
 194Högfeldt, Robert, olja, skymningslandskap, sign, 33 x 41 cm100
 195Haynes W (?), olja, kustparti med pojke vid båt, otydl sign, bär senare sign H H Caffieri, 23 x 70 cm400
 196Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, kanna, fajans, dekor av gröna och svarta linjer, sign, målarsign för Franca Pugno, h 25 cm800
 197Bordslampa, vitlackerad metall och svart plast, Alda, 1960-70-tal-
 198Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, polykrom dekor av personer, skrivtecken mm, dia 10 cm3 200
 199Bojan, porslin, Kina, Kangxi-stil, ant republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av drakryttare mm, botten med blå, koncentriska ringar, h 22 cm450
 200Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet mm samt dekor av skrivtecken mm i järnoxidrött och sepia, oid sign, dia 10,5 cm5 500
 201Offerskål, porslin, Kina, 1800-tal, polykrom emaljdekor av trana, växtlighet mm, oid sign, dia 13 cm800
 202Vas, brons, Japan, Meiji - sekelskiftet 1900, inkrusterad dekor av drakar mm, oid sign, h 30 cm400
 203Burk med lock, 3-delad, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer, växter mm i famille-rose-färger, h 9 cm150
 204Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, polykrom och förgylld dekor av personer mm, oid sign, l 17 cm1 600
 205Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, polykrom och förgylld dekor av fjärilar mm, oid sign, l 14 cm1 300
 206Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, polykrom och förgylld dekor av personer mm, oid sign, l 17 cm1 800
 207Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), polykrom och förgylld dekor av vapen för adliga ätten Nordencrantz, dia 23,5 cm, nagg9 000
 2084 del porslin, Kina, 17-1800-tal, tallrik, skålar samt vinkanna, blå underglasyrdekor, ngn spricka-
 209Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av flodlandskap mm, dia 23 cm, nagg, sprickor1 000
 210Offerskål, porslin, Kina, 18-1900-tal, hexagonal med polykrom emaljdekor av fåglar i landskap, inv med grön glasyr, oid sign, dia 15 cm2 800
 211Thekannor, 2 st, matkärl med lock samt rökelsekar, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom och förgylld dekor, dia 10 - 16 cm5 500
 212Parti porslin, 8 del, Kina och Japan, 18-1900-tal, thekanna, lockaskar mm, ngn nagg1 100
 213Skulptur, konstmassa och papper (?), Japan, 1900-tal, stående samuraj, h inkl sockel 44 cm-
 214Mattor, 2 st, delvis silke, ant Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar mm, 35 x 30 cm-
 215Utgår-
 216Parti porslin och keramik, bl a vas Nils Thorsson Aluminia och figurin Knud Kyhn100
 217Parti diverse; sparbössor, väska, tennvas mm600
 218Dalahästar, 12 st, skuret och bemålat trä, 1900-tal, h 8 - 17 cm900
 219Skrin, järnbeslaget trä med mässingsdetaljer, 1800-tal, l 44 cm, inkomplett100
 220Fartygsmodell, trä och textil, Spanien, 1900-tal, Clipper, l 85 cm100
 221Okänd konstnär, 1800-tal, silhuett, tusch (?), porträtt av man, bet AG Hasselgren, synl pappersstorl 14 x 10 cm600
 222Stolar, 12 st, skuren mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft el mitt, dekor av akantus, palmetter mm, smärre def1 400
 223Matbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft el mitt, dekor av fleuroner, kannelyrer mm, dia 149 cm, medf extra stödben, iläggsskivor sakn2 400
 224Byråar, 1 par, bonat trä med intarsiadekor, barockstil, sekelskiftet 1900, b 56 cm1 100
 225Byrå, vitlackerat och bronserat trä med mässingsbeslag, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 88 cm1 000
 226Okänd designer, 1940-50-tal, skåp, mahogny med 2 skjutdörrar i frostat glas, dekor av rådjur, l 100 cm-
 227Damarbetsbord, skuren ek, nyrenässans, sekelskiftet 1900, låda i sarg, l 57 cm, torkspricka350
 228Kistbänk, ek, 16-700-tal, överdel med 2 luckor, l 175 cm350
 229Okänd designer, 1950-60-tal, förvaringsmöbel, palisander, front med skjutdörr och 3 lådor, l 70 cm, 1 lådhandtag m skada-
 230Resekoffert, bemålad väv och trä, 1900-talets 1 hälft, l 93 cm100
 231Schultz, Otto för Boet, Göteborg, tillskr, fåtölj, brunt läder med mässingsnitar, 1910-20-tal, sittdyna i textil700
 232Kamferkista, skuren, dekor, 1900-talets 1 hälft, l 94 cm700
 233Fältdokumentskåp, kamferträ med mässingsbeslag, Hong Kong, 1900-talets 1 hälft, uppfällbar front bakom vilken 3 lådor, l 103 cm900
 234Skåp på (senare) benställning, ek, 1700-tal, benställning från sekelskiftet 1900, h 130 cm, renoverat-
 235Sminkbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, 2 lådor, uppfällbar topp vari infattad spegel, l 52 cm, slitage300
 236Skänk, bonad ek, nyklassicism, 1910-tal, 4 lådor, l 115 cm400
 237Skåp, bonad ek, nyklassicism, 1910-tal, 2 skåpsdörrar och 2 lådor, h 175 cm100
 238Spegel, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, deor av akantus och blommor, h 130 cm300
 239Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, petits-pointsklädsel-
 240Stolar, 8 st, skuret och bonat trä, barockstil, sekelskiftet 1900, blå sammetsklädsel350
 241Smink/toilettebord, mahogny med intarsia, 1900-talets 1 hälft, underdel med 2 skåpsdörrar och låda, l 106 cm450
 242Salongsbord med klaffar, palisander och bonat trä med intarsia, rokokostil, 1900-talets mitt, tot mått 90 x 90 cm350
 243Okänd designer, möjl för Farstrup, stolar, 4 st, teak och bok, 1950-60-tal600
 244Tidskriftsställ, ek, 1900-talets mitt, h 74 cm-
 245Okänd dansk designer, väggskåp, skuret och bemålat trä, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av Liden Gunver (efter Ewald och Hartmanns sångspel Fiskarna), h 98 cm1 400
 246Okänd konstnär, olja, mor och barn, otydl sign, 63 x 53 cm250
 247Hansen, Axel, olja, gårdsinteriör med hästar, sign, 33 x 41 cm-
 248Okänd konstnär, olja, gatuparti, otydl sign, 38 x 36 cm-
 249Larsen, Jörgen, olja, Fragment - Firenze, sign, 38 x 46 cm-
 250Okänd designer, fåtölj, böjträ med brun skinnklädsel, modern tillv600
 251Matta, semiantik/antik persisk, 85 x 65 cm, slitage200
 252Matta, semiantik Hatchlou, 225 x 175 cm900
 253Matta, semiantik Ersari, 295 x 195 cm1 000
 254Matta, old/semiantik persisk, 160 x 110 cm450
 255Matta, antik turkmen (?), 170 x 85 cm, skador100
 256Matta, semiantik/antik Heriz (?), 145 x 100 cm, skador100
 257Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 130 cm, slitage-
 258Matta, semiantik/antik Kazak(?) galleri, 330 x 80 cm, skador600
 259Snedklaffsekretär, Skåne/Danmark, 1800-talets 1 hälft, intarsiadekor av kompassrosor, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 125 cm100
 260Ljusstakar, 1 par, mässing, sekelskiftet 1900, h 20 cm900
 261Okänd designer för Stone Art Belgium, skulptur, konststen 'Marbell', stående par, etikettsign, h 29 cm200
 262Figuriner, 2 st, porslin, dansöser; 1 Schaubach Wallendorf, 1 Porzellanfabrik Unterweißbach, polykrom dekor, h 21 resp 24 cm, sistn m ngn smärre nagg700
 263Quintanilla, Alberto, blandteknik, mytologisk komposition, sign o dat -71, synl pappersstorl 33 x 40 cm100
 264Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, sign, 56 x 44 cm, glas def500
 265Lacomblez, Jacques, olja, komposition, Le Disciple de Mars, sign o dat juli 1961, 64 x 50 cm-
 266Rouault, Georges, efter honom, litografi, Tęte de jeune fille, ed Mourlot för Verve 1939, synl storl 34 x 26 cm-
 267Harmenszoon Van Rijn, Rembrandt, efter honom, olja, mannen med guldhjälmen, sign Eli Andersen, 54 x 39 cm150
