SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 26/5 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sideboard, teak med mässingsbeslag, 1950-60-tal, front med 3 skjutdörrar samt 5 lådor, l 204 cm, bruksslitage, mittdörr med slagmärke3 400
 2Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtölj, teak, stpl Made in Denmark, senare textilklädsel2 200
 3Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtölj, teak, senare textilklädsel7 000
 4Malmsten, Carl för Waggeryds Möbelfabrik, skåp, ek, Talavid, h 174 cm1 500
 5Malmsten, Carl för Waggeryds Möbelfabrik, matbord med 2 fanérade iläggskivor samt 4 stolar, ek, Talavid, bord tot 226 x 116 cm-
 6Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ljusstakar, 1 par, grönglaserat stengods, Argenta, dekor av vertikala knäckar, dia 12 cm, dat 1956, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 7Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, golvvas, stengods, dekor i grön harpälsglasyr, sign, h 55 (!) cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse22 000
 8Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Pungo', etikettsign, tillv 1953-64, h 20 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 700
 9Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med silver, 'Filigran', etikettsign, h 13,5 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 300
 10Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, Domino, ritad till H55, h 9 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse2 800
 11Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas med blomsterhållare, Carrara, h 18 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse800
 12Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), sign, etikettsign o med målarsign för Karin Gustavsson, h 15,5 cm, litt: Eronn sid 175, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 100
 13Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, brunglaserat stengods med målad gulddekor, Goldoni, dia 27 cm, smärre nagg, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 14Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål med lock, brunglaserat stengods, handsign WK, h 16 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse600
 15Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Katt' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 100
 16Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, fat, fajans, Karneval (1958-62), sign, etikettsign o med oid målarsign, l 15,5 cm, litt: Eronn sid 175, prov; Signe Haraldsons stiftelse, prov; Signe Haraldsons stiftelse700
 17Måås-Fjetterström, Märta, egen verkstad, Båstad, vävnad, linne, tillv före 1942, sign, 40 x 40 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse2 000
 18Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, Carrara, i form av musselskal, sign, l 31 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 400
 19Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, urna med hänklar och lock, grönglaserat stengods, osign, h 33 cm, osign, lock m smärre nagg o lagn, prov; Signe Haraldsons stiftelse700
 20Jonson, Sven för Gustavsberg, vas, brunglaserat stengods med målad silverdekor, Facett, sign o etikettsign, h 13 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse350
 21Kåge, Wilhelm, för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med målad silverdekor, Argenta, sign handdrejad o dat 1952, h 18 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 100
 22Lindberg, Stig, Gustavsberg Studio, skål, fajans, oval, sign samt med målarsign Brita Jansson, l 21 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 23Lindberg, Stig, Gustavsberg Studio, skål, fajans, sign samt med målarsign för Margaretha Bjärström, dia cm, undersida med smärre nagg, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 24Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods, Carrara, sign handdrejad, h 25 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse600
 25Okänd designer, toilettespegel, krom och glas, funkis, 1930-tal, tot h 67 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse2 000
 26Okänd designer för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), vas, celadonglaserat lergods, geometrisk dekor, sign o etikettsign, h 15,5 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 27Lindberg, Stig för Gustavsberg, figuriner, 2 st, brun stengodslera, Skotte, design 1971 till SHB:s 100-årsjubileum, l 6 resp 9 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse350
 28Stangl, Hans för Rosenthal Studio Line, figurin, porslin, 1950-tal, sittande gestalt - Madonna, krackelyrglasyr, h 25 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse600
 29Okänd designer, mekanisk oljelampa/rökelsekar, patinerad brons och mässing, egypticerande dekor, art-déco, 1920-tal, dekor av ormar, faraomaskaron mm, l 18 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse150
 30Bernadotte, Sigvard för Husqvarna Borstfabrik, tillbringare, 2 st röd resp gul plast, 'Signatur' 1950-tal, h 21 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 31Kåge, Wilhelm, för Gustavsberg, skål, grönglaserat stengods med målad silverdekor, Argenta, sign handdrejad o dat 1939, dia 14 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse350
 32Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, tea-caddy, tenn, funkis, stpl Stockholm 1938, h 14 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 200
 33Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods, Carrara, sign handdrejad, h 13 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse500
 34Okänd designer, skålfat med blomsterhållare, flintgods, art-déco, 1920-tal, dekor av kvinna med slöjor samt groda, h 27 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 35Heijl, Christer för Gabrielhallen, Stockholm, väggrelief, lackerad gips, art-déco, 1920-tal, mor med barn, etikettsign, h 29 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse450
 36Okänd designer, väggrelief, svartpatinerat lergods, art-déco, 1920-tal, kvinnoprofil, h 31 cm, slitage, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 300
 37Okänd designer, väggrelief, bemålat lergods, art-déco, 1920-tal, kvinnoprofil, h 31 cm, slitage, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 300
 38Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och delvis glaserat lergods, Spectra, modellnr 1067, l 37 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 39Okänd konstnär, skulptur, gips, jugend, 1900-talets början, Othello och Desdemona, l 29 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 40Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, alabaster, hundhuvud, l 13 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 41Okänd konstnär, miniatyrbyst, alabaster, Héctor Berlioz, h 11 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse150
 42Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons, ödla, (senare?) montage till brosch, l 10 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 43Oljelampor, 2 st, brons, Indien, 18-1900-tal, dekor av Lakshmi resp elefant, h 10 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse200
 44Oljelampa, tenn, ant Tyskland, 1800-tal, oid stpl, l 17 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 45Kjellberg, Rolf Gabriel, skulptur/relief, marmor, Kines med kruka - ur sviten De fyra världsdelarna, sign, h 74 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 46Hasselberg, Per, efter honom, skulptur, gips, Snöklockan, originalt utf för Salongen i Paris 1881, h 94 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse3 400
 47Byst/skyltdocka, bemålad gips, art-déco, 1920-tal, kvinnobyst, h 41 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse2 200
 48Byst/skyltdocka, bronserad gips, art-déco, 1920-tal, kvinnobyst, h 33 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse600
 49Byst, gips, 1900-talets 1 hälft, Nefertiti, h 22 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 50Bok; Ugglas, Samuel af, red, Samling af Kongl Maj:ts bref och förklaringar.., Kongl Tryckeriet 1794, hfr bd, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 51Lügerth, Ferdinand, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående akt med harpa, sockeln med maskaron föreställande Ludwig van Beethoven, sign o dat 1907, oid gjutarsign, h 52 cm-
 52Skulptur, sandsten, gotisk stil, 1800-tal, kvinnohuvud, l 24 cm1 500
 53Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt, sign o dat 1901, h 71 cm-
 54Takampel, mässing med grön glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 500
 55Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, Mandalay-stil, Burma, 18-1900-tal, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, h 76 cm-
 56Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, akvarell, historicerande scen, synl pappersstorl 29 x 41 cm-
 57Okänd engelsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kattungar, 28 x 38 cm600
 58Okänd konstnär, 1800-tal, olja, Läckö slott i månsken, 34 x 41 cm, skador300
 59Okänd konstnär, olja, insjölandskap, otydl sign o dat 1889, 23 x 42 cm300
 60Paraplyställ, svärtat gjutjärn, 18-1900-tal, h 50 cm450
 61Väggur, delvis svärtad valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, h 93 cm600
 62Figurin, glaserat flintgods, spansk hovdam, Julius Dressler, Biela, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, stplsign, h 35 cm, näsa m slitage-
 63Björn, Carl & Törneman, Algot för NK:s verkstäder, Nyköping, soffbord, metallunderrede med emaljerad skiva, denna sign o dat 1964, etikettsign, 86 x 86 cm, smärre emaljdef4 200
 64Olson, Axel, färglito, fönsterutsikt, sign o numr 288/290, 33 x 43 cm300
 65Bengtsson, Hertha för Rörstrand, mat- och kaffeservis, porslin, Koka blå, design 19561 400
 66Tobiasse, Théo, färglito, 'HC Andersen - La Bergčre et le Ramoneur, sign o numr 150/350, 49 x 65 cm, utförd 1978, ed Börjesson700
 67Dunér, Sten, olja, komposition, sign o dat 68, 100 x 73 cm, a tergo etikett från Konstföreningen Aura Krognoshuset Lund800
 68Johansson, Albert, olja, Målning nr 3, sign, 90 x 120 cm7 000
 69Qvarsebo, Mikael, olja, Metamorfos, sign o dat 1995, 106 x 75 cm4 000
 70Sjöholm, Charles, olja, Flicka och blommor, sign, 55 x 46 cm150
 71Qvarsebo, Mikael, olja, Hommage till Picasso, sign o dat 1995, 55 x 46 cm, i egenhändigt målad ram3 000
 72Rudberg, Gustav, olja, Kustlandskap med segelbåt, sign, 30 x 46 cm600
 73Rex, Göte, olja, dam på perrong, sign, 32 x 25 cm4 200
 74Sjöholm, Charles, olja, Pressbyrån, sign, 29 x 21 cm250
 75Cederberg, Erik, gouache, Päron, sign, synl pappersstorl 16 x 25 cm400
 76Olson, Axel, färglito, fönsterutsikt, sign o numr 189/290, 33 x 43 cm200
 77LP-skiva, The Beatles, St Peppers Lonely Hearts Club Band, Parlophone 1967-
 78LP-skiva, The Beatles, Rubber Soul, Parlophone/EMI 1965-
 79Singel, The Beatles, Rock and roll music/If I fell, Skandinaviska Grammophon AB 1965100
 80Singel, The Beatles, I feel fine/She's a woman, Skandinaviska Grammophon AB 1964100
 81EP, The Beatles, A hard day's night/Not a second time/Things we said today/Little child, Skandinaviska Grammophon AB 1964150
 82Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburkar, 4 st, porslin med teaklock, 'Arom'300
 83Qvarsebo, Mikael, olja, Slända, sign o dat 2000, tot mått 22,5 x 24,5 cm500
 84Ericsson, Ulf, olja, Kajor söker kväll, sign. 22 x 27 cm-
 85Wichmann, Harry, olja, stilleben med stol, sign, 20 x 13 cm400
 86Oljelampa, bemålad plåt, 1800-tal, i form av kolonn, dekor av Napoleons namnchiffer, h 31 cm700
 87Jardiničre, nysilver med glasinsats, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, l 35 cm, försilvring sliten1 000
 88Socker/konfektskål, silver, sengustaviansk, urnformad med uppsvängda hänklar på kvadratisk fot, stpl Johan Malmstedt Göteborg 1799, h 20 cm, vikt 290 gr, glasinsats sakn, initialer GER1 600
 89Skrammelkåsa, silver, dekor av hängen, kottar mm, stpl Emanuel Persson, Göte Perssons eftr Vilhelmina 1956, l 13 cm, vikt 30 gr-
 90Kaminur, förgylld metall, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av ryttare på bergsformation, urverk sign Vincenti Paris, h 45 cm, pendel sakn-
 91Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, relief, terrakotta, fiskare, sign, 33 x 31 cm350
 92Söderberg, Otto för Höganäs, kanna, lergods, empirestil 1850-tal, balusterformad med dekor av kannelyrer, pärl- och lagerstav samt bladhölstring, hänkel i form av tvinnade ormar, drejarsign JN, h 38 cm (OS verksam 1853-69), litt; avb sid 39 Höganäskeramik900
 93Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, pingvin, polykrom underglasyrdekor, modellnr 359, design 1914, h 12 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse150
 94Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, vattenbuffel, sign o numr, l 33 cm2 200
 95Kaminur, förgylld metall, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinna med blomsterkrans, urverk sign H Marc, l 43 cm, medf förgylld träsockel, pendel sakn-
