AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Sön 28/10 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Vi har för närvarande problem med en router, vilket gör att anbud ej kan läggas via hemsidan. Vänligen maila oss för att lägga anbud. Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 30 SEPTEMBER Due to a malfunctioning router, written offers must be mailed to us instead of using our homepage. This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 30TH OF SEPTEMBER
  Visning: Fre 26/10 kl 12-19
Lör 27/10 kl 10-17
Sön 28/10 kl 12-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Gråsten, Viola för Tidstrand, pläd, ylle, dekor i grönt
 2Silvermynt, Denarius, Marcus Aurelius (161-180), bild av Faustina d y, avers med Spes, dia 17 mm, vikt 2,2 gr
 3Silvermynt, Ryska socialistiska federativa sovjetrepubliken, 1 rubel 1921
 4Kopparmynt, 7 st, Byzans, omkring 1000 e Kr
 5Silvermynt, 3 st, Polen/Lithauen, bl a 1/2 groschen Alexander Jagiello (1492-1506)
 6Silvermynt, 2 Kroner Norge Oskar II 1902
 7Silvermynt, 1 Groschen, Polen/Preussen, Sigismund I, 1534
 8Kopparmynt, Tysk-Romerska riket, 6 Kreuzer, Franz II 1800, dubbelslaget
 9Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr
 10Medaljer, mynttyper under Gustav V:s regeringstid varav 1 i 23 k rödguld, vikt 4,7 gr och 2 i silver tot vikt 45 gr
 11Silvermynt, Frankrike, 5 Francs, Ludvig XVIII 1821
 12Silvermynt, 2 st, USA, 1 $ 1922 resp 1924
 13Silvermynt, 2 st, USA, 1 $ 1886 resp 1887
 14Parti silver och kopparmynt, Finland/Ryssland 1800-tal
 15Silvermynt, Polen/Ryssland, 3/4 rubel, 5 Zloty 1840
 16Silvermynt, 2 Kroner Norge Oskar II 1902
 17Stort parti äldre mynt, koppar/brons, Kina
 18Silvermynt, 10 st, Finland/Ryssland, 9 st 1 Markka 1872-93 samt 1 st 2 markka1865
 19Parti kopparmynt, Norge, 1800-tal
 20Silvermynt, danska England (Danelagen), 1 penny, Knut 'Den Helige', sk quatrefoil, cirka 1017-23, hål
 21Stort parti kopparmynt, Sverige 16-1800-tal
 22Parti spelmarker, förgylld metall, England, Frankrike och Ryssland, 17-1800-tal
 23Parti kopparmynt samt 1 silvermynt, Ryssland 1800-tal
 24Silvermynt, Danmark, 24 skilling danske courant, Kristian VI 1743
 25Armán, Fernandez, färgserigrafi, Renault Automobile Parts, 1970, sign o numr 40/100, pappersstorl 75 x 57 cm
 26Rehnqvist, Bonnie, olja, kustparti, sign, 36 x 46 cm
 27Jonson, Sven, färglito, Nocturne, sign, 35 x 48 cm, gulnad
 28Olson, Axel, färglito, strandbild, 20 x 60 cm
 29Parti äldre silvermynt; Sverige, Danmark och Tyskland
 30Taipaleenmäki, Jussi, olja, I Parsifals Gränd, motiv ur Hambesviten Bilder från Molom, sign o dat 2003, 39 x 50 cm
 31Taipalenmääki, Jussi samt Raatevaara, Jussi, färgito, komposition med ansikten, sign o numr 70/190, 41 x 50 cm
 32Taipalenmääki, Jussi samt Raatevaara, Jussi, färgito, komposition med ansikten, sign o numr 71/190, 41 x 50 cm
 33Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Kajsas udde, ur Alf Hambes Värld, sign o numr 53/290 33 x 46 cm
 34Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Visa i Molom, ur Alf Hambes Värld, sign o numr 53/290, 33 x 45 cm
 35Strid, Hardy, färgserigrafier, kompositioner, 3 st, sign, dat -81 o numr 21/100, pappersstorl 63 x 46 cm
 36Berneth, Tobias för Karl Andersson och söner, matbordkompaktlaminat och svartbets på ask, Thinner, design 2008, modell TI 24080, l 240 cm, b 80 cm, tjocklek 6 mm (!), bordet belönades 2008 med Design S/Swedish Design Award
 37Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Kajsas udde, ur Alf Hambes Värld, sign EA av såväl konstnären som Alf Hambe, 33 x 46 cm (pappersstorl 44 x 55 cm)
 38Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Doktorspromenaden, ur Alf Hambes Värld, sign EA av såväl konstnären som Alf Hambe, 33 x 46 cm (pappersstorl 44 x 55 cm)
 39Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Näckaspel, ur Alf Hambes Värld, sign EA av såväl konstnären som Alf Hambe, 33 x 46 cm (pappersstorl 44 x 55 cm)
 40Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 8 st i mapp, Alf Hambes Värld, samtl sign o numr 97/290, 33 x 46 cm (pappersstorl 44 x 55 cm)
 41Quast, Pieter, hans efterföljd, olja, värdshusinteriör med personer, 40 x 55 cm
 42Briante, Ezelino, olja, gatumotiv från Capri, sign, 50 x 70 cm
