SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Sommarauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 30/6 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Wegner, Hans J för Getama, armlänstol, ek, modellnr GE240 'Cigarren', gul textilklädsel, brännstpl8 000
 2Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek, modellnr GE236, gul textilklädsel, brännstpl, l 210 cm9 000
 3Picasso, Pablo, (efter honom?), litograferad plansch, Affiche Exposition de Céramique 1958, sign o dat 1958 i stenen, bär handsignatur Picasso, synl pappersstorl 64 x 47 cm, litt: Bloch 1281, Czwiklitzer 31, Mourlot 3142 400
 4Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' delvis bemålat stengods, design 1973, h 15,5 cm150
 5Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt från serien Stora Zoo 1959, etikettsign, l 32 cm1 300
 6Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Emma', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm1 800
 7Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin glaserat stengods, Kalle ur serien Larsons ungar från 1962, h 18,5 cm700
 8Holm Sørensen & Jensen, Svend Aage för Søholm, golvvas, glaserat lergods, ur Burgundia-serien, design 1956, sign o etikettsign, h 57,5 cm200
 9Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, glas, sittande katt, sign, h 24 cm300
 10Taipaleenmäki, jussi, olja, Påsktid, sign o dat 1994, 100 x 80 cm2 200
 11Adamsson, Bo Åke, Akilles - skiss efter Sergel, olja, sign, 98 x 80 cm3 200
 12Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, blå klädsel, Hemmakväll, l 205 cm3 200
 13Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval, sign, oid målarsign, h 30 cm, litt avb Eronn sid 175, ngn tillverkningsdef el nagg600
 14Malmsten, Carl, soffbord, mahogny, Ovalen, l 120 cm600
 15Okänd designer för GMA, golvlampor, 1 par, mässing och glas, dekor av kulor, h 115 cm-
 16Häfte; Verve nr 4, innehållande bl a ett färglito efter färglinoleumsnitt av Henri Matisse, 'La Danse' - detta ed Mourlot, pappersstorl 35,5 x 53 cm, omslag med slitage-
 17Okänd designer för GMA, golvlampa, mässing och glas, dekor av kulor, h 113 cm, 1 glasring def-
 18Sala Gabriel, Jean, olja, historicerande scen, sign, 46 x 58 cm2 400
 19Nesbitt, Lowell, färgserigrafi, interiör, sign, dat 72 o numr 93/99, synl pappersstorl 68 x 52 cm-
 20Gustafsson, Nils Göran för Stolab, matbord med klaffar, ljus björk, Björka, design 1974, tot mått 240 x 100 cm-
 21Hedlund, Bodil, olja, komposition, sign, 35 x 41 cm800
 22Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition, sign o numr 36/140, synl pappersstorl 33 x 26 cm-
 23Rosén, Kjell, olja, Fjällsjö, sign o dat 46, 33 x 41 cm-
 24Malmsten, Carl för Waggeryds Möbelfabrik, matbord med 2 fanérade iläggskivor samt 4 stolar, ek, Talavid, bord tot 226 x 116 cm2 400
 25Okänd designer, skulptur, glas, ovoid med dekor av luftbubblor, h 23 cm800
 26LP-skiva, The Beatles, St Peppers Lonely Hearts Club Band, Parlophone 1967300
 27LP-skiva, The Beatles, Rubber Soul, Parlophone/EMI 1965250
 28Wierth, John, akvarell, kustlandskap, sign, pappersstorl 58 x 76 cm100
 29Malmsten, Carl för OH Sjögren Tranås, soffa, ek med lösa dynor, Visingsö, l 200 cm-
 30Cadovius, Poul, hyllsystem, teak med mässingsbeslag, Royal, 6 hyllor samt skåp vars dörr med rutmönstrat fanér2 000
 31Malmsten, Carl för O H Sjögren, fåtöljer, 1 par, bok med lösa dynor, Visingsö2 400
 32Ferrán, Garcia Sevilla, blandteknik, Como si nada pasara aquí y allí, sign, papperstorl 152 x 111 cm4 600
 33Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, 'Calmare Nyckel', h 175, b 117 cm1 000
 34Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna, sign o numr 28/50, 32 x 24 cm250
 35Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtölj, Samsas, randig ylleklädsel1 500
 36Bollviken, Alfred, olja, flickor, sign, 61 x 50 cm200
 37Soffbord, bok, enl säljare specialbeställt hos Carl Malmsten, l 155 cm150
 38Norrman, Knut, olja, Venedigmotiv, sign, 33 x 40 cm100
 39Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, palisander med tennintarsia och laminatskiva, l 140 cm-
 40Karlsson, Hasse, akvarell med collage, Gård med halmtak, sign o dat 1999, synl mått 18 x 33 cm400
 41Montelius, Olle, akvarell, skånsk bygata, sign o dat 69, synl pappersstorl 45 x 58 cm-
 42Krüger, Einar, olja, Vägen till Hagön - motiv från Östra Stranden, Halmstad, sign, 33 x 42 cm100
 43Okänd konstnär, linoleumsnitt och blandteknik, konstnären och hans modeller, otydl sign, dat 1944 o numr 8/10, synl pappersstorl 43 x 60 cm-
 44Krüger, Einar, fäbod i vinter, olja, sign, 65 x 81 cm100
 45Jensen, Arup, olja, nattbild, sign, 54 x 78 cm-
 46Okänd designer, 1950-tal, lös hylla/hurts, teak, l 31 cm-
 47Cleren, Jean Paul, färglito, surrealistisk kärleksscen, sign o numr 168/180, synl pappersstorl 59 x 86 cm-
 48Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok, undre hylla samt benavslut i mässing, l 94 cm250
 49Stanowsky, Mikael, olja, finskt insjölandskap med hus, sign, 65 x 87 cm-
 50Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok, undre tidskriftshylla, l 94 cm100
 51Westman, Marianne för Rörstrand, kaffekoppar med fat 6 + 6 st samt gräddkanna och sockerskål, porslin, Mon Amie, design 1952, 1 kopp samt 2 fat m nagg1 100
 52Heinbach, Ernst, olja, vinterlandskap med personer, sign, 50 x 70 cm100
 53Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallfäste, dekor i blått underfång, sign o numr RD 1566, h inkl skärm 49 cm800
 54Okänd designer, vägghylla, teak och svartlackerad metall, Stringlikn modell, 2 hyllplan, l 60 cm200
 55Collomb, Paul, olja, trägrenar, sign, 65 x 45 cm-
 56Byrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 114 cm800
 57Nolle, Christel Maria, skulptur, delvis patinerad brons, The first bronze III, sign, l 21 cm-
 58Skrivbyrå, ljus björk med svärtade detaljer, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, front med flankerande kolonetter, 4 lådor varav den övre med utdragbar skrivinredning, b 104 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse700
 59Fickur, 7 st, silver, 18-1900-tal, dia 3 - 5 cm-
 60Topplanterna, koppar och glas, 1900-talets 1 hälft, märkt L2482, tot h 37 cm, spricka, innanmäte sakn700
 61Rivet, Jean, akvatint, häststudier, ed Ch. Ducher et Cie, 35 Ave de l'Opera, Paris, sign, 35 x 25 cm300
 62Bordslampa, porslin med litofaniskärm, von Schierholz, 1900-talets mitt, h 51 cm, lös i fästet800
 63Börjesson, Rolf, linoleumsnitt, 4 st, Varbergsmotiv; Hamnen, Torget, Societen samt Fästningen, varierande storlek, samtl sign200
 64Ericsson, Ulf, olja, Kajor söker kväll, sign. 22 x 27 cm-
 65Hultström, Karl, byst, patinerad gips, Carl Michael Bellman, sign, h 22 cm500
 66Vas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft, polykrom och förgylld dekor av kvinnor, blommor och Shimatzu-Mon, oid sign, h 40 cm-
 67Skulptur/flaska, bemålat glas och konstmassa, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, Charles De Gaulle, h 44 cm100
 68Skvallerspegel, lackerad plåt, sekelskiftet 1900, l 32 cm, skador-
 69Kompass, mässing och glas, Lyths Instrumentfabrik Stockholm, nr 25045, 1900-talets 1 hälft, dia 26 cm100
 70Ordenstecken, miniatyrer, 1 par, förgyllt silver och emalj, Italienska Kronorden, dia 15 mm, 1 def250
 71Taklampa, metall med vit glaskupa, funkis, 1930-tal, h 45 cm150
 72Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, kråka, modellnr 1714, polykrom underglasyrdekor, l 33 cm450
 73Alberius, Olle för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Taffel-
 74Rhönnstad, Eric, olja, insjölandskap, sign, 76 x 61 cm-
 75Westman, Marianne för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Annika, prod 1972-81600
 76Minnesmedalj, silver, Danmark Frederik V 1749, avers med text 'Reddunt Haec Praemia Merces', dia 40 mm-
 77Fartygspropeller, brons, 1900-talets 1 hälft, l 38 cm300
 78Paillard, Irmtraud, skulptur, glaserat stengods, delfin, sign, h 15 cm-
 79Reklamskylt/nyckel, smide, 1900-talets 1 hälft, l 47 cm, anlupen250
 80Medalj, brons, Frankrike, Napoléon I Consul 1802, graverad av Rambert Demarest, dia 49 mm-
 81Okänd designer, 1950-tal, taklampor, 2 st, metall med vita glaskupor, dekor av svarta ränder, dia 22 cm450
 82Parti mynt- och medaljavdrag, tenn och koppar, 15 st-
 83Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Säter, modellnr 7056G, design 1963, sign, h 22 cm-
 84Parti myntkataloger, Künker och Thomas Höiland-
 85Okänd designer för Lladrķ, byst/blomkruka, glaserat stengods, pojke med hatt, h 27 cm500
 86Golvvas, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av skrivtecken, sk Shou-tecken mm, h 43 cm, botten med hårsprickor800
 87Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av heliga föremål, skrivtecken mm, oid sign, h 19 cm, medf ej urspr trälock500
 88Golvvas, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av skrivtecken, sk Shou-tecken mm, h 42 cm, botten med hårsprickor800
 89Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av heliga föremål, skrivtecken mm, h 20 cm, medf ej urspr trälock500
 90Vitrinskåp, mahogny med förgyllda mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, ant Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, h 153 cm, nyckel sakn2 600
 91Skrammelkåsa, silver, dekor av hängen, kottar mm, stpl Emanuel Persson, Göte Perssons eftr Vilhelmina 1956, l 13 cm, vikt 30 gr-
 92Frisk, Thomas, relief, stengods, Vågspel XIV, sign o dat 2000, 29 x 22 cm1 000
 93Wright, Magnus och Wilhelm von, efter dem, färglitografier, enl uppg cirka 770 st, fåglar, ur 'Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade', A Börtzells Tryckeri AB 1918, ej genomgångna, medf textsidor3 200
 94Strid, Hardy, akryl, Fjäril, sign o dat 1986, 25 x 34 cm700
 95Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, efter honom, etsning, Landscape with a Ruined Tower and a Clear Foreground, efter original från 1650, bildyta 124 x 320 mm, pappersstorl 265 x 380 mm, ed Friedrich Lippmann för Reichsdrückerei, Berlin 1890-tal-
 96Backström, Monica för kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas i betsad träställning, Frozen Image, etikettsign, h 28 cm250
 97Ålund, Ulf, olja, dockmakerskan, sign, 73 x 60 cm1 100
 98Linderholm, Lena, färglito, Landskapskomposition, sign o numr 84/225, synl pappersstorl 25 x 20 cm150
 99Jaworska, Danka, färglito, komposition med kvinna och träd, sign o numr 37/190, pappersstorl 57 x 43 cm300
 100Lindvall, Ann Christin, vävnad, textil, kosmisk komposition, sign o dat 1981, 118 x 194 cm, säljes till förmån för Svenska Röda Korset-
 101Skrivbyrå, mahogny, Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, 4 lådor varav den övre med skrivinredning, nyckelhålskyltar i läder, b 109 cm, smärre def1 100