 96Okänd konstnär, skulptur, glaserat lergods, sittande tiger, h 43 cm600
 97Bengtsson, Eva, egen verkstad, lockvas, glaserat stengods, polykrom dekor, sign, h 21 cm700
 98Simson, Hugo, skulptur, terrakotta, Välmående patriark, sign, h 23 cm700
 99Sarpaneva, Timo, vas, glas, dekor av luftbubblor, etsad sign, h 25 cm100
 100Okänd italiensk designer, skulptur, bemålad gjutmassa på träsockel, kvinna med skottkärra, otydl sign, h 28 cm300
 101Bengtsson, Walter, relief, kromad och emaljerad koppar, Europa och Tjuren, sign, 100 x 70 cm, säljes till förmån för Svenska Röda Korset5 000
 102Lindvall, Ann Christin, vävnad, textil, kosmisk komposition, sign o dat 1981, 118 x 194 cm, säljes till förmån för Svenska Röda Korset-
 103Lockask, fajans, Longwy 1900-talets 1 hälft, heltäckande polykrom, emaljimiterande dekor, l 10 cm100
 1048 del porslin, Kina, 1900-tal, h 6 - 13 cm-
 105David, Vladimir för Royal Dux, figurin, delvis glaserat biquitporslin, vilande akt, sign, l 25 cm400
 106Okänd designer för Söholm, bordslampfot, glaserat stengods, h inkl hållare 48 cm150
 107Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av vasakärvar mm, urtavla sign Evert Lundberg Linköping, h 75 cm1 000
 108Wright, Magnus och Wilhelm von, efter dem, färglitografier, enl uppg cirka 770 st, fåglar, ur 'Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade', A Börtzells Tryckeri AB 1918, ej genomgångna, medf textsidor1 700
 109Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, efter honom, etsning, Landscape with a Ruined Tower and a Clear Foreground, efter original från 1650, bildyta 124 x 320 mm, pappersstorl 265 x 380 mm, ed Friedrich Lippmann för Reichsdrückerei, Berlin 1890-tal-
 110Golvfotogenlampfot, mässing, empirestil, sekelskiftet 1900. i form av korintisk kolonn, justerbar höjd, elektrifierad900
 111Fartygsmodeller, 2 st, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft, l 53 resp 77 cm-
 112Stort parti smycken och bijouterier250
 113Fickur, 7 st, silver, 18-1900-tal, dia 3 - 5 cm-
 114Skulptur, patinerad metall, sekelskiftet 1900, stående kronhjort, h 26 cm2 200
 115Skulptur, brons, stående kronhjort på sockel, h 13 cm100
 116Vinkanna, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, slipad dekor av vinrankor mm, h 30 cm500
 117Skvallerspegel, lackerad plåt, sekelskiftet 1900, l 32 cm, skador-
 118Aneroidbarometer, krom, Frankrike, sekelskiftet 1900, med termometrar för Celsius, Réaumur och Fahrenheit, dia 23 cm500
 119Lütken, Per för Holmegaard, näsduksskål, vit glasmassa, Laguna, design 1983 (1955), h 20 cm200
 120Lütken, Per för Holmegaard, näsduksskål, blå glasmassa, Laguna, design 1983 (1955), h 20 cm250
 121Huerta, Juan för Lladrķ, figurin, porslin, Lolita Flamenco Dancer Girl Blue, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm200
 122Huerta, Juan för Lladrķ, figurin, porslin, Juanita Flamenco Dancer Girl Blue, polykrom underglasyrdekor, h 17 cm200
 123Puche, José för Lladrķ, figurin, porslin, Pretty pickings, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm200
 124Bajonett med balja och bärläder, Tyskland M/K98, tot l 42 cm500
 125Bousseau, Émile André, relief, konststen, putti, sign Paris o dat 1872, tot mått 27 x 55 cm800
 126Vinkylare/uppsatsskål, nysilver, sekelskiftet 1900, dekor av palmetter, musselskal mm, h 45 cm2 200
 127Vas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft, polykrom och förgylld dekor av kvinnor, blommor och Shimatzu-Mon, oid sign, h 40 cm-
 128Dekorationssablar i baljor, 2 st, l 53 resp 57 cm100
 129Parti äldre dockor, 1 låda, bl a Köppelsdorf-
 130Jordglob, Wagner & Debes, Leipzig, 1920-tal, fot med kompass, dia 19 cm, h 43 cm800
 131Jensen, Poul-Henrik, olja, gatuscen, sign o dat 1931, 29 x 40 cm-
 132Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av polykroma invälsningar, sign, h 32 cm800
 133Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, benvit, ej testad, medf ringsignal 100
 134Wallström, Ruben för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, Påfågel/Fågel Fenix, h 14 cm, bruksslitage150
 135Ljusstakar, 7 st, 2 par samt 3 enskilda, mässing, 18-1900-tal, bl a Grillby och sk Nästvedstager, h 15 - 21 cm1 000
 136Mapp; Halmstadgruppen 1970-årsmappen, innehåller 6 färglitografier, dessa sign o numr HC 23/50, prov: Sven Jonson, därefter i arv1 400
 137Lindhart Hansen, Gunnar, skulptur, gips, sittande akt, sign, h 19 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 138Sparur, ek, art-déco, 1920-tal, h 24 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 139Bok; Holm, Lennart, red, HSB, Stockholm 1954, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 140Ställbar stjärnkarta; Stjärnhimlen varje dag och timme året runt, Wahlström och Widstrand, 1910-20-tal, dia 30 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse200
 141Wiig Hansen, Nicholai för IKEA, skåp, rödlackerad metall, PS, b 119 cm-
 142Okänd designer, soffa, röd läderklädsel på metallben, 3 sits, l 203 cm100
 143Okänd designer, soffa, röd läderklädsel på metallben, 2 sits, l 153 cm800
 144Reflektorteleskop med stativ, Sirius 114700
 145Persson, Ove, olja, Vildblommor, sign o dat -79, 10 x 13 cm400
 146Rivet, Jean, akvatint, häststudier, ed Ch. Ducher et Cie, 35 Ave de l'Opera, Paris, sign, 35 x 25 cm300
 147Lönborg, Harald, blyerts, vilande häst, stplsign, synl pappersstorl 18 x 26 cm-
 148Golvspegel, mahogny, sk Psyché, ant England 1900-talets 2 hälft, h 160 cm800
 149Jonson, Sven, färglito, Sub marin, sign EA, 41 x 33 cm500
 150Väggur, förgyllt och bronserat trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, h 51 cm100
 151Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 64 cm200
 152Taklampa, mässing med droppformade, facettslipade prismor, 1900-talets mitt, 5 ljusarmar, h 58 cm700
 153Englund, Eva för Orrefors, starkvinglas, 6 st, bemålat glas, Maja, dekor av linneor, h 15 cm300
 154Okänd italiensk designer, figurin, bemålat flintgods, sittande katt, h 34 cm250
 155Okänd designer för Metzler & Ortloff, Ilmenau, figuriner, 2 st, porslin, gräsänder, polykrom underglasyrdekor, h 8 cm-
 1564 del modernt konstglas, bl a Simon Gate och Christian von Sydow100
 157Aftonväska, nysilver med cabochonslipade, blå stenar, art-déco, 1920-tal, h 18 cm150
 158Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, blå klädsel, Hemmakväll, l 205 cm-
 159Malmsten, Carl för Stolab, stolar 4 st, björk, Lilla Åland, design 1942, dessa ex tillv 2004, brännstpl3 600
 160Gustafsson, Nils Göran för Stolab, matbord med klaffar, ljus björk, Björka, design 1974, tot mått 240 x 100 cm-
 161Skridsko, smide, ant barock, 16-1700-tal, l 40 cm100
 162Ljusstake, brons, ant Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 1 hälft el mitt, dekor av vridna godronner mm, h 19 cm; prov: Skottorps Slott250
 163Dosa/bergskristallkluster, sten med förgyllt bronsmontage, sekelskiftet 1900, l 8 cm200
 164Silvermynt, 960 Reis, Brasilien Juan VI, 1818, upphängningsring, spår av montage200
 165Beslags/ornamentfragment, smide, ant 15-1600-tal, dekor av strålknippe, enl uppgift lösfynd från Herrevadskloster 1963, l 4,5 cm-
 166Stenyxa, bergart, neolitikum, omkr 2-3000 f Kr, l 13 cm, lösfynd från Bjärehalvön-
 167Behållar för betelnötter, brons, cire-perdue-teknik, ant Indien 1800-tal, l 14 cm-
 168Kryddosa, tenn, ant Tyskland 1700-tal, dubbla lock, oval på 4 fötter, l 10,5 cm600
 169Sparbössa, mässing, Jönköpings Stads & Läns Sparbank, h 10 cm200
 170Matta, semaintik Ersari (?), dekor av fåglar, 135 x 90 cm, smärre def300
 171Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets 1 hälft, dia 33 cm600
 172Loquist, Fraz O, olja, Kyrkbyn i Rättvik i snö, sign, 45 x 61 cm-
 173Djanaieff, Michel, gouache, komposition, sign o dat 71, synl pappersstorl 30 x 21 cm-
 174Stort parti singlar; pop, rock mm300
 175Parti nautica; uniformsknappar mm600
 176Kanna, laggad ek med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, flintgodsinsats (denna m spricka), dekor av grotesk maskaron, h 23 cm-
 177Bok/katalog; Moscati, Sabatino (ed), The Celts, Bompiani 1991, folio hft100
 178Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, vilande akt, sign Ramķn (?), a tergo bet 'appartient ā Mlle Nordquist', 33 x 25 cm3 200
 179Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, galant dam i salong, (stämpel?) sign, 33 x 46 cm3 600
 180Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Absinthdröm, a tergo bet 'Ce tableau appartient ā Mlle Nordquist', 42 x 48 cm1 800
 181Väggspegel, bonad ek, nyrenässans, sekelskiftet 1900, 2 ljusarmar i mässing, h 96 cm450
 182Höglund, Erik för Boda, vas, gul glasmassa, överkragad hals, sign, h 19 cm1 100
 183Hallmöbel, bonad ek, ent England, sekelskiftet 1900, dubbla käpp/paraplyställ, h 93 cm600
 184Picasso, Pablo, efter honom, litografi med pochoir, Le Joueur de diaule et nu, ur La flûte double, Au Vent d'Arles, 1967, märkt HC, synl pappersstorl 35 x 50 cm250
 185Badrumsvåg, emaljerad metall, Serva, 1900-talets 1 hälft, l 36 cm200
 186Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, nysilver, sekelskiftet 1900, h 47 cm, säljes till förmån för Lions900
 187Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 66 cm150
 188Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, 11 + 2 st, mörkblå resp bruntonad glasmassa, Kartio, h 8 resp 12 cm, säljes till förmån för Lions600
 189Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, 10 + 1 st, ljusblå resp gröntonad glasmassa, Kartio, h 8 resp 12 cm, säljes till förmån för Lions800
 190Aalto, Alvar för Iittala, skål resp vas, 'Savoy', klar glasmassa, etsad signatur, h 4 resp 12 cm, säljes till förmån för Lions250
 191Ljusstakar, 1 par, tenn, sengustavianska/empire, 1800-talets 1 hälft, h 15 cmsäljes till förmån för Lions, ngn buckla700
 192Okänd designer för Belid, taklampa, rödlackerad metall, modell T127, dia 41 cm300
 193Neuquelman, Lucien, färglito, Paysage pointilliste animé, sign EA, 40 x 58 cm, solblekt-
 194Johansson, Lars (Lasse), olja, Burkar och vit snäcka, sign o dat 1976, 50 x 61 cm1 200
 195Persson, Ove, olja, komposition med båt, sign, 60 x 77 cm-
 196Balalajka, trä, Ryssland, 1900-talets 2 hälft, l 69 cm800
 197Wedel, Nils, färglito, höns, sign o numr 281/310, 32 x 40 cm100
 198Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, mahogny, 1900-talets 2 hälft, tot l 120 cm1 800
 199Okänd designer, 1960-tal, sminkbord, teakfanér m spegel och glasskiva, denna skadad, b 74 cm, fanerskador500
 200Percy, Arthur för Gefle, fat, fajans, polykrom dekor av hus i landskap, sign, l 43 cm, undersida m nagg200
 201Gungstol, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor200
 202Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, England, arts-and-crafts, 1800-talets slut, dekor av Green Man mm900
 203Hyll/förvaringsmöbel, valnöt, ant England, arts-and-crafts, 1800-talets slut, dekor av blyglas mm, h 169 cm1 600
 204Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing och teak med 5 vita glaskupor, dessa med dekor av stiliserade löv, h 73 cm700
 205Sybord, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, sekelskiftet 1900, uppfällbar topp, varunder inredning med fack, h 76 cm300
 206Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, front med 4 lådor och 4 skåpsdörrar, b 180 cm, smärre slagmärken1 600
 207Okänd designer, 1950-60-tal, matbord, teak och ek samt 4 stolar, ek, bord tot 215 x 115 cm600
 208Blomsterpall, bronserat trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarmor, 1900-talets mitt, h 35 cm, säljes till förmån för Lions200
 209Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 66 cm200
 210Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 65 cm200
 211Wigell, Ebbe för Wigells Stolfabrik, pinnsoffa, teak och bok, 1950-tal, Florett, l 135 cm2 800
 212Slagbord, bonad fur, 18-1900-tal, låda i sarg, tot l 178 cm200
 213Sekretär, valnöt och bonad fur, oscariansk sekelskiftet 1900, front med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 100 cm500
 214Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, lackerad metall, dia 40 cm100
 215Okänd designer, 1960-tal, blomsterbord, svartlackerad metalltråd och eloxerad aluminium, h 55 cm-
 216Klinkenberg, Irene & van Schouwenburg, Nicole, vägghylla för böcker, Selfshell (Ceci n'est pas un livre), 22 x 15 cm, säljes till förmån för Lions-
 217Dockhus med inredning, Lundby, 1960-70-tal, l 69 cm200
 218Damsekretär, mahogny, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 92 cm, säljes till förmån för Lions1 600
 219Tidskriftshylla, bonad alm, 1900-talets början, 3 hyllplan, glödristad dekor samt text Färska Tidningar, h 86 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 220Mockakanna med lock, porslin, Royal Copehagen musselmalet helblond, h 23 cm2 600
 221Fat, porslin, Royal Copehagen musselmalet helblond, dia 17,5 cm1 500
 222Skålar, 2 st samt assietter, 2 st, porslin, Royal Copehagen musselmalet helblond, medf 3 kaffekoppar med underfat musselmalet halvblond1 600
