AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Sön 24/2 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
  Visning: Fredag 22/2 12-19
Lördag 23/2 10-17
Söndag 24/2 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, Våga/Cararra, osign, h 22 cm
 2Kjernulf, Henning för Sorø Stolefabrik, armstolar, 1 par, palisander, modell 317/318, design 1960, etikettmärkta
 3Kjernulf, Henning för Sorø Stolefabrik, armstolar, 1 par, palisander, modell 317/318, design 1960, etikettmärkta
 4Hald Jensen, Kai Ole för Gudme Møbelfabrik, tillskr, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, palisander, 1950-60-tal tot 249 x 101 cm
 5Torvits, Erling för Sorø Stolefabrik, stolar, 4 st, palisander, design 1964
 6Vedel, Kristian för Søren Willadsen Møbelfabrik, pall, palisander med svart läderdyna, Modus, design 1963, 54 x 54 cm
 7Stol, lackerat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets mitt, broderad sits
 8Skrivbord, bemålat trä, rokoko, 1700-talets mitt eller 2 hälft, l 112 cm, renoverat
 9Malmsten, Carl för Bodafors, sminkbord, vitlackerat trä, Birgitta, front med 3 lådor, skiva med jalusi, b 86 cm
 10Okänd designer, 1960-tal, nattygsbord, 1 par, låda i sarg, b 44 cm
 11Okänd designer, 1960-tal, sänggavlar, 2 par, lackerat trä, innermått b 100 cm
 12Byrå, mahogny med rödbrokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 3 lådor, b 100 cm
 13Spegel, förgyllt och bronserat trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 116 cm
 14Byrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 114 cm
 15Matta, old Hamadan, 210 x 130 cm
 16Ljusstakar, 1 par, silver, barockstil, driven dekor av blommor mm, stpl Tenn och Silver Göteborg 1950, h 17 cm
 17Matta, old Hamadan, 190 x 95 cm
 18Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, dekor av blomster, sign, h 26 cm
 19Höglund, Erik för Boda, flask, grön glasmassa, dekor av kvinna (Europa=) och tjur, sign, h 19 cm
 20Parti diverse; ljusstakar, nysilver, skrivställ, porslin, ljusstakar, Orrefors samt kanna, stengods Rörstrand
 21Stort parti DVD-filmer, 1 låda
 22Parti diverse; ljusstake stengods, Lisa Larson för Höganäs, smideslykta, Bertil Vallien för Boda samt 2 sparbössor
 23Slagbordsunderrede, valnöt, bonad bok och fur, England, Queen Anne, 1700-talets början, 6 ben, h 68 cm
 24Fat, porslin, Japan, ant Taishô, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor, oid sign, dia 46 cm
 25Takampel, turkos glasmassa med mässingsdetaljer, sk månskensampel, sekelskiftet 1900
 26Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 4,5 resp 5,5 cm, 1 visare sakn
 27Okänd konstnär, akvarell, motiv från Lappland, 18 x 28 cm
 28Bodenehr, Gabriel, karta samt 8 planscher, kopparstuckna; Stockholm, Wrangelska, Gyllenstiernska- , Piperska-, De la Gardieska palatsen mm, Augsburg, omkr 1720
 29Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha, Thailand 1900-tal, h 19 cm
 30Schnitzer, Lucas efter Hogenberg, Frans, träsnitt (?), Abbildung des königl. Residenz und Hauptstatt Stockholm, ant Paulus Fürst, Nürnberg 1640-50-tal, synl pappersstorl 27 x 36 cm, slitage
 31Perelle, Adam efter Dahlberg, Erik, kopparstick Bohus Fästning resp Landskronaur Pufendorffs 'Histoire de Charles X, Roy de Sučde', synl pappersstorl 29 x 37 cm
 32Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm, medf samtida löst montage till lampa, tot h 132 cm
 33Golfbag, canvas med läderbeslag, 1900-talets 1 hälft, medf div klubbor
 34Ekström, Yngve, fåtölj med fotpall, björk med ljus fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956
 35Kopparstick, 3 st, 16-1700-tal, Stockholmsvyer (2 samramade), medf etsning efter Philip Wouvermans, gulnade
 36Paraplyställ, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av fåglar mm, h 45 cm
 37Parti orientalica/africana; porslin, trä och metall
 38Hallmöbel med spegel, palisander och stuck, 'Veranda', AB Glas & Trä, Hovmantorp, 1960-70-tal, tot h 166 cm
 39Parti kaffegods mm, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 13 kaffekoppar samt 12 + 12 underfat och assietter mm
 40Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av pioner, fåglar och skrivtecken, h 44 cm
 41Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av pioner, fåglar och skrivtecken, hänklar i form av Fo-hundhuvuden, h 59 cm
 42Spegel, bronserat trä och konstmassa, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 90 cm
 43Taklampa, alabaster med metallmontage, Italien, 1920-30-tal, dia 45 cm
 44Rosenthal, Fritz, olja, landskap med kyrka, sign o dat 1931, 90 x 130 cm
 45Okänd konstnär, 1800-tal, olja, Den Botfärdiga Magdalena, 125 x 100 cm
 46Boel, John Henry, olja, herde och får i landskap, sign o dat 1898 (?), 31 x 61 cm, duklagn
 47Agnell, Olle, emaljmålning, Vinterlandskap, sign, 30 x 30 cm
 48Underwood, Clarence, efter honom, offset, 2 st, To face the Wind resp A matter of Finance, synl storl cirka 36 x 30 cm
 49Takkrona till 5 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
 50Stolar, 6 st, skuret, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets mitt
 51Armstolar, 1 par samt stolar, 1 par, skuret, lackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets mitt
 52Okänd designer, 1950-tal, soffbord, mahogny och bonad bok, dia 100 cm
 53Fåtöljer, 1 par samt soffbord, skuren ek, barockstil, 1920-20-tal, fåtöljer med dubbel rottingklädsel i sidor och rygg, bord dia 90 cm
 54Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, flodparti med fartyg, sign HH, 30 x 40 cm
 55Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, ålandskap med flugfiskare, 37 x 29 cm
 56Väggur, palisander med mässingsintarsia, C L Malmsjö, Göteborg, sekelskiftet 1900, h 60 cm
 57Okänd designer för Ekenäs, glas, 6 st, grön glasmassa, Party, i originalförp, h 13 cm
 58Spegellampett till 2 ljus, bronserad aluminium (!) och mässing, 1900-talets 2 hälft, h 60 cm
 59Satsbord, 3 st, bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, heltäckande, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 54 cm
 60Zawadsky, Marian för Tilgmans, väggplakett, glaserat lergods, Gķral, sign o dat 1961, h 33 cm
 61Parti måleri och grafik, 8 del, bl a Wiggo Källström
 62Milles, Ruth, skulptur, gips, Handarbetande holländsk flicka, sign o dat 1911, h 21 cm
 63Fritz, Max för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, Comrades - pojke med kid, polykrom underglasyrdekor, modellnr 473, design 1929, h 17,5 cm
 64Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin glaserat stengods, Kalle ur serien Larsons ungar från 1962, h 18,5 cm
 65Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad, vas, lysterglas, etikettsign, h 36 cm
 66Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm
 67Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, sign o numr 336/400 o dat 1983, 26 x 36 cm
 68Ring, Ragnar, olja, Vaser, sign o dat 76, 12 x 13,5 cm
 69Hakala, Riitta för Tammi Jewellery, Finland, manschetknappar, 1 par, silver, i originaletui
 70Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampskärm, furu, h 19 cm
 71Okänd designer för Belysningsbolaget, taklampa, rökfärgat glas, Manhattan 35, design 1997, h 35 cm, obet nagg
 72Molin, Brita, färgetsning, Skogsljus, sign o numr 5/40, 49 x 39 cm, marginalrevor
 73Linderholm, Lena A, färglito, stilleben, sign o numr 85/170, synl pappersstorl 60 x 45 cm
 74Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, palisander, modellnr 2086, dat 18/1 1961, dia 51 cm, upphängningsrem i läder sakn
 75Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing och Kolmårdsmarmor, rokokostil, 1900-talets mitt, löstagbara kandelaberarmar, h 45 cm
 76Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, stengods, dekor i blå-brun harpälsglasyr, sign, h 24 cm
 77Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, stengods, dekor i brun glasyr, sign, h 24 cm
 78Väggur, porslin och mässing, Kienzle, 1950-tal, 23 x 23 cm
 79Bricka samt sockerskål, porslin, Meissen, 1900-tal, manganblå underglasyrdekor av lökmönstret, l 12 resp 38 cm
 80Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffekoppar med fat, 12 + 12 st, porslin, Lotus, design 1964
 81Vaser, 5 st, porslin, Kina resp Japan, 1900-talets 2 hälft, h 15 - 29 cm
 82Hultqvist, Björn för Johansfors, skulptur, glas, Obelisk, dekor av polykroma inneslutningar, etikettsign, h 32 cm
 83Skål på tre ben, porslin, von Schierholz, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av sächsicher blumen, dia 23 cm
 84Figurin, porslin, H Schaubach, Wallendorff, putto och kid, polykrom bemålning, h 15 cm
 85Prakturna, porslin med bronsbeslag, polykrom dekor av galant scen mm, h 56 cm
 86Parti diverse, 1800-tal; ljusstakar 1 par pläter, lockask lackarbete, figuriner/vaser, 2 + 1 bisquit resp flintgods samt lockask opalinglas
 87Okänd designer för Wilhelm Goebel, byst, bisquit på svärtad träsockel, flicka med bahytt, h inkl sockel 16 cm
