SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 25/8 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Bengtsson, Walter, skulptur, kromad koppar, Nyckelpigan, inv keramikask med dekor av naken kvinna vari en sten, sign o numr 10/20, l 13 cm8 000
 2Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Cool, design 1991, h 14 - 30 cm350
 3Thorvaldsen, Bertel, efter honom, skulptur, patinerad brons på stensockel, Johann Gutenberg, kopia efter original i Mainz från 1837, med plakett, h 15 cm700
 4Lockdosa, lackarbete, Vishnyakov, Ryssland, 1800-talets slut, dekor av kvinna i landskap, i originalförp, l 5,5 cm2 200
 5Kendi, porslin, Kangxi-stil, Kina, ant Qing, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av blommor, möjl avsedd för persisk marknad, h 21 cm, lagn1 100
 6Miniatyrkabinett, imiterat lackarbete, Meiji-stil, ant England, viktorianskt, sekelskiftet 1900, front med 5 lådor samt skåpsdörr, topp med uppfällbart lock, dekor av personer, fåglar mm, i guld mot asfaltsvart fond, h 40 cm, 1 gångjärn def, slitage600
 7Geelen, Norbert (Bert & Bert) för Con & Con, Italien, tidningsställ, orange plast, Snail, design 2005, stplsign, h 23 cm100
 8Laviani, Ferruccio för Kartell, taklampa, orange polymetylmetakrylat, FL/Y, design 2002. dia 52 cm500
 9Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, kristall, rutslipad dekor, sign o numr 4238, h 24,5 cm250
 10Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av blå påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 29 cm450
 11Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 72 delar, kristall, Prince, 8 vardera av champagne-, rödvins-, vitvins-, grogg-, selters, whisky, starkvins-, likör- samt snapsglas, framstår i närmast nyskick1 100
 12Golvvas/paraplyställ, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av personer mm, cappucinerbrun kantrand, h 58 cm, hårspricka10 000
 13Smörterrin med lock och underfat, porslin, Kina Qianlong, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 20 cm, delar ej ursprungligen sammanhörande, underfat lagat1 100
 14Fat, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonala med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av personer i parklandskap, l 26 cm1 800
 15Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärkning under botten1 700
 16Skrin, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av människor i parklandskap i guld, l 28 cm600
 17Okänd designer,1900-talets början, vas, keramik, dekor av blå, delvis kristallin glasyr, h 23 cm-
 18Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg-
 19Okänd norsk designer, golvvas med hänklar, dekor i rinneglasyr mot svart fond, oid sign, h 46 cm-
 20Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 4 st, porslin, Tiara, h 10 cm300
 21Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 4 st, porslin, Tiara, h 10 cm300
 22Masker, 2 st, skuret trä och hår (tagel?), Topeng, Bali, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm-
 23Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm500
 24Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm500
 25Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm250
 26Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt, mod PH 5, dia 50 cm1 000
 27Skålfat/lock, 7 st, Kina, 18-1900-tal, polykrom dekor av personer mm samt av skrivtecken, oid sign, dia 10 cm4 800
 28Offerskål, porslin, Kina, Qing 18-1900-tal, lotusformad med polykrom dekor av guldfiskar mm, botten med oid sign samt inristat märke, dia 13 cm, slitage700
 29Fat, 1 par, tenn, kulhamrade, stpl Anders Falck Köping 1776, 1 m bröllopsinitialer på undersida, dia 29 cm, pålödda upphängningsringar-
 30Montmarin, Marguerite de, gouache, porträtt av okänd man, sign o dat 1867, oktogonal, 9,5 x 8 cm2 200
 31Okänd fransk konstnär, 1800-talets mitt, gouache, porträtt av okänd dam, otydl sign o dat 1850, oval 7,5 x 6 cm-
 32Okänd designer för Massive/Phillips, taklampa, vitlackerad metall, dia 40 cm150
 33Bältespänne, smide med guldinkrusteringar, Indopersiskt arbete, 17-1800-tal, l 9 cm200
 34Flaskor med propp, 1 par, glas med förgylld dekor, gustavianska, sekelskiftet 1900, tot h 25 cm, förgyllning ngt sliten500
 35Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets1 hälft, dekor av kvinnor i famille-rose-färger, h 34 cm350
 36Ring, 18 k rödguld och silver (?) med 3 rosenslipade diamanter, 17-1800-tal, mittsten cirka 8 x 6,5 mm, vikt 4,3 gr4 200
 37Armband, 18 k rödguld, graverad blomdekor, stpl Malmö 1927, l 18 cm, vikt 14 gr, def3 800
 38Halslänk, 18 k rödguld, stpl Nils-Erik Södermark Köping 1965, l 44 cm, vikt 24 gr6 500
 39Ringar, 4 st, 18 (?) k rödguld med stenar resp pärlor, tot vikt 8,5 gr2 400
 40Damarmbandsur, 14 k rödguld, Omega, länk i förgylld metall600
 41Okänd designer, 1950-60-tal, ring, sterlingsilver, otydl stpl, l 3 cm100
 42Såsskål, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt, godronnerad på 4 fötter, pressad blomdekor, stpl Claes Christian Carléns änka (Charlotte Holmquist) Borås 1854, verkgesällstpl för Petter Nordmark, dia 18 cm, vikt 280 gr1 100
 43Strösked, silver med svärtat träskaft, stpl Jonas Yman Växjö 1778, l 24 cm, avslutande benknopp sakn2 400
 44Potpourrieskål, fajans, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, dekor i manganblått, l 34 cm300
 45Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, Tulip, sign, h 20 cm350
 46Okänd designer för Rörstrand, muggar, 1 par, porslin, Den officiella bröllopspresenten 2010, h 10 cm, i originalförp-
 47Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, 1 par, blåglaserat stengods, Maya (Nytt Kök), 1950-tal, sign, dia13 cm-
 48Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, Gråsparvsunge, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1852, h 7 cm-
 49Okänd konstnär, olja, Sittande, a tergo sign M Andréasson o dat 1963, 52 x 33 cm100
 50Jönsson, Barbro, färglitografier, 3 st, äpple/päron resp Florialen, samtl sign100
 51Bernadotte, Lennart, c-print, Orkidé, sign o numr 5/100, synl storl 39 x 48 cm, inköpt på Waldemarsudde-
 52Ikon, tempera på trä, Ryssland, 1900-talets början, De 12 stora högtiderna, 45 x 37 cm, slitage150
 53Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, modern tillv, modell likn Arne Jacobsens AJ gulv, h 123 cm350
 54Stationsur, svartlackerad aluminium, 1900-talets 2 hälft, Caledonian Railways, elektriskt, dia 60 cm450
 55Hermansen, Anders för Bang & Olufsen, TV 32#, B&O V1-32, design 2012, medf fjärrkontroll600
 56TV, 46#, Samsung UE46B707, medf fjärrkontroll450
 57Cyrén, Gunnar för Orrefors, glasservisdelar, slipad kristall, Karolina, 12 vardera av rödvins-, selters- och likör/snapsglas, medf cognacskupor av annan tillv2 800
 58Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålfat, chamotterat och glaserat lergods, Tri, design 1963, sign o etikettsign, 25 x 25 cm350
 59Spelmaskin, sk enarmad bandit, Target, Bell-Fruit Manufacturing Co, Nottingham, 1980-90-tal2 400
 603 del modern design; brickor melamin, Stelton resp B&G samt bordsur, aluminium, Jörgen Möller för Georg Jensen200
 61Jardinière, silver med glasinsats, Danmark, sk skönvirke, kulhamrad dekor, guardeinstpl för Christian Frederik Heise Köpenhamn 1925, l 49 cm, silvervikt 1660 gr, original gåvoinskription6 500
 62Hörnatenienn, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 5 hyllplan, h 174 cm600
 63Matsked, silver, slät modell med falsk råttsvans, stpl Michael Fröman Linköping (verks 1722-38), l 19 cm, vikt 50 gr, ägarinitialer från sent 1700-tal2 200
 64Hallampa till 3 ljus, bronserad metall med droppformade, röda hängen mm, h 40 cm900
 65Damarmbandsur, förgyllt sterlingsilver med (def) läderarmband, Cartier, i originaletui, 1 sprint sakn350
 66Tändare, försilvrad metall, Le Must de Cartier, i originaletui, medf tändare, förgylld metall, St Dupont350
 67Okänd designer, bords/golvlampa, förgylld keramik och metall på träsockel, 1960-70-tal, h inkl skärmhållare 92 cm600
 68Kandelabrar till, 5 ljus, 1 par, förgylld metall, oxblodsfärgat flintgods och prismor, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 52 cm2 600
 69Hänge med kedja, 18 k rödguld med pärla, tillv av vigselring, tot vikt 16,2 gr4 200
 70Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, genombruten, h 22 cm600
 71Haglund, Lennart, egen verkstad Stockholm, brosch sterlingsilver, stpl 1957, l 6 cm, vikt 12 gr100
 72Klockband, svart siden med montage i 18 k rödguld, sv importstpl före 1912, tot vikt 7,5 gr1 100
 73Ringar, 3 st samt kedja, 18 k röd- resp vitguld, delvis med stenar, def, tot vikt 7 gr1 500
 74Herrarmbandsur med länk, stål, Tissot Jubileum, 1950-60-tal100
 75Larsson, Carl Oscar, olja, korsningen Bredgatan - Norra Vallgatan Lund med Allhelgonakyrkan i fonden, sign, 35 x 27 cm200
 76Halskedja samt 6 hängen, 18 k rödguld, tot vikt 6,2 gr1 700
 77Örhängen, 6 par, 18 k rödguld med stenar och pärlor, tot vikt 5,3 gr, ngt stopper ant ej guld1 100
 78Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets mitt, l 120 cm, framstock ant kortad800
 79Mössa M/1865-99450
 80Brosch samt halskedja, 18 k rödguld, brochen rosettformad, otydl stpl 1952, kedja l 46 cm, tot vikt 6,7 gr1 800
 81Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, hänge med kedja, silver med facettslipad bergskristall, kedjan med stavformade länkar, stpl Stockholm 1946, h 4 cm600
