SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 27 JANUARI This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 27TH OF JANUARY
Sön 27/1 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Ring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,35 ct samt 5 åttkantslipade diamanter (1 sakn), sv importstpl, vikt 3,7 gr2 200
 2Matta, Roberto, blandteknik, 'Le diverteur et l'om colelif(?)', sign o dat 1955, synl pappersstorl 48 x 64 cm, prov: Piet Moget, ytterligare text under passepartout40 000
 3Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, dagbädd, björk, dyna i ylle med fasta knappar i läder, Berlin, design 1957, detta ex från 1981, 195 x 92 cm, dyna med slitage6 000
 4Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, matbord, björk, runt på kluvna ben, möjl modell Mi756, design 1948, detta ex från 1987-
 5Matsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med flätade läderremmar, 'Eva', design 1941, brännsign, fläckar5 500
 6Matsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med flätade läderremmar, 'Eva', design 1941, brännsign, fläckar5 500
 7Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, stolar, 4 st, björk med canvasklädsel, Mimat, modell Mi401, lösa dynor, brännsign o dat 19863 200
 8Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med brun läderklädsel, Pernilla 2, design 1944, brännstpl o dat 19745 000
 9Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel7 500
 10Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel6 500
 11Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, Runda Samsas, design 1966, röd ylleklädsel, l 200 cm, ngn fläck10 000
 12Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, 1950-60-tal, fåtölj, teak med (senare) vit textilklädsel1 400
 13Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fotpall till 'Farmor'-fåtölj, röd ylleklädsel1 400
 14Säng med sänggavel, Carpe Diem, 200 x 90 cm, ngn fläck1 500
 15Herrfickur med ankargång, 14 k rödguld, IWC Schaffhausen 1916, även innerboett i 14 k, verknummer 660185, boetter numr 737164, dia 5 cm, tot vikt 89,3 gr, ägarinitialer CBO5 000
 16Klockkedja med hänge, 18 k rödguld, hänge med allseende öga dödskalle samt IOOF (Odd Fellows), sv importstpl, tot vikt 27,6 gr6 000
 17Laib, Paul, fotografier, 4 st, föreställande målningar av Frank Cadogan Cowper, a tergo bet och stplsign, varierande storl100
 18Bauer, John, litografi, Humpe och hans Mamma, osign, bildyta 31 x 34 cm1 600
 19Schonberg, Torsten, färglitografier, 5 st, Sten Sture, Gustav Vasa, Olaus Petri, Gustav II Adolf samt Karl XII, ur Svenska Stormän 1915, synl pappersstorl 50 x 39 cm250
 20Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, soffa, krom med svart skinnklädsel, LC2, l 180 cm, inköpt i Italien i början av 2000-talet3 200
 21Salongsstolar, 6 st, bok med rottingklädsel, oscarianska, sekelskiftet 1900, 2 med senare sits-
 22Spegel med konsol, delvis svärtad valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, tot h 234 cm600
 23Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm350
 24Klaffbord, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, tot 115 x 90 cm100
 25Biblioteks/salongbord, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av blomsterurnor mm, l 130cm800
 26Länsfåtölj, svarvad ek med brun (senare) läderklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900-
 27Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, krönande rosett, h 77 cm, avslag-
 28Okänd designer, 1960-tal, väggspegel, ek med juteväv, h 96 cm-
 29Arbetsbelysning, vitlackerad metall, Luxo, justerbar höjd100
 30Okänd designer för Fröseke AB Nybrofabriken, spegel, teak, Olympia, modellnr 778,1960-tal, h 111 cm100
 31Damsavonett, förgyllt silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, boett med graverad dekor av fågel och växtlighet, dia 3,5 cm100
 32Brosch, 14 k rödguld med cabochonslipad tigeröga och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, l 43 mm, vikt 8,7 gr-
 33Manschettknappar, 1 par, 8 k rödguld, dekor av kaffebönor, tot vikt 13,4 gr-
 34Takkrona, mässing med droppformade glashängen, 1900-talets 1 hälft, dia 47 cm300
 35Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad-
 36Takampel till 3 ljus, brons med röd glasskiva, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm, spår efter elektrifiering-
 37Okänd konstnär, blandteknik, nunnor, oid sign o dat 1933, synl pappersstorl 30 x 23 cm900
 38Piphuvud, sjöskum med silvermontage, 1800-talets 1 hälft, l 16 cm, gåvogravyr-
 39Amningsflaska, glas, The Alexandra Feeding Bottle, S M Mawson & Sons, London, 1800-talets 2 hälft, l 14 cm-
 40Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 37 cm200
 41Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, h 46 cm400
 42Okänd konstnär, gouache, Rom vom Monte Mario, oid sign o dat 1958, 60 x 81 cm300
 43Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, märkt 2 (kannor), h 33 cm200
 44Hansson, Berta, olja, landskap med badhytter, Falsterbo, sign, 37 x 45 cm4 000
 45Hansson, Berta, olja, hus i landskap, sign, 20 x 29 cm2 400
 46Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av Sankt Hubertus, lejonmaskaroner, varulvshuvud mm, h 37 cm, smärre nagg400
 47Hansson, Berta, olja, hus i vinter, sign, 31 x 20 cm2 400
 48Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av kronor, lejonmaskaroner, serafer, vapensköldar mm, genombrutet liv, h 37 cm400
 49Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, reliefdekor av blommor samt av festoner i kobolt, h 35 cm-
 50Okänd konstnär, olja på gyllenläder (?), stilleben, 37 x 28 cm100
 51Ekerås, Morgan, monotypi, Brusten sten, Guld, sign, dat 2007 o numr 1/1, synl pappersstorl 40 x 30 cm-
 52Hedman, Åke, blandteknik med collage, Red Players, sign o dat 1972, yttermått 72 x 52 cm-
 53Pennel, Joseph, efter honom, heliogravyrer mm, 5 st, topografi; London Bridge, Charing Cross mm-
 54Swidde, Willem efter Dahlbergh, Erik, karta, kopparstucken, Biörköö (Björkö), ur Suecia Antiqua et Hodierna, omkr 1715, 32 x 41 cm, mölj senare avdrag-
 55Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, Grundtriß und Situation von der Statt und Vöstung Wennersburg, ur Theatrum Europaeum omkr 1680, pappersstorl 33 x 38 cm, marginaldef-
 56Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1600-tal, graverat bomärke, h 29 cm-
 57Krus, saltglaserat stengods, Tyskland el Holland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 26 cm-
 58Kandelaber till 7 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, h 39 cm-
 59Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten-
 60Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt el 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 31 cm300
 61Lock till socker/såsskål, nysilver, England, sekelskiftet 1900, grepp i form av vriden akantus, graverat, oid adligt vapen under krona, stpl Gray Billiter Square, London, l 14,5 cm-
 62Parti Grönlandica, miniatyråror, harpuner mm, inuitarbeten-
 63Jultallrikar, 15 st, porslin, Rosenthal, polykrom underglasyrdekor, dia 22 cm300
 64Ordenstecken; släpspänne, delvis förgyllt och emaljerat silver med miniatyrer för bl a Kungliga Vasaorden350
 65Mycket stort kartotek frimärken, Sverige, ringtyp fram till 1970500
 66Parti medaljer, mynt mm200
 67Skulptur, skuret och delvis trä, 1800-tal el äldre, Madonnan, h 43 cm, skador600
 68Sidenslips, Ermengildo Zegna-
 69Takampel, mässing och rött glas, 1900-talets 2 hälft, i form av stjärna, h 33 cm600
 70Starck, Philippe för Flos, bordslampa, gul plast, Miss Sissi, design 1991, h 30 cm200
 71Grünewald, Iván, blandteknik, (själv-?)porträtt, sign, synl pappersstorl 36 x 33 cm-
 72Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, stål, vattentät till 30 m, i original träförp200
 73Sidenslips, Hugo Boss100
 74Karnevalsmask, modern tillv, h 40 cm150
 75Stort parti dockor, porslin mm, 1900-talets 2 hälft, bl a Charlotte Weibull100
 76Karaff med propp samt 5 glas, bruntonad glasmassa, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av W under kunglig krona, medf ej tillh ishink-
 77Bäcklin, Nils, akvarell, bachanal, sign, synl pappersstorl 29 x 22 cm, B var elev till Isaac Grünewald-
 78Martin, Dan, olja, landskap, sign o dat 1946, 21 x 27 cm-
 79Okänd konstnär, 1800-tal, person i landskap, sign J v S (?), synl pappersstorl 19 x 30 cm-
 80Karta öfver Staden Halmstad med dess omgifningar och alla underlydande egor.... G Ljunggren 1855, synl pappersstorl 46 x 58 cm600
 81Loman, Anders, olja, hus i landskap, sign, 43 x 60 cm200
 82Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, marin, 30 x 40 cm, krackelyrer, retuscher, uppklistrad500
 83Okänd konstnär, akvareller, 2 st, veranda resp stilleben med kaktus, sign Knut Jonsson o dat -42, synl mått 37 x 40 resp 48 x 33 cm-
 84Norrman, Lars, färglito, pojke på båtvarv, sign o numr 211/260, synl pappersstorl 61 x 42 cm, gulnad100
 85Okänd engelsk konstnär, olja, blomsterstilleben, sign J Robertson o dat 1934, 67 x 51 cm200
 86Offsettryck i guldram, Madonna Ognissanti efter Giotto, h 47 cm-
 87Parti skrivbordsställ mm, Danese, Milano, 1 låda-
 88Okänd designer för Röshults, blomsterpiedestal, järn, Linné, antracitgrå lack, h 60 cm, i originalförp400
 89Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond, dia 29 cm450
 90Axelväska, svart och vitt läder, Furla, Italien, l 34 cm, skyddspåse medf600
 91Jacka, läder, Michael Kors, Rich Olive-färg, small600
 92Lorentzon, Waldemar, färglito, Far och dotter, sign o numr 204/300, 34 x 27 cm800
 93Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, svartlackerat stål, vattentät till 30 m, i original träförp200
 94Olson, Erik, färglito stående man, sign EA o dat 1978, 45 x 27 cm600
 95Jacka, svart läder, Jofama, stl 38400
 96Olson, Erik, färglito 'Fru Fortuna', sign EA o dat 1978, 45 x 27 cm1 000
 97Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Söndag i fiskeläget' sign EA, 37 x 50 cm1 200
 98Sidenslips, Hugo Boss-
 99Lorenzon, Waldemar, färglito, 'Poem om hösten', sign o numr 34/260, 42 x 52 cm350
 100Okänd fransk konstnär, Limoges, figurgrupp, 2 del, porslin och metall, i form av hund vid hundkoja, handmålade, sign FL, h 7 cm200
 101Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av röda påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 26 cm450
 102Ekström, Yngve, stol, vitmålad ek, 'Arka', design 1955, framställd hos Stolab Smålandsstenar2 600
 103Erik Nielsen för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Pointervalp, modellnr 1311, polykrom underglasyrdekor, design 1911, 5 cm 100
 104Okänd designer för IKEA, pall, björk, h 45 cm, tack till Håkan Ekman för info-
 105Aftonväska, vitt läder, Charles Jourdain Paris, l 26 cm, skyddspåse medf300
 106Sidenslips, Yves Saint-Laurent100
 107Ehrner, Anna för Atelje Lyktan, Åhus, golvlampa, trä med canvasskärm, Anna, h 140 cm100
 108Okänd designer för IKEA, pall, björk, h 45 cm, tack till Håkan Ekman för info-
 109Brauer, Otto för Holmegaard, golvvas, brunt glas, design 1959, etikettsign, h 38 cm400
 110Kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant1 100
 111Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, delvis glaserat lergods, h 26 cm, smärre nagg150
 112Ålenius Björk, Ivar för Ystad Brons, ljusstakar, 1 par, mässing, Liljan, sign, h 12 cm800
 113Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 1633 (design 1923), h 22 cm-
 114Ebeling, Allan för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), uppsatsskål samt 1 par ljusstakar, grönglaserat lergods, Kromo, skål dia 34 cm100
 115Okänd designer för Alingsås Keramik, bordslampa, lergods, dekor av fisk, h inkl skärm 32 cm-
 116Sypuff, textilklätt trä, 1900-talets mitt, h 36 cm-
 117Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, l 9 cm350
 118Okänd designer, 1950-60-tal, kryddställ, 3 del, svart glasmassa och plast, l 18 cm100
 119Bordslampa, mässing och koppar, 1900-talets första hälft, h 37 cm-
 120Bordsur, majolika, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående indian, oid märke, h 27 cm, smärre def, lagn1 300