 88Skål på fot resp skål, fajans, Arnhem omkr 1925, polykrom dekor i Isolde-mönster, dia 20 resp 21 cm
 89Fat resp tallrik, tenn, fat Henrik Philip stickler Helsingborg 1840-tal, tallrik Niklas Anström Växjö 1835, dia 18 resp 32 cm, fat m bucklor och bristn
 90Kaviarskål med lock, nysilver och pressglas, 1800-talets 2 hälft, i form av vagn, l 24 cm, försilvring sliten
 91Ljusstakar, 1 par, mässing Hedlund Eskilstuna, sekelskiftet 1900, modellnr 8, h 26 cm
 92Haglund, Lennart, egen verkstad, brosch samt 2 örhängen, silver och månsten, organisk form, stpl Stockholm 1953, l 3 resp 5,5 cm
 93Ring, 23 k rödguld, otydl sv stpl 1921, vikt 3,5 gr
 94Armband, förgyllt sterlingsilver och vit emalj, stpl Aksel Holmsen Sandefjord, 1900-talets 1 hälft, l 18 cm
 95Vaser, 1 par, flintgods, Satsuma, Japan, Meiji-Taishô, heltäckande polykrom och förgylld dekor av heliga personer mm, sign med Shimatzu-Mon samt oid sign ...zan, h 12 cm, 1 lagad
 96Le Guellaff, Loīc, olja, Taureaux en galop, sign, 46 x 27 cm
 97Krallis, Jorgo, färgetsning, Ursula o John, sign o numr 16/50, 29 x 24 cm
 98Bonniér, Olle, färglito, konret komposition, sign, dat 56 o numr 264/310, 51 x 41 cm
 99Agnell, Olle, etsning, regnväder, Venedig, sign o numr 51/100, 46 x 39 cm
 100Nordsö, Jens, olja, Opstilling XI, sign o dat 1959-60, 78 x 98 cm
 101Okänd konstnär, pastell, utsikt över Tylön, Tylösand, sign U Lindström (?) o dat 1932, synl pappersstorl 32 x 42 cm
 102Okänd norsk konstnär, olja, Stiftsprosten N C Hald i Ringebu med familj, 36 x 48 cm, a tergo anteckningar av Edward Hald
 103Nordenberg, Henrik, olja, interiör från en kajuta, sign på spännramen, 36 x 44 cm
 104Skovgaard, Theodor, olja, kustparti, Bornholm, sign, 66 x 95 cm
 105Monies, David, olja, hydda i Dyrehaven, sign, 26 x 39 cm
 106Tupy, Vilhelm, olja, interiör från Böhmerwald Glashütte, sign, 26 x 37 cm
 107Lindqvist, Axel Hjalmar, olja, korsvirkesgård i bokskog, ant motiv från Kullaberg, sign, 32 x 41 cm
 108Jönsson, Erik, olja, Sommar - motiv från Frankrike, sign, 34 x 26 cm
 109Ljunggren, Bror, olja, skånskt landskap, sign o dat 1935, 24 x 30 cm
 110Nordgren, Carl Wilhelm, olja, porträtt av Generalmajoren Friherre Sixten David Sparre med KmStKSo och RRSTO1Kl, sannolikt målat 1843, 22 x 18 cm, reg i Statens porträttarkiv, prov: friherreliga ätten Cederström, smärre def
 111Hansen, Lars, olja, porträtt av Hovfröken Friherrinnan Sigrid Cederström née Sparre, reg i Statens porträttarkiv, 32 x 25 cm
 112Ljusstakar, 1 par, mässing och vit marmor, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus, eklöv mm, h 32 cm
 113Nilsson, Wiwen, egen verkstad, coctailglas, silver, koniska på rund fotplatta, stpl Lund 1974, h 7 cm, vikt 87 gr, i oiginaletui
 114Nilsson, Wiwen, egen verkstad, coctailglas, silver, koniska på rund fotplatta, stpl Lund 1973, h 7 cm, vikt 87 gr, i oiginaletui
 115Nilsson, Wiwen, egen verkstad, coctailglas, silver, koniska på rund fotplatta, stpl Lund 1974, h 7 cm, vikt 87 gr, i oiginaletui
 116Ragusked, sk potageske, silver, Danmark, dekor av fleur-de-lys, stpl Köpenhamn 1925, guardeinstpl för CF Hansen, l 35 cm, vikt 160 gr
 117Møller Knud för W & S Sørensen Horsens Sølvvarefabrik, bordsgafflar resp -knivar, 4 + 4 st, silver med rostfria stålblad, modell Patricia, l 17 resp 20 cm
 118Hansson, Sven Börje, egen verkstad. Lund, armring, förgyllt sterlingsilver med kvadratiska bergbristaller, stpl Lund, 1594, innermått 46 x 58 cm, H var gesäll hos Wiwen Nilsson och stämdes av denne för plagiat, något som dock avvisades av rätten
 119Provsmakningskopp för kaffe(!), silver, slät modell med infattat mynt Gustav VI Adolf, gravyr Zoégas Kaffe AB 1886-1961, stpl Carl Hoff Helsingborg 1961, dia 6,5 cm
 120Råström, Eric för C G Råström, skål, silver, slät med vågig kantrand, stpl Stockholm 1954, l 15 cm, vikt 200 gr
 121Lockstop, silver, ant Norge, 1700-tal, cylindriskt med 3 claw-on-ball-fötter och graverad blomdekor, hänkel med maskaron, lock med infattade mynt England/Braunschweig, grepe i form av Lindorm, h 19 cm, vikt 1000 gr, kvitto Sotheby's 1957 medf
 122Dosa, fajans med bronsmontage, Langeais, 1800-talets mitt, polykrom dekor av rokokopar mm, sign Lille 1767, l 5,5 cm
 123Dosa, emaljerad koppar med förgyllt bronsmontage, 17-1800-tal, reliefdekor i bianco-sopra-bianco samt polykrom emaljdekor av blommor, l 7,5 cm
 124Kaffekanna, silver, Norge, 1900-talets 1 hälft, dekor av vridna knäckar, stpl Magnus Aase Bergen, sv importstpl, h 24 cm, vikt 665 gr
 125Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med tot 10 åttkantslipade diamanter och 2 baguetteslipade safirer, tot vikt 2,2 gr
 126Nilsson, Wiwen, egen verkstad, klämma/bokmärke(?), förgyllt sterlingsilver, initialer VH el HV, stpl Lund 1934, l 6,5 cm
 127Lockstop, silver, barockstil, 1900-tal, cylindriskt på 3 kulfötter, lock med infattat mynt, stpl GAB Stockholm 1967, h 11 cm, vikt 310 gr, grepp sakn
 128Lockstop, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, cylindriskt på 3 kulfötter, lock med infattad medalj med Gustav II Adolf, stpl GAB Stockholm 1902, h 14 cm, vikt 330 gr
 129Damarmbandsur, 14 k rödguld, Longines, sekelskiftet 1900, urverk sign o numr 2960518 (1903), urtavla och verk märkt Shreve, Treat & Eacret San Francisco, dia 3 cm, tot vikt 18,2 gr
 130Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Certina, tot vikt 25,7 gr
 131Damarmbandsur, 14 k rödguld, Eterna, länk bestående av plattor i 20 k rödguld med ringar i okänd mteall och lås i 18 k rödguld, vikt exkl urverk 19,7 gr
 132Damarmbandsur, 18 k rödguld, Certina, länk i förgyllt stål
 133Armlänk, 18 k rödguld, stpl Nils-Erik Södermark Köping 1970, vikt 18,5 gr
 134Armlänk, 18 k rödguld, stpl Köpings Guldvaru AB 1969, vikt 6,7 gr
 135Herrarmband, 18 k rödguld, otydl sv stpl, vikt 9,9 gr
 136Halslänk med hänge, 18 k rödguld, stpl Guldfynd AB, vikt 6,2 gr
 137Armlänk, 14 k rödguld, vikt 8,4 gr
 138Klockarmband, 18 k rödgul, l 15,5 cm, vikt 7,1 gr
 139Parti silver, skedar och bägare, tot vikt 190 gr
 140Halskedja med hänge, 18 k rödguld, hjärtformat hänge med 15 åttkantslipade diamanter, tot vikt 5,1 gr
 141Holger Eriksson, tennsoldater, cirka 200 st, delvis bemålade
 142Mycket stort parti kalligrafipennor, bläck mm
 143Dator, Apple MacIntosh Classic (1990-92), i originaletui
 144Transistorradio, teak med läderrem, Philips, 1960-tal, l 30 cm
 145Hörlurar, 1 par, Sennheiser HD 6XX, i originaletui
 146Replika av björnskinnsmössa, syntetmaterial, modern tillv, h 32 cm
 147Kask, M/1887 för manskap
 148Parti autografer mm; Floyd Patterson, Sven Tumba, Czeslaw Slania, John l Carré mfl
 149Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka och blommor, sign o numr 2811(?), h 20 cm
 150Hjälmar, 1 par, M/1921
 151Stort parti smycken och bijouterier
 152Talja med krok, trä och smide, 1800-tal, h 45 cm
 153Saltkar med sked, 1 par, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm
 154Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong, profilerat brätte, dekor av flodlandskap i manganblå underglasyrmåleri, dia 22 cm, nagg
 155Fat, 2 st,Kina Qianlong, dekor av flodlandskap i manganblått underglasyrmåleri, dia 16 resp l 19 cm, nagg
 156Höglund, Erik för Boda, vas, bruntonat glas, dekor av luftbubblor, sign, h 13 cm
 157Solur, grönlackerad metall, modern tillv, h 120 cm
 158Solfjäder, elfenben och gouache på papper, Kina, 1900-talets början, heltäckande dekor av personer mm, tot l 52 cm, i originaletui märkt ... glove... house, lagn
 159Slaatto, Øivind för Louis Poulsen, taklampa, kromad mässing, PVC och akryl, Patera, design 2015 (detta ex inköpt dec 2018), dia 60 cm
 160Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm, detta ex enl uppg inköpt 2018
 161Solfjäder, elfenben med silverintarsia samt siden, Louis XVI, sekelskiftet 1900, litograferat och handkolorerat mytologiskt motiv, ant efter Angelica Kauffmann, l 24 cm
 162Solfjäder, elfenben med silverintarsia samt papper, litograferad, handkolorerad och förgylld dekor av sällskapslek, tot l 50 cm
 163Solfjäder, elfenben med silverintarsia samt papper, litograferad och handkolorerad dekor av sällskapslek, l 27 cm
 164Bordsfotogenlampa, mässing och glas med vit glaskupa, sekelskiftet 1900, h 56 cm, sotrör def
 165Vägglampett, bronserad metall, art-déco, 1920-tal, reliefdekor av Apollon i solvagnen, l 50 cm
 166Stort parti delvis äldre, svenska silvermynt, tot vikt cirka 700 gr, medf div kopparmynt
 167Lorentzon, Waldemar, olja, Afton vid havet, sign o dat 1944, 34,5 x 46,5 cm
 168Brieditis, Katarina för IKEA, matta, flossa, Tise, 300 x 200 cm
 169Taklampa, mässing med 6 rutiga glasskärmar, 1950-60-tal, h 60 cm
 170Handdukshängare, skuret och svärtat trä med mässingsbeslag och pärlstickad dekor, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 37 cm
 171Medalj/minnespenning, 14 k rödguld, vikt 0,8 gr
 172Medalj, silver, Svenska Akademien, graverad 1786 av Fehrman, detta ex från 1931
