AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Sön 25/11 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
  Visning: Fre 23/11 kl 12-19
Lör 24/11 kl 10-17
Sön 25/11 kl 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin/bokstöd, Pudel vänster, ur serien Pudlar från 1953, h 18 cm
 2Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin/bokstöd, Pudel höger, ur serien Pudlar från 1953, h 18 cm
 3Samekniv, helhorn med detaljer i masur, glödristad, dekor, sign ET för Erik Tuolja, Porjus (1915-78), tot l 21 cm
 4Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge, ur serien Stora Zoo från 1965, höjd 26 cm
 5Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, giraff, från serien Stora Zoo 1959, h 37,5 cm
 6Larson, Lisa för Gustafsberg, Adventsgris, ur serien Matilda från 1963, l 30 cm
 7Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Älg, från serien Stora Zoo 1957, h 25 cm
 8Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, Malin, ur serien Larsons ungar från 1962, h 18 cm
 9Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Bulldog Midi, från serien Kennel 1972, h 13,5 cm
 10Okänd designer för Höganäs Keramik, skulptur, glaserat stengods, Uggla, oid sign, h 17 cm
 11Thore, Carl (pseudonym för Sigurd Lindkvist) för Granhaga, taklampa, delvis violettlackerad aluminium, Trava, h 17 cm
 12Persson, Inger för Rörstrand, ljusstake, glaserat stengods, POP, 1960-tal, sign, h 18 cm
 13Backström, Monika för Kosta, vas, polykrom glasmassa, osign, h 23 cm
 14Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, brunlackerad aluminium, modell BN25, etikettsign, h 30 cm
 15Okänd designer för Fåglavik, 1960-70-tal, bordslampa, delvis orangelackerad aluminium, gul glaskupa med luftbubblor, h 36 cm
 16Servisdelar, porslin, sk äggskalsproslin, Japan, ant Taishô, polykrom dekor av tranor mm, oid sign
 17Puggaard, K, gouache, förlaga till bokomslag, Korsordsgåtan, sign, 37 x 54 cm
 18Ström, PO för IKEA, golvlampa, gullackerad metall med vit plastkupa, Lins, 1960-70-tal, h 110 cm, smärre slitage
 19Tandläkarbelysning, delvis lackerad metall, 1900-talets 2 hälft, l 100 cm
 20Fåtölj, rotting, 1900-talets 2 hälft, påfågelmodell
 21Armstol, rotting, 1900-talets 2 hälft
 22Väggkonsol, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1800-talets slut, dekor av akantus, snäckskal mm, h 64 cm, slitage
 23Tandläkarborr, smide och krom, sekelskiftet 1900, pedaldriven, justerbar höjd, drivrem sakn
 24Matta, semaintik/antik Shirvan (?) galleri, 295 x 105 cm
 25Westman, Marianne för Rörstrand, parti porslin, Picknick, ca 20 delar
 26Dragspel, Paolo Soprani, i låda
 27Parti serietidningar, 91:an, 2 lådor
 28Morales Schildt, Mona för Kosta, skulptur, 'Rumssmycke', glas, slipad dekor av klocka samt dekor i rött och orange underfång, sign, 4,5 x 5,5 x 6 cm
 29Ericsson, Estrid & Trägårdh, Björn för Firma Svenkt Tenn, handspegel, tenn med mässingslindat handtag, l 22 cm, intialer AO
 30Ordenstecken, silver och emalj; Kungliga Svärdsordens Svärdstecken
 31Andrieu, Bertrand, medalj, bronserat bly (?), Bonaparte Premier Consul... samt Batallie de Maringo le XXV Prairial L'An VII (14 juni 1800), dekor av Napoleon i profil, bataljscen mm, dia 6,8 cm, i original maroquinetui
 32Medaljer, 3 st, bronserad, försilvrad resp förgylld metall, Ungersk militär veteranförbund, i originaletuier, miniatyrer medf
 33Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Storkorstecken av Spanska Civilförtjänstorden (Al Merito Civil), i etui från Cejalvo Madrid (kraschen medf ej)
 34Ordenstecken, silver och emalj, Kommendör av Saudiarabiska Kung Abdulaziz Orden, i etui (kraschan medf ej)
 35Ordenstecken, Österrikiska Republikens Stor hedersdekoration i silver med ordensband, i etui från Anton Reitterer Wien, (kraschan medf ej)
 36Ordenstecken, förgyllt silver, Storkorstecken av Socialistrepubliken Jugoslaviens Flaggas Orden, i etui (krashan medf ej)
 37Ordenstecken, förgyllt och emaljerat silver, Kommendörstecken av Socialistrepubliken Jugoslaviens Flaggas Orden, i etui (krashan medf ej)
 38Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden, i etui med miniatyr (kraschan medf ej)
 39Bältespänne, förgylld brons, polerat stål och pärlemor, empire, 1800-talets 1 hälft el mitt, dia 7 cm
 40Bok, Den Swenska Psalmboken, Östlund & Berling Norrköping 1848, i samtida, präglat och bemålat läderband med mässingsbeslag
 41Relief, gips i mässingsmonter, sekelskiftet 1900, Madonnan, 8 x 7 cm
 42Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 17-1800-tal, i form av knästående, bedjande man, h 30 cm
 43Praktpokal, nysilver, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, ägragravyr o dat 1893, h 46 cm
 44Skrin/resekista, massiv mahogny med bronsbeslag, arts-and-crafts, 1800-talets 2 hälft, l 44 cm
 45Holm, Åke för Höganäs, golvvas, lysterglaserat lergods, Swedish Grace, omkring 1920, dekor av växter, sign, h 34 cm
 46Kanonkula/granat, gjutjärn, 1600-tal, avfyrad under slaget vid Halmstad (Fyllebro) 17/8 1676, funnen på gården Knölen, Fyllinge 2:15 och 2:16, kal 80 mm
 47Uppläggningssked, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stpl Stockholm 1944, l 21 cm, vikt 100 gr
 48Guldmynt, 5 kronor, Gustav V 1920, 2,24 gr .900 guld
 49Flintyxa, lösfynd från yngre stenålder, l 11 cm
 50Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, brosch, silver med facettslipad bergskristall, stpl Stockholm 1942, l 7 cm
 51Fat, tenn, kulhamrat, stpl Adolph Fredrik Moberg Jönköping 1826, dia 32 cm, pålödd upphängningsögla
 52Andersen, Michael, egen verkstad, Borholm, vas, glaserat lergods, sk Skönvirke, sekelskiftte 1900, reliefdekor av växtlighet, rinneglasyr i blått och brunt, sign, h 28 cm, smärre fotnagg o lagn
 53Eriksen, Edward för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Den lille havfrue, modellnr 4431, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
 54Råström, Erik för CG Råström, bägare, silver, slät, svagt konisk på låg fot, livet med graverad dekor av Hallands Vapen mm, stpl Stockholm 1952, h 18 cm, vikt 425 gr, ägargravyr under botten
 55Okänd designer för Belysia AB, skrivbords/vägglampa, teleskopmodell, vit plast
 56Armband, 18 k vitguld med 12 briljantslipade diamanter och 5 facettslipade safirer, tot vikt 12,2 gr
 57Ring, 18 k vitguld med 6 briljantslipade diamanter om 0,38 och facettslipad safir om 0,96 ct enl gravyr, stpl Smyckespecialisten Skandinavisk Ädelsten Varberg 1977, vikt 4,5 gr
 58Örhängen, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 8 briljantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, tot vikt 3,1 gr
