SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya utrop tillkommer varje vardag. This is a preliminary list, with reservation for changes. New items are added each week-day.
Sön 27/10 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Kaminur, brännförgylld brons, Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av Philippe de Mézičres stående, h 43 cm (Philippe de Mézičres 1327-1425 var fransk författare och militär vilken bl a propagerade för återupptagna korståg)3 200
 2Bröstharnesk för Livregementet, karolinskt M/1683, smide med original sämskskinnsfodring, detta märkt LR RC No 45(?), oid mästarstpl B, h 44 cm18 000
 3Vinglas, Kungsholms Glasbruk, 1700-talets början, trumpetformad cuppa på balusterformad fot med inblåst väder, graverad dekor av Karl XII:s krönta monogram, Nordstjärna samt lagerkvistar, h 14 cm, obet mynningsnagg9 000
 4Vinglas, barock, omkr 1730, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Fredrik I:s krönta monogram, h 16 cm2 600
 5Vinglas, omkr 1760, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Adolf Fredriks krönta monogram, h 18,5 cm, jmf nästa utrop2 000
 6Vinglas, omkr 1760, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Adolf Fredriks krönta monogram, h 19 cm, jmf föregående utrop2 600
 7Vinglas, omkr 1780, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Gustav III:s krönta monogram, h 17 cm, jmf nästföljande utrop3 200
 8Vinglas, omkr 1780, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Gustav III:s krönta monogram, h 15 cm, jmf föregående utrop6 000
 9Vinglas, omkr 1800, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad och förgylld dekor av Gustav IV Adolf:s krönta monogram, h 172 600
 10Vinglas, omkr 1810, möjl Kungsholms Glasbruk, omvikt fot, slipad dekor av Karl XIII:s krönta monogram, h 171 600
 11Vinglas, omkr 1815, cuppa med slipad dekor av Karl XIII:s krönta monogram mm, h 14 cm3 200
 12Vinglas, 1820-tal, slipad dekor av Karl XIV Johans krönta monogram, h 15 cm4 000
 13Plunta, glas med nysilverstopper, möjl Limmareds Glasbruk, 1800-talets 1 hälft, kasad dekor av tulpan samt av Karl XIV Johans monogram, h 23 cm3 000
 14Plunta, glas med silverstopper, möjl Limmareds Glasbruk, 1800-talets 1 hälft, kasad dekor av tulpan samt av Karl XV:s krönta monogram, h 23 cm700
 15Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, kraschan för Riddare av Johanniterorden, stpl C F Carlman Stockholm 1917, 45 x 45 mm, vikt 13,5 gr, obet emaljnagg2 600
 16Frimurarekula, förgylld metall, 1900-talets 1 hälft, medf châtelaine i 18 k rödguld, guldvikt cirka 18 gr6 000
 17Släpspänne samt bouton med miniatyrer/band för Gustav V:s Jubileumsmedalj, Kommendör av Kungl Svärdsorden, riddare av Finlands Vita Ros orden, Kommendör av Franska Hederslegionen, Riddare av Belgiska Leopoldorden mm1 000
 18Kungliga manschettknappar i etui, silver, dekor av Carl XVI Gustafs krönta namnchiffer, dessa manschettknappar ges personligan av HM Konungen som tack för tjänstgöring vid hovet el Kungliga Slottet900
 19Kask, M/1879-1900 för underofficer vid Kungliga Livgardet till häst (K1)4 000
 20Kask M/1886 för officer vid Skånska Dragonregementet (K6) med plym M/18853 000
 21Okänd konstnär, kopparstick, Ceremoniel, som hölts vid Hennes Kongl Höghets vår nuvarande Kron-prinsessas Intåg..., Johan Georg Lange Stockholm 1768, 65 x 55 cm, reva2 400
 22Vinglas, Nöstetangen, 1700-talets mitt el 2 hälft, slipad dekor av initialer JBS, inkomplett gravyr 'Jeg elsker... jeg dritter...' mm, foten med spiraldriven dekor, h 14 cm, cuppa med omf skador och lagn, delar sakn300
 23Primitivt betalningsmedel, koppar, Handa ('Katanga Cross'), Kongo, sekelskiftet 1900, 23 x 23 cm, vikt 1060 gr500
 24Lockurna, porslin, Kina, Kangxi-stil, 1800-tal, blå underglasyr av paradisfåglar och växtlighet, botten med koncentriska, blå ringar, tot h 43 cm, lock m kantnagg4 800
 25Dricksflaska M/1906 för infanteriet, 2 st, glas, ljus- resp mörkgrönt glas med metallmontage, h 18 cm800
 26Fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl C G Hallberg Stockholm 1947, tot vikt 1250 gr4 200
 27Förrättsbestick, 12 + 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl GAB Stockholm 1963, gafflar tot vikt 580 gr4 200
 28Smörgås/dessertbestick, 12 + 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl GAB Stockholm 1963, gafflar tot vikt 340 gr2 000
 29Matskedar, 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl August Wilhelm Ahnström Växjö 1837, tot vikt 830 gr, baksida med initialer AVB2 600
 30Matgafflar, 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1914 resp -18, tot vikt 830 gr, initialer GL resp HL2 600
 31Matknivar, 6 + 6 st, silver med metallblad, 6 modell Olga, otydl stpl 1850, 6 Olgalikn modell otydl stpl 18371 900
 32Dessertskedar, 12 st, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Anton Jakob Jörgensen Ystad 1851, tot vikt 495 gr, initialer CA2 000
 33Soppslev, silver, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Gustaf Adolf Cedergren Stockholm 1858, vikt 265 gr, initialer MK900
 34Ragoutsked, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell), stpl Christian Creutz Stockholm 1857, l 31 cm, vikt 140 gr, initialer AA700
 35Parti uppläggningsbestick, silver, Kings Pattern (Engelsk Snäckmodell); såsslev, pastejknivar mm, tot vikt 330 gr, ngn del m stålblad el fyllda skaft1 100
 36Fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Olga, stpl Karl Andersson Stockholm 1930-tal, tot vikt 1280 gr4 200
 37Dessertbestick, 36 del, silver, Olga, 12 vardera skedar, gafflar och knivar med silverblad, stpl Gustav Möllenborg Féron Stockholm 1871, tot vikt 2180 gr, initialer P&SA, knivar m fyllda skaft6 000
 38Matgafflar, 12 st, silver, Olga, stpl Adolph Friedrich Krollpfeiffer Helsingborg 1858, tot vikt 895 gr, initialer SPK2 800
 39Matskedar, 12 st, silver, Olga, olika mästare 1800-talets 2 hälft, tot vikt 885 gr, varierande initialer2 800
 40Matknivar, 12 st, 15 lödigt silver (934/1000) med rostfria stålblad, Olga, stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 18502 200
 41Frukt/dessertbestick, 12 + 12 st, silver, Olga, knivar m silverblad stpl CJK Gävle 1874, gafflar stpl C G Hallberg Stockholm 1899, tot vikt 710 gr, knivblad m initialer LR3 200
 42Theskedar, 12 + 6 samt smörgåsgafflar, silver, Olga, medf 6 theskedar snarlik modell, de 12 stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1870, tot vikt 920 gr2 600
 43Vikskärm, hardwood med metallbeslag, Japan, Meiji-Taishô, brodera dekor av tranor mm, baksida klädd med sidentyg, detta Kina 1900-talets 2 hälft, h 170, tot b 220 cm700
 44Plakett, gjutjärn, dekor av regementsvapnet för Skånska dragonregementet (P 2), dia 48 cm1 100
 45Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av växtlighet mm, djup 53 cm2 400
 46Kak- resp tårtspade, silver, Olga, kakspaden med förgyllt blad stpl Gustaf Möllenborg Féron Stockholm 1858, tårtspaden stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1873, tot vikt 190 gr900
 47Uppläggningsbestick, 2 st, silver, Olga, gaffel stpl CG Hallberg Stockholm 1920, stämplad initial B, ragoutsked stpl Johan Gustaf Kihlberg, Nyköping 1869, tot vikt 240 gr1 100
 48Parti bestick med fyllda skaft, 10 del, silver, 18-1900-tal, Olga; 4 smör-, 3 pastej- samt ostkniv, sockersked samt sillgaffel, 18-1900-tal, tot vikt 480 gr1 400
 49Parti silver, 4 del, Olga, 1800-tal, bl a sockertång stpl Fredrik & Wilhelm Zethelius Stockholm 1846, tot vikt 200 gr800
 50Olson, Axel, färgetsning, Sjömannen och sirenen, sign o numr Ea 40/40, 57 x 98 cm1 400
 51Böcker; parti Adelskalendern mm350
 52Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, bricka, laminat, dekor i Nipponmönster, stplsign, l 60 cm700
 53Okänd designer för Marimekko, bricka. laminat, dekor av blad, stplsign, dia 65 cm300
 54Okänd designer för AB Förenade Möbelfabrikerna ('Förenade Möbler') Linköping, barskåp, palisander med intarsia, 1900-talets 1 hälft el mitt, inv med belysning och spegel, intarsia möjl utf på Mjölby Intarsia, plakettmärkt, b 83 cm2 600
 55Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, driven dekor av frukter och blommor, h 55 cm1 000
 56Boklund, Johan Christoffer, olja, ung italienska vid ritbord - möjl allegori över de sköna konsterna, sign München o dat 1853, 58 x 30 cm, portalformad inramning6 000
