SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 28/4 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Smörduva, fajans, 1800-tal, polykrom dekor i starkeldsfärger, l 20 cm, nagg, spricka lagn800
 2Soldatring, silver och emalj, Estland, 1930-40-tal, sv importstpl1 200
 3Klackring, 18 k rödguld och onyx, otydl stpl Göteborg 1910, vikt 6,1 gr1 000
 4Parti silversmycken, -fickur mm300
 5Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, elefant, stplsign, h 6 cm-
 6Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, giraff, stplsign, h 10,5 cm-
 7Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, buffel, stplsign, h 4,5 cm-
 8Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, lejon, stplsign, h 4 cm-
 9Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, åsna, stplsign, h 6,5 cm-
 10Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, isbjörn, stplsign, h 4,5 cm-
 11Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, björn, stplsign, h 4,5 cm-
 12Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulptur/brevpress, nysilver, flodhäst, stplsign, h 4,5 cm-
 13Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten-
 14Braque, Georges, färgetsning, Le nid vert, utf 1950, sign o numr 52/300, 23 x 31 cm, litt: Vallier 10288 500
 15Chichorro, Mario, olja och lack, komposition, sign o dat 1969, 64 x 48 cm5 500
 16Strüwer, Ardy, olja, Summer Symphony Suddenly, sign Ibiza o dat 69, 30 x 40 cm2 600
 17Olson, Axel, olja, Parisrestaurant, sign, 22 x 34 cm3 600
 18Persson, Ragnar, olja, Majbål, sign, a tergo bet Nr 21, 34 x 42 cm4 000
 19Jacobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing, dekor av lameller, etikettmärkt Miljöljuskretsen, dia 40 cm2 400
 20Herrarmbandsur, 18 k rödguld med URA-länk i förgyllt silver, Tissot Seastar Seven2 200
 21Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med rödemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, stplsign, dia 25 cm450
 22Höglund, Erik för Novy Bor, skål, blå glasmassa, sign o dat 1989, dia 21 cm100
 23Okänd designer, 1960-70-tal, ring, akrylplast och metall, orange dekor-
 24Salo, Rita för Marimekko, armring, 3 ringar samt 3 par örhängen, bemålat trä, delvis sign, ngt slitage-
 25Jakobsson, Hans Agne, markaryd, taklampa, mässing med inre, vit glaskupa, dia 50 cm, mässingsklädd sladd500
 26Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing med textilskärm, modell G182, etikettsign, h 132 cm-
 27Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing med textilskärm, modell G182, etikettsign, h 132 cm-
 28Ring, Ragnar, olja, Den röda korallen, sign o dat 1969, 8 x 21 cm-
 29Frisk, Thomas, blandteknik och collage, komposition, sign o dat 1992, pappersstorl 17,5 x 28,5 cm300
 30Ängqvist, Olle, blandteknik, komposition med uniformerade män, sign o dat 30/8 1964, synl pappersstorl 45 x 38 cm100
 31Forster, olja, landskap, sign, 24 x 31 cm-
 32Agnell, Olle, olja, Eftermiddag, sign, 30 x 40 cm1 200
 33Thorén, Esaias, färglito, komposition, sign, dat 64 o numr 39/75, 32 x 39 cm350
 34Strid, Hardy, gouache, Utan titel, sign o dat 65, 63 x 45 cm100
 35Rösiö, Hilding, olja, Indiska vattenbärerskor, sign, 50 x 61 cm-
 36Rösiö, Hilding, olja, blomsterstilleben, sign, 29 x 27 cm-
 37Liljebladh, Birgitta, olja, mansporträtt, sign, 70 x 54 cm, a tergo utställningsetikett från Färg och Form2 200
 38Kittendorff, Adolf, blyerts med täckvitt, motiv från Bröndshöj med kyrkan i bakgrunden, sign o dat 9/7 96, synl pappersstorl 9 x 15,5 cm-
 39Frégout, Julie, née De Bréanski, olja, Rainy Day Cooklen (?), sign o dat 1887, 18 x 36 cm700
 40Okänd designer för Junghans, 1950-60-tal, väggklocka, glaserat flintgods, Ato-Mat, 19 x 24 cm300
 41Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med vandrare, 41 x 57 cm1 100
 42Johnson, Sidney Yates, olja, landsväg med fåraherde, sign o dat 1903, 46 x 75, ngn skad och retusch1 400
 43Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, rokokostil, 1900-talets 1 hälft100
 44Fåtöljer, 1 par, skuret och vitbetsat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, randig sidenklädsel, denna med slitage1 500
 45Bankett, skuret, vitlackerat och bronserat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, grå plyschklädsel, l 75 cm900
 46Fåtölj, sk Emmafåtölj, sekelskiftet 1900, modern klädsel i röd, mönstrad sammet800
 47Fåtöljer, 1 par, sk Emmafåtöljer, sekelskiftet 1900, modern klädsel i svart, mönstrad sammet3 200
 48Stolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokostil, 1900-talets mitt, sidenklädsel med dekor av bin200
 49Lamp/avlastningsbord, 2 st, mindre modell, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, l 39 cm500
 50Vattentunna, koppar med mässingsbeslag, 1800-talets mitt, inv förtent, h 42 cm1 100
 51Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstake, bronserad metall, sk Diskometall, modellnr 2136, h 18 cm300
 52Mendini, Allessandro för Alessi, korkskruvar, 2 st, krom och gul resp vinröd plast, Anna G, design 1994, h 25 cm350
 53Homeopatiskt hudperforeringsinstrument, svarvat trä med metallnålar, sk Baunscheidts Lebenswecker, 1800-talets 2 hälft, l 25 cm150
 54Handkvarn (?), mässing och smide, 17-1800-tal, tot h 14 cm300
 55Ljusstake, mässing, 1700-talets mitt, balusterformad ljuspipa på kvadratisk fotplatta, h 12 cm, senare låsskruv200
 56Mortel med pistill, mässing, 1700-tal, h 8,5 cm-
 57Champagnekylare, försilvrad mässing, Moët & Chandon, Argit, Frankrike, 1920-tal, h 19 cm1 600
 58Sollar, Akos, olja, surrealistisk komposition, sign, 65 x 54 cm250
 59Olson, Axel, blyerts, liggande akt, sign o dat 39, synl pappersstorlek 17 x 25 cm400
 60Olson, Axel, blyerts, sittande kvinna, sign o dat 41, synl pappersstorlek 17 x 25 cm400
 61Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med kvinna och båt, sign o numr EA, 76 x 55 cm250
 62Zwick, Lis, färglito, Hästens fågel, sign, dat 1995 o numr 26/330, pappersstorl 64 x 49 cm100
 63Linderholm, Gösta, färglito, Rulla in en boll och låt den rulla, sign o numr 94/225, pappersstorl 80 x 60 cm-
 64Lang, Marika, färglito, Brudvals, sign o numr EA, pappersstorl 51 x 38 cm100
 65Olson, Erik, färglito, 'I fiskens tecken, 54 x 42 cm100
 66Sollar, Akos, olja, självporträtt, sign o dat a tergo -72, 61x50cm-
 67Olson, Erik, litografi, Potatisplockerska, sign EA o dat -50, 34 x 22 cm-
 68Olson, Axel, färglito, surrealistisk komposition med huvud, sign o numr 90/280, 41 x 34 cm-
 69Sollar, Akos, pastell, arbetare, sign, synl pappersstorlek 60x44cm-
 70Sollar, Akos, litografi 'Spegelbild', sign o numr 78/200, dat -94, 53 x 40 cm-
 71Keris (kris), smide med trähandtag, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, l 40 cm, skaft med avslag150
 72Olson, Axel, färglito, hamnbild, sign o numr 135/150, 15 x 39 cm-
 73Nyberg, Dag E, olja, Abstrakt komposition, sign o dat 64, 29 x 29 cm100
 74Friis, Andreas, olja, parklandskap, sign o otydl dat, 32 x 21 cm-
 75Rosberg, Carlo, akvarell, Sydeuropeisk stadsbild, synl papperstorlek 46x59 cm100
 76Lalique, Marc, efter honom, skulptur, gjutet glas, Diane, designe 1949, sign Lalique France, etikettmärkt, h 12 cm, säljes till förmån för Amnesty800
 77Okänd designer för Kastrup-Holmegaard, golvlampfot, glas, Gulvflaske Udtryk, dekor i grönt överfång, etikettsign Pröve nr 34104, h 79 (!) cm500
 78Werner, Sidse för Holmegaard, tillskr, bordslampfot, glas, ant Christine Reollampe, dekor i vitt överfång, h 51 (!) cm1 100
 79Schyl, Jules, olja, motiv från Sirmione vid Gardasjön, Italien, sign, 58 x 74 cm, Schyl gjorde 1921 en studieresa till Italien6 000
 80Zorn, Anders, efter honom, etsning (?), skalenlig kopia efter Valsen från 1891, 21,5 x 14,5 cm (originalet 31,6 x 22,5 cm)100
 81Okänd designer för GAB, skålar på fot, 1 par, nysilver, Swedish Grace 1910-tal, kulhamrad dekor, dia 22,5 cm300
 82Körpiska, mässingsbeslaget trä och läder, 17-1800-tal, l 44 cm150
 83Venini, Paolo, skål, glas, sk Fazzoletto (Näsduksskål), dekor i vitt underfång, stplsign, h 6 cm-
 84Skål, nysilver med blå glasinsats, WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), 1900-talets början, dia 22 cm, försilvring sliten100
 85Bältespänne, silver, jugend/Swedish Grace, driven dekor av krönta kameleonter (!), stpl L J Sjödahl Kristianstad 1912, l 10,5 cm250
 86Sigillstamp, tenn och mässing, Swedish Grace 1910-tal, dekor av Diana och hjort, graverade initialer FN, h 8,5 cm300
 87Fäste, mässing, möjl för huggare M/1748 för infanteriet, l 14 cm400
 88Okänd designer, 1920-tal, figurin, porslin, art-déco, sittande kvinna med papegoja, delvis bemålad, oid sign, l 13 cm100
 89Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris, h 10 cm600
 90Pärm, bemålat trä och läder, Indo-persiskt arbete, 1900-tal, dekor av hästpolospel, l 30 cm-
 91Snusdosa, guldlackerad papier-maché (?) med silverdekor, lock med inkrustering av marmor samt infattad lackpanel med dekor av personer i hall, l 9,5 cm, slitage500
 92Cigarettetui, sterlingsilver, ant USA, 1900-talets 1 hälft, sv importstpl, l 9 cm, vikt 125 gr, inv ägargravyr-
 93Bok; Bergvall, Erik red, De olympiska spelen i Antwerpen 1920, Åhlén & Åkerlund, Stockholm 1920, klb, tvär folio, visst slitage-
 94Mortlar, 2 st, mässing, 1600-tal, h 6,5 resp 8,5 cm, pistiller sakn450
 95Mortel med pistill, mässing, 16-1700-tal, h 10 cm150
 96Mortel med pistill, mässing, 16-1700-tal, h 11 cm300
 97Mortel med pistill, mässing, 16-1700-tal, h 12 cm450
 98Mortel med pistill, mässing, 16-1700-tal, h 14,5 cm100
 99Mortlar med pistiller, 4 st, mässing, 17-1800-tal, h 7-11 cm300
 100Ljusstakar, 2 st, mässing, 17-1800-tal, h 11 - 17 cm200
 101Okänd fransk designer, brevkniv, brons, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av stiliserad blommor, sign F Claessens France, l 17,5 cm100
 102Brickor, 2 st samt coaster, flintgods med metallmontage, Villeroy & Boch, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vallmo mot grön fond, l 10 - 41 cm, coaster m sprickor400
 103Schröder-Sonnenstern, Emil Friedrich, färglitografi, surrealistisk komposition, sign EA o dat -65, 70 x 49 cm-
 104Valadié, Jean-Baptiste, färgetsning, kvinnostudie, sign m dedikation, synl pappersstorl 21 x 14 c,400
 105Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), 2 st, IT-musical resp Baker, sign o numr 113 resp 121/300, synl pappersstorl 45 x 32 cm100
