SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 24/2 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, Våga/Cararra, osign, h 22 cm450
 2Kjernulf, Henning för Sorø Stolefabrik, armstolar, 1 par, palisander, modell 317/318, design 1960, etikettmärkta800
 3Kjernulf, Henning för Sorø Stolefabrik, armstolar, 1 par, palisander, modell 317/318, design 1960, etikettmärkta800
 4Hald Jensen, Kai Ole för Gudme Møbelfabrik, tillskr, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, palisander, 1950-60-tal tot 249 x 101 cm2 600
 5Torvits, Erling för Sorø Stolefabrik, stolar, 4 st, palisander, design 19645 500
 6Vedel, Kristian för Søren Willadsen Møbelfabrik, pall, palisander med svart läderdyna, Modus, design 1963, 54 x 54 cm1 100
 7Stol, lackerat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets mitt, broderad sits400
 8Skrivbord, bemålat trä, rokoko, 1700-talets mitt eller 2 hälft, l 112 cm, renoverat5 500
 9Malmsten, Carl för Bodafors, sminkbord, vitlackerat trä, Birgitta, front med 3 lådor, skiva med jalusi, b 86 cm1 400
 10Okänd designer, 1960-tal, nattygsbord, 1 par, låda i sarg, b 44 cm100
 11Okänd designer, 1960-tal, sänggavlar, 2 par, lackerat trä, innermått b 100 cm-
 12Byrå, mahogny med rödbrokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 3 lådor, b 100 cm1 800
 13Spegel, förgyllt och bronserat trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 116 cm450
 14Byrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 114 cm800
 15Matta, old Hamadan, 210 x 130 cm300
 16Ljusstakar, 1 par, silver, barockstil, driven dekor av blommor mm, stpl Tenn och Silver Göteborg 1950, h 17 cm900
 17Matta, old Hamadan, 190 x 95 cm400
 18Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, dekor av blomster, sign, h 26 cm350
 19Höglund, Erik för Boda, flask, grön glasmassa, dekor av kvinna (Europa=) och tjur, sign, h 19 cm150
 20Parti diverse; ljusstakar, nysilver, skrivställ, porslin, ljusstakar, Orrefors samt kanna, stengods Rörstrand300
 21Stort parti DVD-filmer, 1 låda100
 22Parti diverse; ljusstake stengods, Lisa Larson för Höganäs, smideslykta, Bertil Vallien för Boda samt 2 sparbössor250
 23Slagbordsunderrede, valnöt, bonad bok och fur, England, Queen Anne, 1700-talets början, 6 ben, h 68 cm450
 24Fat, porslin, Japan, ant Taishô, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor, oid sign, dia 46 cm-
 25Takampel, turkos glasmassa med mässingsdetaljer, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 900
 26Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 4,5 resp 5,5 cm, 1 visare sakn-
 27Okänd konstnär, akvarell, motiv från Lappland, 18 x 28 cm100
 28Bodenehr, Gabriel, karta samt 8 planscher, kopparstuckna; Stockholm, Wrangelska, Gyllenstiernska- , Piperska-, De la Gardieska palatsen mm, Augsburg, omkr 17201 600
 29Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha, Thailand 1900-tal, h 19 cm-
 30Schnitzer, Lucas efter Hogenberg, Frans, träsnitt (?), Abbildung des königl. Residenz und Hauptstatt Stockholm, ant Paulus Fürst, Nürnberg 1640-50-tal, synl pappersstorl 27 x 36 cm, slitage700
 31Perelle, Adam efter Dahlberg, Erik, kopparstick Bohus Fästning resp Landskronaur Pufendorffs 'Histoire de Charles X, Roy de Suède', synl pappersstorl 29 x 37 cm700
 32Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm, medf samtida löst montage till lampa, tot h 132 cm2 400
 33Golfbag, canvas med läderbeslag, 1900-talets 1 hälft, medf div klubbor800
 34Ekström, Yngve, fåtölj, björk med ljus fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 19564 000
 35Kopparstick, 3 st, 16-1700-tal, Stockholmsvyer (2 samramade), medf etsning efter Philip Wouvermans, gulnade600
 36Paraplyställ, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av fåglar mm, h 45 cm300
 37Parti orientalica/africana; porslin, trä och metall-
 38Hallmöbel med spegel, palisander och stuck, 'Veranda', AB Glas & Trä, Hovmantorp, 1960-70-tal, tot h 166 cm-
 39Parti kaffegods mm, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 13 kaffekoppar samt 12 + 12 underfat och assietter mm1 100
 40Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av pioner, fåglar och skrivtecken, h 44 cm2 400
 41Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av pioner, fåglar och skrivtecken, hänklar i form av Fo-hundhuvuden, h 59 cm2 800
 42Spegel, bronserat trä och konstmassa, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 90 cm400
 43Taklampa, alabaster med metallmontage, Italien, 1920-30-tal, dia 45 cm700
 44Rosenthal, Fritz, olja, landskap med kyrka, sign o dat 1931, 90 x 130 cm250
 45Okänd konstnär, 1800-tal, olja, Den Botfärdiga Magdalena, 125 x 100 cm600
 46Boel, John Henry, olja, herde och får i landskap, sign o dat 1898 (?), 31 x 61 cm, duklagn100
 47Agnell, Olle, emaljmålning, Vinterlandskap, sign, 30 x 30 cm250
 48Underwood, Clarence, efter honom, offset, 2 st, To face the Wind resp A matter of Finance, synl storl cirka 36 x 30 cm250
 49Takkrona till 5 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm1 200
 50Stolar, 6 st, skuret, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets mitt900
 51Armstolar, 1 par samt stolar, 1 par, skuret, lackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets mitt1 100
 52Okänd designer, 1950-tal, soffbord, mahogny och bonad bok, dia 100 cm500
 53Fåtöljer, 1 par samt soffbord, skuren ek, barockstil, 1920-20-tal, fåtöljer med dubbel rottingklädsel i sidor och rygg, bord dia 90 cm800
 54Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, flodparti med fartyg, sign HH, 30 x 40 cm400
 55Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, ålandskap med flugfiskare, 37 x 29 cm150
 56Väggur, palisander med mässingsintarsia, C L Malmsjö, Göteborg, sekelskiftet 1900, h 60 cm200
 57Okänd designer för Ekenäs, glas, 6 st, grön glasmassa, Party, i originalförp, h 13 cm100
 58Spegellampett till 2 ljus, bronserad aluminium (!) och mässing, 1900-talets 2 hälft, h 60 cm400
 59Satsbord, 3 st, bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, heltäckande, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 54 cm600
 60Zawadsky, Marian för Tilgmans, väggplakett, glaserat lergods, Góral, sign o dat 1961, h 33 cm400
 61Parti måleri och grafik, bl a Wiggo Källströmm-
 62Milles, Ruth, skulptur, gips, Handarbetande holländsk flicka, sign o dat 1911, h 21 cm350
 63Fritz, Max för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, Comrades - pojke med kid, polykrom underglasyrdekor, modellnr 473, design 1929, h 17,5 cm400
 64Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin glaserat stengods, Kalle ur serien Larsons ungar från 1962, h 18,5 cm500
 65Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad, vas, lysterglas, sign, h 36 cm100
 66Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm1 600
 67Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, sign o numr 336/400 o dat 1983, 26 x 36 cm250
 68Ring, Ragnar, olja, Vaser, sign o dat 76, 12 x 13,5 cm250
 69Hakala, Riitta för Tammi Jewellery, Finland, manschetknappar, 1 par, silver, i originaletui250
 70Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampskärm, furu, h 19 cm150
 71Okänd designer för Belysningsbolaget, taklampa, rökfärgat glas, Manhattan 35, design 1997, h 35 cm, obet nagg-
 72Molin, Brita, färgetsning, Skogsljus, sign o numr 5/40, 49 x 39 cm, marginalrevor-
 73Linderholm, Lena A, färglito, stilleben, sign o numr 85/170, synl pappersstorl 60 x 45 cm450
 74Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, palisander, modellnr 2086, dat 18/1 1961, dia 51 cm, upphängningsrem i läder sakn2 000
 75Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing och Kolmårdsmarmor, rokokostil, 1900-talets mitt, löstagbara kandelaberarmar, h 45 cm700
 76Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, stengods, dekor i blå-brun harpälsglasyr, sign, h 24 cm900
 77Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, stengods, dekor i brun glasyr, sign, h 24 cm700
 78Väggur, porslin och mässing, Kienzle, 1950-tal, 23 x 23 cm100
 79Bricka samt sockerskål, porslin, Meissen, 1900-tal, manganblå underglasyrdekor av lökmönstret, l 12 resp 38 cm700
 80Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffekoppar med fat, 12 + 12 st, porslin, Lotus, design 1964450
 81Vaser, 5 st, porslin, Kina resp Japan, 1900-talets 2 hälft, h 15 - 29 cm300
 82Hultqvist, Björn för Johansfors, skulptur, glas, Obelisk, dekor av polykroma inneslutningar, etikettsign, h 32 cm400
 83Skål på tre ben, porslin, von Schierholz, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av sächsicher blumen, dia 23 cm150
 84Figurin, porslin, H Schaubach, Wallendorff, putto och kid, polykrom bemålning, h 15 cm200
 85Prakturna, porslin med bronsbeslag, polykrom dekor av galant scen mm, h 56 cm800
 86Parti diverse, 1800-tal; ljusstakar 1 par pläter, lockask lackarbete, figuriner/vaser, 2 + 1 bisquit resp flintgods samt lockask opalinglas350
 87Okänd designer för Wilhelm Goebel, byst, bisquit på svärtad träsockel, flicka med bahytt, h inkl sockel 16 cm250
 88Skål på fot resp skål, fajans, Arnhem omkr 1925, polykrom dekor i Isolde-mönster, dia 20 resp 21 cm-