 268Böcker; Hernmarck, Carl mfl, Svenskt silversmide 1520-1850 del I-III, Stockholm 1940-1945, skinnbd600
 269Bok, Sirén, Osvald, Kinas konst under tre årtusenden I-II, Stockholm, Natur och Kultur, 1942-43, hfr bd200
 270Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland, sign, synl storl 15 x 19 cm100
 271Brännvinsglas, sekelskiftet 1800, slipad dekor av eklöv mm, luft i foten, spricka med zinklagn, h 14 cm1 300
 272Mat/konferensbord, valnöt, 1900-talets 1 hälft, l 242 cm100
 273Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 88 cm450
 274Fåtöljer, 2 st, snarlika, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, framben med hjultrissor350
 275Slagbord, ek, 1700-tal, oval skiva, tot 130 x 89 cm, renoverat600
 276Lodregulator, ek, sekelskiftet 1900, h 105 cm, lod sakn600
 277Sekretär, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning i palisander med intarsia, nyckelhålsskyltar i pärlemor (def), h 156 cm600
 278Skrivbordsstol, svarvad och bonad valnöt och ek, renässansstil, sekelskiftet 1900100
 279Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, framben med hjultrissor600
 280Avlastningsbord, mahogny med intarsia, 1800-talets mitt, h 70 cm200
 281Snedklaffsekretär, ek, 1800-tal, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, sidor med draghandtag, b 118 cm, renoverad100
 282Skåp på benställning, skuret och bemålat trä, renässansstil, ant Polen, 1900-talets 1 hälft, dekor av riddare mm, h 145 cm2 200
 283Hörnskåp, valnöt, ant Tyskland, 1800-tal, front med 2 lådor och 2 dörrar, inredning med målade hyllor, h 202 cm, ben sakn, renoverat500
 284Byrå på lös benställning, bemålat trä med mässingsbeslag, senempire, 1800-talets mitt, b 129 cm, renoverad, senare bemålning100
 285Okänd designer, 1950-tal, väggspegel, teak, h 104 cm200
 286Okänd dansk designer, 1950-tal, hyllsektioner, 1 par, teak med ebenholz(?)detaljer, 64 x 64 cm700
 287Okänd dansk designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, sign ES35, h 121 cm250
 288Paraplyställ, delvis emaljerat gjutjärn, Tyskland, 1800-talets slut, h 75 cm700
 289Käppar, 2 st; 1 palisander med silverknopp, 1900-talets mitt, 1 bonat trä med niellerad silverknopp, ant Indien, 1900-talets 1 hälft, l 90 resp 92 cm100
 290Resväska, läder, 1900-talets mitt, initialer HHI, l 90 cm200
 291Kakelplattor, 4 st, 1700-tal, dekor i manganviolett, 13 x 13 cm, samramade250
 292Matservis, porslin, Köpenhamns Porslinsmåleri, Fredensborg100
 293Hansen, Poul, olja, kustparti i skymning, sign o dat 1970, 32 x 47 cm100
 294Lundgreen, Aksel, olja, motiv från Silkeborg, sign, 34 x 44 cm, duk i behov av uppstramning-
 295Lundgreen, Aksel, olja, Christianshavns Kanal, sign, 22 x 29 cm100
 296Lundgreen, Aksel, olja, kustparti, sign, 52 x 63 cm-
 297Hansen, Poul, olja, Skt Hansbål, sign o dat 1960, a tergo utställningsanteckningar, 94 x 120 cm100
 298Schneevoigt, Bent, olja, tidningsförsäljare, sign, 31 x 35 cm250
 299Krogh, Frits, olja, sjömän, sign, 38 x 32 cm450
 300Karms, Allan, olja, gårdsinteriör, sign, 60 x 70 cm-
 301Tallrikar, 4 + 4 st, flata resp djupa, porslin, Rörstrand, kopior efter modell från 1760 med det sk Rehnska mönstret, utförd till Rörstrands 250-årsjubileum 1976, dia 22 resp 25 cm100
 302Kaffekoppar med underfat, assietter mm, porslin, Rosenthal Sanssouci600
 303Röd- resp vitvinsglas, 14 + 8 st, glas, h 21 resp 23 cm200
 304Remmare, 12 st, cuppa med dekor av vinrankor på grön fot, h 18,5 cm450
 305Okänd designer, glasservisdelar, 2 lådor, slipad dekor100
 306Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, stående schäfer, modellnr 3261, polykrom underglasyrdekor, h 17 cm250
 307Helin, Stanley, olja, landskap, sign, 110 x 100 cm100
 308Okänd konstnär, färgträsnitt, Badande kvinnor, otydl sign, numr 19/26 o dat 1954, synl pappersstorl 40 x 74 cm400
 309Aabye-Talge, Christian, olja, fiskare på strand, sign, 67 x 98 cm, duklagn-
 310Norman, Knut, olja, Venedigmotiv, sign, 55 x 45 cm-
 311Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, faun på get, modellnr 737, polykrom underglasyrdekor, design 1906, h 21 cm, obet nagg400
 312Westerbergh, E, litografi, porträtt av landshövdingen mm Greve Knut Axel Posse med Kungliga Svärds- och Vasaordnarna, tryckt hos Em Baerentzen & Co, synl pappersstorl 48 x 39 cm-
 313Perrot, Ferdinand, roulettegravyr och linjeetsning, porträtt av Karl XIV Johan; Charles XIV Roi de Sučde et de Norvčge, synl pappersstorl 42 x 29 cm, gulnad450
 314Eugen (prins), akvatint, Stockholms Slott i skymning, sign, 12 x 20 cm (pappersstorl 34 x 42 cm)200
 315Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan stucket av Jan van den Aveelen, Stockholm 1702, synl pappersstorl 30 x 36 cm-
 316Rehn, Jean Eric efter Hårleman, Carl, kopparstick, Riddarholmskyrkans utsmyckning vid Drottning Ulrika Eleonoras dy begravning 1741, synl pappersstorl 38 x 33 cm-
 317Heuman, Georg Daniel efter Sandrart, Joachim von, kopparstick, Karl X Gustavs fredsbankett i Nürnberg 1649, synl pappersstorl 34 x 47 cm200
 318Girard, Romain efter Guarana Venetus, Giacomo, roulettegravyrer 1 par, handkolorerade, scener ur Mary, Queen of Scots, synl pappersstorl 32 x 38 cm, slitage150
 319Stein, Theobald, efter honom, byst, parian, 1800-talets 2 hälft, balettmästaren August Bournonville, originalet utf 1868, h 34 cm1 100
 320Martin, Johan Fredrik efter honom, akvatint och konturetsning, 'Utsigt af Götheborg från Förstaden Masthugget', nr 25 ur serien Svenska Utsigter, 32 x 40 cm, möjl senare avdrag-
 321Martin, Johan Fredrik efter honom, akvatint och konturetsning, 'Utsigt af Götheborg från Skansen Götha Lejon', nr 24 ur serien Svenska Utsigter, 32 x 40 cm, möjl senare avdrag-
 322Boulanger, Jean efter Ehrenstrahl, David Klöcker von, kopparstick, Karl XI 1668, synl pappersstorl 31 x 21 cm, ngt blekt-
 323Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, segelbåtar i skymning, sign K Lindholm P (?), 33 x 41 cm250
 324Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger, sign, 22 x 27 cm-
 325Larsson, Gerhard, olja, hamnbild, sign o dat 1943, 22 x 30 cm-
 326Salto, Axel, linoleumsnitt, fejande kronhjort, sign o numr 3/20, synl pappersstorl 54 x 43 cm500
 327Okänd konstnär, olja, flygande svanar, otydl sign, 38 x 58 cm-
 328Okänd konstnär, blandteknik, komposition, otydl sign, synl storl 24 x 24 cm-
 329Friberg, Roj, färglito, Transendent VW buss, sign, dat -79 o numr 15/191, synl pappersstorl 44 x 61 cm600
 330Okänd designer, röd- resp vitvinsglas, 34 del, vitvinsglas med grön cuppa, 2 snarlika modeller, h 15 - 19 cm900
 331Lütken, Per för Holmegaard, skål, blåtonad glasmassa, Provence, design 1955, sign, dia 29 cm300
 332'Babuschka', träskulpturer, 5 st inuti varandra, jultomtar, tot h 14 cm350
 333Parti modern keramik, 1 låda; Söholm, Figgjo mm200
 334Parti delvis äldre diverse; mässing, silver mm350
 335Parti smycken, bijouterier mm300
 336Presentationsdolk i balja, Schweizisk m/1943 för officer, given Generalmajor Birger Hasselrot, Korea 1965, medf bajonett i balja M/1896, senare bronsering1 100
 337Stort parti mynt500
 338Serveringsbricka, nysilver, 1900-talets mitt, l 67 cm250
 339Väggur, valnöt, ant Tyskland, nyrenässans, 1800-talets slut, h 98 cm600
 340Långpipor, 4 st, 1800-tal, porslin, tagel och horn, dekor av bl a Ola Jönsson i Kungshult (!)-
 341Blåsbälg, trä och metall, 1900-talets mitt, l 53 cm-
 342Hallampa, koppar med gultonad glaskupa, 1910-20-tal, h 59 cm500