 173Prem, Heimrad, blandteknik, komposition, sign, 34 x 46 cm
 174Hallberg, Lars, tempera, Mot havet, sign o dat 1973, synl storl 29 x 26 cm
 175Dellwig, Bergliot Florell von, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1917, 52 x 69 cm
 176Okänd konstnär, olja, motiv från Makri Turkiet, otydl sign, 60 x 40 cm
 177Bertel Nordström, Bertel, olja, skymningslandskap, sign o dat 1953, 20 x 23 cm
 178Hougaard, Henning, olja, vinterlandskap med gräsänder, sign, 45 x 65 cm
 179Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas, 43 x 60 cm, lös i passepartout
 180Emanuelsson, Erik, pastell, solbadande kvinna, sign o dat 1947, synl pappersstorl 47 x 61 cm
 181Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kustparti med segelfartyg, sign C Bond, 42 x 68 cm, krackelerad
 182Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm
 183Okänd indisk konstnär, 1900-talets mitt, gouache på siden, elefanter, 25 x 60 cm
 184Andréasson, Kurt, olja, Hotell Mårtensson och Norre Port - bild från 1925, sign o dat 1990, 37 x 61 cm
 185Andréasson, Kurt, olja, Klammerdamsgatan av årgång 1923 i vinterskrud, sign o dat 1993, 29 x 43 cm
 186Ben Salem, Aly, gouache, arabisk skönhet, sign, synl pappersstorl 27 x 22 cm
 187Okänd fransk konstnär, olja, vilande akt, a tergo bet appartient ā Mlle Nordqvist, 33 x 25 cm
 188Okänd fransk konstnär, olja, nue de dos, 27 x 21 cm
 189Svipdag, Elin, olja, komposition, sign, 11 x 7 cm
 190Okänd konstnär, akvarell, Vallgatan, Halmstad 1919, sign O Lagergren, 21 x 30 cm
 191Andréasson, Kurt, olja, Vallgatan mot Norr... i början av 1930-talet, sign o dat 1991, 32 x 24 cm
 192Okänd engelsk konstnär, olja, ålandskap med segelbåt, sign AC o dat 1891, 34 x 22 cm
 193Jonson, Sven, färglito, 'Nattbild' sign, numr 21/310 o dat 1970, ur 70-årsmappen, 28 x 32 cm
 194Okänd fransk konstnär, olja, absinthdröm, a tergo bet appartient ā Mlle Nordqvist, 44 x 47 cm
 195Okänd konstnär, 1800-tal, blandteknik, ung kvinna, synl pappersstorl 26 x 19 cm
 196Fogelqvist, Jörgen, färglito, kosmisk komposition, sign o numr 81/285, synl pappersstorl 39 x 60 cm, lös i passepartout
 197Olson, Axel, Blommande magnolia, sign o numr161/260, 35 x 50 cm
 198Forssell, Pierre för Skultuna, väggljusstakar 1 par, mässing, Pendel, design 1955, sign, h 48 cm
 199Alberius, Olle för Rörstrand, väggrelief, delvis glaserat stengods, Kavalkad, sign, 31 x 30 cm
 200Backhausen, Noomi för Söholm, väggrelief, glaserat stengods, dekor av blommor, sign, 34 x 34 cm
 201Simon, Joseph för Söholm, relief, glaserat stengods, fåglar, sign, 26 x 33 cm
 202Simon, Joseph för Söholm, relief, glaserat stengods, sittande par, sign, 3 x 33 cm
 203Simon, Joseph för Söholm, relief, glaserat stengods, katt, sign, 16 x 18 cm
 204Kalk, sterlingsilver, delvis godronnerad cuppa, stpl William Hutton & Sons Ltd London 1901, h 17 cm, vikt 160 gr
 205Bordsur, palisander, sekelskiftet 1900, dekor i bloemen-marqueterie, h 23 cm, smärre def
 206Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, glaserat stengods, sign, h 27 cm
 207Ander, Gunnar för Ystad-Metall, ljusstakar 1 par, mässing, sign, h 9,5 cm
 208Miniatyrskulpturer, 1 par, patinerad brons, putti, h 6 cm
 209Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 + 2 st, mässing, sign, h 4,5 resp 5,5 cm
 210Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, geometrisk reliefdekor, sign, h 14 cm
 211Ohlson, Oscar, olja, vy över Marstrand mot fästningen, sign o dat 1887, 77 x 126 cm
 212Fat, tenn, slät modell med fräcklad dekor, stpl Fredrik Werrenrath Lund 1852, dia 37 cm, bucklor
 213Balja på benställning, serveringskanna sengustaviansk mm, koppar
 214Väggspegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, krönande lyra, h 120 cm
 215Takkrona, mässing med olikfärgade, lövformade prismor, 1900-talets mitt, 5 ljusarmar, h 60 cm
 216Okänd fransk konstnär, olja, sittande kvinna, otydl sign, a tergo bet Ma Chčre Brigitte hiver du 1879, 22 x 13 cm
 217Andréasson, Kurt, olja, Krubban - barnhemmet som låg vid korsningen Hvitfeldtsgatan - Torsgatan, sign o dat 1993, 6 x 13 cm
 218Forssell, Pierre för Skultuna, ljusstake, mässing, sign, h 17 cm
 219Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstake, mässing, sign, h 8 cm
 220Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 3 ljus, mässing, sign, h 7 cm
 221Skålfat, porslin, Japan, Taishô, blå underglasyrdekor, dia 47 cm
 222Skålfat, porslin, Japan Meiji-Taishô, heltäckande dekor i Imari-färger, dia 47 cm
 223Josseaud, Johannes, etsning, Munttoren, sign, synl pappersstorl 26 x 16 cm
 224Dubourg, Matthew efter Howitt, Samuel, roulettegravyr, handkolorerad, Siberian exiles shooting deer - ur Foreign Field Sports 1813, synl pappersstorl 18 x 23 cm, visst slitage
 225Okänd konstnär, 1700-tal, kopparstick, kortspelande herrar i landskap, synl pappersstorl 18 x 29 cm
 226Höga hattar i låda, 2 st, 1900-talets 1 hälft
 227Okänd designer för Stilarmatur Tranås, bordslampa, mässing och orange glas, 1960-tal, dekor av klot, märkta STA 590, h 41 cm
 228Lindberg, Stig för Ljungbergs Textiltryck/Bookbinders design, efter honom, mapp, klädd i Melodimönstrat linnetyg, 33 x 25 cm
 229Lindberg, Stig för Ljungbergs Textiltryck, efter honom, kudde, klädd i Melodimönstrat linnetyg, 33 x 25 cm medf kudde med maritimt motiv, 44 x 44 cm
 230Stort parti modern design, Georg Jensen, Rörstrand mm, 1 låda
 231Länsfåtölj, svarvad ek med brun (senare) läderklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900
 232Brasskärm, mahogny och blyglas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av landskap, h 57 cm, smärre def
 233Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, vas, porslin med förgyllt mässingsmontage, h 11 cm
 234Ramos, Antonio för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, A Pocketfull of Wishes 1997, modellnr 7650, h 27 cm, i originalförp
 235Puche, José för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Afternoon Promenade 1995, modellnr 7636, h 27 cm, i originalförp
 236Ramos, Antonio för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, A Pocketfull of Wishes 1989, modellnr 7609, h 22 cm, i originalförp
 237Matta, vävd och knuten ull, semiantik Soumak (?), 180 x 125 cm
 238Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, krönande rosett, h 77 cm, avslag
 239Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad
 240Takampel till 3 ljus, brons med röd glasskiva, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm, spår efter elektrifiering
 241Huerta, Juan för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Spring Bouquet 1987, modellnr 7603, h 21 cm, i originalförp
 242Ramos, Antonio för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Can I play? 1990, modellnr 7610, h 22 cm, i originalförp
 243Puche, José för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Basket of love 1994, modellnr 7622, h 25 cm, i originalförp
 244Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1600-tal, graverat bomärke, h 29 cm
 245Krus, saltglaserat stengods, Tyskland el Holland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 26 cm
 246Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, reliefdekor av blommor samt av festoner i kobolt, h 35 cm
 247Ramos, Antonio för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, A wish come true 1999, modellnr 7676, h 25 cm, i originalförp
 248Puche, José för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Innocence in bloom 1996, modellnr 7644, h 27 cm, i originalförp
 249Huerta, Juan för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Summer Stroll 1991, modellnr 7611, h 24 cm, i originalförp
 250Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten
 251Snedklaffsekretär med överskåp, ek, Danmark, 1800-tal, underdel med 3 lådor, mittdel med snedklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med 3 skåpsdörrar, h 203 cm, smärre def, nyckel sakn
 252Sidenslips, Ermengildo Zegna
 253Huerta, Juan för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Flowers song 1988, modellnr 7607, h 18 cm, i originalförp
 254Huerta, Juan för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Picture perfect 1991, modellnr 7612, h 22 cm, i originalförp
 255Ramos, Antonio för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, School days 1988, modellnr 7604, h 27 cm, i originalförp
 256Parti skrivbordsställ mm, Danese, Milano, 1 låda
 257Sidenslips, Hugo Boss
 258Offsettryck i guldram, Madonna Ognissanti efter Giotto, h 47 cm
 259Ramos, Antonio för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, All aboard 1992, modellnr 7619, h 13 cm, i originalförp
 260Ramos, Antonio för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, It wasn't me 1998, modellnr 7672, h 10 cm, i originalförp
 261Huerta, Juan för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, May flowers 1988, modellnr 5467, h 17 cm, i originalförp