 121Väggspegel, teak, 1900-talets mitt, slipad blomdekor, h 81 cm100
 122Bordsfotogenlampa, metall och glas, 1800-talets 2 hälft, h inkl kupa 55 cm350
 123Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, h 51 cm-
 124Righetto, Alfredo för Lumen Center Italia, roterande taklampa, krom och blått glas, Dada S, design 1992, smärre def, ej funktionstestad1 600
 125Rökelsekar, patinerad metall, Japan Meiji, i form av sittande buddha, h 12 cm150
 126Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 51 cm, glas def200
 127Väggspegel, bronserad konstmassa, 1900-talets slut, h 73 cm450
 128Mancini, Antonio Selvaggio, olja, stilleben med rosor, sign, 100 x 80 cm200
 129Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och trä, h 50 cm, anlupen1 100
 130Frandsen, Benny för ABO Randers, golvlampa, krom och brunlackerad metall, justerbar höjd-
 131Golvlampa, skuret och förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, h inkl skärm 155 cm100
 132Fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, dia 33 cm-
 133Soffbord med dubbla skivor, ek, modern tillverkning, ellipsformat, l 150 cm100
 134Muggar, 6 st, glaserat stengods, Skottorps Stengods, 1900-talets mitt, initialer GvM för Gösta von Möller, h 12 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott-
 135Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus/Ateljé Lyktan, bordslampa, polykrom glasmassa med påklippta spiralband, etikettsign, h inkl skärm 60 cm200
 136Kylberg, Hjalmar tillskr, laverad pennteckning, sågverk vid fors, a tergo bet Hj Kylberg, 17 x 24 cm, prov adliga ätten von Möller, Skottorps Slott-
 137Troféer, 3 st, rådjur, tot h 19 - 33 cm, prov: Skottorps Slott-
 138Serveringsfat, nysilver, 1900-talets 1 hälft, initialer GvM för Gösta von Möller, undersida med gåvogravyr dat 1945, l 57 cm, prov: Skottorps Slott-
 139Modellspårväg, litograferad plåt, Technofix 'Mountain Express', modellnr GE-252, med 2 spårvagnar och en buss, original nyckel, l 110 cm-
 140Huggare i balja, sk sidovapen för fotfolk, Danmark M/1854, tot l 69 cm1 000
 141Sabel, fransk M/1829 för beridet artilleri, otydl sign o dat, l 95 cm1 100
 142Olovson, Gudmar, skulptur, patinerad gips, 'Les deux arbres', gjuten sign, h 33 cm, en replik i brons finns uppställd längs strandpromenaden i Höllviken1 000
 143Huerta, Juan för Lladrķ, skulptur, glaserat stengods, Slumber Boy, h 26 cm600
 144Shamshir, Indo-persisk, 18-1900-tal, fäste i mässing, l 75 cm-
 145Okänd designer, skulptur, brons, sk Wienerbrons, sekelskiftet 1900, dekor av samtalande par vid gärdsgård, h 12,5 cm900
 146Poschinger, Ferdinand Freiherr von, vas, glas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av slöjor, montage i nysilver stpl Orivit 2561, h 21 cm-
 147Debon, Salvador för Lladrķ, skulptur, glaserat stengods, Senorita, design 1976, h 26 cm300
 148Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad250
 149Hydman-Vallien, Ulrica, Kosta Boda, vas, glas, bemålad dekor av kvinnoansikte, sign, h 20 cm500
 150Lindhardt, Svend för B&G, figurin, porslin, Pojke med spann, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2127, h 14 cm-
 151Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Bara en droppe - flicka med katt, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1745, h 13 cm200
 152Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke på sten, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1757, h 22 cm-
 153Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk, modellnr 2246, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm, smärre nagg150
 154Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Little mother, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1779, h 17 cm150
 155Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, undulat, modellnr 2210, polykrom underglasyrdekor, l 14 cm250
 156Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för KD, figurin, porslin, hämpling, modellnr 2020, polykrom underglasyrdekor, sign, h 11 cm100
 157Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnr 1567, h 10 cm100
 158Urna med hänklar, porslin, Sächsicher Porzellan Manufaktur Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 26 cm150
 159Matservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna1 100
 160Nyström, Jenny efter henne, parti tomtar, bemålat porslin, i orignalförp600
 161Larson, Lisa för Åhléns, tomtar/ljusstake, 2 st, glaserat porslin, Julebo 1 resp 2, h 11 resp 15 cm, i originalförp600
 162Parti figuriner mm, porslin, B&G, Royal Copenhagen, Lladrķ mm350
 163Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, flicka med korg, h 12 cm100
 164Ehrner, Anna för Atelje Lyktan, Åhus, vägglammpa, trä med canvasskärm, Anna, l 30 cm-
 165Boije, Bror för Dux, fåtölj med fotpall, svarvad bok med brun konstläderklädsel, Dux Junker, armlän i läder, smärre def1 300
 166Ring, 18 k rödguld med facetslipad spinell (?), stpl Ceson Göteborg 1972, vikt 5,3 gr900
 167Ring, 14 k rödguld med agat (?), oid stpl, vikt 11,5 gr1 700
 168Parti silverskedar, olika danska mästare omkr 1925, dekor av fleur-de-lys, tot vikt 390 gr, ägargravyr1 000
 169Parti silverbestick, tot vikt 200 gr450
 170Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Certina New Art200
 171Herrfickur, silver, 1900-talets början, Halda, serienummer 18318, dia 5 cm, medf klockkedja i silver, ägarinitialer MA el AM150
 172Matta, semiantik Hamadan, 130 x 110 cm, slitage, kortad200
 173Herrbetjänt med byxpress, Corby of Windsor, modell Edward, h 100 cm-
 174Parti nysilver; ljusstakar, 4 st, England, karotter 3 st samt såsskål, ljusstakar h 14 cm100
 175Stekfat, mjukporslin, Rörstrand, sekelskiftet 1900, reliefdekor av vinranka, l 61 cm, hårspricka100
 176Dam, Aage efter Trumbull, John, bålskål, porslin, framställd av Lise Porcelain, motiv i koboltblått från Amerikanska revolutionen, dia 28 cm100
 177Matta, old (indo?) Kina, dia 220 cm100
 178Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med grytlock, modellnr 3677, polykrom underglasyrdekor, h 9,5 cm100
 179Parti diverse; skulptur Curt H Addin, ytterfoder B&G empire, ljusstakar nysilver mm100
 180Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1713, h 14 cm-
 181Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ung stare, modellnr 3270, polykrom underglasyrdekor, sign, l 15 cm-
 182Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis glaserat lergods, 'Balinesiskan', tillv i 100 ex varav detta nr 19, sign, h 78,5 cm, litt: nämnd s 95 Helmersson & Asplund '..en exklusiv figur som endast tillverkades i 100.. exemplar'28 000
 183Liljebladh, Birgitta, olja, komposition, sign o dat 1954, 34 x 41 cm2 200
 184Hafström, Thomas, olja, komposition, sign, 116 x 89 cm500
 185Ricklund, Folke, olja, Vårskimmer, sign o dat -60 64, 62 x 50 cm100
 186Vallman, Uno, olja, stilleben med gula blommor, sign o dat 1961?, 66 x 54 cm1 900
 187Rudberg, Gustav, olja, Strandparti, sign, 25 x 44 cm500
 188Thorén, Staffan, olja, huslänga med flaggor, sign o dat 69, 27 x 35 cm-
 189Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm100
 190Stolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustavianska provinsarbeten i den sk Svenska modellen, 17-1800-tal1 100
 191Okänd designer, 1900-talets mitt, matta, rölakan, dekor i röda och grå nyanser, 230 x 135 cm4 400
 192Rääf, Helis, olja, landskap, sign, 24 x 33 cm-
 193Gallerimatta, old Hamadan, 385 x 115 cm700
 194Östervig, Kurt för Jason, satsbord/blomsterbänkar, 3 del, teak, modell 200, design 1956, l 35 resp 149 cm1 100
 195Svipdag, Elin, olja, Värld av ljus, sign o dat 1971, 22 x 14 cm100
 196Eriksson, Ulf, olja, Ur ögonblicket skapas, sign, 24 x 26 cm-
 197Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, vitglaserat stengods, organisk form, sign, h 24 cm100
 198Jönsson, Barbro, färglito, Händelser i grönska, sign, dat 83 o numr HC 15/25, synl pappersstorl 44 x 59 cm100
 199Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, glaserat stengods, sign, h 35 cm450
 200Jönsson, Barbro, olja, Kuddmacka, sign, 12 x 16 cm-
 201Vallien, Bertil för Boda/Kosta Boda resp okänd konstnär, 3 del konstglas, 2 st sign, h 4 - 13 cm250
 202Wiinblad, Björn för Rosenthal, vas, porslin, polykrom dekor av personer, h 18 cm, medf 2 kortlekar samt 2 puzzel150
 203Okänd japansk konstnär, akvarellerad tuschteckning, kvinnor i trädgård, oid sign, synl storl 20 x 17 cm100
 204Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, taklampa förgylld mässing, 'Bumling', design 1968, dia 40 cm1 500
 205Andersen, Johannes för Uldum Möbelfabrik, stolar, 4 st, palisander med ylleklädsel, etikettsign250
 206Armstolar, 4 st samt stolar, 6 st, mahogny, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, rygg med sk skrattspjälor-
 207Skåp, mahogny, möjl Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, front med dubbla spegeldörrar, inv med (senare) hyllinredning, h 220 cm-
 208Okänd designer, ljusstakar, 1 par fajans, rokokostil, 1900-tal, dekor i manganblått, oid sign, h 22 cm, smärre def-
 209Keris (kris), smide med trähandtag, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, l 40 cm, skaft med avslag150
 210Spatserkäpp, svarvat trä med benknopp och silvermontage, 1800-talets 1 hälft el mitt, h 89 cm150
 211Rökelsekar, brons, Kina, 1900-tal, hänkelfästen i form av groteska maskaroner, l 28 cm-
 212Lykta, lackerad plåt och glas, 1900-talets början, h 53 cm, senare bemålning200
 213Sigillstamp, glas med montage i 14 k rödguld, graverat vapen för danska adliga ätten Scheel, h 3 cm150
 214Dolk, stål med silverinläggningar, Indo-persisk, 18-1900-tal, damaskerad yataganklinga med dekor av elefanter, hästar och hjortar, l 45 cm600
 215Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken, i rosett för dam, Carl XVI Gustaf, vikt inkl nål och band 15,2 gr, gåvogravyr3 400
 216Ring, 20 k rödguld, stpl Anders Theodor Barkman Varberg 1851, vikt 2 gr, inre initialer o dat 1851500
 217Ring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 ct, stpl Lilla Guldsmedjan i Halmstad, 1955, vikt 2,5 gr1 500
 218Parti silverbestick, mestadels Rosen, stpl Gösta Wessfeldt Malmö, tot vikt 690 gr1 700
 219Dolk i balja, mässing, horn och smide, Spanien 1900-talets 1 hälft, graverad devis Si esta vibora te pica' no hay remedio en la botica, tot l 39 cm300
 220Herrfickur, 2 st, silver, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm100
 221Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, byst, gips, flicka med sjalett, h 38 cm100
 222Medalj, silver, Danmark 1795, text 'Redning ved Kongelig Faderhuld....' avers med text 'Den Reddede Borgers Tak', gravör Georg Loos, dia 36 mm450
 223Medalj, silver, Frankrike Louis Phillippe, Societé Philomatiques de Bordeauxs silvermedalj, utdelad till Peter Heering 1838, dia 42 mm500
 224Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 17811 200
 225Kopparmynt, 1 öre, Kristina, svårtytt årtal300
 226Kopparmynt, Ryssland, 5 kopek, Katarina II 1771100
 227Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, pojke med hund och fiol, h 13 cm200
 228Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, flicka med korg, h 14 cm100
 229Stort parti, delvis äldre mynt250
 230Søren Nissen & Ebbe Gehl för Naver collection, sideboard, valnöt med metallbeslag, modell AK 1250, utförd hos Axel Kjaersgaard, plakettsign, l 214 cm, bakstycke med upptagna hål för sladdar-
 231Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, mosaik med mässingsben och -sarg, ellipsformat med abstrakt dekor, l 140 cm3 800
 232Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, Avena, sign, h 17 cm200
 233Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, Sointu, design 1979, sign, h 16 cm150
 234Starck, Philippe för Alessi, citruspress, teflonbehandlad metall, 'Juicy Salif', h 30 cm200
 235Piedestal, majolika, jugend, sekelskiftet 1900, polykrom växtdekor, h 46 cm, smärre fotnagg700
 236Kopparmynt, 1 Daler Silvermynt, sk Nödmynt, Karl XII 1718100
 237Pumps, 1 par, silverbrokad, Bally för Magasin Du Nord Köpenhamn, 1940-50-tal100