 343Parti nysilver mm; 1 par ljusstakar, 8 coctailglas, uppsatsskål på 4 fötter, såsskål med fat samt armband och brosch200
 344Skulptur, nysilver på svärtad träsockel, 1900-talets 1 hälft, stående soldat, h 31 cm350
 345Väggfotogenlampor för järnväg, koppar och glas, sekelskiftet 1900, h 30 cm, senare elektrifiering1 500
 346Gustafsson, Anders, olja, Eko, sign o dat 1992, 73 x 90 cm350
 347Bok; Sorlier, Charles, Les Céramiques et Sculptures de Chagall, ed André Sauret Monaco 1972, inneh original färglitografi-
 348Bok; Sorlier, Charles, Die Plakaten von Marc Chagall, ed Weber Génčve 1976400
 349Bok; Le Lassaigne, Jean, Marc Chagall, Le plafond de l'Opéra de Paris, ed André Sauret, Monte Carlo 1965, inneh original färglitografi-
 350Bok; Raddatz, Fritz J, Paul Wunderlich Lithographien 1959-1973, ed Office du livre, Fribourg 1974, inneh 3 originallitografier-
 351Okänd designer, 1950-tal, bords/vägglampa, mässing med vit glaskupa, h 24 cm400
 352Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, faun med papegoja, polykrom underglasyrdekor, modellnr 752, h 19 cm, design 1906-
 353Arbetsbelysning, rödlackerad metall, Ledu 919, 1900-talets mitt, ställbar150
 354Kruka, mässing med cloissonnédekor, orientaliskt arbete, 1900-tal, h 26 cm1 200
 355Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående man med lagerkvist, h 27 cm350
 356Figurin, blanc-de-Chine, Kina, 1900-tal, stående man, h 25 cm, attribut sakn900
 357Okänd designer i Erling Valldebys art, väggskulptur/kandelaber till 2 ljus, patinerad gips, Maria som Himladrottningen, h 35 cm700
 358Andersson, Arvid, olja, tjäderspel, sign, 55 x 80 cm200
 359Bonnevier, Pierre, olja, kvinna i folkdräkt, sign, 61 x 50 cm-
 360Sollar, Akos, olja, surrealistisk familjescen, sign, 61 x 50 cm250
 361Draabye, Lars, olja, räv i landskap, sign, 50 x 40 cm150
 362Jönsson, Bror, olja, plöjning, sign, 38 x 46 cm150
 363Rex, Göte, olja, surrealistiskt landskap, sign, 20 x 45 cm800
 364Persson, Ove, olja, Slakt i Småland, sign, 24 x 32 cm200
 365Persson, Ove, olja, Auktionen, sign o dat 1981, 38 x 47 cm500
 366Hilding Hägleby, Johan, olja, Hallandsås, sign o dat 1964, 29 x 24 cm-
 367Constantin, Ivan, olja, landskap, sign o dat 1917, 41 x 37 cm-
 368Falk, Per, olja, Från grannens trädgård, sign, 60 x 50 cm150
 369Fleege, Hans, olja, ålandskap, sign o dat 1916, 61 x 90 cm, dukskada-
 370Larsson, Frans Albert, olja, skeppsbrott, sign, synl storl 22 x 27 cm500
 371Ring, Ragnar, olja, Den skära snäckan, sign o dat 69, 20 x 35 cm400
 372Hansen, Poul, olja, afton vid havet, sign o dat 1968, 72 x 105 cm100
 373Therkildsen, Svend, olja, vinterbild, sign o dat 1963, 81 x 100 cm200
 374Nielsen, Svend, olja, Gudhjem, Bornholm, sign, 68 x 95 cm700
 375Ellis, Bengt, olja, Säterbild, sign äv a tergo, dat - 82, 28 x 23 cm300
 376Bojaner, 2 st snarlika, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 22 cm-
 377Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 17 cm300
 378Takampel, mässing med prismor och blå glaskupa, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dia tot 40 cm400
 379Vas, porslin, Japan, Kutani, ant Taishô, kvadratisk med rörliga hänklar, oid stpl, h 25 cm, medf vas, flintgods, Japan, 1900-tal oid sign-
 380Vas, porslin, Kina, republik, hexagonal med blå underglasyrdekor av personer , skrivtecken mm, h 25 cm, slitage200
 381Okänd designer för Ulferts, Tibro, hyllmöbel, teak, 1950-60-tal, 3 sektioner varav 2 med hyllplan och 1 med skåpssektion, underdelar med skåpsdörrar och lådor, etikettsign, h 174, tot b 302 cm, smärre def-
 382Sandström, Yngvar för Säffle Möbelfabrik, soffbord, teak och ek, 1950-60-tal, brännstpl, l 150 cm100
 383Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak, l 64 cm-
 384Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor, b 63 cm100
 385Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbler, 1 par, teak, underdel med skåpdörrar, b 85 (tot 170), h 171 cm1 100
 386Weber, Carl (Charles) Phillip, olja, landskap, sign o dat München 1876, 40 x 70 cm, smärre färgbortfall1 700
 387Sivertsen, Oscar, olja, norskt fjällandskap med fäbod, sign o dat 1908, 110 x 130 cm800
 388Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, efter, olja, porträtt av Saskia Van Uylenburch, 38 x 31 cm, krackelyrer, slitage200
 389Höglund, Gerda, olja, stilleben, sign o dat 1945, 46 x 38 cm-
 390Okänd konstnär, olja, figurkomposition, otydl sign, 65 x 54 cm-
 391Okänd fransk konstnär, 1800-tal, olja, militärläger, 50 x 69 cm, slitage-
 392Okänd konstnär, olja, stilleben, sign Orčs, 38 x 46 cm450
 393Trier, Troels, olja, Köer ved skovbryn, sign, 30 x 50 cm, a tergo etiketter från Kunsthallen250
 394Trier, Troels, olja, gårdsinteriör med dräng och kalvar, sign o dat 1910, a tergo etikett från Kunsthallen 1960, 45 x 60 cm300
 395Nilsson, Roland K, olja, Skymning, sign, 66 x 55 cm-
 396Nilsson, Roland K, olja, Violett stilleben, sign, 38 x 55 cm-
 397Larsen-Saerslöv, Frederik, olja, hästar landskap, sign o dat 1923, 36 x 49 cm-
 398Okänd konstnär, 1800-tal, olja, påklädningsscen, kopia efter äldre förlaga, sign Wanders (?), 31 x 36 cm, krackelyrer-
 399Okänd konstnär, olja, hamnparti, sign A Olsen, 30 x 34 cm-
 400Ångsäter, Hans, olja, Fråntagen, sign, 35 x 27 cm-
 401Fetish, skuret trä och textil, ant Västafrika, 1900-talets mitt el 2 hälft, h inkl sockel 20 cm-
 402Gunnarsson, Sven, figur, skuret och delvis bemålat trä, Mr G (Gustav V spelar tennis), sign o dat 1946, h 26 cm, lagn-
 403Matta, semiantik Turkmen (?), 200 x 130 cm, ngt slitage250
 404Matta, old Pakistan, 200 x 135 cm400
 405Matta, old Pakistan, 315 x 220 cm1 100
 406Vävd textil, 1900-talets början, 1 rulle, b 145 cm200
 407Okänd designer, 1920-30-tal, taklampa, industridesign, svartlackerad metall med vit glasskärm, h 55 cm, slitage800
 408Olsson, Folke för Fritz Hansen, fåtöljer, 1 par, bonad bok med blå ylleklädsel, brännstpl, slitage-
 409Okänd designer ant för Stouby, öronlappsfåtölj med fotpall, grönt anilinläder1 000
 410Okänd designer för Stouby, fåtölj, brunt anilinläder, Eva-
 411Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med geometrisk silverdekor, Argenta, sign o dat E (1935), h 22 cm6 000
 412Okänd designer, 1950-60-tal, damsekretär, teak, underdel med 3 lådor samt utdragbar skrivskiva, överdel med hylla och lådor, b 80 cm350
 413Skåpsdörr, bemålat trä med smidesbeslag, 17-1800-tal, 156 x 56 cm, slitage350
 414Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, aluminium, Vega, h 55 cm, fog lös450
 415Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing med vit glaskupa, dekor i rutmönster, h 33 cm450
 416Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2, sign, synl pappersstorl 28 x 42 cm-
 417Brefkortsalbum med vykort, 1900-talets början500
 418Lockskålar, 5 st samt lockask, lackarbeten, ant Japan modern till, dekor av fjädrar, dia 14 resp l 16 cm-
 419Christiansen, Niels, olja, kor på Saltholm, sign, 44 x 64 cm-
 420Okänd designer, 1950-tal, förvaringsmöbel, teak, 3 lådor samt jalusidörr, l 80 cm600
 421Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall, industridesign, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm300
 422Olsen, Otto, olja, Magstraede, sign o dat 1957, 60 x 75 cm-
 423Hansen, Poul Oskar, färglito, komposition, sign Vence, dat 89 o numr 154/200, 74 x 53 cm250
 424Drews, Kai, olja, fjordlandskap med kor, sign, 67 x 97 cm250
 425Korkskruv, stål, ant England, 17-1800-tal, vikbar, tot l 12,5 cm1 300