 57Nilson, Severin, olja, mor och dotter i folkdräkt, sign, 33 x 23 cm3 400
 58Nilson, Severin, olja, vinterlandskap med halländsk ryggåsstuga, sign, 35 x 45 cm2 600
 59Nilson, Severin, olja, halländskt landskap med stuga, sign, 34 x 78 cm1 700
 60Armfield, Edward, olja, terriers på råttjakt, sign, 92 x 71 cm3 800
 61Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kvinna med fjärilar, 50 x 25 cm2 400
 62Okänd konstnär, 16-1700-tal, olja, helgon, möjl St Franciscus av Assisi, 62 x 48 cm, skador, retuscher1 000
 63Haynes W (?), olja, kustparti med pojke vid båt, otydl sign, bär senare sign H H Caffieri, 23 x 70 cm-
 64Liljefors, Lindorm, olja, skator i vinterlandskap, sign, 27 x 35 cm800
 65Högfeldt, Robert, olja, skymningslandskap, sign, 33 x 41 cm-
 66Persson, Ove, olja, Bröllop i Småland, sign o dat 1977, 60 x 74 cm700
 67Nordberg, Olle, olja, Främmande, sign o dat 1974, 22 x 27 cm400
 68Brunius, Göran, olja, Ebb, sign o dat 78, 13 x 29 cm-
 69Hradil, Bela, olja, stilleben, sign, 45 x 55 cm250
 70Krüger, Einar, olja, vinterlandskap från Härjedalen, sign, 81 x 100 cm-
 71Norrman, Knut, olja, Place du Tertre, Paris, sign, 33 x 41 cm100
 72Wickström, Åke, olja, interiör, sign, 46 x 55 cm250
 73Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Svarta stolen, sign o numr 141/260, 27 x 35 cm -
 74Wichmann, Harry, olja, italiensk gatubild, Maria, sign o dat 1970, 13 x 20 cm900
 75Wichmann, Harry, olja, italiensk gatubild, Brödförsäljning, sign o dat 1971, 13 x 20 cm900
 76Wichmann, Harry, olja, italiensk gatubild, Kiosken, sign o dat 1970, 20 x 13 cm1 100
 77Wichmann, Harry, olja, På restaurant, sign o dat 1970, 13 x 20 cm900
 78Byrå, mahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 98 cm1 800
 79Spegel, bronserat trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 95 cm700
 80Piphylla, bonad björk, 1800-talets mitt, med 6 st långpipor med silvermontage, ngn def1 000
 81Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, skymningslandskap, otydl sign, 48 x 59 cm, ngn def-
 82Herrarmbandsur med länk, stål, Breitling Colt Automatic, serienummer A17035/146335 500
 83Herrfickur, 14 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5,5 cm, tot vikt 80 gr3 800
 84Herrfickur, 14 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, även innerboett i guld, dia 5,5 cm, tot vikt 90 gr7 000
 85Klockkedja, 18 k rödguld, l 24 cm, otydl sv stpl 1950, vikt 10,3 gr3 000
 86Stegräknare, vitmetall, sekelskiftet 1900, dia 4,5 cm200
 87Herrfickur, delvis förgyllt silver, 1920-tal, dia 5 cm200
 88Herrfickur, silver, sekelskiftet 1900, boett med dekor av häst, dia 5 cm700
 89Herrfickur, silver, 1800-talets 2 hälft, dia 5 cm150
 90Herrfickur, sk stinsur, vitmetall, Panamerica Philadelphia, USA, 1800-talets 2 hälft, boett med graverad dekor av ånglok, dia 6 cm200
 91Fickur, 4 st, vitmetall, 18-1900-tal, 1 Omega, 1 Exacta, detta med reliefdekor av lokomotiv, dia cirka 5 cm1 200
 92Fickur, 8 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 3,5 - 5 cm, ngn def600
 93Parti mynt, 18-1900-tal, mestadels silver, tot silvervikt cirka 200 gr800
 94Samlarplaketter, 100 st, sterlingsilver, Franklin Mint, De 100 förnämsta bilarna, i etui med äkthetsintyg och dokumentation, tot silvervikt cirka 160 gr900
 95Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax, modellnr 707, design 1905, polykrom underglasyrdekor, h 16 cm100
 96Figuriner, 1 par, porslin, Gebrüder Heubach, 1900-talets 1 hälft, stående par i rokokodräkt, h 43 cm900
 97Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande räv, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1475, h 14,5 cm800
 98Bonnesen, Carl J för Royal Copenhagen, figurin, porslin, stående isbjörn, modellnr 321, polykrom underglasyrdekor, l 15 cm, medf dito design Svend Jespersen, modellnr 2218, l 13 cm1 100
 99Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, herdepojke, polykrom underglasyrdekor, modellnr 782, h 19 cm samt Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande, virkande Amagerflicka, modellnr 1314, design 1911, polykrom under250
 100Herold Peter, för Royal Copenhagen, figuriner, 1 par, porslin, kaniner, modellnr 1691, polykrom underglasyrdekor, l 6 cm, med anka modellnr 1192 samt skrattmås modellnr 1810400
 101Nilsson, Roland K, olja, Violett stilleben, sign, 38 x 55 cm-
 102Nilsson, Roland K, olja, Skymning, sign, 66 x 55 cm-
 103Mörner, Stellan, färglito, Speglingar, sign o numr 61/310, 40 x 50 cm, ur mappen 1967-68300
 104Palmdahl, Erik Emanuel, olja, vinterlandskap, sign, 52 x 62 cm250
 105Okänd (holländsk?) konstnär, 1900-tal, olja, landsby, 40 x 50 cm300
 106Sundberg, Hans V, olja, mask, sign o dat 1962, 100 x 81 cm450
 107Sundberg, Hans V, olja, geometrisk komposition, sign o dat 1962, 70 x 100 cm600
 108Jensen, Georg, egen verkstad, Köpenhamn, tårtspade, silver, modellnr 38, design 1912, stpl 195-27, sv importstpl, l 20 cm, vikt 65 gr1 100
 109Rodhe, Johan för Georg Jensen, ragoutsked, sterlingsilver och krom, modell Konge (Acorn) design 1915, stpl Georg Jensen & Wendel Köpenhamn, l 23 cm, vikt 105 gr1 300
 110Wärff, Göran för Kosta Crystal Collection, skulptur/ljuslykta, gröntonad kristall, etikettsign, h 31 cm3 200
 111Cadovius, Poul och Fjeldsøe 'Mygge', Susanne för France & Søn/CADO, matbord, metall med emaljerad skiva, handsign o plakettsign, dia 118 cm1 800
 112Day, sir Robin för Overman, snurrstolar, 4 st, blå plast med blå textilsits på metallunderrede, 1960-tal, stplsign400
 113Ortiz Tajonar, Jesús, olja, läsande mexikansk pojke, sign o dat 1955, 51 x 40 cm, prov: inköpt i Mexiko omkr 19693 600
 114Ortiz Tajonar, Jesús, olja, mexikansk flicka med blomsterkorg, sign, 60 x 45 cm, prov: inköpt i Mexiko omkr 19693 400
 115Tobiasse, Théo, färglito, 'HC Andersen - Jean Le Lourdaud' (Dummerjöns), sign o numr 6/350, 49 x 65 cm, utförd 1978, ur mappen Un Hommage a H C Andersen, ed Börjesson700
 116Tobiasse, Théo, färglito, 'HC Andersen - Le porcher' (svinaherden), sign o numr 6/350, 49 x 65 cm, utförd 1978, ur mappen Un Hommage a H C Andersen, ed Börjesson700
 117Ångsäter, Hans, olja, Fråntagen, sign, 35 x 27 cm-
 118Picasso, Pablo, efter honom, litografi, La Danse des Faunes 1957, tryckt sign o dat 24/5 1957, 41 x 52,8 cm, synl pappersstorl 43 x 55 cm6 500
 119Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben, otydl sign, 65 x 50 cm450
 120Okänd konstnär, olja, hamnparti, sign W Jones, 40 x 50 cm-
 121Erixson, Sven X:et, akvarell, Parisisk blomsterkärra, sign o dat 1947, förlaga till färglitografien med samma namn från 1949, 21 x 26 cm, litt: Nyström nr 402 600
 122Breger, Carl Arne för Gustavsberg vattenkanna, röd plast, designad 1959, h 34 cm900
 123Emiel (Emil), Albert, olja, landskap från Bornholm, sign, 70 x 77 cm-
 124Fat, 1 par, tenn, kulhamrade, stpl Anders Falck Köping 1776, 1 m bröllopsinitialer på undersida, dia 29 cm, pålödda upphängningsringar-
 125Tilpo, Fruls, olja/akryl, Tro, Hopp och Kärlek, (Riace), sign o dat 2017, 21 x 30 cm, prov: Vinst nr 22 i Sveriges Almänna Konstförenings lotteri 20171 000
 126Förstoringsglas, sköldpadd och horn med silver(?)beslag, 17-1800-tal, l 10 cm450
 127Minsker, Lawrence för Fritz Hansen, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på metallstativ, 1 etikettsign o dat 1988, ant omlackerade350
 128Engströmer, Rolf för FAK (Kronsilver Fabriks AB), hänkelvas, tenn, funkis, amforaformad med stiliserad gravyr, stpl Stockholm 1935, h 31 cm350
 129Josephsson, Ernst, sepiateckning, porträtt möjl August Strindberg, utfört under sjukdomsperioden, sign, synl pappersstorl 34 x 21 cm, prov: inköpt på Antiquea, Stockholm 1988, kraftigt blekt-
 130Ljusstakar, 1 par, mässing Sverige, sengustavianska/empire, 1800-talets början, märkta No 15, h 25 cm300
 131Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, återuppståndelsescener, 32 x 27 cm, omf skador350
 132Borgarp, Carl-Olof för Elme, tillskr, vas/flaska, glas, dekor i röd-orange underfång, etikettsign, h 27 cm350
 133Powolny, Michael tillskr, ljusstake/bordslampfot, glaserat flintgods, dekor av putto med blommor, osign, h 21 cm-