 238Ljusstake, lergods, 1800-tal, klotformad, h 8 cm200
 239Mask, brons, cire-perdue-teknik, Ashanti, Ghana, 1900-talets 2 hälft, h 15 cm400
 240Fällkniv, metall, Richlands, Sheffield, 1900-talets början, kniv- resp sågblad, tot l 20,5 cm-
 241Matskedar, 4 + 2 st, spetsig modell med dubbel räffla, 4 med svårtydda mästarstpl samt guardeinstpl Frederik Fabricius, Köpenhamn, 1800-talets början, 2 stpl Emil Ferdinand Dahl Köpenhamn verks 1849-79, l 23 cm, tot vikt 335 gr, initialer RK-
 242Skrivställ, brons och glas, 1800-talets 2 hälft, dekor av turturduvor, h 12 cm100
 243Parti barometar, 10 st, trä, Danmark, 18-1900-tal300
 244Petersen, Magnus, akvarell, 1800-talets mitt, Cocoförsäljare i Paris, sign Quai St Michel Paris och betecknad Co, co! Garantie ā la gace!, pappersstorl 28 x 17 cm, Coco var en dryck bestående av citronvatten smaksatt med lakritsrot600
 245Skulptur, skuren sandsten, Indien, 1900-tal, dekor av stående kvinna, h 37 cm200
 246Jupiter, Folke, olja, Motiv från Pont-Aven, Frankrike, sign, 38 x 55 cm-
 247Jupiter, Folke, olja, Tre träd, sign, 27 x 41 cm-
 248Jupiter, Folke, olja, Mot Högklint (Visby), sign, 24 x 30 cm-
 249Jupiter, Folke, olja, Vid Djursgårdsbron, Stockholm, sign, 27 x 20 cm-
 250Jupiter, Folke, olja, Östergarn, sign, 24 x 33 cm-
 251Okänd designer för Steninge Slott, vas, emaljerat glas, sign, h 20 cm150
 252Kaminur, onyx och bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 43 cm-
 253Örhängen, 1 par, 14 k rödguld med pärla, spiralformade, stpl Viggo Wolny Köpenhamn verks 1921-73, tot vikt 3 gr500
 254Örhängen, 1 par, underhaltigt guld el silver med facettslipade smaragder och dito diamanter, 8 x 7 mm-
 255Olson, Axel, färglito, 'Strandfynd', sign o numr 130/310, ur 70-årsmappen, 28 x 40 cm200
 256Thorén, Esaias, färglito, 'Improvisation', sign, dat 70 o numr 130/310, ur 70-årsmappen, 40 x 30 cm450
 257Mörner, Stellan, färglito, 'I hängmattan' sign, dat 1970 o numr 130/310, ur 70-årsmappen, 32 x 40 cm300
 258Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Spansk resa', sign, dat 1970 o numr 130/310, ur 70-årsmappen, 30 x 40 cm300
 259Olson, Erik, färglito, TV-familjen, sign, dat 67 o numr 264/310, 49 x 65 cm, ur mappen 1967-68700
 260Jonson, Sven, färglito, Ljus portal, sign o numr 93/150, 19 x 32 cm200
 261Lo, Erik, olja, Tvätterska Spanien, sign o dat 1961, 58 x 28 cm-
 262Jonson, Gösta, olja, komposition, sign o dat 1966, 24 x 33 cm-
 263Ekebom, Ann-Marie, olja, Vår i Tjust, sign o dat 1973, 20 x 44 cm-
 264Törning, Tage, olja, Bergformationer, sign, 50 x 60 cm-
 265Rex, Göte, olja, notiv från Boulevard de Grenelle, Paris, sign o dat -48, 40 x 33 cm1 400
 266Lassen, Eyvind, olja, kustparti med båtar, sign, 48 x 56 cm100
 267Hansen, Arne A, olja, flicka vid fönster, sign, 61 x 51 250
 268Norryd, Mats, färglito, 'Nudistpolka', ur 'Taubemappen', sign o numr 153/300, dat-74, 50 x 66 cm-
 269Johansson, Sven, olja, stilleben med vas och böcker, sign, 35 x 56 cm-
 270Okänd tysk (?) konstnär, olja, getherde i landskap, sign Rudolf, 50 x 60 cm, smärre avflagn300
 271Röing, Peter för IKEA, taklampa 'Segel', metall med tygskärm, 1900-talets senare hälft, h 27 cm-
 272Krüger, Einar, olja, motiv från Böshult, sign o dat 48, 38 x 50 cm-
 273Grafström, Gustaf, olja, Fjällmotiv, sign o dat -66, 50 x 25 cm-
 274Fusseder, Franz, akvarell, landskap, sign, synl pappersstorlek 30 x 44 cm-
 275Jakobsen, Wolmer, olja, Lunds domkyrka, sign, 33x22 cm100
 276Parti postfriska frimärken, delvis i ark150
 277Parti smycken och bijouterier700
 278Parti plaketter, stengods, delvis sk Böttger Steinzug, Meissen, 1920-tal300
 279Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av Kalmar Nyckel, sign o numr 2948 (1944), h 25 cm100
 280Skjortknappar, 1 par, 18 k rödguld med vit emalj och pärla, stpl Gstav Dahlgren & Co Malmö 1929, tot vikt 2,3 gr300
 281Lindström, Bengt, akryl på papper, figurkomposition, sign, pappersstorl 76 x 56 cm, prov: inköprt direkt av konstnären5 500
 282Thorlin, Per, olja, figurkomposition, sign o dat 56, 103 x 82 cm1 100
 283Lindström, Bengt, akryl, figurkomposition, sign, 79 x 63 cm, prov: inköpt direkt av konstnären3 400
 284Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, sign o numr 23/75, synl pappersstorl 61 x 44 cm600
 285Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, sign o numr 87/99, synl pappersstorl 65 x 48 cm700
 286Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, sign o numr 87/99, synl pappersstorl 65 x 48 cm500
 287Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, sign o numr 87/99, synl pappersstorl 48 x 65 cm450
 288Kaffeskedar, 10 st, sterlingsilver och jade, Mexiko, 1900-talets 2 hälft250
 289Reth, Alfred, teckning, komposition med kvinnor, sign o dat 1946, pappersstorl 63 x 50 cm5 000
 290Thorlin, Per, olja, Vägen, sign, 50 x 65 cm800
 291Kaipiainen, Birger för Arabia, fat, porslin, Paratiisi (Paradis), design 1969, i produktion 1969-74, 36 x 31 cm700
 292Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin/tändsticksställ, porslin, flickan med svavelstickorna, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1655, h 14 cm150
 293Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, figurin, glaserat lergods, kvinna med råbock, modellnr 5269, h 36 cm250
 294Gallerkorg, pläter, empire, 1800-talets 1 hälft, spetsoval form på 4 ben, inv dekor av pålött, oid adligt vapen, l 19 cm100
 295Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, 2 st, porslin, modellnr 3131/37, krabba resp kräfta i musselskal, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm150
 296Brasskärm, mahogny och blyglas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av landskap, h 57 cm, smärre def-
 297Armstol, mahognybonad alm med svart tagelklädsel, biedermeier, 1800-talets 1 hälft1 200
 298Elefantklocka, skuret trä, Sydostasien, 1900-tal, l 90 cm2 600
 299Schultz, Otto för Boet, Göteborg, skåp, ek och valnöt med bronsbeslag, dörrar i valnötsrot med infattad plych bakom bronsgaller, l 180 cm15 000
 300Kristiansen, Kai för Egill Pedersens Møbelfabrik, skrivbord, palisander och aluminium, modell EP401, l 155 cm7 000
 301Vodder, Arne, tillskr, skrivbord, teak, l 150 cm, smärre def2 000
 302Kirkegaard, Erik för Høng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel, design 19601 600
 303Kyhn, Knud för KD, figurin, glaserat stengods, stående elefant, sign, h 10 cm400
 304Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, Gråsparvsunge, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1852, h 7 cm-
 305Rökset, 3 del, mässing, sekelskiftet 1900, cigarr- resp cigarettburk samt tändstickshållare, dekor av örnklor, h 12 - 14 cm300
 306Packness, Jesper, snapsglas resp burk med lock, porslin, 1 sign, h 13 cm100
 307Okänd designer för Eslau, vas, glaserat lergods, spirande stil, sign, h 10 cm200
 308Bordslampa, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekar av landskap, h 26 cm100
 309Parti porslin, 4 lådor, Royal Copenhagen och B&G900
 310Parti ölsejdlar, keramik, Tyskland, 1900-tal, delvis med tennlock400
 311Tidskriftställ, mahogny, Reprodux, 1900-talets 2 hälft, låda i sarg, ben med hjultrissor. l 56 cm450
 312Svepask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt text Kirstine HD, l 52 cm100
 313Toikka, Oiva för Notsjö-Nuutajärvi, skulptur, delvis iriserande glas, fågel, sign, l 36 cm1 700
 314Okänd designer, bricka, aluminium och mässing, dekor av andhuvuden, stpl Fine Line (?), l 52 cm500
 315Weiss, Ivan för Royal Copenhagen, vas, blåglaserat porslin, sign, h 22 cm250
 316Strykjärn, mässing med trähandtag, empire, 1800-talets 1 hälft, märkt No 4, l 16 cm100
 317Bang, Michael för Holmegaard, lockskål, vit glasmassa med dekor i svart och blått, Atlantis, design 1980, h 30 cm150
 318Okänd designer för Venini, brevpress, glas, underfångsdekor av guldfolie, sign Venini Italy, h 6 cm350
 319Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, skålfat, porslin, polykrom dekor, sign, oid målar- el designersign, dia 26 cm-
 320Tallrik, porslin, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, dekor av blommor samt vapensköld för familjen Cantillon, barons of Ballyheigue, dia 26 cm200
 321Wiinblad, Björn, egen verkstad, skål, fajans, hjärtformad med dekor i manganblått, sign o dat 1971, h 8 cm, smärre glasyrnagg200
 322Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, vaser, 1 par, porslin, dekor av gul en-quatre-couleurs, sign, h 14 cm100
 323Okänd designer för Emalox, Norge, skålar, 3 + 1 st, fat samt 6 assietter, eloxerad aluminium, etikettsign, dia 15 - 31 cm-
 324Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, blå glasmassa och silver, huvud, sign , l 7 cm400
 325Sparristänger, 8 st, nysilver, 1900-tal, l 14 cm250
 326Okänd afrikansk konstnär, 1900-tal, skulptur, grön serpentinsten, flodhäst, sign M Chidi, l 35 cm, smärre lagn2 200
 327Södring, Jesper, skål, blå glasmassa med gult brätte, sign o dat 1991, dia 20 cm-
 328Södring, Jesper, skålar, 2 st, orange- resp grönmelerad glasmassa, 1 sign o dat 1998, dia 14 - 17 cm100
 329Dörrkläppar, 1 par, mässing, dekor av delfiner och Johanniterkors, modern tillv, h 17 cm, oanvända100
 330Quistgaard, Jens Harald för Dansk Design, ljusstakar, 1 par, mässing, sign, h 24 cm450
 331Vas, terrakotta, Japan, ant Taishô, reliefdekor av drake, h 16 cm100
 332Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi, h 22,5 cm, bruksslitage150
 333Kontorsljusstakar med ljussläckare och veksax, 1 par, mässing, 18-1900-tal, dia 20 cm700
 334Okänd konstnär, skulptur, glas och mässing, i form av lax med flugkrok i munnen, h 16 cm450
 335Borch, Jacob för Excel, fruktskål, rostfritt stål, Frugtsalat, etikettsign, dia 29 cm400
 336Fiskbestick, 6 + 6 st, nysilver med ivorineskaft, 1900-tal, i etui150
 337Fickur, vitmetall, sk Argentan, Schweiz sekelskiftet 1900, sk stinsur, dia 7 cm150
 338Parti diverse; armbands- och fickur, bl a silver, collier korall mm100
 339Kaffe- resp thekanna, pläter, Walker & Hall, sekelskiftet 1900, patenterat handtag med luftkanaler, h 21 resp 22 cm, initialer AOB450
 340Okänd konstnär, skulptur/vas, delvis glaserat stengods, h 23 cm-
 341Backhaus Brown, Nanna, egen verkstad, Hundested, skål, blå och gul glasmassa, sign o dat 1994, dia 26 cm250
 342Bang, Jacob för Holmegaard, vas/flaska, blå glasmassa, Capri, design 1961, h 22 cm-
 343Lütken, Per för Holmegaard, vas, konstglas, Cascade, design 1970, dekor av polykroma färgfält mot vit fond, sign, h 18 cm150
 344Palmquist, Sven för Orrefors, skål, grön glasmassa, Colora, design 1953, dia 22 cm350
 345Jaktservis, 7 del, glas med tennmontage, karaff med propp samt 6 sk stirrup-cups, dekor av vilthuvuden, h 14 resp 30 cm1 600
 346Okänd designer, golvvas, klar glasmassa, h 46 cm200
 347Kaffekanna, porlsin, Wien, Louis XVI, 1700-talets slut, förgylld dekor h 18 cm100
 348Koppel, Henning för Georg Jensen, mocckaservis, 3 del, mässing och svart nylon (?), modellnr 7011, kanna h 12,5 cm450
 349Jardiničre/champagnekylare, driven koppar med mässingsdetaljer, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, l 32 cm600
 350Okänd designer, skål, rosa glas, dia 48 cm200
 351Guldmynt, 10 kroner, Danmark Christian X 19131 200
 352Guldmynt, 10 kroner, Danmark Christian X 19131 200
 353Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, svartlackerat trä, 1950-60-tal, Isabella, broderad sits150
 354Tvättbalja, koppar, sekelskiftet 1900, invändigt förtent, dia 64 cm450
 355Okänd designer, 1950-60-tal, nattygsbord, 1 par, teak, låda i sarg, undre tidskriftshylla, b 45 cm800
 356Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bonad bok med svart konstläderklädsel1 000
 357Okänd designer för SAE, Eskilstuna, golvlampa, svartlackerad metall och mässing, i form av kopplat spjälknippe med 3 spjälor, märkt SAE 64, h inkl skärmar 150 cm900
 358Waldegg, Franz, olja, kustparti i skymning, sign, 50 x 63 cm300
 359Malmberg, Thure, olja, Kastellholms slottsruin, Åland, sign o dat 1945, 41 x 57 cm-
 360Runefjord, Emil, olja, blomsterstilleben, sign, 75 x 65 cm200