 426Medalj, förgylld, försilvrad och emaljerad brons, spanska Medalla de Mutilado por la Patria, med original sidenband, tot h 7,5 cm-
 427Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad150
 428Vas med hänklar, nysilver, jugend 1900-talets början. dekor av rosor, h 46 cm450
 429Spelbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 84 cm100
 430Salongsskåp, pyramidmahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, underdel med låda samt 2 skåpsdörrar, överdel med dörrar, profilerad front, h 174 cm1 300
 431Armstolar, 1 par samt salongsbord, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets början, armstolar med peltaformad ryggbricka, bord med lyrformat underrede800
 432Ängman, Jacob för GAB, tillskr, uppsatsskål, nysilver och bakelit (?), kulhamrad dekor, dia 25 cm, ägargravyr-
 433Samovar, försilvrad koppar och mässing, möjl Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, bukig form, dekor av akantus mm, tappkran med benhandtag, h 50 cm-
 434Armstolar, 4 st, mahogny, sk Göteborgsstolar, 1900-talets 1 hälft el mitt1 600
 435Hultén, C O, färgetsning, komposition, sign EA o dat 73, synl pappersstorl 62 x 51 cm100
 436Larsen, Thormod, färgetsning, komposition, sign, dat -75 o numr 31/60, synl pappersstorl 63 x 51 cm-
 437Rökelsekar med lock, brons, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, heltäckande dekor av blommor mm, lock med Fo-hund, oid sign, h 26 cm, smärre hål900
 438Skrin, björkrot med intarsia i svärtat trä, ben och pärlemor, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, l 24 cm, smärre def500
 439Flaska med hänkel, ljusgrön glasmassa, 17-1800-tal, svagt klockformad fot med omvikt kant, h 35 cm, sprickor-
 440Pelecka, Ricardas för Ogetti, Murano, vas, glas, underfångsdekor av vita och svarta slöjor mot rosa fond, sign, h 47 cm450
 441Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkr 600 fKr, vrakfynd, dia 14 cm, fot inkomplett150
 442Skulpturer, 2 st, skuren jade på hardwoodsockel, Kina, 1900-talets 2 hälft, sittande fåglar, h 18 resp 25 cm300
 443Okänd konstnär, omkr 1650, kopparstick, Legatorum Turcicorum ad Suecos... (turkiska sändebudet till svenskarna...), 16 x 11 cm, pappersstorl 31 x 19 cm, litt: avb s 294 Mortzfeld, Peter, Herzog August Bibliothek 2011-
 444Van Ostade, Adriaan, efter honom, kopparstick, självporträtt, plansch Q, nr 348 ur De groote schouburgh der Nederlantsche konstschilders....ed A Houbraken 1718-21, 15 x 10 cm-
 445Thiele, Johann Alexander, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, 5 landskap, 1 sign A Thiele fed i plåten, pappersstorl 24 x 32 cm100
 446Alexandersson, Märta, brodyr, flicka med fåglar, sign, synl storl 13 x 9 cm100
 447Bergman, Oskar, etsningar, 3 st, tallar, ek resp gullviva, samtl sign, 4,5 x 3,5 - 12 x 25 cm300
 448Jolin, Ellen, akvarell, porträtt av två flickor med japanskt parasoll, sign Gagnef o dat 1916, 15 x 23 cm450
 449Bervic, Charles Clément efter Duplessis, Joseph-Siffrčde, kopparstick, porträtt av författaren mm Gabriel Sénac de Meilhan, 50 x 36 cm, fläckar250
 450Bacheley, Jacques efter Peeters, Jan, kopparstick, Tempęte de Groenlande 1757, pappersstorl 40 x 52 cm, fläckar200
 451Mask, skuret och bemålat trä och metall, Marka, Bamana, Mali, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 36 cm350
 452Tång, trä med metallbeslag, 17-1800-tal, l 71 cm200
 453Besman, 2 st, trä resp järn samt gorånjärn, 17-1800-tal100
 454Stolar, 1 par, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft el mitt, renoverade-
 455Byrå, mahogny med intarsia och rödbrokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 62 cm500
 456Byrå, valnöt med skiva i Kolmårdsmarmor, dekor i parkettmarqueterie, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 100 cm1 500
 457Prydnadsbord, palisander med intarsia och mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, njurformat, låda i sarg, h 75 cm900
 458Hallampa, glas med stavformade prismor, 1900-talets 1 hälft, h 35 cm600
 459Fönsterbelysningar, 2 st, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 23 cm200
 460Adelswärd, Lizinka, kolteckning, akademiarbete, sign Clapham School of Art London o dat 1903, synl pappersstorl 53 x 36 cm1 100
 461Bordslystrar, 1 par, vit marmor, förgylld metall och prismor, 1900-talets 2 hälft, h 39 cm400
 462Bordslystrar till 2 ljus, 1 par, vit marmor och mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 50 cm, medf 2 ljusstakar, alabaster och förgylld metall med prismor, sekelskiftet 1900, h 22 cm800
 463Myntkopia, mässing, 1800-tal, kopia av 1 Riksdaler Gustav III 1782-
 464Thomsen, Christian för KD, figurin, porslin, faun med björnunge, modellnr 648, polykrom underglasyrdekor, h 16 cm400
 465Lembcke Jensen, Johannes, olja, ålandskap, sign, 75 x 108 cm-
 466Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skålar/vaser, 2 st, glas, dekor av polykroma invälsningar, Rainbow, 1 sign o etikettsign, h 17 resp 20 cm400
 467Czízy, Béla, akvarell, ungersk landsby, sign o dat 1944, synl pappersstorl 25 x 35 cm-
 468Augustsson, Börne för Åseda Glasbruka, vaser, 3 st, klarglas, sk Börnevaser, organisk form, h 10 - 21 cm100
 469Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, glas, dekor i blå-grönt underfång och luftbubblor, sign o numr 57945, h 12 cm200
 470Parti mynt, medaljer mm300
 471Kihlman, Inger, torrnål och akvatint, skånskt landskap med pilträd, sign PT o dat 1969, synl pappersstorl 28 x 28 cm, säljes till förmån för Lions300
 472Trygg, Carl Olof resp Carl Johan, figurer, 2 st, skuret och bemålat trä, fotbollsspelare BK Nyhem resp gumma, bägge sign, h 25 - 27 cm600
 473Apotekskärl, 3 st, brun glasmassa, 1900-talets 1 hälft, 1 Fåglavik, h 21 - 28 cm, säljes till förmån för Lions350
 474Krüger, Annlis, textiltavla, Farfars cykel, sign Annlis Antonsson, 38 x 46 cm100
 475Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, h 142 cm1 400
 476Snedklaffsekretär med överskåp, avlutad och bonad fur, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, underdel med 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, överdel med skåpsdörrar, h 190 cm, renoverad-
 477Paperweight, glas, möjl Baccarat, 18-1900-tal, ingjuten dekor av blomma i polykromt glas, välvd botten, dia 5 cm350
 478Hägg, Jacob, efter honom, litograferad plansch, Pansarbåten Sverige, utg av Svenska Pansarbåtsföreningen 1914, synl pappersstorl 33 x 46 cm100
 479Okänd finsk (?) konstnär, olja, stadsbild i vinter, otydl sign, 18 x 28 cm-
 480Bridgebord, bonad björk, 1900-talets mitt, sammanfällbart, 90 x 90 cm-
 481Thébord, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, skiva med 24 infattade kakelplattor, dessa 17-1800-tal, l 89 cm1 600
 482Dekorelement, skuren ek, barock, 1600-tal, seraf, l 62 cm, slitage1 500
 483Dekorelement, skuren ek, barock, 1600-tal, Vanitas, l 47 cm, smärre def3 800
 484Sköljkoppar, 15 st, delvis rutslipad och förgylld kristall, möjl Val-St-Lambert, sekelskiftet 1900, dia 11 cm400
 485Urtavla samt urverk, delvis bemålat järn, 1800-talets 2 hälft, baksida bet Jensen Rönne 1880, dia 59 cm, inkomplett-
 486Patronbälte för hagelpatroner kal 12, läder, 1900-talets 1 hälft100
 487Arbetsbelysning, lackerad metall, industridesign, 1920-30-tal, slitage100
 488Bordslampa, cloissonné med mässingsmontage, Japan, ant Taishô, h inkl fäste 50 cm200
 489Kaminset, 3 del mässing, 1900-talets 1 hälft, l 53-55 cm-