 106Charoy, Bernard, färglito, sittande kvinna, sign o numr 168/175, synl pappersstorl 57 x 48 cm250
 107Olovsson, Gudmar, etning, sittande akt, sign EA, synl pappersstorl 25 x 17 cm400
 108Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 62 cm150
 109Friberg, Roj, färglito, komposition med personer runt bord, sign, dat -93 o numr 88/250, 13 x 17 cm150
 110Friberg, Roj, färglito, komposition med personer runt bord, sign, dat -93 o numr 79/250, 13 x 17 cm150
 111Moget, Piet, olja, kajplats - motiv från Galtabäcks Hamn, sign o dat 88, 50 x 61 cm1 900
 112Larsson, Lars Eje, färglito, interiör med kvinna, sign o numr 62/240, synl pappersstorl 42 x 30 cm300
 113Rives, Leida, serigrafi, komposition, sign o numr 137/200, synl pappersstorl 33 x 24 cm600
 114Nila, Lauri, olja med sten/glascollage, Sail, sign o dat 1958-59, 54 x 65 cm300
 115Lindblad, Pär, olja, modell, sign, 81 x 65 cm1 400
 116Olson, Axel, färglito, hamnbild, sign o numr 153/260, 38 x 46 cm300
 117Lindblad, Pär, färglito, kubistisk stadsbild, sign o numr 13/100, synl pappersstorl 40 x 52 cm-
 118Lindblad, Pär, olja, Figurer, sign, 38 x 47 cm1 100
 119Berntsson, Bertil, färgserigrafi, ansikte, sign, dat -55 o numr 95/100, synl pappersstorl 26 x 36 cm200
 120Nixon, Nils, färgserigrafi, komposition, sign, dat -51 o numr 54/115, synl pappersstorl 42 x 33 cm100
 121Norrman, Lars, färglito, tjurfäktningsscen, sign o numr 218/360, synl pappersstorl 50 x 64 cm100
 122Rehnqvist, Torsten, linoleumsnitt, djur i landskap, sign, dar 53 (?) o numr 112/300, synl pappersstorl 20 x 28 cm1 000
 123Erixson, Sven (X:et), färglito, Blomma och fjäril, sign o numr 139/300, 14 x 17,5 cm, Nyström nr 136-
 124Lindblad, Pär, olja, Ischia-Porte, sign o dat 55, 27 x 35 cm700
 125Lindblad, Pär, olja, Tunisiska arbetare, sign, 27 x 33 cm450
 126Lindblad, Pär, blandteknik, sittande modell, sign, synl pappersstorl 43 x 45 cm600
 127Bergman, Oskar, färglito, Södergata, sign o numr 87/260, 51 x 40 cm450
 128Lagerwall, Lotte, gouache, trägård med blommande fruktträd, sign o dat -63, synl pappersstorl 34 x 48 cm-
 129Chagall, Marc, färglito, Le fleuve vert, ed Maeght 1974, synl pappersstorl 27 x 56 cm, mittveck350
 130Frender, Helge, olja, stilleben med frukt och grönsaker, sign, 46 x 55 cm800
 131Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, sign EA, synl pappersstorl 73 x 52 cm400
 132Frender, Helge, olja, interiör med sittande akt, sign, 59 x 65 cm1 400
 133Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition, sign o num 12/140, synl pappersstorl 74 x 54 cm400
 134Blomqvist, Sune, olja, norrländskt landskap, sign, 32 x 43 cm-
 135Strüwer, Ardy, färglito, Apples for Cézanne, sign o numr 119/290, synl pappersstorl 29 x 39 cm300
 136Johansson, Nette, färgetsning, komposition, sign o numr 1/20, synl pappersstorl 37 x 28 cm-
 137Klinckowström, Harald, olja, Karlaplan, a tergo sign, 70,5 x 55,5 cm200
 138Andersson, Carl Erik, gouache, clown, sign, pappersstorl 51 x 35 cm100
 139Frender, Helge, olja, Gula soffan, sign, 50 x 61 cm800
 140Chagall, Marc, efter honom, litograferad plansch, Le cirque au clown jaune, utf för Borstahusens Konstförening, ed Mourlot 1967, (senare?) numr 446/1000, synl pappersstorl 68 x 52 cm-
 141Osswald, Hans, färglinoleumsnitt, komposition, sign, dat -54 o numr 86/115, synl pappersstorl 41 x 65 cm-
 142Okänd konstnär, gouache, personer vid olivpress, synl pappersstorl 75 x 52 cm250
 143Svensson, Roland, färglito, Salt Beach inaccessable, sign o numr39/310, synl pappersstorl 37 x 45 cm-
 144Svensson, Roland, färglito, Efter oväder, Gillöga Storskär, sign o numr 143/260, synl pappersstorl 22 x 66 cm, gulnad200
 145Erixson, Sven 'Xet' färglito, 'Lossning' (Nyström nr 121) sign o numr 162/200, 21,5 x 26,5 cm200
 146Erixson, Sven 'Xet' färglito, 'Vinter, Nytorget' (Nyström nr 89) sign o numr 176/260, 31,5 x 43 cm150
 147Börjesson, Rolf, olja, komposition, sign, 29 x 22 cm-
 148Olson, Axel, blyerts, trädstudie, sign Söndrum o dat 10/4 -44, synl pappersstorl 24 x 29 cm, gulnad-
 149Johansson, Ragnvald, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign o dat -88, l 35 cm-
 150Balandina, Ludmila, olja, blomsterstilleben, sign, 79 x 67 cm900
 151Rosengren, Jean, olja, landskap med Lomma kyrka i fonden, sign, 50 x 71 cm150
 152Adolfsson, Conny, olja, landskap med hus, sign o dat 1964, 20 x 40 cm350
 153Carendi, Kurt, olja, stående flicka med blombukett, sign, 41 x 33 cm100
 154Byström, Erik, olja, motiv från Drottningholm, sign o dat 43, 47 x 55 cm400
 155Petersson, Göran, olja, räv och morkulla, sign, 67 x 80 cm1 000
 156Käck, Thomas, akvarell/gouache, skärgårdsmotiv, sign o dat -91, synl pappersstorl 74 x 53 cm-
 157Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, hus i landskap, synl pappersstorl 34 x 50 cm-
 158Olson, Rob E, färglito, La Primavera, sign, dat -90 o numr 55/300, synl pappersstorl 58 x 45 cm-
 159Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers, sign o numr 127/300, synl pappersstorl 43 x 32 cm-
 160Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers, sign o numr 158/300, synl pappersstorl 41 x 56 cm200
 161Wiberg, Harald, blandteknik, tjädertupp, sign o dat 7 maj 1946, synl pappersstorl 17 x 21 cm350
 162Sollar, Akos, blandteknik, No trespassing, sign, synl papperstorl 72 x 102 cm-
 163Okänd konstnär, färglito, trollkonst, numr 238/300, blindstämpel från Lindströms Solna, synl pappersstorl 66 x 53 cm-
 164Okänd konstnär, akvarell, motiv från Toskana, otydl sign o dat 1991, synl pappersstorl 16 x 21 cm-
 165Agnell, Olle, emaljmålning, äldre par, sign, 70 x 60 cm600
 166Svensson G:son, Sven Göran, olja, komposition, sign, 65 x 45 cm-
 167Nessim, Susanne, färglito, komposition med dalmatin och tulpaner, sign HC 3/20, synl pappersstorl 54 x 52 cm200
 168Oppenheimer, Johnny, olja, månsken över sjön, sign o dat 71, 46 x 55 cm150
 169Örn, Bo, olja, komposition, sign, 54 x 65 cm100
 170Nordin, Lars, gicléetryck (?) med glitter, hundar, sign, synl pappaersstorl 52 x 77 cm700
 171Leander Engström, Kjell, akvarell, lapplandsmotiv, sign, synl pappersstorl 18 x 23 cm-
 172Schantz, Philip von, linoleumsnitt 'Till Monets ära' sign o dat -59, 28 x 35 cm, litt: avb Bjurström s 63 -
 173Bonniér, Olle, färglito, konkret komposition, sign, dat 58 o numr 80/115, 42 x 43 cm, marginalfläckar och -revor-
 174Olson, Erik, färglito, 'I fiskens tecken, sign, egenhändigt betitlad o dat -62, 54 x 42 cm-
 175Bagge, Inga, skulptur, patinerad brons, cire perdue, liggande ko, sign, gjutarstpl för JM Rosengren Limhamn, l 24 cm600
 176Wärff (Wolff), Ann för Kosta, fat/plakett, etsat och slipat glas, '3 sisters', sign o numr 78/30 (!), dia 30 cm-
 177Longby, Sam, olja, norskt fjordparti, sign, 50 x 75 cm-
 178Behrendt, Falko, färglito, '-K, Ktadt am Meer', sign, dat 2003 o numr HC 11/25, synl pappersstorl 48 x 35 cm100
 179Croné, Stina, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1980, 45 x 63 cm200
 180Holzapfel, Hans, olja, Vor der Schmiede, sign, 40 x 50 cm150
 181Pentassuglia, Fulvio, färglito, komposition med kvinna och fågel, sign o numr 5/250, synl pappersstorl 69 x 48 cm200
 182Okänd konstnär, färglitografier, 1 par, kvinnor i trädgård, oid sign, numr 271/295 resp 281/295, synl pappersstorl 17,5 x 12,5 cm-
 183Okänd rysk konstnärinna, skålfat, glaserad keramik, dekor av kvinna, sign Ei Semenova, l 32 cm500
 184Bakran, Eva, skulptur, stengods, tjurhuvud, sign, b 35 cm150
 185Zetterberg, Nils, färglito, Vitlöken från Rom, sign o dat 1980, synl pappersstorl 48 x 39 cm-
 186Bakran, Eva, skulptur, stengods, häst, sign, h 29 cm300
 187Boucher, Francois, efter honom, olja, vilande akt, sign N Vollier (möjl Nicolas V), 41 x 53 cm2 800
 188Hafström, Thomas, olja, lövfiguration, sign o dat 83, 46 x 38 cm100
 189Okänd konstnär, gouache, Kasan, sign CR o dat 1905, 21 x 32 cm-
 190Lempicka, Tamara de, kopia efter, olja, kvinna med kallor, 60 x 50 cm1 000
 191Onsberg, Ulf. färglito, golfbag, sign o numr 51/350, synl pappersstorl 72 x 57 cm-
 192Matskassy, Pál, olja, Våren, sign, 33 x 41 cm200
 193Preissler, Heinz för Alingsåskeramiks Emaljstudio, emalj, Morgon, sign, 35 x 55 cm-
 194Nordenborg, Bengt, färglito, Stråkrövaren, sign o numr 274/275, 50 x 35 cm100
 195Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk bänk, sign o numr 43/100, 20 x 25 cm600
 196Larsson, Hans, olja, komposition, sign o dat 65, 37 x 51 cm150
 197Jannsen, G, olja, motiv från Windsorskogen, sign o dat Stockholm 1873, 22 x 32 cm300
 198Eriksson, Ulf, olja, Sista vårvinterdagarna, sign, 27 x 35 cm-
 199Gröning, Cecilia B, färglito, La famiglia, sign o numr 1/150, synl pappersstorl 25 x 21 cm100
 200Thomas, Alain, färglito, Ara Hyacinthe, sign o numr 138/300, 41 x 41 cm300
 201Persson, Ragnar, 'RP', färglito, 'Frieriet', handkolorerad, sign o numr 80/200, 60 x 44 cm-
 202Wahlberg, Bertil, olja, barn, sign, 65 x 54 cm350
 203Bowedt, Carl, olja, Venedigmotiv, sign, 65 x 56 cm150
 204Boëthius, Lars, olja, hus i landskap, sign, 33 x 41 cm150
 205Högardh, Gösta, olja, badplats, sign o dat 1948, 37 x 46 cm350
 206Söderlund, Rolf, gouache, kvinnor i landskap, sign, synl pappersstorl 32 x 46 cm300
 207Nordin, Lars, gicléetryck (?), Greta Garbo, sign o numr 40/50, synl pappersstorl 51 x 39 cm600
 208Lundahl, Mats, färglito, komposition, sign o numr 15/45, synl pappersstorl 51 x 39 cm100
 209Olson, Knut, olja, Vinterafton, Karlstad, sign, 36 x 45 cm300
 210Varley, Mary, olja, kvinnor vid hav, sign, 50 x 81 cm900
 211Okänd konstnär, olja, Rochford Castle, a tergo otydl sign o dat 1964, 45 x 73 cm-
 212Qvarsebo, Mikael, färglito, renässanskvinna, sign EA 14/20, synl pappersstorl 64 x 47 cm100
 213 Lustü, Nöfle, gouache, varg, sign o dat 2006, 31 x 47 cm-
 214Bolin, Gustave, färglito, komposition, sign, dat 89 o numr 22/150, 45 x 53 cm-
 215Gonzales, Pilar, olja, Budskapet, sign o dat 82, 10 x 15 cm-
 216Trollberg, Kerstin, blandteknik, komposition med häst, sign, synl pappersstorl 25 x 33 cm-
 217Qvarsebo, Mikael, olja, Nocturn, sign o dat 79, 33 x 41 cm-
 218Angéll, Pierre, olja, Det framträder som själv en upplåtenhet av värld, sign o dat 21014, 90 x 71 cm400