 134Nyström, Jenny, olja, porträtt av ung kvinna, sign o dat 1916, 51 x 35 cm, engelsk pappannå med Wilhelm Beckers importetikett-
 135Stol, skuren björk, högklassigt sengustavianskt Lindomearbete, 1800-talets 1 hälft, ryggbricka med gotiska valvbågar och Prince-of-Wales-feather, sarg med skuren dekor, svängda ben, sign ant sign AGS för Anders Gunnesson, Lindomeby 4 (1771-1831)450
 136Neujd, Herman för Gustavsberg, skulptur, parian, Leendet, h 26 cm1 100
 137Thyssen, Jette, färgserigrafi med metalltryck, konkret komposition, sign, dat 1991 o numr 21/100, synl pappersstorl 33 x 32 cm250
 138Martin, Elias, roulettegravyr och linjeetsning i sepia, Trefnaden, utförd på Leicester Fields London 1770-tal, 22 x 17 cm600
 139Martin, Elias, roulettegravyr och linjeetsning i sepia, De 4 Hufvuden, utförd på Leicester Fields London 1770-tal, 22 x 17 cm600
 140Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av blommor samt av furstligt vapen, sign, h 13 cm-
 141Vielfaure, Jean Pierre, färglitografier, 2 st, kompositioner, sign, synl bildyta 37 x 25 cm-
 142Valldeby, Erling, tillskr, julängel/kandelaber till 2 ljus, bemålad gips, bet KM IF o dat 1947, h 22 cm2 200
 143Vette, bemålat trä, ejderdrake (somateria molissima), 1900-talets 1 hälft, l 38 cm1 200
 144Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, gåsfågel, l 42 cm1 200
 145Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, andfågel, l 33 cm500
 146Vette, skuret och delvis bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, andfågel, l 31 cm, orangrepp, slitage-
 147Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, akvarell, romanticerande landskap med staffagepersoner, sign A Sauvage 1831, synl pappersstorl 33 x 33 cm-
 148Snedklaffsekretär, Skåne/Danmark, 1800-talets 1 hälft, intarsiadekor av kompassrosor, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 125 cm-
 149Garcia, Fulgencio för Lladrķ, figurin, delvis glaserat stengods, Aldeana a La Fuente (Aldeana vid brunnen), design 1971, h 47 cm600
 150Okänd designer, figurin, parian, putto med skrivblock - allegori över skrivkonsten, h 25 cm450
 151Okänd designer för Grann & Laglye, vas, slipad kristall med silvermontage, sk skönvirke, kulhamrad dekor, stpl Köpenhamn 1927, h 27 cm, ägargravyr700
 152Brevpress, vit marmor, 1800-tal, dekor av ägg på rektangulär sockel, l 12 cm100
 153Wall, Tom, fotografi, Key Note, sign o dat 2008, synl pappersstorl 40 x 30 cm100
 154Okänd finsk (?) konstnär, akvareller, 3 st, figurkompositioner, otydl sign o dat -62, 17 x 15 - 20 x 14 cm-
 155Leksak, plysch, Steiff, 1900-talets mitt, leopard, l 55 cm-
 156Leksak, plysch, Steiff, 1900-talets mitt, stenbock, h 26 cm100
 157Leksak, plysch, Steiff, 1900-talets mitt, ekorre, h 16 cm-
 158Leksak, plysch, Steiff, 1900-talets mitt, hundvalp. h 16 cm100
 159Leksak, plysch, möjl Steiff, 1900-talets mitt, giraff, h 45 cm-
 160Okänd finsk (?) konstnär, olja, stadsbild i vinter, otydl sign, 18 x 28 cm-
 161Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj, böjträ med brun skinnklädsel Poem (senare Poäng), design 1972100
 162Friberg, Roj, blandteknik, vågor, sign, 18 x 21 cm1 700
 163Ordenstecken för frimurare, förgylld metall, Frankrike, 1900-tal, i form av stjärna med devis Justice Alsace Lorraine France, dia 5 cm300
 164Vas, silver, ant Persien, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, oid silverhalt och stpl, h 14 cm, vikt 100 gr250
 165Ved/koksbehållare, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av akantus, ansiktsmaskaron mm, l 44 cm350
 166Qvarsebo, Mikael, olja, Imaginärt porträtt, kvinna, sign även a tergo, 35 x 27 cm1 100
 167Citruspress, nysilver, Christofle, Paris, 1900-talets 1 hälft, l 21 cm400
 168Okänd designer,1900-talets början, vas, keramik, dekor av blå, delvis kristallin glasyr, h 23 cm-
 169Lockstop, 3 st, tenn, 1800-talets 1 hälft, dekor av blommor, medaljonger mm, h 19 cm, sprickor, bucklor100
 170Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets mitt el 2 hälft, dekor i Kantonemalj, h 21 cm250
 171Okänd konstnär, olja, fiskare på båt, otydl sign, 45 x 65 cm100
 172Okänd designer för Vetri Murano, 1960-70-tal, bordslampa, vit glasmassa, äggformad, etikettsign, h 32 cm900
 173Weinberg, Gunnar, olja, skärgårdslandskap, sign, 24 x 37 cm-
 174Krus, 4 st, flintgods, 1800-talets 2 hälft, Egersund, Gustavsberg mm, dekor av Brudefolge fra Söndmor, Kongl Djurgården, Gustav Vasa samt sk Sjuhundakrus, h 13 - 16 cm, sprickor, nagg350
 175Matta, semiantik persisk galleri, 305 x 80 cm450
 176Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, relief, bemålad gips, Madonnan och Barnet, oid sign, h 35 cm450
 177Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, timglasformad, sign, h 26 cm300
 178Holst, Sören för Fredericia Stolefabrik, soffbord med klaffar, ek, modellnr 5396, l 150 cm-
 179Herrarmbandsur, stål, Zentima Automatic1 400
 180Khukri i balja, smide, ben och mässing, ant Indien, 1900-talets 2 hälft, tot l 40 cm-
 181Fossil fisk; Dapalis Macrurus, Oligocen omkr 35 Mfkr, fyndort Cereste, Provence, Frankrike, l 7,5 cm200
 182Skulptur, gulglaserat lergods, Cognac Renault, i form av heraldiskt lejon i krona, h 29 cm-
 183Zelig, Louis, olja, kvinnor, sign, 46 x 38 cm-
 184Soffa, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, l 209 cm, ett ben med skada-
 185Fåtölj, ljus björk, 1920-30-tal-
 186Magnus, Carl, olja, Hommage ā Kennedy, sign o dat nov 1963, 50 x 35 cm600
 187Wärff, Ann för Boda, servisdelar, glas, Druva/Grape, etikettsign-
 188Linnqvist, Hilding, teckning, fåraherde i Chinon, sign o dat 1921, synl mått 30 x 47 cm, pappersreva-
 189Norrman, Lars, färglitografier, 4 st, Charlie Rivel med gitarr och stol, samtl sign o numr 67/310, synl pappersstorl 13 x 16 cm, samramade100
 190Vas, porslin, Royal Copenhagen, Langelinie - polykrom underglasyrdekor av Den Lille Havfrue, h 17 cm100
 191Barometer, skuret och förgyllt trä, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900, h 52 cm100
 192Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med mässingsmontage, dekor i rött underfång samt av påklippta ringar, sign o numr RD1304, h 30 cm300
 193Tallrik, fajans, 1700-tal, dekor av blomsterhorn i starkeldsfärger, oid sign SC (?), dia 24 cm250
 194Nylund, Gunnar för Strömbergshyttan, vas, glas, dekor av luftbubblor, osign, h 26 cm350
 195Jultallrikar, 10 st, porslin, Meissen, blå underglasyrdekor, dia 26 cm400
 196Reynolds, Lee, olja, japanskt landskap, sign, 80 x 120 cm-
 197Lind, Axel, olja, byggnad i landskap, sign, 46 x 38 cm-
 198Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919, utg 1924 av Föreningen för Grafisk Konst, synl pappersstorl 28 x 21 cm150
 199Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Hammarplast, papperskorg, ljusblå plast, etikettsign, h 38 cm300
 200Olson, Axel, färglito, trädgård, sign o numr 9/190, 33 x 49 cm100
 201Sundberg, Per B för Orrefors, vas, glas, organisk form, Move, sign, h 23 cm2 000
 202Halvbord, 1 par, valnöt och svärtat trä, oscarianska, 1800-talets slut, b 107 cm100
 203Brevkniv, förgylld mässing och trä, sekelskiftet 1900, i form av Sri Lankesiskt ceremoniellt svärd, sk Kastane, dekor av lejonhuvud, akantus mm, l 33 cm-
 204Hägg, Jacob, efter honom, litograferad plansch, Pansarbåten Sverige, utg av Svenska Pansarbåtsföreningen 1914, synl pappersstorl 33 x 46 cm-
 205Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas, dekor av luftbubblor, h 13 cm400
 206Just Andersen, Ib, egen verkstad, coasters, 6 st, tenn, graverad dekor av djur, dia 8 cm150
 207Olofsson, Pierre, färglito, komposition, sign m dedikation, 18 x 83 cm2 600
 208Tobiasse, Théo, färglito, Le don de la Thora, sign o numr 34/135, 45 x 60 cm-
 209Fritz, Max för Rosenthal, figurin porslin, Wire-haired terrier, modellnr 1243, designad 1933, h 16 cm600
 210Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Tax, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1131, h 5 cm-
 211Palmqvist, Sven för Orrefors, vaser, 3 st, glas, dekor i stålblått underfång, sign o numr, h 29 - 39 cm200
 212Taipaleenmäki, Jussi, färglito, En spelmans jordafärd 1, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 137/190, 44 x 61 cm-
 213Taipalenmääki, Jussi, färglito, golfspelare, sign HC o numr 22/25, 35 x 47 cm250