 490Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, bonat trä med intarsia och frostad glasskiva, avrundat tringulärt, l 90 cm700
 491Jensen, Alfred, olja, marin, sign, 79 x 118 cm-
 492Tauscher, Svend Aage, olja, Nyhavn, sign o dat 1955, 35 x 50 cm250
 493Figurgrupp/bordslampfot, porslin, 1900-talets början, dekor av par, polykrom bemålning, h 30 cm200
 494Fiskeväska, trä och rotting med konstlädersits, 1900-talets 1 hälft, h 54 cm400
 495Damfickur, 3 st, sekelskiftet 1900, 2 delvis förgyllt silver, 1 savonett i förgylld mässing, dia 3,5 cm300
 496Damfickur, 2 st, silver, 1800-talets 2 hälft, 1 sign Unserud Odense-
 497Herrfickur, 2 st, 1800-talets 2 hälft, 1 silver med silverurtavla, 1 savonett i förgylld mässing, denna sign Cortébert, dia 4,5 resp 5 cm300
 498Herrfickur, 3 st, delvis förgyllt silver, Omega resp Phenix, sekelskiftet 1900, dia 5 cm900
 499Terrakottakärl, 4 st, medelhavsområdet, klassisk period, h 8 - 19 cm, skador, slitage400
 500Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 1 hälft, sidenmålningar, 1 par, Bodiam Castle resp The High Force Waterfall, Teesdale, synl storl 32 x 46 cm, i samtida empireramar, ngt slitage-
 501Soffa, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900, armlän med skåpsdörrar, l 200 cm700
 502Golvur, ek, Skottland, George IV, urtavla med dekor av slottsruin i landskap mm, sign D Robertson Blairgowrie, h 210 cm800
 503Golvur, palisander, 1960-70-tal, h 190 cm400
 504Skänk, ek med smidda beslag, möjl Spanien, 1900-tal, underdel med 3 dörrar, överdel med 3 vitrindörrar, h 193, l 177 cm400
 505Gitarr, K Yairi, Japan, 1900-talets 2 hälft, l 100 cm, fodral medf3 200
 506Gitarr, Manuel Rodriguez e Hijos, Madrid, l 92 cm, fodral medf800
 507Dekorelement, skuret och bemålat trä, ant Sicilien, 18-1900-tal, dekor av Achilleus i vagn mm, l 96 cm500
 508Dekorelement, 4 st, skuret och bemålat trä, ant Sicilien, 18-1900-tal, dekor av Den Heliga Familjen, Sankt Göran mm, l 18 - 31 cm450
 509Byggklossar, skumplast, BRIO Maximum, 1970-tal, i originalförp-
 510Bolt, Niels Peter, pastell, utsikt över Trangraven, Köpenhamn, sign o dat 1926, 90 x 150 cm200
 511Tavelram, förgyllt och bronserat trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 106 x 158 cm1 200
 512Okänd konstnär, 1800-tal, gouache, fartygsporträtt av Briggen Union från Helsingör 1845, synl pappersstorl 38 x 48 cm1 000
 513Okänd konstnär, akvarell, gatuparti från Buenaventura, Colobia, sign WA Morrish o dat -53, synl pappersstorl 38 x 49 cm200
 514Wennerwald, Finn, olja, vinterlandskap från Ravnsholt, sign o dat 1960, 67 x 97 cm100
 515Grunth, Kai, olja, Parismotiv, sign Paris 1903, 40 x 75 cm-
 516Mangelbräde samt -stock, skuret och bemålat trä, 17-1800-tal, handtag i form av häst, bär dat 1740, l 63 resp 85 cm, smärre def-
 517Langer, Viggo, olja, insjölandskap, sign o dat 1940, 43 x 65 cm150
 518Langer, Viggo, olja, landsväg vid Egegaarden, Örholm, sign o dat 1929, 47 x 66 cm100
 519Hempel, Hans, olja, vinterbild, sign o dat 1940, 81 x 99 cm150
 520Byrå, delvis svärtad valnöt, empire, 1800-talets 1 hälft, front med tympanonfält, 3 lådor, b 76 cm350
 521Okänd belgisk (?) konstnär, färgetsning, Liefde is..., otydl sign, dat -85 o numr 1/10, synl pappersstorl 94 x 64 cm300
 522Spegel med väggkonsol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tot h 153 cm250
 523Dörrar, 1 par, ek med järnbeslag, möjl Spanien 17-1800-tal, tot 186 x 100 cm1 000
 524Matta, semiantik Yohmud (?), 170 x 140 cm250
 525Matta, semiantik Täbriz, 175 x 125 cm700
 526Matta, semiantik Hatchlou, 200 x 125 cm600
 527Matta, ull, dekor i rosa mot beige fond, 195 x 145 cm150
 528Matta, semiantik /antik Shirvan (?), 190 x 105 cm1 300
 529Okänd designer för Bröste, matta, rölakan, Wawe, dekor av stiliserade djur, 200 x 140 cm700
 530Matta; semiantik/antik Hamadan, 190 x 130 cm, skador100
 531Matta, semiantik Beludj (?), 170 x 95 cm200
 532Matta, semiantik Turkmen (?), 175 x 110 cm100
 533Matta, semiantik persisk, 200 x 115 cm200
 534Matta, semiantik Pakistan, 150 x 125 cm600
 535Matta, semiantik Hatchlou (?), 205 x 140 cm350
 536Matta, old persisk med bänenisch, 115 x 95 cm-
 537Matta, old Pakistan, 195 x 135 cm800
 538Matta, semiantik Turkmen, 125 x 65 cm350
 539Matta, semiantik Beludj (?), 195 x 120 cm900
 540Matta, semiantik Beludj (?), 200 x 105 cm450
 541Matta, old Ersari, 190 x 160 cm-
 542Matta, semiantik Täbriz, 325 x 240 cm1 200
 543Matta, semiantik Senneh (?), 310 x 210 cm300
 544Matta, semiantik Beludj, 185 x 105 cm250
 545Matta, old Pakistan, 180 x 100 cm900
 546Matta, old Hamadan, 210 x 135 cm600
 547Matta, semiantik Turkisk (?), 185 x 140 cm350
 548Matta, old Shiraz, 185 x 120 cm100
 549Matta, old Pakistan, 270 x 150 cm, langetteringar med def-
 550Matta, Kina (?), 280 x 180 cm, tryckmärken200
 551Parti porslin, sk äggskalsporslin, Suzuki, Japan, 1900-talets 1 hälft, medf extra assietter, ngn nagg el spricka200
 552Parti diverse; skål Ulla Sönnerstam, 6 starkvinsglas med färgade cuppo, 1 par ljusstakar mässing 1800-tal, samt päron, glas, Färe-Marcolin, Ronneby200
 553Skulptur, skuret trä, sk Tree of life, Makonde, Tanzania/Mocambique, 1900-talets 2 hälft, h 53 cm150
 554Skulptur, skuret trä, sk Tree of life, Makonde, Tanzania/Mocambique, 1900-talets 2 hälft, h 46 cm150
 555Skulptur, skuret trä, sk Tree of life, Makonde, Tanzania/Mocambique, 1900-talets 2 hälft, h 70 cm150
 556Hylla/möbelfragment, skuren ek, barock, delvis 1600-tal, dekor av seraf resp musselskal, h 39 cm800
 557Stol, mässing, sk Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft300
 558Stort parti lysterglaserad keramik, 18-1900-tal100
 559Balansvåg, mässing på valnötssockel, S Mordan & Co London, sekelskiftet 1900, l 20 cm400
 560Lagerstedt, Georg, landsväg med bilar, sign, 50 x 65 cm5 000
 561Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, pastell, flickporträtt, oval 36 x 27 cm, slitage1 500
 562Salongsbord, mahogny, sekelskiftet 1900, l 110 cm300
 563Byrå, palisander med intarsia och rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, b 80 cm700
 564Nattljusstakar med ljussläckare och -sax, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft, l 17 cm700
 565Barstolar, 1 par, metall med lädersits, modern tillv, h 117 cm150
 566Okänd designer, 1960-tal, skänk, palisander, 2 dörrar, l 120 cm100
 567Kaminur, förgylld metall, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinna med blomsterkrans, urverk sign H Marc, l 43 cm, medf förgylld träsockel, pendel sakn1 000
 568Tallrik, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av fåglar mm i famille-rose-färger, dia 25 cm100
 569Kaminur, onyx och bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 43 cm-
 570Ölback Tuborg samt drickaback Ramlösa, bemålat trä, l 36 resp 48 cm, medf flaskor med patentkork600
 571Väggur, förgylld brons, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av lager, akantus, guirlander mm, urverk sign Japy Frčres, Paris, h 63 cm1 000
 572Väggur samt lampetter, 1 par, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, ur h 62 cm, slitage-
 573Okänd designer, 1960-tal, skåp, teak, b 70 cm150
 574Collier, karneol med hjärtformat silverlås, l 40 cm100
 575Puderdosor, 2 st, silver, 1900-talets 1 hälft, l 7 resp 8 cm, 1 m initialer NM, tot vikt 135 gr300
 576Parti smycken och bijouterier; Wedgwood, Flora Danica mm600
 577Parti modern design; Jacob Jensen, Stelton, Rosti, Holmegaard mm600