 262Johansson, Nils Eric, färglitografier, 2 st, stilleben, bägge sign o numr 159/190 resp 245/260, synl pappersstorl 18 x 28 resp 29 x 37 cm
 263Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 1633 (design 1923), h 22 cm
 264Fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, dia 33 cm
 265Huerta, Juan för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Spring Bouquet 1987, modellnr 7603, h 21 cm, i originalförp
 266Huerta, Juan för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Little traveller 1986, modellnr 7602, h 22 cm, i originalförp
 267Polope, Francisco för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Best friend 1993, modellnr 7620, h 18 cm, i originalförp
 268Modellspårväg, litograferad plåt, Technofix 'Mountain Express', modellnr GE-252, med 2 spårvagnar och en buss, original nyckel, l 110 cm
 269Shamshir, Indo-persisk, 18-1900-tal, fäste i mässing, l 75 cm
 270Poschinger, Ferdinand Freiherr von, vas, glas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av slöjor, montage i nysilver stpl Orivit 2561, h 21 cm
 271Polope, Francisco för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Ten and growing 1995, modellnr 7635, h 20 cm, i originalförp
 272Huerta, Juan för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Pals forever 2000, modellnr 7686, h 22 cm, i originalförp
 273Ramos, Antonio för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, School days 1988, modellnr 7604, h 20 cm, i originalförp
 274Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, skålfat, porslin, polykrom dekor, sign, oid målar- el designersign, dia 26 cm
 275Okänd konstnär, skulptur/vas, delvis glaserat stengods, h 23 cm
 276Okänd designer för Emalox, Norge, skålar, 3 + 1 st, fat samt 6 assietter, eloxerad aluminium, etikettsign, dia 15 - 31 cm
 277Huerta, Juan för Lladrķ Collectors Society, figurin, porslin, Picture perfect 1991, modellnr 7612, h 22 cm, i originalförp
 278Torrijos, Regino för Lladrķ Collectors Society, figuriner, 1 par, porslin, Balancing act, modellnr 5392, h 10 cm, i originalförp
 279Huerta, Juan för Lladrķ Collectors Society, figuriner, 2 st, porslin, A friend for life, modellnr 7685 resp Art brings us together 1999, modellnr 7677 , h 8 resp 17 cm cm, i originalförp
 280Södring, Jesper, skål, blå glasmassa med gult brätte, sign o dat 1991, dia 20 cm
 281Jakthorn, kohorn med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 36 cm
 282Okänd designer för Ando Cloissonné Company, Sakae, Nagoya, Japan, 1900-talets 2 hälft, fat, 2 st, cloissonné, polykrom dekor av irisar resp orkidéer, 30 x 24 cm, 1 med smärre avslag på baksida
 283Polope, Francisco m fl för Lladrķ Collectors Society, årstidsklockor, 4 st, ljusluktor, 2 st samt figurin, porslin, i originalförp
 284Okänd designer för Lladrķ, byst, glaserat porslin, Don Quixote, h exkl träsockel 31 cm
 285Okänd designer för Lladrķ, bordslampor, 1 par, porslin, dekor av man resp kvinna vid träd, h 31 cm
 286Okänd designer, skål, glas, dekor i grönt och svart mot blå fond, oid sign, etikett från Viggo Berg Skagen, h 27 cm
 287Skål med hänklar, tenn, 1800-talets 1 hälft, hänklar ring- resp musselskalsformade, l 22 cm
 288Okänd Sydafrikansk (?) konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, lejon och Watusi, h 25 cm, skador
 289Martinez, Vincente för Lladrķ, figurin, porslin, Horses gallopping 1970, modellnr 4655, h 29 cm
 290Olika designers för Lladrķ, figuriner, 5 st, porslin, barn resp fåglar, h 17 - 26 cm
 291Okänd designer för Digsmed, roterbar teakskiva med fonduegaffelhållare, dia 43 cm
 292Sängvärmare, mässing och smide med trähandtag, 1800-tal, genombrutet lock, l 106 cm
 293Kortsvärd i balja, smide och läder, sk Seme, Massaiarbete, 1900-talets 1 hälft, tot l 47 cm
 294Åberg, Jan, skulptur, brons, fågel, osign, h 12 cm
 295Hoff, Adam & Östergaard, Poul för Virum, vägghängd herrbetjänt, ek, etikettsign, l 55 cm
 296Orup, Bengt för Johansfors, glas, 6 st, Bar, design för H55 i Helsingborg, h 7 cm
 297Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas, slipad dekor av istappar, sign, h 25 cm
 298Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas, slipad dekor av kvadrater, sign, h 30 cm
 299Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas, slipat mycelmönster, sign, h 30 cm
 300Orup, Bengt för Johansfors, skål, polykrom glasmassa, Spontana, design 1967, sign, dia 15 cm
 301Trofé; uppstoppad tjädertupp (tetrao urogallus) på gren, l 65 cm
 302Okänd designer för Digsmed, teakskivor med fonduegaffelhållare, 1 par, dia 24 cm
 303Svärd i balja, smide och läder, möjl Östafrika, 1900-talets 1 hälft, tot l 76 cm
 304Fickur med dubbla skyddsboetter, sterlingsilver, England George III, urverk och -tavla sign George F Prior London, inre boetter stpl John Robins London 1803, ytterboett med sköldpadd, dia 7,5 cm, lagn
 305Fickur med dubbla skyddsboetter, sterlingsilver, England George III, urverk och -tavla sign Edward Prior London, inre boetter med oid stpl London 1870, ytterboett med sköldpadd, dia 5,5 cm, lagn
 306Törsleff, August, olja, porträtt av ung man, sign, 46 x 38 cm
 307Heegård, Anne, skålar, 2 st, emaljerad koppar, sign o dat 83 resp 89, dia 25 resp 29 cm
 308Okänd afrikansk konstnär, relief, trä, Konungarnas Tillbedjan, sign S St Louis, h 75 cm
 309Sängvärmare, mässing och smide med trähandtag, 1800-tal, genombrutet lock, l 88 cm
 310Hellquist, Sven Erik, olja, motiv från Place du Petit Pont, Paris, sign, 27 x 41 cm
 311Signeul, Henriette Isidore Charlotte, akvarell, självporträtt vid staffliet, utf omkr 1820, synl pappersstorl 20 x 16 cm
 312Okänd konstnär, olja, skördearbete, sign Röder, 13 x 21 cm
 313Werner, Sidse för Holmegaard, karaff med propp, glas, Regiment design 1972, dekor av luftbubblor, sign, h 31 cm
 314Sängvärmare, smide och mässing, 1800-tal, l 59 cm
 315Värmetallrik, tenn, James Dixon & Sons, England, George IV, 1800-talets 1 hälft, dia 23 cm
 316Okänd konstnär, olja, Söder Mälarstrand med Münchenbryggeriet, otydl sign o dat 1955, 60 x 80 cm
 317Redgate, Arthur William, olja, skördearbete, sign, 30 x 46 cm
 318Perry King, Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Arteluce, vägglampa, lackerad metall med blå glaskupa, Jill, design 1978, l 38 cm, ngt slitage
 319Perry King, Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Arteluce, vägglampa, lackerad metall med blå glaskupa, Jill, design 1978, l 38 cm, ngt slitage
 320Perry King, Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Arteluce, vägglampa, lackerad metall med blå glaskupa, Jill, design 1978, l 38 cm, ngt slitage
 321Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, blomstrande trädgård, sign H van der Hagen (?), 64 x 80 cm
 322Okänd holländsk (?) konstnär, olja, surrealistisk komposition, sign D Van Slyck o dat 1974, 100 x 84 cm
 323Carlsson, Roland, olja, Den sanna fruktens ansikte, sign o dat 1985, 105 x 70 cm
 324Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, flaska, blåiriserande glas, sign, h 17 cm
 325Heegård, Anne, skålar, underlägg mm, emaljerad koppar, sign
 326Okänd designer för Wremp Konstsmide, Angelstad, vägglampett till 2 ljus, smide, i form av stiliserad vasakärve, h 34 cm
 327Fickur, silver, England, barock, urverk och -tavla sign Peter Garon London (verks 1687-1723), ytterboett med sv stpl, dia 5,5 cm, medf châteleine, silver, denna stpl Tobias Kåhre Halmstad 1860, smärre def
 328Damfickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 3,5 cm, smärre def
 329Rosén, Einar, olja, kustlandskap, sign o dat 54, 43 x 72 cm
 330Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor, oid stpl, dia 16 cm
 331Heegård, Anne, ljusstakar, 1 par, emaljerad koppar, sign o dat 93, dia 16 cm
 332Svärd i balja, smide, läder mässing, Malinke (Mandingo), ant Guinea, 1900-talets 1 hälft, tot l 83 cm
 333Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, hermelin, sign, l 24 cm, på original träsockel
 334Okänd designer för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, reliefdekor av redskap, 26 x 26 cm
 335Okänd designer för Rörstrand, vas, glaserat stengods, geometrisk dekor, märkt Luna, h 26 cm
 336Matta, semiantik/antik Yomud, 115 x 85 cm, ngt kortad
 337Golvlampa, teak och mässing, AB Armatyrhantverk, Göteborg, 1960-tal. justerbar höjd
 338Okänd designer för Enco, golvlampa, mässing, 1970-tal, h inkl skärm 144 cm
 339Blomberg, Stig för Aseaverken, Ludvika, tillskr, reliefer, 2 st, brons, man resp kvinna, h 34 cm
 340Pietilä, Tuulikki, akvarell, kustparti sign Sandvig o dat 4/8 47, synl pappersstorl 30 x 37 cm
 341Vas, porslin, Meissen, 1900-tal, dekor i guld och grönt, h 14,5 cm
 342Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 13 cm
 343Okänd designer för ABO Randers, golvlampa, svartlackerad metall, h 113 cm
 344Skrivbordslampa, orangelackerad metall, 'Luxo', Jacob Jacobsen AB, Göteborg, 1900-talets mitt, justerbar
 345Stolar, 1 par, bonad bok, modern tillv
