SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Semesterauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Välkomna till vår Semesterauktion! Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) Welcome to our Holiday Sale. This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
Sön 29/7 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Londi, Aldo, egen verkstad Bitossi, skulptur, celadonglaserat stengods, häst, l 15 cm100
 2Biancone, Fulvio för Venini, skål, glas, sk näsduksskål (fazzoletto), dekor av vita och gröna trådar, stplsign, h 9 cm1 700
 3Heidenreich, Fritz för Rosenthal, figurin, kungsfiskare, modellnr 1678, design 1938, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm700
 4Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnr 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm600
 5Okänd designer för lladrķ, figuriner, 2 st, porslin, pojke rep flicka med krukor, polykrom underglasyrdekor, h 23 resp 29 cm450
 6Figuriner, 3 st, porslin, Lladrķ, stående par, mexikansk pojke resp duvor, medf grötskål med lock, tenn350
 7Okänd designer för Zephyr, figurgrupp, porslin på lös träsockel, kortspelade barn, h exkl sockel 35 cm500
 8Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ugglepar, modellnr 834, polykrom underglasyrdekor, h 9 cm300
 9Madsen, Theodor för KD, figurin, porslin, skotsk terrier, modellnr 3161, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm150
 10Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med horn, modellnr 3689, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm100
 11Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st samt väggrelief, flintgods, polykrom bemålning, h 8 - 13 cm300
 12Disney, Walt för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, Bambi, h 10 cm100
 13Solur, kalksten (Ölandssten?) med (senare metallvisare), renässans, 15-1600-tal, dekor av oid vapensköld samt initialer OS, 32 x 32 cm, prov: enl uppg inköpt på auktion vid Fröllinge Slott3 000
 14Okänd designer, flaska, blå glasmassa, modern tillv, dekor av vågmönster, h 40 cm100
 15Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blå glasmassa, Satellite, dekor av silverfält, hand- och etikettsign, h 43 (!) cm1 000
 16Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, Riddarsporrar, sign, 240 x 180 cm3 200
 17Spiralkoprolit (cololit?), l 14 cm, sprickor100
 18Uppsatsurnor, 1 par, patinerad metall på svart stensockel, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av maskaroner mm, h 26 cm, ngn spricka600
 19Johansson, Sven, olja, kvinna med gitarr, sign, 57 x 43 cm900
 20Nakajima, Yoshio, färgserigrafi, komposition, sign, dat 79 o numr 86/78?, 40 x 55 cm150
 21Vallien, Bertil för Boda Smide, kandelaber till 3 ljus, smide, i form av träd, h 38 cm800
 22Herder, Lars, olja, vintermotiv, sign o dat 45, 16 x 33 cm600
 23Bok, Tulenius, Eric, Kors-Bok och Böne Skola, omkr 1700, i samtida skinnbd m mässingsbeslag, skador, inkomplett250
 24Monö, Rune för AB Åviken Metall, Gnosjö, brödrost, rostfritt stål, Åviken, design 1960, l 25 cm, sladd sakn200
 25Högberg, Vivi, porslinsmålning, dam med ros, sign o dat 1961, synl storl 30 x 25 cm450
 26Remote selector, krom och glas, Seeburg Wall-O-Matic S-3W160, h 37 cm1 300
 27Högberg, Vivi (Schön), porslinsmålning, mor och dotter (efter Zorn ?), sign V Schön cop 1951, 23 x 20 cm-
 28Höglund, Erik för Boda, skål på fot, orange glasmassa, sign o etikettsign, h 10 cm-
 29Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrlockask, glaserat stengods, sign, h 3 cm-
 30Lütken, Per för Kastrup, vas, glas, Carnaby design 1968, dekor i blått överfång, etikettsign, h 10 cm-
 31Spegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets mitt, h 100 cm800
 32Østervig, Kurt för Jason, Ringsted, soffbord, teak, rektangulärt med avfasade hörn, brännstpl Danish Furniture Makers Control, l 129 cm350
 33Salongsbord, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, 1800-talets slut, dia 93 cm400
 34Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 7 st, brunglaserat stengods, sign, h 3,5 - 7 cm300
 35Höglund, Erik för Boda, vas, orange glasmassa, osign, h 9 cm-
 36Okänd designer för Brouer Møbelfabrik, skänk/hyllunderdel, palisander, front med 2 lådor och 2 dörrar, l 135 cm, smärre slitage-
 37Okänd designer för Brouer Møbelfabrik, skänk/hyllunderdel, palisander, front med 2 lådor och 2 dörrar, l 135 cm, smärre slitage-
 38Bordslampfötter, 1 par, delvis patinerad metall, modern tillv, dekor av vapensköld, h 50 cm1 200
 39Bordslampfötter, 1 par, delvis bronserad konstmassa, Royal Classic, empirestil, modern tillv, dekor av växtrankor, h 54 cm250
 40Bordslampfötter, 1 par, sten, metall och konstmassa, empirestil, modern tillv, kolonnformade på kvadratiska postament, h 51 cm3 600
 41Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av polykroma invälsningar, Rainbow, h 17 cm100
 42Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrskålar, 5 st, glaserat stengods, sign, dia 2,5 - 4 cm300
 43Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, Dickie, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1636, h 11 cm-
 44Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, sign, h 7,5 cm-
 45Saito, Kiyoshi, träsnitt, höns, sign o numr 104(?)/300, synl pappersstorl 38 x 26 cm1 000
 46Okänd konstnär, skulptur, metall, fisk, modern tillv, l 55 cm500
 47Stolar, 1 par, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft-
 48Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm-
 49Okänd norsk konstnär, 1900-talets början, olja, Seilads - interiör med lekande barn, otydl sign, 40 x 48 cm, duklagn3 000
 50Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 5 st, blåglaserat stengods, sign, h 5,5 - 7 cm450
 51Nakajima, Yoshio, blandteknik, komposition, sign, synl pappersstorl 27 x 33 cm800
 52le Riche, Henri, etsning, Pont Royal och Louvren, sign, synl pappersstorl 11 x 20 cm-
 53Vishnevskaya, Irina, olja, ukrainskt landskap med personer, sign, 50 x 68 cm600
 54Bak, Janos P, olja, ungerska skördearbeterskor, sign, 50 x 65 cm-
 55Brown, Janet G, olja, 1920-30-tal, kvinnor och fåglar, sign, 96 x 122 cm, smärre duklagningar och skador-
 56Skulpturer, 5 st, skuret och bemålat trä, modern tillv, fåglar, l 28 - 42 cm-
 57Golvlampa, metall, Belid, 1900-talets 2 hälft, h 132 cm100
 58Engblom, Sven, olja, Aftonstämning, Kyrkesund, sign o dat 1944, 37 x 47 cm-
 59Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets mitt, ben med lejontassar i mässing, 3 lådor i sarg, tot l 132 cm-
 60Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, flintgods, sign, dia 25 cm-
 61Läsbord, krom och alm, justerbar höjd500
 62Okänd konstnär, olja, Tjäderlek - kopia efter Bruno Liljefors, otydl sign, 43 x 61 cm100
 63Fettah, Jacques, färglito, komposition, sign o numr 3/30, pappersstorl 72 x 57 cm100
 64Matsalsmöbel, 7 del, svarvad och bonad ek, barockstil, 1910-20-tal, 6 stolar samt matbord med 1 ofanerad iläggsskiva, tot mått 229 x 111 cm100
 65Terasaki, Kôgyô, träsnitt, A Chinese Beauty, stplsign, synl pappersstorl 29 x 19 cm150
 66Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, etsning, bretagnska kvinnor, sign A Legros i plåten, synl pappersstorl 35 x 25 cm-
 67Matta, semiantik persisk, 200 x 150 cm250
 68Lindberg, Garibaldi, etsning, I Skogen, sign, synl pappersstorl 29 x 23 cm100
 69Lindberg, Garibaldi, etsning, I vårbrytningen, sign, synl pappersstorl 29 x 38 cm100
 70Lindberg, Garibaldi, etsning, Skogsrå, sign m dedikation o dat 1926, synl pappersstorl 37 x 30 cm100
 71Brandt, Erik, blandteknik, Modell nr 18, sign, synl pappersstorl 18 x 28 cm-
 72Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål/väggfat, oxblodsglaserat stengods, sign o numr 67/300, l 20 cm150
 73Bolinder, Kjell, Höganäs, skålfat, glaserat stengods, sign o dat 1973, dia 22 cm200
 74Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, Väsby - ur IKEA:s 1700-talsserie, lösa kandelaberarmar (1 def), h 38 cm700
 75Okänd konstnär, färglito, scouter, sign AM i stenen, ram tillv av björkgrenar, tot mått inkl ram 55 x 40 cm-
 76Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, 'Colombe', sign o dat 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57, ngt gulnad1 300
 77Koffertar, 1 par, papp, 1900-talets 1 hälft, l 86 cm100
 78Kaminur, bonad björk, art-déco, 1920-tal, l 40 cm-
 79Okänd designer för Georgenthal, Berlin, skålfat samt 2 kandelabrar, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, skål dia 37 cm, skål m hårspricka-
 80Stekfat, flintgods, Copeland 1833-47, dekor i Willowmönster, l 60 (!) cm, kantlagning100
 81Matbestick, 36 del, silver, 12 + 12 + 12 knivar, skedar resp gafflar, stpl C G Hallberg Stockholm, initial E, tot vikt exkl knivar 1745 gr4 600
 82Sparre, Louis, efter honom, färglito, Stånddrabantens hus, Jungfrugatan, sign i stenen, ed Paul Heckscher Stockholm, synl pappersstorl 30 x 24 cm-
 83Orup, Bengt för Johansfors, glas, 4 st, Strikt, design 1953, h 18 cm450
 84Dessertskedar, 4 st svensk spetsig samt strösked engelsk snäckmodell, silver, tot vikt 175 gr, ägargravyr, bristn400
 85Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 5 st, grönglaserat stengods, sign, h 4 - 8 cm350
 86Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, sign, h 6 cm-
 87Okänd designer, 1960-tal, vas, orangefärgad glasmassa, sign GN o dat 1968, h 13 cm100
 88Okänd designer för Rosenthal, skål, dekor av guldfiskar mm i guld mot grön cracqueléglasyr, oid sign (?) WM, dia 22 cm-
 89Juntroopamai, Maitree, olja på löv(!), man med pipa, sign o dat 1978, 41 x 30 cm-
 90Bohlin, Karl, olja, afton i fjällen, sign, 20 x 31 cm150
 91Molitor, Oscar, olja, Vår, sign, 33 x 41 cm300
 92Okänd konstnär, olja, Navajo women, sgn G William, 32 x 24 cm100
 93Kohlmann, Ejnar, olja, fäbod, sign, 31 x 24 cm-
 94Benesch, Josef Ferdinand, färgetsning, blomstermarknad på Platz Am Hof, Wien, sign, synl pappersstorl 40 x 30 cm-
 95Okänd konstnär, färgträsnitt, Neptunus, otydl sign o dat 1939, synl pappersstorl 39 x 32 cm-
 96Rhode, Christian, vårplöjning, sign, 27 x 33 cm-
 97Bonniér, Olle, färglito, Blått anslag, sign, dat 54 o numr 235/310, synl pappersstorl 52 x 44 cm-
 98Okänd designer för Rörstrand, figurin, porslin, sittande pojke, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm-
 99Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underfångsdekor av spiralvridna, violetta trådar, sign o numr 1381 (1958), h 15 cm800
 100Okänd konstnär, etsning, komposition, otydl sign, betitlad o numr 16/30, 25 x 16 cm100
 101Samling av 9 + 1 sk nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19, dublett av Mercurius, Phoebus med upphängningshål800
 102Wendt, Wilhelmina, efter henne, hängsmycke, isolit med silverintarsia, dekor av kameler, stpl Perstorp AB 1955, h 4 cm500
 103Ring, 18 k rödguld med facettslipad, röd glasfluss, driven blomdekor, stpl Gustaf Grönvall Stockholm 1838, vikt 2,6 gr700
 104Gillgren, Sven Arne för GAB, såsskål på fat, silver, slät modell, stpl Stockholm 1951, l 17 cm, tot vikt 560 gr3 400
 105Amulett, jade, Kina, Qing, 18-1900-tal, genombruten dekor, svartsilkeband med koppartråd, dia 5,5 cm250
 106Skopa, brons, indopersisk bronsålder, l 14 cm, kraftigt korroderad250
 107Spänne, järn och rödguld, Kina Han (206 fKr - 220 eKr), i etui, enl påteckning inköpt 1950, l 9 cm250
 108Amulett, förgyllt silver, barock, 1600-talets 1 hälft, dekor av Gustav II Adolf, avers med kungens krönta namnchiffer, h 16 mm, ögla sakn700
 109Kavajnål, emaljerad metall samt tändsticksfodral, läder, minnen från H55, Hälsingborgsutställningen 1955 (H55), l 4 resp 6 cm100
 110Matservidelar, flintgods, Johnson Brothers, dekor i Willowmönster1 600
 111Arnold, Hans, blandteknik, Pan spelar flöjt, sign, 19 x 19 cm1 000
 112Papa, Johann, olja, Morgensonne, sign, 29 x 24 cm300
 113Dall' Olio, Luca, färglito, surrealistiskt, landskap, sign o numr 74/99, synl pappersstorl 59 x 44 cm-
 114Olson, Bengt, förglito, komposition, sign o numr 77/125, synl pappersstorl 50 x 68 cm-
 115Tigersted, Helny, olja, landskap, sign o dat 46, 47 x 53 cm, a tergo oljeskiss-
 116Gräddkanna, silver, sengustaviask, kaskformad med dekor av Medusahuvuden, stpl Carl Magnus Ryberg Stockholm 1813, h 11,5 cm, lagning vid hänkelfäste900
 117Parfymflacon, glas i silverfodral, oid utl stpl, h 6 cm600
 118Parti silver; askfat, glas med silvermontage, fotoram, ljusstake, skedar mm900
 119Linder, Harald, egen verkstad, Uddevalla, smörknivsställ, 4 st, tenn, art-déco/funkis, omkr 1930, dekor av stiliserade lejon, stpl, l 8 cm100
 120Larson, Lisa för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, h 6,5 cm100
 121Dahmen, Karl Fred, färgakvatint med carborundum, komposition, sign o numr 72/100, 17,5 x 14,5 cm300
 122Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, brun harpälsglasyr, sign, dia 16 cm-
 123Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, liggande hjortkalv, polykrom underglasyrdekor, l 8,5 cm-
 124Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, Flora Danica, Armeria Maritima, dia 26 cm, lagning600
 125Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrkanna med hänkel, glaserat stengods, sign, h 7 cm-
 126Länsfåtölj, skuren och bonad ek med rottingklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900350
 127Förvaringsmöbel, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, b 90 cm250
 128Hösel, Erich för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, tax, modllnr 240, design omkr 1925, l 24 cm800
 129Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, fågel på gren, modellnr k204, h 22 cm800
 130Oeme, Erich för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, and, modellnr 211, sign o dat 1949 i godset, h 16 cm800
 131Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2262, h 20 cm600
 132Okänd designer för Royal Copenhagen, skulptur/skål, delvis blåglaserat stengods, etikettsign AT (Anne-Marie Troll?) o numr 22464, dia 11 cm-
 133Skulptur, konststen, Ho Chi Minh, ant Kina, modern tillv, h 13 cm150
 134Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas, flintgods, 'Sgraffitto', dekor av blad i mörkblått mot turkos fond, sign o dat 1924, h 8 cm, hårspricka-
 135Okänd designer för ABO Randers, vägglampa med magnetfäste, sk Kuglelampe, grönlackerad plåt, dia 11 cm-
 136Thekanna, försilvrad metall, emalj och jade, Kina, 1900-tal, h 12 cm-
 137Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av herrgård, h 21 cm-
 138Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm-
 139Okänd designer, vas/flaska, glas, dekor i grönt underfång, h 29 cm-
 140Okänd konstnär, skulptur, brons på svärtad träsockel, komposition, h 22 cm250
 141Grün, Hugo, egen verkstad Köpenhamn, miniatyrkanna, sterlingsilver, h 11 cm200
 142Resebestick, i par, silver med stålblad, barock, 16-1700-tal, släta, rundade skaft, oid smedmärke på klinga, l 14 resp 18 cm2 800
 143Olson, Axel, blyerts, trädstudie, sign Söndrum o dat 10/4 -44, synl pappersstorl 24 x 29 cm, gulnad250
 144Vaser, 1 par, grönglaserat flintgods, arts-and-crafts, England, 1800-talets 2 hälft, oid sign, h 20 cm300
 145Eldh, Carl, skulptur, gips, ’Brita’, sign, h 21 cm300
 146Friesendahl, Halvar, skulptur, patinerad brons, sittande akt, sign o dat 1917, otydl gjutarstpl, h 11 cm600
 147Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, kvinnor och ung pojke, a tergo bet William Lee Hankey, 62 x 50 cm1 900
 148Okänd konstnär, relief, terrakotta, Fältmarskalk Bernard Montgomery, sign TÜT (?), h 20 cm400
 149Malmeström, Akke Hugh, olja, Kantsbergs fäbodar, sign o dat 45, 50 x 60 cm200
 150Öronlappsfåtölj, bonat trä med djuphäftad klädsel, modern tillv-
 151Krucifix, brons, Ryssland 17-1800-tal, spår av emalj, h 28 cm, litt: avb Jeckel s 171-
 152Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard, skål, glas, sk 'Dobbeltskål', dekor i vitt underfång, handsign o dat 1982, dia 25 cm-
 153Bordsur, palisander med brännförgyllda beslag, Frankrike, Louis XV, 1700-talets 1 hälft el mitt, dekor av amoriner mm, h 26 cm, smärre def1 000
 154Orup, Bengt för Johansfors, skål, delvis blåtonad glasmassa, sign, h 13 cm150
 155Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av kvinnodjur, handsign, h exkl träsockel 35 cm1 600
 156Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av blommor, handsign, h 26 cm800
 157From, Niels Erik, egen verkstad Nakskov, verks 1944-2009, hänge, sterlingsilver, blomformad, dia 4,5 cm200
 158Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, personer vid hus, 29 x 36 cm900
 159Högardh, Edward, tillskr, olja, 1900-talets början, landskap med borg, 52 x 38 cm1 100
 160Högardh, Edward, olja, landskap med fors, sign o dat 1915, 54 x 39 cm700
 161Hallampa, metall, frostat och slipat glas samt koppardetaljer. 1900-talets mitt-
 162Emanuelsson, Erik, olja, komposition, sign o dat 66, 37 x 42 cm100
 163Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 160 cm150