 89Fat resp tallrik, tenn, fat Henrik Philip stickler Helsingborg 1840-tal, tallrik Niklas Anström Växjö 1835, dia 18 resp 32 cm, fat m bucklor och bristn-
 90Kaviarskål med lock, nysilver och pressglas, 1800-talets 2 hälft, i form av vagn, l 24 cm, försilvring sliten300
 91Ljusstakar, 1 par, mässing Hedlund Eskilstuna, sekelskiftet 1900, modellnr 8, h 26 cm100
 92Haglund, Lennart, egen verkstad, brosch samt 2 örhängen, silver och månsten, organisk form, stpl Stockholm 1953, l 3 resp 5,5 cm-
 93Ring, 23 k rödguld, otydl sv stpl 1921, vikt 3,5 gr1 100
 94Armband, förgyllt sterlingsilver och vit emalj, stpl Aksel Holmsen Sandefjord, 1900-talets 1 hälft, l 18 cm100
 95Vaser, 1 par, flintgods, Satsuma, Japan, Meiji-Taishô, heltäckande polykrom och förgylld dekor av heliga personer mm, sign med Shimatzu-Mon samt oid sign ...zan, h 12 cm, 1 lagad150
 96Le Guellaff, Loïc, olja, Taureaux en galop, sign, 46 x 27 cm150
 97Krallis, Jorgo, färgetsning, Ursula o John, sign o numr 16/50, 29 x 24 cm100
 98Bonniér, Olle, färglito, konret komposition, sign, dat 56 o numr 264/310, 51 x 41 cm300
 99Agnell, Olle, etsning, regnväder, Venedig, sign o numr 51/100, 46 x 39 cm600
 100Nordsö, Jens, olja, Opstilling XI, sign o dat 1959-60, 78 x 98 cm450
 101Okänd konstnär, pastell, utsikt över Tylön, Tylösand, sign U Lindström (?) o dat 1932, synl pappersstorl 32 x 42 cm-
 102Okänd norsk konstnär, olja, Stiftsprosten N C Hald i Ringebu med familj, 36 x 48 cm, a tergo anteckningar av Edward Hald400
 103Nordenberg, Henrik, olja, interiör från en kajuta, sign på spännramen, 36 x 44 cm1 000
 104Skovgaard, Theodor, olja, kustparti, Bornholm, sign, 66 x 95 cm150
 105Monies, David, olja, hydda i Dyrehaven, sign, 26 x 39 cm150
 106Tupy, Vilhelm, olja, interiör från Böhmerwald Glashütte, sign, 26 x 37 cm-
 107Lindqvist, Axel Hjalmar, olja, korsvirkesgård i bokskog, ant motiv från Kullaberg, sign, 32 x 41 cm150
 108Jönsson, Erik, olja, Sommar - motiv från Frankrike, sign, 34 x 26 cm200
 109Ljunggren, Bror, olja, skånskt landskap, sign o dat 1935, 24 x 30 cm100
 110Nordgren, Carl Wilhelm, olja, porträtt av Generalmajoren Friherre Sixten David Sparre med KmStKSo och RRSTO1Kl, sannolikt målat 1843, 22 x 18 cm, reg i Statens porträttarkiv, prov: friherreliga ätten Cederström, smärre def-
 111Hansen, Lars, olja, porträtt av Hovfröken Friherrinnan Sigrid Cederström née Sparre, reg i Statens porträttarkiv, 32 x 25 cm11 000
 112Ljusstakar, 1 par, mässing och vit marmor, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus, eklöv mm, h 32 cm1 100
 113Nilsson, Wiwen, egen verkstad, coctailglas, silver, koniska på rund fotplatta, stpl Lund 1974, h 7 cm, vikt 87 gr, i oiginaletui1 300
 114Nilsson, Wiwen, egen verkstad, coctailglas, silver, koniska på rund fotplatta, stpl Lund 1973, h 7 cm, vikt 87 gr, i oiginaletui1 500
 115Nilsson, Wiwen, egen verkstad, coctailglas, silver, koniska på rund fotplatta, stpl Lund 1974, h 7 cm, vikt 87 gr, i oiginaletui1 200
 116Ragusked, sk potageske, silver, Danmark, dekor av fleur-de-lys, stpl Köpenhamn 1925, guardeinstpl för CF Hansen, l 35 cm, vikt 160 gr600
 117Møller Knud för W & S Sørensen Horsens Sølvvarefabrik, bordsgafflar resp -knivar, 4 + 4 st, silver med rostfria stålblad, modell Patricia, l 17 resp 20 cm600
 118Hansson, Sven Börje, egen verkstad. Lund, armring, förgyllt sterlingsilver med kvadratiska bergbristaller, stpl Lund, 1594, innermått 46 x 58 cm, H var gesäll hos Wiwen Nilsson och stämdes av denne för plagiat, något som dock avvisades av rätten1 600
 119Provsmakningskopp för kaffe(!), silver, slät modell med infattat mynt Gustav VI Adolf, gravyr Zoégas Kaffe AB 1886-1961, stpl Carl Hoff Helsingborg 1961, dia 6,5 cm100
 120Råström, Eric för C G Råström, skål, silver, slät med vågig kantrand, stpl Stockholm 1954, l 15 cm, vikt 200 gr800
 121Lockstop, silver, ant Norge, 1700-tal, cylindriskt med 3 claw-on-ball-fötter och graverad blomdekor, hänkel med maskaron, lock med infattade mynt England/Braunschweig, grepe i form av Lindorm, h 19 cm, vikt 1000 gr, kvitto Sotheby's 1957 medf9 500
 122Dosa, fajans med bronsmontage, Langeais, 1800-talets mitt, polykrom dekor av rokokopar mm, sign Lille 1767, l 5,5 cm400
 123Dosa, emaljerad koppar med förgyllt bronsmontage, 17-1800-tal, reliefdekor i bianco-sopra-bianco samt polykrom emaljdekor av blommor, l 7,5 cm250
 124Kaffekanna, silver, Norge, 1900-talets 1 hälft, dekor av vridna knäckar, stpl Magnus Aase Bergen, sv importstpl, h 24 cm, vikt 665 gr1 900
 125Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med tot 10 åttkantslipade diamanter och 2 baguetteslipade safirer, tot vikt 2,2 gr1 100
 126Nilsson, Wiwen, egen verkstad, klämma/bokmärke(?), förgyllt sterlingsilver, initialer VH el HV, stpl Lund 1934, l 6,5 cm1 000
 127Lockstop, silver, barockstil, 1900-tal, cylindriskt på 3 kulfötter, lock med infattat mynt, stpl GAB Stockholm 1967, h 11 cm, vikt 310 gr, grepp sakn1 300
 128Lockstop, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, cylindriskt på 3 kulfötter, lock med infattad medalj med Gustav II Adolf, stpl GAB Stockholm 1902, h 14 cm, vikt 330 gr1 500
 129Damarmbandsur, 14 k rödguld, Longines, sekelskiftet 1900, urverk sign o numr 2960518 (1903), urtavla och verk märkt Shreve, Treat & Eacret San Francisco, dia 3 cm, tot vikt 18,2 gr900
 130Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Certina, tot vikt 25,7 gr5 000
 131Damarmbandsur, 14 k rödguld, Eterna, länk bestående av plattor i 20 k rödguld med ringar i okänd mteall och lås i 18 k rödguld, vikt exkl urverk 19,7 gr3 800
 132Damarmbandsur, 18 k rödguld, Certina, länk i förgyllt stål800
 133Armlänk, 18 k rödguld, stpl Nils-Erik Södermark Köping 1970, vikt 18,5 gr4 200
 134Armlänk, 18 k rödguld, stpl Köpings Guldvaru AB 1969, vikt 6,7 gr1 500
 135Herrarmband, 18 k rödguld, otydl sv stpl, vikt 9,9 gr2 200
 136Halslänk med hänge, 18 k rödguld, stpl Guldfynd AB, vikt 6,2 gr1 400
 137Armlänk, 14 k rödguld, vikt 8,4 gr1 500
 138Klockarmband, 18 k rödgul, l 15,5 cm, vikt 7,1 gr1 600
 139Parti silver, skedar och bägare, tot vikt 190 gr600
 140Halskedja med hänge, 18 k rödguld, hjärtformat hänge med 15 åttkantslipade diamanter, tot vikt 5,1 gr1 100
 141Holger Eriksson, tennsoldater, cirka 200 st, delvis bemålade200
 142Mycket stort parti kalligrafipennor, bläck mm700
 143Dator, Apple MacIntosh Classic (1990-92), i originaletui400
 144Transistorradio, teak med läderrem, Philips, 1960-tal, l 30 cm250
 145Hörlurar, 1 par, Sennheiser HD 6XX, i originaletui900
 146Replika av björnskinnsmössa, syntetmaterial, modern tillv, h 32 cm500
 147Kask, M/1887 för manskap2 200
 148Parti autografer mm; Floyd Patterson, Sven Tumba, Czeslaw Slania, John l Carré mfl150
 149Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka och blommor, sign o numr 2811(?), h 20 cm-
 150Hjälmar, 1 par, M/1921-
 151Stort parti smycken och bijouterier200
 152Talja med krok, trä och smide, 1800-tal, h 45 cm250
 153Saltkar med sked, 1 par, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm-
 154Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong, profilerat brätte, dekor av flodlandskap i manganblå underglasyrmåleri, dia 22 cm, nagg400
 155Fat, 2 st,Kina Qianlong, dekor av flodlandskap i manganblått underglasyrmåleri, dia 16 resp l 19 cm, nagg400
 156Höglund, Erik för Boda, vas, bruntonat glas, dekor av luftbubblor, sign, h 13 cm-
 157Solur, grönlackerad metall, modern tillv, h 120 cm300
 158Solfjäder, elfenben och gouache på papper, Kina, 1900-talets början, heltäckande dekor av personer mm, tot l 52 cm, i originaletui märkt ... glove... house, lagn3 400
 159Slaatto, Øivind för Louis Poulsen, taklampa, kromad mässing, PVC och akryl, Patera, design 2015 (detta ex inköpt nov 2018), dia 45 cm3 400
 160Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm, detta ex enl uppg inköpt nov 20181 000
 161Solfjäder, elfenben med silverintarsia samt siden, Louis XVI, sekelskiftet 1900, litograferat och handkolorerat mytologiskt motiv, ant efter Angelica Kauffmann, l 24 cm600
 162Solfjäder, elfenben med silverintarsia samt papper, litograferad, handkolorerad och förgylld dekor av sällskapslek, tot l 50 cm1 200
 163Solfjäder, elfenben med silverintarsia samt papper, litograferad och handkolorerad dekor av sällskapslek, l 27 cm1 000
 164Bordsfotogenlampa, mässing och glas med vit glaskupa, sekelskiftet 1900, h 56 cm, sotrör def500
 165Vägglampett, bronserad metall, art-déco, 1920-tal, reliefdekor av Apollon i solvagnen, l 50 cm800
 166Stort parti delvis äldre, svenska silvermynt, tot vikt cirka 700 gr, medf div kopparmynt1 200
 167Lorentzon, Waldemar, olja, Afton vid havet, sign o dat 1944, 34,5 x 46,5 cm19 000
 168Brieditis, Katarina för IKEA, matta, flossa, Tise, 300 x 200 cm300
 169Taklampa, mässing med 6 rutiga glasskärmar, 1950-60-tal, h 60 cm-
 170Handdukshängare, skuret och svärtat trä med mässingsbeslag och pärlstickad dekor, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 37 cm800
 171Medalj/minnespenning, 14 k rödguld, vikt 0,8 gr250
 172Medalj, silver, Svenska Akademien, graverad 1786 av Fehrman, detta ex från 1931100