 346Parti kaffekoppar och -fat, porslin, Gustavsberg Blå Blom
 347Avlastningsbord, valnöt med vit marmorskiva, oscarianskt, 1800-talets slut, l 50 cm
 348Sadelpall, trä med mässingsbeslag och röd läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm
 349Sadelpall, trä med mässingsbeslag och gul läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm
 350Sadelpall, trä med mässingsbeslag och gul läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm
 351Snurrfåtölj, svart konstläder, modern tillv
 352Orup, Bengt för Hyllinge, pokalglas, klar glasmassa, slipad dekor, sign, h 28 cm
 353Okänd designer för Rörstrand, kanna, grönglaserat stengods, h 24 cm
 354Peynet, Raymond för Rosenthal, skålfat, porslin, dekor i svart och guld, dia 32 cm
 355Vodkakanna, porslin, Kuznetzov, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor, h 23 cm
 356Uppläggningsfat, 2 st, grönglaserat lergods, Andersson & Johansson, Höganäs, 1900-talets 1 hälft, l 28 resp 41 cm, ngn smärre glasyrnötning
 357Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1713, h 14 cm
 358Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ung stare, modellnr 3270, polykrom underglasyrdekor, sign, l 15 cm
 359Eriksson, Ulf, olja, Ur ögonblicket skapas, sign, 24 x 26 cm
 360Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas/skulptur, glaserat stengods, i form av laxhuvud, sign, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
 361Darger, Haakon, fat keramik, dekor av kråkor och kastanjer, sign Darger Danmark, dia 37 cm
 362Miniatyrmatta, old silke Ghom (?), 55 x 33 cm
 363Jönsson, Barbro, olja, Kuddmacka, sign, 12 x 16 cm
 364Armstolar, 4 st samt stolar, 6 st, mahogny, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, rygg med sk skrattspjälor
 365Skåp, mahogny, möjl Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, front med dubbla spegeldörrar, inv med (senare) hyllinredning, h 220 cm
 366Okänd designer för St Eriks lervarufabrik, Uppsala, skålfat, grönglaserat lergods, dia 40 cm
 367Lindberg, Stig och Breger, Bibi, karott med lock, porslin, Comedia, design 1953, l 26 cm
 368Golvlampa, grönpatinerat järn, Swedish Grace, 1910-tal, justerbar höjd
 369Rökelsekar, brons, Kina, 1900-tal, hänkelfästen i form av groteska maskaroner, l 28 cm
 370Matskedar, 4 + 2 st, silver, spetsig modell med dubbel räffla, 4 med svårtydda mästarstpl samt guardeinstpl Frederik Fabricius, Köpenhamn, 1800-talets början, 2 stpl Emil Ferdinand Dahl Köpenhamn verks 1849-79, l 23 cm, tot vikt 335 gr, initialer RK
 371Ditzel, Nanna för R Wengler, hängstol, rotting, Ägget, design 1959, h 125 cm, skador
 372Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 115 cm, medf senare benställning, denna h 73 cm
 373Millberg, Gösta för Drejargruppen, Rörstrand, väggplakett, delvis glaserat stengods, reliefdekor av tjurar, sign, 32 x 30 cm
 374Johansson, Sven, olja, Vid Grötvik, motljus, sign o dat 1950, 22 x 27 cm
 375Frälsarkrans, textilklädd kork, Ryssland, 1900-talets mitt, bet SRT-4263 Klaipeda, dia 60 cm
 376Nattvaktsur, valnöt och mässing, John Smith Midland Clock Works Derby, 1800-talets 2 hälft, h 44 cm, pendelupphängning def, fodral med skrapmärken
 377Damarbetsbord, mahogny, George III-stil, 1900-tal, stam med garnkorg, justerbar topplatta med 2 ljuspunkter
 378Bjerke-Petersen, Vilhelm, lito, Diamantstranden, sign, dat 50 o numr 17/350, 19 x 25 cm
 379Otter, Max, tillskr, olja, marin, sign Otter, 40 x 50 cm
 380Andersson, Ragnar, olja, kustparti med eka, sign o dat 78, 45 x 55 cm
 381Okänd designer, 1950-tal, soffbord, palisander, 63 x 63 cm
 382Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, 3 del glaserat flintgods, Röd Rubin; ljusstakar, 3 st, kanna samt lockskål
 383Damfickur, silver med blå emaljdekor, sekelskiftet 1900, urtavla märkt J Peterson Norrköping, dia 4 cm
 384Lockurna, koboltglaserat flintgods, Sainte Radegonde, Frankrike, dekor i guld, h 44 cm
 385Miniatyrgolvur, blålackerat trä, 1900-talets 2 hälft, h 105 cm
 386Thorén, Staffan, olja, huslänga med flaggor, sign o dat 69, 27 x 35 cm
 387Snedklaffsekretär, ek och bonad björk, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 08 cm
 388Søren Nissen & Ebbe Gehl för Naver collection, sideboard, valnöt med metallbeslag, modell AK 1250, utförd hos Axel Kjaersgaard, plakettsign, l 214 cm, bakstycke med upptagna hål för sladdar
 389Penselvaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av fåglar mm, oid sign, h 28 cm, limrester vid mynning
 390Såsslev, silver, Österrike-Ungern, sekelskiftet 1900, slät modell, stpl W Slowacki Krakow 1886-1922, l 19 cm, vikt 60 gr, initialer KL el LK
 391Kateder, bonad fur, 1900-talets 1 hälft, l 124 cm
 392Ekberg, Josef för Gustavsberg, matservisdelar, flintgods, Chic, 1900-talets 1 decennium, slitage
 393Bordslampa, mässing och koppar, 1900-talets första hälft, h 37 cm
 394Saltkar, 1 par, silver, vikingastil, i form av dryckeshorn, stpl Theodor Olsens Eftr Bergen, l 6 cm, tot vikt 35 gr
 395Nylund, Gunnar, Rörstrand, vas chamotterat stengods, sk 'igelkottsvas', grön glasyr, sign, h 21 cm, någon obet nagg
 396Matkärl, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av skrivtecken, oid sign, dia 26 cm
 397Okänd konstnär, akvareller, 2 st, veranda resp stilleben med kaktus, sign Knut Jonsson o dat -42, synl mått 37 x 40 resp 48 x 33 cm
 398Johansson, Sven, olja, stilleben med vas och böcker, sign, 35 x 56 cm
 399Röing, Peter för IKEA, taklampa 'Segel', metall med tygskärm, 1900-talets senare hälft, h 27 cm
 400Stolar, 1 par, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft
 401Merz, Hans för Meissen, vas, blanc-de-Chine, geometrisk dekor, h 32 cm
 402Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, väggspegel, förgylld metall, l 60 cm
 403Bäcklin, Nils, akvarell, bachanal, sign, synl pappersstorl 29 x 22 cm, B var elev till Isaac Grünewald
 404Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, Grundtriß und Situation von der Statt und Vöstung Wennersburg, ur Theatrum Europaeum omkr 1680, pappersstorl 33 x 38 cm, marginaldef
 405Swidde, Willem efter Dahlbergh, Erik, karta, kopparstucken, Biörköö (Björkö), ur Suecia Antiqua et Hodierna, omkr 1715, 32 x 41 cm, mölj senare avdrag
 406Bords/vägglampa, mässing med delvis gröntonad glaskupa, jugend, sekelskiftet 1900, h/l 50 cm
 407Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, kandelaber till 3 ljus, mässing, Knuten (Vänskapsknuten), design 1938, h 15 cm
 408Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, h 25 cm
 409Pennel, Joseph, efter honom, heliogravyrer mm, 5 st, topografi; London Bridge, Charing Cross mm
 410Dock/miniatyrkorgstol, 1900-talets 2 hälft, h 39 cm
 411Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj med fotpall, böjträ med rutig skinnklädsel Poem (senare Poäng), design 1972
 412Okänd designer för GAB, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, silver, stpl Stockholm 1952, l 21 cm, fyllda
 4133 del konsthantverk, silver el försilvrad metall,ant Mellanöstern, 1900-tal
 414Okänd designer för Dantorp Design, väggljusstake, mässing samt Forssell, Pierre för Skultuna, plunta med propp, mässing, h 14 resp 19 cm
 415Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bok, l 142 cm
 416Okänd dansk designer, soffa, brun skinnklädsel, l 220 cm
 417Parti porslin, Gustafsberg Triumf; terrin med lock, 2 fat, 2 skålar samt 4 tallrikar, terrin l 30 cm
 418Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, ljuslykta, mässing med gultonad glaskupa, sign, h 32 cm
 419Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, glaserat flintgods, förgylld dekor mot grön fond, sign o dat 1929, dia 16 cm
 420Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets mitt, lyrformad stam, stpl Ceson Göteborg 1958, h 15 cm, fyllda
 421Okänd designer, barstolar, 3 st, krom med svart konstläderklädsel, h 80 cm
 422Okänd designer för Alingsås Keramik, bordslampa, lergods, dekor av fisk, h inkl skärm 32 cm
 423Frandsen, Benny för ABO Randers, golvlampa, krom och brunlackerad metall, justerbar höjd
 424Okänd designer, skål, glas, jugend, sekelskiftet 1900, emaljmåleri av styvmorsvioler, h 7,5 cm
 425Fischer, Josef för Rosenthal, figurin, kungsfiskare, modellnr 867, design 1929, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
 426Matbesticksuppsättning, 24 del, silver, Polen 1900-talets 2 hälft, slät modell, 6 + 6 + 6 bordsknivar, -gafflar och -skedar samt 6 theskedar, i originaletui, tot vikt exkl knivar med stålblad 935 gr, initial J
 427Matta, semiantik Hamadan, 160 x 110 cm
 428Armann, Gudmundur, linoleumsnitt, 2 st, Fjörustilla 8 resp Batskel, bägge sign, dat -92 o numr 2 resp 8/9, synl pappersstorl 14 x 23 cm
 429Okänd designer för Arabia, skålar, 1 par, lysterglaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, dia 28 cm
 430Matservis, 40 del, porslin, Royal Copenhagen, Blå Vifte, 12 + 12 + 12 mta-, djupa- samt förrättstallrikar, 2 fat, skål samt såsskål