 82Herrfickur, rostfritt stål, Polhem, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, medf kedja i förgylld mässing, 300
 83Albarelli, 1 par, fajans, ant Holland, 17-1800-tal, bet Theriaque resp E Lect Leuit i svart inom kartuscher i manganblått, h 22 - 23 cm, skador600
 84Väggvaser, 1 par, fajans, ant Frankrike, 1800-tal, polykrom dekor i starkeldsfärger, h 16 cm, nagg-
 85Percy, Arthur för Gefle, theservisdelar, turkosglaserat lergods med gulddekor, Grand, design 1930450
 86Silvermynt, 5 öre silvermynt Karl XI 1693, myntmästarstpl för Anders Strömner800
 87Lindström, Waldemar för Rörstrand, figurin, porslin, jugend 1900-talets början, gäss, polykrom underglasyrdekor, sign, l 17 cm300
 88Mask, skuret och bemålat trä, ant Java, 1900-talets 1 hälft, h 16 cm200
 89Bok, Wilson, Charles Dana, A Widow and Her Friends, ed RH Russell 1901, 1 uppl, tvär folio, ej genomg-
 90Taklampa, delvis patinerad mässing, art-déco, 1920-tal, 5 ljusarmar, h 60 cm100
 913 del orientaliskt porslin; skål Arita, fat Japan samt tallrik Kina Qianlong, denna skadad-
 92Okänd konstnär, skulptur, ek, Varen fridsamma bjuder Oden, Hugin, Munin, sign K-g o dat 1973, h 61 cm900
 93Klubba, svarvad masurbjörk, 1800-tal, h 29 cm-
 94Wallander, Alf för Rörstrand, skålfat samt 5 assietter, porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen, polykrom underglasyrdekor, tillv 1902-08, l 24 resp dia 17,5 cm-
 95Bordsbokhylla, björk, 1900-tal, l 67 cm100
 96Starkvinskanna, glas med metallmontage, 1900-talets början, h 27 cm150
 97Jeanneret, Édouard 'Le Corbusier', möjl för Cassina, fåtölj, krom med svart läderklädsel, 'Basculant Armchair' modellnr LC1A, design 1929, ngt slitage2 400
 98Jeanneret, Édouard 'Le Corbusier', möjl för Cassina, fåtölj, krom med svart läderklädsel, 'Basculant Armchair' modellnr LC1A, design 1929, ngt slitage1 500
 99Stort parti singlar, pop och rock350
 100Powolny, Michael tillskr, ljusstake/bordslampfot, glaserat flintgods, dekor av putto med blommor, osign, h 21 cm-
 101Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underglasyrdekor av violett band, sign o numr LH1240 (1956), h 27 cm100
 102Parti sidenslipsar, bl a Hugo Boss300
 103Okänd designer för Wilhelm Kralik Sohn, Eleonorenhain, Böhmen, kakburk med lock och hänkel, blåiriserande glas med metallmontage, jugend/art-déco, 1910-20-tal, h inkl hänkel 27 cm800
 104Brosch, förgyllt och emaljerat silver, dekor av fjäril, stpl Aksel Holmsen Sandefjord, l 3 cm400
 105Okänd designer för Schaubach, Wallendorf, figurin, bemålat porslin, sittande akt, h 20 cm350
 106Terranova, Raffaele, relief, driven koppar, dekor av sjöjungfrur mm, sign o dat 1955, 16 x 23 cm350
 107Kalenderdosa, mässing 'Runstafwen Förswenskad' stpl C: Norman (Falun) 4/1 1787, l 13 cm, smärre hål350
 108Brevkniv, förgylld mässing och trä, sekelskiftet 1900, i form av Sri Lankesiskt ceremoniellt svärd, sk Kastane, dekor av lejonhuvud, akantus mm, l 33 cm-
 109Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, tändare, sterlingsilver, modellnr 357, sign, l 5 cm-
 110Parti LP-skivor, mestadels 1980-tal; hårdrock, pop mm500
 111Salongsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, oval skiva på 4 cabrioleben, l 125 cm-
 112Stolar, 3 st, vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, 1800-talets mitt250
 113Hertzman Ericson, ('E:son'), Stig, oljemålningar, 3 st, landskap, sign, varierande storl350
 114Kaminur, svart och brokig marmor och förgylld brons, 1800-talets 2 hälft, dekor av flankerande halvkolonetter, h 34 cm350
 115Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, smärre def1 000
 116Salongsstolar, 4 st, pyramidmahogny, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, skuren dekor av broskornamentik mm250
 117Salongsbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets mitt, fyrdelad fot med oval skiva, skuren dekor av rocailler, tofsar mm, l 124 cm900
 118Okänd designer för Söholm, bordslampor, 1 par, blåglaserat stengods, sign, h 45 cm300
 119Karaff med propp, frostad glasmassa, Iced, Lindstrand el Hald, Orrefors, 1930-tal, h 25 cm, medf 10 coctailglas med hänkel250
 120Matservisdelar, 1 låda, porslin, Royal Copenhagen, 1900-tal, dekor i Sachsisk Blomst350
 121Parti modern design, 2 lådor; Lundtofte, Rosti mm200
 122Spådomskärl med lock, sk Opon igede ifa, Yoruba, Nigeria, 1900-talets mitt el 2 hälft, dia 36 cm100
 123Rituell oljelampa, brons, sk changalvetta, Indien, 1800-tal, dekor av stiliserad elefant, l 42 cm, kedja och slev sakn450
 124Okänd konstnär, blandteknik, regatta, sign Svea Hagman () o dat 1935, synl pappersstorl 40 x 30 cm-
 125Lind, Axel, olja, byggnad i landskap, sign, 46 x 38 cm-
 126Collin, Marcus, olja, Troldfjorden, Norge, sign o a tergo dat 1942-43, 89 x 60 cm500
 127Notställ, mahogny med mässingsbeslag, jugend, 1900-talets början, h 93 cm400
 128Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kaffeservis, stengods, Flamestone, design 1957500
 129Lindgren & Strandberg för Gnosjö Konstsmide, bordslampa, svartlackerad metall, Eldflugan, etikettsign, l 32 cm600
 130Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, urtavla sign Björkstrand Stockholm, h 56 cm, smärre def100
 131Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Indonesiska, stående kvinna, modellnr 4159, sign, h 37,5 cm, smärre fotnagg300
 132Trumma, skuret trä och skinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 61 cm100
 133Stolar, 6 st, skuren och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, klädsel i Rabarbermönster, design Gocken Jobs 1969700
 134Pianotaburett, bonad och svärtad björk, 1900-talets mitt, uppfällbar, textilklädd sits varunder utrymme för noter, l 97 cm600
 135Matta, old Hamadan galleri, 335 x 100 cm1 200
 136Prydnadsbord, svarvat och bemålat trä, oscarianskt, sekelskiftet 1900, h 78 cm1 500
 137Fridhagen, Bernt för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, matbord med 2 fanerade iläggskivor, teak och ek, 1960-tal, sign, tot 250 x 90 cm-
 138Matta, old Hamadan, 190 x 155 cm250
 139Ring, Ragnar, olja, Indisk kanna, sign, 41 x 33 cm450
 140Okänd dansk designer i Thorvald Bindesbölls art, taklampa till 5 + 1 glödlampor, mässing med vitopak glaskupa, jugend sk Skönvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserad växtlighet mm, h 96 cm-
 141Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, vas, klarglas, sign, h 18 cm-
 142Sköld, Erik, olja, gård i landskap, sign, 13 x 21 cm-
 143Wallenberg, Axel, skulptur, gips, familj, sign m dedikation o dat 64, tot mått 28 x 35 cm-
 144Lundahl, Mats 'Skrulle', olja, komposition med kvinna, sign o dat 1994, 33 x 41 cm200
 145Henningsen, Frits, egen verkstad, armstol, bonad bok med grön, djuphäftad sammetsklädsel600
 146Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, porträtt av ung man, oid sign B Blochl (?), pappersstorl 44 x 32 cm-
 147Matta/draperi, Kelimteknik, dubbel, tot cirka 270 x 170 cm200
 148Bonnesen, Christian, olja, mansporträtt, sign o dat Juni 1900, 45 x 41 cm, obet duklagn150
 149Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, dryckeslag, tondo, dia 14 cm, slitage300
 150Sikker-Hansen, Aage, litograferad poster, 'Junglebogen Ulvedrengen Mowgli' 1946, synl pappersstorl 68 x 59 cm, beskuren250
 151Okänd fransk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, cabaretscen - möjl Moulin Rouge, 40 x 45 cm-
 152Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, stplsign EA, 43 x 60 cm300
 153Linnqvist, Hilding, teckning, fåraherde i Chinon, sign o dat 1921, synl mått 30 x 47 cm, pappersreva-
 154Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, nationalromantiskt landskap med fors, otydl sign o dat 1861, 35 x 50 cm-
 155B-son, Sandahl, Jean, gouache, Parismotiv, sign o dat 50, 31 x 23 cm-
 156Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rökande, ung kvinna i vinterkläder, 50 x 60 cm, obet dukskada-
 157Olson, Axel, färglito, 'Strandfynd', sign o numr 148/310, ur 70-årsmappen, 28 x 40 cm100
 158Okänd konstnär, 1920-tal, akvareller, 3 st, galanta damer, sign Kates (?), synl pappersstorl 36 x 26 cm, prov: enl påteckning från Sir Henry Honywood Curtis-Bennetts samlingar-
 159Ripa, Hans, olja, blomsterstilleben, sign, 41 x 33 cm300
 160Garner, Edith Mary, olja, Alhambra Theatre, Leicester Square, London, sign, 50 x 61 cm-
 161Fisher, Stuart, blandteknik, komposition, sign o dat 1996, 29 x 37 cm150
 162Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, engelsk kritkust med slott, sign Torne (?), 33 x 40 cm-
 163Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, Lausanna, ur Topographica Helvetiae, Rhaetiae et Valesiae 1642, synl pappersstorl 28 x 37 cm, möjl senare avdrag400
 164Poo, Kok, olja, ung balinesiska, sign Bali o dat 1976, 61 x 50 cm, i rikt skuren originalram-
 165Johansson, Nils, olja, Stenhuggeriet, sign o dat 1948, 40 x 47 cm300
 166Lundberg-Stenman, Kerstin, olja, komposition med duvor, sign o dat 68, 50 x 61 cm600
 167Norrman, Knut, olja, Parismotiv, sign, 41 x 33 cm200
 168Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Insulae Danicae, cirka 1710, synl storl 51 x 60 cm700
 169Csikós, András, olja, ungersk by, sign o dat 1974, 50 x 80 cm-