 361Spritbehållare, s k Rum barrel, saltglaserat stengods, möjl Fulham, 1800-talets 1 hälft, dekor av engelska riksvapnet, Prince of Wales feathers, lejon mm, h 28 cm1 200
 362Viglino, Carlo för Guzzini, picnicset, orange plast, Pic Ball, dia 26 cm, oanvänd200
 363Skulpturer, 1 par, skuren serpentinsten, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, Fo-hundar, hane och hona, lösa klot i munnen, h 25 cm300
 364Skulptur, nefrit, Kina, 1900-talets 2 hälft, sittande Budai, h inkl sockel 15 cm250
 365Okänd designer, skål, glas, dekor i bgrönt och svart mot blå fond, oid sign, etikett från Viggo Berg Skagen, h 27 cm-
 366Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, skål, glas, dekor av luftbubblor, sign, dia 22 cm250
 367Starck, Philippe för Alessi, citruspress, teflonbehandlad metall, 'Juicy Salif', h 30 cm250
 368Serveringskanna, mässing med svärtat trähandtag, sekelskiftet 1800, h 23 cm, slitage100
 369Vattenbehållare med lock, mässing, Louis XVI, sekelskiftet 1800, avsedd för väggmontage, h 48 cm, lödningar350
 370Sockerruska, kristall med montage i sterlingsilver, stpl Irish Silver Limited, Dublin 1900-talets 2 hälft, h 23 cm, ngt skev450
 371Vaser, 1 par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-talets 2 hälft, h inkl träsocklar 23 cm300
 372Kaminur, onyx med mässingsmontage, Japy Frčres, Paris, sekelskiftet 1900, urtavla m otydl återförsäljasign Shanghai, l 35 cm, pendel sakn500
 373Chimenya, James, skulptur, hardwood, stående noshörning, plakettsign, tot l 50 cm350
 374Okänd sydafrikansk konstnär, skulptur, hardwood, stående noshörning, l 50 cm, nagg250
 375Okänd sydafrikansk konstnär, skulptur, hardwood, stående noshörning, l 53 cm250
 376Okänd sydafrikansk konstnär, skulptur, hardwood, stående kuduantilop, l 28 cm250
 377Okänd sydafrikansk konstnär, skulpturer, 2 st, hardwood, stående antiloper, l 25 resp 32 cm, nagg300
 378Marshall, David, egen verkstad, bricka/skål, aluminium med mässingsdekor, sign, l 58 cm450
 379Marshall, David, egen verkstad, tidskriftställ, aluminium med mässingsdekor, sign, h 38 cm600
 380Skulptur, sten på träsockel, 1900-tal, ant Burma, Buddhahuvud, h inkl sockel 32 cm700
 381Skulpturer/bordsdekorationer, 2 st, försilvrad konstmassa, fasaner, modern tillv, h 36 resp 38 cm100
 382Okänd designer för Digsmed, bordsplateau, teak, Danmark 1950-tal, roterbar, dia 44 cm, obet nagg100
 383Basebollträ, Worth Tennessee Thumper 511SB, l 83 cm, slitage200
 384Kaminset, 3 del, smide och mässing, 17-1800-tal, l 73 - 77 cm1 400
 385Nielsen, Palle, litografi, surrealistisk stadsbild, sign, dat 1972 o numr 2021/2408, pappersstorl 38 x 45 cm, smärre marginalfläckar300
 386Grafikmappar, 3 st; inneh 6 originalverk av Holm-Möller, Christoffersen, Rasmussen, Wiig Hansen, Christensen samt Sterup-Hansen, utgiven av Danmarks Radio100
 387Procopé, Ulla för Arabia, matservis, 46 del, porslin, Anemone, bl a terrin med lock och 17 mattallrikar600
 388Okänd designer för Kaiser, figurin, blanc-de-Chine, flöjtspelande akt, h 21 cm300
 389Okänd designer, ant för Digsmed, skärbräda med stekhållare, teak och rostfritt stål, l 62 cm400
 390Okänd konstnär, 1700-tal, kopparstick, kortspelande herrar i landskap, synl pappersstorl 18 x 29 cm-
 391Dubourg, Matthew efter Howitt, Samuel, roulettegravyr, handkolorerad, Siberian exiles shooting deer - ur Foreign Field Sports 1813, synl pappersstorl 18 x 23 cm, visst slitage-
 392Josseaud, Johannes, etsning, Munttoren, sign, synl pappersstorl 26 x 16 cm-
 393Skål med hänklar, tenn, 1800-talets 1 hälft, hänklar ring- resp musselskalsformade, l 22 cm-
 394Parti frimärken, 1 Schaubekalbum hela världen-
 395Soffbord, skuret och bemålat trä med (senare) dubbla glasskivor, underrede i form av dubbelhövdade vädurar, l 100 cm1 000
 396Barstolar, 1 par, bonat och metallbeslaget trä med röd skaiklädsel, tillverkade av portvinstunnor, Danmark 1950-tal100
 397Okänd designer, 1970-tal, taklampa, gultonat glas och mässing, h 19 cm-
 398Okänd designer, 1960-tal, taklampa, koppar och plast, h 26 cm-
 399Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, guldfärgad aluminium och glas, h 21 cm, slitage-
 400Carlsson, Tommy, pastell, ålandskap, sign, 39 x 32 cm-
 401Rex, Göte, olja, flicka i skog, sign o otydl dat, a tergo med dedikation dat -50, synl storl 39 x 30 cm1 100
 402Skulptur, skuren nefrit, Kina, 1900-talets 2 hälft, stående Fo-hund, h 10 cm300
 403Golvvas/paraplyställ, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, heltäckande, polykrom dekor, h 46 cm350
 404Marmeladburk med lock, fat och slev, majolika, Portugal, 1900-talets 2 hälft, i form av ananas, tot h 24 cm100
 405Jakthorn, kohorn med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 36 cm-
 406Okänd designer för Stone Art Belgium, skulptur, konststen 'Marbell', inuitfamilj, etikettsign, h inkl marmorsockel 21 cm100
 407Glasservisdelar, kristall, Val St Lambert, 8 rödvins- och 6 vitvinsglas, medf 6 starkvinsglas Waterford600
 408Okänd designer för Ando Cloissonné Company, Sakae, Nagoya, Japan, 1900-talets 2 hälft, fat, 2 st, cloissonné, polykrom dekor av irisar resp orkidéer, 30 x 24 cm, 1 med smärre avslag på baksida-
 409Skeppsklocka, brons, 1900-talets 2 hälft, dia 20 cm1 000
 410Dockor, 1 par, konstmassa, USA, 1900-talets mitt, senare kläder-
 411Parti äldre diverse, bl.a saltkar, old Sheffield plate, England, George III, sekelskiftet 1800, Okänd designer för Aluminia, skålar, 1 par, Kruka med hänkel, koppar, Asien, 1800-tal mm100
 412Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, skål, glas, Satellite, sign, dia 11 cm250
 413Parti glas och porslin; vaser 1 par samt lockurna, porslin, Japan Meiji (skador o lagn), 2 tulpanvaser Holmegaard (nagg) samt bojan med lock, porslin, Kina modern tillv200
 414Johansson, Jan för Orrefors, skål, blåtonat glas, Mayflower, sign, dia 26 cm200
 415Ditzel, Nanna för R Wengler, hängstol, rotting, Ägget, design 1959, h 125 cm, skador-
 416Parti tallrikar och glas, Royal Bellevue, Carl Larssons Jul, dekor av Brita med äpplen och julljus, 13 tallrikar, 1 assiett samt 8 glas300
 417Englund, Eva för Pukeberg, skål, 'Malakit', etikettsign, dia 23 cm200
 418Bernadotte, Sigvard för Moderna Kök, vattenkokare, rostfritt stål med svart plasthandtag, design 1954, sign, l 21 cm100
 419Parti porslin, Gustafsberg Triumf; terrin med lock, 2 fat, 2 skålar samt 4 tallrikar, terrin l 30 cm-
 420Englund, Eva för Pukeberg, skål, 'Malakit', dia 23 cm250
 421Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; vas, salt-, socker- och pepparströare mm250
 422Skulptur, skuret trä, möjl Burma, sittande Buddha, h 18 cm250
 423Armann, Gudmundur, linoleumsnitt, 2 st, Fjörustilla 8 resp Batskel, bägge sign, dat -92 o numr 2 resp 8/9, synl pappersstorl 14 x 23 cm-
 424Takampel, mässing med blå glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 300
 425Burk/pennställ, hyvlat trä och koppar, Shaker Workshops USA, 1900-talets 2 hälft, h 13 cm200
 426Okänd designer för Arabia, skålar, 1 par, lysterglaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, dia 28 cm-
 427Visitkortskål, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, infattad fajansskål Delft med dekor i blå underglasyr, l 26 cm200
 428Perry King, Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Arteluce, vägglampa, lackerad metall med blå glaskupa, Jill, design 1978, l 38 cm, ngt slitage-
 429Perry King, Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Arteluce, vägglampa, lackerad metall med blå glaskupa, Jill, design 1978, l 38 cm, ngt slitage-
 430Perry King, Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Arteluce, vägglampa, lackerad metall med blå glaskupa, Jill, design 1978, l 38 cm, ngt slitage-
 431Skvallerspegel, metall, sekelskiftet 1900, l 36 cm, skador, anlupen, 1 spegel sakn200
 432Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av Fo-hundar mm, h 44 cm, kant med avslag-
 433Okänd designer, flaska/plunta, glaserat lergods, sk fyllehund, dekor i svart och blått, l 24 cm, glasyrnötn under fötter100
 434Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, flaska, blåiriserande glas, sign, h 17 cm-
 435Bedard, Michel, efter honom, offsetposter, Living Together, pappersstorl 65 x 51 cm-
 436Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, flaska, blåiriserande glas, sign, h 17 cm150
 437Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, flaska, blåiriserande glas, sign, h 17 cm150
 438Matta, semiantik Sarough (?) med blommotiv, 210 x 110 cm-
 439Matta, semiantik Heriz (?), 130 x 110 cm-
 440Holmquist, Binnie, olja, stilleben med orrtupp, sign o dat 1927, 50 x 55 cm-
 441Stolar, 4 st, fur, senempire, 1800-talets mitt, spår av bemålning300
 442Bourelius, Elsi, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat lergods, fågel, sign, h 22 cm-
 443Vin/snapsglas, 2 + 1, 1900-talets 2 hälft, luft i benet, h 17 cm300
 444Snapstunna med tappkran, mässing på ekstativ, 1900.talets 1 hälft, h 23 cm-
 445Okänd designer, champagneglas, 13 st, kristall, dekor av spiral i guld, h 24 cm, ngn minimal nagg500
 446Plunta, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, i form av stående sjöman, h 25 cm-
 447Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft, senare, blommig klädsel350
 448Armstolar, 1 par, skuren och bonad björk, sk Windsorstolar, 1900-talets 1 hälft350
 449Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, 38 x 31 cm-
 450Matta, semiantik persisk, 155 x 110 cm400
 451Stolar, 6 st, skuren valnöt, rokokostil, sekelskiftet 1900, premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv800
 452Okänd designer för Rosenthal, jaktservis, glas, 86 del, slipad dekor av olika villebråd, h 7 - 15 cm, ngn nagg1 300
 453Koppel, Henning för Georg Jensen, väggur mässing, dia 15 cm600
 454Underfat, 1 par, porslin, Wien, Louis XVI, 1700-talets slut, blå underglasyrdekor i kinesicerande stil, dia 14 cm100
 455Thiele, C F, litografi, handkolorerad (?), Archibald Graf v Douglas, ur Shakespeares Henrik den IV, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 456Thiele, C F, litografier, 3 st, handkolorerade (?), Graf von Westmoreland, von Worcester samt Prinz v Wales, ur Shakespeares Henrik den IV, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 457Thiele, C F, litografier, 5 st, handkolorerade (?), Don Gaston und Don Luis, Don Cesar, Don Diego samt Floretta und Perrin, ur Donna Diana, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 458Thiele, C F, litografier, 3 st, handkolorerade (?), Claudine Alonzo samt Carlos von Castevecchio ur Goethes Claudine von Villa Bella, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 459Thiele, C F, litografier, 6 st, handkolorerade (?), ur Olimpia, Statira Hierofanten m fl, ur Voltaires Olympie, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 460Höm, Julie, egen verkstad, Bornholm, vaser/skulpturer, 1 par, glaserat stengods, i form av fåglar, sign, l 15 cm1 000
 461Thiele, C F, litografier, 6 st, handkolorerade (?), Leonore Sanvitale, Syrus, Alceste m fl, ur varierande operor, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 462Harning, Mette, egen verkstad Vedbaek, vas, stengods, sign, h 15 cm100
 463Thiele, C F, m fl litografier, 6 st, handkolorerade (?), Patzke, Miss Eveline m fl, ur varierande operor, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 464Thiele, C F, litografier, 8 st, handkolorerade (?), Lionel, Talbot m fl, ur Jungfrun av Orléans, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 465Stürmer efter Wittisch, Ludwig Wilhelm, litografier, 6 st, handkolorerade, Tyroler/Tyrolerin, Illyrier/Illyreririn samt Zauberer/Zauberin, pappersstorl 27 x 18 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 466Trolle, Anne-Marie för Royal Copenhagen, vaser 1 par, porslin, heaxgonal, dekor av bambu i underglasyrblått och cappuccinerbrunt, Floreana, sign, h 13 cm, 1 i originalförp200
 467Scharff, Allan för Royal Copenhagen/Holmegaard, kanna, blå glasmassa med guldfolie, Kolibri, design 1995, sign o dat 1995, h 34 cm400