 431Kaffeservisdelar, 2 lådor, B&G, Blå Mås med guldkant, kanna, 10 koppar samt 12 + 12 underfat och assietter mm
 432Kaffeskedar, 12 st samt tårtspade, silver, Rosen, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, tot vikt 185 gr
 433Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av Fo-hundar mm, h 44 cm, kant med avslag
 434Matta, semiantik Sarough (?) med blommotiv, 210 x 110 cm
 435Matta, semiantik Heriz (?), 130 x 110 cm
 436Besticksuppsättning, 87 del, nysilver, Ingrid, 12 + 12 + 12 matknivar, -gafflar och -skedar, 12 + 12 bords- resp förrättsknivar, 11 bordsgafflar och 9 -skedar samt 7 diverse bestick
 437Parti skedar mm, silver, tot vikt 480 gr
 438Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, dessertglas 9 st, olikfärgad glasmassa, dia 9 cm
 439Holmquist, Binnie, olja, stilleben med orrtupp, sign o dat 1927, 50 x 55 cm
 440Bourelius, Elsi, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat lergods, fågel, sign, h 22 cm
 441Snapstunna med tappkran, mässing på ekstativ, 1900.talets 1 hälft, h 23 cm
 442Vitvinsglas, 14 st, grön cuppa, h 20 cm
 4434 del orientaliskt porslin, Japan och Kina, 18-1900-tal, 2 skålar samt vas, dekor i Imari-färger samt fat med heltäckande dekor i Kantonemalj, detta l 25 cm
 444Fat, 9 st, celadonglaserat porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor i Kantonemalj, dia 14 - 25 cm, ngn smärre def
 445Plunta, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, i form av stående sjöman, h 25 cm
 446Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, 38 x 31 cm
 447Thiele, C F, litografi, handkolorerad (?), Archibald Graf v Douglas, ur Shakespeares Henrik den IV, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 448Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux
 449Parti konstglas; 3 st Nybro räkbåtar 'Bohus', 2 skulpturer Orrefors samt fat Lars Hellsten
 450Opsvik, Peter & Mengshoel, Hans Christian för Stokke, ergonomisk stol, böjträ med textilklädsel, Balans Variable
 451Thiele, C F, litografier, 3 st, handkolorerade (?), Graf von Westmoreland, von Worcester samt Prinz v Wales, ur Shakespeares Henrik den IV, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 452Thiele, C F, litografier, 5 st, handkolorerade (?), Don Gaston und Don Luis, Don Cesar, Don Diego samt Floretta und Perrin, ur Donna Diana, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 453Thiele, C F, litografier, 3 st, handkolorerade (?), Claudine Alonzo samt Carlos von Castevecchio ur Goethes Claudine von Villa Bella, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 454Golvlampa, mässing och bemålat trä med 2 böjliga ljusarmar, 1900-talets mitt
 455Crona, Georg, linoleumsnitt, Susanna och gubbarna, sign o numr 4/25, 28 x 35 cm
 456Bergling, John, akvarell, hus i landskap, sign Teatro Romana Verona o dat 1924, synl pappersstorl 40 x 33 cm
 457Thiele, C F, litografier, 6 st, handkolorerade (?), ur Olimpia, Statira Hierofanten m fl, ur Voltaires Olympie, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 458Thiele, C F, litografier, 6 st, handkolorerade (?), Leonore Sanvitale, Syrus, Alceste m fl, ur varierande operor, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 459Thiele, C F, m fl litografier, 6 st, handkolorerade (?), Patzke, Miss Eveline m fl, ur varierande operor, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 460Brusewitz, Gunnar, färglito, älgmyr, sign o numr 87/300, synl pappersstorl 24 x 35 cm
 461Hald, Edward för Orrefors, vas, diamantslipad dekor, modellnr 46 (1818), h 17 cm, ngn kalkfälln och repa
 462Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 88 cm
 463Thiele, C F, litografier, 8 st, handkolorerade (?), Lionel, Talbot m fl, ur Jungfrun av Orléans, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 464Stürmer efter Wittisch, Ludwig Wilhelm, litografier, 6 st, handkolorerade, Tyroler/Tyrolerin, Illyrier/Illyreririn samt Zauberer/Zauberin, pappersstorl 27 x 18 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 465Jambyia i balja, försilvrad metall och textil, Mellanöstern, 1900-talets 2 hälft, tot h 30 cm
 466Byrå, mahogny med mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, b 82 cm
 467Stolar, 6 st, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, sk Gunnebo-stolar, förlagan ritad av Carl Wilhelm Carlberg för Gunnebo Slott
 468Okänd designer för Herstal, golvlampa, delvis vit- resp svartlackerad mässing, Jive, justerbar höjd och vinkel
 469Medlemsmärke, nysilver och emalj, Kgl Dansk Automobilklub, 1900-talets 1 hälft, h 15 cm
 470Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm
 471Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med turkosemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, dia 16 cm, bruksslitage
 472Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, fajans, delvis förgylld dekor, modellnr 1004/3800, h 46 cm
 473Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, fajans, delvis förgylld dekor, modellnr 1004/3801, h 52 cm
 474Wiinblad, Björn, releif, betong med infattade, polykroma emaljplattor, sign o dat 81, 30 x 25 cm
 475Parti äldre diverse, 1 låda; lockkarott, nysilver med löstagtagbart trähandtag, Axel Gabriel Dufva, sekelskiftet 1900, assietter, 8 st porslin Rörstrand samt skrivställ, metall med glasinsatser, 1800-talets slut, detta l 30 cm
 476Höglund, Erik för Boda, sejdel samt flaska med påklipp, brun glasmassa med luftbubblor, sign h 14 resp 18 cm
 477Jönsson, Gittan, färglito, Äventyret, sign, dat 1983 o numr 141/210, synl pappersstorl 39 x 56 cm
 478Bang, Marie, olja, hjortar i Dyrehaven, sign, 27 x 40 cm
 479Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, parklandskap med svanar, otydl sign o dat 1903, 34 x 46 cm
 480Hogarth, William, kopparstick, 1 par, Marriage a l a Mode I-II, 1745, synl pappersstorl 40 x 48 cm
 481Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition, sign o numr 79/110, 39 x 33 cm
 482Okänd konstnärinna, etsning, Les désordres du désir, sign Donatella T o numr 15/110, 31 x 22 cm
 483Lodeho, Étienne, kopparstick, Passage IV, sign, dat 77 o numr 79/110, synl pappersstorl 49 x 64 cm
 484Ljuslykta, plåt, smide och glas, 1800-tal, h 57 cm, 1 fot sakn, 1 glas def
 485Ljuslykta till 2 ljus, plåt och smide, 1800-tal, h 60 cm, 1 glas def
 486Kandelar till 2 ljus, mässing, sekelskiftet 1900, justerbar höjd, glaskupor sakn sannolikt
 487Kaminur, onyx och bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 43 cm
 488Lindhardt, Svend för B&G, figurin, porslin, Pojke med spann, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2127, h 14 cm
 489Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke på sten, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1757, h 22 cm
 490Kaffekanna, koppar, 1800-talets 2 hälft, tot h 40 cm
 491Vas, cloissonnéarbete, Japan, 1900-talets mitt, h 39 cm
 492Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, balusterformade på hexagonal fot, dekor av serafer, h 28 cm
 493Väggfontän med bassäng, tenn, Frankrike, 1800-tal, tappkranar i mässing, senare smidesställning, tot h 95 cm, smärre def
 494Jonson, Alvar, olja, Bränd mark, sign, 33 x 41 cm
 495Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge, sign, numr 665/745, 41 x 57 cm
 496Persson, Ove, olja, Vinterdag, sign o dat -97, 22 x 33 cm
 497Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm
 498Sängvärmare, trä och mässing, 17-1800-tal, l 100 cm
 499Ljuslykta, svartlackerad plåt och mässing, 1800-tal, h 51 cm
 500Okänd dansk konstnär, olja, Köpenhamnskanal, sign F Hansen, 45 x 66 cm
 501Bok; Roussell, Aage (ed), Danske Slotte og Herregårde I-XX, Hassing Köpenhamn 1963-68
 502Martin, Dan, olja, landskap, sign o dat 1946, 21 x 27 cm
 503Okänd konstnär, 1800-tal, person i landskap, sign J v S (?), synl pappersstorl 19 x 30 cm
 504Rääf, Helis, olja, landskap, sign, 24 x 33 cm
 505Olson, Erik, färglito, Vandraren finner en källa, sign, dat 76 o numr 150/260, 35 x 50 cm
 506Olson, Axel, litografi, komposition med kvinna, sign EA, 30 x 36 cm
 507Balansvåg samt kandelaber till 7 ljus, mässing, 1900-talets 2 hälft, h 35 resp 49 cm
 508Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 73 cm
 509Sekretär, valnöt och bonad fur, oscariansk, 1800-talets slut, front med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 141 cm
 510Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period, l 7 cm, skada
 511Vodder, Arne för Arne Sibast, skrivbord, palisander, 1950-60-tal, dubbla hurtsar med vardera 3 lådor, plakettmärkt Sibast Danish Furnituremakers Control, l 204 cm, skiva lös, undre/främre skiva sakn antagligen
 512Taklampa, mässing och textil med 3 bemålade glaskuor, art-déco, 1920-tal, h 55 cm
 513Taklampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 50 cm
 514Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908), dekor av lotus, persikor, fladdermöss mm, oid sign, dia 14 cm
