AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Sön 29/7 kl 16:00, Semesterauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Välkomna till vår Semesterauktion! Nya föremål tillkommer var vardag. Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) Welcome to our Holiday Sale, new items are added every Weekday. This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM
  Visning: Fre 27/7 kl 12-19
Lör 28/7 kl 10-17
Sön 29/7 kl 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Londi, Aldo, egen verkstad Bitossi, skulptur, celadonglaserat stengods, häst, l 15 cm
 2Biancone, Fulvio för Venini, , skål, glas, sk näsduksskål (fazzoletto), dekor av vita och gröna trådar, stplsign, h 9 cm
 3Heidenreich, Fritz för Rosenthal, figurin, kungsfiskare, modellnr 1678, design 1938, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
 4Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnr 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
 5Okänd designer för lladrķ, figuriner, 2 st, porslin, pojke rep flicka med krukor, polykrom underglasyrdekor, h 23 resp 29 cm
 6Figuriner, 3 st, porslin, Lladrķ, stående par, mexikansk pojke resp duvor, medf grötskål med lock, tenn
 7Okänd designer för Zephyr, figurgrupp, porslin på lös träsockel, kortspelade barn, h exkl sockel 35 cm
 8Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ugglepar, modellnr 834, polykrom underglasyrdekor, h 9 cm
 9Madsen, Theodor för KD, figurin, porslin, skotsk terrier, modellnr 3161, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm
 10Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med horn, modellnr 3689, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm
 11Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st samt väggrelief, flintgods, polykrom bemålning, h 8 - 13 cm
 12Disney, Walt för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, Bambi, h 10 cm
 13Solur, kalksten (Ölandssten?) med (senare metallvisare), renässans, 15-1600-tal, dekor av oid vapensköld samt initialer OS, 32 x 32 cm, prov: enl uppg inköpt på auktion vid Fröllinge Slott
 14Okänd designer, flaska, blå glasmassa, modern tillv, dekor av vågmönster, h 40 cm
 15Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blå glasmassa, Satellite, dekor av silverfält, hand- och etikettsign, h 43 (!) cm
 16Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, Riddarsporrar, sign, 240 x 180 cm
 17Spiralkoprolit (cololit?), l 14 cm, sprickor
 18Uppsatsurnor, 1 par, patinerad metall på svart stensockel, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av maskaroner mm, h 26 cm, ngn spricka
 19Johansson, Sven, olja, kvinna med gitarr, sign, 57 x 43 cm
 20Nakajima, Yoshio, färgserigrafi, komposition, sign, dat 79 o numr 86/78?, 40 x 55 cm
 21Vallien, Bertil för Boda Smide, kandelaber till 3 ljus, smide, i form av träd, h 38 cm
 22Herder, Lars, olja, vintermotiv, sign o dat 45, 16 x 33 cm
 23Bok, Tulenius, Eric, Kors-Bok och Böne Skola, omkr 1700, i samtida skinnbd m mässingsbeslag, skador, inkomplett
 24Monö, Rune för AB Åviken Metall, Gnosjö, brödrost, rostfritt stål, Åviken, design 1960, l 25 cm, sladd sakn
 25Högberg, Vivi, porslinsmålning, dam med ros, sign o dat 1961, synl storl 30 x 25 cm
 26Remote selector, krom och glas, Seeburg Wall-O-Matic S-3W160, h 37 cm
 27Högberg, Vivi (Schön), porslinsmålning, mor och dotter (efter Zorn ?), sign V Schön cop 1951, 23 x 20 cm
 28Höglund, Erik för Boda, skål på fot, orange glasmassa, sign o etikettsign, h 10 cm
 29Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrlockask, glaserat stengods, sign, h 3 cm
 30Lütken, Per för Kastrup, vas, glas, Carnaby design 1968, dekor i blått överfång, etikettsign, h 10 cm
 31Spegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets mitt, h 100 cm
 32Østervig, Kurt för Jason, Ringsted, soffbord, ek, rektangulärt med avfasade hörn, brännstpl Danish Furniture Makers Control, l 129 cm
 33Salongsbord, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, 1800-talets slut, dia 93 cm
 34Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 7 st, brunglaserat stengods, sign, h 3,5 - 7 cm
 35Höglund, Erik för Boda, vas, orange glasmassa, osign, h 9 cm
 36Okänd designer för Brouer Møbelfabrik, skänk/hyllunderdel, palisander, front med 2 lådor och 2 dörrar, l 135 cm, smärre slitage
 37Okänd designer för Brouer Møbelfabrik, skänk/hyllunderdel, palisander, front med 2 lådor och 2 dörrar, l 135 cm, smärre slitage
 38Bordslampfötter, 1 par, delvis patinerad metall, modern tillv, dekor av vapensköld, h 50 cm
 39Bordslampfötter, 1 par, delvis bronserad konstmassa, Royal Classic, empirestil, modern tillv, dekor av växtrankor, h 54 cm
 40Bordslampfötter, 1 par, sten, metall och konstmassa, empirestil, modern tillv, kolonnformade på kvadratiska postament, h 51 cm
 41Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av polykroma invälsningar, Rainbow, h 17 cm
 42Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrskålar, 5 st, glaserat stengods, sign, dia 2,5 - 4 cm
 43Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, Dickie, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1636, h 11 cm
 44Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, sign, h 7,5 cm
 45Saito, Kiyoshi, träsnitt, höns, sign o numr 104(?)/300, synl pappersstorl 38 x 26 cm
 46Okänd konstnär, skulptur, metall, fisk, modern tillv, l 55 cm
 47Stolar, 1 par, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft
 48Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm
 49Okänd norsk konstnär, 1900-talets början, olja, Seilads - interiör med lekande barn, otydl sign, 40 x 48 cm, duklagn
 50Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 5 st, blåglaserat stengods, sign, h 5,5 - 7 cm
 51Nakajima, Yoshio, blandteknik, komposition, sign, synl pappersstorl 27 x 33 cm
 52le Riche, Henri, etsning, Pont Royal och Louvren, sign, synl pappersstorl 11 x 20 cm
 53Vishnevskaya, Irina, olja, ukrainskt landskap med personer, sign, 50 x 68 cm
 54Bak, Janos P, olja, ungerska skördearbeterskor, sign, 50 x 65 cm
 55Brown, Janet G, olja, 1920-30-tal, kvinnor och fåglar, sign, 96 x 122 cm, smärre duklagningar och skador
 56Skulpturer, 5 st, skuret och bemålat trä, modern tillv, fåglar, l 28 - 42 cm
 57Golvlampa, metall, Belid, 1900-talets 2 hälft, h 132 cm
 58Engblom, Sven, olja, Aftonstämning, Kyrkesund, sign o dat 1944, 37 x 47 cm
 59Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets mitt, ben med lejontassar i mässing, 3 lådor i sarg, tot l 132 cm
 60Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, flintgods, sign, dia 25 cm
 61Läsbord, krom och alm, justerbar höjd
 62Okänd konstnär, olja, Tjäderlek - kopia efter Bruno Liljefors, otydl sign, 43 x 61 cm
 63Fettah, Jacques, färglito, komposition, sign o numr 3/30, pappersstorl 72 x 57 cm
 64Matsalsmöbel, 7 del, svarvad och bonad ek, barockstil, 1910-20-tal, 6 stolar samt matbord med 1 ofanerad iläggsskiva, tot mått 229 x 111 cm
 65Terasaki, Kôgyô, träsnitt, A Chinese Beauty, stplsign, synl pappersstorl 29 x 19 cm
 66Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, etsning, bretagnska kvinnor, sign A Legros i plåten, synl pappersstorl 35 x 25 cm
 67Matta, semiantik persisk, 200 x 150 cm
 68Lindberg, Garibaldi, etsning, I Skogen, sign, synl pappersstorl 29 x 23 cm
 69Lindberg, Garibaldi, etsning, I vårbrytningen, sign, synl pappersstorl 29 x 38 cm
 70Lindberg, Garibaldi, etsning, Skogsrå, sign m dedikation o dat 1926, synl pappersstorl 37 x 30 cm
 71Brandt, Erik, blandteknik, Modell nr 18, sign, synl pappersstorl 18 x 28 cm
 72Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål/väggfat, oxblodsglaserat stengods, sign o numr 67/300, l 20 cm
 73Bolinder, Kjell, Höganäs, skålfat, glaserat stengods, sign o dat 1973, dia 22 cm
 74Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, Väsby - ur IKEA:s 1700-talsserie, lösa kandelaberarmar (1 def), h 38 cm
 75Okänd konstnär, färglito, scouter, sign AM i stenen, ram tillv av björkgrenar, tot mått inkl ram 55 x 40 cm
 76Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, 'Colombe', sign o dat 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57, ngt gulnad
 77Koffertar, 1 par, papp, 1900-talets 1 hälft, l 86 cm
 78Kaminur, bonad björk, art-déco, 1920-tal, l 40 cm
 79Okänd designer för Georgenthal, Berlin, skålfat samt 2 kandelabrar, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, skål dia 37 cm, skål m hårspricka
 80Stekfat, flintgods, Copeland 1833-47, dekor i Willowmönster, l 60 (!) cm, kantlagning
 81Matbestick, 36 del, silver, 12 + 12 + 12 knivar, skedar resp gafflar, stpl C G Hallberg Stockholm, initial E, tot vikt exkl knivar 1745 gr
 82Sparre, Louis, efter honom, färglito, Stånddrabantens hus, Jungfrugatan, sign i stenen, ed Paul Heckscher Stockholm, synl pappersstorl 30 x 24 cm
 83Orup, Bengt för Johansfors, glas, 4 st, Strikt, design 1953, h 18 cm
 84Dessertskedar, 4 st svensk spetsig samt strösked engelsk snäckmodell, silver, tot vikt 175 gr, ägargravyr, bristn
 85Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 5 st, grönglaserat stengods, sign, h 4 - 8 cm
 86Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, sign, h 6 cm
 87Okänd designer, 1960-tal, vas, orangefärgad glasmassa, sign GN o dat 1968, h 13 cm
 88Okänd designer för Rosenthal, skål, dekor av guldfiskar mm i guld mot grön cracquléglasyr, oid sign (?) WM, dia 22 cm
 89Juntroopamai, Maitree, olja på löv(!), man med pipa, sign o dat 1978, 41 x 30 cm
 90Bohlin, Karl, olja, afton i fjällen, sign, 20 x 31 cm
 91Molitor, Oscar, olja, Vår, sign, 33 x 41 cm
 92Okänd konstnär, olja, Navajo women, sgn G William, 32 x 24 cm
 93Kohlmann, Ejnar, olja, fäbod, sign, 31 x 24 cm
 94Benesch, Josef Ferdinand, färgetsning, blomstermarknad på Platz Am Hof, Wien, sign, synl pappersstorl 40 x 30 cm
 95Okänd konstnär, färgträsnitt, Neptunus, otydl sign o dat 1939, synl pappersstorl 39 x 32 cm
 96Rhode, Christian, vårplöjning, sign, 27 x 33 cm
 97Bonniér, Olle, färglito, Blått anslag, sign, dat 54 o numr 235/310, synl pappersstorl 52 x 44 cm
 98Okänd designer för Rörstrand, figurin, porslin, sittande pojke, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm
 99Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underfångsdekor av spiralvridna, violetta trådar, sign o numr 1381 (1958), h 15 cm
 100Okänd konstnär, etsning, komposition, otydl sign, betitlad o numr 16/30, 25 x 16 cm
 101Samling av 9 + 1 sk nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19, dublett av Mercurius, Phoebus med upphängningshål
 102Wendt, Wilhelmina, efter henne, hängsmycke, isolit med silverintarsia, dekor av kameler, stpl Perstorp AB 1955, h 4 cm
 103Ring, 18 k rödguld med facettslipad, röd glasfluss, driven blomdekor, stpl Gustaf Grönvall Stockholm 1838, vikt 2,6 gr
 104Gillgren, Sven Arne för GAB, såsskål på fat, silver, slät modell, stpl Stockholm 1951, l 17 cm, tot vikt 560 gr
 105Amulett, jade, Kina, Qing, 18-1900-tal, genombruten dekor, svartsilkeband med koppartråd, dia 5,5 cm
 106Skopa, brons, indopersisk bronsålder, l 14 cm, kraftigt korroderad
 107Spänne, järn och rödguld, Kina Han (206 fKr - 220 eKr), i etui, enl påteckning inköpt 1950, l 9 cm
 108Amulett, förgyllt silver, barock, 1600-talets 1 hälft, dekor av Gustav II Adolf, avers med kungens krönta namnchiffer, h 16 mm, ögla sakn
 109Kavajnål, emaljerad metall samt tändsticksfodral, läder, minnen från H55, Hälsingborgsutställningen 1955 (H55), l 4 resp 6 cm
 110Matservidelar, flintgods, Johnson Brothers, dekor i Willowmönster
 111Arnold, Hans, blandteknik, Pan spelar flöjt, sign, 19 x 19 cm
 112Papa, Johann, olja, Morgensonne, sign, 29 x 24 cm
 113Dall' Olio, Luca, färglito, surrealistiskt, landskap, sign o numr 74/99, synl pappersstorl 59 x 44 cm
 114Olson, Bengt, förglito, komposition, sign o numr 77/125, synl pappersstorl 50 x 68 cm
 115Tigersted, Helny, olja, landskap, sign o dat 46, 47 x 53 cm, a tergo oljeskiss
 116Gräddkanna, silver, sengustaviask, kaskformad med dekor av Medusahuvuden, stpl Carl Magnus Ryberg Stockholm 1813, h 11,5 cm, lagning vid hänkelfäste
 117Parfymflacon, glas i silverfodral, oid utl stpl, h 6 cm
 118Parti silver; askfat, glas med silvermontage, fotoram, ljusstake, skedar mm
 119Linder, Harald, egen verkstad, Uddevalla, smörknivsställ, 4 st, tenn, art-déco/funkis, omkr 1930, dekor av stiliserade lejon, stpl, l 8 cm
 120Larson, Lisa för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, h 6,5 cm
 121Dahmen, Karl Fred, färgakvatint med carborundum, komposition, sign o numr 72/100, 17,5 x 14,5 cm
 122Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, brun harpälsglasyr, sign, dia 16 cm
 123Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, liggande hjortkalv, polykrom underglasyrdekor, l 8,5 cm
 124Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, Flora Danica, Armeria Maritima, dia 26 cm, lagning
 125Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrkanna med hänkel, glaserat stengods, sign, h 7 cm
 126Länsfåtölj, skuren och bonad ek med rottingklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900
 127Förvaringsmöbel, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, b 90 cm
 128Hösel, Erich för Meissen, figurin, blnc-de-Chine, tax, modllnr 240, design omkr 1925, l 24 cm
 129Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, fågel på gren, modellnr k204, h 22 cm
 130Oeme, Erich för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, and, modellnr 211, sign o dat 1949 i godset, h 16 cm
 131Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2262, h 20 cm
 132Okänd designer för Royal Copenhagen, skulptur/skål, delvis blåglaserat stengods, etikettsign AT (Anne-Marie Troll?) o numr 22464, dia 11 cm
 133Skulptur, konststen, Ho Chi Minh, ant Kina, modern tillv, h 13 cm
 134Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas, flintgods, 'Sgraffitto', dekor av blad i mörkblått mot turkos fond, sign o dat 1924, h 8 cm, hårspricka
 135Okänd designer för ABO Randers, vägglampa med magnetfäste, sk Kuglelampe, grönlackerad plåt, dia 11 cm
 136Thekanna, försilvrad metall, emalj och jade, Kina, 1900-tal, h 12 cm
 137Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av herrgård, h 21 cm
 138Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm
 139Okänd designer, vas/flaska, glas, dekor i grönt underfång, h 29 cm
 140Okänd konstnär, skulptur, brons på svärtad träsockel, komposition, h 22 cm
 141Grün, Hugo, egen verkstad Köpenhamn, miniatyrkanna, sterlingsilver, h 11 cm
 142Resebestick, i par, silver med stålblad, barock, 16-1700-tal, släta, rundade skaft, oid smedmärke på klinga, l 14 resp 18 cm
 143Olson, Axel, blyerts, trädstudie, sign Söndrum o dat 10/4 -44, synl pappersstorl 24 x 29 cm, gulnad
 144Vaser, 1 par, grönglaserat flintgods, arts-and-crafts, England, 1800-talets 2 hälft, oid sign, h 20 cm
 145Eldh, Carl, skulptur, gips, ’Brita’, sign, h 21 cm
 146Friesendahl, Halvar, skulptur, patinerad brons, sittande akt, sign o dat 1917, otydl gjutarstpl, h 11 cm
 147Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, kvinnor och ung pojke, a tergo bet William Lee Hankey, 62 x 50 cm
 148Okänd konstnär, relief, terrakotta, Fältmarskalk Bernard Montgomery, sign TÜT (?), h 20 cm
 149Malmeström, Akke Hugh, olja, Kantsbergs fäbodar, sign o dat 45, 50 x 60 cm
 150Öronlappsfåtölj, bonat trä med djuphäftad klädsel, modern tillv
 151Krucifix, brons, Ryssland 17-1800-tal, spår av emalj, h 28 cm, litt: avb Jeckel s 171
 152Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard, skål, glas, sk 'Dobbeltskål', dekor i vitt underfång, handsign o dat 1982, dia 25 cm
 153Bordsur, palisander med brännförgyllda beslag, Frankrike, Louis XV, 1700-talets 1 hälft el mitt, dekor av amoriner mm, h 26 cm, smärre def
 154Orup, Bengt för Johansfors, skål, delvis blåtonad glasmassa, sign, h 13 cm
 155Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av kvinnodjur, handsign, h exkl träsockel 35 cm
 156Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av blommor, handsign, h 26 cm
 157From, Niels Erik, egen verkstad Nakskov, verks 1944-2009, hänge, sterlingsilver, blomformad, dia 4,5 cm
 158Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, personer vid hus, 29 x 36 cm
 159Högardh, Edward, tillskr, olja, 1900-talets början, landskap med borg, 52 x 38 cm
 160Högardh, Edward, olja, landskap med fors, sign o dat 1915, 54 x 39 cm
 161Hallampa, metall, frostat och slipat glas samt koppardetaljer. 1900-talets mitt
 162Emanuelsson, Erik, olja, komposition, sign o dat 66, 37 x 42 cm
 163Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 160 cm
 164Matservis, flintgods, Johnson Brothers, Dubarry, 1900-talets 1 hälft
 165Årsur, mässing i glaskupa, 1900-talets 2 hälft, tot h 31 cm
 166Jensen, Svend, sträckande änder vid damm, sign, 38 x 46 cm
 167Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm
 168Böcker, 'Min skattkammare', 10 bd, 1900 talets mitt, slitage
 169Matta, old/semiantik Guldafghan, 240 x 170 cm
 170Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, kopparstick, Den Heliga Familjen, synl pappersstorl 33 x 40 cm, beskuren
 171Parti krus, sten- och lergods, mestadels Höganäs, skador finns
 172Kaffeservisdelar, flintgods, 1 låda, Royal Crown Derby, England, 1900-talets 1 hälft,
 173Mandolin, Levin, l 63 cm, skador
 174Knappdragspel, 1900-talets 1 hälft, h 23 cm
 175Lindström, Agnar, olja, landskap med sjö, 35 x 41 cm
 176De Rubeis, Jean Jacques efter Fantect, Caesar, kopparstick, Eva blir havande och förder Kain och hans bror Abel, synl pappersstorl 35 x 42 cm
 177Lidqvist, Arne, akvarell, skator på gren, sign, 48 x 22 cm
 178Qvarsebo, Michael, färgoffset, man med hjälm, sign o numr E.A, 26 x 21 cm
 179J-son Stendahl, Ingvar, olja, strandparti med måsar, sign o dat 88, 35 x 27 cm
 180Matta, semiantik turkmen, 200 x 125 cm, ngt slitage
 181Kalejdoskop, svartlackerad papp, 1800-talets slut, h 21 cm
 182Pringle, William J, tillskr, olja, springerspaniel stötande morkulla, a tergo etikett, 29 x 37 cm
 183Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, etsning, hamnbild med kalvarie, otydl sign o dat 1907, 31 x 50 cm
 184Speldosor, 2 st, trä, 1900-talets mitt, flygelformade, l 18 resp 19 cm
 185Okänd konstnär, olja, 1800-talets slut, utsikt över Arildsläge (från nuvarande Café Webers), 57 x 84 cm
 186Fickursfodral, skuret och bemålat trä, allmogearbete, dekor av lagerkvistar mm, otydl sign o dat, h 28 cm
 187Pistol, slag- från flintlås, Frankrike, Pistolet modčle An XIII (1805), senare konverterad, l 36 cm
 188Reseljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets mitt, dia 10 cm
 189Leksaksbil mm, bemålat trä, Dansk Legetöjfabrik, 1940-tal, grisbil med gengasaggregat samt portabel, uppfällbar stia med grisar, bil l 53 cm, slitage
 190Jaktväskor, 2 st, läder, 1900-talets 2 hälft, 1 med fågelsnaror,
 191Max (Finkelstein), Peter, olja på papper, Profile 2007, sign, 22 x 29 cm
 192Agnell, Olle, olja, Hemmakväll 1, sign, 90 x 76 cm
 193Kopp med fat, porslin, Kangxi-stil, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, fat dia 12 cm
 194Thekopp med fat, porslin, ant Frankrike, empire, 1800-talets början, polykrom och förgylld dekor, fat dia 15,5 cm
 195Terrin, porslin, Kina Qianlong el Jiaqing, sekelskiftet 1800, blå underglasyrdekor, flätade hänklar, l 33 cm, lock sakn
 196Kaffekopp med fat, silver, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av flätad lagerstav, fat dia 13 cm, tot vikt 165 gr, ngn smärre buckla
 197Stickert, i balja, mässing och stål, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor i Bérainornamentik, damaskerad klinga, tot l 19 cm
 198Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skissblock med blyertsteckningar och akvareller; sagoillustrationer mm, bladstorl 13 x 22 cm
 199Stop, fajans med tennmontage, 1700-talets 1 hälft, dekor i koboltblått, sign P, möjl Potsdam, h 14 cm
 200Brevkniv, förgylld mässing och trä, sekelskiftet 1900, i form av Sri Lankesiskt ceremoniellt svärd, sk Kastane, dekor av lejonhuvud, akantus mm, l 33 cm
 201Bordsur, trä och förgylld mässing, Junghans, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm, säljes till förmån för Röda Korset
 202Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av kronhjort mm, h 28 cm, säljes till förmån för Röda Korset
 203Fickursställ, ben och svärtat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av symboler för Tro, Hopp och Kärlek, tillverkat av Karl Andersson, Bristorp, Kongslena by, sign o dat 15 april 1890, medf fickur silver, h 31 cm, säljes till förmån för Röda Korset
 204Bältespänne, smide med guldinkrusteringar, Indopersiskt arbete, 17-1800-tal, l 9 cm
 205Nessim, Susanne, färgetsning, komposition med kvinna och hundar, sign o numr 143/165, dat -85, 37 x 27 cm
 206Rullbandspelare, Tandberg Båndoptaker 2, i originalfodral, säljes till förmån för Röda Korset
 207Taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, textillindad stam, h 92 cm, kupor sakn
 208Daullé & Levesque efter Jean Francois De Troy, kopparstick, Danaë och guldregnet, synl pappersstorl 35 x 45 cm
 209Bricka, flintgods med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 50 cm
 210Knutsson, Thorild, egen verkstad, taklampa, tenn med 3 gulopaka glaskupor, art-déco, stpl Gränna 1929, h 78 cm
 211Hallampa, kulhamrad, delvis patinerad koppar och textil, 1910-20-tal, h 30 cm
 212Bänkvisp, metall med bakelithandtag, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 35 cm
 213Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, Vadstena Adliga Jungfrustifts tecken, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 214Champagnevisp, silver, Tyskland, 1920-30-tal, stpl Sterling Germany, tot l 13 cm
 215Ljusstakar, ett par, mässing, empire, 1810-20-tal, delvis lyrformad med dekor av griphuvuden, Medusaansikte mm, h 21 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 216Plåtmynt, 1/2 Daler Silvermynt Fredrik I 1749, 13 x 9 cm, vikt 353 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 217Plåtmynt, 1 Daler Silf Mynt Adolf Fredrik 1755, 12 x 14 cm, vikt 764 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 218Citruspress, nysilver och bakelit, Tyskland, 1920-tal, l 11 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 219Cigarett/visitkortsetui, silver, fiskfjällsmönstrad med pålödd, krönt vapensköld för Friherreliga ätten Wrangel, stpl GAB Stockholm 1938, l 12,5 cm, vikt 125 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 220Cigarettetui, delvis förgyllt sterlingsilver, 1900-talets början, räfflad dekor, inv förgylld, l 5,5 gr, vikt 100 gr, i original maroquinetui, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 221Supkalk, silver, slät modell, inv förgylld, stpl Niklas Ramberg Lund 1810, h 11 cm, vikt 40 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 222Nipperfat, 1 par, silver, nyrokoko, dekor av akantus och rosor, stpl Gustav Möllenborg Féron Stckholm 1864, l 13 cm, tot vikt 75 gr, 13 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 223Supkoppar, 1 par, silver, empire, svagt utbuktade på genombruten fot, svisselerad blomdekor, stpl Daniel Hedberg Eksjö u å, h 4,5 cm, tot vikt 34 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, 1 m bristn
 224Bägare, silver, slät modell med profilerad hänkel, stpl C G Hallberg Stockholm 1915, h 8 cm, vikt 160 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 225Taklampa, mässing med frostad och delvis bemålad glasskiva, 1920-30-tal, dia 50 cm
 226Ljusstakar, 1 par, nysilver, empirestil, sekelskiftet 1900, stpl C G Hallberg Stockholm, h 25 cm, försilvring sliten
 227Parfymtratt, silver, empire, slät modell, stpl Gustaf Theodor Folcker Stockholm 1838, h 2,5 cm, vikt 5 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 228Högrock, svarvat trä, 17-1800-tal, h 100 cm, slitage
 229Sockerskål, silver, Tyskland, 1700-tal, dekor av festoner, botten med infattat mynt, inv förgylld, l 11,5 cm, vikt 60 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, möjl omarbetad från bålslevscuppa
 230Olsson, Anders för Artilux, vägg/taklampor, 3 st, vitlackerad metall och plast, magnetfästen, dia 13 cm
 231Kaminur, svart marmor och onyx med metallmontage, art-déco, 1920-tal, dekor av paradisfåglar, l 50 cm
 232Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, pressad dekor av kvinna mm, h 28 cm
 233Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, pressad dekor av kronhjort, h 30 cm, lod sakn
 234Jansson, A efter Winge, Mårten Eskil, litografi, Kraka, synl pappersstorl 36 x 44 cm
 235Stöber, Franz Xaver efter Endler, Johann Nepomuk, porträtt av Storhertiginnan Carl av Österrike, née Prinsessan Henriette av Nassau, synl pappersstorl 46 x 34 cm
 236Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av pioner mm, l 44 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, nagg
 237Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordsljusstakar 3 par, mässing, i ngt def originalförp, h 5 cm
 238Aftonväska samt porte-monnaie, silver, 1900-talets början, flätad silvertråd, väskan med cabochonslipade stenar, l 7 resp 8 cm, tot vikt 185 gr, prov: inköpta 1910, Minorca av Joakim Bolterstern därefter friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 239Rasmussen, Ove för Båtabacken, vas, glaserat lergods, balusterformad med reliefdekor, sign, h 18 cm
 240Parti julgransljushållare, plåt, sekelskiftet 1900
 241Ljusstakar, 2 par, tenn, 1900-talets 1 hälft, dekor av delfiner, h 10 cm
 242Blyglasfönster, 4 st, 1900-talets 2 hälft, h 16 - 27 cm
 243Taklampa, mässing och bemålat trä med 4 glaskupor, art-déco, 1920-tal, h 60 cm
 244Fickur, 18 k rödguld, Schweiz, guillocherad boett, innerboett sign Marchand ā Génčve, 1800-talets 2 hälft, dia 5 cm, tot vikt 68 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 245Taklampa, vit glaskupa med mässingsmontage, 1910-20-tal, dia 30 cm, smärre nagg
 246Miniatyrjardiničre, majolika, Wade, 1900-talets början, i form av vikingaskepp, l 19 cm
 247Vägglampa, bronserad metall med gulopak glaskupa, 1900-talets 1 hälft, h 25 cm, slitage
 248Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa, bonat trä och bronserad metall, justerbar höjd
 249Taklampa, krom med dubbla, frostade glaskupor, funkis, 1930-tal, dia 50 cm, nagg
 250Hålstans (?), förgylld mässing och mahogny, Liedberg & Bäckgren Stockholm, sekelskiftet 1900, l cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 251Gräddkanna, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, kaskformad, delvis godronnerad med akantusornerad hänkel, stpl Gustaf Möllenborg Stockholm, h 10 cm, vikt 75 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 252Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, interiör med man med kritpipa och rhenskvinsglas, 21 x 16 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, kopia efter äldre förlaga
 253Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, interiör med man med stengodskrus, 19 x 15 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, kopia efter äldre förlaga
 254Bok, Strömbom, Sixten, red, Index över svenska porträtt 1500-1850 i Svenska porträttarkivets samlingar, tom I-II, Nationalmuseum 1935-39, skinnbd, prov: exlibris för Friherre Carl Gustaf (Gösta) Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 255Kylarmärke, delvis emaljerad brons, Kungliga Automobil Klubben, 1900-talets början, h 12 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 256Wrangel, Elisabeth (Lily), née Piper, akvarell, fransk fiskare med barn, sign, pappersstorl 15 x 18 cm, enl intyg av Carl Custaf Wrangel a tergo utf 1875 i Paris, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 257Bok, Wrangel Ewert, En bok om borgar, Allhems 1938, halvpergamentbd, sign m dedikation till Carl Gustaf Wrangel, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 258Matknivar, 3 st, silver med skurblad, palmettmodell, stpl Aolf Zethelius Stockhoml 1831-32, vapenstämpel för Friherreliga ätten Oxenstierna af Eka och Lindö, blad med smedstpl Hasselberg, l 26 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 259Postsäck (?), linne, handskriven text: Hr Grefve Dücker (Carl Fredrik D), Ellinge, 15# .. att levereras hos Handlanden Hr von Gegerfeldt, Lund, lacksigill, l 53 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 260Vapensköld, skuret fruktträ, dekor av Grevliga ättens Piper vapen, sannolikt tllh Lily Wrangel née Piper, h 14 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 261Varmvattenkanna, nysilver med svärtat trähandtag, John Grinsell & Sons, Birmingham, 1800-talets slut, h 16 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 262Nilsson, Wiwen, egen verkstad, Lund, bägare, sterlingsilver, slät på låg fotklack, ägargravyr av frimurarelogevapen samt gåvogravyr till Joakim Bolternstern, stpl 1958, h 8,5 cm, vikt 140 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 263Soffbord, mahogny, oregelbunden skiva, kryssben med 4 lejontassar, l 145 cm
 264Buffet/köpmansdisk, bonat trä och svartlackerat metall, l 128 cm, visst slitage
 265Sockerskål med lock, silver, gustaviansk stil, urnformad med uppsvängda hänklar, delvis godronnerad corpus med dekor av a-la-grecque-bård, stpl Bengt Erlandsson Kristianstad 1910, h 20 cm, vikt 760 gprov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 266Buffet, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, l 185 cm