 102Okänd konstnär, etsning, handkolorerad, Le réveil de Cléo, sign Tara, synl pappersstorl 36 x 27 cm-
 103Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, Transträck i kvällssol, sign o numr 19/25, synl pappersstorl 46 x 97 cm-
 104Johansson, Carl 'Ägga-Calle', tillskr, skulptur, svärtat smide, komposition, osign, h 27 cm100
 105Altzar, Anders, olja, kyrkby, sign, 42 x 46 cm200
 106Schlyter, Ulf 'Ulven', anslagstavla, delvis bemålad metall, dekor av kor, sign, h 107 cm300
 107Spegellampetter, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets 1 hälft, ovala med krönande rosetter, h 41 cm, smärre def-
 108Frisk, Thomas, skulptur, delvis bemålat stengods, kolonn, sign o dat 1992, h 29 cm-
 109Constantin, Ivan, olja, landskap, sign o dat 1917, 41 x 37 cm-
 110Kaminur, förgylld metall, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinna med blomsterkrans, urverk sign H Marc, l 43 cm, medf förgylld träsockel, pendel sakn800
 111Paillard, Irmtraud, skulptur, glaserat stengods, delfin, sign, h 15 cm-
 112Kaminur, förgylld metall, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av ryttare på bergsformation, urverk sign Vincenti Paris, h 45 cm, pendel sakn1 200
 113Gonsalez, Pilar, oljemålningar, 2 st, Metamorfos resp Själens samtal, bägge sign, 32 x 24 resp 38 x 46 cm-
 114Kaminur, onyx och bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 43 cm800
 115Stoiloff Baumgartner, Constantin Adolf, olja, rysk trojka attackerad av vargar, sign, 50 x 81 cm8 000
 116Stereomikroskop med belysning, Ernst Leitz, Wetzlar, 1900-talets 2 hälft-
 117Hamilton, William, efter honom, olja, The marriage of Sigismonda with Guiscardo, efter John Drydens översättning av Boccacios 'Sigismonda och Guiscardo', 77 x 62 cm-
 118Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockaskar, 1 par, brunglaserat stengods, osign, h 11 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse400
 119Stoitzner, Constantin, olja, Expectations of the barks, sign, 58 x 37 cm-
 120Lönborg, Harald, blyerts, vilande häst, stplsign, synl pappersstorl 18 x 26 cm-
 121Fischhof, Georg, olja, holländskt kanalparti, sign med pseudonym J Wagner, 75 x 100 cm1 100
 122Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av syrsor och blommor i Imarifärger, dia 23 cm, 1 m hårspricka400
 123Goetz, Henri, färgetsning, komposition, sign o numr 45/100, 14 x 16,5 cm-
 124Möller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, forell, modellnr 1602, polykrom underglasyrdekor, l 12 cm, design 1914100
 125Ander, Gunnar för Ystad Metall, tillskr, korg/kandelaber till 2 ljus, svartlackerad metalltråd med mässingsmontage, l 47 cm-
 126Kötthackor, 1 par, smide med björkskaft, 17-1800-tal, dekor av hjärta och rundlar, l 29 resp 30 cm, torksprickor, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 127De Linares, Henri för Hermčs, scarf, siden, Chasse ā Vol, design 1962, 83 x 83 cm1 300
 128Snedklaffsekretär, ek, 17-1800-tal, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 112 cm100
 129Okänd designer för Hermčs, scarf, siden, dekor av kedjor i guld mot röd fond, 83 x 83 cm1 100
 130Lindhart Hansen, Gunnar, skulptur, gips, sittande akt, sign, h 19 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 131Okänd designer för Hermčs, scarf, siden, dekor av kedjor i guld mot blå fond, 83 x 83 cm1 100
 132Slips, siden, Gucci, dekor av betsel-
 133Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 62 cm-
 134Parti konstglas, 5 del, bl a Erik Höglund250
 135Moccakoppar med fat, 6 st, porslin, Rosenthal, dekor i kobolt och guld600
 136Loserth, H (möjl pseudonym för Carl Kauffmann), olja, Palazzo Donn' Anna, Posilippo, Neapel, sign, 69 x 108 cm4 200
 137Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign o numr 62/300, 65 x 26 cm-
 138Lamp/soffbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, ant England, 1900-talets mitt, 69 x 60 cm, enl uppg inköpta på NK i Göteborg600
 139Fjaestad, Maja, färgträsnitt, krokus, sign, 10 x 8 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 140Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, ant England, 1900-talets mitt, 140 x 90 cm, enl uppg inköpt på NK i Göteborg300
 141Jensen, Poul-Henrik, olja, gatuscen, sign o dat 1931, 29 x 40 cm-
 142Fartygspropeller, brons, 1900-talets 1 hälft, l 27 cm300
 143Stol, skuren och bonad ek, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800100
 144Vang, Nyman, Ingrid för Rörstrand, efter henne, 13 muggar samt 5 fat/skålar, porslin, Pippi, design 2015 till 70-årsjubileet för den första Pippi Långstrumpboken600
 145Puderstol, skuren och bonad ek, oscariansk, 1800-talets 2 hälft100
 146Eldhundar, 1 par, mässing och smide, Frankrike, 1800-tal, l 33 cm, anlupna-
 147Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ljusstakar, 1 par, grönglaserat stengods, Argenta, dekor av vertikala knäckar, dia 12 cm, dat 1956, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 148Okänd designer för Gusum Metallslöjd, kandelaber till 3 ljus, mässing, sign GJ o dat 1981, h 24 cm250
 149Trofé, monterad kronhjort, tot h 85 cm200
 150Matta, old/semiantik Pakistan, 150 x 95 cm-
 151Czene, Bela, olja, kvinna vid fönster, sign o dat 66, 60 x 80 cm10 000
 152Haglund, Lennart, egen verkstad, brosch samt 2 örhängen, silver och månsten, organisk form, stpl Stockholm 1953, l 3 resp 5,5 cm100
 153Skagerfors, Olle, olja, interiör med sittande kvinna, sign OS, 81 x 64 cm4 600
 154Okänd israelisk konstnär, batikmåleri, Jerusalem of gold, sign Rachel Goldfeind o dat 1980, synl storl 89 x 42 cm-
 155Saracco, Enrico, olja, figurkomposition, sign o dat 1966, 80 x 68 cm-
 156Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, olja, vy över Themsen mot Windsor Castle, sign Smythe, 42 x 50 cm, skador-
 157Pesa, Giuseppe, olja, marknadsscen (Capri?), sign, 24 x 33 cm-
 158Okänd holländsk konstnär, 1900-talets början, holländskt kanalparti, 45 x 90 cm-
 159Jonson, Sven, färglito, Örnar över staden, ur mappen Strändernas Svall, sign, 295/290, 40 x 48 cm300
 160Tittskåpsbild, handkolorerad, Vue perspective du Bassin et Parc de la Marine du Havre, synl pappersstorl 28 x 40 cm, möjl senare avdrag-
 161Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, högklassigt gustavianskt arbete, sannolikt av Niclas Falkengren (verks 1775-1813), dekor av rosor, meanderbård mm, Jönköpings hallstämpel, h 132 cm, senare glas6 500
 162Salongsmöbel, 3 del, skuren och bonad bok, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, blå, djuphäftad sammetsklädsel, l 135 cm1 000
 163Soffa, bonad björk, gustaviansk, 1700-talets slut, kannelerade ben, sarg med bladstav, l 187 cm, renoverad2 400
 164Spruta (?), svarvat trä, 17-1800-tal, inv metallklädd, samtl del märkta EFG, tot l 22 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 165Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, högklassiga gustavianska Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verks 1794-1820), överkragade, kannelerade ben med rosettanfanger, dekor av bladstav, kallstämplade, 1 klädsel med fuktskador7 000
 166Oljelampa, tenn, ant Tyskland, 1800-tal, oid stpl, l 17 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 167Fyrfat, koppar, Nordafrika, 1900-talets 1 hälft, dia 43 cm300
 168Jonson, Sven, färglito, Portalen, sign m dedikation, 46 x 26 cm300
 169Andersson, Olof, olja, Halmstad Slott, sign 22 x 30 cm500
 170Okänd designer för Boréns, taklampa, mässing, 1960-tal, dia 53 cm1 300
 171Vitrinskåp, mahogny med intarsia, arts-and-crafts, Skottland, 1800-talets slut, välvd front, överdel med spegel, Paterson, Smith & Innes, Edinburg, plakettsign, h 209 cm1 500
 172Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, akvarell, historicerande scen, synl pappersstorl 29 x 41 cm100
 173Fåtöljer, 1 par, sk baljfåtöljer, skuret, bemålat och bronserat trä och pastellage, herrgårdssnickerier i sengustaviansk stil, 1800-talets mitt, dekor av egypticerande huvuden, ā-la-grecque mm, svängda fram- och bakben, grön sidenklädsel18 000
 174Mortel med pistill, mässing, 1700-tal, h 8,5 cm100
 175Armstol, skuren och bonad ek, Louis XVI, ant Tyskland, sekelskiftet 1800-
 176Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, delvis vit- och orangelackerad mässing, dia 36 cm100
 177Damskrivbord, valnöt, valnötsrot och bonat trä, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, 2 lådor i sarg, överbyggnad med hylla, b 94 cm450
 178Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 97, h 19 cm200
 179Lamp/nattygsskåp, 1 par, bonat trä med porslinshandtag, modern tillv, h 74 cm150
 180Okänd designer, 1960-tal, fåtöljer, 1 par, teak med ljusbrun konstläderklädsel2 200
 181Lampbord, palisander med intarsia och mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets mitt, l 55 cm250
 182Väggkonsoler med speglar, 1 par, bronserat trä och konstmassa, 1900-talets 2 hälft, dekor av putti, guirlander mm, h 58 cm600
 183Lockpokal, högglanspolerad mässing och metall, Art-and crafts, 1800-talets 2 hälft, h 46 cm800
 184Praktpokal, elfenben med silvermontage, Viktorianskt, England, 1800-talets 2 hälft, liver med vapensköld med vapen och motto för familjen Milne, stpl Thomas Johnson London 1879, h 23 cm, mittplatta i botten sakn2 200
 185Rökelsekar, förgylld brons, Kina, 1900-tal, oktogonalt med dekor av drakar mm, botten med oid signatur, l 17 cm2 400
 186Okänd designer för J L Hultman, vaser, 1 par, tenn, funkis, stpl Stockholm 1932 samt tillverkarstpl för Norrahammars Bruk, h 23 cm-
 187Jambiya i balja, silver, Osmanska Riket, ant Balkan, 1800-talets mitt el 2 hälft, rikt punsad växtdekor, tot l 46 cm, smärre def4 000
 188Hausa i balja, silver, trä, smide och läder, Tuareg, Niger/Mali, 1800-talets 2 hälft, tot l 29 cm, smärre def250
 189Dha Hmyaung i balja, silver, hardwood och smide, Burma, 18-1900-tal, tot l 30 cm, smärre def500
 190Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft, h 39 cm250
 191Kruthorn, koppar och mässing, 1800-talets 1 hälft el mitt, dekor av akantus, l 20 cm350
 192Tallrikar, 6 st samt fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av flodlandskap i Imari-färger, dia 23 resp 31 cm, ngn smärre nagg3 600
 193Vas, porslin, Kina, 18-1900-tal, reliefdekor av himmelsdrakar jagande den heliga pärlan, blå underglasyrdekor, h 26 cm, fot m lagn1 600
 194Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonal med dekor av flodlandskap i famille-rose-färger, dia 23 cm, obet nagg600
 195Skålfat, porslin, ant Swatow, Kina, Ming sekelskiftet 1600, blå underglasyrdekor av växter, dia 20 cm2 000
 196Sockerskrin, 750/1000 silver, nyrokoko, driven dekor av frukter mm, stpl Carl Martin Lincke, Hamburg, 1800-talets mitt, l 16 cm, vikt 445 gr, nyckel sakn2 200