 578Hyllmöbel med lös underhylla, teak, 1950-60-tal, tot h 183 cm, lås löst-
 579Matta; vävd ylle, dekor i blått och grönt, 230 x 165 cm250
 580Ribbstol, trä, 1900-talets mitt, h 230 cm100
 581Thesked, silver och emalj, dekor av drake samt hamnen i Shanghai, i etui från G A Efron Shanghai, l 13 cm, vikt 15 gr-
 582Leksaksbil, trä, Samlebil, Gekko Lundby, 1900-talets mitt, i originalförp800
 583Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen musselmalet2 400
 584Parti äldre koppar mm-
 585Mat/biblioteksbord, ek, barockstil, sekelskiftet 1900, balusterformade ben, 2 utdragsskivor, tot 260 x 80 cm-
 586Spelbord, delvis bonad valnöt, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, l 91 cm-
 587Resekoffert, massiv mahogny (?) med mässingsbeslag, möjl Indien, sekelskiftet 1900, l 82 cm700
 588Soffa samt fåtölj, skuret och svartlackerat trä med mässingsbeslag, Louis XV-stil, Frankrike, 1800-talets mitt, soffa l 187 cm1 000
 589Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, mahogny, 1900-talets 2 hälft, tot l 120 cm250
 590Okänd designer för Skovby Möbelfabrik, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, palisander, tot 265 x 100 cm100
 591Vitrinskåp, ek med järnbeslag, möjl Spanien, 1900-tal, 6 lådor samt 2 vitrindörrar, h 160 cm500
 592Sadelpall, trä med mässingsbeslag och läderkudde, Nordafrika, 1900-talets 2 hälft, dekor av kamel mm, l 70 cm-
 593Matsalsmöbel, mahognybonat trä, 1900-talets 2 hälft, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, buffet, vitrinskåp samt 6 stolar, bord tot 258 x 110 cm600
 594Hylla, mahognybonat trä med glashyllor och belysning, 1900-talets 2 hälft, h 193 cm1 200
 595Leitner, Gudrun von, färgetsning med carborundum, La poule, sign EA, 46 x 38 cm100
 596Taklampa, blyglas, sk Tiffanystil, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor, dia 41 cm700
 597Bordslampa, bronserad metall och blyglas, sk Tiffanystil, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor, h h 38 cm700
 598Väggljusstake, mässing med glaskupa, sk Hurricane, 1900-talets 2 hälft, h 61 cm1 100
 599Skulptur, glaserad terrakotta, 1900-talets slut, sittande basset, l 50 cm300
 600Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign, dat 72 (?) o numr 5/85, 47 x 59 cm-
 601Hornung, Preben, litografi, handkolorerad, interiör med personer, sign o numr 30/60, synl pappersstorl 35 x 61 cm150
 602Fåtöljer 1 par, skuren valnöt med svart, tagelimiterande klädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, slitage350
 603Armstol, skuren alm, 1800-talets mitt-
 604Utdragssoffa/säng, avlutad fur, 1800-talets slut, l 180 cm-
 605Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, justerbar höjd, modell E1027600
 606Hallberg, Jan & Fromell, Sune för Edsbyverken, snurrstolar, 3 st samt matbord, bonad björk, design 1967, bord dia 115 cm500
 607Pallar, 1 par, stål med eksits, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd, slitage800
 608Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, golvlampa, palisander och rostfritt stål, plakettmärkt, h 119 cm1 200
 609Axelsson, Åke för Gärsnäs, armstolar, 4 st, bok med vit skinnklädsel, London, brännstpl-
 610Okänd designer för Farstrup Möbler, matbord med 2 iläggsskivor, betsad ek, etikettsign, tot 220 x 120 cm-
 611Kirkegaard, Erik för Høng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel, design 1960350
 612Okänd designer, fåtöljer, 1 par, krom med violett textilklädsel, 1900-talets slut, h 80 cm-
 613Stolar, 4 st, vitlackerat trä, allmogearbeten, 1800-talets mitt800
 614Barnsäng, ljus björk, 1920-30-tal, utdragbar-
 615Barnsäng, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft, utdragbar-
 616Ytterbelysning, metall, industridesign, dia 45 cm, ngt anlupen100
 617Spegel, valnöt, 1800-talets 2 hälft, h 142 cm200
 618Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), färgserigrafi, Été ardent, ed GKM, sign, dat 1991 o numr 66/250, 61 x 50 cm2 600
 619Corneille, (Guillaume Cornelis van Beverloo), färgserigrafi, Les derniers feux du soleil, ed GKM, sign, dat 1994 o numr 98/250, 61 x 50 cm2 000
 620Storm, Ylva, skulptur, glaserat lergods, torso, sign, h 41 cm2 000
 621Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak och bok med undre tidskriftshylla, l 115 cm350
 622Fåtölj, rotting, 1900-talets 2 hälft, h 120 cm-
 623Golvlampa, bronserad metall, 1910-20-tal, 3 lejontassar, h inkl skärmhållare 138 cm600
 624Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, mässing, h inkl skärm 160 cm-
 625Gitarr, Hohner, l 98 cm, medf fodral400
 626Armstol, mahognybonad alm med svart tagelklädsel, biedermeier, 1800-talets 1 hälft-
 627Okänd designer, bokhylla, bonad björk, funkis, 1930-tal, l 155 cm-
 628Väggur, metall med emaljerad urtavla, sk Comtoise, Chovin Pčre St Étienne, 1800-talets mitt, dekor av solgud mm, h exkl pendel 43 cm600
 629Okänd dansk designer omkr 1920, skål på fot, sen jugend, sk Skönvirke, kulhamrad dekor, märkt Kunst Tin, h 17 cm100
 630Karott, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor i blå och röd emalj, spår av blomma i sepia, l 25 cm-
 631Offerskål, porslin, Kina, ant Guangxu (1875-1908), dekor av persikor mm mot gul fond, oid sign, dia 10 cm-
 632Skål, björk, urholkad vril, allmogearbete, 1800-tal, dekor i ådringsmålning, lagn/förstärkning i metall, l 40 cm500
 633Okänd designer för IKEA, matbord, krom med vit glasskiva, 85 x 85 cm-
 634Okänd konstnär, olja, blommande fruktträd, sign o dat -55, 70 x 80 cm-
 635Hansen, Roald, olja, fiskare på båt, sign, 70 x 60 cm-
 636Okänd konstnär, 1920-30-tal, olja, motiv från Montmartre, otydl sign, 60 x 50 cm200
 637Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, damporträtt, kopia efter äldre förlaga, 62 x 51 cm250
 638Mangelbräden, 2 st, ek, allmogearbeten, 1800-tales 1 hälft, 1 m skuren dekor av häst, 1 m kurbitsmålning samt initialer APS o dat 1846, l 59 resp 63 cm, 1 orangripet-
 639Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke, polykrom underglasyrdekor, modellnr 905, h 18 cm300
 640Brevpress, patinerat gjutjärn, i form av runsten, h 11 cm250
 641Nagel, Fritz & Stoffi, Ceasar för BMF (Bayerische Metallfabrik) /Nagel, kandelabrar till 3 ljus, 5 st, krom, h 7 cm700
 642Pussel, trä och rep, Den Meget Waere, l 16 cm, i orriginalförp-
 643Oljelampa, gjuten mässing, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm-
 644Aliamet, Jacques efter Vernet, Joseph, kopparstick, Incendie Nocturne, synl pappersstorl 44 x 55 cm, fläckar250
 645Armstol, mahogny med intarsia, 1900-talets början, smärre def150
 646Bennett, William, akvarell, kustparti med båt, sign o dat 1850, synl pappersstorl 38 x 54 cm-
 647Serveringsvagn, bonad björk och mahogny med kakelplattor, 1940-50-tal, dekor av vallmo, otydl sign Lander..., l 67 cm-
 648Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan Åhus, taklampa, trä med canvasskärm, Anna, dia 53 cm100
 649Ploski, Andrzej, reliefklipp, Atlas (Asterix/El País), sign o dat 1993, ram yttermått 72 x 52 cm-
 650Okänd designer för Oscar & Clothilde, thekopp med underfat, porslin, The Windsor Line, modellnr 100676, oanvänd i originalförp100
 651Okänd konstnär, olja, pointillistiskt stilleben med kanna, sign Pieere Chow..?, 50 x 61 cm600
 652Färglitografier, 3 st, Jörgen Fogelqvist, Lennart Gram samt Hugo Zuhr, samtl sign-
 653Kassaskrin, ådringsmålat järn, sekelskiftet 1900, l 38 cm450