 43Mycket stor samling Biermarke, nysilver (enl påteckning å påse 300 st), Sporrong & Co för Deutsche Gesellschaft zu Stockholm ((Tyska sällskapet låg på Drottninggatan 31 och bildades 1862 av tyska affärsmän)
 44Mycket stor samling Biermarke, nysilver (enl påteckning å påse 50 st), Sporrong & Co för Deutsche Gesellschaft zu Stockholm ((Tyska sällskapet låg på Drottninggatan 31 och bildades 1862 av tyska affärsmän)
 45Stort parti medaljer, brons, För främjande af Norrlands fasta försvar, Gustav V, dia 5,5 cm
 46Mycket stort parti enkronor, silver, Gustav V, tot vikt cirka 2 kg
 47Parti svenska silvermynt, Oskar II - Gustav VI Adolf, delvis minnesmynt, tot vikt cirka 800 gram
 48Synnerligen stort parti mynt, polletter mm, Sverige, delvis äldre och silver
 49Synnerligen stort parti mynt, polletter mm, hela världen, delvis äldre och silver
 50Stort parti frimärken, hela världen
 51Sundberg, Kjell, färglito, komposition med man och kvinna, sign o numr 163/250, synl pappersstorl 42 x 32 cm
 52Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm
 53Vas, porslin, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft,polykrom dekor av fjärilar och blommor, oid signatur, h 26 cm
 54Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av polykroma invälsningar, sign o etikettsign, h cm
 55Leon, May K, färglito, Ljungbymotiv med Tellushuset, sign o numr 251/265, 47 x 34 cm
 56Bolin, Gustave, färglito, komposition, sign, dat 1974 o numr 6/165, pappersstorl 66 x 49 cm
 57Nakajima, Yoshio, färgserigrafi, komposition, sign, dat 79 o numr 1/20-A, 50 x 23 cm
 58Billgren, Ernst, färgetsning, björnjakt, sign o numr 39/40, portalformad 25 x 23 cm
 59Okänd konstnär, 1800-talets mitt el 2 hälft, uniformsplanscher, 8 st, litograferade och handkolorerade, norska förband, ed Abraham Lundquist & Cie Stockholm, pappersstorl 40 x 33 cm
 60Eyskens, Félix, olja, flandrisk lantgård vid vattendrag, sign, 20 x 28 cm
 61van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, Falu koppargruva, ur Suecia Antiqua et Hodierna, sign o dat 1687 i plåten, 26 x 37 cm
 62Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, bergsby, otydl sign, 27 x 35 cm
 63Julskedar, 11 st, förgyllt och emaljerat sterlingsilver, Anton Michelsen Köpenhamn, tot vikt 510 gr
 64Pyk, Madeleine, färglito, interiör från Provence, sign o numr 32/275, synl pappersstorl 56 x 44 cm
 65Lang, Marika, färglito, Gustav Adolfs Torg, Göteborg, ur mappen The Alternative, sign o numr 134/360, pappersstorl 57 x 81 cm
 66Lang, Marika, färglito, gatuscen vid Skansen Kronan, Göteborg, ur mappen The Alternative, sign o numr 134/360, pappersstorl 57 x 81 cm
 67Parti theskedar, 12 + 5 st, silver, tot vikt 200 gr
 68Bok, Mandiargues, André Pieyre de, Chagall, bibliofilutgåva numr 1634/2000, inneh 1 originallitografi av Chagall, denna 28 x 57 cm, Forum 1976
 69Salto, Axel, färglito, hjortar, sign o numr 125/260, synl pappersstorl 67 x 55 cm
 70Okänd konstnär, färgetsning, komposition, otydl sign o numr 50/150, synl pappersstorl 56 x 37 cm
 71Sánchez Giralt, Montserrat, egen verkstad, kanna med propp samt vas, terrakotta, ur serien Terra, h 19 resp 36 cm
 72Hyvärinen, Matti J, egen verkstad, hänge med kedja, sterlingsilver,organisk form, stpl Åbo 1972, dia 4,5 cm, vikt 27 gr
 73Palmberg, Karl-Erik för Alton, tillskr, armband, sterlingsilver, stpl Göteborg 1969, vikt 16 gr
 74Palmberg, Karl-Erik för Alton, armband, sterlingsilver, stpl Göteborg 1970, vikt 75 gr
 75Okänd designer, 1900-talets mitt el 2 hälft, ring, silver med slipad bergkristall, innermått 16 mm
 76Okänd designer, örhängen, 1 par, 18 k rödguld en-trois-couleurs, dekor av länkade plattor, h 27 mm, tot vikt 2,8 gr
 77Ring, 18 k rödguld och silver med facettslipad rökkvarts och markasiter, art-déco, 1920-tal, l 2,5 cm
 78Hänge, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin och sötvattenspärlor, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö 1947, h 5 cm, vikt 8,1 gr
 79Damarmbandsur, 18 k rödguld med förgylld mässingslänk, dia 2 cm, baksida med ägargravyr
 80Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld Enicab, tot vikt 24,7 gr
 81Damarmbandsur, 14 k rödguld med länk i förgylld metall, Stern & Fils, Schweiz, 1900-talets 1 hälft, 2,5 x 2 cm
 82Okänd designer för Salovaara/Heimo-Koru OY, hänge, sterlingsilver med facettslipad blå spinell, dia 1,5 cm
 83Collier, odlade pärlor med silverlås, l 50 cm, pärlors dia 5 mm