 468Scharff, Allan för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålfat, blå glasmassa, sign o dat 1997, dia 40 cm400
 469Okänd designer för Holmegaard, vas, grönmelerad glasmassa, sign, h 41 cm150
 470Werner, Sidse för Holmegaard, karaff med propp, glas, Regiment design 1972, dekor av luftbubblor, sign, h 31 cm-
 471Skulpturer/bordsdekorationer, 1 par, förgylld metall, guldfasaner, 1900-talets 2 hälft, l 26 resp 31 cm800
 472Sängvärmare, smide och mässing, 1800-tal, l 59 cm-
 473Okänd designer, 1950-60-tal, takkrona till 4 ljus, smide och glas, h 57 cm100
 474Värmetallrik, tenn, James Dixon & Sons, England, George IV, 1800-talets 1 hälft, dia 23 cm-
 475Jaktväska med fågelsnaror och -nät, läder, skinn och linnetråd, 1800-talets mitt el 2 hälft, tot h 100 cm250
 476Lockskål, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom emaljdekor, h 25 cm400
 477Just, Andersen, Ib, egen verkstad, cigarrskrin, 4 st, tenn, modellnr 2533, l 12 cm, i etuier från Anton Michelsen900
 478Okänd sydafrikansk konstnär, skulptur, hardwood, stående vattenbuffel, l 40 cm500
 479Vettar, 6 st, skuret och bemålat trä, 1900-tal, l 29 - 40 cm800
 480Wiinblad, Björn för Rosenthal, jultallrikar, 11 st, porslin, dia 29 cm, i originaletuier600
 481Wiinblad, Björn för Rosenthal, jultallrikar, 5 st, glas, i originalförp, dia 31 cm300
 482Nairac, Rosemonde & Wiinblad, Björn för Rosenthal, vaser 2 + 1, sk kuddvaser, porslin, polykrom dekor, h 12 resp 15 cm, 1 i originalförp300
 483Vallien, Bertil för Boda/Boda Åfors, skålar 2 st samt vas, polykrom glasmassa, sign, h 6 - 13 cm300
 484Hanmann, Inger för Anton Michelsen, brevpress, sterlingsilver och emalj, sign, 13 x 6 cm1 200
 485Trancherbestick, 3 par samt bensax, horn resp konstmassa och smide, 1 upps ant Thailand, övrigt Solingen300
 486Kaminur, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av maskaron, fjäll mm, h 45 cm800
 487Vas, flintgods, ant Kutani, Japan, Taishô, polykrom och förgylld dekor av blommor, fåglar mm, oid sign ... Ga, h 18 cm100
 488Parti konstglas; Monica Backström, Kjell Engman, Orrefors, Strömbergshyttan mm400
 489Parti konstglas; Royal Copenhagen mm100
 490Okänd designer för Wremp Konstsmide, Angelstad, vägglampett till 2 ljus, smide, i form av stiliserad vasakärve, h 34 cm-
 491Orup, Bengt för Hyllinge, pokalglas, klar glasmassa, slipad dekor, sign, h 28 cm-
 492Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, stående fasantupp, modellnr 2389, polykrom underglasyrdekor, h 21 cm250
 493Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster', sign, dia 18 cm100
 494Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat stengods, Spectra, modellnr 1068 C, 22 x 22 cm200
 495Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, dekor i svart-grön harpälsglasyr, sign, h 10 cm100
 496Okänd designer för Rörstrand, kanna, grönglaserat stengods, h 24 cm-
 497Okänd designer, golvvas, glaserat lergods, sign EJ (?), h 41 cm150
 498Okänd designer för Jac Jaobsen, bordslampa, brunlackerad metall, modell L-17, justerbar höjd-
 499Hummel Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, pojke och kanin, h 19 cm600
 500Fotografialbum, 1900-talets 1 hälft250
 501Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm-
 502Leksak, ledat och bemålat trä, Bröderna Ivarsson, Osby (BRIO), 1940-50-tal, Kalle Anka, h 25 cm, höger höftled sakn400
 503Leksak, ledat och bemålat trä, Bröderna Ivarsson, Osby (BRIO), 1950-tal, åsna, h 24 cm200
 504Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för Royal Copenhagen, figurin, porslin, KD, rödhake, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2238, h 4,5 cm100
 505Nylund, Gunnar för Rörstrand, jultallrik, porslin, 1968200
 506Matbesticksuppsättning, 42 del, nysilver, Olga700
 507Parti modernt glas och porslin; Koka Blå, Plommon mm200
 508Parti silver, 2 dosor (def) samt 3 kaffeskedar, tot vikt 140 gr300
 509Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, Rubus, sign, dia 19 cm samt, Rådabruk för Rörstrand, karott, glaserat stengods, Rödvinge, b 20 cm-
 510Heegård, Anne, relief, emaljerad koppar, komposition, sign A Hee o dat 83, 43 x 59 cm, smärre def150
 511Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, Granola, sign, h 14 cm150
 512Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm-
 513Heegård, Anne, ljusstakar, 1 par, emaljerad koppar, sign o dat 93, dia 16 cm-
 514Heegård, Anne, skålar, underlägg mm, emaljerad koppar, sign-
 515Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor, oid stpl, dia 16 cm-
 516Berneth, Tobias för Karl Andersson och söner, matbordkompaktlaminat och svartbets på ask, Thinner, design 2008, modell TI 24080, l 240 cm, b 80 cm, tjocklek 6 mm (!), bordet belönades 2008 med Design S/Swedish Design Award3 000
 517Soffgrupp, 5 del, 1800-talets slut; soffa samt 3 stolar, bonad björk med röd plyschklädsel, oktogonalt soffbord i valnöt och bonat trä, soffa l 145 cm800
 518Tidskriftsställ, bonat trä med läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, b 47 cm150
 519Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas samt kanna, tenn, h 10 resp 16 cm300
 520Eriksen, Edward för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Den lille havfrue, modellnr 4431, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm300
 521Eriksson, Ulf, färglito, landskap, sign o numr 113/180, synl pappersstorl 35 x 51 cm, glas saknas-
 522Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande flicka på sten, modellnr 4027, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm100
 523Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, assietter, 7 + 4 st, röd resp grön glasmassa, dia 18 cm450
 524Tull-Placat-Stämpel nr 1814, Westerwik 1842 resp nr 202 Helsingborg 1854-
 525Sigillstamp, Nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund, h 8 cm100
 526Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med turkosemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, dia 16 cm, bruksslitage-
 527Parti äldre diverse, 1 låda; lockkarott, nysilver med löstagtagbart trähandtag, Axel Gabriel Dufva, sekelskiftet 1900, assietter, 8 st porslin Rörstrand samt skrivställ, metall med glasinsatser, 1800-talets slut, detta l 30 cm-
 528Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland 17-1800-tal triptyk, mittsektion med Kristus flankerad av Maria och Johannes Döparen, framsida med korsfästelsen, tot l 19 cm100
 529Höglund, Erik för Boda, sejdel samt flaska med påklipp, brun glasmassa med luftbubblor, sign h 14 resp 18 cm-
 530Soucasse, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, otydl sign EA 7/15, pappersstorl 27 x 23 cm-
 531Laroy, Tony, pastell, stående person, sign, synl pappersstorl 47 x 34 cm-
 532Jönsson, Gittan, färglito, Äventyret, sign, dat 1983 o numr 141/210, synl pappersstorl 39 x 56 cm-
 533Parti grafik, 7 del; Börjesson, Smiechowska, Ström m fl100
 534Marstrand, Sys för JIE, Gantofta, bordslampor, 1 par, delvis glaserat lergods, sign, tillv 1967-68, dekor av personer, h 26 cm100
 535Okänd designer för Digsmed, fondueset, 7 del, roterbar teakskiva samt 6 skålar gjutjärn oanvända i originalförp300
 536Parti måleri och grafik, 6 del, bl a Kjell Lönnå, Bengt Andrén-
 537Okänd designer för Digsmed, fondueset, 7 del, roterbar skiva i körsbärsträ samt 6 skålar gjutjärn oanvända i originalförp450
 538Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, front med 4 skåpsdörrar och lådor, b 190 cm1 100
 539Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, mahogny med svärtade handtag, front med 3 lådor, inredning med hyllor och lådor, märkt SMI Sveriges Möbelindustriförbund, l 145 cm100
 540Okänd designer för Digsmed, skärbräda, teak och svartlackerad metall, l 46 cm150
 541Okänd designer för Digsmed, skärbräda, teak, oanvänd, l 35 cm250
 542Hyllmöbel, teak, 1960-70-tal, underdelar med lådor, överdelar med hyllor resp blyinfattade glasdörrar, b 255, h 182 cm, baksida med kvadratiskt hål-
 543Bord samt 4 stolar, bonad ek, 1970-tal, bord tot 235 x 85 cm-
 544Okänd designer, möjl för IKEA, 1970-tal, fåtölj, krom med brun plyschklädsel, ben med hjul400
 545Okänd designer för Digsmed, skål, teak, oanvänd, dia 21 cm100
 546Okänd designer för Digsmed, skål, teak, oanvänd, dia 21 cm100
 547Manca, Gino för Bertils Konststen, Halmstad, trädgårdsfontän, konststen, i form av kvinna med fiskar på klippa, sign, h inkl sockel 110 cm800
 548Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 100 cm350
 549Okänd designer för Digsmed, roterbar teakskiva med fonduegaffelhållare, dia 43 cm-
 550Okänd designer för Digsmed, teakskivor med fonduegaffelhållare, 1 par, dia 24 cm-
 551Carlsson, Thage, olja, Höstligt renbetesland, Stekenjokk, sign, 27 x 33 cm-
 552Carlsson, Thage, olja, Lappmarksterräng, Stekenjokk, sign o dat 73, 46 x 60 cm-
 553Mat- och kaffeservis, porslin, Hackefors, dekor av humleranka200
 554Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition, sign o numr 79/110, 39 x 33 cm-
 555Kamerahus samt -fodral, Olympus OM 10, oanvända i originalförp100
 556Okänd konstnärinna, etsning, Les désordres du désir, sign Donatella T o numr 15/110, 31 x 22 cm-
 557Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, golvlampa, palisander och rostfritt stål, plakettmärkt, h 119 cm1 700
 558Lodeho, Étienne, kopparstick, Passage IV, sign, dat 77 o numr 79/110, synl pappersstorl 49 x 64 cm-
 559Byrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 103 cm450
 560Spegel med konsol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tot h 255 cm, smärre def1 100
 561Okänd designer för Ateljé Lyktan, Åhus, vägglampa, vitlackerad metall och plexiglas, dia 47 cm1 000
 562Østerberg, Helge, egen verkstad, vaser, 2 st, glaserat lergods, organisk form, sign, h 17 resp 24 cm, smärre nagg2 600
 563Okänd designer för MB, Italien, serveringsvagn, mässing och palisandermönstrat laminat, 1960-70-tal, l 70 cm450
 564Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, röd plast 'Valentine', l 35 cm100
 565Stolar, 1 par, allmogearbeten, 1800-talets mitt, avvikande bemålning100
 566Kateder, bonad fur, 1900-talets 1 hälft, l 124 cm-
 567Soffbord, vitlackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, l 112 cm300
 568Golvlampa, teak och mässing, AB Armatyrhantverk, Göteborg, 1960-tal. justerbar höjd-
 569Okänd designer för Enco, golvlampa, mässing, 1970-tal, h inkl skärm 144 cm-
 570Hagberg, K & M för IKEA, golvlampa, svartlackerad metall, Kvart, justerbara ljusarmar300
 571Okänd designer för ABO Randers, golvlampa, svartlackerad metall, h 113 cm-
 572Skrivbordslampa, orangelackerad metall, 'Luxo', Jacob Jacobsen AB, Göteborg, 1900-talets mitt, justerbar-
 573Okänd designer, 1960-tal, hallmöbel, teak, låda i sarg, l 66 cm350
 574Serveringsvagn, mässing och vit laminat, 1970-tal, l 71 cm. Främre hjul med skada150
 575Trädgårdssoffa, vitlackerat gjutjärn och trä, Riab, Ruda, 1900-talets 2 hälft, dekor av ormbunkar, l 145 cm2 200
 576Tändare, 2 st, Bugatti resp Ronson100
 577Trädgårdsbord, vitmålat gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av grenar, h 75 cm450
 578Miniatyrbyrå, valnöt, sekelskiftet 1900, 5 lådor, sidoställd låsmekanism, h 57 cm700
 579Trädgårdsstolar, 1 par, vitlackerad aluminium, 1900-talets 2 hälft250
 580Parti div, bl.a Wärff, Toikka m.fl, vaser skålar, m.m600
 581Parti, EP och singlar, ca 100 st, pop, rock, jazz150
 582Parti LP-skivor, pop, rock, jazz, ca 100 st800
 583Aukustisk gitarr, Almirez, 12 strängar, slitage600
 584Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj med fotpall, böjträ med rutig skinnklädsel Poem (senare Poäng), design 1972-
 585Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, fur, brännstpl, l 60 cm250
 586Okänd designer, 1950-tal, soffbord, palisander, 63 x 63 cm-
 587Sandell, Thomas för IKEA, fåtöljer, 2 st, svart plast, Vågö, ur PS-serien100
 588Soffa, brunt läder, Chesterfieldmodell, 1900-talets 2 hälft, l 216 cm1 400
 589Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bok, l 142 cm-
 590Matgrupp, 5 del, grålackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, 4 stolar samt bord, bord tot 220 x 110 cm900