 170Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap, sign o numr 176/500, 29 x 43 cm350
 171Okänd engelsk konstnär, akvarell med täckvitt, afrikansk byscen, sign William F P Burton, synl pappersstorl 30 x 48 cm-
 172Erixson, Sven 'X:et', färglito, Molnfjärilen, signerad och numrerad 243/360, 38 x 48 cm150
 173Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, kyrkobyggnad, sign Razè, synl storl 15 x 23 cm-
 174Wyke, Nils Andersson, olja, hedlandskap, sign, 22 x 33 cm-
 175Ydström, Gösta, olja, älgfamilj i snö, sign o dat 45, 58 x 80 cm450
 176Dmitruk, Jerzy, olja, Koniec Maja, sign o dat 88, 85 x 60 cm450
 177Saint-Génies, färglito, komposition med kvinna och hjort, sign o numr 91/200, pappersstorl 69 x 50 cm250
 178Vitrinskåp, palisander med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, h 154 cm2 000
 179Josephsson, Ernst, sepiateckning, porträtt möjl August Strindberg, utfört under sjukdomsperioden, sign, synl pappersstorl 34 x 21 cm, prov: inköpt på Antiquea, Stockholm 1988, kraftigt blekt-
 180Johansson, Sven, olja, blomsterstilleben, sign, 55 x 61 cm200
 181Okänd konstnär i Axel Törnemans art, 1910-20-tal, kvinnoporträtt, 53 x 45 cm1 200
 182Rhodin, Jan, olja, ormvråk och snok, sign, 45 x 34 cm150
 183Gullby, Folke, etsning, Sandvikens kvarn, Öland, sign, synl pappersstorl 23 x 17 cm100
 184Morsing, Ivar, olja, figurkomposition, sign, 24 x 23 cm, a tergo utställningsetikett100
 185Wolgers, Beppe, olja, Sommarflickan, sign, 38 x 46 cm2 400
 186Grovens, Harald, blandteknik, komposition med blommor och personer, sign, 75 x 70 cm-
 187Klercker, Brita af, olja, En liten Fru från landet, sign o dat 1949, 54 x 81 cm600
 188Petersen, Peter Elias, olja, lantgård, sign o dat 1916, 26 x 42 cm-
 189Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, krigsfartyg i skymning, 44 x 63 cm, slitage450
 190Tapiès, Antoni, färglito, komposition, ur Derrière le Miroir nr 200, nov 1972, pappersstorl 38 x 55 cm, mittveck-
 191Skoglund, Gustaf, olja, Abstraktion, sign, 42 x 35 cm600
 192Ström, Carsten, olja, Indonesiska I, sign, 37 x 24 cm450
 193Ljunggren, Reinhold, färglito, vintermotiv, sign o numr 139/350, 35 x 44 cm200
 194Palme, Carl, färgträsnitt, Positano, tryckt sign, a tergo sign o dat -52, synl mått 25 x 25 cm-
 195Warhol, Andy, efter honom, offsetplansch, Flowers, sign Authorized by the Andy Warhol Foundation for visual arts i trycket, 65 x 65 cm500
 196Hammeleff, Ole, olja, Höst Fest, sign OH, 66 x 71 cm300
 197Lotter, Gabriel, Matthäus Albrecht & Georg Friedrich, karta, kopparstucken och handkolorerad, Charta öfwer Södra Delen af Swerige, Augsburg 1803(?), 54 x 47 cm, fläckar250
 198Jönsson, Erik, olja, Sommar - motiv från Frankrike, sign, 34 x 26 cm400
 199Dellwig, Bergliot Florell von, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1917, 52 x 69 cm3 200
 200Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, återuppståndelsescener, 32 x 27 cm, omf skador-
 201Borglind, Stig, etsning, Gamla Dalagårdar, Svärdsjö, sign, dat 1915 o numr 42/50, 23 x 51 cm100
 202Norelius, Einar, litografi, Slagsmål, sign, synl pappersstorl 35 x 43 cm-
 203Larsson, Carl, efter honom, färglito, Namnsdag på härbret, sign CL i stenen, numr 331/790, ed Swedart i samarbete med Nationalmuseum, 35 x 52 cm200
 204Hedlund, Bertil Bull, etsning, Georg Carl von Döbeln, sign, 32 x 23 cm-
 205Norsbo, Hans, litografi, vinterlandskap, sign m dedikation o dat 1954 (ant provtryck - numrerade upplagan dat 1955), synl pappersstorl 28 x 38 cm-
 206Borglind, Stig, torrnål, Änder, utf 1935, sign, 35,5 x 27 cm150
 207Norsbo, Hans, etsning, man på vinterväg, sign o dat 1948, 14,5 x 20 cm300
 208Norelius, Einar, etsning, Jätten, utf 1951, sign, 20 x 24 cm-
 209Hedberg, John, olja, hamnbild med båtar, sign o dat 1921, 40 x 42 cm350
 210Fahlroth, Tom, olja, Kungabal i Vita Havet, Stockholms Slott, sign, 33 x 41 cm600
 211Johansson, Carl, olja, kråkor i landskap, sign o dat 1884, 47 x 39 cm, färgavflagn100
 212Rougemont, Guy de, färglito, komposition, sign, dat -79 o numr 16/50, synl pappersstorl 88 x 60 cm100
 213Gordon, P S, färgserigrafi, 'Satsuma vases', sign, dat 1987 o numr 60/200, 60 x 80 cm300
 214Antonyi, Imre, akryl på papper, komposition, sign, synl pappersstorl 50 x 60 cm100
 215Silow, Ingegerd, matta, rölakan, dekor i blått, 200 x 128 cm200
 216Okänd designer för Salanders Lund, ryamatta, ull, dekor i grönt, 185 x 130 cm200
 217Matta, Kina, semiantik Pou Tou, 245 x 155 cm500
 218Matta, semiantik/antik Turkmen, 180 x 130 cm, slitage150
 219Matta, semiantik Ersari, 320 x 240 cm-
 220Matta, semiantik/antik Shirvan, 210 x 150 cm500
 221Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rött, broderad sign IB o dat 78, 190 x 145 cm250
 222Matta, semiantik/antik Ghom (?), 360 x 270 cm, etikett från Maple & Co London-
 223Bratsberg, Jan Petter, blyerts, pilgrimsfalk, sign o dat 86, synl pappersstorl 43 x 34 cm400
 224Olson, Axel, färglito, Äppelblom, sign o numr 71/260, 37 x 57 cm-
 225Holger Eriksson, tennsoldater, cirka 200 st, delvis bemålade100
 226Medlemsmärke, nysilver och emalj, Kgl Dansk Automobilklub, 1900-talets 1 hälft, h 15 cm150
 227Armband, förgyllt sterlingsilver och vit emalj, stpl Aksel Holmsen Sandefjord, 1900-talets 1 hälft, l 18 cm300
 228Ny, Pontus för By Rydéns, bordslampa, krom och bronserad metall, Diagram, design 2014, böjlig ljusarm150
 229Pardo, Pablo & Fernando för Pixo, bordslampa, grålackerad metall, Pablo100
 230Kreuger, Einar, olja, landskap, sign, 75 x 110 cm100
 231Steinlen, Théophile Aléxandre, etsning, Petite bouquetière, sign o dat Juillet 1913 i plåten, 16,9 x 5,7 cm-
 232Koppartunna med mässingsbeslag, Sandnes, Norge 1960-tal, dia 42 cm150
 233Nesbitt, Lowell, färgserigrafi, Iris, sign, synl pappersstorl 100 x 75 cm350
 234Parti koppar, 18-1900-tal; tvättbalja, kastruller mm100
 235Norsbo, Hans, etsning, vy över Berzelii Park, sign, dat 1949 o nmr 30/85, 23 x 9 cm100
 236Norsbo, Hans, etsning, Renstjernasgatan (Sista Styverns trappor), sign m dedikation o dat 1939, synl pappersstorl 26 x 25 cm200
 237Fridell, Axel, etsning, Stadsgården, sign i plåten samt inpressat i pappret, synl pappersstorl 36 x 28 cm200
 238Norsbo, Hans, etsning, Falu Koppargruva, sign o dat 1954, synl pappersstorl 12 x 10 cm-
 239Norsbo, Hans, etsning, Falun, Mjölkbaren, sign m dedikation o dat 1947, synl pappersstorl 19 x 29 cm100
 240Norsbo, Hans, etsning, mansporträtt, sign o dat 1943, synl pappersstorl 33 x 24 cm-
 241Norsbo, Hans, etsning, utsikt från Söder mot Djurgården, sign m dedikation o dat 1936, synl pappersstorl 19 x 22 cm100
 242Norelius, Einar, litografi, Ett spadtag, sign o dat 1932, synl pappersstorl 40 x 45 cm-
 243Engström, Albert, mjukgrundsetsning, porträtt av Knut Stangenberg (Stang), sign, 98 x 123 mm-
 244Erixson, Sven X:et, färglito, 'Påfåglar på muren' 1968, sign o numr 145/360, 40 x 47 cm, litt: Nyström nr 159-
 245Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben, sign 'Godkänd för tryck', synl pappersstorl 68 x 54 cm200
 246Wallin, Ellis, olja, Afton Grundsund, sign o dat 1946, 22 x 33 cm150
 247Olson, Axel, färglito, 'Målarens hand', sign o numr 248/260, 29 x 52 cm150
 248Olson, Axel, färglito, Sprucket krus, sign o numr 147/260, 37 x 57 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 249Friberg, Roj, färglito, 'Demoner II', sign, dat 85 o numr 56/225, 61 x 44 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 250Norryd, Mats, gouache, The end of all things - ur Sagan om ringen, synl pappersstorl 23 x 29 cm, sign, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 251Gegerfelt, Lotten von, olja, ålandskap, sign o dat 1896, 16 x 31 cm200
 252Gegerfelt, Lotten von, olja, skärgårdsmotiv, sign o dat 1906, 23 x 38 cm250
 253Okänd konstnär, 1800-tal, olja, nationalromantiskt landskap med staffagefigurer, 34 x 49 cm200
 254Just, Andersen, Ib, figuriner, 12 st, tenn, danska folkdräkter, 10 st bemålade samt på sockel, h 12 - 15 cm2 600
 255Parti skulpturer och figuriner, glaserat lergods, Michael Andersen & Sön mm600
 256Valldeby, Erling, julängel/kandelaber till 2 ljus, bemålad gips, såldes genom Firma Svenskt Tenn Stockholm, sign o dat -58, h 27 cm3 000
 257Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, pojke med bok, modellnr 1096, polykrom underglasyrdekor, h 14 cm, smärre nagg100
 258Malmer, Ellen för Teneragruppen/Aluminia, väggspegel, fajans, sign, dia 44 cm250
 259Christensen, Holger för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Kristine Svendsdatter med guldhornet, polykrom underglasyrdekor samt förgyllning, modellnr 12242, Juliane Mariesignatur, h 23 cm, lagn-
 260Väggfat, 1 par, flintgods, Villeroy & Boch, sekelskiftet 1900, Rheinstein resp Lorelei, polykrom underglasyrdekor, dia 30 cm-
 261Ander, Gunnar för Ystad-Metall, ljusstake, mässing, sign, h 26 cm200
 262Linder, Harald, egen verkstad, vas, tenn, funkis, dekor av pärlstav, stpl Uddevalla 1930, h 19 cm-
 263Wirkkala, Tapio för Iittala, kanna samt glas 5 st, glas, Ultima Thule, kanna h 22 cm400
 264Sarpaneva, Timo för Iittala, vas, glas, Crocus, sign o etikettsign, h 16 cm100
 265Wärff, Göran för Kosta, vas, glas, polykrom dekor i tjockväggig graalteknik, sign o etikettsign, h 17 cm200
 266Rytkönen, Martti för Orrefors, vas glas, dekor i mörkblått underfång, sign Orrefors o etikettsign, h 30 cm250