 84Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, droppformade, tot vikt 10,1 gr
 85Ring, 18 k rödguld med pärla, oid stpl, vikt 2,8 gr
 86Armband, 18 k rödguld, otydl stpl, vikt 3,5 gr
 873 del smycken, 18 k rödguld; hänge med kaméslipad snäcka, hänge samt ring med vit sten, tot vikt 3,5 gr
 88Örhänge, 4 par, 18 k rödguld, 2 med pärlor, delvis med stoppers, tot vikt 3,4 gr
 89Parti armband, broscher mm smycken, silver, tot vikt 165 gr
 90Minnesmynt, 5 st, 925/1000 silver, tot vikt 100 gr
 91Parti smycken och bijouterier
 92Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 55 cm
 93Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för KD, figurin, porslin, KD, rödhake, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2238, h 4,5 cm
 94Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gråsparv, modellnr 1519, polykrom underglasyrdekor, h 6 cm
 95Herold Peter, för KD, figurin, porslin, gärdsmyg, modellnr 1504, polykrom underglasyrdekor, l 8 cm
 96Dricksglas, 15 st, blå, grön resp senapsgul glasmassa, h 8 cm
 97Nylund, Gunnar för Rörstrand, jultallrik, porslin, 1968
 98The- och kaffeservis, porslin, Herrmann Oehme, 1900-talets början
 99Stort parti skyttemedaljer mm, ngn del silver
 100Matta, old Pakistan, 95 x 65 cm
 101Persson, Ove, färglito, 'Brudutropning i Småland' sign, dat 77 o numr 133/260, 50 x 63 cm
 102Dockvagn, krom och textil, BRIO, 1960-70-tal, l 75 cm
 103Taklampa samt lampetter, 1 par, mässing, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, lampa dia 60 cm
 104Olson, Erik, färglito, Det stora gästabudet. 1, sign, numr 20/260 o dat -77, 25 x 29 cm, pappersstorl 34 x 37 cm
 105Olson, Erik, färglito, 'Oberoende', sign EA o dat 1983, 20 x 24 cm, pappersstorl 29 x 39 cm
 106Olson, Axel, färglito, komposition med liggande kvinna, sign o numr 57/120, 25 x 35 cm, pappersstorl 33 x 43 cm
 107Bordslystrar, 2 + 1, mässing, marmor och prismor, 1900-talets 2 hälft, h 17 resp 32 cm
 108Parti samlarbilder, musiker och filmstjärnor, 70 x 45 mm
 109Bordsbesticksuppsättning, 6 + 6 + 6 del, nysilver, modell Olga
 110Kaffeservis, 4 del, koppar med mässingsdetaljet och rottingklätt handtag, jugend, 1900-talets början, granatformade, brickan l 43 cm
 1115 del modernt konstglas; Erik Höglund, Orrefors, Skruf mm, h 14 - 23 cm
 112Spegel, bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, krönande rosett, etikettsign J A Edenholm, Gustafs, h 65 cm
 113Piedestal, förgyllt trä och stuck, 2 skivor i Kolmårdsmarmor, 1900-talets 1 hälft, h 66 cm
 114Takkrona, mässing med lövformade prismor, sk burkrona, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
 115Hallampa, glas och metall med prismor, 1920-30-tal, h 50 cm
 116Kvartslampa med kvicksilver, sk skyddsrumslampa, Wiusil Qurzlicht, Wilhelm Ulbrich, Jena, 1910-20-tal, i träetui, l 31 cm, sladd och nyckel sakn
 117Fiskbestick, nysilver med ivorinehandtag, 2 x 6 + 6 st, England, 1900-talets 1 hälft, i etuier
 118The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldhorn
 119Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 31/90, pappersstorl 42 x 60 cm
 120Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 80/90, pappersstorl 42 x 60 cm
 121Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 68/90, pappersstorl 42 x 60 cm
 122Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 32/90, pappersstorl 42 x 60 cm
 123Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 81/90, pappersstorl 42 x 60 cm
 124Flintlåspistoler, 1 par, Osmanska riket, 17-1800-tal, skuren valnötskolv med mässingsbeslag, lås och pippa i stål, pipor västerländska och ngt olika, l 43 cm
 125Slaglåspistol, England, 1800-talets mitt, lås och kammare i stål, pipa, och beslag i mässing, laddstake i mässing och ben, lås med oid sign Briscoe, kal 17 (!) mm, l 28 cm
 126Slaglåspistol, helstål med nätskuren valnötskolv, England, 1800-talets mitt, oktogonal pipa med fast monterad laddstake, provstämplar för Birmingham, l 25 cm
 127Grafikmapp med litografier och träsnitt av bl a Gustav Arne, Arne Aspelin och Tage Nielsen
 128Wasilewski, Mieczys³aw, poster, litograferad, Cyrk, tryckt sign, pappersstorl 96 x 67 cm
 129Kakelplattor, 5 st, 1700-tal, dekor i manganblått, 13 x 13 cm, ngt slitage