 214Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Till min syster, sign o numr 77/190, 61 x 44 cm, glas def-
 215Hänge med kedja, 18 k rödguld med briljantslipade diamanter och röda stenar, tot vikt 6,5 gr1 700
 216Ring, 14 k rödguld med briljantslipade diamanter och röda stenar, vikt 6 gr2 200
 217Örhängen, 1 par, 14 k rödguld med briljantslipade diamanter och röda stenar, tot vikt 4,1 gr1 300
 218Hänge med kedja, 18 k rödguld med briljantslipade diamanter samt gröna och violetta stenar, tot vikt 9,5 gr2 600
 219Armband, 18 k rödguld med briljantslipade diamanter samt gröna och violetta stenar, vikt 10 gr2 600
 220Ring, 18 k rödguld med briljantslipade diamanter samt gröna och violetta stenar, vikt 5 gr1 600
 221Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med briljantslipade diamanter samt gröna och violetta stenar, tot vikt 4 gr1 500
 222Olson, Axel, färgetsning, 'Vindfläkt', från mappen 'Vila och vaka' ed GKM, sign EA, 33 x 52 cm700
 223Okänd designer för Rörstrand, golvvas, lysterglaserat flintgods, jugend/art-déco, omkr 1920, h 42 cm500
 224Matta, old Ghom, 75 x 55 cm, inramad1 200
 225Okänd fransk konstnär, 1800-talets 2 hälft, oljetryck, 3 st, Le Noces du Chasseur, Retour de la Chasse samt Le Convoi Funčbre du Chasseur, synl pappersstorl 32 x 41 cm, i samtida, rikt skurna träramar1 000
 226Lindberg, Stig, väggplatta, glaserat stengods, Pippi Långstrump, sign, 32 x 34 cm2 200
 227Alberius, Olle för Uppsala Ekeby, väggplakett, delvis glaserat lergods, dekor av blomma, modellnr 6033, 29,5 x 29 cm800
 228Holzer-Kjellberg, Friedl för Arabia, miniatyr, celadonglaserat stengods, dekor av krackelyrer, sign, h 9 cm1 100
 229Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kaffeburk, flintgods med teaklock, Kaffe Kvarnen, ur serien Vår lilla stad, h 15 cm700
 230Nylund, Anita för JIE, Gantofta, smörask, flintgods med teaklock, Majas Mejeri, ur serien Vår lilla stad, h 11 cm350
 231Nylund, Anita för JIE, kakburk, flintgods med teaklock, Bedas Bageri, ur serien Vår lilla stad, h 11 cm450
 232Nylund, Anita för JIE, Gantofta, theburk, flintgods med teaklock, Theo Thungs Thehus, ur serien Vår lilla stad, h 14 cm600
 233Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod, ur serien Vår lilla stad, h 14 cm500
 234Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kaffeburk, flintgods med teaklock, Kaffe Kvarnen, ur serien Vår lilla stad, h 15 cm450
 235Nylund, Anita för JIE, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', h 11 resp 15 cm450
 236Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulpturer/brevpressar, 2 st, glas, Spiral, dekor i blått underfång, sign, l 10 resp 15 cm700
 237Aesculapskålar, 2 st, brons resp brons och mässing, oid stpl BS resp MK samt Trelleborgs (?) stadsvapen, h 14 cm600
 238Ander, Gunnar för Alsterbro el Lindshammar, tillskr, vas, glas, dekor i gult underfång, h 28 cm400
 239Ander, Gunnar för Lindshammar, vas, glas, dekor i olivgrönt överfång, etikettsign, h 32 cm300
 240Vallien, Bertil för Boda/Åfors, vaser, 1 par, koboltfärgad glasmassa, h 17,5 cm600
 241Vallien, Bertil för Boda/Åfors, lockaskar, 1 par, koboltfärgad glasmassa, h 18 - 19 cm450
 242Vallien, Bertil för Boda/Åfors, lockaskar, 1 par, koboltfärgad glasmassa, h 15 cm, 1 etikettsign450
 243Vallien, Bertil för Boda/Åfors, 7 del glas, koboltfärgad glasmassa; 2 + 1 lockaskar, 3 kannor samt burk, h 8 - 20 cm800
 244Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, ljusstakar, 8 st, nysilver, sign, h 6 cm-
 245Sarpaneva, Timo för Iittala, vas, glas, Finlandia, design 1964, sign o numr 3360, h 15 cm-
 246Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, thekanna, koppar och mässing, lockknopp och handtag i palisander, 1950-tal, stplsign, h 18 cm1 100
 247Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, thekanna, koppar, lockknopp och handtag i palisander, 1950-tal, stplsign, l 26 cm900
 248Auböck, Carl för Illums Bolighus, skålfat, mässing med palisanderhandtag, 1950-tal, stplsign, l 26 cm500
 249Frank, Kaj för Iittala, skål, glas, dekor av luftbubblor, sign, h 8 cm350
 250Koppel, Henning för Georg Jensen, bestick, 12 + 4 st, rostfritt stål med brun plast, Strata, design 1975200
 251Paolozzi, sir Eduardo för Rosenthal Studio Line, väggplakett, parian, geometrisk komposition, tryckt sign, dat 1978 o numr 641/3000, 34,5 x 34,5 cm, baksidans upphängningsring med nagg700
 252Smith, Paul för Stelton, skålar, 3 + 1, rostfritt stål och emalj, DOT, design 2010, tryck sign, dia 11,5 resp 14 cm500
 253Arnoldi, Per, multipel, laminat, 'Hat' - A handmade multiple by Per Arnoldi, sign o numr 37/40, 29,5 x 29,5 cm-
 254Underfat, 6 + 6 st, teak, Danmark, 1950-tal, 6 sign Morsbak, dia 27,5 cm600
 255Citron-Tengborg, Gabi för JIE, Gantofta, väggrelief, delvis glaserat lergods, dekor av blommande kastanj, sign, 30 x 30 cm-
 256Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), efter honom, fat, porslin, Chat et oiseau, tryckt sign, även sign o dat 2001 a tergo, dia 35 cm1 200
 257Hellsten, Lars för Skruf, skålfat, gjutet glas, dekor av viking, etikettsign, sign o dat 1974, 20 x 20 cm-
 258Hornsleth, Kristian (von), T-shirt, serigrafi på beige bomull, An Najaf 2003, stl L-
 259Hornsleth, Kristian (von), T-shirt, serigrafi på svart bomull, An Najaf 2003, stl XL-
 260Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, harpälsglaserat stengods, sign, l 19 cm250
 261Londi, Aldo, egen verkstad Bitossi, skål, glaserat stengods, dekor i Rimini-Blue-glasyr, dia 21 cm150
 262Larson, Lisa, Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, Syd, ur serien All Världens Barn 1974, h 12 cm600
 263Okänd designer, matta, vävd ylle, 240 x 160 cm-
 264Moretti, Carlo, egen verkstad, Murano, vaser, 1 par, glas, dekor i silver, etikettsign, h 20 cm350
 265Olsson, Kenth, akvarell, hus i landskap, sign, synl pappersstorl 22 x 30 cm100
 266Lundberg, Bertil, färgetsning, Efter tystnaden, sign, dat -73 o numr 30/175, 63 x 49 cm350
 267Manessier, Alfred, färglito, Komposition II, sign o numr 92/99, synl pappersstorl 55 x 75 cm450
 268Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn Stockholm, gardinkappa, bomull, Anakreon, 380 x 40 cm1 100
 269Höglund, Karl, färglito, Nattklubb, sign o numr 16/290, 53 x 57 cm-
 270Coignard, James, färetsning med carborundum, komposition, sign o numr 35/60, 49 x 37 cm400
 271Sjööberg, Bo, olja, stilleben, sign, 45 x 65 cm400
 272Okänd konstnär, akryl, konkret komposition, a tergo otydl sign o dat 03, 80 x 60 cm450
 273Morris, Robin, färglito, The Dance, sign o numr 259/350, synl pappersstorl 71 x 49 cm600
 274Borgström, Maria, akvatint, Gåtan, sign, dat 92 o numr 6/30, 50 x 65 cm-
 275Åberg, Jan, relief, delvis bemålad koppar med collage, Den sista fågeln (Tylön), sign o dat 2004, 22 x 29 cm1 000
 276Castiglioni, Achille för Alessi, askfat, 3 st, rostfritt stål, Spirale, design 1986, dia 12 cm-
 277Okänd designer för Kirby, Beard & Co, Paris, flasköppnare, bemålad metall, Ducky, stpl, l 12 cm, visst slitage450
 278Okänd designer, ant för Kirby, Beard & Co, Paris, flasköppnare, bemålad metall, Ducky, stpl Paris, l 12 cm, visst slitage350
 279Just Andersen, Ib, vas, patinerad brons, modellnr 2360, sign, h 17,5 cm700
 280Wirkkala, Tapio för Kulltakeskus OY, skål, rostfritt stål, sign, l 30 cm, i originalförp400
 281Wejsfelt, Sven för Gustavsberg Studio, vas, celadonglaserat stengods, sign m studiehand, bet Castrol o dat 1981, h 13 cm, medf utställningskatalog numr 85/100600
 282Wejsfelt, Sven för Gustavsberg, glasyrprover, 6 st, stengods, sign, h 8 cm, medf utställningskatalog numr 90/100, ngn smärre nagg-
 283Okänd designer, tidskriftsställ, palisander med textilklädsel, 1960-tal, l 50 cm-
 284Korkskruv, Peugeot Baltaz, modell Dark, oanvänd i originalförp200
 285Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa, sign o numr 4125-135, 1950-60-tal, etikettsign, dia 23 cm-
 286Ehrner, Anna för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor av luftbubblor, sign o numr 67661, h 12,5 cm-
 287Okänd designer, bokstöd, 1 par, blå resp svart laminat, handsign FS samt stpl FS Design Sweden 1992, h 15 cm250
 288Ballin, Mogens, handspegel, tenn, jugend, 1900-talets början, sign, l 28 cm450
 289Picasso, Pablo, efter honom, för Undefa, kakelplatta, Corrida, tryckt sign, 20 x 20 cm100