 267Okänd designer för Scheurich, golvvas, koboltglaserat flintgods, modell 517/45, h 43 cm350
 268Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm-
 269Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 65 cm900
 270Jacobsen, Arne för Stelton, mjölkkanna rostfritt stål med bakelithandtag, Cylinder-line - design 1967, h 17 cm300
 271Rökelsekar, bronserad metall, Japan, 1900-talets 1 hälft, oid sign, l 13 cm350
 272Okänd designer, bordslampa, lackerad metall, krom och aluminium, justerbar höjd600
 273Laine, Karl för Sten & Laine, Åbo, hängsmycke, silver med facettslipad spinell (?), sign, dia 2 cm100
 274Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, ljusstakar, 1 par, driven koppar, i form av trädrötter, fyllda, h 8 cm250
 275Kaffeskedar, 11 st, silver, stpl Svedboms Vetlanda, tot vikt 100 gr250
 276Parti smycken och bijouterier1 100
 277Mc Clymont, Sally, tuschteckning, rodeo, sign, synl pappersstorl 30 x 20 cm-
 278Butiksskylt, bemålat trä, Märta Måås Fjetterström Båstad, 1900-talets 1 hälft el mitt, 22 x 80 cm, inkomplett800
 279Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vinglas, 11 st, rubinröd glasmassa, h 17 cm700
 280Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux400
 281Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, theservis, glaserat stengods, Viking, design 1968250
 282Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, kaffekanna, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, dekor i blått och svart, sign, kaffekanna h 22 cm-
 283Terrin med lock och underfat, fajans, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, Rörstrandia - kopia efter 1700-talsmodell, l 35 cm, terrin m sprickor600
 284Plunta glas, 1700-talets 2 hälft, möjl Skånska Glasbruket Henrikstorp, skrodad dekor av byggnader samt Adolf Fredriks krönta namnchiffer, h 22 cm1 100
 285Jensen, Lauritz för B&G, figurin, porslin, schäfer, modellnr 1765, polykrom underglasyrdekor, h 24 cm, nagg på ett öra100
 286Figurin, delvis bemålat porslin, Hollohaza, 1900-talets mitt, stående kvinna i folkdräkt, h 30 cm-
 287Bordständare, silver och krom, stpl Axel Holm Köpenhamn, 1900-talets mitt, h 10 cm250
 288Bägare på kulfötter, 1 par, silver, pålödd dekor av hundar, minnesgravyr från Hundutställningen i Stockholm 1886, stpl Lars Larsson & Co Göteborg 1886, h 11 cm, tot vikt 210 gr600
 289Sockerskål samt gräddkanna, silver, nyrokokostil, stpl J E Skreij Falköping, medf bricka stpl Georg Wessfeldt Malmö, denna l 22 cm, tot vikt 445 gr1 300
 290Smörknivsställ, 4 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stpl GAB Stockholm, medf 2 theskedar samt sockertång, silver, tot vikt 105 gr300
 291Knivar, 11 st, pärlemorskaft med (ny?)silvermonterade skurblad, empire, 1800-talets 1 hälft, l 20 cm-
 292Bägare, silver, Danmark, sen jugend, sk Skönvirke, omkring 1920, dekor av fjärilar mot kulhamrad fond, stpl E L Weimann Köpenhamn (1897-1937), sv importstpl, h 11 cm, vikt 80 gr350
 293Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 cm-
 294Karaff med propp, gulbetsat glas med silvermontage, 1900-talets mitt, slipad dekor, sv importstpl, h 30 cm200
 295Khukri i balja, smide, ben och mässing, ant Indien, 1900-talets 2 hälft, tot l 40 cm-
 296Samekniv i balja, halvhorn, ristad dekor av ren mm, tot l 26 cm, lös i fogar-
 297Lundqvist, Sven för Gustavsberg, figurin, porslin, man i gungstol, blå underglasyrdekor, sign, h 17 cm-
 298Okänd konstnär för Metzler & Orloff, figurin, porslin, liggande mås, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm-
 299Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Förnärmad, modellnr 2261, polykrom underglasyrdekor, h 13 cm250
 300Hurtsskrivbord, mahogny med brun, läderklädd skiva med guldsnitt, sk Partners Desk, 1900-talets 2 hälft, hurtsar och sarger med vardera 3 lådor på såväl fram- som baksida, skivan tot 182 x 122 cm (!), ngt beslag sakn800
 301Okänd designer, 1940-50-tal, öronlappsfåtölj, medf ej tillhörande fotpall, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 302Soffa, skuret och bonat trä med sidenklädsel, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, l 135 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton1 500
 303Byrå, mahogny och bonat trä med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 75 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton1 100
 304Okänd designer, 1950-60-tal, vägghylla, teak och lackerad metall, Stringlikn modell, 3 hyllplan, b 70 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton600
 305Taklampa till 3 ljus, bronserad metall, art-déco, 1920-tal, h 32 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 306Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 55 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton 1 600
 307Matta; old/semiantik Persisk, 295 x 200 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton2 200
 308Norryd, Mats, olja, Apollo och Daphne, sign o dat 1982, 28 x 37 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 309Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods på smidessockel, komposition med kvinna och äpple, sign h 21 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 310Johansson, Nils, olja, ankare på strand, sign, 50 x 61 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 311Gyllerfelt, Anders, olja, komposition, sign, 38 x 46 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 312Fagerström, Hans, olja, Spillran välver sig, sign, 16 x 31 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton700
 313Fagerström, Hans, olja, Mot ljus horisont, sign, 19 x 33 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 314Fagerström, Hans, olja, Mot ljuset, sign, 22 x 33 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 315Fagerström, Hans, olja, Fjärran ö, sign, 20 x 33 cm, prov: Skådespelarinnan, Svenska Hollywoodfrun mm Lena Jolton-
 316Bordsur, valnöt, Waterbury Clock Co, Connecticut, 1800-talets 2 hälft, h 50 cm200
 317Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, olja, vy över Themsen mot Windsor Castle, sign Smythe, 42 x 50 cm, skador-
 318Högardh, Gösta, akvarell med täckvitt, Hallandskust, medf Akvarell Bertil Fredholm, sydländskt torg, bägge sign-
 319Okänd holländsk konstnär, 1900-talets början, holländskt kanalparti, 45 x 90 cm-
 320Okänd designer, 1980-90-tal, fåtölj med fotpall-
 321Tittskåpsbild, handkolorerad, Vue perspective du Bassin et Parc de la Marine du Havre, synl pappersstorl 28 x 40 cm, möjl senare avdrag-
 322Famnmätare (!), trä, Det Selvtällende Favnemaal, Lindet Maskinsnedkeri, Lolland, 1900-talets 1 hälft700
 323Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 62 cm-
 324Stolar, 5 st, ek, Windsorlikn modell, 1900-talets mitt-
 325Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, glaserat lergods, dia 25 cm250
 326Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, metande pojke, otydl sign, 70 x 100 cm-
 327Parti smycken, bijouterier mm, delvis silver250
 328Prydnadsbord, svarvat och svartlackerat trä, oscarianskt, 1800-talets slut, trepassformad skiva, h 75 cm-
 329Rehnqvist, Bonnie, olja, Liten tösunge, sign o dat 1999, 41 x 33 cm-
 330Stöber, Franz Xaver efter Endler, Johann Nepomuk, porträtt av Storhertiginnan Carl av Österrike, née Prinsessan Henriette av Nassau, synl pappersstorl 46 x 34 cm250
 331Sättugnsplatta, svärtat gjutjärn, dekor av Merkurius mm, 55 x 50 cm300
 332Julramar, 3 st, porslin med silvermontage, 1970-72, 15 x 14 cm-
 333Constantin, Ivan, olja, landskap, sign o dat 1917, 41 x 37 cm-
 334Sadelpall, trä med mässingsbeslag och gul läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm300
 335Sadelpall, trä med mässingsbeslag och gul läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm-
 336Sadelpall, trä med mässingsbeslag och röd läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm400
 337Du Halde, Elias, akvarell, komposition, sign, pappret blindstpl Du Halde Ateljé, synl pappersstorl 59 x 90 cm100
 338Du Halde, Elias, akvarell, komposition, sign, pappret blindstpl Du Halde Ateljé, synl pappersstorl 59 x 90 cm100
 339Holden, Cliff, olja (?) på Perstorpsplatta (!), sillstim, 73 x 73 cm100
 340Kröjer, Tom, färgserigrafi, komposition, sign o dat 94, synl pappersstorl 60 x 41 cm100
 341Hamilton, Charlotte för Rörstrand Ateljé, skålar, 2 st, chamotterat stengods, dekor av fågel resp linjer, l 18 resp 22 cm100
 342Okänd konstnär, art-déco, 1920-tal, färglito, galant scen, monogramsign GL el LG (?), synl pappersstorl 32 x 54 cm400
 343Lundborg, Karl, olja, Solig höstdag, sign o dat 1925, 26 x 37 cm100
 344Sovak, Pravoslav, färglito, komposition, sign, dat 1965 o numr 100/200, pappersstorl 64 x 51 cm-
 345Ahlm, Tage Rudolf, olja, Bornholm, sign, 50 x 61 cm-
 346Matta, semiantik Persisk, 215 x 135 cm900
 347Flaska, koppar, Persien, Qajar, 1800-tal, driven dekor av beriden krigare resp falkjakt, mir-a-bot mm, h 22 cm100
 348Eriksson, Hilmer, olja, landskap, sign, 26 x 37 cm-
 349Persson, Ove, olja, komposition med båt, sign, 60 x 77 cm-
 350Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets början, h 21 cm-
 351Okänd amerikansk designer, soffa med lösa dynor/kuddar, 2-sits, l 190 cm-
 352Okänd amerikansk designer, soffa med lösa dynor/kuddar, 3-sits, l 220 cm-