 219Okänd konstnär, pastell, 'L'arrivée de Belzebut', fritt från Mästaren och Margarita, otydl sign o dat 1988, 70 x 49 cm350
 220Gonzales, Pilar, akvarell, Mot ljuset, sign o dat -85, 45 x 34 cm-
 221Zwick, Lis, färgserigrafi, Aura II, sign EA 6/51 o dat 88, 36 x 46 cm300
 222Lindqvist, Carl, akvarell, Saltsjön med Waldemarsuddes kvarn, sign o dat 1899, 36 x 58 cm-
 223Schlyter, Ulf ('Ulven'), blandteknik, sign o dat 88, 38 x 50 cm300
 224Lindskog, Håkan, akvarell, Ankomsten, sign o dat 1984, 31 x 47 cm450
 225Qvarsebo, Michael, blandteknik, komposition med ansikte, sign, 32 x 40 cm-
 226Eriksson, Ulf, olja, dagar utan slut, sign, 33 x 41 cm-
 227Alvar, Suñol, färglito, komposition, sign, 20 x 29 cm-
 228Hillfon, Maria, komposition med tistel, sign o numr 34/250, synl pappersstorl 29 x 23 cm-
 229Gonzales, Pilar, olja, surrealistiskt landskap, sign, 43 x 38 cm1 400
 230Hardaga, Tarik, blandteknik, docka på balkong, sign, 32 x 35 cm800
 231Eriksson, Ulf, olja, Vadstället, sign, 42 x 50 cm-
 232Wørts, Erik för Snedkermester Henrik Wørts, sideboard, teak med palisanderintarsia, front med 2 jalusidörrar och 5 lådor, design 1959, brännstpl, l 215 cm13 000
 233Wørts, Erik för Snedkermester Henrik Wørts, matbord med 4 fanerade iläggsskivor, teak, design 1961, tot 340 x 102 cm, etikettsign10 000
 234Kirkegaard, Erik för Snedkermester Gustav Bertelsen, stolar, 8 st, teak med svart läderklädsel, 1950-60-tal, skador och lagningar10 000
 235Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun skinnklädsel, Karin, design 19697 000
 236Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun skinnklädsel, Karin, design 1969, 1 armlän med reva4 200
 237Wørts, Erik för Snedkermester Henrik Wørts, tillskr, soffbord, teak, 1950-60-tal, l 140 cm1 900
 238Olson, Torsten tillskr, olja, Slipern HSS -motiv från Halmstad hamn, sign Torsten, 27 x 41 cm-
 239Okänd dansk designer, fåtöljer, 1 par, teak med grön ylleklädsel1 800
 240Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, kvinna med harpa, sign CG Lj-m, 55 x 44 cm-
 241Hallberg, Lars, akryl, Variabel VI, sign, dat 2002, 71 x 56 cm-
 242Örn, Bo, färglito, kosmisk komposition, sign o numr Ea, 41 x 33 cm-
 243Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign o numr 42/300, 65 x 26 cm-
 244Hardaga, Tarik, färgserigrafi, komposition med grekisk skulptur sign o numr 69/199, pappersstorlek 46 x 35 cm350
 245Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 93 cm-
 246Frisk, Thomas, olja, Vid vattenlinjen, sign, 43 x 52 cm450
 247Persson, Ove, olja, näten torkas, sign, 44 x 78 cm350
 248Persson, Ove, olja, akvariefiskar, sign, 25 x 52 cm250
 249Huss Wallin, Mona, färglito, Blommor på äng, sign o numr 278/460, dat -82, 60 x 44 cm800
 250Lang, Marika, färglito, Brudvals, sign o numr EA, pappersstorl 51 x 38 cm350
 251Moody, John S, blandteknik, träd, sign, 26 x 40 cm100
 252Werner, Sidse för Holmegaard, bordslampa, glas och mässing, Baroque, design 1977, dekor i oxblodsfärgat överfång, etikettsign, h 43,5 cm100
 253Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Parismålare, sign o numr 37/140, 58 x 45 cm200
 254Werner, Sidse för Holmegaard, taklampa, eloxerad aluminium, Country-Line, design 1976, dia 46 cm150
 255Persson, Ove, olja, Träd med löv, sign o dat -97, 71 x 34 cm-
 256Nautiluspokal, silver, barockstil, Tyskland, 1900-tal, dekor av delfiner, snäckskal mm, h 27 cm, vikt 410 gr7 000
 257Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, slipade dekor av kvinna och duva, sign, h 24 cm150
 258Kaminur, brännförgylld brons, högklassigt Parisarbete i empire, 1800-talets början, dekor av kvinna med harpa, urtavla sign Kinable (Dieudonné K 1764-1832) Palais Royal no 131, h 44 cm, nyckelhålsurtag med smärre emaljdef10 000
 259Wikström, Sture, olja, komposition, sign, 28 x 28 cm600
 260Miotte, Jean, färglito, komposition, sign o numr 61/85, pappersstorl 64 x 48 cm-
 261Gavardie, Jean de, färglito, basfiol, sign, 16 x 11 cm-
 262Johansson, Nils, olja, Strandfynd, sign o dat 1956, 30 x 60 cm250
 263Lanje Lundquist, Signe, olja, Kaveldun, sign, 70 x 43 cm700
 264Rohde, Johan för Georg Jensen, pastejkniv, silver, modell Dronning, stpl Köpenhamn 1923, l 19 cm, initialer MN250
 265Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Aino och Sara, sign o numr 31/190, 39 x 32 cm200
 266Hafström, Thomas, olja, Rosor, sign o dat 77, 71 x 51 cm100
 267 Lustü, Nöfle, olja, sfinx, sign o dat 1976, 51 x 64 cm-
 268Qvarsebo, Michael, olja, komposition med trollslända, sign o dat 74, 70 x 20 cm800
 269Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, dovhjortar i landskap, sign APR o dat 1894, 25 x 35 cm-
 270Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Möte med Mona Lisa, sign o numr 36/190, 81 X 53 cm250
 271Hulthén, Lilly, olja, kustparti, möjl från Tågaborg i Helsingborg, sign o dat 1911, 24 x 25 cm1 000
 272Eriksson, Ulf, olja, Vårtid - vårfeber, sign, 38 x 52 cm-
 273Eriksson, Ulf, olja, Höstvindens budskap, sign, 30 x 35 cm-
 274Landuyt, Octave, färgetsning, hästar, sign, 30 x 44 cm500
 275Okänd konstnär, färglito, hästar, otydl sign o numr 158/200, 48 x 62 cm250
 276Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Gröne greven, ur Alf Hambes Värld, sign o numr 122/290, 33 x 45 cm150
 277Qvarsebo, Michael, färglito, kvinna, sign o numr 102/160, 36 x 44 cm400
 278Qvarsebo, Michael, färglito, Mickan, sign o numr 18/50, 39 x 26 cm150
 279Qvarsebo, Mikael, offset, katt, tryckt sign o dat 1992-93, synl mått 51 x 43 cm700
 280Palme, Carl, färgträsnitt, Positano, tryckt sign, a tergo sign o dat -52, synl mått 25 x 25 cm500
 281Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition, sign o numr 46/225, 42 x 29 cm, medf försättsblad med dikt100
 282Ragoutsked, silver, Louis XVI-stil, stpl Köpenhamn 1909, l 29 cm, vikt 80 gr500
 283Schwartenburg, C F, olja, fjäril på tulpaner, sign o dat 1860, 22 x 17 cm700
 284Taipalenmääki, Jussi, färglito, Blå mur, sign o numr 64/190, 26 x 33 cm100
 285Parti silverbestick, Gammaldansk modell (Dobbeltriflet); 12 kakgafflar, 3 gräddslevar samt såsslev, olika mästare, tot vikt 395 gr, initialer MN900
 286Taipalenmääki, Jussi, färglito, Äppelskörd, sign o numr 100/285, 23 x 32 cm 200
 287Kellermann, Gudrun, olja, Kattfamilj, sign o dat 2010, 30 x 30 cm100
 288Parti silverbestick, Danmark 18-1900-tal, tot vikt exkl knivar 780 gr-
 289Okänd designer för firma Munksgaard, Fåborg, matbesticksuppsättning, 89 del, silver, 12 vardera av matgafflar, -knivar och skedar, dessert- och theskedar samt dessertgafflar, 8 + 2 dessertknivar samt 7 andra bestick, vikt exkl knivar 2840 gr, stpl 19544 800
 290Okänd designer för Frigast, theskedar, 7 st, förgyllt sterlingsilver, polykrom emaljdekor, i originaletui, tot vikt 65 gr400
 291Okänd designer för David Andersen, Norge, ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, h 10,5 cm, fyllda700
 292Laine, Karl för Sten & Laine, Åbo, ring, delvis patinerad brons-
 293Armring, 14 k rödguld med blå stenar, ant Danmark, 1900-talets 1 hälft, vikt 12 gr1 700
 294Armlänk, 18 k rödguld, sv stpl 1918, vikt 3,7 gr, lås def800
 295Fotogömma, 18 k rödguld, oval, utl stpl, h 3 cm, vikt 7,8 gr, ring def1 500
 296Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Omega, tot vikt 29,5 gr5 500
 297Ringar, 3 st varav 1 m vita stenar samt hänge med kamé, samtl 18 k rödguld, tot vikt 8,7 gr1 600
 298Johansen, Arne, egen verkstad, Roskilde, brosch, sterlingsilver med pärlemor, stpl 1954-76, l 5 cm-
 299Ringar med rosenslipade diamanter, 2 st samt brosch med sötvattenspärlor, samtl 14 k rödguld, tot vikt 5,2 gr, 1 pärla sakn800
 300Okänd dansk designer, brosch, 14 k rödguld, dekor av växtlighet, otydl stpl, l 3 cm, vikt 5,2 gr1 000
 301Skulptur, sk Blolo Bla, Baulé, 1900-talets mitt, dekor av pärlor och textil, h 54 cm4 400
 302Pecsenke, Joseph, tuschteckning, komposition, sign o dat 1981, pappersstorl 66 x 102 cm-
 303Pecsenke, Joseph, etsningar, 3 st, teaterscener, ur serien Commedia Dell'Arte, sign AP o dat 1982, synl pappersstorl 44 x 53 resp 49 x 62 cm-
 304Andréasson, Kurt, olja, Sofiavägen med Hallandsgården t v 1925, sign o dat 1984, 24 x 40 cm150
 305Blompall, bok och mässing med kakelklädd skiva, 1950-60-tal, h 16 cm1 100
 306Okänd designer, 1950-tal, kryddhylla, teak, 2 hyllplan, h 51 cm100
 307Köksvåg, Nilsjohan, Väggvågen King Arthur, modellnr C2882, i originalförp150
 308Okänd designer, 1950-60-tal, skoställ, lackerad metalltråd, l 62 cm100
 309Svärd i balja, smide, läder mässing, Malinke (Mandingo), ant Guinea, 1900-talets 1 hälft, tot l 96 cm, skador-
 310Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet och sandblästrat glas, Mazzai - ur serien Masq, sign o etikettsign, h 13,5 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem300
 311Okänd designer för Hoselton, Colborne, Ontario, Kanada, skulpturer, 2 st, aluminium, svanar, sign, h 14 resp 12 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem200
 312Lockurna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 14 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem400
 313Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, glas, Scribble, dekor av vita linjer mot orange fond, sign o etikettsign, h 29 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem450
 314Champagnekylare till 4 flaskor, krom, ant Kina, modern tillv, Château Cos d'Estournel, l 31 cm1 500
 315Tvättbalja, koppar, sekelskiftet 1900, dia 63 cm600
 316Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, 'Calmare Nyckel', h 175, b 117 cm-
 317Sidenbroderi, Kina, sekelskiftet 1900, dekor av drakar mm, 22 x 59 cm100
 318Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign o numr 65/260, synl pappersstorl 38 x 56 cm-
 319Zwick, Liz, färglito, komposition, sign, dat 1986 o numr 69/400, synl pappersstorl 33 x 39 cm100
 320Gonzales, Pilar, akvarell, Mitt gömda jag, sign, 33 x 23 cm100
 321Rökelsekar, brons, Kina, Qing, 1800-tal, dekor av Fo-hundar, dia 36 cm1 100
 322Målstop, tenn, Tyskland, 1700-tal, h 17 cm600
 323Hedelin, Rita Lillemor, olja, Midsommarnatt i Småland, sign o dat 1985, 46 x 55 cm-
 324Novi, Cajus (eg C Petersen), akvarell, Ponte Vecchio, Florens, sign o dat 1932, 47 x 32 cm-
 325Ajkunic, Smail, färglito, stadsbild, sign o numr 244/250, synl pappersstorl 45 x 41 cm100