 130Skedar, 1 par, silver, rokoko, Danmark, 1700-talets mitt, dekor av rocailler, otydlig Köpenhamnsstpl samt guardeinstpl för Frederik Fabricius (1749-87), l 20 cmtot vikt 125 gr
 131Bordsur, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft, urtavla märkt Kitney & Co, ram med oid mästarstpl, h 7,5 cm
 132Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, sign o numr 210/350, 22 x 32 cm
 133Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 63/90, pappersstorl 42 x 60 cm
 134Hanspers, Olle, etsning, Alternativ fönsterutsikt, sign o numr 42/290, 31 x 48 cm
 135The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldklöver
 136Okänd designer, relief, svartglaserad terrakotta, porträtt av kvinna i empiredräkt, silvermontage till bälte (?) stpl Kay Bojesen Köpenhamn, dia 9 cm, spricka
 137Stramboe, Frederik Christian, efter honom, relief, koppar, H C Andersen, efter original från 1864, given av H C Andersensällskapet, dia 18 cm
 138Jacobsen, Arne för Georg Jensen, kandelaber till 3 ljus, rostfritt stål, design 1958 för Royal SAS Hotel i Köpenhamn, stplsign, l 18 cm
 139Zbijewska, Barbara, målning på trä, ikon, Sankt Boris och Gleb till häst, efter original i Tretjakovgalleriet, 35 x 21 cm
 140Byggsats, stenmassa i träkartong, F Adolf Richter Nürnberg, 1800-talets 2 hälft, l 30 cm
 141Bordsur, förgyllt trä, 1900-talets mitt, bemålad blomdekor, h 35 cm
 142Kopparstick, handkolorerat, 1700-talets slut, Siége memorable de Gibraltar par terre et par mer par les armées combinée de France et d'Espagne, pappersstorl 38 x 56 cm, beskuren, glas def
 143Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ek, 'Lamino', designad 1956, klädsel i ljusgrått fårskinn, ngt slitage
 144Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, metall och plast, Raket, design 1978, h 65 cm
 145Remmare, 12 st, glas, fot i grön glasmassa, cuppa i klarglas med dekro av vinrankor, h 12 cm, ngn nagg
 146Svärd, smide med benkavel, klingan Spanien 17-1800-tal, graverad text 'No me saques sin razon, no me inbaines sin honor', kavel möjl Nordafrika, l 82 cm, skador, delar ej urspr sammanhörande
 147Shamshir, stål med hornhandtag, Persien, 1800-tal, l 88 cm, medf dito utan parerstång l 91 cm
 148Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blomma i kobolt, h 27 cm, nagg
 149Krus, saltglaserat stegods, Tyskland (Bayern?), 17-1800-tal, dekor av rutmönster i kobolt, h 30 cm, sprickor
 150Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor i kobolt, h 34 cm
 151Krus, saltglaserat stegods med tennlock, Tyskland, 17-1800-tal, dekor av ristade linjer, h 40 cm, lock m lagn
 152Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 37 cm
 153Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, h 46 cm
 154Ring, 18 k vitguld med 4 briljantslipade diamanter om tot 0,62 ct enl gravyr, stpl Christer Tonnby Halmstad 1971, vikt 7,1 gr
 155Ring, 18 k vitguld med pärla samt 4 briljantslipade diamanter om tot 0,52 ct enl gravyr, stpl Christer Tonnby för Gunnar Nilsson Halmstad 1952, vikt 5,6 gr
 156Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, mrkt 2 (kannor), h 33 cm
 157Bjällerkrans, läder med mässingsbjällror, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 116 cm
 158Stort parti verktyg, lampdelar, mätinstrument mm
 159Dragspel i låda, Henschien, 1900-talets mitt
 160Tägtström, Erik, olja, hus i landskap, sign, 58 x 62 cm, säljes till förmån för Lions
 161Herrsavonett, förgylld metall, Elgin, USA, 1800-talets slut, boett med graverad dekor, dia 5 cm
 162Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomte med ljushållare, etikettsign, h 20 cm, säljes till förmån för Lions
 163Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, tomte, etikettsign, h 13 cm, säljes till förmån för Lions
 164Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, figurin/ljusstake, glaserat stengods, tomte på kälke, sign o dat 1995, h 17 cm, säljes till förmån för Amnesty
 165Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, figurin/ljusstake, glaserat stengods, tomte på kälke, sign o dat 1995, h 17 cm, säljes till förmån för Amnesty
 166Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, figurin/ljusstake, glaserat stengods, tomte på kälke, sign o dat 1995, h 17 cm, säljes till förmån för Amnesty
 167Pietilä, Tuulikki, etsning, Band, sign o numr 7/15 o dat -64, 33 x 40 cm