 654Okänd designer, enl uppg för Fritz Hansen, nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, 1 låda, h 50 cm, slitage-
 655Okänd designer, 1950-tal, nattygsbord, 1 par, mahogny, b 46 cm-
 656Golvfläktar med fjärrkontroll, 2 st, Melissa200
 657Holstein, Bent, färgetsning, Concrete House, sign EA o dat 1982, synl pappersstorl 52 x 37 cm100
 658Holstein, Bent, färgetsning, Two Palms, sign EA o dat 1982, synl pappersstorl 52 x 37 cm100
 659Holstein, Bent, färgetsning, Palm Window, sign EA o dat 1982, synl pappersstorl 52 x 37 cm100
 660Stereo, 5 del, B&O system 6500; Beogram, Beogram CD, Beocord, Beomaster samt Master Control Panel, sladdar klippta900
 661Snedklaffsekretär, ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, dekor av vertikala knäckar, b 120 cm300
 662Okänd holländsk konstnär, 1800-talets 1 hälft, litografi, handkolorerad, gatuscen, otydl sign De Mie...., 57 x 83 cm, skador-
 663Bordsur i glaskupa, sk Årsur, mässing, Schatz, 1900-talets 1 hälft, tot h 31 cm100
 664Bordsur i glaskupa, sk Årsur, mässing, Genfa, 1900-talets 1 hälft, tot h 32 cm150
 665Bordsur i glaskupa, sk Årsur, mässing, medf dito utan kupa200
 666Väggfotogenlampor, 1 par, mässing med slipad kristallskål, jugend, 1900-talets början, l 24 cm1 700
 667Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rektangulärt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap med bambu, l 35 cm, äldre zinklagn100
 668Kaffekoppar med underfat, 3 par, porslin, senempire, 1800-talets mitt, polykrom dekor av fåglar, fat dia 14 cm-
 669Kaminur, bronserad metall på svärtad träsockel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av man med druvor, h inkl sockel 43 cm450
 670Uplight, metall och glas, Happylight 52320, h 185 cm-
 671Fickurshållare, patinerad gips, 1800-talets 2 hälft, i form av bordsur, medf fickur i silver, h 35 cm-
 672Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av hundar vid rävgryt mm, h 36 cm-
 673Gallé, Émile, egen verkstad, Nancy, skål, slipad, gröntonad kristall, 1880-90-tal, sign Cristallerie Emile Gallé Nancy, h 22 cm, mynning ngt nedslipad-
 674Pelarbord, mahogny med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, h 75 cm400
 675Ålljuster, 2 st, smide resp trä och smide, sekelskiftet 1900, l 37 cm400
 676Bordfotogenlampfot, vitopakt glas med mässingsmontage, sekelskiftet 1900, h inkl skärm 76 cm, elektrifierad-
 677Parti skyddsfodral till fickur, metall och celluloid, sekelskiftet 1900100
 678Takfotogenlampa, bronserad metall med grön glaskupa, 1900-talets början, dia 32 cm, elektrifierad250
 679Parti knivar i baljor samt slipsten, slitage450
 680Tjurfäktarvärja, sk 'Estoc de tres Canales' el 'Espada de matar', Spanien, 1900-talets 2 hälft, l 95 cm100
 681Luftgevär samt prydnadsvärjor/sabel, 3 st, l 61 - 83 cm, slitage100
 682Modellbilar, 29 st, metall och plast, bl a Corgi, slitage400
 683Figurin, metall, Indien, 1900-tal, dubbelsidig Ganesha/demon, h 9 cm100
 684Skänk, valnöt, nyklassicism, 1910-tal, front med 4 lådor och 4 skåpsdörrar, l 213 cm100
 685Bojan, glaserat stengods, Kina, 1900-tal, dekor i starkeldsfärger, h 25 cm-
 686Dockhuvud, bisquit, Simon & Halbig modell 1978, 1910-tal, medf samtida kropp och klädsel i papier maché och textil, tot h 28 cm-
 687Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft, skivor med pie-crust-kant, h 52 cm-
 688Figurin/nåldyna, bemålat porslin, art-déco, 1920-tal, sittande dansös, h 20 cm, senare textilklädsel700
 689Vas, glaserat lergods, Chmielno, Polen, sekelskiftet 1900, h 14 cm100
 690Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 55 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)1 000
 691Barnstol/bil, trä, 1900-talets mitt, tot h 92 cm-
 692Armstolar, 1 par, valnöt, England, regency 1800-talets 1 hälft, slitage, lagn100
 693Tallrik, fajans, 17-1800-tal, dekor av nejlikor i koboltblått, profilerat brätte, dia 24 cm-
 694Gregers Rasmussen, Alfred, olja, kustparti från Bornholm, sign, 32 x 42 cm100
 695Vette, skuret och delvis bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, andfågel, l 31 cm, orangrepp, slitage150
 696Malmsten, Carl för Liljeholmens, ljusstake nr 7, bonat trä, etikettsign, h 13 cm200
 697Tomtekandelaber till 2 ljus, skuret och bemålat trä, jugend, 1900-talets början, h 38 cm200
 698Soffa, ljus björk, biedermeierstil, 1800-talets slut, l 205 cm, slitage450
 699Soffa, mahogny och bonat trä, nyrokoko, 1800-talets mitt, l 225 cm, slitage-
 700Herrfickur, delvis förgyllt silver, Zenith, sekelskiftet 1900, dia 5,5 cm600
 701Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, stengods, flodhäst, sign, l 29 cm1 300
 702Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, stengods, apa, sign, h 22 cm900
 703Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, stengods, björnar, sign, l 17 cm500
 704Figurin, flintgods, Royal Doulton, häst, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm300
 705Okänd rysk konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, vargjakt i trojka, synl storl 39 x 49 cm200
 706Skål med underfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av pioner, persikor mm, oid sign, fat dia 17 cm150
 707Färglitografier/linoleumsnitt, 3 st, Hardy Strid, Staffan Rosvall samt Thomas Frisk, samtl sign-
 708Krüger, Einar, olja, vinter Härjedalen, sign o dat 1943, 37 x 50 cm100
 709Dekanteringskaraff, glas, Paul Bocuse, l 40 cm-
 710Panel, skuret, förgyllt och lackerat hardwood, Kina, sekelskiftet 1900, dekor av personer mm, h 57 cm300
 711Spegel, bronserat trä och pastellage, sekelskiftet 1900, dekor av grisar (!) mm, h 110 cm600
 712Ring, förgylld metall med facettslipad, turkos sten, Calvin Klein, i originaletui400
 713Telefoner, 3 st, svart resp röd plast, Telia Kobra, design Myra Industriell Design 2007200
 714Stock, Renate för Sea Glasbruk, vas/skulptur, delvis violett glas, manstorso, etikettsign, h 27 cm100
 715Parti keramik; Christian Thorup, Eva Arfwedson m fl-
 716Eisen, Kiesai, träsnitt, ur 12 Contemporary Beauties (Imayo Bijin 12 Kei - Takanawa), sign Kiesai Eisen Ga, synl pappersstorl 35 x 24 cm800
 717Kuniyasu, Utagawa, träsnitt, samuraj, sign Kuniyasu Ga, synl pappersstorl 35 x 25 cm450
 718Ganne, Yves, färglito, kvinna och duvor, sign o numr 119/120, synl pappersstorl 56 x 36 cm-
 719Carzou, Jean, färglito, kvinnoporträtt, sannolikt litograferad utställningsaffisch för Le Paradis Terrestre, Galerie David et Garnier, synl pappersstorl 48 x 45 cm600
 720Okänd designer, taklampa med 2 ljusarmar, patinerat smide, art-déco, 1920-tal, dekor av segelfartyg (Kalmare Nyckel ?), h 53 cm-
 721Väggkonsol, lackarbete, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm i guld, h 19 cm100
 722Just Andersen, Ib, egen verkstad, kandelabrar till 3 ljus, tenn, h 19 cm200
 723Vykortsvas, blå glasmassa med vit emaljdekor, sekelskiftet 1900, h 24 cm200
 724Okänd kinesisk konstnär, gouache, erotisk scen, 19 x 25 cm300
 725Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm-
 726Ikon, litograferad plåt, Ryssland, sekelskiftet 1900, St Theodosius, 18 x 14 cm350
 727Skäkteträ, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av initialer BJD samt dat 1821, l 60 cm, slitage bättrad målning-
 728Reklamaskfat, gummi och glas, Trelleborg, 1900-talets mitt, dia 16 cm-
 729Reservoirpennor, 3 st, Tebe-100, Newclip resp Valero, medf fodral150
 730Okänd designer för Modern Metallkonst, kandelabrar till 3 ljus, 1 par samt uppsatsskål, tenn, stpl 1936, h 18 - 24 cm, ägargravyr100