 326Corneille (Van Beverloo, Cornelis) färgserigrafi, kvinna, katt och fågel, sign, dat 85 o numr 88/125, synl pappersstorl 33 x 40 cm800
 327Grandin, Svän, olja, skördearbete, sign, 54 x 69 cm300
 328Görg, Jürgen, färglito, Zwei um Zwei, sign, dat 85 o numr 126/333, 64 x 50 cm-
 329Zweigbergk, Jan von, olja, tiger, sign, 30 x 40 cm-
 330Zweigbergk, Jan von, olja, Skottorps Slott, sign, 54 x 105 cm400
 331Qvarsebo, Mikael, olja, Höstvision, sign o dat 2005, 105 x 75 cm2 800
 332Linderholm, Lena, färglito, Landskapskomposition, sign o numr 112/225, 53 x 42 cm350
 333Olson, Axel, färglito, Trappan (vid Seine), sign med dedikation o dat - 68, 42 x 39 cm300
 334Unger, Henry, färgetsning, komposition med träd, sign o numr 127/180, blindstämpel från Il Cigno Stamperia d'Arte, 57 x 45 cm-
 335Norryd, Mats, gouache, motiv från Tusen och en natt, Sindbad Sjöfararens 1 resa, sign o dat 74, 68 x 90 cm-
 336Strüwer, Ardy, färglito, Chazara Briseisdrake, sign, dat 68 o numr 16/100, synl pappersstorl 58 x 43 cm350
 337Champagnekylare till 2 flaskor, krom, ant Kina, modern tillv, Château Cos d'Estournel, l 34 cm1 400
 338Nash, Jörgen, färglito, Etablissemangets skrattande åsna, sign, dat 1979 o numr 86/175, pappersstorl 61 x 45 cm250
 339Norrman, Lars, färglito, bretagnsk hamnscen, sign o numr 216/310, synl pappersstorl 31 x 55 cm100
 340Wollin, Anders, färglito, komposition med personer, sign o numr 83/250, synl pappersstorl 42 x 29 cm-
 341Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtölj, Samsas, randig ylleklädsel-
 342Svefors, Brita, matta, rölakan, Opal, sign, 230 x 135 cm, fläckar, fransar med skador150
 343Folcker, Göran, färglito, seglats, sign, dat 70 o numr 56/100, 58 x 72 cm-
 344Norryd, Mats, gouache, motiv från Gösta Berlings saga, sign, 68 x 58 cm-
 345Laitinen, Ari, akvarell, kustparti, sign, 53 x 73 cm-
 346Ravn, Lars, färgserigrafi, komposition med kvinna, sign, dat 90 o numr 53/300, 90 x 61 cm-
 347Carcan, René, färgetsning, La reveil, sign o numr 99/99, 59 x 49 cm-
 348Strinning, Nils, soff/telefonbord, teak och vitlackerad metall, String, l 63 cm300
 349Vägghylla, teak och vitlackerad metall, Stringliknande modell, 3 hyllplan, b 80 cm350
 350Linderholm, Lena, färglito, Blomsterkomposition med kanna, sign o numr 1132/1750, 73 x 55 cm600
 351Böckman, Bengt, färglito, galopptävling, sign o numr 84/199, 83 x 59 cm600
 352Notini, Harald för Böhlmarks, tillskr, bordslampa, mässing och bok, h 50 cm2 200
 353Huss-Wallin, Mona, färglito, komposition med fönster, sign, dat 1979 o numr 335/460, 65 x 50 cm350
 354Golvlampa, ek, AB Nybro Fabrikerna, 1950-tal, h inkl skärm 140 cm800
 355Okänd dansk designer för Hemi, golvlampa, aluminium, Klot 1, h 130 cm100
 356Okänd designer, 1960-tal, satsbord, 3 del, ek, b 55 cm500
 357Högardh, Gösta, akvarell, Kraftverket, Johansfors, sign o dat 43, 40 x 30 cm-
 358Champagnekylare, krom, ant Kina, modern tillv, Louis Roederer, h 24 cm700
 359Champagnekylare, krom, ant Kina, modern tillv, Louis Roederer, h 24 cm700
 360Örn, Bo, färglito, kosmisk komposition, sign o numr 227/250, 53 x 40 cm-
 361Okänd designer, 1970-tal, telefonbänk, ek, 3 lådor, l 90 cm500
 362Ring, Ragnar, pastell, Till våren, sign o dat 59, 25 x 18 cm100
 363Gonzales, Pilar, akvarell, Förflutna, sign, 22 x 33 cm-
 364Okänd designer för Erik Gustafssons Möbelfabrik, Brittatorp, serveringsvagn, teak, 1950-60-tal, etikettsign, l 70 cm800
 365Fogelquist, Jörgen, färglito, komposition, sign o numr 70/275, 48 x 34 cm-
 366Forseth, Einar, akvarell, Riksgränsen, Lappland, sign o dat 1941-43, 31 x 44 cm100
 367Patronkök, mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, l 11 cm-
 368Waldur, Anders, olja, Benmöllan, Hulebäcksryd (Hulebäckseröd), sign o dat 3/7 1905, 72 x 57 cm700
 369Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, mässing, tulpanformad glaskupa med etsad dekor, h 170 cm, kupa m spricka-
 370Friis, Richard, olja, landskap, sign, 65 x 75 cm300
 371Boëthius, Lars, olja, kust, sign, 46 x 55 cm100
 372Grafström, Gustaf, olja, Den gamla fästningsruinen, sign, 61 x 40 cm-
 373Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord med klaff och skjutbar skiva, teak, l 140 + 30 cm-
 374Wärff, Göran för Kosta Royal Art Colection, vas, frostat glas, dekor i gult och rött underfång, sign, h 14 cm250
 375Coudert, Angèle, olja, stilleben, sign, 82 x 66 cm800
 376Okänd designer för Elme, 1960-tal, skål, glas, dekor av luftbubblor och invälsade färgfält, etikettsign, h 15 cm-
 377Blomqvist, Jan, skulptur, trä, dekor av hand och äpple, sign JB o dat 98, l 20 cm, medf kvitto-
 378Ytterfoder, majolika, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, märkt CN Halle, h 16 cm, spricka i botten-
 379Skulptur, patinerad konstmassa (gips?) på svart marmorsockel, Afrodite, modell efter antiken, h 31 cm200
 380Ehrenreich, Hans Gustav, mobil, orange plast, Birdie, ur serien Hoptimis från 1968, sign samt etikett från Den Permanente, l 12,5 cm100
 381Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition, sign o numr 36/140, synl pappersstorl 33 x 26 cm-
 382Svensson, Gunnar, olja, Cirkustältet, sign, a tergo etikett, 37 x 59 cm300
 383Reuther, Wolf, färglito, corrida, sign, dat 60 o numr 62/140, synl pappersstorl 38 x 47 cm-
 384Lindström, Sven Otto, pastell, fiskare bärgar fångsten, sign, synl pappersstorl 52 x 63 cm-
 385Rodo Boulanger, Graciela, efter henne, poster, litograferad, utf till Wash Art 1979, synl pappersstorl 82 x 51 cm100
 386Lorentzon, Waldemar, olja, En dag på landet, sign o dat 1974, 17 x 60 cm15 000
 387Mörner, Stellan, akvarell med frottage, Watercolor II, sign o dat 1963, pappersstorl 34 x 67 cm, utst 1965-67 på Smithsonian Institute i Washington, a tergo text samt etikett från Svenska Institutet500
 388Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren, sign provtryck, 43 x 54 cm200
 389Lorentzon, Waldemar, färglito, Poem om hösten, sign, 42 x 52 cm350
 390Ålund, Ulf, olja, dockmakerskan, sign, 73 x 60 cm-
 391Björklund, Ralph, olja, Dimman lättar, sign o dat 82, 33 x 42 cm-
 392Nordbäck, Tomas, färglito, komposition, sign o numr 6/200, synl pappersstorl 44 x 37 cm100
 393Cakestand, krom, ant Kina, modern tillv, 5 nivåer, h 80 cm1 300
 394Cakestand, krom, ant Kina, modern tillv, 5 nivåer, h 80 cm1 100
 395Modellbilar, 2 st, 1 Buick 1952 Police car, Japan, 1950-tal, 1 Corgi Buick Regal, 1970-tal, l 15 - 18 cm400
 396Okänd konstnär, vas, rakubränt stengods, oid stplsign, h 35 cm-
 397Parti miniatyrer, sten- och lergods, bl a John Andersson och Ove Rasmussen300
 398Lindstrand, Vicke för Kosta, miniatyrskål, glas, hjärtformad med dekor i rosa underfång, sign o numr 1481 (1958-59), l 8,5 cm150
 399Rehnqvist, Bonnie för Törngrens, vas, glaserat lergods, dekor av afrikansk fiskare, sign, h 27 cm-
 400Höglund, Erik för Boda, skål, blå glasmassa, dekor av luftbubblor, sign, h 17 cm200
 401Olson, Erik, färglito, Vandraren finner en källa, sign, dat 76 o numr 148/260, 35 x 50 cm250
 402Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och fisk, sign, dat -72 o numr 79/300, 42 x 50 cm250
 403Olson, Axel, färglito, hamnbild, sign o numr 120/260, 38 x 46 cm300
 404Olson, Erik, färglito, 'Valdemosa', sign, dat 1974 o numr HC 1/30, 34 x 47 cm300
 405Thorén, Esaias, färglito, Surrealistisk komposition med snäcka, sign, dat 1980 o numr 50/280, 40 x 30 cm250
 406Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn, sign o numr 100/260, 26 x 55 cm600
 407Olson, Axel, färglito, komposition med blåmussla, sign provtryck, 19 x 24 cm450
 408Dykarhjälm, koppar och mässing, ant Kina, modern tillv, Anchor Engineering, h 45 cm1 000
 409Fagerström, Hans, olja, Vinterstrand, sign o dat 1973, 10 x 29 cm450
 410Persson, Ove, akvarell, Landskrona hamn, sign, synl pappersstorlek 33 x 45 cm100
 411Press för spelkort, mahogny, 1800-talets mitt el 2 hälft, l 17 cm, spricka350
 412Modellbil, lackerad plåt, Tekno, Danmark, 1900-talets mitt, brandbil, l 18 cm600
 413Ny, Pontus för By Rydéns, bordslampa, krom och bronserad metall, Diagram, design 2014, böjlig ljusarm100
 414Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign o numr 62/300, 65 x 26 cm-
 415Vas, nysilver, Christofle, Paris, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm100
 416Okänd designer för Thorn Järnkonst, taklampa, vitlackerad metall, dia 55 cm100
 417Damarmbandsur, Skagen Gitte SKW2142, dia 38 mm-
 418Remmare, 7 st, glas, klar cuppa på grön fot, etsad dekor, h 14 cm500
 419Skulpturer, 1 par, gjutjärn, ant Kina, modern tillv, stående hundar, h 26 cm500
 420Strid, Hardy, färgserigrafier, 4 st, kompositioner, samtl sign, dat o numr150
 421Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, sittande isbjörn, modellnr 2217, polykrom underglasyrdekor, l 11 cm450
 422Norrman, Lars, färglitografier, 4 st, Charlie Rivel med gitarr och stol, samtl sign o numr 163/310, synl pappersstorl 21 x 24 cm100
 423Höglund, Erik för Boda, vas samt skål, brun glasmassa, dekor av luftbubblor, sign, h 13 resp 24 cm-
 424Le Guellaff, Loïc, olja, Port Breton, sign, 50 x 100 cm350
 425Qvarsebo, Mikael, olja, Visionär katt, sign o dat 2006, 28 x 37 cm1 400
 426Headrest, skuret och bonat trä, Luba, Kongo, 1900-talets 2 hälft, l 17 cm300
 427Skulptur, skuret och bonat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 47 cm350
 428Ring, 18 k rödguld med 1 facettslipad safir samt 6 + 6 facettslipade diamanter om tot cirka 0,75 ct, stpl Ivan Omelius Malmö 1966, vikt 11 gr4 800
 429Halskrage, förgyllt sterlingsilver, stpl Andreas Mikkelsen Köpenhamn 1970-78500
 430Collier, delvis barocka pärlor och rund lapis lazuli, ant Frankrike 1950-60-tal, l 100 cm1 000
 431Collier, sk choker, 4-radigt, odlade, delvis rosatonade pärlor med silverlås, l 35 cm, medf dito armband, l 18 cm500
 432Ikonen, Hannu för Valu-Koru, Rusko, Finland, hänge med kedja samt ring, patinerad brons, dekor av renlav, hänge h 7 cm100
 433Kikare på stativ, krom och svärtat trä, ant Kina, modern tillv, justerbar höjd600
 434Okänd designer för Aneta, bordslampor, 1 par, mässing modell 11843, h inkl skärmhållare 60 cm, ngt anlupna200
 435Okänd designer 1960-tal, skrivbordslampa, grålackerad metall, mässing och teak, böjlig ljusarm100