 591Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 49 cm200
 592Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bonad ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, nederdel med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 200 cm, renoverat och kompletterat1 700
 593Johansson, Sven, olja, stilleben, sign o dat 49, 40 x 55 cm600
 594Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud, sign o numr 102/190, synl pappersstorl 38 x 54 cm200
 595Rex, Göte, olja, skogsinteriör, sign, synl storl 29 x 29 cm300
 596Parti äldre Rydbergsglas, 3 lådor600
 597Parti äldre snapsglas, 1 låda400
 598Minnesbägare, 4 st, porslin resp glas, 2 st Baltiska Utställningen i Malmö 1914, 2 st, Industriutställningen i Göteborg 1923, h 9 - 19 cm-
 599Mortel med stöt, mässing, 16-1700-tal, h 9,5 cm250
 600Damfickur, delvis förgyllt silver, Fenix, sekelskiftet 1900, dia 3,5 cm, medf etui och klockkedjor mässing-
 601Skulptur, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, fågel, l 18 cm, nagg250
 602Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, 'Calmare Nyckel', h 175, b 117 cm3 200
 603Malmsten, Carl för Åfors, armstolar, 1 par samt stolar, 4 st, ek, Calmare Nyckel3 000
 604Malmsten, Carl, ant för Åfors, matbord med 3 iläggsskivor, teak, tot 288 x 120 cm1 800
 605Bord samt 4 pallar, skuret och lackerat trä, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av personer i relief under glasskiva, dia 78 cm300
 606Salongsstolar, 3 + 2 st, valnöt resp bonat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft200
 607Fåtöljer, 1 par, helstoppad, gul klädsel, sk Emmafåtöljer, nyrokoko, 1800-talets slut1 000
 608Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 73 cm-
 609Okänd designer, 1960-70-tal, blomsterbord, koppar och svärtat smide, l 68 cm300
 610Byrå, valnöt och bonad fur, oscariansk, 1800-talets slut, front med 5 lådor, h 116 cm100
 611Sekretär, valnöt och bonad fur, oscariansk, 1800-talets slut, front med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 141 cm-
 612Snedklaffsekretär, ek och bonad björk, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 08 cm-
 613Saietz, Gunnar, olja, bilskrot, sign o dat 91-92, 33 x 41 cm-
 614Salongsmöbel, 3 + 1 del, rokokostil; soffa samt 2 armstolar, skuret och bonat trä, medf soffbord skuren valnöt, soffa l 142 cm1 400
 615Andersson, Alfred, olja, Norre Port, Halmstad, sign, 31 x 20 cm250
 616Andersson, Olof, olja, Kyrkogatan mot Stora Torg Halmstad, sign, 31 x 22 cm100
 617Andersson, Olof, olja, Halmstad slott, sign, 21 x 27 cm300
 618Visitkorts/strutskål, nysilver med glasskålar och -strut, dessa i rosa/vit glasmassa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 39 cm300
 619Ljusstakar, 1 par, mässing, empirestil, Skultuna no 72, h 21 cm700
 620Hatthylla, böjträ och metall, l 100 cm-
 621Stolar, 1 par, bonad bok, modern tillv-
 622Snurrfåtölj, svart konstläder, modern tillv-
 623Stort parti måleri, bl a Elsa Schultz Moberg mm200
 624Tvättfat samt handkanna, flintgods, Wächtersbach, 1900-talets 1 hälft, fat dia 40 cm250
 625Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, taklampa, brunlackerad metall, Tuben, l 100 cm-
 626Okänd designer för Fagerhults, bordslampa, gul och svart plast, 1970-tal, 'Kobra', justerbar höjd250
 627Lockurnor, 6 st, porslin, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor150
 628Dockvagn, rödmålat trä och metall, 1940-50-tal, slitage-
 629Ekberg, Josef för Gustavsberg, matservisdelar, flintgods, Chic, 1900-talets 1 decennium, slitage-
 630Fat till smörterrin, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av pioner mm, l 19 cm, hårspricka100
 631Okänd designer för GAB, theservis, 3 del, tenn med trähandtag, funkis, thekanna, gräddkanna och sockerskål, stpl Stockholm 1933, thekanna l 22 cm150
 632Figuriner, 5 st, porslin, Tyskland samt Lladrķ, polykrom underglasyrdekor, h 10 - 25 cm, säljes til förmån för Lettlandshjälpen350
 633Skål, sterlingsilver, stpl Mappin & Webb Sheffield 1928, dia 10 cm, vikt 70 gr, säljes til förmån för Lettlandshjälpen150
 634Gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt, hänklar och fötter i form av naturalistiskt utformade grenar, stpl Niels Christopher Clausen Odense verks 1843-73, h 12 cm, vikt 195 gr, säljes til förmån för Lettlandshjälpen700
 635Lynd, Jackie för Rörstrand, krus med hänklar, stengods, dekor av körsbär i relief, sign, h 14 cm, säljes til förmån för Lettlandshjälpen-
 636Brevlåda, ådringsmålad plåt, omkr 1910, h 35 cm, säljes til förmån för Lettlandshjälpen450
 637Radio, bonad alm, Collectors Edition, 1900-talets slut, h 33 cm, säljes til förmån för Lettlandshjälpen-
 638Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods, 'Talehäck', sign o dat 1988, dia 35 cm-
 639Okänd designer för Luxo, taklampa, vitlackerad metall och glas, h 20 cm100
 640Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, golvspegel, förgylld papp, Roulette, h 170 cm450
 641Zatzka, Hans, tillskr, olja, sittande akt i boudouir, sign H Zatzka, 34 x 22 cm13 000
 642Örhängen, 1 par, 14 k rödguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om tot 0,16 ct enl certifikat, tot vikt 3,5 gr700
 643Hänge, 14 k rödguld, med 1 briljantslipad diamant om 0,14 ct enl certifikat, vikt 1,2 gr, medf kedja, 18 k rödguld vikt 3,4 gr900
 644Kedja, 18 k rödguld, vikt 1,5 gr350
 645Örhängen, 2 par, 18 k rödguld, tot vikt 1,6 gr, medf 2 stoppers i förgylld metall400
 646Collier, odlade, ovala pärlor, 5-radigt, lås i förgylld metall, l 50 cm900
 647Hvorslev, Theresia för MEMA, örhängen, 1 par, sterlingsilver, sign, h 2,5 cm450
 648Parti smycken och bijouterier, bl a silver700
 649Stegpall, krom, Verkstads AB Lindqvist, Motala, fotsteg och sits i turkos melamin, h 60 cm400
 650Matta, semiantik Hamadan, 160 x 110 cm-
 651Larsen, Per-René, egen verkstad Fanefjord, vas, polykrom glasmassa, snäckskalsformad, sign o dat aug 92, h 17 cm, prov: inköpt 1992 på Galleri Gammel Lejre, tack till Dorthe Philipsen för info300
 652Palmquist, Sven för Orrefors, skål, orange glas, Colora, design 1953, dia 16 cm200
 653Palmquist, Sven för Orrefors, skål, orange glas, Colora, design 1953, dia 16 cm250
 654Palmquist, Sven för Orrefors, skål, blå glasmassa, Fuga, design 1953, dia 19 cm150
 655Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, carraraglaserat stengods, sign, h 25 cm1 000
 656Lindberg, Stig för Gustavsberg, miniatyrvas, carraraglaserat stengods, sign, h 6,5 cm100
 657Okänd designer för Laholms Keramik, skål, glaserat lergods, polykrom dekor, h 7,5 cm150
 658Nylund, Gunnar för Rörstrand, kannor, 2 st, glaserat stengods, 'Ritzi' 1950-tal, h 18 resp 23 cm400
 659Okänd designer, 1950-tal, kaffekoppar, 8 st samt underfat 10 st, turkos- resp svartglaserat flintgods, fat dia 14 cm, fat med smärre nagg100
 660Kaffekoppar med underfat, 6 st, porslin, Meissen, 1900-tal, polykrom och förgylld dekor, fat l 13 cm, medf 6 kaffeskedar, silver med porslinsskaft, Tyskland, 1900-tal3 400
 661Kaffeservisdelar mm, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, bl a 12 kaffekoppar med underfat och assietter600
 662Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampetter, 1 par koppar, etikettsign, h 17 cm1 000
 663Bordsfotogenlampor, 2 st, metall, glas och mässing, sekelskiftet 1900, etsade glaskupor, h inkl kupor 50 resp 52 cm600
 664Bordsur, ek med mässingsbeslag, Junghans, sekelskiftet 1900, h 32 cm200
 665Okänd designer för JUUS, taklampa, krom med 9 ljusarmar, dia inkl lampor 65 cm900
 666Leth Nissen, Else, egen verkstad, pokalglas, dekor av växtlighet, sign o dat 1991, h 20 cm350
 667Leth Nissen, Else, egen verkstad, pokalglas, 'Natur', dekor av grodor, sign o dat 1991, h 18 cm350
 668Leth Nissen, Else, egen verkstad, vas, glas, dekor av fåglar, sign o dat 1991, h 14 cm300
 669Leth Nissen, Else, egen verkstad, äggkoppar, 3 st, grön och gul glasmassa, dekor av fågel, sign o dat 1991, h 15 cm250
 670Okänd konstnär, vas, blå glasmassa, dekor av fjärilar, sign PL (?) o dat 92, h 23 cm200
 671Skålfat, 1 par, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets slut, sk Ko-sometsuke, dekor av personer i landskap och skrivtecken, botten med Mingimiterande signatur, dia 15 cm, tack till Niklas Cederqvist för info250
 672Skål, keramik, Vietnam, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av person, dia 9 cm, tack till Niklas Cederqvist för info100
 673Vas, glaserat stengods, Korea, sekelskiftet 1900, dia 8 cm, tack till Niklas Cederqvist för info100
 674Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908), dekor av lotus, persiko, fladdermöss mm, oid sign, dia 14 cm-
 675Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period, l 7 cm, skada-
 676Dock/miniatyrkorgstol, 1900-talets 2 hälft, h 39 cm-
 677Korgstol, 1900-talets 2 hälft, h 80 cm300
 678Okänd designer armstol, teak med sjögräsklädsel, modell snarlik Wegners JH 503 'The Chair', 800
 679Okänd designer för APO Möbler, Sankt Clemens, pallar, 1 par, valnöt med svart läderklädsel, 54 x 49 cm600
 680Trofé, skinn med monterat huvud av svartbjörn (Ursus Americanus), l 190 cm8 500
 681Okänd designer, 1950-tal, takampel, glas och mässing, 3 ljusarmar, dekor av luftbubblor, h 56 cm250
 682Frälsarkrans, textilklädd kork, Ryssland, 1900-talets mitt, bet SRT-4263 Klaipeda, dia 60 cm-
 683Pallar, 1 par, stål med eksits, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd, slitage1 200
 684Okänd designer, taklampa, rotting, 1900-talets 2 hälft, dia 60 cm200
 685Olson, Axel, färglito, surrealistisk komposition med huvud, sign o numr 90/280, 41 x 34 cm100
 686Nyström, Håkan, olja, Beröring - en hyllning till Andrej Tarkovskij, sign o dat 1998, 68 x 45 cm300
 687Aschenbrenner Lennart, färglito, komposition, sign, dat 89 o numr 40/75, synl pappersstorl 55 x 76 cm250
 688Parti porslin, Gustavsberg Blå Blom350
 689Fåtölj, bonad björk med heltäckande, djupstoppad plyschklädsel, sk Emmafåtölj, nyrokokostil, 1900-talets mitt100
 690Parti beslag för urtavlor, 1800-tal, mässing, tenn mm350
 691Klein, H W för Bramin, snurrfåtölj, svart läderklädsel på femdelt, kromad fot600
 692Okänd designer, fotpall, metall med brun läderklädsel, 42 x 42 cm, slitage-
 693Hyttstekpannor, glas och näver, 1 par, sk fläskasmäckar, l 90 cm200
 694Brandyxa, stål med hickaryskaft, Dansk Stålindustri, l 93 cm300
 695Nattvaktsur, valnöt och mässing, John Smith Midland Clock Works Derby, 1800-talets 2 hälft, h 44 cm, pendelupphängning def, fodral med skrapmärken-
 696Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, mässing, h 32 cm1 300
 697Ljusstake för vaxljus, marmor och förgylld brons, Louis XVI-stil, 1800-tal, trepassformad med dekor av frukter mm, h 11 cm, 1 beslag sakn300
 698Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, sign, h 7,5 cm400
 699Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, sign, h 6 cm300
 700Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrkanna med hänkel, glaserat stengods, sign, h 7 cm150
 701Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrlockask, glaserat stengods, sign, h 3 cm100
 702Höglund, Erik för Boda, skål på fot resp vas, orange glasmassa, skål sign o etikettsign, vas osign, h 9 resp 10 cm100
 703Okänd designer för Rosenthal, skål, dekor av guldfiskar mm i guld mot grön cracqueléglasyr, oid sign (?) WM, dia 22 cm100
 704Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, liggande hjortkalv, polykrom underglasyrdekor, l 8,5 cm100
 705Bältespänne, smide med guldinkrusteringar, Indopersiskt arbete, 17-1800-tal, l 9 cm-
 706Kaffekvarn, plåt, smide och mässing, 1800-talets mitt, svarvat trähandtag, h 17 cm300
 707Johansson, Nils Eric, färglitografier, 2 st, stilleben, bägge sign o numr 159/190 resp 245/260, synl pappersstorl 18 x 28 resp 29 x 37 cm-
 708Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar 3 st, bronserad metall sk Diskometall, modellnr 1692, 8 x 8 cm300
 709Plunta, läderklätt glas med metallmontage, h 16 cm100
 710Marianne Starck för Michael Andersen & Sön Bornholm, fat, fajans, triangulärt med geometrisk dekor i sk Persia-glasyr, etikettsign, l 25 cm100