 164Matservis, flintgods, Johnson Brothers, Dubarry, 1900-talets 1 hälft500
 165Årsur, mässing i glaskupa, 1900-talets 2 hälft, tot h 31 cm-
 166Jensen, Svend, sträckande änder vid damm, sign, 38 x 46 cm-
 167Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm-
 168Böcker, 'Min skattkammare', 10 bd, 1900 talets mitt, slitage100
 169Matta, old/semiantik Guldafghan, 240 x 170 cm350
 170Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, kopparstick, Den Heliga Familjen, synl pappersstorl 33 x 40 cm, beskuren200
 171Parti krus, sten- och lergods, mestadels Höganäs, skador finns300
 172Kaffeservisdelar, flintgods, 1 låda, Royal Crown Derby, England, 1900-talets 1 hälft,300
 173Mandolin, Levin, l 63 cm, skador300
 174Knappdragspel, 1900-talets 1 hälft, h 23 cm250
 175Lindström, Agnar, olja, landskap med sjö, 35 x 41 cm-
 176De Rubeis, Jean Jacques efter Fantect, Caesar, kopparstick, Eva blir havande och förder Kain och hans bror Abel, synl pappersstorl 35 x 42 cm100
 177Lidqvist, Arne, akvarell, skator på gren, sign, 48 x 22 cm-
 178Qvarsebo, Michael, färgoffset, man med hjälm, sign o numr E.A, 26 x 21 cm-
 179J-son Stendahl, Ingvar, olja, strandparti med måsar, sign o dat 88, 35 x 27 cm-
 180Matta, semiantik turkmen, 200 x 125 cm, ngt slitage100
 181Kalejdoskop, svartlackerad papp, 1800-talets slut, h 21 cm300
 182Pringle, William J, tillskr, olja, springerspaniel stötande morkulla, a tergo etikett, 29 x 37 cm2 000
 183Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, etsning, hamnbild med kalvarie, otydl sign o dat 1907, 31 x 50 cm150
 184Speldosor, 2 st, trä, 1900-talets mitt, flygelformade, l 18 resp 19 cm250
 185Okänd konstnär, olja, 1800-talets slut, utsikt över Arildsläge (från nuvarande Café Webers), 57 x 84 cm1 400
 186Fickursfodral, skuret och bemålat trä, allmogearbete, dekor av lagerkvistar mm, otydl sign o dat, h 28 cm-
 187Pistol, slag- från flintlås, Frankrike, Pistolet modčle An XIII (1805), senare konverterad, l 36 cm1 700
 188Reseljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets mitt, dia 10 cm100
 189Leksaksbil mm, bemålat trä, Dansk Legetöjfabrik, 1940-tal, grisbil med gengasaggregat samt portabel, uppfällbar stia med grisar, bil l 53 cm, slitage200
 190Jaktväskor, 2 st, läder, 1900-talets 2 hälft, 1 med fågelsnaror, 200
 191Max (Finkelstein), Peter, olja på papper, Profile 2007, sign, 22 x 29 cm-
 192Agnell, Olle, olja, Hemmakväll 1, sign, 90 x 76 cm400
 193Kopp med fat, porslin, Kangxi-stil, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, fat dia 12 cm250
 194Thekopp med fat, porslin, ant Frankrike, empire, 1800-talets början, polykrom och förgylld dekor, fat dia 15,5 cm300
 195Terrin, porslin, Kina Qianlong el Jiaqing, sekelskiftet 1800, blå underglasyrdekor, flätade hänklar, l 33 cm, lock sakn400
 196Kaffekopp med fat, silver, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av flätad lagerstav, fat dia 13 cm, tot vikt 165 gr, ngn smärre buckla500
 197Stickert, i balja, mässing och stål, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor i Bérainornamentik, damaskerad klinga, tot l 19 cm700
 198Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skissblock med blyertsteckningar och akvareller; sagoillustrationer mm, bladstorl 13 x 22 cm300
 199Stop, fajans med tennmontage, 1700-talets 1 hälft, dekor i koboltblått, sign P, möjl Potsdam, h 14 cm1 400
 200Brevkniv, förgylld mässing och trä, sekelskiftet 1900, i form av Sri Lankesiskt ceremoniellt svärd, sk Kastane, dekor av lejonhuvud, akantus mm, l 33 cm-
 201Bordsur, trä och förgylld mässing, Junghans, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm, säljes till förmån för Röda Korset-
 202Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av kronhjort mm, h 28 cm, säljes till förmån för Röda Korset-
 203Fickursställ, ben och svärtat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av symboler för Tro, Hopp och Kärlek, tillverkat av Karl Andersson, Bristorp, Kongslena by, sign o dat 15 april 1890, medf fickur silver, h 31 cm, säljes till förmån för Röda Korset1 200
 204Bältespänne, smide med guldinkrusteringar, Indopersiskt arbete, 17-1800-tal, l 9 cm-
 205Nessim, Susanne, färgetsning, komposition med kvinna och hundar, sign o numr 143/165, dat -85, 37 x 27 cm-
 206Rullbandspelare, Tandberg Båndoptaker 2, i originalfodral, säljes till förmån för Röda Korset-
 207Taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, textillindad stam, h 92 cm, kupor sakn-
 208Daullé & Levesque efter Jean Francois De Troy, kopparstick, Danaë och guldregnet, synl pappersstorl 35 x 45 cm-
 209Bricka, flintgods med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 50 cm-
 210Knutsson, Thorild, egen verkstad, taklampa, tenn med 3 gulopaka glaskupor, art-déco, stpl Gränna 1929, h 78 cm100
 211Hallampa, kulhamrad, delvis patinerad koppar och textil, 1910-20-tal, h 30 cm-
 212Bänkvisp, metall med bakelithandtag, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 35 cm100
 213Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, Vadstena Adliga Jungfrustifts tecken, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 200
 214Champagnevisp, silver, Tyskland, 1920-30-tal, stpl Sterling Germany, tot l 13 cm1 200
 215Ljusstakar, ett par, mässing, empire, 1810-20-tal, delvis lyrformad med dekor av griphuvuden, Medusaansikte mm, h 21 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 300
 216Plåtmynt, 1/2 Daler Silvermynt Fredrik I 1749, 13 x 9 cm, vikt 353 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott7 000
 217Plåtmynt, 1 Daler Silf Mynt Adolf Fredrik 1755, 12 x 14 cm, vikt 764 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott10 000
 218Citruspress, nysilver och bakelit, Tyskland, 1920-tal, l 11 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott200
 219Cigarett/visitkortsetui, silver, fiskfjällsmönstrad med pålödd, krönt vapensköld för Friherreliga ätten Wrangel, stpl GAB Stockholm 1938, l 12,5 cm, vikt 125 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott700
 220Cigarettetui, delvis förgyllt sterlingsilver, 1900-talets början, räfflad dekor, inv förgylld, l 5,5 gr, vikt 100 gr, i original maroquinetui, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott600
 221Supkalk, silver, slät modell, inv förgylld, stpl Niklas Ramberg Lund 1810, h 11 cm, vikt 40 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott450
 222Nipperfat, 1 par, silver, nyrokoko, dekor av akantus och rosor, stpl Gustav Möllenborg Féron Stckholm 1864, l 13 cm, tot vikt 75 gr, 13 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott150
 223Supkoppar, 1 par, silver, empire, svagt utbuktade på genombruten fot, svisselerad blomdekor, stpl Daniel Hedberg Eksjö u å, h 4,5 cm, tot vikt 34 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, 1 m bristn600
 224Bägare, silver, slät modell med profilerad hänkel, stpl C G Hallberg Stockholm 1915, h 8 cm, vikt 160 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott700
 225Taklampa, mässing med frostad och delvis bemålad glasskiva, 1920-30-tal, dia 50 cm-
 226Ljusstakar, 1 par, nysilver, empirestil, sekelskiftet 1900, stpl C G Hallberg Stockholm, h 25 cm, försilvring sliten100
 227Parfymtratt, silver, empire, slät modell, stpl Gustaf Theodor Folcker Stockholm 1838, h 2,5 cm, vikt 5 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott700
 228Högrock, svarvat trä, 17-1800-tal, h 100 cm, slitage100
 229Sockerskål, silver, Tyskland, 1700-tal, dekor av festoner, botten med infattat mynt, inv förgylld, l 11,5 cm, vikt 60 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, möjl omarbetad från bålslevscuppa600
 230Olsson, Anders för Artilux, vägg/taklampor, 3 st, vitlackerad metall och plast, magnetfästen, dia 13 cm-
 231Kaminur, svart marmor och onyx med metallmontage, art-déco, 1920-tal, dekor av paradisfåglar, l 50 cm100
 232Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, pressad dekor av kvinna mm, h 28 cm100
 233Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, pressad dekor av kronhjort, h 30 cm, lod sakn100
 234Jansson, A efter Winge, Mårten Eskil, litografi, Kraka, synl pappersstorl 36 x 44 cm150
 235Stöber, Franz Xaver efter Endler, Johann Nepomuk, porträtt av Storhertiginnan Carl av Österrike, née Prinsessan Henriette av Nassau, synl pappersstorl 46 x 34 cm-
 236Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av pioner mm, l 44 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, nagg1 600
 237Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordsljusstakar 3 par, mässing, i ngt def originalförp, h 5 cm100
 238Aftonväska samt porte-monnaie, silver, 1900-talets början, flätad silvertråd, väskan med cabochonslipade stenar, l 7 resp 8 cm, tot vikt 185 gr, prov: inköpta 1910, Minorca av Joakim Bolterstern därefter friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott500
 239Rasmussen, Ove för Båtabacken, vas, glaserat lergods, balusterformad med reliefdekor, sign, h 18 cm-
 240Parti julgransljushållare, plåt, sekelskiftet 1900100
 241Ljusstakar, 2 par, tenn, 1900-talets 1 hälft, dekor av delfiner, h 10 cm-
 242Blyglasfönster, 4 st, 1900-talets 2 hälft, h 16 - 27 cm-
 243Taklampa, mässing och bemålat trä med 4 glaskupor, art-déco, 1920-tal, h 60 cm100
 244Fickur, 18 k rödguld, Schweiz, guillocherad boett, innerboett sign Marchand ā Génčve, 1800-talets 2 hälft, dia 5 cm, tot vikt 68 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott2 400
 245Taklampa, vit glaskupa med mässingsmontage, 1910-20-tal, dia 30 cm, smärre nagg-
 246Miniatyrjardiničre, majolika, Wade, 1900-talets början, i form av vikingaskepp, l 19 cm-
 247Vägglampa, bronserad metall med gulopak glaskupa, 1900-talets 1 hälft, h 25 cm, slitage250
 248Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa, bonat trä och bronserad metall, justerbar höjd100
 249Taklampa, krom med dubbla, frostade glaskupor, funkis, 1930-tal, dia 50 cm, nagg-
 250Hålstans (?), förgylld mässing och mahogny, Liedberg & Bäckgren Stockholm, sekelskiftet 1900, l cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott300
 251Gräddkanna, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, kaskformad, delvis godronnerad med akantusornerad hänkel, stpl Gustaf Möllenborg Stockholm, h 10 cm, vikt 75 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott600
 252Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, interiör med man med kritpipa och rhenskvinsglas, 21 x 16 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, kopia efter äldre förlaga600
 253Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, interiör med man med stengodskrus, 19 x 15 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, kopia efter äldre förlaga700
 254Bok, Strömbom, Sixten, red, Index över svenska porträtt 1500-1850 i Svenska porträttarkivets samlingar, tom I-II, Nationalmuseum 1935-39, skinnbd, prov: exlibris för Friherre Carl Gustaf (Gösta) Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 255Kylarmärke, delvis emaljerad brons, Kungliga Automobil Klubben, 1900-talets början, h 12 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott300
 256Wrangel, Elisabeth (Lily), née Piper, akvarell, fransk fiskare med barn, sign, pappersstorl 15 x 18 cm, enl intyg av Carl Custaf Wrangel a tergo utf 1875 i Paris, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott450
 257Bok, Wrangel Ewert, En bok om borgar, Allhems 1938, halvpergamentbd, sign m dedikation till Carl Gustaf Wrangel, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 258Matknivar, 3 st, silver med skurblad, palmettmodell, stpl Aolf Zethelius Stockhoml 1831-32, vapenstämpel för Friherreliga ätten Oxenstierna af Eka och Lindö, blad med smedstpl Hasselberg, l 26 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott500
 259Postsäck (?), linne, handskriven text: Hr Grefve Dücker (Carl Fredrik D), Ellinge, 15# .. att levereras hos Handlanden Hr von Gegerfeldt, Lund, lacksigill, l 53 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 000
 260Vapensköld, skuret fruktträ, dekor av Grevliga ättens Piper vapen, sannolikt tllh Lily Wrangel née Piper, h 14 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott350
 261Varmvattenkanna, nysilver med svärtat trähandtag, John Grinsell & Sons, Birmingham, 1800-talets slut, h 16 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott600
 262Nilsson, Wiwen, egen verkstad, Lund, bägare, sterlingsilver, slät på låg fotklack, ägargravyr av frimurarelogevapen samt gåvogravyr till Joakim Bolternstern, stpl 1958, h 8,5 cm, vikt 140 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 100
 263Soffbord, mahogny, oregelbunden skiva, kryssben med 4 lejontassar, l 145 cm100
 264Buffet/köpmansdisk, bonat trä och svartlackerat metall, l 128 cm, visst slitage100
 265Sockerskål med lock, silver, gustaviansk stil, urnformad med uppsvängda hänklar, delvis godronnerad corpus med dekor av a-la-grecque-bård, Bengt Erlandsson Kristianstad 1910, h 20 cm, vikt 760 g, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott2 400
 266Buffet, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, l 185 cm100
 267Norell, Olof, färglito, glasmästarspegel, sign o numr 118/280, synl pappersstorl 69 x 49 cm100
 268Kalk, silver, renässansstil, delvis förgylld dekor, infattat mynt Kristian IV, ägargravyr från failjerna Dücker, Gyllenkrook och Wrangel, h 12 cm, vikt 70 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 300
 269Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, bonade kulfötter, klädsel sakn-
 270Soffa, ljus björk, biedermeierstil, sekelskiftet 1900, l 230 cm-
 271Nilsson, Wiwen, egen verkstad, Lund, serviettring, sterlingsilver, slät, hexagonal, stpl 1973, dia 4,5 cm, vikt 65 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss1 900
 272Bricka, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, dekor av spridda blommor, l 49 cm, glasyr krackelerad100
 273Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, 1900-talets början, dekor av medaljong mm, stpl C G Hallberg Stockholm, h 27 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 000
 274Salongsbord, valnöt, sekelskiftet 1900, l 96 cm100
 275Saltkar, 4 st, silver, rokokostil, Tyskland, 1900-talets början, med 3 saltskedar silver, tot silvervikt 130 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott700
 276Matservis, porslin, Gustafsberg Järnek, 1910-20-tal; 24 flata-, 11 förrätts- och11 djupa tallrikar, 10 assietter samt 10 skålar/fat, några delar med sprickor250
 277Matsalsmöbel, 7 del, ek och svärtat trä, barockstil, 1900-talets 1 hälft, svarvade ben, matbord med 2 utdragbara skivor, 4 stolar samt 2 armstolar, grön plyschklädsel, bord tot 258 x 106 cm, slitage200
 278Okänd italiensk konstnär, olja, man med flaska och pipa, otydl sign, 90 x 60 cm250
 279Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Paraportiani på Mykonos, sign o dat 2002, 60 x 40 cm-
 280Moccakanna, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, delvis godronnerad med stämplad blomsterbård, stpl Gustaf Fredrik Richter Stockholm 1839, h 18 cm, vikt 315 gr1 500
 281Dragg, gjutgods, h 66 cm, anlupen-
 282Nygaard, Thorvald, olja, Köpenhamnsmotiv, sign, 51 x 41 cm100
 283Moccakanna, silver med svärtat träskaft, rokokostil, Danmark, 1800-talets 2 hälft, möjl ur den sk Rosenborgservisen, dekor av vridna knäckar, krönande örn, stpl Anton Michelsen Köpenhamn 1885, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 100
 284Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm-
 285Snurrfåtölj, bonat trä med svart läderklädsel, Berg modell B-841 300
 286Grötskål med lock, tenn, 1700-tal, slät modell med gängade hänklar, ostpl, locket med (senare?) kontrollstpl, dia 24 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott300
 287Dokumentmapp, 17-1800-tal, tillverkad av återanvänt gyllenläder och siden, tot mått 84 x 65 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott250
 288Potpourrieurnor, 1 par, porslin, Royal Copnhagen, sekelskiftet 1900, tripodformade med delvis polykrom bemålning, h 19 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, 1 lock med hårspricka1 200
 289Matskedar, 6 st, silver, nyrokokomodell, stpl Petter Norlin Malmö 1843, l 22 cm, tot vikt 415 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 000
 290Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1801, l 20 cm, vikt 55 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, oid ägarstpl, lagning vid fäste100
 291Vodkabägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, graverad dekor, oid stpl kyrilliskt VI (?), stpl Moskva 1881, h 9 cm, vikt 40 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott350
 292Handsk- resp näsduksetuier, 2 st, svart maroquin, sekelskiftet 1900, guldpräglad initial W under Friherrelig krona, l 18 resp 35 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott400