 436Stop, tenn, rakt koniskt, lock med porträttmedaljong föreställande Oskar I, stpl Carl Petter Eckerström Västerås 1851, h 20 cm250
 437Okänd fransk designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, pressglas och mässing, h 34 cm-
 438Korrespondensarkiv (?), grön maroquin, J C Vickery, London, 1900-talets 1 hälft, b 24 cm, smärre def-
 439Okänd designer för Belid, taklampa, rödlackerad metall, modell T1214, dia 45 cm300
 440Villners, Arne, tusch och akvarell, komposition, sign, synl storlek 24 x 9 cm-
 441Väggur, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900, h 71 cm-
 4424 del porslin och keramik; lockurnor Kina, vas Rörstrand samt vas lergods, h 14-19 cm-
 443Törning, Erik, olja, Porträtt, sign, 40 x 50 cm-
 444Klinikpall, krom, justerbar höjd600
 445Soffbord, bonad hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, l 148 cm-
 446Okänd designer, 1950-tal, väggspegel, alm, 3-flyglad, h 71 cm450
 447Matta, old Kirman (?), 225 x 125 cm300
 448Fritzdorf, Hans, olja, kustparti, sign, 87 x 66 cm-
 449Stort parti fotografier mm, 1900-talets mitt600
 450Gram-Hanssen, Erik, collage, 2 st, Amsterdam I resp Holland I, sign o dat 4 resp 5 dec 1975, pappersstorl 32 x 22 cm-
 451Alvar, Suñol, färglito, stilleben, sign o numr 140/150, 71 x 53 cm-
 452Barkstedt, Elis, olja, domherrar, sign, 50 x 70 cm100
 453Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, kvinnlig ormtjusare, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1299, h 21 cm, lagn700
 454Hylsbajonett M/1860-
 455Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Kejsarens nya kläder, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1288, h 20 cm, smärre nagg500
 456Fickur, förgylld metall, Aero Watch Neuchâtel samt damarmbandsur, vitmetall med stenar, AD100
 457Ebeler, Heller, olja, Varberg, sign o dat 83, 60 x 50 cm100
 458Stort parti, delvis äldre, mynt300
 459Skulpturer, 1 par, gjutjärn, ant Kina, modern tillv, Venus födelse, h 44 cm350
 460Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad-
 461Wärnå, Axel, 1960-tal, taklampa, förgylld aluminium och grönt glas, dia 33 cm-
 462Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, skogsparti, otydl sign .. Ström, 4 x 62 cm, duklagn-
 463Björkqvist, Nils olja, Drillsnäppor vid boet, sign, 55 x 75 cm-
 464Zweigbergk, Jan von, olja, tigrar, sign, 80 x 100 cm-
 465Qvarsebo, Mikael, olja, Nocturn, sign, 50x39,5 cm-
 466Berg, Sven Bertil, färglito, kvinna med mästare, sign o numr 37/200, dat 73, 36 x 49 cm-
 467Gauffin, Elisabeth, akvarell, Fiskare, dat 1994, 67 x 22 cm-
 468Huss Wallin, Mona, färglito, surrealistiskt landskap, sign o numr 161/150, 33 x 22 cm200
 469Matta, semiantik persisk, 185 x 130 cm400
 470Bergquist, Karl Hjalmar, akvarell, Hamnen i Savona, sign, 46 x 66 cm, prov: inköpt av konstnären 1930, därefter i arv-
 471Okänd italiensk konstnär, 1900-talets 2 hälft, gouache, motiv från Grotta Azurra på Capri, synl storl 21 x 29 cm-
 472Okänd designer, 1960-70-tal, bänk/hallmöbel, palisander, 2 lådor i sarg, l 90 cm450
 473Parti silvermynt, 1 kronor, Sverige 1940-60, tot ca 85 st, tot vikt 600 gr900
 474Okänd designer, 1980-90-tal, taklampa, halogen samt till 4 ljus, eloxerad metall med svarta glasprismor, h 60 -
 475Landin, Bengt, färglito, Albrechts Hase, sign EA, synl pappersstorl 49 x 59 cm-
 476Väggspegel, svartlackerad metall och fur, h 116 cm100
 477Lykta, svartlackerad metall och glas, modern tillv, h 38 cm-
 478Hultkrantz, Harriet, olja, Casablanca, sign, 37 x 31 cm-
 479Hänghörnskåp, mahogny, Reprodux, George III-stil, England, 1900-talets 2 hälft, h 100 cm600
 480Okänd designer för GAB, cocktailkanna med lock, tenn, funkis, stpl Stockholm 1935, h 21 cm2 000
 481Matta, old/semiantik Bachtiari med trädgårdsmotiv, 315 x 205 cm3 800
 482Clough, Tom, akvareller, 1 par, hamnbilder, ant från Newlyn, Cornwall, sign, synl pappersstorl 37 x 55 cm3 400
 483Billgren, Ernst, färgetsning 'Pressography', pressad sign, pappersstorlek 41 x 61 cm1 000
 484Norryd, Mats, färglito, 'Kom i min famn', ur 'Taubemappen', sign, numr 147/300 o dat 74, 50 x 66 cm-
 485Podulke, Michael, färglito, Enchanted bird, sign, numr 95/260 o dat 56, 33 x 60 cm100
 486Norrman, Lars, gouache, kvinnor, sign o dat -56, synl pappersstorlek 47 x 62 cm-
 487Oljetryck, 1 par, sekelskiftet 1900, landskap, 55 x 18 cm150
 488Jordglob med belysning, Det Bästa, dia 30 cm400
 489Okänd konstnär, olja, italienska fiskebåtar, sign Favelli, 50 x 70 cm350
 490Nordström, Lars, olja, Rövarkulan, sign, 81 x 100 cm-
 491Svanberg, Max Walter, färglito, imaginistiska kvinnor med fågel, sign, dat 57 o numr 151/200, synl pappersstorlek 64 x 55 cm350
 492Hallberg, Lars, olja, Över klippor, Hallands Väderö, sign o dat 1977, 33 x 41 cm-
 493Ekengren-Larsson, Astri, olja, trädgårdsmotiv, sign o dat 1974, 41 x 34 cm1 100
 494Lindqvist, Olle, oljemålning, Fyrtornet, sign, oktogonal 47 x 47 cm-
 495Stenqvist, Gunnar, Fårö, signerad och a tergo betitlad och daterad -47, 38x46 cm100
 496Norryd, Mats, färglito, Blommor och geting, sign o numr 140/285, 36 x 48 cm -
 497Larsson, Hans, gouache, komposition, sign o dat 59, synlig pappersstorlek30 x 53 cm100
 498Johansson, Nils Erik, färglito, blommor i fönster, sign o numr 4/250, 38 x 34 cm-
 499Gonzales, Pilar, färglito, surrealistisk komposition, sign o numr 76/155, 33 x 48 cm-
 500Thomas, Alain, färglito, komposition med man och kvinnor i landskap, sign o numr 23/300, 47 x 31 cm-
 501Okänd konstnär, 1900-talets början, pastell, porträtt av ung kvinna med kanariefågel, oval 42 x 31 cm, i förgylld och bronserad ram i gustaviansk stil med krönande rosett, tot h 59 cm-
 502Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, själv(?)porträtt, 31 x 24 cm600
 503Kotasz, Károly, blandteknik, parkscen,sign, synl pappersstorl 22 x 31 cm700
 504Jolin, Einar, litografi, Gata i Alger, sign o dat 1924, synl pappersstorl 49 x 38 cm, gulnad-
 505Okänd holländsk konstnär, olja, kyrkointeriör, otydl sign, 60 x 40 cm-
 506Okänd engelsk konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, tidningsredaktion (?), sign Clausen, 40 x 61 cm2 000
 507Okänd designer för Aquincum, Budapest, figurin, delvis bemålat porslin, 1950-60-tal, kvinna med hatt och blombukett, sign, h 19 cm-
 508Moilanen, Harry för Nuutajärvi Notsjö, vas, glas, dekor i blått underfång, sign o dat 1964, h 16 cm300
 509Haglund, Lennart, egen verkstad, brosch samt 2 örhängen, silver och månsten, organisk form, stpl Stockholm 1953, l 3 resp 5,5 cm-
 510Ängman, Jacob för GAB, matbesticksuppsättning, 60 del, nysilver, Vasa, design 1921; 12 vardera av bordsknivar, -skedar och -gafflar samt 12 theskedar och diverse andra bestick, merparten med initial S400
 511Armring, 14 k vitguld, besatt med 110 vita, blå, rosa och gula safirer om tot cirka 5 ct, vikt 23,5 gr-
 512Ring, 18 k vit guld med 18 briljant- och 22 navetteslipade diamanter om tot cirka 4 ct samt facettslipad ametist, vikt 10,7 gr-
 513Toska, Marje, akryl, Den tredje kraften, sign o dat 1992, 41 x 33 cm-
 514Olson, Erik, gouache och olja, Bröd och vin, sign o dat 1962, 27 x 35 cm. prov: Gåva till Sven Jonson på dennes 60-årsdag, därefter i arv-
 515Stort parti mynt, mestadels silver, 10, 25 resp 50-öringar 1900-1970, tot vikt cirka 2,9 kg-
 516Andersson, Arne, olja resp pastell, landskap från Tjörn resp landskap med personer, sign, 31 x 40 resp 43 x 69 cm-
 517Deurell, Sven, olja, Bohusländskt landskap, sign, 32 x 24 cm300
 518Curtis, Mark Osman (pseud Aage Wang), olja, 30 x 40 cm100
 519Thorvaldsen, Bertel, efter honom, reliefer, 3 st, bisquit, sekelskiftet 1900, bl a Natten, tot mått 11 x 9 cm100
 520Persson-Melin, Signe för Boda Nova, kaffekoppar med underfat och assietter, 7 +7 +7 st, porslin, Chess, design 1971, 1 fat m nagg-
 521Janstig, A, olja, Afton, sign, 46 x 55 cm-
 522Nordborg, Gunnar, hus i landskap, sign, 35 x 48 cm-
 523Nilsson, Anita, färglito, komposition med träd och tiger, sign, dat 1973 o numr 21/60, synl pappersstorl 56 x 44 cm200
 524Salongsbord, mahogny med svärtade detaljer, nyrenässans, 1800-talets slut, l 100 cm, kompletterat-
 525Soffbord, bonad björk, funkis, 1930-tal, l 105 cm-
 526Leverton, I N, olja, Leonardo Da Vinci, a tergo bet o dat 1937, 74 x 65 cm800
 527Okänd indisk konstnär, gouache, tempelbyggnation, 75 x 50 cm-
 528Matta, semiantik/antik Yomud, 115 x 85 cm, ngt kortad-
 529Matta, semiantik Ersari, 320 x 240 cm400
 530Färhm, Evert, olja, skånskt landskap, sign o dat 54, 27 x 42 cm300
 531Kaffekanna, koppar, 1800-talets 2 hälft, tot h 40 cm200
 532Okänd designer, 1960-70-tal, vägglampor, 4 + 1 st, vit plast och metall, dekor i grönt resp orange, böjlig arm, märkta 500-1-
 533Fönsterdekoration, blyglas, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, humoristisk scen, dia 33 cm, smärre def-
 534Olson, Axel, färglito, Kritklipporna, sign HC 2/50, 25 x 40 cm-
 535Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, krönande duva, h 55 cm-
 536Persson, Sigurd för Kosta, skål, glas, Blåklocka, gravyr utf av Lisa Bauer, osign, h 16 cm-
 537Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka och tranor, sign o numr 2807 (1943), l 19 cm100
 538Pehrsson, Karl Axel, färglito, komposition, sign, dat 62 o numr 57/130, synl pappersstorl 52 x 39 cm100
 539Pååg, Britten för Steninge Slott, skål, blästrat glas, Apple, sign o dat 2002, dia 24 cm, i originalförp100
 540Möller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, forell, modellnr 1602, polykrom underglasyrdekor, l 12 cm, design 1914-
 541Ahlmann, Mikaela för B&G, figurin, porslin, Tiny Tot, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1759, h 14 cm150
 542Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven, sign, 40 x 46 cm600
 543Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Little mother, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1779, h 17 cm150
 544Okänd designer för Lorenz Hutschenreuther, vas, bisquit, reliefdekor av växtlighet, h 17 cm-
 545Parti påskprydnader mm, keramik, 2 lådor100
 546Bonniér, Olle, färglito, komposition, sign o numr 163/260, synl papersstorl 47 x 63 cm, ngt gulnad100
 547Lanje Lundqvist, Signe, olja, Vårpromenad, sign, 34 x 30 cm450
 548Hultkrantz, Harriet, gouache, Majdag vid Svartån, sign, 36 x 45 cm450
 549Hultkrantz, Harriet, olja, Liten Eva, sign, 54 x 43 cm100