 223Parti modern keramik; Jani, Rörstrand, Jie mm100
 224Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, ant Guangxu, sekelskiftet 1900, balusterformad, hexagonal, blå underglasyrdekor av Lange Lijsen, växter mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 25 cm350
 225Vas, stengods, ant Japan, 1900-talets 1 hälft, balusterformad med blå underglasyrdekor av påfåglar, bambu mm, h 26 cm300
 226Lalique, Marc, efter honom, skulptur/vas, gjutet glas, Sylvie, design 1956, medf blomsterhållare, sign Lalique France, etikettmärkt, h 23 cm700
 227Nilson, Severin, olja, skogssjö, sign, 65 x 90 cm1 900
 228Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med narcisser, sign o dat 1960, 92 x 40 cm250
 229Jernberg, August, olja, allmogeinteriör med sittande kvinna, sign, 29 x 23 cm, a tergo etikett-
 230Stort parti koppar och mässing, 18-1900-tal100
 231Matta, old Karachi, 210 x 145 cm250
 232Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, h 104 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse350
 233Koffert, sk Amerikakoffert, plåtklätt trä, Dethloff & Son, Denver Colorado, 1910-20-tal, l 102 cm, 1 handtag def, nyckel sakn, prov; Signe Haraldsons stiftelse700
 234Koffert, sk Amerikakoffert, canvas(?)klätt trä, Everwear. Newark, NJ, 1910-20-tal, l 84 cm, nyckel sakn, prov; Signe Haraldsons stiftelse600
 235Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa, bonad fur och koppar, h 180 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 900
 236Almgreen, Olle, olja, Borgmästargatan Oskarshamn, sign o dat 1934, 40 x 35 cm, obet dukskada, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 237Dahlbom, Clara-Ewa, olja, kvinnostudie, sign Florens, 41 x 37 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 600
 238Norrman, Lars, gouache, Doordrechts hamn, sign o dat 1954, 16 x 62 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 400
 239Boëthius, Lars, olja, kustlandskap med segelbåt, sign o dat 38, 38 x 46 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse200
 240Dahlbom, Clara-Ewa, olja, blomsterstilleben, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 241Jirlow, Lennart, färglito, I tryckeriverkstaden, sign o numr 150/280, 61 x 48 cm1 600
 242Fagerström, Hans, blyerts, Spillror vid stranden, sign, 14 x 19 cm-
 243Okänd konstnär, fäglitografier, 1 par, dansare, otydl sign EA, synl pappersstorl 52 x 44 cm1 200
 244Stangenberg, Knut, skämtteckningar 6 st samramade, 12 x 12 cm vardera-
 245Secunda, Arthur, färgserigrafi, The Anarchist, omkr 1965, sign o numr 116/250, synl pappersstorl 58 x 43 cm100
 246Müller, Thomas, färgserigrafi med applikation, Laget i mitt hjärta, sign o numr 48/60, pappersstorl 76 x 56 cm300
 247Wilson, Kaj, olja, Torsebro, Helgeå, sign, 77 x 86 cm-
 248Ehrén, Svenolov, färglinoleumsnitt, Storkyrkobrinken, sign o numr 112/360, synl pappersstorl 53 x 40 cm250
 249Agnell, Olle, olja, spansk bodega, sign, 25 x 40 cm100
 250Norelius, Einar, hans art, gouache, badande troll, synl pappersstorl 34 x 27 cm-
 251Carcan, René, färgetsning, otydl betitlad, sign o numr 67/99, 24 x 18 cm150
 252Carlsson, Fritz, olja, komposition, sign o dat 65, 53 x 70 cm100
 253Zandén, Helge, etsning, Falu Koppargruva, sign, 25 x 18 cm-
 254Stawåsen, Gösta, olja, Tåsseryd, sign o dat 58, 56 x 64 cm300
 255Emanuelsson, Erik, olja, Spricka i berget, sign o dat 61, 28 x 47 cm400
 256Parti måleri och grafik-
 257Vinkyl, Primera WBS 52C300
 258Okänd designer för Fagerhults Belysning, taklampa, vitlackerad metall, Light up the dark, dia 63 cm500
 259Okänd designer för Fagerhults Belysning, taklampa, vitlackerad metall, Light up the dark, dia 63 cm400
 260Parti modelljärnvägsdelar, litograferad plåt, 1900-talets 1 hälft, Hornby resp Karl Bub300
 261Larsen, Albert, olja, hus i landskap, sign, 23 x 32 cm100
 262Therkildsen, Michael, olja, 'Hoved af en bondedreng, sign, 23 x 19 cm, a tergo auktionsetikett från 19451 300
 263Väggspegel, valnöt, empire, 1800-talets 1 hälft, oval 72 x 54 cm, upphäng sakn-
 264Petersen, Albert, olja, franskt flodparti, sign, 24 x 34 cm-
 265Thekoppar med fat, 12 + 12 st, flintgods, polykrom och förgylld dekor av adliga ättens Pfeiff krönta vapensköld, ngn hårspricka900
 266Cassoletter, 1 par, förgylld mässing, Louis XVI-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, festoner, h 27 cm2 200
 267Palmqvist, Sven, Orrefors, vas glas, 'Kraka' dekor av nätmönster av luftbubblor och blått underfång, sign Kraka Gallery 10 - 86, h 33 cm1 300
 268Palmqvist, Sven, Orrefors, vas glas, 'Kraka' dekor av nätmönster av luftbubblor och blått underfång, sign Kraka Gallery 33 -84, h 33 cm1 300
 269Lind, Folke, färglito, Fåglar vid fyr, sign, dat -74 o numr 90/300, synl pappersstorl 29 x 44 cm-
 270Liljefors, Bruno, efter honom, olja, duvhök med byte, otydl sign o dat 1916, 37 x 67 cm250
 271Jönsson, Barbro, egen verkstad, skål, glas, dekor i rött och grönt, sign Unik o dat 1988, h 15 cm100
 272Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets mitt, inv skrivskiva, lönnfack mm, l 50 cm, slitage300
 273Le Lorrain, Claude, resp Waterloo, Atoine, efter dem, kopparstick, landskap, mått inkl ramar 55 x 64 resp 69 cm100
 274Ebeling, Allan, egen verkstad, Torshälla, fat, glaserat lergods, dekor av stiliserade delfiner, sign, dia 36 cm-
 275Forseth, Einar, akvarell, Solig dag, Tjörn, sign o dat 1943, synl pappersstorl 46 x 58 cm-
 276Lockaskar, 6 st, buxbom, Japan, 1900-tal, skuren dekor av tempel, broar mm, dia 2,5 - 6 cm, skador o lagn-
 277Kaffekanna, silver, nyrokoko, balusterformad med graverad akantusdekor, stpl Carl Nyström Stockholm 1852, h 24 cm, vikt 620 gr, ägargravyr1 600
 278Sockerskål samt gräddkanna, silver, nyrokoko, dekor av akantus, stpl OL Stockholm 1875, h 10 resp 12 cm, tot vikt 350 gr900
 279Såsslev, silver med svärtat träskaft, stpl Johan Petter Ernander Uppsala 1818, l 18 cm, avslutande benknopp sakn, initialer CLK450
 280Nilsson, Wiwen, egen verkstad, orkidévas, sterlingsilver, cylindrisk på rund fot, stpl Lund 1953, h 23 cm, vikt 120 gr, initialer ASM under botten2 600
 281Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar, stpl Lund 1958, l 19 cm3 200
 282Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar, stpl Lund 1961, l 18 cm3 200
 283Hald, Edward, Orrefors, glas, 5 + 1 st, slipat glas, modellnr H 50, Smultron eller Mimosa, design 1918, h 9 resp 10,5 cm; litt: Ricke & Thor, avb sid 67, ngn nagg700
 284Nobelius, J, byst, gips, Påskliljan, sign, h 34 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 285Hald, Edward, Orrefors, skål med underfat, slipat glas, modellnr H 50, Smultron eller Mimosa, design 1918, dia 27 cm; litt: Ricke & Thor, avb sid 67, smärre kantnagg1 100
 286Hald, Edward, Orrefors, bonbonničrer med lock, 1 par, slipat glas, modellnr H 50, Smultron eller Mimosa, design 1918, h 17,5 cm; litt: Ricke & Thor, avb sid 67600
 287Okänd designer för Rave, München, bricka, sterlingsilver, slät modell, undersida med graverade namnteckningar och dat 1964, dia 28 cm, vikt 640 cm1 400
 288Okänd designer, supkoppar, 6 st, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets mitt, h 5 cm, tot vikt 240 gr400
 289Soppslev, silver med svärtat träskaft, stpl Fredrik Nymansson Kristinehamn 1833, l 43 cm, avslutande benknopp sakn, ägargravyr350
 2904 del silver; jubileumsbägare Oskar II samt 3 serviettringar, tot vikt 70 gr, ägargravyr100
 291Dricksglas, 2 st, empire, 1800-talets 1 hälft, delvis godronnerade med slipad blomdekor, h 9 - 9,5 cm800
 292Grötskål med lock, bukig modell, stpl Johan Fredrik Norrman Karlskrona 1843, l 31 cm600
 293Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockurna, stengods, 'Argenta', dekor av kvinna i silver mot grön fond, sign o dat B (1932), h 20 cm2 000
 294Lockkarott, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 21 cm250
 295Vas, porslin, Vincennes, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av Napoleon I, h 13 cm200
 296Wennerstrand, Sixten för Johansfors, tillskr, vas, glas, dekor av slipade, vertikala ränder mot rosa fond, h 32 cm100
 297Lagerbielke, Erika, Orrefors, skål på fot, blå och grön glasmassa, Louise, h 15 cm200
 298Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, 18-1900-tal, driven dekor av hjärtan mm, h 59 cm800
 299Serveringsbrickor, 2 st, nysilver, 1900-talets 1 hälft, l 65 resp 76 cm350
 300Bålskål med lock resp skål, glas, 1800-talets slut, bålskål med förgylld och emaljerad dekor mot frostad fond, skål med förgylld bemålning, h 13 resp 29 cm, spricka resp nagg250
 301Parti coasters, lockkarotter mm nysilver400
 302Okänd designer, taklampa, bronserat smide, Swedish Grace, 1910-20-tal, dekor av putti, 3 ljusarmar, h 36 cm exkl kedja1 100
 303Spegellampetter, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets 1 hälft, ovala med krönande rosetter, h 41 cm, smärre def-
 304Lindberg, Stig efter honom, kaffemuggar, 6 st, porslin, Fallande löv, framställda till KF:s 110-årsjubileum 2009, medf oöppnat paket pappersservietter samt 2 originalförp, muggar h 11 cm700
 305Okänd designer för GAB, 1950-tal, bricka, teak med nysilverbrätte, dia 26 cm100
 306Wirkkala, Tapio för Iittala, snapsglas 12 st, glas, Ultima Thule, h 6 cm100
 307Stort parti linne; dukar, lakan, servietter mm, delvis med initial P el P under adlig krona, prov: adliga ätten Pfeiff700
 308Constantin, Ivan, olja, landskap, sign o dat 1917, 41 x 37 cm-
 309Altzar, Anders, olja, kyrkby, sign, 42 x 46 cm-
 310Okänd konstnär, olja, porträtt av Biskopen Johannes Jacobus Pfeiffius (Pfeiff) 1613-76, kopia efter original i Tyska Kyrkan Stockholm, 65 x 54 cm, Pfeiff var anfader till adliga och friherreliga ätterna Pfeiff3 200
 311Okänd konstnär, olja, landskap, otydl sign o dat 1948, 50 x 60 cm400
 312Van Dyck, Sir Anthony, kopia efter, olja, 1900-talets 1 hälft, Flicka med cello, 115 x 95 cm2 600
 313Jörgensen, Erik, soffa, bonad bok med ljusröd ylleklädsel, märkt Danish Furnituremakers Control, l 165 cm100
 314Armstolar, 1 par, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft, senapsgul plyschklädsel100
 315Parti frimärken, 4 album, hela världen150
 316Stort parti mynt, mestadels silver, medf diverse sedlar-
 317Medalj, brons, Frankrike, Napoléon I Consul 1802, graverad av Rambert Demarest, dia 49 mm-
 318Minnesmedalj, silver, Danmark Frederik V 1749, avers med text 'Reddunt Haec Praemia Merces', dia 40 mm-
 319Medalj, silver, Gustav III, Svenska Akademiens instiftande, originalprägling från 1786, litt: Hildebrand 109a450
 320Kopparmynt, 1 öre Gustav II Adolf 1627, Säter250
 321Ordenstecken, miniatyrer, 1 par, förgyllt silver och emalj, Italienska Kronorden, dia 15 mm, 1 def-
 322Parti mynt- och medaljavdrag, tenn och koppar, 15 st-
 323Ljungström, Carl, pastell, Sillmås, sign, synl pappersstorl 21x28 cm100
 324Nilsson, Nils-Erik, oljemålning, kustlandskap, sign, 29 x 42 cm200
 325Nilsson, Kätie, färglito, 'Växtkraft', sign o numr 160/180, 50 x 40 cm300
 326Schlyter, Ulf, 'Ulven', kakelplattor, 4 st, monterade på trälister, dat 03, tot h 88 cm-
 327Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja samt griffelfärg på träplatta, dekor av igelkott, hållare för krita, sign o dat 00, h 60 cm100
 328Lundahl, Mats, färglito, 'Star gallery', sign o numr 80/90, dat 1991, 44 x 44 cm200
 329Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot, Mana deidra fifth day, sign o numr 137/150, 1985, 34 x 24 cm-
 330Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot, Draken III, sign o numr 264/275, 1987, 12 x 18 cm-
 331Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm-
 332Nilsson, Kätie, färglito, abstrakt komposition, sign o numr 143/175, 47 x 34cm-
 333Telefonbord, teak och lackerad metall, stringlikn modell, l 70 cm700
 334Vevtelefon, Kungliga telegrafverket V D, svart bakelit, sekelskiftet 1900, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 335Vevtelefon, Telegrafverkets verkstad Nynäshamn, svart bakelit, sekelskiftet 1900, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 336Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 54, sign o numr 64/120, 58 x 58 cm200
 337Qvarsebo, Mikael, olja, Visionärt landskap, sign, 9 x 65 cm600
 338Persson, Ove, akvarell, kustbild, sign o dat 1975, 27 x 38 cm-
 339Olson, Bengt, färglito, komposition, sign o numr 140/460, 34 x 55 cm-
 340Olson, Axel, färglito, komposition med kvinnor, sign o numr 82/120, 28x37cm-
 341Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha, Thailand 1900-tal, h 19 cm400
 342Skåp, hardwood, Kina, 1900-tal, dekor av drakar, skrivtecken mm, h 196 cm1 000
 343Svärd i balja, smide, läder mässing, Malinke (Mandingo), ant Guinea, 1900-talets 1 hälft, tot l 96 cm, skador-
 344Okänd designer, 1960-70-tal, ring, akrylplast och metall, orange dekor250
 345Fiskgryta med inre sil, aluminium och rostfritt stål, Höyang Norge, l 50 cm100
 346Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 97, h 19 cm-
 347Brännare för locktång, glas, 1800-talets 2 hälft, dia 12 cm-