 711Okänd designer för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), golvvas, lergods med dekor i form av vita horisontella band, h 40 cm, skador300
 712Skulptur, bronserad metall på stensockel, 1900-talets mitt, stående roddare, h 48 cm1 100
 713Parti träsnitt; 5 st efter Hiroshige, 3 st oid konstnär 1800-tal samt 1 efter Keisai Eisen-
 714Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing och majolika, jugend, sekelskiftet 1900, h 35 cm600
 715Just Andersen, Ib, vas, patinerad brons, modellnr 1745, sign, h 10 cm450
 716Bilmodell, litograferad plåt, Tyskland, 1950-60-tal, medf motorcykelmodell, Japan, 1960-tal, slitage700
 717Okänd designer för Ekeby, golvvas, terrakotta, modellnr 9, h 43,5 cm450
 718Just Andersen, Ib, skulptur, sk Diskometall, häst, modellnr d1923, h 8 cm300
 719Stort parti smycken och bijouterier, 1 låda450
 720Parti; 2 häften samt vykort, Göteborgsutställningen 1923, medf teckning Ernst Hällberg, 'Liseberg vid Örgrytevägen'100
 721Okänd designer för, Metawa, Holland, vas, tenn, h 43 cm350
 722Gordon, Ernest för Åfors, vas, glas, dekor av luftbubblor, sign o dat 52, h 15 cm100
 723Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor i grönt underfång, sign o numr 1127 (1955), l 12 cm100
 724Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bonad bok, 4 lådor, l 120 cm, ngt slitage500
 725Medlemsmärke, nysilver och emalj, Kgl Dansk Automobilklub, 1900-talets 1 hälft, h 15 cm-
 726Kartuschlåda, 1800-tal, ant för officer vid Svea artilleriregemente, senare bemålning600
 727Just Andersen, Ib, cigarrskrin, bronserad metall sk 'Disko' art-déco, 1920-tal, inv träinredning, l 11 cm100
 728Just Andersen, Ib, egen verkstad, nötskål, tenn, 1920-tal, dekor av ekorre, modellnr 132, l 16 cm150
 729Parti diverse; kameror Minolta och Yashica, kikare, GPS, bandspelare Akai mm-
 730Nylund, Gunnar för Röstrand, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 26 cm-
 731Jambyia i balja, försilvrad metall och textil, Mellanöstern, 1900-talets 2 hälft, tot h 30 cm-
 732Värjkäpp, trä, smide och ben, 1900-talets 2 hälft, tot l 95 cm1 100
 733Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak, underdel med 3 luckor samt klaff bakom vilken mindre lådor och fack, b 119 cm1 300
 734Persson, Ragnar 'RP', olja, hästkärra, sign, 31 x 40 cm4 200
 735Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa krom; Semi, design 1967, dia 46 cm700
 736Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa krom; Semi, design 1967, dia 46 cm800
 737Okänd designer, paraplyställ, glaserat stengods, dekor av fartyg, h 72 cm, minimal nagg300
 738Matta, semiantik/antik Yomud, 115 x 85 cm, ngt kortad-
 739Armstol, skuret och bronserat trä, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900600
 740Mortel(?), trä, 17-1800-tal, h 41 cm700
 741Getskälla, mässing med läderrem, 18-1900-tal, h 33 cm150
 742Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, brunlackerad metall; Semi, design 1967, dia 70 cm, slitage450
 743Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, brunlackerad metall; Semi, design 1967, dia 70 cm, slitage500
 744Armstolar, 1 par, vitbetsat trä, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, klädsel med dekor av kungakronor800
 745Piedestaler, 1 par, lackarbeten, ant Kina, 1900-talets slut, dekor av fåglar mm, h 104 cm2 600
 746Lampbord, mahony med intarsia, skiva i grönbrokig marmor med mässingslist, dia 50 cm600
 747Trofé; uppstoppad tjädertupp (tetrao urogallus) på gren, l 65 cm-
 748Pallasch i balja, fransk M/1822 för kavalleriet, klinga sign Manufacture de Klingenthal 1825, tot l 118 cm3 000
 749Fartygsventil, mässing, 1900-talets början, dia 50 cm, senare monterad spegel400
 750Ditzel, Nanna, spatserkäpp, ek och palisander, design 1958, h 92 cm5 500
 751Okänd dansk (?) designer, 1950-tal, spatserkäpp, teak, l 100 cm1 200
 752Sängvärmare, mässing och smide med trähandtag, 1800-tal, genombrutet lock, l 88 cm-
 753Sängvärmare, mässing och smide med trähandtag, 1800-tal, genombrutet lock, l 106 cm-
 754Okänd designer, 1950-60-tal, golvkandelaber till 7 ljus, smide, h 110 cm8 500
 755Jaktstol, bonat trä och läder, 3-bent, tot l 70 cm250
 756Sittkäpp, delvis läderklätt trä och aluminium, l 83 cm800
 757Sittkäpp, delvis inplastad och läderklädd aluminium, l 87 cm250
 758Svärd i balja, smide, läder mässing, Malinke (Mandingo), ant Guinea, 1900-talets 1 hälft, tot l 83 cm-
 759Svärd i balja, smide och läder, möjl Östafrika, 1900-talets 1 hälft, tot l 76 cm-
 760Vindflöjel, koppar, 1900-talets 1 hälft, dekor av gås, l 72 cm1 400
 761Handbila, smide med ekskaft, 1800-tal, l 62 cml 64 cm200
 762Svärd i balja, sk Jian, Kina, 18-1900-tal, balja i skölpadd med silver(?)beslag, tot l 56 cm, inkomplett, skador800
 763Kortsvärd i balja, smide och läder, sk Seme, Massaiarbete, 1900-talets 1 hälft, tot l 47 cm-
 764Skulptur, skulpterat trä, 1900-talets 1 hälft, St Peter, h 55 cm800
 765Okänd Sydafrikansk (?) konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, lejon och Watusi, h 25 cm, skador-
 766Okänd sydafrikansk konstnär, skulptur, hardwood, stående noshörning, l 70 cm, nagg250
 767Okänd sydafrikansk konstnär, skulptur, hardwood, stående noshörning, l 66 cm, nagg500
 768Okänd sydafrikansk konstnär, skulptur, hardwood, stående vattenbuffel, l 80 cm500
 769Okänd sydafrikansk konstnär, skulptur, hardwood och betar, stående vårtsvin, l 80 cm, nagg, 1 bete sakn250
 770Okänd sydafrikansk konstnär, skulptur, hardwood, stående elefantfamilj, l 102 cm, nagg, ngn detalj sakn400
 771Maurer, Ingo för Design M, vägg/bordslampa, krom, Pollux, design 1967, oanvänd i originalförp1 000
 772Maurer, Ingo för Design M, vägg/bordslampa, krom, Pollux, design 1967, oanvänd i originalförp400
 773Okänd afrikansk konstnär, relief, trä, Konungarnas Tillbedjan, sign S St Louis, h 75 cm-
 774Salamon, Hanne, emaljmålning, komposition, sign, 41 x 36 cm450
 775Salamon, Hanne, emaljmålning, komposition, sign, 41 x 36 cm450
 776Heegård, Anne, skålar, 2 st, emaljerad koppar, sign o dat 83 resp 89, dia 25 resp 29 cm-
 777Okänd designer för H R W Fink, kandelaber för 15 värmeljus, nysilver, Highlight, h 56 cm800
 778Crčmekoppar med lock och fat, 8 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst500
 779Placeringskorthållare, 12 st, sterlingsilver, Thailand, 1900-talets 2 hälft, dekor av elefanter, h 3 cm, tot vikt 580 gr1 500
 780Ring, förgyllt silver med syntetiska stenar, modern tillv150
 781Okänd designer, ljusstakar till värmeljus, 3 st, förgylld metall, h 8 - 16 cm150
 782Okänd konstnär, skulptur, granit, organisk form, oid sign, l 40 cm5 500
 783Koskälla, smide med läderrem, Schweiz, 1900-talets 1 hälft, h 35 cm100
 784Koskälla, smide med läderrem, Schweiz, 1900-talets 1 hälft, h 15 cm100
 785Koskälla, smide med läderrem, Schweiz, 1900-talets 1 hälft, h 10 cm100
 786Koskälla, brons med läderrem, Glockenhaus Peter Greuter, Grüningen, Schweiz, 1900-talets 2 hälft, h 19 cm150
 787Viltkrok, smide, 1900-talets 2 hälft, dekor av olika villebråd, dia 42 cm150
 788Okänd dansk designer, skulptur, bemålat lergods, organisk form, sign Torben ... o dat 1996, h 50 cm450
 789Koskälla, brons med läderrem, Glockenhaus Peter Greuter, Grüningen, Schweiz, 1900-talets 2 hälft, h 19 cm150
 790Paneler, 1 par, skulpterad ek, renässansstil, 18-1900-tal, 57 x 43 cm900
 791Julius, Carl, olja, motiv från Nyhamnsläge, sign, 50 x 61 cm-
 792Parti grafik och måleri, 4 del, bl a Sven Ljungberg och Ove Persson100
 793Spelbord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, b 89 cm100
 794Matsalsmöbel, 7 del grålackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 6 stolar samt bord med 2 iläggsskivor, bord tot 206 x 110 cm, slitage1 400
 795Takkrona til 5 ljus, metall med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, h 45 cm800
 796Okänd designer för MB, Italien, serveringsvagn, mässing och palisandermönstrat laminat, 1960-70-tal, l 76 cm400
 797Skrivbord, valnöt, nyrokoko, 1900-talets mitt, front med 5 lådor, b 106 cm1 900
 798Salongsmöbel, 4 del, mahogny med mässingsbeslag, empirestil, 1920-tal, soffa, 2 armstolar samt stol, soffa med lådor i armlän, soffa l 176 cm1 900
 799Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, alm, Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, underdel med 3 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, överdel med vitrindörrar, krön med initialer EB, h 185 cm, smärre def900
 800Golvur, mahogny med intarsia, England, George III-IV, 1800-talets 1 hälft, ej tillh urtavla sign Alexander Farquharson Edinburgh, verks 1700-talets 2 hälft, h 206 cm, renoverat och kompletterat1 100
 801Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstolar, 1 par, valnöt med grön ylleklädsel-
 802Matta, old/semiantik Sennehmönstrad Indisk, 200 x 135 cm100
 803Matta, old Hamadan (?), 210 x 130 cm200
 804Moldenhawer, Henning för B&O, radio, teak, Beomaster 900, i produktion 1964-70, l 43 cm, sladd kapa200
 805Annaly, Mme, olja, Matiné d'automne, Nogent sur Marne, sign, 65 x 93 cm, duklagn o -reva-
 806Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, stilleben med druvor, 40 x 47 cm100
 807Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, dynlandskap, plakettmärkt Julius Paulsen, 37 x 42 cm, smärre def150
 808Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, mansporträtt, 63 x 48 cm600
 809Bruun-Peer, olja, komposition, sign o dat .90, 116 x 85 cm700
 810Houth, Annette, olja, landskap med hövolmar, sign, 29 x 53 cm-
 811Ljungberg, Anders & Ström, Yvonne för Belysningsbolaget, hörnlampa, vitlackerad metall och textil, Stella, design 1994, h 79 cm100
 812Mirķ, Juan, färglito, komposition, utf 1961 för XXe Sičcle, pappersstorl 31,5 x 24,5 cm150
 813Svärd i balja, mässing, palisander och smide, Kina, 1900-talets 2 hälft, tot l 104 cm100
 814Stort parti visitkort mm, sekelskiftet 1900, medlemmar ur familljerna Brunnström, Hagnell, Schalin m fl450
 815Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av tall, h 16,5 cm-
 816Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds', modellnr 402, polykrom underglasyrdekor, h 14 cm100
 817Lockurna, porslin, förgylld och polykrom dekor, h 41 cm, lagn600
 818Kaffekoppar med underfat, 3 st, porslin, Meissen Marcolinis period 1700-talets slut, polykrom dekor av blommor, fat dia 13 cm, smärre nagg900
 819Jultallrik, porslin, Royal Copenhagen 1920, dia 18 cm100
 820Bojesen, Kay, figurin, lackerat trä, livgardist, h 24 cm600
 821Teacaddy, porslin, 1700-tal, oktogonal form, polykrom dekor av blommor, h 13 cm800
 822Figurin, porslin, Neapel, 1900-talets 1 hälft, stående dansös, polykrom bemålning, h 24 cm, avslag100
 823Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, vas, porslin med förgyllt mässingsmontage, h 11 cm-
 824Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, h 31 cm100
 825Parti metall, mässing, nysilver mm, 18-1900-tal300
 826Parti militaria mm, kruthorn, askkoppar mm med patrondekor mm100
 827Fat, flintgods, Japan, Taishô, polykrom och förgylld dekor av kvinnor i landskap, sgin möjl Ryozan, Satsuma, dia 30 cm200
 828Bonet, Antonio, Kurchan, Juan och Ferrari-Hardoy Jorge, fåtölj, sk fladdermusfåtölj, metall och galon, design 1938, detta ex sannolikt NK:s tillv, inköpt på 1950-talet av nuvarande ägaren, h 79 cm500
 829Edsberg, Sören, olja, konkret komposition, sign, 100 x 80 cm600
 830Edsberg, Sören, olja, konkret komposition, sign, 120 x 100 cm500
 831Edsberg, Sören, färgserigrafi, Sög og I skal finde livets vej X, sign EA o dat 87 (?), syn pappersstorl 92 x 136 cm500
 832Borst, Myriam, olja, Änglaljus, sign, 70 x 49 cm100
 833Olson, Erik, färglito, Menu, sign EA o dat 1984, 38 x 48 cm400
 834Hafström, Thomas, färglito, komposition med man, sign o numr 172/260, 60 x 50 cm100
 835Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, sen Ming, 1500-tal, i form av kista, l 13 cm, nagg400
 836Perry A. King & Santiago Miranda & Gianluigi Arnaldi för Flos/Arteluce, uplight, Jill, lackerad metall och rosa glas, design 1977, h 185 cm100