 550Hultkrantz, Harriet, olja, Carmen, sign, 63 x 43 cm450
 551Palmqvist, Sven, Orrefors, vas glas, 'Kraka' dekor av nätmönster av luftbubblor och blått underfång, sign Kraka Gallery 10 - 86, h 33 cm-
 552Palmqvist, Sven, Orrefors, vas glas, 'Kraka' dekor av nätmönster av luftbubblor och blått underfång, sign Kraka Gallery 33 -84, h 33 cm-
 553Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, aluminium med infattade gröna glas, dia 31 cm100
 554Ångmaskin med tillbehör, Wilesco, monterade på platta, denna l 50 cm250
 555Bok; Stiernman, Anders Anton,... Sweriges Rikes Commerce, Politie och Oeconomie uti gemen.. tom I-V, Kungl Tryckeriet Stockholm 1747-66, skinn/hfr bd900
 556Bok, Stiernhöök, Johan Olofson, De Jure Sveonum et Gothorum Vetusto, Niclas Wankijff Stockholm 1672, skinnbd400
 557Kaminur, svart marmor och mässing, 1910-20-tal, l 38 cm350
 558Spegel, förgyllt och bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 62 cm300
 559Okänd designer, fåtöljer, 1 par, bonad björk, funkis, 1930-tal, senare kretongklädsel med djurmotiv-
 560Lind, Folke, färglito, Fåglar vid fyr, sign, dat -74 o numr 90/300, synl pappersstorl 29 x 44 cm-
 561Okänd designer för Junghans, 1950-tal, väggur, teak och delvis svartlackerad mässing, oregelbunden form, h 29 cm-
 562Höglund, Erik för Boda, tillskr, skål på fot, grön glasmassa, dekor av luftbubblor, h 25 cm250
 563Liljefors, Bruno, efter honom, olja, duvhök med byte, otydl sign o dat 1916, 37 x 67 cm-
 564Jönsson, Barbro, egen verkstad, skål, glas, dekor i rött och grönt, sign Unik o dat 1988, h 15 cm-
 565Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas, glaserat flintgods, dekor i guld och grönt, handdrejad, sign, h 19 cm-
 566Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, glas, handmålad dekor av tulpaner, sign, h 25 cm350
 567Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets mitt, inv skrivskiva, lönnfack mm, l 50 cm, slitage-
 568Le Lorrain, Claude, resp Waterloo, Atoine, efter dem, kopparstick, landskap, mått inkl ramar 55 x 64 resp 69 cm-
 569Bergh, Elis för Kosta, lockpokal, slipad kristall, modell Kent, h 23 cm250
 570Thomsen, Christian för KD, figurin, porslin, man ledandes kalvar, modellnr 1858, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm400
 571Ebeling, Allan, egen verkstad, Torshälla, fat, glaserat lergods, dekor av stiliserade delfiner, sign, dia 36 cm-
 572Forseth, Einar, akvarell, Solig dag, Tjörn, sign o dat 1943, synl pappersstorl 46 x 58 cm-
 573Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Grethe, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1656, h 18 cm300
 574Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, liten flicka, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1526, h 10 cm200
 575Oertel, Johann & Co/Glasfachschule Haida tillskr, lockskål, glas, slipad dekor, delvis mot blå fond, h 22 cm100
 576Lockaskar, 6 st, buxbom, Japan, 1900-tal, skuren dekor av tempel, broar mm, dia 2,5 - 6 cm, skador o lagn-
 577Jonson, Sven, färglito, Ljus natt, sign o numr 70/150, 46 x 27 cm300
 578Spegel, pyramidmahogny, empire, 1820-30-tal, förgylld bronsdekor av Tiberinus, h 155 cm1 200
 579Taklampa, förgylld metall, ant Italien, 1900-talets mitt, i form av vassknippe, 5 ljusarmar, h 50 cm200
 580Takampel, tenn, ant Tyskland, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, h exkl kedjor 34 cm, smärre def350
 581Slagbord, svarvat och ådringsmålat trä, barock, 16-1700-tal, tot mått 200 x 107 cm, sprickor, orangrepp, senare bemålning600
 582Okänd designer, 1950-tal, skålfat, nysilver, l 32 cm200
 583Börjesson, Rolf, litografi, surrealistisk komposition, sign o numr 36/50, 56 x 71 cm-
 584Okänd designer för Rydéns, Gnosjö, taklampa, krom och vit/rödlackerad metall, Spazio, 11 ljuspunkter, h 55 cm2 000
 585Parti äldre diverse; sifon, strykjärn mm200
 586Dahl, Peter, färglito, restaurantinteriör, sign, dat 1973 o numr 49/60, blindstpl för Galleri Prisma Stockholm, synl pappersstorl 81 x 59 cm350
 587Soppslev, silver med svärtat träskaft, avslutande benknopp, stpl N P Lilja Karlskrona 1829, l 44 cm350
 588Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte, dekor av pioner och persika i famille-rose-färger, dia 23 cm, smärre nagg100
 589Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 70 cm3 000
 590Väggspegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets 2 hälft, h 95 cm200
 591Bok; Dahlbergh, Erik Suecia Antiqua et Hodierna, Stockholm 1900, tvär folio, skinnbd700
 592Moe, Louis, färglito, 'Den tapre Skrædder', ur 'Eventyrbillede for Børnestue', tryckt i 500 ex hos Alfred Jacobsen, Köpenhamn, synl pappersstorl 35 x 43 cm-
 593Matservisdelar, flintgods, Aluminia Tranquebar blå500
 594Andersson, Gunnar för Deco, Helsingborg, matservis, 31 del, glaserat lergods, dekor av blommor i svart och blått mot orange fond, sign100
 595Toiletteset, 8 del, silver och glas, Louis XV-stil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft; spegel, 3 borstar, lockask, locktång samt 2 flaconer, heltäckande dekor av rocailler, mm, ngn def-
 596Moe, Louis, färglito, 'Ræven og Ulven', ur 'Eventyrbillede for Børnestue', tryckt i 500 ex hos Alfred Jacobsen, Köpenhamn, synl pappersstorl 35 x 43 cm, glas sakn-
 597Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pingvin, modellnr 417, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm500
 598Matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Golden Basket1 400
 599Damskrivbord, valnöt, England George III, sekelskiftet 1800, 3 lådor i sarg, b 831 200
 600Bok; Schrewelius, Cornelius, Lexicon Manuale Graeco-Latinum & Latino-Graecum, Friedrich Arnsty Leipzig 1696, kopparstuckna frontespiser, vellumbd, smärre def450
 601Vallien, Bertil för Kosta Boda, Martiniglas, 4 st, 'Chateau', design 1981, medf karaff med propp, kristall, Orrefors, denna tot h 25 cm400
 602Resegrammofon, Caruso-
 603Brickor, 5 + 1, nysilver resp mässing, sistn Holmström, Lars, egen verkstad, Arvika, l 37 - 56 cm300
 604Hopea, Saara för Nuutajärvi-Notsjö, ytterfoder, 3 st, glas, Krokus, h 9 cm-
 605Henriz, Brita, olja, Öde landskap, sign, 52 x 70 cm-
 606Lampbord/byråar, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor, h 109 cm900
 607Kaméskurna snäckor, 2 st, Italien, 1800-talets 1 hälft el mitt, ant sk Grand Toursouvenirer, dekor av klassicerande kvinnohuvuden, h 15 mm, skador100
 608Reklamaskkopp, patinerat gjutjärn, ASEA, i form av turbin, dia 14 cm100
 609Synnerligen stort parti flasköppnare100
 610Malinowski, Arno för Royal Copenhagen, vas, sk Artichoke vase, modellnr 3309, sign, h 20 cm300
 611Propeller, canvasklätt trä med metallfäste, 1900-talets mitt, monterad på platta, tot h 130 cm1 800
 612Parti äldre sedlar och ransoneringskuponger100
 613Modelljärnvägsdelar, Märklin; lok, vagnar, räls mm500
 614Elgitarr, Ibanez RX-series, l 99 cm350
 615Bok, Arnell, Israel, Swerikes Stadz-Lagh, Anders Böckmans Enkia Stockholm 1730, skinnbd500
 616Bok; Stålhammar, Olof Fredrik, Swenska Justitiae- och Politiae-Wärket, Lorenz Ludwig Grefing Stockholm 1749, hfr bd350
 617Okänd italiensk designer, taklampa, akrylplast, dia 46 cm-
 618Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi, design 1967, dia 47 cm100
 619Bok, Ehrenstråhle (Nehrman), David, Inledning til Then Swenska Processum Criminalem, Carl Gustav Berling Lund 1759, hfr bd-
 620Bok; Nehrman, David, Inledning til Thn Swensska Processum Civile, Ludwig Decreaux Lund 1732, hfr bd-
 621Bjerke-Petersen, Vilhelm, lito, Diamantstranden, sign, dat 50 o numr 17/350, 19 x 25 cm200
 622Takkrona till 6 ljus, mässing, ant Tyskland, 1700-tal, krönande duva, h 41 cm2 600
 623Stoopendahl, Georg, olja, betande häst, sign, 30 x 33 cm100
 624Hald, Edward för Sandvik, vas, sodaglas, h 24 cm-
 625Skål med hänklar, tenn, Danmark 1800-talets mitt, livet med gravyr av Fredriks VII namnchiffer och årstal 1856, oid stpl Köpenhamn 1844(?), l 26 cm100
 626Klädhängare, bonad fur, 1960-70-tal, vardera med 13 svarvade knoppar, h 180 cm-
 627Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, blanc-de-Chine, läsande barn, modellnr 1567, h 10 cm-
 628Two-pillar-table med 2 iläggsskivor, massiv mahogny, viktorianskt, 1800-talets mitt el 2 hälft, tredelad fot med akantusdekor och avslutande lejontassar, tot 227 x 120 cm700
 629Ring, 18 k rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 3,9 gr600
 630Resväska med inredning, brunt läder med metallbeslag, Bazar du Voyage, 3 Avenue de l'Opéra, Paris, sekelskiftet 1900, l 43 cm, slitage, 1 rem sakn150
 631Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 73 cm200
 632Okänd designer för Jac Jacobsen, bordslampa, brunlackerad metall, modell L-17, justerbar höjd-
 633Åberg, Jan, skulptur, bemålad konstmassa på kopparställning, Hjulros, sign, h 16 cm-
 634Lindstrand, Dan, olja, blomsterstilleben, sign, 36 x 27 cm-
 635Okänd tysk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat lergods, h 40 cm300
 636Parti orientalica/africana; porslin, trä och metall100
 637Stolar, 2 + 2 st, bonat trä, sekelskiftet 1900-
 638Höglund, Erik för Boda, vas, bruntonat glas, dekor av luftbubblor, sign, h 13 cm-
 639Dahl, Per, olja med collage, komposition, sign o dat 77, 40 x 50 cm-
 640Skål med lock, porslin, B&G limited edition nr 186/750, h 18 cm, medf skål, kristall, Nils Landberg för Orrefors, dia 22 cm100
 641Kaminur, onyx och bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 43 cm-
 642Winther, Ole för Holmegaard, karaff, glas, Viking, design 1955, dekor av påklipp med ansikte, etikettsign, h 23 cm100
 643Simon, Joseph för Söholm, vas, glaserat stengods, sign, h 17 cm-
 644Bänkgavlar, 4 st, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, h 81 cm, anlupna350
 645Hallampa, mässing med polykroma glasplattor, dia 20 cm250
 646Bourelius, Elsi, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat lergods, fågel, sign, h 22 cm-
 647Skål på fot resp skål, fajans, Arnhem omkr 1925, polykrom dekor i Isolde-mönster, dia 20 resp 21 cm200
 648Jönsson, Gittan, färglito, Äventyret, sign, dat 1983 o numr 141/210, synl pappersstorl 39 x 56 cm-
 649Lundin, Kenneth, färglito, Atlantis undergång, sign, dat -92 o numr 6/20, synl pappersstorl 46 x 62 cm-