 168Byrå, alm med intarsia och bronsbelag, gustavianskt herrgårdssnickeri i Jonas Hultsténs art, 1800-talets början, 3 lådor, dekor av parkettmarqueterie med blommor och festoner, l 74 cm, fanérdef
 169Stolar, 1 par, rödmålat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 1 hälft, spjälrygg, dekor av kannelyrer
 170Gitarr, delvis bonat trä, 1900-talets mitt, l 94 cm
 171Bordsur, valnöt, sk Amerikaklocka, Jérome & Co, New Haven, USA, 1800-talets 2 hälft, h 34 cm
 172Ytterkrukor samt underfat, 5 + 5 st, galserat lergods, bl a Nittsjö
 173Bordslampor, 1 par, förgylld metall på träsockel, modern tillv, dekor av guldfasaner, h inkl skärmar 78 cm
 174Pym, Rowland, olja, kustparti från Sydafrika, a tergo otydl etikett, sign, 33 x 51
 175Vasarely, Victor, färgserigrafi, Homok, sign o numr 59/250, 50 x 50 cm
 176Hilding Hägleby, Johan, olja, motiv från Orust, sign o dat 1963, 27 x 22 cm
 177Nilsson, Vera, olja, Prästkragar, sign o dat 1956, 38 x 46 cm
 178Abrahamsson, Erik, akvarell, Sankt Olofs Kapell, Tylösand, sign o dat 1963, synl storl 21 x 30 cm
 179Norryd, Mats, färglito, personer i landskap, ur 'Ö-mappen', sign, numr 294/300 o dat 77, 39 x 49 cm
 180Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign o dat 58-69, 32 x 48 cm
 181Persson, Ove, gouache, landskap, sign o dat 1989, synl pappersstorl 30 x 40 cm
 182Ståhl Nyberg, Birgit, färglito, Klassfoto, sign, dat 1978 o numr 100/210, 67 x 49 cm
 183Wikström, Örjan, färglito, rumsinteriör med personer, sign tryckt i 60 ex, 50 x 65 cm
 184Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, sign, h 36 cm, mynningslagning
 185Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 23 cm
 186Nylund, Gunnar, Rörstrand, vas chamotterat stengods, sk 'igelkottsvas', grön glasyr, sign, h 22 cm
 187Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, l 16 cm
 188Johansson, Ulf för Sjöhyttan, skulptur, röd- och grön glasmassa, tomat, sign, h 12 cm
 189Okänd designer för Bäcklunds Järn och Smide Skellefteå, 1960-70-tal, vägglampa, mässing, l 21 cm
 190Okänd designer, 1950-tal, vägglampa med 2 böjliga armar, delvis grålackerad mässing, märkt typ 631, l 41 cm
 191Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing, 3 genombrutna kupor, dessa h 21 cm
 192Okänd designer för DUX, transistorradio, teak och metall, 1960-tal, l 34 cm
 193Okänd designer för AGA, transistorradio, teak, 1960-tal, model 3655, l 57 cm
 194Okänd designer, 1950-tal, kryddhylla, teak, 2 hyllplan, h 51 cm
 195Okänd designer, 1950-tal, sideboard, teak, front med 3 skjutdörrar och 3 undre lådor, l 178 cm
 196Adamsson, Bo Åke, färglito, komposition med kvinna och harlekin, sign EA, 62 x 47 cm
 197Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak, h 55 cm
 198Svanberg, Max Walter, textiltryck, Drömkvinnans kyss III, sign o numr 329/350, synl storl 100 x 75 cm
 199Agnell, Olle, etsning, Spanskt drama, sign o numr 59/150, synl pappersstorl 27 x 34 cm
 200Picasso, Pablo, efter honom, lito (?), faun och nymf, tryckt sign o dat 27 Juillet XXXVI, pappersstorlek 37 x 52 cm
 201Picasso, Pablo, efter honom, lito (?), Europa och tjuren, tryckt sign o dat 12 decembre XXXVI, 42 x 55 cm
 202Skeppsur resp -baro- och termometer, mässing, Schatz, dia 16 cm
 203Okänd indisk konstnär, gouache, Rama och Sitas bröllop, synl mått 49 x 75 cm
 204Okänd designer för C G Hallberg, salver, nysilver, art-déco, 1920-tal, graverad dekor av kvinna mm, l 31 cm
 205Okänd konstnär, brevpress, bronserad metall på alabastersockel, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnobyst, l 12 cm
 206Ljusstakar, 1 par, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälvt, dekor av vertikala knäckar, h 13 cm, fylld fot
 207Okänd designer, 1900-tal, skål, glas på metallfot, gul glasmassa med dekor av vitt underfång, h 31 cm
 208Urna, porslin, Sächsicher Porzellan Manufaktur Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 21 cm
 209Flaskskepp, 1900-talets mitt, l 21 cm
 210Stort parti singlar, popp och rock
 211Bestickschatull, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, l 57 cm
 212Houdard, Charles Louis, färgakvatint, dynlandskap, sign nr 184, synl pappersstorl 49 x 63 cm, ngt gulnad
 213Okänd designer för Gebrüder Heubach, figurin, porslin, sekelskiftet 1900, sittande apa, polykrom underglasyrdekor, l 21 cm
 214Okänd designer för Lyngby Porcelän, figurin, porslin, pilgrimsfalk, polykrom underglasyrdekor, h 31 cm