 173Prem, Heimrad, blandteknik, komposition, sign, 34 x 46 cm5 500
 174Hallberg, Lars, tempera, Mot havet, sign o dat 1973, synl storl 29 x 26 cm-
 175Dellwig, Bergliot Florell von, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1917, 52 x 69 cm450
 176Okänd konstnär, olja, motiv från Makri Turkiet, otydl sign, 60 x 40 cm-
 177Bertel Nordström, Bertel, olja, skymningslandskap, sign o dat 1953, 20 x 23 cm100
 178Hougaard, Henning, olja, vinterlandskap med gräsänder, sign, 45 x 65 cm-
 179Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas, 43 x 60 cm, lös i passepartout100
 180Utgår-
 181Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kustparti med segelfartyg, sign C Bond, 42 x 68 cm, krackelerad600
 182Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm800
 183Okänd indisk konstnär, 1900-talets mitt, gouache på siden, elefanter, 25 x 60 cm-
 184Andréasson, Kurt, olja, Hotell Mårtensson och Norre Port - bild från 1925, sign o dat 1990, 37 x 61 cm800
 185Andréasson, Kurt, olja, Klammerdamsgatan av årgång 1923 i vinterskrud, sign o dat 1993, 29 x 43 cm500
 186Ben Salem, Aly, gouache, arabisk skönhet, sign, synl pappersstorl 27 x 22 cm3 000
 187Utgår-
 188Okänd fransk konstnär, olja, nue de dos, 27 x 21 cm1 100
 189Svipdag, Elin, olja, komposition, sign, 11 x 7 cm100
 190Okänd konstnär, akvarell, Vallgatan, Halmstad 1919, sign O Lagergren, 21 x 30 cm600
 191Andréasson, Kurt, olja, Vallgatan mot Norr... i början av 1930-talet, sign o dat 1991, 32 x 24 cm-
 192Okänd engelsk konstnär, olja, ålandskap med segelbåt, sign AC o dat 1891, 34 x 22 cm600
 193Jonson, Sven, färglito, 'Nattbild' sign, numr 21/310 o dat 1970, ur 70-årsmappen, 28 x 32 cm250
 194Utgår-
 195Okänd konstnär, 1800-tal, blandteknik, ung kvinna, synl pappersstorl 26 x 19 cm100
 196Fogelqvist, Jörgen, färglito, kosmisk komposition, sign o numr 81/285, synl pappersstorl 39 x 60 cm, lös i passepartout450
 197Olson, Axel, Blommande magnolia, sign o numr161/260, 35 x 50 cm150
 198Forssell, Pierre för Skultuna, väggljusstakar 1 par, mässing, Pendel, design 1955, sign, h 48 cm600
 199Alberius, Olle för Rörstrand, väggrelief, delvis glaserat stengods, Kavalkad, sign, 31 x 30 cm100
 200Backhausen, Noomi för Söholm, väggrelief, glaserat stengods, dekor av blommor, sign, 34 x 34 cm250
 201Simon, Joseph för Söholm, relief, glaserat stengods, fåglar, sign, 26 x 33 cm150
 202Simon, Joseph för Söholm, relief, glaserat stengods, sittande par, sign, 3 x 33 cm300
 203Simon, Joseph för Söholm, relief, glaserat stengods, katt, sign, 16 x 18 cm200
 204Kalk, sterlingsilver, delvis godronnerad cuppa, stpl William Hutton & Sons Ltd London 1901, h 17 cm, vikt 160 gr400
 205Bordsur, palisander, sekelskiftet 1900, dekor i bloemen-marqueterie, h 23 cm, smärre def300
 206Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, glaserat stengods, sign, h 27 cm600
 207Ander, Gunnar för Ystad-Metall, ljusstakar 1 par, mässing, sign, h 9,5 cm100
 208Miniatyrskulpturer, 1 par, patinerad brons, putti, h 6 cm300
 209Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 + 2 st, mässing, sign, h 4,5 resp 5,5 cm300
 210Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, geometrisk reliefdekor, sign, h 14 cm100
 211Ohlson, Oscar, olja, vy över Marstrand mot fästningen, sign o dat 1887, 77 x 126 cm-
 212Fat, tenn, slät modell med fräcklad dekor, stpl Fredrik Werrenrath Lund 1852, dia 37 cm, bucklor-
 213Balja på benställning, serveringskanna sengustaviansk mm, koppar450
 214Väggspegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, krönande lyra, h 120 cm100
 215Takkrona, mässing med olikfärgade, lövformade prismor, 1900-talets mitt, 5 ljusarmar, h 60 cm150
 216Okänd fransk konstnär, olja, sittande kvinna, otydl sign, a tergo bet Ma Chère Brigitte hiver du 1879, 22 x 13 cm900
 217Andréasson, Kurt, olja, Krubban - barnhemmet som låg vid korsningen Hvitfeldtsgatan - Torsgatan, sign o dat 1993, 6 x 13 cm600
 218Forssell, Pierre för Skultuna, ljusstake, mässing, sign, h 17 cm1 400
 219Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstake, mässing, sign, h 8 cm300
 220Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 3 ljus, mässing, sign, h 7 cm250
 221Skålfat, porslin, Japan, Taishô, blå underglasyrdekor, dia 47 cm450
 222Skålfat, porslin, Japan Meiji-Taishô, heltäckande dekor i Imari-färger, dia 47 cm400
 223Josseaud, Johannes, etsning, Munttoren, sign, synl pappersstorl 26 x 16 cm-
 224Dubourg, Matthew efter Howitt, Samuel, roulettegravyr, handkolorerad, Siberian exiles shooting deer - ur Foreign Field Sports 1813, synl pappersstorl 18 x 23 cm, visst slitage-
 225Okänd konstnär, 1700-tal, kopparstick, kortspelande herrar i landskap, synl pappersstorl 18 x 29 cm-
 226Höga hattar i låda, 2 st, 1900-talets 1 hälft250
 227Okänd designer för Stilarmatur Tranås, bordslampa, mässing och orange glas, 1960-tal, dekor av klot, märkta STA 590, h 41 cm1 900
 228Lindberg, Stig för Ljungbergs Textiltryck/Bookbinders design, efter honom, mapp, klädd i Melodimönstrat linnetyg, 33 x 25 cm250
 229Lindberg, Stig för Ljungbergs Textiltryck, efter honom, kudde, klädd i Melodimönstrat linnetyg, 33 x 25 cm medf kudde med maritimt motiv, 44 x 44 cm300
 230Stort parti modern design, Georg Jensen, Rörstrand mm, 1 låda600
 231Länsfåtölj, svarvad ek med brun (senare) läderklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900150
 232Brasskärm, mahogny och blyglas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av landskap, h 57 cm, smärre def500
 233Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, vas, porslin med förgyllt mässingsmontage, h 11 cm400
 234Ramos, Antonio för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, A Pocketfull of Wishes 1997, modellnr 7650, h 27 cm, i originalförp250
 235Puche, José för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Afternoon Promenade 1995, modellnr 7636, h 27 cm, i originalförp450
 236Ramos, Antonio för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, A Pocketfull of Wishes 1989, modellnr 7609, h 22 cm, i originalförp600
 237Matta, vävd och knuten ull, semiantik Soumak (?), 180 x 125 cm-
 238Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, krönande rosett, h 77 cm, avslag250
 239Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad-
 240Takampel till 3 ljus, brons med röd glasskiva, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm, spår efter elektrifiering500
 241Huerta, Juan för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Spring Bouquet 1987, modellnr 7603, h 21 cm, i originalförp350
 242Ramos, Antonio för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Can I play? 1990, modellnr 7610, h 22 cm, i originalförp350
 243Puche, José för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Basket of love 1994, modellnr 7622, h 25 cm, i originalförp400
 244Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1600-tal, graverat bomärke, h 29 cm250
 245Krus, saltglaserat stengods, Tyskland el Holland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 26 cm100
 246Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, reliefdekor av blommor samt av festoner i kobolt, h 35 cm-
 247Ramos, Antonio för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, A wish come true 1999, modellnr 7676, h 25 cm, i originalförp500
 248Puche, José för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Innocence in bloom 1996, modellnr 7644, h 27 cm, i originalförp500
 249Huerta, Juan för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Summer Stroll 1991, modellnr 7611, h 24 cm, i originalförp300
 250Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten-
 251Snedklaffsekretär med överskåp, ek, Danmark, 1800-tal, underdel med 3 lådor, mittdel med snedklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med 3 skåpsdörrar, h 203 cm, smärre def, nyckel sakn-
 252Sidenslips, Ermengildo Zegna-
 253Huerta, Juan för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Flowers song 1988, modellnr 7607, h 18 cm, i originalförp400
 254Huerta, Juan för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Picture perfect 1991, modellnr 7612, h 22 cm, i originalförp600
 255Ramos, Antonio för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, School days 1988, modellnr 7604, h 27 cm, i originalförp450
 256Parti skrivbordsställ mm, Danese, Milano, 1 låda100
 257Sidenslips, Hugo Boss100
 258Offsettryck i guldram, Madonna Ognissanti efter Giotto, h 47 cm150
 259Ramos, Antonio för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, All aboard 1992, modellnr 7619, h 13 cm, i originalförp250
 260Ramos, Antonio för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, It wasn't me 1998, modellnr 7672, h 10 cm, i originalförp350
 261Huerta, Juan för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, May flowers 1988, modellnr 5467, h 17 cm, i originalförp400
 262Johansson, Nils Eric, färglitografier, 2 st, stilleben, bägge sign o numr 159/190 resp 245/260, synl pappersstorl 18 x 28 resp 29 x 37 cm250
 263Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 1633 (design 1923), h 22 cm-
 264Fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, dia 33 cm400