 650Lundin, Kenneth, färglito, Mr Karloff, sign, dat -90 o numr 5/25, synl pappersstorl 47 x 41 cm100
 651Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 97, h 19 cm1 000
 652Vapensköldar, 2 st, lackerad aluminium, landskapsvapen för Skåne resp Södermanland, h 26 cm1 000
 653Fat, tenn, slät modell med fräcklad dekor, stpl Fredrik Werrenrath Lund 1852, dia 37 cm, bucklor100
 654Oktant, mahogny med mässingsbeslag och elfenbensinläggningar, Gregory & Wright, London, omkr 1785, h 46 cm, ngn smärre del sakn1 600
 655Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, h 143 cm1 500
 656Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha, Thailand 1900-tal, h 19 cm-
 657Fat, porslin, Japan, ant Taishô, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor, oid sign, dia 46 cm-
 658Brännare för locktång, glas, 1800-talets 2 hälft, dia 12 cm-
 659Parti äldre diverse; dockhuvud Heubach, Knöppelsdorf, kopparföremål mm350
 660Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Indonesiska, stående kvinna, modellnr 4159, sign, h 37,5 cm, lagn100
 661Bordslampa, svartlackerad metall och krom, Omnis, böjlig ljusarm-
 662Serveringsbricka med löst, sammanfällbart underrede, bonad ek, 1800-talets slut, b 90 cm-
 663Ingeborg Plockross-Irminger för B&G, figurin, porslin, lekande barn, modellnr 1568, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm200
 664Orrmell, Åsa för Wallåkra, skål, saltglaserat stengods, otydl sign, dia 37 cm250
 665Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, 57 cm, slitage-
 666Lehtinen, Marjatta för Humppila Laasi OY, vas, svagt gultonad glasmassa, dekor av luftbubblor, sign, h 25 cm100
 667Persson-Melin, Signe för Boda Nova, ishink, kork och metall, stplsign, h inkl hänkel 25 cm100
 6683 del porslin, Kina, Guangxu/republik, 1900-talets 1 hälft, skål, assiett samt kanna för risvin, polykrom emaljdekor av persikor, blommor mm, skål dia 19 cm-
 669The- och kaffeservis, porslin, Rosenthal Sanssouci1 100
 670Nyström, Helmtrud, färgetsning, komposition, sign o numr 9/90, dat -95, 23 x 26 cm-
 671Okänd designer för Boda, vaser, 2 st, delvis vitopak glasmassa, spiralvriden dekor, 1 etikettsign, h 20 resp 23 cm150
 672Thylstrup, Adam för NilsJohan, ishink rostfritt stål och plast, Is-Sissi', h inkl hänkel 24 cm100
 673Höglund, Erik för Boda, vas, turkos glasmassa, sign, h 13 cm-
 674Syltkrus, 2 st, stengods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, h 15 resp dia 24 cm400
 675Kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås250
 676Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster', sign, dia 12 cm-
 677Okända designer, stolar, 4 + 2 st, ek, 1950-60-tal-
 678Orup, Bengt ant för Johansfors, skål, glas, dekor av slipat nätmönster, sign, dia 14 cm150
 679Parti modern design; askfat, 2 st, plast och metall, Cubo, design Bruno Munari för Danese, Milano 1957, 4 värmeljuslyktor samt glasunderlägg i burk, lackarbete-
 680Fiskgryta med inre sil, aluminium och rostfritt stål, Höyang Norge, l 50 cm-
 681Strösked, silver med svarvat och svärtat träskaft, stpl Ingemar Lilja Karlskrona 1818, l 21 cm, avslutande knopp sakn, smärre def150
 682Tallrikar, 7 st, flintgods, 1900-talets 1 hälft, Rörstrand Skåne, dekor av Dybäck resp Krapperup i blå underglasyrdekor, dia 20 cm, 1 missfärgad-
 683Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrskål, glaserat stengods, sign o dat -55 (!), dia 4,5 cm100
 684Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av heliga föremål, skrivtecken mm, oid sign, h 19 cm, medf ej urspr trälock-
 685Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av heliga föremål, skrivtecken mm, h 20 cm, medf ej urspr trälock-
 686Parti skålar och fat, 5 st, ler- resp stengods, bl a Höganäs, Kvidinge och Ängelholm, dia 26 - 34 cm-
 687Stolar, 1 par, böjträ, Gebrüder Thonet, Wien, 1800-talets 2 hälft, 1 m rottingsits, 1 m präglad träsits800
 688Satsbord, 3 st, mahogny, 1900-talets 2 hälft, tot b 95 cm-
 689Väggspegel, valnöt, oscariansk, 1800-talets slut, h 73 cm300
 690Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm-
 691Parti måleri, 4 del, bl a Emil Larsen-
 692Stort parti väggplaketter, delvis glaserat lergods, Laholms Keramik100
 693Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, randig (defekt) ylleklädsel, Hemmakväll, l 200 cm-
 694Dahl, Per, olja med collage, komposition, sign o dat 77, 41 x 30 cm-
 695Okänd designer för Royal Copenhagen, skålfat, celadonglaserat stengods, reliefdekor av räv, oid sign, dia 20 cm100
 696Skulpturer, 1 par, gjutjärn, ant Kina, modern tillv, delfiner, h 35 cm350
 697Skulpturer, 1 par, gjutjärn, ant Kina, modern tillv, stegrande hästar, h 34 cm600
 698Golvlampa, mahogny med intarsia och mässingsmontage, jugend, 1900-talets början, justerbar höjd-
 699Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 lösa klaffar, palisander och bonat trä, tot l 160 cm-
 700Okänd designer, 1940-50-tal, stolar, 4 st, mahogny med svart konstläderklädsel100
 701Vitrinskåp, mahogny med förgyllda mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, ant Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, h 139 cm, nyckel sakn1 900
 702Canapé, helstoppad röd plyschklädsel med tofsar på svarvade ben, sk tapetserar- eller klunkestil, 1800-talets slut, l 165 cm1 800
 703Okänd designer för Carl Larsen, vägghylla, mahogny med mässingsbeslag, 2 lådor, etikettsign, b 80 cm1 100
 704Stern, Anthony, egen verkstad, kanna, iriserande glas med metallpåklipp, sign, h 15 cm-
 705Heijl, Christer tillskr, skulptur, terrakotta, sign Christer o dat 1956, h inkl sockel 39 cm-
 706Käppar, 2 st, krom och svärtat trä, ant Kina, modern tillv, 1 m dekor av jaguar, h 94 resp 97 cm600
 707Bankett, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, svängd form, överkragade ben med fleuronanfanger, sarg med bladstavsdekor, l 170 cm3 800
 708Matta, semiantik Hamadan, 160 x 110 cm-
 709Hallmöbel med spegel, palisander och stuck, 'Veranda', AB Glas & Trä, Hovmantorp, 1960-70-tal, tot h 166 cm-
 710Okänd konstnär, olja, kustparti, otydl sign o dat 194..?, 65 x 81 cm100
 711Soffa samt soffbord, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, överkragade ben med fleuronanfanger, sarg med bladstavsdekor, soffa l 175 cm2 600
 712Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, överkragade ben med fleuronanfanger, sarg med bladstavsdekor700
 713Okänd designer för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, reliefdekor av redskap, 26 x 26 cm-
 714Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 49 cm-
 715Chaiselongue, helstoppad textilklädsel på svarvade valnötsben med hjultrissor, nyrenässans, 1800-talets slut, l 182 cm, slitage-
 716Matsalsstolar, 6 st, svarvad och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, grön konstläderklädsel med mässingsstift, medf 2 stolar, skänk samt bord, ek, 1920-30-tal-
 717Parti diverse; skrivställ nysilver, skål Orrefors, figurin Staffordshire mm300
 718Okända konstnärer, etsningar, 2 + 2 st, handkolorerade, Parismotiv, sign Luc (?) resp Tournelle (?)-
 719De La Cour, Britta för Art Protis, textil, Lilium, vävd av Jarmila Petrová, utf 1970, sign av bägge, 130 x 90 cm100
 720Martin, Johan Fredrik, akvatinter, 3 st, Stockholmsmotiv, ant 1800-talsavdrag, synl pappersstorl 37 x 53 cm100
 721Väggspegel, förgyllt och bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 165 cm, slitage1 000
 722Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, h 107 cm350
 723Edelinck, Gerard, kopparstick, porträtt av Fältmarskalken Antoine Armand De Fradet De Saint Aoust, Comte de Chasteaumeillan, 1600-talets 2 hälft, synl pappersstorl 33 x 42 cm, smärre skador100
 724Landelius, Bertil, olja, landskap, sign, 46 x 89 cm250
 725Okänd designer för Bergdala Glasbruk, vas, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm200
 726Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, helstoppad grön plyschklädsel med tvinnade band, svarvade främre kulfötter-
 727Okänd designer för IFM produktionsgruppen AB, klädhängare, metall med 24 karats förgyllning, h 183 cm900
 728Lundberg, Bertil, färgetsning, komposition, sign, dat 1962 o numr 6/20, synl pappersstorl 33 x 54 cm-
 729Alfons, H G, olja, solnedgång över havet, sign, 50 x 65 cm100
 730Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, sjölandskap, 65 x 35 cm, i svärtade och bronserade ramar450
 731Stolar, 6 st, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, överkragade ben med fleuronanfanger, sarg med bladstavsdekor3 200
 732Nilsson, Vera, olja, stilleben, sign, 46 x 55 cm-
 733Siersbøl, Hermann, egen verkstad, smyckeset 3 del, silver; collier, armband samt brosch, denna l 5 cm, stpl Kastrup efter 1948, vikt 43,5 gr300
 734Church, Katherine, akvarell, landskap, sign o dat 44 (?), synl pappersstorl 38 x 52 cm-
 735Skulptur, skuret trä, möjl Fang, Gabon, 1900-talets 2 hälft, h 44 cm-
 736Lerkärl, ant Östafrika, 1900-talets 2 hälft, h 22 cm-
 737Bricka, bemålad plåt, 18-1900-tal, polykrom dekor av blommor, l 60 cm150
 738Catalá, Francisco för Nao/Lladró, figurin, porslin, Nostagia del Mar 1978, polykrom underglasyrdekor, h 37 cm, 1 finger med smärre nagg150
 739Nielsen, Niels för B&G, figurin, porslin, murare, modellnr 1786, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm450
 740Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 24 cm250
 741Automatic Electric Gun, VB modell 90023, i originalförp (denna med slitage)300
 742Takampel, glas med metallmontage, modern tillv, dia 23 cm250
 743Piedestal, konststen, i form av kannelerad kolonn med kompositakapitäl, h 80 cm900
 744Fotogendunk, plåt, Danmark, sekelskiftet 1900, h 60 cm100
 745Tvättbalja, koppar, sekelskiftet 1900, handtag def350
 746Tallrikshylla, trä, 1800-tal, l 105 cm-
 747Mangelkorg, rotting, 1900-talets början, l 90 cm100
 748Thebord, bemålat och bronserat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, skiva med 21 infattade kakelplattor med dekor i manganviolett, dessa ant 1700-tal, l 100 cm3 000
 749Väggspegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 83 cm, smärre def250
 750Ölback, bemålat trä, Faxe, 1900-talets mitt, l 43 cm300
 751Spritback, bemålat trä, De Danske Spiritus Fabriker, 1900-talets mitt l 48 cm250