 197Gräddkanna, silver, nyrokoko, dekor av blommor mm, stpl Carl Martin Lincke, Hamburg, 1800-talets mitt, h 13 cm, vikt 185 gr400
 198Kaffekanna, 800/1000 silver, Tyskland, 1800-talets slut, dekor av blommor mm, stpl H Hanse, h 27 cm, vikt 750 gr1 600
 199Konfektskål med handtag, 800/1000 silver med glasinsats, Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av växter mm, h 20 cm, silvervikt 95 gr, insats möjl ej original350
 200Korg, 800/1000 silver, barockstil, genombruten dekor av fåglar, blommor mm, stpl B Nereshemier & Söhne, Hanau, sekelskiftet 1900, dia 28 cm, vikt 410 gr1 000
 201Skulptur, skuret trä, möjl Fang, Gabon, 1900-talets 2 hälft, h 44 cm300
 202Gräddkanna samt sockerskål, silver, Tyskland, 1900-talets mitt, tot vikt 170 gr350
 203Salongsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, oval skiva på 4 cabrioleben, l 125 cm-
 204Bricka, silver, Tyskland, 1900-talets mitt, profilerat brätte, l 21 cm, vikt 135 gr300
 205Wiig Hansen, Nicholai för IKEA, skåp, rödlackerad metall, PS, b 119 cm100
 206Skål, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor av bladverk, l 16 cm, vikt 160 gr350
 207Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten-
 208Medalj, vitmetall, The Great Exhibition of the Works of Industry of all Nations - Världsutställningen i London 1851, dekor av Britannia, Crystal Palace mm, dia 75 mm350
 209Vattenbehållare, koppar och mässing med invändig silduk, sekelskiftet 1900, h 42 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 210Myntkopia, koppar, 1/2 Daler Silvermynt 1711, vikt 605 gr150
 211Bjerre, Lene, bordslampor, 1 par, metall, etikettsign, tot h 42 cm100
 212Relief, brons, 1800-tal, mansporträtt, ant Erik XIV, dia 10 cm-
 213Wiig Hansen, Nicolai för IKEA, stol samt skrivbordsstol, formpressad plywood på metallunderrede, Jules-
 214Myntkopia, koppar, 1/2 Daler Silvermynt Adolf Fredrik, vikt 455 gr150
 215Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-talets mitt100
 216Herrarmbandsur, 18 k rödguld, Tissot, 1900-talets mitt el 2 hälft, svart läderrem, dia 3,5 cm2 200
 217Stolar, 3 st, vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, 1800-talets mitt-
 218Herrfickur, 14 k rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, dia 4,5 cm1 700
 219Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, klarglas, dekor av luftbubblor, sign, h 23 cm-
 220Sjuksköterskeklocka, förgylld metall, Technos, 1900-talets 2 hälft, h 4 cm100
 221Okänd designer, 1950-60-tal, pall, rödlackerad metall med svart träsits, h 45 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 222Herrarmbandsur, förgylld metall, Roamer, länk i 18 k rödguld, tot vikt 69 gr11 000
 223Armband, 18 k vitguld el platina, oid utl stpl, vikt 45 gr9 000
 224Portfölj, brunt läder, 1900-talets mitt, l 41 cm300
 225Herrfickur, förgylld mässing, Primo, 1900-talets 1 hälft, dia 5,5 cm, glas sakn100
 226Fartygsmodeller, 2 st, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft, l 53 resp 77 cm150
 227Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original med Frederik IV av Danmark, dia 6 cm, slitage-
 228Matsalsmöbel, 12 del mahogny, empirestil, Lysberg, Hansen & Therp, Köpenhamn, 1900-talets mitt, matbord med 2 fanerade iläggsskivor samt 10 stolar, medf sannolikt ej tillh sideboard, bord tot 320 x 116 cm600
 229Mynt, 3 st, 1/6 öre Karl XI 1666, 1 öre Karl XII 1698 samt 1 öre Fredrik I 1721 250
 230Stolar, 4 st, valnöt, 1900-talets 1 hälft, medf salongsbord, valnöt, detta l 100 cm100
 231Armband, delvis förgyllt silver med infattade, kaméskurna snäckor, Italien, 1900-talets mitt, l 18 cm100
 232Ytterkrukor, 3 st, porslin, Gustavsberg Empire, h 16 cm, säljes till förmån för Lions600
 233Herrarmbandsur, förgylld mässing, sk Jump Watch, Aristo Digital, l 3 cm, svart läderrem350
 234Kakformar, 7 st, koppar, 17-1800-tal, l 6 - 12 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 235Olson, Axel, färglito, komposition, sign o numr 220/260, 20 x 67 cm350
 236Chaiselongue, helstoppad textilklädsel på svarvade valnötsben med hjultrissor, nyrenässans, 1800-talets slut, l 182 cm, slitage-
 237Jonson, Sven, färglito, Cassiopeja, ur Aniaramappen, sign EA 27/30, 32 x 41 cm300
 238Klinkenberg, Irene & van Schouwenburg, Nicole, vägghylla för böcker, Selfshell (Ceci n'est pas un livre), 22 x 15 cm, säljes till förmån för Lions-
 239Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modell 1553, h 21 cm-
 240Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, blanc-de-Chine, läsande barn, modellnr 1567, h 10 cm-
 241Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster', sign, h 24 cm250
 242Svärd i balja, smide, läder mässing, Malinke (Mandingo), ant Guinea, 1900-talets 1 hälft, tot l 96 cm, skador450
 243Kanna, silver, balusterformad med plant, nitat handtag, graverad blomdekor, stpl Anders Lundqvist Stockholm 1851, h 9,5 cm, vikt 90 gr200
 244Okänd designer för Lorenz Hutschenreuther, vas, bisquit, reliefdekor av växtlighet, h 17 cm-
 245Vas, silver, Portugal, 1900-talets mitt, balusterformad med graverad blomdekor, h 12 cm, vikt 55 gr100
 246Matskedar, 1 par, silver, fiolmodell, stpl Olof Hagrelius Mariefred 1808 medf såsslev, silver, gammalfransk modell, stpl Bengt Johan Bredberg Mariestad verks 1837-44, tot vikt 120 gr, initialer250
 247Salongsbord, mahogny, 1900-talets 2 hälft, l 102 cm100
 248Tobaksskrin, masurbjörk med mässingsbeslag, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, l 20 cm100
 249Bord, ek, sekelskiftet 1900, svarvade ben med hjultrissor, l 156 cm, 1 trissa lös-
 250Kakform, mässing och smide, 17-1800-tal, dia 26 cm300
 251Jernberg, August, olja, allmogeinteriör med sittande kvinna, sign, 29 x 23 cm, a tergo etikett-
 252Nattljusstake, mässing, 17-1800-tal, driven dekor av blommor, dia 20 cm200
 253Högrock, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 85 cm-
 254Gryta med lock, koppar, 1800-tal, dia 41 cm150
 255Okänd konstnär, skulpturer, 2 st, lergods resp gips, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt resp baby, h 9 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 256Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå blomst; 12 kaffekoppar med fat och assietter, gräddkanna, sockerskål med lock samt ytterfoder900
 257Mattor, 1 par, rya, Forell, 90 x 55 cm-
 258Stort parti koppar, 1800-tal; aladåbformar, kaffekannor mm1 100
 259Matta, semiantik, Pou Tou, 175 x 90 cm-
 260Okänd designer för Belid, taklampa, vitlackerad metall och plast, dekor av lameller, dia 44 cm100
 261Bok; Holm, Lennart, red, HSB, Stockholm 1954, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 262Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), fiskgafflar samt -knivar, 6 + 7 st, jugend, sekelskiftet 1900, initialer FH250
 263Salongsmöbel, 6 del, mahogny, empirestil, 1900-talets börja, soffa, 2 armstolar samt 3 stolar, soffa l 192 cm1 000
 264Parti bestick, silver (delvis 800/1000), Tyskland och Sverige, 18-1900-tal, silvervikt cirka 1000 gr2 200
 265Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad250
 266Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods, fiskformat, l 30 cm200
 267Stort parti kapsylöppnare100
 268Okänd designer för Fagerhults Belysning, taklampa, mässing, med kandelaberdel för 6 ljus, dia 30 cm-
 269Bochmann, Gerhard för Wilhelm Goebel, byster, 3 st, bisquit på träsockel, Wagner, Mozart och Beethoven, h 22 cm800
 270Okänd designer för Metzler & Ortloff, Ilmenau, figuriner, 2 st, porslin, gräsänder, polykrom underglasyrdekor, h 8 cm100
 271Måttstop, 6 st, tenn, Tyskland, 18-1900-tal, h 5 - 12 cm250
 272Lockurna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 14 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem100
 273Stolar, 6 st, vitlackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, rygg med kopplat spjälknippe, ngn spricka600
 274Armstol, svarvat och skuret trä, sk munkstol, sekelskiftet 1900, säljes till förmån för Lions-
 275Urna, porslin, Meissen, 1900-talets 1 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, h 30 cm2 200
 276Golvlampa, bonad björk och mässing, 1900-talets början, justerbar höjd, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 277Vaser, 2 st, porslin, Meissen, 1900-talets 1 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, h 11 resp 14 cm1 300
 278Stolar, 4 st, bonad bok, jugend, 1900-talets början-
 279Jakobsson, Hans Agne egen verkstad Markaryd, golvlampa, vitlackerad plåt, Kuben400
 280Okänd designer, 1960-tal, blomsterbord, svartlackerad metalltråd och eloxerad aluminium, h 55 cm300
 281Ljusstakar, 1 par, svarvad björk och mässing, 1900-talets 1 hälft, h 61 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 282Kaminur, förgylld och patinerad brons och marbre de Rance, Frankrike, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av stående, bevingat genius med harpa, h 66 (!) cm13 000
 283Käppar, 2 st, trä med silvermontage, 1900-talets 1 hälft, ägargravyr-
 2844 del silver; såsslev, 2 sockerskedar samt smörkniv med silverblad och fyllt skaft, tot vikt 135 gr, delvis m initial E150
 285Dynvar, sk bänkdyna, vävd ylle, sekelskiftet 1900, l 360 cm100
 286Telefonhylla, teakfaner och svartlackerad metall, stringliknande modell, b 34 cm100
 287Soffgrupp, 3 del, bonad björk med dubbel rottingklädsel, Chippendalestil, 1920-tal, soffa l 200 cm900
 288Matbesticksuppsättning, 55 del, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 6 + 6 + 7 matskedar, -gafflar och -knivar, 12 + 10 dessertgafflar och -knivar, 12 kaffeskedar, smörkniv samt sked, GAB Stockholm, tot vikt exkl knivar 1020 g, ngn m initial E3 000
 289Zandén, Helge, etsning, 'I Toscana' sign o dat 1926, 13 x 14 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 290Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med facettslipade, vita stenar, tot vikt 2 gr400
 291Parti äldre diverse; 2 tennfat Tyskland 1700-tal (def, bordspingla, skål, Samson samt kaffeburk200
 292Okänd designer för C G Råström, skål, silver, kulhamrad modell medf skål, silver Tyskland, tot vikt 215 gr500
 293Stolar, 4 st, skuren ek med stiftad (konst?)läderklädsel, Äpplet, sen jugend 1910-tal100
 294Okänd designer för Höganäs, vas, majolika, jugend, 1900-talets början, dekor av klöver, h 19 cm, smärre bottennagg100
 295Vägglampa, mässing OMI, Danmark, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm-
 296Nilsson, Nils Erik, olja, kustparti, sign, 16 x 12 cm100
 297Parti äldre dockor, 1 låda, bl a Köppelsdorf-
 298Parti porslin, Kina och Japan, 17-1900-tal, ngn nagg1 600
 2993 del porslin, Kina, Guangxu/republik, 1900-talets 1 hälft, skål, assiett samt kanna för risvin, polykrom emaljdekor av persikor, blommor mm, skål dia 19 cm200
 300Taklampa, mässing med frostad glaskupa, omkr 1920, dia 41 cm400