 265Huerta, Juan för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Spring Bouquet 1987, modellnr 7603, h 21 cm, i originalförp450
 266Huerta, Juan för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Little traveller 1986, modellnr 7602, h 22 cm, i originalförp1 000
 267Polope, Francisco för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Best friend 1993, modellnr 7620, h 18 cm, i originalförp200
 268Modellspårväg, litograferad plåt, Technofix 'Mountain Express', modellnr GE-252, med 2 spårvagnar och en buss, original nyckel, l 110 cm800
 269Shamshir, Indo-persisk, 18-1900-tal, fäste i mässing, l 75 cm-
 270Poschinger, Ferdinand Freiherr von, vas, glas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av slöjor, montage i nysilver stpl Orivit 2561, h 21 cm-
 271Polope, Francisco för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Ten and growing 1995, modellnr 7635, h 20 cm, i originalförp450
 272Huerta, Juan för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Pals forever 2000, modellnr 7686, h 22 cm, i originalförp300
 273Ramos, Antonio för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, School days 1988, modellnr 7604, h 20 cm, i originalförp800
 274Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, skålfat, porslin, polykrom dekor, sign, oid målar- el designersign, dia 26 cm300
 275Okänd konstnär, skulptur/vas, delvis glaserat stengods, h 23 cm-
 276Okänd designer för Emalox, Norge, skålar, 3 + 1 st, fat samt 6 assietter, eloxerad aluminium, etikettsign, dia 15 - 31 cm200
 277Huerta, Juan för Lladró Collectors Society, figurin, porslin, Picture perfect 1991, modellnr 7612, h 22 cm, i originalförp600
 278Torrijos, Regino för Lladró Collectors Society, figuriner, 1 par, porslin, Balancing act, modellnr 5392, h 10 cm, i originalförp250
 279Huerta, Juan för Lladró Collectors Society, figuriner, 2 st, porslin, A friend for life, modellnr 7685 resp Art brings us together 1999, modellnr 7677 , h 8 resp 17 cm cm, i originalförp400
 280Södring, Jesper, skål, blå glasmassa med gult brätte, sign o dat 1991, dia 20 cm100
 281Jakthorn, kohorn med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 36 cm-
 282Okänd designer för Ando Cloissonné Company, Sakae, Nagoya, Japan, 1900-talets 2 hälft, fat, 2 st, cloissonné, polykrom dekor av irisar resp orkidéer, 30 x 24 cm, 1 med smärre avslag på baksida100
 283Polope, Francisco m fl för Lladró Collectors Society, årstidsklockor, 4 st, ljusluktor, 2 st samt figurin, porslin, i originalförp400
 284Okänd designer för Lladró, byst, glaserat porslin, Don Quixote, h exkl träsockel 31 cm900
 285Okänd designer för Lladró, bordslampor, 1 par, porslin, dekor av man resp kvinna vid träd, h 31 cm800
 286Okänd designer, skål, glas, dekor i grönt och svart mot blå fond, oid sign, etikett från Viggo Berg Skagen, h 27 cm100
 287Skål med hänklar, tenn, 1800-talets 1 hälft, hänklar ring- resp musselskalsformade, l 22 cm150
 288Okänd Sydafrikansk (?) konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, lejon och Watusi, h 25 cm, skador-
 289Martinez, Vincente för Lladró, figurin, porslin, Horses gallopping 1970, modellnr 4655, h 29 cm1 000
 290Olika designers för Lladró, figuriner, 5 st, porslin, barn resp fåglar, h 17 - 26 cm800
 291Okänd designer för Digsmed, roterbar teakskiva med fonduegaffelhållare, dia 43 cm-
 292Sängvärmare, mässing och smide med trähandtag, 1800-tal, genombrutet lock, l 106 cm350
 293Kortsvärd i balja, smide och läder, sk Seme, Massaiarbete, 1900-talets 1 hälft, tot l 47 cm-
 294Åberg, Jan, skulptur, brons, fågel, osign, h 12 cm250
 295Hoff, Adam & Östergaard, Poul för Virum, vägghängd herrbetjänt, ek, etikettsign, l 55 cm1 200
 296Orup, Bengt för Johansfors, glas, 6 st, Bar, design för H55 i Helsingborg, h 7 cm300
 297Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas, slipad dekor av istappar, sign, h 25 cm-
 298Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas, slipad dekor av kvadrater, sign, h 30 cm-
 299Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas, slipat mycelmönster, sign, h 30 cm-
 300Orup, Bengt för Johansfors, skål, polykrom glasmassa, Spontana, design 1967, sign, dia 15 cm-
 301Trofé; uppstoppad tjädertupp (tetrao urogallus) på gren, l 65 cm100
 302Okänd designer för Digsmed, teakskivor med fonduegaffelhållare, 1 par, dia 24 cm-
 303Svärd i balja, smide och läder, möjl Östafrika, 1900-talets 1 hälft, tot l 76 cm-
 304Fickur med dubbla skyddsboetter, sterlingsilver, England George III för arabisk marknad, urverk och -tavla sign George F Prior London, inre boetter stpl John Robins London 1803, ytterboett med sköldpadd, dia 7,5 cm, lagn4 000
 305Fickur med dubbla skyddsboetter, sterlingsilver, England George III för arabisk marknad, urverk och -tavla sign Edward Prior London, inre boetter med oid stpl London 1870, ytterboett med sköldpadd, dia 5,5 cm, lagn4 000
 306Törsleff, August, olja, porträtt av ung man, sign, 46 x 38 cm-
 307Heegård, Anne, skålar, 2 st, emaljerad koppar, sign o dat 83 resp 89, dia 25 resp 29 cm-
 308Okänd afrikansk konstnär, relief, trä, Konungarnas Tillbedjan, sign S St Louis, h 75 cm-
 309Sängvärmare, mässing och smide med trähandtag, 1800-tal, genombrutet lock, l 88 cm350
 310Hellquist, Sven Erik, olja, motiv från Place du Petit Pont, Paris, sign, 27 x 41 cm350
 311Signeul, Henriette Isidore Charlotte, akvarell, självporträtt vid staffliet, utf omkr 1820, synl pappersstorl 20 x 16 cm600
 312Okänd konstnär, olja, skördearbete, sign Röder, 13 x 21 cm100
 313Werner, Sidse för Holmegaard, karaff med propp, glas, Regiment design 1972, dekor av luftbubblor, sign, h 31 cm-
 314Sängvärmare, smide och mässing, 1800-tal, l 59 cm200
 315Värmetallrik, tenn, James Dixon & Sons, England, George IV, 1800-talets 1 hälft, dia 23 cm350
 316Okänd konstnär, olja, Söder Mälarstrand med Münchenbryggeriet, otydl sign o dat 1955, 60 x 80 cm400
 317Redgate, Arthur William, olja, skördearbete, sign, 30 x 46 cm1 200
 318Perry King, Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Arteluce, vägglampa, lackerad metall med blå glaskupa, Jill, design 1978, l 38 cm, ngt slitage200
 319Perry King, Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Arteluce, vägglampa, lackerad metall med blå glaskupa, Jill, design 1978, l 38 cm, ngt slitage300
 320Perry King, Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Arteluce, vägglampa, lackerad metall med blå glaskupa, Jill, design 1978, l 38 cm, ngt slitage300
 321Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, blomstrande trädgård, sign H van der Hagen (?), 64 x 80 cm-
 322Okänd holländsk (?) konstnär, olja, surrealistisk komposition, sign D Van Slyck o dat 1974, 100 x 84 cm1 000
 323Carlsson, Roland, olja, Den sanna fruktens ansikte, sign o dat 1985, 105 x 70 cm-
 324Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, flaska, blåiriserande glas, sign, h 17 cm100
 325Heegård, Anne, skålar, underlägg mm, emaljerad koppar, sign150
 326Okänd designer för Wremp Konstsmide, Angelstad, vägglampett till 2 ljus, smide, i form av stiliserad vasakärve, h 34 cm-
 327Fickur, silver, England, barock, urverk och -tavla sign Peter Garon London (verks 1687-1723), ytterboett med sv stpl, dia 5,5 cm, medf châteleine, silver, denna stpl Tobias Kåhre Halmstad 1860, smärre def5 500
 328Damfickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 3,5 cm, smärre def200
 329Rosén, Einar, olja, kustlandskap, sign o dat 54, 43 x 72 cm300
 330Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor, oid stpl, dia 16 cm100
 331Heegård, Anne, ljusstakar, 1 par, emaljerad koppar, sign o dat 93, dia 16 cm-
 332Svärd i balja, smide, läder mässing, Malinke (Mandingo), ant Guinea, 1900-talets 1 hälft, tot l 83 cm-
 333Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, hermelin, sign, l 24 cm, på original träsockel-
 334Okänd designer för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, reliefdekor av redskap, 26 x 26 cm-
 335Okänd designer för Rörstrand, vas, glaserat stengods, geometrisk dekor, märkt Luna, h 26 cm300
 336Matta, semiantik/antik Yomud, 115 x 85 cm, ngt kortad-
 337Golvlampa, teak och mässing, AB Armatyrhantverk, Göteborg, 1960-tal. justerbar höjd250
 338Okänd designer för Enco, golvlampa, mässing, 1970-tal, h inkl skärm 144 cm-
 339Blomberg, Stig för Aseaverken, Ludvika, tillskr, reliefer, 2 st, brons, man resp kvinna, h 34 cm4 400
 340Pietilä, Tuulikki, akvarell, kustparti sign Sandvig o dat 4/8 47, synl pappersstorl 30 x 37 cm900
 341Vas, porslin, Meissen, 1900-tal, dekor i guld och grönt, h 14,5 cm600
 342Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 13 cm450
 343Okänd designer för ABO Randers, golvlampa, svartlackerad metall, h 113 cm200
 344Skrivbordslampa, orangelackerad metall, 'Luxo', Jacob Jacobsen AB, Göteborg, 1900-talets mitt, justerbar100
 345Stolar, 1 par, bonad bok, modern tillv-
 346Parti kaffekoppar och -fat, porslin, Gustavsberg Blå Blom300
 347Avlastningsbord, valnöt med vit marmorskiva, oscarianskt, 1800-talets slut, l 50 cm600
 348Sadelpall, trä med mässingsbeslag och röd läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm200