 3483 del porslin, Kina, Guangxu/republik, 1900-talets 1 hälft, skål, assiett samt kanna för risvin, polykrom emaljdekor av persikor, blommor mm, skål dia 19 cm-
 349Mortel med pistill, mässing, 1700-tal, h 8,5 cm-
 350Takkrona, glas, sk Venetiansk stil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, stavformade prismor, h 100 cm, 1 droppskål def500
 351Lodström, Georg, olja, blomsterstilleben, sign, 33 x 41 cm400
 352Lodström, Georg, olja, blomsterstilleben, sign o dat -58, 29 x 22 cm150
 353Parti måleri och grafik, Per Dahl och Dan Lindstrand-
 354Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, randig (defekt) ylleklädsel, Hemmakväll, l 200 cm350
 355Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtölj, Samsas, randig ylleklädsel-
 356Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, 'Calmare Nyckel', h 175, b 117 cm-
 357Qvarsebo, Mikael, olja, Nocturn, sign o dat 79, 33 x 41 cm100
 358Olson, Axel, färglito, Kritklipporna, sign HC 2/50, 25 x 40 cm-
 359Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm250
 360Toiletteset, 8 del, silver och glas, Louis XV-stil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft; spegel, 3 borstar, lockask, locktång samt 2 flaconer, heltäckande dekor av rocailler, mm, ngn def500
 361Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor 1 par, glas och metall, sign o numr RD 1477, h 31 cm1 500
 362Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Vilande kvinna, sign o numr 73/190, 52 x 40 cm250
 363Forster, olja, landskap, sign, 24 x 31 cm-
 364Koch, Mogens, safaristol, MK 28, bok och canvas, tillv av Interna Danmark, design för Rud Rasmussen 19321 200
 365Lundgren, Bertil, skulptur, terakotta, ung flicka, sign o dat 65, h 32 cm600
 366Chagall, Marc, efter honom, litograferad plansch, Le cirque au clown jaune, utf för Borstahusens Konstförening, ed Mourlot 1967, (senare?) numr 446/1000, synl pappersstorl 68 x 52 cm200
 367Bok; Éluard, Paul, Le Dur Désir de Durer, med handtryckt frontespis av Marc Chagall, 1 uppl 1950, numr 1085/1500350
 368Okänd designer, herrbetjänt, bok, 1900-talets 2 hälft, tot h 102 cm300
 369Persson, Ragnar, 'RP', färglito, 'Frieriet', handkolorerad, sign o numr 80/200, 60 x 44 cm-
 370Häfte; Verve nr 4, innehållande bl a ett färglito efter färglinoleumsnitt av Henri Matisse, 'La Danse' - detta ed Mourlot, pappersstorl 35,5 x 53 cm, omslag med slitage-
 371Brasskärm, lackerad plåt, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blomma, h 113 cm100
 372Gavardie, Jean de, färglito, basfiol, sign, 16 x 11 cm-
 373Miotte, Jean, färglito, komposition, sign o numr 61/85, pappersstorl 64 x 48 cm-
 374Wedel, Nils, färglito, Flicka i jumper, sign, synl pappersstorl 43 x 34 cm200
 375Piedestal, svarvat och svärtat trä, sekelskiftet 1900, h 97 cm800
 376Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing med textilskärm, modell G182, etikettsign, h 132 cm-
 377Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing med textilskärm, modell G182, etikettsign, h 132 cm100
 378Hillgrund, Bengt, olja, hus i landskap, sign, 28 x 48 cm200
 379Kandelaber till 2 ljus, bemålat trä, allmogearbete, sekelskiftet 1900, h 52 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse, orangripen200
 380Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition, sign o numr 36/140, synl pappersstorl 33 x 26 cm-
 381Lindström, Sven Otto, pastell, fiskare bärgar fångsten, sign, synl pappersstorl 52 x 63 cm-
 382Fjaestad, Maja, färgträsnitt, Träd i sol, sign Handtryck 8 ex samt Med tacksamhet för all vänlighet, synl pappersstorl 35 x 48 cm100
 383Växtpress, bonad björk och fur, sekelskiftet 1900, b 59 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse600
 384Olson, Erik, färglito, 'I fiskens tecken, sign, egenhändigt betitlad o dat -62, 54 x 42 cm150
 385Persson, Ove, olja, Träd med löv, sign o dat -97, 71 x 34 cm-
 386Sala Gabriel, Jean, olja, historicerande scen, sign, 46 x 58 cm-
 387Okänd konstnär, 1800-tal, lägereld vid sjö, 55 x 69 cm, duklagn600
 388Bänk, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, front med låda, prov; Signe Haraldsons stiftelse500
 389Qvarsebo, Michael, blandteknik, komposition med ansikte, sign, 32 x 40 cm100
 390Wärff (Wolff), Ann för Kosta, fat/plakett, etsat och slipat glas, '3 sisters', sign o numr 78/30 (!), dia 30 cm500
 391Vattenbehållare, koppar och mässing med invändig silduk, sekelskiftet 1900, h 42 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 392Fogelquist, Jörgen, färglito, komposition, sign o numr 70/275, 48 x 34 cm-
 393Norryd, Mats, gouache, motiv från Gösta Berlings saga, sign, 68 x 58 cm100
 394Nielsen, Harald för Georg Jensen, tårtspade, sterlingsilver med rostfritt blad, modell Pyramid design 1924, l 25 cm800
 395Fåtölj, sk svanhalsfåtölj, valnöt med vävd klädsel, 1800-talets 2 hälft, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 396Vippbord, björk- och alrotfanerad skiva på tredelad, delvis bonad fot, 1800-talets början, skiva 44 x 44 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse2 200
 397Douglas Scott, John, olja, The Ferry Rower, Isle of Gigha, sign o dat 1877, 51 x 76 cm700
 398Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, grå- resp gul klädsel, svarvade och bonade ben i bok, visst slitage3 000
 399Nielsen, Harald för Georg Jensen, kakspade, sterlingsilver med rostfritt blad, modell Pyramid design 1924, l 16 cm500
 400Zadig, Jacques, olja, kustparti, sign, 39 x 56 cm300
 401Okänd designer för HW Armatur, golvlampa, mässing med vit glaskupa och textilklädd skärm, modell Stensöta, GP & J Baker för Svenskt Tenn, modell L2, 1950-tal, justerbar höjd800
 402Villners, Arne, tusch och akvarell, komposition, sign, synl storlek 24 x 9 cm100
 403Korrespondensarkiv (?), grön maroquin, J C Vickery, London, 1900-talets 1 hälft, b 24 cm, smärre def-
 404Okänd designer för Robert Ditzinger, soffbord, 1950-tal, bonad bok, skiva i poppelrot, plakettsign, l 120 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 405Handspegel, kromad och svartlackerad mässing, art-déco, 1920-tal, baksida med guillocherad och emaljerad dekor, l 27 cm, slitage200
 406Stol, skuren och bonad ek, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800-
 407Stol, skuren och bonad ek, ant Norge, 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus300
 408Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, palisander, h 96 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 409Poudreuse, valnöt och alm med intarsia, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, uppfällbara klaffar samt spegel, front med 2 lådor samt utdragbar bricka, tot l 122 cm800
 410Norrman, Lars, gouache, kvinnor, sign o dat -56, synl pappersstorlek 47 x 62 cm100
 411Okänd designer, 1950-tal, vägglampa mässing, svängbar arm och justerbar längd, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 500
 412Bohlin, Sven för Höganäs, vas, delvis glaserat stengods, ristad dekor, sign, h 51 cm-
 413Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten-
 414Salo, Rita för Marimekko, armring, 3 ringar samt 3 par örhängen, bemålat trä, delvis sign, ngt slitage800
 415Okänd designer, vägglampa, grönlackerad och bronserad metall, art-déco, 1920-tal, h 29 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 416Okänd konstnär, fat/väggrelief, delvis glaserat stengods, dekor av St Göran och draken, sign P Kvistberg Höganäs o dat 1952, dia 39 cm-
 417Soffbord, bonad hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, l 148 cm-
 418Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 115 cm, medf senare benställning, denna h 73 cm-
 419Okänd designer, 1950-tal, fåtölj, bonad bok med original, blårutig klädsel, prov; Signe Haraldsons stiftelse450
 420Bord, mahogny med vit marmorskiva och mässingsgaller, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, sarg med lådor och utdragara ljushållare, h 73 cm1 600
 421Dynvar, sk bänkdyna, vävd ylle, sekelskiftet 1900, l 360 cm-
 422Persson-Melin, Signe för Boda Nova, kaffekoppar med underfat och assietter, 7 +7 +7 st, porslin, Chess, design 1971, 1 fat m nagg100
 423Fåtölj, skuren och svarvad valnöt med blå, djuphäftad tygklädsel, avslutande hjultrissor, sekelskiftet 1900, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 424Taburett, skuret, lackerat och bronserat trä, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av lagerstav, fleuron mm, ben med avslutande lejontassar, lagn, förstärkningar3 200
 425Johansson, Ragnvald, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign o dat -88, l 35 cm-
 426Persson, Sigurd för Kosta, skål, glas, Blåklocka, gravyr utf av Lisa Bauer, osign, h 16 cm350
 427Okänd designer, tallrikar samt assietter 6 + 6 st, röd glasmassa, dia 19 resp 25 cm150
 428Okänd designer, 1950-tal, fåtölj, bonad bok med grå ylleklädsel, prov; Signe Haraldsons stiftelse800
 429Stol, skuret, lackerat och bronserat trä, herrgårdssnickeri i gustaviansk stil, 1800-tal, kannelerade ben, sarg med dekor av bladstav, krönande humlekvist, slitage600
 430Fåtöljer, 1 par, helstoppad grön sidenklädsel på svarvade ben, sk Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900100
 431Kandelaber till 3 ljus, mässing och Kolmårdsmarmor, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm350
 432Skyltdocka, 1950-60-tal, krom, lackerad metall och konstmassa, tot h 158 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 433Armstol, skuren och bonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, ryggbricka med dekor av lyra och pilar300
 434Landin, Bengt, färglito, Albrechts Hase, sign EA, synl pappersstorl 49 x 59 cm-
 435Nyström, Helmtrud, färgetsning, komposition, sign o numr 9/90, dat -95, 23 x 26 cm-
 436Okänd designer, 1960-tal, stol, bok med beigerutig klädsel, bruksslitage200
 437Lockurna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 14 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem-
 438Okänd designer, soff/matbord, teak samt svärtade ben, uppfällbart, mått 95 x 55 cm, iläggsskivor saknas-
 439Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad-
 440Stolar, 2 st, snarlika, skuret, gråmålat och bronserat trä, senbarock, 1700-talets mitt, arbalčtesarg, profilerad ryggbricka1 400
 441Okänd designer för Tilgmans, bordslampa, glaserad keramik, h inkl originalskärm 42 cm-
 442Parti svenska silvermynt, tot vikt 90 gr250
 443Taburett, bonad björk, empirestil, 1900-talets början, brunrandig klädsel, b 46 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse450
 444Takkrona, glas, sk Venetiansk stil, 1900-talets 1 hälft, 5 ljusarmar, delvis lövformade prismor, h 90 cm500
 445Puderstol, skuren och bonad ek, oscariansk, 1800-talets 2 hälft-
 446Golvlampa, bonad björk och mässing, 1900-talets början, justerbar höjd, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 447Cigarettmunstycke, ben med silvermontage, dekor i filigran, l 7 cm-
 448Ljusstake, mässing, 1900-talets 1 hälft, i form av posthorn, h 25 cm-
 449Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st, teak och svärtat trä, prov; Signe Haraldsons stiftelse900
 450Bidé, fajans i ekställning, 1800-tal, dekor i manganblått, l 62 cm, skador och lagningar1 700
 451Ljusstakar, 1 par, svarvad björk och mässing, 1900-talets 1 hälft, h 61 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 452Okänd designer, 1960/70-tal, taklampa, delvis svartlackerad koppar och glas, dia 35 cm, mindre skador-
 453Brickbord med löstagbart underrede, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, l 78 cm250
 454Vattenbehållare, koppar och smide, 18-1900-tal, h 53 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse500
 455Preissler, Heinz för Alingsåskeramiks Emaljstudio, emalj, Morgon, sign, 35 x 55 cm-
 456Okänd konstnär, olja, Rochford Castle, a tergo otydl sign o dat 1964, 45 x 73 cm-
 457Okänd designer, 1950-tal, pinnstol, svartlackerat trä, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 458Parti modernt glas och keramik, 2 lådor; Gunnar Nylund, Ove Rasmussen mm-
 459Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas, glaserat flintgods, dekor i guld och grönt, handdrejad, sign, h 19 cm100
 460Kittendorff, Adolf, blyerts med täckvitt, motiv från Bröndshöj med kyrkan i bakgrunden, sign o dat 9/7 96, synl pappersstorl 9 x 15,5 cm-
 461Okänd tysk designer, jugend, sekelskiftet 1900, ytterfoder, 1 par, flintgods, otydl sign, h 17 cm, 1 m spricka, prov; Signe Haraldsons stiftelse450
 462Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, 57 cm, slitage-
 463Janstig, A, olja, Afton, sign, 46 x 55 cm-
 464Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, ytterfoder, terrakotta, reliefdekor av blommor, h 16 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 465Golvlampa, mahogny med intarsia och mässingsmontage, jugend, 1900-talets början, justerbar höjd100
 466Tallrikshylla, trä, 1800-tal, l 105 cm400
 467Paraplyställ, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, dekor av Schweizervilla, h 60 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse600
