SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar.VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 16 DECEMBER This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 16TH OF DECEMBER
Sön 16/12 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Ring, platina med 1 briljantslipad diamant om cirka 3 ct, 4 st om vardera cirka 0,5 ct samt talrika mindre, stpl Hovjuvelerare Hugo Strömdahl Stockholm 1951, vikt 16,8 gr115 000
 2Damarmbandsur, 950/1000 platina med 26 doserande, briljantslipade diamanter om tot cirka 3,5 ct samt mindre, åttkantslipade diamanter, Omega, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 16 cm, tot vikt 28,5 gr5 500
 3Ring, platina med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 ct samt 2 st dito om cirka 0,65 ct vardera och 8 åttkantslipade diamanter, stpl W A Bolin Stockholm 1938, vikt 5,2 gr30 000
 4Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om 4,34 ct och 18 briljantslipade diamanter om tot 0,90 ct enl gravyr, stpl Bo Cedstam Stockholm 1974, vikt 9,6 gr12 000
 5Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om 7,55 ct och 2 + 12 briljantslipade diamanter om tot 2,32 ct enl gravyr, stpl Gunnar Alp Herräng 1972, vikt 10,5 gr20 000
 6Brosch, 18 k vitguld el platina med åttkant- och rosenslipade diamanter och pärla, 1920-30-tal, svårtydda stpl, l 4,5 cm, vikt 15,4 gr3 200
 7Brosch, 18 k rödguld med emalj och sötvattenspärlor, stpl Gustav Möllenborg Stockholm 1844, l 5.5 cm, vikt 10 gr1 800
 8Brosch, 18 k vitguld el platina med 22 rosenslipade diamanter, 14 carréslipade smaragder samt pärla, Frankrike, art-déco, 1920-tal, svårtydda stpl, l 4,7 cm, vikt 13,1 gr2 600
 9Ring, 18 k vitguld med 7 briljant-, 6 baguette- samt 6 (gula) navettslipade diamanter, sv importstpl, vikt 5,4 gr2 800
 10Örhängen, 1 par samt hänge, 18 k vitkguld med droppslipade smaragder och tot 50 åttkantslipade diamanter, stpl Bengt J Andersson Stockholm 1979, h inkl fäste 2 cm, tot vikt 5,8 gr, stoppers till örh sakn4 200
 11Ring, platina med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 ct, stpl C G Engstrand 1945, vikt 3,3 gr22 000
 12Brosch, 18 k vitguld med tot 123 briljant- och åttkantslipade diamanter, sv importstpl, l 5 cm, vikt 12,7 gr3 200
 13Damarmbandsur, platina med 56 åttkantslipade diamanter, USA, art-déco, 1920-tal, tot vikt 15,1 gr2 400
 14Ring, 18 k vitguld med 5 briljantslipade diamanter om tot 0,55 ct enl gravyr, sv importstpl, vikt 4,8 gr5 500
 15Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Universal, tot vikt 49 gr9 500
 16Brosch, slipat glas med silvermontage, dekor av insekt i förgyllt silver med carréslipad smaragd och cabochonslipad opal, l 4,5 cm900
 17Damarmbandsur, 18 k rödguld med 34 facettslipade safirer, Universal Genčve, 1900-talets 2 hälf, tot l 18 cm, vikt 43,5 gr, krona sakn8 500
 18Ring, 18 k rödguld med 8 briljant- och 2 baguetteslipade diamanter om tot cirka 1 ct samt 1 baguetteslipad andalusit, sv importstpl, vikt 5,1 gr2 400
 19Damsavonett, 18 k rödguld, Frankrike, 17-1800-tal, otydl stpl, dia 3 cm, tot vikt 16,4 gr900
 20Ring, 14 k rödguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 10 ct samt 24 briljantslipade diamanter om cirka 0,7 ct, vikt 7,9 gr6 000
 21Hängsmycke, 18 k rödguld med 1 hjärtformad smaragd samt 17 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,85 ct, h 2,5 cm, vikt 4 gr5 000
 22Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 3 ct samt 14 briljantslipade diamanter om tot cirka 2,8 ct, stpl Kaplans Stockholm 1947, vikt 7,4 gr8 500
 23Hängsmycke, 18 k rödguld med 1 cabochonslipad smaragd om cirka 19 ct samt 84 briljantslipade diamanter om tot cirka 1,25 ct, h 4 cm, vikt 16,5 gr8 000
 24Hängsmycke med kedja, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om 7,57 ct enl gravyr samt 5 briljantslipade diamanter, sv stpl, tot vikt 8,8 gr6 500
 25Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 2 ct samt 12 briljantslipade diamanter om 0,75 ct enl gravyr, stpl Ove Lundgren Stockholm 1976, vikt 7,7 gr7 500
 26Hängsmycke med kedja, 18 k vitguld med 1 navettslipad smaragd om cirka 3,4 ct samt 10 åttkantslipade diamanter, h 2,5 cm, tot vikt 8,5 gr2 200
 27Carmoséring, 18 k vitguld med 10 briljantslipade diamanter om tot 1,20 ct Wesselton P1 enl gravyr samt facettslipad grön sten, sv importstpl, vikt 5,6 gr3 600
 28Hängsmycke med kedja, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 7 ct samt 5 briljantslipade diamanter, stpl Torbjörn Ekholm Stockholm verks 1965-1970, tot vikt 8,7 gr4 000
 29Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 1 ct samt 32 åttkantslipade diamanter, utl stpl, vikt 4,8 gr2 000
 30Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk sign Guen ā Paris, (senare ?) boett sign GN 4L, dia 28 mm500
 31Carmoséring, 18 k vitguld el platina med 14 rosenslipade diamanter med öppen baksida samt 1 facettslipad safir, vikt 4,6 gr3 000
 32Halssmycke, 18 k vitguld el platina med 5 facettslipade safirer och 19 briljantslipade- och 64 åttkantslipade diamanter, l 43 cm, vikt 25 gr5 000
 33Ring, 18 k vitguld med 3 baguetteslipade smaragder samt 18 åttkant- och 4 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,4 ct, vikt 6 gr2 200
 34Halssmycke, 18 k vitguld med 3 carréslipade smaragder (?) om cirka 1,5 resp 2 x 1,25 ct samt 14 briljantslipade diamanter, sv importstpl, vikt 18,7 gr6 500
 35Ring, 14 k rödguld med facettslipad citrin, l 2,5 cm, vikt 12,2 gr3 200
 36Ring, 18 k rödguld med oval, facettslipad smaragd om cirka 2,4 ct samt 2 gammalslipade diamanter om vardera cirka 0,2 ct, otydl stpl Stockholm 1944, vikt 12 gr2 400
 37Ring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,35 ct samt 5 åttkantslipade diamanter (1 sakn), sv importstpl, vikt 3,7 gr-
 38Smyckedel, 18 k rödguld med 32 rosenslipade diamanter (1 sakn) samt 7 cabochonslipade rubiner, l 6,5 cm, vikt 17,7 gr5 000
 39Ring, 18 k vitguld med cabochonslipad smaragd (?) om cirka 3,6 ct samt 15 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,25 ct, sv importstpl, vikt 4 gr2 400
 40Ring, 18 k vitguld med lapis lazuli och 24 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,35 ct, sv importstpl, vikt 11,6 gr3 400
 41Armband, platina med 13 carréslipade smaragder om tot cirka 5 ct samt cirka 170 åttkantslipade diamanter, l ca 18 cm, vikt 36,3 gr7 500
 42Brosch, 14 k rödguld och silver (?) med 1 gammalslipade diamant om cirka 0,7 ct, 19 rosenslipade diamanter samt 2 carréslipade smaragder, sekelskiftet 1900, otydl stpl, l 32 mm, vikt 9 gr3 400
 43Armband, 18 k vitguld med 4 gammalslipade diamanter om tot cirka 1,5 ct, 24 dito om tot cirka 1,2 ct samt 5 facettslipade beryller(?), stpl möjl A Dragsted Köpenhamn, l 18 cm, vikt 25 gr5 500
 44Brosch, 22 el 23 k rödguld med 16 briljantslipade diamanter, 9 + 9 + 9 facettslipade rubiner, safirer och smaragder, i form av rosett med löst hängande blomsterkorg, h 5,5 cm, vikt 14,7 gr3 600
 45Hänge18 k röd- och vitguld med 19 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,5 ct samt 1 droppslipad akvamarin, h 2,5 cm, vikt 2,6 gr, upphängningsögla sakn4 000
 46Armband, 18 k rödguld med 39 åttkantslipade diamanter 78 facettslipade rubiner samt 26 facettslipade safirer, l 18 cm, vikt 56,5 gr12 000
 47Öronclips, 1 par, 18 k vitguld med tot 58 åttkantslipade diamanter, stpl Bo Dolk Stockholm 1961, h 3 cm, tot vikt 8 gr2 400
 48Collier samt 1 par örhängen, 22 el 23 k rödguld med slipade smaragder, ostpl, tot vikt 44,2 gr4 000
 49Brosch, 18 k rödguld med 2 gammalslipade- och 60 rosenslipade diamanter samt pärla, sekelskiftet 1900, l 4,2 cm, vikt 6,1 gr1 800
 50Collier, 18 k rödguld och hematit, löstagbart lås med 2 hjärtslipade citriner och dito ametist, detta vikt 13,8 gr, oid fransk mästare F el PO, tot l 42 cm2 200
 51Lornjett, silver och förgyllt silver el 14 k rödguld med 15 carréslipade smaragder, 16 + 16 dito safirer och rubiner samt 10 pärlor, sekelskiftet 1900, sammanfälld l 12 cm3 400
 52Armband samt collier, 18 k rödguld och niellerat silver (?) med 90 åttkantslipade diamanter samt 6 + 6 carré- resp facettslipade- och 3 cabochonslipade safirer, art-déco-stil, 1900-tal, tot vikt 41,3 gr7 000
 53Brosch, 18 k rödguld med emalj och 17 facettslipade safirer, oid stpl Italien 1900-talets 2 hälft, i form av blommande kronärtskocka, l 6,5 cm, vikt 18,1 gr4 200
 54Brosch, 18 k vitguld med 2 facettslipade rubiner och 3 cabochonslipade turkoser, i form av lagerkrans, otydl sv stpl 1969, dia 3,3 cm, vikt 7 gr1 400
 55Damarmbandsur, 18 k vitguld, Rolex Precision, boett numr 3079590 (1872), urverk sign 18 rubis, l 17 cm, vikt med glas med exkl urverk 23,5 gr5 000
 56Damarmbandsur, 18 k vitguld med 20 åttkantslipade diamanter, urtavla sign OX..., l 18 cm, vikt med glas med exkl urverk 25,5 gr, 1 visare sakn5 000
 57Damarmbandsur, 18 k rödguld, Lagonda, sv importstpl, l 17 cm, tot vikt 22,6 gr3 800
 58Ring, 18 k vitguld el platina med 3 droppslipade rubiner samt 47 åttkantslipade diamanter, l 3 cm, vikt 8,4 gr1 600
 59Ring, 18 k vitguld med 4 gammalslipade diamanter och 1 facettslipad rubin, stpl Atelier Ajour Stockholm 1969, vikt 10,3 gr3 800
 60Ring, 18 k rödguld och silver med 1 carréslipad smaragd och 19 rosenslipade diamanter, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1860. l 23 mm, vikt 4,5 gr800
 61Höglund, Erik ant för Eriksmåla, spegeltrymå med ljushållare, skuret och bemålat trä, dekor av Adam och Eva, sign, dat 1968 samt numr 9/12, h 195 cm, smärre def34 000
 62Frie, Peter, olja, landskap, sign o dat 2002, 50 x 70 cm24 000
 63Mörner, Stellan, olja, drömkomposition, sign 24 x 33 cm6 000
 64Pyk, Madeleine, olja, Hej Suzet (Suzanne Nessim), sign, 30 x 20 cm5 000
 65Corneille (Van Beverloo, Cornelis) färgserigrafi, femme-soleil et oiseau, sign, dat 89 o numr (HC?) 9/50, 16 x 21 cm500
 66Grisot, Pierre, olja, flanerande par, sign, 24 x 19 cm1 000
 67Grisot, Pierre, olja, galant dam, sign, 24 x 33 cm1 300
 68Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten-
 69Jirlow, Lennart, färglito, konstnärens modell, sign EA, blindstämpel Mourlot, 46 x 33 cm2 200
 70Jirlow, Lennart, färglito, dansande par, sign o numr 105/250, 48 x 39 cm3 400
 71Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, handformat glas, 'Colora', dekor av violetta linjer mot vit fond, stämpel- och handsign samt numr LC2 (1955), h 29 cm1 000
 72Ritzman, Jan-Erik för Transjö, vas, glas, graalteknik, dekor i blått och violett, sign, h 27 cm1 800
 73Westman, Karin och Blomqvist, Håkan för Glasstudion Kahawk. ljusstakar, 3 st, glas och smide, sign o dat 2001, h 33 resp 28 cm300
 74Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, Satellite, sign, h 12,5 cm200
 75Gallen-Kallela, Akseli, matbesticksuppsättning, 88 del silver, Suomi, design 1908, bl a 12 vardera av bordsgafflar, -skedar och -knivar, 6 matskedar, 7 fiskgafflar och 8 -knivar, 8 dessertknivar och 14 -gafflar, stpl Suomen Kultaseppä Oy Åbo, bruksskick8 500
 76Damarmbandsur med länk, 18 k vitguld, Olma, dia 18 mm, tot l 17 cm, tot vikt 31,5 gr4 800
 77Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Longines, 15 x 15 mm, tot l 16 cm, vikt exkl urverk men med glas 37,2 gr7 500
 78Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Omega, 20 x 20 mm, tot l 17 cm, tot vikt 36 gr7 000
 79Fickur, 14 k rödguld, H Moser & Cie St Petersburg/Le Locle, 1900-talets början, ytter- och innerboett med schweiziska och ryska stämplar och text, dia 4,5 cm, tot vikt 59,7 gr2 800
 80Herrsavonett/chronometer med tidtagarfunktion, 14 k rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, ankargång, innerboett även 14 k, dia 5 cm, tot vikt 95,7 gr6 500
 81Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Omega, dia 17 mm, tot l 16 cm, tot vikt 28,5 gr4 600
 82Herrsavonett, 14 k rödguld, Schweiz, 1900-talets början, innerboett i mässing, dia 5 cm, tot vikt 70 gr3 200
 83Ordenstecken, förgylld brons, Stora Amaranterorden, 4 x 4 cm, axelband i blå och vit rips100
 84Briquetsabel för grenadjär, fransk M/1767, Manufacture Royale d'Alsace (Klingenthal), l 73 cm, modellen fanns med bland de vapen vilka förvarades på Bastiljen och vilka togs av revolutionärerna 14/7 17891 200
 85Sabel, smide med mässingsdetaljer, Schweiz, 1700-talets mitt, graverad dekor av vapensköldar, personer samt text Pro Deo et Patria Lucernense (Luzern) 1756, l 87 cm7 000
 86Bardisan, smide, ant 14-1500-tal, l 42 cm600
 87Herrfickur, 18 k rödguld, 1800-talets mitt, dekor av voluter, rocailler mm, boettens baksida med graverad dekor av Tower of London sedd från Themsen, ostpl, dia dia 48 mm, tot vikt 61,5 cm4 400
 88Herrfickur, 18 k rödguld, urverk och innerboett sign G Roulet (Le) Locle, 16 rubis, även innerboett 18 k, ytterboett med stiliserad Fleur-de-Lys, dia 42 mm, tot vikt 57,5 cm4 600
 89Herrfickur, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft el mitt, boett med rikt emaljerad och niellerad dekor, dia 4,5 cm, tot vikt 49,5 gr2 600
 90Damfickur, 18 k rödguld, 1800-talets 2 hälft, ytterboett med blomdekor, innerboett sign JJ (John James) Durrant 40 Cheapside London (verks 1858.75), dia 38 mm, tot vikt 35,2 gr1 700
 91Herrfickur, 18 k rödguld, 1800-tal, urverk sign Breguet ā Paris, boett stpl Neûchatel, dia 5,5 cm, tot vikt 93,3 gr5 500
 92Herrsavonett, 18 k rödguld, International Watch Company (IWC) Schaffhausen, även innerboett 18 k, delar numr 746976 (1926), dia 5 cm, tot vikt 75,5 gr, ägargravyr6 500
 93Herrfickur, 14 k rödguld, Omega, innerboett m gravyr o dat 1939, dia 47 mm, tot vikt 55,7 gr, ytterboett med initialer SB el BS2 000
 94Herrsavonett, 14 k rödguld, Tegra Watch, 1910-tal, lödighetsangivelse även i zolotnik, dia 5 cm, tot vikt 64,1 gr3 200
 95Herrsavonett, 14 k rödguld, LUC, 1920-30, dia 5 cm, tot vikt 75,5 gr3 800
 96Herrsavonett, 14 k rödguld, Omega, 1920-30, dia 47 mm, tot vikt 68,3 gr4 000
 97Herrfickur, 14 k rödguld, Mermod Fils & Co, omkr 1920, även innerboett 14 k, dia 5 cm, tot vikt 67 gr, innerboett med ägargravyr dat 19212 400
 98Damfickur, 14 k rödguld, 1910-20-tal, boett med dekor av klöverblad, dia 3 cm, tot vikt 19,3 gr, ägargravyr D Schütt700
 99Damfickur, 18 k rödguld, Genčve, 1800-talets slut, dekor av ograverad vapensköld, innerboett även 18 k, fransk importstpl 1838-1919, dia 33 mm, tot vikt 30,3 gr1 800
 100Damsavonett, 18 k rödguld, Omega, 1900-talets början, även innerboett 18 k, dia 33 mm, tot vikt 27,3 gr, initialer AH el HA2 400
 101Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, lös hylla, ek med 3 lackerade lådor, sk Desk Organizer, b 27 cm2 600
 102Krebs, Kai, tillskr, terrin med lock, glaser stengods, sign KK o dat 1988, l 30 cm-
 103Thekanna på réchaud, nysilver, sekelskiftet 1900, h 35 cm350
 104Okänd designer för Rörstrand, vas, glaserat lergods, jugend, sekelskiftet 1900, h 38 cm, obet mynningsdef-
 105Okänd designer för Åfors, vas, rutslipad kristall, Carré, sign, h 20 cm100
 106Svensson, Birgitta, vas, delvis bemålat stengods, sign, h 32 cm200
 107Okänd designer i Glössners art, vägglampett, glas med mässingmontage, etsad dekor av dansande kvinna, h 27 cm350
 108Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, front med 2 dörrar och 4 lådor, l 170 cm4 800
 109Okänd designer, 1960-tal, sideboard, ek, front med 2 + 1 dörrar och 3 lådor, l 170 cm1 300
 110Okänd designer, 1960-tal, skåp, teak och bok, front med 2 skåpsdörrar, inredning med lådor, b 105 cm2 000
 111Okänd designer för DUX, 1960-70-tal, soffa, krom med röd läderklädsel, l 200 cm, solblekt-
 112Okänd designer, sannolikt för Louis Poulsen, golvlampa/uplight, patinerad metall, 1930-tal, modell snarlik 'The Bridge Lamp', h 174 cm3 400
 113Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bok med ljusbrun läderklädsel400
 114Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj med fotpall, böjträ med rutig skinnklädsel Poem (senare Poäng), design 1972-
 115Begge, Alexander för Casala, barnstol, röd plast, Casalino, stapelbar, design 1970, h 52 cm100
 116Okänd designer, 1970-tal, serveringsvagn, fur, l 80 cm-
 117Kasiulis, Vytautas, färglito, handkolorerad(?), Flykten till Egypten, sign o numr 69/210, 20 x 29 cm400
 118Bordsnurra, teak med 10 glasburkar, Digsmed modell 002, brännstpl, Danmark, 1950-60-tal 400
 119Stegpall, bok, 1900-talets mitt el 2 hälft, skador-
 120Massoni, Luigi för Guzzini, sängbord/bricka, vit plast, Jolly, l 58 cm-
 121Teacaddy, sterlingsilver, driven dekor av Dionysosprocession, stpl George Nathan & Ridley Hayes Chester 1900, h 8,5 cm, vikt 84 gr1 000
 122Flaskor med propp, 1 par, glas med förgylld dekor, gustavianska, sekelskiftet 1900, tot h 25 cm, förgyllning ngt sliten200
 123Dosa, poppelrot, 1910-20-tal, lock med silverinramad akvarell förställande ung kvinna med blomster, denna 5 x 3,8 cm, skrin l 12 cm-
 124Kalenderdosa, mässing 'Runstafwen Förswenskad' stpl C: Norman (Falun) 4/1 1787, l 13 cm, smärre hål400
 125Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Fredrik VIII 19081 200
 126Medalj, bronse, England 1700-talets mitt, dekor av Fredrik den Store samt text Frederick King of Prussia, avers med örn samt text Protestant Defender 1757, slagen som stöd åt Preussens allians mot Frankrike, dia 38 mm-
 127Sorgesmycke/collier, sk dog-collar, förgylld mässing och agat, 1800-talets slut, l 31 cm, i originalask från Gustaf Wikström Göteborg350
 128Brosch, förgylld mässing, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av pärla samt porslinplaketter med målad porträtt av 2 flickor, l 5 cm100
 129Luktdosa, argent haché, rokoko, 1700-talets 2 hälft, driven dekor av rocailler mm, h 5 cm, bristn450
 130Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr300
 131Armband samt brosch, silver med tot 11 infattade sk nödmynt, broschens fäste def450
 132Okänd designer, Swedish Grace, 1910-20-tal, korkskruv, tenn och smide, dekor av sjöjungfru, h 11 cm900
 133Herrfickur, silver, Omega, sekelskiftet 1900, urtavla märkt Alfr Lindström Laholm, dia 5 cm200
 134Manschettknappar, 1 par, platina med cabochonslipade safirer (?), otydl sv stpl 1945, h 13 mm, tot vikt 9,8 gr1 000
 135Halskedja, 850/1000 platina, oid stpl, l 40 cm, vikt 3,7 gr500
 136Valo, Jorma för Valo-Koru, hänge, sterlingsilver, gjuten dekor av kulor mm, Åbo/Turku 1972, dia 5 cm, vikt 17 gr450
 137Kravattnål, 18 k rödguld med sötvattenspärla, stpl Malmö 1906, l 6 cm, vikt 1,5 gr400
 138Brosch, 18 k rödguld, i form av nyckel, infattat glas/hårgömma, stpl Carl Tengstedt Göteborg verks 1819-62, l 22 mm, vikt 0,7 gr250
 139Brosch, 14 k rödguld med facettslipad ametist, ant USA, art-déco, 1920-tal, l 35 cm, vikt 1,9 gr400
 140Collier(?)/châtelaine, hårarbete med förgylld silverbeslag, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat hänge i 18 k rödguld, l 35 cm100
 141Collier, 14 k rödguld och silver med 4 gammalslipade diamanter samt 7 facettslipade smaragder och 15 dito safirer, 1900-talets början, l 41 cm11 000
 142Ring, 14 k rödguld med 5 facettslipade smaragder och 22 rosenslipade diamanter, 1910-20-tal, l 18 mm, vikt 1,8 gr1 700
 143Carmoséring, 18 k rödguld och silver med infattade paste el bergkristall, 17-1800-tal, vikt 3,5 gr450
 144Brosch, delvis förgyllt silver med 1 gammal- och 15 facettslipade diamanter, 1800-talets mitt, l 5,5 cm1 200
 145Flickarmbandsur, silver med markasiter, Schweiz, art-déco, 1920-tal, glas med skyddande gallerlucka150
 146Hänge, 18 k vitguld el platina med 12 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad akvamarin, otydl stpl, medf kedja 18 k vitguld, tot vikt 5,5 gr6 000
 147Örhängen, 1 par, 14 k rödguld, vardera med 1 cabochonslipad och 3 kulslipade opaler samt 'brickor' i rosenkvarts, h 7 cm, tot vikt 23 gr1 000
 148Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med baguetteslipade akvamariner, stpl AB Juvelfabriken Stockholm 1948, h 2 cm, tot vikt 4,7 gr700
 149Brosch, 18 k rödguld med 40 rosen- och 8 åttkantslipade diamanter samt (konst?)pärlor, sv importstpl, dia 4 cm, vikt 22,6 gr1 000
 150Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med tot 40 briljantslipade diamanter om tot cirka 1 ct samt 2 facettslipade safirer, h 18 mm, tot vikt 8 gr6 500
 151Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, delvis glaserat lergods, sign, bruksslitage450
 152Herrlin, Ingrid, skulptur, bemålat stengods, skinnjacka, sign, h 15 cm1 000
 153Skulptur, brons, Kina, 1900-talets 2 hälft, Buddhahuvud, oid skrivtecken under sockel, h 18 cm100
 154Hydman-Vallien, Ulrica, Kosta Boda, vas, glas, bemålad dekor av kvinnoansikte, sign, h 20 cm-
 155Nattvards(?)bägare, silver, Frankrike, sekelskiftet 1900, kulhamrad med niellerad text Hic Est Enim Sanguis Meus Novi Testamenti, oid mästare AC, h 7 cm, vikt 103 gr600
 156Bägare, 3 st, silver, tot vikt 140 gr400
 157Skål med hänklar, sterlingsilver, kulhamrad med dekor av lejonmaskaroner, stpl West & Son London 1913, dia 11,5 cm, vikt 150 gr300
 158Collier, odlade, doserande pärlor, lås i 18 k rödguld, detta stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö 1951, l 48 cm1 200
 159Brosch, 18 k vitguld el platina, helt besatt med gammal- och åttkantslipade diamanter, oid stpl, 1910-20-tal, l 37 mm, vikt 6 gr6 000
 160Hänge, 18 k rödguld med rosenslipade diamanter och pärla, 1900-talets början, h 3 cm, medf kedja, 18 k vitguld, tot vikt 3,7 gr900
 161Brosch, 14 k vitguld med slipade smaragder, i form av växt, l 5,5 cm, vikt 7,6 gr1 000
 162Armband, 2 st, 18 k rödguld med pärlor, sv stpl, l 16 cm, tot vikt 9,3 gr1 300
 163Brosch, 14 k röd- och vitguld med pärlor, dekor av golfklubbor, l 47 mm, vikt 4,1 gr600
 164Kedja, 14 k vitguld, l 40 cm, vikt 7,6 gr, 1 spänne silver1 100
 165Damfickur, 14 k rödguld, Vacheron & Constantin, cirka 1911, ytter- och innerboetter med graverade med 2 olika oid adliga vapen, urverk numr 343703, boetter numr 209973, dia 3 cm, tot vikt 23,3 gr4 600
 166Damsavonett, förgyllt silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, boett med graverad dekor av fågel och växtlighet, dia 3,5 cm-
 167Damarmbandsur, 14 k rödguld, Certina, 1900-talets 1 hälft, l 3 cm, tot vikt 7,6 gr, armband sakn500
 168Herrfickur, silver, 1800-talets 2 hälft, emaljerad urtavla med dekor av knivslipare, inv kompass (!), dia 4,5 cm1 100
 169Puderdosa, silver, guillocherad dekor, pålödda initialer BL el LB, stpl GAB Stockholm, dia 7,5 cm, tot vikt 83 gr150
 170Fickur, silver, Movado, 1900-talets 1 hälft, oktogonal, boett numr 689690 resp 27138, oid graverat adligt vapen, dia 4,5 cm600
 171Fickur, 18 k rödguld, heltäckande emaljdekor av växtlighet, inv datering d 29 Mars 1859, dia 4 cm, tot vikt 39,2 gr2 600
 172Ring, 18 k vitguld el platina med 20 åttkantslipade diamanter samt onyx, vikt 9,3 gr1 200
 173Ring, 18 k vitguld med 5 facettslipade beryller (?), stpl Stjärnguld AB Kista 1981, vikt 7 gr2 200
 174Brosch, 14 k rödguld med 3 carréslipade spineller, oid stpl AD, l 4 cm, vikt 6 gr900
 175Brosch, 18 k vitguld med 8 åttkantslipade diamanter, carréslipade safirer samt pärla, stpl Gustav Dahlgren Malmö 1932, l 5,5 cm, vikt 2,8 gr500
 176Brosch, 18 k rödguld med cabochonslipade ametister och pärlor, stpl Hugo Grün Stockholm 1959, l 3,5 cm, vikt 7,8 gr1 000
 177Brosch, 14 k röd- och vitguld el platina med 1 gammal- och 12 rosenslipade diamanter, 1910-20-tal, l 6 cm, vikt 3,7 gr450
 178Brosch, 14 k rödguld med cabochonslipad tigeröga och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, l 43 mm, vikt 8,7 gr-
 179Brosch, 18 k rödguld med facettslipade halvädelstenar, i form av blombukett, l 5 cm, vikt 5,2 gr300
 180Brosch, 18 k rödguld med 7 pärlor, l 6 cm, vikt 3,8 gr600
 181Manschettknappar, 1 par, 8 k rödguld, dekor av kaffebönor, tot vikt 13,4 gr-
 182Hänge, 14 k rödguld med facettslipad ametist, tot h 4 cm, vikt 5 gr250
 183Hänge, 18 k rödguld med facettslipad ametist och pärlor, h 2,5 gr, vikt 4,7 gr, urspr lås till collier900
 184Brosch, 18 k vitguld med facettslipade spineller och pärla, vikt 1,6 gr, medf brosch 14 k rödguld, vikt 1,7 gr, bägge l 5 cm400
 185Kronometer med tidtagarfunktion och slag, kromat stål, Tavannes Watch Co, 1900-talets 1 hälft, dia 6 cm600
 186Knappar, 1 par, 18 k rödguld med cabochonslipad marmor, stpl Gustav Möllenborg Stockholm 1966, senare montage till manschettknappar, detta stpl Stockholm 1934, tot vikt 11 gr1 100
 187Hängen, 8 st, 18 k rödguld varav 5 med stenar, 1 m pärla och 1 m snäcka, tot vikt 6,1 gr1 900
 188Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås, l 42 cm300
 189Collier, sötvattenspärlor med silverlås, 1900-talets början, 3-radigt, l 38 cm450
 190Collier, sötvattenspärlor med lås i 18 k rödguld, 1900-talets början, l 45 cm400
 191Thiele, C F, litografi, handkolorerad (?), Archibald Graf v Douglas, ur Shakespeares Henrik den IV, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 192Thiele, C F, litografier, 3 st, handkolorerade (?), Graf von Westmoreland, von Worcester samt Prinz v Wales, ur Shakespeares Henrik den IV, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 193Tobiasse, Theo, färglito, 'La princesse et le bouffon', sign o numr 14/175, 67 x 49 cm1 400
 194Okänd designer,1900-talets början, vas, keramik, dekor av blå, delvis kristallin glasyr, h 23 cm-
 195Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn100
 196Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm-
 197Flaska, svarvad sten, antagligen 1 årtusendet f Kr, h 5 cm200
 198Bajonett, fransk M/1892, l 52 cm200
 199Vas med hänklar, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, h 25 cm-
 200Thiele, C F, litografier, 5 st, handkolorerade (?), Don Gaston und Don Luis, Don Cesar, Don Diego samt Floretta und Perrin, ur Donna Diana, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 201Thiele, C F, litografier, 3 st, handkolorerade (?), Claudine Alonzo samt Carlos von Castevecchio ur Goethes Claudine von Villa Bella, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 202Thiele, C F, litografier, 6 st, handkolorerade (?), ur Olimpia, Statira Hierofanten m fl, ur Voltaires Olympie, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 203Thiele, C F, litografier, 6 st, handkolorerade (?), Leonore Sanvitale, Syrus, Alceste m fl, ur varierande operor, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 204Thiele, C F, m fl litografier, 6 st, handkolorerade (?), Patzke, Miss Eveline m fl, ur varierande operor, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 205Thiele, C F, litografier, 8 st, handkolorerade (?), Lionel, Talbot m fl, ur Jungfrun av Orléans, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 206Stürmer efter Wittisch, Ludwig Wilhelm, litografier, 6 st, handkolorerade, Tyroler/Tyrolerin, Illyrier/Illyreririn samt Zauberer/Zauberin, pappersstorl 27 x 18 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 207Parti frimärken, 1 Schaubekalbum hela världen-
 208Fridell, Axel, teckning, Restaurantscen, sign o dat 22, synl storl 26 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv1 000
 209Fridell, Axel, teckning, Rusdrycksförbud, sign o dat d 27 augusti 1922, synl storl 22,5 x 15 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv1 000
 210Van Rijn, Rembrandt, kopia efter, 1800-tal, olja, Självporträtt med Saskia, efter originalet från 1635, 88 x 69 cm2 000
 211Russell, John kopia efter, pastell, L'enfant aux cérises, efter originalet från 1780 på Louvren i Paris, 60 x 45 cm900
 212Parti collierer, bärnsten, tot vikt 150 gr100
 213Tegner, Hans, akvarell, Christianslund, Vestre Egede, sign o dat 1910, synl pappersstorl 29 x 44 cm450
 214Tegner, Hans, akvarell, utsikt mot Gisselfeld, sign o dat 1910, synl pappersstorl 17 x 28 cm, a tergo etikett från Sagförernes450
 215Poser, Martin Werner, olja, skogsparti, sign, 41 x 48 cm100
 216Carlsson, Thage, olja, Höstligt renbetesland, Stekenjokk, sign, 27 x 33 cm-
 217Arnoldi, Per, serigrafi, komposition, sign o numr 28/90, synl pappersstorl 60 x 60 cm200
 218Carlsson, Thage, olja, Lappmarksterräng, Stekenjokk, sign o dat 73, 46 x 60 cm-
 219Green, Kulo, olja, snötäckta berg, sign, 46 x 55 cm1 600
 220Salongsstolar, 6 st, bok med rottingklädsel, oscarianska, sekelskiftet 1900, 2 med senare sits-
 221Ring, 18 k vitguld med facettslipad ametist, otydl sv stpl, vikt 7,2 gr800
 222Spegel med konsol, delvis svärtad valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, tot h 234 cm-
 223Okänd designer, 1970-tal, väggspegel, grönmålat trä med mässingslist, h 100 cm100
 224Stolar, 6 st, skuren valnöt, rokokostil, sekelskiftet 1900, premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv-
 225Ring, 23 k rödguld med facettslipad spinell (?), stlp AGB Stockholm 1907, vikt 8,3 gr, omarbetad1 700
 226Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, Lamello-
 227Ring, 18 k vitguld med 6 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, vikt 6,4 gr1 400
 228Sättugnsplatta, svärtat gjutjärn, dekor av Merkurius mm, 55 x 50 cm-
 229Ring, 18 k rödguld med 1 facettslipad citrin, stpl Heribert Engelbert Stockholm 1940, vikt 4,7 gr2 600
 230Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm-
 231Ring, 18 k vitguld med carréslipad smaragd om cirka 1,4 ct samt 7 briljantslipade diamanter, otydl stpl Stockholm 1965, vikt 10,5 gr, 2 större stenar bortplockade2 200
 232Ring, 18 k rödguld med 2 facettslipade vita safirer (?), stpl Hovjuvelerare Gunnar Fahlström Stockholm 1955, vikt 4,1 gr800
 233Ring, 18 k röd- och vitguld med 30 rosenslipade diamanter och 1 baguetteslipad safir, sv importstpl före 1912, vikt 3,2 gr800
 234Carmoséring, 18 k rödguld med 12 gammalslipade diamanter om tot cirka 0,6 ct samt 1 facettslipad safir, vikt 3 gr2 400
 235Ring, 18 k vitguld med 2 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,1 ct och 6 åttkantslipade diamanter, sv importsptl, vikt 3,3 gr700
 236Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 1 ct samt 6 åttkantslipade diamanter, vikt 5,6 gr1 200
 237Ring, 14 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 1 ct samt briljantslipade diamanter om tot cirka 0,25 ct, vikt 2,5 gr1 300
 238Ring, underhaltigt guld el förgyllt silver med 1 gammalslipad diamant, 6 facettslipade rubiner samt tarika rosenslipade diamanter, 1910-tal600
 239Printz, Ursula för Royal Copenhagen, vas, porslin, polykrom dekor av landskap, handsign, h 17 cm300
 240Klaffbord, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, tot 115 x 90 cm-
 241Ring, underhaltigt guld el förgyllt silver med 1 carréslipad- (defekt) samt 2 facettslipade smaragder och 14 rosenslipade diamanter, 1910-20-tal, l 3 cm500
 242Biblioteks/salongbord, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av blomsterurnor mm, l 130cm-
 243Ring, 18 k rödguld med 17 facettslipade halvädelstenar, utl stpl, vikt 6,8 gr1 600
 244Länsfåtölj, svarvad ek med brun (senare) läderklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900-
 245Puderstol, skuren och bonad ek, ant Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft800
 246Ring, 18 k rödguld med facettslipad safir och sötvattenspärlor, stpl Wilhelm Svensson Malmö 1945, vikt 3 gr700
 247Skodstrup, Georg, olja, man med hästar, sign, 36 x 47 cm-
 248Stol, skuret trä, Ashanti, Ghana, 1900-talets 2 hälft, dekor av liggande personer, l 60 cm100
 249Bord, bemålad alm (?), ant Kina, 1900-talets 2 hälft, 240 x 100 cm350
 250Matta, semiantik Hamadan, 265 x 145 cm350
 251Carmoséring, 18 k rödguld med 10 gammalslipade diamanter om tot cirka 0,3 ct picqué, otydl sv stpl 1915, vikt 2,3 gr600
 252Ring, 18 k vitguld med 14 facettslipade smaragder, sv importstpl, vikt 2,9 gr500
 253Okänd konstnär, olja, vågor, sign RW, 26 x 31 cm-
 254Halvalliansring, 18 k vitguld med 5 åttkantslipade diamanter om tot 0,1 ct enl gravyr, stpl Rosins Ringar Stockholm 1973, vikt 2,8 gr600
 255Okänd designer för Sandizell Höffner & Co, Dresden, figurin, blanc-de-Chine, korsnäbb med kotte, h 12 cm-
 256Carmoséring, 18 k rödguld med 12 vita- och 1 blå facettslipad safir, sv importstpl 1961, vikt 2,3 gr1 600
 257Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r). egen verkstad, Höganäs, bordslampa, delvis blåglaserat stengods, sign, h inkl skärm 42 cm-
 258Silow, Ingegerd, matta, rölakan, dekor i blått, 200 x 128 cm-
 259Silow, Ingegerd, matta, rölakan, sign, dekor i gult, 230 x 165 cm600
 260Parti grafik mm, Steffen Odd Sölberg, 2 Inge Grünewald-Svensson, Ursula Schütz samt Akseli Gallen-Kallela (efter honom)197-
 261Carmoséring, 18 k vitguld med 10 gammalslipade diamanter om tot cirka 0,6 ct samt 1 facettslipad rubin om 1 ct, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö, vikt 3,7 gr1 600
 262Carmoséring, 18 k vitguld med 1 facettslipad smaragd om cirka 03,5 ct samt 16 åttkantslipade diamanter, vikt 2,1 gr900
 263Ring, 18 k vitguld med 1 facettslipad smaragd om cirka 0,25 ct samt 6 åttkantslipade diamanter, sv importstpl, vikt 3,7 gr900
 264Carmoséring, 14 k rödguld med 9 blå- och 1 vit facettslipad safir, vikt 3.4 gr400
 265Ring, 14 k rödguld med 1 facettslipad spinell (?), vikt 4 gr350
 266Stort parti smycken och bijouterier, silver, pärlor mm1 800
 267Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt, l 19 cm, nyckelhålsskylt och nyckel sakn-
 268Okända designers, stolar, 2 st, svarvat trä med ylle- resp galonklädsel, 1950-tal-
 269Okänd konstnär för Metzler & Orloff, figurin, porslin, liggande mås, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm-
 270Karaff med propp, frostad glasmassa, Iced, Lindstrand el Hald, Orrefors, 1930-tal, h 25 cm, medf 10 coctailglas med hänkel-
 271Merckx, Arnold för Arco, matbord med två iläggsskivor, körsbärsträ på metallunderrede, Multiple, design 1994, tot l 300 cm200
 272Krüger, Annlis, textiltavla, kvinna, sign Annlis o dat -78, 101 x 73 cm-
 273Ytterfoder samt underfat, 5 + 5 st, keramik, bl a Nittsjö, ngt slitage100
 274Parti glas och porslin; vaser 1 par samt lockurna, porslin, Japan Meiji (skador o lagn), 2 tulpanvaser Holmegaard (nagg) samt bojan med lock, porslin, Kina modern tillv-
 275Parti glas och porslin, 3 lådor; Sagaform, Pillivuyt mm100
 276Fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, dia 33 cm-
 277Humidor, valnöt med mässingsbeslag, l 35 cm100
 278Picnicväska med inredning, rotting, l 55 cm100
 279Golvkandelaber till 5 ljus, krom, modern tillv, h 145 cm300
 280Soffbord med dubbla skivor, ek, modern tillverkning, ellipsformat, l 150 cm-
 281Stekfat, mjukporslin, Rörstrand, sekelskiftet 1900, reliefdekor av vinranka, l 61 cm, hårspricka-
 282Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, plaketter, 8 st, bisquit, dia 14-15 cm400
 283Dam, Aage efter Trumbull, John, bålskål, porslin, framställd av Lise Porcelain, motiv i koboltblått från Amerikanska revolutionen, dia 28 cm-
 284Okänd designer, väggspegel, palisander med monterade läder(?)detaljer, h 115 cm-
 285Bladh, Johan, olja, 'Svansjöfjället och Gråstöten vid sjön Malmagen, Fjällnäs', sign o dat 1964, 33 x 41 cm-
 286Landberg, Nils för Orrefors/Sandvik, pokalglas, klarglas med slipad dekor av punkter, samt med 3 'skivor, design 1966, spår av etikett, h 24 cm. Lock saknas. Tack till Anders Lindegren400
 287Lundqvist, Sven för Gustavsberg, figurin, porslin, man i gungstol, blå underglasyrdekor, sign, h 17 cm-
 288Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods, sign Höganäs o dat 69, h 27 cm-
 289Okänd designer för Eriksmålaglas, väggspegel, palisander med monterade glasprismor, etikettsign, h 114 cm600
 290Okänd designer, väggspegel, teak med belysning, denna med polykroma glasskivor, h 108 cm100
 291Nilsson, Karl Gustav (KG), färgserigrafi, Huset, sign, dat 2007 o numr 2/150, pappersstorl 26 x 26 cm, folder från Galerie Aronowitsch medf150
 292Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, front med 4 skåpsdörrar och lådor, b 190 cm-
 293Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, mahogny med svärtade handtag, front med 3 lådor, inredning med hyllor och lådor, märkt SMI Sveriges Möbelindustriförbund, l 145 cm-
 294Hyllmöbel, teak, 1960-70-tal, underdelar med lådor, överdelar med hyllor resp blyinfattade glasdörrar, b 255, h 182 cm, baksida med kvadratiskt hål-
 295Parti porslin, bl a 2 sk risgrynspudlar, Staffordshire, 1800-tal samt sockerskål, Rörstrand, bröllopsservisen 2010150
 296Bord samt 4 stolar, bonad ek, 1970-tal, bord tot 235 x 85 cm-
 297Okänd designer, möjl för IKEA, 1970-tal, fåtölj, krom med brun plyschklädsel, ben med hjul-
 298Väggur samt 2 applicquer, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1900-talets mitt, väggur h 53 cm300
 299Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 64 cm150
 300Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 47 cm, medf 2 blomsterlampor300
 301Bok, Den Swenska Psalmboken, Östlund & Berling Norrköping 1848, i samtida, präglat och bemålat läderband med mässingsbeslag100
 302Bordsdekorationer, 2 st, glas, 1900-tal, dekor av växter, l 32 resp 35 cm250
 303Berg, Yngve, oljemålningar 2 st, stilleben samt landskap, medf gouache bil vid platanlönn, samtl sign, gouache synl storl 27 x 37 cm-
 304Nordlöw, Eric, olja, flicka och pumpa, sign Tenerife 1953, 35 x 46 cm700
 305Okänd designer för MK-Toute OY, spargris/elefant, röd plast, 1990-tal, märkt Föreningssparbanken, l 28 cm200
 306Radio, mahogny, AGA, 1900-talets mitt, l 31 cm150
 307Fat, 1 par, tenn, kulhamrade, stpl Anders Falck Köping 1776, 1 m bröllopsinitialer på undersida, dia 29 cm, pålödda upphängningsringar500
 308Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, underlägg, 10 st, papp, Tulpan, 30 x 40 cm, bruksslitage250
 309Skålfat, porslin, Kina ant Daoguang (1820-50), heltäckade polykrom dekor, möjl för arabisk marknad, dia 28 cm2 400
 310Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, grå, ej testad, medf ringsignal100
 311Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad250
 312Parti nysilver; ljusstakar, 4 st, England, karotter 3 st samt såsskål, ljusstakar h 14 cm-
 313Sparbössa, nysilver, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av sittande björn, h 15 cm-
 314Gram, Lennart, färglitos, 2 st, pojke med fiol, sign, dat 59 o numr 253/260, 45 x 37 cm, resp kvinna med symaskin, sign, dat 50 o numr 40/360, 50 x 38 cm, medf Holmström, Carl T, etsning, Eremit och vulkan, sign, synl pappersstorl, 16 x 21 cm-
 315Okänd designer för Moser Karlsbad, vas, delvis ametistfärgad glasmassa, oktogonal med slipad blomdekor, h 11 cm400
 316Avlastningsbord, bonad och svärtad björk, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 59 cm200
 317Björklund, Tord för IKEA, soffa, björk med grå klädsel, Karlstad, l 205 cm-
 318Snedklaffsekretär med överskåp, ek, Danmark, 1800-tal, underdel med 3 lådor, mittdel med snedklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med 3 skåpsdörrar, h 203 cm, smärre def, nyckel sakn-
 319Björklund, Tord för IKEA, soffa, björk med grå klädsel, Karlstad, l 205 cm-
 320Nilsson, Roger, egen verkstad, vas, glaserat stengods, sign o dat Höganäs 1988, h 26 samt skål, glaserat stengods, dekor i sk oil spot glasyr, sign o dat Höganäs 1986, dia 32 cm300
 321Figurin, skuren hardwood, textil och metall, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 34 cm, medf skarabé, skuren alabaster (?), Egypten, 1900-talets 2 hälft, l 9 cm samt figurin, soapstone, Kina, 1900-tal, i form av stående man, h 16 cm100
 322Okänd designer, ljusstakar, 1 par fajans, rokokostil, 1900-tal, dekor i manganblått, oid sign, h 22 cm, smärre def-
 323Armstol, rotting, 1900-talets 2 hälft-
 324Parti div keramik och porslin, bl.a Berglund, Ture för Stockholms Glasbruk/Skansen, karaff, gröntonad glasmassa, fiskformad100
 325Ring, Ragnar, offset, blomster, sign, 24 x 35 cm100
 326Eriksson, Ulf, färglito, landskap, sign o numr 113/180, synl pappersstorl 35 x 51 cm, glas saknas-
 327Svensson, Roland, färglito, vinter i skärgården, sign o numr 141/260, 15 x 63 cm100
 328Johansson, Sven, olja, stilleben med vas och böcker, sign, 35 x 56 cm-
 329Persson, Ove, olja, Torghandel, sign, dat 1990, 23 x 28 cm250
 330Skrivbord, idegran med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, bredd 136 cm300
 331Okänd designer, 1950-tal, syvagn, ek med undre rottingkorg, 2 uppfällbara skivor, tot l 114 cm350
 332Okänd designer, barstol, svartlackerat trä med mässingsbeslag och (senare) svart lädersits, sign US o dat 1965, h 75 cm200
 333Herrbetjänt med byxpress, Corby of Windsor, modell Edward, h 100 cm-
 334Jaktbägare, 4 + 4 st, kromad metall, i läderetui, detta h 9 cm100
 335Okänd designer för Jac Jaobsen, bordslampa, brunlackerad metall, modell L-17, justerbar höjd-
 336Golfbag, Taylor Made med klubbor RAM samt 1 Taylor Made200
 337Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, krönande rosett, h 77 cm, avslag-
 338Bernadotte, Sigvard för Moderna Kök, vattenkokare, rostfritt stål med svart plasthandtag, design 1954, sign, l 21 cm-
 339Parti tallrikar, porslin, B&G Empire, 12 djupa samt 10 flata800
 340Parti porslin, Gustafsberg Triumf; terrin med lock, 2 fat, 2 skålar samt 4 tallrikar, terrin l 30 cm-
 341Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; vas, salt-, socker- och pepparströare mm-
 342Parti tallrikar och glas, Royal Bellevue, Carl Larssons Jul, dekor av Brita med äpplen och julljus, 13 tallrikar, 1 assiett samt 8 glas-
 343Bengtsson, Hertha för Rörstrand, tallrikar, 6 st djupa, vitglaserat flintgods, 13 del, Blå Eld, design 1950, ngn missfärgning450
 344Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, skata, polykrom underglasyrdekor, h 25 cm200
 345Ring, 18 k röd- och vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,22 ct enl gravyr, stpl Johan Jobring Halmstad 1998, vikt 3,4 gr1 500
 346Tandläkarbelysning, delvis lackerad metall, 1900-talets 2 hälft, l 100 cm200
 347Karlmark, Gerhard, färglito, I handelsboden, sign o dat -59, 40 x 53 cm-
 348Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, dekor av blommor, Swedish Grace, sign o dat 1917, dia 17 cm350
 349Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, Fibula 7, sign, h 21 cm-
 350Okänd designer, skulptur/pris, mässing och kromad metall, dekor av atlant, h 36 cm100
 351Byrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 103 cm-
 352Byrå, valnöt med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 78 cm1 600
 353Weinberg, Gull för Rörstrand (verks 1935-38), vas, glaserat stengods, sign, h 12 cm200
 354Spegel med konsol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tot h 255 cm, smärre def-
 355Skrivbordslampa, brännlackerad metall och mässing, 1950-60-tal, märkt 2833, h 31 cm100
 356Div äldre tryck, bl a försäkringsbrev, kartor och kopparstick, 17 - 1800-tal-
 357Parti frimärken, hela världen100
 358Muggar, 6 st, glaserat stengods, Skottorps Stengods, 1900-talets mitt, initialer GvM för Gösta von Möller, h 12 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott-
 359Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus/Ateljé Lyktan, bordslampa, polykrom glasmassa med påklippta spiralband, etikettsign, h inkl skärm 60 cm-
 360Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rosa dekor av blommor, dia 23 cm, 1 med avslag100
 361Friberg, Roj, lito, Fågelgrotta II, sign, dat 76 o numr 79/120, 50 x 65 cm500
 362Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition, sign o numr 79/110, 39 x 33 cm-
 363Utgår-
 364Lindgren & Strandberg för Gnosjö Konstsmide, bordslampa, svartlackerad metall, Eldflugan, etikettsign, l 32 cm, säljes till förmån för Lions, transformator saknas (12V)250
 365Figurgrupp, bemålad bisquit på träsockel, Porcellano Principe, Capodimonte, 1900-talets 2 hälft, stående par, h 26 cm100
 366Okänd konstnärinna, etsning, Les désordres du désir, sign Donatella T o numr 15/110, 31 x 22 cm-
 367Hogarth, William, etsning, England, nr 2 ur serien The invasion of England 1756, 24,5 x 41 cm100
 368Lodeho, Étienne, kopparstick, Passage IV, sign, dat 77 o numr 79/110, synl pappersstorl 49 x 64 cm-
 3693 del grafik; Åke W Hansson, Sixten Haage resp Nils G Stenqvist100
 370Herrsavonett, förgylld metall, Elgin, USA, 1800-talets slut, boett med graverad dekor, dia 5 cm-
 371Norryd, Mats, färglito, 'Nudistpolka', ur 'Taubemappen', sign o numr 153/300, dat-74, 50 x 66 cm-
 372Frisk, Thomas, färgetsningar 2 st, Karyatid resp Från Akropolis, bägge sign o numr 50/200, 25 x 35 resp 27 x 30 cm100
 373Orup, Bengt för Johansfors, kanna, glas, Strikt, design 1953, dekor i gult, h 23 cm450
 374Torrestad, Olle, egen verkstad, hängsmycke, 18 k rödguld med 3 facettslipade spineller (?), stpl Halmstad 1956, l 5 cm, vikt 9,6 gr1 800
 375Dubbelbägare, 1 par, brons, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, heltäckande cloisonnédekor av fåglar, växtlighet och Shou-tecken, h 11 cm, 1 m smärre stötskada1 400
 376Rakskål, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor och fjärilar i Imarifärger, l 26 cm150
 377Björquist, Karin för Gustavsberg, ytterfoder, 3 st, porslin, Interflora 2, h 11,5 cm-
 378Parti modern design; 2 skålar samt fisk, Orrefors, skål, Olle Larsson Lahom samt 11 gafflar, rostfritt stål med teakskaft100
 379Terrin med lock, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets 1 hälft, förgylld och polykrom dekor av blommor, h 32 cm100
 380Daumier, Honoré, litografi, folksamling, synl pappersstorl 26 x 20 cm-
 381Nilsson, Björn-Erik, Björn Smide, Laholm, vinställ till 6 flaskor, smide, l 103 cm100
 382Resegrammofon, His Masters' Voice, medf album med stenkakor, bl a Frank Chacksfields 'Limelight'400
 383Lamellgardin, vit plast och metall, cirka 240 x 100 cm, oanvänd-
 384Okänd designer, matta, rya, dekor i brunt, grått och vitt, 200 x 140 cm-
 385Spegellampetter till 2 ljus, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor i broskornamentik mm, h 25 cm200
 386Polaroidkamera, SX-70 Land Camera150
 387Filmkamera, 8 mm, Eumig C3 m, i originalförp-
 3883 del mässing; mortlar med stöt, 2 st, 18- resp 1900-tal, h 9 resp 13 cm, medf degsporre mässing100
 389Lönnå, Kjell, färglito, komposition med fiol, sign o numr 211/360, 32 x 32 cm-
 390Parti måleri och grafik, 5 del, bl a Bengt Andrén-
 391Okänd konstnär, oljemålning resp litografi, sekelskiftet 1900, i grönmålade och bronserade ramar, yttermått 31 x 52 cm-
 392Karaffer, 2 st, klar- resp blå glasmassa med metallmontage, modern tillv, h 25 cm-
 393Krus, saltglaserat stengods med metallmontage, Tyskland, 1800-talets slut, dekor av maskaron, beslagsornamentik samt dansk text, h 34 cm100
 394Luftfuktare HACE, h 34 cm100
 395Parti äldre karaffer och glas, 1 låda700
 396Parti oljemålningar mm, 13 del200
 397Kaskipuro, Pentti, akvatint, komposition, sign, dat 1980 o numr 79/110, 25 x 41 cm100
 398Elektrisk skärmaskin, Bosch, i oöppnad plastförp200
 399Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stående manlig akt, sign Primus, 62 x 41 cm4 000
 400Skohylla, smide, modern tillv, l 75 cm100
 401Johansson, Sven Erik, färglito, surrealistisk komposition, sign, dat 1978 o numr 183(?)/260, 48 x 68 cm250
 402Skålfat, cloissonnéarbete, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fågel mm, dia 18 cm, säljes till förmån för Amnesty-
 403Ljusstake, tenn, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, h 10 cm, säljes till förmån för Amnesty, smärre hål100
 404Ytterfoder, rinneglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bornholm, 1900-talets början, h 19 cm250
 405Matta, old (indo?) Kina, dia 220 cm-
 406Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 66 cm200
 407Norryd, Mats, färglito, Mozart, stämpelsign o numr 192/250, 48 x 73 cm100
 408Svipdag, Elin, olja, Värld av ljus, sign o dat 1971, 22 x 14 cm-
 409Eriksson, Ulf, olja, Ur ögonblicket skapas, sign, 24 x 26 cm-
 410Buffet, mahogny med intarsia, England, Viktoriansk, 1800-talets 2 hälft, delvis välvd front med 3 lådor och 2 skåpsdörrar, l 176 cm, slitage400
 411Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, h 72 cm450
 412Takkrona till 6 ljus, tenn, ant Tyskland, senempire, 1800-talets mitt dekor av örnar, svanar mm, h 70 cm3 800
 413Jönsson, Barbro, färglito, Händelser i grönska, sign, dat 83 o numr HC 15/25, synl pappersstorl 44 x 59 cm-
 414Jönsson, Barbro, olja, Kuddmacka, sign, 12 x 16 cm-
 415Jensen, Johan Lauritz efter honom, porslinsmålning, KD, blomsterstilleben, 21 x 27 cm, numr 1493/7500150
 416Jönsson, Gittan, färglito, Äventyret, sign, dat 1983 o numr 141/210, synl pappersstorl 39 x 56 cm-
 417Takkrona till 12 ljus, smide och glas, 1960-70-tal, dia 43 cm450
 418Parti grafik, 7 del; Börjesson, Smiechowska, Ström m fl-
 419Marstrand, Sys för JIE, Gantofta, bordslampor, 1 par, delvis glaserat lergods, sign, tillv 1967-68, dekor av personer, h 26 cm-
 420Linde, Brigitte, egen verkstad Höllviken, skål, stengods, sign, h 19 cm300
 421Sängvärmare, koppar, mässing och smide, ant Holland, 17-1800-tal, genombrutet lock med blomdekor, l 104 cm450
 422Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, tupp, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1126, h 11 cm100
 423Parti slipad glas och kristall, Ungern 1900-talets 2 hälft, 2 lådor-
 424Ring, 18 k vitguld med 36 briljantslipade diamanter om tot 0,38 ct och 12 carréslipade rubiner om 1,07 ct, vikt 6 gr4 000
 425Armband med löstagbara hängen samt 2 örhängen, förgyllt silver (och metall?), Ryssland, 1900-talets 2 hälft, dekor av emaljerade påskägg med vita stenar, tot vikt 44 gr1 100
 426Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtöljer, 1 par, Samsas3 200
 427Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, soffa, Samsas, klädsel med smärre hål2 800
 428Okänd designer, figuriner, 2 st, porslin, stående elefanter, polykrom underglasyrdekor, h 13 resp 20 cm200
 429Larson, Lisa, ant för K-studion, Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, pojke med resväska, h 19 cm700
 430Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Lejon stort, från serien Afrika 1964, h 14 cm450
 431Okänd designer för Zsolnay, Pecs, figurin, delvis bemålat porslin, barn med boll, h 13 cm-
 432Figuriner, 2 st, porslin resp glaserat lergods, isbjörn Lomonosov resp björnunge Syco, h 6 resp 12 cm-
 433Bernadotte, Sigvard för Moderna Kök, TV-kannor, 2 st, rostfritt stål med svarta nylondetaljer, design 1954, 0,75 resp 1 liter, sign, h 26 resp 32 cm, 1 gummipackning sakn100
 434Moccaservisdelar, förgyllt porslin, Loucky, Karlsbad-
 435Max, Gariel, Ritter von, etsning, Veronicas svetteduk, sign o dat 1874 i plåten, synl pappersstorl 56 x 44 cm500
 436Ring, 18 k vitguld, rikt besatt med briljantslipade diamanter om totalt 0,58 ct samt 2 facettslipade smaragder om totalt 0,84 ct, vikt 6 gr-
 437Yxa, bergart, lösfynd från yngre stenålder, l 9 cm150
 438Burmeister, Gabriel, egen verkstad, figurin, glaserat lergods, stående elefant, sign, h 5 cm-
 439Collier, odlade pärlor, lås i 18 k vitguld med 6 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir1 400
 440Piphuvud, sjöskum med silvermontage, 1800-talets 1 hälft, l 16 cm, gåvogravyr-
 441Okänd designer för Lomonosov, St Petersburg, figurin, porslin, elefantkalv, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm-
 442Leksakshäst, papier maché på träsockel, sekelskiftet 1900, h 36 cm, senare man, svans och öron, smärre def100
 443Amningsflaska, glas, The Alexandra Feeding Bottle, S M Mawson & Sons, London, 1800-talets 2 hälft, l 14 cm-
 444Ring, 18 k rödguld med facettslipad rubin, otydl stpl, vikt 4,1 gr2 000
 445Symaskin, Singer 3212C, medf div tillbehör200
 446Takampel, mässing med rosa glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 400
 447Takampel, mässing med rosa, frostad glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 400
 448Takampel, mässing med blå glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900-
 449Bordslampa, patinerad metall och alabaster, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av stående älva, tot h 67 cm800
 450Ring, 18 k vitguld, besatt med 40 briljantslipade diamanter om totalt 0,60 ct samt 12 facettslipade rubiner om totalt 1,34 ct, vikt 6,6 gr5 000
 451Okänd designer för Arabia, skålar, 1 par, lysterglaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, dia 28 cm-
 452Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, 'Elefantparaden', h 35 cm, litt avb sid 77 Helmersson & Asplund500
 453Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, 'Elefantparaden', h 25 cm, litt avb sid 77 Helmersson & Asplund350
 454Okänd designer för Zsolnay, Pecs, figurin, lysterglaserat porslin, stående elefant, h 8 cm-
 455Armann, Gudmundur, linoleumsnitt, 2 st, Fjörustilla 8 resp Batskel, bägge sign, dat -92 o numr 2 resp 8/9, synl pappersstorl 14 x 23 cm-
 456Väggur, bronserat och bemålat trä och mässing, 1800-talets mitt, dekor av örnar mm, h 44 cm400
 457Takampel till 3 ljus, brons med röd glasskiva, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm, spår efter elektrifiering-
 458Taklampa, mässing med frostad glaskupa, 1910-20-tal, h 120 cm, smärre nagg500
 459Bergčre, skuren och bonad bok, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900800
 460Applicque till 3 ljus, patinerad metall, sekelskiftet 1900, dekor av naturalistiskt utformade grenar, l 48 cm, smärre def700
 461Takkrona, mässing med droppformade glashängen, 1900-talets 1 hälft, dia 47 cm-
 462Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad-
 463Stolar, 4 st, fur, senempire, 1800-talets mitt, spår av bemålning-
 464Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 37 cm-
 465Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, h 46 cm-
 466Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, märkt 2 (kannor), h 33 cm-
 467Dryckeskrus, stengods, sk Humpen, renässansstil, Tyskland, 1800-talets mitt, reliefdekor av dryckesgille, valvbågar mm, h 35 cm450
 468Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av Sankt Hubertus, lejonmaskaroner, varulvshuvud mm, h 37 cm, smärre nagg-
 469Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av kronor, lejonmaskaroner, serafer, vapensköldar mm, genombrutet liv, h 37 cm-
 470Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, reliefdekor av blommor samt av festoner i kobolt, h 35 cm-
 471Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1600-tal, graverat bomärke, h 29 cm-
 472Krus, saltglaserat stengods, Tyskland el Holland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 26 cm-
 473Andersen, Johannes för Uldum Möbelfabrik, stolar, 4 st, palisander med ylleklädsel, etikettsign-
 474Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm500
 475Panna/kastrull, koppar med smideshandtag, 1800-talets 2 hälft, inv förtent, l 84 (!) cm-
 476Armstolar, 4 st samt stolar, 6 st, mahogny, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, rygg med sk skrattspjälor-
 477Skåp, mahogny, möjl Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, front med dubbla spegeldörrar, inv med (senare) hyllinredning, h 220 cm-
 478Bourelius, Elsi, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat lergods, fågel, sign, h 22 cm-
 479Englesson, Staffan, ljusstakar, 4 st, delvis kromad mässing, h 8 - 19 cm350
 480Vin/snapsglas, 2 + 1, 1900-talets 2 hälft, luft i benet, h 17 cm-
 481Snapstunna med tappkran, mässing på ekstativ, 1900.talets 1 hälft, h 23 cm-
 482Okänd designer, kandelaber till 8 ljus, mässing, ledad, tot l 88 cm400
 483Ljusstakar, 2 + 1, mässing, ant England, 1800-talets mitt, h 21 cm150
 484Plunta, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, i form av stående sjöman, h 25 cm-
 485Sybord, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 1 låda i sarg samt uppfällbar topp varunder inredning med fack, l 49 cm450
 486Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft, senare, blommig klädsel-
 487Armstol, bonat böjträ, sekelskiftet 1900, senare, blommig klädsel1 100
 488Matta, semiantik persisk, 155 x 110 cm-
 489Matta, semiantik Beludj (?) med bönenisch, 200 x 95 cm, smärre def1 700
 490Matta, semiantik/antik Teke, 190 x 115 cm1 300
 491Matta, vävd ylle, 215 x 175 cm, visst slitage100
 492Matta, semiantik Heriz (?), 130 x 110 cm-
 493Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, soffa, krom med svart skinnklädsel, LC2, l 180 cm, inköpt i Italien i början av 2000-talet2 200
 494Parti äldre metall mm; brandkrokar, ljusstake mm150
 495Matta, semiantik Sarough (?) med blommotiv, 210 x 110 cm-
 496Volther, Poul M, tillskr, stolar, 8 st, ek med orange ylleklädsel800
 497Fotografialbum, 1900-talets 1 hälft-
 498Okänd designer, 1900-talets mitt, arbetsbelysning, grönlackerad metall, justerbar höjd och längd, slitage-
 499Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, grafitgrå metall, mod AJ-pendeln, design 1960 för hotell SAS Radisson, dia 50 cm500
 500Nattygsbord/förvaringsmöbel, björk, rokokostil, 1920-30-tal, front med 2 dörrar samt låda, b 57 cm200
 501Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, grafitgrå metall, mod AJ-pendeln, design 1960 för hotell SAS Radisson, dia 50 cm500
 502Spelbord, valnöt på fyrdelt fot med hjultrissor, möjl England, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar, vridbar skiva, b 90 cm450
 503Skrivställ, brons och glas, 1800-talets 2 hälft, dekor av turturduvor, h 12 cm-
 504Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm-
 505Okänd designer, 1950-tal, hyllmöbel, teak, fyrdelt, underdelar med 6 lådor resp 2 skåpsdörrar, överdelar med hyllor, h 208, tot b 189 cm300
 506Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, 38 x 31 cm-
 507Manca, Gino för Bertils Konststen, Halmstad, trädgårdsfontän, konststen, i form av kvinna med fiskar på klippa, sign, h inkl sockel 110 cm-
 508Persson, Rune, egen verkstad, bordslampa, terrakotta, i form av trollhuvud, sign o dat 64, h 37 cm, fotnagg350
 509Klocka/bjällra, brons, Nepal, 18-1900-tal, dekor av oid skrivtecken, h 15 cm, kläpp sakn-
 510Rundgren, Nils 'Björnjägaren', olja på papp, naivistisk komposition med lokomotiv, sign o dat -66, synl pappersstorl 22 x 37 cm100
 511Rundgren, Nils 'Björnjägaren', olja på papp, naivistisk komposition med fågeldragen vagn, sign o dat -66, synl pappersstorl 22 x 33 cm150
 512Rökelsekar, brons, Kina, 1900-tal, hänkelfästen i form av groteska maskaroner, l 28 cm-
 513Rundgren, Nils 'Björnjägaren', olja på papp, naivistisk komposition med hus och fåglar, sign o dat -66, synl pappersstorl 24 x 37 cm150
 514Okänd designer för Lisbeth Dahl, tidskriftsställ (?), 3 st, krom, i originalförp-
 515Väggur, svartlackerad metall och mässing, emaljerad urtavla sign Delteil á Vigean (möbelhandlare verks 1860 ā 1914), h 46 cm, visst slitage500
 516Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 100 cm-
 517Bonnesen, Carl Johan för Royal Copenhagen, figurin, porslin, stående isbjörn, modellnr 320, polykrom underglasyrdekor, h 9 cm100
 518Strinning, Nils, blombord, teak, benställning i vitlackerad metall, String, 1960-tal, l 78 cm500
 519Taklampa, venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft, dia 40 cm-
 520Spegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets 2 hälft, dia 53 cm-
 521Lundkvist, Ulf, akryl, sjömän och glädjeflickor, sign, 50 x 70 cm3 000
 522Barstolar, 1 par, bonat och metallbeslaget trä med röd skaiklädsel, tillverkade av portvinstunnor, Danmark 1950-tal-
 523Okänd tysk (?) konstnär, olja, getherde i landskap, sign Rudolf, 50 x 60 cm, smärre avflagn-
 524Luktdosa, silver, oval m graverad blomdekor, stpl Johnsson & Nilsson Karlshamn 1887, l 3,5 cm, medf bägare silver samt dosa, metall med guillocherad emaljdekor, tot silvervikt 34 gr100
 525Luktdosa, silver, Västsvensk typ, stpl Sven Nyberg Varberg u å, dia 5 cm, vikt 26 gr, möjlig lagn250
 526Stort parti elektriska handverktyg400
 527Väggur, svartlackerat trä och mässing, 1800-talets mitt, dekor av gotiska valvbågar, fasaner mm, h 4 cm500
 528Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt el 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 31 cm-
 529Lockask, porslin med förgyllda mässingsbeslag, polykrom och förgylld dekor av kurtiserande par, blommor mm, Sčvresliknande märke, l 22 cm200
 530Kandelaber till 7 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, h 39 cm-
 531Djupa tallrikar, 6 st samt flata tallrikar 21 st, porslin, B&G Blå Mås, dia 22 cm100
 532Parti modern design; skålar 3 st Aluminia, bestick Georg Jensen, flaska hivert, gryta koppar samt underlägg Wiinblad300
 533Laroy, Tony, pastell, stående person, sign, synl pappersstorl 47 x 34 cm-
 534Soucasse, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, otydl sign EA 7/15, pappersstorl 27 x 23 cm-
 535Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 1 par, stengods, dekor i brun och blå glasyr, sign, h 5,5 cm250
 536Broderi, ylle, 1910-tal, dekor av svenska flaggor, kunglig krona, lagerkrans samt deviser Med Guds Hjälp samt Han kunde ick svika, blott falla kunde han (ur Tegnérs Karl XII), 86 x 72 cm250
 537Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, soffbord, valnöt, brännstpl, l 70 cm100
 538Volther, Poul M för Frem Möbelfabrik, Röjle, armstol, teak, design 1960300
 539Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast, h 34 cm-
 540Parti Grönlandica, miniatyråror, harpuner mm, inuitarbeten-
 541Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, parti lergods; fruktservis, vas samt ljusstake, sign-
 542Mocca/espressoskedar, 12 st, nysilver, avslutande bakelit (?)knoppar i form av kaffebönor, i etui från A G Dufva Stockholm-
 543Okänd designer, flaska/plunta, glaserat lergods, sk fyllehund, dekor i svart och blått, l 24 cm, glasyrnötn under fötter-
 544Visitkortskål, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, infattad fajansskål Delft med dekor i blå underglasyr, l 26 cm-
 545Lockpokal, glas, ant Reijmyre, slipad dekor av hjort i landskap mm, tot h 13 cm100
 546Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, St Nikolaus flankerad av Kristus och Maria, 36 x 30 cm, slitage800
 547Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, återuppståndelsescener, 32 x 27 cm, omf skador-
 548Okänd konstnär, olja på trä, Kristus, otydl sign o dat, 43 x 24 cm300
 549Väggspegel, driven kopparplåt, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 58 cm-
 550Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i rinneglasyr, sign, h 14 cm-
 551Stort parti knappar, 1 låda2 000
 552Bedard, Michel, efter honom, offsetposter, Living Together, pappersstorl 65 x 51 cm-
 553Breger, Carl Arne för Husqvarna Borstfabrik, TV-kanna, plast med palisanderhandtag och lockknopp, Signatur, h 29 cm-
 554Skrin/resekista, massiv mahogny med bronsbeslag, arts-and-crafts, 1800-talets 2 hälft, l 44 cm350
 555Erik Nielsen för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Pointervalp, modellnr 1311, polykrom underglasyrdekor, design 1911, 5 cm -
 556Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Else, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1574, h 17 cm150
 557Slagbord, avlutad fur, 1800-talets 1 hälft, dubbla grindar, tot 155 x 114 cm1 000
 558Okänd designer, 1950-tal, förvaringsmöbel, teak och ek med undre rottingklädd tidskriftshylla (denna med ngn def), front med 3 lådor, b 85 cm1 100
 559Okänd fransk konstnär, Limoges, figurgrupp, 2 del, porslin och metall, i form av hund vid hundkoja, handmålade, sign FL, h 7 cm-
 560Kiddushbägare, sterlingsilver med infattade stenar, Israel, 1900-talets 2 hälft, h 13 cm, vikt 65 gr300
 561Armband, silver samt brosch och ring, silver med vita och gröna stenar, tot vikt 70 gr250
 562Klocka samt badmössa(!), Swatch Scuba 200 - C Monsta on the Beach, i oöppnad originalförp, inköpt 1995 på NK200
 563Leksak, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, hästdragen vagn, märkt Gemla Express, l 80 cm300
 564Andersson, Bernard, skulptur, bok, Skolkamrater, utf 1975, h 77 cm, enl silverplakett utförd av trä från gamla Fyllebro, prov, Karl Knutson, gården Knölen, Fyllebro250
 565Skvallerspegel, metall, sekelskiftet 1900, l 36 cm, skador, anlupen, 1 spegel sakn-
 566Halvbord, 2 st, avlutad fur, 1800-talets 2 hälft, b 120 cm300
 567Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, stål, vattentät till 30 m, i original träförp-
 568Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, svartlackerat stål, vattentät till 30 m, i original träförp-
 569Matservisdelar, 8 st, flintgods, 1900-talets början, tryckt underglasyrdekor av adliga ättens Tham vapen, 4 djupa tallrikar, 2 assietter, kanna samt såsskål, bruksslitage900
 570Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster', sign, h 14 cm200
 571Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad brons, Karl XIV Johan 1818 - 1844, dia 9,5 cm200
 572Väggspegel, driven kopparplåt, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 58 cm500
 573Sidenslips, Ungaro, Paris200
 574Sidenslips, Burberry, London150
 575Sidenslips, Antonio Braga, Madrid150
 576Sidenslips, Giorgio Armani100
 577Soffgrupp, 5 del, 1800-talets slut; soffa samt 3 stolar, bonad björk med röd plyschklädsel, oktogonalt soffbord i valnöt och bonat trä, soffa l 145 cm-
 578Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, ’Ritzi’, dia 33 cm cm-
 579Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av Fo-hundar mm, h 44 cm, kant med avslag-
 580Axelväska, svart och vitt läder, Furla, Italien, l 34 cm, skyddspåse medf-
 581Berneth, Tobias för Karl Andersson och söner, matbordkompaktlaminat och svartbets på ask, Thinner, design 2008, modell TI 24080, l 240 cm, b 80 cm, tjocklek 6 mm (!), bordet belönades 2008 med Design S/Swedish Design Award-
 582Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm-
 583Axelväska, brunt, präglat läder, Claudio Ferrici, l 23 cm, medf skyddspåse500
 584Aftonväska, vitt läder, Charles Jourdain Paris, l 26 cm, skyddspåse medf-
 585Axelväska, svart läder, ADAX, l 25 cm, medf skyddspåse400
 586Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, Rubus, sign, dia 19 cm-
 587Jacka, svart läder, Jofama, stl 38-
 588Nylund, Gunnar för Rörstrand, jultallrik, porslin, 1968-
 589Jacka, läder, Michael Kors, Rich Olive-färg, small-
 590Sidenslips, Hugo Boss200
 591Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för Royal Copenhagen, figurin, porslin, KD, rödhake, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2238, h 4,5 cm-
 592Sidenslips, Armani200
 593Sidenslips, Ermengildo Zegna-
 594Sidenslips, Yves Saint-Laurent-
 595Sidenslips, Karl Lagerfeld200
 596Soffbord, skuret och bemålat trä med (senare) dubbla glasskivor, underrede i form av dubbelhövdade vädurar, l 100 cm-
 597Rökelsekar, lackarbete på träsockel, Kina, 1900-talets mitt, h inkl sockel 22 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar350
 598Bok; Hedin, Sven (von), Resa genom Asien tom I-II, 1 uppl Bonniers Stockholm 1908, klbd, slitage-
 599Bok; Thersner, Ulric, Skånska Utsigter, facsimileutg 1951 efter original från 1818, hfr tvär folio300
 600Kindt Larsen, Edward & Tove för Säffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med utdragsskivor i svart resp vitt laminat, brännsign, l 150 cm100
 601Okänd designer för Treman, soffbord med iläggsskivor, dessa med ytskikt av bakelit, teak, etikettsign, l 105-177 cm150
 602Okänd designer, 1900-talets mitt eller senare hälft, taklampa, delvis lackerad metall, genombruten skärm, dia 41 cm100
 603Okänd designer, möjl för Glas & Trä Hovmantorp, spegel, ek, 1950-60-tal, spår av etikett, h 120 cm-
 604Parti dockor, 1900-talets mitt och 2 hälft-
 605Väggur, bemålad metall, Westerstrands, 1900-talets mitt, dekor av putti mm i bronserad metall, h exkl pendel 28 cm-
 606Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av kronhjortar mm, h 31 cm-
 607Parti allmogeföremål mm, 5 del, bl a gorånjärn Hellefors Bruk-
 6088-mm projektor i låda, Agfa Movector-
 609Uppläggningsfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, dekor av utsikt över floden Teme och Ludlow Castle, l 25 cm, hårspricka-
 610Figurin, delvis bemålat porslin, Hollohaza, 1900-talets mitt, stående kvinna i folkdräkt, h 30 cm-
 611Bricka, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av rosor samt initialer ACJD o dat 1865, l 47 cm, torkspricka, 1 fot def100
 612Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, fat, stengods, Fructus, sign, dia 33 cm-
 613Storformatskamera, Polaroid CU 5 Land Camera100
 614Grabinski, Marian för IKEA , hallmöbel, ek, ur serien MTP från 1962, 2 lådor i sarg, l 110 cm, tack till Johan Thelin för info200
 615Matta, old Kina, 245 x 170 cm100
 616Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg-
 617Parti, delvis äldre visit- och brevkort mm100
 618Väggur, bemålat trä, 1800-talets mitt, dekor av blommor, h exkl pendel 35 cm-
 619Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, vitlackerat trä, l 140 cm200
 620Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, h 5 cm-
 621Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, brunglaserat stengods, sign, dia 9,5 cm200
 622Parti armbandsur, metall; bl.a Seiko100
 623Eriksen, Edward för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Den lille havfrue, modellnr 4431, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm-
 624Tidskriftsställ, bonat trä med läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, b 47 cm-
 625Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande flicka på sten, modellnr 4027, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm-
 626Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm-
 627Bülow Hübe, Vivianna Torun för Georg Jensen, brosch, sterlingsilver, Möbius, modellnr 374, design 1968, l 7 cm, i originaletui3 200
 628Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, 'Calmare Nyckel', h 175, b 117 cm2 000
 629Matta, semiantik/antik Shirvan (?) galleri, 295 x 105 cm1 400
 630Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor varav 1 m sarg, Ambassadör, tot mått 328 x 100 cm2 000
 631Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, h 50 cm100
 632Malmsten, Carl för Bodafors, matsalsstolar, 6 st, ek, Ambassadör2 000
 633Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, sign, h 15 cm150
 634Aukustisk gitarr, Almirez, 12 strängar, slitage-
 635Okänd designer för Nässjö Stolfabrik/Nesto, 1950-tal, pinnstolar, 4 st, björk700
 636Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, fur, brännstpl, l 60 cm-
 637Parti LP-skivor, pop, rock, jazz, ca 100 st-
 638Parti, EP och singlar, ca 100 st, pop, rock, jazz-
 639Lindberg, Stig för Gustavsberg/Arabia, thekoppar med fat samt assietter, 6 + 6 + 6 st, stengods, Birka (prod 1973-95), en assiett med mindre nagg300
 640Spegel, bronserat och bemålat trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 77 cm, renoverad400
 641Thorén, Esaias, olja, Ögonfisk, sign, 15 x 29 cm3 400
 642Sedel, 5 Daler Silfwermynt, Karl XIII 1717, a tergo präglade vapensköldar för Johan Lagermark, Johan Ekendahl och Jacob Bunge, vikt och limmad (?)300
 643Parti äldre sedlar, Sverige 1802-563 400
 644Tull-Placat-Stämpel nr 1814, Westerwik 1842 resp nr 202 Helsingborg 1854-
 645Luktdosa, förgyllt silver, sk svamp el kyrkdosa, oktogonal med graverad dekor av hus och träd, stpl Herman Waldemar Ekelund Karlshamn 1902, h 3 cm, vikt 30 gr500
 646Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, assietter, 7 + 4 st, röd resp grön glasmassa, dia 18 cm-
 647Spegel, förgyllt, bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, h 93 cm, senare, profilerat glas, renoverad500
 648Nylund, Anita för JIE Gantofta, saltbinge 'Kryddgränden 9' resp smörask 'Majas mejeri', flintgods och trä, ur serien Vår lilla stad, h 7 resp 14 cm, smörask sakn lock450
 649Wallander, Alf för Rörstrand, skålfat samt 5 assietter, porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen, polykrom underglasyrdekor, tillv 1902-08, l 24 resp dia 17,5 cm100
 650Oljelampa, silver, Egypten, 1900-tal, l 13 cm300
 651Johansson, Berit för Sjöhyttan, vas/flaska, graalteknik, dekor av invälsade färgfält mot blå fond, sign o dat 1994, h 36 cm100
 652Hänge med kedja, delvis förgyllt silver med glasfluss, osmanska riket, hängen i form av mynt från Abdulhamid II, h 7 cm350
 653Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland 17-1800-tal triptyk, mittsektion med Kristus flankerad av Maria och Johannes Döparen, framsida med korsfästelsen, tot l 19 cm-
 654Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med turkosemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, dia 16 cm, bruksslitage-
 655Höglund, Erik för Boda, sejdel samt flaska med påklipp, brun glasmassa med luftbubblor, sign h 14 resp 18 cm-
 656Sigillstamp, Nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund, h 8 cm-
 657Parti äldre diverse, 1 låda; lockkarott, nysilver med löstagtagbart trähandtag, Axel Gabriel Dufva, sekelskiftet 1900, assietter, 8 st porslin Rörstrand samt skrivställ, metall med glasinsatser, 1800-talets slut, detta l 30 cm-
 658Nilsson, Arvid, olja, strandparti, sign, 44 x 58 cm200
 659Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med nypon i fågelbad, sign o numr 245/250, synl pappersstorl 30 x 41 cm100
 660Norrman, Lars, gouache, orientalisk kvinna, osign, 11 x 16 cm100
 661Mirķ, Joan, efter honom, litograferad plansch, Galerie Maeght, art, sculptures, graphiques, tryckt sign, synl pappersstorlek 19771 x 50 cm100
 662Ring, 18 k rödguld och platina med 8 rosenslipade diamanter och 1 carréslipad safir, ant USA sekelskiftet 1900, vikt 4,7 gr900
 663Ring, 14 k rödguld med 1 facettslipad akvamarin, stpl Tage Jansen Århus, verks 1935-45, vikt 4,5 gr500
 664Ring, 14 k rödguld med 1 gammalslipad diamant om cirka 0,1 ct, stpl H C Hansen Skovlunde, vikt 2,6 gr500
 665Ring, 18 k vitguld med 2 pärlor och 8 rosenslipade diamanter, vikt 3,3 gr600
 666Okänd dansk designer, hängsmycke, 14 k rödguld med facettslipad spinell, otydl stpl, h 4 cm, vikt 3,6 gr350
 667Ring, 14 k rödguld med 13 rosenslipade diamanter och 1 pärla, sekelskiftet 1900, vikt 4,1 gr700
 668Ring, 14 k rödguld med 2 facettslipade safirer, stpl Bent Eriksson Köpenhamn, vikt 3,5 gr600
 669Grün, Hugo, egen verkstad Köpenhamn, ring, silver med malakitkula, vikt 10 gr200
 670Ringar, 5 st, silver med bärnsten, turkos resp ametist, tot vikt 40 gr300
 671Resesked, silver, gammalsvensk modell med råttsvans, 1700-talets 1 hälft, utfälld l 21 cm, vikt 72 gr2 800
 672Okänd designer för Belysia AB, skrivbords/vägglampa, teleskopmodell, vit plast100
 673Bordslampa, mässing och koppar, 1900-talets första hälft, h 37 cm-
 674Råttsvanssked, silver, skaft med uppvikt snibb, ininitialer o dat 1708, stpl Jesper Hansen Rust Odense 1699, l 20 cm, vikt 55 gr2 200
 675Matsked, silver, slät med uppsvängd snibb, initialer o dat 1750, stpl Knud Rasmussen Brandt Horsens, verks 1737-78, l 20 cm, vikt 45 gr500
 676Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 12 + 12 + 12 st, samt theskedar silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stpl GAB Stockholm, knivar l 20 cm, tot vikt exkl knivar 1170 gr3 400
 677Matskedar, 1 par, silver, fiolmodell med mittås, stpl möjl David Reich Köpenhamn verks 1752-82, l 20 cm, tot vikt 150 gr, initial B600
 678Receptionsklocka, sterlingsilver, viktoriansk, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, stpl H Matthews Birmingham (verks 1893-), dia 10 cm1 200
 679Votivfiguriner, 3 st, terrakotta, harpyor eller sirener, möjl mindre Asien, h 6 - 10 cm250
 680Stereoskop, brännlackerad metall, Gaumont & Cie, Stereodrome, 1920-tal, h 35 cm, medf stor mängd glasplåtar i kassetter-
 681Okänd designer för Goldscheider, Wien, vas, lergods, polykrom glasyr, numr 760 26, h 16 cm500
 682Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, oid sign .....zan ga under Shimazu-mon, h 10 cm-
 683Klot, delvis glaserat lergods, 1800-tal el äldre, dekor av akantus mm, dia 10 cm-
 684Parti silverbestick, Danmark, 17-1800-tal, tot vikt 345 gr600
 685Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm-
 686Matskedar, 4 + 2 st, spetsig modell med dubbel räffla, 4 med svårtydda mästarstpl samt guardeinstpl Frederik Fabricius, Köpenhamn, 1800-talets början, 2 stpl Emil Ferdinand Dahl Köpenhamn verks 1849-79, l 23 cm, tot vikt 335 gr, initialer RK-
 687Cabaret i låda, lackarbete, Japan, ant Taishô, dekor av olika Mon i guld mot röd fond, tot dia 30 cm, skador-
 688Skrivställ, porslin med förgyllda bronsmontage, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, tot h 11 cm, inkomplett-
 689Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, Norge 1900-talets 2 hälft, tot l 21 cm, ägargravyr-
 690Vas, glas, polykrom emaljdekor av träd, jugend, 1900-talets början, h 7,5 cm-
 691Piphållare, sk Kiserutzu samt tobaksburk, sk Tonkutsu, skuret trä, Japan, Edo-Meiji, 1800-tal, dekor av stående man resp gäspande Daruma, h 11 resp 20 cm-
 692Wärff, Göran för Kosta, skål, klarglas, dekor av spiraler, sign, dia 21 cm-
 693Länsfåtölj, skuren och bonad ek, broderad klädsel i Bérainstil, barockstil, 1900-talets början-
 694Takkrona, förgylld mässing med prismor och röd glasskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, 8 ljusarmar, dia 90 cm-
 695Långpipa, horn, trä, porslin, metall och textil, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av bl a hästhuvud, tot l 169 (!) cm, slitage300
 696Brandspruta, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, h 99 cm-
 697Cathelin, Louis Jacques efter Van Loo, Louis Michel, kopparstick, Louis le Bien Aimé (Ludvig XV), pappersstorlek 74 x 51 cm, målningen utf 1761-
 698Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm450
 699Mangelbräda, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, dekor av karvsnitt, svanar, tulpaner mm samt initialer APD, l 68 cm-
 700Fetisch, skuret och rödmålat trä, ant Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, stående kvinna med avkomma, sockel med skurna masker i relief, h 125 cm, skador-
 701Bordsur, förgylld mässing och glas, Jaeger le Coultre, 1900-talets 2 hälft, h 22 cm-
 702Fat, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, polykrom och förgylld blomdekor, dia 27 cm-
 703Wärff, Göran för Kosta, vas, klarglas, dekor av spiraler, sign, h 20 cm-
 704Magnus, Carl, färgetsning, komposition, sign 161/200 o dat 88, synl pappersstorl 30 x 22 cm-
 705Lahtinen, Stefan, färglito, Moder hav, sign o numr 90/175, pappersstorl 50 x 40 cm-
 706Halldin, Bror, olja, höstlandskap, sign, 16 x 19 cm-
 707Adamsson, Ingvar, blyerts och färgkrita, Huset i Reine, Lofoten, sign o dat 82, synl pappersstorl 30 x 35 cm-
 708Herrarmbandsur med länk, stål, Omega Seamaster Cosmic Automatic med fixo-flexlänk1 000
 709Berndtsson, Rolf, olja, sommarlandskap, sign 27 x 41 cm-
 710Gräddkanna, Britanniasilver (958/1000), Irland, Queen Anne, sekelskiftet 1700, kaskformad, uppsvängd hänkel med knäckar, oid mästare MH Dublin, vikt 185 gr, 1 ben sakn400
 711Theskedar, 6 st, silver, nyrokoko, oid mästare Frankrike, 1800-talets 2 hälft, l 15 cm, tot vikt 80 gr150
 712Luktdosa, silver, urboettformad med invändig filigrandekor, stpl William Lyons Göteborg 1858, dia 3 cm, vikt 13 gr100
 713Armlänk, silver, manglad modell, stpl S G Hellström Gnesta 1966, l 19 cm, vikt 60 gr100
 714Herrfickur, förgylld metall, Omega De Ville, dia 4,5 cm300
 715Herrarmbandsur, 18 k rödguld, Certina New Art, svart läderrem, i originaletui, ägargravyr2 400
 716Theskedar, 6 + 12 st, silver, i etui, tot vikt 245 gr, ägargravyr500
 717Matsked, silver, snäckmodell, stpl monogram JG under adlig krona, stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, l 22 cm, vikt 100 gr200
 718Parti silverbestick, 18-1900-tal, tot vikt 515 gr1 000
 719Theskedar, 11 st, silver, graverad dekor av rocailler, oid stpl, 1700-talets mitt, l 13 cm, tot vikt 175 gr350
 720Vapenring, 14 k rödguld med onyx, slipad dekor av oid vapen under adlig krona, stpl Anders Ring Roskilde 1924-37, vikt 6,1 gr700
 721Ring, förgyllt silver, 1800-tal, dekor av hjärtslipad bergskristall under krona samt ängel (1 ängel sakn)1 100
 722Jultallrikar, 15 st, porslin, Rosenthal, polykrom underglasyrdekor, dia 22 cm-
 723Lock till socker/såsskål, nysilver, England, sekelskiftet 1900, grepp i form av vriden akantus, graverat, oid adligt vapen under krona, stpl Gray Billiter Square, London, l 14,5 cm-
 724Matta, semiantik Pakistan, 200 x 125 cm600
 725Okänd designer för Söholm, bordslampor, 1 par, blåglaserat stengods, sign, h 45 cm-
 726Parti äldre diverse, bl.a saltkar, old Sheffield plate, England, George III, sekelskiftet 1800, Okänd designer för Aluminia, skålar, 1 par, Kruka med hänkel, koppar, Asien, 1800-tal mm-
 727Okänd designer, 1970-tal, taklampa, gultonat glas och mässing, h 19 cm-
 728Okänd designer, 1960-tal, taklampa, koppar och plast, h 26 cm-
 729Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, guldfärgad aluminium och glas, h 21 cm, slitage-
 730Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, efterrättskålar, rött glas, 5 st100
 731Okänd designer, 1950-tal, sideboard, teak, front med 3 skjutdörrar, v-formade ben, l 220 cm3 800
 732Wegner, Hans J för Carl Hansen, soffa teak med svart läderklädsel, modell CH163, design 1965, l 193 cm, sadelgjord i behov av översyn, smärre skador6 000
 733Mogensen, Börge för Söborg Möbelfabrik, skrivmöbel, teak, 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och hyllor, referensnummer RP14117, Danish Design Museum, design 1953, b 100 cm, h 124 cm1 700
 734Okänd designer, skrivbord, palisander på (senare?) ben i rostfritt stål, 3 lådor i sarg, l 140 cm2 400
 735Okänd designer för Brødrene Andersen, Risskov, stolar, 1 par, bok och kromad metall, Equinox-
 736Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, sk Diskometall, modellnr 1932, h 19 cm200
 737Pautrot, Ferdinand, skulptur, brons, jakthund med hare, sign, h 13 cm1 000
 738Petersen, Magnus, akvarell, 1800-talets mitt, Cocoförsäljare i Paris, sign Quai St Michel Paris och betecknad Co, co! Garantie ā la gace!, pappersstorl 28 x 17 cm, Coco var en dryck bestående av citronvatten smaksatt med lakritsrot-
 739Fickursställ, svartlackerat gjutjärn, sk Berliner Eisen, empire, Tyskland,1800-talets början, dekor sv Kronos, örn, palmetter mm, h 33 cm450
 740Chiparus, Demčtre (efter honom?), skulptur, patinerad metall och ivorine, 1920-tal, 'Footsteps', osign, h 43 cm, 1 tumme sakn2 400
 741Höglund, Erik för Chribska Glassworks, vas, glas, dekor i blått och grönt, sign o dat 92, h 22 cm200
 742Wärff, Göran för Kosta, tillskr, skål på fot, glas, dekor i grönt och blått underfång, h 12,5 cm-
 743Okänd designer, skål, violett glasmassa med bubblor, dia 19 cm-
 744Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder/vinkylare, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början, dekor av päron, h 20 cm, hänkellagning100
 745Toikka, Oiva för Nuutajärvi/Notsjö, pokalglas, gröntonad glasmassa, sign-
 746Okänd designer för B&G, väggplaketter/underlägg, 4 st, porslin, modellnr 949/3769, motiv av djur, dia 15 cm-
 747Såsskål med fat, flintgods, Göteborg, jugend, 1900-talets början, dekor av fisk, l 26 cm, fläckar100
 748Okänd designer för Åfors, vas, violett glasmassa, sign, h 29 cm-
 749Såsskål med underfat, porslin, Meissen, 1900-talets 1 hälft, genombrutet brätte, blå underglasyrdekor av lökmönstret, fatets l 27 cm400
 750Berthelsen, Hanne för Hanne Stentöj, skålfat, glaserat stengods, dekor av äpplen, sign Sandéns o dat 1980, dia 31 cm-
 751Jardiničre, nysilver med glasinsats, empirestil, 1800-talets slut, dekor av lejontassar mm, stpl GAB Stockholm, l 17 cm400
 752Okänd designer för Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, vas, glas, dekor i Creta Papillonglasyr, h 35 cm2 000
 753Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, askfat med cigarett- och tändsticksaskhållare, dekor av terrier, dia 28 cm-
 754Okänd designer för Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, vas, glas, dekor i Creta Papillonglasyr, h 35 cm2 000
 755Hofstötter, Franz för Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, vas, glas, oval med uppdragna snibbar, dekor i sk Black Bottom-glasyr (Metallgelb Phänomen Gre 358), dekor design 1900, h 19 cm75 000
 756Okänd designer för Johann Loetz Wittwe, Klostermühler, skål, glas, art-déco, 1920-tal, dekor i guldfärgad Papillon-glasyr, dia 25 cm2 000
 757Percy, Arthur för Gullaskruf, tillskr, pokalglas, blåtonat glas, h 33 cm150
 758Okänd designer för NAFA, vägglampa, svartlackerad och kromad metall, 1970-tal, h 35 cm100
 759Poschinger, Ferdinand Freiherr von, vas, glas, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av slöjor, montage i nysilver stpl Orivit 2561, h 21 cm-
 760Kuvert(?)hållare, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, Tyskland, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av man på öltunna mm, h 8 cm350
 761Mucha, Alphonse för Fürstlich Stolbergsches Hüttenamt, Ilsenburg, väggplakett, gjutjärn, omkring år 1900, 'Tęte Byzanthine', modellnr 2058, dia 22 cm2 200
 762Parti tavlor, 1 låda, bl.a Knut Norman500
 763Ordenstecken, förgylld brons (el silver?) och emalj, halstecken för kommendör av Franska Akademiska Palmorden, 1800-talets 2 hälft, i etui, h inkl spänne 13 cm500
 764Okänd dansk designer, soffa, brun skinnklädsel, l 220 cm-
 765Okänd designer, skulptur, brons, sk Wienerbrons, sekelskiftet 1900, dekor av samtalande par vid gärdsgård, h 12,5 cm-
 766Tricorne, filt med läderdetaljer, Frankrike, 18-1900-tal, l 41 cm, medf ej tillh kokard1 800
 767Czapka, sammet med päls och fjädrar, 18-1900-tal1 500
 768Skulptur, brons på vit marmorsockel, sk Grand Tour-souvenir, 1800-talets mitt, dekor av La Colonne de la Grande Armée i Wimille, Frankrike (Colonne Napoléenne), h 30 cm1 800
 769Dödsmask, patinerad gips, 18-1900-tal, Napoléon Bonaparte, h 26 cm1 000
 770Värja i balja för preussisk infantriofficer, Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen, 18-1900-tal, beslag och fäste i förgylld brons, mässingslindad kavel, tot l 87 cm. Balja defekt1 400
 771Sabel, fransk M/1829 för beridet artilleri, otydl sign o dat, l 95 cm-
 772Shamshir, Indo-persisk, 18-1900-tal, fäste i mässing, l 75 cm-
 773Grafström, Gustaf, olja, Fjällmotiv, sign o dat -66, 50 x 25 cm-
 774Röing, Peter för IKEA, taklampa 'Segel', metall med tygskärm, 1900-talets senare hälft, h 27 cm-
 775Hatz, Felix, etsning (handkolorerad?), komposition, sign, dat 60 o numr 3/30, 49 x 64 cm-
 776Ason (Andersson ?), Yngve, olja, flodlandskap, sign, 30 x 47 cm-
 777Krüger, Einar, olja, motiv från Böshult, sign o dat 48, 38 x 50 cm-
 778Ditzel, Nanna för R Wengler, hängstol, rotting, Ägget, design 1959, h 125 cm, skador-
 779Sandell, Thomas för IKEA, fåtöljer, 2 st, svart plast, Vågö, ur PS-serien-
 780Huggare i balja, sk sidovapen för fotfolk, Danmark M/1854, tot l 69 cm-
 781Okänd designer, 1970-tal, telefonbord/hallmöbel, fur, 2 lådor med läderhandtag, b 57 cm-
 782Sabel i balja, Dansk Livgardesabel M/1854, urspr Preussisk modell, tot l 76 cm1 000
 783Piedestal, vitlackerat och bronserat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 100 cm100
 784Salongsbord, vitlackerat och bronserat trä, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 80 cm100
 785Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bok, l 142 cm-
 786Ljuskrona, mässing och glas med droppformade hängen, 1900-talets mitt, 6 ljusarmar, h 59 cm100
 787Värja i balja, Dansk M/1837 för officer, tot l 96 cm, medf sabelkoppel, balja limmad900
 788Huggare med balja M/1856 för infanteriet, tot l 77 cm900
 789Huggare, mässing och stål, svart läderbalja med mässingsbeslag, keltisk stil, 1900-talets 2 hälft, tot l 62 cm700
 790Modellspårväg, litograferad plåt, Technofix 'Mountain Express', modellnr GE-252, med 2 spårvagnar och en buss, original nyckel, l 110 cm-
 791Korg, skuret och bonat trä, Norge, sekelskiftet 1900, dekor av dubbla hästhuvuden, l 41 cm, lagn700
 792Garnnystanshållare, svarvat trä och ben, empire, 1800-talets 1 hälft, klotformad, h 9 cm250
 793Höganäskrus stengods, 4 st, största 10 l100
 794Malmsten, Carl för Bodafors, sminkbord, vitlackerat trä, Birgitta, front med 3 lådor, skiva med jalusi, b 86 cm1 300
 795Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur, gips, Kristus, h 76 cm, omfattande skador600
 796Skulptur, brons, cire-perdue-teknik, Benin, 1900-talets 2 hälft, hövding i rituell dräkt, h 40 cm400
 797Medalj, silver, Kong Christian X's Erindringsmedalje for Deltagelse i Krigen 1940-45, instiftad 1946 och utdelad i 905 exemplar, band def1 000
 798Parti, delvis militära, märken, knappar, medaljer mm300
 799Parti smycken och bijouterier150
 800Stort parti diverse; mässingsljusstakar och -lampetter, nysilver mm300
 801Dockor, 1 par, konstmassa, USA, 1900-talets mitt, senare kläder-
 802Parti frimärken, hela världen, delvis postfriska100
 803Käpp svärtat trä och vårtsvinsbete (?) med silvermontage, 1800-talets 2 hälft, initialer SH, h 85 cm100
 804Käpp svärtat trä och vårtsvinsbete (?) med silvermontage, 1800-talets 2 hälft, h 88 cm100
 805Spatserkäpp, svartlackerat trä med silverkrycka, jugend, sekelskiftet 1900, initialer HN, h 87 cm600
 806Spatserkäpp, svarvat trä med benknopp och silvermontage, 1800-talets 1 hälft el mitt, h 89 cm-
 807Kryddskåp, bemålat trä, 1700-tal, inredning med 8 lådor, dessa med kinesicerande dekor av växtlighet i guld mot röd fond, h 31 cm, skador, lådor sakn1 000
 808Hurts, palisander, 1800-talets 2 hälft, uppfällbart lock, h 42 cm, smärre def, medf div notböcker350
 809Stort parti troféer, mestadels rådjur200
 810Varg/björnspjut, smide, mässing och trä, allmogearbete, Västerbotten, 1800-talets mitt el 2 hälft, Märkt NPS Wilhelmina samt AOs, l 145 cm1 100
 811Guanyin, patinerad och delvis förgylld brons, Tang-stil, Kina, 1900-tal, h 24 cm-
 812Bodhisattva på lös lotussockel, förgylld brons, Kina, 1900-tal, h 29 cm-
 813Garoda-kîla, vitmetall, sino-Tibetansk, modern tillv, h 29 cm-
 814Laughing Buddha, brons, Kina, modern tillv, h 23 cm500
 815Himmelshästar, 1 par, patinerad brons, Kina, modern tillv, h 17 cm500
 816Thekannor, 2 st, vitmetall, Kina, modern tillv, h 16 resp 21 cm-
 817Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, 'Ung dristighet' modellnr 2162, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm150
 818Ahlmann, Mikaela för B&G, figurin, porslin, pojke och flicka, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1781, h 21 cm150
 819Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1614, h 17 cm150
 820Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ung stare, modellnr 3270, polykrom underglasyrdekor, sign, l 15 cm-
 821Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med teddybjörn, modellnr 3468, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm100
 822Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1713, h 14 cm-
 823Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med grytlock, modellnr 3677, polykrom underglasyrdekor, h 9,5 cm-
 824Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, mandolinspelare, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1600, h 28 cm150
 825Silvermynt, 1 krona Gustav V, 1942250
 826Parti nysilver-
 827Parti frimärken, hela världen100
 828Dammsugare, Hugin D4, i originalförpackning, med påsar, 1900-talets mitt200
 829Stort parti äldre klockdelar2 200
 830Vodkabägare, silver, Ryssland, 1900-talets början, graverad dekor av löv samt initialer MC el CM, oid mästare Moskva 1908-17, h 6 cm, vikt 34 gr500
 831Theskedar, 6 st, förgyllt silver och emalj, Ryssland, 1900-talets mitt, tot vikt 145 gr-
 832Armband, silver med niellerad dekor, Ryssland, 1900-talets mitt el 2 hälft, vikt 15 gr300
 833Armband, silver med niellerad dekor, Ryssland, 1900-talets mitt el 2 hälft, vikt 16 gr-
 834Armband samt ring, silver med niellerad dekor, Ryssland, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot vikt 22 gr300
 835Örhängen, 1 par samt ring, silver med niellerad dekor, Ryssland, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot vikt 9 gr-
 836Örhängen, 1 par samt ring, silver med bärnsten, Ryssland, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot vikt 10 gr-
 837Parti diverse; skulptur Curt H Addin, ytterfoder B&G empire, ljusstakar nysilver mm-
 838Carl Anton (Axelsson) för Rörstrand, väggplaketter, 9 st, porslin, polykrom dekor av landskap mm, 21 x 16 cm, säljes till förmån för Lions-
 839Jakobsen, Wolmer, olja, Lunds domkyrka, sign, 33x22 cm-
 840Okänd japansk? konstnär, olja, stadsbild, otydl sign, 27x22 cm500
 841Göthe, Nils, olja, fiskeläge, sign, 20x29 cm-
 842Lambert, Georges, färglitografi, hamnmotiv, sign o numr 180/250, 16x23 cm-
 843Olls, Bert, tusch, flodlandskap, sign o dat 1994, 22 x 32 cm-
 844Varg/björnspjut, smide och trä, allmogearbete, ant Västerbotten, 1800-talets mitt el 2 hälft, skuren, geometrisk dekor, l 175 cm800
 845Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, sign o numr 316/350, 22 x 32 cm200
 846Varg/björnspjut/bardisan, smide och trä, allmogearbete, ant Västerbotten, 1800-talets mitt el 2 hälft, l 171 cm450
 847Ason (Andersson ?), Yngve, olja, sjölandskap, sign, 33 x 48 cm-
 848Carlsson, Tommy, pastell, ålandskap, sign, 39 x 32 cm-
 849Fusseder, Franz, akvarell, landskap, sign, synl pappersstorlek 30 x 44 cm-
 850Okänd konstnär, blandteknik, golfklubbor, 30 x 47 cm300
 851Brunnskrok(?), smide och trä, 17-1800tal, l 130 cm100
 852Okänd deisigner för TS belysning, golvlampa, aluminium och plast, 1970-talet, justerbar höjd100
 853Okänd konstnär, 1800-talets mitt el 2 hälft, olja på plåt, atriumgolv(?), dekor av dansande musor, troféer mm, 64 x 62 cm, ngn skada1 100
 854Blomster/rökbord, bonat trä med mässingsskiva, osmansk (stil?), 1910-tal, dekor av kufiska skrivtecken mm, h 65 cm300
 855Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander, l 120 cm-
 856Plansch, litograferad, engelsk förbudsplansch för nedskräpning, 45 x 58 cm, ngn reva-
 857Cigarrsnoppare, bakelit, Danmark, 1900-talets 1 hälft, i form av gapande man med cylinderhatt, h 10 cm250
 858Kranium, patinerad konstmassa, 1900-tal, l 22 cm, stötskada150
 859Missale, pergament, 1600-talets början, Proprium de Tempore, dubbelsidigt, rikt illustrade anfanger och merginaler, daterad 1613, tot bladmått 55 x 73 cm1 800
 860Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr, sign o numr 3220, h 19 cm, fotring slipad-
 861Ficktubkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, utfälld l 35 cm200
 862Munkorg för cirkusbjörn(!), mässing med läderrem, genombruten med graverad dekor av blommor, initialer IG samt datering 1816, dia 23 cm4 000
 863Armstolar, 1 par, skuren och bonad björk, sk Windsorstolar, 1900-talets 1 hälft-
 864Spelautomat, Novomat, O&H Stefansen Karusell- och Maskinfabrik, Köpenhamn, 1900-talets 1 hälft, h 71 cm, bruksslitage450
 865Lykta, lackerad plåt och glas, 1900-talets början, h 53 cm, senare bemålning-
 866Parti sidenslipsar, bl a Hugo Boss250
 867Just Andersen, Ib, byst, patinerad metall sk Diskometall, pojke i folkdräkt 'Ruge', sign o numr 2111, h 11 cm150
 868Sidenslips, Hugo Boss-
 869Sidenslips, Hugo Boss-
 870Sidenslips, Hugo Boss100
 871Sidenslips, Armani100
 872Sigillstamp, glas med montage i 14 k rödguld, graverat vapen för danska adliga ätten Scheel, h 3 cm-
 873Ljusstakar, 1 par, silver, Louis XVI-stil, 1900-talets början. dekor av rosetter, masaroner mm, oid pseudo-Hanaustpl, h 11 cm, tot vikt 290 gr600
 874Dolk, stål med silverinläggningar, Indo-persisk, 18-1900-tal, damaskerad yataganklinga med dekor av elefanter, hästar och hjortar, l 45 cm-
 875Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, bordslampa, koppar och lackerad metall, h 52 cm400
 876Kylarprydnad, krom, 1934 Buick Goddess Hood Ornament, l 17,5 cm, senare montage till lampa700
 877Dolk i balja, mässing, horn och smide, Spanien 1900-talets 1 hälft, graverad devis Si esta vibora te pica' no hay remedio en la botica, tot l 39 cm-
 878Medaljer i etuier, 4 st, brons och silver, Danmark och Ungern300
 879Jambiya, stål, guld och ädelträ, ant Moghal (Mogul), Nordindien, 1800-tal, l 29 cm300
 880Keris (kris), smide med trähandtag, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, l 40 cm, skaft med avslag-
 881Kniv i balja, helhorn, Finland, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor av varghuvud, rstad dekor av renar, l 22 cm300
 882Skulptur, skuren sandsten, Indien, 1900-tal, dekor av stående kvinna, h 37 cm-
 883Fällkniv, metall, Richlands, Sheffield, 1900-talets början, kniv- resp sågblad, tot l 20,5 cm-
 884Krucifix, gips och trä, 1900-talets 1 hälft, h 38 cm, smärre def100
 885Mask, brons, cire-perdue-teknik, Ashanti, Ghana, 1900-talets 2 hälft, h 15 cm-
 886Parti smycken och bijouterier mm, 1 låda200
 887Parti lergods, 4 del, 16(?)-1800-tal, 3 ljusstakar samt kvinnobyst, h 7-12 cm, skador, slitage500
 888Parti vikter till varptyngd väv, sten och lergods, ant järnålder, dia 4-6 cm100
 889Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, h 35 cm500
 890Ljusstake, lergods, 17-1800-tal, teatraederformad, h 13 cm600
 891Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, orangelackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm200
 892Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, orangelackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, detta ex licenstillverkat av Tradition, dia 20 cm200
 893Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, gullackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, detta ex licenstillverkat av Tradition, dia 20 cm200
 894Parti barometar, 10 st, trä, Danmark, 18-1900-tal-
 895Ljusstake, lergods, 1800-tal, klotformad, h 8 cm-
 896Parti diverse; 3 hjälmar, 1 par stigbyglar samt 1 spjutspets100
 897Ebeling, Allan för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), uppsatsskål samt 1 par ljusstakar, grönglaserat lergods, Kromo, skål dia 34 cm-
 898Parti möbel- och dörrbeslag, uppsatta på masonitplatta, denna 150 x 60 cm100
 8995 del gjutgods, sparbössor och skulpturer, h 16-25 cm, brandskadade700
 900Ytterfoder, majolika, Rörstrand, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av tistlar, h 17 cm, smärre nagg100
 901Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 1633 (design 1923), h 22 cm-
 902Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire 1800-tal, sittande spanielar sk risgrynspudlar, h 15 cm100
 903Parti divere; bl a vas porslin B&G samt bordslyster med prismor200
 904Masker, 2 st, commedia dell'arte, Venedig, 1900-talets 2 hälft, Harlekin resp Colombine, h 21 resp l 31 cm100
 905Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond, dia 29 cm-
 906Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av röda påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 26 cm-
 907Parti skrivbordsställ mm, Danese, Milano, 1 låda-
 908Parti konstglas, 7 del; 5 skålar/skulpturer Erik Höglund, skål Atoll Anna Ehrner resp vas/flaska, Bertil Vallien, sistn h 26 cm300
 909Speldosa, plast, Enesco, Treasure Chest of Toys, h 23 cm, i originalförp200
 910Speldosor, 4 st, trä, bl a Erzgebirge350
 911Parti diverse; babuschkadocka, tomtar, dockhuvuden mm150
 912Starck, Philippe för Flos, bordslampa, gul plast, Miss Sissi, design 1991, h 30 cm-
 913Langervik, Lillan, egen verkstad, Onsala, skulptur, keramik, trä och textil, tomte med lykta, elektrifierad, sign, h 56 cm150
 914Stort parti dockor, porslin mm, 1900-talets 2 hälft, bl a Charlotte Weibull-
 915Okänd designer för Röshults, blomsterpiedestal, järn, Linné, antracitgrå lack, h 60 cm, i originalförp-
 916Offsettryck i guldram, Madonna Ognissanti efter Giotto, h 47 cm-
 917Stock, Renate för SEA, skulpturer, 3 st, glas, Moai Katt, röd, grön resp guld, h 15 cm450
 918Vaser, 1 par, flintgods, J Kent, Fenton, sekelskiftet 1900, blå Acanthusdekor, h 30 cm100
 919Huerta, Juan för Lladrķ, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, modellnr 2003, h 30 cm400
 920Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, målad dekor av tulpaner, sign, h 20 cm-
 921Rökelsekar/ytterfoder, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av pioner, Shou-tecken mm, dia 27 cm-
 922Golvvas, glas, ant Böhmen, 1900-tal, slipad dekor mot violett överfång, h 46 cm200
 923Parti glas och porslin, bl a skål och kanna Koka Blå100
 924Byster, 1 par, patinerad metall på träsockel, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnor och duvor, h 32 cm, slitage450
 925Parti måleri och grafik, 6 del, bl a Louis Zelig och Brita Thorell-
 926Kaffekanna, nysilver med svärtat trähandtag, Westerås Metallfabrik, empirestil, 1880-tal, h 23 cm, prov: Skottorps Slott100
 927Serveringsfat, nysilver, 1900-talets 1 hälft, initialer GvM för Gösta von Möller, undersida med gåvogravyr dat 1945, l 57 cm, prov: Skottorps Slott-
 928Brefkortsalbum med äldre vykort800
 929Kylberg, Hjalmar tillskr, laverad pennteckning, sågverk vid fors, a tergo bet Hj Kylberg, 17 x 24 cm, prov adliga ätten von Möller, Skottorps Slott-
 930Troféer, 3 st, rådjur, tot h 19 - 33 cm, prov: Skottorps Slott-
 931Fårskinnsjacka, ljusbrunt läder, Hardy B, stl L400
 932Kameraobjektiv, 3 st samt batteri, Nikon150
 933Matta, vävd ylle, 160 x 85 cm-
 934Väggspegel, teak, 1900-talets mitt, slipad blomdekor, h 81 cm-
 935Arbetsbelysning, vitlackerad metall, Luxo, justerbar höjd-
 936Matta, semiantik persisk (?), 285 x 190 cm, visst slitage200
 937Matta, semiantik Hamadan, 220 x 150 cm, slitage, kortad-
 938Heimis, Sigga för IKEA, vaser/lyktor, 3 st, munblåst glas, Pomp, h 28 cm200
 939Sypuff, textilklätt trä, 1900-talets mitt, h 36 cm-
 940Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, h 51 cm-
 941Bockbord, fur, 1900-talets 1 hälft, l 149 cm300
 942Syskrin, ljus björk, 1900-talets 1 hälft, lock med broderad dekor, l 38 cm-
 943Fotpall, björk, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, l 35 cm100
 944Holmquist, Binnie, olja, stilleben med orrtupp, sign o dat 1927, 50 x 55 cm-
 945Okänd designer för Fröseke AB Nybrofabriken, spegel, teak, Olympia, modellnr 778,1960-tal, h 111 cm-
 946Okänd designer, 1960-tal, väggspegel, ek med juteväv, h 96 cm-
 947Gitarr, Göran Carlson Levin, Göteborg, 1900-talets mitt, l 100 cm, skyddsfodral medf2 200
 948Parti kameror, kameratillbehör mm, 1 låda100
 949Böcker, mycket stort parti konst och antikviteter, bl a Millers Price Guide-
 950Okänd designer, 1960-tal, taklampa, delvis svartlackerad koppar och glas med teakfäste, l 68 cm300
 951Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt, justerbar höjd-
 952Stort parti äldre verktyg mm, 1 låda100
 953Okänd designer för Ateljé Lyktan Åhus, vägglampetter, 1 par, krom, modellnr 4529, h 24 cm100
 954Parti nysilver, 18-1900-tal, bl a sockerskål med lock, nyrokoko200
 955Okänd designer för Orrefors, 1940-50-tal, taklampa, glas och förgylld metall, dekor av löv, stavar samt hänge (detta lagat), h 65 cm600
 956Taklampa, mässing med prismor, 1900-talets mitt, dia 37 cm700