AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Sön 16/12 kl 16:00, Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
  Visning: Fre 14/12 kl 12-19
Lör 15/12 kl 10-17
Sön 16/12 kl 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Ring, platina med 1 briljantslipad diamant om cirka 3 ct, 4 st om vardera cirka 0,5 ct samt talrika mindre, stpl Hovjuvelerare Hugo Strömdahl Stockholm 1951, vikt 16,8 gr
 2Damarmbandsur, 950/1000 platina med 26 doserande, briljantslipade diamanter om tot cirka 3,5 ct samt mindre, åttkanstlipade diamanter, Omega, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 16 cm, tot vikt 28,5 gr
 3Ring, platina med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 ct samt 2 st dito om cirka 0,65 ct vardera och 8 åttkantslipade diamanter, stpl W A Bolin Stockholm 1938, vikt 5,2 gr
 4Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om 4,34 ct och 18 briljantslipade diamanter om tot 0,90 ct enl gravyr, stpl Bo Cedstam Stockholm 1974, vikt 9,6 gr
 5Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om 7,55 ct och 2 + 12 briljantslipade diamanter om tot 2,32 ct enl gravyr, stpl Gunnar Alp Herräng 1972, vikt 10,5 gr
 6Brosch, 18 k vitguld el platina med åttkant- och rosenslipade diamanter och pärla, 1920-30-tal, svårtydda stpl, l 4,5 cm, vikt 15,4 gr
 7Brosch, 18 k rödguld med emalj och sötvattenspärlor, stpl Gustav Möllenborg Stockholm 1844, l 5.5 cm, vikt 10 gr
 8Brosch, 18 k vitguld el platina med 22 rosenslipade diamanter, 14 carréslipade smaragder samt pärla, Frankrike, art-déco, 1920-tal, svårtydda stpl, l 4,7 cm, vikt 13,1 gr
 9Ring, 18 k vitguld med 7 briljant-, 6 baguette- samt 6 (gula) navettslipade diamanter, sv importstpl, vikt 5,4 gr
 10Örhängen, 1 par samt hänge, 18 k vitkguld med droppslipade smaragder och tot 50 åttkantslipade diamanter, stpl Bengt J Andersson Stockholm 1979, h inkl fäste 2 cm, tot vikt 5,8 gr, stoppers till örh sakn
 11Ring, platina med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 ct, stpl C G Engtstrand 1945, vikt 3,3 gr
 12Brosch, 18 k vitguld med tot 123 briljant- och åttkantslipade diamanter, sv importstpl, l 5 cm, vikt 12,7 gr
 13Damarmbandsur, platina med 56 åttkantslipade diamanter, USA, art-déco, 1920-tal, tot vikt 15,1 gr
 14Ring, 18 k vitguld med 5 briljantslipade diamanter om tot 0,55 ct enl gravyr, sv importstpl, vikt 4,8 gr
 15Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Universal, tot vikt 49 gr
 16Brosch, slipat glas med silvermontage, dekor av insekt i förgyllt silver med carréslipad smaragd och cabochonslipad opal, l 4,5 cm
 17Damamrmbandsur, 18 k rödguld med 34 facettslipade safirer, Universal Genčve, 1900-talets 2 hälf, tot l 18 cm, vikt 43,5 gr, krona sakn
 18Ring, 18 k rödguld med 8 briljant- och 2 baguetteslipade diamanter om tot cirka 1 ct samt 1 baguetteslipad andalusit, sv importstpl, vikt 5,1 gr
 19Damsavonett, 18 k rödguld, Frankrike, 17-1800-tal, otydl stpl, dia 3 cm, tot vikt 16,4 gr
 20Ring, 14 k rödguld med 1 carréslipad samargd om cirka 10 ct samt 24 briljantslipade diamanter om cirka 0,7 ct, vikt 7,9 gr
 21Hängsmycke, 18 k rödguld med 1 hjärtformad smaragd samt 17 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,85 ct, h 2,5 cm, vikt 4 gr
 22Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 3 ct samt 14 briljantslipade diamanter om tot cirka 2,8 ct, stpl Kaplans Stockholm 1947, vikt 7,4 gr
 23Hängsmycke, 18 k rödguld med 1 cabochonslipad smaragd om cirka 19 ct samt 84 briljantslipade diamanter om tot cirka 1,25 ct, h 4 cm, vikt 16,5 gr
 24Hängsmycke med kedja, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om 7,57 ct enl gravyr samt 5 briljantslipade diamanter, sv stpl, tot vikt 8,8 gr
 25Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 2 ct samt 12 briljantslipade diamanter om 0,75 ct enl gravyr, stpl Ove Lundgren Stockholm 1976, vikt 7,7 gr
 26Hängsmycke med kedja, 18 k vitguld med 1 navettslipad smaragd om cirka 3,4 ct samt 10 åttkantslipade diamanter, h 2,5 cm, tot vikt 8,5 gr
 27Carmoséring, 18 k vitguld med 10 briljantslipade diamanter om tot 1,20 ct Wesselton P1 enl gravyr samt facettslipad grön sten, sv importstpl, vikt 5,6 gr
 28Hängsmycke med kedja, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 7 ct samt 5 briljantslipade diamanter, stpl Torbjörn Ekholm Stockholm verks 1965-1970, tot vikt 8,7 gr
 29Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 1 ct samt 32 åttkantslipade diamanter, utl stpl, vikt 4,8 gr
 30Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk sign Guen ā Paris, (senare ?) boett sign GN 4L, dia 28 mm
 31Carmoséring, 18 k vitguld el platina med 14 rosenslipade diamanter med öppen baksida samt 1 facettslipad safir, vikt 4,6 gr
 32Halssmycke, 18 k vitguld el platina med 5 facettslipade smaragder och 19 briljantslipade- och 64 åttkantslipade diamanter, l 43 cm, vikt 25 gr
 33Ring, 18 k vitguld med 3 baguetteslipade smaragder samt 18 åttkant- och 4 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,4 ct, vikt 6 gr
 34Halssmycke, 18 k vitguld med 3 carréslipade smaragder (?) om cirka 1,5 resp 2 x 1,25 ct samt 14 briljantslipade diamanter, sv importstpl, vikt 18,7 gr
 35Ring, 14 k rödguld med facettslipad citrin, l 2,5 cm, vikt 12,2 gr
 36Ring, 18 k rödguld med oval, facettslipad smaragd om cirka 2,4 ct samt 2 gammalslipade diamanter om vardera cirka 0,2 ct, otydl stpl Stockholm 1944, vikt 12 gr
 37Ring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,35 ct samt 5 åttkantslipade diamanter (1 sakn), sv importstpl, vikt 3,7 gr
 38Smyckedel, 18 k rödguld med 32 rosenslipade diamanter (1 sakn) samt 7 cabochonslipade rubiner, l 6,5 cm, vikt 17,7 gr
 39Ring, 18 k vitguld med cabochonslipad smaragd (?) om cirka 3,6 ct samt 15 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,25 ct, sv importstpl, vikt 4 gr
 40Ring, 18 k vitguld med lapis lazuli och 24 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,35 ct, sv importstpl, vikt 11,6 gr
 41Armband, platina med 13 carréslipade smaragder om tot cirka 5 ct samt cirka 170 åttkantslipade diamanter, l ca 18 cm, vikt 36,3 gr
 42Brosch, 14 k rödguld och silver (?) med 1 gammalslipade diamant om cirka 0,7 ct, 19 rosenslipade diamanter samt 2 carréslipade smaragder, sekelskiftet 1900, otydl stpl, l 32 mm, vikt 9 gr
 43Armband, 18 k vitguld med 4 gammalslipade diamanter om tot cirka 1,5 ct, 24 dito om tot cirka 1,2 ct samt 5 facettslipade beryller(?), stpl möjl A Dragsted Köpenhamn, l 18 cm, vikt 25 gr
 44Brosch, 22 el 23 k rödguld med 16 briljantslipade diamanter, 9 + 9 + 9 facettslipade rubiner, safirer och smaragder, i form av rosett med löst hängande blomsterkorg, h 5,5 cm, vikt 14,7 gr
 45Hänge18 k röd- och vitguld med 19 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,5 ct samt 1 droppslipad akvamarin, h 2,5 cm, vikt 2,6 gr, upphängningsögla sakn
 46Armband, 18 k rödguld med 39 åttkantslipade diamanter 78 facettslipade rubiner samt 26 facettslipade safirer, l 18 cm, vikt 56,5 gr
 47Öronclips, 1 par, 18 k vitguld med tot 58 åttkantslipade diamanter, stpl Bo Dolk Stockholm 1961, h 3 cm, tot vikt 8 gr
 48Collier samt 1 par örhängen, 22 el 23 k rödguld med slipade smaragder, ostpl, tot vikt 44,2 gr
 49Brosch, 18 k rödguld med 2 gammalslipade- och 60 rosenslipade didamanter samt pärla, sekelskiftet 1900, l 4,2 cm, vikt 6,1 gr
 50Collier, 18 k rödguld och hematit, löstagbart lås med 2 hjärtslipade citriner och dito ametist, detta vikt 13,8 gr, oid fransk mästare F el PO, tot l 42 cm
 51Lornjett, silver och förgyllt silver el 14 k rädguld med 15 carréslipade smaragder, 16 + 16 dito safirer och rubiner samt 10 pärlor, sekelskiftet 1900, sammanfälld l 12 cm
 52Armband samt collier, 18 k rödguld och niellerat silver (?) med 90 åttkantslipade diamanter samt 6 + 6 carré- resp facettslipade- och 3 cabochomslipade safirer, art-déco-stil, 1900-tal, tot vikt 41,3 gr
 53Brosch, 18 k rödguld med emalj och 17 facettslipade safirer, oid stpl Italien 1900-talets 2 hälft, i form av blommande kronärtskocka, l 6,5 cm, vikt 18,1 gr
 54Brosch, 18 k vitguld med 2 facettslipade rubiner och 3 cabochonslipade turkoser, i form av lagerkrans, otydl sv stpl 1969, dia 3,3 cm, vikt 7 gr
 55Damarmbandsur, 18 k vitguld, Rolex Precision, boett numr 3079590 (1872), urverk sign 18 rubis, l 17 cm, vikt med glas med exkl urverk 23,5 gr
 56Damarmbandsur, 18 k vitguld med 20 åttkantslipade diamanter, urtavla sign OX..., l 18 cm, vikt med glas med exkl urverk 25,5 gr, 1 visare sakn
 57Damarmbandsur, 18 k rödguld, Lagonda, sv importstpl, l 17 cm, tot vikt 22,6 gr
 58Ring, 18 k vitguld el platina med 3 droppslipade rubiner samt 47 åttkantslipade diamanter, l 3 cm, vikt 8,4 gr
 59Ring, 18 k vitguld med 4 gammalslipade diamanter och 1 facettslipad rubin, stpl Atelier Ajour Stockholm 1969, vikt 10,3 gr
 60Ring, 18 k rödguld och silver med 1 carréslipad smaragd och 19 rosenslipade diamanter, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1860. l 23 mm, vikt 4,5 gr