 468Moe, Louis, färglito, 'Den tapre Skrædder', ur 'Eventyrbillede for Børnestue', tryckt i 500 ex hos Alfred Jacobsen, Köpenhamn, synl pappersstorl 35 x 43 cm300
 469Moe, Louis, färglito, 'Ræven og Ulven', ur 'Eventyrbillede for Børnestue', tryckt i 500 ex hos Alfred Jacobsen, Köpenhamn, synl pappersstorl 35 x 43 cm, glas sakn300
 470Larsen, Carl Viggo, egen verkstad Naestved, sylt/marmeladburkar, 2 st, lergods med teaklock, sign Cavila, h 10 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 471Okänd konstnär, vas, rakubränt stengods, oid stplsign, h 35 cm200
 472Ytterfoder, majolika, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, märkt CN Halle, h 16 cm, spricka i botten100
 473Okänd konstnär, skulpturer, 2 st, lergods resp gips, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt resp baby, h 9 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 474Matta, semiantik Hamadan, 160 x 110 cm250
 475Fat, porslin, Japan, ant Taishô, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor, oid sign, dia 46 cm300
 476Okänd tysk designer, 1910-tal, bordslampa, frostat glas med metallmontage, klotformad, märkt DRP (Deutsche Reich Patent), prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 477Wärnå, Axel, 1960-tal, taklampa, förgylld aluminium och grönt glas, dia 33 cm100
 478Strid, Hardy, originallitografi, komposition med krabba och mjölkspann, sign o dat 1950, 41 x 50 cm-
 479Frattini, Enrico, olja, Caprifiskare, sign, 40 x 30 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse100
 480Damarmbandsur, Skagen Gitte SKW2142, dia 38 mm-
 481Olson, Axel, blyerts, trädstudie, sign Söndrum o dat 10/4 -44, synl pappersstorl 24 x 29 cm, gulnad-
 482Olson, Erik, litografi, Potatisplockerska, sign EA o dat -50, 34 x 22 cm-
 483Olson, Axel, färglito, surrealistisk komposition med huvud, sign o numr 90/280, 41 x 34 cm-
 484Fjaestad, Maja, färgträsnitt, krokus, sign, 10 x 8 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 485Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, 7 del stengods, delvis odekorerad Argenta, dia 6,5 - 9 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse450
 486Bok; Swerikes Stadz-Lagh, Anders Björckmans enka Stockholm 1730, skinnbd, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 487Olson, Axel, färglito, hamnbild, sign o numr 135/150, 15 x 39 cm-
 488Skulpturer, 3 st, parian resp gips på träsockel, stående akt, Törneutdragaren resp Venus, h 13 - 28 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse, gipsbyst med smärre lagn600
 489Bordsur, mahogny och svärtat trä, Dufa, 1900-talets början, h 22 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 490Lindstrand, Vicke, Kosta, skulptur, klarglas, fisk, dekor i blått underfång, sign Kosta, l 21 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem700
 491Tallrikar, 7 st, flintgods, 1900-talets 1 hälft, Rörstrand Skåne, dekor av Dybäck resp Krapperup i blå underglasyrdekor, dia 20 cm, 1 missfärgad250
 492Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, glasunderlägg, 6 st, papp, dia 10 cm, i originalförp, säljes till förmån för Kattfotens katthem250
 493Hylsbajonett M/1860200
 494Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, bricka, plast Teheran, dia 31 cm, medf 3 glasunderlägg, papp, dia 10 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem600
 495Lykta, svartlackerad metall och glas, modern tillv, h 38 cm-
 496Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, karaff, glas, Cleopatras Snake, påklippt dekor av orm, etikettsign, h 31 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem450
 497Parti skålar och fat, 5 st, ler- resp stengods, bl a Höganäs, Kvidinge och Ängelholm, dia 26 - 34 cm350
 498Okänd designer, 1950-60-tal, pall, rödlackerad metall med svart träsits, h 45 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 499Olson, Erik, färglito, Förvandlingen, sign, dat - 62 o numr 147/260, 54 x 42 cm, uppklistrad-
 500Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, efter honom, kuddvar, lin, motiv i Teheranmönster, 44 x 47 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem350
 501Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, klarglas, dekor av luftbubblor, sign, h 23 cm-
 502Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått glas, dekor av luftbubblor, sign, h 21 cm100
 503Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm300
 504Jönsson, Gittan, färglito, Äventyret, sign, dat 1983 o numr 141/210, synl pappersstorl 39 x 56 cm-
 505Kaminur, onyx och bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 43 cm-
 506Parti diverse, väggur, förgyllt trä och stuck samt skålfat, Rörstrand-
 507Soffbord, valnöt med kopparskiva, 1960-70-tal, egypticerande dekor, dia 112 cm-
 508Parti modern design; askfat, 2 st, plast och metall, Cubo, design Bruno Munari för Danese, Milano 1957, 4 värmeljuslyktor samt glasunderlägg i burk, lackarbete-
 509Reuther, Wolf, färglito, corrida, sign, dat 60 o numr 62/140, synl pappersstorl 38 x 47 cm-
 510Shaker samt ishink, metall med tartanmönstrad textilklädsel, bottnar med speldosor med melodi Helan Går, h 26 - 28 cm450
 511Rösiö, Hilding, olja, blomsterstilleben, sign, 29 x 27 cm-
 512Rösiö, Hilding, olja, Indiska vattenbärerskor, sign, 50 x 61 cm200
 513Brödkorg, silver, nyrokoko, Österrike, 1800-talets mitt, driven dekor av broskornamentik, rosor mm, oid mästarstpl Wien 1845, l 39 cm, vikt 505 gr2 400
 514Ring, Ragnar, olja, Den röda korallen, sign o dat 1969, 8 x 21 cm300
 515Blomqvist, Jan, skulptur, trä, dekor av hand och äpple, sign JB o dat 98, l 20 cm, medf kvitto-
 516Parti myntkataloger, Künker och Thomas Höiland-
 517Okänd designer för Elme, 1960-tal, skål, glas, dekor av luftbubblor och invälsade färgfält, etikettsign, h 15 cm100
 518Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord med klaff och skjutbar skiva, teak, l 140 + 30 cm100
 519Mynt, 11 st, Tyskland, 10 Mark (15,5 gr 0.625 silver)400
 520Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, mässing, tulpanformad glaskupa med etsad dekor, h 170 cm, kupa m spricka-
 521Soffa, svarvade ben och avslutande hjultrissor, helstoppad, djuphäftad ylleklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, l 160 cm400
 522Möller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, forell, modellnr 1602, polykrom underglasyrdekor, l 12 cm, design 1914-
 523Skulptur, skuret trä, möjl Fang, Gabon, 1900-talets 2 hälft, h 44 cm-
 524Frank, Josef för Svenskt Tenn AB, Hortuskruka, design 1938, detta ex enl uppgift från 1940-tal, h 17 dia 22 cm2 600
 525Matta, semiantik/antik Kelim, 305 x 130 cm200
 526Lerkärl, ant Östafrika, 1900-talets 2 hälft, h 22 cm300
 527Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, kråka, modellnr 1714, polykrom underglasyrdekor, l 33 cm-
 528Okänd designer, golvlampa, kromad och svartlackerad metall, justerbar höjd-
 529Okänd designer för Lorenz Hutschenreuther, vas, bisquit, reliefdekor av växtlighet, h 17 cm-
 530Hörnkonsolhylla, skuren och bonad ek och mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, dekor av ansiktsmaskaron mm, h 36 cm, smärre def300
 531Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 lösa klaffar, palisander och bonat trä, tot l 160 cm1 100
 532Nilsson, Jonas för Älghult, skulpturgrupp, 3 del, glas, älgfamilj, h 16 - 27 cm-
 533Erixson, Sven X:et, färglito, ´Skulptörens gård´, sign o numr 667/750, 40 x 46 cm100
 534Wiig Hansen, Nicolai för IKEA, stol samt skrivbordsstol, formpressad plywood på metallunderrede, Jules-
 535Stort parti flasköppnare200
 536Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, stengods, dekor i blågrön harpälsglasyr, sign, h 28 cm1 000
 537Behållare för kaffe/thevatten, koppar och smide, sekelskiftet 1900, h 47 cm350
 538Bordslampa, svartlackerad metall och krom, Omnis, böjlig ljusarm100
 539Toska, Marje, akryl, Den tredje kraften, sign o dat 1992, 41 x 33 cm-
 540Okänd designer för Sea Glasbruk, 1950-tal, vas, glas, dekor i rosa och vitt underfång, sign o etikettsign, h 34 cm-
 541Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, blanc-de-Chine, läsande barn, modellnr 1567, h 10 cm-
 542Resegrammofon, Caruso-
 543Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition med kvinna, sign m dedikation o numr HC 10/25, synl pappersstorl 55 x 42 cm200
 544Friis, Andreas, olja, parklandskap, sign o otydl dat, 32 x 21 cm-
 545Haglund, Lennart, egen verkstad, brosch samt 2 örhängen, silver och månsten, organisk form, stpl Stockholm 1953, l 3 resp 5,5 cm-
 546Kötthackor, 1 par, smide med björkskaft, 17-1800-tal, dekor av hjärta och rundlar, l 29 resp 30 cm, torksprickor, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 547Ålund, Ulf, olja, dockmakerskan, sign, 73 x 60 cm-
 548Björklund, Ralph, olja, Dimman lättar, sign o dat 82, 33 x 42 cm-
 549Stolar, 1 par, skuret och drickamålat trä, rokoko, 1700-talets 2 hälft, balusterfomad ryggbricka, ben ngt kortade, orangrepp, 1 sarg bytt, senare bemålning, prov; Signe Haraldsons stiftelse900
 550Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign o numr 62/300, 65 x 26 cm200
 551Okänd designer för Junghans, 1950-tal, väggur, teak och delvis svartlackerad mässing, oregelbunden form, h 29 cm-
 552Fotpall, svarvat trä med kretongklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 50 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse350
 553Parti silverbestick, Danmark 18-1900-tal, tot vikt exkl knivar 780 gr1 700
 554Laine, Karl för Sten & Laine, Åbo, ring, delvis patinerad brons150
 555Svendsen, Bernhard, olja, komposition, sign o dat 68, 51 x 70 cm-
 556Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 93 cm-
 557Gonzales, Pilar, färglito, surrealistisk komposition, sign o numr 76/155, 33 x 48 cm-
 558Popielarczyk, Wladislaw, olja, In der Fenster IV, sign o dat 1974, 95 x 46 cm100
 559Okänd konstnär, olja, betande hästar, otydl sign, synl storl 38 x 52 cm300
 560Nordborg, Gunnar, hus i landskap, sign, 35 x 48 cm-
 561Wiinblad, Björn för Rosenthal, parti jultallrikar, porslin och glas700
 562Lindqvist, Olle, oljemålning, Fyrtornet, sign, oktogonal 47 x 47 cm250
 563Norryd, Mats, färglito, Blommor och geting, sign o numr 140/285, 36 x 48 cm -
 564Okänd konstnär, färgetsning med carborundum, komposition, otydl sign o numr 46/50, pappersstorl 44 x 32 cm-
 565Hallberg, Lars, olja, Över klippor, Hallands Väderö, sign o dat 1977, 33 x 41 cm-
 566Thomas, Alain, färglito, komposition med man och kvinnor i landskap, sign o numr 23/300, 47 x 31 cm-
 567Theskedar, 12 st, förgyllt sterlingsilver samt sockertång sterlingsilver, theskedar stpl London 1908, initial S, sockertång stpl Exeter 1868, tot vikt 125 gr600
 568Johansson, Nils Erik, färglito, blommor i fönster, sign o numr 4/250, 38 x 34 cm-
 569Norryd, Mats, färglito, 'Kom i min famn', ur 'Taubemappen', sign, numr 147/300 o dat 74, 50 x 66 cm-
 570Parti delvis äldre mynt, några silver250
 571Hultkrantz, Harriet, olja, Casablanca, sign, 37 x 31 cm-
 572Okänd italiensk konstnär, 1900-talets 2 hälft, gouache, motiv från Grotta Azurra på Capri, synl storl 21 x 29 cm-
 573Parti nysilver/pläter, 18-1900-tal, bl a sockerskrin och gräddkanna George III400
 574Nordström, Lars, olja, Rövarkulan, sign, 81 x 100 cm400
 575Parti postfriska frimärken450
 576Gauffin, Elisabeth, akvarell, Fiskare, dat 1994, 67 x 22 cm-
 577Hedelin, Rita Lillemor, olja, Midsommarnatt i Småland, sign o dat 1985, 46 x 55 cm250
 578Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 62 cm-
 579Novi, Cajus (eg C Petersen), akvarell, Ponte Vecchio, Florens, sign o dat 1932, 47 x 32 cm-
 580Görg, Jürgen, färglito, Zwei um Zwei, sign, dat 85 o numr 126/333, 64 x 50 cm-
 581Gottschalk-Olsen, Preben Herluf för Stogo Stentøj, Mørkøv, matservis, glaserat stengods, Stogo100
 582Zweigbergk, Jan von, olja, tiger, sign, 30 x 40 cm100
 583Winter, Bill för Scientific, modellflygplansbyggsats, balsaträ, Miss America, i originalförp, ej genomgången-
 584Johansen, Arne, egen verkstad, Roskilde, brosch, sterlingsilver med pärlemor, stpl 1954-76, l 5 cm100
 585Unger, Henry, färgetsning, komposition med träd, sign o numr 127/180, blindstämpel från Il Cigno Stamperia d'Arte, 57 x 45 cm100
 586Parti postfriska frimärken i satser, tot cirka 1000 märken1 000
 587Norryd, Mats, gouache, motiv från Tusen och en natt, Sindbad Sjöfararens 1 resa, sign o dat 74, 68 x 90 cm-
 588Wollin, Anders, färglito, komposition med personer, sign o numr 83/250, synl pappersstorl 42 x 29 cm-
 589Armstol, svarvat och skuret trä, sk munkstol, sekelskiftet 1900, säljes till förmån för Lions-
 590Folcker, Göran, färglito, seglats, sign, dat 70 o numr 56/100, 58 x 72 cm150
 591Laitinen, Ari, akvarell, kustparti, sign, 53 x 73 cm100
 592Okänd designer, 1960-70-tal, vägglampor, 4 + 3 st, vit plast och metall, dekor i grönt resp orange, böjlig arm, märkta 500-1100
 593Ravn, Lars, färgserigrafi, komposition med kvinna, sign, dat 90 o numr 53/300, 90 x 61 cm-