 353Okänd amerikansk designer, sittpuff, l 110 cm-
 354Okänd designer, 1960-70-tal, armstolar, 1 par, krom med ljusbrun konstläderklädsel1 200
 355Okänd designer, 1960-70-tal, armstolar, 1 par, krom med ljusbrun konstläderklädsel1 200
 356Okänd designer, 1960-70-tal, armstolar, 1 par, krom med ljusbrun konstläderklädsel1 000
 357Okänd designer, 1960-70-tal, armstolar, 1 par, krom med ljusbrun konstläderklädsel1 000
 358Gullberg, Ernst, olja, personer i landskap, sign o dat 1955, 90 x 116 cm, målningen var ursprungligen avsedd att delas, därav den underliga kompositionen100
 359Bengtsson, Eva, egen verkstad Frillesås, skål, glaserat stengods, dekor i blått och svart, sign o etikettsign, dia 31 cm100
 360Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt, urtavla sign NH Kjerström Trelleborg, h 203 cm, renoverat100
 361Erixson, Sven 'X:et' färglito, Vid tvättplatsen, sign, 26,5 x 36 cm, ur Yermamappen från 1949, litt: Nyström nr 35100
 362Terrin med lock, porslin, Rosenthal, 1900-talets mitt, polykrom dekor av paradisfåglar, l 35 cm100
 363Spetserkäpp, masurbjörk, 1800-talets mitt, doppsko i mässing, l 84 cm, medf käpp, sk spanskrör, trä med silverkrycka-
 364Atomiseur/night-light, porslin, Aerozon Tyskland 1920-tal, inv lampa, h 15 cm-
 365Visitkorts/fotografialbum, sekelskiftet 1900, medf fotografier200
 366Romtunna, flintgods, ant England, 1800-tal, h 33 cm, kran sakn, slitage350
 367Pianostol, valnöt med shagklädsel, oscariansk, 1800-talets slut300
 368Grovens, Harald, olja, Herde, Kreta, sign, 38 x 46 cm200
 369Kista, skuret och bonat trä, sk cassone, renässansstil, 1900-talets 1 hälft, fällbar front bakom vilken inredning med lådor och hyllor, l 123 cm100
 370Balansvåg/besman, mässing och smide, möjl Balkan, 1900-talets mitt200
 371Reseskrivschatull, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av tranor mm i guld mot svart fond, b 34 cm, slitage300
 372Pennel, Joseph, efter honom, heliogravyrer mm, 5 st, topografi; London Bridge, Charing Cross mm-
 373Skrivschatull, ek, 1800-talets 1 hälft, inredning med 3 lådor, b 45 cm, nyckel sakn400
 374Hogarth, William, etsning, England, nr 2 ur serien The invasion of England 1756, 24,5 x 41 cm-
 375Form för stearinljusstöpning, glas, 1800-tal, l 32 cm250
 376Fat, fajans, möjl Iznik, 17-1800-tal, dekor i starkeldsfärger, dia 37 cm, äldre zinklagn350
 377Fat, fajans, möjl Delft, 1700-tal, kinesicerande dekor i manganblått, dia 35 cm, omf lagn-
 378Salongsbord, förgyllt trä med brokig marmorskiva, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, l 68 cm900
 379Prakturna med hänklar och lock, porslin, 1900-tal, polykrom och förgylld dekor, tot h 45 cm100
 380Brevpress, mässing, 1800-tal, i form av bok/grafikpress, l 10 cm250
 381Bordslampa, bronserad metall och färgat glas, sk Tiffanystil, 1900-talets slut, dekor av trollsländor, h 39 cm1 100
 382Bordslampor, 1 par, bronserad metall och färgat glas, sk Tiffanystil, 1900-talets slut, dekor av löv, h 37 cm800
 383Visitkorts/fotografialbum, sekelskiftet 1900, medf fotografier, album med skador100
 384Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva, l 35 cm800
 385Okänd konstnär, Murano, 1950-60-tal, vas, blå glasmassa, organisk form, etikettsign, h 23 cm450
 386Hansen, Marie & Johannes för Løvemose Keramik, theservisdelar, vitglaserat lergods100
 387Spegellampetter, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets 1 hälft, ovala med krönande rosetter, h 41 cm, smärre def100
 388Münster, Sebastian, träsnitt, Contrafehtung der Statt Lüttich (Liège), ur Cosmographey oder Beschreibung aller Länder, Heinrich Petri Basel 1574, pappersstorl 13,5 x 16 cm300
 389Thomsen, Christian för KD, figurin, porslin, sittande faun med uggla, modellnr 2107, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm800
 390Thomsen, Christian för KD, figurin, porslin, sittande faun med panflöjt, modellnr 1736, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm600
 391Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-tal, h 24 cm350
 392Metronom, mahogny, Willner, 1900-talets mitt, h 23 cm150
 393Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, fat, stengods, Fructus, sign, dia 33 cm-
 394Vaser, 1 par, grönglaserat flintgods, arts-and-crafts, England, 1800-talets 2 hälft, oid sign, h 20 cm400
 395Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av kronhjortar mm, h 31 cm-
 396Nylund, Gunnar för Röstrand, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 26 cm200
 397Schatull för spelmarker, palisander och poppelrot med mässingsinkrusteringar, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, med spelmarker, l 32 cm, smärre def, nyckel sakn450
 398Dator, Apple MacIntosh Classic (1990-92), i originaletui100
 399Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral, otydl sign o numr 232/850, synl pappersstorl 15 x 19 cm-
 400Ander, Gunnar för Ystad Metall, tillskr, korg/kandelaber till 2 ljus, svartlackerad metalltråd med mässingsmontage, l 47 cm100
 401Nielsen, Valdemar, olja, blomstermarknad, Köpenhamn, sign o otydl dat, 61 x 47 cm400
 402Mundt, Emilie, olja, höna och ankungar, sign, 29 x 42 cm800
 403Väggspegel, valnöt, empire, 1800-talets 1 hälft, oval, 57 x 40 cm, smärre def100
 404Väggur, bemålat trä, ant Tyskland, 1800-talets mitt, dekor av blommor mm, h 34 cm100
 405Parti mat- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, förgylld kant400
 406Larson, Lisa, Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, Syd, ur serien All Världens Barn 1974, h 12 cm-
 407Hammeleff, Ole, akvarell, motiv från Simlångsdalen, sign o dat 1979, synl pappersstorl 34 x 46 cm-
 408von Schantz, Philip, litografi, stilleben, sign, dat -57 o numr 27/310, 33 x 40 cm-
 4092 del tenn, funkis, vas samt skål, stpl 1933 resp 1936, h 16 resp 18 cm-
 410Okänd designer för Fagerhults, 1960-70-tal, taklampor, 4 st, blå- och vitlackerad metall, dia 45 cm100
 411Telefon, vit plast, Scandiphone, tillv 1998, h 22 cm-
 412Vas med hänklar, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, h 25 cm100
 413Lockurna, brons, cire-perdue-teknik, sk Kuduo, Ashanti, Ghana, 1900-talets 2 hälft, dekor av hövding med parasoll, musikanter mm, h 31 cm100
 414Klocka/bjällra, brons, Nepal, 18-1900-tal, dekor av oid skrivtecken, h 15 cm, kläpp sakn200
 415Okänd designer för Scheurich, vas, grönglaserat flintgods, Europ Linie, modell 262-40, h 40 cm100
 416Stort parti smycken och bijouterier200
 417Minnesbägare, 4 st, porslin resp glas, 2 st Baltiska Utställningen i Malmö 1914, 2 st, Industriutställningen i Göteborg 1923, h 9 - 19 cm150
 418Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, underglasyrdekor av flodlandskap i manganblått, h 16 cm700
 419Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, orange glas med mässingsmontage, h 18 cm-
 420Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, frostat glas och mässing, rubinröd yttre skärm, dia 22 cm-
 421Prydnadsbord, mahogny och bonat trä, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, profilerad kant, h 75 cm150
 422Okänd dansk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, Frisk Sommerdag i Fiskerlejet, sign J Hunderup o dat 1921, synl pappersstorl 34 x 45 cm-
 423Parti glas och keramik, bla Curt Addin, Iittala och Orrefors Celeste, sistnämnda med nagg, även 1 figurin m fotnagg200
 424Stol, skuren valnöt, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets andra hälft, slitage-
 425Vitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, underdel med 2 skåpsdörrar och 2 lådor, flankerande kolonetter, överdel med vitrindörrar, h 178 cm, 1 glas def250
 426Vägghörnhylla, förgyllt trä med speglar, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 50 cm100
 427Taklampa, mässing, 1910-20-tal, 6 ljusarmar, dia 63 cm-
 428Taklampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, 8 ljusarmar, h 70 cm150
 429Vägghylla, skuret och förgyllt trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, dekor av rocailler mm, h 67 cm, smärre def500
 430Okänd svensk designer, 1960-tal, byrå/TV-bänk, palisander med metallbeslag, 2 lådor, påtecknad 29/5 1969, l 60 cm600
 431Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, hundporträtt, Gordonsetter, sign JB el BJ, 25 x 20 cm1 400
 432Visitkortsalbum med visitkort, sekelskiftet 1900100
 433Drews, Jeppe, oljor, 2 st, motiv från Roskilde Fjord, sign, 26 x 34 cm vardera200
 434Cadovius, Poul och Fjeldsøe 'Mygge', Susanne för France & Søn/CADO, matbord, metall med emaljerad skiva, handsign o plakettsign, dia 118 cm-
 435Day, sir Robin för Overman, snurrstolar, 4 st, blå plast med blå textilsits på metallunderrede, 1960-tal, stplsign-
 436Spegel, skuret och förgyllt trä, barockstil, 1900-talets 2 hälft, dekor av snäckor och akantus, 70 x 80 cm, prov; inköpt på Hedbergs i Vinslöv500
 437Olson, Axel, färglito, fönsterutsikt, sign o numr 6/290, 33 x 43 cm150
 438Okänd dansk designer, 1950-60-tal, pall, bonad bok, sits i pistagegrön textil med läderdetaljer, plakettmärkt Danish Furnituremakers Control, l 47 cm450
 439Stolar, 1 par, böjträ med (senare) rottingklädsel, Gebrüder Thonet, Wien, sekelskiftet 1900, etikettsign1 100
 440Hallampa, bronserad metall, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 60 cm450