 301Olesen, Eyvind, olja, hus i landskap, sign o dat -63, 34 x 41 cm-
 302Soffa, mahogny, ant Baltikum, empire, 1800-talets 1 hälft, armlän med skuren dekor av delfiner och akantus, ben med lejontassar, l 196cm1 000
 303Björklund, Ralph, olja, Dimman lättar, sign o dat 82, 33 x 42 cm-
 304Byrå/bestickschatull, palisander med intarsia och mässingsbeslag, grå marmorskiva, sk Hauptkopia, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, b 98 cm1 400
 305Olson, Axel, olja, hamnbild, sign, 31 x 100 cm-
 306Le Jeune, James, olja, kustbild - motiv från Pointe du Raz, Bretagne, sign, 51 x 60 cm-
 307Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med astrar i kruka, sign o dat -61, 43 x 38 cm-
 308Skrivbordsuppsats, 3 del, förgylld metall och onyx, sekelskiftet 1900, ljusstakar 1 par samt bläckhorn, dekor av duvor, guirlander mm, ljusstakar h 19 cm-
 309Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mässingsmortel, sign o dat -65, 45 x 37 cm-
 310Lampbord, 1 par, bonat trä med mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, h 58 cm700
 311Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med tennbägare, sign, 33 x 46 cm-
 312Matta, semiantik Hamadan galleri, 305 x 80 cm-
 313Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med torsk, sign o dat 1960, 74 x 60 cm-
 314Olson, Erik, olja, Hamnen i Toulon, sign o dat 1948, 24 x 31 cm12 000
 315Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med karp och karaff, sign, 88 x 39 cm-
 316Jonson, Sven, olja, katedralt landskap, sign o dat 1949, 24 x 19 cm12 000
 317Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mässingsbägare, bensked och porslinssnäcka, sign, 61 x 50 cm-
 318Jonson, Sven, färglito, Portalen, sign o numr 24/260, 46 x 26 cm300
 319Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med tulpaner och äpplen, sign o dat 1960, 50 x 61 cm-
 320Eriksson, Hans-Erik, olja, skogsbäck, sign, 61 x 61 cm300
 321Moccakanna, silver, nyrokoko, päronformad med dekor av godronner, stpl Lars Larsson & Co Göteborg 1857, h 18 cm, vikt 390 gr900
 322Bägare, silver, kulhamrad, delvis godronnerad, David Andersen Köpenhamn, sv importstpl för David Andersen & Co Stockholm 1923, h 11 cm, vikt 145 gr350
 323Saltkar, 1 par, silver, vikingastil, i form av dryckeshorn, stpl Theodor Olsens Eftr Bergen, l 6 cm, tot vikt 35 gr150
 324Kaffeskedar, 12 st, silver, Princess, stpl Ceson Göteborg, tot vikt 100 gr250
 325Dessertskedar, 9 st, silver, Rosen, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, tot vikt 240 gr500
 326Parti kaffeskedar mm, silver, tot vikt 255 gr600
 327Bricka, sockerskål, gräddkanna samt 2 skålfat, silver, tot vikt 455 gr1 100
 328Kandelabrar, 1 par, flintgods, Rörstrand, jugend 1900-talets början, 'Daldansen', h 25 cm600
 329Väggur, teak och ek med mässingsdetaljer, Westerstrands 1960-tal, h 70 cm-
 330Parti äldre möbelbeslag, mm delvis förgylld metall150
 331Radio med kassettbandspelare, Classic Collection, 1980-90-tal, h 32 cm-
 332Barometer, bonad fur, 1800-talets slut, etikettsign A O Falk Instrumentmakare Göteryd, h 98 cm100
 333Kaminur, bemålad gips, 1920-tal, dekor av stående lejon, h 38 cm-
 334Kärl, laggat trä med granvidjor, 1800-tal, h 62 cm-
 335Okänd designer, golvlampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, justerbar ljusarm100
 336Byrå, valnöt, italiensk rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus, rocailler mm, b 118 cm1 400
 337Johansson, Sven, olja, personer, sign, 103 x 123 cm-
 338Badrumsskåp, gul och svart plast, Vetta, Italien 1960-tal, stpl C M Torino o dat februari 1963, b 85 cm100
 339Skyltdocka, försilvrad konstmassa, 1960-tal, h 128 cm-
 340Glemme, Dagmar, triptyk, akryl, Stjärnans Födelse II, sign, tot 100 x 150 cm1 100
 341Avlastningsbord, svarvad valnöt, oscarianskt, 1800-talets slut, h 75 cm100
 342Avlastningsbord, svarvad valnöt, oscarianskt, 1800-talets slut, h 75 cm200
 343Malmsten, Carl för Åfors, matsalsmöbel, 11 del, lackerat trä, Guldheden, 2 armstolar, 8 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor, detta tot 220 x 110 cm3 000
 344Matta, old/semiantik Afghan, 140 x 80 cm100
 345Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 125 cm200
 346Matta, semiantik Persisk, 140 x 110 cm, skador100
 347Matta, semiantik Pakistan Bochara, 180 x 125 cm200
 348Matta, old Hamadan, 195 x 125 cm200
 349Matta, semiantik Ersari (?) med bönenisch, 105 x 80 cm, slitage-
 350Matta, old Isphahan (?), 250 x 150 cm1 600
 351Matta, old Hamadan (?), 120 x 80 cm100
 352Mattor, 2 st, old Indisk, 90 x 60 cm100
 353Matta, old/semiantik Hamadan, 210 x 135 cm200
 354Matta, semiantik Hamadan galleri, 335 x 85 cm-
 355Okänd designer, 1960-tal, snurrfåtöljer, 1 par, blå plast på kromad fot100
 356Armstolar, 4 st, skuren ek med lös, brun konstläderklädsel, sk Munkstolar, sekelskiftet 1900250
 357Bordsur i glaskupa, sk Årsur, mässing, Uranis, 1910-20-tal, tot h 34 cm, kupa med spricka, pendelns upphängning defekt-
 358Fartygsmodell, delvis bemålat trä med mässingsdetaljer, 1900-talets 1 hälft, tot l 72 cm, skador300
 359Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kopia efter Rembrandts Självporträtt med sammetsbasker och pälskrage från 1634, monogramsign, 43 x 34 cm-
 360Seguso, Archimede för Venini, tillskr, vas, Fazzoletto, dekor i gult underfång, h 16 cm200
 361Ålljuster, 2 st, svartlackerat smide, 18-1900-tal, l 45 resp 51 cm400
 362Parti armbands- och fickur, delvis silver, ngn skada400
 363Lockkarotter med löstagbara handtag, 2 st, nysilver, 1900-talets 1 hälft, l 32 resp 34 cm600
 364Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av vilande kvinna, urverk sign Linetail (?) Paris, l 36 cm-
 365Brevpress, patinerad brons på travertinsockel, 1900-talets 1 hälft, dekor av ödla, 10 x 10 cm350
 366Kaminur, delvis patienerad brons, nyrenässans, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av ansikten, frukter, akantus mm, urverk sign Barbe Paris, h 41 cm2 600
 367Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm, 1 bemålat tryck (?) 1900-talets 1 hälft, kvinnoporträtt, 7 x 5,5 cm-
 368Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande kvinna, h 32 cm200
 369Skeppsur samt -barometer/termometer, mässing, Schatz, sammonterade på teakplatta, denna l 59 cm400
 370Olson, Axel, blyerts, porträtt av brodern Erik Olson, sign o dat 1923, bet Mitt huvud med dedikation av Erik Olson 21/1 24, synl pappersstorl 42 x 28 cm-
 371Thorén, Esaias, färglito, Surrealistisk komposition med snäcka, sign, dat 1980 o numr HC 11/50, 40 x 30 cm-
 372Böckman, Bengt, färglitografier, 2 st, kompositioner, sign o numr 181 resp 183/199, synl papperstorl 40 x 29 cm100
 373Forseth, Einar, litografi, Gustav V, efter förlaga till frimärke av Forseth, sign m dedikation 1951, synl pappersstorl 37 x 27 cm100
 374Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, 'Hommage ā Archipenko, stplsign o numr 228/360, 50 x 29 cm500
 375Olson, Axel, efter honom, färglito, komposition med kvinna, stämpelsign o numr 223/360, 52 x 41 cm500
 376Fyrfat på tre ben, koppar, möjl Mellanöstern, 1900-talets 2 hälft el mitt, krönande gudinna, h 76 cm300
 377Wallenberg, Axel, skulptur, gips, familj, sign m dedikation o dat 64, tot mått 28 x 35 cm-
 378Matservis, porslin, ant Noritake, Japan, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor300
 379Cigarettmunstycke, ben med silvermontage, dekor i filigran, l 7 cm200
 380Prydnadsfat, svärtat gjutjärn, Husqvarna, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av mytologisk scen, dia 22 cm100
 381Soffbord, valnöt med kopparskiva, 1960-70-tal, egypticerande dekor, dia 112 cm300
 382Parti modern keramik; Bo Fajans, Witt, Laholmskeramik mm-
 383Ljusstake, mässing, 1900-talets 1 hälft, i form av posthorn, h 25 cm100
 384Stort parti delvis äldre fotografiramar, mått mm, koppar200
 385Okänd designer för Sea Glasbruk, 1950-tal, vas, glas, dekor i rosa och vitt underfång, sign o etikettsign, h 34 cm100
 386Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord teak, hurts med 3 lådor, b 103 cm, skiva med märken, ngn smärre nagg200
 387Rehnqvist, Bonnie för Törngrens, vas, glaserat lergods, dekor av afrikansk fiskare, sign, h 27 cm-
 388Andersson, Sigvard, olja, landskap, sign o dat 1994, 38 x 46 cm-
 389Svensson, Roland, färglito, Salt Beach inaccessable, sign o numr39/310, synl pappersstorl 37 x 45 cm-
 390Väggur, förgylld brons, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av lager, akantus, guirlander mm, urverk sign Japy Frčres, Paris, h 63 cm1 600
 391Väggur, valnöt, sk Amerikaklocka, 1800-talets 2 hälft, glas med litograferad dekor, sign Jérome Clock Co, h 63 cm-
 392Schlyter, Ulf, 'Ulven', kakelplattor, 4 st, monterade på trälister, dat 03, tot h 88 cm-
 393Okänd designer, 1960-tal, sido/blombord, teak, l 80 cm-
 394Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot, Mana deidra fifth day, sign o numr 137/150, 1985, 34 x 24 cm100
 395Lådspegel, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900, låda i sarg, h 44 cm-
 396Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot, Draken III, sign o numr 264/275, 1987, 12 x 18 cm200
 397Armstolar, 1 par, svarvad och bonad björk, sekelskiftet 1900450
 398Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm100
 399Stolar, 1 par samt prydnadsbord, bonad björk, sekelskiftet 1900100
 400Nilsson, Kätie, färglito, abstrakt komposition, sign o numr 143/175, 47 x 34 cm-
 4013 del koppar, sekelskiftet 1900, kaffekanna, mjölkspann med lock samt mått-
 402Okänd designer, soff/matbord, teak samt svärtade ben, uppfällbart, mått 95 x 55 cm, iläggsskivor saknas100
 403Parti äldre idrottsmärken och -pins2 200
 404Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing och bemålat trä med 6 randiga glaskupor, h 79-
 405Nielsen, Kai, relief, gips, vilande akt, 25 x 33 cm, prov: gåva till konstnärinnan Eva Jancke-Björck, därefter i arv1 200
 406Eerola, Raili för Arabia, figurin, porslin, isbjörn, l 10,5 cm150
 407Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, väggplakett, glaserat stengods, fisk, sign, l 14 cm250
 408Okänd designer för Glud & Marstrand, lockaskar, 2 st samt mjölkkanna, grönemaljerat gjutjärn med svart dekor, 1950-tal, h 8,5 - 11 cm150
 409Lindberg, Stig för Gustafsberg, lockask, stengods 'Silur', dekor av harlekinrutor i orange och svart, sign, h 17 cm300
 410Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, h 4,5 cm500
 411Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, l 9 cm500
 412Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin delvis glaserat stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, h 12 cm350
 413Larson, Lisa, Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Häst, ur serien Lilla Zoo från 1955, h 10 cm600