 731Strid, Hardy, blandteknik, Tyska Kyrkan, sign o dat 1946, synl storl 16 x 13 cm100
 732Bilmodell, radiostyrd, Porsche 917/K, i originalförp200
 733Svipdag, Elin, färglinoleumsnitt, Ur djupen ropar vi, sign o dat 52, 32 x 25 cm-
 734Björklund, Karin, färgetsningar, 1 par, Till Puke resp Frigörelse, sign o numr 14/25, 30 x 26 cm100
 735Lindencrona, Lena, akvarell, Varning - Flykt, sign o dat 07, 53 x 35 cm-
 736Zetterberg, Nils resp okänd konstnär, färglitografier, 2 st, kompositioner, sign resp otydl sign m dedikation-
 737Larsson, Olle för Lahomskeramik, skinkfat, fajans, dekor av tomtenissar och katter, sign, dia 33 cm250
 738Okänd designer för Pileprodukter, Sjöbo, bords- resp golvlampa, mässing, h 46 resp 155 cm-
 739Ved/koksspann, mässing med porslinshandtag, 1900-talets 2 hälft, h 46 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem-
 740Kökshylla, bemålat trä och pressglas, 1900-talets 1 hälft, l 46 cm-
 741Parti delvis äldre diverse; pennknivar, korkskruv mm300
 742Bordsfotogenlampa, mässing och glas, 1900-talets början, h inkl skärm 43 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem100
 743Anderson, Clarence William, häfte med 16 (av 20) litografier föreställande fullblodshästar, All Thoroughbreds, Harper & Bros New York 1948, pappersstorl 30 x 41 cm-
 744Parti metall, 18-1900-tal; sockerskål, kaffekannor, tennflaska samt mässingsvas350
 745Klänning, rosa och vitt siden, sekelskiftet 1900-
 746Märkduk, ylle på bomull, signerad Anna Neumann o dat 1847, synl storl 39 x 30 cm-
 747Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, svartlackerad metall och mässing med original juteskärmar, 3-delad, justerbar höjd900
 748Spegel, bronserat och bemålat trä och stuck, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av mytologiskt motiv, h 65 cm, renoverad800
 749Spegel, bronserad och bemålad konstmassa, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 52 cm200
 750Brevkniv, förgylld mässing och trä, sekelskiftet 1900, i form av Sri Lankesiskt ceremoniellt svärd, sk Kastane, dekor av lejonhuvud, akantus mm, l 33 cm-
 751Sadelpall, trä med mässingsbeslag och gul läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm-
 752Masker, 2 st, skuret trä och hår (tagel?), Topeng, Bali, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm100
 753Byst, skuren onyx, Nefertite, modern tillv, h 23 cm-
 754TV-bänk, svartlackerat trä, 1900-talets 2 hälft, b 240 cm-
 755Kolonnskåp, mahogny, modern tillv, h 72 cm-
 756Wärff, Ann för Boda, servisdelar, glas, Druva/Grape, etikettsign-
 757Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Tax, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1131, h 5 cm100
 758Parti äldre grafik mm, Karlbergs Slott-
 759Snapsglas, 2 + 1, dekor av Gustav V:s resp Gustav III:s krönta monogram, h 8,5 resp 12,5 cm400
 760Väggur, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 36 cm-
 761Okänd designer för Hasselfors Bruk, trädgårdsfåtöljer, 8 st, grålackerad fur, stplsign, slitage500
 762Munkjärn, koppar och smide, 1900-tal, medf 2 sk kulljusstakar, koppar, sekelskiftet 1900-
 763Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, grå, ej testad100
 764Parti koppar, 1800-tal-
 765Ljusstakar, 1 par, blå glasmassa, sekelskiftet 1900, emaljdekor av blommor, h 24 cm300
 766Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av blommor samt av furstligt vapen, sign, h 13 cm200
 767Okänd konstnär, olja, hamnparti, sign W Jones, 40 x 50 cm-
 768Okänd finsk (?) konstnär, akvareller, 3 st, figurkompositioner, otydl sign o dat -62, 17 x 15 - 20 x 14 cm-
 769Parti modern design; glögg(?)servis Gabrielkeramik, figuriner Svend Lindhardt mm-
 770Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, skymningslandskap, otydl sign, 48 x 59 cm, ngn def-
 771Dreutler, Hanne för Studio Åhus, skål, glas, Rose, sign o dat 1980, l 21 cm-
 772Zelig, Louis, olja, kvinnor, sign, 46 x 38 cm-
 773Persson, Ove, gouache, landskap, sign o dat 1975, synl pappersstorl 12 x 21 cm100
 774Soffa, valnöt, oscariansk, 1800-talets slut, l 231 cm-
 775Väggur, bronserat trä, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 46 cm-
 776Taklampa, förgylld metall med prismor, Lival Finland, 1960-70-tal, dia 42 cm, medf 2 fönster/blomsterbelysningar, förgylld metall med prismor-
 777Lind, Axel, olja, byggnad i landskap, sign, 46 x 38 cm150
 778Askfat, porslin, Svenska Amerika Linien, 1900-talets 1 hälft, dia 12 2m200
 779Reynolds, Lee, olja, japanskt landskap, sign, 80 x 120 cm-
 780Jutrem, Arne-Jon, poster, blandteknik (?), sign m dedikation o dat 1970, 65 x 50 cm-
 781Johansson, Nette, etsning, hundar, sign o numr EA 1/3, pappersstorl 36 x 38 cm-
 782Stockum, Ingvar för Futura möbler AB, Tibro, soffa, 3-sits, palisander med lös, gul textilklädsel, l 200 cm350
 783Okänd designer för Anders Krahner, Skillingaryd, stapelstolar, 6 st, lackerad metall och böjträ, etikettsign, slitage200
 784Sjuksköterskeklocka med kedja, förgylld metall, Certina, 1900-talets 2 hälft-
 785Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 17 cm400
 786Matservis, porslin, Villeroy & Boch Granada-
 787Bordlampa/lykta, delvis blått och förgyllt glas med prismor, 1900-talets mitt, h 55 cm700
 788Persson, Hans, akvareller, 7 st, landskap, modellstudie mm, samtl sign, varierande storl, säljes till förmån för Lions-
 789Vallien, Bertil för Boda, vas/flaska, blåtonad glasmassa med polykroma färgfält, sign, h 13 cm250
 790Strid, Hardy, fönsterdekoration med glasmosaik, sign, 16 x 20 cm100
 791Uppläggningsbestick, 1 par, pläter med benskaft, Mappin Brothers, England, sekelskiftet 1900, i originaletui, medf fiskbestick, 12 + 12 st, nysilver, gammalsvensk modell250
 792Stolar, 4 st, grönlackerad metall, industridesign, 1900-talets 1 hälft, slitage700
 793Piedestal, bonat trä, modern tillv, h 102 cm100
 794Filateli; 1 flyttlåda frimärksklipp mm1 000
 795Kaffeservis, porslin, Hackefors Linnea, säljes till förmån för Kattfotens Katthem200
 796Symaskin, Singer Melodie 70-
 797Symaskin, Husqvarna 3230 i låda300
 798Parti LP-skivor; dansband, pop mm100
 799Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, chamotterat och lergods, katt, sign, l 15 cm-
 8003 del porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft/slut, vaser 1 par samt kruka, h 16 - 35 cm-
 801Figuriner, 8 st, porslin, Nao, polykrom underglasyrdekor, h 18 - 28 cm500
 802Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bl a 2 + 1 Uppsala Ekebey Vera, medf underfat100
 803Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 65 cm300
 804Stegpall, bemålad metall och trä, 1900-talets 1 hälft, slitage300
 805Synnerligen stort parti, delvis äldre koppar och mässing450
 806Tittskåpsbild, handkolorerad, Vue perspective du Bassin et Parc de la Marine du Havre, synl pappersstorl 28 x 40 cm, möjl senare avdrag100
 807Okänd holländsk konstnär, 1900-talets början, holländskt kanalparti, 45 x 90 cm-
 808Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 62 cm-
 809Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 51 cm-
 810Okänd designer, brev/dokumenthylla, lackerad metall, 5 hyllplan, l 33 cm100
 811Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin glaserat stengods, Kalle ur serien Larsons ungar från 1962, h 18,5 cm450
 812Matservis, porslin, Limoges, jugend, sekelskiftet 1900, ca 150 delar bl a 65 mattallrikar, ngn nagg4 000