 293Punschslev, sterlingsilver och valben, England, 1700-tal, spiralvridet skaft, cuppa med infattat mynt Georg II, l 38 cmprov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott800
 294Parti medaljer, silver, mestadels 1800-tal; hästavel, skjutning mm, ägargravyr bl a Ruuth, Wrangel och Bolternstern, tot vikt 315 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 000
 295Skulpturer, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 1 hälft, stående tuppar, heltäckande kobolt- och manganglasyr, h 30 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, 1 med skada400
 296Medaljer, 5 st, silver, Krigsakademiens Belöningsmedaljer, Karlberg, tilldelade Friherre Fredrick Elof Gyllenkrook 1795-97 samt 1800-01, tot vikt 65 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott2 400
 297Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av växtlighet mm i Imari-färger, dia 28 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, smärre kantnagg500
 298Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 1 hälft, stående and, heltäckande kobolt- och manganglasyr, h 31 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss900
 299Tallrik, fajans, 1700-tal, kinesicerande dekor i manganblått och kromgult, dia 22 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott, kantnagg200
 300Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonala med blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott350
 301Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa, sign Viktorija & Ricardas, dia 60 cm100
 302Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa, sign Viktorija & Ricardas (?), dia 58 cm100
 303Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, violett glasmassa, delvis frostad dekor, dia 58 cm100
 304Bunde, Hans för CM Cohr/Atla, Köpenhamn och Fredericia, tillskr, kaffeservis, 3 del, nysilver och bakelit, 1950-tal, kaffekannans h 21 cm-
 305Andersen, Knud för JCA Jensen, tillskr, armstol, ek med ylleklädsel, stpl JCA, slitage100
 306Kofod Larsen, Ib för Faarup, skänk, palisander på (senare) svartlackerade metallben, front med 3 skjutdörrar, såld via Edmund Jörgensen, Nakskov, l 238 cm, överdel sakn4 000
 307Okänd konstnär, vas/skål, glas, polykrom underfångsdekor, otydl sign o dat 2000, h 18 cm-
 308Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, balusterformad stam på oktogonal fot, h 29 cm250
 309Okänd konstnär i Jan Steens efterföljd, sekelskiftet 1900, olja, måltidscen,57 x 48 cm-
 310Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Beskueren, sign o dat 1994, 60 x 40 cm-
 311Torkhuv/fön, metall och plexiglas, Kadus Express, h 47 cm, fäste sakn-
 312Fat, fajans, ant Sydeuropa, 18-1900-tal, dekor i manganblått, dia 30 cm, ngt slitage300
 313Parti måleri o grafik, bl.a. Sven Ljungberg, Gösta Falk m.m-
 314Trofé, uppstoppad lunnefågel (Fratercula arctica), tot h 25 cm250
 315Soffa, helstoppad kretongklädsel, Chrysanthemum, William Morris för Sanderson, l 140 cm-
 316Parti brandskadade leksaker, 1 flyttlåda500
 317Jensen, Jacob för B&O, CD-spelare, Beogram CD X, design 1990200
 318Trofé, uppstoppad småskrake (Mergus serrator), tot h 30 cm100
 319Panton, Verner för Louis Poulsen, teleskoplampa, orange plast och metall, LamPetit, h 20 cm150
 320Panton, Verner för Louis Poulsen, teleskoplampa, orange plast och metall, LamPetit, h 20 cm250
 321Skrivbordslampor 2 st, röd- resp brunlackerad metall, HCF resp Demko, Danmark, 1900-talets mitt resp senare hälft400
 322Ole Pless Jørgensen för Nordisk Solar, tak/fönsterlampor, 1 par. Pipeline, pendel, rödlackerad aluminium, h 41 cm300
 323Kihlman, Inger, etsning, Hong Kong Bar Köpenhamn, sign dat -67 o numr 149/500, 28 x 38 cm-
 324Lundgren, Jan, blandteknik, surrealistisk komposition, sign o dat 76, synl pappersstorl 32 x 39 cm200
 325Thorsson, Nils för Royal Copenhagen, vas, fajans, motiv med fåglar, modellnr 708, polykrom underglasyrdekor, h 13 cm700
 326Bordsbokhylla, björk, 1900-tal, l 67 cm200
 327Troed, Hugo för Troeds Bjärnum/Bra Bohag, stolar, 5 st, ek, etikettsign, kretongklädsel, Chrysanthemum, William Morris för Sanderson100
 328Okänd konstnär, vas, blåglaserat lergods, jugend, sign Elsa Johnson (?) TYS 1917, h 28 cm, nagg100
 329Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm800
 330Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, 'T-stolen', teak och svartlackerade stålben, barnmodell, höjd 63 cm, etikettmärkt Fritz Hansen 0464 , visst slitage400
 331Fat, glaserat stengods, Drejargruppen Rörstrand, sign o dat 1976, dia 32 cm-
 332Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med rosa klädsel, Lamello100
 333Strykjärn, brons, möjl Kina, dekor av oid skrivtecken mm, l 20 cm, omfattande skador, inventarienummer BM66385-
 334Okänd designer för Oberglas, Österrike, bordslampa, glas, etikettsign, h 23 cm-
 335Mathsson, Bruno, spännben, 3 st, stål100
 336Okänd designer, krus, glaserat stengods, sign ASK (?), h 22 cm150
 337Boysen, Bent för IKEA, taklampor, 1 par, lackerad metall, Duett, design 1983, h 20 cm800
 338Tobaksdosa, silver el försilvrad metall, karolinsk barock, 1700-talets början, lock och botten i sköldpadd, genombrutet lock med pärlemorintarsia, daterad 1711, l 6,5 cm1 300
 339Resesouvenir/herbarium, sekelskiftet 1900, blommor från det Heliga Landet, häfte inbundet i valnötsband med uppklistrade blommor från Jerusalem mm, l 17 cm-
 340Pianobelysning, bronserad metall på svärtad gjutjärnssockel, art-déco, 1920-tal, dekor av kvinna med lyra, skärm i imiterad pergament, l 35 cm450
 341Thekanna med lock, soapstone, Kina, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor av växtlighet, lockknopp i form av fågel, l 20 cm100
 342Okänd designer för Söholm, bordslampa, stengods, 1900-talets mitt, h 25 cm-
 343Linfäste, skuret och bemålat trä, sk fästmansgåva, allmogearbete, 1800-tal, l 67 cm100
 344Lockask, silver, barockstil, Tyskland, sekelskiftet 1900, driven dekor av frukter mm, l 10 cm, vikt 145 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott400
 345Gräddkanna, silver, empire, i form av naturalistiskt utformad tunna, stpl Hans Georg Vogt Kristianstad 1849, h 7 cm, vikt 75 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott500
 346Såskanna, silver, rokokostil, 1900-talets början, inv förgylld, utl stpl, l 14 cm, vikt 115 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott250
 347Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, byst, gips, ung pojke, h 34 cm200
 348Strid, Hardy, akryl, Anne Marie, okt 71, sign o dat 1971, 41 x 31 cm, OHS 7843250
 349Strid, Hardy, akryl, Rida ranka, sign o dat 1995, 35 x 27 cm, OHS 12676350
 350Hög hatt i låda, sekelskiftet 1900300
 351Prydnadsyxa, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, l 108 cm-
 352Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm100
 353Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm-
 354Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 355Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm-
 356Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, Residence, sign o numr 4570, dia 20 cm, medf skål Orrefors500
 357Väggfat, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, driven dekor av fabeldjur samt värdshusscen, oktogonalt, h 59 cm, smärre lagn-
 358Zwick, Lis, färglito, Generalen och undersåten, sign, dat 1971 o numr 51/100, synl pappersstorl 50 x 69 cm150
 359Johansson, Sven, färglito, stilleben, sign o numr 9/15, synl pappersstorl 28 x 40 cm, ngt gulnad-
 360Matta, old Hamadan, 160 x 95 cm300
 361Matta, semiantik Turkmen med bönenisch, 150 x 95 cm-
 362Matta, semiantik Turkmen, 180x125 cm150
 363Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 61 cm, skador100
 364Parti måleri och grafik, bl a Åke Corshammar-
 365Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm-
 366Bok: Sjögren, Arthur, Förteckning å Svenska Bokägaremärken, Stockholm 1909, hft, påtecknad Ex Bibliotheca Christinebergensis C G Wr-l 1916, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott250
 367Dokumentportfölj, papp, 1800-talets slut, märkt Fr Wrangel (Överhovstallmästare Fredrik Wrangel 1847-1932), 40 x 27 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott-
 368Fickur med tidtagarefunktion, silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott600
 369Kompass, mässing, 1800-talets 2 hälft, 5,5 x 5,5 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, glas m spricka200
 370Matta, old/semiantik persisk, 200 x 155 cm450
 371Wrangel, Ulrika née Sparre (1762-92), tuschlavering och akvarell, interiör med stående kvinna (självporträtt?), sign, enl gåvotext a tergo inköpt på Nynäs 1914 av Mårten Ulfsson Kalling, 20 x 18 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott2 000
 372Okänd designer, stolar, 4 st, ek med svart konstläderklädsel100
 373Bord, ek med skiva i vit laminat, ovalt, l 160 cm200
 374Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 16 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott-
 375Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, flickporträtt, möjl föreställande Elisabeth Wrangel (1882-93), 25 x 20 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott450
 376Gyllenkrook, Fredrik, blandteknik, 1800-talets mitt, kortspenade sällskap; Ewert Wrede, C A Gyllekrook, Marianne Dücker née von Rosen samt Christian Anton Wrangel, 21 x 26 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott800
 377Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts och färgkrita, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott-
 378Kronstrand, Bror, olja, porträtt av Ilka Maria Vilhelmina Bolternstern, née Weinzierl, sign o dat 1928, oval 65 x 55 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, a tergo bet 'Ett mer än dåligt porträtt av ilka Bolternstern...'350
 379Kilian, Jeremias, kopparstick, porträtt av Greve Carl Gustaf Wrangel, tot mått inkl ram 40 x 31 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott150
 380Blomquist, Birgitta, olja, porträtt av Lotten Wrangel, née Boltenstern, sign, 55 x 38 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott-
 381Sinnemark, Rolf för Pukeberg, tillskr, kandelaber till 4 ljus, gjutet glas, etikettsign, l 31 cm-
 382Taklampa, metall med etsad glaskupa och droppformade hängen, 1900-talets 1 hälft, dekor av fiskar, dia 53 cm-
 383Taklampa, mässing med olikfärgade prismor, 1900-talets 1 hälft, dia 45 cm-
 384Lindstrand, Vicke, tillskr, vas, glas, slipad, geometrisk dekor, h 24 cm100
 385Frode, Hans, färglito, Epikuros Rosenträdgård, sign, dat 2013 o numr 2/30, synl pappersstorl 63 x 54 cm200
 386Fotografialbum, 1800-talets slut, exteriör- och interiörbilder från bl a Ellinge och Christineberg, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 800
 387Matta, semiantik Pakistan galleri, 400 x 90 cm600
 388Bok; Wrangel, Fredrik Ulrik, De På Svenska Riddarhuset Upptagna 1857-1900 Lefvande Ätterna Wrangel, Stockholm 1900, pergamentbd, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott250
 389Johansson, Nette, etsning, hundra, sign o numr 48/85, 30 x 32 cm-
 390Wrangel Carl Gustaf, handskrift, Anteckningar ur Wrangelska Ättens Historia 1912-15, klbd, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott150
 391Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, landskap, 45 x 60 cm-
 392Fotografialbum, 1800-talets slut, mestadels porträtt av medlemmar av ätterna Wrangel mfl, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott700
 393Fotografialbum, 1800-talets slut, mestadels porträtt av medlemmar av ätterna Wrangel mfl, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott700
 394Snusdosa, porslinssnäcka med silvermontage, ostpl, l 6 cm, medf collier bärnsten100
 395Bok, Wåhlin, Hans, Scania Antiqua, Malmö 1931, tvär folio, klbd, bet 'Tillhör Wrangelska Fideikommissbiblioteket', skador, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 396Bok, Then Swenska Pslam-Boken, Peter Devall Västerås 1744, original skinnbd med prägling CFD efter Greve Carl Fredrik Dücker till Ellinge och Christineberg (1714-90), prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott300
 397Armlös klänning, loden, Dirndl (?), Österrike, h 105 cm-
 398Melissino, Pyotr Ivanovitch (1726-1797), kopparstick, Description du feu d'artifice tiré auprčs du jardin d'été impérial ā St. Petersbourg, le 1 de septembre 1796, pappersstorl 46 x 52 cm, i etui, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott4 200
 399Kunglig pärm, grön maroquin med svensk Furstekrona, inneh noter till Poem av Zdenko Fibich, bet Minne av 27-28 Sept 1925, 33 x 25 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott200
 400Rydbeck, Otto, Den medeltids borgen i Skanör, Gleerups Lund 1935, klbd, med dedikation av förf till Carl Gustaf Wrangel, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 401Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, brännstpl, dynor sakn450
 402Fotografimapp, Minne av utställningen i Malmö 1896, röd maroquin, dekor av Malmö stadsvapen samt Friherreliga ättesn Wrangel vapen, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott900
 403Vas, porslin, Kina, ant Daoguang (1820-50), mei ping-formad med dekor av personer mm i famille-rose-färger, dsenare montage till lampa, h inkl montage 39 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott1 300
 404Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av växter mm, dia 22 cm, smärre kantnagg, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott600
 405Servietter, 27 + 7 st, linne, 37 x 37 resp 35 x 35 cm, broderad friherrelig krona, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, slitage800
 406Servietter, 24 st, linnedamast, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av växter, ett antal märkta CT o dat (18)30, 105 x 80 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 000
 407Okänd konstnär, olja, komposition, otydl sign, 90 x 65 cm100
 408Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kvinna i landskap, 25 x 21 cm250
 409Vitrinskåp, mahogny med intarsia, ant England, sekelskiftet 1900, h 146 cm, slitage, 1 glas m spricka, nycklar sakn100
 410Brödfat, nysilver, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor, l 33 cm200
 411Marmeladburk med lock, porslin, Meissen 1900-tal, dekor i rött, h 11 cm300
 412Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Ischia, sign o dat 1983, 42 x 63 cm-
 413Saltkar, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm-
 414Okänd konstnär, 1800-tal, olja, jägare med hund i landskap, 24 x 33 cm-
 415Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Fra sydkysten på Kreta, sign o dat 1993, 40 x 60 cm-
 416Golvur, bemålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hane, Danmark, 1800-tal, h 199 cm-
 417Skrin, ådringsmålat trä med metallbeslag, 1800-talets 2 hälft, l 57 cm-
 418Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander med kakelplattor, l 137 cm-
 419Toilettemöbel, mahogny med intarsia, 1910-20-tal, h 185 cm, nycklar sakn100
 420Olesen, Eyvind, olja, sådd, sign, 53 x 64 cm-
 421Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, personer i landskap, otydl sign, 55 x 65 cm-
 422Skärbräda, trä och metall, Scandia present, fiskformad, l 90 cm100
 423Palme, Einar, akvarell, bergslandskap, sign o dat 1964, synl stl 40 x 31 cm-
 424Lockask, röd glasmassa med förgyllt silvermontage, Persien (?) 1800-tal, h 4,5 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott3 000
 425Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 4 ljusarmar, h 25 cm-
 426Bägare, silver, gåvogravyr av logevapnet för St Andreaslogen Karl X Gustaf, given åt Joakim Boltenstern, stpl MEMA Uppsala, h 11 cm, vikt 100 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott250
 427Senapskar, silver med glasinsats, oid mästare, Hong Kong, sekelskiftet 1900, h 6 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott350
 428Medaljer, 4 st, 1 par silver, Oskar II:s 25 åriga regeringsjubileum 1897, i originaletui, tot vikt 55 gr, 1 försilvrad metall Pansarskepper Gustaf V samt minnesmedalj metall, Drottning Lovisas död350
 429Bang, Jacob för Holmegaard, parti glasservisdelar med förgylld kant, Gisselfeld, 2 lådor350
 430Parti silver; skålar, skedar mm, tot vikt 270 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott700
 431Tallrik, tenn, stpl Johann Fridrich Roesler, Zittau, 1800-talets början, (senare) gravyr av rosor, ängel mm, dia 22 cm-
 432Matta, semiantik Teke, 200 x 125 cm, fransar i behov av översyn200
 433Kamin, svärtat gjutjärn, C M Hess, Vejle nr 421, 1900-tal, h 126 cm1 100
 434Parti uniformsknappar och -märken, 18-1900-tal, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott350
 435Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, flicka i herrgårdspark, sign LT (?), 50 x 60 cm, skador-
 436Parti nysilver; brickor, bestick mm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott450
 437Toilettegarnityr, 3 del, förgylld brons, 1900-talets 1 hälft, l 18 - 28 cm-
 438Kamferkista, skuret kamferträ med mässingslås, ant Kina, 1900-talets 2 hälft, l 92 cm100
 439Wennerwald, Finn, olja, landskap från Skjervet, Norge, sign o dat 1947, 68 x 48 cm100
 440Matgrupp, 7 del, mahogny, 1900-talets mitt el 2 hälft, two-pillartable med 2 fanérade iläggsskivor samt 6 stolar, bord tot 252 x 98 cm300
 441Stort parti linne mm, 1 låda250
 442Tastevin, nysilver, Frankrike, 1900-talets början, hänkel i form av orm, botten med infattat kopparmynt 1 Décime 1815, l 11 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott500
 443Cigarettetuier, 3 st, silver, l 8 - 13 cm, tot vikt 315 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott700
 444Gräddkanna, sterlingsilver, kaskformad med uppsvängd hänkel, stpl George Nathan & Ridley Hayes Chester 1907, h 10 cm, vikt 50 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott350
 445Mat- resp bordskniv, silver med skurblad, matkniv Kings Patterna 1836, bordskniv Olga 1893, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 446Servietter, 12 st, linnedamast, 1800-talets 2 hälft, broderat spegelmonogram WP under friherrelig krona för Christian Fredrik Wrangel af Sauss och hh Lily, née Piper, 60 x 60 cmprov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 100
 447Klänning med underkjol, bourgognefärgad sammet och linne, 1800-talets 2 hälft, medf korsett och sorgförkläde, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott4 200
 448Damasker, 1 par, pepitarutigt tyg, Percival, 1930-tal, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott150
 449Parti äldre smycken, mestadels silver, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott700
 450Kamera i etui, Contessa-Nettel Piccolette (1919-1926), prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott400
 451Kärl, bemålad keramik, Kabyl/berberarbete, Algeriet, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 27 cm200
 452Okänd designer, möjl för DUX, 1960-tal, soffa samt fåtölj, teak med armlän i ek och brun-grön ylleklädsel, soffa l 190 cm, stoppning torkad350
 453Okänd designer för Desirée stentøj, Ringsted, Danmark, vas, stengods, cylindrisk, dekor i harpälsglasyr, sign, h 13 cm100
 454Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, aluminium, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 20 cm150
 455Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampor 1 par, aluminium, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 20 cm500
 456Okänd designer för Digsmed, Danmark, skärbräda, palisander, 1950-60-tal, l 52 cm400
 457Leksak, litograferad plåt, Distler D-3150 BMW Wanderer, 1930-40-tal, l 25 cm, vindruta sakn400
 458Kraitz, Gustav, egen verkstad, Fogdarp, vas, chamotterat lergods, delvis glaserad, sign, h 25 cm200
 459Figurin, flintgods, art-déco, 1920-30-tal, isbjörn på flak, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm150
 460Fickur, silver, 1800-talets 2 hälft, medf klockkedja i sterlingsilver, dia 4,5 cm150
 461Okänd designer, 1970-tal, taklampa, glas och bronserad metall, konisk med dekor av glasbubblor, h 25 cm-
 462Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Rosti, skålar 4 st, röd, gul resp blå melamin, 'Margrethe' design 1950, dia 16-21 cm100
 463Olson, Axel, färgetsning, 'Sommarstrand' ed G.K.M. 1983-84, sign o numr (HC) III/XXX, 36 x 52 cm350
 464Olson, Axel, färgetsning, 'Kväll vid havet' ed G.K.M. 1983-84, sign o numr (HC) III/XXX, 36 x 52 cm350
 465Olson, Axel, färgetsning, 'Fågel i handen' ed G.K.M. 1983-84, sign o numr (HC) III/XXX, 36 x 52 cm350
 466Olson, Axel, färglito, Äppleblom, sign EA, 33 x 20 cm250
 467Skrivbord, valnöt, möjl England, 16-1700-tal, låda i sarg, b 70 cm4 800
 468Erixson, Sven X:et, färglito, Rosor i muren 1966, sign o numr 180/360, ed Konstfrämjandet, 27 x 37 cm, litt: Nyström 135200
 469Johansson, Carl 'Ägga-Calle', linoleumsnitt, 'Bryggan', sign o numr 63/150, synl pappersstorl 22 x 19 cm-
 470Jonson, Alvar, olja, höstdag, sign, 38 x 47 cm-
 471Norrman, Lars, sydamerikansk kvinna med blommor, sign, synl pappersstorl 54 x 74 cm100
 472Okänd konstnär, olja, kustparti, sign O Löfwall, 33 x 48 cm100
 473Norrman, Lars, färglito, båtar på strand, sign o numr 86/360, synl pappersstorl 37 x 83 cm100
 474Matta, Roberto, färgetsning, nr 3 ur La Danse de la Mort (Strindbergs Dödsdansen) Editions Börjesson, Malmö 1972, sign o numr 76/100, 49 x 37,5 cm1 400
 475Strid, Hardy, akvarell, komposition, sign o dat 1965, synl pappersstorl 30 x 44 cm200
 476Högardh, Gösta, olja, Söndrumskust i mars 1956, sign o dat 1956, synl storl 35 x 46 cm450
 477Törning, Erik, olja, mansporträtt, sign, 41 x 33 cm100
 478Strid, Hardy, akvarell, landskap, sign o dat 1974, synl pappersstorl 44 x 53 cm-
 479Wikström, Sture, olja, Object, sign, 28 x 28 cm300
 480Konow, Jürgen von, akvatint, Motiv från Södern, sign, dat 1957 o numr 5/50, synl pappersstorl 26 x 35 cm100
 481Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 54, sign o numr 70/120, 58 x 58 cm300
 482Högardh, Gösta, olja, Uppställt, sign, 38 x 46 cm-
 483Wikström, Sture, färglito, Aftonstämning, sign HC, synl pappersstorl 24 x 52 cm-
 484Wikström, Sture, färglito, Fjäderrum, sign HC, synl pappersstorl 37 x 58 cm-
 485Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign, numr 99/100 o dat 52-74, 35 x 53 cm100
 486Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign PT 18 o dat 57-81-82, 34 x 51 cm-
 487Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign samt numr S15-84 68 samt betecknad Mai Britt Skattberg, 36 x 24 cm-
 488Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign samt numr S9-84 III, 36 x 24 cm-
 489Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign samt numr S9-84 III, 36 x 24 cm-
 490Henningsen, Hans, olja, personer i landskap, sign HH o dat 50, 64 x 80 cm150
 491Hansen, Börge, olja, Grönt fragment, sign o dat 62, 77 x 102 cm500
 492Okänd konstnär, olja, fransk stadsbild, sign D Hoyt, 30 x 40 cm150
 493Okänd konstnär, olja, kustpari med fartyg, sign OM el MO o dat 1927, 44 x 65 cm150
 494Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, England 1800-tal, i form av sittande spanielar, h 22 cm150
 495Vas med blomsterhållare, porslin, sk Jasperware, Wedgewood, h 13 cm100
 496Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnr 1567, h 10 cm150
 497Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, sittande katt, modellnr 2256, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm150
 498Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign, h 13 cm200
 499Blomberg, Stig, relief, brons, Harlekin och Colombina (Sången och dansen), gjuten av Herman Bergman 1962 i 350 ex (detta är nummer 104) för Dux Radio, sign, l 24 cm450
 500Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av blått påklipp mot rutmönstrad fond, sign, h 29 cm450
 501Medaljer, 2 st, silver, Kungliga Patriotiska Sällskapets belöningsmedalj resp medaljen för Nit och Redlighet i Rikets Tjänst, Gustav V100
 502Parti sedlar mm, 18-1900-tal, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott3 400
 503Äggtoppare, försilvrad och förgylld metall, sekelskiftet 1900, dekor av tupp, l 15 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott800
 504Parti kuvert, brevkort mm, 18-1900-tal, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 000
 505Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, skålfat, tenn, stpl 1948, dia 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott200
 506Corneille, (Cornelis van Beverloo), färglito, Aīda - Hommage ā Verdi, sign, dat 86 o numr 8/40, 65 x 50 cm1 300
 507Medalj, brons, slagen till minne av Generalen Sven Lagerberg 'Sven i Helvete' 1889, gravörsign A Lindberg, dia 6 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott150
 508Parti kopparmynt, 17-1800-tal, medf penningpung siden (?), prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott400
 509Parti äldre diverse; porslin mm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott600
 510Fotografier, 5 st sekelskiftet 1900, interiörer från Ellinge Slott, 17 x 22 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott-
 511Atlas, Stielers Hand Atlas 1912, inneh 100 kolorerade himmels- och världskartoer, hfr bd, folio, skador, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott250
 512Väska/necessär, svinläder, 1900-talets början, märkt G Smith & Co, Saddlers, 151 Strand London, dia 16 cm , prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott200
 513Bok, Uarda, 2 uppl 1948, m dedikation till Carl Gustav Wrangel, hft, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott200
 514Kokböcker, 2 st, handskrivna; 1 förf av Grevinnan Elisabet Charlotta Piper (née Ruuth) 184, 1 förf av Grevinnan Lily Wrangel (née piper) 1890, slitage, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 600
 515Projektor i etui, Eumig P8 Film Projector, 1900-talets mitt, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 516Spannmålssikt, trä med metallnät, sekelskiftet 1900, dia 56 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 517Celluloiddockor, 2 st, 1900-talets 1 hälft, slitage, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 518Böcker, parti äldre litteratur, noter mm, bl a Lindorm; Bonden i Sveriges Historia och Wrangel Stockholmiana, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott1 100
 519Parti äldre mynt och medaljer, delvis silver, bl a 3 st 3 Pfennig A Preussen 1846, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott800
 520Silvermynt, 4 Schilling Courant Mecklenburg-Schwerin 1763, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott250
 521Mynt, 10 kronor, Carl XVI Gustaf 1991, felvänt, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss800
 522Väggur, svärtat trä, 1800-talets 2 hälft, urtavla med intarsiadekor av olika träslag och metall, sign linderoth Stockholm, h 63 cm, slitage, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 523Servietter, 9 st, linnedamast, borderade initialer BW under friherrelig krona för Boltenstern och Wrangel, 90 x 80 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott700
 524Stort parti linneserivetter mm, delvis med krönta monogram och initialer för medlemmar av ätterna Bolterstern, Wrangel, Piper mm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott800
 525Duk samt 5 servietter, linnedamast, sekelskiftet 1900, duk 110 x 110 cm, servietter 50 x 50 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 526Överkast, linne, sekelskiftet 1900, 240 x 225 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott200
 527Fotografier, 2 st, porträtt av Ilka Maria Vilhelmina Bolternstern, née Weinzierl till häst resp med familj, 17 x 23 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott300
 528Böcker, parti konst mm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 529Stort parti vernissagekort mm, delvis med originalverk av Barton Lidice Benes, Howard Meyer, James Bron, Nino Longobardi m fl, mestadels från Anders Tornberg Gallery Lund, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss1 200
 530Clarre, Don, blandteknik Restaurant Feston Cannes 2009, i bemålat omslag från 2010, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss450
 531Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), Computer-Ink-Plot 3 st samt blandteknik, sign, varierande storl, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss600
 532Ney, Aramís, färglito, komposition, sign o numr 634/750, 21 x 15 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss-
 533Ehrner, Anna för Kosta Boda, karaffer resp vinglas, 2 + 12 cm st, Line, design 1982, karaffer h 28 cm700
 534Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 st samt fat, bemålat glas, Tulip, sign, dia 14 - 33 cm350
 535Kanna, flintgods, Sarreguemines, 1900-talets mitt, i form av sittande gris, h 23 cm, slitage150
 536Bord, varierande träslag, sjömansarbete handskuret 1891-95 av Patrik Karlsson från Jonsered som gåva till sin bror Axel, tjänstgöringsintyg från handelsflottan medf, h 75 cm800
 537Barn/docksymaskin, grönlackerad metall, Wera, 1900-talets 1 hälft, l 20 cm-
 538Kakburkar, 2 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, J-H Fabriken, Sävsjö, slitage, dia 20 cm, 1 sektion sakn100
 539Ytterkrukor, 1 par, glaserad keramik, Il Verrocchio, Florens, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, h 17 cm-
 540Bernhardsson, Carl Gustaf, olja, personer och hästar i landskap, osign, 51 x 61 cm-
 541Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja på plåt, den törnekrönte Kristus, kopia efter barocken, 19 x 16,5 cm800
 542Matta, old Pakistan, 200 x 135 cm600
 543Nyman, Gustaf & Oskar för Nyman & Nyman, Höganäskeramik, 1930-tal, lockurna, blåglaserat lergods, sign, h 28 cm450
 544Müller, Thomas, färgserigrafi, Luftpost, sign o numr 105/225, 35 x 28 cm, framställd för Postens Konstklubb 1997400
 545Nyström, Helmtrud, färgetsning, Vinterfågel, sign o numr 150/250, pappersstorl 40 x 32 cm, framställd för Postens Konstklubb 1987100
 546Miotte, Jean, färglito, Komposition II, sign EA 9/10, 73 x 52 cm400
 547Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 2 hälft, blandteknik på papper uppklistrat på siden, Kinesiska muren, oid sign, pappersstorl 30 x 50 cm-
 548Spegel, skuret och bronserat trä, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av kannelyrer, infattade gouacher, h 54 cm, senare bronsering250
 549Da Qing, Cao, färgträsnitt, kinesisk kanal, sign o numr 107/200, synl pappersstorl 44 x 50 cm450
 550Golvurna, saltglaserat stengods, Höganäs 50 (!) liter, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm1 000
 551Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1980, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)9 000
 552Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1980, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)9 000
 553Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1980, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)9 000
 554Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1980, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)9 000
 555Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1981, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)9 000
 556Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1974, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)9 000
 557Guldmynt, 20$ USA 1896, sk Liberty, vikt 33,4 gr 900/1000 guld8 500
 558Guldmynt, USA 20 $ 1924, sk Saint-Gaudens, vikt 33,4 gr 900/1000 guld8 500
 559Guldmynt, 50$ USA 1986, sk American Eagle, 33,9 gram 917/1000 guld, framstår i ocirkulerat skick8 500
 560Guldmynt, 50$ USA 1986, sk American Eagle, 33,9 gram 917/1000 guld, framstår i ocirkulerat skick8 500
 561Guldmynt, 50$ USA 1987, sk American Eagle, 33,9 gram 917/1000 guld, framstår i ocirkulerat skick9 000
 562Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1982, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)4 400
 563Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1982, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)4 200
 564Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1982, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)4 200
 565Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1982, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)4 200
 566Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1983, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)4 400
 567Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1983, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)4 200
 568Guldmynt, England, 1 Sovereign, Viktoria 1900 (22 k rödguld, vikt 7,98 gr)2 200
 569Guldmynt, 10$ USA 1889, sk Liberty, vikt 16,718 gr 900/1000 guld4 200
 570Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1916, vikt 8,96 gr 900/1000 guld2 600
 571Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1915, vikt 8,96 gr 900/1000 guld2 400
 572Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 8,96 gr2 400
 573Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 8,96 gr2 400
 574Silvermynt, 2 st, USA 1 $, sk Morgan, 1888 resp 1921500
 575Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, Gustav VI Adolf 1961, guldvikt cirka 33 gr, etui medf8 000
 576Medalj; silver, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst, Gustav V 1935, tilldelad Förste Kustvakten i Båstad Bo Henriksson, h 4,5 cm, i etui150
 577Parti skyttemedaljer, nålar och pins, delvis silver200
 578Parti militaria mm, portépéer, mässband mm250
 579Faskinkniv M/1848 med balja, Walén, Eskilstuna, tot l 61 cm900
 580Kniv i läderbalja, smide och palisander, Helle, modellnr 30 'Sportkniv', design cirka 1965, tot l 27 cm250
 581Scoutkniv, smide och palisander i läderbalja, märkt FDF (Frivilligt Drenge- og Pige-Forbund), Danmark, 1900-talets 2 hälft, tot l 21 cm200
 582Kniv, smide, masurbjörk, renhorn och mässing i läderbalja, Brusletto, Karasjok, framställd till OS i Lillehammer 1994, tot l 25 cm350
 583Dolk, svärtat stål och plast i svart plastbalja, US Navy Mark 3, tot l 30 cm300
 584Dolk, smide med trähandtag i svärtad stålbalja, polsk wz 55 (MK 55) för fallskärmstrupper, tot l 28 cm450
 585Dolk, molybden och vanadiumstål, trä och mässing i läderbalja, Muela Aguila, Spanien, 1900-talets 2 hälft, tot l 28 cm500
 586Knivar i baljor, 5 st, Sandvik, Buck, Isaaki Järvenpää mm450
 587Modellkanon, brons i trälavett, gjuten efter förlaga funnen i vraket efter Regalskeppet Vasa, l 31 cm450
 588Parti modellbilar och -flygplan, metall och plast, 1900-talets 2 hälft500
 589Mikroskop med belysning och extra okular, Carl Zeiss350
 590Eriksson, Ulf, gouache, Isträd, sign, synl storl 44 x 60 cm-
 591Jonson, Sven, färglito, Vesper, sign o egenhändigt betitlad, 41 x 28 cm350
 592Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur Aniaramappen, sign EA 8/30, 40 x 33 cm900
 593Jonson, Sven, färglito, Sub marin, sign o numr 189/310, 41 x 33 cm450
 594Hillgrund, Bengt, olja, stilleben, sign o dat 64, 38 x 54 cm150
 595Wernheden, Stig, olja, sydländsk by, sign, 35 x 47 cm100
 596Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Isolde-
 597Okänd designer för Rörstrand, lockkarott resp form, porslin, Petri, dekor av fisk, l 24 cm150
 598Ander, Gunnar för Lindshammar, öl- vatten- och snapsglas, 6 + 6 + 6 st, grön glasmassa, etikettsign, h 7,5 - 11 cm400
 599Svensson, Alf för Studio, Ljungs Industrier, fåtöljer, 1 par, bonad bok med textilklädsel, TeVe, design 1953, plakettsign3 200
 600Ytterfoder samt underfat, 5 + 5 st, keramik, bl a 2 st Uppsala Ekeby City, design Hjördis Oldfors, ngt slitage250
 601Okänd designer för Rörstrand, vas/sejdel, glaserat stengods, dekor av sydländsk stadsbild, h 20 cm100
 602Kniv, masurbjörk och smide i läderbalja, sk lapinleuku, Juhanni Martiini, 1900-talets 2 hälft, tot l 25 cm200
 603Johansson, Nils, olja, Våg, våg slå.. (Brottsjö), osign, 24 x 19 cm350
 604Matta, silke, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fågel och blommande gren, oid sign, 95 x 45 cm-
 605Parti bägare, 6 st, silver, ograverade, h 4 - 6 cm, tot vikt 150 gr400
 606Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Ruth, modellnr 2313, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm100
 607Miniatyrkniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft el mitt, dekor av ren mm, tot l 12 cm100
 608Willborg, Märta för Gefle/Uppsala Ekeby, figurin, stående hjort, stplsign, h 19 cm-
 609Thekanna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor, tot h 17 cm300
 610Kniv, masurbjörk, renhorn och smide, halvhorn, Helle, Norge, 1900-talets 2 hälft, tot l 22 cm, märkt med initialer CB300
 611Krus, 3 + 1, saltglaserat stengods, Höganäs, 5 resp 10 liter, h 23 resp 29 cm350
 612Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 65 cm200
 613Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 4 lådor, b 82 cm-
 614Sekretär, bonad björk, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 114 cm, skrivklaff lös i upphängningen-
 615Golvlampor, 1 par, skuren mahogny, 1900-talets mitt, h inkl skärm 154 cm150
 616Stort parti prisbägare, -skålar, -fat mm, silver, tot vikt 1325 gr3 200
 617Troféer, 3 st, monterade älghorn, jämna 6:or resp 4:a, b 67 - 95 cm100
 618Glemme, Dagmar, färglito, komposition med träd och djur, sign o numr 18/150, 69 x 54 cm350
 619Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och ek, l 145 cm100
 620Glans, Kai, färgserigrafi, Serigrafi II, sign, dat -81 o numr 170/200, synl pappersstorl 83 x 65 cm100
 621Matta, old Pakistan, 115 x 95 cm200
 622Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, Mirage, dekor i blått underfång, etikettsign, h 28 cm350
 623Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', etikettsign, h 28 cm250
 624Lampbord med klaffar, idegran, 1900-talets 2 hälft, l 75 cm-
 625Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, Mirage, dekor i blått underfång, etikettsign, h 28 cm, ngn smärre repa350
 626Matskedar, 6 st, silver, Engelsk snäckmodell (Kings Pattern), stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1836, namnstämpel för Fabian Wilhelm Staël von Holstein 1797-1863, tot vikt 455 gr-
 627Matskedar, 1 par, slät modell med mittås, stpl Anders Reinhold Flinkenberg, Simrishamn u å, l 19,5 cm, tot vikt 75 gr400
 628Matskedar, 1 par, silver, svensk rund, stpl Thomas Lekberg Stockholm 1786-1806 (verks 1786-1816) l 21,5 cm, tot vikt 120 gr, initialer IL-
 629Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1796, l 18 cm, vikt 45 gr, möjl lagning vid fäste-
 630Matsked, silver, fiolmodell med mittås, stpl Stephan Halling Örebro 1778, l 20,5 cm, vikt 60 gr200
 631Sked, silver, fiolmodell, stpl Andreas Silfverberg Ystad 1808, l 22 cm, vikt 40 gr-
 632Parti silver, skedar mm, tot vikt exkl ljusstake med fylld fot 275 gr-
 633Gafflar, 5 st, sterlingsilver, slät modell, oid mästare OB (?) London 1904, l 21 cm, tot vikt 400 gr-
 634Myntsvärd, brons, Kina, 18-1900-tal, l 42 cm-
 635Vykort, cirka 50 st, Axel Eliassons Konstförlag, Stockholm, 1900-talets början, Ellinge Slott, postfriska-
 636Parti delvis äldre postkort mm, delvis postfriska450
 637Fotografi, 1800-talets slut, Peter P Lundh Skättekärr, motiv ur Vyer från Kullen, tot mått 10,5 x 16,5 cm100
 638Bok; Biblia thet är all then helga skrifft på swensko, Henrik Keyser Stockholm 1674, samtida läderbd, omf slitage300
 639Bok, Sparre, Pehr, Adolf Findling eller Tre år under drottning Kristinas regering tom I-II, I uppl, Lars Johan Hierta Stockholm 1835, hfr bd, prov: Grevliga ätte Sparre af Söfdeborg-
 640Bok, Marmontel, Jean-Franįois, Contes moraux tom I-III, möjl I uppl 1755-1759, samtida skinnbd200
 641Bok, M Tullii Ciceronis Tre Böcker de Officiis samt Snectute et Amicitia, 2 uppl Johan Laurits Horn Västerås 1770, hfr bd, prov. major Gustaf Lagerhjelm (1745-1804), slitage-
 642Bok; Sjöborg, N H; Försök till nomenklatur för Nordiska Fornlemningar, Carl Delén Stockholm 1815, klbd100
 643Bok, Choffin, David Étienne, Dictionnaire abrégé de la fable ou de la Mythologie, Halle 1767, dedikation till Gustav III, hfr bd250
 644Böcker, parti blandad litteratur 17-1800-tal, slitage350
 645Lattré, Jean efter Janvier, Jean, karta, kopparstuckenoch handkolorerad, Les Couronnes du Nord..., Paris 1762, synl pappersstorl 38 x 49 cm800
 646Valk, Gerard & Leonard, karta, kopparstucken och handkolorerad, Sueciae Magnae, Totius Orbis Regni Antiquissimi, Hodierna In Sex Principales Suas Partes..., Amsterdam 1710, synl pappersstorl 60 x 50 cm1 700
 647Salt- och pepparströare, 1 par, mässing och papp, tillv av hagelpatroner kal 12, Härens Krudtvärk Fredriksvaerk Danmark, 1900-talets mitt, h 6,5 cm200
 648Brödfat med hänkel, sterlingsilver, Old Newbury Crafters, USA, 1900-talets början, l 20 cm, vikt 150 gr350
 649Prydnads/dryckeshorn, kohorn med nysilvermontage, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande pojke med druvor, h 49 cm1 500
 650Mekanisk leksak, litograferad plåt, Johann Leonard Hess, Nürnberg, 1920-30-tal, Dynamobil med hammerwerk, monterade på träplatta, denna l 26 cm, inkomplett150
 651Engqvist, Erik, egen verkstad, Råå, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe, h 18 cm450
 652Amulett, nefrit el Jade, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av drakunge, l 8 cm1 100
 653Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, glaserat stengods, sign, dia 14 resp 17 cm100
 654Fiskfat, porslin, Meissen, 1900-talets början, blå underglasyrdekor i lökmönstret, l 60 cm, smärre stötskada800
 655Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, sidenbroderi, dekor av påfåglar i träd, oid sign, synl storl 54 x 33 cm-
 656Fåtöljer, 1 par, bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt el 2 hälft, broderad klädsel, medf soffbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, detta dia 60 cm700
 657Bilmodeller, 2 st, lackerad plåt, Amar Toys, 1900-talets 2 hälft, l 25 cm300
 658Modell/leksaksbåt, bemålad plåt, 1900-talets 2 hälft, l 32 cm350
 659Hallampa, bemålad glaskupa med mässingsmontage, 1920-30-tal, h 17 cm, obet nagg-
 660Hallampa, gjuten, marmorerad glasmassa med kopparmontage, art-déco, 1920-tal, h 30 cm

 661Luftpistol, Walther LP modell 53, 4,5 mm kaliber, medf hölster, originalkartong och diverse tillbehör, en pistol av detta märke användes av Sean Connery till filmaffischen för 'From Russia With Love' (!)-
 662Matbesticksuppsättning, nysilver, 12 + 12 + 12 delar, stpl GAB Stockholm, i originaletui300
 663Frisk, Thomas, färgetsning, Venedig, sign o numr 56/175, pappersstorl 47 x 53 cm350
 664Skål, porslin, Samson, Paris, 1800-talets slut, reliefdekor i bianco-sopra-bianco samt polykrom bemålning av rosor mm, dia 19 cm100
 665Wide, Georg för Deco, Helsingborg, burkar, 3 st, flintgods med teaklock, h 10 - 14 cm, 1 ngt missfärgad450
 666Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, matbord, modell 1020, rotfanérad skiva, fyrdelad fot i körsbär (?), dia 120 cm, tack till Per Ahldén för info24 000
 667Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 3 del, teak och ek, modell AT 40, brännstämplade, l 52 cm3 200
 668Aalto, Alvar för Iittala, vas, klar glasmassa, 'Savoy', design 1936, etsad signatur, h 16 cm300
 669Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, kandelaber till 3 ljus, mässing, Knuten (Vänskapsknuten), design 1938, h 15 cm1 600
 670Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, bordslampa, mässing, modellnr 2483/1, l 27 cm1 600
 671Hörlin-Holmquist, Kerstin för OPE möbler, Jönköping, fåtöljer, 1 par, valnöt, 'Skrindan', design 19633 400
 672Hörlin-Holmquist, Kerstin för OPE möbler, Jönköping, fåtölj, valnöt, 'Skrindan', design 19631 100
 673Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallfäste, dekor i blått underfång, sign o numr RD 1566, h 36 cm-
 674Olson, Axel, akvarell, Hamnpiren - Sommarkväll, motiv från Grötvik, sign, 22 x 32 cm2 000
 675Borés, Francisco, färglito, 'Woman in blue', tryckt sign, publ i 'Verve' 1952, 35 x 26 cm-
 676Andrews, Simon, olja, solbad, sign o dat -07, 30 x 30 cm200
 677Fagerström, Hans, olja, Under spillrans valv, sign, tot mått 27 x 28 cm, bakstycke med stötmärke700
 678Petrochenko, Vassily Maximovitj, akvarell, marknadsscen från Teheran, sign, 20 x 25 cm-
 679Sert, Henri, gouache, ansikte, sign o dat 1959, synl pappersstorl 26 x 20 cm1 500
 680Lamm, Erik, olja, sittande akt på klippa, sign o dat 1946, 75 x 61 cm-
 681Adeyemi, Yinka, blandteknik, Professor Peller in a village, sign o dat -69, synl pappersstorl 55 x 40 cm150
 682Mocan, Dorina, färglito, Sunshine Path, sign o numr 14/70, synl pappersstorl 36 x 51 cm300
 683Okänd konstnär, färgserigrafi, optisk komposition, otydl sign, dat 73 o numr 104/125, synl pappersstorl 55 x 55 cm100
 684Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm400
 685Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm700
 686Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 13 cm350
 687Ytterkrukor, 3 st, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 9,5 cm500
 688Strid, Hardy, färgserigrafier, 3 st, kompositioner, samtl sign varav 2 med dedikation, varierande mått100
 689Lundberg, Bertil, etsning, komposition, sign, dat 1969 o numr 203/400, 31 x 40 cm100
 690Fagerström, Hans, blyerts Mot ljus horisont, sign, synl pappersstorl 32 x 22 cm, medf Persson, Ove, färglito, Laxvik, sign100
 691Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 25 cm450
 692Russell, Dhuie, olja, stilleben, sign, 30 x 60 cm350
 693Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Regni Sueciae, cirka 1720, synl pappersstorl 50 x 60 cm700
 694Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, Stockholm de 1568-1589, synl pappersstorl 10 x 18 cm350
 695Nilsson, Henning, Höganäs, vas, glaserat stengods, sign o dat 6/4 65, h 20 cm350
 696Berardi, Francesco efter Zais, Guisseppe, kopparstick, Per strade ignote il Pellegrino errante..., synl pappersstorl 40 x 45 cm100
 697Pedro, Francesco efter Zuccarelli, Francesco, kopparstick, Fugit retro..., synl pappersstorl 34 x 43 cm100
 698Spegel, förgyllt trä och pastellage, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, oval med krönande rosett, h 92 cm450
 699Stol, avlutad och bonad fur, provinsarbete i transition sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, rygg med kannelerade spjälor-
 700Armstol, skuret och grålackerat trä, rokokostil, 1900-talets början, delvis polykrom bemålning350
 701Golvfotogenlampa, mässing, jugend, sekelskiftet 1900, senare elektrifiering, h 140 cm1 200
 702Vitrinskåp, palisander med intarsia och bronsbeslag, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, 2 dörrar, b 120 cm, slitage1 600
 703Vitrinskåp, mahogny, 1900-talets 2 hälft, front med 2 lådor och 2 dörrar, inv belysning, h 147 cm700
 704Soffa, valnöt med intarsia, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, armlän med skuren palmettdekor, l 130 cm-
 705Taklampa, mässing, Swedish Grace, 1910-20-tal, stiliserad växtdekor, 5 ljusarmar, h 75 cm, lampkupor sakn-
 706Parti the- och kafferkoppar med fat, benporslin, Gustafsberg, jugend, sekelskiftet 1900, medf sockerskål utan lock250
 707Byrå, mahogny med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1800-tal, 3 lådor, dekor av hopplister, b 82 cm, renoverad och kompletterad350
 708Parti matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, 2 lådor1 500
 709Bridgebord, ek med filtklädd skiva, 90 x 90 cm, medf budlådor och givar100
 710Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, h 97 cm, smärre def200
 711Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, dekor av infattad medaljong, rosetter mm, h 120 cm1 100
 712Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, dekor av infattad medaljong med Gustav III:s porträtt, rosetter mm, h 106 cm1 000
 713Skrivbordslampa, mässing med frostad glaskupa, 1900-talets 2 hälft, h 39 cm200
 714Kaffepumpa, glas och krom, 1900-talets 1 hälft, h 21 cm-
 715Pallar, 1 par, krom med svart konstläderklädsel, 1960-tal, 56 x 52 cm200
 716Nestor, Bengt för Lamp Gustaf, bordslampa, trä och blålackerad metall, h inkl skärm 43 cm-
 717Trädgårdsstol, vitlackerad järntråd, 1900-talets 1 hälft, visst slitage400
 718Gryta på tre ben, koppar, sekelskiftet 1900, invändigt förtent, h 27 cm100
 719Dammsugare, Electrolux Ergorapido Lithium800
 720Rockhängare för väggmontage, bronserat järn, sekelskiftet 1900, l 29 cm450
 721Westerberg, Sven, kandelaber till 3 ljus, lergods, dekor i blå och svart glasyr, sign, h 27 cm-
 722Herrlin (Eiring), Ingrid, egen verkstad, Båstad, vas/skulptur, glaserat lergods, sign, h 38 cm350
 723Ander, Gunnar för Ystad-Metall, ljusstakar 1 par, mässing, blomformade, sign, h 10,5 cm200
 724Väggur, svartlackerat och förgyllt trä och teak, Exacta, 1950-tal, h 38 cm-
 725Sypuff, trä med grön textilklädsel, 1940-50-tal, uppfällbar sits, h 36 cm100
 726Okänd designer för Nils Johan, kanna, rostfritt stål och svart nylon, 1950-tal, Hollywood, h 20 cm100
 727Okänd designer, 1950-tal, skåp, teak, front med 2 dörrar, inredning med hyllor och lådor, b 100 cm100
 728Kaffekvarn, metall, 1900-talets mitt, golvmodell, Bröderna Karlssons Verkstads AB, Enköping, h 154 cm350
 729Matbord med utdragsskivor, bok med Perstorpsplattor, dessa med dekor 'Virrvarr' design Sigvard Bernadotte 1958, tot mått 125 x 75 cm250
 730Väggspegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets mitt el 2 hälft, 77 x 107 cm250
 731Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, ljusstakar, 4 + 2 st, mässing, L 92 resp 143, h 5 cm250
 732Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, ljusstakar, 3 st samt bricka, mässing, h 8 - 19 cm200
 733Okänd designer, 1950-tal, byrå, teak, front med 4 lådor, b 82 cm, smärre slitage100
 734Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, golvlampa, mässing, ljusarm med justerbar höjd, h 153 cm100
 735Hein, Piet, multiplar, 1 par, krom, 'Super-egg', h 3,3 cm-
 736Ring, 18 k vitguld med 1 briljant- och 2 gammalslipade diamanter om tot 0,35 ct enl gravyr, stpl Rolf Kaplan Stockholm 1973, vikt 2,9 gr800
 737Hjorth, Hjördis Hjalmarsdotter för Laver-Lindbom, halsband, silver med månstenar, stpl Stockholm 1956, l 42 cm-
 738Dosa, silver, senempire, stpl Gustav Folcker Stockholm 1849, vikt 100 gr, gravyr Amélie250
 739Okänd designer för Svängsta-Ryan, matta, ull, Russ, 250 x 200 cm500
 740Matta, old/semiantik Indo-Mir, 240 x 175 cm900
 741Matta, semiantik Persisk, 200 x 140 cm250
 742Matta, semiantik Persisk, 360 x 260 cm, något ställvist slitage500
 743Matta, semiantik Keshan (?), 550 x 315 cm3 800
 744Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, b 85 cm200
 745Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal, uppsvängt krön, 1 skåpsdörr och 1 låda, h 70 cm, nyckel sakn400
 746Dragkista, ek med mässingsbeslag och smideshandtag, barock, 16-1700-tal, 3 lådor, b 86 cm2 200
 747Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, rödlackerad metall, modell T325, dia 33 cm, ngt bucklig600
 748Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, plafond/väggbelysning, mässing med röktonad glaskupa, dia 29 cm350
 749Teacaddy, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av pioner, fåglar mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 27 cm, lock med lagning1 600
 750Instrumentpanel för motorbåt, lackerad palisander, 1900-talets 2 hälft, med indikatorer för kompass, vind- och knopmätare samt ekolod (?), l 70 cm400
 751Marionett, bemålat trä och textil, Bunraku, Japan, 1900-tal, h 60 cm-
 752Ljusstakar, 1 par, mässing, barock, 1700-talets början, h 15 cm500
 753Okänd konstnär, olja, porträtt av Utrikesministern mm Greve Baltzar von Platen (1804-75) med Serafimer- och Vasaordens kraschaner samt Norska St Olofsordens kommendörstecken, 75 x 64 cm, duklagn-
 754Kaminur, förgylld och patinerad metall och alabaster, 1800-talets slut, dekor av barn och höns, h 32 cm400
 755Kaminur med slag, förgylld brons och metall, nyrokoko, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av allegorisk framställning av navigationen, h 41 cm-
 756Lås till gevär, 3 st, framstockar, 2 st samt horndetalj100
 757Okänd designer, vas, vitopaliserande glasmassa med blå påklipp, h 39 cm100
 758Kaminur, svart marmor, sekelskiftet 1900, dekor av valvbågar, h 32 cm-
 759Matta, semiantik persisk, 235 x 140 cm450
 760Broderad tavla, motiv av jaktstilleben, 76 x 55 cm-
 761Okänd indisk konstnär, gouache, mytologisk scen, synl storlek 38 x 50 cm-
 762Bjergsted, Lis, akvarell, Köpehamnskanal, sign, 23 x 31 cm100
 763Okänd konstnär, etsning, Det förlovade landet, otydl sign o numr 3/12, 12 x 20 cm100
 764Fatygsmodell, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft, l 68 cm200
 765Terranova, Raffaele, relief, driven koppar, dekor av sjöjungfrur mm, sign o dat 1955, 16 x 23 cm300
 766Parti sporrar, betsel mm250
 767Golvlampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, h inkl skärm 132 cm-
 768Ampel, vit glasmassa med mässingsmontage, sk månskensampel, 1900-talets 1 hälft, dekor av silhuetter, h 40 cm400
 769Hjälm, smide, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 33 cm200
 770Hagelberg, Nils, oljemålningar, 1 par, porträtt av Sven Emanuel Trägårdh och hh Sofia Maria née Richter, a tergo betecknade o dat 1818, 88 x 56 cm, skador, prov: i arv inom ätterna von Otter och Tham-
 771Vattenbehållare med lock och bassäng, fajans, Finca Santa Anna, Lissabon, Portugal, 1967, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, tot h 67 cm300
 772Portkläpp, brons, nyrenässans, sekelskiftet 1900, dekor av Bachushuvud, rocailler mm, h 24 cm700
 773Sängvärmare, mässing, koppar och smide, 17-1800-tal, l 110 cm350
 774Prydnadssvärd i balja, mässing, stål och konstläder, 1900-talets 2 hälft, initialer R L samt tre lejon för Rickard Lejonhjärta, tot l 103 cm250
 775Blåsbälg, bonat trä och läder med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar mm, l 59 cm-
 776Sidenbroderi, Danmark, 1700-talets 2 hälft, Esplanaden i Köpenhamn år 1789, 22 x 27 cm1 100
 777Fat, porslin, Japan, Meiji-Taishô, profilerat brätte, blå underglasyrdekor av häst, fåglar mm, dia 46 cm300
 778Urna, glaserat stengods, Korea, 1800-tal, h 36 cm800
 779Terrin, blanc-de-Chine, rokokostil, Royal Copenhagen, Juliane Marie, 1920-tal, dekor av rocailler mm, l 32 cm, lock sakn400
 780Gräddkanna, silver, empire, kaskformad, dekor av akantus mm, stpl Bengt Tellander Jönköping 1842, h 12 cm, vikt 120 gr450
 781Väggurshållare, mahogny och förgylld brons, sekelskiftet 1800, medf fickur i vitmetall, sent 1700-tal, detta sannolikt England med falsk signatur Walerius in Norkoping, dia 17 cm-
 782Miniatyrmålningar, 2 st, gouache (på litografi?), man och kvinna, i mässingsramar, ovala 6 x 5 cm-
 783Lornjett, 900/1000 silver, 1900-talets början, medf parasollkrycka, trä, mässing och elfen(?)ben, l 15 cm350
 784Okänd designer för Atelier Borgila, cigarettetui, sterlingsilver, slät modell med trappstegsformad kant, inv förgyllt, i originaletui, stpl Stockholm 1934, l 8,5 cm-
 785Bägare, glas, Tyskland 1800-tal, sk brunnsbägare, slipad dekor samt text Stahlbrunnen resp Weinbrunnen in Schwalbach, h 11 cm250
 786Lalique, René, efter honom, sigill, svagt rökfärgat glas, 'Poisson', design 1912, h 4,5 cm, litt: Marcilhac no 182450
 787Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, silver, Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, silver, Louis XVI-stil, Egypten, 1900-tal, h 20 cm, tot vikt 1375 gr-
 788Brevpress, glas, 1800-talets 2 hälft, h 9 cm150
 789Kompass i mässingsfodral, kompassros sign Johann Leonhard Ernst, Altona, 1700-tal, dia 6 cm -
 790Luktdosa, silver, Danmark, 1800-talets mitt, urboettformad, otydl stpl Höeg..., dia 4,5 cm, inre gångjärnssprint sakn-
 791Gate, Simon för Orrefors, skål, klarglas, modellnr 383, slipad dekor av stiliserade kvinnor, växter mm, sign o dat 1928, gravörsign för Rickard Bayer, h 14 cm, nagg-
 792Gardin/draperivikter, 13 st, brons, ant Frankrike, 1800-tal, dekor av oid adligt vapen, h 4,5 cm-
 793Miniatyrugn, gjutjärn, ant Frederiksværk, 1900-talets 2 hälft, h 17 cm-
 794Takampel, koppar med iriserande glaskupa, Johann Loetz Wittwe, 1900-talets början, kupa med orange Phänomendekor, dia 22 cm-
 795Trumma, get(?)skinn, möjl Afrika, kvadratisk med dekor av stjärna, 25 x 25 cm-
 796Skulptur, patinerad brons på marmorsockel, 1900-talets 1 hälft, 2 hundar, h 18 cm-
 797Fickur, silver, IWC Shaffhausen, 1900-talets början, urverk sign Probus IWC Scafusia, dia 5 cm-
 798Aftonväska, silver, 1910-20-tal, l 16 cm, vikt 180 gr500
 799Rams, Dieter för Braun, bordständare, sterlingsilver och plast, modell T2, tillv 1968-70, h 9 cm-
 800Skulptur, rosa glasmassa, Murano, 1900-talets mitt (Flavio Poli?), duva, l 27 cm350
 801Taklampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal, h 75 cm100
 802Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, hänkelvas, iriserande glas med påklippt dekor, jugend, 1900-talets början, h 16 cm-
 803Prydnadsurnor, 1 par, förgylld brons, marmor och porslin, polykrom bemålning och cloissonnéarbete av putti, blommor mm, h 18 cm2 400
 804Brandspruta, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, h 99 cm-
 805Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat läder, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av irisar och trollsländor, synl storl 78 x 61 cm, urspr möjl brasskärm, smärre def900
 806Notskåp, valnöt, sekelskiftet 1900, dörr med intarsiadekor av musikaliska attribut, b 48 cm1 000
 807Parti modelljärnvägsdelar; lok, vagnar mm, Fleischmann450
 808Tanto i balja, elfenben med (senare)? silvermontage med glasfluss, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande, skuren dekor av samurajer mm, l 52 cm2 200
 809Dosa, lackarbete, Ryssland, 1900-tal, dekor av kärlekspar i landskap, oid sign, l 7 cm-
 810Dosa, lackarbete, Ryssland, 1900-tal, dekor av jägare i landskap, oid sign, l 10 cm-
 811Dosa, lackarbete, Ryssland, 1900-tal, dekor av bojar och kvinna, oid sign, l 12 cm-
 812Dosa, lackarbete, Ryssland, 1900-tal, offsetdekor av sagomotiv, oid sign, l 13 cm-
 813Satsbord, 1 par, lackarbeten, japan, 1900-talets 1 hälft, tennintarsia av bambu resp blommor, l 36 resp 46 cm150
 814Kanna, porslin, Porsgrunds Porselänsfabrik 1900-talets början, polykrom dekor och text 'Drik en Pott, det gjör dig gott udi din Skrott', h 24 cm-
 815Wärff, Göran för Kosta, skål, klarglas, dekor av spiraler, sign, dia 21 cm-
 816Wärff, Göran för Kosta, vas, klarglas, dekor av spiraler, sign, h 20 cm-
 817Svarrer, Peter för Holmegaard, lampkupa, turkost glas, Sif, design 2003, h 19,5 cm200
 818Karaff, glas med silvermontage, detta stpl Köpenhamn 1943, h 33 cm-
 819Maxim, Geo, skulptur, bronserad metall på onyxsockel, 'Improvisation' - kvinna med harpa, plakettsign, h 16 cm-
 820Ljusstakar 1 par, porslin, Royal Copenhagen helblond, h 10 cm700
 821Bordslampa, svarvat trä och mässing, art-déco, 1920-tal, dekor av sniglar, senare kupa i Louis Comfort Tiffanys stil, dia 35 cm-
 822Kakelplatta, fajans, Persien, 1800-tal, 25 x 25 cm, slitage-
 823Bilmodell, metall, Burago Mercedes Benz 380 SL, l 24 cm450
 824Brevpressar, 4 st, nysilver, Christofle, design Claude Picasso m fl, h 5 - 12 cm-
 825Bordsur, förgylld metall, Rosemont, Genčve, 1900-talets mitt, l 20 cm-
 826Ljusstakar, 1 par, argent haché, empire, 1800-talets början, h 24 cm, slitage-
 827Väggkonsol, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1800-talets slut, dekor av akantus, snäckskal mm, h 64 cm, slitage-
 828Kaminur, förgyllt trä och stuck, eklekticerande stil, 1800-talets 1 hälft, dekor av kolonner, lejon mm, h 59 cm1 300
 829Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, metall med dubbla glaskupor, dia 50 cm350
 830Kaminur, alabaster och förgylld metall, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av jägare med hund, h 45 cm, medf träsockel, dekorelement lösa/sakn-
 831Vas, glas, blomkalkformad, h 37 cm-
 832Bordsur med slag, förgylld brons, glas och Bleu Turquin, Louis XVI-stil, urverk sign Vincenti Paris, sekelskiftet 1900, h 47 cm-
 833Urna, glaserat stengods, Korea, 1800-tal, h 36 cm600
 834Parti herrarmbandsur, metall, ; Emporio Armani, Aldo, Diesel (rem def) och Barto500
 835Taklampa, koppar med 3 + 1 frostad glaskupa, jugend 1910-tal, h 85 cm600
 836Takkrona, mässing med droppformade prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm500
 837Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-tal, h 80 cm2 000
 838Puderstol, bonad ek med läderklädd sits, ant Nordtyskland, 1700-talets 1 hälft, renoverad och kompletterad800
 839Skåp, delvis svärtad valnöt med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, underdel med svarvade fötter, överdel med hylla, h 174 cm600
 840Skopa, koppar med trähandtag, 1800-tal, l 50 cm250
 841Skrin för spelmarker, valnöt och valnötsrot med intarsia, 1800-talets 2 hälft, lock med infattad elfenbensplakett med skrift H Bade, inv spelmarker, skålar mm, l 32 cm450
 842Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, oktogonalt, dekor av Willowmotiv i manganblått, l 29 cm, sprickor, smärre nagg600
 843Nielsen, Jais för Royal Copenhagen, vas, glaserat stengods, reliefdekor av man med dolk, lejon samt dat 1926, sign, h 26 cm, omfattande fotnagg450
 844Kaminur, svart lack, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, h 35 cm100
 845Kaminur, förgylld och försilvrad metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av hästar på klippformation mm, h 36 cm700
 846Lind, C (Carl ?), kolteckning med täckvitt, historicerande scen, bet ... Kongahellagatan, sign o dat 1882, 89 x 128 cm350
 847Heliogravyrer, 1 par, sekelskiftet 1900, folklivsscener, tryckt sign Kretschmer, i rikt dekorerade stuckramar (1 med avslag), innermått på ramar 56 x 61 cm1 300
 848Billmark, Carl Johan, färglitografier 4 st, ur Sverige - en omfattande samling vyer och interiörer från Stockholm', synl pappersstorl 27 x 37 cm100
 849Tratthögtalare, lackerat gjutjärn och plåt, Neufeldt & Kuhnke, Kiel, omkr 1925, h 41 cm100
 850Punschslev, silver med svärtat träskaft, ant Tyskland, 1700-talets mitt, oid mästarstpl IH.., gravyr 17 Novembr 1756, l 34 cm100
 851Kaffeservisdelar, 1 låda, porslin, B&G, Hartmann200
 852Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, kinesicerande blomdekor i manganblått, dia 34 cm, spricka, äldre klinklagn450
 853Tallrik, fajans, 1700-tal, kinesicerande dekor i manganviolett, dia 23 cm, slitage250
 854Saltkar, 1 par, silver, Danmark, Louis XVI, genombrutna med dekor av kolonner och festoner, claw-on-ball-fötter, stpl Christian N Hosöe Köpenhamn 1800, stadsstämpel 1801 samt guardeinstpl för Fredrik Fabricius, l 8 cm, senare insatser, 2 skedar350
 855Okänd designer för L Hjorth, Bornholm, skulptur, glaserat lergods, stående mammut, l 23 cm200
 856Necessär, läderklädd palisander, 1800-talets mitt, lock med infattad hinterglasmalerei av hus i landskap, invändig inredning med sax, nålhus, kniv mm i silver el pläter, l 15 cm250
 857Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, baro- resp termometer, krom, dia 14 cm100
 858Fiskbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft, Butt & Co, Chester, sekelskiftet 1900, l 24 resp 32 cm, i orginaletui100
 859Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, porslin, modellnr 3131, krabba i musselskal, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm-
 860Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, modellnr 2367/2356, dia 24,5 cm-
 861Ljusstakar, 2 par, mässing, England, 1800-talets mitt, balusterformade på kvadratisk fotplatta, h 20 resp 23 cm300
 862Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, balusterformad stam på oktogonal fotplatta, h 10 cm, delar ej urspr sammanhörande100
 863Bordsfotogenlampa med skärm, vitopak glasmassa med mässingsmontage, sekelskiftet 1900, h 43 cm450
 864Terrin med lock, flintgods, Gustafsberg, sekelskiftet 1900, dekor av bl a Riddarhuset samt Axel Oxenstiernas staty och -vapen, l 26 cm, spricka, anlupen100
 865Kaffekanna med lock, porslin, Meissen, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av blommor, h 26 cm, lock m lagn200
 866Skrivschatull, mahogny och svartlackerat trä med intarsia, 1800-talets mitt, utdragbar skrivskiva, bläckhus i slipad kristall, l 36 cm400
 867Perpertual Calender Postal Ruler, litograferat papper på trä, Skottland, omkr 1890, dekor av Alloway Kirk, även såld där, l 23,5 cm200
 868Militär (?) plunta, blå glasmassa, ant Göteborgs Glasbruk, 1800-talets 1 hälft, dekor av Göteborgs stadsvapen samt vinranka, h 17 cm100
 869Bokstöd/figuriner, 1 par, delvis lysterglaserat flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av sittande spanielar, h 24 cm150
 870Docka med bisquithuvud, Simon & Halbig nr 126, sekelskiftet 1900, h 44 cm, hår samt 1 finger sakn300
 871Urna, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av personer, skrivtecken mm, h 27 cm100
 872Baktråg, skuret och bemålat trä, allmogearbete, sekelskiftet 1800, dekor av blommor, initialer PMS samt datering 1803, l 66 cm, målning bättrad, slitage250
 873Kaminur, bronserad och förgylld metall med infattade alabasterplattor, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av krigare i barockklädsel, h 45 cm600
 874Gryta, koppar med smideshandtag, 1800-tal, cylindrisk, dia 30 cm-
 875Parti nysilver, bl a theservis, 3 del, England400
 876Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av bataljscen i famille-rose-färger mot craqueléfond samt av Fo-hundar i relief, oid sign, h 46 cm, medf träsockel1 600
 877Parti porslin, Japan och Kina, 1900-tal300
 878Okänd konstnär för Metzler & Orloff, figurin, porslin, flöjtspelande pojke, polykrom underglasyrdekor, sign R S.k (?), l 16 cm150
 879Okänd designer, antagligen för Fratelli Toso, Murano, figurin, glas, stående kvinna, dekor i vitt och guld, h 25 cm300
 880Busch, Peter, olja, St Petersplatsen, Rom, sign, 26 x 35 cm300
 881Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, porslin, modellnr 3131, krabba i musselskal, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm-
 882Damkjaer, Helle för Georg Jensen, ljuslyktor, 1 par, rostfritt stål, Bloom, dia 8,5 cm200
 883Ljusstakar, 1 par, mässing, sekelskiftet 1900, dia 14,5 cm250
 884Miniatyrer, 4 st, gouache, 1900-talets 1 hälft, kvinnoporträtt, varierande storl300
 885Applique till 2 ljus, förgylld brons, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, dekor av vädurshuvuden, akantus, maskaroner mm, h 55 cm-
 886Applique till 3 ljus, förgylld och patinerad brons, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, h 16 cm-
 887Collier samt armband, brons med facettslipad stenkol, sk sorgesmycken, 1900-tal, säljes till förmån för Lettlandshjälpen100
 888Sigillstamp, silver, stpl Tobias Kåhre Halmstad 1858, graverade initialer J H S, h 2,5 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen100
 889Brosch, niellerat, emaljerat och förgyllt silver (?), ant Kaukasus, 1900-talets 1 hälft, i form av Jambiya, tot l 7 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen200
 890Bordsfotogenlampa, majolika och metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900, tot h 54 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen900
 891Bokstöd/figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, England 1800-tal, i form av sittande spanielar, h 33 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen, 1 m spricka150
 892Jonsson, Gösta, olja, Vinterdis - motiv från Steninge, sign o dat 1976, 27 x 41 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen100
 893Inramade nummer av Hallandsposten; nr 61 2/8 1858 resp nr 77 27/9 1858, dubbelsidiga, synl storl 43 x 27 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen100
 894Bet(?)kniv, smide, sekelskiftet 1900, l 57 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen250
 895Gitarr i låda, Swedtone, H Persson & Co, Lugnäs, Mariestad, l 95 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen350
 896Bartolozzi, Francesco efter Holbein, Hans, roulettegravyrer, 2 st, porträtt av John Russell, 1 Hertig av Bedford resp av okänd man, ur Hamilton, Adams, & Co, London 1884, synl pappersstorl 51 x 36 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen400
 897Väggskåp, avlutad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, dekor av karvsnitt mm, h 88 cm, renoverat och kompletterat, nyckel sakn300
 898Okänd dansk designer, väggspegel, teak, 1950-60-tal, h 100 cm100
 899Bord, bonad ek, rund skiva på svarvad stam, tredelad fot, 17-1800-tal, h 63 cm, renoverat, orangrepp450
 900Vägghylla, valnöt med mässingsbeslag, ant England, 1800-tal, front med 6 lådor samt 7 fack, l 70 cm600
 901Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1614, h 17 cm250
 902Sjögren, Christer för Lindshammar, skulptur, glas, dalahäst, h 11 cm, medf skulptur, glas, Målerås, räv, h 8 cm-
 903Skrivställ, 4 del, belgisk marmor och metall, art-déco, 1920-tal; bläckhorn, läskpress, kuverthållare samt brevkniv, bläckhorn med dekor av örn, l 31 cm-
 904Okänd konstnär, olja, hedlandskap, sign GAV (?) o dat 1913, 32 x 53 cm-
 905Pecenco, Giuseppe, olja, italiensk kustpromenad (Syracusa?), sign, 48 x 40 cm500
 906Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, utsikt över Middelfart, 18 x 31 cm450
 907Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör, sign, 35 x 47 cm100
 908Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, rådjur i skog, otydl sign, 41 x 62 cm200
 909Aalling, Hans Nissen, olja, allmogeinteriör, sign, 31 x 41 cm150
 910Nielsen, Marinus, olja, allmogeinteriör, sign o dat 1935, 45 x 50 cm200
 911Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, stilleben med karp, forell, ål och sik, sign W Child D... o dat 1825, 40 x 60 cm, duklagn-
 912Fetisch, skuret och rödmålat trä, ant Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, stående kvinna med avkomma, sockel med skurna masker i relief, h 125 cm, skador-
 913Skulptur/fetisch, mässingsklätt trä, Västafrika, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 108 cm-
 914Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litt: Vittsjös katalog 1957, avb-
 915Kärl, mässing, ant Persien, 1800-tal, driven dekor av djur samt av kufiska skrivtecken, h 25 cm -
 916Kors, silver (?) och bärnsten, ant Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor av drakhuvud hållandes pärla (!), l 13 cm1 500
 917Piphållare, sk Kiserutzu samt tobaksburk, sk Tonkutsu, skuret trä, Japan, Edo-Meiji, 1800-tal, dekor av stående man resp gäspande Daruma, h 11 resp 20 cm-
 918Tallrikar, 2 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, dia 23 cm-
 919Modellbil med förbränningsmotor, lackerad aluminium, 1900-talets mitt, linstyrd, medf div fotografier-
 920Fickur med väckarfunktion i originaletui, Junghans, sekelskiftet 1900, dia 6 cm-
 921Fotografier, 1 par, Robert Lenz & Co, Bangkok omkring 1890, porträtt av Kung Chulalongkorn (Rama V) och Drottning Saovabha Bongsri av Siam (Thailand), i samtida ramar, tot mått 48 x 36 cm-
 922Sockerskål med lock, flintgods, Davenport, 1800-talets 1 hälft, dekor av delfiner mm i guld och kobolt samt av crest med devis Audacter et sincere (möjl Clive), h 18 cm, ngn fläck och smärre nagg-
 923Vas, glas, polykrom emaljdekor av träd, jugend, 1900-talets början, h 7,5 cm-
 924Späntkniv, trä och smide, 1800-tal, l 20 cm-
 925Bordspingla, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, nygotik, 1800-talets 1 hälft, h 13 cm, kläpp sakn-
 926Modellfartyg, trä, sekelskiftet 1900, Sta Maria, l 17 cm, ngn skada-
 927Figuriner, 2 st, porslin, Meissen, 1800-tal, tupp resp höna, polykrom bemålning, h 3 resp 4,5 cm1 000
 928Figuriner, 1 par, porslin, ant Tyskland, 1800-tal, stående man resp kvinna i rokokodräkt, oid märke (Sitzendorff.?), h 40 cm, smärre nagg6 000
 929Dosa, lackarbete, Ryssland, 18-1900-tal, lock med polykrom bemålning av personer vid landsby, oid stpl, l 21 cm-
 930Skrin, mässing med infattade, slipade ametister, barockstil, sekelskiftet 1900, hexagonal på 6 fötter, h 6,5 cm800
 931Tallrikar, 3 st, fajans, 17-1800-tal, dekor i starkeldsfärger, dia 22 - 23 cm, ngn nagg-
 932Östmar, Tommy, olja, Flicka, sign, 120 x 80 cm, prov: 4e pris i Apotekets Konstförenings medlemslotteri 1990-
 933Okänd designer för Spøttrup Møbler, taburett, palisander med svart läderklädsel, brännstpl samt plakettmärkt Danish Furnituremakers Control, l 52 cm, sits med ngt slitage300
 934Tennis- och squashracketar, 2 + 2 st, bambu med läderklädda handtag, Bancroft200
 935Förvaringsmöbel, mahogny med intarsia, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, i form av miniatyrbyrå, front med 3 falska lådor, uppfällbar topp, b 50 cm, kompletterad600
 936Soff/lampbord, mahogny med mässingsbeslag och svart marmorskiva, art-déco, 1920-tal, intarsiadekor av meanderbård, 50 x 50 cm800
 937Rossini, Luigi, etsning, 'Veduta degli avanzi della Villa Domiziano....', sign o dat Roma 1823 i plåten, ur Vedute di Roma, 47 x 61 cm, ngt fläckig-
 938Hunt, Charles, färglito, The Meet, urspr publ 1873, synl pappersstorl 65 x 92 cm, senare avdrag-
 939Mortensen, Erik, olja, Frotering, sign o dat 1950, 62 x 50 cm100
 940Mallow, Lizzie, färglitografier, 3 st, komposition med väska, sign o dat 1987, synl pappersstorl 65 x 60 cm-
 941Kanna med hänklar, driven koppar, 17-1800-tal, heltäckande, driven dekor av lejon, akantus, vapensköld mm, tot h 34 cm500
 942Induktionsapparat i låda, Magneto Electric Machine, 1800-talets 2 hälft, l 27 cm500
 943Okänd designer för R Horn, läsljusstake, mässing med höj- och sänkbar glaskula-
 944Stereoskop, brännlackerad metall, Gaumont & Cie, Stereodrome, 1920-tal, h 35 cm, medf stor mängd glasplåtar i kassetter-
 945Stol, mahogny med intarsia, förgyllda mässingsbeslag och pastellage, ant Berlin, empire, 1810-tal-
 946Stol, mahogny med mässingsintarsia, Jacob-stil, Ryssland, 1800-talets slut-
 947Takkrona, förgylld mässing med prismor och röd glasskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, 8 ljusarmar, dia 90 cm-
 948Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, flintgods, flicka med nyckelpiga, modellnr FF120, polykrom bemålning, h 14 cm-
 949Okänd designer för Westerstrands Töreboda, väggur, mässing och svärtat trä, 1900-talets mitt, dia 34 cm1 100
 950Väska, brunt läder, England, 1900-talets 1 hälft, Legge-lås, l 36 cm-
 951Ställ för fröpåsar, lackerad plåt, Bröderna Nelsons, 1900-talets 1 hälft, h 67 cm, anlupen, slitage250
 952Vitrinskåp, mahogny, modern tillv, h 204, b 42 cm100
 953Okänd designer, 1950-tal, bordslampfot, glaserat lergods och teak, h 18 cm-
 954Fåtöljer, 1 par, svarvad, skuren och bonad björk, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft350
 955Ekström, Yngve för Swedese, soffa, fur, Kontrapunkt, design 1968, l 240 cm800
 956Okänd designer för Rörstrand, mugg med hänklar, souvenir från Stockholms (Funkis-) utställningen 1930, oid sign A L-g, h 10 cm-
 957Okänd designer, 1980-90-tal, matbord, lackerad metall och frostat glas med 2 utdragbara skivor, tot mått 294 x 106 cm100
 958Fat, tenn, djupt, stpl Petter Samuelsson Norén Hedemora 1778, dia 36 cm300
 959Rudenschöld, Adčle efter henne, parian, Gustavsberg, 'Hund med pojke', h 9 cm-
 960Lockstop, tenn, Sverige, 1700-talets slut, cylindriskt, lock med infälld medaljong med Gustaf III:s porträtt, oid stpl, h 21 cm200
 961Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, 3 del glaserat flintgods, Röd Rubin; ljusstakar, 1 par samt skål, skål dia 30 cm-
 962Skänkkanna, tenn, stpl Johan Erik Schult, Uppsala (1785-1820), figurin, parian, Gustavsberg samt terrin med lock, Rörstrand Svenska Slott, lagningar300
 963Okänd designer för C A Mattinsson, skål på fot, tenn, stiliserad dekor av blommor, stpl Stockholm 1932, dia 26 cm samt nötskål, tenn, art-déco, 1920-tal, dekor av ekorrar, stpl Ciselörer Nyköping 1928, dia 28 cm, fot ngt bucklig-
 964Kastrup-Holmegaard för Fog & Mörup, fotogenlampor, 2 st, orange glasmassa med mässingsmontage, vit skärm (1 sakn), Oline, design 1970, h inkl skärm 35 cm100
 965Okänd designer för Desiree Stentøj, Danmark, bordslampfot, blåglaserat stengods, h 18 cm-
 966Helland Hansen, Grethe för Teneragruppen, Aluminia, sockerströare, fajans, sign, h 13 cm100
 967Marianne Starck för Michael Andersen & Sön Bornholm, fat, fajans, triangulärt med geometrisk dekor i sk Persia-glasyr, etikettsign, l 25 cm-
 968Christensen, Kari för Teneragruppen/Aluminia, lockask, fajans, sign, h 12 cm100
 969Breyen, Beth för Teneragruppen/Aluminia, underlägg, 6 st, flintgods, dekor av fåglar, sign, dia 14 cm-
 970Okänd designer för Aluminia, skål, grönglaserat flintgods, dekor av ekorre, dia 30 cm-
 971Just Andersen, Ib, egen verkstad, skålfat, tenn, modellnr 1016, dia 29,5 cm-
 972Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat, tenn, modellnr 2481, dia 30 cm-
 973Nylund, Gunnar för Röstrand, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 26 cm-
 974Vide-poche, porslin, B&G, jugend, 1900-talets 1 hälft, i form av musselskal, kant med text Bing & Gröndahl Porcelaen, l 15 cm, undersida m obet glasyrnagg-
 975Bordsur, porslin, jugend, sekelskiftet 1900, h 18 cm-
 976Bägare, silver, svagt trumpetformad med svisselerad gravyr, stpl C G Hallberg Stockholm, h 18,5 cm, vikt 250 gr600
 977Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing och vit marmor, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, h 32 cm1 300
 978Filmkamera, 8 mm, Keystone B-8, i etui100
 979Offerskålar, 1 par, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908), dekor av personer, heliga föremål och skrivtecken, l 22 cm2 800
 980Fickur, silver, urverk och -tavla sign Jacob Kock (Hovurmakare i Stockholm, verks 1762 - 1803) nr 640, urvisare med diamanter, dia 5,5 cm, senare boett stpl Borås 1865, urtavla med emaljskador2 000
 981Fickur i skyddsboett, sterlingsilver, sk oxöga, England George III, urverk sign E Poole London 11655, boetter stpl Thomas Goslee London 1793, dia 5 cm400
 982Fickur med slag, silver, Tyskland/Österrike, 1800-talets 1 hälft, urtavla sign Johan Wild, dia 6,5 cm, visare sakn2 600
 983Figurgrupp, 3 del, porslin, 1800-talets slut, fransk orkester, oid sign, h 17 - 21 cm, nagg samt lagn600
 984Fickur, silver, England, George III, sekelskiftet 1800, urverk med oid sign Besson (?), dia 4,5 cm, ngn buckla400
 985Fickur, silver, 1800-talets början, dia 5,5 cm250
 986Fickur i skyddsboett, vitmetall, urtavla och verk sign Thomas Whitt London, 1800-talets 1 hälft, tot dia 6 cm, visare sakn250
 987Fickur, vitmetall, urverk och -tavla sign Wallerius Norrköping, 1800-tal, dia 6,5 cm, emaljdef, glas och visare sakn250
 988Fickur, silver, Polen, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, urverk och -tavla sign Gugenmus a Warzowie horloger du Roy (Franciszek Gügenmus 1740-), dia 6 cm, urtavla m omf skador1 900
 989Fickur, vitmetall, urverk och -tavla sign Wallerius Norrköping, 1800-tal, dia 6,5 cm, emaljdef, glas och visare sakn250
 990Okänd designer för Johansfors, 1900-talets mitt, saftservis, 10 del, glas, dekor av rutmönster i rött; 8 saftglas, vattenkanna samt saftkaraff med propp, denna tot h 20 cm, ngt glas m nagg400
 991Okänd designer för Reijmyre, figuriner, 2 + 2 st, kristall, taxar resp isbjörnar, l 10 - 11 cm100
 992Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnr 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm300
 993Bordsfotogenlampfot, majolika och mässing, möjl England, Arts-and-crafts, 1800-talets 2 hälft, majolika med dekor av stiliserade blommor i William Morris stil, mässingsmontage med kinesicerande dekor, h 22 cm, elektrifierad100
 994Vaser, 2 st, snarlika, terrakotta, oid kulturområde och ålder, h 30 - 31 cm, 1 m fotnagg250
 995Bordslampa, svartlackerad metall, 1900-talets 2 hälft300
 996Skåp, alm med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, h 188 cm-
 997Skåp, alm med mässingsbeslag, Kina, 1900-taleta 1 hälft, h 187 cm-
 998Klädskåp, mahogny med spegeldörr, 1910-20-tal, undre låda, h 190 cm350
 999Reseskrivmaskin i etui, Smith Corona, 1900-talets mitt el 2 hälft-
 1000Ravn, Lars, färglito, blomster, sign o dat 1992, synl pappersstorl 58 x 40 cm300
 1001Docka, papier-maché med sidenklädsel, 1910-20-tal, h 52 cm, omf slitage300
 1002Karott med lock, nysilver, art-déco, löstagbart handtag, handtag och lockknopp, 1920-tal, l 36 cm-
 1003Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, profilerat kvicksilverglas, h 44 cm1 300
 1004Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt, rik dekor av blommor mm, h 17 cm900
 1005Smyckeskrin, kulhamrat silver, inv röd sidenklädsel, stpl Karl Andersson Stockholm 1918, l 14 cm1 800
 1006Brosch, emaljerat silver och markasiter, ant Österrike, art-déco, 1920-tal, i form av kinesisk djonk, l 5 cm, ngn emaljdef-
 1007Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets slut, infattad gipsmedaljong med dekor av stående Ceres/Demeter, träskuren dekor av lager och festoner, krönande Vasakärve, h 76 cm, senare glas och bakstycke1 700
 1008Tamayo, Rufino, färglito, Paysage Aztčque (Aztec Country), 1950, sign o numr 70/200, synl pappersstorl 38 x 56 cm, prov: Charles NIlssons samling, ngt gulnad6 000
 1009Borčs, Francisco, färglito, Jeune fille se coiffant, sign o numr 148/200, synl pappersstorl 56 x 37 cm, prov: Charles Nilssons samling, ngt gulnad-
 1010Masson, André, färglito, Caprive végétal 1955, sign o numr 11/50, 42,5 x 52,5 cm, ngt gulnad-
 1011Spegel, mahogny med mässingsbeslag och intarsia, empire, 1820-30-tal, tympanonkrön, 350
 1012Offerbägare, skuren bambu, Kina, Qing, 1800-tal, heltäckande dekor av personer vid klippformation, h 8 cm, torksprickor400
 1013Gravfigurin, lergods, Kina, ant Han (200 f Kr-206 e Kr), stående hovdam, spår av bemålning, h 31cm, lagning250
 1014Skulptur, skuren sten, Kina, Qing 17-1800-tal, stående tempellejon, sk Fo-hund, spår av bemålning, h 22 cm, ngn nagg700
 1015Gravfigurin, lergods, Kina, ant Han (200 f Kr-206 e Kr), stående hovdam, spår av bemålning, h 36 cm, lagningar250
 1016Skulptur, skuren och lackerad sten, Kina, Qing 17-1800-tal, stående tempellejon, sk Fo-hund, h 16 cm, bemålning sliten300
 1017Gravfigurinfragment, lergods, Kina, ant Han (200 f Kr-206 e Kr), stående hovdam, spår av bemålning, h 18 cm, senare gipssockel250
 1018Bordsur, sköldpadd med mässingsintarsia och -beslag, Boullestil, Frankrike, sekelskiftet 1900, krönande putto, urverk sign Paris, h 41 cm2 000
 1019Seraf, skuret och bemålat trä, 1700-tal, l 40 cm, slitage, målning bättrad2 000
 1020Skål, förtent koppar, Indo-persisk, 1800-tal, stiliserad blomdekor, dia 18 cm-
 1021Bägare, silver, rakt konisk på låg, godronnerad fot, stämplad lambrequinbård, initialer MAS inom lagerkrans, otydl stpl möjl Henrik Norling Stockholm (verks 1696-1703), h 11,5 cm, vikt 100 gr2 400
 1022Bägare, silver, Baltikum, senbarock, rakt konisk, låg fot med vridna godronner, spår av förgyllning, oid stpl PS Riga 1700-talets 1 hälft, h 11 cm, vikt 135 gr3 400
 1023Kallskålskål, tenn, senbarock, rund, bukig med 2 uppsvängda hänklar, dessa med klor hållandes granatäpplen, otydl stpl, l 37 cm, lagn100
 1024Okänd designer, möjligen för Elme Glasbruk, flaska, glas med träpropp, dekor i rött överfång, tot h 17 cm-
 1025Offerskålar, 2 st, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, oktogonala polykrom emaljdekor, dia 19 cm, 1 m lagn150
 1026Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, 'Tan-tsi', utdragen hals, rödtonad dekor, sign h 22 cm200
 1027Figuriner, 1 par, flitgods, Italien, art-déco, 1920-tal, Commedia Dell' Arte, oid sign AD, h 17 cm, nagg, lagn450
 1028Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av blommor i famille-rose-färger, dia 31 cm, äldre klinkerlagn100
 1029Sockerskål, silver, empirestil, Tyskland, sekelskiftet 1900, urnformad på 4 tassfötter, uppsvängda hänklar, h 15 cm, medf mindre skål, silver, tot vikt 315 gr700
 1030Shaker, nysilver, Squirrel Brand, England, 1900-talets 1 hälft, h 26 cm300
 1031Okänd keramiker, vas, stengods, sign A Harrisson (?) Tues Eve, h 18 cm-
 1032Scarpa, Carlo för Venini, skålar, 2 st, frostat glas, dekor i rosa resp violett underfång sk Sommerso, etsad sign, dia 6 resp 7,5 cm700
 1033Palmqvist, Sven resp okänd konstnär, skålar, 2 st, turkos resp bärnstensfärgad glasmassa, 1 sign, dia 10 - 12 cm150
 1034Ophthalmometer, gjutjärn och mässing, F A Hardy & Co, Chicago, sekelskiftet 1900, l 55 cm1 000
 1035Gryta 3 ben, mässing, 1800-tal, l 34 cm, lagn-
 1036Matta, antik Ghom (?), dekor av blommor mm, 210 x 135 cm2 000
 1037Spegel, bronserat och bemålat trä och stuck, provinsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av gripar, fyrfat och palmetter, h 60 cm, senare glas och bemålning450
 1038Stolar, 4 st, ek med ljusbrun läderklädsel, barockstil, 1900-talets början, fläckar100
 1039Okänd designer för Rörstrand, parti skålar med lock samt assietter, 1950-tal, svartglaserade med förgylld kantrand400
 1040Okänd designer för Stouby, soffa, körsbär (?) med alcantaraklädsel, l 160 cm-
 1041Okänd designer för Stouby, soffa, körsbär (?) med alcantaraklädsel, l 210 cm-
 1042Okänd designer för Gangsö, soffbor, bok, skiva i skiffer och marmor, 75 x 69 cm100
 1043Matta, old Nain, 290 x 195 cm1 900
 1044Fåtölj, mahogny, empirestil, Danmark, 1910-20-tal, framben med lejontassar300
 1045Fåtölj, valnöt med stiftad läderklädsel, George II-stil, England, 1900-talets 1 hälft-
 1046Fåtölj, skuren ek med röd sammetsklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft200
 1047Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor/spotlights 1 par, mässing modell V 239, l 16 cm600
 1048Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampa, mässing modell V 155, l 28 cm800
 1049Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordständare, mässing, h 11 cm600
 1050Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordlampor 1 par, mässing, modell B204, medf 2 originalskärmar i textil med tofsar samt 2 originalskärmar i vit resp brun plast (sistnämnda med spricka), h 68 cm1 300
 1051Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, spotlights 3 st, mässing och svart plast, modell SL 10, l 21 cm100
 1052Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, backar, 1 par, trä med metallmontage, l 60 cm500
 1053Rullgardiner, 1 par, linne med tryckt motiv, enl uppg Marimekko, 190 x 109 cm100
 1054Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, oljelampor, 2 st, mässing med klar- resp gultonad glasmassa, h 28 cm500
 1055Handdocka, plysch, Steiff, 1900-talets 2 hälft, pudel, h 27 cm-
 1056Banksy, färgoffset samt 8 klistermärken, Save Or Delete, framställd 2002 för Greenpeace, 42 x 60 resp 7,5 x 10,5 cm1 100
 1057Nørgaard, Lars, färglito, komposition, sign, dat -00 o numr 180/275, pappersstorl 56 x 38 cm-
 1058Grafikmapp, Grækenland 70, med 10 originalblad av Svend Wiig Hansen, Palle Nielsen, Helge Ernst m fl, pappersstorl 62 x 46 cm100
 1059Okänd designer 1940-50-tal, soffa, ljusblå ylleklädsel, l 180 cm-
 1060Pendel, brännförgylld brons, högklassigt arbete i empire, 1810-20-tal, dekor av svanar, snäckskal, blommor mm, kläpp h 16 cm, justerbar längd400
 1061Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, ljuslyktor, 2 st, mässing och glas, oljelampa (glaskupa sakn) samt 3 lösa glaskupor100
 1062Byrå, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, Morganton Furniture Co, USA, 1900-talets 2 hälft, välvd front med 4 lådor samt utdragbar skrivskiva, brännstpl, b 87 cm800
 1063Byråar, 1 par, bonat trä med rödbrokiga marmorskivor, Louis XV-stil, 1900-talets mitt, front med 3 lådor, h 74 cm1 900
 1064Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla, rödbrokiga marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 64 cm350
 1065Okänd designer för Amphora, Turn Teplitz, 1910-20-tal, figurin, porslin, falk på klippformation, modellnr 8326, polykrom underglasyrdekor, h 32 cm600
 1066Högardh, Gösta, olja, landsväg, sign o dat 1946, 38 x 45 cm450
 1067Andersson, Olof, oljemålningar, 2 st, Halmstad Slott resp insjö, sign, 18 x 28 resp 24 x 34 cm100
 1068Bergerer, 1 par samt soffbord, bonat trä, 1900-talets 2 hälft450
 1069Matservis, porslin, Tyskland 1900-talets 2 hälft, Austrian Flowers, dekor av polykroma blommor100
 1070Troféer, 2 st, beredda antilopskinn, 1 märkt Rowland Ward, London Nairobi, l 90 resp 180 cm400
 1071Byrå, mahogny med brokig marmorskiva, 1900-talets 2 hälft, b 62 cm-
 1072Spegel förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 110 cm-
 1073Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 54 cm150
 1074Taburett, skuret och bonat trä, Queen Anne-stil, Colby's, USA 1910-20-tal, l 58 cm250
 1075Stort parti linnedukar1 700
 1076Stort parti lakan & örngott500
 1077Stort parti linnehanddukar800
 1078Jacobsen, Tobias, klockradio, i originalförp, T Jacobsen är barnbarn till Arne Jacobsen-
 1079Damasker, 1 par, canvas med läderdetaljer, 1900-talets 1 hälft-
 1080Parti melaminplast, 1 låda, Rosti, Stelton och Husqvarna100
 1081Okänd designer, bordslampor, 2 st, glas, dekor i vitt överfång, h 35 resp 45 cm100
 1082Radio, trä, 1900-talets början, l 48 cm, medf hörlurar, radiorör mm100
 1083Leksak, litograferad plåt, motorcykel med förare, Arnold, 1930-40-tal, modell A643, märkt Made in Germany Foreign, l 18 cm, bakhjul löst700
 1084Leksak, litograferad plåt, 1930-40-tal, mekanisk anka, bet DRP, l 13 cm100
 1085Stränginstrument, sign Johan Jendrysik Köpenhamn, l 60 cm150
 1086Skivspelare, Audio Technica AT-LP120-USB450
 1087Prisma scanner ljuseffekter, 2 st, Skytec 150.247200
 1088Parti troféer, monterade rådjurshorn200
 1089Skulpturer, 1 par, jade på träsockel, Kina, 1900-tal, stående fåglar, l 12 cm350
 1090Prydnadskannor, 1 par, patinerad metall, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 35 cm250
 1091Ljusstake, koppar, barockstil, 1800-talets slut, klockformad, h 22 cm, lagn100
 1092Karaffproppar, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, dekor av manshuvuden, polykrom bemålning, h 5,5 cm100
 1093Vas, flintgods, Gefle, minnen från Baltiska Utställningen i Malmö 1914, h 15 cm-
 1094Kakburk, sk kiksespand, glaserat lergods med metallmontage, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av fåglar, tot h 23 cm-
 1095Hedegaard, Johannes för Royal Copenhagen, skålfat, porslin, reliefdekor av kvinna, sign, dia 24 cm-
 1096Handspegel samt borste, svärtat trä, 1910-20-tal, silverinlagda initialer MM, l 19 resp 31 cm-
 1097Bang, Michael för Holmegaard, vaser, 2 st, vit glasmassa med dekor i svart och blått, Atlantis, design 1980, h 11 resp 19 cm-
 1098Praktvaser, 1 par, porslin, B&G, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av panmaskaroner, förgylld och polykrom bemålning, h 35 cm, ngn mindre nagg-
 1099Terrin med lock och underfat, flintgods, Beech & Hancock, Tunstall (1857-61), dekor i Pekinmönster, l 35 cm, fatets undersida m nagg-
 1100Terrin med lock, flintgods, England, 1800-talets slut, dekor i blått, otydl stpl, l 35 cm-
 1101Törnberg, Hertha Wally, olja, stilleben, sign, 57 x 46 cm250
 1102Törnberg, Hertha Wally, olja, blomsterstilleben, sign, 39 x 33 cm-
 1103Leksaksbil, bemålat trä, 1900-talets mitt, långtradare (!), l 57 cm150
 1104Okänd designer, vas, violett glasmassa, h 68 cm400
 1105Hansson, Lena för Steninge Slott, vas, glas, emaljerad dekor i grönt, sign o dat 2002, h 28 cm600
 1106Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, skålfat med blomsterhållare, sign, l 25 cm, medf lockskål, porslin, Rosenthal, dia 12 cm300
 1107Klädhängare, bemålat trä och mässing, i form av hillebard, l 80 cm, slitage100
 1108Okänd designer för Lomonosov, St Petersburg, figurin, porslin, panda, l 11 cm-
 1109Afdal, Torbjörn för Bruksbo Design/Nesjestranda Møbelfabrik, tillskr, soffbord, palisander, l 150 cm, smärre fanérdef100
 1110Lindhardt, Sven, skulptur, terrakotta, stående flicka, sign, h 13 cm-
 1111Kudialka, Gertrud för Lauritz Hjorth, Bornholm, figurin, vitglaserat lergods, sittande akt, modellnr 830, h 18 cm-
 1112Becket, Sheilah för B&G, figuriner, 3 st, porslin, Victor resp Victoria, ur serien Teddybjörnar, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm200
 1113Okänd designer för Lyngby, figurin, blanc-de-Chine, gående isbjörn, l 18 cm-
 1114Vitrinskåp, ek, 1900-talets 2 hälft, h 102 cm-
 1115Stephensen, Magnus för Aluminia, mat- och kaffeservisdelar, flintgods, Prunella, design 1960150
 1116Mat- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Hjertegræs100
 1117Ulldall, Falle för Rösti, picknickservis i väska100
 1118Okänd designer, 1960-tal, matbord med 1 fanerad iläggsskiva, teak, tot l 140 cm100
 1119Parti modern design, bl a Stelton250
 1120Okänd designer för B&G, bordslampa, porslin, h 22 cm-
 1121Marstrand, Wilhelm, efter honom, plakett, porslin, B&G, Chistian IV på Trefaldigheten, numr 880/1200, 22 x 30 cm-
 1122Okänd designer, möjl för DUX, 1960-tal, soffa, 3-sits, teak med brun-grön ylleklädsel, l 180 cm350
 1123Andersen, Michael, egen verkstad, Bornholm, väggfat, 1 par, patinerat lergods, nyrenässans, sekelskiftet 1900, dekor av man resp kvinna mm, dia 36 cm-
 1124Thorvaldsen, Bertel, efter honom, reliefer, 1 par, koppar, Dagen resp Natten, dia 37 cm350
 1125Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 4 st, ek med konstläderklädsel700
 1126Okänd designer för Kock Möbler, Malmö, 1960-70-tal, snurrfåtölj, blå textilklädsel, slitage-
 1127Okänd designer 1950-60-tal, fåtölj, ek med ylleklädsel-
 1128Tapiovaara, Ilmari för Edsby möbler, stol, delvis svartlackerat trä, Fanett, slitage100
 1129Okänd designer för Edsbyverken, pall, teak och björk, kallstpl100
 1130Okänd designer för DUX/Ljungs Industrier Malmö, sänggavlar, 2 st, teak och juteväv, innerbredd 103 cm100
 1131Okänd designer, 1950-60-tal, (över?)skåp, teak, 2 dörrar, h 63 cm200
 1132Äldre frimärksalbum med frimärken, 2 st, Schaubeck resp Schwaneberger900
 1133Parti frimärken i påsar, Tyskland, 2 lådor300
 1134Parti filateli; kuvert, kort mm, 6 lådor-
 1135Skulpturer, 3 st, skuret trä, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 39 - 48 cm-
 1136Espressomaskin, Electrolux ELM5100, Favola-
 1137Parti porslin mm, bl a Westman, Marianne för Rörstrand, sockerströare, porslin, Picknick, design 1956, h 9 cm100
 1138Takkrona, mässing med droppformade prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 55 cm-
 1139Vägghylla, teak och vitlackerad metall, Stringliknande modell100
 1140Okänd konstnär, olja, stilleben, otydl sign o dat 1907, 28 x 23 cm600
 1141Taklampa, mässing med 2, delvis frostade glaskupor, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm-
 1142Taklampa, metall och vitmelerat glas, modern tillv, dia 45 cm200
 1143Kaffepumpa, metall och glas, 1900-talets början, h 24 cm150
 1144Utdragssoffa, vitlackerat och bronserat trä, möjl Lindome, sekelskiftet 1900, dekor av fleur de-lys, l 185 cm100
 1145Utdragssoffa, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, l 185 cm100
 1146Plansch, litograferad, fåglar i Sverige, i förgylld stuckram, tot mått 72 x 88 cm800
 1147Hiroshige, Utagawa, träsnitt, Sudden shower over Shin-Ôhashi bridge and Atake, ur One hundred famous views of the Edo 1857, sign Hiroshige Ga, 33 x 22 cm, senare avdrag200
 1148Parti måleri och grafik, bl a 3 blandtekniker Stig E Lindberg samt linoleumsnitt Bo Lindecrantz-
 1149Lindberg, Stig E, olja, Aktörerna, osign, 50 x 46 cm450
 1150Okänd designer, 1980-90-tal, tidningsställ (?), aluminium med svart läderklädsel, l 40 cm200
 1151Pålsson, Folke för FDB, stolar, 2 st, grå- resp rödlackerat trä, modell J77, slitage100
 1152Buch, Erik för Nova Stolefabrik, stolar, 4 st, bok med ylleklädsel450
 1153Spelbord, valnöt och delvis svärtad björk, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 89 cm100
 1154Riisager-Hansen, Erik för Haslev, soffbord, palisander, 1950-tal, l 127 cm350
 1155Soffbord, skuret och bonat trä med svart marmorskiva, 1900-talets 1 hälft, dekor av harpyor, l 80 cm4 200
 1156Okänd designer för Rud. Rasmussens Fabrik for Egetræsmøbler, hyllor, 3 st, bonad fur, h 160, b 63 cm-
 1157Reklamskylt, litograferad metall, Tuborg, l 190 cm, slitage450
 1158Okänd designer för Brouer Møbelfabrik, skänk/hyllunderdel, palisander, front med lådor, l 100 cm, smärre slitage1 100
 1159Ölback, bemålat trä, 1900-talets mitt, Tuborg, l 50 cm250
 1160Okänd designer/producent, golvhalogenlampor, 1 par, svartlackerad metall, modern tillv400
 1161Ljunggren, Reinhold, färglito, vinterväg, sign o numr 301/310, synl pappersstorl 37 x 55 cm350
 1162Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, sign o numr 61/150, 68 x 38 cm-
 1163Speglar, 2 st, bronserat trä och stuck, h 55 resp 52 cm250
 1164Skål, förgylld brons och cloissonné, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, fåglar mm, dia 18 cm-
 1165Parti smycken och bijouterier100
 1166Örnhänge samt ring med jade, 14 k, tot vikt 3,5 gr, medf trippelring, 8 k rödguld vikt 2,7 gr200
 1167Pistol, flintlås, M/1789 för Saxiskt kavalleri, helkolv i valnöt, fast monterad läskstång, l 46 cm, kolv lagad, ngt anlupen4 000
 1168Parti tallrikar, fat, thekoppar mm, Royal Copenhagen Blå Blomst1 600
 1169Okänd designer i Börge Mogensens art, stolar, 3 st, fur med canvasklädsel-
 1170Parti tallrikar, fat mm, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, merparten med nagg100
 1171Okänd designer för Nittsjö, vas med hänklar, grönglaerat lergods, sign, h 21 cm-
 1172Taklampa, mässing med rutslipad glaskupa, 1900-talets 1 hälft, h 33 cm1 200
 1173Soffgrupp, 6 del, skuren och bonad björk, soffa, 2 armstolar, 2 stolar samt soffbord med skyddande glasskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa l 215 cm-
 1174Litograferad skolplansch, fiskar, 70 x 100 cm, gulnad-
 1175Brickbord, sk butlers tray, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, tot l 89 cm300
 1176Kaffeservisdelar, porslin, mestadels Striegauer Porzellanfabrik AG, Stanowitz, modell Ilse600
 1177Matta, old Indokirman, 220 x 150 cm150
 1178Matta, old Pakistan, 120 x 75 cm100
 1179Matta, old Persisk, 195 x 135 cm100
 1180Matta, semiantik Kaukasus, 200 x 145 cm400
 1181Okänd designer, 1950-60-tal, lampbord, 1 par, teak, l 58 cm450
 1182Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 112 cm, slitage350
 1183Hagelgevär, slaglås, Bayet Frčres Ličge, 1800-talets 2 hälft, l 120 cm1 300
 1184Väggur, bonat trä och stuck, Junghans, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnomaskaron, h 102 cm250
 1185Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 60 cm700
 1186Bordslampor, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, h exkl skärmar 31 cm150
 1187Barometer, bonad ek, Danmark, 1800-talets slut, h 60 cm-
 1188Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av änder i landskap, h 12 cm250
 1189Palmquist, Sven för Orrefors, skålar, 2 + 1, glas, Fuga resp Colora, design 1953, dia 16 resp 22 cm400
 1190Horn, kopparmonterat, 1800-talets mitt el 2 hälft, l 35 cm-
 1191Langhorst, Carl, olja, mytologisk scen, sign o dat München 1936, 100 x 140 cm1 200
 1192Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 55 cm700
 1193Matta, semiantik persisk, 215 x 130 cm350
 1194Boberg, Anne Marie, matta, rölakan, sign, 165 x 80 cm-
 1195Matta, semiantik Afghan, 205 x 135 cm-
 1196Matta, semiantik Persisk galleri, 245 x 105 cm350
 1197Matta, semiantik Persisk, 215 x 135 cm-
 1198Matta, semiantik Kashgai (?), 170 x 85 cm150
 1199Matta, semiantik Beludj (?), 190 x 105 cm300
 1200Stolar, 3 st, bonat trä och laminat, sekelskiftet 1900900
 1201Okänd konstnär, 1800-tal, akvarell, indisk moské, pappersstorl 34 x 48 cm, uppklistrad, ngn fläck150
 1202Stolar, 4 st, mahogny med intarsia och rottingklädsel, 1800-talets 2 hälft450
 1203Skåp, valnöt, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, underdel med 2 lådor och 2 skåpsdörrar, överdel med 2 dörrar, h 190 cm350
 1204Byrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets slut, 5 lådor, b 102 cm350
 1205Hyllsystem, teak, fur och metall, Pira, design Olle Pira, 1960-tal350
 1206Spegel med konsol, valnöt, svärtat trä samt ådringsmålat stuck, nyrenässans, sekelskiftet 1900, tot h 195 cm250
 1207Spegelram, mahogny med bronsbeslag, empire, 1800-talets 1 hälft, 110 x 84 cm500
 1208Ring, 14 k rödguld med 1 markisslipad rosa safir, 14 åttkantslipade- och 8 baguetteslipade diamanter, vikt 3,7 gr-
 1209Hänge med kedja, 14 k vitguld med 10 + 1 briljansslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 3,1 gr-
 1210Ring, 14 k vitguld med 1 markis-, 22 åttkant- och 16 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 5,1 gr-
 1211Ring, 14 k vitguld med 40 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,9 ct, vikt 3,7 gr-
 1212Hänge med kedja, 14 k rödguld med 16 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,8 gr, vikt 2 gr-
 1213Örhängen, 1 par, 14 k rödguld, med tillsammans 2 facettslipade, mörkblå safirer om tot cirka 1,2 ct samt 24 briljantslipade diamanter om tot cirka 1,3 ct, tot vikt 5,1 gr-
 1214Armband, sk 'tennis bracelet' 18 k vitguld med 50 st briljantslipade diamanter om totalt cirka 3,5 ct, vikt 11,5 gr8 500
 1215Ring, 14 k röd- och vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 ct samt 15 mindre diton, vikt 10,6 gr13 000
 1216Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 1 briljantslipad diamant och 1 svart (tahiti-) pärla, tot vikt 4,2 gr-
 1217Parti LP-skivor, pop mm-
 1218Fåtölj, bonat böjträ med gul textilklädsel, 1930-40-tal-