 215Mogensen, Jörgen, KD, vas, stengods, dekor av fåglar i brun relief mot beige bakgrund, sign o numr 21925, h 14 cm
 216Hänge, silver el försilvrad metall med karneol, Afghanistan, 1900-tal, graverad arabisk inskription, dekor i filigran, dia 8 cm
 217Klocka/bjällra, brons, Nepal, 18-1900-tal, dekor av oid skrivtecken, h 15 cm, kläpp sakn
 218Kapsylöppnare, silver och rostfritt stål, slät modell med avslutande, kunglig krona, stpl Dansk Guldindustri, Randers, verks 1948-58, l 16 cm
 219Skrin, skuret trä, barock, 16-1700-tal, i form av bok, l 13,5 cm
 220Rökelsekar, brons, Kina, 1900-tal, hänkelfästen i form av groteska maskaroner, l 28 cm
 221Fickursställ, krom och plast, 1900-talets 1 hälft, text Telefon Automatic Köbenhavn, medf fickur, silver
 222Eolsharpa, mässing, kinesicerande stil, sekelskiftet 1900, dekor av pagodtak och gonggong, h 23 cm
 223Oljelampa (?), smide, barock, 16-1700-tal, fyrpassformat på 3 balusterben med central vekhållare, h 15 cm
 224Supkalk, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft, h 7 cm
 225Figurin, blanc-de-Chine, Kina, Qing/republik, stående Budai, h 19 cm, fingrar m nagg
 226Offerkärl, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av heliga föremål mm, oid sign, l 21 cm
 227Bokstöd, 7 st, smide och trä, Stabil Patent, Rudolf Cehrand Stockholm 1920-30-tal
 228Brevkniv, mässing med förgylld och försilvrad dekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjäril mm, oid sign, l 21 cm
 229Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 46 cm
 230Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av williowmotiv, l 38 cm
 231Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), ovalt med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av påfåglar i landskap, l 30 cm
 232Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), ovalt med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av personer och hus i landskap, l 43 cm
 233Skålar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), snäckformade, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 20 cm, smärre nagg
 234Tallrikar, 3 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rosa dekor av blommor, dia 23 cm, ngn nagg
 235Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rosa dekor av blommor, dia 23 cm, 1 med avslag
 236Tallrikar, 2 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rosa dekor av blommor, dia 23 cm, ngn smärre nagg
 237Tallrikar, 3 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm, ngn nagg, hårsprickor
 238Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 22 cm, 1 m hårspricka
 239Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av blommor, dia 23 cm, ngn nagg
 240Toilettebord, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, sarg med 2 lådor, överbyggnad med 3, spegel med tympanonformat krön, b 87 cm, prov: Adliga ätten von Möller, Skottorps Slott, smärre def
 241Kanna, silver med trähandtag och -knopp, bukig med delvis godronnerat liv och uppsvängd hänkel, livet med graverade allianscrest för ätterna Campbell och Montgomery, stpl William Hutton & Sons Sheffield 1913, h 22 cm, vikt 395 gr
 242Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, litografier, 1 par, avfärd till resp hemkomst från jakt, synl pappersstorl 31 x 40 cm
 243Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, polykrom underglasyrdekor, l 48 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott, smärre nagg, missfärgat
 244Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat, polykrom underglasyrdekor, l 53 cm, missfärgat
 245Stolar, 1 par, vitlackerat och bronserat trä, herrgårdssnickerier i empire, 1800-talets 2 hälft, visst slitage
 246Stolar, 1 par, skuren valnöt, sekelskiftet 1900, original shagklädsel
 247Matta, semiantik Senneh, 205 x 135 cm, skador
 248Träföremål, 5 st, svarvat och bemålat trä, Ryssland, 1900-tal; 2 tobaksburkar, 2 sparbössor samt vodkakopp, h 9 - 18 cm
 249Uppsatsskål, porslin med bronsmontage, Kina, modern tillv, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
 250Matknivar, 12, st, silver med rostfria stålblad, dobbeltriflet (gammal dansk modell), stpl Horsens Sölvvarefabrik, l 22 cm
 251Bordsknivar, 10, st, silver med rostfria stålblad, dobbeltriflet (gammal dansk modell), stpl C M Cohr Köpenhamn och Fredericia, l 20 cm
 252Halldin, Bror, olja, höstlandskap, sign, 16 x 19 cm
 253Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte, dekor av spridda blommor i famille-rose-färger, dia 23 cm
 254Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), rund med dekor av fågel och blommor i famille-rose-färger, dia 23 cm, smärre nagg
 255Rökelsekar, patinerad brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av drakarfåglar mm, h 33 cm
 256Matskedar, 5 st, silver, gammalfransk modell, olika smeder, 1800-tal, tot vikt 195 gr, ägarmärkning
 257Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnr 1137, polykrom underglasyrdekor, l 28 cm
 258Fiskbestick, 12 + 12 st, silver med förgyllda stålblad, Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, graverad dekor av växter, l 19 - 20 cm
 259Likörservis, 7 del, glas med silvermontage, Tyskland historismus, genombruten dekor av putti mm, pseudo-Hanaustpl för B Neresheimer & Söhne, sekelskiftet 1900, karaff tot h 24 cm
 260Toxvaerd, Sven, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm
 261Okänd designer, 1950-tal, ljusstakar, 1 par, silver, h 9 cm
 262Ljusstake med sigillstämpelhållare, patinerad brons, 1800-talets mitt el 2 hälft, i form av stående elefant med howdah, h 10 cm
 263Kaffeskedar, 6 st, förgyllt silver med turkos emaljdekor, stpl Marius Hammer, Bergen, sekelskiftet 1900, l 13 cm, tot vikt 70 gr
 264Shevarjov, Michail, akvarell, stilleben med rosor i silvervas, sign, 72 x 52 cm
 265Lichtenstein, Roy, efter honom, färgoffset, triptyk, As I opened fire, efter original från 1964, pappersstorl 58,5 x 48,5 cm vardera
 266Matknivar, 9 st, silver med rostfria blad, Christiansborg, stpl Svend Toxvaerd, Köpenhamn, rostfria blad från Raadvad, l 22 cm
 267Biblioteksbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, låda i sarg, l 108 cm, visst slitage
 268Parti knivar/uppläggningsbestick, 10 del, silver med rostfria blad (1 med ben), Danmark 1900-tal
 269Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, modellnr 2367/2356, dia 24,5 cm
 270Handväska, tyg med läderdetaljer och applikationer, Dolce & Gabbana, l 33 cm
 271Vävram med mattämne, l 38 cm
 272Okänd designer för Knabstrup, vas, glaserat lergods, stpl o numr 351, h 18 cm
 273Carruthers Gould, Alexander, olja, hjortar i landskap, sign, 36 x 46 cm
 274Bergström, Elis Gustav (Kniv-Elis), skaft, renhorn och trä, sign K-E samt märkt Ove 1924, l 53 cm
 275Parti moccakoppar med fat, porslin, Rosenthal, bl a design Raymond Loewy
 276Okänd konstnär, olja, vågor, sign RW, 26 x 31 cm
 277Okänd designer för Sandizell Höffner & Co, Dresden, figurin, blanc-de-Chine, korsnäbb med kotte, h 12 cm
 278Bondesson, Aulikki, akvareller, 2 st, Vid Påarps Strand resp Höst på Tylösand, sign, synl bildyta 16 x 23 cm
 279Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampor 1 par, brännlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm
 280Bendtsen, Charley, olja, kustparti, sign, 50 x 100 cm, smärre duklagn
 281Skylt, emaljerad metall, 1900-talets 2 hälft, Place de la Bastille, 25 x 40 cm
 282Parti vinglas, 3 + 2 + 6 st samt champagneglas, 4 st, Orrefors, medf 2 vinprovarglas Älghult
 283Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, Igloo, sign, h 11 cm
 284Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, skålfat, glaserat stengods, handsign, dia 16,5 cm
 285Palmquist, Sven för Orrefors, skål, månstensfärgad glasmassa, Selena, 'hamrad' dekor, sign o numr 3111 (1946), l 21 cm
 286Andersson, John för Höganäs Ateljé, vas, glaserat stengods, dekor i brunt, sign, h 17 cm
 287Okänd designer för Uppsala Ekeby/Gefle, vas, blåglaserat lergods, reliefdekor av kvinnor och fåglar, h 30 cm
 288Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r). egen verkstad, Höganäs, bordslampa, delvis blåglaserat stengods, sign, h inkl skärm 42 cm
 289Ljusstakar, 1 par, nysilver på träsockel, 1900-tal, i form av stående härold resp riddare, h 35 cm
 290Parti äldre keramik och porslin, 1 låda, Royal Copenhagen, Rörstrand mm, ngn nagg el lagn
 291Okänd designer för GAB, kandelaber till 5 ljus, tenn, funkis, stpl Stockholm 1933, h 24 cm
 292Spruta, tenn med svärtat träskaft, 1800-tal, slitage
 293Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa, sign Viktorija & Ricardas, dia 60 cm