 594Carcan, René, färgetsning, La reveil, sign o numr 99/99, 59 x 49 cm200
 595Bark, Arne, olja, lekande flickor, sign o dat -70, 60 x 72 cm450
 596Högardh, Gösta, akvarell, Kraftverket, Johansfors, sign o dat 43, 40 x 30 cm-
 597Örn, Bo, färglito, kosmisk komposition, sign o numr 227/250, 53 x 40 cm-
 598Fönsterdekoration, blyglas, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, humoristisk scen, dia 33 cm, smärre def100
 599Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, olja, vy över Themsen mot Windsor Castle, sign Smythe, 42 x 50 cm, skador-
 600Måleri, 2 st, Bergquist, Karl Hjalmar, akvarell, Hamnen i Savona, sign, 46 x 66 cm samt Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, skogsparti, otydl sign .. Ström, 4 x 62 cm, duklagn-
 601Nattier, Jean Marc efter Rubens, Sir Peter Paul, kopparstick, 3 st, scener ur Maria De Medicis liv, synl pappersstorl 58 x 40 cm, senare avdrag100
 602Picasso, Pablo, efter honom, offset, Don Quixote och Sancho Panza, bär numrering 51/70, synl pappersstorl 44 x 34 cm250
 603Heinbach, Ernst, olja, vinterlandskap med personer, sign, 50 x 70 cm-
 604Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, fajans, sign m studiohand, målarsign för Karin Gustavsson, l 34,5 cm1 100
 605Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 1 hälft, intarsiadekor av guirlander, putti mm, brunmelerad marmorskiva och förgyllda bronsbeslag, front med 3 lådor, b 95 cm1 800
 606Okänd konstnär, färglito, arkitektonisk komposition, otydl sign o numr 8/75, synl pappersstorl 49 x 64 cm100
 607Cleren, Jean Paul, färglito, surrealistisk kärleksscen, sign o numr 168/180, synl pappersstorl 59 x 86 cm-
 608Okänd konstnär, linoleumsnitt och blandteknik, konstnären och hans modeller, otydl sign, dat 1944 o numr 8/10, synl pappersstorl 43 x 60 cm-
 609Stanowsky, Mikael, olja, finskt insjölandskap med hus, sign, 65 x 87 cm-
 610Jensen, Arup, olja, nattbild, sign, 54 x 78 cm-
 611Buffet, Bernard, färglito, Le Microscope, utf 1969 efter förlaga från 1968, numr 14/200, synl pappersstorl 58 x 44 cm1 200
 612Bjerén, Eke, olja, Livskomposition, sign o dat 92, 62 x 70 cm400
 613Montelius, Olle, akvarell, skånsk bygata, sign o dat 69, synl pappersstorl 45 x 58 cm-
 614Orup, Bengt, blandteknik, komposition, sign, synl pappersstorl 27 x 39 cm500
 615Matta, semiantik Ersari, 160 x 120 cm250
 616Matta, semiantik Hamadan (?), 200 x 125 cm600
 617Merian, Matthäus, kopparstick, Der Marckt zu München, ur Topographia Bavariae 1656, 21,8 x 33 cm300
 618Spegel, valnöt, senbarock, 1700-talets 1 hälft, h 67 cm, gammalt men ej original glas1 100
 619Müller, Carl efter Fredrik Verner, litografi, Utsigt af Stockholm åt Mälarsidan, tagen från Helgeandsholmen, 31 x 43 cm500
 620Müller, Carl efter Fredrik Verner, litografi, Utsigt af Stockholm, tagen från Södra bergen åt Saltsjösidan, 31 x 43 cm500
 621Ytterfoder/vinkylare, porslin, Samson, Paris, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor samt oid allians(?)vapen, h 14 cm2 200
 622Dosa, förgylld brons, Kina, ant Ming, reliefdekor av blommande träd, dia 5,5 cm, slitage-
 623Armband, silver med infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, Kina, 1900-tal-
 624Rökelsekar, brons på träsockel, Kina, Qing 1800-tal, tot h 8 cm-
 625Necessär, emaljerad brons, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, heltäckande dekor i rosa emalj samt av landskapsscener i utsparade reserver, h 12 cm1 100
 626Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, stående man, polykrom och förgylld bemålning, h 14 cm, 2 fingrar m nagg1 400
 627Saltbinge med lock, tenn, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, h 20 cm1 000
 628Brödkorg med hänkel, George III, sekelskiftet 1800, spetsoval form, l 35 cm-
 629Relief, mässing, ant Indien 1800-tal, oktogonal, driven dekor av fåglar och Den Heliga Familjen, dia 35 cm-
 630Kallenberg, Fritz för Boda, karaff med propp, slipat och frostat glas, Dropp, sign, h 31 cm600
 631Penselvas, hardwood med inkrusteringar i jade, pärlemor mm, Kina ant Qianlong (1736-95), dekor av hjort i landskap, h 10 cm, ngt dekorelement sakn-
 632Matta, semiantik Teheran (?), 350x230 cm700
 633Okänd designer, hylla, lackerad mässing, funkis, 1930-tal, h 131 cm700
 634Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix, sign Lalique France, h 6 resp 18 cm-
 635Bägare. tenn, souvenir från Konstindustriutställningen i Stockholm 1930 (Funkisutställningen), stpl Norrahammars Tenn 1930, h 10 cm-
 636Amuletter, 4 st, jade, Kina, 1900-tal, dekor av fisk, fågel mm, l 5 - 6 cm-
 637Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, rund form, inv med måleri av fågel i fruktträ resp landskap, h 7 cm-
 638Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, inv dekor av landskap, oid sign, h 6,5 cm-
 639Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång, inv måleri av fågel, heliga ting samt landskap, h 8,5 cm-
 640Snusflaska, sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, inv målad dekor av personer och landskap, h 9,5 cm-
 641Snusflaska, slipat sk Pekingglas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa, inv med målad dekor av kvinnor resp landskap, h inkl ej tillhörande propp 8,5 cm-
 642Miniatyrbyrå/smyckeskrin, bemålat trä och papier-maché, ant Frankrike 1800-tal, 3 lådor, l 16 cm, slitage-
 643Kniv, halvhorn, samearbete, 1900-talets mitt, ristad dekor av hund och renar, tot l 29 cm1 200
 644Kniv i balja, smide och ben, samearbete, 1900-talets mitt, balja av fällhorn från ren, detta med ristad dekor av renar, l 53 cm, skador1 100
 645Snusflaska (?), pekinglas med silvermontage, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, dekor av bambu, h 12 cm-
 646Trädgårdsurna, gjutjärn, dekor av lejonmaskaroner, fleuroner mm, h 29 cm-
 647Trädgårdsurna, svärtat gjutjärn, Husqvarna No 3, Mediciformad med dekor av maskaron, h 44 cm på fot1 800
 648Gonzales, Pilar, akvarell, Förflutna, sign, 22 x 33 cm-
 649Grafström, Gustaf, olja, Den gamla fästningsruinen, sign, 61 x 40 cm-
 650Slagbord, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, tot 198 x 103 cm, slitage, prov; Signe Haraldsons stiftelse600
 651Fritzdorf, Hans, olja, kustparti, sign, 87 x 66 cm400
 652Törning, Erik, olja, Porträtt, sign, 40 x 50 cm-
 653Skrivbyrå, ljus björk med svärtad detaljer, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, front med flankerande kolonetter, 4 lådor varav den övre med utdragbar skrivinredning, b 104 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 100
 654Alvar, Suņol, färglito, stilleben, sign o numr 140/150, 71 x 53 cm-
 655Björkqvist, Nils olja, Drillsnäppor vid boet, sign, 55 x 75 cm-
 656Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj, ljus björk med djuphäftad, röd ylleklädsel, medf möjl ej tillhörande fotpall, prov; Signe Haraldsons stiftelse1 700
 657Zweigbergk, Jan von, olja, tigrar, sign, 80 x 100 cm100
 658Qvarsebo, Mikael, olja, Nocturn, sign, 50x39,5 cm100
 659Parti äldre plåtburkar, prov; Signe Haraldsons stiftelse450
 660Okänd konstnär, 1900-talets början, pastell, porträtt av ung kvinna med kanariefågel, oval 42 x 31 cm, i förgylld och bronserad ram i gustaviansk stil med krönande rosett, tot h 59 cm-
 661Okänd holländsk konstnär, olja, kyrkointeriör, otydl sign, 60 x 40 cm400
 662Nyckelskåp, bonad björk, sekelskiftet 1900, dörr med inglasat broderi, h 47 cm600
 663Jolin, Einar, litografi, Gata i Alger, sign o dat 1924, synl pappersstorl 49 x 38 cm, gulnad-
 664Berg, Sven Bertil, färglito, kvinna med mästare, sign o numr 37/200, dat 73, 36 x 49 cm-
 665Parti äldre diverse; syskrin, björk, skulptur, lergods, vas, stengods, 2 falconer, opalinglas samt pintstop, tenn med glasbotten, delvis m skador, prov; Signe Haraldsons stiftelse400
 666Eriksson, Ulf, olja, Vadstället, sign, 42 x 50 cm-
 667Olson, Torsten tillskr, olja, Slipern HSS, motiv från Halmstad hamn, sign Torsten, 27 x 41 cm100
 668Spegel, masurbjörk med intarsia, biedermeierstil, 1900-talets mitt, tympanonkrön, h 88 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse600
 669Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, kvinna med harpa, sign CG Lj-m, 55 x 44 cm-
 670Hallberg, Lars, akryl, Variabel VI, sign, dat 2002, 71 x 56 cm300
 671Okänd designer, 1940-50-tal, stolar, 6 st, ljus björk, flätad sjögräsklädsel, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 672Örn, Bo, färglito, kosmisk komposition, sign o numr Ea, 41 x 33 cm-
 673Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign o numr 42/300, 65 x 26 cm200
 674Okänd designer, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, art-déco, 1920-tal, h 28 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 675Sparbössor, 1 par, saltglaserat lergods, ant Tillinge, sekelskiftet 1900, i form av sittande katter, h 12 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 676Armband, 14 k rödguld med 49 åttkantslipade diamanter om tot cirka 2,7 ct, l 20 cm, vikt 12 gr-
 677Fickroulette, krom, ant USA, 1910-20-tal, fickursformad, dia 5 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse350
 678Hänge med kedja, 14 k vitguld, hänge med 1 briljantslipad diamant och 1 facettslipad rubin, tot vikt 0,9 gr1 000
 679Ragoutsked, förtent koppar, 1700-talets mitt el 2 hälft, fiolskaft, l 32 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse800
 680Örhängen, 1 par, 10 k rödguld, vardera med 28 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 1 ct, tot vikt 4,3 gr-
 681Eriksson, Ulf, olja, Vårtid - vårfeber, sign, 38 x 52 cm-
 682Eriksson, Ulf, olja, Höstvindens budskap, sign, 30 x 35 cm-
 683Ring, 14 k röd- och vitguld med 6 åttkantslipade- och 1 briljantslipad diamant, denna cirka 0,6 ct, vikt 4,1 gr-
 684Spruta (?), svarvat trä, 17-1800-tal, inv metallklädd, samtl del märkta EFG, tot l 22 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 685Ring, 18 k vitguld med 38 åttkantslipade diamanter och en briljantslipad dito, denna cirka o,35 ct, vikt 3 gr6 000
 686Lustü, Nöfle, olja, sfinx, sign o dat 1976, 51 x 64 cm-
 687Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, dovhjortar i landskap, sign APR o dat 1894, 25 x 35 cm600
 688Okänd tysk designer, jugend, sekelskiftet 1900, vas med hänklar, majolika, dekor av växter, h 23 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 689Svensson G:son, Sven Göran, olja, komposition, sign, 65 x 45 cm-
 690Leander Engström, Kjell, akvarell, lapplandsmotiv, sign, synl pappersstorl 18 x 23 cm200
 691Bonbonničre, glas med metallmontage, ant Kralik, 1920-tal, dekor av påklippta gröna glastrådar, h inkl hänkel 18 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse400
 692Schantz, Philip von, linoleumsnitt 'Till Monets ära' sign o dat -59, 28 x 35 cm, litt: avb Bjurström s 63 100
 693Bonniér, Olle, färglito, konkret komposition, sign, dat 58 o numr 80/115, 42 x 43 cm, marginalfläckar och -revor-
 694Bordsfotogenlampa, alabaster och förgylld metall med etsad glaskupa, sekelskiftet 1900, h inkl sotrör 68 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse400
 695Hillfon, Maria, komposition med tistel, sign o numr 34/250, synl pappersstorl 29 x 23 cm-
 696Alvar, Suņol, färglito, komposition, sign, 20 x 29 cm-
 697Tittskåpsbild, handkolorerad, Vue perspective du Bassin et Parc de la Marine du Havre, synl pappersstorl 28 x 40 cm, möjl senare avdrag-
 698Eriksson, Ulf, olja, dagar utan slut, sign, 33 x 41 cm-
 699Longby, Sam, olja, norskt fjordparti, sign, 50 x 75 cm-
 700Skopa, koppar och smide, 1800-tal, inv förtent, h 37 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse200
 701Matta, semiantik Teke (?), 185 x 125 cm300
 702Matta, old Pakistan, 175 x 125 cm300
 703Okänd konstnär, färglitografier, 1 par, kvinnor i trädgård, oid sign, numr 271/295 resp 281/295, synl pappersstorl 17,5 x 12,5 cm-
 704Zetterberg, Nils, färglito, Vitlöken från Rom, sign o dat 1980, synl pappersstorl 48 x 39 cm-
 705Matta, semiantik Persisk, 200 x 135 cm350
 706Okänd israelisk konstnär, batikmåleri, Jerusalem of gold, sign Rachel Goldfeind o dat 1980, synl storl 89 x 42 cm-
 707Okänd konstnär, gouache, Kasan, sign CR o dat 1905, 21 x 32 cm-
 708Onsberg, Ulf, färglito, golfbag, sign o numr 51/350, synl pappersstorl 72 x 57 cm-
 709Trofé, monterad kronhjort, tot h 85 cm-
 710Trofé, monterad kronhjort, tot h 85 cm100
 711Eriksson, Ulf, olja, Sista vårvinterdagarna, sign, 27 x 35 cm-
 712Lustü, Nöfle, gouache, varg, sign o dat 2006, 31 x 47 cm-
 713Militära pluntor, 3 st, grön resp brun glasmassa, sekelskiftet 1900, dekor av Lilla Riksvapnet, h 16 resp 18 cm, 1 sakn popp150
 714Parti porslin och keramik, Rörstrand, Johnson Brothers mm-
 715Bolin, Gustave, färglito, komposition, sign, dat 89 o numr 22/150, 45 x 53 cm-
 716Gonzales, Pilar, olja, Budskapet, sign o dat 82, 10 x 15 cm-
 717Parti diverse; tennstop, vattenflaska, målarpaletter, miniatyrporträtt samt dryckeshorn, ngn def250
 718Stereomikroskop med belysning, Ernst Leitz, Wetzlar, 1900-talets 2 hälft-