 290Vagnby, Viggo, efter honom, näsduk/textil, Wonderful Copenhagen, 27 x 29 cm, oanv i originalförp-
 291Reuterswärd, Carl Fredrik, litografi, Nära skjuter ingen Liljefors, (fiktivt) utg av Hararnas Riksförbund, sign, 54 x 71 cm, ngn marginalfläck-
 292Huber, Alexius, relief, aluminium (?), komposition, sign o dat 69, 48 x 30 cm-
 293Champagnekylare, 2 st, aluminium, Perrier-Jouët, 1900-talets 2 hälft, h 20 resp 21 cm300
 294Damfickur, 2 st, silver, 1800-talets 2 hälft resp 1900-talets början, dia 3 resp 3,5 cm100
 295Råttsvanssked, silver, 16-1700-tal, plant skaft med snibbar, otydl spl och initialer, l 19 cm, vikt 50 gr-
 296Kanna, silver med svärtat trähandtag, Frankrike, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, mästarstpl för Alphonse Debain, h 15 cm, vikt 235 gr600
 297Lockdosor, 4 st, silver, 1800-tal, 1 luktdosa, Holland 1800-talets 2 hälft, 2 luktdosor Sverige 1800-tal, l 3,5 cm (inv galler sakn samt 1 ostpl orientalisk (?), dia 4 cm, tot vikt 70 gr800
 298Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter, sign, oid gjutarsign CSN (?), dia 27 cm400
 299Skulptur, patinerad metall på travertinsockel, art-déco, 1920-tal, dekor av antiloper, l 37 cm600
 300Herrfickur, silver, 1800-talets 2 hälft, guillocherad boett, dia 4,5 cm100
 301Westman, Marianne för Rörstrand, burk med lock, porslin, Picknick, design 1956, h 14 cm400
 302Westman, Marianne för Rörstrand, fat, porslin, Picknick, design 1956, l 42 cm1 000
 303Westman, Marianne för Rörstrand, sås- resp mjölkkanna, porslin, Picknick, design 1956, h 10 resp 15 cm700
 304Westman, Marianne för Rörstrand, ugnsform resp karott med lock, porslin, Picknick, design 1956, l 23 resp 30 cm, karott med smärre missfärgn350
 305Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, porslin, Picknick, design 1956, l 15 cm400
 306Backström, Monica för Boda, värmeljusstakar, 5 st, glas, dekor i förgyllt underfång, etikettsign, dia 10 cm150
 307Okänd designer, 1950-60-tal, matbestick, 18 st, stål och svart plast, Ria-Bestick, i originalförp150
 308Lassen Peter J för Montana, vägg/stereohylla, vit laminat, urtag för sladd, l 42 cm300
 309Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 + 2, chamotterat stengods, genombruten dekor, sign, h 11 resp 13 cm250
 310Stockum, Ingvar för Futura möbler AB, Tibro, soffa, 3-sits, palisander med lös, gul textilklädsel, l 200 cm-
 311Stockum, Ingvar för Futura möbler AB, Tibro, soffa, 2-sits, palisander med lös, gul textilklädsel, l 140 cm1 100
 312Okänd designer för Myrskylä OY, matbord samt 4 stolar, fur, 1970-tal, bord dia 99 cm, etikettsign100
 313Okänd design, 1950-60-tal, blombord, 1 par, ek med svart laminat, l 80 cm, slitage1 000
 314Okänd designer, 1960-tal, soffbord, teak med utdragbar melaminskiva, l exkl utdrag 142 cm250
 315Fridhagen, Bernt för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skåp, teak, brännstpl o dat 1961, underdel med 2 lådor och 2 dörrar, överdel med 2 dörrar, b 1052 000
 316Okänd designer 1950-60-tal, sideboard, ek, front med 3 skåpsdörrar, l 179 cm900
 317Sandström, Yngvar för Säffle Möbelfabrik, soffbord, teak och ek, 1950-60-tal, brännstpl, l 150 cm-
 318Okänd designer, 1960-70-tal, blomsterbord, bonad ek med 2 lösa kopparinsatser, l 75 cm250
 319Okänd designer, 1970-tal, bänk, ljus fur, l 130 cm150
 320Okänd designer, 1950-60-tal, matbord, teak och ek, 1 löstagbar klaff, tot l 125 cm, smärre def100
 321Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, Summer Breeze, dekor i blått och grönt underfång, h 31 cm, osign300
 322Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, glas, dekor i blå-grönt underfång och luftbubblor, sign o numr 57945, h 12 cm-
 323Wärff, Göran för Kosta Crystal Collection, skulptur/ljuslykta, kristall, h 20 cm400
 324Palmqvist, Sven för Orrefors, vaser, 2 st, glas, dekor i stålblått underfång, sign o numr, h 24 resp 28 cm100
 325Augustsson, Börne för Åseda Glasbruka, vaser, 3 st, klarglas, sk Börnevaser, organisk form, h 10 - 21 cm-
 326Davids, Anna, olja, Ménage ā quatre, sign, 40 x 40 cm100
 327Olson, Erik, färglito. Komedianterna, sign, dat -55 o numr 60/260, 49 x 44 cm1 200
 328Norryd, Mats, färglito, 'Vals i Valparaiso'', ur 'Taubemappen', sign, numr 200/300 o dat 74, 50 x 66 cm-
 329Jonson, Sven, färglito, Fragmentarisk natt, sign o numr 36/360, 60 x 90 cm400
 330Qvarsebo, Mikael, färglitografi, fågelmannen, sign provtryck, 65 x 26 cm-
 331Baques, Josep, färglito, stilleben, sign o numr 25/250, 36 x 53 cm600
 332Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Visa i Molom, ur Alf Hambes Värld, sign o numr 259/290, 33 x 45 cm150
 333Matsedel, Svenska Amerika Liniens M/S Gripsholm 20 augusti 1933 samt drinklista, Restaurants Longchamps New York 1940-50-tal, medf reklamfaksimilie Golden Shred800
 334Matsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj böjträ och sadelgjord, 'Eva', brännsign3 600
 335Matsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj böjträ och sadelgjord, 'Eva', design 19412 600
 336Malmsten, Carl för Liljeholmens, ljusstake nr 7, bonat trä, etikettsign, h 13 cm-
 337Larson, Lisa, äggkoppar, 3 st, glaserat stengods, i form av hönor, h 8 cm400
 338Lundin, Ingeborg för Orrefors, vit/starkvinglas 8 st, 'Silvia', design 1957, h 11,5 cm, ngn nagg350
 339Utrillo, Maurice, efter honom, litografi, Rue de L'Abreuvoir ā Montmartre, 1927, ur Tableaux de Paris, ed Émile-Paul Frčres, Paris, 14,2 x 19,5 cm, etikett från Riks förbundet för Bildande Konst-
 340Poster, fotografisk reproduktion, Christian Berg och hans målarvänner från 20-talets Paris, Mjällby Konstgård uå, 70 x 50 cm100
 341Ring, 18 k vitguld med briljantslipad diamant om 0,02 ct enl gravyr, sv importstpl, vikt 2,3 gr600
 342Ring, 18 k vitguld med 5 facettslipade safirer, utl stpl, vikt 2,5 gr, klippt500
 343Ring, 14 k rödguld med cabochonslipad karneol (?), utl stpl, vikt 2 gr250
 344Ring, 18 k rödguld med pärla, egyptiska stpl, vikt 1,8 gr250
 345Ring, 18 k vitguld med pärla samt 8 åttkantslipade diamanter om tot 0,05 ct enl gravyr, vikt 3,9 gr, 1 diamant sakn900
 346Hänge med kedja, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant, sv importstpl, tot vikt 3 gr800
 347Hänge med kedja, 18 k vitguld med pärla samt 6 briljantslipade diamanter om tot 0,12 ct enl gravyr, sv importstpl, tot vikt 4,5 gr1 100
 348Hänge med kedja, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant, tot vikt 5 gr1 300
 349Hänge, 18 k rödguld, hjärtformat, vikt 0,7 gr250
 350Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås, sv importstpl, l 56 cm400
 351Ryskt kejserligt militärt märke, silver, examensmärke från Kejserliga Militärakademien, stpl kyrilliskr LZ St Petersburg omkr 1900, h 5,5 cm2 800
 352Ryskt, kejserligt militärt märke, förgylld brons med svart och röd emalj, 18th Dragoon Seversky King Christian IX (the Danish Regiment), Kaukasiska Kavalleridivisionen, stpl Eduard Johann Kortman, St Petersburg, h 45 mm8 500
 353Samovar med droppskydd, mässing med trähandtag (2 sakn), Ryssland, sekelskiftet 1900, oid sign Sakarov, h 52 cm1 300
 354Wrangel von Brehmer, Jurgen, olja, Skogsparti 'Från Fontainebleau', sign o dat 33, 60 x 75 cm, prov: konstnärens familj-
 355Wrangel, Isabella, gouache, kustparti, sign, synl pappersstorl 20 x 28 cm, prov: konstnärinnans familj250
 356Tallrik, fajans, 17-1800-tal, dekor av nejlikor i koboltblått, profilerat brätte, dia 24 cm-
 357Breuer, Marcel, efter honom, stolar, 5 st, krom och lackerat trä med rottingklädsel, modell B 32, 'Cesca', benskydd sakn delvis, modellen är uppkallad efter Breuers dotter Francesca1 500
 358Fickur vitmetall, England, George III, 1700-talets 2 hälft, urverk i förgylld brons sign J Richards Liverpool o numr 3034, dia 4,5 cm, slitage, urtavla m emaljdef700
 359Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1735-96), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, dia 23 cm-
 360Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1735-96), dekor av trana, pioner mm i famille-rose-färger, dia 23 cm, obet nagg1 000
 361Tallrikar 1 par, porslin, Kina Qianlong (1735-96), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, dia 23 cm1 100