 349Sadelpall, trä med mässingsbeslag och gul läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm150
 350Sadelpall, trä med mässingsbeslag och gul läderdyna, ant Egypten, 1900-talets mitt, l 55 cm150
 351Snurrfåtölj, svart konstläder, modern tillv150
 352Orup, Bengt för Hyllinge, pokalglas, klar glasmassa, slipad dekor, sign, h 28 cm150
 353Okänd designer för Rörstrand, kanna, grönglaserat stengods, h 24 cm-
 354Peynet, Raymond för Rosenthal, skålfat, porslin, dekor i svart och guld, dia 32 cm200
 355Vodkakanna, porslin, Kuznetzov, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor, h 23 cm150
 356Uppläggningsfat, 2 st, grönglaserat lergods, Andersson & Johansson, Höganäs, 1900-talets 1 hälft, l 28 resp 41 cm, ngn smärre glasyrnötning600
 357Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1713, h 14 cm100
 358Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ung stare, modellnr 3270, polykrom underglasyrdekor, sign, l 15 cm100
 359Eriksson, Ulf, olja, Ur ögonblicket skapas, sign, 24 x 26 cm-
 360Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas/skulptur, glaserat stengods, i form av laxhuvud, sign, säljes till förmån för Kattfotens Katthem1 100
 361Darger, Haakon, fat keramik, dekor av kråkor och kastanjer, sign Darger Danmark, dia 37 cm100
 362Miniatyrmatta, old silke Ghom (?), 55 x 33 cm600
 363Jönsson, Barbro, olja, Kuddmacka, sign, 12 x 16 cm-
 364Armstolar, 4 st samt stolar, 6 st, mahogny, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, rygg med sk skrattspjälor-
 365Skåp, mahogny, möjl Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, front med dubbla spegeldörrar, inv med (senare) hyllinredning, h 220 cm600
 366Okänd designer för St Eriks lervarufabrik, Uppsala, skålfat, grönglaserat lergods, dia 40 cm300
 367Lindberg, Stig och Breger, Bibi, karott med lock, porslin, Comedia, design 1953, l 26 cm300
 368Golvlampa, grönpatinerat järn, Swedish Grace, 1910-tal, justerbar höjd800
 369Rökelsekar, brons, Kina, 1900-tal, hänkelfästen i form av groteska maskaroner, l 28 cm100
 370Matskedar, 4 + 2 st, silver, spetsig modell med dubbel räffla, 4 med svårtydda mästarstpl samt guardeinstpl Frederik Fabricius, Köpenhamn, 1800-talets början, 2 stpl Emil Ferdinand Dahl Köpenhamn verks 1849-79, l 23 cm, tot vikt 335 gr, initialer RK900
 371Ditzel, Nanna för R Wengler, hängstol, rotting, Ägget, design 1959, h 125 cm, skador600
 372Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 115 cm, medf senare benställning, denna h 73 cm-
 373Millberg, Gösta för Drejargruppen, Rörstrand, väggplakett, delvis glaserat stengods, reliefdekor av tjurar, sign, 32 x 30 cm300
 374Johansson, Sven, olja, Vid Grötvik, motljus, sign o dat 1950, 22 x 27 cm250
 375Frälsarkrans, textilklädd kork, Ryssland, 1900-talets mitt, bet SRT-4263 Klaipeda, dia 60 cm-
 376Nattvaktsur, valnöt och mässing, John Smith Midland Clock Works Derby, 1800-talets 2 hälft, h 44 cm, pendelupphängning def, fodral med skrapmärken-
 377Damarbetsbord, mahogny, George III-stil, 1900-tal, stam med garnkorg, justerbar topplatta med 2 ljuspunkter100
 378Bjerke-Petersen, Vilhelm, lito, Diamantstranden, sign, dat 50 o numr 17/350, 19 x 25 cm-
 379Otter, Max, tillskr, olja, marin, sign Otter, 40 x 50 cm-
 380Andersson, Ragnar, olja, kustparti med eka, sign o dat 78, 45 x 55 cm500
 381Okänd designer, 1950-tal, soffbord, palisander, 63 x 63 cm150
 382Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, 3 del glaserat flintgods, Röd Rubin; ljusstakar, 3 st, kanna samt lockskål100
 383Damfickur, silver med blå emaljdekor, sekelskiftet 1900, urtavla märkt J Peterson Norrköping, dia 4 cm-
 384Lockurna, koboltglaserat flintgods, Sainte Radegonde, Frankrike, dekor i guld, h 44 cm200
 385Miniatyrgolvur, blålackerat trä, 1900-talets 2 hälft, h 105 cm250
 386Thorén, Staffan, olja, huslänga med flaggor, sign o dat 69, 27 x 35 cm300
 387Snedklaffsekretär, ek och bonad björk, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 08 cm-
 388Søren Nissen & Ebbe Gehl för Naver collection, sideboard, valnöt med metallbeslag, modell AK 1250, utförd hos Axel Kjaersgaard, plakettsign, l 214 cm, bakstycke med upptagna hål för sladdar-
 389Penselvaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av fåglar mm, oid sign, h 28 cm, limrester vid mynning300
 390Såsslev, silver, Österrike-Ungern, sekelskiftet 1900, slät modell, stpl W Slowacki Krakow 1886-1922, l 19 cm, vikt 60 gr, initialer KL el LK200
 391Kateder, bonad fur, 1900-talets 1 hälft, l 124 cm-
 392Ekberg, Josef för Gustavsberg, matservisdelar, flintgods, Chic, 1900-talets 1 decennium, slitage-
 393Bordslampa, mässing och koppar, 1900-talets första hälft, h 37 cm-
 394Saltkar, 1 par, silver, vikingastil, i form av dryckeshorn, stpl Theodor Olsens Eftr Bergen, l 6 cm, tot vikt 35 gr250
 395Nylund, Gunnar, Rörstrand, vas chamotterat stengods, sk 'igelkottsvas', grön glasyr, sign, h 21 cm, någon obet nagg1 200
 396Matkärl, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av skrivtecken, oid sign, dia 26 cm2 400
 397Okänd konstnär, akvareller, 2 st, veranda resp stilleben med kaktus, sign Knut Jonsson o dat -42, synl mått 37 x 40 resp 48 x 33 cm-
 398Johansson, Sven, olja, stilleben med vas och böcker, sign, 35 x 56 cm-
 399Röing, Peter för IKEA, taklampa 'Segel', metall med tygskärm, 1900-talets senare hälft, h 27 cm-
 400Stolar, 1 par, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft250
 401Merz, Hans för Meissen, vas, blanc-de-Chine, geometrisk dekor, h 32 cm400
 402Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, väggspegel, förgylld metall, l 60 cm1 000
 403Bäcklin, Nils, akvarell, bachanal, sign, synl pappersstorl 29 x 22 cm, B var elev till Isaac Grünewald300
 404Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, Grundtriß und Situation von der Statt und Vöstung Wennersburg, ur Theatrum Europaeum omkr 1680, pappersstorl 33 x 38 cm, marginaldef-
 405Swidde, Willem efter Dahlbergh, Erik, karta, kopparstucken, Biörköö (Björkö), ur Suecia Antiqua et Hodierna, omkr 1715, 32 x 41 cm, mölj senare avdrag-
 406Bords/vägglampa, mässing med delvis gröntonad glaskupa, jugend, sekelskiftet 1900, h/l 50 cm600
 407Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, kandelaber till 3 ljus, mässing, Knuten (Vänskapsknuten), design 1938, h 15 cm1 600
 408Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, h 25 cm-
 409Pennel, Joseph, efter honom, heliogravyrer mm, 5 st, topografi; London Bridge, Charing Cross mm150
 410Dock/miniatyrkorgstol, 1900-talets 2 hälft, h 39 cm-
 411Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj med fotpall, böjträ med rutig skinnklädsel Poem (senare Poäng), design 1972100
 412Okänd designer för GAB, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, silver, stpl Stockholm 1952, l 21 cm, fyllda1 600
 4133 del konsthantverk, silver el försilvrad metall,ant Mellanöstern, 1900-tal900
 414Okänd designer för Dantorp Design, väggljusstake, mässing samt Forssell, Pierre för Skultuna, plunta med propp, mässing, h 14 resp 19 cm200
 415Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bok, l 142 cm300
 416Okänd dansk designer, soffa, brun skinnklädsel, l 220 cm-
 417Parti porslin, Gustafsberg Triumf; terrin med lock, 2 fat, 2 skålar samt 4 tallrikar, terrin l 30 cm-
 418Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, ljuslykta, mässing med gultonad glaskupa, sign, h 32 cm1 100
 419Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, glaserat flintgods, förgylld dekor mot grön fond, sign o dat 1929, dia 16 cm700
 420Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets mitt, lyrformad stam, stpl Ceson Göteborg 1958, h 15 cm, fyllda600
 421Okänd designer, barstolar, 3 st, krom med svart konstläderklädsel, h 80 cm-
 422Okänd designer för Alingsås Keramik, bordslampa, lergods, dekor av fisk, h inkl skärm 32 cm-
 423Frandsen, Benny för ABO Randers, golvlampa, krom och brunlackerad metall, justerbar höjd200
 424Okänd designer, skål, glas, jugend, sekelskiftet 1900, emaljmåleri av styvmorsvioler, h 7,5 cm100
 425Fischer, Josef för Rosenthal, figurin, kungsfiskare, modellnr 867, design 1929, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm150
 426Matbesticksuppsättning, 24 del, silver, Polen 1900-talets 2 hälft, slät modell, 6 + 6 + 6 bordsknivar, -gafflar och -skedar samt 6 theskedar, i originaletui, tot vikt exkl knivar med stålblad 935 gr, initial J2 600
 427Matta, semiantik Hamadan, 160 x 110 cm-
 428Armann, Gudmundur, linoleumsnitt, 2 st, Fjörustilla 8 resp Batskel, bägge sign, dat -92 o numr 2 resp 8/9, synl pappersstorl 14 x 23 cm-
 429Okänd designer för Arabia, skålar, 1 par, lysterglaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, dia 28 cm200
 430Matservis, 40 del, porslin, Royal Copenhagen, Blå Vifte, 12 + 12 + 12 mta-, djupa- samt förrättstallrikar, 2 fat, skål samt såsskål4 000
 431Kaffeservisdelar, 2 lådor, B&G, Blå Mås med guldkant, kanna, 10 koppar samt 12 + 12 underfat och assietter mm600
 432Kaffeskedar, 12 st samt tårtspade, silver, Rosen, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, tot vikt 185 gr400