 61Höglund, Erik ant för Eriksmåla, spegeltrymå med ljushållare, skuret och bemålat trä, dekor av Adam och Eva, sign, dat 1968 samt numr 9/12, h 195 cm, smärre def
 62Frie, Peter, olja, landskap, sign o dat 2002, 50 x 70 cm
 63Mörner, Stellan, olja, drömkomposition, sign 24 x 33 cm
 64Pyk, Madeleine, olja, Hej Suzet (Suzanne Nessim), sign, 30 x 20 cm
 65Corneille (Van Beverloo, Cornelis) färgserigrafi, femme-soleil et oiseau, sign, dat 89 o numr (HC?) 9/50, 16 x 21 cm
 66Grisot, Pierre, olja, flanerande par, sign, 24 x 19 cm
 67Grisot, Pierre, olja, galant dam, sign, 24 x 33 cm
 68Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten
 69Jirlow, Lennart, färglito, konstnärens modell, sign EA, blindstämpel Mourlot, 46 x 33 cm
 70Jirlow, Lennart, färglito, dansande par, sign o numr 105/250, 48 x 39 cm
 71Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, handformat glas, 'Colora', dekor av violetta linjer mot vit fond, stämpel- och handsign samt numr LC2 (1955), h 29 cm
 72Ritzman, Jan-Erik för Transjö, vas, glas, graalteknik, dekor i blått och violett, sign, h 27 cm
 73Westman, Karin och Blomqvist, Håkan för Glasstudion Kahawk. ljusstakar, 3 st, glas och smide, sign o dat 2001, h 33 resp 28 cm
 74Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, Satellite, sign, h 12,5 cm
 75Gallen-Kallela, Akseli, matbesticksuppsättning, 88 del silver, Suomi, design 1908, bl a 12 vardera av bordsgafflar, -skedar och -knivar, 6 matskedar, 7 fiskgafflar och 8 -knivar, 8 dessertknivar och 14 -gafflar, stpl Suomen Kultaseppä Oy Åbo, bruksskick
 76Damarmbandsur med länk, 18 k vitguld, Olma, dia 18 mm, tot l 17 cm, tot vikt 31,5 gr
 77Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Longines, 15 x 15 mm, tot l 16 cm, vikt exkl urverk men med glas 37,2 gr
 78Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Omega, 20 x 20 mm, tot l 17 cm, tot vikt 36 gr
 79Fickur, 14 k rödguld, H Moser & Cie St Petersburg/Le Locle, 1900-talets början, ytter- och innerboett med schweiziska och ryska stämplar och text, dia 4,5 cm, tot vikt 59,7 gr
 80Herrsavonett/chronometer med tidtagarfunktion, 14 k rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, ankargång, innerboett även 14 k, dia 5 cm, tot vikt 95,7 gr
 81Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Omega, dia 17 mm, tot l 16 cm, tot vikt 28,5 gr
 82Herrsavonett, 14 k rödguld, Schweiz, 1900-talets början, innerboett i mässing, dia 5 cm, tot vikt 70 gr
 83Ordenstecken, förgylld brons, Stora Amaranterorden, 4 x 4 cm, axelband i blå och vit rips
 84Briquetsabel för grenadjär, fransk M/1767, Manufacture Royale d'Alsace (Klingenthal), l 73 cm, modellen fanns med bland de vapen vilka förvarades på Bastiljen och vilka togs av revolutionärerna 14/7 1789
 85Sabel, smide med mässingsdetaljer, Schweiz, 1700-talets mitt, graverad dekor av vapensköldar, personer samt text Pro Deo et Patria Lucernense (Luzern) 1756, l 87 cm
 86Bardisan, smide, ant 14-1500-tal, l 42 cm
 87Herrfickur, 18 k rödguld, 1800-talets mitt, dekor av voluter, rocailler mm, boettens baksida med graverad dekor av Tower of London sedd från Themsen, ostpl, dia dia 48 mm, tot vikt 61,5 cm
 88Herrfickur, 18 k rödguld, urverk och innerboett sign G Roulet (Le) Locle, 16 rubis, även innerboett 18 k, ytterboett med stiliserad Fleur-de-Lys, dia 42 mm, tot vikt 57,5 cm
 89Herrfickur, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft el mitt, boett med rikt emaljerad och niellerad dekor, dia 4,5 cm, tot vikt 49,5 gr
 90Damfickur, 18 k rödguld, 1800-talets 2 hälft, ytterboett med blomdekor, innerboett sign JJ (John James) Durrant 40 Cheapside London (verks 1858.75), dia 38 mm, tot vikt 35,2 gr
 91Herrfickur, 18 k rödguld, 1800-tal, urverk sign Breguet ā Paris, boett stpl Neûchatel, dia 5,5 cm, tot vikt 93,3 gr
 92Herrsavonett, 18 k rödguld, International Watch Company (IWC) Schaffhausen, även innerboett 18 k, delar numr 746976 (1926), dia 5 cm, tot vikt 75,5 gr, ägargravyr
 93Herrfickur, 14 k rödguld, Omega, innerboett m gravyr o dat 1939, dia 47 mm, tot vikt 55,7 gr, ytterboett med initialer SB el BS
 94Herrsavonett, 14 k rödguld, Tegra Watch, 1910-tal, lödighetsangivelse även i zolotnik, dia 5 cm, tot vikt 64,1 gr
 95Herrsavonett, 14 k rödguld, LUC, 1920-30, dia 5 cm, tot vikt 75,5 gr
 96Herrsavonett, 14 k rödguld, Omega, 1920-30, dia 47 mm, tot vikt 68,3 gr
 97Herrfickur, 14 k rödguld, Mermod Fils & Co, omkr 1920, även innerboett 14 k, dia 5 cm, tot vikt 67 gr, innerboett med ägargravyr dat 1921
 98Damfickur, 14 k rödguld, 1910-20-tal, boett med dekor av klöverblad, dia 3 cm, tot vikt 19,3 gr, ägargravyr D Schütt
 99Damfickur, 18 k rödguld, Genčve, 1800-talets slut, dekor av ograverad vapensköld, innerboett även 18 k, fransk importstpl 1838-1919, dia 33 mm, tot vikt 30,3 gr
 100Damsavonett, 18 k rödguld, Omega, 1900-talets början, även innerboett 18 k, dia 33 mm, tot vikt 27,3 gr, initialer AH el HA
 101Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, lös hylla, ek med 3 lackerade lådor, sk Desk Organizer, b 27 cm
 102Krebs, Kai, tillskr, terrin med lock, glaser stengods, sign KK o dat 1988, l 30 cm
 103Thekanna på réchaud, nysilver, sekelskiftet 1900, h 35 cm
 104Okänd designer för Rörstrand, vas, glaserat lergods, jugend, sekelskiftet 1900, h 38 cm, obet mynningsdef
 105Okänd designer för Åfors, vas, rutslipad kristall, Carré, sign, h 20 cm
 106Svensson, Birgitta, vas, delvis bemålat stengods, sign, h 32 cm
 107Okänd designer i Glössners art, vägglampett, glas med mässingmontage, etsad dekor av dansande kvinna, h 27 cm
 108Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, front med 2 dörrar och 4 lådor, l 170 cm
 109Okänd designer, 1960-tal, sideboard, ek, front med 2 + 1 dörrar och 3 lådor, l 170 cm
 110Okänd designer, 1960-tal, skåp, teak och bok, front med 2 skåpsdörrar, inredning med lådor, b 105 cm
 111Okänd designer för DUX, 1960-70-tal, soffa, krom med röd läderklädsel, l 200 cm, solblekt
 112Okänd designer, sannolikt för Louis Poulsen, golvlampa/uplight, patinerad metall, 1930-tal, modell snarlik 'The Bridge Lamp', h 174 cm
 113Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bok med ljusbrun läderklädsel
 114Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj med fotpall, böjträ med rutig skinnklädsel Poem (senare Poäng), design 1972
 115Begge, Alexander för Casala, barnstol, röd plast, Casalino, stapelbar, design 1970, h 52 cm
 116Okänd designer, 1970-tal, serveringsvagn, fur, l 80 cm
 117Kasiulis, Vytautas, färglito, handkolorerad(?), Flykten till Egypten, sign o numr 69/210, 20 x 29 cm
 118Bordsnurra, teak med 10 glasburkar, Digsmed modell 002, brännstpl, Danmark, 1950-60-tal
 119Stegpall, bok, 1900-talets mitt el 2 hälft, skador
 120Massoni, Luigi för Guzzini, sängbord/bricka, vit plast, Jolly, l 58 cm
 121Teacaddy, sterlingsilver, driven dekor av Dionysosprocession, stpl George Nathan & Ridley Hayes Chester 1900, h 8,5 cm, vikt 84 gr
 122Flaskor med propp, 1 par, glas med förgylld dekor, gustavianska, sekelskiftet 1900, tot h 25 cm, förgyllning ngt sliten
 123Dosa, poppelrot, 1910-20-tal, lock med silverinramad akvarell förställande ung kvinna med blomster, denna 5 x 3,8 cm, skrin l 12 cm
 124Kalenderdosa, mässing 'Runstafwen Förswenskad' stpl C: Norman (Falun) 4/1 1787, l 13 cm, smärre hål
 125Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Fredrik VIII 1908
 126Medalj, bronse, England 1700-talets mitt, dekor av Fredrik den Store samt text Frederick King of Prussia, avers med örn samt text Protestant Defender 1757, slagen som stöd åt Preussens allians mot Frankrike, dia 38 mm
 127Sorgesmycke/collier, sk dog-collar, förgylld mässing och agat, 1800-talets slut, l 31 cm, i originalask från Gustaf Wikström Göteborg
 128Brosch, förgylld mässing, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av pärla samt porslinplaketter med målad porträtt av 2 flickor, l 5 cm
 129Luktdosa, argent Haché, rokoko, 1700-talets 2 hälft, driven dekor av rocailler mm, h 5 cm, bristn
 130Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr
 131Armband samt brosch, silver med tot 11 infattade sk nödmynt, broschens fäste def
 132Okänd designer, Swedish Grace, 1910-20-tal, korkskruv, tenn och smide, dekor av sjöjungfru, h 11 cm
 133Herrfickur, silver, Omega, sekelskiftet 1900, urtavla märkt Alfr Lindström Laholm, dia 5 cm
 134Manschettknappar, 1 par, platina med cabochonslipade safirer (?), otydl sv stpl 1945, h 13 mm, tot vikt 9,8 gr
 135Halskedja, 850/1000 platina, oid stpl, l 40 cm, vikt 3,7 gr
 136Valo, Jorma för Valo-Koru, hänge, sterlingsilver, gjuten dekor av kulor mm, Åbo/Turku 1972, dia 5 cm, vikt 17 gr
 137Kravattnål, 18 k rödguld med sötvattenspärla, stpl Malmö 1906, l 6 cm, vikt 1,5 gr
 138Brosch, 18 k rödguld, i form av nyckel, infattat glas/hårgömma, stpl Carl Tengstedt Göteborg verks 1819-62, l 22 mm, vikt 0,7 gr
 139Brosch, 14 k rödguld med facettslipad ametist, ant USA, art-déco, 1920-tal, l 35 cm, vikt 1,9 gr
 140Collier(?)/châtelaine, hårarbete med förgylld silverbeslag, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat hänge i 18 k rödguld, l 35 cm
 141Collier, 14 k rödguld och silver med 4 gammalslipade diamanter samt 7 facettslipade smaragder och 15 dito safirer, 1900-talets början, l 41 cm
 142Ring, 14 k rödguld med 5 facettsliapde smaragder och 22 rosenslipade diamanter, 1910-20-tal, l 18 mm, vikt 1,8 gr
 143Carmoséring, 18 k rödguld och silver med infattade paste el bergkristall, 17-1800-tal, vikt 3,5 gr
 144Brosch, delvis förgyllt silver med 1 gammal- och 15 facettslipade diamanter, 1800-talets mitt, l 5,5 cm
 145Flickarmbandsur, silver med markasiter, Schweiz, art-déco, 1920-tal, glas med skyddande gallerlucka
 146Hänge, 18 k vitguld el platina med 12 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad akvamarin, otydl stpl, medf kedja 18 k vitkguld, tot vikt 5,5 gr
 147Örhängen, 1 par, 14 k rödguld, vardera med 1 cabochonslipad och 3 kulslipade opaler samt 'brickor' i rosenkvarts, h 7 cm, tot vikt 23 gr
 148Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med baguetteslipade akvamariner, stpl AB Juvelfabriken Stockholm 1948, h 2 cm, tot vikt 4,7 gr
 149Brosch, 18 k rödguld med 40 rosen- och 8 åttkantslipad diamanter samt (konst?)pärlor, sv imoprtstpl, dia 4 cm, vikt 22,6 gr
 150Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med tot 40 briljantslipade diamanter om tot cirka 1 ct samt 2 facettslipade safirer, h 18 mm, tot vikt 8 gr
 151Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, delvis glaserat lergods, sign, bruksslitage
 152Herrlin, Ingrid, skulptur, bemålat stengods, skinnjacka, sign, h 15 cm
 153Skulptur, brons, Kina, 1900-talets 2 hälft, Buddhahuvud, oid skrivtecken under sockel, h 18 cm
 154Hydman-Vallien, Ulrica, Kosta Boda, vas, glas, bemålad dekor av kvinnoansikte, sign, h 20 cm
 155Nattvards(?)bägare, silver, Frankrike, sekelskiftet 1900, kulhamrad med niellerad text Hic Est Enim Sanguis Meus Novi Testamenti, oid mästare AC, h 7 cm, vikt 103 gr
 156Bägare, 3 st, silver, tot vikt 140 gr
 157Skål med hänklar, sterlingsilver, kulhamrad med dekor av lejonmaskaroner, stplWest & Son London 1913, dia 11,5 cm, vikt 150 gr
 158Collier, odlade, doserande pärlor, lås i 18 k rödguld, detta stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö 1951, l 48 cm
 159Brosch, 18 k vitguld el platina, helt besatt med gammal- och åttkantslipade diamanter, oid stpl, 1910-20-tal, l 37 mm, vikt 6 gr
 160Hänge, 18 k rödguld med rosenslipade diamanter och pärla, 1900-talets början, h 3 cm, medf kedhja, 18 k vitkguld, tot vikt 3,7 gr
 161Brosch, 14 k viguld med slipade samargder, i form av växt, l 5,5 cm, vikt 7,6 gr
 162Armband, 2 st, 18 k rödguld med pärlor, sv stpl, l 16 cm, tot vikt 9,3 gr
 163Brosch, 14 k röd- och vitguld med pärlor, dekor av golfklubbor, l 47 mm, vikt 4,1 gr
 164Kedja, 14 k vitguld, l 40 cm, vikt 7,6 gr, 1 spänne silver
 165Damfickur, 14 k rödguld, Vacheron & Constantin, cirka 1911, ytter- och innerboetter med graverade med 2 olika oid adliga vapen, urverk numr 343703, boetter numr 209973, dia 3 cm, topt vikt 23,3 gr
 166Damsavonett, förgyllt silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, boett med graverad dekor av fågel och växtlighet, dia 3,5 cm
 167Damarmbandsur, 14 k rödguld, Certina, 1900-talets 1 hälft, l 3 cm, tot vikt 7,6 gr, armband sakn
 168Herrfickur, silver, 1800-talets 2 hälft, emaljerad urtavla med dekor av knivslipare, inv kompass (!), dia 4,5 cm
 169Puderdosa, silver, guillocherad dekor, pålödda initialer BL el LB, stpl GAB Stockholm, dia 7,5 cm, tot vikt 83 gr
 170Fickur, silver, Movado, 1900-talets 1 hälft, oktogonal, boett numr 689690 resp 27138, oid graverat adligt vapen, dia 4,5 cm
 171Fickur, 18 k rödguld, heltäckande emaljdekor av växtlighet, inv datering d 29 Mars 1859, dia 4 cm, tot vikt 39,2 gr
 172Ring, 18 k vitguld el platina med 20 åttkantslipade diamanter samt onyx, vikt 9,3 gr
 173Ring, 18 k vitguld med 5 facettslipade beryller (?), stpl Stjärnguld AB Kista 1981, vikt 7 gr
 174Brosch, 14 k rödguld med 3 carréslipade spineller, oid stpl AD, l 4 cm, vikt 6 gr
 175Brosh, 18 k vitguld med 8 åttkantslipade diamanter, carréslipade safirer samt pärla, stpl Gustav Dahlgren Malmö 1932, l 5,5 cm, vikt 2,8 gr
 176Brosch, 18 k rödguld med cabochonslipade ametister och pärlor, stpl Hugo Grün Stockholm 1959, l 3,5 cm, vikt 7,8 gr
 177Brosch, 14 k röd- och vitguld el platina med 1 gammal- och 12 rosenslipade diamanter, 1910-20-tal, l 6 cm, vikt 3,7 gr
 178Brosch, 14 k rödguld med cabochonslipad tigeröga och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, l 43 mm, vikt 8,7 gr
 179Brosch, 18 k rödguld med facettslipade halvädelstenar, i form av blombukett, l 5 cm, vikt 5,2 gr
 180Brosch, 18 k rödguld med 7 pärlor, l 6 cm, vikt 3,8 gr
 181Manschettknappar, 1 par, 8 k rödguld, dekor av kaffebönor, tot vikt 13,4 gr
 182Hänge, 14 k rödguld med facettslipad ametist, tot h 4 cm, vikt 5 gr
 183Hänge, 18 k rödguld med facettslipad ametist och pärlor, h 2,5 gr, vikt 4,7 gr, urspr lås till collier
 184Brosch, 18 k vitguld med facettslipade spineller och pärla, vikt 1,6 gr, medf brosch 14 k rödguld, vikt 1,7 gr, bägge l 5 cm
 185Kronometer med tidtagarfunktion och slag, kromat stål, Tavannes Watch Co, 1900-talets 1 hälft, dia 6 cm
 186Knappar, 1 par, 18 k rödguld med cabochonslipad marmor, stpl Gustav Möllenborg Stockholm 1966, senare montage till manschettknappar, detta stpl Stockholm 1934, tot vikt 11 gr
 187Hängen, 8 st, 18 k rödguld varav 5 med stenar, 1 m pärla och 1 m snäcka, tot vikt 6,1 gr
 188Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås, l 42 cm
 189Collier, sötvattenspärlor med silverlås, 1900-talets början, 3-radigt, l 38 cm
 190Collier, sötvattenspärlor med lås i 18 k rödguld, 1900-talets början, l 45 cm
 191Thiele, C F, litografi, handkolorerad (?), Archibald Graf v Douglas, ur Shakespeares Henrik den IV, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 192Thiele, C F, litografier, 3 st, handkolorerade (?), Graf von Westmoreland, von Worcester samt Prinz v Wales, ur Shakespeares Henrik den IV, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 193Tobiasse, Theo, färglito, 'La princesse et le bouffon', sign o numr 14/175, 67 x 49 cm
 194Okänd designer,1900-talets början, vas, keramik, dekor av blå, delvis kristallin glasyr, h 23 cm
 195Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn
 196Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm
 197Flaska, svarvad sten, antagligen 1 årtusendet f Kr, h 5 cm
 198Bajonett, fransk M/1892, l 52 cm
 199Vas med hänklar, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, h 25 cm
 200Thiele, C F, litografier, 5 st, handkolorerade (?), Don Gaston unde Don Luis, Don Cesar, Don Diego samt Floretta und Perrin, ur Donna Diana, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 201Thiele, C F, litografier, 3 st, handkolorerade (?), Claudine Alonzo samt Carlos von Castevecchio ur Goethes Claudine von Villa Bella, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 202Thiele, C F, litografier, 6 st, handkolorerade (?), ur Olimpia, Statira Hierofanten m fl, ur Voltaires Olympie, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 203Thiele, C F, litografier, 6 st, handkolorerade (?), Leonore Sanvitale, Syrus, Alceste m fl, ur varierande operor, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 204Thiele, C F, m fl litografier, 6 st, handkolorerade (?), Patzke, Miss Eveline m fl, ur varierande operor, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 205Thiele, C F, litografier, 8 st, handkolorerade (?), Lionel, Talbot m fl, ur Jungfrun av Orléans, pappersstorl 29 x 20 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 206Stürmer efter Wittisch, Ludwig Wilhelm, litografier, 6 st, handkolorerade, Tyroler/Tyrolerin, Illyrier/Illyreririn samt Zauberer/Zauberin, pappersstorl 27 x 18 cm, prov: premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 207Parti frimärken, 1 Schaubekalbum hela världen
 208Fridell, Axel, teckning, Restaurantscen, sign o dat 22, synl storl 26 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 209Fridell, Axel, teckning, Rusdrycksförbud, sign o dat d 27 augusti 1922, synl storl 22,5 x 15 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 210Van Rijn, Rembrandt, kopia efter, 1800-tal, olja, Självporträtt med Saskia, efter originalet från 1635, 88 x 69 cm
 211Russell, John kopia efter, pastell, L'enfant aux cérises, efter originalet från 1780 på Louvren i Paris, 60 x 45 cm
 212Parti collierer, bärnsten, tot vikt 150 gr
 213Tegner, Hans, akvarell, Christianslund, Vestre Egede, sign o dat 1910, synl pappersstorl 29 x 44 cm
 214Tegner, Hans, akvarell, utsikt mot Gisselfeld, sign o dat 1910, synl pappersstorl 17 x 28 cm, a tergo etikett från Sagförernes
 215Poser, Martin Werner, olja, skogsparti, sign, 41 x 48 cm
 216Carlsson, Thage, olja, Höstligt renbetesland, Stekenjokk, sign, 27 x 33 cm
 217Arnoldi, Per, serigrafi, komposition, sign o numr 28/90, synl pappersstorl 60 x 60 cm
 218Carlsson, Thage, olja, Lappmarksterräng, Stekenjokk, sign o dat 73, 46 x 60 cm
 219Green, Kulo, olja, snötäckta berg, sign, 46 x 55 cm
 220Salongsstolar, 6 st, bok med rottingklädsel, oscarianska, sekelskiftet 1900, 2 med senare sits
 221Ring, 18 k vitguld med facettslipad ametist, otydl sv stpl, vikt 7,2 gr
 222Spegel med konsol, delvis svärtad valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, tot h 234 cm
 223Okänd designer, 1970-tal, väggspegel, grönmålat trä med mäsingslist, h 100 cm
 224Stolar, 6 st, skuren valnöt, rokokostil, sekelskiftet 1900, premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, därefter i arv
 225Ring, 23 k rödguld med facettslipad spinell (?), stlp AGB Stockholm 1907, vikt 8,3 gr, omarbetad
 226Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, Lamello
 227Ring, 18 k vitguld med 6 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, vikt 6,4 gr
 228Sättugnsplatta, svärtat gjutjärn, dekor av Merkurius mm, 55 x 50 cm
 229Ring, 18 k rödguld med 1 facettslipad citrin, stpl Heribert Engelbert Stockholm 1940, vikt 4,7 gr
 230Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm
 231Ring, 18 k vitguld med carréslipad smaragd om cirka 1,4 ct samt 7 briljantslipade diamanter, otydl stpl Stockholm 1965, vikt 10,5 gr, 2 större stenar bortplockade
 232Ring, 18 k rödguld med 2 facettslipade vita safirer (?), stpl Hovjuvelerare Gunnar Fahlström Stockholm 1955, vikt 4,1 gr
 233Ring, 18 k röd- och vitguld med 30 rosenslipade diamanter och 1 baguetteslipad safir, sv importstpl före 1912, vikt 3,2 gr
 234Carmoséring, 18 k rödguld med 12 gammalslipade diamanter om tot cirka 0,6 ct samt 1 facettslipad safir, vikt 3 gr
 235Ring, 18 k vitguld med 2 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,1 ct och 6 åttkantslipade diamanter, sv importsptl, vikt 3,3 gr
 236Ring, 18 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 1 ct samt 6 åttkantslipade diamanter, vikt 5,6 gr
 237Ring, 14 k vitguld med 1 carréslipad smaragd om cirka 1 ct samt briljantslipade diamanter om tot cirka 0,25 ct, vikt 2,5 gr
 238Ring, underhaltigt guld el förgyllt silver med 1 gammalslipad diamant, 6 facettslipade rubiner samt tarika rosenslipade diamanter, 1910-tal
 239Printz, Ursula för Royal Copenhagen, vas, porslin, polykrom dekor av landskap, handsign, h 17 cm
 240Klaffbord, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, tot 115 x 90 cm
 241Ring, underhaltigt guld el förgyllt silver med 1 carréslipad- (defekt) samt 2 facettslipade smaragder och 14 rosenslipade diamanter, 1910-20-tal, l 3 cm
 242Biblioteks/salongbord, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av blomsterurnor mm, l 130cm
 243Ring, 18 k rödguld med 17 facettslipade halvädelstenar, utl stpl, vikt 6,8 gr
 244Länsfåtölj, svarvad ek med brun (senare) läderklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900
 245Puderstol, skuren och bonad ek, ant Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft
 246Ring, 18 k rödguld med facettslipad safir och sötvattenspärlor, stpl Wilhelm Svensson Malmö 1945, vikt 3 gr
 247Skodstrup, Georg, olja, man med hästar, sign, 36 x 47 cm
 248Stol, skuret trä, Ashanti, Ghana, 1900-talets 2 hälft, dekor av liggande personer, l 60 cm
 249Bord, bemålad alm (?), ant Kina, 1900-talets 2 hälft, 240 x 100 cm
 250Matta, semiantik Hamadan, 265 x 145 cm
 251Carmoséring, 18 k rödguld med 10 gammalslipade diamanter om tot cirk 0,3 ct picqué, otydl sv stpl 1915, vikt 2,3 gr
 252Ring, 18 k vitguld med 14 facettslipade smaragder, sv importstpl, vikt 2,9 gr
 253Okänd konstnär, olja, vågor, sign RW, 26 x 31 cm
 254Halvalliansring, 18 k vitguld med 5 åttkantslipade diamanter om tot 0,1 ct enl gravyr, stpl Rosins Ringar Stockholm 1973, vikt 2,8 gr
 255Okänd designer för Sandizell Höffner & Co, Dresden, figurin, blanc-de-Chine, korsnäbb med kotte, h 12 cm
 256Carmoséring, 18 k rödguld med 12 vita- och 1 blå facettslipad safir, sv importstpl 1961, vikt 2,3 gr
 257Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r). egen verkstad, Höganäs, bordslampa, delvis blåglaserat stengods, sign, h inkl skärm 42 cm
 258Silow, Ingegerd, matta, rölakan, dekor i blått, 200 x 128 cm
 259Silow, Ingegerd, matta, rölakan, sign, dekor i gult, 230 x 165 cm
 260Parti grafik mm, Steffen Odd Sölberg, 2 Inge Grünewald-Svensson, Ursula Schütz samt Akseli Gallen-Kallela (efter honom)197
 261Carmoséring, 18 k vitguld med 10 gammalslipade diamanter om tot cirka 0,6 ct samt 1 facettslipad rubin om 1 ct, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö, vikt 3,7 gr
 262Carmoséring, 18 k vitguld med 1 facettslipad smaragd om cirka 03,5 ct samt 16 åttkantslipade diamanter, vikt 2,1 gr
 263Ring, 18 k vitguld med 1 facettslipad smaragd om cirka 0,25 ct samt 6 åttkantslipade diamanter, sv importstpl, vikt 3,7 gr
 264Carmoséring, 14 k rödguld med 9 blå- och 1 vit facettslipad safir, vikt 3.4 gr
 265Ring, 14 k rödguld med 1 facettslipad spinell (?), vikt 4 gr
 266Stort parti smycken och bijouterier, silver, pärlor mm
 267Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt, l 19 cm, nyckelhålsskylt och nyckel sakn
 268Okända designers, stolar, 2 st, svarvat trä med ylle- resp galonklädsel, 1950-tal
 269Okänd konstnär för Metzler & Orloff, figurin, porslin, liggande mås, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm
 270Karaff med propp, frostad glasmassa, Iced, Lindstrand el Hald, Orrefors, 1930-tal, h 25 cm, medf 10 coctailglas med hänkel
 271Merckx, Arnold för Arco, matbord med två iläggsskivor, körsbärsträ på metallunderrede, Multiple, design 1994, tot l 300 cm
 272Krüger, Annlis, textiltavla, kvinna, sign Annlis o dat -78, 101 x 73 cm
 273Ytterfoder samt underfat, 5 + 5 st, keramik, bl a Nittsjö, ngt slitage
 274Parti glas och porslin; vaser 1 par samt lockurna, porslin, Japan Meiji (skador o lagn), 2 tulpanvaser Holmegaard (nagg) samt bojan med lock, porslin, Kina modern tillv
 275Parti glas och porslin, 3 lådor; Sagaform, Pillivuyt mm
 276Fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, dia 33 cm
 277Humidor, valnöt med mässingsbeslag, l 35 cm
 278Picnicväska med inredning, rotting, l 55 cm
 279Golvkandelaber till 5 ljus, krom, modern tillv, h 145 cm
 280Soffbord med dubbla skivor, ek, modern tillverkning, ellipsformat, l 150 cm
 281Stekfat, mjukporslin, Rörstrand, sekelskiftet 1900, reliefdekor av vinranka, l 61 cm, hårspricka
 282Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, plaketter, 8 st, bisquit, dia 14-15 cm
 283Dam, Aage efter Trumbull, John, bålskål, porslin, framställd av Lise Porcelain, motiv i koboltblått från Amerikanska revolutionen, dia 28 cm
 284Okänd designer, väggspegel, palisander med monterade läder(?)detaljer, h 115 cm
 285Bladh, Johan, olja, 'Svansjöfjället och Gråstöten vid sjön Malmagen, Fjällnäs', sign o dat 1964, 33 x 41 cm
 286Okänd designer för Orrefors, 1950-60-tal, pokalglas, klarglas med slipad dekor av punkter, samt med 3 'skivor, spår av etikett, h 24 cm
 287Lundqvist, Sven för Gustavsberg, figurin, porslin, man i gungstol, blå underglasyrdekor, sign, h 17 cm
 288Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods, sign Höganäs o dat 69, h 27 cm
 289Okänd designer för Eriksmålaglas, väggspegel, palisander med monterade glasprismor, etikettsign, h 114 cm
 290Okänd designer, väggspegel, teak med belysning, denna med polykroma glasskivor, h 108 cm
 291Nilsson, Karl Gustav (KG), färgserigrafi, Huset, sign, dat 2007 o numr 2/150, pappersstorl 26 x 26 cm, folder från Galerie Aronowitsch medf
 292Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, front med 4 skåpsdörrar och lådor, b 190 cm
 293Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, mahogny med svärtade handtag, front med 3 lådor, inredning med hyllor och lådor, märkt SMI Sveriges Möbelindustiförbund, l 145 cm
 294Hyllmöbel, teak, 1960-70-tal, underdelar med lådor, överdelar med hyllor resp blyinfattade glasdörrar, b 255, h 182 cm, baksida med kvadratiskt hål
 295Parti porslin, bl a 2 sk risgrynspudlar, Staffordshire, 1800-tal samt sockerskål, Rörstrand, bröllopsservisen 2010
 296Bord samt 4 stolar, bonad ek, 1970-tal, bord tot 235 x 85 cm
 297Okänd designer, möjl för IKEA, 1970-tal, fåtölj, krom med brun plyschklädsel, ben med hjul
 298Väggur samt 2 applicquer, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1900-talets mitt, väggur h 53 cm
 299Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 64 cm
 300Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 47 cm, medf 2 blomsterlampor
 301Bok, Den Swenska Psalmboken, Östlund & Berling Norrköping 1848, i samtida, präglat och bemålat läderband med mässingsbeslag
 302Bordsdekorationer, 2 st, glas, 1900-tal, dekor av växter, l 32 resp 35 cm
 303Berg, Yngve, oljemålningar 2 st, stilleben samt landskap, medf gouache bil vid platanlönn, samtl sign, gouache synl storl 27 x 37 cm
 304Nordlöw, Eric, olja, flicka och pumpa, sign Tenerife 1953, 35 x 46 cm
 305Okänd designer för MK-Toute OY, spargris/elefant, röd plast, 1990-tal, märkt Föreningssparbanken, l 28 cm
 306Radio, mahogny, AGA, 1900-talets mitt, l 31 cm
 307Fat, 1 par, tenn, kulhamrade, stpl Anders Falck Köping 1776, 1 m bröllopsinitialer på undersida, dia 29 cm, pålödda upphängningringar
 308Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, underlägg, 10 st, papp, Tulpan, 30 x 40 cm, bruksslitage
 309Skålfat, porslin, Kina ant Daoguang (1820-50), heltäckade polykrom dekor, möjl för arabisk marknad, dia 28 cm
 310Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, grå, ej testad, medf ringsignal
 311Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad
 312Parti nysilver; ljusstakar, 4 st, England, karotter 3 st samt såsskål, ljusstakar h 14 cm
 313Sparbössa, nysilver, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av sittande björn, h 15 cm
 314Gram, Lennart, färglitos, 2 st, pojke med fiol, sign, dat 59 o numr 253/260, 45 x 37 cm, resp kvinna med symaskin, sign, dat 50 o numr 40/360, 50 x 38 cm, medf Holmström, Carl T, etsning, Eremit och vulkan, sign, synl pappersstorl, 16 x 21 cm
 315Okänd designer för Moser Karlsbad, vas, delvis ametistfärgad glasmassa, oktogonal med slipad blomdekor, h 11 cm
 316Avlastningsbord, bonad och svärtad björk, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 59 cm
 317Björklund, Tord för IKEA, soffa, björk med grå klädsel, Karlstad, l 205 cm
 318Snedklaffsekretär med överskåp, ek, Danmark, 1800-tal, underdel med 3 lådor, mittdel med snedklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med 3 skåpsdörrar, h 203 cm, smärre def, nyckel sakn
 319Björklund, Tord för IKEA, soffa, björk med grå klädsel, Karlstad, l 205 cm
 320Nilsson, Roger, egen verkstad, vas, glaserat stengods, sign o dat Höganäs 1988, h 26 samt skål, glaserat stengods, dekor i sk oil spot glasyr, sign o dat Höganäs 1986, dia 32 cm
 321Figurin, skuren hardwood, textil och metall, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 34 cm, medf skarabé, skuren alabaster (?), Egypten, 1900-talets 2 hälft, l 9 cm samt figurin, soapstone, Kina, 1900-tal, i form av stående man, h 16 cm
 322Okänd designer, ljusstakar, 1 par fajans, rokokostil, 1900-tal, dekor i manganblått, oid sign, h 22 cm, smärre def
 323Armstol, rotting, 1900-talets 2 hälft
 324Parti div keramik och porslin, bl.a Berglund, Ture för Stockholms Glasbruk/Skansen, karaff, gröntonad glasmassa, fiskformad
 325Ring, Ragnar, offset, blomster, sign, 24 x 35 cm
 326Eriksson, Ulf, färglito, landskap, sign o numr 113/180, synl pappersstorl 35 x 51 cm, glas saknas
 327Svensson, Roland, färglito, vinter i skärgården, sign o numr 141/260, 15 x 63 cm
 328Johansson, Sven, olja, stilleben med vas och böcker, sign, 35 x 56 cm
 329Persson, Ove, olja, Torghandel, sign, dat 1990, 23 x 28 cm
 330Skrivbord, idegran med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, bredd 136 cm
 331Okänd designer, 1950-tal, syvagn, ek med undre rottingkorg, 2 uppfällbara skivor, tot l 114 cm
 332Okänd designer, barstol, svartlackerat trä med mässingsbeslag och (senare) svart lädersits, sign US o dat 1965, h 75 cm
 333Herrbetjänt med byxpress, Corby of Windsor, modell Edward, h 100 cm
 334Jaktbägare, 4 + 4 st, kromad metall, i läderetui, detta h 9 cm
 335Okänd designer för Jac Jaobsen, bordslampa, brunlackerad metall, modell L-17, justerbar höjd
 336Golfbag, Taylor Made med klubbor RAM samt 1 Taylor Made
 337Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, krönande rosett, h 77 cm, avslag
 338Bernadotte, Sigvard för Moderna Kök, vattenkokare, rostfritt stål med svart plasthandtag, design 1954, sign, l 21 cm
 339Parti tallrikar, porslin, B&G Empire, 12 djupa samt 10 flata
 340Parti porslin, Gustafsberg Triumf; terrin med lock, 2 fat, 2 skålar samt 4 tallrikar, terrin l 30 cm
 341Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; vas, salt-, socker- och pepparströare mm
 342Parti tallrikar och glas, Royal Bellevue, Carl Larssons Jul, dekor av Brita med äpplen och julljus, 13 tallrikar, 1 asiett samt 8 glas
 343Bengtsson, Hertha för Rörstrand, tallrikar, 6 st djupa, vitglaserat flintgods, 13 del, Blå Eld, design 1950, ngn missfärgning
 344Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, skata, polykrom underglasyrdekor, h 25 cm
 345Ring, 18 k röd- och vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,22 ct enl gravyr, stpl Johan Jobring Halmstad 1998, vikt 3,4 gr
 346Tandläkarbelysning, delvis lackerad metall, 1900-talets 2 hälft, l 100 cm
 347Karlmark, Gerhard, färglito, I handelsboden, sign o dat -59, 40 x 53 cm
 348Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, dekor av blommor, Swedish Grace, sign o dat 1917, dia 17 cm
 349Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, Fibula 7, sign, h 21 cm
 350Okänd designer, skulptur/pris, mässing och kromad metall, dekor av atlant, h 36 cm
 351Byrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 103 cm
 352Byrå, valnöt med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 78 cm
 353Weinberg, Gull för Rörstrand (verks 1935-38), vas, glaserat stengods, sign, h 12 cm
 354Spegel med konsol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tot h 255 cm, smärre def
 355Skrivbordslampa, brännlackerad metall och mässing, 1950-60-tal, märkt 2833, h 31 cm
 356Div äldre tryck, bl a försäkringsbrev, kartor och kopparstick, 17 - 1800-tal
 357Parti frimärken, hela världen
 358Muggar, 6 st, glaserat stengods, Skottorps Stengods, 1900-talets mitt, initialer GvM för Gösta von Möller, h 12 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott
 359Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus/Ateljé Lyktan, bordslampa, polykrom glasmassa med påklippta spiralband, etikettsign, h inkl skärm 60 cm
 360Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rosa dekor av blommor, dia 23 cm, 1 med avslag
 361Friberg, Roj, lito, Fågelgrotta II, sign, dat 76 o numr 79/120, 50 x 65 cm
 362Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition, sign o numr 79/110, 39 x 33 cm
 363Olson, Erik, olja, Lördagskväll, omkr 1920, sign, 33 x 39 cm, proveniens: konstnären Waldemar Lorentzon, därefter i arv
 364Lindgren & Strandberg för Gnosjö Konstsmide, bordslampa, svartlackerad metall, Eldflugan, etikettsign, l 32 cm, säljes till förmån för Lions, transformator saknas (12V)
 365Figurgrupp, bemålad bisquit på träsockel, Porcellano Principe, Capodimonte, 1900-talets 2 hälft, stående par, h 26 cm
 366Okänd konstnärinna, etsning, Les désordres du désir, sign Donatella T o numr 15/110, 31 x 22 cm
 367Hogarth, William, etsning, England, nr 2 ur serien The invasion of England 1756, 24,5 x 41 cm
 368Lodeho, Étienne, kopparstick, Passage IV, sign, dat 77 o numr 79/110, synl pappersstorl 49 x 64 cm
 3693 del grafik; Åke W Hansson, Sixten Haage resp Nils G Stenqvist
 370Herrsavonett, förgylld metall, Elgin, USA, 1800-talets slut, boett med graverad dekor, dia 5 cm
 371Norryd, Mats, färglito, 'Nudistpolka', ur 'Taubemappen', sign o numr 153/300, dat-74, 50 x 66 cm
 372Frisk, Thomas, färgetsningar 2 st, Karyatid resp Från Akropolis, bägge sign o numr 50/200, 25 x 35 resp 27 x 30 cm
 373Orup, Bengt för Johansfors, kanna, glas, Strikt, design 1953, dekor i gult, h 23 cm
 374Torrestad, Olle, egen verkstad, hängsmycke, 18 k rödguld med 3 facettslipade spineller (?), stpl Halmstad 1956, l 5 cm, vikt 9,6 gr
 375Dubbelbägare, 1 par, brons, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, heltäckande cloisonnédekor av fåglar, växtlighet och Shou-tecken, h 11 cm, 1 m smärre stötskada
 376Rakskål, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor och fjärilar i Imarifärger, l 26 cm
 377Björquist, Karin för Gustavsberg, ytterfoder, 3 st, porslin, Interflora 2, h 11,5 cm
 378Parti modern design; 2 skålar samt fisk, Orrefors, skål, Olle Larsson Lahom samt 11 gafflar, rostfritt stål med teakskaft
 379Terrin med lock, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets 1 hälft, förgylld och polykrom dekor av blommor, h 32 cm
 380Daumier, Honoré, litografi, folksamling, synl pappersstorl 26 x 20 cm
 381Nilsson, Björn-Erik, Björn Smide, Laholm, vinställ till 6 flaskor, smide, l 103 cm
 382Resegrammofon, His Masters' Voice, medf album med stenkakor, bl a Frank Chacksfields 'Limelight'
 383Lamellgardin, vit plast och metall, cirka 240 x 100 cm, oanvänd
 384Okänd designer, matta, rya, dekor i brunt, grått och vitt, 200 x 140 cm
 385Spegellampetter till 2 ljus, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor i broskornamentik mm, h 25 cm
 386Polaroidkamera, SX-70 Land Camera
 387Filmkamera, 8 mm, Eumig C3 m, i originalförp
 3883 del mässing; mortlar med stöt, 2 st, 18- resp 1900-tal, h 9 resp 13 cm, medf degsporre mässing
 389Lönnå, Kjell, färglito, komposition med fiol, sign o numr 211/360, 32 x 32 cm
 390Parti måleri och grafik, 5 del, bl a Bengt Andrén
 391Okänd konstnär, oljemålning resp litografi, sekelskiftet 1900, i grönmålade och bronserade ramar, yttermått 31 x 52 cm
 392Karaffer, 2 st, klar- resp blå glasmassa med metallmontage, modern tillv, h 25 cm
 393Krus, saltglaserat stengods med metallmontage, Tyskland, 1800-talets slut, dekor av maskaron, beslagsornamentik samt dansk text, h 34 cm
 394Luftfuktare HACE, h 34 cm
 395Parti äldre karaffer och glas, 1 låda
 396Parti oljemålningar mm, 13 del
 397Kaskipuro, Pentti, akvatint, komposition, sign, dat 1980 o numr 79/110, 25 x 41 cm
 398Elektrisk skärmaskin, Bosch, i oöppnad plastförp
 399Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stående manlig akt, sign Primus, 62 x 41 cm
 400Skohylla, smide, modern tillv, l 75 cm
 401Johansson, Sven Erik, färglito, surrealistisk komposition, sign, dat 1978 o numr 183(?)/260, 48 x 68 cm
 402Skålfat, cloissonnéarbete, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fågel mm, dia 18 cm, säljes till förmån för Amnesty
 403Ljusstake, tenn, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, h 10 cm, säljes till förmån för Amnesty, smärre hål
 404Ytterfoder, rinneglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bornholm, 1900-talets början, h 19 cm
 405Matta, old (indo?) Kina, dia 220 cm
 406Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 66 cm
 407Norryd, Mats, färglito, Mozart, stämpelsign o numr 192/250, 48 x 73 cm
 408Svipdag, Elin, olja, Värld av ljus, sign o dat 1971, 22 x 14 cm
 409Eriksson, Ulf, olja, Ur ögonblicket skapas, sign, 24 x 26 cm
 410Buffet, mahogny med intarsia, England, Viktoriansk, 1800-talets 2 hälft, delvis välvd front med 3 lådor och 2 skåpsdörrar, l 176 cm, slitage
 411Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, h 72 cm
 412Takkrona till 6 ljus, tenn, ant Tyskland, senempire, 1800-talets mitt dekor av örnar, svanar mm, h 70 cm
 413Jönsson, Barbro, färglito, Händelser i grönska, sign, dat 83 o numr HC 15/25, synl pappersstorl 44 x 59 cm
 414Jönsson, Barbro, olja, Kuddmacka, sign, 12 x 16 cm
 415Jensen, Johan Lauritz efter honom, porslinsmålning, KD, blomsterstilleben, 21 x 27 cm, numr 1493/7500
 416Jönsson, Gittan, färglito, Äventyret, sign, dat 1983 o numr 141/210, synl pappersstorl 39 x 56 cm
 417Takkrona till 12 ljus, smide och glas, 1960-70-tal, dia 43 cm
 418Parti grafik, 7 del; Börjesson, Smiechowska, Ström m fl
 419Marstrand, Sys för JIE, Gantofta, bordslampor, 1 par, delvis glaserat lergods, sign, tillv 1967-68, dekor av personer, h 26 cm
 420Linde, Brigitte, egen verkstad Höllvike, skål, stengods, sign, h 19 cm
 421Sängvärmare, koppar, mässing och smide, ant Holland, 17-1800-tal, genombrutet lock med blomdekor, l 104 cm
 422Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, tupp, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1126, h 11 cm
 423Parti slipad glas och kristall, Ungern 1900-talets 2 hälft, 2 lådor
 424Ring, 18 k vitguld med 36 briljantslipade diamanter om tot 0,38 ct och 12 carréslipade rubiner om 1,07 ct, vikt 6 gr
 425Armband med löstagbara hängen samt 2 örhängen, förgyllt silver (och metall?), Ryssland, 1900-talets 2 hälft, dekor av emaljerade påskägg med vita stenar, tot vikt 44 gr
 426Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtöljer, 1 par, Samsas
 427Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, soffa, Samsas, klädsel med smärre hål
 428Okänd designer, figuriner, 2 st, porslin, stående elefanter, polykrom underglasyrdekor, h 13 resp 20 cm
 429Larson, Lisa, ant för K-studion, Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, pojke med resväska, h 19 cm
 430Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Lejon stort, från serien Afrika 1964, h 14 cm
 431Okänd designer för Zsolnay, Pecs, figurin, delvis bemålat porslin, barn med boll, h 13 cm
 432Figuriner, 2 st, porslin resp glaserat lergods, isbjörn Lomonosov resp björnunge Syco, h 6 resp 12 cm
 433Bernadotte, Sigvard för Moderna Kök, TV-kannor, 2 st, rostfritt stål med svarta nylondetaljer, design 1954, 0,75 resp 1 liter, sign, h 26 resp 32 cm, 1 gummipackning sakn
 434Moccaservisdelar, förgyllt porslin, Loucky, Karlsbad
 435Max, Gariel, Ritter von, etsning, Veronicas svetteduk, sign o dat 1874 i plåten, synl pappersstorl 56 x 44 cm
 436Ring, 18 k vitguld, rikt besatt med briljantslipade diamanter om totalt 0,58 ct samt 2 facettslipade smaragder om totalt 0,84 ct, vikt 6 gr
 437Yxa, bergart, lösfynd från yngre stenålder, l 9 cm
 438Burmeister, Gabriel, egen verkstad, figurin, glaserat lergods, stående elefant, sign, h 5 cm
 439Collier, odlade pärlor, lås i 18 k vitguld med 6 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir
 440Piphuvud, sjöskum med silvermontage, 1800-talets 1 hälft, l 16 cm, gåvogravyr
 441Okänd designer för Lomonosov, St Petersburg, figurin, porslin, elefantkalv, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm
 442Leksakshäst, papier maché på träsockel, sekelskiftet 1900, h 36 cm, senare man, svans och öron, smärre def
 443Amningsflaska, glas, The Alexandra Feeding Bottle, S M Mawson & Sons, London, 1800-talets 2 hälft, l 14 cm
 444Ring, 18 k rödguld med facettslipad rubin, otydl stpl, vikt 4,1 gr
 445Symaskin, Singer 3212C, medf div tillbehör
 446Takampel, mässing med rosa glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900
 447Takampel, mässing med rosa, frostad glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900
 448Takampel, mässing med blå glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900
 449Bordslampa, patinerad metall och alabaster, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av stående älva, tot h 67 cm
 450Ring, 18 k vitguld, besatt med 40 briljantslipade diamanter om totalt 0,60 ct samt 12 facettslipade rubiner om totalt 1,34 ct, vikt 6,6 gr
 451Okänd designer för Arabia, skålar, 1 par, lysterglaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, dia 28 cm
 452Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, 'Elefantparaden', h 35 cm, litt avb sid 77 Helmersson & Asplund
 453Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, 'Elefantparaden', h 25 cm, litt avb sid 77 Helmersson & Asplund
 454Okänd designer för Zsolnay, Pecs, figurin, lysterglaserat porslin, stående elefant, h 8 cm
 455Armann, Gudmundur, linoleumsnitt, 2 st, Fjörustilla 8 resp Batskel, bägge sign, dat -92 o numr 2 resp 8/9, synl pappersstorl 14 x 23 cm
 456Väggur, bronserat och bemålat trä och mässing, 1800-talets mitt, dekor av örnar mm, h 44 cm
 457Takampel till 3 ljus, brons med röd glasskiva, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm, spår efter elektrifiering
 458Taklampa, mässing med frostad glaskupa, 1910-20-tal, h 120 cm, smärre nagg
 459Bergčre, skuren och bonad bok, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900
 460Applicque till 3 ljus, patinerad metall, sekelskiftet 1900, dekor av naturalistiskt utformade grenar, l 48 cm, smärre def
 461Takkrona, mässing med droppformade glashängen, 1900-talets 1 hälft, dia 47 cm
 462Takampel till 3 ljus, delvis bemålad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, h 55 cm, elektrifierad
 463Stolar, 4 st, fur, senempire, 1800-talets mitt, spår av bemålning
 464Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 37 cm
 465Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, h 46 cm
 466Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, märkt 2 (kannor), h 33 cm
 467Dryckeskrus, stengods, sk Humpen, renässansstil, Tyskland, 1800-talets mitt, reliefdekor av dryckesgille, valvbågar mm, h 35 cm
 468Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av Sankt Hubertus, lejonmaskaroner, varulvshuvud mm, h 37 cm, smärre nagg
 469Kanna, glaserat stengods, nyrenässans, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av kronor, lejonmaskaroner, serafer, vapensköldar mm, genombrutet liv, h 37 cm
 470Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, reliefdekor av blommor samt av festoner i kobolt, h 35 cm
 471Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1600-tal, graverat bomärke, h 29 cm
 472Krus, saltglaserat stengods, Tyskland el Holland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 26 cm
 473Andersen, Johannes för Uldum Möbelfabrik, stolar, 4 st, palisander med ylleklädsel, etikettsign
 474Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm
 475Panna/kastrull, koppar med smideshandtag, 1800-talets 2 hälft, inv förtent, l 84 (!) cm
 476Armstolar, 4 st samt stolar, 6 st, mahogny, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, rygg med sk skrattspjälor
 477Skåp, mahogny, möjl Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, front med dubbla spegeldörrar, inv med (senare) hyllinredning, h 220 cm
 478Bourelius, Elsi, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat lergods, fågel, sign, h 22 cm
 479Englesson, Staffan, ljusstakar, 4 st, delvis kromad mässing, h 8 - 19 cm
 480Vin/snapsglas, 2 + 1, 1900-talets 2 hälft, luft i benet, h 17 cm
 481Snapstunna med tappkran, mässing på ekstativ, 1900.talets 1 hälft, h 23 cm
 482Okänd designer, kandelaber till 8 ljus, mässing, ledad, tot l 88 cm
 483Ljusstakar, 2 + 1, mässing, ant England, 1800-talets mitt, h 21 cm
 484Plunta, glaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, i form av stående sjöman, h 25 cm
 485Sybord, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 1 låda i sarg samt uppfällbar topp varunder inredning med fack, l 49 cm
 486Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft, senare, blommig klädsel
 487Armstol, bonat böjträ, sekelskiftet 1900, senare, blommig klädsel
 488Matta, semiantik persisk, 155 x 110 cm
 489Matta, semiantik Beludj (?) med bönenisch, 200 x 95 cm, smärre def
 490Matta, semiantik/antik Teke, 190 x 115 cm
 491Matta, vävd ylle, 215 x 175 cm, visst slitage
 492Matta, semiantik Heriz (?), 130 x 110 cm
 493Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, soffa, krom med svart skinnklädsel, LC2, l 180 cm, inköpt i Italien i början av 2000-talet
 494Parti äldre metall mm; brandkrokar, ljusstake mm
 495Matta, semiantik Sarough (?) med blommotiv, 210 x 110 cm
 496Volther, Poul M, tillskr, stolar, 8 st, ek med orange ylleklädsel
 497Fotografialbum, 1900-talets 1 hälft
 498Okänd designer, 1900-talets mitt, arbetsbelysning, grönlackerad metall, justerbar höjd och längd, slitage
 499Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, grafitgrå metall, mod AJ-pendeln, design 1960 för hotell SAS Radisson, dia 50 cm
 500Nattygsbord/förvaringsmöbel, björk, rokokostil, 1920-30-tal, front med 2 dörrar samt låda, b 57 cm
 501Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, grafitgrå metall, mod AJ-pendeln, design 1960 för hotell SAS Radisson, dia 50 cm
 502Spelbord, valnöt på fyrdelt fot med hjultrissor, möjl England, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar, vridbar skiva, b 90 cm
 503Skrivställ, brons och glas, 1800-talets 2 hälft, dekor av turturduvor, h 12 cm
 504Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm
 505Okänd designer, 1950-tal, hyllmöbel, teak, fyrdelt, underdelar med 6 lådor resp 2 skåpsdörrar, överdelar med hyllor, h 208, tot b 189 cm
 506Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, 38 x 31 cm
 507Manca, Gino för Bertils Konststen, Halmstad, trädgårdsfontän, konststen, i form av kvinna med fiskar på klippa, sign, h inkl sockel 110 cm
 508Persson, Rune, egen verkstad, bordslampa, terrakotta, i form av trollhuvud, sign o dat 64, h 37 cm, fotnagg
 509Klocka/bjällra, brons, Nepal, 18-1900-tal, dekor av oid skrivtecken, h 15 cm, kläpp sakn
 510Rundgren, Nils 'Björnjägaren', olja på papp, naivistisk komposition med lokomotiv, sign o dat -66, synl pappersstorl 22 x 37 cm
 511Rundgren, Nils 'Björnjägaren', olja på papp, naivistisk komposition med fågeldragen vagn, sign o dat -66, synl pappersstorl 22 x 33 cm
 512Rökelsekar, brons, Kina, 1900-tal, hänkelfästen i form av groteska maskaroner, l 28 cm
 513Rundgren, Nils 'Björnjägaren', olja på papp, naivistisk komposition med hus och fåglar, sign o dat -66, synl pappersstorl 24 x 37 cm
 514Okänd designer för Lisbeth Dahl, tidskriftsställ (?), 3 st, krom, i originalförp
 515Väggur, svartlackerad metall och mässing, emaljerad urtavla sign Delteil á Vigean (möbelhandlare verks 1860 ā 1914), h 46 cm, visst slitage
 516Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 100 cm
 517Bonnesen, Carl Johan för Royal Copenhagen, figurin, porslin, stående isbjörn, modellnr 320, polykrom underglasyrdekor, h 9 cm
 518Strinning, Nils, blombord, teak, benställning i vitlackerad metall, String, 1960-tal, l 78 cm
 519Taklampa, venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft, dia 40 cm
 520Spegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets 2 hälft, dia 53 cm
 521Lundkvist, Ulf, akryl, sjömän och glädjeflickor, sign, 50 x 70 cm
 522Barstolar, 1 par, bonat och metallbeslaget trä med röd skaiklädsel, tillverkade av portvinstunnor, Danmark 1950-tal
 523Okänd tysk (?) konstnär, olja, getherde i landskap, sign Rudolf, 50 x 60 cm, smärre avflagn
 524Luktdosa, silver, oval m graverad blomdekor, stpl Johnsson & Nilsson Karlshamn 1887, l 3,5 cm, medf bägare silver samt dosa, metall med guillocherad emaljdekor, tot silvervikt 34 gr
 525Luktdosa, silver, Västsvensk typ, stpl Sven Nyberg Varberg u å, dia 5 cm, vikt 26 gr, möjlig lagn
 526Stort parti elektriska handverktyg
 527Väggur, svartlackerat trä och mässing, 1800-talets mitt, dekor av gotiska valvbågar, fasaner mm, h 4 cm
 528Terring med lock, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt el 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 31 cm
 529Lockask, porslin med förgyllda mässingsbeslag, polykrom och förgylld dekor av kurtiserande par, blommor mm, Sčvresliknande märke, l 22 cm
 530Kandelaber till 7 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, h 39 cm
 531Djupa tallrikar, 6 st samt flata tallrikar 21 st, porslin, B&G Blå Mås, dia 22 cm
 532Parti modern design; skålar 3 st Aluminia, bestick Georg Jensen, flaska hivert, gryta koppar samt underlägg Wiinblad
 533Laroy, Tony, pastell, stående person, sign, synl pappersstorl 47 x 34 cm
 534Soucasse, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, otydl sign EA 7/15, pappersstorl 27 x 23 cm
 535Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 1 par, stengods, dekor i brun och blå glasyr, sign, h 5,5 cm
 536Broderi, ylle, 1910-tal, dekor av svenska flaggor, kunglig krona, lagerkrans samt deviser Med Guds Hjälp samt Han kunde ick svika, blott falla kunde han (ur Tegnérs Karl XII), 86 x 72 cm
 537Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, soffbord, valnöt, brännstpl, l 70 cm
 538Volther, Poul M för Frem Möbelfabrik, Röjle, armstol, teak, design 1960
 539Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast, h 34 cm
 540Parti Grönlandica, minintayråror, harpuner mm, inuitarbeten
 541Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, parti lergods; fruktservis, vas samt ljusstake, sign
 542Mocca/espressoskedar, 12 st, nysilver, avslutande bakelit (?)knoppar i form av kaffebönor, i etui från A G Dufva Stockholm
 543Okänd designer, flaska/plunta, glaserat lergods, sk fyllehund, dekor i svart och blått, l 24 cm, glasyrnötn under fötter
 544Visitkortskål, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, infattad fajansskål Delft med dekor i blå underglasyr, l 26 cm
 545Lockpokal, glas, ant Reijmyre, slipad dekor av hjort i landskap mm, tot h 13 cm
 546Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, St Nikolaus flankerad av Kristus och Maria, 36 x 30 cm, slitage
 547Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, återuppståndelsescener, 32 x 27 cm, omf skador
 548Okänd konstnär, olja på trä, Kristus, otydl sign o dat, 43 x 24 cm
 549Väggspegel, driven kopparplåt, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 58 cm
 550Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i rinneglasyr, sign, h 14 cm
 551Stort parti knappar, 1 låda
 552Bedard, Michel, efter honom, offsetposter, Living Together, pappersstorl 65 x 51 cm
 553Breger, Carl Arne för Husqvarna Borstfabrik, TV-kanna, plast med palisanderhandtag och lockknopp, Signatur, h 29 cm
 554Skrin/resekista, massiv mahogny med bronsbeslag, arts-and-crafts, 1800-talets 2 hälft, l 44 cm
 555Erik Nielsen för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Pointervalp, modellnr 1311, polykrom underglasyrdekor, design 1911, 5 cm
 556Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Else, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1574, h 17 cm
 557Slagbord, avlutad fur, 1800-talets 1 hälft, dubbla grindar, tot 155 x 114 cm
 558Okänd designer, 1950-tal, förvaringsmöbel, teak och ek med undre rottingklädd tidskriftshylla (denna med ngn def), front med 3 lådor, b 85 cm
 559Okänd fransk konstnär, Limoges, figurgrupp, 2 del, porslin och metall, i form av hund vid hundkoja, handmålade, sign FL, h 7 cm
 560Kiddushbägare, sterlingsilver med infattade stenar, Israel, 1900-talets 2 hälft, h 13 cm, vikt 65 gr
 561Armband, silver samt brosch och ring, silver med vita och gröna stenar, tot vikt 70 gr
 562Klocka samt badmössa(!), Swatch Scuba 200 - C Monsta on the Beach, i oöppnad originalförp, inköpt 1995 på NK
 563Leksak, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, hästdragen vagn, märkt Gemla Express, l 80 cm
 564Andersson, Bernard, skulptur, bok, Skolkamrater, utf 1975, h 77 cm, enl silverplakett utförd av trä från gamla Fyllebro, prov, Karl Knutson, gården Knölen, Fyllebro
 565Skvallerspegel, metall, sekelskiftet 1900, l 36 cm, skador, anlupen, 1 spegel sakn
 566Halvbord, 2 st, avlutad fur, 1800-talets 2 hälft, b 120 cm
 567Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, stål, vattentät till 30 m, i original träförp
 568Mc Bride, Ross för Normal, armbandsur, svartlackerat stål, vattentät till 30 m, i original träförp
 569Matservisdelar, 8 st, flintgods, 1900-talets början, tryckt underglasyrdekor av adliga ättens Tham vapen, 4 djupa tallrikar, 2 assietter, kanna samt såsskål, bruksslitage
 570Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster', sign, h 14 cm
 571Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad brons, Karl XIV Johan 1818 - 1844, dia 9,5 cm
 572Väggspegel, driven kopparplåt, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 58 cm
 573Sidenslips, Ungaro, Paris
 574Sidenslips, Burberry, London
 575Sidenslips, Antonio Braga, Madrid
 576Sidenslips, Giorgio Armani
 577Soffgrupp, 5 del, 1800-talets slut; soffa samt 3 stolar, bonad björk med röd plyschklädsel, oktogonalt soffbord i valnöt och bonat trä, soffa l 145 cm
 578Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, ’Ritzi’, dia 33 cm cm
 579Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av Fo-hundar mm, h 44 cm, kant med avslag
 580Axelväska, svart och vitt läder, Furla, Italien, l 34 cm, skyddspåse medf
 581Berneth, Tobias för Karl Andersson och söner, matbordkompaktlaminat och svartbets på ask, Thinner, design 2008, modell TI 24080, l 240 cm, b 80 cm, tjocklek 6 mm (!), bordet belönades 2008 med Design S/Swedish Design Award
 582Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm
 583Axelväska, brunt, präglat läder, Claudio Ferrici, l 23 cm, medf skyddspåse
 584Aftonväska, vitt läder, Charles Jourdain Paris, l 26 cm, skyddspåse medf
 585Axelväska, svart läder, ADAX, l 25 cm, medf skyddspåse
 586Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, Rubus, sign, dia 19 cm
 587Jacka, svart läder, Jofama, stl 38
 588Nylund, Gunnar för Rörstrand, jultallrik, porslin, 1968
 589Jacka, läder, Michael Kors, Rich Olive-färg, small
 590Sidenslips, Hugo Boss
 591Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för KD, figurin, porslin, KD, rödhake, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2238, h 4,5 cm
 592Sidenslips, Armani
 593Sidenslips, Ermengildo Zegna
 594Sidenslips, Yves Saint-Laurent
 595Sidenslips, Karl Lagerfeld
 596Soffbord, skuret och bemålat trä med (senare) dubbla glasskivor, underrede i form av dubbelhövdade vädurar, l 100 cm
 597Rökelsekar, lackarbete på träsockel, Kina, 1900-talets mitt, h inkl sockel 22 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar
 598Bok; Hedin, Sven (von), Resa genom Asien tom I-II, 1 uppl Bonniers Stockholm 1908, klbd, slitage
 599Bok; Thersner, Ulric, Skånska Utsigter, facsimileutg 1951 efter original från 1818, hfr tvär folio
 600Kindt Larsen, Edward & Tove för Säffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med utdragsskivor i svart resp vitt laminat, brännsign, l 150 cm
 601Okänd designer för Treman, soffbord med iläggsskivor, dessa med ytskikt av bakelit, teak, etikettsign, l 105-177 cm
 602Okänd designer, 1900-talets mitt eller senare hälft, taklampa, delvis lackerad metall, genombruten skärm, dia 41 cm
 603Okänd designer, möjl för Glas & Trä Hovmantorp, spegel, ek, 1950-60-tal, spår av etikett, h 120 cm
 604Parti dockor, 1900-talets mitt och 2 hälft
 605Väggur, bemålad metall, Westerstrands, 1900-talets mitt, dekor av putti mm i bronserad metall, h exkl pendel 28 cm
 606Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av kronhjortar mm, h 31 cm
 607Parti allmogeföremål mm, 5 del, bl a gorånjärn Hellefors Bruk
 6088-mm projektor i låda, Agfa Movector
 609Uppläggningsfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, dekor av utsikt över floden Teme och Ludlow Castle, l 25 cm, hårspricka
 610Figurin, delvis bemålat porslin, Hollohaza, 1900-talets mitt, stående kvinna i folkdräkt, h 30 cm
 611Bricka, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av rosor samt initialer ACJD o dat 1865, l 47 cm, torkspricka, 1 fot def
 612Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, fat, stengods, Fructus, sign, dia 33 cm
 613Storformatskamera, Polaroid CU 5 Land Camera
 614Grabinski, Marian för IKEA , hallmöbel, ek, ur serien MTP från 1962, 2 lådor i sarg, l 110 cm, tack till Johan Thelin för info
 615Matta, old Kina, 245 x 170 cm
 616Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg
 617Parti, delvis äldre visit- och brevkort mm
 618Väggur, bemålat trä, 1800-talets mitt, dekor av blommor, h exkl pendel 35 cm
 619Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, vitlackerat trä, l 140 cm
 620Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, h 5 cm
 621Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, brunglaserat stengods, sign, dia 9,5 cm
 622Parti armbandsur, metall; bl.a Seiko
 623Eriksen, Edward för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Den lille havfrue, modellnr 4431, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
 624Tidskriftsställ, bonat trä med läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, b 47 cm
 625Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande flicka på sten, modellnr 4027, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
 626Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm
 627Bülow Hübe, Vivianna Torun för Georg Jensen, brosch, sterlingsilver, Möbius, modellnr 374, design 1968, l 7 cm, i originaletui
 628Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, 'Calmare Nyckel', h 175, b 117 cm
 629Matta, semiantik/antik Shirvan (?) galleri, 295 x 105 cm
 630Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor varav 1 m sarg, Ambassadör, tot mått 328 x 100 cm
 631Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, h 50 cm
 632Malmsten, Carl för Bodafors, matsalsstolar, 6 st, ek, Ambassadör
 633Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, sign, h 15 cm
 634Aukustisk gitarr, Almirez, 12 strängar, slitage
 635Okänd designer för Nässjö Stolfabrik/Nesto, 1950-tal, pinnstolar, 4 st, björk
 636Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, fur, brännstpl, l 60 cm
 637Parti LP-skivor, pop, rock, jazz, ca 100 st
 638Parti, EP och singlar, ca 100 st, pop, rock, jazz
 639Lindberg, Stig för Gustavsberg/Arabia, thekoppar med fat samt assietter, 6 + 6 + 6 st, stengods, Birka (prod 1973-95), en assiett med mindre nagg
 640Spegel, bronserat och bemålat trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 77 cm, renoverad
 641Thorén, Esaias, olja, Ögonfisk, sign, 15 x 29 cm
 642Sedel, 5 Daler Silfwermynt, Karl XIII 1717, a tergo präglade vapensköldar för Johan Lagermark, Johan Ekendahl och Jacob Bunge, vikt och limmad (?)
 643Parti äldre sedlar, Sverige 1802-56
 644Tull-Placat-Stämpel nr 1814, Westerwik 1842 resp nr 202 Helsingborg 1854
 645Luktdosa, förgyllt silver, sk svamp el kyrkdosa, oktogonal med graverad dekor av hus och träd, stpl Herman Waldemar Ekelund Karlshamn 1902, h 3 cm, vikt 30 gr
 646Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, assietter, 7 + 4 st, röd resp grön glasmassa, dia 18 cm
 647Spegel, förgyllt, bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, h 93 cm, senare, profilerat glas, renoverad
 648Nylund, Anita för JIE Gantofta, saltbinge 'Kryddgränden 9' resp smörask 'Majas mejeri', flintgods och trä, ur serien Vår lilla stad, h 7 resp 14 cm, smörask sakn lock
 649Wallander, Alf för Rörstrand, skålfat samt 5 assietter, porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen, polykrom underglasyrdekor, tillv 1902-08, l 24 resp dia 17,5 cm
 650Oljelampa, silver, Egypten, 1900-tal, l 13 cm
 651Johansson, Berit för Sjöhyttan, vas/flaska, graalteknik, dekor av invälsade färgfält mot blå fond, sign o dat 1994, h 36 cm
 652Hänge med kedja, delvis förgyllt silver med glasfluss, osmanska riket, hängen i form av mynt från Abdulhamid II, h 7 cm
 653Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland 17-1800-tal triptyk, mittsektion med Kristus flankerad av Maria och Johannes Döparen, framsida med korsfästelsen, tot l 19 cm
 654Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med turkosemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, dia 16 cm, bruksslitage
 655Höglund, Erik för Boda, sejdel samt flaska med påklipp, brun glasmassa med luftbubblor, sign h 14 resp 18 cm
 656Sigillstamp, Nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund, h 8 cm
 657Parti äldre diverse, 1 låda; lockkarott, nysilver med löstagtagbart trähandtag, Axel Gabriel Dufva, sekelskiftet 1900, assietter, 8 st porslin Rörstrand samt skrivställ, metall med glasinsatser, 1800-talets slut, detta l 30 cm
 658Nilsson, Arvid, olja, strandparti, sign, 44 x 58 cm
 659Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med nypon i fågelbad, sign o numr 245/250, synl pappersstorl 30 x 41 cm
 660Norrman, Lars, gouache, orientalisk kvinna, osign, 11 x 16 cm
 661Mirķ, Joan, efter honom, litograferad plansch, Galerie Maeght, art, sculptures, graphiques, tryckt sign, synl pappersstorlek 19771 x 50 cm