 441Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, ljusstakar, 1 par, glas, modell P50, osign, h 19 cm-
 442Ordenstecken, 2 st, förgylld och emaljerad metall, polska Orden för kulturell merit, i originaletuier, medf originaldiplom signerat av kulturministern Józef Tejchma100
 443Châtelaine, försilvrad metall, sammansatt av mynt 16-180-tal, l 26 cm100
 444Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer, skrivtecken mm, senare montage till lampa, tot h 55 cm100
 445Matservisdelar, flintgods, Aluminia Tranquebar blå, bl a cirka 50 djupa tallrikar dia 25 cm1 600
 446White, Susanna, olja, komposition, sign, 90 x 90 cm200
 447Okänd designer, skulptur, polykrom glasmassa, medf sockel med belysning, tot h 36 cm700
 448Wiinblad, Björn för Rosenthal, jultallrikar, 12 st, porslin, polykrom och förgylld dekor, 28 x 28 cm450
 449Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med turkosemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, dia 16 cm, bruksslitage-
 450Thyssen, Jette, färgserigrafi med metalltryck, konkret komposition, sign, dat 1991 o numr 21/100, synl pappersstorl 33 x 32 cm-
 451Nattygsbord, mahogny med vit marmorskiva, front med låda samt skåpslucka, h 74 cm900
 452Okänd designer, golvlampa, mässing på marmorsockel, 5 ljusarmar, h cirka 200 cm400
 453Parti äldre bilplanscher, Allers Familj-Journal100
 454Byrå, valnöt och bonad fur, oscariansk, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 104 cm100
 455Piedestal/atenienn, mahogny, empirestil, sekelskiftet 1900, dekor av korintiska kapitäl, h 104 cm900
 456Klarinett i låda, Keytone Solist, Tyskland, 1900-talets 2 hälft, Brilhart 3 munstycke, tot l 65 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen250
 4574 del porslin; lockurna samt skål, porslin, Rosenthal Chippendale samt väggplaketter, 1 par, bemålat bisquit, dekor av änglar, dessa h 13 cm200
 458Parti glas/kristall, 4 del bl a 2 st Corona, Lars Hellsten för Orrefors300
 459Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, 1900-talets mitt, l 31 cm100
 460Jordglob med belysning, Kombigloben, 1970-tal, h 44 cm-
 461Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampfot, teak och mässing, h 120 cm-
 462Pinnstolar, 1 par, svarvat och svartlackerat trä, 1900-talets mitt el 2 hälft-
 463Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, stolar, 4 st, böjträ och krom, sits och rygg med pressat mönster100
 464Ytterkrukor, 4 st, lergods, Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm, medf underfat300
 465Kista, järnbeslaget trä, barock, 1700-tal, l 115 cm, slitage100
 466Okänd dansk designer, 1950-60-tal, daybed, teak och ek, spår av etikett, l 190 cm, slitage800
 467Snusflaska med propp, skuren jade, Kina, Qing, 18-1900-tal, dekor av skrivtecken, blommande körsbär mm, tot h 6,5 cm1 600
 468Bojan, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i cappuccinerbrunt samt av pioner mm i utsparade reserver, h 23 cm2 200
 469Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu1 100
 470Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu1 100
 471Stolar, 4 st, mahogny och bonad bok, empirestil, 1900-talets början, ryggbricka med dekor av svanar100
 472Barstolar, 3 st, bambu och rotting med röd konstläderklädd sits, 1900-talets mitt100
 473Krus, bemålad plåt (!), ant indopersisk, 1900-talets mitt, h 55 cm, slitage250
 474Modelljärnvägsdelar, Märklin800
 475Satsbord, 3 st, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets mitt, l 63 cm100
 476Dragkista, skuret och bemålat trä, allmogearbete, Danmark/Nordtyskland, 1800-talets 1 hälft, b 133 cm, skador, sockel sakn-
 477Dragkista på lös sockel, skuret och bemålat trä, allmogearbete, Danmark/Nordtyskland, 1800-talets 1 hälft, b 124 cm, skador1 100
 478Kristiansen, Kai för Feldballe Möbelfabrik, hyllsystem, teak, 4 väggskivor om tot 203 x 340 cm, metallister samt 22 vägghyllor, ngn del m skador el slitage2 600
 479Paperweight, glas, möjl Baccarat, 18-1900-tal, ingjuten dekor av blomma i polykromt glas, välvd botten med slipat stjärnmönster, dia 5,5 cm-
 480Paperweight, glas, möjl Baccarat, 18-1900-tal, ingjuten dekor av blomma i polykromt glas, välvd botten, dia 5 cm-
 481Lockdosa, emaljarbete, England, 1800-tal, dekor av fartyg samt text A Present from Sacrborough, l 4,5 cm600
 482Lockdosa, emaljarbete, ant Bilston, 17-1800-tal, dekor av brottare samt text Wrestling, 5 cm, emaljdef500
 483Lockdosa, emaljarbete, England, ant Bilston, 1770-80-tal, lock med dekor av Buxton Crescent, l 4,5 cm, gångjärn def600
 484Lockdosa, emaljarbete, ant Bilston, 1700-tal, dekor av urna med turturduvor mm, 5 cm, emaljdef700
 485Lockdosa, emaljarbete, England, 1700-tal, dekor av herdinna i landskap, l 7 cm1 000
 486Lockdosa, emaljarbete, England, 1700-tal, dekor av personer och hus landskap, l 6,5 cm1 100
 487Bauer, John, efter honom, figurin, glaserat lergods, troll, ur Rosa Ljungs samlarserie, etikettsign, h 14 cm-
 488Humidor, sandel(?)trä, Jacob Th Jacobsen, 1900-talets 2 hälft, l 26 cm1 500
 489Bauer, John, efter honom, figurin, glaserat lergods, troll, ur Rosa Ljungs samlarserie, etikettsign, h 20 cm-
 490Pietilä, Tuulikki, etsning, motiv från Toledo, sign, dat -52, 21 x 26 cm-
 491Pietilä, Tuulikki, monotypi (?), spanskt landskap, sign Espana o dat 1951, synl pappersstorl 23 x 33 cm-
 492Kaffekopp samt fat, porslin, Sèvres, förgylld och polykrom dekor av fåglar, akantus mm, kopp dat 1782, fat dia 12 cm, möjl ej sammanhörande600
 493Theservis, benporslin, Wedgwood, 1900-talets 2 hälft100
 494Widell, Wilhelm, olja, gäss i solnedgång, sign, 70 x 100 cm-
 495Soffa, delvis svärtad valnöt med grön sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut, l 140 cm250
 496Takkrona, förgylld metall med droppformade prismor, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, burformad med dekor av naturalistiskt utformade grenar och blad, h 90 cm350
 497Taklampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, sekelskiftet 1900, 6 ljusarmar, h 57 cm-
 498Martinez, Vincente för Lladró, figurin, porslin, Shepherd with bird, 1970, modellnr 4730, h 15,5 cm200
 499Geodetiska instrument i lådor; Lyth, Berg och Carlsson & Österberg, sekelskiftet 1900-
 500Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 miniatyrljus, svärtat gjutjärn, Edderkoppen, design 1962, dia 11 cm, i originaletui200
 501Skålfat, silver, genombrutet, dekor av frukter mm, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, l 12 cm, vikt 80 gr200
 502Luktdosa, silver, urboettformad, inre galler med röd glasfluss, stpl Sven Petter Tinggren Ängelholm verks 18-28(63), dia 3 cm, initialer CED450
 503Collier, odlade, doserande pärlor med lås i 18 k rödguld, detta stpl G A Dahlgren Malmö 1952, l 54 cm, 1 tråd def400
 504Hardon Wright, Margaret, etsningar, 2 st, New Orleans resp Amiens, synl pappersstorl 15 x 11 cm200
 505Väggur, förgyllt trä, 1900-talets mitt, h 53 cm200
 506Poster, fotografisk reproduktion, Christian Berg och hans målarvänner från 20-talets Paris, Mjällby Konstgård uå, 70 x 50 cm-
 507Bäckström, Barbro, efter henne, offsetposter, Skissernas Museum Lund 1992, 50 x 70 cm-
 508Takampel, mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, dia 57 cm-
 509Filateli; parti frimärkssamlingar3 000
 510Filateli; parti FDC maxikort1 600
 511Filateli; parti tomma frimärksalbum med/utan fickor150
 512Okänd designer, 1980-tal, soffa, röd galonklädsel på metallunderrede, l 182 cm450
 513Matta, semiantik Pakistan Bochara, 250 x 160 cm-
 514Okänd konstnär, färgetsning med carborundum, komposition, otydl sign o numr 46/50, pappersstorl 44 x 32 cm200
 515Ljunggren, Reinhold, färglito, byggnad i park, sign o numr 67/500, synl pappersstorl 52 x 61 cm-
 516Matta, semiantik persisk galleri, 305 x 80 cm-
 517Matta, semiantik Ersari, 180 x 130 cm-
 518Högfeldt, Robert, färglito, bussresa, sign o numr 296/360, pappersstorl 43 x 52 cm-
 519Nash, Carsten, färglinoleumsnitt, Kjärestepar, sign, dat 97 o numr 168/400, pappersstorl 40 x 30 cm-
 520Okänd designer för Lorenzo, soffa, gul läderklädsel på metallunderrede, 2/3-sits, etikettsign, l 165 cm-
 521Okänd designer för Lorenzo, soffa, gul läderklädsel på metallunderrede, 2/3-sits, etikettsign, l 165 cm-
 522Okänd designer för Stouby, soffa, brun-grönt anilinläder, 3-sits, Eva, l 220 cm1 500
 523Okänd designer för Stouby, soffa, brun-grönt anilinläder, 2-sits, Eva, l 155 cm1 300
 524Okänd designer för Stouby, fåtölj, brun-grönt anilinläder, Eva, b 70 cm800
 525Zelig, Louis, olja, stående kvinna, 'Spanien', sign, 40 x 18 cm250
 526Araruj, Renato de, relief, skuret och bemålat trä, Amazonica Garca, sign Manaus o dat 1978, 70 x 20 cm100
 527Freddie, Wilhelm, efter honom, offsetposter, Sexparalysappeal (1936), Galerie Asbaek, Flac 1981, synl pappersstorl 59 x 41 cm, ngt blekt-
 528Konsolbord, förgyllt trä och stuck med skiva i Ölandssten, nyrokoko, sekelskiftet 1900, medf spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, tot h 183 cm1 000
 529Taklampa, koppar med 3 + 1 glaskupor, omkr 1920, kulhamrad dekor, dia 40 cm400
 530Parti, delvis äldre, koppar300
 531Petersen, Aage för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och mässing med vit plastskärm, modell 351, design 1970, justerbar höjd, skärmhållare sakn400
 532Golvur, körsbärsträ, urtavla m otydl sign o dat 1970 samt text Tempus Fugit, h 190 cm100