 414Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, sköldpadda, ur serien Sköldpaddor från 1963, l 8 cm300
 415Lalique, René, efter honom, brevpress, kristall, Moineau Coquet, design 1930, sign Lalique France, l 12 cm, en vinge med avslag100
 416Lalique, René, efter honom, skålfat, kristall, Concarneau, design 1930, sign Lalique France, dia 15,5 cm450
 417Lalique, René, efter honom, skålfat, kristall, Honfleur, design 1930, sign Lalique France, dia 15 cm200
 418Stereo, Philips MCD 908900
 419Okänd designer för Scheurich, 1950-60-tal, golvvas, glaserat flintgods, etikettsign, h 43 cm-
 420Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, l 15,5 cm300
 421Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i brun-blå harpälsglasyr, sign, l 10 cm300
 422Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, sign, l 11 cm300
 423Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, vågig kant, dekor i blå harpälsglasyr, sign, dia 8,5 cm250
 424Orup, Bengt för Johansfors, tillbringare, glas med röda, horisontella linjer, Party, h 23,5 cm350
 425Ekberg, Josef för Gustafsberg, vas, 'Sgrafitto', dekor av blad i blått, sign o dat 1924, h 9 cm-
 426Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat flintgods, art-déco, sign o dat 1926, dia 12 cm-
 427Datumstämpel för tågbiljetter, lackerat gjutjärn, gjuten sign Gust W Hoorn Wetlanda o dat 1915, h 25 cm, medf stinsmössa SJ200
 428Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds', modellnr 402, polykrom underglasyrdekor, h 14 cm-
 429Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnr 1567, h 10 cm-
 430Lockaskar, 3 st, Kina, 1900-tal, 2 st förgylld brons med cloissonné, 1 emaljerat sterlingsilver, dia 4 - 8 cm600
 431Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, undulat, modellnr 2210, polykrom underglasyrdekor, l 14 cm150
 432Norell, Arne för IRE Skillingaryd, fåtöljer, 1 par, krom och svart konstläder med randig textilklädsel, etikettsign700
 433Okänd designer för MIO, skrivbord med hylla, vitlackerat trä, Volly, h 172 cm200
 434Huerta, Juan för Lladrķ, skulptur, glaserat stengods, Slumber Boy, h 26 cm350
 435Herrarmbandsur, 18 k rödguld, Certina, Speidellänk i förgyllt stål, ägargravyr2 400
 436Fällkniv i läderetui, etsat, förgyllt och emaljerat stål, Swedish American Line, stpl Emil Olsson, Eskilstuna, anlupen, medf nålmärken SAAL, Johnson Line m fl600
 437Parti reservoir- och kulspetspennor mm, The College Pen, Parker mm600
 438Parti tändare; Ronson, Roland, Imco m fl350
 439Parti silversmycken, tot vikt 150 gr250
 440Armbands- resp fickur, 5 st, Scana, Vulcain m fl200
 441Jultallrikar, 4 st, porslin, Royal Copenhagen 1927, -28, -31 samt -34200
 442Kedelv, Poul, Flygsfors, skål, glas Coquille, dekor i grönt och vitt underfång, sign o dat 57, h 22 cm300
 443Höglund, Erik för Boda, skål, blå glasmassa, sign o etikettsign, h 17 cm250
 444Palm, Rolf, egen verkstad, Mölle, skulptur, stengods, stående mammut, sign o numr 5/400, tillv för Lions, h 13,5 cm250
 445Armstol, skuret, vitlackerad och bronserat trä, Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, senare ben från nyrokokoperiod300
 446Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 3 st, bemålat flintgods, stående barn, h 11,5 - 13,5 cm250
 447Taipaleenmäki, Jussi, gouache, självporträtt, sign, synl pappersstorl 20 x 29 cm500
 448Jonn, Gunnar, olja, båt vid brygga, otydl sign o dat, 46 x 59 cm-
 449Zelig, Louis, olja, kustparti med båtar, sign, 52 x 61 cm-
 450Köksvåg, orangelackerad metall, Lindells, 1950-60-tal200
 451Bok; Lundgren, Egron, En målares anteckningar I-II, Nordstedts 1870-72, klbd, signerade av förf med dedikation till domprostinnan Gabriella Knös-
 452Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Tissot, länk m sv stpl, tot vikt 20 gr3 800
 453Visitkortalbum, 2 st, jugend, sekelskiftet 1900, med visitkort från Halmstad, Laholm mm350
 454Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, konisk med dekor av polykroma fält på fot i klarglas, modellnr 49971, etikettsign, h 34 cm400
 455Parti frimärken, Sverige och Japan200
 456Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnr 1633 resp 1635, polykrom underglasyrdekor, medf rödhake, modellnr 2261100
 457Karaff med propp samt ostkupa med underfat, rutslipad kristall, h 30 resp l 21 cm250
 458Coignard, James, färglito, komposition, sign o numr 33/90, pappersstorl 43 x 33 cm250
 459Kandinsky, Vladimir, efter honom, litograferad plansch, Jusq' ā l'Abstraction, Galerie Maeght, cirka 1948, 64 x 45 cm, kantdef 450
 460Parti diverse, färglitografier, 2 st, Jean de Gavardie och Jean Miotte, samt väggur, -
 461Silvermynt, 1 öre Johan III 1575-
 462Kopparmynt, 2 st, 1/4 öre (Fyrk), Kristina, svårtydda årstal-
 463Picasso, Pablo, efter honom, offsetposter, Peintures contemporaines, Lausanne 1970, pappersstorl 78 x 56 cm, marginaldef350
 464Chiewitz, Elis, linjeetsningar, 12 st, handkolorerade, Scener ur Fredmans Epistlar och Sånger, Carl Deleen Stockholm 1826, pappersstorl 27 x 35 cm, hfr bd -
 465Bok, Friedländer Radierungen, Galerie Peerlings Kreefeld 1986, bibliofilutgåva i skyddskassett, numr 1728/2000, folio-
 466Picasso, Pablo, litograferad plansch, Louise Leiris 172 dessins recents, ed Mourlot 1972, pappersstorl 72 x 48 cm450
 467Böcker; Roosval, Albin red, Svenska Hem i Ord och Bild, årg 1915, -16, -17 samt -21, hfr bd300
 468Bok; Schiller, Freidrich von, Geschichte des Dreijssigjährigen Kriiegs I-II, G M Bruselius Uppsala 1812, prov; adliga ätten Schürer von Waldheim, hfr bd450
 469Bok; Adams Noble, Lloyd, ed, Songs of Harvard 1914, klbd-
 470Uppläggningsfat, silver, 1900-talets 1 hälft, profilerat brätte, sv importstpl, l 35 cm, vikt 600 gr1 500
 471Kaffeservis, 3 del, silver, eklekticerande stil, 1800-talets slut, dekor av akantus, godronner, maskaroner mm, stpl Gustav Möllenborg Stockholm 1891, kaffekanna h 27 cm, tot vikt 1320 gr, ägargravyr2 600
 472Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av mor och barn i landskap, l 27 cm1 000
 473Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av påfåglar, l 31 cm, kantlagn400
 474Parti askkoppar samt serviettring, silver, tot vikt 350 gr800
 475Tallrik, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1800, dekor av dam och slrivtecken i famille-rose-färger och sepia, dia 22 cm, smärre nagg, hårspricka400
 476Tärningar, 2 st, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, i form av stående man, tot h 28 cm, slitage1 500
 477Sköld, Erik, olja, gård i landskap, sign, 13 x 21 cm-
 478Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, vas, klarglas, sign, h 18 cm-
 479Pebaqué, Carlos R för Gullaskruf, vas, dekor av polykroma färgfält, sign, dat 89 o etikettsign, h 23 cm100
 480Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Timglas, modell 4471, sign, h 22 cm250
 481Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, kanna, chamotterat och delvis glaserat stenhods, sign, h 28 cm450
 482Okänd designer för Uppsala Ekeby, tobaksburk med lock, glaserat lergods, dekor i svart mot celadonfond, modellnr 2134, design 1930, tot h 17 cm100
 483Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, tillskr, bricka, fajans, dekor i manganblått, dat 1928, l 41 cm100
 484Okänd designer, sekelskiftet 1900, vinglas, 9 st, rutslipad cuppa på facetterad stam, kvadratisk fot, h 14 cm, ngn smärre nagg1 100
 485Skulptur, glaserat flintgods, ant Italien, 1900-talets 2 hälft, sittande panter, h 61 cm400
 486Golvurna med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor, h 55 cm400
 487Golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, h 63 cm350
 488Väggspegel, lackarbete, Indo-persiskt arbete, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 50 cm100
 489Telefonbänk, bonat trä med röd plyschklädsel, 1900-talets 2 hälft, l 105 cm450
 490Lindblad, Pär, färglito, kubistisk stadsbild, sign o numr 13/100, synl pappersstorl 40 x 52 cm-
 491Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 101 cm300
 492Parti svenska silver och kopparmynt400
 493Tårtgafflar, 6 st samt kaktång, silver, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, tot vikt 150 gr300
 494Matsalsstolar, 6 st, svarvad och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, grön konstläderklädsel med mässingsstift, medf 2 stolar, skänk samt bord, ek, 1920-30-tal450
 495Taklampa, förgylld metal med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 40 cm-
 496Fickur, silver, 1900-talets 1 hälft, dia 5,5 cm, ägargravyr100
 497Parti bägare mm, silver, 18-1900-tal, tot vikt 465 gr, delvis m lagn el ägargravyr1 100
 498Parti äldre nysilver; ljusstakar, nipperfat, kaffeservis Axel Gabriel Dufva mm100
 499Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, h 60 cm, senare bemålning1 000
 500Bordslampa, bemålad keramik, 1900-talets 2 hälft, dekor av tukan, h inkl skärm 70 cm500
 501Blomsterbord, förgyllt trä och stuck med svart marmorskiva, avslutande lejontassar, dia 60 cm, spricka300
 502Hein, Piet, multipel, nysilver 'Super-egg', h 3 cm100
 503Okänd designer, 1960/70-tal, taklampa, delvis svartlackerad koppar och glas, dia 35 cm, mindre skador150
 504Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt, l 45 cm, skador250
 505Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt, l 45 cm, skador250
 506Rackham, Richard för Eldoluft, vas, glas, dekor i blå nyanser, sign, h 17 cm150
 507Blomqvist, Jan, skulptur, trä, dekor av hand och äpple, sign JB o dat 98, l 20 cm, medf kvitto-
 508Parti måleri och grafik, bl. a. Preissler o Fogelquist100
 509Okänd designer, skål, glas, dekor i vitt och blått, l 28 cm-
 510Parti måleri och grafik, bl. a. Nilson, Högardh o Zetterberg-
 511Johansson, Nette, färgetsning, komposition, sign o numr 1/20, synl pappersstorl 37 x 28 cm-
 512Okänd designer, 1950-tal, sybord, ek, skiva och front med gemensam mekanik, b 52 cm-
 5138 del porslin, Kina, 1900-tal, h 6 - 13 cm100
 514Parti måleri och grafik, bl. a. Gonzales o Frisk-
 515Okänd designer för Tilgmans, bordslampa, glaserad keramik, h inkl originalskärm 42 cm-
 516Okänd designer, 1950-60-tal, telefonbänk, teak, 2 lådor i sarg, l 85 cm350
 517Väggur, valnöt, bonat trä och pastellage, Junghans, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnomaskaron, h 95 cm100
 518Parti måleri och grafik, Roulant, Hallberg o Örn-
 519Bordsur, mahogny och svärtat trä, Dufa, 1900-talets början, h 22 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 520Parti måleri och grafik, bl.a. Lustü, Persson o Ravn-
 521Nielsen, Erik för KD, fat/skulptur, groda på näckrosblad, modellnr 2477, polykrom underglasyrdekor, dia 11 cm400
 522Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt, sign o dat 1901, h 71 cm-
 523Relief, mässing, ant Indien 1800-tal, oktogonal, driven dekor av fåglar och Den Heliga Familjen, dia 35 cm-
 524Vangedal Nielsen, Erling för B&G, figurin, porslin, lax, modellnr 2366, polykrom underglasyrdekor, l 21 cm200
 525Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix, sign Lalique France, h 6 resp 18 cm-
 526Madsen, Theodor för KD, figurin, porslin, sittande tax, modellnr 3140, polykrom underglasyrdekor, h 8 cm100
 527Trädgårdsurna, gjutjärn, dekor av lejonmaskaroner, fleuroner mm, h 29 cm-
 528Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörnar, modellnr 1107, polykrom underglasyrdekor600
 529Miniatyrbyrå/smyckeskrin, bemålat trä och papier-maché, ant Frankrike 1800-tal, 3 lådor, l 16 cm, slitage-
 530Mathiasen, Ole för Royal Copenhagen, figurin, porslin, taxvalp, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1238 (1407), l 11 cm100
 531Bägare. tenn, souvenir från Konstindustriutställningen i Stockholm 1930 (Funkisutställningen), stpl Norrahammars Tenn 1930, h 10 cm-
 532Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorf, figurgrupp, delvis bemålat och förgyllt porslin, rokokodam med papegoja, l 18 cm700
 533Amuletter, 4 st, jade, Kina, 1900-tal, dekor av fisk, fågel mm, l 5 - 6 cm-
 534Figurgrupp, glaerat flintgods, Liani, 1900-talets mitt, sittande rokokopar, h 26 cm100
 535Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång, inv måleri av fågel, heliga ting samt landskap, h 8,5 cm-
 536Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, sign o numr 1982 (1938), dia 25 cm, smärre nagg100
 537Okänd designer för Stelton, cocktailkanna med sked, rstfritt stål med palisanderskaft, modellnr 216, h 23 cm250
 538Snusflaska, slipat sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa, inv med målad dekor av kvinnor resp landskap, h inkl ej tillhörande propp 8,5 cm-
 539Tallrik, djup, porslin, Kina Qianong (1736-95), dekor av flodlandskap i famille-rose-färger, dia 23 cm250
 540Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, rund form, inv med måleri av fågel i fruktträ resp landskap, h 7 cm-
 541Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, Gustav V, i originaletui från C F Carlman150
 542Snusflaska (?), pekinglas med silvermontage, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, dekor av bambu, h 12 cm-
 543Hellström, Thomas för Nittsjö, relief, glaserat lergods på trä, dekor av hästar, sign, tot mått 35 x 36 cm-
 544Penselvas, hardwood med inkrusteringar i jade, pärlemor mm, Kina ant Qianlong (1736-95), dekor av hjort i landskap, h 10 cm, ngt dekorelement sakn-
 545Bengtsson, Hertha för Rörstrand, assietter, 12 st, flintgods, Blå Eld, design 1950, dia 19 cm600
 546Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, inv målad dekor av personer och landskap, h 9,5 cm-
 547Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, mjölkkanna samt sockerskål, blåglaserat flintgods, Blå Eld, design 1950, hekanna h 19 cm800
 548Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, Mandalay-stil, Burma, 18-1900-tal, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, h 76 cm-
 549Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thefat, 7 st samt skål, blåglaserat flintgods, Blå Eld, design 1950, dia 17 resp l 16 cm500
 550Dosa, förgylld brons, Kina, ant Ming, reliefdekor av blommande träd, dia 5,5 cm, slitage1 700
 551Kaffeservisdelar, porslin, B&G, fjärilsservisen (sommerfuglestelet), 10 kaffekoppar med fat och assietter, kaffe-, mjölk- och gräddkanna, skålar mm800
 552Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, mat-, the- och kaffeservisdelar, flintgods, Fokus, 1970, cirka 90 delar1 400
 553Procopé, Ulla för Arabia, mat- och kaffeservisdelar, porslin, Ruija/Troubadour700
 554Procopé, Ulla för Arabia, mat- och theservisdelar, porslin, Anemone, bl a terrin med lock500
 555Parti kaffekoppar med fat och assietter, porslin, 2 lådor, B&G Blå Mås med guldkant600
 556Wide, Georg för Deco, Helsingborg, formar, 2 st samt sillburk med teaklock, Skånska, l 25 resp 38 samt dia 11 cm250
 557Okänd designer för Rörstrand, skärbräda, flintgods, polykrom underglasyrdekor, l 28 cm150
 558Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, porslin, Picnic, design 1956, l 11 cm, ngn missfärgn250
 559Westman, Marianne för Rörstrand, tallrikar samt assietter, 12 + 12 st och 6 äggkoppar, porslin 'Elisabeth' design 1969100
 560Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Grill, l 16 cm-
 561Figurin, glaserat flintgods, spansk hovdam, Julius Dressler, Biela, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, stplsign, h 35 cm, näsa m slitage-
 562Stort parti porslin, Arabia; Kosmos, Karelia, Riika mm700
 563Stort parti modernt porslin och keramik; Rörstrand, JIE, Deco mm1 100
 564Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, skulptur, glaserat stengods, uggla, sign, l 15 cm600
 565Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna, porslin, Koka blå, design 1956, h 15 cm100
 566Ytterkrukor, 6 + 1, flintgods, Rörstrand Gröna Anna, h 10 - 11,5 cm100
 567Karl, Franz Josef för Porzellan Neuerer KG, Oberkotzau, hänkelvas,porslin, dekor i svart och guld, h 23 cm250
 568Skulptur, bemålad gips, 1950-60-tal, sittande afrikansk kvinna, h 31 cm100
 569Okänd designer, 1980-tal, figuriner, 1 par, svartglaserad keramik, man resp kvinna, h 28 cm-
 570Parti nysilver; matbestick och ljusstakar400
 571Tvåkronor, 5 st, Oskar II resp Gustav V, tot vikt 74 gr200
 572Okänd designer för Rörstrand, tallrikar, 12 st, flintgods, Delikat, dia 24 cm-
 573Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Bara en droppe - flicka med katt, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1745, h 13 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem-
 574Armband, silver med infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, Kina, 1900-tal-
 575Fisktallrikar, 8 st, flintgods, Johnson Brothers Fish, dekor av fiskar, l 26 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem250
 576Rökelsekar, brons på träsockel, Kina, Qing 1800-tal, tot h 8 cm-
 577Toska, Marje, akryl, Den tredje kraften, sign o dat 1992, 41 x 33 cm-
 578Okänd designer, 1950-tal, underlägg, 2 st, rostfritt stål och kork, märkta Gabis Stainless, dia 15 resp 19 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem-
 579Brödkorg med hänkel, George III, sekelskiftet 1800, spetsoval form, l 35 cm800
 580Leuchovius, Sylvia (vägg)fat, porslin, Pacific, sign, l 25 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem-
 581Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, inv dekor av landskap, oid sign, h 6,5 cm-
 582Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 3 kaffekoppar med fat, 6 assietter, 2 fat samt buljongkopp, säljes till förmån för Kattfotens katthem100
 583Lügerth, Ferdinand, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående akt med harpa, sockeln med maskaron föreställande Ludwig van Beethoven, sign o dat 1907, oid gjutarsign, h 52 cm6 000
 584Taklampa, mässing med primor, 1900-talets 2 hälft, dia 30 cm600
 585Bidé, valnöt med fajansinsats, ant Frankrike, 1800-talets 1 hälft, l 53 cm, renoverad och lagad150
 586Block, ek och galvaniserat järn, 1900-talets 1 hälft, tot h 42 cm100
 587Byrå, körsbärsträ med intarsia, mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 80 cm800
 588Bordsfotogenlampor, 6 st samt -lampkupor, 2 st, sekelskiftet 1900350
 589Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets början, h 120 cm450
 590Olson, Axel, blyerts, trädstudie, sign Söndrum o dat 10/4 -44, synl pappersstorl 24 x 29 cm, gulnad100
 591Armstolar, 1 par samt 1 par + 1 stol, skuren och bonad bok, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, broderad klädsel800
 592Rökelsekar, 2 st, brons, Kina, 1900-talets slut, h 11 resp 27 cm100
 593Hansen, Severin för Haslev Möbelsnedkeri, satsbord, 3 st, mahogny, etikettsign samt med Danish Furnituremakers Control, b 59 cm, ngt slitage300
 594Klocka i ställning, brons och metallinlagd hardwood, Kina, 1900-talets slut, h 45 cm100
 595Damsekretär, valnöt med förgyllda beslag, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, b 65 cm, smärre def450
 596Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, mandolinspelare, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1600, h 28 cm150
 597Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj, björk med grå meleread ylleklädsel, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 598Paraplyställ, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av fåglar, pioner mm i famille-verte-färger, h 59 cm3 400
 599Skyltdocka, 1950-60-tal, krom, lackerad metall och konstmassa, tot h 158 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 600Damarbetsbord, palisander och bonat trä, Louis XV-stil, 1900-talets mitt, njurformat med låda i sarg, b 59 cm, fanérskador200
 601Väggspegel, valnöt, empire, 1800-talets 1 hälft, oval 72 x 54 cm, upphäng sakn100
 602Okänd designer, taklampa, röktonat och mjölktonat glas och mässing, dekor av blommor, dia 21 cm-
 603Petersen, Albert, olja, franskt flodparti, sign, 24 x 34 cm-
 604Okänd designer, soffbord, teak, 1950-60-tal, l 100 cm, fläckar, undre tidningshylla sakn-
 605Okänd designer, snurrfåtölj med fotpall, böjträ och metall med svart läderklädsel, modern tillv-
 606Mangelkorg, rotting, 1900-talets 1 hälft, l 80 cm250
 607Såsterrin med lock, flintgods, Aluminia Tranquebar blå, l 20 cm300
 608Trädgårsbord, i form av kabeltrumma med senare skiva bestående av järnring med marmormosaik, dia 60 cm200
 609Okänd designer, 1950-60-tal, blomsterbord, ek med infattade kakelplattor, l 63 cm-
 610Rakspegel, bonat trä, sekelskiftet 1900, l 25 cm, renoverad-
 611Lindström, Sven Otto, pastell, fiskare bärgar fångsten, sign, synl pappersstorl 52 x 63 cm-
 612Cakestand med 2 fällbara brickor, art-déco, 1920-tal, h 72 cm200
 613Reuther, Wolf, färglito, corrida, sign, dat 60 o numr 62/140, synl pappersstorl 38 x 47 cm-
 614Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st, mahogny, h 54 cm-
 615Okänd konstnär, akvarell, insjölandskap, otydl sign o dat 1968, synl pappersstorl 49 x 69 cm-
 616Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, porslin, elefant, sign, h 19 cm350
 617Herbert, Arvid, olja, Bohuslänska klippor, sign o dat 1953, 46 x 55 cm-
 618Kedelv, Poul för Flygsfors, vas, glas, Coquille, dekor i vitt och rosa underfång, sign o dat 54, h 34 cm100
 619Taklampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 620Lindberg, Stig, tapetrulle (!), Berså, b 53 cm, längd okänd150
 621Parti måleri, 3 st, Svipdag och Oppenheimer, varierande storlekar och teknik100
 622Mekanisk leksak, litograferad plåt och textil, Toplay Co Ltd, Japan, 1950-tal, clown på rullskridskor, h 15 cm150
 623Hjertqvist, Ivar, olja, fjällandskap, sign, 46 x 55 cm-
 624Elektrisk gaffeltruck, litograferad plåt, Modern Toys, 1950-60-tal, h 20 cm, 1 gaffel sakn200
 625Traktor och skördetröska, bemålad metall, Tru Scale, Usa, 1950-tal, tot l 56 cm-
 626Tobiasse, Theo, färglito, absinthe,amour..., sign o numr 114/180, 97 x 68 cm2 200
 627Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, mässing, tulpanformad glaskupa med etsad dekor, h 170 cm, kupa m spricka100
 628Stort parti DVD-filmer, ca 280 st200
 629Olson, Erik, färglito, Förvandlingen, sign, dat - 62 o numr 147/260, 54 x 42 cm, uppklistrad-
 630Parti måleri och grafik, Jönsson, Wollin, Örn o Fogelquist100
 631Silow, Ingegerd, matta, rölakan, dekor i blått, 200 x 128 cm-
 632Väggur samt lampetter, 1 par, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, ur h 62 cm, slitage250
 633Okänd designer, vaser, 1 par, blå glasmassa, h 13 cm400
 634Okänd designer, golvlampa, kromad och svartlackerad metall, justerbar höjd-
 635Julljusstakar, 3 st, bemålat trä, sekelskiftet 1900, dekor av tomtar, h 24 cm150
 636Matta, old Kina, 235 x 170 cm-
 637Okänd designer för IKEA; matta, handtuftad ull, 240 x 170 cm100
 638Brännare för locktång, glas, 1800-talets 2 hälft, dia 12 cm250
 639Picasso, Pablo, efter honom, gicléetryck, 'Dora Maar', tryckt sign o numr HC 36/50, 74 x 50 cm-
 640Okänd konstnär, färgetsning med carborundum, komposition, otydl sign o numr 46/50, pappersstorl 44 x 32 cm-
 641Friis, Andreas, olja, parklandskap, sign o otydl dat, 32 x 21 cm-
 642Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, höstlandskap, 55 x 90 cm100
 643Olson, Axel, färglito, hamnbild, sign o numr 135/150, 15 x 39 cm100
 644Almgreen, Olle, olja, Borgmästargatan Oskarshamn, sign o dat 1934, 40 x 35 cm, obet dukskada, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 645Olson, Axel, färglito, surrealistisk komposition med huvud, sign o numr 90/280, 41 x 34 cm100
 646Okänd designer, 1940-50-tal, stolar, 6 st, ljus björk, flätad sjögräsklädsel, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 647Olson, Erik, litografi, Potatisplockerska, sign EA o dat -50, 34 x 22 cm100
 648Skyltdocka, konstmassa, 1900-talets mitt, h 177 cm, slitage, överdel lös, prov; Signe Haraldsons stiftelse150
 649Emaljerad skylt, Oxygenols amarant Skönhetsmedel, l 44 cm800
 650Okänd designer, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, art-déco, 1920-tal, h 28 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 651Reklamskylt, 2-delad, emaljerad plåt, Selo Film, h 58 cm, ngt anlupen1 600
 652Okänd designer, 1950-tal, pinnstol, svartlackerat trä, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 653Reklamskylt, emaljerad metall, Tvätta med Tvätt Björn, h 46 cm, ngt anlupen500
 654Parti tavlor, 3 st, Fagerström, Strangenberg och Wilson, varierande storlekar och teknik-
 655Reklamskylt, emaljerad metall, Persil, l 47 cm400
 656Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, ytterfoder, terrakotta, reliefdekor av blommor, h 16 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 657Reklamskylt, lackerad metall, Hemmets Journal, l 50 cm, slitage350
 658Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, helstoppad grön plyschklädsel med tvinnade band, svarvade främre kulfötter250
 659Plunta, glas, sekelskiftet 1900, i form av revolver, l 26 cm100
 660Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900, dekor av lejon, drejarsign för Karl Holst (verks 1891-1921), l 23 cm-
 661Plafondlampa, krom med delvis bemålad, gul glaskupa, 1920-tal, dia 28 cm150
 662Taklampa, koppar med frostad, etsad och delvis emaljerad glaskupa, dia 21 cm250
 663Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, väggplakett, delvis glaserat lergods, dekor av hästar, sign, l 42 cm-
 664Reseur, krom och mässing, Junghans, sekelskiftet 1900, tot h 18 cm, anlupen-
 665Kaffekvarn, lackerad metall och glas, Thorell & Persson Uppsala, 1900-talets mitt, h 75 cm100
 666Bordsfotogenlampa, bemålad metall med vit glaskupa, sekelskiftet 1900400
 667Damfickur, 14 k rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, dia 4 cm, tot vikt 44,5 gr1 500
 668Nolin, Stig, egen verkstad Viken, halssmycke, delvis förgyllt sterlingsilver, stpl 1991-
 669Weckström, Björn för Lapponia, halsband, sterlingsilver, stpl Helsingfors 19911 300
 670Herrfickur, silver, Urban Jürgensens & Sönners eftf Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900, dia 5 cm150
 671Armbandsur, 6 st, metall, Certina, Tissot, Novus och Seiko200
 672Collier med hänge, rökkvarts (?), Kina, modern tillv-
 673Parti äldre vykort mm, mestadels topografi250
 674Nilsson, Wiwen, coaster, sterling, dodekagonal form, profilerad kant, dia 7 cm, vikt 37 gram, stpl Lund 1958, ägargravyr-
 675Hansen, Hans, egen verkstad, marmeladsked, Susanne, medf 3 theskedar, tot vikt 93 gr150
 676Parti äldre diverse, oskrivna julkort, flygbilder över Barcelona 1924 mm-
 677Theskedar 17 st, silver, Tele, stpl Brødrene Mylius Kragerø, tot vikt 170 gr350
 678Bajonett med balja, M/1896, medf bärläder, bälte och koppel250
 679Parti porslin; figuriner 4 st, bl a Lladrķ samt 3 ytterkrukor-
 680Lagerwall, Lotte, gouache, trägård med blommande fruktträd, sign o dat -63, synl pappersstorl 34 x 48 cm-
 681Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal, h 69 cm, slitage500
 682Blomsterpiedestal, bronserat gjutjärn, sekelskiftet 1900, h 71 cm600
 683Fotogenpump, metall och glas, J C Ljungman Malmö, 1900-talets 1 hälft300
 684Tidskriftsställ, bambu och trä, 1900-talets 1 hälft, h 52 cm-
 685Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst100
 686Taklampa med prismor, venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm200
 687Blomsterbord på hjul, bambu och rotting med frostad glasskiva, 1900-talets mitt, l 90 cm, slitage300
 688Parti mynt, hela världen800
 689Stort parti frimärken mm, hela världen500
 690Jacobsen, Arne för Stelton, thekanna, rostfritt stål med bakelithandtag, Cylinda Line 04-2, design 1967, h 13,5 cm400
 691Spegel, förgyllt trä och pastellage, sengustaviansk, 1800-talets början, dekor av lagerstav mm, h 158 cm, renoverad, senare glas1 000
 692Okänd dansk designer i Thorvald Bindesbölls art, taklampa till 5 + 1 glödlampor, mässing med vitopak glaskupa, jugend sk Skönvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserad växtlighet mm, h 96 cm-
 693Krüger, Einar, olja, solbelyst glänta, sign o dat 1950, 61 x 50 cm100
 694Krüger, Einar, olja, skogsinteriör, sign o dat 47, 75 x 60 cm100
 695Skrivbord, bonad fur, sengustavianskt/empire, 1800-talets början, sarg med 5 lådor, l 138 cm, slitage, 3 lås sakn2 600
 696Cadovius, Poul/Fjeldsøe Mygge, Susanne, för Cado, matbord, skiva med målad gulddekor, sign o etikettmärkt, dia 120 cm1 600
 697Altarstake, brons, historismus, 1800-tal, dekor av lejon med vapensköldar, h 53 cm2 200
 698Kaminset, 3 del samt gnistskydd, mässing, sekelskiftet 1900, gnistskydd b 58 cm300
 699Krüger, Einar, olja, skogsparti, sign, 73 x 66 cm-
 700Krüger, Einar, olja, vinterlandskap, sign, 73 x 60 cm200
 701Okänd designer, snurrstolar, 4 st, svart plast på kromad fot, svart konstlädersits100
 702Armstolar, 1 par, skuret, lackerat och bronserat trä med gul sidenklädsel, rokokostil, 1900-talets 1 hälft450
 703Gungstol, körsbärsträ, biedermeierstil, 1900-talets början, armlän i form av svanar350
 704Taburett med (defekt) rottingklädsel, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1900-talets början, l 67 cm400
 705Krüger, Einar, olja, visthus i Härjedalen, sign o dat 1948, 27 x 33 cm100
 706Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 64 cm200
 707Apol, Louis efter honom, fajansmålningar, 1 par, ant Delft, sekelskiftet 1900, landskap, sign, synl storl 44 x 57 cm400
 708Okänd designer, matbord, vit laminat på kromad fot, dia 150 cm100
 709Arkivskåp, ek, Möbelkompaniet Tranås, 1900-talets mitt, 15 lådor, h 145 cm1 600
 710Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer, 1 par, krom och canvas med svart läderklädsel600
 711Utställningsaffisch, Olle Eksell, Form/Designcenter Malmö 1999, 100 x 70 cm150
 712Utställningsaffischer, 1 par, Andy Warhol, Moderna Muséet 1968, nytryck från 2006, 100 x 70 cm250
 713Okänd designer för Benab, bordslampor, 1 par, patinerad konstmassa, h inkl skärm 69 cm100
 714Urnor, 1 par, terrakotta, 1800-talets 2 hälft, dekor av adlig vapensköld mm, h 22 cm100
 715Prydnadsbord, svarvat och svartlackerat trä, oscarianskt, 1800-talets slut, trepassformad skiva, h 75 cm-
 716Lindstrand, Vicke samt Palmquist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, kristall, sign, h 11 - 13 cm450
 717Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, dia 47 cm-
 718Matta, old Isphahan (?), 400 x 300 cm1 600
 719Matta, old Isphahan (?), 295 x 200 cm-
 720Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 53 cm800
 721Väggur, valnöt, sk Amerikaklocka, USA 1800-talets slut, h 74 cm, lod sakn-
 722Okänd designer 1950-60-tal, damsekretär/sminkbord, teak på bokunderrede, 2 lådor samt snedklaff bakom vilken fack och vändbar spegel, b 85 cm1 400
 723Okänd designer 1950-60-tal, mat/soffbord, palisander på bokunderrede, uppfällbart med 2 sidoklaffar, l 130 cm, mittskiva solblekt, smärre fanérdef-
 724Andersen, Johannes för Trensum, tillskr, soffbord, teak, l 160 cm1 300
 725Svensson, Alf för Tingströms / Bra Bohag, soffbord, ek, Elegant, stplsign, l 170 cm250
 726Kontorsstol, ek, 1900-talets 1 hälft400
 727Klint, Kaare för Gemla, Diö, tillskr, stolar, 8 st, ek med flätad pappklädsel, Kirkestolen, (senare?) moterad psalmbokshylla och väskhängare3 000
 728Däcksfåtölj, bonad ek med rottingklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 146cm300
 729Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Höganäs, Rörstrand mm, högsta 27 cm300
 730Augustsson, Eyjolfur K för Bjärnums Möbelfabrik, stolar, 6 st, teak och bok, stapelbara, etikettsign-
 731Taklampa, förgylld mässing med 3 glaskupor, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 84 cm, kupor med avslag2 000
 732Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson Vetlandsa, soffa, betsad ek med orange läderklädsel, etikettsign, dat 1960, l 135cm500
 733Radio, valnöt, Philips 1920-30-tal, b 35cm-
 734Okänd designer, gungstol, vitlackerad björk, blommig galonklädsel-
 735Okänd designer, byrå/nattygsbord, delvis vitlackerad bok och teak, b 55 cm100
 736Halskov & Dalsgaard Design för IKEA, golvlampa, svartlackerad plåt, Kulla, h 150 cm, Kulla vann Bolimagasinets Design Award 'Bedste Design' 2009100
 737Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, teak och mässing, 3 ljusarmar, h 118 cm450
 738Okänd designer, vägghylla, vitlackerad metall med vinröd glaonklädsel, b 56 cm350
 739Bergčre, skuret och förgyllt trä, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, 1 armlän def100