 362Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor i Willow-mönster, dia 15 cm600
 363Bärtallrikar, 3 st samt lock, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor i Willow-mönster mm, medf kaffekanna, 1900-talets början, ngn skada el lagn300
 364Tallrikar, 3 + 1 + 1, porslin, Kina Qianlong (1735-96), dekor av landskap, pioner mm i famille-rose-färger, dia 22 - 23 cm, lagningar, skador100
 365Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm i Kantonemalj, h 25 cm200
 366Takkrona, mässing med lövformade, delvis svagt färgade prismor, sk burkrona, 1910-20-tal, rokokostil, h 65 cm2 200
 367Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, flicka med hundar, i svärtad och försilvrad originalram, tot mått 40 x 46 cm600
 368Okänd konstnär, 1800-tal, olja, påklädningsscen, kopia efter äldre förlaga, sign Wanders (?), 31 x 36 cm, krackelyrer-
 369Engström, Albert, mjukgrundsetsning, porträtt av Knut Stangenberg (Stang), sign, 98 x 123 mm-
 370Salongsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, oval skiva på 4 cabrioleben, l 125 cm100
 371Masker, 2 st, skuret trä och hår (tagel?), Topeng, Bali, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm-
 372Parti smycken och bijouterier, bärnsten (?) mm100
 373Parti, delvis äldre, smycken och bijouterier, delvis silver250
 374Bok; Svenska Slott och Herresäten, ny samling; Södermanland, Skåne, Öland mm, Stockholm 1934, folio, skinnb100
 375Krus med hänkel, glaserat stengods, 1800-tal, h 45 cm350
 376Czízy, Béla, akvarell, ungersk landsby, sign o dat 1944, synl pappersstorl 25 x 35 cm-
 377Aronson-Liljegral, Martin, parti etsningar, medf div teckningar och grafik100
 378Ålljuster, 2 st samt -tång, smide, 1900-talets början, l 20 - 40 cm-
 379Tittskåpsbild, handkolorerad, Vue perspective du Bassin et Parc de la Marine du Havre, synl pappersstorl 28 x 40 cm, möjl senare avdrag-
 380Okänd holländsk konstnär, 1900-talets början, holländskt kanalparti, 45 x 90 cm-
 381Matta, semiantik Hamadan (?), 350 x 250 cm800
 382Matta, semiantik Ersari (?) med bönenisch, 105 x 80 cm, slitage100
 383Matta, semiantik Hamadan galleri, 335 x 85 cm350
 384Matta, semiantik Pakistan Bochara, 250 x 160 cm350
 385Matta, old Teheran (?) med silkeinslag, 270 x 155 cm, ngt slitage1 100
 386Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, matta, rölakan, Porslinsmattan, design 1932, tillv efter 1941, 305 x 220 cm, omf skador, stort hål5 000
 387Fartygsmodell, bemålat trä och textil, kustseglare, Danmark, 1900-talets 1 hälft, l 80 cm900
 388Hughes-Stanton, sir Herbert Edwin Pelham, olja, Tay Point Ferry (Firth of Forth), sign, 46 x 61 cm1 600
 389Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, Hubertusjakt, 46 x 54 cm900
 390Bennett, William, akvarell, kustparti med båt, sign o dat 1850, synl pappersstorl 38 x 54 cm-
 391Golfklubbor, 2 st, hickoryskaft och järn, 1900-talets 1 hälft, l 90 resp 110 cm, slitage600
 392Parti kaffeskedar, silver, bl a 12 st modell Tele, stpl Brødrene Mylius Kragerø, tot vikt 205 gr700
 393Collier, odlade, barocka, delvis blåtonade pärlor med silverlås, l 41 cm100
 394Parti smycken och bijouterier; pärlor, silver, bärnsten mm250
 395Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 21 cm800
 396Assietter, 13 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17,5 cm2 600
 397Kaffekoppar, 14 st, underfat 13 st, gräddkanna samt sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond3 400
 398Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med docka, modellnr 3539, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm100
 399Figurin, skuret elfenben på träsockel, 1800-talets 2 hälft, stående Flora, h 16 cm, lagn, nagg700
 400Sockerskål med lock, nysilver, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 27 cm, medf strösked350
 401Jensen, Georg samt Malinowski, Arno, bägge för Georg Jensen, örhängen, 2 par, silver, modellnr 50A resp115, 1900-talets 1 hälft, 1 skruvplatta sakn500
 402Parti smycken och bijouterier, delvis silver, bl a silverbrosch Kalevala Korhu500
 403Parti delvis äldre klockor mm, savonett, förgylld mässing, illinois Watch Co, sekelskiftet 1900, fickur, förgylld mässing, South Bend, herrarmbandsur Omega Seamaster, armbandsur art-déco, Waltham mm, slitage3 200
 404Parti minnesskedar mm, silver och emalj, tot vikt 210 gr500
 405Theskedar, 6 st, silver, blandmodell, stpl Fredrik Holm Helsingborg 1875, tot vikt 125 gr, initialer JK500
 406Fartygsmodell, bemålat trä och plåt, 1900-talets 1 hälft, SS Malaya, l 58 cm700
 407Blyglasfönster, 1 par, kopparinfattade, jugend, 1900-talets början, dekor av stiliserade blommor, 41 x 26 cm, ngn smärre spricka250
 408Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Blekinge Skärgård, sign, 30 x 40 cm100
 409Soffa, valnöt, oscariansk, 1800-talets slut, l 231 cm-
 410Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap, sign TT (?), a tergo etikett T Tollet, 41 x 51 cm150
 411Uppsatsskål, porslin, von Schierholz, 1900-talets mitt, dekor i kobolt och guld, h 21 cm150
 412Okänd designer, sekelskiftet 1900, bordsfotogenlampa, brun lergodsmassa och gul glasmassa med metallmontage, dekor av stående sjöman, oid sign PGW (?), h inkl vit glasskärm 57 cm, sydväst med mindre lagn100
 413Cardon, Antoine, roulettegravyr, Gustavus Adolphus IV, 1807, pappersstorl 28 x 24 cm250
 414Bellin, Jacques-Nicolas, karta, kopparstucken, Isl'd of Harmuz or Ormus, omkr 1750, pappersstorl 20 x 26 cm100
 415Parti diverse; skyttemedalj för uniform, silver, 1800-tal, rosetter 2 st för Svärdsorden resp Svärds-, Nordstjärne- och Vasaorden samt medalj brons, Kungliga Konst och Industriuställningen Stockholm 1909300
 416Parti dalahästar, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft till mitt, h 7 - 26 cm1 900
 417Ljusstake, driven mässing, sk Blekingestake, 1700-tal, spiralvriden stam på oktogoal fot, dekor av blommor mm, h 24 cm1 200
 418Meinhardt, Walther, olja, Bag en bondegaard, sign o dat 1930, 52 x 68 cm150
 419Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, praktfat, lövträ, glödristad dekor efter Rembrandt, vapensköldar samt devis: Hurra för humle, hurra för malt, de äro lifvets krydda och salt, dia 52 cm700
 420Frimärksalbum med frimärken, hela värden, bl a Olympia100
 421Parti, delvis äldre fotografier, vykort mm150
 422Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900, mestadels topografi600
 423Matbesticksuppsättning, 65 del, nysilver, Haga, stpl J L Hultman Stockholm150
 424Champagnekylare, 3 st, aluminium, 1900-talets 2 hälft, bl a Paul Boucuse, h 21 cm400
 425Okänd designer för Hovmantorp, vinglas, 9 st, h 29 (!) cm700
 426Okänd designer för Ulferts, Tibro, hyllmöbel, teak, 1950-60-tal, 3 sektioner varav 2 med hyllplan och 1 med skåpssektion, underdelar med skåpsdörrar och lådor, etikettsign, h 174, tot b 302 cm, smärre def-
 427Askfat, porslin, Svenska Amerika Linien, 1900-talets 1 hälft, dia 12 2m-
 428Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbräda, porslin, Eden, design 1960, l 37 cm200
 429Spegel, mahogny, Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, h 111 cm, underdel kortad350
 430Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 55 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)-
 431Kurlberg, Tore, olja, Skärhamnsfjorden, sign o dat 1960, 52 x 72 cm1 800
 432Armstolar, 1 par, valnöt, England, regency 1800-talets 1 hälft, slitage, lagn-
 433Buddha, ben på träsockel, 1900-talets mitt, h 6 cm100
 434Trumset, 7 del, Stagg, medf trumpall samt trumstockar700
 435Nattljusstakar, 1 par, mässing Skultuna Bruk No 33, 1800-talets mitt, h 13 cm250
 436Piedestal, svarvat, lackerat och bronserat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 118 cm250
 437Piedestal, skuret, vitlackerat och bronserat trä, modern tillv, h 70 cm250
 438Kolonnskåp, mahogny, modern tillv, h 72 cm-
 439Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss, Arabiska halvön, 1900-talets mitt, oid sign, tot l 29 cm100
 440Skulpturfragment, terrakotta, ant pre-columbianskt, möjl Teotihuacan, h exkl sockel 4 cm100
 441Bridgebord, bonad björk, 1900-talets mitt, sammanfällbart, 90 x 90 cm-
 442Westman, Marianne för Rörstrand, thekanna samt 12 koppar med fat, porslin, Annika, prod 1972-81300