 752Lockask, sterlingsilver, ant Kina, modern tillv, lock med infattad porslinsfragment, l 3,5 cm100
 753 Stort parti flasköppnare100
 754Okänd designer, 1950-tal, fåtölj, björk med randig klädsel-
 755Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign, dat 52-74 o numr 99/100, synl pappersstorl 37 x 56 cm-
 756Taklampa, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 55 cm-
 757Okänd designer för Rörstrand, assietter, 15 st, flintgods, Troja, design 1958, dia 21 cm100
 758Wiig Hansen, Nicolai för IKEA, stol samt skrivbordsstol, formpressad plywood på metallunderrede, Jules-
 759Trädgårdsdekoration, terrakotta, i form av kinesiskt tempel, h 41 cm350
 760Postament, konststen, kvadratiskt, h 75 cm600
 761Fotogenlykta, smide, Danmark, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 59 cm, anlupen200
 762Trädgårdskrukor, 1 par, konststen, reliefdekor av blommor, dia 44 cm300
 763Fågelbad, konststen, dia 30 cm150
 764Okänd designer för Spöttrup, pall, teak med rutig textilklädsel, l 52 cm100
 765Okänd designer, barstolar, 1 par, bonad bok med rutig textilklädsel (def), höjd 80 cm300
 766Stol, skuren och bonad ek, ant Norge, 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus-
 767Stol, skuren och bonad ek, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800-
 768Ohlson, Oscar, olja, vy över Marstrand mot fästningen, sign o dat 1887, 77 x 126 cm-
 769Bidé, fajans i ekställning, 1800-tal, dekor i manganblått, l 62 cm, skador och lagningar-
 770Skrin, ek med jänbeslag, 18-1900-tal, delvis sammansatt av äldre delar, l 48 cm100
 771Kandelaber till 4 ljus, serpentinsten med förgyllt metallmontage, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, bladstav mm, h 48 cm, lagn, spricka450
 772Kista, ek med järnbeslag, 17-1800-tal, inv läddika, 63 x 67 cm, slitage, nyckel sakn100
 773Puderstol, skuren och bonad ek, oscariansk, 1800-talets 2 hälft-
 774Trädgårdskrukor, 6 st, gravit, l 19 - 21 cm250
 775Fotogenstormlykta, krom och glas, Patromax Rapid, Tyskland, 1900-talets 2 hälft, tot h 62 cm450
 776Matta, old/semiantik Pakistan, 190 x 120 cm, kortsidor i behov av översyn300
 777Matta, old Smyrna (?), 275 x 160 cm400
 778Figurgrupp, glaserat bisquitporslin, sekelskiftet 1900, Upptaget, h 12 cm200
 779Hickman, Walter för Kosta, whiskyglas, 12 st, Pippi, dekor av luftbubbla, h 7 cm300
 780Okänd designer, skål, glas, dekor i vitt och blått, l 28 cm-
 781Okänd designer för Tilgmans, bordslampa, glaserad keramik, h inkl originalskärm 42 cm-
 782Bordsfotogenlampa, förgylld metall och glas, sekelskiftet 1900, h inkl sotrör57 cm300
 783Hydman-Vallien, Ulrica resp Engman, Kjell för Kosta Boda, skålar, 2 st, glas, dia 6 resp 15 cm150
 784Vas resp lockurna, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, polykrom dekor i Kantonemalj, h 10 resp 19 cm800
 785Väggsppegel, lackarbete, Indo-persiskt arbete, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 50 cm-
 786Lundgren, Bertil, skulptur, terakotta, ung flicka, sign o dat 65, h 32 cm-
 787Tvättbalja, koppar, sekelskiftet 1900, dia 63 cm450
 788Okänd designer, fåtölj med fotpall, ek med grå fårskinnsklädsel, nackkudde i svart skinn100
 789Okänd dansk keraniker, skål, glaserat stengods, otydl sign, dia 35 cm200
 790Matta, old/semiantik persisk, 330 x 160 cm450
 791Matta, old/semiantik Persisk, 160 x 105 cm, kortsidor i behov av översyn100
 792Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, ek, h inkl skärm 141 cm150
 793Öronlappsfåtölj, bonad bok, 1900-talets 1 hälft, senare klädsel700
 794Fåtölj, svarvad och skuren valnöt, ant England, 1800-talets mitt el 2 hälft700
 795Okänd designer, 1960-70-tal, lampbord, 1 par, mässing med Brecciaskivor, l 60 cm400
 796Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, förgylld metall med prismor, dia 44 cm150
 797Persson, Ove, olja, kustparti, sign, 16 x 31 cm300
 798Parti svenska silvermynt, tot vikt 90 gr-
 799Persson, Ove, olja, kustparti, sign, 19 x 24 cm300
 800Olson, Erik, färglito, Förvandlingen, sign, dat - 62 o numr 147/260, 54 x 42 cm, uppklistrad-
 801Rex, Göte, olja, stilleben, sign, 59 x 40 cm250
 802Eichborn, Jack, olja, Nôtre Dame de Paris, sign, 48 x 60 cm-
 803Hallampa, krom med bemålad glaskupa, art-déco, 1920-tal, dekor av fjärilar mm, h 17 cm350
 804Parti äldre plåtburkar; Kärnan, Göta, Cloetta mm, slitage400
 805Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekanna, brunglaserat stengods med rottinghandtag, Terma, Terma designades för Helsingborgsutställningen 1955, l 19 cm200
 806Fisk/skaldjurstallrikar, 8 st, flintgods, Johnson Brothers Fish, dekor av laxöring resp skaldjur, dia 25 cm400
 807Fisktallrikar, 6 st, samt uppläggningsfat, flintgods, Johnson Brothers Seafare, dekor av fisk och skaldjur, l 26 resp 40 cm300
 808Jardinière, majolika, ant Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, l 22 cm100
 809Höglund, Erik för Boda, ölsejdlar och snapsglas, 6 + 6 st samt karaff, bruntonad glasmassa, h 8,5 - 32 cm250
 810Tomtekanna, flintgods, Göteborg, 1900-talets början, l 18 cm250
 811Fiskbestick, 6 + 6 st, nysilver med ivorineskaft, Hukin & Heath, 1900-talets början, l 20 resp 23 cm150
 812Okänd designer, tallrikar samt assietter 6 + 6 st, röd glasmassa, dia 19 resp 25 cm-
 813Cyrén, Gunnar för Orrefors, vin/champagneglas, 6 st, 'Helena', design 1977, h 23 cm300
 814Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, smärre nagg1 000
 815Brosch, 10 k rödguld med pärlor, ant USA, 1900-talets början, vikt 1,8 gr, 1 pärla sakn, med ring 14 k rödguld, vikt 3,6 gr600
 816Cyrén, Gunnar för Orrefors, sherryglas, 8 st, förgylld fot, 'Nobelservisen', ritad till Nobelmiddagarna på Stockholms Stadshus, h 14 cm, i originalförp1 900
 817Nilsson, Jonas för Älghult, skulpturgrupp, 3 del, glas, älgfamilj, h 16 - 27 cm-
 818Thorell, Brita, akryl, 77 x 98 cm250
 819Handikappcykel, 3-hjuling, Victor, John Iversen, Rödekro, Danmark, framstår oanvänd2 200
 820Matgrupp, 5 del, vitalckerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, stolar av sk Svensk modell, bord tot 165 x 110 cm1 100
 821Dynvar, sk bänkdyna, vävd ylle, sekelskiftet 1900, l 360 cm-
 822Skåp, hardwood, Kina, 1900-tal, dekor av drakar, skrivtecken mm, h 196 cm-
 823Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstake, sandgjuten, delvis blåtonad glasmassa, etikettsign, h 28 cm350
 824Lindberg, Stig för Gustavsberg, assietter samt djupa och flata tallrikar, 8 + 8 + 8 st, stengods, Birka (prod 1973-95), dia 19,5 resp 24 cm1 100
 825Nattljusstakar, 1 par, svärtat smide, l 15 cm-
 826Okänd designer, bordslampa, metall, modern tillv, h 45 cm-
 827Pardo, Pablo & Fernando för Pixo, bordslampa, grålackerad metall, Pablo100
 828Halssmycken, 2 st, silver resp silver och pärlemor600
 829Parti modern design; frukostkopp med underfat samt äggkopp, Villeroy & Boch, skålar glas, Sea, vas Witt mm-
 830Reseur, mässing och glas, sekelskiftet 1900, tot h 15 cm, smärre def300
 831Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, klarglas, Fuga, design 1953, dia 16 resp 19 cm100
 832Kryddhylla, blåbetsad fur, 1960-70-tal, medf 5 kryddburkar, lergods med korklock, l 33 cm150
 833Parti porslin, 5 del, Rosenthal, bl a lockask Björn Wiinblad450
 834Parti modernt glas och keramik, 2 lådor; Gunnar Nylund, Ove Rasmussen mm-
 835Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm-
 836Gramstad, Turi för Figgjo Flint, Norge, salt/pepparströare, porslin, ur serien Folklore, h 10 cm200
 837Okänd designer, soffa, 3-sits, grå textilklädsel på kromade ben, Torino, l 240 cm600
 838Parti skedar mm, silver, tot vikt 265 gr600
 839Matta, antik persisk, 180 x 110 cm, slitage200
 840Matta, semiantik/antik Kelim, 305 x 130 cm-
 841Fåtölj, brunt läder, Chesterfieldmodell800
 842Trädgårdsskulpturer, 2 st, lackerat gjutjärn, grodor, modern tillv, l 10 resp 21 cm800
 843Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, front med 2 lådor samt skåpsdörr, bakom vilken inredning med hyllplan, h 154 cm800
 844Okänd designer, golvlampa, kromad och svartlackerad metall, justerbar höjd-
 845Golfvagn Powa Caddy med golfklubbor; Slazenger mm200
 846Matsalsmöbel, 10 del, fur, Krogenäs, Norge, matbord med 2 förlängningsskivor, 8 stolar samt skåp, tot l 280 x 90 cm1 500
 847Trädgårdsmöbel, 5 del, vitlackerad aluminium, 4 stolar samt bord, bord dia 80 cm, slitage1 700
 848Löpband, Adrenalin100
 849Högtryckstvätt, AMES SD-
 850Friberg, Roj, färglito, komposition med bergvägg, sign, dat 91 o numr 71/150, synl pappersstorl 45 x 55 cm200
 851Matbord, bonad ek, jugend, 1900-talets början, l 110 cm, iläggsskivor sakn100
 852Bordslampa, porslin på träsockel, Japan, 1900-tal, heltäckande dekor i Imari-färger, h inkl skärm 63 cm100
 853Rosén, David för NK:s Triva-serie, tillskr, skrivbord, vitlackerat trä, hurts med 2 lådor, plakettmärkt, l 106 cm, senare bemålning500
 854Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 115 cm, medf senare benställning, denna h 73 cm-
 855Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt, otydl sign, 34 x 28 cm-
 856Okänd konstnär, olja, betande hästar, otydl sign, synl storl 38 x 52 cm-
 857Hultkrantz, Harriet, blandteknik, flicka bland vallmo, sign, 32 x 25 cm200
 858Okänd engelsk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, kustparti med båtar, sign W H Smith o dat 1906, 25 x 40 cm700
 8592 del nysilver, 1900-talets början; skål med glasinsats resp sockerskål m lock, h14 resp 27 cm200
 860Nylund, Gunnar för Rörstrand, väggrelief, blåglaserat stengods, fiskar, sign, l 22 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem300
 861Matta, semiantik/antik Heriz, 295 x 120 cm, slitage300
 862Matta, semiantik persisk, 310 x 90 cm300
 863Takkrona, glas, sk Venetiansk stil, 1900-talets 1 hälft, 5 ljusarmar, delvis lövformade prismor, h 90 cm-
 864Takkrona, glas, sk Venetiansk stil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, stavformade prismor, h 100 cm, 1 droppskål def-
 865Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, dekor av palmetter mm, h 80 cm450
 866Okänd designer, 1900-talets mitt, skänk, lackerat trä, front med 2 lådor samt 2 räfflade dörrar, b 101 cm100
 867Takkrona, förgylld metall med prismor, sekelskiftet 1900, h 60 cm, 1 ljusarm lagad600
 868Ytterkrukor samt underfat, 5 + 5 st, Uppsala Ekeby, Arabia mm350