 533Parti kaffeservisdelar, porslin, B&G, 1900-talets 1 hälft, Erantis1 000
 534Vattenkokare på réchaud, mässing med porslinshandtag, sekelskiftet 1900, tot h 39 cm250
 535Mat- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Hjertegræs700
 536Terriner med lock, 2 st, porslin, Rosenthal, förgylld dekor, l 26 resp 33 cm100
 537Kaffe- och theservisdelar, 1 låda,porslin, Tirschenreuth, 1900-talets 1 hälft, polykrom och förgylld dekor100
 538Matservisdelar, flintgods, Aluminia Tureby300
 539Mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, dekor av polykroma blommor150
 540Matservisdelar, porslin, Köpenhamns Porslinsmåleri, polykrom blomdekor, förgylld kant1 600
 541Matservisdelar, porslin, 2 lådor, B&G, dekor av äppelblom100
 542Parti porslin och keramik, 1 låda, Royal Copenhagen, B&G, Aluminia och Nymölle450
 543Okänd designer för Aluminia, kaffeservisdelar, 2 lådor, flintgods, dekor i rött och guld100
 544Kaffeservisdelar, porslin, 1 låda, Royal Copenhagen Broager100
 545Kuverttallrikar, 12 st, porslin, Myott Rialto, dekor i blått och guld, dia 27 cm300
 546Matservisdelar, porslin, B&G, Åkjaer, delvis Creme400
 547Parti äldre nysilver, 2 lådor300
 548Miniatyrkrona, mässing, V Fong, Grenna, 6 ljusarmar, stpl, h 23 cm-
 549Parti modern design, 1 låda, bl a Just Andersen150
 550Matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, den sk Spanska servisen (Det Spanske Stel), visst slitage450
 551Parti badrumstillbehör, porslin; hylla, tandborstmuggar, toilettepapperhållare, handdukshängare samt tvålkoppar, Porcelaine de Paris, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor, hyllan l 30 cm200
 552Vattenhaltsmätare för spannmål, mässsing och smide, F A Thiele Köpenhamn, 1800-talets 2 hälft, tot h 26 cm350
 553Stort parti tekniska experimentsatser, Teknoteket100
 554Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-tal, h 18 cm-
 555Ordenstecken för frimurare, förgylld metall, Frankrike, 1900-tal, i form av stjärna med devis Justice Alsace Lorraine France, dia 5 cm-
 556Hörnatenienn, mahogny, 190-talets mitt, 5 hyllplan, h 131 cm200
 557Vinkylare/jardinière, mässing, 1900-tal, dekor av lejonmaskaroner, l 35 cm700
 558Vas med hänklar, fajans, 17-1800-tal, dekor i kobolt och mangan, h 26 cm350
 559Terrin samt underfat, fajans, möjl Delft, 1700-tal, dekor i manganblått, fat l 36 cm, skador o lagn200
 560Väggbassäng, fajans, 1700-tal, dekor i manganblått, l 43 cm, skador1 300
 561Stort parti fajans, 17-1800-tal; fat, saltkar mm, skador o lagn1 300
 562Vinkylare, fajans, möjl Frankrike 1700-tal, senare mynningsskoning i tenn/bly, h 17 cm, lagn, sprickor1 500
 563Koppel, Henning för Louis Poulsen, bordsfotogenlampa, mässing med vitopak glasskärm, 'Petronella'150
 564Bordslampor, 3 st, porslin, Royal Copenhagen och B&G, bl a Elle Malmer100
 565Fåtölj, bonad ek, sk svanhalsfåtölj, 1800-talets slut, framben med hjultrissor200
 566Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, sekelskiftet 1900, tot l 134 cm-
 567Salongsbord med klaffar, mahogny, sekelskiftet 1900, tot l 148 cm-
 568Okänd designer för J L Møller, Højbjerg, stolar, 4 st, teak, etikettsign150
 569Okänd designer för Brødrene Andersens Møbelsnedkeri, Risskov, matbord med 1 iläggsskiva, bonad bok, tot 170 x 95 cm-
 570Spelbord, mahogny och bonad bok, oscarianskt, 1800-talets slut, b 85 cm100
 571Mangelkorgar, 2 st, rotting, l 87 cm400
 572Bergman, Taube, Astri, relief, gips, Änglamark - rådjur i landskap, sign, medf relief, gjutjärn, okänd konstnär, kronhjortar, bägge 20 x 40 cm-
 573Okänd konstnär, olja, kustparti med fyrtorn, 1900-talets början, sign Jibe (?), 65 x 100 cm500
 574Parti keramik och porslin; Gefle och Rörstrand, ngn missfärgn-
 575Käppar, 2 st, trä med silvermontage, 1900-talets 1 hälft, ägargravyr100
 576Fruktservis, 12 + 1 del, porslin, Hackefors, fat dia 30 cm-
 577Wiede, Ingvar, olja, Kustbild, Skrea, sign o dat 1970, 27 x 36 cm150
 578Parti smycken och bijouterier350
 579Jaatinen Winqvist, Anja för Arabia, kaffeservis, porslin, Karelia (tillv 1975-81)-
 580Qvarsebo, Mikael, färgoffset, surrealistisk komposition med äpple, sign, 58 x 42 cm -
 581Rasmussen, Preben, oljemålningar, 2 st, Parismotiv resp hus i landskap, bägge sign, 29 x 39 cm450
 582Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 54 cm250
 583Kopp, porslin, Kina, 1800-tal, polykrom dekor av växter och Shou-tecken, h 6 cm-
 584Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, Gråsparvsunge, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1852, h 7 cm-
 585Parti porslin; kopp med fat Stig Lindberg Adam, buljongkoppar B&G samt assietter mm Gustavsberg Blå Blom-
 586Okänd designer för Rörstrand, kaffekoppar med - fat och assietter, 7 + 7 +7 st, porslin, dekor i blått-
 587Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, delvis förgyllt porslin, Kronskålen, design 1932, dia 19 cm350
 588Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond, dia 8,5 cm100
 589Bordslampa, porslin med litofaniskärm, von Schierholz, 1900-talets mitt, h 48 cm600
 590Figuriner, 4 st, porslin, Nao och Lladró, polykrom underglasyrdekor, h 18 - 31 cm800
 591Parti porslin, Gustafsberg Triumf; terrin med lock, 2 fat, 2 skålar samt 4 tallrikar, terrin l 30 cm150
 592Paraplyställ, mässing med porslinshandtag, 1900-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, h 51 cm200
 593Okänd designer för Nya Örsjö Industri AB, golvlampor, 1 par, mässing, 1970-tal, modell Edward G, 3 ljusarmar, etikettsign, h 150 cm450
 594Spegel, mahogny med mässingsbeslag, Århus Glassliperi, 1900-talets 2 hälft, h 129 cm-
 595Kandelaber till 7 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, h 39 cm-
 596Strutvaser, 1 par, glas, sekelskiftet 1900, medf bordslyster, mässing och vit marmor med prismor, denna h 37 cm200
 597Reseur, krom och mässing, Junghans, sekelskiftet 1900, tot h 18 cm, anlupen-
 598Taklampa, mässing med 4 gråtonade glaskupor, art-déco, 1920-tal, h 90 cm-
 599Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak, bok och mässing, dekor av vertikala linjer100
 600Parti mynt800
 601Okänd balinesisk konstnär, 1900-talets 2 hälft, gouache på duk, procession, sign Ida B Agung Ubud, 97 x 62 cm100
 602Okänd balinesisk konstnär, 1900-talets 2 hälft, gouache på duk, mytologisk scen, sign K Darma, Ubud, 67 x 44 cm100
 603Okänd balinesisk konstnär, 1900-talets 2 hälft, gouache på duk, ailangkong Ubud, 52 x 36 cm-
 604Matta; semiantik Bachtiari, 205 x 130 cm-
 605Daullé & Levesque efter Jean Francois De Troy, kopparstick, Danaë och guldregnet, synl pappersstorl 35 x 45 cm-
 606Stort parti mynt och sedlar350
 607Parti äldre ramar mm200
 608Parti väckarklockor, 8 st, bl a Junghans100
 609Terassvärmare, Gelia 900W, i orginalförp250
 610Rääf, Helis, olja, landskap, sign, 27 x 35 cm-
 611Pontoppidan, Erik, kopparstick 3 st, Cancelliet Harboes Frue-Closter samt Grevel Holsteiniske Palais, ur 'Danske Atlas' II bd, Köpenhamn 1764, cirka 17 x 25 cm-
 612Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, 1 par, Goethe och Charlotte Buff (Lotte), i samtida ramar, tot mått 23 x 20 cm500
 613Adamsson, Bo Åke, färglitografier, 3 st, idrottare, samtl sign o numr300
 614Parti diverse; visitkortsskål, pluntor, skålar, sparbössor, sekelskiftet 1900 mm-
 615Okänd designer för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), golvvas, lergods med dekor i form av vita horisontella band, h 40 cm, skador500
 616Parti, delvis äldre, mynt300
 617Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, h 50 cm250
 618Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, flintgods, sign, dia 25 cm-
 619Okänd dansk designer, soffbord, palisander, dia 85 cm, fanérdef-
 620Golvur, valnöt, 1800-talets 1 hälft, urverk från 1900-tal av Geoffrey Booth, Bere Regis, h 192 cm, lagn, smärre def400
 621Byggnadsmodell, japansk torii, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft, h 54 cm200
 622Taklampa, koppar, 1910-20-tal, 6 ljusarmar, h 75 cm-
 623Okänd indo-persisk konstnär, gouache, tigerjakt, pappersstorl 21 x 15 cm, a tergo text300
 624Okänd indo-persisk konstnär, gouache, palatsträdgård, synl storl 19 x 9 cm300
 625Satsbord, 3 st, valnöt och bonat trä med intarsia, l 64 cm-
 626Okänd konstnär, olja, italienskt (?) landskap med hus, otydl sign, 30 x 38 cm-
 627Carlberg, Hugo, tusch, akademistudie av en rhyton, sign o dat 1900, synl pappersstorl 27 x 38 cm-
 628Okänd designer, takkrona till 6 ljus, smide, 1900-talets 2 hälft, h 64 cm100
 629Taklampa, förgylld metall, i form av naturalistiskt utformade grenar, 15 ljusarmar, dia 61 cm100
 630Slagbord, gråmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, tot 170 x 104 cm2 600
 631Bergère, skuren och bonad ek med röd sidenklädsel, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900900
 632Fåtöljer, 1 par samt stolar, 1 par, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft500
 633Salongsstolar, 7 st, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, ballongrygg, slitage-
 634Arbetsbelysning, grålackerad metall, aluminium och bakelit, industridesign, 1920-30-tal, justerbar, visst slitage200
 635Väggfontäner, 1 par, bemålad glasfiber (!), Fiberland, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, h 100 cm800