 719Trollberg, Kerstin, blandteknik, komposition med häst, sign, synl pappersstorl 25 x 33 cm-
 720Gonzales, Pilar, akvarell, Mot ljuset, sign o dat -85, 45 x 34 cm250
 721Assietter, 28 st, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, förgyllt brätte, polykrom dekor av olika blommor, dia 18,5 cm350
 722Okänd designer för Fagerhults Belysning, taklampa, mässing, med kandelaberdel för 6 ljus, dia 30 cm-
 723Lindqvist, Carl, akvarell, Saltsjön med Waldemarsuddes kvarn, sign o dat 1899, 36 x 58 cm-
 724Rehnqvist, Bonnie för Törngrens, vas, glaserat lergods, dekor av afrikansk fiskare, sign, h 27 cm-
 725Malmsten, Carl, soff/lampbord 1 par, mahogny, Ovalen, l 55 cm900
 726Malmsten, Carl, soffbord, mahogny, Ovalen, l 120 cm-
 727Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign o numr 65/260, synl pappersstorl 38 x 56 cm-
 728Lindblad, Pär, färglito, kubistisk stadsbild, sign o numr 13/100, synl pappersstorl 40 x 52 cm-
 729Procopé, Ulla för Arabia, thekopp med fat, porslin, Fiesta, kopp h 9 cm, kopp m hårspricka-
 730Ytterkrukor, 3 st, porslin, Gustavsberg Empire, h 16 cm, säljes till förmån för Lions-
 731Blomqvist, Sune, olja, norrländskt landskap, sign, 32 x 43 cm-
 732Johansson, Nette, färgetsning, komposition, sign o numr 1/20, synl pappersstorl 37 x 28 cm-
 733Stolar, 3 st, vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, 1800-talets mitt-
 734Kamferkista, skuret trä, ant Kina, 1900-talets mitt, lås def, l 102 cm450
 735Osswald, Hans, färglinoleumsnitt, komposition, sign, dat -54 o numr 86/115, synl pappersstorl 41 x 65 cm-
 736Svensson, Roland, färglito, Salt Beach inaccessable, sign o numr39/310, synl pappersstorl 37 x 45 cm-
 737Okänd designer, snurrfåtölj med fotpall, böjträ och metall med svart läderklädsel, modern tillv-
 738Taburett, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, l 56 cm200
 739Börjesson, Rolf, olja, komposition, sign, 29 x 22 cm-
 740Erixson, Sven (X:et), färglito, Blomma och fjäril, sign o numr 139/300, 14 x 17,5 cm, Nyström nr 136200
 741Stolar, 6 st, grålackerat och bronserat trä, biedermeierstil, 1900-talets 2 hälft450
 742Kolonnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, front med 2 lådor samt välvd skåpsdörr, flankerande kolonetter med korintiska kapitäl, h 156 cm, torksprickor, slitage1 000
 743Lagerwall, Lotte, gouache, trägård med blommande fruktträd, sign o dat -63, synl pappersstorl 34 x 48 cm-
 744Okänd designer, skål, glas, dekor i vitt och blått, l 28 cm-
 745Matsalsmöbel, 12 del mahogny, empirestil, Lysberg, Hansen & Therp, Köpenhamn, 1900-talets mitt, matbord med 2 fanerade iläggsskivor samt 10 stolar, medf sannolikt ej tillh sideboard, bord tot 320 x 116 cm-
 746Väggspegel, lackarbete, Indo-persiskt arbete, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 50 cm-
 747Höglund, Erik för Boda, vas samt skål, brun glasmassa, dekor av luftbubblor, sign, h 13 resp 24 cm100
 748Skrivbyrå, mahogny, Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, 4 lådor varav den övre med skrivinredning, nyckelhålskyltar i läder, b 109 cm, smärre def-
 749Okänd designer för Glit, Reykjavik, bordslampa, glaserat lergods med metallmontage, Lava, sign, h 27 cm-
 750Matta, semiantik Isphahan, 225 x 150 cm700
 751Patronkök, mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, l 11 cm200
 752Eichborn, Jack, olja, Nôtre Dame de Paris, sign, 48 x 60 cm450
 753Vägglampa, mässing OMI, Danmark, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm-
 754Salongsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, oval skiva på 4 cabrioleben, l 125 cm-
 755Matsalsstolar, 6 st, svarvad och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, grön konstläderklädsel med mässingsstift, medf 2 stolar, skänk samt bord, ek, 1920-30-tal-
 756Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, helstoppad grön plyschklädsel med tvinnade band, svarvade främre kulfötter-
 757Matta, semiantik, Pou Tou, 175 x 90 cm-
 758Saddle-bag, semiantik Afshar Khorjin, 135 x 80 cm200
 759Parti måleri och grafik, Akos Sollar100
 760Parti måleri och grafik, Pecsenke och Hudobko-
 761Matta, old Persisk (?), 190 x 120 cm450
 762Kniv i balja, trä, mässing och smide, Kumaya, Marocko, 1900-talets mitt, tot l 41 cm200
 763Kniv i balja, trä, mässing och smide, Kumaya, Marocko, 1900-talets mitt, tot l 39 cm300
 764Parti måleri och grafik, bl.a Linderholm och Käck200
 765Parti måleri och grafik, Rob E Olson-
 766Matta, old Pakistan, 120 x 90 cm250
 767Matta, old Pakistan, 125 x 80 cm200
 768Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av linjer i vitt underfång, sign LH 1103 (1955), h 13 cm, inv beläggning200
 769Debon, Salvador för Lladrķ, figurin, porslin, Madame Butterfly, modellnr 4991, polykrom underglasyrdekor, design 1978, h 30 cm400
 770Stolar, 4 st, skuren ek med stiftad (konst?)läderklädsel, Äpplet, sen jugend 1910-tal-
 771Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, palisander med tennintarsia och laminatskiva, l 140 cm-
 772Minnesmedaljer, 5 st, brons, dia 5,5 - 7,5 cm100
 773Okända konstnärer, etsningar, 2 + 2 st, handkolorerade, Parismotiv, sign Luc (?) resp Tournelle (?)-
 774Soffgrupp, 3 del, bonad björk med dubbel rottingklädsel, Chippendalestil, 1920-tal, soffa l 200 cm-
 775Chaiselongue, helstoppad textilklädsel på svarvade valnötsben med hjultrissor, nyrenässans, 1800-talets slut, l 182 cm, slitage-
 776Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 64 cm150
 777Stolar, 4 st, bonad bok, jugend, 1900-talets början-
 778Hopea, Saara för Nuutajärvi-Notsjö, ytterfoder, 3 st, glas, Krokus, h 9 cm-
 779Serveringsbricka med löst, sammanfällbart underrede, bonad ek, 1800-talets slut, b 90 cm-
 780Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-talets mitt-
 781Hundevad, Poul, skänk, palisander, 1960-tal, 2 skjutdörrar, brännstpl, l 108 cm800
 782Satsbord, 3 st, mahogny, 1900-talets 2 hälft, tot b 95 cm-
 783Bok, Ehrenstråhle (Nehrman), David, Inledning til Then Swenska Processum Criminalem, Carl Gustav Berling Lund 1759, hfr bd400
 784Bok; Nehrman, David, Inledning til Thn Swensska Processum Civile, Ludwig Decreaux Lund 1732, hfr bd350
 785Kniv i balja, Touareg, Nordafrika, 1900-talets mitt, tot l 40 cm300
 786Såsterrin med lock, flintgods, Aluminia Tranquebar blå, l 20 cm-
 787Parti diverse, Nattljusstakar, 1 par, svärtat smide, l 15 cm, parti modern design samt bordslampa, metall100
 788Parti äldre sedlar och mynt, hela världen, prov; Signe Haraldsons stiftelse2 200
 789Stort parti kopparföremål, 3 lådor100
 790Stort parti mynt, mestadels silver, 10, 25 resp 50-öringar 1900-1970, tot vikt cirka 2,9 kg-
 791Fotografier, 1 par, handkolorerade, Tyskland, sekelskiftet 1900, Der Kranke Liebling resp Ein Schweriger Fall, i samtida ramar, tot mått 32 x 39 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse250
 792Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockaskar, 1 par, brunglaserat stengods, osign, h 11 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 793Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av heliga föremål, skrivtecken mm, h 20 cm, medf ej urspr trälock-
 794Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av heliga föremål, skrivtecken mm, oid sign, h 19 cm, medf ej urspr trälock-
 795Okänd designer för Royal Copenhagen, skålfat, porslin, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, dia 25 cm200
 796Aminoff, Eugen, färglito med recept - 'Galateas goda fisk', sign o numr 94/250, synl pappersstorl 32 x 43 cm-
 797Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av faraohuvuden, sfinxer, fyrfat mm, h 77 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse600
 798Gatu, Bertil, olja, kvinna med blommor, sign o dat 1940, 61 x 50 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse700
 799Margarin/bitsockerlådor, 4 st, trä, 1900-talets 1 hälft, l 72 resp 83 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse800
 800Stolar, 6 st, bonad björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft, peltaformad ryggbricka, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 801Skyltdockor, 1 par, konstmassa, 1950-tal, senare grön bemålning, h 112 cm, slitage, prov; Signe Haraldsons stiftelse500
 802Parti div, Simon Gate, skål, Erik Höglund, vas, Anthony Stern, kanna samt skulptur300
 803Spis, gjutjärn, sk Sparspis, Kockums, 1910-20-tal, h 39 cm250
 804Okänd designer för EWÅ, Värnamo, 1950-60-tal, bords/vägglampor, 1 par, brännlackerad metall och mässing, modell B49, justerbara ljusarmar450
 805Okänd designer, 1950-tal, fåtölj, björk med randig klädsel-
 806Mattor, 1 par, rya, Forell, 90 x 55 cm-
 807Bjerre, Lene, bordslampor, 1 par, metall, etikettsign, tot h 42 cm-
 808Okänd holländsk konstnär, 1900-talets början, holländskt kanalparti, 45 x 90 cm-
 809Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, höstlandskap, 55 x 90 cm-
 810Schotel, Anthonie Pieter, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1927, 59 x 44 cm300
 811Serveringskanna, försilvrad koppar med svärtat träskaft, senempire, 1800-talets mitt, h 12 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 812Kakformar, 7 st, koppar, 17-1800-tal, l 6 - 12 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 813Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, välvd front, underdel med 2 skåpsdörrar, överdel med 3 lådor samt 2 dörrar bakom vilka inredning av hyllor och skedholk, h 236 cm, skador1 200
 814Hyll/väggbelysning, koppar, 1900-talets början, justerbar vinkel, prov; Signe Haraldsons stiftelse350
 815Paillard, Irmtraud, skulptur, glaserat stengods, delfin, sign, h 15 cm-
 816Rackham, Richard för Eldoluft, vas, glas, dekor i blå nyanser, sign, h 17 cm-
 817Machete i balja, USA, WWII, klinga märkt Legitimus Collins & Co Made in USA No 1250 1940, tot l 52 cm400
 818Blomkruka, förgylld mässing, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, i form av flätad korg, inv insats i flintgods, l 14 cm600
 819Salongsbord, mahogny, 1900-talets 2 hälft, l 102 cm-
 820Fartygsmodeller, 2 st, bemålad metall, Admiral Graf Spee resp Gneisenau, 15,5 - 18,5 cm250
 821Väggur samt lampetter, 1 par, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, ur h 62 cm, slitage-
 822Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av syrsor och blommor i Imarifärger, dia 23 cm, 1 m hårspricka-
 823Castegren, Nils, skulptur, brons på träsockel, Boråsknallen, sign, h 26 cm200
 824Rökelsekar samt kanna för risvin, cloissonéarbeten, Japan, Maiji, sekelskiftet 1900, h 8 resp 11 cm150
 825Fyrfat, koppar, Nordafrika, 1900-talets 1 hälft, dia 43 cm-
 826Blomsterbord, förgyllt trä och stuck med svart marmorskiva, avslutande lejontassar, dia 60 cm, spricka-
 827Högrock, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 85 cm-
 828Okänd designer, 1950-60-tal, blomsterbord, ek med infattade kakelplattor, l 63 cm-
 829Väggspegel, mahogny, oscariansk, sekelskiftet 1900, skuret krön med dekor av päron, h 127 cm200
 830Matta, old/semiantik Persisk, 200 x 165 cm, säljes till förmån för Lions, slitage300
 831Soffa, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets början, l 177 cm-
 832Matta, old Kina, 235 x 170 cm-
 833Oppenheimer, Johnny, olja, vinterbild, sign o dat 1972, 22 x 27 cm100
 834Svipdag, Elin, olja, strandbild från Eketånga, sign, 34 x 43 cm-
 835Svipdag, Elin, olja på papp, Vandringen, sign o dat 1954, 55 x 41 cm-
 836Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med koppartrattar, sign, 33 x 41 cm-
 837Skyltdocka, konstmassa, 1900-talets mitt, h 177 cm, slitage, överdel lös, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 838Skyltdockstorso på träställning, 1900-talets mitt, tot h 87 cm, slitage, prov; Signe Haraldsons stiftelse800
 839Skyltdockstorso, 1900-talets mitt, h 61 cm, slitage, prov; Signe Haraldsons stiftelse800
 840Skyltdockstorso, 1900-talets mitt, h 56 cm, slitage, prov; Signe Haraldsons stiftelse400
 841Relief, trä och konstmassa, 1900-talets mitt, mansporträtt, h 33 cm, slitage, prov; Signe Haraldsons stiftelse300
 842Badrumsskåp, lackerad plåt med speglar, 1900-talets 1 hälft, h 47 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse400
 843Vilfåtölj med armlän, svarvat trä med heltäckande, djuphäftad klädsel, oscariansk, 1800-talets slut, l 165 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse900
 844Okänd designer, soffa, jugend, 1900-talets början, flankerande kolonetter med intarsiadekor i svart, l 216 cm2 000
 845Parti lampkupor och -stänger, 1900-talets 1 hälft, prov; Signe Haraldsons stiftelse400
 846Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag, rokokostil, sekelskiftet 1900, dekor i parkettmarqueterie, 3 lådor, inv sign AS Andersson, b 98 cm1 200
 847Okänd konstnär, akvarell, insjölandskap, otydl sign o dat 1968, synl pappersstorl 49 x 69 cm-
 848Herbert, Arvid, olja, Bohuslänska klippor, sign o dat 1953, 46 x 55 cm-
 849Rhönnstad, Eric, olja, insjölandskap, sign, 76 x 61 cm-