 443Okänd designer, soffa, 3-sits, vit linne(?)klädsel på svarvade ben, l 190 cm150
 444Volther, Poul M för FDB Møbler, armstol, ek med svart konstläderklädsel, brännstpl, smärre def800
 445Figurin, metall, Indien, 1900-tal, dubbelsidig Ganesha/demon, h 9 cm-
 446Schenk, Pieter, kopparstick, cirka 40 st, bataljkartor mm, ur Theatrum bellicum, incipiens a Carolo II... Amsterdam omkr 1712, pappersstorl cirka 17 x 20 cm-
 447Drickabackar, 3 st, bemålat trä, Faxe, 1900-talets 1 hälft, l 41 cm500
 448Ölbackar, 3 st, bemålat trä, Harboe, 1900-talets 1 hälft, l 41 cm800
 449Vitrinskåp/dockskåp, bonad fur, sekelskiftet 1900, inv tapetserat, h 75 cm, slitage1 200
 450Okänd designer för Reijmyre, glasservis, 8 (!) lådor, lancettslipad dekor1 900
 451Rainals, Roland von, olja, Ytterskärgård, sign, 54 x 65 cm100
 452Bergling, John, olja, Skånegård, sign, 62 x 89 cm-
 453Johansson, Rune S, olja, Strandskator, sign o dat 2006, 73 x 93 cm1 100
 454Snedklaffsekretär med överskåp, avlutad och bonad fur, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, underdel med 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, överdel med skåpsdörrar, h 190 cm, renoverad-
 455Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak, l 135 cm200
 456Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak, l 135 cm200
 457Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak, l 64 cm-
 458Okänd designer, skrivbordslampa, lackerad metall och krom, funkis, 1930-tal, h 23 cm3 400
 459Pettersson, Annica, olja, Vår, sign o dat 2010, 60 x 73 cm200
 460Lingardsz, Sven, färglito, Räddningsplåten, sign o numr 131/250, pappersstorl 46 x 61 cm100
 461Lingardsz, Sven, färglito, Käpphästar, sign EA 17/30, pappersstorl 46 x 61 cm100
 462Lingardsz, Sven, färglito, Midsommar utanför Normandie, sign, dat 1993 o numr 100/250, pappersstorl 63 x 47 cm100
 463Lingardsz, Sven, färglito, Släckningsarbete, sign, dat 1989 o numr 225/250, pappersstorl 63 x 45 cm150
 464Lingardsz, Sven, färglito, Historisk spegling, sign, dat 1993 o numr 76/250, pappersstorl 63 x 47 cm150
 465Lingardsz, Sven, färglito, Ointaget, sign o numr 70/200, pappersstorl 45 x 51 cm100
 466Lingardsz, Sven, färglito, Räddningsplåten, sign o numr 167/250, pappersstorl 46 x 61 cm100
 467Lingardsz, Sven, färglito, Komposition med Skånegård och jordgubbar, sign, dat 1996 o numr 134/300, pappersstorl 47 x 60 cm100
 468Lingardsz, Sven, färglito, komposition med körsbär och brunnar, sign o numr 106/225, pappersstorl 46 x 61 cm100
 469Lingardsz, Sven, färglitografier, 3 st, kompositioner med päron resp timmerstuga, samtl sign o numr, pappersstorl 42 resp 43 x 32 cm250
 470Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Tennismatch, Hyltebruk, sign HC, 52 x 68 cm400
 471Wibom, Gustav Theodor, olja, stilleben, sign o dat 1952, 49 x 58 cm500
 472Wetterling, Alexander Clemens, kopia efter, olja (på litografi?), 'Rhens öfvergång och Berndorffs intagande af General Bernadotte den 4 juli 1796', 54 x 78 cm, smärre def-
 473Asplund, Bengt, färglito, Från Billerud, sign, dat -94 o numr 2/510, synl pappersstorl 32 x 41 cm-
 474Persson, Ove, gouache, landskap, sign o dat 1975, synl pappersstorl 12 x 21 cm-
 475Holm, Axel, etsningar, 2 st, landskap, ed Angerer Berlin, sign o dat 1897 resp -98 i plåten, synl pappersstorl 44 x 34 cm400
 476Johansson, Nette, etsning, hundar, sign o numr EA 1/3, pappersstorl 36 x 38 cm-
 477Ljunggren, Reinhold, färglito, byggnad i park, sign o numr 67/500, synl pappersstorl 52 x 61 cm-
 478Bäckström, Barbro, efter henne, offsetposter, Skissernas Museum Lund 1992, 50 x 70 cm300
 479Erixson, Sven X:et, färglito, 'Påfåglar på muren' 1968, sign o numr 145/360, 40 x 47 cm, litt: Nyström nr 159-
 480Kraul, Fritz, olja, lantgård, sign, 27 x 39 cm200
 481Strid, Hardy, färgserigrafier, 2 st, kompositioner, bägge sign250
 482Gregers Rasmussen, Alfred, olja, kustparti från Bornholm, sign, 32 x 42 cm-
 483Okänd konstnär, olja, kustlandskap, otydl sign o dat 1912 (?), 30 x 40 cm, a tergo etikett från Kunsthallen100
 484Jutrem, Arne-Jon, poster, blandteknik (?), sign m dedikation o dat 1970, 65 x 50 cm-
 485Constantin, Ivan, olja, landskap, sign o dat 1917, 41 x 37 cm-
 486Leonette, Dan, färglito, komposition med fjäder, sign EA, 58 x 82 cm200
 487Dahlstrand, Bertil, olja, stilleben med rönnkvistar i vas, sign o dat 1992, 100 x 70 cm100
 488Hilding Hägleby, Johan, olja, Hallandsås, sign o dat 1964, 29 x 24 cm-
 489Eriksson, Ulf, olja, Höstvindens budskap, sign, 30 x 35 cm-
 490Rehnqvist, Bonnie, olja, Liten tösunge, sign o dat 1999, 41 x 33 cm300
 491Maidanjuk, Osip, olja, fjäll (Åreskutan?), sign, 46 x 60 cm-
 492Wahlberg, Bertil, olja, flickporträtt, sign, 50 x 20 cm-
 493Johansson, Sven, olja, stående figur, sign, 45 x 38 cm400
 494Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, metande pojke, otydl sign, 70 x 100 cm-
 495Okänd konstnär, olja, hamnparti, sign A Olsen, 30 x 34 cm-
 496Friberg, Roj, färglito, Kryckjor, sign, numr 142/155 o dat -82, 60 x 87 cm450
 497Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition med ansikte, sign HC 6/25, synl pappersstorl 93 x 61 cm100
 498Högfeldt, Robert, färglito, bussresa, sign o numr 296/360, pappersstorl 43 x 52 cm-
 499Norrman, Lars, färglito, sydamerikanskt landskap med person och hus, sign o numr 42/360, 27 x 51 cm-
 500Wallman, Uno, färglito, båt på slip, sign o numr 101/290, synl pappersstorl 43 x 50 cm-
 501Okänd konstnär, skulptur, svartlaserad terrakotta på träsockel, bet Flicka med råttsvansar, etikett från Galerie Marie, Skillinge, h inkl 20 cm200
 502Sadelpall, trä med mässingsbeslag och gul läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm-
 503TV-bänk, svartlackerat trä, 1900-talets 2 hälft, b 240 cm-
 504Stol, skuren mahogny, 1900-talets 1 hälft-
 505Stol, skuren valnöt, Ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900250
 506Byråar, 1 par, mahogny med intarsia, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, fällbar front bakom vilken inredning med lådor, b 49 cm500
 507Okänd designer för Bröderna Gustafssons Träindustri, Markaryd, rullklaffsekretär, teak och bonad bok, 1950-60-tal, front med 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, etikettmärkt, b 90 cm450
 508Hyllmöbel med skrivklaff, delvis bonad björk, 1920-30-tal, 2 lådor, hyllplan samt skrivklaff, bakom vilken inredning med lådor i masurbjörk, b 90 cm100
 509Stolar 4 st, vitlackerat böjträ, Gebrüder Thonet, sekelskiftet 1900, brännstpl, senare bemålning100
 510Okänd designer, 1960-tal, matbord, teak och bok samt 4 stolar, bok, bord l 125 cm, iläggskivor sakn100
 511Bockbord med klaffar, bemålat trä, 1900-talets mitt, 115 x 127150
 512Okänd designer, stolar, 6 st, böjträ på kromat underrede, rygg med genombrutet rutmönster100
 513Okänd designer för Edsbyverken, stolar, 1 par, teak och björk, 1950-60-tal, 1 etikettsign350
 514Okänd designer, 1950-60-tal, soff/lampbord, 1 par, teak, 65 x 65 cm100
 515Matbord, bok, med 2 utdragsskivor i brunmönstrad Perstorpsplatta, tot l 140 cm100
 516Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 62 cm-
 517Prydnadsbord, svarvat och svartlackerat trä, oscarianskt, 1800-talets slut, trepassformad skiva, h 75 cm-
 518Okänd designer, 1960-tal, matbord samt 4 stolar, ek, bord dia 117 cm, iläggsskivor sakn300
 519Bord med 1 iläggsskiva, delvis bemålad fur, jugend, 1900-talets början, tot l 130 cm, slitage100
 520Stafflier, 7 st, bl a Dekorima, största höjd ca 205 cm700
 521Brickbord på lös benställning, avlutad ek, sekelskiftet 1900, l 93 cm, slitage200
 522Hyllmöbel, idegran, George IV-stil, Reprodux, England, 1900-talets 2 hälft, underdelar med lådor resp skåpsdelar, överdelar med vitrindörrar, h 210, tot b 190 cm100
 523Hurtsskrivbord, idegran med grön, läderklädd skiva, England, 1900-talets 2 hälft, b 121 cm, visst slitage100
 524Matsalsmöbel, 6 del; skåp, 4 stolar samt bord med 3 fanerade iläggsskivor, valnöt och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, bord tot 230 x 110 cm1 300
 525Soffgrupp, 4 del, bonad björk, Chippendalestil, 1920-30-tal, soffa och fåtöljer med dubbel rotting, soffa l 195 cm1 300
 526Byrå, mahogny med intarsia och rödbrokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 72 cm800