 433Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av Fo-hundar mm, h 44 cm, kant med avslag100
 434Matta, semiantik Sarough (?) med blommotiv, 210 x 110 cm100
 435Matta, semiantik Heriz (?), 130 x 110 cm-
 436Besticksuppsättning, 87 del, nysilver, Ingrid, 12 + 12 + 12 matknivar, -gafflar och -skedar, 12 + 12 bords- resp förrättsknivar, 11 bordsgafflar och 9 -skedar samt 7 diverse bestick450
 437Parti skedar mm, silver, tot vikt 480 gr1 200
 438Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, dessertglas 9 st, olikfärgad glasmassa, dia 9 cm-
 439Holmquist, Binnie, olja, stilleben med orrtupp, sign o dat 1927, 50 x 55 cm100
 440Bourelius, Elsi, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat lergods, fågel, sign, h 22 cm-
 441Snapstunna med tappkran, mässing på ekstativ, 1900.talets 1 hälft, h 23 cm100
 442Vitvinsglas, 14 st, grön cuppa, h 20 cm350
 4434 del orientaliskt porslin, Japan och Kina, 18-1900-tal, 2 skålar samt vas, dekor i Imari-färger samt fat med heltäckande dekor i Kantonemalj, detta l 25 cm400
 444Fat, 9 st, celadonglaserat porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor i Kantonemalj, dia 14 - 25 cm, ngn smärre def1 200
 445Plunta, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, i form av stående sjöman, h 25 cm100
 446Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, 38 x 31 cm150
 447Thiele, C F, litografi, handkolorerad (?), Archibald Graf v Douglas, ur Shakespeares Henrik den IV, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 448Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux250
 449Parti konstglas; 3 st Nybro räkbåtar 'Bohus', 2 skulpturer Orrefors samt fat Lars Hellsten100
 450Opsvik, Peter & Mengshoel, Hans Christian för Stokke, ergonomisk stol, böjträ med textilklädsel, Balans Variable700
 451Thiele, C F, litografier, 3 st, handkolorerade (?), Graf von Westmoreland, von Worcester samt Prinz v Wales, ur Shakespeares Henrik den IV, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 452Thiele, C F, litografier, 5 st, handkolorerade (?), Don Gaston und Don Luis, Don Cesar, Don Diego samt Floretta und Perrin, ur Donna Diana, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 453Thiele, C F, litografier, 3 st, handkolorerade (?), Claudine Alonzo samt Carlos von Castevecchio ur Goethes Claudine von Villa Bella, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 454Golvlampa, mässing och bemålat trä med 2 böjliga ljusarmar, 1900-talets mitt100
 455Crona, Georg, linoleumsnitt, Susanna och gubbarna, sign o numr 4/25, 28 x 35 cm-
 456Bergling, John, akvarell, hus i landskap, sign Teatro Romana Verona o dat 1924, synl pappersstorl 40 x 33 cm100
 457Thiele, C F, litografier, 6 st, handkolorerade (?), ur Olimpia, Statira Hierofanten m fl, ur Voltaires Olympie, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 458Thiele, C F, litografier, 6 st, handkolorerade (?), Leonore Sanvitale, Syrus, Alceste m fl, ur varierande operor, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 459Thiele, C F, m fl litografier, 6 st, handkolorerade (?), Patzke, Miss Eveline m fl, ur varierande operor, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 460Brusewitz, Gunnar, färglito, älgmyr, sign o numr 87/300, synl pappersstorl 24 x 35 cm-
 461Hald, Edward för Orrefors, vas, diamantslipad dekor, modellnr 46 (1818), h 17 cm, ngn kalkfälln och repa200
 462Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 88 cm-
 463Thiele, C F, litografier, 8 st, handkolorerade (?), Lionel, Talbot m fl, ur Jungfrun av Orléans, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 464Stürmer efter Wittisch, Ludwig Wilhelm, litografier, 6 st, handkolorerade, Tyroler/Tyrolerin, Illyrier/Illyreririn samt Zauberer/Zauberin, pappersstorl 27 x 18 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv600
 465Jambyia i balja, försilvrad metall och textil, Mellanöstern, 1900-talets 2 hälft, tot h 30 cm500
 466Byrå, mahogny med mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, b 82 cm400
 467Stolar, 6 st, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, sk Gunnebo-stolar, förlagan ritad av Carl Wilhelm Carlberg för Gunnebo Slott1 900
 468Okänd designer för Herstal, golvlampa, delvis vit- resp svartlackerad mässing, Jive, justerbar höjd och vinkel2 400
 469Medlemsmärke, nysilver och emalj, Kgl Dansk Automobilklub, 1900-talets 1 hälft, h 15 cm100
 470Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm-
 471Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med turkosemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, dia 16 cm, bruksslitage-
 472Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, fajans, delvis förgylld dekor, modellnr 1004/3800, h 46 cm100
 473Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, fajans, delvis förgylld dekor, modellnr 1004/3801, h 52 cm100
 474Wiinblad, Björn, releif, betong med infattade, polykroma emaljplattor, sign o dat 81, 30 x 25 cm1 600
 475Parti äldre diverse, 1 låda; lockkarott, nysilver med löstagtagbart trähandtag, Axel Gabriel Dufva, sekelskiftet 1900, assietter, 8 st porslin Rörstrand samt skrivställ, metall med glasinsatser, 1800-talets slut, detta l 30 cm300
 476Höglund, Erik för Boda, sejdel samt flaska med påklipp, brun glasmassa med luftbubblor, sign h 14 resp 18 cm-
 477Jönsson, Gittan, färglito, Äventyret, sign, dat 1983 o numr 141/210, synl pappersstorl 39 x 56 cm-
 478Bang, Marie, olja, hjortar i Dyrehaven, sign, 27 x 40 cm600
 479Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, parklandskap med svanar, otydl sign o dat 1903, 34 x 46 cm700
 480Hogarth, William, kopparstick, 1 par, Marriage a l a Mode I-II, 1745, synl pappersstorl 40 x 48 cm800
 481Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition, sign o numr 79/110, 39 x 33 cm250
 482Okänd konstnärinna, etsning, Les désordres du désir, sign Donatella T o numr 15/110, 31 x 22 cm-
 483Lodeho, Étienne, kopparstick, Passage IV, sign, dat 77 o numr 79/110, synl pappersstorl 49 x 64 cm-
 484Ljuslykta, plåt, smide och glas, 1800-tal, h 57 cm, 1 fot sakn, 1 glas def700
 485Ljuslykta till 2 ljus, plåt och smide, 1800-tal, h 60 cm, 1 glas def600
 486Kandelar till 2 ljus, mässing, sekelskiftet 1900, justerbar höjd, glaskupor sakn sannolikt1 400
 487Kaminur, onyx och bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 43 cm-
 488Lindhardt, Svend för B&G, figurin, porslin, Pojke med spann, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2127, h 14 cm150
 489Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke på sten, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1757, h 22 cm250
 490Kaffekanna, koppar, 1800-talets 2 hälft, tot h 40 cm-
 491Vas, cloissonnéarbete, Japan, 1900-talets mitt, h 39 cm150
 492Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, balusterformade på hexagonal fot, dekor av serafer, h 28 cm1 100
 493Väggfontän med bassäng, tenn, Frankrike, 1800-tal, tappkranar i mässing, senare smidesställning, tot h 95 cm, smärre def1 600
 494Jonson, Alvar, olja, Bränd mark, sign, 33 x 41 cm-
 495Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge, sign, numr 665/745, 41 x 57 cm-
 496Persson, Ove, olja, Vinterdag, sign o dat -97, 22 x 33 cm-
 497Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm-
 498Sängvärmare, trä och mässing, 17-1800-tal, l 100 cm300
 499Ljuslykta, svartlackerad plåt och mässing, 1800-tal, h 51 cm800
 500Okänd dansk konstnär, olja, Köpenhamnskanal, sign F Hansen, 45 x 66 cm400
 501Bok; Roussell, Aage (ed), Danske Slotte og Herregårde I-XX, Hassing Köpenhamn 1963-68800
 502Martin, Dan, olja, landskap, sign o dat 1946, 21 x 27 cm150
 503Okänd konstnär, 1800-tal, person i landskap, sign J v S (?), synl pappersstorl 19 x 30 cm-
 504Rääf, Helis, olja, landskap, sign, 24 x 33 cm-
 505Olson, Erik, färglito, Vandraren finner en källa, sign, dat 76 o numr 150/260, 35 x 50 cm300
 506Olson, Axel, litografi, komposition med kvinna, sign EA, 30 x 36 cm250
 507Balansvåg samt kandelaber till 7 ljus, mässing, 1900-talets 2 hälft, h 35 resp 49 cm100
 508Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 73 cm-
 509Sekretär, valnöt och bonad fur, oscariansk, 1800-talets slut, front med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 141 cm-
 510Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period, l 7 cm, skada-
 511Vodder, Arne för Arne Sibast, skrivbord, palisander, 1950-60-tal, dubbla hurtsar med vardera 3 lådor, plakettmärkt Sibast Danish Furnituremakers Control, l 204 cm, skiva lös, undre/främre skiva sakn antagligen9 500
 512Taklampa, mässing och textil med 3 bemålade glaskuor, art-déco, 1920-tal, h 55 cm700
 513Taklampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 50 cm200
 514Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908), dekor av lotus, persikor, fladdermöss mm, oid sign, dia 14 cm150
 515Jupiter, Folke, olja, Motiv från Pont-Aven, Frankrike, sign, 38 x 55 cm-
 516Jupiter, Folke, olja, Tre träd, sign, 27 x 41 cm-
 517Balansvåg, smide och mässing, England, 17-1800-tal, h 85 cm, vågskål sannolikt 1800-talets 2 hälft, etikettmärkt Bodiam Castle1 900