 850Salongsmöbel, 3 del, skuren och bonad bok, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, blå, djuphäftad sammetsklädsel, l 135 cm-
 851Stolar, 4 st, valnöt, 1900-talets 1 hälft, medf salongsbord, valnöt, detta l 100 cm-
 852Väggur, valnöt, nonat trä och pastellage, Junghans, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnomaskaron, h 95 cm-
 853Stort parti äldre tidningar; Fantomen, Levande Livet mm, slitage-
 854Barskåp, bonad alm och björk, 1900-talets mitt, nedfällbar front bakom vilken inredning, skyddande glasskiva, l 66 cm600
 855Snedklaffsekretär, ek, 17-1800-tal, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 112 cm-
 856Väggur, valnöt med intarsia, sk droppur, sekelskiftet 1900, h 68 cm200
 857Taklampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 858Grafik/arkivskåp, fur, 3-delat på sockel, tot 15 lådor, b 99 cm450
 859Spegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire, 1810-20-tal, romboid med dekor av palmetter, lös, skurren och förgylld örn, b 89 cm, smärre def7 500
 860Väggur, smide, barock, 16-1700-tal, urtavla med dekor i tenn samt graverad text Nu Är Tiden, senare fodral i bemålat trä, tot h 218 cm, pendel sakn2 000
 861Utdragssoffa, skuret och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-tal, dekor av bladstav mm, l 187 cm, renoverad1 600
 862Zetterqvist, Torbjörn, färgträsnitt, Transträck i kvällssol, sign o numr 19/25, synl pappersstorl 46 x 97 cm-
 863Malmsten, Carl för O H Sjögren, fåtöljer, 1 par, bok med lösa dynor, Visingsö-
 864Malmsten, Carl för OH Sjögren Tranås, soffa, ek med lösa dynor, Visingsö, l 200 cm-
 865Soffbord, bok, enl säljare specialbeställt hos Carl Malmsten, l 155 cm-
 866Malmsten, Carl för OH Sjögren Tranås, fåtölj, 'Häggbom', helstoppad röd ylleklädsel, design 19513 200
 867Malmsten, Carl för OH Sjögren Tranås, fåtölj, 'Häggbom', helstoppad brun ylleklädsel, design 19512 800
 868Fåtölj, skuren vanöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hlft, senare blommig klädsel500
 869Parti mynt, 18-1900-tal, hela världen100
 870Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj, björk med grå meleread ylleklädsel, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 871Parti slipat och gulbetsat glas, bl a karaff med silvermontage400
 872Aalto, Alvar för Iittala, skål, 'Savoy', klar glasmassa, etsad signatur, h 4 cm, obetydlig nagg100
 873Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av polykroma invälsningar, Rainbow, sign, h 8,5 cm100
 874Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av magnolia, h 22 cm150
 875Theskedar, 11 st, silver, stpl Gösta Wessfelt Malmö, tot vikt 125 gr200
 876Kaffeskedar, 6 st, thesked samt tårtspadar, 1 par, silver, genombruten dekor, stpl GAB Mema, tot vikt 85 gr150
 877Stort parti smycken och bijouterier, delvis silver300
 878Zandén, Helge, etsning, 'I Toscana' sign o dat 1926, 13 x 14 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse-
 879Okänd designer, 1900-talets mitt, bords/vägglampa, mässing med grönlackerad skärm, prov; Signe Haraldsons stiftelse350
 880Okänd designer, 1900-talets mitt, vägg/bordslampa, koppar, prov; Signe Haraldsons stiftelse400
 881Parti linne; handdukar, dukar mm100
 882Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt, sign, 46 x 38 cm-
 883Matta, old Täbriz (?), 195 x 135 cm400
 884Väggspegel, bronserat trä, 1900-talets 2 hälft, oval, h 60 cm-
 885Jönsson, Karl-Gustav, olja, Kustlandskap, sign o dat -75, 24 x 33 cm-
 886Okänd designer, matta, rölakan, 305 x 200 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse500
 887Matta, semiantik Teke, 585 x 150 cm600
 888Andersson, Arne, olja, man med hund i stad, sign, 29 x 29 cm600
 889Jönsson, Karl-Gustav, blandteknik med collage, stående kvinna, sign o dat 1968, synl mått 32 x 17 cm100
 890Salongsmöbel, 6 del, mahogny, empirestil, 1900-talets börja, soffa, 2 armstolar samt 3 stolar, soffa l 192 cm-
 891Zweigbergk, Bo von, blandteknik, skogsmotiv, sign o dat 31, 31 x 34 cm100
 892Taklampor, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, 5 ljusarmar, tot h 55 cm600
 893Hårdner, Ulf, olja, fartyg, sign, 41 x 33 cm300
 894Spatserkäpp, trä, metall och konstmassa, Coopers, England, 1900-talets 2 hälft, handskuren dekor av andhuvud, l 92 cm250
 895Fougstedt, Gösta, pastell, 'Uppställning med Bror Marklunds gipsdetalj för gjutjärnsräcket framför Karlskoga Stadsteater, sign o dat -55, 37 x 30 cm100
 896Okänd konstnär, 1900-talets mitt, gouache på offset, 5 st, eleganta damer mm, tryckt sign Floret(?)200
 897Boij, Gunnel, pastell, Gäss, sign o dat 1952, 50 x 33 cm-
 898Matta, semiantik Ersari, 185 x 110 cm200
 899Hjalmarsson, Alf, gouache, komposition, sign o dat 54, synl pappersmått 89 x 61 cm-
 900Andersson, Arne, gouache, personer i stadsmiljö, sign, 30 x 30 cm250
 901Rouault, Georges Dominique, färgetsning, Place du Tertre, sign o numr 1/60, 25 x 32 cm-
 902Persson, Ove, färglito, skolavslutning, sign o numr 244/360, 34 x 51 cm-
 903Relief, försilvrad koppar, 1800-tal, dekor efter Leonardo da' Vincis Nattvarden, 25 x 46 cm100
 904Ekman, Krister, olja, komposition, sign, synl storlek 29 x 20 cm (Krister E är bror till Gösta E)400
 905Lagerbielke, Erika för Orrefors, hängen, 7 st, glas, The Angel Collection mm, medf julgransprydnader Orrefors, originalförp300
 906Carlsson, Telma, olja, 'Mästarmöte', sign Telma, 55 x 47 cm-
 907Pall/laggad tunna, h 45 cm-
 908Okänd konstnär, olja, komposition i rött, oid sign, 36 x 46 cm-
 909Parti kaffekoppar med fat, porslin, landskapsblommor resp Rörstrand Blå Blom-
 910Okänd designer, 1980-90-tal, barstolar, 1 par, brännlackerat smide med textilklädd sits450
 911Stenshammar, Carl, reliefer, 3 st, bemålad konststen, Cleopatra, assyrisk präst resp Ramses, h 45 - 49 cm200
 912Okänd designer för Gangsö, matbord, körsbär () med 1 lackerad iläggsskiva, tot 202 x 105 cm-
 913Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, stplsign o numr Hc 14/40, 53 x 41 cm300
 914Stegpall, krom med vita plaststeg och -sits, h 60 cm300
 915Oldenburg, Acke, färglito, Chopin, sign, dat 1978 o numr 144/360, 52 x 67 cm150
 916Okänd designer, glas, 11 + 3 st, h 16 resp 19 cm-
 917Garcia, Wayne, färglitografi, 'L'engine - La perle', sign o numr 97/120, dat -75, ssynl pappersstlk 55 x 42 cm-
 918Takkrona, mässing, barockstil, 1800-talets slut, 6 ljusarmar, h 49 cm-
 919Högtalare, Mackie HD1521 Active PA Speaker (Single), 1600W, medf strömsladd600
 920Okänd designer för Isakssons, Habo, klädhängare med hatthyllor, 2 st, lackerad metall, l 168 cm-
 921Parti äldre diverse; 2 tennfat Tyskland 1700-tal (def, bordspingla, skål, Samson samt kaffeburk-
 922Böcker, Kalle Anka, eftertryckta årgångar, 9 bd600
 923Parti keramik och porslin; Gefle och Rörstrand, ngn missfärgn-
 924Ytterkrukor samt underfat, 5 + 5 st, bl a Uppsala Ekeby, ngn nagg-
 925Adamsson, Bo-Åke, färglito, Rickard Rydell, sign o numr 168/999, 49 x 59 cm150
 926Bord, ek, sekelskiftet 1900, svarvade ben med hjultrissor, l 156 cm-
 927Teutsch, Gunther, akvarell, landskap, sign o dat 74, 60 x 80 cm-
 928Taklampa, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 55 cm-
 929Norryd, Mats, färglitografier, 3 st, ur mappen Selma Lagerlöf, sign o numr, 38 x 28 cm-
 930Kreüger, Hallaryd, Toby, färglito, Sträckande svanar, sign o numr 127/350, 44 x 66 cm300
 931Friberg, Larz, olja, Rådjur i höstlandskap, sign o dat 1972, 41 x 81 cm100
 932Lindberg, Johan, självporträtt, sign, 90 x 65 cm-
 933Lustig, Nöfle, gouache (?), blomster, sign o dat 2004, 48 x 33 cm-
 934Teutsch, Günther, blandteknik, personer, sign o dat 77, synl pappersstlk 77 x 53 cm-
 935Gröning, Cecilia B, färglito, Casa dolce casa, sign o numr EA, 50 x 40 cm-
 936Gouache på siden, indopersiskt arbete, 1900-talets 1 hälft, 50 x 35 cm-
 937Persson, Ove, färglito, järnvägsstation, sign o numr EA, dat -78 35 x 49 cm, från mappen 'Återblick'-
 938Nilson, Severin, blandteknik, städdag, pastell på blyerts, sign, synl pappersstorlek 23 x 32 cm-
 939Olson, Axel, färgetsning, 'Sommarstrand', sign o numr HC, 36 x 52 cm-
 940Edenfalk, Bengt, akvarell, 'Fredrikslund', sign o dat 10, synl pappersstorlek 30 x 46 cm-
 941Edenfalk, Bengt, akvarell, skogsglänta, sign o dat 10, synl pappersstorlek 27 x 45 cm-
 942Hård, Lars, färglitografi, figurkomposition med pyramid, sig o numr 47/175, dat 79-
 943Larsson, Olle, olja, 'Risplantering Camargue', sign, 61 x 73 cm-
 944Lövin Lindholm, Iris, färglitografi, trädgårdsmotiv, sign o dat 156/360, 56 x 76 cm-
 945Trappstege, delvis lackerad metall, 1900-talets 2 hälft, slitage200
 946Parti grafik, 5 delar, bl a Sten Dunér100
 947Norryd, Mats, färglito, Den röda blomman (ur Tummelisa), sign, dat 76 o numr 221/300, 44 x 55 cm-
 948Bengtsson, Walter, färglitografier, 2 st, sign o numr 161/260, 42 x 59 cm, resp 103/260, 62 x 46 cm-
 949Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj med fotpall, böjträ med oxblodsfärgad läderklädsel-
 950Strid, Hardy, färgserigrafier, 3 st, kompositioner, samtl sign, varierande mått-
 951Matta, old persisk, 120 x 60 cm200
 952Matta, old/semiantik Persisk, 200 x 125 cm200
 953Matta, old Persisk, 105 x 75 cm150
 954Matta, old Hamadan, 135 x 75 cm150
 955Nolle, Christel Maria, skulptur, delvis patinerad brons, The first bronze III, sign, l 21 cm-
 956Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, förgylld brons och porslin, ant Frankrike, ny-Louis XVI, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, pinjekotte mm, h 34 cm700
 957Gustav VI Adolf, efter honom, ytterkrukor, 1 par, vitglaserat lergods, 'Sofiero-krukan', h 14 cm100
 9584 del vitopakt glas, 1900-talets början, 2 kakburkar med metallmontage samt vaser Baltiska Utställningen resp Trekonungamötet 1914400
 959Portfölj, brunt läder, 1900-talets mitt, l 41 cm-
 960Taklampa, mässing med primor, 1900-talets 2 hälft, dia 35 cm800
 961Käppar, 2 st, trä med silvermontage, 1900-talets 1 hälft, ägargravyr-
 962Bordslampor, 1 par, mässing och porslin, Italien, 1900-talets 2 hälft, polykrom bemålning av blommor, h inkl skärm 60 cm500
 963Takkrona, metall och glas, empirestil, ant frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av rosetter mm, h 60 cm, belysning saknas300
 964Parti frimärken, 1 flyttlåda hela världen1 200
 965Norrman, Lars, färglitografier, 2 st, sign100
 966Okänd konstnär, pastell, sittande kvinna, synl pappersstrorlek 59 x 41 cm-
 967Örn, Bo, färglito, kosmisk komposition, sign o numr 227/300, 41 x 52 cm-
 968Ralph, Kirke, offset, kända blickfång i Halmstad, framtagen inför Halmstads 700-års jubileum, 28 x 66 cm, bär dedikation800
 9693 del grafik, Hardy Strid, varierande storlekar-
 9703 del färglitografier; Roland Svensson, Hardy Strid samt Nils-Erik Nilsson, samtl sign100
 971Örn, Bo, färglito, kosmisk komposition, sign o numr 145/300, 52 x 41 cm-
 972Fogelquist, Jörgen, färglito, komposition, sign o numr 70/150, synl pappersstorlek 45 x 25 cm-
 973Holmquist, Verner, olja, häst i landskap, sig o dat -50, 61 x 91 cm600
 9743 del grafik; Thomas Frisk, Olle Agnell och Walter Bengtsson-
 975Viberg, Curt, olja, blomsterstilleben, sign, 70 x 50 cm200
 976Gerell, Greta, etsning, hästar, 24 x 36 cm-
 977Gröning, Cecilia B, färglito, Love me tender, sign o numr 12/150, 22 x 19 cm350
 9783 del grafik; Jan Lundgren, Hans Larsson och Åke Pettersson-Nåw, varierande storlekar-
 979Cassel, Öhnert, olja, kustlandskap, sign, 55 x 65 cm-
 980Collomb, Paul, olja, trägrenar, sign, 65 x 45 cm-
 981Hjertqvist, Ivar, olja, fjällandskap, sign, 46 x 55 cm-
 982Solglasögon i etui, Ray-Ban, pilotmodell, fotokromatiska250
 983Solglasögon i etui, Gucci, h 3,5 cm200
 984Solglasögon i etui, Gucci, h 4 cm200
 985Aabo, Jens, olja, skärgårdslandskap, sign o dat 44, 66x86 cm-
 9864 delar grafik, 3 st Thomas Frisk och 1 st Barbro Jönsson, varierande storlekar-
 987Brunius, Göran, etsning, Nattskärror, sign o numr 100/310, 49 x 32 cm-
 988Andrén, Bengt, olja, Hovs Hallar, sign, 33 x 41 cm200
 989Laurell, Isabella, färglito, sydländsk stadsbild, sign o numr 256/260, 44 x 53 cm-
 990Okänd konstnär, pastell, stilleben med hummer, otydl sign, synl 48 x 61 cm-
 991Gamlin, Yngve, litografi, Voltige, utf 1984 för Sörmons Ridklubb, sign, dat 84 o numr 71/1000, synl pappersstorl 70 x 49 cm200
 992Okänd rysk (?) konstnär, olja, komposition, sign kyriliskt F samt dat 1976, oval 57 x 90 cm100
 993Murivale, Vasile, olja, mansporträtt, sign o dat 1998, 49 x 33 cm-
 994Okänd konstnär, anatomisk teckning, häst, otydl sign o dat 07, pappersstorl 40 x 46 cm200
 995Woodland, David, färgserigrafi, dvärgpapegojor, Köpenhamn 1981, 70 x 100 cm-
 996Ljunggren, Reinhold, färglito, Trosa skärgård, Stensund, 1965, sign o numr 159/350, 35 x 44 cm200
 997Okänd rumänsk (?) konstnär, etsning/färgetsning, Spanska trappan, Rom, otydl sign, synl pappersstorl 59 x 40 cm-
 998Naur Petersen, Finn, färglito, komposition, sign, dat 88 o numr 290/600, synl pappersstorl 32 x 18 cm-
 999Andersson, Olof, olja, Halmstad Slott, sign 22 x 30 cm-
 1000Rex, Göte, olja, surrealistisk komposition, sign o dat 1954, 26 x 30 cm300