 740Golvlampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, h 158 cm100
 741Börjesson, Rolf, olja, komposition, sign, 29 x 22 cm-
 742Byrå, palisander med intarsia och rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, b 80 cm800
 743Matta, old Pakistan, 200 x 145 cm350
 744Matta, old Pakistan, 170 x 100 cm-
 745Vitrinskåp, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, h 144 cm800
 746Fåtöljer, 1 par, bonat trä med rosa plyschklädsel, sk Emmafåtöljer, 1900-talets 2 hälft600
 747Vitriner för sytråd, 2 st, björk, Mölnlycke, 1900-talets 1 hälft, b 41 resp 42 cm600
 748Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, vinterlandskap med boskap och personer, 50 x 60 cm-
 749Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, motiv från Dyrehaven, 65 x 95 cm, smärre duklagn450
 750Parti tomtar, keramik, 18- resp 1900-tal, h 26 - 35 cm, skador o lagn200
 751Parti knivar, Sverige, Japan mm450
 752Skrin, bemålat trä med järnbeslag, 17-1800-tal, b 53 cm, slitage, lås sakn100
 753Stort parti äldre blåslampor100
 754Ljusstakar, 1 par, mässing, sekelskiftet 1900, Skultuna no 78, h 20 cm100
 755Ljusstakar, 4 st, mässing, 1800-tal, h 12 - 22 cm-
 756Taljor, 2 st, ek och smide, 18-1900-tal, h 45 resp 55 cm100
 757Tråg, fur, 1900-talets början, l 86 cm150
 758Parti keramik, 3 del; skål stengods Olle Alberius resp Gunnar Nylund samt skål lergods Noomi & Finne, Söholm, dia 14 - 19 cm-
 759Kaffeservis, porslin, Rosenthal Regina100
 760Okänd designer för Deco Helsingborg, brödkavel, flintgods och trä, polykrom dekor, l 42 cm100
 761Okänd designer för Rörstrand, brödkavel, flintgods och rödlackerat trä, Rullan, l 39 cm150
 762Kagge, laggat trä med smidesbeslag, 1800-talets 2 hälft, l 25 cm-
 763Hennix, Margareta för Gustavsberg, nattkärl, porslin, Flaggjunkare, dekor av flaggor och text 'Heja Sverige friskt humör', h 14,5 cm-
 764Katalog; Staatliche Museum zu Berlin, Stralsunder Fayencen150
 765Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1910-20-tal, dia 26 cm-
 766Mycket stort parti äldre koppar och mässing300
 767Vägglampa för gas, mässing med etsad glaskupa, 1900-tal, h 45 cm450
 768Stinslykta, lackerad plåt och mässing, Mårten Emanuel Liander Stockholm, sekelskiftet 1900, h 35 cm, glas def100
 769Styrbordslanterna, koppar oh glas, Rosengrens Bleckslageri Malmö, 1900-talets 1 hälft, h 28 cm400
 770Brandspruta, gjutjärn, Magnus Lundgrens Gjuteri, Halmstad, 1900-talets 1 hälft, Sprutan No 2, h 96 cm-
 771Quin, bensindriven generator, ART: 69004005 950300
 772Parti modern design, 4 del, bl a kanna, Nilsjohan-
 773Jönsson, Barbro, färglito, Portofino, sign, dat 84 o numr 117/120, 54 x 47 cm-
 774Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, metande pojke, otydl sign, 70 x 100 cm-
 775Parti leksaker, 1900-talets 2 hälft, skador, slitage350
 776Okänd designer, matta, vävd, röd ylle, 240 x 130 cm-
 777Okänd designer för Sagsjö Armatur, Lindome, golvlampa, teak och mässing, 1950-60-tal, tot h 121 cm-
 778Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1910-20-tal, dia 40 cm100
 779Cigarettburkar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, h 11 cm450
 780Parti diverse; kaffekoppar med fat, B&G, tomtar, keramik, kaffeservis metall mm450
 781Sifon, delvis lackerad metall, Sparklets England, 1900-talets mitt, h 29 cm-
 782Okänd designer för Belid, taklampa, vitlackerad metall, dia 42 cm100
 783Balalajka, trä, Diplom, Ryssland, 1900-talets 2 hälft,l 72 cm-
 784Stegpall, krom och svart plast, Rörets, h 59 cm, slitage200
 785Okänd designer för Essem Design, hatthylla, trä och metall, l 70 cm150
 786Armstol, vitlackerat trä, porvinsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft100
 787Byrå, mahogny med intarsia, englesk stil, 1900-talets 2 hälft, 6 lådor, h 86 cm250
 788Okänd norsk designer, 1950-60-tal, arbetsbelysning, svartlackerad metall och krom200
 789Öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren ek med heltäckande (senare) kretongklädsel, akantusornerade framben med claw-on-ball-fötter1 300
 790Ritbräda för arkitekt med tillbehör, 1900-talets 1 hälft1 100
 791Golvlampa, delvis svärtad björk, art-déco, 1920-tal, dekor av lejontassar och -maskaroner, h 163 cm200
 792Okänd designer, 1950-tal, serveringsvagn med lös bricka, ljus björk, l 79 cm250
 793Matta, old Persisk (?), 345 x 240 cm1 000
 794Matta, old Bachtiari galleri, 90 x 350 cm500
 795Matta, old Hamadan, 210 x 130 cm-
 796Matta, old Hamadan (?) galleri, 295 x 95 cm350
 797Matta, old Hamadan, 240 x 140 cm250
 798Bord samt 2 stolar, bonat trä/mahogny, nyrokokostil, 1900-talets 2 hälft, bordets dia 50 cm100
 799Parti porslin och keramik, Rörstrand, Johnson Brothers mm100
 800Blombord, bonat trä och bambu med metallinsats, 1950-60-tal, l 89 cm400
 801Okända konstnärer, etsningar, 2 + 2 st, handkolorerade, Parismotiv, sign Luc (?) resp Tournelle (?)-
 802Parti armbands- och fickur, Omega, Tissot, Bischoff mm, slitage250
 803Blomqvist, Sune, olja, norrländskt landskap, sign, 32 x 43 cm-
 804Bernlöhr, Otto, tillskr, olja, landskap, sign O Bernl., 76 x 103 cm600
 805Osswald, Hans, färglinoleumsnitt, komposition, sign, dat -54 o numr 86/115, synl pappersstorl 41 x 65 cm-
 806Parti äldre hattar och -tillbehör; hattask, -ämnen och -stock800
 807Spegel, körsbärsträ, modern tillv, h 98 cm-
 808Kärl, 2 st, koppar med smidesbeslag, möjl Balkan, 1900-talets 1 hälft, h 18 resp 24 cm-
 809Okänd designer för Stelton, hatthyllor/klädhängare för väggmontage, 1 par, lackerad metall, l 60 cm, medf galgar-
 810Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 8 cm1 200
 811Vagnslyktor, 1 par, bemålad metall och krom, sekelskiftet 1900, h 42 cm, anlupna350
 812Kasmierkowa, Angela, pastell, porträtt av Eva Brunnström, sign o dat 45, synl pappersstorl 53 x 42 cm-
 813Trehjuling, lackerad metall och plast, Toy-o-hoi, l 77 cm100
 814Westman, Emil, etsning, Lunds Domkyrka, sign, 40 x 26 cm100
 815Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, 47 x 57 cm100
 816Filmkameror, 2 st med tillbehör, Chinon 60 resp 609100
 817Okänd designer, 1960-tal, spegel, bonat trä, h 83 cm-
 818Lykta, koppar och rött glas, 1900-tal, i form av stjärna, h 28 cm450
 819Kagge, järnbeslaget trä, 1800-tal, dia 22 cm-
 820Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 12 st, glas, 'Helena', design 1977, h 23 cm500
 821Okänd designer för Karlskrona, vaser, 1 par, porslin, polykrom och förgylld dekor av fiskar mm, h 12 cm300
 822Skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av tårpil i Imari-färger, dia 15 cm400
 823Aalto, Alvar för Iittala, skål, 'Savoy', klar glasmassa, etsad signatur, h 12 cm, obetydliga nagg-
 824Parti stenkakor-
 825Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, björn, glaserat lergods, modellnr 58, h 18 cm, litt: avb s 65 Helmersson & Asplund-
 826Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, gultonad glasmassa med mässingsmontage, dia 23 cm-
 827Okänd designer, 1950-tal, collier, förgyllt silver, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö, l 42 cm100
 828Salongsbord, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800-talets slut, l 110 cm, slitage, fläckar-
 829Strindberg, Tore, hängsmycke, förgylld brons, dekor av hjort, medf collier bärnsten samt dita ametist100
 830Scarpa, Gino, serigrafi med metallprägling, komposition, sign o numr 34/90, pappersstorl 75 x 53 cm, uppkl, saknar ram400
 831Väggur, bonad ek, Junghans, sekelskiftet 1900, h 70 cm200
 832Väggur, bonad ek, sekelskiftet 1900, h 78 cm-
 833Fridhagen, skåp med vitrinöverdel, teak och svärtat trä, brännsign, tot h 150 cm1 200
 834Spegel med konsol, blålackerat trä, 1900-talets början, tot h 191 cm100
 835Trädgårdsmöbel, 3 del, blålackerad metall, sammanfällbara, bord dia 43 cm100
 836Schöblom, Svante för Overman, stolar, 9 st, metall och svart plast, Clipper, stapelbara, slitage200
 837Kohud, brun, IKEA Koldby, l cirka 230 cm450
 838Vägglampetter, 4 st, gultonad glasmassa, 1900-talets mitt250
 839Fältkista för silver, ek med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, lås från Chubbs of London, b 102 cm600
 840Bokskåp, bonad och svärtad fur, oscarianskt, sekelskiftet 1900, överdel med vitrindörrar, h 225 cm500
 841Trädgårdssoffa, smide och vitlackerat trä, l 173 cm600
 842Trädgårdssoffa, smide och vitlackerat trä, l 173 cm600
 843Trädgårdsbord, smide och vitlackerat trä, l 100 cm, medf 2 stolar Tuve Original dessa med skador500
 844Verandamöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer, soffbord samt 2 blomsterbord med glasskivor, soffa l 175 cm3 000
 845Matsalsmöbel, 8 del, lackerat trä, gustaviansk stil, TUA Möbler, Tibro, 1900-talets 2 hälft, 6 stolar, skänk samt matbord med 2 iläggsskivor, detta tot 200 x 110 cm1 400
 846Resegrammofon, Caruso-
 847Parti måleri och grafik, bl.a Örn, Edenfalk o Lustü-
 848Parti måleri och grafik, bl.a. Gonzales, Strid o Brunius100
 849Parti måleri och grafik, Hård, Norryd, Bolin o Novi-
 850Parti måleri och grafik, Görg, Longby, Gonzales o Alvar-
 851Parti måleri och grafik, Teutsch, Gröning, Persson o Norryd-
 852Parti måleri och grafik, Onsberg, Larsson, Gerell o Hillfon100
 853Parti måleri och grafik, bl.a. Johansson, Aabo o Hjalmarsson-
 854Parti måleri och grafik, Björkqvist, Grafström, Olson o Laurell100
 855Parti måleri och grafik-
 856Parti måleri och grafik, bl.a. Eriksson, Trollberg, Alvar o Törning100
 857Parti måleri och grafik, Bengtsson, Cassel o Svensson-
 858Parti måleri och grafik, Lindqvist, Lustü, Bonnier o Boij100
 859Parti måleri och grafik, bl.a. Woodland, Agnell, Hultkrantz o Norryd100
 860Parti måleri och grafik, Lövin Lindholm, Örn, Murivale o Norryd-
 861Parti måleri och grafik, Berg, Lundgren o Nordborg-
 862Parti måleri och grafik, Neuquelman, Persson o Olson100
 863Parti måleri och grafik, Strid, Carlsson o Eriksson-
 864Parti måleri och grafik, bl.a. Gonzales, Edenfalk o Eriksson-
 865Parti måleri och grafik, bl.a. Eriksson, Norryd o Garcia-
 866Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign o numr 65/260, synl pappersstorl 38 x 56 cm-
 867Parti måleri och grafik, Knafve, Pecsenke och Hudobko-
 868Parti keramik och porslin; Gefle och Rörstrand, ngn missfärgn-
 869Ytterkrukor samt underfat, 5 + 5 st, bl a Uppsala Ekeby, ngn nagg200
 870Matta, old/semiantik, Pakistan med bönenisch, 100 x 60 cm-
 871Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, ant Nordtyskland, sekelskiftet 1800, rygg med kopplat spjälknippe-
 872Jaatinen Winqvist, Anja för Arabia, kaffeservis, porslin, Karelia (tillv 1975-81)-
 873Stort parti serietidningar, MAD, Hacke Hackspett mm1 000
 8742 del tenn, funkis, vas samt skål, stpl 1933 resp 1936, h 16 resp 18 cm-
 875Stol, skuren mahogny, 1900-talets 1 hälft-