 518Okänd konstnär, 1900-talets mitt, skulptur, patinerad brons, stående kronhjort, h 60 cm1 900
 519Heegård, Anne, skålfat, emaljerad koppar, sign o dat 90, l 48 cm-
 520Jupiter, Folke, olja, Mot Högklint (Visby), sign, 24 x 30 cm-
 521Jupiter, Folke, olja, Vid Djursgårdsbron, Stockholm, sign, 27 x 20 cm-
 522Jupiter, Folke, olja, Östergarn, sign, 24 x 33 cm-
 523Heegård, Anne, skålar mm, emaljerad koppar, sign, dia 8 - 20 cm-
 524Bordsstativ, bok, 1900-talets slut, h 105 cm300
 525Kamferkista, skuret trä, ant Kina, 1900-talets 2 hälft, l 90 cm300
 526Lo, Erik, olja, Tvätterska Spanien, sign o dat 1961, 58 x 28 cm-
 527Jonson, Gösta, olja, komposition, sign o dat 1966, 24 x 33 cm-
 528Ekebom, Ann-Marie, olja, Vår i Tjust, sign o dat 1973, 20 x 44 cm-
 529Okänd designer för Frigast, Danmark, kaffeskedar, 10 st, silver, tot vikt 120 gr250
 530Parti underlägg, serviettring med sten mm silver, tot vikt 120 gr450
 531Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-chine, sittande balinesiska, sign, h 25 cm350
 532Törning, Tage, olja, Bergformationer, sign, 50 x 60 cm-
 533Julius, Carl, olja, motiv från Nyhamnsläge, sign, 50 x 61 cm-
 534Malmberg, Thure, olja, Kastellholms slottsruin, Åland, sign o dat 1945, 41 x 57 cm100
 535Okänd designer, vas,blå glasmassa med gula färgfläckar, h 36 cm450
 536Ljusstake, mässing, Skultuna, 1900-talets slut, h 14 cm150
 537Bergsten, Lars för Gusum, kandelaber till 4 ljus, mässing, sign, dat 1985 o numr 137/200, h 24 cm300
 538Minnesbägare, 4 st, porslin resp glas, 2 st Baltiska Utställningen i Malmö 1914, 2 st, Industriutställningen i Göteborg 1923, h 9 - 19 cm-
 539Damfickur, delvis förgyllt silver, Fenix, sekelskiftet 1900, dia 3,5 cm, medf etui och klockkedjor mässing-
 540Waage, Inger för Stavangerflint, sparbössa, flintgods, polykrom dekor av människor och blommor, l 24 cm, lås sakn350
 541Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, 5 ljusarmar, krönande duva, h 55 cm-
 542Okända konstnärer, etsningar, 2 + 2 st, handkolorerade, Parismotiv, sign Luc (?) resp Tournelle (?)-
 543Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, J-H Fabriken, Sävsjö, h 24, medf liknande, osign h 26 cm, slitage300
 544Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets mitt, oid stpl CLÅ 1849, l 43 cm500
 545Pyysiäinen, Valdemar, olja, kustbild med personer, sign, 50 x 70 cm-
 546Fickursställ, patinerad metall på svärtad träsockel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av grip, h 21 cm, 1 vinge med avslag100
 547Okänd designer för Jac Jaobsen, bordslampa, brunlackerad metall, modell L-17, justerbar höjd-
 548Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och ek, l 135 cm100
 549Chaiselongue, helstoppad textilklädsel på svarvade valnötsben med hjultrissor, nyrenässans, 1800-talets slut, l 182 cm, slitage-
 550Persson, Ove, olja, Bönemöte, sign o dat 1994, 19 x 24 cm150
 551Matta, semiantik Kirman, 150 x 95 cm-
 552Åberg, Jan, skulptur, bemålad konstmassa på kopparställning, Hjulros, sign, h 16 cm-
 553Two-pillar-table med 2 iläggsskivor, massiv mahogny, viktorianskt, 1800-talets mitt el 2 hälft, tredelad fot med akantusdekor och avslutande lejontassar, tot 227 x 120 cm-
 554Sideboard, mahogny med intarsia, England, George IV, 1800-talets 1 hälft, fronet med skåpsdörr, vinställ samt låda, l 152 cm, fanérdef, skiva med brännmärken2 200
 555Taklampa, metall med stavformade resp facettslipade, delvis iriserande prismor, dia 50 cm250
 556Högardh, Edward, olja, skvaltkvarn, sign o dat 1916, 50 x 80 cm700
 557Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, matbord, björk, runt på kluvna ben, möjl modell Mi756, design 1948, detta ex från 19871 000
 558Hatthylla, böjträ och metall, l 100 cm100
 559Tessari, 1900 talets 2 hälft, oljemålningar 1 par, italienska landskap, sign, 7 x 12 cm, medf oljemålning sign Vanola 8 x 6 cm300
 560Litografier, 1 par, handkolorerade, 1800-talets mitt, romantiska scener, i samtida ramar, ovala 40 x 32 cm, 1 m veck250
 561Crona, Lars, olja, Fägring, sign, 22 x 16 cm300
 562Andrén, Bengt, olja, Blommande fruktträn Halland, 27 x 35 cm250
 563Fredriksson, Henry, olja, Ärtsångare vid sitt bo, sign o dat 1972, 31 x 23 cm150
 564Parian, B&G, 1800-tal, Flora, h 31 cm2 800
 565Pianobelysning, mässing med delvis rödtonad glaskupa, jugend, 1900-talets början500
 566Fat, 1 par samt vas, porslin, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor i Imari-färger, dia 22 resp h 32 cm100
 567Ytterfoder resp terrin med lock, flintgods, 1900-talets början, ytterfoder märkt Gudrun, terrin Gustavsberg, h 18 resp l 26 cm200
 568Parti LP-skivor, mestadels 1980-tal; hårdrock, pop mm500
 569Vägglampor, 1 par, teak, utfällbara ljusarmar, modern tillv250
 570Bordslampa, plast, Nuova Linea Zero, Snoopy, h 52 cm100
 571Ytterfoder samt underfat, 5 + 5 st, keramik, bl a Rörstrand och Arabia450
 572Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av kinesicerande motiv, lejonmaskaroner, h 28 cm700
 573Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm-
 574Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 19 cm700
 575Parti porslin och keramik; B&G, Nao mm, 18-1900-tal, ngn smärre def-
 576Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av blommor, h 96 cm, senare bemålning350
 577Hurtsskrivbord, ek, nyrenässans, 1800-talets slut, b 123 cm600
 578Soffa, rikt skuren mahogny med djuphäftad sidenklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 168 cm1 900
 579Hallampa, koppar med frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor, dia 23 cm600
 580Norell, Arne för Norell Möbler, soffa, ljusbrun läderklädsel, Mexico, 3-sits, l 215 cm-
 581Okänd konstnär, olja, kustparti, otydl sign o dat 194..?, 65 x 81 cm-
 582Salongsbord, mahogny, senemspire, 1800-talets mitt, l 117 cm, fanérskador300
 583Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, alm, etikettmärkt K-HU, h 145 cm450
 584Salongsbord, björk, 1920-tal, rund skiva på fyrpassformad fot med lejontassar, dia 90 cm400
 585Okänd designer, väggspegel, palisander med läderdetalj, h 115 cm300
 586Kristiansen, Kai för Korup Stolefabrik, armstol, svartlackerat trä, klädsel i Stig Lindbergs Herbarium, senare bemålning, slitage-
 587Okänd designer, 1950-60-tal, telefonhylla, teak och svartlackerad metall, l 60 cm, nagg300
 588Okänd designer för Fagerhults, 1960-70-tal, taklampor, 4 st, blå- och vitlackerad metall, dia 45 cm250
 589Okänd designer, 1950-60-tal, armstol med blågrön textilklädsel, medf ej tillh fotpall, ek med röd klädsel250
 590Kartotek, björk med kromad handtag, 1900-talets mitt, 6 lådor, b 51 cm400
 591Snurrfåtölj, krom med orange klädsel, 1970-tal100
 592Okänd designer, 1960-tal, fåtölj, bonad björk med mintgrön kläsdsel200
 593Okänd norsk designer, taburett, palisander med brun konstläderklädsel, etikettsign, l 54 cm-
 594Väggskåp, bonad ek, 1700-tal, dörr med profilerad panel, h 75 cm500
 595Takkrona till 5 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm2 600
 596Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ, modell FH 3100 'Myran', design 1952, detta ex från 1988-
 597Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ, modell FH 3100 'Myran', design 1952, detta ex från 1988-
 598Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ, modell FH 3100 'Myran', design 1952, detta ex från 1988-
 599Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ, modell FH 3100 'Myran', design 1952, detta ex från 1988-
 600Takkrona, förgylld metall med prismor, 1900-talets 1 hälft, 4 ljusarmar, h 65 cm150
 601Satsbord, 3 st, bronserat och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, polykrom blomdekor, l 55 cm600
 602Vitrinskåp på lös benställning, bemålat trä, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, h 183 cm1 600
 603Byrå, skuren valnöt, italiensk Louis XV-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 1271 600
 604Vinställ, smide, modern tillv, h 75 cm200
 605Vitrinskåp, delvis svärtad valnöt med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets början, h 188 cm1 700
 606Kamera i väska, Roleiflex700
 607Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad300
 608Samlarmedaljer, 26 st, sterlingsilver, Franklin Mint, Blommornas Alfabet, tot vikt 286 gr800
 609Parti svenska silvermynt, tot vikt 375 gr500
 610Bordslystrar, 1 par, mässing, marmor och blått glas med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 45 cm400
 611Skrivställ, nysilver, Danmark, jugend, 1900-talets början, dekor av häst, b 26 cm300
 612Väggur, valnöt och bonat trä, Junghans, sekelskiftet 1900, h 100 cm400
 613Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med dubbel rottingklädsel, 1900-talets 2 hälft, grön sammetsklädsel, medf soffbord, bonat trä600
 614Kontorsstol, trä och smide, 1900-talets 1 hälft150
 615Matgrupp, 8 delar, vitlackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, matbord med 2 iläggsskivor, skänk samt 6 stolar, bord tot 206 x 110 cm2 400
 616Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtölj, heltäckande, pistaschfärgad plyschklädsel600
 617Hallmöbel samt spegel, ek, Fröseke Rakel, 1960-tal, tot h 190 cm350
 618Vertikalskärare, Constrecteur Pilote 88100