 515Jupiter, Folke, olja, Motiv från Pont-Aven, Frankrike, sign, 38 x 55 cm
 516Jupiter, Folke, olja, Tre träd, sign, 27 x 41 cm
 517Balansvåg, smide och mässing, England, 17-1800-tal, h 85 cm, vågskål sannolikt 1800-talets 2 hälft, etikettmärkt Bodiam Castle
 518Okänd konstnär, 1900-talets mitt, skulptur, patinerad brons, stående kronhjort, h 60 cm
 519Heegård, Anne, skålfat, emaljerad koppar, sign o dat 90, l 48 cm
 520Jupiter, Folke, olja, Mot Högklint (Visby), sign, 24 x 30 cm
 521Jupiter, Folke, olja, Vid Djursgårdsbron, Stockholm, sign, 27 x 20 cm
 522Jupiter, Folke, olja, Östergarn, sign, 24 x 33 cm
 523Heegård, Anne, skålar mm, emaljerad koppar, sign, dia 8 - 20 cm
 524Bordsstativ, bok, 1900-talets slut, h 105 cm
 525Kamferkista, skuret trä, ant Kina, 1900-talets 2 hälft, l 90 cm
 526Lo, Erik, olja, Tvätterska Spanien, sign o dat 1961, 58 x 28 cm
 527Jonson, Gösta, olja, komposition, sign o dat 1966, 24 x 33 cm
 528Ekebom, Ann-Marie, olja, Vår i Tjust, sign o dat 1973, 20 x 44 cm
 529Okänd designer för Frigast, Danmark, kaffeskedar, 10 st, silver, tot vikt 120 gr
 530Parti underlägg, serviettring med sten mm silver, tot vikt 120 gr
 531Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-chine, sittande balinesiska, sign, h 25 cm
 532Törning, Tage, olja, Bergformationer, sign, 50 x 60 cm
 533Julius, Carl, olja, motiv från Nyhamnsläge, sign, 50 x 61 cm
 534Malmberg, Thure, olja, Kastellholms slottsruin, Åland, sign o dat 1945, 41 x 57 cm
 535Okänd designer, vas,blå glasmassa med gula färgfläckar, h 36 cm
 536Ljusstake, mässing, Skultuna, 1900-talets slut, h 14 cm
 537Bergsten, Lars för Gusum, kandelaber till 4 ljus, mässing, sign, dat 1985 o numr 137/200, h 24 cm
 538Minnesbägare, 4 st, porslin resp glas, 2 st Baltiska Utställningen i Malmö 1914, 2 st, Industriutställningen i Göteborg 1923, h 9 - 19 cm
 539Damfickur, delvis förgyllt silver, Fenix, sekelskiftet 1900, dia 3,5 cm, medf etui och klockkedjor mässing
 540Waage, Inger för Stavangerflint, sparbössa, flintgods, polykrom dekor av människor och blommor, l 24 cm, lås sakn
 541Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, 5 ljusarmar, krönande duva, h 55 cm
 542Okända konstnärer, etsningar, 2 + 2 st, handkolorerade, Parismotiv, sign Luc (?) resp Tournelle (?)
 543Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, J-H Fabriken, Sävsjö, h 24, medf liknande, osign h 26 cm, slitage
 544Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets mitt, oid stpl CLÅ 1849, l 43 cm
 545Pyysiäinen, Valdemar, olja, kustbild med personer, sign, 50 x 70 cm
 546Fickursställ, patinerad metall på svärtad träsockel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av grip, h 21 cm, 1 vinge med avslag
 547Okänd designer för Jac Jaobsen, bordslampa, brunlackerad metall, modell L-17, justerbar höjd
 548Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och ek, l 135 cm
 549Chaiselongue, helstoppad textilklädsel på svarvade valnötsben med hjultrissor, nyrenässans, 1800-talets slut, l 182 cm, slitage
 550Persson, Ove, olja, Bönemöte, sign o dat 1994, 19 x 24 cm
 551Matta, semiantik Kirman, 150 x 95 cm
 552Åberg, Jan, skulptur, bemålad konstmassa på kopparställning, Hjulros, sign, h 16 cm
 553Two-pillar-table med 2 iläggsskivor, massiv mahogny, viktorianskt, 1800-talets mitt el 2 hälft, tredelad fot med akantusdekor och avslutande lejontassar, tot 227 x 120 cm
 554Sideboard, mahogny med intarsia, England, George IV, 1800-talets 1 hälft, fronet med skåpsdörr, vinställ samt låda, l 152 cm, fanérdef, skiva med brännmärken
 555Taklampa, metall med stavformade resp facettslipade, delvis iriserande prismor, dia 50 cm
 556Högardh, Edward, olja, skvaltkvarn, sign o dat 1916, 50 x 80 cm
 557Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, matbord, björk, runt på kluvna ben, möjl modell Mi756, design 1948, detta ex från 1987
 558Hatthylla, böjträ och metall, l 100 cm
 559Tessari, 1900 talets 2 hälft, oljemålningar 1 par, italienska landskap, sign, 7 x 12 cm, medf oljemålning sign Vanola 8 x 6 cm
 560Litografier, 1 par, handkolorerade, 1800-talets mitt, romantiska scener, i samtida ramar, ovala 40 x 32 cm, 1 m veck
 561Crona, Lars, olja, Fägring, sign, 22 x 16 cm
 562Andrén, Bengt, olja, Blommande fruktträn Halland, 27 x 35 cm
 563Fredriksson, Henry, olja, Ärtsångare vid sitt bo, sign o dat 1972, 31 x 23 cm
 564Parian, B&G, 1800-tal, Flora, h 31 cm
 565Pianobelysning, mässing med delvis rödtonad glaskupa, jugend, 1900-talets början
 566Fat, 1 par samt vas, porslin, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor i Imari-färger, dia 22 resp h 32 cm
 567Ytterfoder resp terrin med lock, flintgods, 1900-talets början, ytterfoder märkt Gudrun, terrin Gustavsberg, h 18 resp l 26 cm
 568Parti LP-skivor, mestadels 1980-tal; hordrock, pop mm
 569Vägglampor, 1 par, teak, utfällbara ljusarmar, modern tillv
 570Bordslampa, plast, Nuova Linea Zero, Snoopy, h 52 cm
 571Ytterfoder samt underfat, 5 + 5 st, keramik, bl a Rörstrand och Arabia
 572Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av kinesicerande motiv, lejonmaskaroner, h 28 cm
 573Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm
 574Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 19 cm
 575Parti porslin och keramik; B&G, Nao mm, 18-1900-tal, ngn smärre def
 576Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av blommor, h 96 cm, senare bemålning
 577Hurtsskrivbord, ek, nyrenässans, 1800-talets slut, b 123 cm
 578Soffa, rikt skuren mahogny med djuphäftad sidenklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 168 cm
 579Hallampa, koppar med frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor, dia 23 cm
 580Norell, Arne för Norell Möbler, soffa, ljusbrun läderklädsel, Mexico, 3-sits, l 215 cm
 581Okänd konstnär, olja, kustparti, otydl sign o dat 194..?, 65 x 81 cm
 582Salongsbord, mahogny, senemspire, 1800-talets mitt, l 117 cm, fanérskador
 583Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, alm, etikettmärkt K-HU, h 145 cm
 584Salongsbord, björk, 1920-tal, rund skiva på fyrpassformad fot med lejontassar, dia 90 cm
 585Okänd designer, väggspegel, palisander med läderdetalj, h 115 cm
 586Kristiansen, Kai för Korup Stolefabrik, armstol, svartlackerat trä, klädsel i Stig Lindbergs Herbarium, senare bemålning, slitage
 587Okänd designer, 1950-60-tal, telefonhylla, teak och svartlackerad metall, l 60 cm, nagg
 588Okänd designer för Fagerhults, 1960-70-tal, taklampor, 4 st, blå- och vitlackerad metall, dia 45 cm
 589Okänd designer, 1950-60-tal, armstol med blågrön textilklädsel, medf ej tillh fotpall, ek med röd klädsel
 590Kartotek, björk med kromad handtag, 1900-talets mitt, 6 lådor, b 51 cm
 591Snurrfåtölj, krom med orange klädsel, 1970-tal
 592Okänd designer, 1960-tal, fåtölj, bonad björk med mintgrön kläsdsel
 593Okänd norsk designer, taburett, palisander med brun konstläderklädsel, etikettsign, l 54 cm
 594Väggskåp, bonad ek, 1700-tal, dörr med profilerad panel, h 75 cm
 595Takkrona till 5 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm
 596Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ, modell FH 3100 'Myran', design 1952, detta ex från 1988
 597Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ, modell FH 3100 'Myran', design 1952, detta ex från 1988
 598Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ, modell FH 3100 'Myran', design 1952, detta ex från 1988
 599Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ, modell FH 3100 'Myran', design 1952, detta ex från 1988
 600Takkrona, förgylld metall med prismor, 1900-talets 1 hälft, 4 ljusarmar, h 65 cm
 601Satsbord, 3 st, bronserat och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, polykrom blomdekor, l 55 cm
 602Vitrinskåp på lös benställning, bemålat trä, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, h 183 cm
 603Byrå, skuren valnöt, italiensk Louis XV-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 127
 604Vinställ, smide, modern tillv, h 75 cm
 605Vitrinskåp, delvis svärtad valnöt med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets början, h 188 cm
 606Kamera i väska, Roleiflex
 607Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad
 608Samlarmedaljer, 26 st, sterlingsilver, Franklin Mint, Blommornas Alfabet, tot vikt 286 gr
 609Parti svenska silvermynt, tot vikt 375 gr
 610Bordslystrar, 1 par, mässing, marmor och blått glas med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 45 cm
 611Skrivställ, nysilver, Danmark, jugend, 1900-talets början, dekor av häst, b 26 cm
 612Väggur, valnöt och bonat trä, Junghans, sekelskiftet 1900, h 100 cm
 613Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med dubbel rottingklädsel, 1900-talets 2 hälft, grön sammetsklädsel, medf soffbord, bonat trä
 614Kontorsstol, trä och smide, 1900-talets 1 hälft
 615Matgrupp, 8 delar, vitlackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, matbord med 2 iläggsskivor, skänk samt 6 stolar, bord tot 206 x 110 cm