 636Handkolorerade kopparstick/litografier, 4 st, 17-1800-tal, bl a La Revue de la Mode, varierande storl, 1 glas def-
 637Johansen, Einer, olja, Fredriksholms Kanal, sign, 61 x 75 cm300
 638Roempke, Ilse (Claesson), textiltryck, 2 st, Promenad resp interiör med läsande kvinna, sign, varierande storl-
 639Raeburn, Sir Henry, efter honom, olja, Boy and Rabbit, efter original från 1814, otydl sign, 46 x 37 cm300
 640Okänd designer, soffbord, krom och glas, 91 x 91 cm400
 641Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 2 hälft, intarsiadekor av vasakärve, putti mm, brunmelerad marmorskiva och förgyllda bronsbeslag, front med 3 lådor, 2 skåpsdörrar samt bestickschatull, l 120 cm3 600
 642Piedestal/blombord, förgyllt trä och stuck, skiva i Kolmårdsmarmor, h 69 cm450
 643Weberg, Willie, olja, stilleben, sign, 55 x 65 cm150
 644Wallman, Uno, färglito, båt på slip, sign o numr 101/290, synl pappersstorl 43 x 50 cm-
 645Wahlberg, Bertil, olja, flickporträtt, sign, 50 x 20 cm-
 646Okänd konstnär, akvarell, landskap, otydl sign o dat 99, pappersstorl 51 x 36 cm-
 647Hellberg, Max, olja, stilleben, sign. 38 x 46 cm200
 648Spegellampetter, 1 par, bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, h 49 cm450
 649Ångmaskin med tillbehör, Wilesco, 1900-talets 2 hälft, monterad på platta800
 650Symaskin med tillbehör, Bernina 1010400
 651Taklampa, metall och färgat glas, sk Tiffanystil, 1900-talets slut, dia 42 cm, 1 glas m spricka100
 652Matsalsmöbel, 14 del, mahogny, 1900-talets 1 hälft, enl uppg inköpt på NK, matbord med 3 ofanerade iläggsskivor, 10 stolar, 2 armstolar samt skänk, tot l 295 cm8 500
 653Matta, old Senneh (?), 370 x 260 cm4 200
 654Barnstol, björk, Stokke Trip-Trap150
 655Öie, Per för Stokke, ståstödsstol, björk och svartlackerad metall med textilsits, Varier Move600
 656Okänd designer för Belid, taklampa, brunlackerad metall och svart plast, modell T 139, dia 40 cm-
 657Askfat, bronserad metall, 1900-talets 2 hälft, i form av värja i ställ, h 82 cm-
 658Bestick, delvis förgyllt rostfritt, Cook Well, medf bestickschatull350
 659Vapensköldar, 2 st, lackerad aluminium, landskapsvapen för Skåne resp Södermanland, h 26 cm-
 660Soffa, 3-sits, oxblodsfärgat läder, Chesterfieldmodell, Chesterfield Sofa Company, modell Kendal, 1900-talets 2 hälft, l 200 cm2 800
 661Stolar, 1 par, bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, klädsel Rönnerdahl, design Louise Videlyck för Arvidssons Textil, ur kollektionen Evert Taube Edition-
 662Risberg, Edith för JIE, skulptur, delvis glaserat lergods, flicka med fåglar, h 30 cm-
 663Tidskriftsställ, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, låda i sarg, l 52 cm400
 664Spegel, bonad och svärtad björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, h 70 cm250
 665Soffbord, mahogny med läderklädd skiva och skyddande glasskiva, 1900-talets 2 hälft, l 107 cm100
 666Soffa, valnöt, oscariansk, 1800-talets slut, l 231 cm-
 667Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren ryggbricka, medf 1 m def rygg100
 668Bord med 1 iläggsskiva, delvis bemålad fur, jugend, 1900-talets början, tot l 130 cm, slitage-
 669Brastillbehör, 3 del, svartlackerat smide, vedkorg, kaminset samt brasskärm, slitage300
 670Nattygsbord, 1 par, teak, modern tillv, b 50 cm600
 671Stolar, 1 par, bonad björk, oscarianska, sekelskiftet 1900-
 672Snedklaffsekretär med överskåp, avlutad fur, 1800-talets 1 hälft el mitt, nederdel med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med hyllinredning och skedholk, h 179 cm, renoverat-
 673Byrå, avlutad fur, 1800-talets 2 hälft, 5 lådor, h 134 cm400
 674Reynolds, Lee, olja, japanskt landskap, sign, 80 x 120 cm-
 675Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, glasmålningar, 1 par, fåglar, 51 x 28 cm100
 676Byrå, palisander med intarsia och rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 51 cm600
 677Spelbord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, b 89 cm250
 678Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och svärtat trä, 7 lådor, b 100 cm350
 679Side/lampbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, b 55 cm-
 680Falk, Ragnar, olja, stilleben, sign, 34 x 31 cm200
 681Asplund, Bengt, färglito, Från Billerud, sign, dat -94 o numr 2/510, synl pappersstorl 32 x 41 cm-
 682Okänd designer, fåtölj, svartlackerat trä med svart konstläderklädsel, modern tillv-
 683Okänd designer, soffa, 3-sits, vit linne(?)klädsel på svarvade ben, l 190 cm-
 684Okänd designer, fåtöljer, 1 par, vit linne(?)klädsel på svarvade ben-
 685Spegel, skuret och bonat trä, 1910-20-tal, h 90 cm-
 686Czízy, Béla, akvarell, ungersk landsby, sign o dat 1944, synl pappersstorl 25 x 35 cm-
 687Borisov, Vladimir, olja, aftonlandskap, sign o dat 1991, 40 x 60 cm-
 688Servisdelar, flintgods, Old Gustavsberg, Willow300
 689Okänd (a) italiensk(a) designer(s), bordslampor, 2 st, glaserad keramik, modern tillv, h inkl skärmar 50 resp 61 cm250
 690Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 55 cm, smärre slitage-
 691Parti måleri och grafik bl a Carl Julius-
 692Matgrupp, 7 del, mahogny och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, bord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar, bord tot 210 x 110 cm100
 693Leksaksback, trä, BRIO, 1950-60-tal, l 54 cm-
 694Chaiselongue, svarvat trä med senapsgul sammetsklädsel, sekelskiftet 1900, l 175 cm350
 695Jonson, Alvar, olja, Alptoppar, sign o dat 1979, 41 x 45 cm-
 696Okänd designer, 1950-60-tal, sypall, teak med ylleklädsel, l 51 cm-
 697Törning, Erik, olja, kustparti, sign, 46 x 62 cm-
 698Ljunggren, Reinhold, färglito, sydeuropeisk gatuscen, sign o numr 114/310, 23 x 35 cm-
 699Grovens, Harald, olja, Apelsinskörd, Kreta, sign, synl bildyta 23 x 23 cm200
 700Westman, Marianne för Rörstrand, skålfat, rosaglaserat lergods, Bladform, design 1956, l 56 cm, obet nagg250
 701Okänd designer för Löfmark, Stockholm, bord, valnöt, skuren dekor av tallkvistar, jugend, sign o dat 1909, l 90 cm, ben kortade-
 702Björquist, Karin för Gustavsberg, ljusstake, delvis glaserat stengods, sign, dia 12 cm-
 703Stol, skuren ek, sk munkstol, sekelskiftet 1900-
 704Herrarmbandsur, 3 st, stål, Helvetia, Roamer resp Record Watch Co, 1950-60-tal150
 705Matta, semiantik Hamadan galleri, 335 x 85 cm-
 706Matta, semiantik Ersari (?) med bönenisch, 105 x 80 cm, slitage-
 707Krüger, Einar, olja, skogsparti, sign, 73 x 66 cm-
 708Okänd designer för J L Hultman, vaser, 1 par, tenn, funkis, stpl Stockholm 1932 samt tillverkarstpl för Norrahammars Bruk, h 23 cm250
 709Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, vinterlandskap med boskap och personer, 50 x 60 cm-
 710Skåp, vitlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft, 4 dörrar, h 190 cm100
 711Frisk, Thomas, färgetsning, italiensk resa, sign, numr 174/265, 31 x 41cm-
 712Unters, Richard, akvareller, 2 st, Danska Fallen, Simlångsdalen resp Norre Katts Park, Halmstad, bägge sign, 22 x 30 resp 29 x 37 cm-
 713Johansson, Nette, etsning, hundar, sign o numr EA 1/3, pappersstorl 36 x 38 cm-
 714Jutrem, Arne-Jon, poster, blandteknik (?), sign m dedikation o dat 1970, 65 x 50 cm-
 715Soffa, delvis svärtad valnöt, oscariansk, 1800-talets slut, l 127 cm150
 716Damarbetsbord, alm och ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt, h 77 cm100
 717Salongsbord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, 1800-talets slut, l 115 cm-
 718Tallrik, tenn, graverad dekor av Sachsens vapen samt dat 1793, stpl Johann Gottfried Grossman, Bautzen, dia 22 cm-
 719Stolar, 3 st samt armstol, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft450
 720Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor i blått, sign, dia 12,5 cm-
 721Strid, Hardy, färgserigrafier, 2 st, kompositioner, bägge sign-
 722Bengtsson, Walter, linoleumsnitt, handtryck, Släktingesagan, sign o numr 8/25, synl pappersstorl 27 x 46 cm-
 723Dreutler, Hanne för Studio Åhus, skål, glas, Rose, sign o dat 1980, l 21 cm-
 724Onsberg, Ulf, färglito, komposition med träd, sign o numr 27/99, synl pappersstorl 62 x 46 cm-
 725Persson, Sigurd för Kosta, vas, glas, dekor av grönt överfång mot ljusgrön fond, sign, h 22 cm, mindre tillverkningsdef-
 726Svenbro, Annika, färgetsning, komposition med kvinna och hund, sign o numr 49/75, synl pappersstorl 54 x 61 cm-
 727Okänd designer för Hermann A Kähler, Nästved, kanna resp skål, delvis blåglaserat stengods, sign, l 17 resp h 20 cm-
 728Utgår-
 729Persson, Ove, gouache, landskap, sign o dat 1975, synl pappersstorl 12 x 21 cm-
 730Armstol, svarvat och skuret trä, sk puderstol, sekelskiftet 1900, säljes till förmån för Lions-
 731Stol, skuren mahogny, 1900-talets 1 hälft-
 732Parti modern keramik; Bo Fajans, Witt, Laholmskeramik mm-
 733Björklund, Ralph, olja, Dimman lättar, sign o dat 82, 33 x 42 cm-
 734Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, Transträck i kvällssol, sign o numr 19/25, synl pappersstorl 46 x 97 cm-
 735Jönsson, Barbro, färglito, Portofino, sign, dat 84 o numr 117/120, 54 x 47 cm-
 736Bockbord med klaffar, bemålat trä, 1900-talets mitt, 115 x 127-
 737Parti kapsylöppnare-
 738Parti äldre vykort och foton-
 739Norrman, Lars, färglito, fiskeläge, sign o numr 70/310, synl pappersstorl 31 x 46 cm100
 740Hansen, O T, 1800-tal, olja, personer i landskap, sign, 31 x 26 cm-