 619Vitrinskåp, valnöt med förgyllda mässingsbeslag, rokokostil, 1800-talets 2 hälft, h 110 cm1 800
 620Okänd designer för IKEA; golvlampa, metall med pappersskärm, modell G9712, h 174 cm-
 621Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord, vit laminat på stålben, superellips, licenstillv av Mathsson International, tot 500 x 100 cm, smärre def3 000
 622Lewis, David för B&O, TV 25#, BeoVision 1, design 2000, fjärrkontroll sakn-
 623Soffgrupp, 4 del, skuret och bonat trä med gul plyschklädsel, soffa, 2 fåtöljer samt bord, soffa l 200 cm2 800
 624Kuskbockskista, metallbeslaget trä, 1700-tal, spår av ursprunglig skinnklädsel, senare bemålning, inv initialer EC v F o dat 1766, l 90 cm, renoverad100
 625Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, grönlackerat och bronserat trä, 1900-talets mitt, nederdel med 3 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, överdel med 2 spröjsade vitrindörrar, h 199 cm1 400
 626Soffbord, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt, l 57 cm300
 627Golvur, skuret, lackerat och förgyllt trä, sk Bornholmerur, urtavla sign Jens Peder Ipsen Rönne (1831-1905), h 225 cm1 900
 628Golvurfodral, skuret, lackerat och förgyllt trä, 1800-tal, sk Bornholmerur, h 228 cm700
 629Väggskåp, bonad ek, 1700-tal, front med skåpsdörr och låda, profilerat krön, h 87 cm500
 630Matta, old Dawlatabad, 155 x 105 cm100
 631Engelbert, Aage, olja, Aftenturen, sign o dat 1989, 87 x 100 cm1 200
 632Høyrup, Carl, olja, höstlandskap med rådjur, sign, 132 x 96 cm150
 633Engelbert, Aage, olja, Syrener og tordenbyge, sign o dat 1984, 91 x 83 cm100
 634Skeppsmodell, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft, l 122 cm300
 635Spegel, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 70 cm, smärre def450
 636Spegel, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 55 cm, smärre def250
 637Spegel, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 85 cm, smärre def200
 638Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, h 106 cm500
 639Poängtavla, valnöt, 1900-talets mitt, 35 x 60 cm350
 640Ridinger, Johann Elias, kopparstick, 'Die Schweins Hass', 27 x 40 cm + förklarande text-
 641Meyer Andersen, Johan, olja, motiv från Skagen, sign, 52 x 82 cm250
 642Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasydekor av fåglar mm, h 49 cm400
 643Halvbord, 1 par, svarvad ek, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, b 119 cm, medf iläggsskiva i fur-
 644Stolar, 4 st, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft700
 645Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, front med 2 lådor, b 80 cm500
 646Taklampa, mässing, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 5 dubbla ljusarmar, h 50 cm100
 647Klappstolar, 7 st, krom och rökfärgat plexiglas600
 648Okända designer, stolar, 4 + 2 sr, ek, 1950-60-tal-
 649Balansvåg, gjutjärn och mässing, 1800-talets slut, Kamor, l 50 cm, medf vikter i etui450
 650Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, rokokostil, 1900-talets mitt, b 76 cm900
 651Klädhängare, bambu, 1900-talets 2 hälft, h 182600
 652Matsalsmöbel, 6 del, grålackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, skåp, matbord med 2 iläggsskivor samt 4 stolar, bord tot 210 x 110 cm2 200
 653Stolar, 3 st, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft150
 654Lampbord, 1 par, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, låda i sarg, 61 x 51 cm-
 655Spelbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, b 84 cm250
 656Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 62 cm300
 657Snedklaffsekretär, björk med svärtade detaljer, biedermeierstil, 1910-20-tal, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 103 cm150
 658Buffet med klaffar, mahogny, modern tillv, 5 lådor, tot l 193 cm-
 659Spegellampetter till 1 ljus, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, krönande rosett, h 43 cm600
 660Ytterfoder, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, oktogonalt med polykrom dekor av fåglar mm, dia 40 cm, omf lagn5 500
 661Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons, vilande hund, l 37 cm1 400
 662Urverk, 1700-tal, urtavla sign Otthe Arboe Rönne (1719-72), h 41 cm300
 663Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 67 cm300
 664Antonsson, Oscar för Athena, Ystad, rökställ, tenn och trä, i form av åsna med 1 fast och 3 lösa askkoppar, stpl 1936, l 16 cm100
 665Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, guliriserande glasmassa, sign, h 19 cm450
 666Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 2 + 1, chamotterat stengods, genombruten dekor, sign, h 13 resp 16 cm100
 667Lagerbielke, Erika, Orrefors, vas, blå glasmassa på grön fotklack, Louise, h 20 cm-
 668Bouilottelampa, delvis grönlackerad mässing, 1900-talets 2 hälft, 3 ljusarmar, h 56 cm600
 669Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, kromad och vitlackerad metall med läderklädd fotplatta, modellnr 781 Simris, design 1964450
 670Nielsen, Palle, linoleumsnitt, arkitektonisk komposition, sign o dat 75, 8 x 11 cm500
 671Nielsen, Palle, linoleumsnitt, arkitektonisk komposition, sign o dat 72, 5 x 2,5 cm400
 672Okänd designer för Uppsala Armaturfabrik, bordslampor, 1 par, mässing med svart läderklädsel och glasfot, modellnr 5428, h inkl skärm 60 cm200
 673Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 70 cm1 800
 674Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets 1 hälft, lyrformad fot, h 67 cm600
 675Rosensohn, Lennart, färgetsning, man med kippa, sign Etat 2 3/50, 38 x 32 cm150
 676Winge, Sven, akvarell, skogsbild, sign, synl pappersstorl 43 x 35 cm-
 677Parti koppar, 1800-tal, kaffekannor mm450
 678Siersbøl, Hermann, egen verkstad, smyckeset 3 del, silver; collier, armband samt broch, denna l 5 cm, stpl Kastrup efter 1948, vikt 43,5 gr-
 679Okänd designer, fåtölj med fotpall, helstoppad, röd klädsel, modern tillv300
 680Salongsstolar, 6 st, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, ballongrygg1 800
 681Spegeltrymå, svärtat och bronserat trä, ekelekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, lotus mm, h 195 cm, smärre def500
 682Cassone, skuren valnöt, ant Italien, 15-1600-tal, dekor av valvbågar mm, l 141 cm, renoverad och kompletterad1 400
 683Halvbord, 1 par, svarvad björk och fur, 1800-talets mitt, b 117 cm-
 684Vitrinskåp, mahogny med intarsia och blyinfattade glas, ant England, sekelskiftet 1900, h 127 cm500
 685Salongsbord med klaffar samt 4 stolar, delvis svärtad björk, biedemeierstil, 1900-talets början, bord l 127 cm800
 686Matbord, amhogny med 2 iläggsskivor varav 1 fanérad, 1910-20-tal, tot 243 x 130 cm500
 687Soffa, alm med svärtade detaljer, biedermeier, 1800-talets 1 hälf, l 220 cm1 200
 688Brickbord med sammanfällbart underrede, skuren hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft, etiket från Wong Chan Kee, Shanghai, l 61 cm600
 689Brickbord med sammanfällbart underrede, skuren hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft, oktogonalt, dia 66 cm600
 690Taburetter, 1 par, delvis svärtad björk, biedermeierstil, 1900-talets början, l 70 cm1 500
 691Soffa, Englesson, ant Howard 5-sits, svängd, l 260 cm, inköpt på Severins Möbler 2007-
 692Ljusstakar, 3 st, mässing, 18-1900-tal, h 12 - 21 cm-
 693Hylsbajonett M/1860-
 694Matta, old Pakistan, 160 x 90 cm-
 695Matta, old/semiantik Senneh, 320 x 220 cm800
 696Matta, old Senneh (?), 165 x 100 cm250
 697Matta, old Heriz (?), 190 x 120 cm100
 698Matta, old Ghom (?), 195 x 145 cm400
 699Matta, old persisk, 145 x 110 cm450
 700Matta; semiantik Ersari, 320 x 240 cm-
 701Matta, semiantik Ersari, 105 x 70 cm300
 702Matta, old Hamadan, 185 x 135 cm300
 703Matta, old Pakistan, 300 x 220 cm400
 704Matta, semiantik Afshar (?), 260 x 170 cm250
 705Matta, semiantik Keshan, 310 x 220 cm1 700
 706Matta, semiantik Turkmen (?), 370 x 290 cm1 800
 707Matta, old/semiantik Keshan, oid sign, 500 x 285 cm3 800
 708Matta, old/semiantik Ghom (?), 320 x 205 cm1 600
 709Matta, semiantik/antik Bachtiari, 225 x 140 cm, etikett från Irano-Swedish Company400
 710Matta, semiantik Hamadan galleri, 280 x 110 cm350
 711Matta, semiantik Pakistan galleri, 300 x 85 cm400
 712Matta, semiantik Afshar, 170 x 125 cm200
 713Matta, semiantik Täbriz galleri, 455 x 90 cm600
 714Matta, semiantik/antik Yomud, 135 x 105 cm500
 715Matta, semiantik Turkmen, 190 x 125 cm400
 716Matta, semiantik/antik Afshar, 275 x 210 cm, slitage300
 717Soffa, brunt läder, Chesterfieldmodell, 1900-talets 2 hälft, l 216 cm, 1 fot sakn-
 718Takkrona, metall med prismor, 1910-20-tal, h 77 cm3 000
 719Kolonnskåp, mahogny och bonat trä, modern tillv, h 70 cm250
 720Okänd designer för Lladró, figurgrupp, porslin, mor med barn, polykrom underglasyrdekor, h 37 cm1 100
 721Stort parti broschyrer, kataloger, kvitton mm, Lladró200
 722Hörnbord, fur, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 76 cm100
 723Barometer, mahogny med intarsia, England, George III, dekor av snäckskal mm, försilvrade detaljer, sign William Watkins St James Street London, cirka 1790, h 114cm5 500
 724Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm350