SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 25/11 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin/bokstöd, Pudel vänster, ur serien Pudlar från 1953, h 18 cm700
 2Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin/bokstöd, Pudel höger, ur serien Pudlar från 1953, h 18 cm700
 3Samekniv, helhorn med detaljer i masur, glödristad, dekor, sign ET för Erik Tuolja, Porjus (1915-78), tot l 21 cm600
 4Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge, ur serien Stora Zoo från 1965, höjd 26 cm1 000
 5Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, giraff, från serien Stora Zoo 1959, h 37,5 cm1 300
 6Larson, Lisa för Gustafsberg, Adventsgris, ur serien Matilda från 1963, l 30 cm1 000
 7Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Älg, från serien Stora Zoo 1957, h 25 cm1 100
 8Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, Malin, ur serien Larsons ungar från 1962, h 18 cm600
 9Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Bulldog Midi, från serien Kennel 1972, h 13,5 cm700
 10Okänd designer för Höganäs Keramik, skulptur, glaserat stengods, Uggla, oid sign, h 17 cm-
 11Thore, Carl (pseudonym för Sigurd Lindkvist) för Granhaga, taklampa, delvis violettlackerad aluminium, Trava, h 17 cm300
 12Persson, Inger för Rörstrand, ljusstake, glaserat stengods, POP, 1960-tal, sign, h 18 cm300
 13Backström, Monika för Kosta, vas, polykrom glasmassa, osign, h 23 cm100
 14Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, brunlackerad aluminium, modell BN25, etikettsign, h 30 cm300
 15Okänd designer för Fåglavik, 1960-70-tal, bordslampa, delvis orangelackerad aluminium, gul glaskupa med luftbubblor, h 36 cm300
 16Servisdelar, porslin, sk äggskalsporslin, Japan, ant Taishô, polykrom dekor av tranor mm, oid sign-
 17Puggaard, K, gouache, förlaga till bokomslag, Korsordsgåtan, sign, 37 x 54 cm600
 18Ström, PO för IKEA, golvlampa, gullackerad metall med vit plastkupa, Lins, 1960-70-tal, h 110 cm, smärre slitage150
 19Tandläkarbelysning, delvis lackerad metall, 1900-talets 2 hälft, l 100 cm-
 20Fåtölj, rotting, 1900-talets 2 hälft, påfågelmodell1 100
 21Armstol, rotting, 1900-talets 2 hälft-
 22Väggkonsol, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1800-talets slut, dekor av akantus, snäckskal mm, h 64 cm, slitage2 200
 23Tandläkarborr, smide och krom, sekelskiftet 1900, pedaldriven, justerbar höjd, drivrem sakn400
 24Matta, semiantik/antik Shirvan (?) galleri, 295 x 105 cm-
 25Westman, Marianne för Rörstrand, parti porslin, Picknick samt Pomona, ca 20 delar1 500
 26Dragspel, Paolo Soprani, i låda1 400
 27Parti serietidningar, 91:an, 2 lådor100
 28Morales Schildt, Mona för Kosta, skulptur, 'Rumssmycke', glas, slipad dekor av klocka samt dekor i rött och orange underfång, sign, 4,5 x 5,5 x 6 cm400
 29Ericsson, Estrid & Trägårdh, Björn för Firma Svenskt Tenn, handspegel, tenn med mässingslindat handtag, l 22 cm, initialer AO3 400
 30Ordenstecken, silver och emalj; Kungliga Svärdsordens Svärdstecken350
 31Andrieu, Bertrand, medalj, bronserat bly (?), Bonaparte Premier Consul... samt Batallie de Maringo le XXV Prairial L'An VII (14 juni 1800), dekor av Napoleon i profil, bataljscen mm, dia 6,8 cm, i original maroquinetui1 100
 32Medaljer, 3 st, bronserad, försilvrad resp förgylld metall, Ungersk militär veteranförbund, i originaletuier, miniatyrer medf100
 33Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Storkorstecken av Spanska Civilförtjänstorden (Al Merito Civil), i etui från Cejalvo Madrid (kraschen medf ej)1 300
 34Ordenstecken, silver och emalj, Kommendör av Saudiarabiska Kung Abdulaziz Orden, i etui (kraschan medf ej)1 600
 35Ordenstecken, Österrikiska Republikens Stor hedersdekoration i silver med ordensband, i etui från Anton Reitterer Wien, (kraschan medf ej)1 300
 36Ordenstecken, förgyllt silver, Storkorstecken av Socialistrepubliken Jugoslaviens Flaggas Orden, i etui (kraschan medf ej)350
 37Ordenstecken, förgyllt och emaljerat silver, Kommendörstecken av Socialistrepubliken Jugoslaviens Flaggas Orden, i etui (kraschan medf ej)350
 38Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden, i etui med miniatyr (kraschan medf ej)1 000
 39Bältespänne, förgylld brons, polerat stål och pärlemor, empire, 1800-talets 1 hälft el mitt, dia 7 cm100
 40Bok, Den Swenska Psalmboken, Östlund & Berling Norrköping 1848, i samtida, präglat och bemålat läderband med mässingsbeslag-
 41Relief, gips i mässingsmonter, sekelskiftet 1900, Madonnan, 8 x 7 cm350
 42Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 17-1800-tal, i form av knästående, bedjande man, h 30 cm2 000
 43Praktpokal, nysilver, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, ägargravyr o dat 1893, h 46 cm1 000
 44Skrin/resekista, massiv mahogny med bronsbeslag, arts-and-crafts, 1800-talets 2 hälft, l 44 cm-
 45Holm, Åke för Höganäs, golvvas, lysterglaserat lergods, Swedish Grace, omkring 1920, dekor av växter, sign, h 34 cm500
 46Kanonkula/granat, gjutjärn, 1600-tal, avfyrad under slaget vid Halmstad (Fyllebro) 17/8 1676, funnen på gården Knölen, Fyllinge 2:15 och 2:16, kal 80 mm3 200
 47Uppläggningssked, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stpl Stockholm 1944, l 21 cm, vikt 100 gr1 100
 48Guldmynt, 5 kronor, Gustav V 1920, 2,24 gr .900 guld800
 49Flintyxa, lösfynd från yngre stenålder, l 11 cm300
 50Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, brosch, silver med facettslipad bergskristall, stpl Stockholm 1942, l 7 cm700
 51Fat, tenn, kulhamrat, stpl Adolph Fredrik Moberg Jönköping 1826, dia 32 cm, pålödd upphängningsögla400
 52Andersen, Michael, egen verkstad, Bornholm, vas, glaserat lergods, sk Skönvirke, sekelskiftet 1900, reliefdekor av växtlighet, rinneglasyr i blått och brunt, sign, h 28 cm, smärre fotnagg o lagn100
 53Eriksen, Edward för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Den lille havfrue, modellnr 4431, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm-
 54Råström, Erik för CG Råström, bägare, silver, slät, svagt konisk på låg fot, livet med graverad dekor av Hallands Vapen mm, stpl Stockholm 1952, h 18 cm, vikt 425 gr, ägargravyr under botten1 300
 55Okänd designer för Belysia AB, skrivbords/vägglampa, teleskopmodell, vit plast-
 56Armband, 18 k vitguld med 12 briljantslipade diamanter och 5 facettslipade safirer, tot vikt 12,2 gr3 000
 57Ring, 18 k vitguld med 6 briljantslipade diamanter om 0,38 och facettslipad safir om 0,96 ct enl gravyr, stpl Smyckespecialisten Skandinavisk Ädelsten Varberg 1977, vikt 4,5 gr3 600
 58Örhängen, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 8 briljantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, tot vikt 3,1 gr1 000
 59Hänge med kedja, 18 k vitguld med 10 briljantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, tot vikt 4,3 gr3 000
 60Halssmycke, 18 k vitguld med 7 åttkantslipade diamanter och 8 facettslipade safirer, vikt 6,1 gr2 000
 61Collier, odlade pärlor, lås i 18 k vitguld med 6 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir-
 62Ring, 20 k rödguld med facettslipad citrin (?), otydl sv stpl, vikt 8,2 gr1 400
 63Klackring, 18 k rödguld med 1 åttkantslipad diamant, sv importstpl, vikt 2,5 gr800
 64Ring, 18 k rödguld, stpl Johan Petter Larsson Halmstad 1888, vikt 5,2 gr, inv gravyr1 200
 65Armband med löstagbara hängen samt 2 örhängen, förgyllt silver (och metall?), Ryssland, 1900-talets 2 hälft, dekor av emaljerade påskägg med vita stenar, tot vikt 44 gr-
 66Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 1 åttkantslipad diamant, tot vikt 1,4 gr800
 67Dosa, svarvad serpentinsten, 1800-tal, i form av ägg, h 6 cm400
 68Bajonett, fransk M/1892, l 52 cm-
 69Flaska, svarvad sten, antagligen 1 årtusendet f Kr, h 5 cm-
 70Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn-
 71Saddlebag för åsna, sk Khorgin, semiantik/antik Yomut, l 100 cm100
 72Kors, silver och 14 k rödguld med 10 facettslipade safirer och 1 rosenslipad diamant, Österrike-Ungern, 1900-talets början, h 2,5 cm, medf kedja, 18 k rödguld, kedja vikt 3,3 gr1 000
 73Armring, sterlingsilver, vikingastil, ur Historiska Museets serie Historiska Smycken, stpl Bengt Hallberg Köping 1996, vikt 65 gr400
 74Ring, 18 k vitguld med 36 briljantslipade diamanter om tot 0,38 ct och 12 carréslipade rubiner om 1,07 ct, vikt 6 gr-
 75Ring, 18 k vitguld, besatt med 40 briljantslipade diamanter om totalt 0,60 ct samt 12 facettslipade rubiner om totalt 1,34 ct, vikt 6,6 gr-
 76Ring, 18 k vitguld, rikt besatt med briljantslipade diamanter om totalt 0,58 ct samt 2 facettslipade smaragder om totalt 0,84 ct, vikt 6 gr-
 77Ring 18 k röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om tot 0,09 ct och 2 droppslipade safirer, sv importstpl, vikt 5 gr1 300
 78Okänd designer för Zsolnay, Pecs, hänge, lysterglaserat porslin, i form av gingkoblad, sign, h 5,5 cm450
 79Vaxstapelställ, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av vinlöv, kinesicerande kvinna mm, h 15 cm100
 80Flaska, stengods, Japan, Edo,16-1700-tal, avsedd för sakeexport till Holland, text i blå underglasyr Japansch Zaky, h 20 cm700
 81Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm-
 82The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldhorn-
 83Rodian, Flemming, 6 st grafikmappar med 5 färglitografier vardera; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 31, 32, 63, 68, 80 samt 81/90, pappersstorl 42 x 60 cm-
 84The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldklöver-
 85Okänd designer, lampetter, 1 par, palisander och frostat glas, h 21 cm450
 86Taklampa, mässing och teak med 5 gulmönstrade glaskupor, h 56 cm100
 87Blombord, teak och metall, 1960-tal, dia 47 cm, h 43 cm100
 88Biblioteksbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, låda i sarg, l 108 cm, visst slitage600
 89Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, modellnr 2367/2356, dia 24,5 cm150
 90Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 88 cm300
 91Väggskåp, rödmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, inredning med hyllor, h 87 cm, renoverat, senare bemålning600
 92Fat, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av palatsinteriör mm i polykroma emaljfärger, undersida med oid sign, dia 36 cm100
 93Damfickur, 14 k rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, dia 3,5 cm, tot vikt 30 gr800
 94Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar, ur serien Harlekin från 1959, 19 x 19 cm700
 95Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburkar 6 st porslin med teaklock, 'Arom', 3 m nagg el spricka, 1 lock sakn350
 96Westman, Marianne för Rörstrand, kaffekoppar med fat 11 + 18 st samt gräddkanna och sockerskål med lock, porslin, Mon Amie, design 1952, 1 000
 97Olson, Erik, färglito, Det stora gästabudet 2, sign EA o dat -77, 25 x 29 cm400
 98Olson, Erik, litografi, 'Den heliga familjen, sign, dat 55 o numr 90/120, 40 x 22 cm300
 99Olson, Axel, färgetsning, 'Dörr mot ljuset'. sign o numr (HC) 18/20, från mappen 'Vila och vaka' ed GKM, 38 x 52 cm900
 100Olson, Axel, etsning, 'Vit vila'. signerad och numrerad (HC) 18/20, ur mappen 'Vila och vaka' ed GKM, 36 x 49 cm300
 101Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 6 princesslipade diamanter, tot vikt 1 gr700
 102Örhängen, 1 par samt hänge med kedja, 18 k rödguld med vita stenar, tot vikt 5 gr800
 103Ring, 18 k vitguld, vikt 2,3 gr500
 104Ring, 18 k rödguld med 4 åttkantslipade diamanter och 5 carréslipade safirer, vikt 2 gr500
 105Ring, 18 k rödguld med 5 åttkantslipade diamanter, sv stpl, vikt 1,5 gr500
 106Ring, 18 k vitguld med 3 åttkantslipade diamanter, sv importstpl, vikt 1,9 gr800
 107Hängen, 3 st, 18 k rödguld varav 2 m pärlor och 1 elefantformat, tot vikt 2,2 gr450
 108Parti porslin, B&G samt Royal Copenhagen, b l a thekopp samt 3 underfat, Golden Sun, design Sigvard Bernadotte100
 109Sänglampa med speldosa, lackerad metall, 1950-60-tal, dekor av John Blund, h inkl original plastskärm 32 cm100
 110Klaffbord, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, tot 115 x 90 cm-
 111Matta, semiantik Turkmen (?), 165 x 95 cm100
 112Vävram med mattämne, l 38 cm-
 113Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 1 åttkantslipad diamant och 1 droppslipad ametist, tot vikt 2,9 gr1 100
 114Örhängen, 1 par, 14 k rödguld med jade, tot vikt 4,6 gr2 200
 115Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med mörkvioletta spineller (?), tot vikt 2 gr500
 116Örhängen, 3 par, 18 k rödguld med vita resp rosa stenar, ot vikt 2,8 gr600
 117Örhängen, 3 par, 18 k rödguld med vita stenar resp kulor, tot vikt 2,5 gr500
 118Örhängen, 3 par, 18 k rödguld, 2 m dekor av kulor, tot vikt 2,9 gr800
 119Örhängen, 2 par, 18 k rödguld, dekor av pärlor resp elefanter, tot vikt 2 gr400
 120Halslänk, 18 k rödguld, stpl Graser, Italien, 1900-talets 2 hälft, vikt 10,3 gr2 200
 121Armlänk, 18 k rödguld, stpl Graser, Italien, 1900-talets 2 hälft, vikt 6 gr1 600
 122Parti smycken och bijouterier, silver, turkos mm-
 123Ring, 18 k rödguld med facettslipad rubin, otydl stpl, vikt 4,1 gr-
 124Carruthers Gould, Alexander, olja, hjortar i landskap, sign, 36 x 46 cm300
 125Okänd konstnär, olja, vågor, sign RW, 26 x 31 cm-
 126Okänd designer för Sandizell Höffner & Co, Dresden, figurin, blanc-de-Chine, korsnäbb med kotte, h 12 cm-
 127Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, Igloo, sign, h 11 cm100
 128Andersson, John för Höganäs Ateljé, vas, glaserat stengods, dekor i brunt, sign, h 17 cm100
 129Medaljer, 3 st, sterlingsilver, graverade av Geza Szabo samt 2 minnesmynt Sverige, tot vikt 190 gr600
 130Medaljer, 7 st, graverade av Geza Szabo, medf silvermynt 5 pengö Ungern 1938 samt lokalmynt Halmstad250
 131Bølling, Hans för Brdr Krüger, serveringsvagn, bok med 2 lösa, vändbara brickor, design 19631 900
 132Malmsten. Carl för O H Sjögren, fåtölj, helstoppad, röd ylleklädsel på svarvade ben, Jättepaddan, design 1934, plakettsign, tapetserarsign 3/3 2009, medf ej tillhörande fotpall klädd i samma tyg10 000
 133Okänd designer, 1950-tal, nattygsbord, 1 par, teak och bok, 1 låda i sarg, undre tidskriftshylla, b 48 cm, bruksslitage600
 134Manschettknappar, 1 par, förgylld metall och röd emalj, dekor av frimurarekors400
 135Manschettknappar, 1 par, förgyllt sterlingsilver och vit emalj, dekor av frimureriska symboler, stpl Oluf Christian Kundby, Köpenhamn, 1932-42800
 136Manschettknappar, 1 par, 8 k rödguld med infattade (syntetiska?) safirer, graverad dekor av frimureriska symboler, tot vikt 11, 8 gr1 000
 137Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, skål, glaserat stengods, sign o numr 4/200, h 9 cm100
 138Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, glaserat stengods, sign, dia 15 cm100
 139Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, dekor av blommor, Swedish Grace, sign o dat 1917, dia 17 cm-
 140Okänd designer, skulptur, smide, groda, modern tillv, l 36 cm500
 141Okänd designer för Ufficio Tecnico Alessi, fruktkorgar, 2 st, rostfritt stål, l 25 resp 28 cm700
 142Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, h 106 cm600
 143Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r). egen verkstad, Höganäs, bordslampa, delvis blåglaserat stengods, sign, h inkl skärm 42 cm-
 144Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av körsbärsblom, h 17 cm150
 145Magnus, Carl, färgetsning, komposition, sign 161/200 o dat 88, synl pappersstorl 30 x 22 cm-
 146Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Blå mur, sign o numr 44/190, 25 x 32 cm 200
 147Lahtinen, Stefan, färglito, Moder hav, sign o numr 90/175, pappersstorl 50 x 40 cm-
 148Okänd tysk (?) konstnär, olja, getherde i landskap, sign Rudolf, 50 x 60 cm, smärre avflagn-
 149Adamsson, Ingvar, blyerts och färgkrita, Huset i Reine, Lofoten, sign o dat 82, synl pappersstorl 30 x 35 cm-
 150Okänd designer, möjl för Glas & Trä Hovmantorp, spegel, ek, 1950-60-tal, spår av etikett, h 120 cm-
 151Berndtsson, Rolf, olja, sommarlandskap, sign 27 x 41 cm-
 152Parti LP-skivor och singlar, blandat-
 153Silow, Ingegerd, matta, rölakan, dekor i blått, 200 x 128 cm-
 154Silow, Ingegerd, matta, rölakan, sign, dekor i gult, 230 x 165 cm-
 155Höglund, Erik för Boda, skulpturer, 3 st, blå resp brun glasmassa, reliefdekor av djur, l 9, 10 resp 12 cm300
 156Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor i kobolt, h 34 cm500
 157Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 37 cm-
 158Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, h 46 cm-
 159Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, märkt 2 (kannor), h 33 cm-
 160Jultallrikar, 15 st, porslin, Rosenthal, polykrom underglasyrdekor, dia 22 cm-
 161Skrivbordslampa, gullackerad metall, EWÅ Värnamo Armaturfabrik, B 65, 1950-tal, smärre slitage300
 162Barstolar, 1 par, bonat och metallbeslaget trä med röd skaiklädsel, tillverkade av portvinstunnor, Danmark 1950-tal-
 163Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, l 16 cm700
 164Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, h 5 cm-
 165Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, brunglaserat stengods, sign, dia 9,5 cm-
 166Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign, h 13 cm250
 167Parti smycken och bijouterier100
 168Fat, porslin, sk kompaniporslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av Willow-mönster, l 25 cm150
 169Ask för svavelstickor resp pennkniv, silver, l 6,5 resp 7 cm450
 170Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av magnolia, h inkl skärmhållare 53 cm200
 171Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor i famille-rose-färger, dia 25 cm, kantnagg o -lagningar, hårsprickor450
 172Vinkelmätningsinstrument med vattenpass, 1800-talets 2 hälft, märkt Smith 1865, l 41 cm1 500
 173Lock till socker/såsskål, nysilver, England, sekelskiftet 1900, grepp i form av vriden akantus, graverat, oid adligt vapen under krona, stpl Gray Billiter Square, London, l 14,5 cm-
 174Halldin, Bror, olja, höstlandskap, sign, 16 x 19 cm-
 175Pietilä, Tuulikki, etsning, Band, sign o numr 7/15 o dat -64, 33 x 40 cm100
 176Parti myntsatser, Sverige, Finland och Vatikanstaten250
 177Parti smycken och bijouterier200
 178Parti smycken och bijouterier100
 179Ljusstakar, 3 st, mässing, 1900-talets mitt, Skultuna Z 10, h 10 - 14 cm300
 180Parti smycken och bijouterier300
 181Okänd designer, 1900-talets mitt, arbetsbelysning, Pe Fe Ge, grålackerad metall och mässing, justerbar höjd och längd, slitage450
 182Parti armbandsur, metall; bl.a Seiko-
 183Parti nålar, pins, medaljer mm100
 184Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, Fibula 7, sign, h 21 cm-
 185Karlmark, Gerhard, färglito, I handelsboden, sign o dat -59, 40 x 53 cm-
 186Figurgrupp, bemålad bisquit på träsockel, Porcellano Principe, Capodimonte, 1900-talets 2 hälft, stående par, h 26 cm-
 187Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm-
 188Böckman, Edgar för Andersson & Johansson Höganäs, vas, delvis lysterglaserat stengods, h 15 cm-
 189Muggar, 6 st, glaserat stengods, Skottorps Stengods, 1900-talets mitt, initialer GvM för Gösta von Möller, h 12 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott-
 190Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus/Ateljé Lyktan, bordslampa, polykrom glasmassa med påklippta spiralband, etikettsign, h inkl skärm 60 cm-
 191Ytterkrukor samt underfat, glaserat lergods, 5 st400
 192Okänd designer för Söholm, bordslampor, 1 par, blåglaserat stengods, sign, h 45 cm-
 193Blombord, teak med ben i stringmodell, 1960-tal, l 89 cm600
 194Okänd designer för AGA, transistorradio, läderetui, 1900-talets mitt, modell 3140 A100
 195Hatthylla, Reda, Gunnar Fredriksson AB, trä och metall, 1900-talets mitt, l 118 cm-
 196Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rosa dekor av blommor, dia 23 cm, 1 med avslag-
 197Toilettebord, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, sarg med 2 lådor, överbyggnad med 3, spegel med tympanonformat krön, b 87 cm, prov: Adliga ätten von Möller, Skottorps Slott, smärre def2 400
 198Okänd designer, pall, teak med brun konstläderklädsel, l 50 cm100
 199Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1796, l 18 cm, vikt 45 gr, möjl lagning vid fäste200
 200Div äldre tryck, bl a försäkringsbrev, kartor och kopparstick, 17 - 1800-tal-
 201Bordslampa, mässing och koppar, 1900-talets första hälft, h 37 cm-
 202Ytterkrukor, 4 st, porslin, Gustavsberg Empire, h 14 resp 16 cm1 000
 203Ekström, Yngve för Westbergs, Tranås, bord, teak på svartlackerat underrede, Leaf, 1950-tal, l 117 cm, skivans shellack delvis torkad4 600
 204Bülow Hübe, Vivianna Torun för Georg Jensen, brosch, sterlingsilver, Möbius, modellnr 374, design 1968, l 7 cm, i originaletui-
 205Bülow Hübe, Vivianna Torun för Georg Jensen, ring, sterlingsilver, Möbius, modellnr 1455, design 1968, i originaletui1 200
 206Brusewitz, Gunnar, färglito, sträckande alfåglar, sign HC o dat 76, synl pappersstorl 38 x 56 cm-
 207Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, matta, rölakan, dekor i blått, 220 x 180 cm150
 208Nilsson, Björn-Erik, Björn Smide, Laholm, vinställ till 6 flaskor, smide, l 103 cm-
 209Lamellgardin, vit plast och metall, cirka 240 x 100 cm, oanvänd-
 210Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, matta, rölakan, dekor i blått, 300 x 85 cm150
 211Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, 'Calmare Nyckel', h 175, b 117 cm-
 212Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor varav 1 m sarg, Ambassadör, tot mått 328 x 100 cm-
 213Okänd designer, 1950-tal, kandelaber till 7 ljus, skuret trä, droppskivor i mässing, dekor av vikingar samt symboler för Trä, Hopp och Kärlek, under botten text Vikingahöfding Ivar Vidfamne samt datering 1952, oid monogram WM (?), h 42 cm-
 214Malmsten, Carl för Bodafors, matsalsstolar, 6 st, ek, Ambassadör-
 215Powolny, Michael tillskr, ljusstake/bordslampfot, glaserat flintgods, dekor av putto med blommor, osign, h 21 cm350
 216Okänd designer, matta, rya, dekor i brunt, grått och vitt, 200 x 140 cm-
 217Ytterfoder, rinneglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bornholm, 1900-talets början, h 19 cm-
 218Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben, sign 'Godkänd för tryck', synl pappersstorl 68 x 54 cm300
 219Nyman, Olle, färglito, Trädet, sign, dat -78 o numr 256/400, pappersstorl 92 x 72 cm300
 220Kuddvar, ullbroderi på linne, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av blommor mm, 93 x 50 cm450
 221Monies, David, teckning, Gadedreng, osign, synl pappersstorl 26 x 21 cm100
 222Okänd designer,1900-talets början, vas, keramik, dekor av blå, delvis kristallin glasyr, h 23 cm-
 223Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign o dat 58-69, 32 x 48 cm samt Wikström, Örjan, färglito, rumsinteriör med personer, sign tryckt i 60 ex, 50 x 65 cm100
 224Aryballos, terrakotta, möjl Korinth omkr 600 f Kr, rödfigurig dekor av fågel, h 6,5 cm1 100
 225Larson, Lisa, figurin, glaserat stengods 'Charlotta', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm1 400
 226Kudde, flamskvävnad, allmogearbete, 1800-tal, dekor av fågel mm, 52 x 40 cm600
 227Skrivställ, brons och glas, 1800-talets 2 hälft, dekor av turturduvor, h 12 cm-
 228Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm100
 229Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm-
 230Okänd konstnär, 1800-tal, olja, skotskt (?) insjölandskap, 31 x 43 cm1 200
 231Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av blå påklipp, Galaxy, sign, h 9 cm250
 232Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, mus, modellnr 1801, polykrom underglasyrdekor, h 5 cm200
 233Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1614, h 17 cm100
 234Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnr 1567, h 10 cm100
 235Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, Skorna knytes, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2373, h 15,5 cm100
 236Serveringsbricka, valnöt, profilerad kant, l 84 cm100
 237Parti orientaliskt konsthantverk, 1 låda; porslin, lackarbete mm350
 238Klocka/bjällra, brons, Nepal, 18-1900-tal, dekor av oid skrivtecken, h 15 cm, kläpp sakn-
 239Rökelsekar, brons, Kina, 1900-tal, hänkelfästen i form av groteska maskaroner, l 28 cm-
 240Skrivställ, valnöt och svart marmor, 1800-talets 2 hälft, bläckflaskor i glas med gjutjärnsmontage, l 31 cm, nagg100
 241Qvarsebo, Mikael, olja, M Monroe, sign o dat 1983, 177 x 68,5 cm5 500
 242Soffbord, skuret och bemålat trä med (senare) dubbla glasskivor, underrede i form av dubbelhövdade vädurar, l 100 cm-
 243Dosa på 4 ben, 18 k rödguld, lock med blå emalj och 10 rosenlipade diamanter, stpl Boströms Eftr A Hillebrant Borlänge 1964, l 7,5 cm, vikt 101.3 gr24 000
 244Brosch, 18 k röd- (och vit-?) guld med cirka 60 gammalslipade diamanter och pärla, i form av blombukett, 1800-talets 2 hälft, i etui daterat 1884, l 6,5 cm, vikt 15,2 gr10 000
 245Okänd designer för ANSI, Danmark, besticksuppsättning, 118 del, rostfritt stål med palisanderskaft, modell Stjärn, i palisanderschatull, Stil-Schatullet, Stig Bolaget Malmö 1950-tal, detta b 55 cm1 500
 246Hörnklockskåp, marmoreringsmålat trä, ant Hälsingland, 1800-talets 2 hälft, underdel med 2 skåpsdörrar, överdel med 3, h 211 cm2 600
 247Armring, 14 k rödguld med 32 briljantslipade diamanter och citrin (?), oid stpl Holland 1900-tal, l 5 cm, vikt 115 gr17 000
 248Berneth, Tobias för Karl Andersson och söner, matbordkompaktlaminat och svartbets på ask, Thinner, design 2008, modell TI 24080, l 240 cm, b 80 cm, tjocklek 6 mm (!), bordet belönades 2008 med Design S/Swedish Design Award-
 249Porte-monnaie, förgyllt silver och emalj, Ryssland, sekelskiftet 1900, dekor av hus i landskap resp av stiliserad fågel, stp Pawel Ovchinnokow Moskva med Kejserlig Hovleverantörsstpl, oid guardeinstpl IK, l 8 cm, vikt 130 gr8 000
 250Necessär med bälteskrok, brännförgylld brons, ant Paris, 17000-talets 1 hälft el mitt, dekor av rocailler, mytologisk scen mm, inredning med sax, pincett mm, tot h 19 cm4 600
 251Parfymflacon, brännförgylld brons, Paris, 1700-talets 1 hälft el mitt, dekor av rocailler, putto mm, h 11 cm, i original maroquinetui, smärre bristn16 000
 252Taipaleenmäki, Jussi, olja, I Parsifals Gränd, motiv ur Hambesviten Bilder från Molom, sign o dat 2003, 39 x 50 cm800
 253Silvermynt, 4 Mark, Karl IX 16044 400
 254Silvermynt, 1 Riksdaler, Fredrik I 17484 800
 255Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm-
 256Herrfickur, 18 k rödguld, Patek Philippe, 1920-30-tal, serienummer 40744, dia 5 cm, vikt 100 gr, boett med gravyr IC elr CI, i etui9 500
 257Ring, 18 k röd- och vitguld el platina med 3 gammalslipade diamanter och ett antal åttkantslipade dito, art-déco, 1920-tal, l 22 mm, vikt 3,4 gr4 800
 258Nylund, Gunnar för Rörstrand, jultallrik, porslin, 1968-
 259Damsavonett, 18 k rödguld med emalj, ant Schweiz, 1800-talets 2 hälft, franska importstpl, dia 4,5 cm, vikt 44 gr4 600
 260Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för KD, figurin, porslin, KD, rödhake, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2238, h 4,5 cm-
 261Örhängen, 1 par, 18 k röd- och vitguld, vardera med 18 briljantslipade diamanter och carréslipad smaragd (?), stpl C G Hallberg Stockholm 1939, h 25 mm, tot vikt 5,4 gr9 500
 262Ring, 18 k röd- och vitguld med 2 gammalslipade diamanter, vardera om cirka 2 ct samt 7 mindre gammalslipade diamanter, vikt 5 gr100 000
 263Ring, 18 k rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,5 ct, stpl Kultateollisuus Oy, Åbo 1967, sv importstpl, vikt 9,8 gr4 800
 264Ring, platina med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,8 ct picqué, otydl sv stpl, vikt 16,5 gr5 000
 265Örhängen, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 18 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,9 ct, stpl Hovjuvelerare Erik Samuelsson Stockholm 1963, h 40mm, tot vikt 9,4 gr, i originaletui3 600
 266Carmoséring, 18 k vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om tot cirka 1 ct, stpl Johan Pettersson eftr Stockholm 1939, vikt 2 gr6 500
 267Vägglampa, bemålad metall, Italien, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av blommande grenar, l 85 cm-
 268Okänd designer, skålfat, polykrom glasmassa på fotklack i klarglas, dia 35 cm-
 269Okänd designer, bordslampa, porslin, cylindrisk med op-mönster i svart, modern tillv, h 28 cm100
 270Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer 2 st, glas, dalahäst, h 8 resp 16,5 cm100
 271Dosa, silver med emalj, Ryssland, 1900-talets början, dekor av växtlighet mm, pålött blomsterkorg med smaragder, safirer och pärlor (3 sakn), inv förgylld, kokoshnik för Moskva 1908-17, l 9 cm, vikt 165 gr5 500
 272Dosa, 935/1000 silver med blå och violett translucid emalj, delvis guillocherad dekor, stpl VT Österrike 1920-30-tal, l 8 cm, vikt 115 gr2 400
 273Dosa, silver med vit emalj och blå, translucid emalj mot guillocherad fond, lock med infattad elfenbensplakett med dekor av Leda och Svanen, Österrike 1910-tal, sv importstpl, l 9 cm, vikt 155 gr, inv gravyr Hans 19173 000
 274Brosch, 18 k rödguld och silver med 45 rosenslipade diamanter med öppen fattning (!), 1800-talets 2 hälft, b 6 cm, h 8 cm5 000
 275Ring, 18 k röd- och vitguld med 6 + 1 gammalslipade diamanter samt 27 facettslipade diamanter, 1800-talets 2 hälft, dia 20 mm, vikt 8,8 gr2 000
 276Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm-
 277Sangwill, Jack, färglitos, 2 st, båda komposition med höna och blommor, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm-
 278Herrfickur, förgylld metall, emalj och strass, Schweiz, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av blomsterurnor mm, urverk o -tavla sign P G Huaut ā Génčve, boett stpl Leton, boett och verk numr 3112, dia 6 cm, smärre def2 600
 279Matta, old Pakistan, 145 x 95 cm100
 280Matta, old/semiantik Turkmen, 190 x 130 cm200
 281Matta, old Persisk, 120 x 75 cm, slitage100
 282Brosch, 18 k rödguld och förgyllt silver med 40 rosenslipade diamanter samt cabochonslipad spinell (?), 1800-tal, l 5,5 cm2 400
 283Fickur, förgylld mässing med silverdekorerat rocksskinn, England, 16-1700-tal, urverk sign Ja(me)s Strong London, dia 5 cm, slitage på rockskinnet3 600
 284Percy, Arthur för Gefle, skulptur, glaserat lergods, Diana och hjorten, sign, h 27 cm300
 285Armband med hänge, 22 el 23 k rödguld med diamanter, rubiner och smaragder, ant arabiskt arbete, modern tillv, vikt 38,6 gr9 000
 286Brosch, 22 el 23 k rödguld med diamanter och safirer, ant arabiskt arbete, h 8 cm, vikt 34,2 gr8 000
 287Damfickur, 18 k rödguld en-trois-couleurs, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor samt av infattade rubiner och turkoser, dia 4,5 cm, vikt 44,3 gr, smärre def4 000
 288Damfickur, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, Frankrike, 17-1800-tal, urtavla och -verk sign Breguet ā Paris, verk numr 256 (?), dia 4,5 cm, smärre def3 800
 289Okänd designer, möjl för ARP (Atelier de Recherche Plastique), Frankrike, 1950-tal, bordsur, teak på 4 mässingsben, märkt Arp, h 18 cm-
 290Skålfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av äppelblom resp stensättning, dia 20 resp 25 cm-
 291Multiverktyg, krom; tång, kapsylöppnare, skruvmejsel mm, l 19 cm, i original läderetui-
 292Kaffekanna, koppar med flätat rottinghandtag, 1800-talets mitt, h 23 cm-
 293Fickur, förgylld mässing, England George III, urverk sign Samuel Green London (ant Samuel Green snr, St James’s St, Bunhill Row verks1772-1817) i skyddsboett av mässing, denna etikettmärkt T Graham Hawick, dia 5 cm2 600
 294Damarmbandsur, 14 k vitguld med 30 briljant och baguetteslipade diamanter, Hamilton, 1900-talets 1 hälft, vikt 18,6 gr4 000
 295Brosch, 18 k rödguld och silver (?) med 22 rosenslipade och 3 gammalslipade diamanter, 1800-talets 2 hälft, l 6 cm1 900
 296Lundström, Nils Emil, Rörstrand, porslin Trekonungamötet Malmö 1914, dia 26 cm-
 297Herrkronograf med tidtagare, 18 k rödguld, Kendal & Dent, London, 1800-talets 2 hälft, boett stpl Birmingham, dia 5 cm, vikt 97 gr6 500
 298Ring, 18 k rödguld med blå emalj och rosenslipade diamanter, sv importstpl, l 3 cm, vikt 13 gr3 600
 299Ring, 18 k rödguld med 12 gammalslipade diamanter, 1800-talets 2 hälft, vikt 5 gr8 500
 300Ring, 18 k rödguld med 9 rosenslipade diamanter, 1800-talets 1 hälft, vikt 6,1 gr7 000
 301Strid, Hardy, akryl, Vattenspegling, sign o dat 2007, 60 x 80 cm, OHS 13999900
 302Thorén, Esaias, olja, Ögonfisk, sign, 15 x 29 cm-
 303Mörner, Stellan, olja, Fontän vid Versailles, sign o dat 1972, 22 x 27 cm, (motivet föreställer i verkligheten statyn La Marne vid Versailles, vilken inte är en fontän)5 500
 304Lorentzon, Waldemar, olja, Det uppfriskande badet, sign, 26 x 33 cm8 000
 305Jonson, Sven, olja, Fragment, sign, 24 x 33 cm11 000
 306Mörner, Stellan, olja, Landskap - motiv från Esplunda, sign, 27 x 33 cm9 000
 307Thorén, Esaias, olja, Klippa, sign, 33 x 41 cm6 000
 308Olson, Axel, olja, Strandfynd, sign, 22 x 35 cm5 000
 309Olson, Erik, olja, Litet kammarspel, sign o dat 1971, 33 x 41 cm16 000
 310Jonson, Sven, olja, Havshorisont, sign, 65 x 35 cm20 000
 311Guldmynt, 1 Carolin, 10 Francs, Karl XV 18694 200
 312Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 18761 700
 313Guldmynt, 5 kronor, Oskar II 18821 400
 314Guldmynt, 5 kronor, Gustav V 1920700
 315Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 19259 500
 316Guldmynt, 5 kronor, Oskar II 1901600
 317Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian IX 18732 400
 318Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Fredrik VIII 19091 100
 319Guldmynt, Frankrike, 10 Francs, Napoleon III 18571 000
 320Guldmynt, Österrike 1 dukat Frans Josef 1915, 3,5 gr 986/1000 guld, den högsta guldhalten i något mynt i världen1 500
 321Silvermynt, 1 öre, Johan III 1576900
 322Silvermynt, 4 öre, Karl XI 1675400
 323Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716400
 324Samling av 7 sk nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19700
 325Silvermynt, 5 Öre, Fredrik I 1722250
 326Silvermynt, 2 st, 1 Öre, Fredrik I 1722 resp 1732250
 327Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 17761 000
 328Silvermynt, 1/12 Riksdaler, Gustav III 1778300
 329Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 17811 300
 330Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 17831 000
 331Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 17761 300
 332Silvermynt, 1/6 Riksdaler, Gustav IV Adolf 1809500
 333Silvermynt, 1/2 Riksdaler Specie, Karl XIV Johan, 1831800
 334Silvermynt, 1/8 Riksdaler Specie, Karl XIV Johan, 1832300
 335Silvermynt, 1/4 Riksdaler Specie, Karl XIV Johan, 1834500
 336Silvermynt, 1/16 Riksdaler Specie, Karl XIV Johan, 1835250
 337Silvermynt, 4 Riksdaler Riksmynt, Karl XV 18641 600
 338Parti silvermynt, Sverige, Oskar I - Oskar II450
 339Parti kopparmynt, Sverige, Adolf Fredrik - Oskar II2 600
 340Stort parti silvermynt, Sverige Oskar II - Gustav VI Adolf, tot vikt 900 gr3 200
 341Sedel, Tijo (10) Daler Silfwermynt, Karl XIII 1717, a tergo präglade vapensköldar för Carl Vicent Polus, Nicolaus Sternel och Anders Strömborg, vikt och limmad (?), orangrepp500
 342Sedel, 5 Daler Silfwermynt, Karl XIII 1717, a tergo präglade vapensköldar för Johan Lagermark, Johan Ekendahl och Jacob Bunge, vikt och limmad (?)-
 343Parti äldre sedlar, Sverige 1802-56-
 344Tull-Placat-Stämpel nr 1814, Westerwik 1842 resp nr 202 Helsingborg 1854-
 345Myntkabinett, fruktträ, inredning med kassetter, medf div mynt, l 54 cm2 400
 346Parti aktiebrev och kuponger, bl a Varberg-Borås Jernvägs Aktiebolag100
 347Luktdosa, silver, Västsvensk typ, stpl Sven Nyberg Varberg u å, dia 5 cm, vikt 26 gr, möjlig lagn-
 348Luktdosa, förgyllt silver, sk svamp el kyrkdosa, oktogonal med graverad dekor av hus och träd, stpl Herman Waldemar Ekelund Karlshamn 1902, h 3 cm, vikt 30 gr-
 349Luktdosa, silver, oval m graverad blomdekor, stpl Johnsson & Nilsson Karlshamn 1887, l 3,5 cm, medf bägare silver samt dosa, metall med guillocherad emaljdekor, tot silvervikt 34 gr-
 350Sockerskål, silver, empire, godronnerad cuppa och fot på trepassformad fotplatta med fleuroner, stpl Nils Juhlin Karlshamn 1835, h 18 cm, vikt 410 gr 6 000
 351Matskedar, 4 st, strösked samt thesked, silver, olika mästare 1800-tal, tot vikt 285 gr, ägargravyr600
 352Matsked, silver, fiolmodell med mittås, stpl Petter Eneroth Stockholm 1791, l 20 cm, vikt 50 gr300
 353Collier, odlade, doserande pärlor, lås i 18 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, l 60 cm400
 354Collier, odlade, doserande pärlor, lås i silver med pärla, 1900-talets 1 hälft, l 50 cm300
 355Armlänk, 18 k rödguld, utl stpl, vikt 4,8 gr1 300
 356Armlänk med berlocker, 18 k rödguld, otydl sv stpl, vikt 20,2 gr4 200
 357Gräddkanna, sockerskrin samt -tång, silver, rokokostil, kanna och skrin stpl C G Hallberg Stockholm, tot vikt 590 gr1 400
 358Armband, silver samt brosch och ring, silver med vita och gröna stenar, tot vikt 70 gr-
 359Ring, 950/1000 platina med 2 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,4 ct samt cabochonslipad safir, sv importstpl, vikt 11,6 gr4 000
 360Ring, 18 k vitguld med 3 briljantslipade diamanter om tot cirka 1 ct, 10 dito om tot cirka 0,5 ct samt 16 mindre dito om tot cirka 0,3 ct, stpl C F Carlman Stockholm, vikt 10,3 gr4 600
 361Carmoséring, 18 k vitguld med 7 gammalslipade diamanter om tot cirka 1,5 ct, stpl Gunnar P Tägt Stockholm uå, vikt 4,1 gr4 000
 362Fickur, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av kvinna i landskap, dia 6 cm, glas saknas, smärre emaljdef1 700
 363Fickur, silver med silvertavla, graverad dekor, stpl Walker & Hall, Chester 1888, dia 6 cm, glas sakn600
 364Herrsavonett, 14 k rödguld, Henry Watch, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 59,5 gr3 000
 365Herrsavonett, 14 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 78 gr3 400
 366Ljusstakar, 1 par, silver, rokokostil, stpl CG Hallberg Stockholm 1946, h 13 cm, fyllda600
 367Hänge med kedja, 18 k rödguld med facettslipad ametist och pärlor, tot vikt 3,4 gr1 100
 368Matta, old Kina, 245 x 170 cm-
 369Matservisdelar, flintgods, Aluminia Knud, 4 lådor, visst slitage-
 370Skulptur, palisander, möjl Indonesien, 1900-talets 2 hälft, Garuda, h 18 cm-
 371Mekanisk väckarklocka, orange plast, Tokyo Tokei, 1970-tal, h 14 cm150
 372Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 45 cm100
 373Rökelsekar, lackarbete på träsockel, Kina, 1900-talets mitt, h inkl sockel 22 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar-
 374Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg-
 375Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar och fat, 2 + 2, porslin, Salix, slitage, säljes till förmån för Lions100
 376Lindgren & Strandberg för Gnosjö Konstsmide, bordslampa, svartlackerad metall, Eldflugan, etikettsign, l 32 cm, säljes till förmån för Lions-
 377Toikka, Oiva för Notsjö-Nuutajärvi/Iittala, skulptur, iriserande glas, fågel, hand- o etikettsign, l 24 cm1 000
 378Porslinsmålning, Einsiedler efter S Koninck, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft, 25 x 19 cm800
 379Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vas, röd glasmassa, h 18 cm100
 380Nylund, Anita för JIE Gantofta, saltbinge 'Kryddgränden 9' resp smörask 'Majas mejeri', flintgods och trä, ur serien Vår lilla stad, h 7 resp 14 cm, smörask sakn lock-
 381Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, sign o etikettmärkt, h 18 cm100
 382Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, vitlackerat trä, l 140 cm-
 383Grabinski, Marian för IKEA , hallmöbel, ek, ur serien MTP från 1962, 2 lådor i sarg, l 110 cm, tack till Johan Thelin för info-
 384Bricka, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av rosor samt initialer ACJD o dat 1865, l 47 cm, torkspricka, 1 fot def-
 385Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, bonat trä med kopparklädd skiva, reliefdekor av världskarta, l 140 cm500
 386Spegel, förgyllt, bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, h 93 cm, senare, profilerat glas, renoverad-
 387Spegel, bronserat och bemålat trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 77 cm, renoverad-
 388Hamngren, Hans, multipel, anamorfos, hand, sign, dat 1974 o numr 249/310, bildyta 29 x 40 cm, spegel medföljer100
 389Litografi, handkolorerad, 1800-talets 2 hälft, Kristian IX med familj (bl a Tsarparet Alexander III, Georg I av Grekland och kungaparet Edward VII), 67 x 45 cm, marginaldef-
 390Parti porslin, 6 del; vas Royal Copenhagen, 3 figuriner B&G, figurin Lladrķ samt figurin Nao, h 6 - 24 cm350
 391Uppläggningsfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, dekor av utsikt över floden Teme och Ludlow Castle, l 25 cm, hårspricka-
 392Parti allmogeföremål mm, 5 del, bl a gorånjärn Hellefors Bruk-
 393Storformatskamera, Polaroid CU 5 Land Camera-
 394Lindström, Åsa för Rörstrand, snapsglas, 4 st, porslin, tryckt dekor, invändigt med platina, sign, h 8 cm, i originalförp (1 förp def)500
 395Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj på hjul, krom med brun manchesterklädsel, armlän i läder100
 396Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, h 50 cm-
 397Kraitz, Ulla och Gustav, skål, sang-de-boeuf-glaserat stengods, sign o dat 1976, dia 15 cm200
 398Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, skål, blåglaserat stengods, sign m studiohand o dat Y (1954), dia 9 cm1 200
 399Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, delvis etsat och emaljerat glas, osign, h 10 cm200
 400Vallien, Bertil för Boda, vas, blåiriserande glas, sign, h 11 cm450
 401Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, palisander med kopparklädd skiva, reliefdekor av varmluftsballonger, l 140 cm250
 402Alberius, Olle för Rörstrand Ateljé, pokalvas, glaserat stengods, sign, h 18 cm100
 403Volther, Poul M för Frem Möbelfabrik, Röjle, armstol, teak, design 1960-
 404Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast, h 34 cm-
 405Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, soffbord, valnöt, brännstpl, l 70 cm-
 406Ohlsson, Folke för Ljungs Industrier-DUX/Bra Bohag, fåtölj, bonad björk, justerbar vinkel på sits/rygglän, senare klädsel900
 407Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, sign, h 18 cm200
 408Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, miniatyrskål, glas, bemålad dekor av ormar, osign, dia 7 cm200
 409Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vaser/flaskor, 2 st, blåiriserande glas, sign, h 6 resp 11 cm250
 410Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vaser/flaskor samt skålar, 3 + 2 st, glas, vaser sign, h 5 - 13 cm600
 411Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, sign, h 15 cm-
 412Okänd konstnär, relief, patinerad brons, stående akt, sign, MA, 31 x 15 cm500
 413Stolar, 1 par, rödmålat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 1 hälft, spjälrygg, dekor av kannelyrer600
 414Frimärksalbum, 3 st med frimärken, Ryssland/Sovjet150
 415Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, h 45, dia 52 cm900
 416Takkrona, förgyll metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 90 cm700
 417Armbandsur, stål med svart läderrem, Atlantic Worldmaster150
 418Taklampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 40 cm100
 419Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, blanc-de-Chine, flicka och kid, modellnr 1105, sign, h 8 cm150
 420Matta, old Pakistan galleri, 300 x 85 cm350
 421Herrsavonett, förgylld metall, Elgin, USA, 1800-talets slut, boett med graverad dekor, dia 5 cm-
 422Fotografialbum, 3 st, 1920, -30 och -50-tal400
 423Torrestad, Olle, egen verkstad, hängsmycke, 18 k rödguld med 3 facettslipade spineller (?), stpl Halmstad 1956, l 5 cm, vikt 9,6 gr-
 424Londi, Aldo för Bitossi, skulptur, förgyllt stengods, uggla, h 15 cm, smärre slitage700
 425Londi, Aldo för Bitossi, skulptur, förgyllt stengods, uggla, h 15 cm, smärre slitage1 000
 426Okänd designer, sigill, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, dekor av sittande örn, initialer MC, h 5 cm350
 427Öhman, Martin för Alton, kaffeskedar 7 st silver, dekor av tre hjärtan, sign o stpl Falköping 1977, tot vikt 90 gr150
 428Vattentunna, koppar med mässingbeslag, empire, 1800-taklets 1 hälft, dekor av godronner, h 46 cm, botten med korroderat hål250
 429Bägare, tenn, konisk med svisselerad dekor av Gustav IV Adolfs krönta namnchiffer samt tulpan, stpl Niklas Justelius Eksjö1808, h 15 cm300
 430Fat, djupt, tenn, 1700-tal, kulhamrat, rudimentära stpl, dia 38 cm, anlupet, lagn200
 431Ljusstake, tenn, godronnerad cuppa, fot med pärlstav, stpl Johan Petter Fagerström Kalmar 1837, h 19 cm, säljes till förmån för Amnesty100
 432Ljusstake, tenn, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, h 10 cm, säljes till förmån för Amnesty, smärre hål-
 433Okänd designer för Aluminia, skålar, 1 par, fajans, oktogonala med dekor av frukter i svart och gult, oid sign EJ, dia 29 cm-
 434Czapka för Polska Legionen i Napoleons tjänst, läder, textil, metalltråd och nysilver, kopia från 1900-talets 1 hälft, h inkl pompon 31 cm8 000
 435Shako för jägare vid Nationalgardet Fransk M/1837, h inkl pompon 34 cm, slitage2 000
 436Shako för officer vid 8 legionen, Fransk M/1812, h inkl pompon 30 cm, kopia från Herbert, Poupard & Jarre, Paris7 500
 437Hjälm, preussisk M/1891, sk Pickelhaube, läder, järn och mässing, h 22 cm, slitage, vapenplåt möjl ej original, medf extra vapenplåt samt ägiljett och träns1 900
 438Liljebladh, Birgitta, olja, blomsterstilleben, 65 x 60 cm4 200
 439Nordberg, Olle, olja, landskap, sign o dat 1934, 78 x 64 cm900
 440Norryd, Mats, färglito, Mozart, stämpelsign o numr 192/250, 48 x 73 cm-
 441Salongsmöbel, 4 del, skuren och bonad bok med grön plyschklädsel, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, soffa l 140 cm1 100
 442Matta, semiantik persisk galleri, 295 x 95 cm300
 443Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 66 cm-
 444Matta, semiantik Afshar, 215 x 170 cm450
 445Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), rund med dekor av fågel och blommor i famille-rose-färger, dia 23 cm, smärre nagg350
 446Vallman, Uno, olja, människor och hus i landskap, sign 1/7, 33 x 41 cm700
 447Broderi, ylle, 1910-tal, dekor av svenska flaggor, kunglig krona, lagerkrans samt deviser Med Guds Hjälp samt Han kunde ick svika, blott falla kunde han (ur Tegnérs Karl XII), 86 x 72 cm-
 448Saltkar, old Sheffield plate, England, George III, sekelskiftet 1800, avlång cuppa med oktogonal bård, graverat A under crest för ätten Alexander, Earl of Stirling, l 10 cm, medf ej tillh saltsked-
 449Kruka med hänkel, koppar, Asien, 1800-tal, driven dekor av drakar mm, h inkl hänklar 20 cm-
 450Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm450
 451Vas, vitopak glasmassa med polykrom emaljmålning av blomster, 1800-talets 2 hälft, h 20 cm100
 452Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, porslin, 'Jugend', h 19 cm500
 453Vas med hänklar, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, h 25 cm-
 454Väggkruka/bassäng, fajans, Gmundner Keramik, Wien, 1900-tal, polykrom dekor i starkeldsfärger, h 31 cm100
 455Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, förgylld och patinerad brons och vit marmor, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av putti, akantus mm, h 32 cm3 800
 456Bordsdekorationer, 2 st, glas, 1900-tal, dekor av växter, l 32 resp 35 cm-
 457Bordslampor, 1 par, glasera keramik, Italien, 1900-talets 2 hälft, dekor av druvkorgar, h inkl skärmar 39 cm, smärre def350
 458Björquist, Karin för Gustavsberg, ytterfoder, 3 st, porslin, Interflora 2, h 11,5 cm-
 459Sängvärmare, koppar, mässing och smide, ant Holland, 17-1800-tal, genombrutet lock med blomdekor, l 104 cm-
 460Vas, fajans, De Drie Klokken, Delft, 1700-tal, dekor av lantgård mm i manganblått, sign, h 24 cm, nagg100
 461Terrin med lock, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets 1 hälft, förgylld och polykrom dekor av blommor, h 32 cm-
 462Breger, Carl Arne för Husqvarna Borstfabrik, TV-kanna, plast med palisanderhandtag och lockknopp, Signatur, h 29 cm-
 463Sandberg, Stig för Jämtland Härjedalen Slöjdalster/Nordisk Presentdesign T Lundberg, skål, teak, hand- och etikettsign, h 18 cm100
 464Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, ’Ritzi’, dia 33 cm cm-
 4654 del diverse, 2 glasflöte, pennställ mässing samt lockstop, tenn, detta stpl GAB Stockholm 1933, stop h 18 cm100
 466Kaffeservis, porslin, Hackefors Linnea-
 467Ternell, Berit för Gefle, matservisdelar, stengods, Kosmos, design 1966100
 468Berglund, Ture för Stockholms Glasbruk/Skansen, karaff, gröntonad glasmassa, fiskformad, etikettsign, l 23 cm-
 469Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, h 11 cm400
 470Wennerstrand, Sixten för Johansfors, vaser, 2 st, glas, dekor av vertikala vita resp röda linjer, h 11 resp 14 cm200
 471Blompall, bok och mässing med kakelklädd skiva, 1950-60-tal, h 16 cm200
 472Eldkorg, smide, 1900-talets 2 hälft, h 47 cm, anlupen450
 473Vägglampa, förgylld och försilvrad metall, i form av kallor, etikettmärkt Fayette Borås, h 70 cm150
 474Vitrinskåp, mahogny och palisander med intarsia, mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, h 142 cm1 100
 475Lang, Marika, färglito, gatuscen vid Skansen Kronan, Göteborg, ur mappen The Alternative, sign o numr 134/360, pappersstorl 57 x 81 cm500
 476Tårtspade, silver, sk lappsilver, graverad dekor av samer och renar, stpl COP Luleå 1948, l 22 cm, vikt 55 gr, säljes till förmån för Amnesty100
 477Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, skata, polykrom underglasyrdekor, h 25 cm, säljes till förmån för Amnesty250
 478Leuchovius, Sylvia för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, dia 14 cm, säljes till förmån för Amnesty100
 479Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, glaserat stengods, 'Rymden', sign o numr 14/200, dia 2, säljes till förmån för Amnesty250
 480Skålfat, cloissonnéarbete, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fågel mm, dia 18 cm, säljes till förmån för Amnesty-
 481Bordsuppsats, underhaltigt silver el försilvrad metall och glas, ant Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, driven dekor av byggnader i landskap mm, glasskålen med polykrom och förgylld blomdekor, h 46 cm1 300
 482Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av kallor, h 33 cm, medf löst montage till lampa100
 483Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av pioner, h 32 cm, senare montage till lampa-
 484Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, tjänstekvinna med bricka, 36 x 29 cm, slitage500
 485Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, parti lergods; fruktservis, vas samt ljusstake, sign-
 486Saint-Phalle, Niki de, efter henne, skulptur, bemålad papier maché på träsockel, dansande kvinna, h inkl sockel 36 cm5 000
 487Ametistkluster, h 60 cm2 800
 488Speglar, 1 par, skuret och bronserat trä, rokokostil, 18-1900-tal, h 45 cm3 200
 489Fat, porslin, Kina, ant Guangxu (1874-1908), dekor av paradisfågel mm i polykroma emaljfärger, dia 30 cm1 300
 490Okänd japansk konstnär, Meiji, vas, patinerad brons, i form av naturalistiskt urformad växt, oid sign, h 26 cm1 300
 491Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i rinneglasyr, sign, h 14 cm-
 492Skålfat, porslin, Kina, Guangxus (1875-1908) tid och märke, dekor av lotus, paradisfåglar, fladdermöss mm, dia 15 cm1 700
 493Vas, porslin, Kina, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av blommande träd mm, sekelskiftesmontage i brons och alabaster, tot h inkl skärmhållare 46 cm600
 494Merckx, Arnold för Arco, matbord med två iläggsskivor, körsbärsträ på metallunderrede, Multiple, design 1994, tot l 300 cm500
 495Sockerruska, sterlingsilver, Queen Anne-stil, stpl Henry Whigful Sheffield 1895, h 23 cm, vikt 190 gr1 100
 496Lockask, fajans med förgyllda bronsbeslag, osmansk, sekelskiftet 1900, dekor av kufiska skrivtecken mm, l 12 cm800
 497Saltkar, 1 par, sterlingsilver med blå glasinsats, stpl John Gilbert Birmingham 1906, l 8 cm, medf saltskedar, tot silvervikt 80 gr400
 498Senapskar, sterlingsilver med blå glasinsats, Georg III-stil, stpl Birmingham 1896, l 9 cm, silvervikt 60 gr200
 499Vitrin/bokskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, undre låda, h 180 cm300
 500Avlastningsbord, bonad och svärtad björk, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 59 cm-
 501Mat/köksbord, ek, 1900-tal, gråmålat underrede, 2 lådor i sarg, 200 x 86 cm1 200
 502Stolar, 4 st, bonad björk med nystoppad alcantaraklädsel, ant Lindomearbeten, 1800-talets slut800
 503Björklund, Tord för IKEA, soffa, björk med grå klädsel, Karlstad, l 205 cm-
 504Björklund, Tord för IKEA, soffa, björk med grå klädsel, Karlstad, l 205 cm-
 505Snurrfåtölj/arbetsstol, IKEA Skruvsta, justerbar höjd250
 506Snedklaffsekretär med överskåp, ek, Danmark, 1800-tal, underdel med 3 lådor, mittdel med snedklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med 3 skåpsdörrar, h 203 cm, smärre def, nyckel sakn-
 507Theskedar samt tårtgafflar, 12 st, silver, blomdekor, stpl Georg Wessfeldt Malmö, tot vikt 330 gr800
 508Thorén, Esaias, olja, Diktaren, sign o dat 1935, 54 x 65 cm, prov: konstnären Sven Jonson, därefter i arv16 000
 509Olson, Erik, olja, Lördagskväll, omkr 1920, sign, 33 x 39 cm, proveniens: konstnären Waldemar Lorentzon, därefter i arv-
 510Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, glas, huvud, sign , h inkl sockel 11,5 cm1 600
 511Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 12 + 12 + 12 st, samt theskedar silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stpl GAB Stockholm, knivar l 20 cm, tot vikt exkl knivar 1170 gr-
 512Hein, Piet, multipel, brons 'Super-egg', h 3 cm400
 513Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, brons, Karl XIV Johan som kronprins 1811, dia 9,5 cm, prov: adliga ätten af Petersens, därefter adliga ätten Tham3 200
 514Okänd konstnär, relief, brännförgylld mässing i svärtad träram, porträtt av Karl XIV Johan som kronprins, otydl sign, tot mått 14,5 x 14,5 cm: adliga ätten af Petersens, därefter adliga ätten Tham2 000
 515Matservisdelar, 8 st, flintgods, 1900-talets början, tryckt underglasyrdekor av adliga ättens Tham vapen, 4 djupa tallrikar, 2 assietter, kanna samt såsskål, bruksslitage-
 516Tvålkopp/potpourrieskål, mjukporslin, Frankrike, 1800-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av blommor, l inkl hänklar23 cm, prov: familjen Dickson, Överås herrgård, Örgryte350
 517Samovar, förgylld (?) mässing med trähandtag, Ryssland, 1800-talets slut, lock stpl Fabrika Vorontsova Tula med kejserlig hovleverantörsstpl, tot h 41 cm, ngn smärre del sakn1 000
 518De Moore, Willem för Flygsfors, skål, glas, dekor av guldflagor och luftbubblor, sign o dat 5/3 -61, dia 14 cm, ngn repa100
 519Lockpokal, glas, ant Reijmyre, slipad dekor av hjort i landskap mm, tot h 13 cm-
 520Plunta, glas, Reijmyre, infattad bronsrelief med dekor av Karl XII:s björnjakt samt text och vapen Kungsör, denna sign SL, h 16 cm100
 521Mocca/espressoskedar, 12 st, nysilver, avslutande bakelit (?)knoppar i form av kaffebönor, i etui från A G Dufva Stockholm-
 522Väggspegel, driven kopparplåt, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 58 cm-
 523Väggspegel, driven kopparplåt, barockstil, 1800-talets 2 hälft, h 58 cm-
 524Okänd designer, flaska/plunta, glaserat lergods, sk fyllehund, dekor i svart och blått, l 24 cm, glasyrnötn under fötter-
 525Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, vigg, modellnr 1924, polykrom underglasyrdekor, l 10cm250
 526Leksakshäst, papier maché på träsockel, sekelskiftet 1900, h 36 cm, senare man, svans och öron, smärre def-
 527Glas, barockstil, sekelskiftet 1900, emaljerad dekor av vapensköld för Andrea Doria, 1 Prins av Melfi, h 9 cm, prov: adliga ätten von Seth800
 5284 del konstglas, 2 miniatyrer Bertil Vallien samt 2 brevpressar, varav 1 Steninge, h 4,5 - 10 cm200
 529Parti leksaker och -kartonger mm, bl a Matchbox600
 530Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad brons, Karl XIV Johan 1818 - 1844, dia 9,5 cm-
 531Docka, plast, Mattel Inc, Ken, stpl copyright 1960, medf div kläder och tillbehör350
 532Parti keramik och glas, 6 del, 18-1900-tal, bl a fat Böckman, vas Kähler och lockstop med text Freulin Amanda Nerman100
 533Okänd konstnär, olja, kustparti, sign Eugen Drouet (?), 27 x 36 cm100
 534Andersson, Carl Eric, träsnitt, sittande person, sign 10 ex o dat 1948, synl storl 35 x 35 cm100
 535Bedard, Michel, efter honom, offsetposter, Living Together, pappersstorl 65 x 51 cm-
 536Toilettespegel, rikt skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets mitt el 2 hälft, h 91 cm300
 537Bordslampa, bronserad metall med grön glaskupa, sk Strindbergslampa, 1900-talets 2 hälft, h 48 cm450
 538Hörnfåtölj, svarvat och svärtat trä med helstoppad, grön, plyschklädsel med tofsar, sk tapetserarstil, 1800-talets slut800
 539Lokor, 2 st, smide resp smide och mässing och trä, 17-1800-tal, l 51 resp 58 cm-
 5402 del keramik, sekelskiftet 1900; figurin, bemålad bisquit i form av man med fiol, h 32 cm resp nipperfat, glaserat lergods med dekor av apa, h 12 cm-
 541Höglund, Erik för Boda, sejdlar 1 par, pokalvas samt skål, brun resp blå glasmassa med luftbubblor, h 9 - 20 cm150
 542Piedestal med kruka, flintgods, Royal Vienna, 1910-20-tal, polykrom och förgylld dekor, tot h 93 cm1 000
 543Ytterkruka, flintgods, Gustavsberg 1900-talets början, i form av naturalistiskt utformad björkstubbe, h 25 cm, spricka-
 544Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampfot, chamotterat och brunglaserat stengods, sign, h 30 cm100
 545Okänd designer, 1950-tal, taklampa, vitopak glasmassa med blålackerad metallskärm, dia 35 cm-
 546Parti figuriner mm, porslin, Nao, B&G mm450
 547Okänd designer för Goebel, parti figuriner, bemålat flintgods, sk årstidsfigurer, dekor av putti, h 11 - 13 cm250
 548Vitrinskåp, mahogny och bonat trä, ant England 1910-20-tal, b 122 cm800
 549Byrå, bonad bok med rödbrokig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets mitt, 72 cm1 200
 550Tidskriftsställ, bonat trä med läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, b 47 cm-
 551Figurin, skuren hardwood, textil och metall, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 34 cm, medf skarabé, skuren alabaster (?), Egypten, 1900-talets 2 hälft, l 9 cm-
 552Figurin, soapstone, Kina, 1900-tal, i form av stående man, h 16 cm-
 553Okänd designer för Lundberg Studios, Davenport Kalifornien, brevpress, iriserande glas, sk World Weight, dia 8 cm, i originalförp100
 554Bordslystrar, 1 par, mässing, blått glas och marmor med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, h 45 cm600
 555Larsson, Lorens resp Trygg, Carl Johan, skulpturer, 2 st, skuret och delvis bemålat trä, bägge sign, h 23 resp 25 cm100
 556Dalatupp, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm100
 557Figurin/hyacintkruka, bemålat lergods, ant Tyskland, 1800-talets slut, i form av tomte med kont, h 14 cm, slitage, ngn nagg500
 558Vägglystrar, 1 par, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 45 cm600
 559Stolar, 1 par, skuren valnöt med djuphäftad sidenklädsel, nyrokoko, 1800-talets slut350
 560Fåtölj, valnöt med röd, djuphäftad sammetsklädsel, sk Emmafåtölj, sekelskiftet 1900250
 561Tramphäst, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 58 cm450
 562Stort parti grytor mm koppar450
 563Baktråg, skuret och rödmålat trä, datering 1864, l 67 cm100
 564Tomtar, 7 st, keramik och gips, 1900-talets 1 hälft, h 4 - 29 cm600
 565Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, assietter, 7 + 4 st, röd resp grön glasmassa, dia 18 cm-
 566Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, saftglas, 6 st, röd glasmassa, h 14 cm200
 567Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas på fot, 6 + 5 + 4 st, röd glasmassa, h 6,5 - 9,5 cm400
 568Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, kanna, vas, sockerskålar 2 st samt gräddkannor 2 st, röd glasmassa, h 6 - 18 cm350
 569Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, Lindshammar m fl, 5 del glas, röd glasmassa, h 16 - 21 cm200
 570Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds', modellnr 402, polykrom underglasyrdekor, h 14 cm100
 571Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lamm, modellnr 2769, polykrom underglasyrdekor, design 1926, l 10 cm100
 572Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande flicka på sten, modellnr 4027, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm-
 573Bonfils, Ada för KD, figurin, porslin, terrier med toffel, modellnr 3476, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm100
 574Thomsen, Christian för KD, figurin, porslin, pojke med slägga, polykrom underglasyrdekor, modellnr 620, h 22 cm100
 575Parti glas och keramik, bla Curt Addin, Iittala och Orrefors Celeste, sistnämnda med nagg, även 1 figurin m fotnagg350
 576Parti porslin; lockask, Meissen, kaffekoppar samt -fat, 11 + 12 st, B&G julros, skål B&G Blå Mås samt vas Royal Copenhagen400
 577Lundkvist, Ulf, akryl, sjömän och glädjeflickor, sign, 50 x 70 cm-
 578Thorvaldsen, Berthel, efter honom, plaketter, 1 par, bisquit, sommar resp höst, dia 14 cm150
 579Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst; mattallrikar, 12 st, dia 25 cm, 2 dito dia 22 cm samt fat l 27 cm2 000
 580Ording, Dorothea, olja, gatuscen från Oslo, sign o dat 1946, 26 x 36 cm600
 581Nordlöw, Eric, olja, flicka och pumpa, sign Tenerife 1953, 35 x 46 cm-
 582Berg, Yngve, oljemålningar 2 st, stilleben samt landskap, medf gouache bil vid platanlönn, samtl sign, gouache synl storl 27 x 37 cm-
 583Grünewald, Isaac, färglito, badstrand, osign, pappersstorl 31 x 39 cm, ngt gulnad350
 584Okänd rysk konstnär, 1900-talets mitt, gouacher, 1 par, Uppståndelseyrkan resp Generalstabens hus, St Petersburg, synl pappersstorl 25 x 19 resp 20 x 27 cm1 100
 585Gundersen, Helene, olja, motiv från Oslofjorden, sign, 55 x 76 cm1 500
 586Okänd konstnär, 1950-60-tal, olja, vilande akt, otydl sign, 63 x 78 cm800
 587Bok; Litografiskt Album 1873, inneh åtskilliga litograferade bilder, hft, fläckar, ej genomg100
 588Okänd indisk konstnär, gouache, Ganesha, 14 x 10,5 cm100
 589Gram, Lennart, färglito, pojke med fiol, sign, dat 59 o numr 253/260, 45 x 37 cm-
 590Skrin, bok, allmogearbete, 1800-talets början, skuren text Bråtön (?) d 8 Febariar 1808..., l 33 cm500
 591Holmström, Carl T, etsning, Senegalprinsessan, sign, synl pappersstorl, 29 x 24 cm, H var bror till Tora Vega Holmström200
 592Gram, Lennart, färglito, kvinna med symaskin, sign, dat 50 o numr 40/360, 50 x 38 cm-
 593Holmström, Carl T, etsning, Eremit och vulkan, sign, synl pappersstorl,16 x 21 cm, H var bror till Tora Vega Holmström-
 594Sparbössa, nysilver, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av sittande björn, h 15 cm-
 595Matservisdelar, porslin, B&G, Lövfald, 3 lådor400
 596Parti porslin och keramik, 2 lådor, bl a B&G450
 597Parti smycken och bijouterier, 18-1900-tal200
 598Parti kandelaberarmar mm, nysilver, 1 låda, ngn lagn200
 599Högardh, Gösta, olja, blomsterstilleben, sign, 47 x 38 cm300
 600Billgren, Ola, färglito, stilleben, sign, dat 62 o numr 134/325, synl pappersstorl 40 x 53 cm1 100
 601Likörglas, 9 st, Boda, 1920-30-tal, ovoid cuppa på kvadratisk fot, slipad kantdekor, h 9 cm100
 602Tallrikar, 12 st, porslin, Rosenthal, dekor av rosor i svart och guld, dia 22 cm150
 603Frisk, Thomas, färgetsningar 2 st, Karyatid resp Från Akropolis, bägge sign o numr 50/200, 25 x 35 resp 27 x 30 cm-
 604Nilsson, Perolof, olja, surrealistisk komposition, sign o dat 1973, 50 x 61 cm100
 605Adamsson, Ingvar, kolorerad tuschteckning, Kvarndammen Kallarp, sign o dat 81, medf Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition med lejon, sign o dat 55-78100
 606Bok; Secondat Montesquieu, Charles-Louis de, Lettres Persanes, tom I-II, Didiot Paris L'An XI (1803), hfr bd300
 607Bok, Halma, Francois, Le Grand Dictionaire Francois & Flamand, Amsterdam & Utrecht 1733, vellumbd450
 608Bok, Hallendorf, Carl red, Sveriges Riddarhus, Stockholm 1926, rikt dekorerat skinnbd m guldsnitt, exlibris Wilhelm Skytte af Sätra350
 609Bok, Gerss, Jan Erik, Afhandling om Trädes-Åker-Jord och dess förmonligare anwändande än hitintills, tom I-II, 1 utvikbar plansch, Marquard Stockholm 1805, hfr bd200
 610Bok, Banco Förordningar, hfr bd, påteckning A v Wahrendorff (Anders von Wahrendorff, tysk Riksfriherre, naturaliserad svensk adelsman1759-1848)450
 611Bok; Whitaker's peerage, baronetage, knightage and companionage for the year 1930, klbd150
 612Bok; Thersner, Ulric, Skånska Utsigter, facsimileutg 1951 efter original från 1818, hfr tvär folio-
 613BOK, Rudbeck, Olof d y, 'Svenska fåglar', René Coeckelberghs bokförlag Stockholm 1988, blå klb i skyddskassett400
 614Bok, Engström, Albert, Riksdagsgubbar, 2 uppl, AB Ljus Stockholm 1906250
 615Bok; Publique Handligar samt Utdrag af Publique Handligar, Grafing Stockholm 1754-66, 7 hfr bd, ngn def1 200
 616Bok, Sveriges Adels Kalender, 1969, 1989, 201 samt 2013300
 617Bok; Hedin, Sven (von), Resa genom Asien tom I-II, 1 uppl Bonniers Stockholm 1908, klbd, slitage-
 618Böcker, parti fransk litteratur, Moličre, Voltaire, de Florian, Racine m fl, 21 hfr bd, Olave Grahn Stockholm 1812-16, slitage350
 619Böcker, 5 hfr, 1810-tal, af Leopold, Bergström och Wieland, slitage150
 620Okänd designer för IKEA, armstolar, 4 st, böjträ samt bord med 2 iläggsskivor, Epok (Ögla), 1960-tal, bord tot l 191 cm900
 621Okänd designer, golvvas, gulglaserat flintgods, Tyskland, 1950-tal, h 40 cm100
 6223 del modernt konstglas, 2 vaser med dekor i grått resp blått underfång mot vit fond samt skål, dekor i rose och vitt underfång, h 8 - 31 cm-
 623Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi, design 1967, dia 60 cm400
 624Flight-case för golfbag med klubbor, Golf Gear, i originalförp200
 625Adventsljusstake/jardiničre, fajans, Munka Design, modern tillv, l 34 cm100
 626Barnsäng, massiv mahogny, empire, möjl Ryssland, 1800-talets 1 hälft, snäckformad med dekor av kannelyrer, benställning med akantusornerad stång, l 110 cm5 500
 627Tall-boy/sémainier, mahogny, England, George III, sekelskiftet 1800, front med 8 lådor, krön med tandsnitt, h 196 cm, slitage, renoverad1 100
 628Goltzius, Hendrick efter Raphael (Raffaello Sanzio da Urbino), kopparstick, Galateas Triumf 1592, synl pappersstorl 55,5 x 40,5 cm, möjl senare avdrag100
 629Beauvarlet, Jacques Firmin efter Reni, Guido, Les Couseuses, urf 1777, synl pappersstrol 44 x 57 cm, revor200
 630Konsolbord, bonad och svärtad björk, empire, 1800-talets 1 hälft, h 74 cm, oranlupet300
 631Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, handarbetande kvinna, 46 x 36 cm500
 632Bokhylla/atenienn, valnöt med förgyllda beslag, rokokostil, 1800-talets mitt, h 163 cm, smärre slitage1 100
 633Avlastningsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 65 cm400
 634Okänd designer för Papworth Industries, herrbetjänter/nattygsbord, 1 par, mahogny, 1920-tal, fristående med uppfällbar skiva, tidningshylla, utfällbar låda med 2 hyllplan samt hylla och fack bakom fälldörr, plakettsign, h 80 cm, bruksslitage2 400
 635Toilettebord, pyramidmahogny, 1800-talets 2 hälft, underdel med 5 lådor, överdel med spegel, h 177 cm1 900
 636Hörnskåp, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, profilerat krön, inredning med hyllor, h 196 cm1 300
 637Sekretär, mahogny i Gustav Friedrich Hetschs art, ant Tyskland, 1800-talets 1 hälft el mitt, front med 4 lådor samt skrivklaff, dekor av akantusornerade kolonetter, hopplister och lejontassar, h 160 cm, smärre def1 300
 638Salongsbord, rikt skuren pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av akantus mm, l 125 cm700
 639Soffgrupp, 2 + 1 del, snarlika, rikt skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 2 fåtöljer samt soffa, denna l 180 cm2 000
 640Okänd designer, fåtöljer, 1 par, bonad björk, art-déco, 1920-tal, böjda amlän, dekor av stiliserade lejontassar200
 641Bokhylla/förvaringsmöbel, bonad björk, funkis, 1930-tal, kortsidor ofanerad resp med hylla och dörr, bakom vilken 2 djupa fack, l 80 cm200
 642Golvlampa, mässing med pergamentimiterande skärm, Swedish Grace, 1910-tal, h 150 cm900
 643Okänd designer för ASEA Belysning, 1950-tal, golvlampa, delvis stålblålackerad mässing, modell 741148, h inkl skärm 160 cm200
 644Klercker-Hatz, Brita af, olja, betande hästar, sign, 38 x 46 cm400
 645Spelbord, ek, nyrenässans, 1800-talets slut, svarvade ben, b 91 cm400
 646Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben, sign G-son o dat -93, 69 x 69 cm200
 647Okänd designer, 1950-60-tal, TV/telefonbänk, teak och ek, undre låda samt tidskriftshylla, l 100 cm, ngt repig700
 648Strinning, Nils, telefonhylla, teak och svartlackerad metall, String, b 38 cm200
 649Kindt Larsen, Edward & Tove för Säffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med utdragsskivor i svart resp vitt laminat, brännsign, l 150 cm-
 650Olson, Axel, färglito, Kvällning vid havet, sign o o numr HC 12/50, 37 x 49 cm150
 651Okänd designer för Louis Poulsen, 1900-talets 1 hälft, taklampa, lackerad metall, sk Sportshall- och badmintonpendel, dia 40 cm, anlupen350
 652Bords/kaminur, mässing, barockstil, Junghans, sekelskiftet 1900, h 38 cm400
 653Figurin, delvis bemålat porslin, Hollohaza, 1900-talets mitt, stående kvinna i folkdräkt, h 30 cm-
 654Dolk i balja, kromat stål och svartek (?), J A Hellberg Eskilstuna, sekelskiftet 1900, tot l 25 cm150
 655Skulpturer, 3 st, brons, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, i form av ryttare, h 13 - 18 cm200
 656Nordström, Patrick, egen verkstad Islev, tobaksburk med yttre resp inre tyngd/lock, cylindrisk med små hänklar och blomsterformad knopp, blå underglasyrdekor, sign o dat 1927, h 23 cm350
 657Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign o dat -57, h 16 cm, dia 26 cm1 100
 658Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, fat, stengods, Fructus, sign, dia 33 cm-
 659Parti äldre militaria, bl a mössmärke, pompon mm400
 660Släpspänne med 8 militära skytte- mm medaljminiatyrer, förgyllt silver, tot l 11 cm100
 661Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av kronhjortar mm, h 31 cm-
 662Okänd konstnär, diorama, bronserad gips (?), bataljscen mellan korsriddare och saracener, oid sign Justin (?), l 47 cm1 000
 663Holm, Åke, egen verkstad, skulptur, chamotterat stengods, stegrande häst, sign, h inkl träsockel 24 cm600
 664Sarpaneva, Timo för Iittala, skål, stålblå glasmassa, sign o dat 1957, dia 15 cm350
 665Armbandsur, förgylld metall, helt besatt med färgade stenar, Jules Jürgensen, 1900-talets slut, i originaletui800
 666Ring, 18 k röd- och vitguld med cirka 160 åttkantslipade diamanter om tot cirka 3 ct, vikt 8,6 gr-
 667Sörensen, Lars för Eriksmåla, vas, glas, graalteknik, 'Blue', dekor av fiskstim i mörkblått och vitt mot ljusblå fond, sign Unik o dat -95 (?), h 22 cm300
 668Johansson, Micke, egen verkstad, Pukeberg, vas, glas, graalteknik, dekor i rött och svart, sign o dat 1994, h 25 cm500
 669Örhänge, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 27 briljant- och 4 princesslipade vita och gula diamanter om tot cirka 2 ct, tot vikt 8,1 gr-
 670Lundqvist, Sven för Gustavsberg, figurin, porslin, man i gungstol, blå underglasyrdekor, sign, h 17 cm-
 671Ring, 14 k rödguld med 1 markisslipad diamant om cirka 0,35 ct och 6 åttkantslipade- och 12 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,45 ct, vikt 6,7 gr-
 672Ring, 14 k rödguld med 1 oval facettslipad persikofärgad spinell om cirka 1,7 ct och 6 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 5,2 gr-
 673Armlänk, 14 k röd- och vitguld med 55 briljantslipade diamanter om tot cirka 3,8 ct, vikt 12,5 gr-
 674Hänge med kedja, 14 k vitguld med cirka 45 åttkantslipade diamanter om totalt omkr 1 ct, tot vikt 4,5 gr-
 675Armlänk, 14 k rödguld med 41 briljantslipade diamanter om tot cirka 4 ct, vikt 13,1 gr-
 676Okänd designer för Orrefors, 1950-60-tal, pokalglas, klarglas med slipad dekor av punkter, samt med 3 'skivor, spår av etikett, h 24 cm-
 677Karaff med propp, frostad glasmassa, Iced, Lindstrand el Hald, Orrefors, 1930-tal, h 25 cm, medf 10 coctailglas med hänkel-
 678Renqvist, Torsten. relief, metall på ekplatta, mansporträtt, monogramsign, tot mått 59 x 29 cm1 300
 679Nilsson, Karl Gustav (KG), färgserigrafi, Huset, sign, dat 2007 o numr 2/150, pappersstorl 26 x 26 cm, folder från Galerie Aronowitsch medf-
 680Okänd(a) designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, plast, inv roterande skärm, dekor i OP-mönster resp vattenfall, h 28 cm, ngt buckliga ytterskärmar100
 681Okänd designer, 1960-70-tal, ishink, anodiserad aluminium och mässing, päronformad, inv insatser i vit plast, h 33 cm100
 682Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 3 st, glas, Festivo, h 18 - 24 cm800
 683Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 2 ljus, tenn, dekor av delfin, stpl Stockholm 1930, h 22 cm500
 684Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods, sign Höganäs o dat 69, h 27 cm-
 685Quistgaard, Jens Harald för Dansk Design Sweden, stekgryta, rödemaljerat gjutjärn, l 28 cm, ngn smärre nagg150
 686Höglund, Erik för Boda, skål, blå glasmassa, sign, dia 16 cm100
 687Okänd designer för Nyköpings ciselörverkstad, helkanna, tenn, konisk med pålödd relief av Carl Michael Bellman, stpl 1934, h 30 cm100
 688Forssell, Pierre för Skultuna, väggljusstake, mässing, Pendel, design 1955, sign, i originalförp, h 48 cm250
 689Forssell, Pierre för Skultuna, väggljusstake/kandelaber till 4 ljus, mässing, Profil, design 1955, sign, i originalförp, l 35 cm600
 690Parti äldre diverse; ljusstakar, sk fattigmanssilver, träskedar och -klämmor, sameskor för spädbarn, skrin mm100
 691Handskar, 1 par, sälskinn, inuitarbeten 1900-tal, l 32 cm200
 692Lotusskor, 2 st, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, l 11-12 cm450
 693Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets början, balusterformad stam på fyrpassformad fot, h 17 cm350
 694Skrivställ, silver med glasinsatser, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, beslagsornamentik mm, sv importstpl, l 19 cm600
 695Parti modernt diverse; termos Stelton, vaser stengods, skulptur teak mm250
 696Vätte, bemålat trä, ejderdrake (guding) (somateria molissima), 1900-talets 1 hälft, l 52 cm500
 697Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt, l 19 cm, nyckelhålsskylt och nyckel sakn-
 698Pirak, Lars, saltkar, 2 st samt sked, sk saltripa, tenn, stpl Kirun, l 3 resp 5 cm, sked medf200
 699Broscher, 2 st, förgyllt silver och emalj, bl a Sporrong, 1940-50-tal, l 3,5 resp 6 cm400
 700Ljusstake, mässing, sengustaviansk, h 34 cm, slagmärken500
 701Bordslampor, 2 st, orange- resp gullackerad metall, omkr 1970, visst slitage400
 702Brosch, silver med kaméskuren snäcka och konstpärlor, ant Italien, h 3,5 cm250
 703Okänd konstnär för Metzler & Orloff, figurin, porslin, liggande mås, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm-
 704Figurin, porslin, Friedrich Greiner, Rudolstadt, stående morkulla, polykrom bemålning, l 13 cm300
 705Parti grafik mm, Steffen Odd Sölberg, 2 Inge Grünewald-Svensson, Ursula Schütz samt Akseli Gallen-Kallela (efter honom)197-
 706Okänd konstnär, gouache, folkmyller vid Spanska Trappan, Rom, otydl sign o dat 957, synl pappersstorl 18 x 26 cm150
 707Larsson, Carl, efter honom, färglito, Tittut, utg av Idun, synl mått 38 x 54 cm, i tidstypisk, förgylld ram600
 708Bladh, Johan, olja, 'Svansjöfjället och Gråstöten vid sjön Malmagen, Fjällnäs', sign o dat 1964, 33 x 41 cm-
 709Okänd designer för IKEA, armstol, bok med senapsfärgad textilklädsel, Winni, design 1956300
 710Okända designers, stolar, 2 st, svarvat trä med ylle- resp galonklädsel, 1950-tal-
 711Okänd designer för Eriksmålaglas, väggspegel, palisander med monterade glasprismor, etikettsign, h 114 cm-
 712Okänd designer, väggspegel, palisander med monterade läder(?)detaljer, h 115 cm-
 713Okänd designer, väggspegel, teak med belysning, denna med polykroma glasskivor, h 108 cm-
 714Parti äldre kameror; 2 Brownie stillbildskameror och 1 8 mm, Minolta Autocord samt Samocar200
 715Väggur, bemålad metall, Westerstrands, 1900-talets mitt, dekor av putti mm i bronserad metall, h exkl pendel 28 cm-
 716Väggur, bemålat trä, 1800-talets mitt, dekor av blommor, h exkl pendel 35 cm-
 717Fickur, 4 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 3,5 - 5 cm, skador200
 718Larsson, Gerhard, oljemålningar, 2 st, stilleben, sign450
 719Stekfat, 2 st, porslin, sekelskiftet 1900, Royal Copenhagen musselmalet resp Meissen Lökmönstret, sistn med nedslipning, l 40 cm800
 720Bordsursfodral, brännförgylld brons, 1700-talets 2 hälft, dekor av snäcka, rocailler, putto mm, sistn samtida men möjligtvis urspr, h 28 cm700
 721Collier, odlade pärlor, lås i 14 k rödguld, dia 7 mm, l 87 cm600
 722Collier, odlade pärlor med silverlås, dia 7 cm, l 38 cm100
 723Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, otydl engelska stpl, h 18 cm, fyllda, 1 m lagn200
 724Stort parti, delvis äldre diverse; porslin, metall mm350
 725Rödpunksikten, 2 st, Tasco resp okänd300
 7268-mm projektor i låda, Agfa Movector-
 727Parti, delvis äldre visit- och brevkort mm-
 728Parti dockor, 1900-talets mitt och 2 hälft-
 729Lundahl, Mats, olja, komposition med ansikten, sign, 46 x 55 cm700
 730Skål, försilvrad koppar, 1800-talets 2 hälft, mytologisk dekor, l 22 cm-
 731Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, 11 hyllplan, skåps- samt låddel, slitage2 200
 732Persson, Ove, olja, Torghandel, sign, dat 1990, 23 x 28 cm-
 733Reliefer, 2 st, förgylld brons, sekelskiftet 1900, dekor av Karl IX resp Karl XII, dia 10 cm197300
 734Okänd designer, ljusstakar, 1 par, brokig marmor och nysilver, art-déco, 1920-tal, h 18 cm350
 735Olympica; skål, silver, tilldelad Konrad Hirsch 1900-1924) av Svenska Fotbollsförbundet som tack för deltagande i laget vid Olympiaden 1924 då Sverige tog 3 plats, stpl C G Hallberg 1924, dia 18 cm1 600
 736Bilmodell, lackerad metall, Burago, Bugatti Atlantic 1936, l 19 cm, medf platta-
 737Fotografiramar, 1 par, metall, 1910-20-tal, tillv av mauserpatroner, h 16 cm250
 738Okänd designer, burk med lock, grön glasmassa, lock i metall med guillocherad dekor, lockknopp i grön bakelit, h 16 cm300
 739Nåldyna, porslin och tyg, 1920-tal, i form av kvinna sittande på kudde, h 14 cm-
 740Ljusstakar, 3 par, nysilver resp tenn, 1900-talets 1 hälft, h 9 - 19 cm-
 741Spatserkäppar, 2 st, trä och ben (?), 1900-talets början, l 85 cm200
 742Saddlebag, Turkmen (?), dekor av tofsar och kaurisnäckor, l 55 cm exkl tofsar-
 743Salvado, Ernesto, blandteknik, mor och barn, sign o dat 1964, synl storl 65 x 56 cm350
 744Parti LP-skivor, pop/rock bl.a Elton John, Beatles m.m300
 745Okänd designer, skulptur/pris, mässing och kromad metall, dekor av atlant, h 36 cm-
 746Parti LP-skivor, pop/rock bl.a John Lennon, Animals m.m250
 747Weinberg, Gull för Rörstrand (verks 1935-38), vas, glaserat stengods, sign, h 12 cm-
 748Okänd designer, 1900-talets mitt, handspegel, mässing och svärtat trä, dubbelsidig, l 28 cm400
 7495 del modern design, bl a Owe Sandberg, Tapio Wirkkala (nagg) samt Michael Andersen250
 750Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, 'Elefantparaden', h 35 cm, litt avb sid 77 Helmersson & Asplund-
 751Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, 'Elefantparaden', h 25 cm, litt avb sid 77 Helmersson & Asplund-
 752Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figurin, glaserat lergods, elefant, modellnr 64, h 18 cm, litt: Helmersson & Asplund avb s 77150
 753Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, figurin, glaserat lergods, elefant, h 24 cm150
 754Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, elefant, modellnr 2998, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm100
 755Okänd designer för B&G, figurin, porslin, stående elefant, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2190, endast tillv 1986, h 9 cm100
 756Okänd designer för Lomonosov, St Petersburg, figurin, porslin, elefantkalv, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm-
 757Okänd designer för Zsolnay, Pecs, figurin, lysterglaserat porslin, stående elefant, h 8 cm-
 758Okänd designer, skulptur, bronserad metall, stående elefant, betar i konstmassa, h 25 cm150
 759Okänd designer för Royal Dux, figuriner, 1 par, flintgods, stående elefanter, h 15 cm100
 760Okänd designer, figuriner, 2 st, porslin, stående elefanter, polykrom underglasyrdekor, h 13 resp 20 cm-
 761Carlsen, Poul Hauch, Samsö, figurin, bemålat flintgods, stående elefant, sign, h 32 cm300
 762Okänd designer och tillverkare, figurin, porslin, stående elefant, polykrom underglasyrdekor, oid sign, h 25 cm100
 763Okänd design för Herend, figurin, porslin, stående elefant, polykrom bemålning, h 10 cm100
 764Burmeister, Gabriel, egen verkstad, figurin, glaserat lergods, stående elefant, sign, h 5 cm-
 765Stort parti figuriner, keramik, trä mm, elefanter, 1 låda300
 766Stort part figuriner, porslin och keramik, elefanter, 2 lådor400
 767Okänd designer för Zsolnay, Pecs, figurin, delvis bemålat porslin, barn med boll, h 13 cm-
 768Figuriner, 2 st, porslin resp glaserat lergods, isbjörn Lomonosov resp björnunge Syco, h 6 resp 12 cm-
 769Lockaskar, 2 st, porslin, Herend, porslykrom dekor av fjärilar och blommor, h 8 resp 9 cm250
 7707 del porslin, Herend, ytterfoder, fat, figurin mm, polykrom dekor av blommor mm, h 2 - 15 cm200
 771Glasservisdelar, 5 lådor, slipad kristall, Sears Ungern, 1900-talets 2 hälft900
 772Parti slipad glas och kristall, Ungern 1900-talets 2 hälft, 2 lådor-
 773Moccaservisdelar, förgyllt porslin, Loucky, Karlsbad-
 774Åkered, Pär, olja, vildfågelsträck, sign, 28 x 98 cm100
 775Lindström, Åsa för Rörstrand, snapsglas, 2 st, porslin, tryckt dekor, invändigt med platina, sign, h 8 cm, i originalförp400
 776Lindstrand, Vicke för Kosta, karaff med propp, glas, ant 'Mambo', dekor av luftbubbla, sign o numr, h 29 cm100
 777Okänd designer för Lidköping, theservis, porslin, förgylld kantdekor-
 778Stolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft300
 779Liliengren, Per, vas, glaserat lergods, bemålad och ristad dekor av träd i landskap, sign, h 28 cm100
 780Dekorativ skulptur, glaserat lergods, stående gås, modern tillv, h 60 cm100
 781Filmprojektor, 8 mm och Super8, Yamama Yelco MP-330, i originalförp500
 782Polaroidkamera, SX-70 Land Camera-
 783Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas med hänkel, glaserat stengods, 'Ritzi' 1950-tal, h 19 cm150
 784Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, 'Zenit' 1950-tal, liv med reliefdekor, h 18 cm100
 785Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, Rubus, sign, dia 19 cm-
 786Kaffeskedar, 12 st, silver, Princess, stpl Ceson Göteborg, tot vikt 150 gr350
 787Theskedar, 12 st, tårtgafflar, 3 st samt tårtspade, silver, stpl GAB Stockholm, medf 3 + 1 skedar silver, tot vikt 360 gr800
 788Handkanna samt tvättfat, flintgods, 1900-talets början, fat dia 36 cm100
 789Qvarsebo, Mikael, olja, Fragment från stranden, sign o dat 1970, 15 x 26 cm400
 790Qvarsebo, Mikael, olja, Slända i ormbunkar, sign o dat 74-75, 65 x 81 cm800
 791Stenqvist, Nils G, färgetsningar, 3 st, Stjärnbilden, Stranden resp Snäckan, samtl sign, dat 1989 o numr 1/100, pappersstorl 32 x 25 cm100
 792Suchanek, Vladimir, färglito, Halmstad slott samt Najaden till havs, sign o numr 42/200, 25 x 17 cm200
 793Schantz, Philip von, färglito, grep, sign, dat 73 o numr 73/140, synl pappersstorl 63 x 49 cm450
 794Gerell, Greta, olja, Marstrand, sign o dat 1947, 38 x 55 cm800
 795Boberg, Jörgen, färgetsning, surrealistisk komposition, sign o numr 79/125, 30 x 19 cm100
 796Sandelin, Börje, etsning, Kvinna med spegel, sign o numr 22/310, 22 x 16 cm100
 797Hamngren, Hans, färgetsning, surrealistisk komposition, sign, dat 1987 o numr 37/120, 46 x 64 cm100
 798Lagerbielke, Erika, Orrefors, vas, blå glasmassa på grön fotklack, Louise, h 20 cm100
 799Johansson, Berit för Sjöhyttan, vas/flaska, graalteknik, dekor av invälsade färgfält mot blå fond, sign o dat 1994, h 36 cm-
 800Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet och slipat glas, flaskformad, randig utsida, invändigt med ingjuten figur, sign o numr, h 19 cm1 400
 801Höglund, Erik för Boda, sejdel samt flaska med påklipp, brun glasmassa med luftbubblor, sign h 14 resp 18 cm-
 802Wallander, Alf för Rörstrand, skålfat samt 5 assietter, porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen, polykrom underglasyrdekor, tillv 1902-08, l 24 resp dia 17,5 cm-
 803Ewerlöf, Astrid för Rörstrand, vas, porslin, jugend 1900-talets början, dekor av blommor i polykroma underglasyrfärger, sign, h 9,5 cm350
 804Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, gul glasmassa, dekor av polykroma blommor mot vit fond, osign, h 21 cm300
 805Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas samt skål, glas, violettiriserande dekor, sign, h 9 cm200
 806Höglund, Erik för Boda, skål, orange glasmassa med luftbubblor, sign, h 17 cm300
 807Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med turkosemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, dia 16 cm, bruksslitage-
 808Lundström, Nils Emil för Rörstrand, vaser 2 st samt lockask, glaserat lergods, sign, h 10, 12 resp 17 cm, nagg, prov: i arv inom konstnärens familj250
 809Sundbaum, Eva för Marianne Tilgman, Trelleborg, vas, stengods, i form av hoprullat exemplar av Östgöta Correspondenten, sign o numr 45/300, h 27 cm350
 810Gawantka, Wolfgang för Kaiser, figurgrupp, bisquit på träsockel, delfiner, sign, l 48 cm1 100
 811Luterkort, Einar för Uppsala Ekeby, skål på tre fötter, glaserat lergods, dekor av drakslinga i svart mot grön fond, sign, h 15 cm150
 812Crčmekoppar med lock, 6 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst600
 813Piphållare, sk Kiserutzu samt tobaksburk, sk Tonkutsu, skuret trä, Japan, Edo-Meiji, 1800-tal, dekor av stående man resp gäspande Daruma, h 11 resp 20 cm-
 814Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor i manganblått av oid vapensköld mm, dia 36 cm, omf lagn600
 815Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av himmelshjortar i landskap, dia 22 cm100
 816Tallrikar, 1 par djupa, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av flodlandskap, profilerat brätte, dia 23 cm150
 817Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spegel med camaīeudekor av landskap med hus och personer i järnoxidrött, dia 23 cm500
 818Fickur med väckarfunktion i originaletui, Junghans, sekelskiftet 1900, dia 6 cm500
 819Fickur, silver, IWC Shaffhausen, 1900-talets början, urverk sign Probus IWC Scafusia, dia 5 cm800
 820Brandspruta, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, h 99 cm-
 821Långpipa, horn, trä, porslin, metall och textil, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av bl a hästhuvud, tot l 169 (!) cm, slitage-
 822Sigillstamp, Nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund, h 8 cm-
 823Skulptur, rödlackerat trä, Burma, 18-1900-tal, Buddha på tron, h 20 cm200
 824Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, Norge 1900-talets 2 hälft, tot l 21 cm, ägargravyr-
 825Klot, delvis glaserat lergods, 1800-tal el äldre, dekor av akantus mm, dia 10 cm-
 826Fetisch, skuret och rödmålat trä, ant Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, stående kvinna med avkomma, sockel med skurna masker i relief, h 125 cm, skador-
 827Dosa, patinerad mässing med förgylld och patinerad bronsdekor, Japan, Meiji, l 6,5 cm350
 828Kopp med fat, porslin, Kina, ant Daoguang (1820-50), heltäckande emaljdekor av personer mm, fat dia 14 cm400
 829Vas, glas, polykrom emaljdekor av träd, jugend, 1900-talets början, h 7,5 cm-
 830Thekanna med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger, l 22 cm1 100
 831Wärff, Göran för Kosta, skål, klarglas, dekor av spiraler, sign, dia 21 cm-
 832Wärff, Göran för Kosta, vas, klarglas, dekor av spiraler, sign, h 20 cm-
 833Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm-
 834Lockstop, flintgods med silverlock, detta med (löst?) infattat mynt 1 Riksdaler Karl XII 1713, locknopp i form av lindorm, gravyr Sara Grot Alstadia (1727-34), inv gravyr 15 5/8 lod, h 21,5 cm, skador, lagn, lock och stop möjl ej urspr sammanhörande2 200
 835Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland 17-1800-tal triptyk, mittsektion med Kristus flankerad av Maria och Johannes Döparen, framsida med korsfästelsen, tot l 19 cm-
 836Reseikon, brons, Ryssland 17-1800-tal triptyk, mittsektion med Gudsmodern, flyglar med apostlarna, tot l 10 cm350
 837Vinägerflaska, blå glasmassa med förgylld dekor, möjl Göteborg, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, h 21 cm700
 838Kandelabrar 1 par, sterlingsilver, rokokostil, löstagbara kandelaberarmar, stpl C G Hallberg Stockholm 1969, h 36 cm, fyllda3 600
 839Väggurshållare, mahogny och förgylld brons, sekelskiftet 1800, medf fickur i vitmetall, sent 1700-tal, detta sannolikt England med falsk signatur Walerius in Norkoping, dia 17 cm900
 840Miniatyrmålningar, 2 st, gouache (på litografi?), man och kvinna, i mässingsramar, ovala 6 x 5 cm800
 841Gate, Simon för Orrefors, skål, klarglas, modellnr 383, slipad dekor av stiliserade kvinnor, växter mm, sign o dat 1928, gravörsign för Rickard Bayer, h 14 cm, nagg500
 842Takampel, koppar med iriserande glaskupa, Johann Loetz Wittwe, 1900-talets början, kupa med orange Phänomendekor, dia 22 cm2 200
 843Okänd designer för Tenn och Silver, vas, silver, slät, hexagonal, nedåt avsmalnande, vågformat fot- och mynningsband, stpl Göteborg 1951, h 16 cm, vikt 240 gr, lackad700
 844Glasunderlägg, 12 st, silver, runda med vågig kantrand, stpl GAB Stockholm 1969, dia 8 cm, tot vikt 225 gr600
 845Sockerruskor, 2 st, sterlingsilver, balusterformade, sv importstpl, h 9 resp 18 cm, tot vikt 270 gr900
 846Parti skedar, gaffel mm silver, tot vikt 200 gr400
 847Okänd designer för Moser Karlsbad, vas, delvis ametistfärgad glasmassa, oktogonal med slipad blomdekor, h 11 cm-
 848Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, oid sign .....zan ga under Shimazu-mon, h 10 cm-
 849Stereoskop, brännlackerad metall, Gaumont & Cie, Stereodrome, 1920-tal, h 35 cm, medf stor mängd glasplåtar i kassetter-
 850Punschmuggar, 8 st, silver, kulhamrad modell, inv förgyllda, stpl Ceson Göteborg, tot vikt 260 gr500
 851Parti delvis äldre mynt mm, tot vikt 660 gr, medf def sedel 18471 100
 852Lockkarott med avtagbart handtag, silver, rokokostil, 1900talets mitt, dekor av blommor, handtag möjl ej silver, stpl C G Hallberg Stockholm 1947, dia 25 cm, vikt exkl handtag 1090 gr3 000
 853Bägare, tenn, konisk, stpl Josua Berglund Lund 1841, h 14 cm, ngn buckla100
 854Fat, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, polykrom och förgylld blomdekor, dia 27 cm-
 855Stol, mahogny med mässingsintarsia, Jacob-stil, Ryssland, 1800-talets slut1 600
 856Oljelampa, silver, Egypten, 1900-tal, l 13 cm-
 857Parti äldre diverse, 1 låda; lockkarott, nysilver med löstagtagbart trähandtag, Axel Gabriel Dufva, sekelskiftet 1900, assietter, 8 st porslin Rörstrand samt skrivställ, metall med glasinsatser, 1800-talets slut, detta l 30 cm-
 858Almström, Emmy för Rörstrand, matservisdelar, flintgods, Ostindia, design 19321 100
 859Parti kungliga medaljer mm, Svenska Röda Korsets förtjänstmedalj i silver av 8:e storleken, i förgyllt silver av 5:e storl m miniatyr, För förtjänster om det frivilliga sjukvårdsväsendet i silver i 8:e storl samt Röda korsets förtjänsttecken i silver400
 860Stort parti smycken och bijouterier3 200
 861Parti manschettknappar, slipshållare mm, delvis silver600
 862Okänd designer för Goldscheider, Wien, vas, lergods, polykrom glasyr, numr 760 26, h 16 cm-
 863Cabaret i låda, lackarbete, Japan, ant Taishô, dekor av olika Mon i guld mot röd fond, tot dia 30 cm, skador-
 864Mangelbräda, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, dekor av karvsnitt, svanar, tulpaner mm samt initialer APD, l 68 cm-
 865Takkrona, förgylld mässing med prismor och röd glasskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, 8 ljusarmar, dia 90 cm-
 866Votivfiguriner, 3 st, terrakotta, harpyor eller sirenener, möjl mindre Asien, h 6 - 10 cm-
 867Flasköppnare, mässing, ant Ducky för Firma Svenskt Tenn, h 8 cm600
 868Brosch/hänge, silver med facettslipade granater, 1800-talets slut, h 6 cm350
 869Brosch, delvis förgyllt silver med glasfluss, möjl Bayern, 1800-tal, rudimentär stpl, l 9 cm450
 870Hänge med kedja, delvis förgyllt silver med glasfluss, osmanska riket, hängen i form av mynt från Abdulhamid II, h 7 cm-
 871Brosch, polerat stål, sengustavianskt/empire, 1800-talets början, dia 5 cm100
 872Armband, sterlingsilver med turkoser, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, vikt 38 gr600
 873Kaffe- och theservisdelar, Hackefors Vinranka300
 874Damarbetsbord, mahogny, sekelskiftet 1900, låda i sarg, b 65 cm400
 875Skrivschatull, palisander med mässingsbeslag, England, 1800-talets mitt, skador, medf benställning, valnöt och svarvat trä, barockstil, sekelskiftet 1900, tot h 75 cm200
 876Brosch, niellerat silver, Ryssland, 1900-talets början, i form av (utdragbar) kindjal i balja, oid stpl kyrilliskt AD St Petersburg 1908-17, l 6 cm900
 877Vitrinskåp, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 184 cm1 400
 878Byrå, valnöt och valnötsrot, oscariansk, 1800-talets slut, 6 lådor, h 136 cm1 300
 879Armstol, valnöt, jugend, sekelskiftet 1900200
 880Väggur, valnöt och stuck, Junghans, sekelskiftet 1900, krönande örn, h 100 cm400
 881Downing, Joe, gouache, komposition, sign, 10,5 x 14 cm1 400
 882Mirķ, Joan, efter honom, litograferad plansch, Galerie Maeght, art, sculptures, graphiques, tryckt sign, synl pappersstorlek 19771 x 50 cm-
 883Norrman, Lars, gouache, orientalisk kvinna, osign, 11 x 16 cm-
 884Nilsson, Algot, olja, skeppsporträtt föreställande skeppet Antoinette av Simrishamn, kapten H Henriksson, sign o dat 1957, 40 x 60 cm1 200
 885Hellsing, Dag Björn, oljemålningar, 3 st, Vitemöllamotiv, sign o dat 68 resp 69350
 886Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med nypon i fågelbad, sign o numr 245/250, synl pappersstorl 30 x 41 cm-
 887Mörner, Stellan, färglito, Vår, sign o numr 186/300, 27 x 34 cm350
 888Berglund, Gunnar, olja, Parismotiv, sign, 25 x 34 cm300
 889Nilsson, Arvid, olja, strandparti, sign, 44 x 58 cm-
 890Nilsson, Roger, egen verkstad, vas, glaserat stengods, sign o dat Höganäs 1988, h 26-
 891Nilsson, Roger, egen verkstad, skål, glaserat stengods, dekor i sk oil spot glasyr, sign o dat Höganäs 1986, dia 32 cm-
 892Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i mörkblå glasyr, sign, h 7 cm200
 893Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med trollslända, sign o dat 1974, 31 x 23 cm400
 894Qvarsebo, Mikael, olja, Nocturn, sign o dat 1974, 33 x 41 cm350
 895Qvarsebo, Mikael, olja, Visionärt landskap, sign o dat 1974, 33 x 41 cm350
 896Jönsson, Barbro, olja, Kuddmacka, sign, 12 x 16 cm-
 897Skrivställ, porslin med förgyllda bronsmontage, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, tot h 11 cm, inkomplett-
 898Eriksson, Ulf, olja, Ur ögonblicket skapas, sign, 24 x 26 cm-
 899Svipdag, Elin, olja, Värld av ljus, sign o dat 1971, 22 x 14 cm-
 900Jönsson, Barbro, färglito, Händelser i grönska, sign, dat 83 o numr HC 15/25, synl pappersstorl 44 x 59 cm-
 901Modellfartyg, trä, sekelskiftet 1900, Sta Maria, l 17 cm, ngn skada400
 902Strid, Hardy, färgserigrafier, 3 st, kompositioner, samtl sign, dat o numr400
 903Cathelin, Louis Jacques efter Van Loo, Louis Michel, kopparstick, Louis le Bien Aimé (Ludvig XV), pappersstorlek 74 x 51 cm, målningen utf 1761-
 904Sekretär, valnöt med intarsia, Neapelregionen, 1900-talets 2 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 86 cm500
 905Stolar, 1 par, ek med präglad träsits, nyrenässans, sekelskiftet 1900350
 906Bordsur, förgylld mässing och glas, Jaeger le Coultre, 1900-talets 2 hälft, h 22 cm-
 907Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 41 cm100
 908Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 40 cm100
 909Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm-
 910Taklampa, venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft, dia 40 cm-
 911Spegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets 2 hälft, dia 53 cm-
 912Länsfåtölj, skuren och bonad ek, broderad klädsel i Bérainstil, barockstil, 1900-talets början-
 913Matservisdelar, porslin, Rosenthal Maria, polykrom dekor av rosor400
 914Verktygsväska med innehåll150
 915Väggur, mahogny, Westerstrands, 1900-talets mitt, h 45 cm-
 916Snedklaffsekretär, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken rödmålad inredning, h 110 cm, senare bemålning, skador200
 917Okänd designer, taklampor, 4 st, aluminium, industridesign, modern tillv, invändigt vitlackerade, dia 32 cm150
 918Bonnesen, Carl Johan för Royal Copenhagen, figurin, porslin, stående isbjörn, modellnr 320, polykrom underglasyrdekor, h 9 cm-
 919Peruk/hattstock, trä, sekelskiftet 1900, justerbar150
 920Peruk/hattstock, trä och smide, sekelskiftet 1900, justerbar, h 32 cm300
 921Cigarrsnoppare, 7 st, bl a Davidoff150
 922Mycket stort parti tändare; Ronson, Dunhill mm500
 923Frimurareförkläde, siden och sämskskinn, ant skotsk höggradsloge300
 924Andersen, Johannes för Uldim Möbelfabrik, stolar, 4 st, palisander med ylleklädsel, etikettsign-
 925Väggur, mässing och smide, sk frisvingare, England, sekelskiftet 1700, urtavla sign Jonathan Lowndes (verks 1657-1702), h 36 cm, medf senare trähylla, renoverat och kompletterat600
 926Tomte med lykta, bemålat lergods, Heissner, 1900-talets 2 hälft, h 75 (!) cm, lykta ngt def450
 927Gryta på tre ben, mässing, 1800-talets 1 hälft, livet med små hänklar och bomärke, l 45 cm1 300
 928Andersson, Bernard, skulptur, bok, Skolkamrater, utf 1975, h 77 cm, enl silverplakett utförd av trä från gamla Fyllebro, prov, Karl Knutson, gården Knölen, Fyllebro-
 929Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster', sign, h 14 cm-
 930Almström, Emmy för Rörstrand, fat, 1 par, flintgods, Ostindia, design 1932, dia 34 cm, 1 m nagg200
 931Blomsterpiedestal, bronserat trä och stuck, skiva i Kolmårdsmarmor, 1900-talets 1 hälft, h 43 cm300
 932Behållare till mjölkningsmaskin, koppar, mässing och smide, 1900-talets mitt, h 48 cm600
 933Slagbord, avlutad fur, 1800-talets 1 hälft, dubbla grindar, tot 155 x 114 cm-
 934Okänd designer, taklampor, 1 par, aluminium, industridesign, modern tillv, invändigt vitlackerade, dia 32 cm100
 935Soffgrupp, 5 del, 1800-talets slut; soffa samt 3 stolar, bonad björk med röd plyschklädsel, oktogonalt soffbord i valnöt och bonat trä, soffa l 145 cm-
 936Leksak, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, hästdragen vagn, märkt Gemla Express, l 80 cm-
 937Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, skiva i Kolmårdsmarmor, tot h 186 cm1 200
 938Spegel, förgyllt och bronserat trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av snäcka, rocailler mm, h 110 cm500
 939Halvbord, 2 st, avlutad fur, 1800-talets 2 hälft, b 120 cm-
 940Golvur, bemålat trä, 1800-talets mitt el 2 hälft, bemålning i rokokostil, denna utf 1948 av Edward Högardh, h 204 cm1 700
 941Modellbilar, 17 st i originaletuier, Volvo, Atlas Collections, hylla medf1 200
 942Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, röd, ej testad, utl kontakt100
 943Scandinavian Design Team för Quality Design Objects, termosmuggar, 14 st, porslin, i originalförp200
 944Parti kortlekar, kortleksfodral mm250
 945Hygrometer i låda, blålackerad metall och mässing, Baltic Company nr 11, l 25 cm-
 946Parti äldre leksaker; Corgi, Crescent, Matchbox mm, slitage400
 947Okänd designer för Lisbeth Dahl, tidskriftsställ (?), 3 st, krom, i originalförp-
 948Hjälm, Danmark M/1923, anlupen-
 949Stort parti äldre möbelbeslag mm900
 950Bordslampa, metall, modern tillv, i form av riddarrustning, h 52 cm100
 951Saltbinge/kryddhylla, skuren fur, möjl Norge, bär datering DAG 2 JAN 1731 samt initialer DJD, h 36 cm, kompletterad1 500
 952Tidskriftshylla, vitlackerat trä, plakettmärkt The Times of Calcutta 1922, h 47 cm400
 953Porsche, F A för Siemens, kaffebryggare, borstad aluminium och svart plast, Innovation Auto Serve, h 41 cm350
 954Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm450
 955Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm500
 956Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 19 cm900
 957Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm700
 958Ytterkrukor, 3 st, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 10 - 19 cm, medf 2 st med sprickor600
 959Okänd designer, 1950-tal, förvaringsmöbel, teak och ek med undre rottingklädd tidskriftshylla (denna med ngn def), front med 3 lådor, b 85 cm-
 960Stort parti frimärken, hela världen350
 961Stickley, Gustav för Craftsman Workshops, NY City, tillskr, fåtölj, ek, enl uppg inköpt omkring 1909, h 101 cm, sits sakn700
 962Paraplyställ, lackerad metall och mässing, 1900-talets början, h 65 cm, medf 3 äldre, def parasoller250
 963Okänd designer, taklampa, metall, 3 skärmar, dessa lackerade i olika blå nyanser, modern tillv, dia 50 cm200
 964Okänd designer, taklampa, metall, 3 skärmar, dessa lackerade i olika blå nyanser, modern tillv, dia 50 cm200
 965Bord, bemålad alm (?), ant Kina, 1900-talets 2 hälft, 240 x 100 cm-
 966Reklamskylt för antikhandel/tapetserare, mässing, 1900-talets mitt, i form av Hepplewhitestol i relief, h 60 cm800
 967Parti äldre diverse; mortel Kolmårdsmarmor, fotografiramar förgylld brons, svarvad träljusstake, cigarrfodral nysilver mm300
 968Målaretuier, 2 st, trä, 1900-talets mitt, l 38 resp 39 cm200
 969Matta, semiantik Hamadan, 265 x 145 cm-
 970Spegel, bemålat och bronserat trä, Swedish Grace 1910-20-tal, h 109 cm300
 971Skrivmaskin i låda Facit-
 972Bok; Hillerup, Frederik Christian, Thorvaldsen og hans Værker tom I-III (1842-54), innehåller talrika kopparstuckna planscher, hfr folio, skador100
 973Parti glas och porslin; vas Strömbergshyttan resp okänd, kaffekanna Royal Copenhagen Blå Blomst samt vas, B&G Blå Mås med guldkant-
 974Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 1 par, stengods, dekor i brun och blå glasyr, sign, h 5,5 cm-
 975Lassen, Eyvind, olja, landskap med fäbod, sign samt Martin, Dan, olja, skogsparti med bäck, sign-
 976Porträttreliefer, 5 st, brons resp bronserad metall, bl a Kristina av Savojen, Henrik IV av Frankrike och Maria de Medici samt Elena Marsuppini, h 10 - 20 cm700
 977Panna/kastrull, koppar med smideshandtag, 1800-talets 2 hälft, inv förtent, l 84 (!) cm-
 978Reliefer, 2 st, skuret trä, dekor av lotus, h 59 cm150
 979Okänd designer för E S Horn Belysning, Aalestrup, bords/vägglampa, rödlackerad metall, Kugle/magnetlampe, 1960-70-tal, etikettsign, h 18 cm300
 980Väggur, svartlackerad metall och mässing, emaljerad urtavla sign Delteil á Vigean (möbelhandlare verks 1860 ā 1914), h 46 cm, visst slitage-
 981Apoteksburk resp -flaska, brun glasmassa med natur- resp glaskork, h 36 cm150
 982Skolfiol i låda, Kina, modern tillv, l 60 cm200
 983Brickbord med lös bricka, sk butlers' tray, mahogny med mässingskant, empirestil, sekelskiftet 1900, l 65 cm450
 984Väggkonsol, skuret och förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, h 36 cm100
 985Buffet, mahogny med mässingsbeslag och vit marmorskiva, ant England, 1800-talets 2 hälft, 4 lådor, b 124 cm1 200
 986Armstol, skuren björk, rokokostil, 1800-tal, balusterformad ryggbricka, h-kryss600
 987Stol, skuren ek med läderklädd sits, senbarock, ant Tyskland, 1700-talets 1 hälft, profilerad ryggbricka, h-kryss, några stift sakn300
 988Stol, skuren ek med läderklädd sits, senbarock, ant Tyskland, 1700-talets 1 hälft, profilerad ryggbricka, krön med skuren rocaille, klädsel ant senare300
 989Stol, skuren, ek, Hepplewhitestil, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets slut, rygg med kopplats spjälknippe, kannelerade ben-
 990Armstolar, 4 st samt stolar, 6 st, mahogny, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, rygg med sk skrattspjälor-
 991Armstol, svarvad och skuren ek, sk Windsorstol, sekelskiftet 1900400
 992Armstol, skuren ek, rokokostil, 1900-talets början, balusterformad ryggbricka med krönande musselskal250
 993Armstol samt stol, skuren ek, rokokostil, 1900-talets början, balusterformad ryggbricka med krönande akantus, rocaille mm, armstol med läderklädd sits250
 994Taburett, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, l 64 cm300
 995Vägghylla, vitlackerat och bronserat trä, sk Amagerhylla, sekelskiftet 1900, h 74 cm-
 996Vapenfodral till hagelgevär, brunt läder, sekelskiftet 1900, l 78 cm400
 997Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, orangeemaljerad plåt, Flower Pot, design 1968, detta ex ant 1970-tal, dia 22 cm350
 998Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, orangeemaljerad plåt, Flower Pot, design 1968, detta ex ant 1970-tal, dia 22 cm350
 999Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm-
 1000Matta, vävd ylle, 215 x 175 cm, visst slitage-
 1001Rüdiger, Karl för Bolia, dagbädd, stålben med svart Quattroskinnklädsel, Pasadena, 210 x 99 cm1 200
 1002Mies van der Rohe, Ludwig, stol, krom med svart läderklädsel, Barcelona, ritad till den tyska paviljongen vid Världsutställningen i Barcelona 1929, sign Hand made in Italy, inköpt i Italien i början av 2000-talet1 400
 1003Mies van der Rohe, Ludwig, fotpall, krom med vit läderklädsel, Barcelona, ritad till den tyska paviljongen vid Världsutställningen i Barcelona 1929, sign Hand made in Italy, inköpt i Italien i början av 2000-talet800
 1004Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, soffa, krom med svart skinnklädsel, LC2, l 180 cm, inköpt i Italien i början av 2000-talet-
 1005Ditzel, Nanna för R Wengler, hängstol, rotting, Ägget, design 1959, h 125 cm, skador1 100
 1006Eames, Charles & Ray för Eames Aluminum Group, snurrstolar, 6 st, aluminium med svart läderklädsel, Side Chair, inköpta i Italien i början av 2000-talet3 000
 1007Kristiansen, Kai för Korup Stolefabrik, stol, palisander med svart läderklädsel400
 1008Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall på marmorsockel, jugend, sekelskiftet 1900, stående kvinna, h 27 cm500
 1009Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av Fo-hundar mm, h 44 cm, kant med avslag-
 1010Nakterhus, koppar och glas, W Ludolph, Bremerhaven, sekelskiftet 1900, dubbla fotogenlampor, h 29 cm, slitage500
 1011Trädgårdsfontän, gjutjärn, 1900-talets slut, i form av delfiner hållandes skål, vari putto med delfin, h 118 cm1 500
 1012Elgitarr, Tradition, kopia efter Stratocaster, tillverkad i Indonesien, medf axelrem samt softcase400
 1013Okänd designer, golvlampa, kromad metall på travertinsockel, modell snarlik Achille Castigliones 'Arco', h 220 cm1 100
 1014Volther, Poul M, tillskr, stolar, 8 st, ek med orange ylleklädsel-
 1015Okänd designer, 1960-tal, bokhylla, teak och bok, 5 hyllplan, h 176 cm450
 1016Hilding Hägleby, Johan, olja, motiv från Orust, sign o dat 1963, 27 x 22 cm-
 1017Henningsen, Frits, öronlappsfåtölj, mahogny med textilklädsel, 1930-tal, senare klädsel300
 1018Högtalare, 1 par, Bowers and Wilkins DM7, h 92 cm100
 1019Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj, bok med helstoppad ylleklädsel150
 1020Väggur, mahogny, modern tillv, h 80 cm-
 1021Okänd designer, arbetsbelysning, industridesign, 1930-tal, justerbara vinklar, skador, slitage200
 1022CD-spelare, radio och förstärkare, Denon, medf kassetdäck Onkyo800
 1023Moccakoppar med fat, Carlton Ware, England, 1900-talets mitt, inv förgyllda100
 1024Parti porslin; kaffekoppar med fat, skål mm, Kina, 1900-talets mitt el 2 hälft, heltäckande dekor i Kantonemalj150
 1025Mycket stort parti LP-skivor, 2 flyttlådor100
 1026Koppel, Henning för Georg Jensen, grytor med lock, 4 st samt stekpanna, massiv koppar med rostfria beslag, Taverna, design 1971, bruksslitage1 000
 1027Krön, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, l 90 cm300
 1028Buffet, valnöt, 1910-20-tal, låda i sarg, b 104 cm, bruksslitage350
 1029Parti äldre metall mm; brandkrokar, ljusstake mm-
 1030Compoundbåge, Proline Riptide, träbåge Ben Pearson Cougar 7050 samt koger med pilar450
 1031Figuriner, 4 st, glaserat lergods, Rosa Ljung, Elsi Bourelius, Jema samt okänd designer, h 18 - 28 cm-
 1032Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av pioner, heliga ting mm i famille-rose-färger, oid sign, h 35 cm1 100
 1033Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, grafitgrå metall, mod AJ-pendeln, design 1960 för hotell SAS Radisson, dia 50 cm-
 1034Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, grafitgrå metall, mod AJ-pendeln, design 1960 för hotell SAS Radisson, dia 50 cm-
 1035Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, mod AJ-pendeln, design 1960 för hotell SAS Radisson, dia 50 cm450
 1036Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, mod AJ-pendeln, design 1960 för hotell SAS Radisson, dia 50 cm300
 1037Mycket stort parti möbelbeslag, lås mm500
 1038Parti collierer, bärnsten, tot vikt 150 gr-
 1039Parti smycken och bijouterier, bl a Flora Danica300
 1040Siersbøl, Hermann, egen verkstad, collier, 14 k rödguld med malakit, stpl Kastrup efter 1948, vikt 11,5 gr600
 1041Clerget, Elisabeth, färgetsning, stilleben, sign o numr 48/150, synl pappersstorl 18 x 24 cm-
 1042Soucasse, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, otydl sign EA 7/15, pappersstorl 27 x 23 cm-
 1043Sandvall, Lisbeth, olja, Möte med många minnen, sign o dat 2004, 21 x 22 cm700
 1044Greger, Lars, olja, segelbåt på öppet hav, sign, 30 x 50 cm100
 1045Soffa, Bellus, vit klädsel, l 236 cm300
 1046Skrivbord, idegran med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, bredd 136 cm-
 1047Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, förgylld metall och alabaster med prismor, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 44 cm, 1 m lagn1 200
 1048Figurin/speldosa, flintgods, Wilhelm Goebel, julängel, h 16 cm150
 1049Laroy, Tony, pastell, stående person, sign, synl pappersstorl 47 x 34 cm-
 1050Okänd designer, 1900-talets mitt, arbetsbelysning, grönlackerad metall, justerbar höjd och längd, slitage-
 1051Skodstrup, Georg, olja, man med hästar, sign, 36 x 47 cm-
 1052Matta, old (indo?) Kina, dia 220 cm-
 1053Postma, Hannes, färgserigrafi, komposition, sign EA o dat 67, synl pappersstorl 74 x 52 cm-
 1054Doeleman, Johan Hendrik, olja, landskap med höns och kvinna, sign, 25 x 32 cm600
 1055Thorborg, Helle, färgserigrafi, Vi kommer med sol, sign, dat 68 o numr 20/65, synl pappersstorl 45 x 52 cm400
 1056Spegel, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av akantus mm, b 97 cm, slitage1 200
 1057Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja (bemålat tryck?), flickporträtt, synl storl 56 x 41 cm, avflagn200
 1058Tegner, Hans, akvarell, Christianslund, Vestre Egede, sign o dat 1910, synl pappersstorl 29 x 44 cm-
 1059Tegner, Hans, akvarell, utsikt mot Gisselfeld, sign o dat 1910, synl pappersstorl 17 x 28 cm, a tergo etikett från Sagförernes-
 1060Thorborg, Helle, färgserigrafi, komposition, sign o numr 17/200, synl pappersstorl 85 x 50 cm-
 1061Matta, semiantik Turkmen (?), 185 x 120 cm300
 1062Creixams Pico, Pere (Pierre), olja, porträtt av Aase Klahn, sign o dat 1948, 65 x 54 cm1 000
 1063Fischer, Carl H, olja, stilleben med vallmo, sign, 68 x 75 cm250
 1064Drews, Kai, olja, utsikt mot Hammershus borgruin, Bornholm, sign, 49 x 67 cm100
 1065Wong, Frederick, akvarell, man i snölandskap, sign (även på kantonesiska) o dat 82, synl pappersstorl 36 x 42 cm300
 1066Jacobsen, Ludvig, olja, gatuparti från Vanlöse, sign o dat 1918, 42 x 52 cm300
 1067Sander, Stig, olja, komposition, sign o dat 1991, 60 x 50 cm, dukreva100
 1068Bjulf, Sören Christian, olja, fiskmarknad vid Gammelstrand, Köpenhamn, sign, 68 x 55 cm800
 1069Arnoldi, Per, serigrafi, komposition, sign o numr 28/90, synl pappersstorl 60 x 60 cm-
 1070Senn, Johannes, efter honom, litografi, handkolorerad, Klaededraegter i Köbenhavn, synl pappersstorl 26 x 21 cm100
 1071Lucas, Claude efter Bretez, Louis, karta, kopparstucken, Paris 6 arrondissement, plansch 11 ur Plan de Turgot 1739, 58 x 88 cm, ant senare avdrag100
 1072Mattfragment Soumakteknik, 1700-tal (?). 26 x 23 cm100
 1073Skrivpulpet, fur, 1900-tal, h 120 cm350
 1074Salongsstolar, 6 st, bok med rottingklädsel, oscarianska, sekelskiftet 1900, 2 med senare sits-
 1075Okänd designer, 1900-talets mitt, soffa samt 2 armstolar, mahogny med rottingklädsel och lösa dynor, soffa l 160 cm, skador2 000
 1076Spegel med konsol, delvis svärtad valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, tot h 234 cm-
 1077Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, Lamello-
 1078Sättugnsplatta, svärtat gjutjärn, dekor av Merkurius mm, 55 x 50 cm-
 1079Okänd designer, 1920-30-tal, soffbord, ek med infattade Aluminiakakel, dessa med dekor av Neptun och tritoner, l 97 cm-
 1080Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm-
 1081Symaskin, Singer 3212C, medf div tillbehör-
 1082Posthorn, mässing, sekelskiftet 1900, l 70 cm250
 1083Trofé, kapital kronhjort, udda 12:a, b 95 cm600
 1084Okänd designer, 1960-tal, byrå, teak, 4 lådor, b 76 cm100
 1085Okänd designer, 1920-30-tal, fåtölj, skuren och bonad ek, blommig kretongklädsel450
 1086Biblioteks/salongbord, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av blomsterurnor mm, l 130cm-
 1087Fåtöljer, 1 par, mahogny med blå textilklädsel, 1900-talets mitt, bruksslitage-
 1088Okänd designer, 1950-tal, fåtölj, bok med röd ylleklädsel, bruksslitage-
 1089Länsfåtölj, svarvad ek med brun (senare) läderklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900-
 1090Armstol, vitlackerat och bronserat trä, Louis XVI, Danmark, sekelskiftet 1800350
 1091Skrivbordsstol, bonad ek, 1800-talets mitt el 2 hälft600
 1092Salongsstol, mahogny med intarsia i ben och ljusare träslag, viktoriansk, 1800-talets 2 hälft350
 1093Puderstol, ek med rödbrun, läderklädd sits, nyrenässans, sekelskiftet 1900500
 1094Puderstol, skuren och bonad ek, ant Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft-
 1095Skåp, mahogny, möjl Frankrike, empire, 1800-talets 1 hälft, front med dubbla spegeldörrar, inv med (senare) hyllinredning, h 220 cm-
 1096Saugrain, Elise efter Moreau, Louis, kopparstick, Le Pont Chinois dans le Parc de Bagatelle 1785, pappersstorl 29 x 42 cm, gulnad-
 1097Dunkarton, Robert efter Guercino (eg Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, Joseph sold by his brethren to the Ishmaelites, synl pappersstorl 55 x 64 cm, gulnad-
 1098Printz, Ursula för Royal Copenhagen, vas, porslin, polykrom dekor av landskap, handsign, h 17 cm-
 1099Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av tallgren i vinterlandskap, h 20 cm100
 1100Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av blå, vit och röd vallmo, h 25 cm200
 1101Elektrostatisk luftrenare, ek, Norse 100, l 50 cm-
 1102Kaffe- och theservis, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst1 200
 1103Matta, semiantik Pou Tou, 250 x 170 cm300
 1104Väggur, mahogny, 1900-talets 2 hälft, h 65 cm-
 1105Stort parti knappar, 1 låda-
 1106Parti linne, 1 låda400
 1107Frey, Manfred för Kaiser, vas, bisquit, reliefdekor av blommor, sign, h 31 cm250
 1108Parti koppar, emalj mm200
 1109Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, h 24 cm200
 1110Linnetyg, 1 rulle, cirka 40-50 m, bredd 72 cm, prov: Oskarströms Linnefabrik1 100
 1111Visitkortskål, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, infattad fajansskål Delft med dekor i blå underglasyr, l 26 cm-
 1112Puderstol, valnöt med linneklädd sits, ant Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800200
 1113Skåp, mahogny, 1920-30-tal, h 146 cm, nyckel sakn-
 1114Väggur, flintgods, Schramberg/Junghans, 1970-tal, h 35 cm-
 1115Skvallerspegel, metall, sekelskiftet 1900, l 36 cm, skador, anlupen, 1 spegel sakn-
 1116Stol, skuret trä, Ashanti, Ghana, 1900-talets 2 hälft, dekor av liggande personer, l 60 cm-
 1117Filmkamera, 8 mm, Eumig C3 m, i originalförp-
 1118Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, borstad mässing, Cylinder, h 25 cm350
 1119Okänd designer, vägglampor, 1 par, mässing, justerbara armar250
 1120Matta, semiantik Pakistan, 200 x 125 cm-
 1121Okänd designer, pläd, ylle, dekor i grå nyanser, 150 x 110 cm350