 527Fåtölj, skuren valnöt, 1800-talets mitt, klädsel med broderad fleur-de-lys300
 528Blomsterbord, patinerat gjutjärn, 1900-talets slut, h 67 cm250
 529Trädgårdsbord, svartlackerat smide med svart stenskiva, l 104 cm1 000
 530Barnstol/bil, trä, 1900-talets mitt, tot h 92 cm-
 531Okänd designer för Hasselfors Bruk, trädgårdsfåtöljer, 8 st, grålackerad fur, stplsign, slitage-
 532Lamp/telefonbord med klaffar, idegran med grön, läderklädd skiva, 1970-80-tal, låda i sarg, tot l 73 cm200
 533Hyllmöbel, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, överdel med hyllor och skedholk, h 175 cm, renoverat3 200
 534Skrivbord, valnöt och bonad björk med grön, läderklädd skiva, 1900-talets början, 5 lådor i sarg, l 117 cm500
 535Okänd designer för Belid, taklampa, brunlackerad metall och svart plast, modell T 139, dia 40 cm-
 536Taklampa, förgylld metall med prismor, Lival Finland, 1960-70-tal, dia 42 cm, medf 2 fönster/blomsterbelysningar, förgylld metall med prismor-
 537Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft el mitt, 4 ljuspunkter, h 145 cm200
 538Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, orange glas med mässingsmontage, h 18 cm100
 539Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, frostat glas och mässing, rubinröd yttre skärm, dia 22 cm300
 540Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, mässing och vitlackerad metall med textilskärm, 4 ljuskällor, h 159 cm100
 541Okänd designer, taklampa, metall och glas, modern tillv, dekor i rött överfång, kupa h 19 cm-
 542Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa, sekelskiftet 1900350
 543Taklampa, mässing med droppformade glashängen, 1900-talets 2 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm100
 544Okänd designer 1970-tal, taklampa, delvis frostat och gultonat glas med kromat montage, h 32 cm100
 545Bordslampor, 2 st, 1 tenn och trä stpl 1935, 1 grönglaserat lergods, möjl Uppsala Ekeby, 1920-30-tal, tot h 23 resp 30 cm400
 546Okänd designer, 1950-tal, vägglampor, 1 par, mässing med frostade glaskupor, dekor av blommor, h 26 cm350
 547Taklampa, stål och kristall, AB Eskil Lövsjö, Mantorp, 1960-70-tal, dia 44 cm100
 548Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, modern tillv, h 137 cm150
 549Side/lampbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, b 55 cm100
 550Okänd designer, soffbord, körsbärsträ med metallben, modern tillv, 105 x 105 cm300
 551Vedhållare, mässing, 1900-tal, l 58 cm250
 552Parti modernt glas och keramik, 2 lådor, Kosta, Orrefors mm450
 553Andersson, Lennart för Gullaskruf, parti glas, Isi300
 554Parti, delvis äldre parfymflaconer, smink- och puderdosor450
 555Modeplanscher, 4 st, kopparstuckna och handkolorerade, 1800-talets mitt, varierande storl100
 556Serveringsbricka, nysilver, 1900-talets mitt, l 65 cm200
 557Parti nautica; fartygsbelysning, ljuster, håv mm100
 558Leksaker, 4 st, bemålat trä och metall, BRIO, 1900-talets mitt, lastbil samt lok och 2 vagnar, slitage, skador100
 559Dockvagn, lackerat trä, metall och galon, 1900-talets mitt, medf 3 dockor300
 560Parti äldre grafik mm, Karlbergs Slott-
 561Parti grafik, 4 del; färglito Bengt Nordenborg, 2 etsningar Per-Olov Nilsson samt offset Stellan Mörner250
 562Parti Vichyvattens- mm flaskor, glas med patentkork, 1900-talets 1 hälft, medf spann Kockumsemalj, slitage200
 563Munkjärn, koppar och smide, 1900-tal, medf 2 sk kulljusstakar, koppar, sekelskiftet 1900-
 564Parti modernt glas och porslin, bl a Rörstrand Picknick och Amanda350
 565Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, möjl Triett, J-H Fabriken, Sävsjö, h 24 cm400
 566Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, grå, ej testad-
 567Parti diverse; kaffeservis, porslin, Lidköping, nysilver mm100
 568Parti modern design; glögg(?)servis Gabrielkeramik, figuriner Sveen Lindhardt mm-
 569Herrsavonett, förgylld metall, Elgin, USA, 1800-talets slut, boett med graverad dekor, dia 5 cm300
 570Byst, skuren onyx, Nefertite, modern tillv, h 23 cm-
 571Trofé, monterad kronhjort (Cervus Elapus), tot h 75 cm450
 572Parti troféer, monterade rådjurshorn-
 573Hogarth, William, etsning, England, nr 2 ur serien The invasion of England 1756, 24,5 x 41 cm-
 574Stort parti mestadels äldre Majblommor800
 575Thekanna, koppar med träknopp, Danmark, empire, slät oval med uppsvängd pip och hänkel, oid mästare CWM Köpenhamn 1816, l 33 cm500
 576Mangelbräde, skuren, ek, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft, dekor av karvsnitt, initialer PE el DE samt datering 1864, l 86 cm-
 577Persson, Sigurd för Kosta, vas, glas, dekor av grönt överfång mot ljusgrön fond, sign, h 22 cm, mindre tillverkningsdef300
 578Okänd designer för Arnold Wiigs Fabrikker, Halden, väggfat, glaserat lergods, Hawaii, modellnr 1097, h 25 cm-
 579Paperweight, glas, möjl Baccarat, 18-1900-tal, ingjuten dekor av blomma i polykromt glas, välvd botten, dia 5 cm-
 580Dreutler, Hanne för Studio Åhus, skål, glas, Rose, sign o dat 1980, l 21 cm-
 581Ytterkrukor, 7 st, glaserat lergods, polykrom dekor mot mörkbrun fond, h 14 cm, smärre nagg-
 582Parti konstglas, bl a vas, ljusblå glasmassa, enl uppg design Gunnel Sahlin, denna h 36 cm200
 583Remmare, 8 st, grön glasmassa, 1900-talets 1 hälft, h 21 cm500
 584Löffelhardt, Heinz för Arzberg, kaffeservis, porslin, 2 lådor, Athena100
 585Parti smycken och bijouterier, ngn del sterlingsilver900
 586Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm200
 587Palme, Carl, färgträsnitt, Positano, tryckt sign, a tergo sign o dat -52, synl mått 25 x 25 cm-
 588Jönsson, Barbro, färglito, 'Blomstertid' samt Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, bägge sign-
 589Okänd konstnär, akvarell, landskap, otydl sign o dat 99, pappersstorl 51 x 36 cm100
 590Tång, trä med metallbeslag, 17-1800-tal, l 71 cm-
 591Modelljärnväg, Märklin; lok, vagnar och räls, i originalförp600
 592Tomte med lykta, bemålat lergods, Heissner, h 42 cm1 100
 593Byrå, palisander med intarsia och rödbrokig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 81 cm1 100
 594Byrå, mahogny med intarsia, 1900-talets mitt, skiva i Kolmårdsmarmor, 2 lådor, b 62 cm700
 595Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm600
 5962 del tenn, funkis, vas samt skål, stpl 1933 resp 1936, h 16 resp 18 cm-
 597Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 55 cm, smärre slitage100
 598Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 51 cm-
 599Väggur, bronserat trä, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 46 cm-
 600Böcker, mycket stort parti konst mm100
 601Besman, 2 st, trä resp järn samt gorånjärn, 17-1800-tal-
 602Takampel, koppar, mässing och patinerad brons, senempirestil, sekelskiftet 1900, 6 ljusarmar, dia 56 cm400
 603Okänd designer för Anders Krahner, Skillingaryd, stapelstolar, 6 st, lackerad metall och böjträ, etikettsign, slitage-
 604Roempke, Ilse (Claesson), textiltryck, 2 st, Promenad resp interiör med läsande kvinna, sign, varierande storl-
 605Stort parti kapsylöppnare, 2 lådor200
 606Askfat, bronserad metall, 1900-talets 2 hälft, i form av värja i ställ, h 82 cm400
 607Parti grafik, 5 del; Fria Målarskolan 1979-80; Michael Ericsson, Eva-Lena Karlsson, Eva Christina Mossing, Lena Nielsen samt Fricke, pappersstorl 40 x 50 cm-
 608Generator, bensindriven, Tecumseh Centura THV 2800 AR 2000W, fungerar vid katalogisering400
 609Generator, bensindriven, Eletop 950, 650/800 W, fungerar vid katalogisering350
 610Parti ytterkrukor samt underfat, keramik, bl a Nittsjö100
 611Väggur, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 36 cm-
 612Radio, teak, 1950-60-tal, Luma LR 50 BM, h 30 cm, fungerar vid katalogisering1 100
 613Stereo; skivspelare Thoréns, Tuner Yamaha samt 2 högtalare Tandberg TL 50204 000
 614Skolplansch, litograferad, 1900-talets 1 hälft, Svenska växter, 100 x 70 cm100
 615Spegel, ek och svartlackerad metall, 1980-90-tal, h 95 cm100
 616Snapsglas, 2 + 1, dekor av Gustav V:s resp Gustav III:s krönta monogram, h 8,5 resp 12,5 cm-
 617Dubbelkikare M 3011, gummiklädd, 7x50 B2 400
 618Matta, semiantik Ersari, 320 x 240 cm150
 619Golvfotogenlampa, mässing, sekelskiftet 1900, h inkl skärm 170 cm, elektrifierad900
 620Golvlampa, mässing, 1900-talets mitt, h inkl skärm 148 cm250