 59Hänge med kedja, 18 k vitguld med 10 briljantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, tot vikt 4,3 gr
 60Halssmycke, 18 k vitguld med 7 åttkantslipade diamanter och 8 facettslipade safirer, vikt 6,1 gr
 61Collier, odlade pärlor, lås i 18 k vitguld med 6 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir
 62Ring, 20 k rödguld med facettslipad citrin (?), otydl sv stpl, vikt 8,2 gr
 63Klackring, 18 k rödguld med 1 åttkantslipad diamant, sv importstpl, vikt 2,5 gr
 64Ring, 18 k rödguld, stpl Johan Petter Larsson Halmstad 1888, vikt 5,2 gr, inv gravyr
 65Armband med löstagbara hängen samt 2 örhängen, förgyllt silver (och metall?), Ryssland, 1900-talets 2 hälft, dekor av emaljerade påskägg med vita stenar, tot vikt 44 gr
 66Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 1 åttkantslipad diamant, tot vikt 1,4 gr
 67Dosa, svarvad serpentinsten, 1800-tal, i form av ägg, h 6 cm
 68Bajonett, fransk M/1892, l 52 cm
 69Flaska, svarvad sten, antagligen 1 årtusendet f Kr, h 5 cm
 70Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn
 71Saddlebag för åsna, sk Khorgin, semiantik/antik Yomut, l 100 cm
 72Kors, silver och 14 k rödguld med 10 facettslipade safirer och 1 rosenslipad diamant, Österrike-Ungern, 1900-talets början, h 2,5 cm, medf kedja, 18 k rödguld, kedja vikt 3,3 gr
 73Armring, sterlingsilver, vikingastil, ur Historiska Museets serie Historiska Smycken, stpl Bengt Hallberg Köping 1996, vikt 65 gr
 74Ring, 18 k vitguld med 36 briljantslipade diamanter om tot 0,38 ct och 12 carréslipade rubiner om 1,07 ct, vikt 6 gr
 75Ring, 18 k vitguld, besatt med 40 briljantslipade diamanter om totalt 0,60 ct samt 12 facettslipade rubiner om totalt 1,34 ct, vikt 6,6 gr
 76Ring, 18 k vitguld, rikt besatt med briljantslipade diamanter om totalt 0,58 ct samt 2 facettslipade smaragder om totalt 0,84 ct, vikt 6 gr
 77Ring 18 k röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om tot 0,09 ct och 2 droppslipade safirer, sv importstpl, vikt 5 gr
 78Okänd designer för Zsolnay, Pecs, hänge, lysterglaserat porslin, i form av gingkoblad, sign, h 5,5 cm
 79Vaxstapelställ, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av vinlöv, kinesicerande kvinna mm, h 15 cm
 80Flaska, stengods, Japan, Edo,16-1700-tal, avsedd för sakeexport till Holland, text i blå underglasyr Japansch Zaky, h 20 cm
 81Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm
 82The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldhorn
 83Rodian, Flemming, 6 st grafikmappar med 5 färglitografier vardera; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 31, 32, 63, 68, 80 samt 81/90, pappersstorl 42 x 60 cm
 84The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldklöver
 85Okänd designer, lampetter, 1 par, palisander och frostat glas, h 21 cm
 86Taklampa, mässing och teak med 5 gulmöstrade glaskupor, h 56 cm
 87Blombord, teak och metall, 1960-tal, dia 47 cm, h 43 cm
 88Biblioteksbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, låda i sarg, l 108 cm, visst slitage
 89Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, modellnr 2367/2356, dia 24,5 cm
 90Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 88 cm
 91Väggskåp, rödmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, inredning med hyllor, h 87 cm, renoverat, senare bemålning
 92Fat, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av palatsinteriör mm i polykroma emaljfärger, undersida med oid sign, dia 36 cm
 93Damfickur, 14 k rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, dia 3,5 cm, tot vikt 30 gr
 94Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar, ur serien Harlekin från 1959, 19 x 19 cm
 95Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburkar 6 st porslin med teaklock, 'Arom', 3 m nagg el spricka, 1 lock sakn
 96Westman, Marianne för Rörstrand, kaffekoppar med fat 11 + 18 st samt gräddkanna och sockerskål med lock, porslin, Mon Amie, design 1952,
 97Olson, Erik, färglito, Det stora gästabudet 2, sign EA o dat -77, 25 x 29 cm
 98Olson, Erik, litografi, 'Den heliga familjen, sign, dat 55 o numr 90/120, 40 x 22 cm
 99Olson, Axel, färgetsning, 'Dörr mot ljuset'. sign o numr (HC) 18/20, från mappen 'Vila och vaka' ed GKM, 38 x 52 cm
 100Olson, Axel, etsning, 'Vit vila'. signerad och numrerad (HC) 18/20, ur mappen 'Vila och vaka' ed GKM, 36 x 49 cm
 101Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 6 princesslipade diamanter, tot vikt 1 gr
 102Örhängen, 1 par samt hänge med kedja, 18 k rödguld med vita stenar, tot vikt 5 gr
 103Ring, 18 k vitguld, vikt 2,3 gr
 104Ring, 18 k rödguld med 4 åttkantslipade diamanter och 5 carréslipade safirer, vikt 2 gr
 105Ring, 18 k rödguld med 5 åttkantslipade diamanter, sv stpl, vikt 1,5 gr
 106Ring, 18 k vitguld med 3 åttkantslipade diamanter, sv importstpl, vikt 1,9 gr
 107Hängen, 3 st, 18 k rödguld varav 2 m pärlor och 1 elefantformat, tot vikt 2,2 gr
 108Parti porslin, B&G samt Royal Copenhagen, b l a thekopp samt 3 underfat, Golden Sun, design Sigvard Bernadotte
 109Sänglampa med speldosa, lackerad metall, 1950-60-tal, dekor av John Blund, h inkl original plastskärm 32 cm
 110Klaffbord, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, tot 115 x 90 cm
 111Matta, semiantik Turkmen (?), 165 x 95 cm
 112Vävram med mattämne, l 38 cm
 113Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 1 åttkantslipad diamant och 1 droppslipad ametist, tot vikt 2,9 gr
 114Örhängen, 1 par, 14 k rödguld med jade, tot vikt 4,6 gr
 115Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med mörkvioletta spineller (?), tot vikt 2 gr
 116Örhängen, 3 par, 18 k rödguld med vita resp rosa stenar, ot vikt 2,8 gr
 117Örhängen, 3 par, 18 k rödguld med vita stenar resp kulor, tot vikt 2,5 gr
 118Örhängen, 3 par, 18 k rödguld, 2 m dekor av kulor, tot vikt 2,9 gr
 119Örhängen, 2 par, 18 k rödguld, dekor av pärlor resp elefanter, tot vikt 2 gr
 120Halslänk, 18 k rödguld, stpl Graser, Italien, 1900-talets 2 hälft, vikt 10,3 gr
 121Armlänk, 18 k rödguld, stpl Graser, Italien, 1900-talets 2 hälft, vikt 6 gr
 122Parti smycken och bijouterier, silver, turkos mm
 123Ring, 18 k rödguld med facettslipad rubin, otydl stpl, vikt 4,1 gr
 124Carruthers Gould, Alexander, olja, hjortar i landskap, sign, 36 x 46 cm
 125Okänd konstnär, olja, vågor, sign RW, 26 x 31 cm
 126Okänd designer för Sandizell Höffner & Co, Dresden, figurin, blanc-de-Chine, korsnäbb med kotte, h 12 cm
 127Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, Igloo, sign, h 11 cm
 128Andersson, John för Höganäs Ateljé, vas, glaserat stengods, dekor i brunt, sign, h 17 cm
 129Medaljer, 3 st, sterlingsilver, graverade av Geza Szabo samt 2 minnesmynt Sverige, tot vikt 190 gr
 130Medaljer, 7 st, graverade av Geza Szabo, medf silvermynt 5 pengö Ungern 1938 samt lokalmynt Halmstad
 131Bølling, Hans för Brdr Krüger, serveringsvagn, bok med 2 lösa, vändbara brickor, design 1963
 132Malmsten. Carl för O H Sjögren, fåtölj, helstoppad, röd ylleklädsel på svarvade ben, Jättepaddan, design 1934, plakettsign, tapetserarsign 3/3 2009, medf ej tillhörande fotpall klädd i samma tyg
 133Okänd designer, 1950-tal, nattygsbord, 1 par, teak och bok, 1 låda i sarg, undre tidskriftshylla, b 48 cm, bruksslitage
 134Manschettknappar, 1 par, förgylld metall och röd emalj, dekor av frimurarekors
 135Manschettknappar, 1 par, förgyllt sterlingsilver och vit emalj, dekor av frimureriska symboler, stpl Oluf Christian Kundby, Köpenhamn, 1932-42
 136Manschettknappar, 1 par, 8 k rödguld med infattade (syntetiska?) safirer, graverad dekor av frimureriska symboler, tot vikt 11, 8 gr
 137Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, skål, glaserat stengods, sign o numr 4/200, h 9 cm
 138Stålhane, Carl Harry för Designhuste Stålhane, skål, glaserat stengods, sign, dia 15 cm
 139Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, dekor av blommor, Swedish Grace, sign o dat 1917, dia 17 cm
 140Okänd designer, skulptur, smide, groda, modern tillv, l 36 cm
 141Okänd designer för Ufficio Tecnico Alessi, fruktkorgar, 2 st, rostfritt stål, l 25 resp 28 cm
 142Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, h 106 cm
 143Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r). egen verkstad, Höganäs, bordslampa, delvis blåglaserat stengods, sign, h inkl skärm 42 cm
 144Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av körsbärsblom, h 17 cm
 145Magnus, Carl, färgetsning, komposition, sign 161/200 o dat 88, synl pappersstorl 30 x 22 cm
 146Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Blå mur, sign o numr 44/190, 25 x 32 cm
 147Lahtinen, Stefan, färglito, Moder hav, sign o numr 90/175, pappersstorl 50 x 40 cm
 148Okänd tysk (?) konstnär, olja, getherde i landskap, sign Rudolf, 50 x 60 cm, smärre avflagn
 149Adamsson, Ingvar, blyerts och färgkrita, Huset i Reine, Lofoten, sign o dat 82, synl pappersstorl 30 x 35 cm
 150Okänd designer, möjl för Glas & Trä Hovmantorp, spegel, ek, 1950-60-tal, spår av etikett, h 120 cm
 151Berndtsson, Rolf, olja, sommarlandskap, sign 27 x 41 cm
 152Parti LP-skivor och singlar, blandat
 153Silow, Ingegerd, matta, rölakan, dekor i blått, 200 x 128 cm
 154Silow, Ingegerd, matta, rölakan, sign, dekor i gult, 230 x 165 cm
 155Höglund, Erik för Boda, skulpturer, 3 st, blå resp brun glasmassa, reliefdekor av djur, l 9, 10 resp 12 cm
 156Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor i kobolt, h 34 cm
 157Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 37 cm
 158Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, h 46 cm
 159Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 17-1800-tal, mrkt 2 (kannor), h 33 cm
 160Jultallrikar, 15 st, porslin, Rosenthal, polykrom underglasyrdekor, dia 22 cm
 161Skrivbordslampa, gullackerad metall, EWÅ Värnamo Armaturfabrik, B 65, 1950-tal, smärre slitage
 162Barstolar, 1 par, bonat och metallbeslaget trä med röd skaiklädsel, tillverkade av portvinstunnor, Danmark 1950-tal
 163Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, l 16 cm
 164Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, h 5 cm
 165Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, brunglaserat stengods, sign, dia 9,5 cm
 166Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign, h 13 cm
 167Parti smycken och bijouterier
 168Fat, porslin, sk kompaniporslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av Willow-mönster, l 25 cm
 169Ask för svavelstickor resp pennkniv, silver, l 6,5 resp 7 cm
 170Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av magnolia, h inkl skärmhållare 53 cm
 171Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor i famille-rose-färger, dia 25 cm, kantnagg o -lagninngar, hårsprickor
 172Vinkelmätningsinstrument med vattenpass, 1800-talets 2 hälft, märkt Smith 1865, l 41 cm
 173Lock till socker/såsskål, nysilver, England, sekelskiftet 1900, grepp i form av vriden akantus, graverat, oid adligt vapen under krona, stpl Gray Billiter Square, London, l 14,5 cm
 174Halldin, Bror, olja, höstlandskap, sign, 16 x 19 cm
 175Pietilä, Tuulikki, etsning, Band, sign o numr 7/15 o dat -64, 33 x 40 cm
 176Parti myntsatser, Sverige, Finland och Vatikanstaten
 177Parti smycken och bijouterier
 178Parti smycken och bijouterier
 179Ljusstakar, 3 st, mässing, 1900-talets mitt, Skultuna Z 10, h 10 - 14 cm
 180Parti smycken och bijouterier
 181Okänd designer, 1900-talets mitt, arbetsbelysning, Pe Fe Ge, grålackerad metall och mässing, justerbar höjd och längd, slitage
 182Parti armbandsur, metall; bl.a Seiko
 183Parti nålar, pins, medaljer mm
 184Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, Fibula 7, sign, h 21 cm
 185Karlmark, Gerhard, färglito, I handelsboden, sign o dat -59, 40 x 53 cm
 186Figurgrupp, bemålad bisquit på träsockel, Porcellano Principe, Capodimonte, 1900-talets 2 hälft, stående par, h 26 cm
 187Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm
 188Böckman, Edgar för Andersson & Johansson Höganäs, vas, delvis lysterglaserat stengods, h 15 cm
 189Muggar, 6 st, glaserat stengods, Skottorps Stengods, 1900-taletsn mitt, initialer GvM för Gösta von Möller, h 12 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott
 190Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus/Ateljé Lyktan, bordslampa, polykrom glasmassa med påklippta spiralband, etikettsign, h inkl skärm 60 cm
 191Ytterkrukor samt underfat, glaserat lergods, 5 st
 192Okänd designer för Söholm, bordslampor, 1 par, blåglaserat stengods, sign, h 45 cm
 193Blombord, teak med ben i stringmodell, 1960-tal, l 89 cm
 194Okänd designer för AGA, transistorradio, läderetui, 1900-talets mitt, modell 3140 A
 195Hatthylla, Reda, Gunnar Fredriksson AB, trä och metall, 1900-talets mitt, l 118 cm
 196Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rosa dekor av blommor, dia 23 cm, 1 med avslag
 197Toilettebord, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, sarg med 2 lådor, överbyggnad med 3, spegel med tympanonformat krön, b 87 cm, prov: Adliga ätten von Möller, Skottorps Slott, smärre def
 198Okänd designer, pall, teak med brun konstläderklädsel, l 50 cm
 199Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1796, l 18 cm, vikt 45 gr, möjl lagning vid fäste
 200Div äldre tryck, bl.a försäkringsbrev, kartor och kopparstick, 17 - 1800-tal
 201Bordslampa, mässing och koppar, 1900-talets första hälft, h 37 cm
 202Ytterkrukor, 4 st, porslin, Gustavsberg Empire, h 14 resp16 cm
 203Ekström, Yngve för Westbergs, Tranås, bord, teak på svartlackerat underrede, Leaf, 1950-tal, l 117 cm, skivans shellack delvis torkad
 204Bülow Hübe, Vivianna Torun för Georg Jensen, brosch, sterlingsilver, Möbius, modellnr 374, design 1968, l 7 cm, i originaletui
 205Bülow Hübe, Vivianna Torun för Georg Jensen, ring, sterlingsilver, Möbius, modellnr 1455, design 1968, i originaletui
 206Brusewitz, Gunnar, färglito, sträckande alfåglar, sign HC o dat 76, synl pappersstorl 38 x 56 cm
 207Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, matta, rölakan, dekor i blått, 220 x 180 cm
 208Nilsson, Björn-Erik, Björn Smide, Laholm, vinställ till 6 flaskor, smide, l 103 cm
 209Lamellgardin, vit plast och metall, cirka 240 x 100 cm, oanvänd
 210Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, matta, rölakan, dekor i blått, 300 x 85 cm
 211Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, 'Calmare Nyckel', h 175, b 117 cm
 212Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor varav 1 m sarg, Ambassadör, tot mått 328 x 100 cm
 213Okänd designer, 1950-tal, kandelaber till 7 ljus, skuret trä, droppskivor i mässing, sekor av vikingar samt symboler för Trä, Hopp och Kärlek, under botten text Vikingahöfding Ivar Vidfamne samt datering 1952, oid monogram WM (?), h 42 cm
 214Malmsten, Carl för Bodafors, matsalsstolar, 6 st, ek, Ambassadör
 215Powolny, Michael tillskr, ljusstake/bordslampfot, glaserat flintgods, dekor av putto med blommor, osign, h 21 cm
 216Okänd designer, matta, rya, dekor i brunt, grått och vitt, 200 x 140 cm
 217Ytterfoder, rinneglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bornholm, 1900-talets början, h 19 cm
 218Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben, sign 'Godkänd för tryck', synl pappersstorl 68 x 54 cm
 219Nyman, Olle, färglito, Trädet, sign, dat -78 o numr 256/400, pappersstorl 92 x 72 cm
 220Kuddvar, ullbroderi på linne, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av blommor mm, 93 x 50 cm
 221Monies, David, teckning, Gadedreng, osign, synl pappersstorl 26 x 21 cm
 222Okänd designer,1900-talets början, vas, keramik, dekor av blå, delvis kristallin glasyr, h 23 cm
 223Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign o dat 58-69, 32 x 48 cm samt Wikström, Örjan, färglito, rumsinteriör med personer, sign tryckt i 60 ex, 50 x 65 cm
 224Aryballos, terrakotta, möjl Korinth omkr 600 f Kr, rödfigurig dekor av fågel, h 6,5 cm
 225Larson, Lisa, figurin, glaserat stengods 'Charlotta', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm
 226Kudde, flamskvävnad, allmogearbete, 1800-tal, dekor av fågel mm, 52 x 40 cm
 227Skrivställ, brons och glas, 1800-talets 2 hälft, dekor av turturduvor, h 12 cm
 228Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm
 229Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm
 230Okänd konstnär, 1800-tal, olja, skotskt (?) insjölandskap, 31 x 43 cm
 231Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av blå påklipp, Galaxy, sign, h 9 cm
 232Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, mus, modellnr 1801, polykrom underglasyrdekor, h 5 cm
 233Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1614, h 17 cm
 234Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnr 1567, h 10 cm
 235Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, Skorna knytes, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2373, h 15,5 cm
 236Serveringsbricka, valnöt, profilerad kant, l 84 cm
 237Parti orientaliskt konsthantverk, 1 låda; porslin, lackarbete mm
 238Klocka/bjällra, brons, Nepal, 18-1900-tal, dekor av oid skrivtecken, h 15 cm, kläpp sakn
 239Rökelsekar, brons, Kina, 1900-tal, hänkelfästen i form av groteska maskaroner, l 28 cm
 240Skrivställ, valnöt och svart marmor, 1800-talets 2 hälft, bläckflaskor i glas med gjutjärnsmontage, l 31 cm, nagg
 241Qvarsebo, Mikael, olja, M Monroe, sign o dat 1983, 177 x 68,5 cm
 242Soffbord, skuret och bemålat trä med (senare) dubbla glasskivor, underrede i form av dubbelhövdade vädurar, l 100 cm
 243Dosa på 4 ben, 18 k rödguld, lock med blå emalj och 10 rosenlipade diamanter, stpl Boströms Eftr A Hillebrant Borlänge 1964, l 7,5 cm, vikt 101.3 gr
 244Brosch, 18 k röd- (och vit-?) guld med cirka 60 gammalslipade diamanter och pärla, i form av blombukett, 1800-talets 2 hälft, i etui daterat 1884, l 6,5 cm, vikt 15,2 gr
 245Okänd designer för ANSI, Danmark, besticksuppsättning, 118 del, rostfritt stål med palisanderskaft, modell Stjärn, i palisanderschatull, Stil-Schatullet, Stig Bolaget Malmö 1950-tal, detta b 55 cm
 246Hörnklockskåp, marmoreringsmålat trä, ant Hälsingland, 1800-talets 2 hälft, underdel med 2 skåpsdörrar, överdel med 3, h 211 cm
 247Armring, 18 k rödguld med 32 briljantslipade diamanter och citrin (?), oid stpl Holland 1900-tal, l 5 cm, vikt 115 gr
 248Berneth, Tobias för Karl Andersson och söner, matbordkompaktlaminat och svartbets på ask, Thinner, design 2008, modell TI 24080, l 240 cm, b 80 cm, tjocklek 6 mm (!), bordet belönades 2008 med Design S/Swedish Design Award
 249Porte-monnaie, förgyllt silver och emalj, Ryssland, sekelskiftet 1900, dekor av hus i landskap resp av stiliserad fågel, stp Pawel Ovchinnokow Moskva med Kejserlig Hovleverantörsstpl, oid guardeinstpl IK, l 8 cm, vikt 130 gr
 250Necessär med bälteskrok, brännförgylld brons, ant Paris, 17000-talets 1 hälft el mitt, dekor av rocailler, mytologisk scen mm, inredning med sax, pincett mm, tot h 19 cm
 251Parfymflacon, brännförgylld brons, Paris, 1700-talets 1 hälft el mitt, dekor av rocailler, putto mm, h 11 cm, i original maroquinetui, smärre bristn
 252Taipaleenmäki, Jussi, olja, I Parsifals Gränd, motiv ur Hambesviten Bilder från Molom, sign o dat 2003, 39 x 50 cm
 253Silvermynt, 4 Mark, Karl IX 1604
 254Silvermynt, 1 Riksdaler, Fredrik I 1748
 255Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm
 256Herrfickur, 18 k rödguld, Patek Philippe, 1920-30-tal, , serienummer 40744, dia 5 cm, vikt 100 grm, boett med gravyr IC elr CI, i etui
 257Ring, 18 k röd- och vitguld el platina med 3 gammalslipade diamanter och ett antal åttkantslipade dito, art-déco, 1920-tal, l 22 mm, vikt 3,4 gr
 258Nylund, Gunnar för Rörstrand, jultallrik, porslin, 1968
 259Damsavonett, 18 k rödguld med emalj, ant Schweiz, 1800-talets 2 hälft, franska imporstpl, dia 4,5 cm, vikt 44 gr
 260Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för KD, figurin, porslin, KD, rödhake, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2238, h 4,5 cm
 261Örhängen, 1 par, 18 k röd- och vitguld, vardera med 18 briljantslipade diamanter och carréslipad smaragd (?), stpl C G Hallberg Stockholm 1939, h 25 mm, tot vikt 5,4 gr
 262Ring, 18 k röd- och vitguld med 2 gammalslipade diamanter, vardera om cirka 2 ct samt 7 mindre gammalslipade diamanter, vikt 5 gr
 263Ring, 18 k rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,5 ct, stpl Kultateollisuus Oy, Åbo 1967, sv importstpl, vikt 9,8 gr
 264Ring, platina med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,8 ct picqué, otydl sv stpl, vikt 16,5 gr
 265Örhängen, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 18 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,9 ct, stpl Hovjuvelerare Erik Samuelsson Sto´ckholm 1963, h 40mm, tot vikt 9,4 gr, i originaletui
 266Carmoséring, 18 k vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om tot cirka 1 ct, stpl Johan Pettersson eftr Stockholm 1939, vikt 2 gr
 267Vägglampa, bemålad metall, Italien, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av blommande grenar, l 85 cm
 268Okänd designer, skålfat, polykrom glasmassa på fotklack i klarglas, dia 35 cm
 269Okänd designer, bordslampa, porslin, cylindrisk med op-mönster i svart, modern tillv, h 28 cm
 270Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer 2 st, glas, dalahäst, h 8 resp 16,5 cm
 271Dosa, silver med emalj, Ryssland, 1900-talets början, dekor av växtlighet mm, pålött blomsterkorg med smaragder, safirer och pärlor (3 sakn), inv förgylld, kokoshnik för Moskva 1908-17, l 9 cm, vikt 165 gr
 272Dosa, 935/1000 silver med blå och violett translucid emalj, delvis guillocherad dekor, stpl VT Österrike 1920-30-tal, l 8 cm, vikt 115 gr
 273Dosa, silver med vit emalj och blå, transucid emalj mot guillocherad fond, lock med infattad elfenbensplakett med dekor av Leda och Svanen, Österrike 1910-tal, sv importstpl, l 9 cm, vikt 155 gr, inv gravyr Hans 1917
 274Brosch, 18 k rödguld och silver med 45 rosenslipade diamanter med öppen fattning (!), 1800-talets 2 hälft, b 6 cm, h 8 cm
 275Ring, 18 k röd- och vitguld med 6 + 1 gammalslipade diamanter samt 27 facettslipade diamanter, 1800-talets 2 hälft, dia 20 mm, vikt 8,8 gr
 276Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm
 277Sangwill, Jack, färglitos, 2 st, båda komposition med höna och blommor, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm
 278Herrfickur, förgylld metall, emalj och strass, Schweiz, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av blomsterurnor mm, urverk o -tavla sign P G Huaut à Génève, boett stpl Leton, boett och verk numr 3112, dia 6 cm, smärre def
 279Matta, old Pakistan, 145 x 95 cm
 280Matta, old/semiantik Turkmen, 190 x 130 cm
 281Matta, old Persisk, 120 x 75 cm, slitage
 282Brosch, 18 k rödguld och förgyllt silver med 40 rosenslipade diamanter samt cabochoslipad spinell (?), 1800-tal, l 5,5 cm
 283Fickur, förgylld mässing med silverdekorerat rocksskinn, England, 16-1700-tal, urverk sign Ja(me)s Strong London, dia 5 cm, slitage på rockskinnet
 284Percy, Arthur för Gefle, skulptur, glaserat lergods, Diana och hjorten, sign, h 27 cm
 285Armband med hänge, 22 el 23 k rödguld med diamanter, rubiner och smaragder, ant arabiskt arbete, modern tillv, vikt 38,6 gr
 286Brosch, 22 el 23 k rödguld med diamanter och safirer, ant arabiskt arbete, h 8 cm, vikt 34,2 gr
 287Damfickur, 18 k rödguld en-trois-couleurs, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor samt av infattade rubiner och turkoser, dia 4,5 cm, vikt 44,3 gr, smärre def
 288Damfickur, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, Frankrike, 17-1800-tal, urtavla och -verk sign Breguet à Paris, verk numr 256 (?), dia 4,5 cm, smärre def
 289Okänd designer, möjl för ARP (Atelier de Recherche Plastique), Frankrike, 1950-tal, bordsur, teak på 4 mässingsben, märkt Arp, h 18 cm
 290Skålfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av äppelblom resp stensättning, dia 20 resp 25 cm
 291Multiverktyg, krom; tång, kapsylöppnare, skruvmejsel mm, l 19 cm, i original läderetui
 292Kaffekanna, koppar med flätat rottinghandtag, 1800-talets mitt, h 23 cm
 293Fickur, förgylld mässing, England George III, uverk sign Samuel Green London (ant Samuel Green snr, St James’s St, Bunhill Row verks1772-1817) i skyddsboett av mässing, denna etikettmärkt T Graham Hawick, dia 5 cm
 294Damarmbandsur, 14 k vitguld med 30 briljant och baguetteslipade diamanter, Hamilton, 1900-talets 1 hälft, vikt 18,6 gr
 295Brosch, 18 k rödguld och silver (?) med 22 rosenslipade och 3 gammalslipade diamanter, 1800-talets 2 hälft, l 6 cm
 296Lundström, Nils Emil, Rörstrand, porslin Trekonungamötet Malmö 1914, dia 26 cm
 297Herrkronograf med tidtagare, 18 k rödguld, Kendal & Dent, London, 1800-talets 2 hälft, boett stpl Birmingham, dia 5 cm, vikt 97 gr
 298Ring, 18 k rödguld med blå emalj och rosenslipade diamanter, sv importstpl, l 3 cm, vikt 13 gr
 299Ring, 18 k rödguld med 12 gammalslipade diamanter, 1800-talets 2 hälft, vikt 5 gr
 300Ring, 18 k rödguld med 9 rosenslipade diamanter, 1800-talets 1 hälft, vikt 6,1 gr
 301Strid, Hardy, akryl, Vattenspegling, sign o dat 2007, 60 x 80 cm, OHS 13999
 302Thorén, Esaias, olja, Ögonfisk, sign, 15 x 29 cm
 303Mörner, Stellan, olja, Fontän vid Versailles, sign o dat 1972, 22 x 27 cm, (motivet föreställer i verkligheten statyn La Marne vid Versailles, vilken inte är en fontän)
 304Lorentzon, Waldemar, olja, Det uppfriskande badet, sign, 26 x 33 cm
 305Jonson, Sven, olja, Fragment, sign, 24 x 33 cm
 306Mörner, Stellan, olja, Landskap - motiv från Esplunda, sign, 27 x 33 cm
 307Thorén, Esaias, olja, Klippa, sign, 33 x 41 cm
 308Olson, Axel, olja, Strandfynd, sign, 22 x 35 cm
 309Olson, Erik, olja, Litet kammarspel, sign o dat 1971, 33 x 41 cm
 310Jonson, Sven, olja, Havshorisont, sign, 65 x 35 cm
 311Guldmynt, 1 Carolin, 10 Francs, Karl XV 1869
 312Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876
 313Guldmynt, 5 kronor, Oskar II 1882
 314Guldmynt, 5 kronor, Gustav V 1920
 315Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925
 316Guldmynt, 5 kronor, Oskar II 1901
 317Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian IX 1873
 318Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Fredrik VIII 1909
 319Guldmynt, Frankrike, 10 Francs, Napoleon III 1857
 320Guldmynt, Österrike 1 dukat Frans Josef 1915, 3,5 gr 986/1000 guld, den högsta guldhalten i något mynt i världen
 321Silvermynt, 1 öre, Johan III 1576
 322Silvermynt, 4 öre, Karl XI 1675
 323Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716
 324Samling av 7 sk nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
 325Silvermynt, 5 Öre, Fredrik I 1722
 326Silvermynt, 2 st, 1 Öre, Fredrik I 1722 resp 1732
 327Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
 328Silvermynt, 1/12 Riksdaler, Gustav III 1778
 329Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 1781
 330Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 1783
 331Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776
 332Silvermynt, 1/6 Riksdaler, Gustav IV Adolf 1809
 333Silvermynt, 1/2 Riksdaler Specie, Karl XIV Johan, 1831
 334Silvermynt, 1/8 Riksdaler Specie, Karl XIV Johan, 1832
 335Silvermynt, 1/4 Riksdaler Specie, Karl XIV Johan, 1834
 336Silvermynt, 1/16 Riksdaler Specie, Karl XIV Johan, 1835
 337Silvermynt, 4 Riksdaler Riksmynt, Karl XV 1864
 338Parti silvermynt, Sverige, Oskar I - Oskar II
 339Parti kopparmynt, Sverige, Adolf Fredrik - Oskar II
 340Stort parti silvermynt, Sverige Oskar II - Gustav VI Adolf, tot vikt 900 gr
 341Sedel, Tijo (10) Daler Silfwermynt, Karl XIII 1717, a tergo präglade vapensköldar för Carl Vicent Polus, Nicolaus Sternel och Anders Strömborg, vikt och limmad (?), orangrepp
 342Sedel, 5 Daler Silfwermynt, Karl XIII 1717, a tergo präglade vapensköldar för Johan Lagermark, Johan Ekendahl och Jacob Bunge, vikt och limmad (?)
 343Parti äldre sedlar, Sverige 1802-56
 344Tull-Placat-Stämpel nr 1814, Westerwik 1842 resp nr 202 Helsingborg 1854
 345Myntkabinett, fruktträ, inredning med kassetter, medf div mynt, l 54 cm
 346Parti aktiebrev och kuponger, bl a Varberg-Borås Jernvägs Aktiebolag
 347Luktdosa, silver, Västsvensk typ, stpl Sven Nyberg Varberg u å, dia 5 cm, vikt 26 gr, möjlig lagn
 348Luktdosa, förgyllt silver, sk svamp el kyrkdosa, oktogonal med graverad dekor av hus och träd, stpl Herman Waldemar Ekelund Karlshamn 1902, h 3 cm, vikt 30 gr
 349Luktdosa, silver, oval m graverad blomdekor, stpl Johnsson & Nilsson Karlshamn 1887, l 3,5 cm, medf bägare silver samt dosa, metall med guillocherad emaljdekor, tot silvervikt 34 gr
 350Sockerskål, silver, empire, godronnerad cuppa och fot på trepassformad forplatta med fleuroner, stpl Nils Juhlin Karlshamn 1835, h 18 cm, vikt 410 gr
 351Matskedar, 4 st, strösked samt thesked, silver, olika mästare 1800-tal, tot vikt 285 gr, ägargravyr
 352Matsked, silver, fiolmodell med mittås, stpl Petter Eneroth Stockholm 1791, l 20 cm, vikt 50 gr
 353Collier, odlade, doserande pärlor, lås i 18 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, l 60 cm
 354Collier, odlade, doserande pärlor, lås i silver med pärla, 1900-talets 1 hälft, l 50 cm
 355Armlänk, 18 k rödguld, utl stpl, vikt 4,8 gr
 356Armlänk med berlocker, 18 k rödguld, otydl sv stpl, vikt 20,2 gr
 357Gräddkanna, sockerskrin samt -tång, silver, rokokostil, kanna och skrin stpl C G Hallberg Stockholm, tot vikt 590 gr
 358Armband, silver samt brosch och ring, silver med vita och gröna stenar, tot vikt 70 gr
 359Ring, 950/1000 platina med 2 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,4 ct samt cabochonslipad safir, sv importstpl, vikt 11,6 gr
 360Ring, 18 k vitguld med 3 briljantslipade diamanter om tot cirka 1 ct, 10 dito om tot cirka 0,5 ct samt 16 mindre dito om tot cirka 0,3 ct, stpl C F Carlman Stockholm, vikt 10,3 gr
 361Carmoséring, 18 k vitguld med 7 gammalslipade diamanter om tot cirka 1,5 ct, stpl Gunnar P Tägt Stockholm uå, vikt 4,1 gr
 362Fickur, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av kvinna i landskap, dia 6 cm, glas löst, smärre emaljdef
 363Fickur, silver med silvertavla, graverad dekor, stpl Walker & Hall, Chester 1888, dia 6 cm, glas sakn
 364Herrsavonett, 14 k rödguld, Henry Watch, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 59,5 gr
 365Herrsavonett, 14 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 78 gr
 366Ljusstakar, 1 par, silver, rokokostil, stpl CG Hallberg Stockholm 1946, h 13 cm, fyllda
 367Hänge med kedja, 18 k rödguld med facettslipad ametist och pärlor, tot vikt 3,4 gr
 368Matta, old Kina, 245 x 170 cm
 369Matservisdelar, flintgods, Aluminia Knud, 4 lådor, visst slitage
 370Skulptur, palisander, möjl Indonesien, 1900-talets 2 hälft, Garuda, h 18 cm
 371Mekanisk väckarklocka, orange plast, Tokyo Tokei, 1970-tal, h 14 cm
 372Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 45 cm
 373Rökelsekar, lackarbete på träsockel, Kina, 1900-talets mitt, h inkl sockel 22 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar
 374Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg
 375Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar och fat, 2 + 2, porslin, Salix, slitage, säljes till förmån för Lions
 376Lindgren & Strandberg för Gnosjö Konstsmide, bordslampa, svartlackerad metall, Eldflugan, etikettsign, l 32 cm, säljes till förmån för Lions
 377Toikka, Oiva för Notsjö-Nuutajärvi/Iittala, skulptur, iriserande glas, fågel, hand- o etikettsign, l 24 cm
 378Porslinsmålning, Einsiedler efter S Koninck, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft, 25 x 19 cm
 379Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vas, röd glasmassa, h 18 cm
 380Nylund, Anita för JIE Gantofta, saltbinge 'Kryddgränden 9' resp smörask 'Majas mejeri', flintgods och trä, ur serien Vår lilla stad, h 7 resp 14 cm, smörask sakn lock
 381Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, sign o etikettmärkt, h 18 cm
 382Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, vitlackerat trä, l 140 cm
 383Grabinski, Marian för IKEA , hallmöbel, ek, ur serien MTP från 1962, 2 lådor i sarg, l 110 cm, tack till Johan Thelin för info
 384Bricka, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av rosor samt initialer ACJD o dat 1865, l 47 cm, torkspricka, 1 fot def
 385Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, bonat trä med kopparklädd skiva, reliefdekor av världskarta, l 140 cm
 386Spegel, förgyllt, bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, h 93 cm, senare, profilerat glas, renoverad
 387Spegel, bronserat och bemålat trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 77 cm, renoverad
 388Hamngren, Hans, multipel, anamorfos, hand, sign, dat 1974 o numr 249/310, bildyta 29 x 40 cm, spegel medföljer
 389Litografi, handkolorerad, 1800-talets 2 hälft, Kristian IX med familj (bl a Tsarparet Alexander III, Georg I av Grekland och kungaparet Edward VII), 67 x 45 cm, marginaldef
 390Parti porslin, 6 del; vas Royal Copenhagen, 3 figuriner B&G, figurin Lladró samt figurin Nao, h 6 - 24 cm
 391Uppläggningsfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, dekor av utsikt över floden Teme och Ludlow Castle, l 25 cm, hårspricka
 392Parti allmogeföremål mm, 5 del, bl a gorånjärn Hellefors Bruk
 393Storformatskamera, Polaroid CU 5 Land Camera
 394Lindström, Åsa för Rörstrand, snapsglas, 4 st, porslin, tryckt dekor, invändigt med platina, sign, h 8 cm, i originalförp (1 förp def)
 395Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj på hjul, krom med brun manchesterklädsel, armlän i läder
 396Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, h 50 cm
 397Kraitz, Ulla och Gustav, skål, sang-de-boeuf-glaserat stengods, sign o dat 1976, dia 15 cm
 398Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, skål, blåglaserat stengods, sign m studiohand o dat Y (1954), dia 9 cm
 399Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, delvis etsat och emaljerat glas, osign, h 10 cm
 400Vallien, Bertil för Boda, vas, blåiriserande glas, sign, h 11 cm
 401Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, palisander med kopparklädd skiva, reliefdekor av varmluftsballonger, l 140 cm
 402Alberius, Olle för Rörstrand Ateljé, pokalvas, glaserat stengods, sign, h 18 cm
 403Volther, Poul M för Frem Möbelfabrik, Röjle, armstol, teak, design 1960
 404Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast, h 34 cm
 405Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, soffbord, valnöt, brännstpl, l 70 cm
 406Ohlsson, Folke för Ljungs Industrier-DUX/Bra Bohag, fåtölj, bonad björk, justerbar vinkel på sits/rygglän, senare klädsel
 407Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, sign, h 18 cm
 408Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, miniatyrskål, glas, bemålad dekor av ormar, osign, dia 7 cm
 409Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vaser/flaskor, 2 st, blåiriserande glas, sign, h 6 resp 11 cm
 410Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vaser/flaskor samt skålar, 3 + 2 st, glas, vaser sign, h 5 - 13 cm
 411Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, sign, h 15 cm
 412Okänd konstnär, relief, patinerad brons, stående akt, sign, MA, 31 x 15 cm
 413Stolar, 1 par, rödmålat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 1 hälft, spjälrygg, dekor av kannelyrer
 414Frimärksalbum, 3 st med frimärken, Ryssland/Sovjet
 415Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, h 45, dia 52 cm
 416Takkrona, förgyll metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 90 cm
 417Armbandsur, stål med svart läderrem, Atlantic Worldmaster
 418Taklampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 40 cm
 419Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, blanc-de-Chine, flicka och kid, modellnr 1105, sign, h 8 cm
 420Matta, old Pakistan galleri, 300 x 85 cm
 421Herrsavonett, förgylld metall, Elgin, USA, 1800-talets slut, boett med graverad dekor, dia 5 cm
 422Fotografialbum, 3 st, 1920, -30 och -50-tal
 423Torrestad, Olle, egen verkstad, hängsmycke, 18 k rödguld med 3 facettslipade spineller (?), stpl Halmstad 1956, l 5 cm, vikt 9,6 gr
 424Londi, Aldo för Bitossi, skulptur, förgyllt stengods, uggla, h 15 cm, smärre slitage
 425Londi, Aldo för Bitossi, skulptur, förgyllt stengods, uggla, h 15 cm, smärre slitage
 426Okänd designer, sigill, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, dekor av sittande örn, initialer MC, h 5 cm
 427Öhman, Martin för Alton, kaffeskedar 7 st silver, dekor av tre hjärtan, sign o stpl Falköping 1977, tot vikt 90 gr
 428Vattentunna, koppar med mässingbeslag, empire, 1800-taklets 1 hälft, dekor av godronner, h 46 cm, botten med korroderat hål
 429Bägare, tenn, konisk med svisselerad dekor av Gustav IV Adolfs krönta namnchiffer samt tulpan, stpl Niklas Justelius Eksjö1808, h 15 cm
 430Fat, djupt, tenn, 1700-tal, kulhamrat, rudimentära stpl, dia 38 cm, anlupet, lagn
 431Ljusstake, tenn, godronnerad cuppa, fot med pärlstav, stpl Johan Petter Fagerström Kalmar 1837, h 19 cm, säljes till förmån för Amnesty
 432Ljusstake, tenn, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, h 10 cm, säljes till förmån för Amnesty, smärre hål
 433Okänd designer för Aluminia, skålar, 1 par, fajans, oktogonala med dekor av frukter i svart och gult, oid sign EJ, dia 29 cm
 434Czapka för Polska Legionen i Napoleons tjänst, läder, textil, metalltråd och nysilver, kopia från 1900-talets 1 hälft, h inkl pompon 31 cm
 435Shako för jägare vid Nationalgardet Fransk M/1837, h inkl pompon 34 cm, slitage
 436Shako för officer vid 8 legionen, Fransk M/1837, h inkl pompon 30 cm, kopia från Herbert, Poupard & Jarre, Paris
 437Hjälm, preussisk M/1891, sk Pickelhaube, läder, järn och mässing, h 22 cm, slitage, vapenplåt möjl ej original, medf extra vapenplåt samt ägiljett och träns
 438Liljebladh, Birgitta, olja, blomsterstilleben, 65 x 60 cm
 439Nordberg, Olle, olja, landskap, sign o dat 1934, 78 x 64 cm
 440Norryd, Mats, färglito, Mozart, stämpelsign o numr 192/250, 48 x 73 cm
 441Salongsmöbel, 4 del, skuren och bonad bok med grön plyschklädsel, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, soffa l 140 cm
 442Matta, semiantik persisk galleri, 295 x 95 cm
 443Piedestal, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, h 66 cm
 444Matta, semiantik Afshar, 215 x 170 cm
 445Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), rund med dekor av fågel och blommor i famille-rose-färger, dia 23 cm, smärre nagg
 446Vallman, Uno, olja, människor och hus i landskap, sign 1/7, 33 x 41 cm
 447Broderi, ylle, 1910-tal, dekor av svenska flaggor, kunglig krona, lagerkrans samt deviser Med Guds Hjälp samt Han kunde ick svika, blott falla kunde han (ur Tegnérs Karl XII), 86 x 72 cm
 448Saltkar, old Sheffield plate, England, George III, sekelskiftet 1800, avlång cuppa med oktogonal bård, graverat A under crest för ätten Alexander, Earl of Stirling, l 10 cm, medf ej tillh saltsked
 449Kruka med hänkel, koppar, asien, 1800-tal, driven dekor av drakar mm, h inkl hänklar 20 cm
 450Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm
 451Vas, vitopak glasmassa med polykrom emaljmålning av blomster, 1800-talets 2 hälft, h 20 cm
 452Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, porslin, 'Jugend', h 19 cm
 453Vas med hänklar, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, h 25 cm
 454Väggkruka/bassäng, fajans, Gmundner Keramik, Wien, 1900-tal, polykrom dekor i starkeldsfärger, h 31 cm
 455Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, förgylld och patinerad brons och vit marmor, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av putti, akantus mm, h 32 cm
 456Bordsdekorationer, 2 st, glas, 1900-tal, dekor av växter, l 32 resp 35 cm
 457Bordslampor, 1 par, glasera keramik, Italien, 1900-talets 2 hälft, dekor av druvkorgar, h inkl skärmar 39 cm, smärre def
 458Björquist, Karin för Gustavsberg, ytterfoder, 3 st, porslin, Interflora 2, h 11,5 cm
 459Sängvärmare, koppar, mässing och smide, ant Holland, 17-1800-tal, genombrutet lock med blomdekor, l 104 cm
 460Vas, fajans, De Drie Klokken, Delft, 1700-tal, dekor av lantgård mm i manganblått, sign, h 24 cm, nagg
 461Terrin med lock, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets 1 hälft, förgylld och polykrom dekor av blommor, h 32 cm
 462Breger, Carl Arne för Husqvarna Borstfabrik, TV-kanna, plast med palisanderhandtag och lockknopp, Signatur, h 29 cm
 463Sandberg, Stig för Jämtland Härjedalen Slöjdalster/Nordisk Presentdesign T Lundberg, skål, teak, hand- och etikettsign, h 18 cm
 464Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, ’Ritzi’, dia 33 cm cm
 4654 del diverse, 2 glasflöte, pennställ mässing samt lockstop, tenn, detta stpl GAB Stockholm 1933, stop h 18 cm
 466Kaffeservis, porslin, Hackefors Linnea
 467Ternell, Berit för Gefle, matservisdelar, stengods, Kosmos, design 1966
 468Berglund, Ture för Stockholms Glasbruk/Skansen, karaff, gröntonad glasmassa, fiskformad, etikettsignm l 23 cm
 469utgår
 470Wennerstrand, Sixten för Johansfors, vaser, 2 st, glas, dekor av vertikala vita resp röda linjer, h 11 resp 14 cm
 471Blompall, bok och mässing med kakelklädd skiva, 1950-60-tal, h 16 cm
 472Eldkorg, smide, 1900-talets 2 hälft, h 47 cm, anlupen
 473Vägglampa, förgylld och försilvrad metall, i form av kallor, etikettmärkt Fayette Borås, h 70 cm
 474Vitrinskåp, mahogny och palisander med intarsia, mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, h 142 cm
 475Lang, Marika, färglito, gatuscen vid Skansen Kronan, Göteborg, ur mappen The Alternative, sign o numr 134/360, pappersstorl 57 x 81 cm
 476Tårtspade, silver, sk lappsilver, graverad dekor av samer och renar, stpl COP Luleå 1948, l 22 cm, vikt 55 gr, säljes till förmån för Amnesty
 477Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, skata, polykrom underglasyrdekor, h 25 cm, säljes till förmån för Amnesty
 478Leuchovius, Sylvia för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, dia 14 cm, säljes till förmån för Amnesty
 479Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, glaserat stengods, 'Rymden', sign o numr 14/200, dia 2, säljes till förmån för Amnesty
 480Skålfat, cloissonnéarbete, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fågel mm, dia 18 cm, säljes till förmån för Amnesty
 481Bordsuppsats, underhaltigt silver el försilvrad metall och glas, ant Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, driven dekor av byggnader i landskap mm, glasskålen med polykrom och förgylld blomdekor, h 46 cm
 482Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av kallor, h 33 cm, medf löst montage till lampa
 483Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av pioner, h 32 cm, senare montage till lampa
 484Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, tjänstekvinna med bricka, 36 x 29 cm, slitage
 485Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, parti lergods; fruktservis, vas samt ljusstake, sign
 486Saint-Phalle, Niki de, efter henne, skulptur, bemålad papier maché på träsockel, dansande kvinna, h inkl sockel 36 cm
 487Ametistkluster, h 60 cm
 488Speglar, 1 par, skuret och bronserat trä, rokokostil, 18-1900-tal, h 45 cm
 489Fat, porslin, Kina, ant Guanxu (1874-1908), dekor av paradisfågel mm i polykroma emaljfärger, dia 30 cm
 490Okänd japansk konstnär, Meiji, vas, patinerad brons, i form av naturalistiskt urformad växt, oid sign, h 26 cm
 491Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i rinneglasyr, sign, h 14 cm
 492Skålfat, porslin, Kina, Guangxus (1875-1908) tid och märke, dekor av lotus, paradisfåglar, fladdermöss mm, dia 15 cm
 493Vas, porslin, Kina, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av blommande träd mm, sekelskiftetsmontage i brons och alabaster, tot h inkl skärmhållare 46 cm
 494Merckx, Arnold för Arco, matbord med två iläggsskivor, körsbärsträ på metallunderrede, Multiple, design 1994, tot l 300 cm
 495Sockerruska, sterlingsilver, Queen Anne-stil, stpl Henry Whigful Sheffield 1895, h 23 cm, vikt 190 gr
 496Lockask, fajans med förgyllda bronsbeslag, osmansk, sekelskiftet 1900, dekor av kufiska skrivtecken mm, l 12 cm
 497Saltkar, 1 par, sterlingsilver med blå glasinsats, stpl John Gilbert Birmingham 1906, l 8 cm, medf saltskedar, tot silvervikt 80 gr
 498Senapskar, sterlingsilver med blå glasinsats, Georg III-stil, stpl Birmingham 1896, l 9 cm, silvervikt 60 gr
 499Vitrin/bokskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, undre låda, h 180 cm
 500Avlastningsbord, bonad och svärtad björk, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 59 cm196
 501Mat/köksbord, ek, 1900-tal, gråmålat underrede, 2 lådor i sarg, 200 x 86 cm
 502Stolar, 4 st, bonad björk med nystoppad alcantaraklädsel, ant Lindomearbeten, 1800-talets slut
 503Björklund, Tord för IKEA, soffa, björk med grå klädsel, Karlstad, l 205 cm
 504Björklund, Tord för IKEA, soffa, björk med grå klädsel, Karlstad, l 205 cm
 505Snurrfåtölj/arbetsstol, IKEA Skruvsta, justerbar höjd
 506Snedklaffsekretär med överskåp, ek, Danmark, 1800-tal, underdel med 3 lådor, mittdel med snedklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med 3 skåpsdörrar, h 203 cm, smärre def, nyckel sakn
 507Theskedar samt tårtgafflar, 12 st, silver, blomdekor, stpl Georg Wessfeldt Malmö, tot vikt 330 gr
 508Thorén, Esaias, olja, Diktaren, sign o dat 1935, 54 x 65 cm, prov: konstnären Sven Jonson, därefter i arv
 509Olson, Erik, olja, Lördagskväll, omkr 1920, sign, 33 x 39 cm, proveniens: konstnären Waldemar Lorentzon, därefter i arv
 510Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, glas, huvud, sign , h inkl sockel 11,5 cm
 511Hjullåspistoler, 1 par, smide och sk blodträ, nosbleck och rörkor i silver, Holland, 1600-talets mitt el 2 hälft, l 54 cm, prov: Fältmarkskalken friherre George Bogislaus Staël von Holstein (1685-1763), därefter i arv, ngt anlupna, ngn del sakn
 512Hein, Piet, multipel, brons 'Super-egg', h 3 cm