 616Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtölj, heltäckande, pistaschfärgad plyschklädsel
 617Hallmöbel samt spegel, ek, Fröseke Rakel, 1960-tal, tot h 190 cm
 618Vertikalskärare, Constrecteur Pilote 88
 619Vitrinskåp, valnöt med förgyllda mässingsbeslag, rokokostil, 1800-talets 2 hälft, h 110 cm
 620Okänd designer för IKEA; golvlampa, metall med pappersskärm, modell G9712, h 174 cm
 621Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord, vit laminat på stålben, superellips, licenstillv av Mathsson International, tot 500 x 100 cm, smärre def
 622Lewis, David för B&O, TV 25#, BeoVision 1, design 2000, fjärrkontroll sakn
 623Soffgrupp, 4 del, skuret och bonat trä med gul plyschklädsel, soffa, 2 fåtöljer samt bord, soffa l 200 cm
 624Kuskbockskista, metallbeslaget trä, 1700-tal, spår av ursprunglig skinnklädsel, senare bemålning, inv initialer EC v F o dat 1766, l 90 cm, renoverad
 625Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, grönlackerat och bronserat trä, 1900-talets mitt, nederdel med 3 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, överdel med 2 spröjsade vitrindörrar, h 199 cm
 626Soffbord, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt, l 57 cm
 627Golvur, skuret, lackerat och förgyllt trä, sk Bornholmerur, urtavla sign Jens Peder Ipsen Rönne (1831-1905), h 225 cm
 628Golvurfodral, skuret, lackerat och förgyllt trä, 1800-tal, sk Bornholmerur, h 228 cm
 629Väggskåp, bonad ek, 1700-tal, front med skåpsdörr och låda, profilerat krön, h 87 cm
 630Matta, old Dawlatabad, 155 x 105 cm
 631Engelbert, Aage, olja, Aftenturen, sign o dat 1989, 87 x 100 cm
 632Høyrup, Carl, olja, höstlandskap med rådjur, sign, 132 x 96 cm
 633Engelbert, Aage, olja, Syrener og tordenbyge, sign o dat 1984, 91 x 83 cm
 634Skeppsmodell, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft, l 122 cm
 635Spegel, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 70 cm, smärre def
 636Spegel, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 55 cm, smärre def
 637Spegel, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 85 cm, smärre def
 638Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, h 106 cm
 639Poängtavla, valnöt, 1900-talets mitt, 35 x 60 cm
 640Ridinger, Johann Elias, kopparstick, 'Die Schweins Hass', 27 x 40 cm + förklarande text
 641Meyer Andersen, Johan, olja, motiv från Skagen, sign, 52 x 82 cm
 642Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasydekor av fåglar mm, h 49 cm
 643Halvbord, 1 par, svarvad ek, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, b 119 cm, medf iläggsskiva i fur
 644Stolar, 4 st, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft
 645Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, front med 2 lådor, b 80 cm
 646Taklampa, mässing, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 5 dubbla ljusarmar, h 50 cm
 647Klappstolar, 7 st, krom och rökfärgat plexiglas
 648Okända designer, stolar, 4 + 2 sr, ek, 1950-60-tal
 649Balansvåg, gjutjärn och mässing, 1800-talets slut, Kamor, l 50 cm, medf vikter i etui
 650Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, rokokostil, 1900-talets mitt, b 76 cm
 651Klädhängare, bambu, 1900-talets 2 hälft, h 182
 652Matsalsmöbel, 6 del, grålackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, skåp, matbord med 2 iläggsskivor samt 4 stolar, bord tot 210 x 110 cm
 653Stolar, 3 st, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft
 654Lampbord, 1 par, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, låda i sarg, 61 x 51 cm
 655Spelbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, b 84 cm
 656Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 62 cm
 657Snedklaffsekretär, björk med svärtade detaljer, biedermeierstil, 1910-20-tal, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 103 cm
 658Buffet med klaffar, mahogny, modern tillv, 5 lådor, tot l 193 cm
 659Spegellampetter till 1 ljus, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, krönande rosett, h 43 cm
 660Ytterfoder, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, oktogonalt med polykrom dekor av fåglar mm, dia 40 cm, omf lagn
 661Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons, vilande hund, l 37 cm
 662Urverk, 1700-tal, urtavla sign Otthe Arboe Rönne (1719-72), h 41 cm
 663Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 67 cm
 664Antonsson, Oscar för Athena, Ystad, rökställ, tenn och trä, i form av åsna med 1 fast och 3 lösa askkoppar, stpl 1936, l 16 cm
 665Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, guliriserande glasmassa, sign, h 19 cm
 666Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 2 + 1, chamotterat stengods, genombruten dekor, sign, h 13 resp 16 cm
 667Lagerbielke, Erika, Orrefors, vas, blå glasmassa på grön fotklack, Louise, h 20 cm
 668Bouilottelampa, delvis grönlackerad mässing, 1900-talets 2 hälft, 3 ljusarmar, h 56 cm
 669Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, kromad och vitlackerad metall med läderklädd fotplatta, modellnr 781 Simris, design 1964
 670Nielsen, Palle, linoleumsnitt, arkitektonisk komposition, sign o dat 75, 8 x 11 cm
 671Nielsen, Palle, linoleumsnitt, arkitektonisk komposition, sign o dat 72, 5 x 2,5 cm
 672Okänd designer för Uppsala Armaturfabrik, bordslampor, 1 par, mässing med svart läderklädsel och glasfot, modellnr 5428, h inkl skärm 60 cm
 673Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 70 cm
 674Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets 1 hälft, lyrformad fot, h 67 cm
 675Rosensohn, Lennart, färgetsning, man med kippa, sign Etat 2 3/50, 38 x 32 cm
 676Winge, Sven, akvarell, skogsbild, sign, synl pappersstorl 43 x 35 cm
 677Parti koppar, 1800-tal, kaffekannor mm
 678Siersbøl, Hermann, egen verkstad, smyckeset 3 del, silver; collier, armband samt broch, denna l 5 cm, stpl Kastrup efter 1948, vikt 43,5 gr
 679Okänd designer, fåtölj med fotpall, helstoppad, röd klädsel, modern tillv
 680Salongsstolar, 6 st, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, ballongrygg
 681Spegeltrymå, svärtat och bronserat trä, ekelekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, lotus mm, h 195 cm, smärre def
 682Cassone, skuren valnöt, ant Italien, 15-1600-tal, dekor av valvbågar mm, l 141 cm, renoverad och kompletterad
 683Halvbord, 1 par, svarvad björk och fur, 1800-talets mitt, b 117 cm
 684Vitrinskåp, mahogny med intarsia och blyinfattade glas, ant England, sekelskiftet 1900, h 127 cm
 685Salongsbord med klaffar samt 4 stolar, delvis svärtad björk, biedemeierstil, 1900-talets början, bord l 127 cm
 686Matbord, amhogny med 2 iläggsskivor varav 1 fanérad, 1910-20-tal, tot 243 x 130 cm
 687Soffa, alm med svärtade detaljer, biedermeier, 1800-talets 1 hälf, l 220 cm
 688Brickbord med sammanfällbart underrede, skuren hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft, etiket från Wong Chan Kee, Shanghai, l 61 cm
 689Brickbord med sammanfällbart underrede, skuren hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft, oktogonalt, dia 66 cm
 690Taburetter, 1 par, delvis svärtad björk, biedermeierstil, 1900-talets början, l 70 cm
 691Soffa, Englesson, ant Howard 5-sits, svängd, l 260 cm, inköpt på Severins Möbler 2007
 692Ljusstakar, 3 st, mässing, 18-1900-tal, h 12 - 21 cm
 693Hylsbajonett M/1860
 694Matta, old Pakistan, 160 x 90 cm
 695Matta, old/semiantik Senneh, 320 x 220 cm
 696Matta, old Senneh (?), 165 x 100 cm
 697Matta, old Heriz (?), 190 x 120 cm
 698Matta, old Ghom (?), 195 x 145 cm
 699Matta, old persisk, 145 x 110 cm
 700Matta; semiantik Ersari, 320 x 240 cm
 701Matta, semiantik Ersari, 105 x 70 cm
 702Matta, old Hamadan, 185 x 135 cm
 703Matta, old Pakistan, 300 x 220 cm
 704Matta, semiantik Afshar (?), 260 x 170 cm
 705Matta, semiantik Keshan, 310 x 220 cm
 706Matta, semiantik Turkmen (?), 370 x 290 cm
 707Matta, old/semiantik Keshan, oid sign, 500 x 285 cm
 708Matta, old/semiantik Ghom (?), 320 x 205 cm
 709Matta, semiantik/antik Bachtiari, 225 x 140 cm, etikett från Irano-Swedish Company
 710Matta, semiantik Hamadan galleri, 280 x 110 cm
 711Matta, semiantik Pakistan galleri, 300 x 85 cm
 712Matta, semiantik Afshar, 170 x 125 cm
 713Matta, semiantik Täbriz galleri, 455 x 90 cm
 714Matta, semiantik/antik Yomud, 135 x 105 cm
 715Matta, semiantik Turkmen, 190 x 125 cm
 716Matta, semiantik/antik Afshar, 275 x 210 cm, slitage
 717Soffa, brunt läder, Chesterfieldmodell, 1900-talets 2 hälft, l 216 cm, 1 fot sakn
 718Takkrona, metall med prismor, 1910-20-tal, h 77 cm
 719Kolonnskåp, mahogny och bonat trä, modern tillv, h 70 cm
 720Okänd designer för Lladrķ, figurgrupp, porslin, mor med barn, polykrom underglasyrdekor, h 37 cm
 721Stort parti broschyrer, kataloger, kvitton mm, Lladrķ
 722Hörnbord, fur, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 76 cm
 723< Barometer, h 114cm
 724Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm