AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Sön 27/1 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 27 JANUARI This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 27TH OF JANUARY
  Visning: Fredag 25/1 12-19
Lördag 26/1 10-17
Söndag 27/1 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Ring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,35 ct samt 5 åttkantslipade diamanter (1 sakn), sv importstpl, vikt 3,7 gr
 2Matta, Roberto, blandteknik, 'Le diverteur et l'om colelif(?)', sign o dat 1955, synl pappersstorl 48 x 64 cm, prov: Piet Moget, ytterligare text under passepartout
 3Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, dagbädd, björk, dyna i ylle med fasta knappar i läder, Berlin, design 1957, detta ex från 1981, 195 x 92 cm, dyna med slitage
 4Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, matbord, björk, runt på kluvna ben, möjl modell Mi756, design 1948, detta ex från 1987
 5Matsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med flätade läderremmar, 'Eva', design 1941, brännsign, fläckar
 6Matsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med flätade läderremmar, 'Eva', design 1941, brännsign, fläckar
 7Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, stolar, 4 st, björk med canvasklädsel, Mimat, modell Mi401, lösa dynor, brännsign o dat 1986
 8Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med brun läderklädsel, Pernilla 2, design 1944, brännstpl o dat 1974
 9Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel
 10Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel
 11Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, Runda Samsas, design 1966, röd ylleklädsel, l 200 cm, ngn fläck
 12Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, 1950-60-tal, fåtölj, teak med (senare) vit textilklädsel
 13Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fotpall till 'Farmor'-fåtölj, röd ylleklädsel
 14Säng med sänggavel, Carpe Diem, 200 x 90 cm, ngn fläck
 15Herrfickur med ankargång, 14 k rödguld, IWC Schaffhausen 1916, även innerboett i 14 k, verknummer 660185, boetter numr 737164, dia 5 cm, tot vikt 89,3 gr, ägarinitialer CBO
 16Klockkedja med hänge, 18 k rödguld, hänge med allseende öga dödskalle samt IOOF (Odd Fellows), sv importstpl, tot vikt 27,6 gr
 17Laib, Paul, fotografier, 4 st, föreställande målningar av Frank Cadogan Cowper, a tergo bet och stplsign, varierande storl
 18Bauer, John, litografi, Humpe och hans Mamma, osign, bildyta 31 x 34 cm
 19Schonberg, Torsten, färglitografier, 5 st, Sten Sture, Gustav Vasa, Olaus Petri, Gustav II Adolf samt Karl XII, ur Svenska Stormän 1915, synl pappersstorl 50 x 39 cm
 20Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, soffa, krom med svart skinnklädsel, LC2, l 180 cm, inköpt i Italien i början av 2000-talet
 21Salongsstolar, 6 st, bok med rottingklädsel, oscarianska, sekelskiftet 1900, 2 med senare sits
 22Spegel med konsol, delvis svärtad valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, tot h 234 cm
 23Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm
 24Klaffbord, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, tot 115 x 90 cm
 25Biblioteks/salongbord, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av blomsterurnor mm, l 130cm
 26Länsfåtölj, svarvad ek med brun (senare) läderklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900
 27Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, krönande rosett, h 77 cm, avslag
 28Okänd designer, 1960-tal, väggspegel, ek med juteväv, h 96 cm
 29Arbetsbelysning, vitlackerad metall, Luxo, justerbar höjd
 30Okänd designer för Fröseke AB Nybrofabriken, spegel, teak, Olympia, modellnr 778,1960-tal, h 111 cm
 31Damsavonett, förgyllt silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, boett med graverad dekor av fågel och växtlighet, dia 3,5 cm
 32Brosch, 14 k rödguld med cabochonslipad tigeröga och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, l 43 mm, vikt 8,7 gr
 33Manschettknappar, 1 par, 8 k rödguld, dekor av kaffebönor, tot vikt 13,4 gr
 34Takkrona, mässing med droppformade glashängen, 1900-talets 1 hälft, dia 47 cm
 35Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad
 36Takampel till 3 ljus, brons med röd glasskiva, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm, spår efter elektrifiering
 37Okänd konstnär, blandteknik, nunnor, oid sign o dat 1933, synl pappersstorl 30 x 23 cm
 38Piphuvud, sjöskum med silvermontage, 1800-talets 1 hälft, l 16 cm, gåvogravyr
 39Amningsflaska, glas, The Alexandra Feeding Bottle, S M Mawson & Sons, London, 1800-talets 2 hälft, l 14 cm
 40Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 37 cm
 41Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, h 46 cm
 42Okänd konstnär, gouache, Rom vom Monte Mario, oid sign o dat 1958, 60 x 81 cm
 43Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, märkt 2 (kannor), h 33 cm
 44Hansson, Berta, olja, landskap med badhytter, Falsterbo, sign, 37 x 45 cm
 45Hansson, Berta, olja, hus i landskap, sign, 20 x 29 cm
 46Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av Sankt Hubertus, lejonmaskaroner, varulvshuvud mm, h 37 cm, smärre nagg
 47Hansson, Berta, olja, hus i vinter, sign, 31 x 20 cm
 48Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av kronor, lejonmaskaroner, serafer, vapensköldar mm, genombrutet liv, h 37 cm
 49Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, reliefdekor av blommor samt av festoner i kobolt, h 35 cm
 50Okänd konstnär, olja på gyllenläder (?), stilleben, 37 x 28 cm
 51Ekerås, Morgan, monotypi, Brusten sten, Guld, sign, dat 2007 o numr 1/1, synl pappersstorl 40 x 30 cm
 52Hedman, Åke, blandteknik med collage, Red Players, sign o dat 1972, yttermått 72 x 52 cm
 53Pennel, Joseph, efter honom, heliogravyrer mm, 5 st, topografi; London Bridge, Charing Cross mm
 54Swidde, Willem efter Dahlbergh, Erik, karta, kopparstucken, Biörköö (Björkö), ur Suecia Antiqua et Hodierna, omkr 1715, 32 x 41 cm, mölj senare avdrag
 55Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, Grundtriß und Situation von der Statt und Vöstung Wennersburg, ur Theatrum Europaeum omkr 1680, pappersstorl 33 x 38 cm, marginaldef
 56Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1600-tal, graverat bomärke, h 29 cm
 57Krus, saltglaserat stengods, Tyskland el Holland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 26 cm
 58Kandelaber till 7 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, h 39 cm
 59Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten
 60Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt el 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 31 cm
 61Lock till socker/såsskål, nysilver, England, sekelskiftet 1900, grepp i form av vriden akantus, graverat, oid adligt vapen under krona, stpl Gray Billiter Square, London, l 14,5 cm
 62Parti Grönlandica, miniatyråror, harpuner mm, inuitarbeten
 63Jultallrikar, 15 st, porslin, Rosenthal, polykrom underglasyrdekor, dia 22 cm
 64Ordenstecken; släpspänne, delvis förgyllt och emaljerat silver med miniatyrer för bl a Kungliga Vasaorden
 65Mycket stort kartotek frimärken, Sverige, ringtyp fram till 1970
 66Parti medaljer, mynt mm
 67Skulptur, skuret och delvis trä, 1800-tal el äldre, Madonnan, h 43 cm, skador
 68Sidenslips, Ermengildo Zegna
 69Takampel, mässing och rött glas, 1900-talets 2 hälft, i form av stjärna, h 33 cm
 70Starck, Philippe för Flos, bordslampa, gul plast, Miss Sissi, design 1991, h 30 cm
 71Grünewald, Iván, blandteknik, (själv-?)porträtt, sign, synl pappersstorl 36 x 33 cm
 72Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, stål, vattentät till 30 m, i original träförp
 73Sidenslips, Hugo Boss
 74Karnevalsmask, modern tillv, h 40 cm
 75Stort parti dockor, porslin mm, 1900-talets 2 hälft, bl a Charlotte Weibull
 76Karaff med propp samt 5 glas, bruntonad glasmassa, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av W under kunglig krona, medf ej tillh ishink
 77Bäcklin, Nils, akvarell, bachanal, sign, synl pappersstorl 29 x 22 cm, B var elev till Isaac Grünewald
 78Martin, Dan, olja, landskap, sign o dat 1946, 21 x 27 cm
 79Okänd konstnär, 1800-tal, person i landskap, sign J v S (?), synl pappersstorl 19 x 30 cm
 80Karta öfver Staden Halmstad med dess omgifningar och alla underlydande egor.... G Ljunggren 1855, synl pappersstorl 46 x 58 cm
 81Loman, Anders, olja, hus i landskap, sign, 43 x 60 cm
 82Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, marin, 30 x 40 cm, krackelyrer, retuscher, uppklistrad
 83Okänd konstnär, akvareller, 2 st, veranda resp stilleben med kaktus, sign Knut Jonsson o dat -42, synl mått 37 x 40 resp 48 x 33 cm
 84Norrman, Lars, färglito, pojke på båtvarv, sign o numr 211/260, synl pappersstorl 61 x 42 cm, gulnad
 85Okänd engelsk konstnär, olja, blomsterstilleben, sign J Robertson o dat 1934, 67 x 51 cm
 86Offsettryck i guldram, Madonna Ognissanti efter Giotto, h 47 cm
 87Parti skrivbordsställ mm, Danese, Milano, 1 låda
 88Okänd designer för Röshults, blomsterpiedestal, järn, Linné, antracitgrå lack, h 60 cm, i originalförp
 89Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond, dia 29 cm
 90Axelväska, svart och vitt läder, Furla, Italien, l 34 cm, skyddspåse medf
 91Jacka, läder, Michael Kors, Rich Olive-färg, small
 92Lorentzon, Waldemar, färglito, Far och dotter, sign o numr 204/300, 34 x 27 cm
 93Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, svartlackerat stål, vattentät till 30 m, i original träförp
 94Olson, Erik, färglito stående man, sign EA o dat 1978, 45 x 27 cm
 95Jacka, svart läder, Jofama, stl 38
 96Olson, Erik, färglito 'Fru Fortuna', sign EA o dat 1978, 45 x 27 cm
 97Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Söndag i fiskeläget' sign EA, 37 x 50 cm
 98Sidenslips, Hugo Boss
 99Lorenzon, Waldemar, färglito, 'Poem om hösten', sign o numr 34/260, 42 x 52 cm
 100Okänd fransk konstnär, Limoges, figurgrupp, 2 del, porslin och metall, i form av hund vid hundkoja, handmålade, sign FL, h 7 cm
 101Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av röda påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 26 cm
 102Ekström, Yngve, stol, vitmålad ek, 'Arka', design 1955, framställd hos Stolab Smålandsstenar
 103Erik Nielsen för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Pointervalp, modellnr 1311, polykrom underglasyrdekor, design 1911, 5 cm
 104Aalto, Alvar för Artek, pall, björk, modellnr 60, design 1930-tal, h 45 cm
 105Aftonväska, vitt läder, Charles Jourdain Paris, l 26 cm, skyddspåse medf
 106Sidenslips, Yves Saint-Laurent
 107Ehrner, Anna för Atelje Lyktan, Åhus, golvlampa, trä med canvasskärm, Anna, h 140 cm
 108Aalto, Alvar för Artek, pall, björk, modellnr 60, design 1930-tal, h 45 cm
 109Brauer, Otto för Holmegaard, golvvas, brunt glas, design 1959, etikettsign, h 38 cm
 110Kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant
 111Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, delvis glaserat lergods, h 26 cm, smärre nagg
 112Ålenius Björk, Ivar för Ystad Brons, ljusstakar, 1 par, mässing, Liljan, sign, h 12 cm
 113Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 1633 (design 1923), h 22 cm
 114Ebeling, Allan för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), uppsatsskål samt 1 par ljusstakar, grönglaserat lergods, Kromo, skål dia 34 cm
 115Okänd designer för Alingsås Keramik, bordslampa, lergods, dekor av fisk, h inkl skärm 32 cm
 116Sypuff, textilklätt trä, 1900-talets mitt, h 36 cm
 117Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, l 9 cm
 118Okänd designer, 1950-60-tal, kryddställ, 3 del, svart glasmassa och plast, l 18 cm
 119Bordslampa, mässing och koppar, 1900-talets första hälft, h 37 cm
 120Bordsur, majolika, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående indian, oid märke, h 27 cm, smärre def, lagn
 121Väggspegel, teak, 1900-talets mitt, slipad blomdekor, h 81 cm
 122Bordsfotogenlampa, metall och glas, 1800-talets 2 hälft, h inkl kupa 55 cm
 123Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, h 51 cm
 124Syskrin, ljus björk, 1900-talets 1 hälft, lock med broderad dekor, l 38 cm
 125Rökelsekar, patinerad metall, Japan Meiji, i form av sittande buddha, h 12 cm
 126Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 51 cm, glas def
 127Väggspegel, bronserad konstmassa, 1900-talets slut, h 73 cm
 128Mancini, Antonio Selvaggio, olja, stilleben med rosor, sign, 100 x 80 cm
 129Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och trä, h 50 cm, anlupen
 130Frandsen, Benny för ABO Randers, golvlampa, krom och brunlackerad metall, justerbar höjd
 131Golvlampa, skuret och förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, h inkl skärm 155 cm
 132Fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, dia 33 cm
 133Soffbord med dubbla skivor, ek, modern tillverkning, ellipsformat, l 150 cm
 134Muggar, 6 st, glaserat stengods, Skottorps Stengods, 1900-talets mitt, initialer GvM för Gösta von Möller, h 12 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott
 135Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus/Ateljé Lyktan, bordslampa, polykrom glasmassa med påklippta spiralband, etikettsign, h inkl skärm 60 cm
 136Kylberg, Hjalmar tillskr, laverad pennteckning, sågverk vid fors, a tergo bet Hj Kylberg, 17 x 24 cm, prov adliga ätten von Möller, Skottorps Slott
 137Troféer, 3 st, rådjur, tot h 19 - 33 cm, prov: Skottorps Slott
 138Serveringsfat, nysilver, 1900-talets 1 hälft, initialer GvM för Gösta von Möller, undersida med gåvogravyr dat 1945, l 57 cm, prov: Skottorps Slott
 139Modellspårväg, litograferad plåt, Technofix 'Mountain Express', modellnr GE-252, med 2 spårvagnar och en buss, original nyckel, l 110 cm
 140Huggare i balja, sk sidovapen för fotfolk, Danmark M/1854, tot l 69 cm
 141Sabel, fransk M/1829 för beridet artilleri, otydl sign o dat, l 95 cm
 142Olovson, Gudmar, skulptur, patinerad gips, 'Les deux arbres', gjuten sign, h 33 cm, en replik i brons finns uppställd längs strandpromenaden i Höllviken
 143Huerta, Juan för Lladrķ, skulptur, glaserat stengods, Slumber Boy, h 26 cm
 144Shamshir, Indo-persisk, 18-1900-tal, fäste i mässing, l 75 cm
 145Okänd designer, skulptur, brons, sk Wienerbrons, sekelskiftet 1900, dekor av samtalande par vid gärdsgård, h 12,5 cm
 146Poschinger, Ferdinand Freiherr von, vas, glas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av slöjor, montage i nysilver stpl Orivit 2561, h 21 cm
 147Debon, Salvador för Lladrķ, skulptur, glaserat stengods, Senorita, design 1976, h 26 cm
 148Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad
 149Hydman-Vallien, Ulrica, Kosta Boda, vas, glas, bemålad dekor av kvinnoansikte, sign, h 20 cm
 150Lindhardt, Svend för B&G, figurin, porslin, Pojke med spann, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2127, h 14 cm
 151Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Bara en droppe - flicka med katt, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1745, h 13 cm
 152Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke på sten, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1757, h 22 cm
 153Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk, modellnr 2246, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm, smärre nagg
 154Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Little mother, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1779, h 17 cm
 155Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, undulat, modellnr 2210, polykrom underglasyrdekor, l 14 cm
 156Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för KD, figurin, porslin, hämpling, modellnr 2020, polykrom underglasyrdekor, sign, h 11 cm
 157Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnr 1567, h 10 cm
 158Urna med hänklar, porslin, Sächsicher Porzellan Manufaktur Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 26 cm
 159Matservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
 160Nyström, Jenny efter henne, parti tomtar, bemålat porslin, i orignalförp
 161Larson, Lisa för Åhléns, tomtar/ljusstake, 2 st, glaserat porslin, Julebo 1 resp 2, h 11 resp 15 cm, i originalförp
 162Parti figuriner mm, porslin, B&G, Royal Copenhagen, Lladrķ mm
 163Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, flicka med korg, h 12 cm
 164Ehrner, Anna för Atelje Lyktan, Åhus, vägglammpa, trä med canvasskärm, Anna, l 30 cm
 165Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj med fotpall, svarvad bok med brun konstläderklädsel, armlän i läder, smärre def
 166Ring, 18 k rödguld med facetslipad spinell (?), stpl Ceson Göteborg 1972, vikt 5,3 gr
 167Ring, 14 k rödguld med agat (?), oid stpl, vikt 11,5 gr
 168Parti silverskedar, olika danska mästare omkr 1925, dekor av fleur-de-lys, tot vikt 390 gr, ägargravyr
 169Parti silverbestick, tot vikt 200 gr
 170Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Certina New Art
 171Herrfickur, silver, 1900-talets början, Halda, serienummer 18318, dia 5 cm, medf klockkedja i silver, ägarinitialer MA el AM
 172Matta, semiantik Hamadan, 220 x 150 cm, slitage, kortad
 173Herrbetjänt med byxpress, Corby of Windsor, modell Edward, h 100 cm
 174Parti nysilver; ljusstakar, 4 st, England, karotter 3 st samt såsskål, ljusstakar h 14 cm
 175Stekfat, mjukporslin, Rörstrand, sekelskiftet 1900, reliefdekor av vinranka, l 61 cm, hårspricka
 176Dam, Aage efter Trumbull, John, bålskål, porslin, framställd av Lise Porcelain, motiv i koboltblått från Amerikanska revolutionen, dia 28 cm
 177Matta, old (indo?) Kina, dia 220 cm
 178Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med grytlock, modellnr 3677, polykrom underglasyrdekor, h 9,5 cm
 179Parti diverse; skulptur Curt H Addin, ytterfoder B&G empire, ljusstakar nysilver mm
 180Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1713, h 14 cm
 181Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ung stare, modellnr 3270, polykrom underglasyrdekor, sign, l 15 cm
 182Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis glaserat lergods, 'Balinesiskan', tillv i 100 ex varav detta nr 19, sign, h 78,5 cm, litt: nämnd s 95 Helmersson & Asplund '..en exklusiv figur som endast tillverkades i 100.. exemplar'
 183Liljebladh, Birgitta, olja, komposition, sign o dat 1954, 34 x 41 cm
 184Hafström, Thomas, olja, komposition, sign, 116 x 89 cm
 185Ricklund, Folke, olja, Vårskimmer, sign o dat -60 64, 62 x 50 cm
 186Vallman, Uno, olja, stilleben med gula blommor, sign o dat 1961?, 66 x 54 cm
 187Rudberg, Gustav, olja, Strandparti, sign, 25 x 44 cm
 188Thorén, Staffan, olja, huslänga med flaggor, sign o dat 69, 27 x 35 cm
 189Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm
 190Stolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustavianska provinsarbeten i den sk Svenska modellen, 17-1800-tal
 191Okänd designer, 1900-talets mitt, matta, rölakan, dekor i röda och grå nyanser, 230 x 135 cm
 192Rääf, Helis, olja, landskap, sign, 24 x 33 cm
 193Gallerimatta, old Hamadan, 385 x 115 cm
 194Östervig, Kurt för Jason, satsbord/blomsterbänkar, 3 del, teak, modell 200, design 1956, l 35 resp 149 cm
 195Svipdag, Elin, olja, Värld av ljus, sign o dat 1971, 22 x 14 cm
 196Eriksson, Ulf, olja, Ur ögonblicket skapas, sign, 24 x 26 cm
 197Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, vitglaserat stengods, organisk form, sign, h 24 cm
 198Jönsson, Barbro, färglito, Händelser i grönska, sign, dat 83 o numr HC 15/25, synl pappersstorl 44 x 59 cm
 199Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, glaserat stengods, sign, h 35 cm
 200Jönsson, Barbro, olja, Kuddmacka, sign, 12 x 16 cm
 201Vallien, Bertil för Boda/Kosta Boda resp okänd konstnär, 3 del konstglas, 2 st sign, h 4 - 13 cm
 202Wiinblad, Björn för Rosenthal, vas, porslin, polykrom dekor av personer, h 18 cm, medf 2 kortlekar samt 2 puzzel
 203Okänd japansk konstnär, akvarellerad tuschteckning, kvinnor i trädgård, oid sign, synl storl 20 x 17 cm
 204Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, taklampa förgylld mässing, 'Bumling', design 1968, dia 40 cm
 205Andersen, Johannes för Uldum Möbelfabrik, stolar, 4 st, palisander med ylleklädsel, etikettsign
 206Armstolar, 4 st samt stolar, 6 st, mahogny, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, rygg med sk skrattspjälor
 207Skåp, mahogny, möjl Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, front med dubbla spegeldörrar, inv med (senare) hyllinredning, h 220 cm
 208Okänd designer, ljusstakar, 1 par fajans, rokokostil, 1900-tal, dekor i manganblått, oid sign, h 22 cm, smärre def
 209Keris (kris), smide med trähandtag, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, l 40 cm, skaft med avslag
 210Spatserkäpp, svarvat trä med benknopp och silvermontage, 1800-talets 1 hälft el mitt, h 89 cm
 211Rökelsekar, brons, Kina, 1900-tal, hänkelfästen i form av groteska maskaroner, l 28 cm
 212Lykta, lackerad plåt och glas, 1900-talets början, h 53 cm, senare bemålning
 213Sigillstamp, glas med montage i 14 k rödguld, graverat vapen för danska adliga ätten Scheel, h 3 cm
 214Dolk, stål med silverinläggningar, Indo-persisk, 18-1900-tal, damaskerad yataganklinga med dekor av elefanter, hästar och hjortar, l 45 cm
 215Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken, i rosett för dam, Carl XVI Gustaf, vikt inkl nål och band 15,2 gr, gåvogravyr
 216Ring, 20 k rödguld, stpl Anders Theodor Barkman Varberg 1851, vikt 2 gr, inre initialer o dat 1851
 217Ring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 ct, stpl Lilla Guldsmedjan i Halmstad, 1955, vikt 2,5 gr
 218Parti silverbestick, mestadels Rosen, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, tot vikt 690 gr
 219Dolk i balja, mässing, horn och smide, Spanien 1900-talets 1 hälft, graverad devis Si esta vibora te pica' no hay remedio en la botica, tot l 39 cm
 220Herrfickur, 2 st, silver, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm
 221Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, byst, gips, flicka med sjalett, h 38 cm
 222Medalj, silver, Danmark 1795, text 'Redning ved Kongelig Faderhuld....' avers med text 'Den Reddede Borgers Tak', gravör Georg Loos, dia 36 mm
 223Medalj, silver, Frankrike Louis Phillippe, Societé Philomatiques de Bordeauxs silvermedalj, utdelad till Peter Heering 1838, dia 42 mm
 224Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1781
 225Kopparmynt, 1 öre, Kristina, svårtytt årtal
 226Kopparmynt, Ryssland, 5 kopek, Katarina II 1771
 227Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, pojke med hund och fiol, h 13 cm
 228Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, flicka med korg, h 14 cm
 229Stort parti, delvis äldre mynt
 230Søren Nissen & Ebbe Gehl för Naver collection, sideboard, valnöt med metallbeslag, modell AK 1250, utförd hos Axel Kjaersgaard, plakettsign, l 214 cm, bakstycke med upptagna hål för sladdar
 231Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, mosaik med mässingsben och -sarg, ellipsformat med abstrakt dekor, l 140 cm
 232Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, Avena, sign, h 17 cm
 233Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, Sointu, design 1979, sign, h 16 cm
 234Starck, Philippe för Alessi, citruspress, teflonbehandlad metall, 'Juicy Salif', h 30 cm
 235Piedestal, majolika, jugend, sekelskiftet 1900, polykrom växtdekor, h 46 cm, smärre fotnagg
 236Kopparmynt, 1 Daler Silvermynt, sk Nödmynt, Karl XII 1718
 237Pumps, 1 par, silverbrokad, Bally för Magasin Du Nord Köpenhamn, 1940-50-tal
 238Ljusstake, lergods, 1800-tal, klotformad, h 8 cm
 239Mask, brons, cire-perdue-teknik, Ashanti, Ghana, 1900-talets 2 hälft, h 15 cm
 240Fällkniv, metall, Richlands, Sheffield, 1900-talets början, kniv- resp sågblad, tot l 20,5 cm
 241Matskedar, 4 + 2 st, spetsig modell med dubbel räffla, 4 med svårtydda mästarstpl samt guardeinstpl Frederik Fabricius, Köpenhamn, 1800-talets början, 2 stpl Emil Ferdinand Dahl Köpenhamn verks 1849-79, l 23 cm, tot vikt 335 gr, initialer RK
 242Skrivställ, brons och glas, 1800-talets 2 hälft, dekor av turturduvor, h 12 cm
 243Parti barometar, 10 st, trä, Danmark, 18-1900-tal
 244Petersen, Magnus, akvarell, 1800-talets mitt, Cocoförsäljare i Paris, sign Quai St Michel Paris och betecknad Co, co! Garantie ā la gace!, pappersstorl 28 x 17 cm, Coco var en dryck bestående av citronvatten smaksatt med lakritsrot
 245Skulptur, skuren sandsten, Indien, 1900-tal, dekor av stående kvinna, h 37 cm
 246Jupiter, Folke, olja, Motiv från Pont-Aven, Frankrike, sign, 38 x 55 cm
 247Jupiter, Folke, olja, Tre träd, sign, 27 x 41 cm
 248Jupiter, Folke, olja, Mot Högklint (Visby), sign, 24 x 30 cm
 249Jupiter, Folke, olja, Vid Djursgårdsbron, Stockholm, sign, 27 x 20 cm
 250Jupiter, Folke, olja, Östergarn, sign, 24 x 33 cm
 251Okänd designer för Steninge Slott, vas, emaljerat glas, sign, h 20 cm
 252Kaminur, onyx och bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 43 cm
 253Örhängen, 1 par, 14 k rödguld med pärla, spiralformade, stpl Viggo Wolny Köpenhamn verks 1921-73, tot vikt 3 gr
 254Örhängen, 1 par, underhaltigt guld el silver med facettslipade smaragder och dito diamanter, 8 x 7 mm
 255Olson, Axel, färglito, 'Strandfynd', sign o numr 130/310, ur 70-årsmappen, 28 x 40 cm
 256Thorén, Esaias, färglito, 'Improvisation', sign, dat 70 o numr 130/310, ur 70-årsmappen, 40 x 30 cm
 257Mörner, Stellan, färglito, 'I hängmattan' sign, dat 1970 o numr 130/310, ur 70-årsmappen, 32 x 40 cm
 258Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Spansk resa', sign, dat 1970 o numr 130/310, ur 70-årsmappen, 30 x 40 cm
 259Olson, Erik, färglito, TV-familjen, sign, dat 67 o numr 264/310, 49 x 65 cm, ur mappen 1967-68
 260Jonson, Sven, färglito, Ljus portal, sign o numr 93/150, 19 x 32 cm
 261Lo, Erik, olja, Tvätterska Spanien, sign o dat 1961, 58 x 28 cm
 262Jonson, Gösta, olja, komposition, sign o dat 1966, 24 x 33 cm
 263Ekebom, Ann-Marie, olja, Vår i Tjust, sign o dat 1973, 20 x 44 cm
 264Törning, Tage, olja, Bergformationer, sign, 50 x 60 cm
 265Rex, Göte, olja, notiv från Boulevard de Grenelle, Paris, sign o dat -48, 40 x 33 cm
 266Lassen, Eyvind, olja, kustparti med båtar, sign, 48 x 56 cm
 267Hansen, Arne A, olja, flicka vid fönster, sign, 61 x 51
 268Norryd, Mats, färglito, 'Nudistpolka', ur 'Taubemappen', sign o numr 153/300, dat-74, 50 x 66 cm
 269Johansson, Sven, olja, stilleben med vas och böcker, sign, 35 x 56 cm
 270Okänd tysk (?) konstnär, olja, getherde i landskap, sign Rudolf, 50 x 60 cm, smärre avflagn
 271Röing, Peter för IKEA, taklampa 'Segel', metall med tygskärm, 1900-talets senare hälft, h 27 cm
 272Krüger, Einar, olja, motiv från Böshult, sign o dat 48, 38 x 50 cm
 273Grafström, Gustaf, olja, Fjällmotiv, sign o dat -66, 50 x 25 cm
 274Fusseder, Franz, akvarell, landskap, sign, synl pappersstorlek 30 x 44 cm
 275Jakobsen, Wolmer, olja, Lunds domkyrka, sign, 33x22 cm
 276Parti postfriska frimärken, delvis i ark
 277Parti smycken och bijouterier
 278Parti plaketter, stengods, delvis sk Böttger Steinzug, Meissen, 1920-tal
 279Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av Kalmar Nyckel, sign o numr 2948 (1944), h 25 cm
 280Skjortknappar, 1 par, 18 k rödguld med vit emalj och pärla, stpl Gstav Dahlgren & Co Malmö 1929, tot vikt 2,3 gr
 281Lindström, Bengt, akryl på papper, figurkomposition, sign, pappersstorl 76 x 56 cm, prov: inköprt direkt av konstnären
 282Thorlin, Per, olja, figurkomposition, sign o dat 56, 103 x 82 cm
 283Lindström, Bengt, akryl, figurkomposition, sign, 79 x 63 cm, prov: inköpt direkt av konstnären
 284Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, sign o numr 23/75, synl pappersstorl 61 x 44 cm
 285Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, sign o numr 87/99, synl pappersstorl 65 x 48 cm
 286Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, sign o numr 87/99, synl pappersstorl 65 x 48 cm
 287Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, sign o numr 87/99, synl pappersstorl 48 x 65 cm
 288Kaffeskedar, 10 st, sterlingsilver och jade, Mexiko, 1900-talets 2 hälft
 289Reth, Alfred, teckning, komposition med kvinnor, sign o dat 1946, pappersstorl 63 x 50 cm
 290Thorlin, Per, olja, Vägen, sign, 50 x 65 cm
 291Kaipiainen, Birger för Arabia, fat, porslin, Paratiisi (Paradis), design 1969, i produktion 1969-74, 36 x 31 cm
 292Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin/tändsticksställ, porslin, flickan med svavelstickorna, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1655, h 14 cm
 293Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, figurin, glaserat lergods, kvinna med råbock, modellnr 5269, h 36 cm
 294Gallerkorg, pläter, empire, 1800-talets 1 hälft, spetsoval form på 4 ben, inv dekor av pålött, oid adligt vapen, l 19 cm
 295Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, 2 st, porslin, modellnr 3131/37, krabba resp kräfta i musselskal, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm
 296Brasskärm, mahogny och blyglas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av landskap, h 57 cm, smärre def
 297Armstol, mahognybonad alm med svart tagelklädsel, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
 298Elefantklocka, skuret trä, Sydostasien, 1900-tal, l 90 cm
 299Schultz, Otto för Boet, Göteborg, skåp, ek och valnöt med bronsbeslag, dörrar i valnötsrot med infattad plych bakom bronsgaller, l 180 cm
 300Kristiansen, Kai för Egill Pedersens Møbelfabrik, skrivbord, palisander och aluminium, modell EP401, l 155 cm
 301Vodder, Arne, tillskr, skrivbord, teak, l 150 cm, smärre def
 302Kirkegaard, Erik för Høng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel, design 1960
 303Kyhn, Knud för KD, figurin, glaserat stengods, stående elefant, sign, h 10 cm
 304Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, Gråsparvsunge, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1852, h 7 cm
 305Rökset, 3 del, mässing, sekelskiftet 1900, cigarr- resp cigarettburk samt tändstickshållare, dekor av örnklor, h 12 - 14 cm
 306Packness, Jesper, snapsglas resp burk med lock, porslin, 1 sign, h 13 cm
 307Okänd designer för Eslau, vas, glaserat lergods, spirande stil, sign, h 10 cm
 308Bordslampa, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekar av landskap, h 26 cm
 309Parti porslin, 4 lådor, Royal Copenhagen och B&G
 310Parti ölsejdlar, keramik, Tyskland, 1900-tal, delvis med tennlock
 311Tidskriftställ, mahogny, Reprodux, 1900-talets 2 hälft, låda i sarg, ben med hjultrissor. l 56 cm
 312Svepask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt text Kirstine HD, l 52 cm
 313Toikka, Oiva för Notsjö-Nuutajärvi, skulptur, delvis iriserande glas, fågel, sign, l 36 cm
 314Okänd designer, bricka, aluminium och mässing, dekor av andhuvuden, stpl Fine Line (?), l 52 cm
 315Weiss, Ivan för Royal Copenhagen, vas, blåglaserat porslin, sign, h 22 cm
 316Strykjärn, mässing med trähandtag, empire, 1800-talets 1 hälft, märkt No 4, l 16 cm
 317Bang, Michael för Holmegaard, lockskål, vit glasmassa med dekor i svart och blått, Atlantis, design 1980, h 30 cm
 318Okänd designer för Venini, brevpress, glas, underfångsdekor av guldfolie, sign Venini Italy, h 6 cm
 319Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, skålfat, porslin, polykrom dekor, sign, oid målar- el designersign, dia 26 cm
 320Tallrik, porslin, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, dekor av blommor samt vapensköld för familjen Cantillon, barons of Ballyheigue, dia 26 cm
 321Wiinblad, Björn, egen verkstad, skål, fajans, hjärtformad med dekor i manganblått, sign o dat 1971, h 8 cm, smärre glasyrnagg
 322Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, vaser, 1 par, porslin, dekor av gul en-quatre-couleurs, sign, h 14 cm
 323Okänd designer för Emalox, Norge, skålar, 3 + 1 st, fat samt 6 assietter, eloxerad aluminium, etikettsign, dia 15 - 31 cm
 324Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, blå glasmassa och silver, huvud, sign , l 7 cm
 325Sparristänger, 8 st, nysilver, 1900-tal, l 14 cm
 326Okänd afrikansk konstnär, 1900-tal, skulptur, grön serpentinsten, flodhäst, sign M Chidi, l 35 cm, smärre lagn
 327Södring, Jesper, skål, blå glasmassa med gult brätte, sign o dat 1991, dia 20 cm
 328Södring, Jesper, skålar, 2 st, orange- resp grönmelerad glasmassa, 1 sign o dat 1998, dia 14 - 17 cm
 329Dörrkläppar, 1 par, mässing, dekor av delfiner och Johanniterkors, modern tillv, h 17 cm, oanvända
 330Quistgaard, Jens Harald för Dansk Design, ljusstakar, 1 par, mässing, sign, h 24 cm
 331Vas, terrakotta, Japan, ant Taishô, reliefdekor av drake, h 16 cm
 332Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi, h 22,5 cm, bruksslitage
 333Kontorsljusstakar med ljussläckare och veksax, 1 par, mässing, 18-1900-tal, dia 20 cm
 334Okänd konstnär, skulptur, glas och mässing, i form av lax med flugkrok i munnen, h 16 cm