 837Lockurna, metall, ant Thailand, modern tillv, h 48 cm-
 838Fönsterdekorationer, 1 par, metall med röda- resp blå och vita glshängen, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, h 62 cm-
 839Broderier, 2 st siden, Kina, 1900-talets 2 hälft, l 60 cm200
 840Parti delvis äldre sedlar och mynt400
 841Lampkupor, 3 st, delvis frostat glas, dia 50 cm-
 842Brevlåda, lackerad metall, 1900-talets 2 hälft, h 33 cm-
 843Atenienn, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, h 138 cm350
 844Puderstol, rikt skuret och bonat trä, ant holländskt kolonialarbete, sekelskiftet 1900, dekor av serafer, gripar, lejonmaskaroner mm900
 845Askfat, silver och bakelit, dekor av Poseidon och tritoner, stpl GAB Stockholm, dia 12 cm150
 846Uppläggningsbestick, 2 + 1 nysilver, 18-1900-tal, 1 m benskaft, l 24 - 31 cm100
 847Parti skedar mm, silver, tot vikt 275 gr600
 848Puschslev, silver med skaft i valben, ant Englas, 17-1700-tal, l 30 cm100
 849Snedklaffsekretär med överskåp, ek, Danmark, 1800-tal, underdel med 3 lådor, mittdel med snedklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med 3 skåpsdörrar, h 203 cm, smärre def, nyckel sakn-
 850Smörskål, nysilver, James Dixon & Sons, sekelskiftet 1900, l 22 cm250
 851Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, ring, 18 k vitguld med pärla samt 6 åttkantslipade diamanter om tot 0,06 ct enl gravyr, stpl Stockholm 1968, vikt 3,8 gr900
 852Ring, 14 k vitguld med 6 facettslipade diamanter, vikt 2,5 gr600
 853Armlänk, 18 k rödguld, stpl Ingvar Axelsson Ljungby 1967, vikt 21,7 gr5 000
 854Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, pojke med trumma, tillv 1955, h 11 cm300
 855Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, pojke i äppelträd, h 9,5 cm150
 856Parti delvis äldre diverse; pintkrus, tenn, applicquer´, mässing mm100
 857Spegel, bronserad konstmassa, modern tillv, h 35 cm200
 858Matta, semiantik persisk, 205 x 145 cm450
 859Matta, semiantik persisk, 200 x 125 cm600
 860Matta, semiantik persisk, 220 x 135 cm500
 861Utgår-
 862Matta, semiantik persisk, 285 x 195 cm1 900
 863Matta, semiantik Heriz, 370 x 2701 900
 864Okänd designer för DUX, 1960-70-tal, soffa, krom med röd läderklädsel, l 200 cm, solblekt1 200
 865Valinder, Staffan, akvarell, sträckande gravänder, sign, 14 x 20 cm250
 866Valinder, Staffan, akvarell, fiskgjuse, sign, synl pappersstorl 13 x 9 cm150
 867Valinder, Staffan, akvarell, havsörn, sign, synl pappersstorl 14 x 11 cm150
 868Valinder, Staffan, akvarell, duvhökar i bo, sign, synl pappersstorl 14 x 19 cm150
 869Valinder, Staffan, akvarell, sträckande gravänder(?), sign, synl pappersstorl 25 x 35 cm250
 870Okänd designer för IKEA; matta, handtuftad ull, 240 x 170 cm-
 871Waage, Inger för Stavangerflint, sparbössa, flintgods, polykrom dekor av människor och blommor, l 24 cm, lås sakn-
 872Dockskåp, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft, medf diverse dockmöbler mm, skåp h 74 cm300
 873Thorén, Esaias, färglito, 'Wilhelm Tells familj', sign o numr 145/310, 42 x 50 cm, ur mappen 1967-68300
 874Pyysiäinen, Valdemar, olja, kustbild med personer, sign, 50 x 70 cm-
 875Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition med ansikte, sign HC 6/25, synl pappersstorl c93 x 61 cm100
 876Stenvinkel, Jan, färglito, landskap med kyrka, sign o numr 20/150, 79 x 56 cm100
 877Olson, Axel, färglito, komposition med liggande kvinna, sign o numr 71/120, 25 x 35 cm, pappersstorl 33 x 43 cm150
 878Forney, William D, olja på metall, komposition, sign o dat 67, synl storl 35 x 26 cm-
 879Corneille, (Cornelis van Beverloo), färglito, femme, chat et osieaux, sign, dat 82 o numr HC 39/40, 33 x 23 cm700
 880Åberg, Jan, tillskr, skulptur, delvis bronserad koppar, organisk form, l 16 cm100
 881Åberg, Jan, skulptur, patinerad koppar, fågelklippa, sign, h 10 cm200
 882Parti skedar mm, silver, tot vikt 250 gr, ngn def600
 883Vas, silver, 1950-tal, sv importstpl, h 19 cm, fylld fot100
 884Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets mitt, oid stpl CLÅ 1849, l 43 cm-
 885Takkrona till 16 ljus, mässing, 1900-talets 1 hälft, dekor av Ceres/Demeter på Zeus örn, h 96 cm, 1 ljusarm def4 600
 886Takkrona till 6 ljus, mässing, 1800-tal, dekor av krigsgud, vindruvor, obelisker mm, h 82 cm1 800
 887Matta, semiantik Hamadan, 190 x 130 cm200
 888Matta, semiantik/antik Isphahan, 205 x 130 cm, slitage350
 889Matta, vävd och knuten ull, semiantik Soumak (?), 180 x 125 cm-
 890Matta, old Pakistan, 275 x 190 cm1 600
 891Matta, old Kirman (?), 310 x 220 cm1 500
 892Matta, semiantik Ersari, 310 x 235 cm800
 893Matta, old Täbriz (?), 380 x 270 cm1 100
 894Bolin, Gunnar för Essem Design, hatt/skohylla aluminium och ek, Nostalgi, design 1937, l 63 cm200
 895Permobil, batteridriven, Line, 3-hjulig, l 120 cm100
 896Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, brun läderklädsel, 3-sits, l 190 cm350
 897Väggur, bonad ek, Junghans, 1920-tal, h 80 cm-
 898Bord, vitlackerat trä med infattade kakelplattor, bordet Louis XVI-stil, 1900-tal, kakelplattor 17-1800-tal, l 88 cm1 500
 899Damarbetsbord, mahogny, George III-stil, 1900-tal, stam med garnkorg, justerbar topplatta med 2 ljuspunkter-
 900Stenyxor, 5 st, flinta resp bergart, lösfynd från yngre stenålder, l 7 - 17 cm350
 901Kolding Damastväveri för Georg Jensen, jullöpare, bomull, 48 x 95 cm, oanvänd i originalförp-
 902Okänd designer, 1970-tal, taklampa, brunlackerad metall med 3 gråtonade glaskupor, dia 40 cm, slitage-
 903Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, borstad aluminium och grålackerat trä, orient, h 39 cm700
 904Taklampa, mässing med vit- klotformad glaskupa, funkis, 1930-tal, dia 30 cm400
 905Okänd norsk designer, golvvas med hänklar, dekor i rinneglasyr mot svart fond oid sign, h 46 cm100
 906Skrin, hardwood, Indien, 1900-talets 2 hälft, inredning med dubbla lådor med mindre fack, dekor i benintarsia, l 34 cm, skador100
 907Kaffekanna med lock samt kakfat på fot, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 16 resp 25 cm100
 908Halvbord, 1 par, valnöt, oscarianska, 1800-talets slut, b 110 cm300
 909Bordsur, bronserad metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående italiensk kvinna, h 32 cm, slitage, pendel sakn250
 910Stort parti äldre bronsbeslag, brons och mässing, 1 låda1 200
 911Parti äldre diverse; glasögon, silversmycke, konfektskål med silvermontage mm350
 912Mikroskop med belysning, Topcon, Japan, 1900-talets 2 hälft, l 37 cm100
 913Apoteksvåg i valnötsvitrin, sekelskiftet 1900, l 40 cm, slitage100
 914Okänd konstnär, skulptur, brons, stående buddhistmunk, h 23 cm300
 915Okänd designer, barstolar, 3 st, krom med svart konstläderklädsel, h 80 cm100
 916Okänd designer, pall, järn med (senare) läderklädd sits, h 78 cm, anlupen-
 917Okänd designer, 1950-tal, byrå, ek med mässingsbeslag, 3 lådor, b 53 cm150
 918Flygplanspropeller, laminerat trä och metall, l 132 cm1 400
 919Örhängen, 3 par, 18 k rödguld med pärlor, tot vikt 4,1 gr1 000
 920Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skål, delvis glaserat stengods, Entré, design 1957, invändigt djupblå glasyr, dia 23 cm150
 921Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, 3 del glaserat flintgods, Röd Rubin; ljusstakar, 3 st, kanna samt lockskål-
 922Parti silver; smycken, mynt samt medalj, tot silvervikt 100 gr300
 923Damfickur, silver med blå emaljdekor, sekelskiftet 1900, urtavla märkt J Peterson Norrköping, dia 4 cm-
 924Parti smycken och bijouterier400
 925Okänd designer för GAB, 1920-30-tal, coctailglas, 8 st, nysilver och svärtat trä, h 9 cm300
 926Lindstrand, Vicke, Kosta, skål, glas dekor av violetta ränder sign o numr 1211 (1956), h 10 cm100
 927Okänd designer för Plateelbakkerij Zuid-Holland, Gouda, vas, fajans, dekor i Tin˙-mönster, h 18 cm300
 928Parti frimärken, hela världen150
 929Jakthorn, läderklädd mässing, Fürst Pless, l 26 cm300
 930Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, snurrfåtölj med fotpall, svart läderklädsel, slitage200
 931Fåtöljer, 1 par, svarvad valnöt med heltäckande, röd plyschklädsel, sk Emmafåtöljer, sekelskiftet 1900350
 932Länsfåtölj, skuren och bonad bok med rottingklädsel, barockstil, 1920-tal, dekor av sjöjungfrur, maskaroner mm350
 933Fåtölj, skuren mahogny med broderad klädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft450
 934Taklampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 50 cm150
 935Kaminur, alabaster och förgylld metall, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm-
 936Serveringsbricka med lös, sammanfällbar benställning, ek, nyrenässans, 1800-talets slut, l 85 cm-
 937Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, lekande kattunge - modellnr 131, polykrom underglasyrdekor, h 5 cm, designad 1923350
 938Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, sädesärla, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1248, h 14,5 cm200
 939Okänd designer, efterrättsskålar, 12 st, olikfärgad glasmassa, dia 10 cm250
 940Johansson, Nils-Erik, färglito, komposition med golfklubba, sign EA, pappersstorl 64 x 11 cm150
 941Johansson, Nils-Erik, färglito, komposition med golfklubba, sign o numr 92/190, pappersstorl 64 x 9 cm150
 942Johansson, Nils-Erik, färglito, komposition med golfklubbor, sign o numr 73/210, pappersstorl 64 x 11 cm150
 943Persson, Ove, olja, torghandel, sign o dat -97, 27 x 35 cm600
 944Jonson, Alvar, olja, Bränd mark, sign, 33 x 41 cm-
 945Persson, Ove, olja, Kvällståget, sign o dat -97, 12 x 16 cm150
 946Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge, sign, numr 665/745, 41 x 57 cm-
 947Persson, Ove, olja, Vinterdag, sign o dat -97, 22 x 33 cm-
 948Olson, Axel, färglito, motiv från Grötvik, sign EA, synl pappersstorl 22 x 30 cm150
 949Okänd dansk konstnär, olja, Köpenhamnskanal, sign F Hansen, 45 x 66 cm-
 950Högardh, Edward, olja, skvaltkvarn, sign o dat 1916, 50 x 80 cm-
 951Höglund, Karl, färglito, Nattklubb, sign o numr 238/290, 60 x 80 cm800
 952Örn, Bo, olja, kosmisk komposition, sign, 33 x 40 cm150
 953Persson, Ove, olja, Bönemöte, sign o dat 1994, 19 x 24 cm-
 954Lundqvist, Lollo, olja, Trädet, sign, 81 x 65 cm1 200
 955Matta, semiantik Kirman, 150 x 95 cm-
 956Okänd designer, 1950-60-tal, matta, rya, geometrisk dekor, 125 x 80 cm300
 957Åberg, Jan, skulptur, bemålad konstmassa på kopparställning, Hjulros, sign, h 16 cm-
 958Ytterkrukor, 5 st samt 3 underfat, ler- resp stengods, bl a Bo Fajans och Gustavsberg250
 959Måttstock, trä och mässing, Hultafors, 1900-talets mitt, 4 meter300
 960Okänd designer, 1950-60-tal, spegellampetter, 1 par, bronserad metall, dekor av personer och fåglar i träd, h 23 cm-
 961Okänd konstnär, olja, Amor och Venus, otydl sign, 13 x 9 cm400
 962Möbelfragment, skuret, förgyllt och bemålat trä, Kina, 1900-tal, dekor av drake mm, 33 x 27 cm900
 963Nielsen, Reinholdt, olja, hjortar i Dyrehaven,sign, 50 x 65 cm100
 964Bille, Steen, olja, marin, segelfartyg i Öresund med Kullaberg i fonden, sign, 24 x 33 cm100
 965Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt, 43 x 35 cm400
 966Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, begravningsplats, 28 x 36 cm400
 967Okänd konstnär, olja, hamnparti, 26 x 35 cm200
 968Haas, Georg efter C A Lorentzen, kopparstick, handkolorerat, Vue de Bogstad, synl pappersstorl 35 x 41 cm-
 969Cary, John, karta, kopparstucken och handkolorerad, Cornwall, ur 'New and Correct Atlas' 1809, synl pappersstorl 23 x 27 cm-
 970Bergčre, skuren och bonad bok med grön sidenklädsel, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft800
 971Bergčre, skuret och förgyllt trä med gul sidenklädsel, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, klädsel fläckig800
 972Strinning, Nils, tillskr, telefonhylla, vitlackerad metall och teak, l 31 cm300
 973Badrumsskåp, gul och svart plast, Vetta, Italien 1960-tal, stpl C M Torino, b 85 cm350
 974Okänd dansk designer, soffa, brun skinnklädsel, l 220 cm-
 975Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm-
 976Cakestand, mahogny, 1900-talets 2 hälft, h 90 cm400