 267Norell, Olof, färglito, glasmästarspegel, sign o numr 118/280, synl pappersstorl 69 x 49 cm
 268Kalk, silver, renässansstil, delvis förgylld dekor, infattat mynt Kristian IV, ägargravyr från failjerna Dücker, Gyllenkrook och Wrangel, h 12 cm, vikt 70 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 269Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, bonade kulfötter, klädsel sakn
 270Soffa, ljus björk, biedermeierstil, sekelskiftet 1900, l 230 cm
 271Nilsson, Wiwen, egen verkstad, Lund, serviettring, sterlingsilver, slät, hexagonal, stpl 1973, dia 4,5 cm, vikt 65 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss
 272Bricka, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, dekor av spridda blommor, l 49 cm, glasyr krackelerad
 273Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, 1900-talets början, dekor av medaljong mm, stpl C G Hallberg Stockholm, h 27 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 274Salongsbord, valnöt, sekelskiftet 1900, l 96 cm
 275Saltkar, 4 st, silver, rokokostil, Tyskland, 1900-talets början, med 3 saltskedar silver, tot silvervikt 130 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 276Matservis, porslin, Gustafsberg Järnek, 1910-20-tal; 24 flata-, 11 förrätts- och11 djupa tallrikar, 10 assietter samt 10 skålar/fat, några delar med sprickor
 277Matsalsmöbel, 7 del, ek och svärtat trä, barockstil, 1900-talets 1 hälft, svarvade ben, matbord med 2 utdragbara skivor, 4 stolar samt 2 armstolar, grön plyschklädsel, bord tot 258 x 106 cm, slitage
 278Okänd italiensk konstnär, olja, man med flaska och pipa, otydl sign, 90 x 60 cm
 279Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Paraportiani på Mykonos, sign o dat 2002, 60 x 40 cm
 280Moccakanna, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, delvis godronnerad med stämplad blomsterbård, stpl Gustaf Fredrik Richter Stockholm 1839, h 18 cm, vikt 315 gr
 281Dragg, gjutgods, h 66 cm, anlupen
 282Nygaard, Thorvald, olja, Köpenhamnsmotiv, sign, 51 x 41 cm
 283Moccakanna, silver med svärtat träskaft, rokokostil, Danmark, 1800-talets 2 hälft, möjl ur den sk Rosenborgservisen, dekor av vridna knäckar, krönande örn, stpl Anton Michelsen Köpenhamn 1885, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 284Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm
 285Snurrfåtölj, bonat trä med svart läderklädsel, Berg modell B-84
 286Grötskål med lock, tenn, 1700-tal, slät modell med gängade hänklar, ostpl, locket med (senare?) kontrollstpl, dia 24 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 287Dokumentmapp, 17-1800-tal, tillverkad av återanvänt gyllenläder och siden, tot mått 84 x 65 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 288Potpourrieurnor, 1 par, porslin, Royal Copnhagen, sekelskiftet 1900, tripodformade med delvis polykrom bemålning, h 19 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, 1 lock med hårspricka
 289Matskedar, 6 st, silver, nyrokokomodell, stpl Petter Norlin Malmö 1843, l 22 cm, tot vikt 415 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 290Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1801, l 20 cm, vikt 55 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, oid ägarstpl, lagning vid fäste
 291Vodkabägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, graverad dekor, oid stpl kyrilliskt VI (?), stpl Moskva 1881, h 9 cm, vikt 40 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 292Handsk- resp näsduksetuier, 2 st, svart maroquin, sekelskiftet 1900, guldpräglad initial W under Friherrelig krona, l 18 resp 35 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 293Punschslev, sterlingsilver och valben, England, 1700-tal, spiralvridet skaft, cuppa med infattat mynt Georg II, l 38 cmprov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 294Parti medaljer, silver, mestadels 1800-tal; hästavel, skjutning mm, ägargravyr bl a Ruuth, Wrangel och Bolternstern, tot vikt 315 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 295Skulpturer, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 1 hälft, stående tuppar, heltäckande kobolt- och manganglasyr, h 30 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss
 296Medaljer, 5 st, silver,Krigsakademiens Belöningsmedaljer, Karlberg, tilldelade Friherre Fredrick Elof Gyllenkrook 1795-97 samt 1800-01, tot vikt 65 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 297Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av växtlighet mm i Imari-färger, dia 28 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, smärre kantnagg
 298Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 1 hälft, stående and, heltäckande kobolt- och manganglasyr, h 31 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss
 299Tallrik, fajans, 1700-tal, kinesicerande dekor i manganblått och kromgult, dia 22 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott, kantnagg
 300Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonala med blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott
 301Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa, sign Viktorija & Ricardas, dia 60 cm
 302Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa, sign Viktorija & Ricardas (?), dia 58 cm
 303Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, violett glasmassa, delvis frostad dekor, dia 58 cm
 304Bunde, Hans för CM Cohr/Atla, Köpenhamn och Fredericia, tillskr, kaffeservis, 3 del, nysilver och bakelit, 1950-tal, kaffekannans h 21 cm
 305Andersen, Knud för JCA Jensen, tillskr, armstol, ek med ylleklädsel, stpl JCA, slitage
 306Kofod Larsen, Ib för Faarup, skänk, palisander på (senare) svartlackerade metallben, front med 3 skjutdörrar, såld via Edmund Jörgensen, Nakskov, l 238 cm, överdel sakn
 307Okänd konstnär, vas/skål, glas, polykrom underfångsdekor, otydl sign o dat 2000, h 18 cm
 308Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, balusterformad stam på oktogonal fot, h 29 cm
 309Okänd konstnär i Jan Steens efterföljd, sekelskiftet 1900, olja, måltidscen,57 x 48 cm
 310Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Beskueren, sign o dat 1994, 60 x 40 cm
 311Torkhuv/fön, metall och plexiglas, Kadus Express, h 47 cm, fäste sakn
 312Fat, fajans, ant Sydeuropa, 18-1900-tal, dekor i manganblått, dia 30 cm, ngt slitage
 313Parti måleri o grafik, bl.a. Sven Ljungberg, Gösta Falk m.m
 314Trofé, uppstoppad lunnefågel (Fratercula arctica), tot h 25 cm
 315Soffa, helstoppad kretongklädsel, Chrysanthemum, William Morris för Sanderson, l 140 cm
 316Parti brandskadade leksaker, 1 flyttlåda
 317Jensen, Jacob för B&O, CD-spelare, Beogram CD X, design 1990
 318Trofé, uppstoppad småskrake (Mergus serrator), tot h 30 cm
 319Panton, Verner för Louis Poulsen, teleskoplampa, orange plast och metall, LamPetit, h 20 cm
 320Panton, Verner för Louis Poulsen, teleskoplampa, orange plast och metall, LamPetit, h 20 cm
 321Skrivbordslampor 2 st, röd- resp brunlackerad metall, HCF resp Demko, Danmark, 1900-talets mitt resp senare hälft
 322Ole Pless Jørgensen för Nordisk Solar, tak/fönsterlampor, 1 par. Pipeline, pendel, rödlackerad aluminium, h 41 cm
 323Kihlman, Inger, etsning, Hong kong Bar Köpenhamn, sign dat -67 o numr 149/500, 28 x 38 cm
 324Lundgren, Jan, blandteknik, surrealistisk komposition, sign o dat 76, synl pappersstorl 32 x 39 cm
 325Thorsson, Nils för Royal Copenhagen, vas, fajans, motiv med fåglar, modellnr 708, polykrom underglasyrdekor, h 13 cm
 326Bordsbokhylla, björk, 1900-tal, l 67 cm
 327Troed, Hugo för Troeds Bjärnum/Bra Bohag, stolar, 5 st, ek, etikettsign, kretongklädsel, Chrysanthemum, William Morris för Sanderson
 328Okänd konstnär, vas, blåglaserat lergods, jugend, sign Elsa Johnson (?) TYS 1917, h 28 cm, nagg
 329Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm
 330Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, 'T-stolen', teak och svartlackerade stålben, barnmodell, höjd 63 cm, etikettmärkt Fritz Hansen 0464 , visst slitage
 331Fat, glaserat stengods, Drejargruppen Rörstrand, sign o dat 1976, dia 32 cm
 332Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med rosa klädsel, Lamello
 333Strykjärn, brons, möjl Kina, dekor av oid skrivtecken mm, l 20 cm, omfattande skador, inventarienummer BM66385
 334Okänd designer för Oberglas, Österrike, bordslampa, glas, etikettsign, h 23 cm
 335Mathsson, Bruno, spännben, 3 st, stål
 336Okänd designer, krus, glaserat stengods, sign ASK (?), h 22 cm
 337Boysen,Bent för IKEA, taklampor, 1 par, lackerad metall, Duett, design 1983, h 20 cm
 338Tobaksdosa, silver el försilvrad metall, karolinsk barock, 1700-talets början, lock och botten i sköldpadd, genombrutet lock med pärlemorintarsia, daterad 1711, l 6,5 cm
 339Resesouvenir/herbarium, sekelskiftet 1900, blommor från det Heliga Landet, häfte inbundet i valnötsband med uppklistrade blommor från Jerusalem mm, l 17 cm
 340Pianobelysning, bronserad metall på svärtad gjutjärnssockel, art-déco, 1920-tal, dekor av kvinna med lyra, skärm i imiterad pergament, l 35 cm
 341Thekanna med lock, soapstone, Kina, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor av växtlighet, lockknopp i form av fågel, l 20 cm
 342Okänd designer för Söholm, bordslampa, stengods, 1900-talets mitt, h 25 cm
 343Linfäste, skuret och bemålat trä, sk fästmansgåva, allmogearbete, 1800-tal, l 67 cm
 344Lockask, silver, barockstil, Tyskland, sekelskiftet 1900, driven dekor av frukter mm, l 10 cm, vikt 145 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 345Gräddkanna, silver, empire, i form av naturalistiskt utformad tunna, stpl Hans Georg Vogt Kristianstad 1849, h 7 cm, vikt 75 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 346Såskanna, silver, rokokostil, 1900-talets början, inv förgylld, utl stpl, l 14 cm, vikt 115 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 347Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, byst, gips, ung pojke, h 34 cm
 348Strid, Hardy, akryl, Anne Marie, okt 71, sign o dat 1971, 41 x 31 cm, OHS 7843
 349Strid, Hardy, akryl, Rida ranka, sign o dat 1995, 35 x 27 cm, OHS 12676
 350Hög hatt i låda, sekelskiftet 1900
 351Prydnadsyxa, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, l 108 cm
 352Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm
 353Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm
 354Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation
 355Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm
 356Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, Residence, sign o numr 4570, dia 20 cm, medf skål Orrefors
 357Väggfat, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, driven dekor av fabeldjur samt värdshusscen, oktogonalt, h 59 cm, smärre lagn
 358Zwick, Lis, färglito, Generalen och undersåten, sign, dat 1971 o numr 51/100, synl pappersstorl 50 x 69 cm
 359Johansson, Sven, färglito, stilleben, sign o numr 9/15, synl pappersstorl 28 x 40 cm, ngt gulnad
 360Matta, old Hamadan, 160 x 95 cm
 361Matta, semiantik Turkmen med bönenisch, 150 x 95 cm
 362Matta, semiantik Turkmen, 180x125 cm
 363Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 61 cm, skador
 364Parti måleri och grafik, bl a Åke Corshammar
 365Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm
 366Bok: Sjögren, Arthur, Förteckning å Svenska Bokägaremärken, Stockholm 1909, hft, påtecknad Ex Bibliotheca Christinebergensis C G Wr-l 1916, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 367Dokumentportfölj, papp, 1800-talets slut, märkt Fr Wrangel (Överhovstallmästare Fredrik Wrangel 1847-1932), 40 x 27 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 368Fickur med tidtagarefunktion, silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 369Kompass, mässing, 1800-talets 2 hälft, 5,5 x 5,5 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, glas m spricka
 370Matta, old/semiantik persisk, 200 x 155 cm
 371Wrangel, Ulrika née Sparre (1762-92), tuschlavering och akvarell, interiör med stående kvinna (självporträtt?), sign, enl gåvotext a tergo inköpt på Nynäs 1914 av Mårten Ulfsson Kalling, 20 x 18 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 372Okänd designer, stolar, 4 st, ek med svart konstläderklädsel
 373Bord, ek med skiva i vit laminat, ovalt, l 160 cm
 374Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 16 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 375Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, flickporträtt, möjl föreställande Elisabeth Wrangel (1882-93), 25 x 20 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 376Gyllenkrook, Fredrik, blandteknik, 1800-talets mitt, kortspenade sällskap; Ewert Wrede, C A Gyllekrook, Marianne Dücker née von Rosen samt Christian Anton Wrangel, 21 x 26 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 377Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts och färgkrita, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 378Kronstrand, Bror, olja, porträtt av Ilka Maria Vilhelmina Bolternstern, née Weinzierl, sign o dat 1928, oval 65 x 55 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, a tergo bet 'Ett mer än dåligt porträtt av ilka Bolternstern...'
 379Kilian, Jeremias, kopparstick, porträtt av Greve Carl Gustaf Wrangel, tot mått inkl ram 40 x 31 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 380Blomquist, Birgitta, olja, porträtt av Lotten Wrangel, née Boltenstern, sign, 55 x 38 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 381Sinnemark, Rolf för Pukeberg, tillskr, kandelaber till 4 ljus, gjutet glas, etikettsign, l 31 cm
 382Taklampa, metall med etsad glaskupa och droppformade hängen, 1900-talets 1 hälft, dekor av fiskar, dia 53 cm
 383Taklampa, mässing med olikfärgade prismor, 1900-talets 1 hälft, dia 45 cm
 384Lindstrand, Vicke, tillskr, vas, glas, slipad, geometrisk dekor, h 24 cm
 385Frode, Hans, färglito, Epikuros Rosenträdgård, sign, dat 2013 o numr 2/30, synl pappersstorl 63 x 54 cm
 386Fotografialbum, 1800-talets slut, exteriör- och interiörbilder från bl a Ellinge och Christineberg, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 387Matta, semiantik Pakistan galleri, 400 x 90 cm
 388Bok; Wrangel, Fredrik Ulrik, De På Svenska Riddarhuset Upptagna 1857-1900 Lefvande Ätterna Wrangel, Stockholm 1900, pergamentbd, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 389Johansson, Nette, etsning, hundra, sign o numr 48/85, 30 x 32 cm
 390Wrangel Carl Gustaf, handskrift, Anteckningar ur Wrangelska Ättens Historia 1912-15, klbd, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 391Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, landskap, 45 x 60 cm
 392Fotografialbum, 1800-talets slut, mestadels porträtt av medlemmar av ätterna Wrangel mfl, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 393Fotografialbum, 1800-talets slut, mestadels porträtt av medlemmar av ätterna Wrangel mfl, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 394Snusdosa, porslinssnäcka med silvermontage, ostpl, l 6 cm, medf collier bärnsten
 395Bok, Wåhlin, Hans, Scania Antiqua, Malmö 1931, tvär folio, klbd, bet 'Tillhör Wrangelska Fideikommissbiblioteket', skador, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 396Bok, Then Swenska Pslam-Boken, Peter Devall Västerås 1744, original skinnbd med prägling CFD efter Greve Carl Fredrik Dücker till Ellinge och Christineberg (1714-90), prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 397Armlös klänning, filt, Dirndl (?), Österrike, h 105 cm
 398Melissino, Pyotr Ivanovitch (1726-1797), kopparstick, Description du feu d'artifice tiré auprčs du jardin d'été impérial ā St. Petersbourg, le 1 de septembre 1796, pappersstorl 46 x 52 cm, i etui, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 399Kunglig pärm, grön maroquin med svensk Furstekrona, inneh noter till Poem av Zdenko Fibich, bet Minne av 27-28 Sept 1925, 33 x 25 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 400Rydbeck, Otto, Den medeltids borgen i Skanör, Gleerups Lund 1935, klbd, med dedikation av förf till Carl Gustaf Wrangel, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 401Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, brännstpl, dynor sakn
 402Fotografimapp, Minne av utställningen i Malmö 1896, röd maroquin, dekor av Malmö stadsvapen samt Friherreliga ättesn Wrangel vapen, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott
 403Vas, porslin, Kina, ant Daoguang (1820-50), mei ping-formad med dekor av personer mm i famille-rose-färger, dsenare montage till lampa, h inkl montage 39 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott
 404Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av växter mm, dia 22 cm, smärre kantnagg, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 405Servietter, 27 + 7 st, linne, 37 x 37 resp 35 x 35 cm, broderad friherrelig krona, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, slitage
 406Servietter, 24 st, linnedamast, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av växter, ett antal märkta CT o dat (18)30, 105 x 80 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 407Okänd konstnär, olja, komposition, otydl sign, 90 x 65 cm
 408Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kvinna i landskap, 25 x 21 cm
 409Vitrinskåp, mahogny med intarsia, ant England, sekelskiftet 1900, h 146 cm, slitage, 1 glas m spricka, nycklar sakn
 410Brödfat, nysilver, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor, l 33 cm
 411Marmeladburk med lock, porslin, Meissen 1900-tal, dekor i rött, h 11 cm
 412Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Ischia, sign o dat 1983, 42 x 63 cm
 413Saltkar, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm
 414Okänd konstnär, 1800-tal, olja, jägare med hund i landskap, 24 x 33 cm
 415Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Fra sydkysten på Kreta, sign o dat 1993, 40 x 60 cm
 416Golvur, bemålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hane, Danmark, 1800-tal, h 199 cm
 417Skrin, ådringsmålat trä med metallbeslag, 1800-talets 2 hälft, l 57 cm
 418Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander med kakelplattor, l 137 cm
 419Toilettemöbel, mahogny med intarsia, 1910-20-tal, h 185 cm, nycklar sakn
 420Olesen, Eyvind, olja, sådd, sign, 53 x 64 cm
 421Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, personer i landskap, otydl sign, 55 x 65 cm
 422Skärbräda, trä och metall, Scandia present, fiskformad, l 90 cm
 423Palme, Einar, akvarell, bergslandskap, sign o dat 1964, synl stl 40 x 31 cm
 424Lockask, röd glasmassa med förgyllt silvermontage, Persien (?) 1800-tal, h 4,5 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 425Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 4 ljusarmar, h 25 cm
 426Bägare, silver, gåvogravyr av logevapnet för St Andreaslogen Karl X Gustaf, given åt Joakim Boltenstern, stpl MEMA Uppsala, h 11 cm, vikt 100 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 427Senapskar, silver med glasinsats, oid mästare, Hong Kong, sekelskiftet 1900, h 6 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 428Medaljer, 4 st, 1 par silver, Oskar II:s 25 åriga regeringsjubileum 1897, i originaletui, tot vikt 55 gr, 1 försilvrad metall Pansarskepper Gustaf V samt minnesmedalj metall, Drottning Lovisas död
 429Bang, Jacob för Holmegaard, parti glasservisdelar med förgylld kant, Gisselfeld, 2 lådor
 430Parti silver; skålar, skedar mm, tot vikt 270 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 431Tallrik, tenn, stpl Johann Fridrich Roesler, Zittau, 1800-talets början, (senare) gravyr av rosor, ängel mm, dia 22 cm
 432Matta, semiantik Teke, 200 x 125 cm, fransar i behov av översyn
 433Kamin, svärtat gjutjärn, C M Hess, Vejle nr 421, 1900-tal, h 126 cm
 434Parti uniformsknappar och -märken, 18-1900-tal, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 435Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, flicka i herrgårdspark, sign LT (?), 50 x 60 cm, skador
 436Parti nysilver; brickor, bestick mm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 437Toilettegarnityr, 3 del, förgylld brons, 1900-talets 1 hälft, l 18 - 28 cm
 438Kamferkista, skuret kamferträ med mässingslås, ant Kina, 1900-talets 2 hälft, l 92 cm
 439Wennerwald, Finn, olja, landskap från Skjervet, Norge, sign o dat 1947, 68 x 48 cm
 440Matgrupp, 7 del, mahogny, 1900-talets mitt el 2 hälft, two-pillartable med 2 fanérade iläggsskivor samt 6 stolar, bord tot 252 x 98 cm
 441Stort parti linne mm, 1 låda
 442Tastevin, nysilver, Frankrike, 1900-talets början, hänkel i form av orm, botten med infattat kopparmynt 1 Décime 1815, l 11 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 443Cigarettetuier, 3 st, silver, l 8 - 13 cm, tot vikt 315 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 444Gräddkanna, sterlingsilver, kaskformad med uppsvängd hänkel, stpl George Nathan & Ridley Hayes Chester 1907, h 10 cm, vikt 50 gr, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 445Mat- resp bordskniv, silver med skurblad, matkniv Kings Patterna 1836, bordskniv Olga 1893, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 446Servietter, 12 st, linnedamast, 1800-talets 2 hälft, broderat spegelmonogram WP under friherrelig krona för Christian Fredrik Wrangel af Sauss och hh Lily, née Piper, 60 x 60 cmprov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 447Klänning med underkjol, bourgognefärgad sammet och linne, 1800-talets 2 hälft, medf korsett och sorgförkläde, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 448Damasker, 1 par, pepitarutigt tyg, Percival, 1930-tal, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 449Parti äldre smycken, mestadels silver, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 450Kamera i etui, Contessa-Nettel Piccolette (1919-1926), prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 451Kärl, bemålad keramik, Kabyl/berberarbete, Algeriet, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 27 cm
 452Okänd designer, möjl för DUX, 1960-tal, soffa samt fåtölj, teak med armlän i ek och brun-grön ylleklädsel, soffa l 190 cm, stoppning torkad
 453Okänd designer för Desirée stentøj, Ringsted, Danmark, vas, stengods, cylindrisk, dekor i harpälsglasyr, sign, h 13 cm
 454Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, aluminium, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 20 cm
 455Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampor 1 par, aluminium, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 20 cm
 456Okänd designer för Digsmed, Danmark, skärbräda, palisander, 1950-60-tal, l 52 cm
 457Leksak, litograferad plåt, Distler D-3150 BMW Wanderer, 1930-40-tal, l 25 cm, vindruta sakn
 458Kraitz, Gustav, egen verkstad, Fogdarp, vas, chamotterat lergods, delvis glaserad, sign, h 25 cm
 459Figurin, flintgods, art-déco, 1920-30-tal, isbjörn på flak, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
 460Fickur, silver, 1800-talets 2 hälft, medf klockkedja i sterlingsilver, dia 4,5 cm
 461Okänd designer, 1970-tal, taklampa, glas och bronserad metall, konisk med dekor av glasbubblor, h 25 cm
 462Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Rosti, skålar 4 st, röd, gul resp blå melamin, 'Margrethe' design 1950, dia 16-21 cm
 463Olson, Axel, färgetsning, 'Sommarstrand' ed G.K.M. 1983-84, sign o numr (HC) III/XXX, 36 x 52 cm
 464Olson, Axel, färgetsning, 'Kväll vid havet' ed G.K.M. 1983-84, sign o numr (HC) III/XXX, 36 x 52 cm
 465Olson, Axel, färgetsning, 'Fågel i handen' ed G.K.M. 1983-84, sign o numr (HC) III/XXX, 36 x 52 cm
 466Olson, Axel, färglito, Äppleblom, sign EA, 33 x 20 cm
 467Skrivbord, valnöt, möjl England, 16-1700-tal, låda i sarg, b 70 cm
 468Erixson, Sven X:et, färglito, Rosor i muren 1966, sign o numr 180/360, ed Konstfrämjandet, 27 x 37 cm, litt: Nyström 135
 469Johansson, Carl 'Ägga-Calle', linoleumsnitt, 'Bryggan', sign o numr 63/150, synl pappersstorl 22 x 19 cm
 470Jonson, Alvar, olja, höstdag, sign, 38 x 47 cm
 471Norrman, Lars, sydamerikansk kvinna med blommor, sign, synl pappersstorl 54 x 74 cm
 472Okänd konstnär, olja, kustparti, sign O Löfwall, 33 x 48 cm
 473Norrman, Lars, färglito, båtar på strand, sign o numr 86/360, synl pappersstorl 37 x 83 cm
 474Matta, Roberto, färgetsning, nr 3 ur La Danse de la Mort (Strindbergs Dödsdansen) Editions Börjesson, Malmö 1972, sign o numr 76/100, 49 x 37,5 cm
 475Strid, Hardy, akvarell, komposition, sign o dat 1965, synl pappersstorl 30 x 44 cm
 476Högardh, Gösta, olja, Söndrumskust i mars 1956, sign o dat 1956, synl storl 35 x 46 cm
 477Törning, Erik, olja, mansporträtt, sign, 41 x 33 cm
 478Strid, Hardy, akvarell, landskap, sign o dat 1974, synl pappersstorl 44 x 53 cm
 479Wikström, Sture, olja, Object, sign, 28 x 28 cm
 480Konow, Jürgen von, akvatint, Motiv från Södern, sign, dat 1957 o numr 5/50, synl pappersstorl 26 x 35 cm
 481Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 54, sign o numr 70/120, 58 x 58 cm
 482Högardh, Gösta, olja, Uppställt, sign, 38 x 46 cm
 483Wikström, Sture, färglito, Aftonstämning, sign HC, synl pappersstorl 24 x 52 cm
 484Wikström, Sture, färglito, Fjäderrum, sign HC, synl pappersstorl 37 x 58 cm
 485Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign, numr 99/100 o dat 52-74, 35 x 53 cm
 486Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign PT 18 o dat 57-81-82, 34 x 51 cm
 487Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign samt numr S15-84 68 samt betecknad Mai Britt Skattberg, 36 x 24 cm
 488Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign samt numr S9-84 III, 36 x 24 cm
 489Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign samt numr S9-84 III, 36 x 24 cm
 490Henningsen, Hans, olja, personer i landskap, sign HH o dat 50, 64 x 80 cm
 491Hansen, Börge, olja, Grönt fragment, sign o dat 62, 77 x 102 cm
 492Okänd konstnär, olja, fransk stadsbild, sign D Hoyt, 30 x 40 cm
 493Okänd konstnär, olja, kustpari med fartyg, sign OM el MO o dat 1927, 44 x 65 cm
 494Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, England 1800-tal, i form av sittande spanielar, h 22 cm
 495Vas med blomsterhållare, porslin, sk Jasperware, Wedgewood, h 13 cm
 496Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnr 1567, h 10 cm
 497Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, sittande katt, modellnr 2256, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
 498Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign, h 13 cm
 499Blomberg, Stig, relief, brons, Harlikin och Colombina (Sången och dansen), gjuten av Herman Bergman 1962 i 350 ex (detta är nummer 104) för Dux Radio, sign, l 24 cm
 500Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av blått påklipp mot rutmönstrad fond, sign, h 29 cm
 501Medaljer, 2 st, silver, Kungliga Patriotiska Sällskapets belöningsmedalj resp medaljen för Nit och Redlighet i Rikets Tjänst, Gustav V
 502Parti sedlar mm, 18-1900-tal, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 503Äggtoppare, försilvrad och förgylld metall, sekelskiftet 1900, dekor av tupp, l 15 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 504Parti kuvert, brevkort mm, 18-1900-tal, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 505Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, skålfat, tenn, stpl 1948, dia 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 506Corneille, (Cornelis van Beverloo), färglito, Aīda - Hommage ā Verdi, sign, dat 86 o numr 8/40, 65 x 50 cm
 507Medalj, brons, slagen till minne av Generalen Sven Lagerberg 'Sven i Helvete' 1889, gravörsign A Lindberg, dia 6 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 508Parti kopparmynt, 17-1800-tal, medf penningpung siden (?), prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 509Parti äldre diverse; porslin mm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 510Fotografier, 5 st sekelskiftet 1900, interiörer från Ellinge Slott, 17 x 22 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 511Atlas, Stielers Hand Atlas 1912, inneh 100 kolorerade himmels- och världskartoer, hfr bd, folio, skador, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 512Väska/necessär, svinläder, 1900-talets början, märkt G Smith & Co, Saddlers, 151 Strand London, dia 16 cm , prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 513Bok, Uarda, 2 uppl 1948, m dedikation till Carl Gustav Wrangel, hft, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 514Kokböcker, 2 st, handskrivna; 1 förf av Grevinnan Elisabet Charlotta Piper (née Ruuth) 184, 1 förf av Grevinnan Lily Wrangel (née piper) 1890, slitage, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 515Projektor i etui, Eumig P8 Film Projector, 1900-talets mitt, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 516Spannmålssikt, trä med metallnät, sekelskiftet 1900, dia 56 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 517Celluloiddockor, 2 st, 1900-talets 1 hälft, slitage, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 518Böcker, parti äldre litteratur, noter mm, bl a Lindorm; Bonden i Sveriges Historia och Wrangel Stockholmiana, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 519Parti äldre mynt och medaljer, delvis silver, bl a 3 st 3 Pfennig A Preussen 1846, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 520Silvermynt, 4 Schilling Courant Mecklenburg-Schwerin 1763, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 521Mynt, 10 kronor, Carl XVI Gustaf 1991, felvänt, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss
 522Väggur, svärtat trä, 1800-talets 2 hälft, urtavla med intarsiadekor av olika träslag och metall, sign linderoth Stockholm, h 63 cm, slitage, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 523Servietter, 9 st, linnedamast, borderade initialer BW under friherrelig krona för Boltenstern och Wrangel, 90 x 80 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 524Stort parti linneserivetter mm, delvis med krönta monogram och initialer för medlemmar av ätterna Bolterstern, Wrangel, Piper mm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 525Duk samt 5 servietter, linnedamast, sekelskiftet 1900, duk 110 x 110 cm, servietter 50 x 50 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 526Överkast, linne, sekelskiftet 1900, 240 x 225 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 527Fotografier, 2 st, porträtt av Ilka Maria Vilhelmina Bolternstern, née Weinzierl till häst resp med familj, 17 x 23 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 528Böcker, parti konst mm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 529Stort parti vernissagekort mm, delvis med originalverk av Barton Lidice Benes, Howard Meyer, James Bron, Nino Longobardi m fl, mestadels från Anders Tornberg Gallery Lund, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss
 530Clarre, Don, blandteknik Restaurant Feston Cannes 2009, i bemålat omslag från 2010, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss
 531Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), Computer-Ink-Plot 3 st samt blandteknik, sign, varierande storl, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss
 532Nay, Michael, färglito, komposition, sign o numr 634/750, 21 x 15 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss
 533Ehrner, Anna för Kosta Boda, karaffer resp vinglas, 2 + 12 cm st, Line, design 1982, karaffer h 28 cm
 534Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 st samt fat, bemålat glas, Tulip, sign, dia 14 - 33 cm
 535Kanna, flintgods, Sarreguemines, 1900-talets mitt, i form av sittande gris, h 23 cm, slitage
 536Bord, varierande träslag, sjömansarbete handskuret 1891-95 av Patrik Karlsson från Jonsered som gåva till sin bror Axel, tjänstgöringsintyg från handelsflottan medf, h 75 cm
 537Barn/docksymaskin, grönlackerad metall, Wera, 1900-talets 1 hälft, l 20 cm
 538Kakburkar, 2 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, J-H Fabriken, Sävsjö, slitage, dia 20 cm, 1 sektion sakn
 539Ytterkrukor, 1 par, glaserad keramik, Il Verrocchio, Florens, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, h 17 cm
 540Bernhardsson, Carl Gustaf, olja, personer och hästar i landskap, osign, 51 x 61 cm
 541Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja på plåt, den törnekrönte Kristus, kopia efter barocken, 19 x 16,5 cm
 542Matta, old Pakistan, 200 x 135 cm
 543Nyman, Gustaf & Oskar för Nyman & Nyman, Höganäskeramik, 1930-tal, lockurna, blåglaserat lergods, sign, h 28 cm
 544Müller, Thomas, färgserigrafi, Luftpost, sign o numr 105/225, 35 x 28 cm, framställd för Postens Konstklubb 1997
 545Nyström, Helmtrud, färgetsning, Vinterfågel, sign o numr 150/250, pappersstorl 40 x 32 cm, framställd för Postens Konstklubb 1987
 546Miotte, Jean, färglito, Komposition II, sign EA 9/10, 73 x 52 cm
 547Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 2 hälft, blandteknik på papper uppklistrat på siden, Kinesiska muren, oid sign, pappersstorl 30 x 50 cm
 548Spegel, skuret och bronserat trä, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av kannelyrer, infattade gouacher, h 54 cm, senare bronsering
 549Da Qing, Cao, färgträsnitt, kinesisk kanal, sign o numr 107/200, synl papperstorl 44 x 50 cm
 550Golvurna, saltglaserat stengods, Höganäs 50 (!) liter, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
 551Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1980, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)
 552Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1980, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)
 553Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1980, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)
 554Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1980, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)
 555Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1981, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)
 556Guldmynt, 1 Krugerrand, Sydafrika 1974, 22 k rödguld, vikt 33,93 gr (1 troy oz finguld)
 557Guldmynt, 20$ USA 1896, sk Liberty, vikt 33,4 gr 900/1000 guld
 558Guldmynt, USA 20 $ 1924, sk Saint-Gaudens, vikt 33,4 gr 900/1000 guld
 559Guldmynt, 50$ USA 1986, sk American Eagle, 33,9 gram 917/1000 guld, framstår i ocirkulerat skick
 560Guldmynt, 50$ USA 1986, sk American Eagle, 33,9 gram 917/1000 guld, framstår i ocirkulerat skick
 561Guldmynt, 50$ USA 1987, sk American Eagle, 33,9 gram 917/1000 guld, framstår i ocirkulerat skick
 562Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1982, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)
 563Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1982, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)
 564Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1982, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)
 565Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1982, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)
 566Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1983, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)
 567Guldmynt, 1/2 Krugerrand, Sydafrika 1983, 22 k rödguld, vikt 16,97 gr (1/2 troy oz finguld)
 568Guldmynt, England, 1 Sovereign, Viktoria 1900 (22 k rödguld, vikt 7,98 gr)
 569Guldmynt, 10$ USA 1889, sk Liberty, vikt 16,718 gr 900/1000 guld
 570Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1916, vikt 8,96 gr 900/1000 guld
 571Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1915, vikt 8,96 gr 900/1000 guld
 572Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 8,96 gr
 573Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 8,96 gr
 574Silvermynt, 2 st, USA 1 $, sk Morgan, 1888 resp 1921
 575Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, Gustav VI Adolf 1961, guldvikt cirka 33 gr, etui medf
 576Medalj; silver, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst, Gustav V 1935, tilldelad Förste Kustvakten i Båstad Bo Henriksson, h 4,5 cm, i etui
 577Parti skyttemedaljer, nålar och pins, delvis silver
 578Parti militaria mm, portépéer, mässband mm
 579Faskinkniv M/1848 med balja, Walén, Eskilstuna, tot l 61 cm
 580Kniv i läderbalja, smide och palisander, Helle, modellnr 30 'Sportkniv', design cirka 1965, tot l 27 cm
 581Scoutkniv, smide och palisander i läderbalja, märkt FDF (Frivilligt Drenge- og Pige-Forbund), Danmark, 1900-talets 2 hälft, tot l 21 cm
 582Kniv, smide, masurbjörk, renhorn och mässing i läderbalja, Brusletto, Karasjok, framställd till OS i Lillehammer 1994, tot l 25 cm
 583Dolk, svärtat stål och plast i svart plastbalja, US Navy Mark 3, tot l 30 cm
 584Dolk, smide med trähandtag i svärtad stålbalja, polsk wz 55 (MK 55) för fallskärmstrupper, tot l 28 cm
 585Dolk, molybden och vanadiumstål, trä och mässing i läderbalja, Muela Aguila, Spanien, 1900-talets 2 hälft, tot l 28 cm
 586Knivar i baljor, 5 st, Sandvik, Buck, Isaaki Järvenpää mm
 587Modellkanon, brons i trälavett, gjuten efter förlaga funnen i vraket efter Regalskeppet Vasa, l 31 cm
 588Parti modellbilar och -flygplan, metall och plast, 1900-talets 2 hälft
 589Mikroskop med belysning och extra okular, Carl Zeiss
 590Eriksson, Ulf, gouache, Isträd, sign, synl storl 44 x 60 cm
 591Jonson, Sven, färglito, Vesper, sign o egenhändigt betitlad, 41 x 28 cm
 592Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur Aniaramappen, sign EA 8/30, 40 x 33 cm
 593Jonson, Sven, färglito, Sub marin, sign o numr 189/310, 41 x 33 cm
 594Hillgrund, Bengt, olja, stilleben, sign o dat 64, 38 x 54 cm
 595Wernheden, Stig, olja, sydländsk by, sign, 35 x 47 cm
 596Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Isolde
 597Okänd designer för Rörstrand, lockkarott resp form, porslin, Petri, dekor av fisk, l 24 cm
 598Ander, Gunnar för Lindshammar, öl- vatten- och snapsglas, 6 + 6 + 6 st, grön glasmassa, etikettsign, h 7,5 - 11 cm
 599Svensson, Alf för Studio, Ljungs Industrier, fåtöljer, 1 par, bonad bok med textilklädsel, TeVe, design 1953, plakettsign
 600Ytterfoder samt underfat, 5 + 5 st, keramik, bl a 2 st Uppsala Ekeby City, design Hjördis Oldfors, ngt slitage
 601Okänd designer för Rörstrand, vas/sejdel, glaserat stengods, dekor av sydländsk stadsbild, h 20 cm
 602Kniv, masurbjörk och smide i läderbalja, sk lapinleuku, Juhanni Martiini, 1900-talets 2 hälft, tot l 25 cm
 603Johansson, Nils, olja, Våg, våg slå.. (Brottsjö), osign, 24 x 19 cm
 604Matta, silke, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fågel och blommande gren, oid sign, 95 x 45 cm
 605Parti bägare, 6 st, silver, ograverade, h 4 - 6 cm, tot vikt 150 gr
 606Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Ruth, modellnr 2313, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm
 607Miniatyrkniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft el mitt, dekor av ren mm, tot l 12 cm
 608Willborg, Märta för Gefle/Uppsala Ekeby, figurin, stående hjort, stplsign, h 19 cm
 609Thekanna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor, tot h 17 cm
 610Kniv, masurbjörk, renhorn och smide, halvhorn, Helle, Norge, 1900-talets 2 hälft, tot l 22 cm, märkt med initialer CB
 611Krus, 3 + 1, saltglaserat stengods, Höganäs, 5 resp 10 liter, h 23 resp 29 cm
 612Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 65 cm
 613Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 4 lådor, b 82 cm
 614Sekretär, bonad björk, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 114 cm, skrivklaff lös i upphängningen
 615Golvlampor, 1 par, skuren mahogny, 1900-talets mitt, h inkl skärm 154 cm
 616Stort parti prisbägare, -skålar, -fat mm, silver, tot vikt 1325 gr
 617Troféer, 3 st, monterade älghorn, jämna 6:or resp 4:a, b 67 - 95 cm
 618Glemme, Dagmar, färglito, komposition med träd och djur, sign o numr 18/150, 69 x 54 cm
 619Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och ek, l 145 cm
 620Glans, Kai, färgserigrafi, Serigrafi II, sign, dat -81 o numr 170/200, synl pappersstorl 83 x 65 cm
 621Matta, old Pakistan, 115 x 95 cm
 622Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, Mirage, dekor i blått underfång, etikettsign, h 28 cm
 623Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', etikettsign, h 28 cm
 624Lampbord med klaffar, idegran, 1900-talets 2 hälft, l 75 cm
 625Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, Mirage, dekor i blått underfång, etikettsign, h 28 cm, ngn smärre repa
 626Matskedar, 6 st, silver, Engelsk snäckmodell (Kings Pattern), stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1836, namnstämpel för Fabian Wilhelm Staël von Holstein 1797-1863, tot vikt 455 gr
 627Matskedar, 1 par, slät modell med mittås, stpl Anders Reinhold Flinkenberg, Simrishamn u å, l 19,5 cm, tot vikt 75 gr
 628Matskedar, 1 par, silver, svensk rund, stpl Thomas Lekberg Stockholm 1786-1806 (verks 1786-1816) l 21,5 cm, tot vikt 120 gr, initialer IL
 629Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1796, l 18 cm, vikt 45 gr, möjl lagning vid fäste
 630Matsked, silver, fiolmodell med mittås,stpl Stephan Halling Örebro 1778, l 20,5 cm, vikt 60 gr
 631Sked, silver, fiolmodell, stpl Andreas Silfverberg Ystad 1808, l 22 cm, vikt 40 gr
 632Parti silver, skedar mm, tot vikt exkl ljusstake med fylld fot 275 gr
 633Gafflar, 5 st, sterlingsilver, slät modell, oid mästare OB (?) London 1904, l 21 cm, tot vikt 400 gr
 634Myntsvärd, brons, Kina, 18-1900-tal, l 42 cm
 635Vykort, cirka 50 st, Axel Eliassons Konstförlag, Stockholm, 1900-talets början, Ellinge Slott, postfriska
 636Parti delvis äldre postkort mm, delvis postfriska
 637Fotografi, 1800-talets slut, Peter P Lundh Skättekärr, motiv ur Vyer från Kullen, tot mått 10,5 x 16,5 cm
 638Bok; Biblia thet är all then helga skrifft på swensko, Henrik Keyser Stockholm 1674, samtida läderbd, omf slitage
 639Bok, Sparre, Pehr, Adolf Findling eller Tre år under drottning Kristinas regering tom I-II, I uppl, Lars Johan Hierta Stockholm 1835, hfr bd, prov: Grevliga ätte Sparre af Söfdeborg
 640Bok, Marmontel, Jean-Franįois, Contes moraux tom I-III, möjl I uppl 1755-1759, samtida skinnbd
 641Bok, M Tullii Ciceronis Tre Böcker de Officiis samt Snectute et Amicitia, 2 uppl Johan Laurits Horn Västerås 1770, hfr bd, prov. major Gustaf Lagerhjelm (1745-1804), slitage
 642Bok; Sjöborg, N H; Försök till nomenklatur för Nordiska Fornlemningar, Carl Delén Stockholm 1815, klbd
 643Bok, Choffin, David Étienne, Dictionnaire abrégé de la fable ou de la Mythologie, Halle 1767, dedikation till Gustav III, hfr bd
 644Böcker, parti blandad litteratur 17-1800-tal, slitage
 645Lattré, Jean efter Janvier, Jean, karta, kopparstuckenoch handkolorerad, Les Couronnes du Nord..., Paris 1762, synl pappersstorl 38 x 49 cm
 646Valk, Gerard & Leonard, karta, kopparstucken och handkolorerad, Sueciae Magnae, Totius Orbis Regni Antiquissimi, Hodierna In Sex Principales Suas Partes..., Amsterdam 1710, synl pappersstorl 60 x 50 cm
 647Salt- och pepparströare, 1 par, mässing och papp, tillv av hagelpatroner kal 12, Härens Krudtvärk Fredriksvaerk Danmark, 1900-talets mitt, h 6,5 cm
 648Brödfat med hänkel, sterlingsilver, Old Newbury Crafters, USA, 1900-talets början, l 20 cm, vikt 150 gr
 649Prydnads/dryckeshorn, koron med nysilvermontage, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande pojke med druvor, h 49 cm
 650Mekanisk leksak, litograferad plåt, Johann Leonard Hess, Nürnberg, 1920-30-tal, Dynamobil med hammerwerk, monterade på träplatta, denna l 26 cm, inkomplett
 651Engqvist, Erik, egen verkstad, Råå, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe, h 18 cm
 652Amulett, nefrit el Jade, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av drakunge, l 8 cm
 653Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, glaserat stengods, sign, dia 14 resp 17 cm
 654Fiskfat, porslin, Meissen, 1900-talets början, blå underglasyrdekor i lökmönstret, l 60 cm, smärre stötskada
 655Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, sidenbroderi, dekor av påfåglar i träd, oid sign, synl storl 54 x 33 cm
 656Fåtöljer, 1 par, bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt el 2 hälft, broderad klädsel, med soffbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, detta dia 60 cm
 657Bilmodeller, 2 st, lackerad plåt, Amar Toys, 1900-talets 2 hälft, l 25 cm
 658Modell/leksaksbåt, bemålad plåt, 1900-talets 2 hälft, l 32 cm
 659Hallampa, bemålad glaskupa med mässingsmontage, 1920-30-tal, h 17 cm, obet nagg
 660Hallampa, gjuten, marmorerad glasmassa med kopparmontage, art-déco, 1920-tal, h 30 cm

 661Luftpistol, Walthe LP modell 53, 4,5 mm kaliber, medf hölster, originalkartong och diverse tillbehör, en pistol av detta märke användes av Sean Connery till filmaffischen för 'From Russia With Love' (!)
 662Matbesticksuppsättning, nysilver, 12 + 12 + 12 delar, stpl GAB Stockholm, i originaletui
 663Frisk, Thomas, färgetsning, Venedig, sign o numr 56/175, pappersstorl 47 x 53 cm
 664Skål, porslin, Samson, Paris, 1800-talets slut, reliefdekor i bianco-sopra-bianco samt polykrom bemålning av rosor mm, dia 19 cm
 665Wide, Georg för Deco, Helsingborg, burkar, 3 st, flintgods med teaklock, h 10 - 14 cm, 1 ngt missfärgad
 666Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, matbord, modell 1020, rotfanérad skiva, fyrdelad fot i körsbär (?), dia 120 cm, tack till Per Ahldén för info
 667Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 3 del, teak och ek, modell AT 40, brännstämplade, l 52 cm
 668Aalto, Alvar för Iittala, vas, klar glasmassa, 'Savoy', design 1936, etsad signatur, h 16 cm
 669Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, kandelaber till 3 ljus, mässing, Knuten (Vänskapsknuten), design 1938, h 15 cm
 670Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, bordslampa, mässing, modellnr 2483/1, l 27 cm
 671Hörlin-Holmquist, Kerstin för OPE möbler, Jönköping, fåtöljer, 1 par, valnöt, 'Skrindan', design 1963
 672Hörlin-Holmquist, Kerstin för OPE möbler, Jönköping, fåtölj, valnöt, 'Skrindan', design 1963
 673Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallfäste, dekor i blått underfång, sign o numr RD 1566, h 36 cm
 674Olson, Axel, akvarell, Hamnpiren - Sommarkväll, motiv från Grötvik, sign, 22 x 32 cm
 675Borés, Francisco, färglito, 'Woman in blue', tryckt sign, publ i 'Verve' 1952, 35 x 26 cm
 676Andrews, Simon, olja, solbad, sign o dat -07, 30 x 30 cm
 677Fagerström, Hans, olja, Under spillrans valv, sign, tot mått 27 x 28 cm, bakstycke med stötmärke
 678Petrochenko, Vassily Maximovitj, akvarell, marknadsscen från Teheran, sign, 20 x 25 cm
 679Sert, Henri, gouache, ansikte, sign o dat 1959, synl pappersstorl 26 x 20 cm
 680Lamm, Erik, olja, sittande akt på klippa, sign o dat 1946, 75 x 61 cm
 681Adeyemi, Yinka, blandteknik, Professor Peller in a village, sign o dat -69, synl pappersstorl 55 x 40 cm
 682Mocan, Dorina, färglito, Sunshine Path, sign o numr 14/70, synl pappersstorl 36 x 51 cm
 683Okänd konstnär, färgserigrafi, optisk komposition, otydl sign, dat 73 o numr 104/125, synl pappersstorl 55 x 55 cm
 684Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm
 685Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm
 686Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 13 cm
 687Ytterkrukor, 3 st, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 9,5 cm
 688Strid, Hardy, färgserigrafier, 3 st, kompositioner, samtl sign varav 2 med dedikation, varierande mått
 689Lundberg, Bertil, etsning, komposition, sign, dat 1969 o numr 203/400, 31 x 40 cm
 690Fagerström, Hans, blyerts Mot ljus horisont, sign, synl pappersstorl 32 x 22 cm, medf Persson, Ove, färglito, Laxvik, sign
 691Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 25 cm
 692Russell, Dhuie, olja, stilleben, sign, 30 x 60 cm
 693Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och handkolorerad, Regni Sueciae, cirka 1720, synl pappersstorl 50 x 60 cm
 694Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, Stockholm de 1568-1589, synl pappersstorl 10 x 18 cm
 695Nilsson, Henning, Höganäs, vas, glaserat stengods, sign o dat 6/4 65, h 20 cm
 696Berardi, Francesco efter Zais, Guisseppe, kopparstick, Per strade ignote il Pellegrino errante..., synl pappersstorl 40 x 45 cm
 697Pedro, Francesco efter Zuccarelli, Francesco, kopparstick, Fugit retro..., synl pappersstorl 34 x 43 cm
 698Spegel, förgyllt trä och pastellage, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, oval med krönande rosett, h 92 cm
 699Stol, avlutad och bonad fur, provinsarbete i transition sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, rygg med kannelerade spjälor
 700Armstol, skuret och grålackerat trä, rokokostil, 1900-talets början, delvis polykrom bemålning