 294Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, ljusstakar 1 par tenn, h 12 cm
 295Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av körsbärsblom, h 17 cm
 296Okänd designer för Digsmed, bordsplateau, teak, Danmark 1950-tal, roterbar, dia 44 cm
 297Okänd designer, 1900-talets mitt, skål, klarglas med slipad dekor, sign GD (?) 551 3051, l 19 cm
 298Sparbössa, nysilver, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av sittande björn, h 15 cm
 299Okänd kinesisk konstnär, tusch och gouache på papper uppklistrad på siden, s k scroll-painting, häst i landskap, oid sign o stpl, bildyta 63 x 26 cm, fäste på nedre rulle löst
 300Koppel, Henning för Georg Jensen, gryta med lock, massiv koppar med rostfria beslag, Taverna, design 1971, l 27 cm
 301Ytterbelysningar, 3 st, koppar och glas, TÜV EL-555 up, l 25 cm
 302Okänd designer, 1960-tal, taklampa, gullackerat gjutjärn, skärm i rött plexiglas, dia 30 cm
 303Okänd designer, 1950-tal, taklampa, lackerad metall, genombruten skärm, dia 38 cm
 304Piedestal, lackerat trä och konstmassa, 1900-talets 2 hälft, dekor av kvinnor mm, delvis polykrom bemålning, h 98 cm
 305Adamsson, Ingvar, blyerts och färgkrita, Huset i Reine, Lofoten, sign o dat 82, synl pappersstorl 30 x 35 cm
 306Okänd designer, möjl för Glas & Trä Hovmantorp, spegel, ek, 1950-60-tal, spår av etikett, h 120 cm
 307Snibbskål, skuret och bemålat trä, sk ölbolle, Norge, 1900-talets 1 hälft, dekor av blomma, akantus samt devis 'Drikk, men ikke bande, da får du bare blande', l 35 cm
 308Skål, svarvat och bemålat trä, sk ölbolle, Norge, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus samt devis 'I skogen er eg funnen av roti uprunnen-...' samt datering 1934, dia 29 cm, kantslitage
 309Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, grå, ej testad, utl kontakt
 310Skrivställ, valnöt och svart marmor, 1800-talets 2 hälft, bläckflaskor i glas med gjutjärnsmontage, l 31 cm, nagg
 311Brevpress, patinerad brons och svart marmor, 1800-talets 2 hälft, dekor av apporterande hund, h 12 cm
 312Parti prismor mm, 1 låda
 313Okänd designer för Studioglas Strömbergshyttan, skål, rosa glasmassa på fotklack i klarglas, dekor av invälsade färgfält, sign o dat 1994, h 15 cm
 314Pinnstolar, 3 st, björk, 'Stocka', Stockaryd, 1900-talets andra hälft
 315McGugan, Steve för Georg Jensen/Royal Copenhagen, pennställ och kuverthållare, rostfritt stål och plast, Wave, design 1992, l 15 cm
 316Dalí, Salvador, fritt efter honom, bordsur, metall och konstmassa, smältande klocka, 196h 18 cm
 317Fruktskål, rostfritt stål, Zack Stiletto, h 21 cm
 318Okänd designer för Vilnniaus Stiklo Studija, vas, 1 par, glas, dekor av invälsande fält, etikettsign, h 22 cm
 319Okänd designer, ljuslykta, vitt glas med metallmontage, h 26 cm
 320Okänd designer för Rosenthal, vas/kanna, delvis grönmålat porslin, h 17,5 cm
 321Påsförslutare, OBH Nordica Prestige
 322Jultallrikar, 15 st, porslin, Rosenthal, polykrom underglasyrdekor, dia 22 cm
 323Okänd designer för Metzler & Orloff, figuriner, 4 st, porslin, sk Årstidsfigurer, polykrom underglasyrdekor, h cirka 14 cm
 324Fat, porslin, sk kompaniporslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av Willow-mönster, l 25 cm
 325Thorsson, Nils för Aluminia, skålar, 2 st, glaserat stengods, Marselis, dia 15 cm
 326Parti porslin, B&G, Dahl Jensen och Royal Copenhagen, dekor i cracqueléglasyr
 327Ask för svavelstickor resp pennkniv, silver, l 6,5 resp 7 cm
 328Parti medaljer, uniformsmärken mm
 329Tallrikar/väggplaketter, 10 st, flintgods, Aluminia, dekor ur zoodiaken, dia 23 cm
 330Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av magnolia, h inkl skärmhållare 53 cm
 331Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver, England, sekelskiftet 1900, graverad crest för familjen Steele, l 28 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott
 332Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, h 60 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott
 333Golfbag, canvas med läderdetaljer, 1900-talets 1 hälft, medf diverse, delvis äldre klubbor mm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott, skador
 334Vapenporslin; assietter, 1 par, Kina, Jiaqing (1796-1820), polykrom och förgylld dekor av vapensköld för adliga ätten Af Wirsén nr 2221, dia 20 cm, slitage hårsprickor
 335Muggar, 6 st, glaserat stengods, Skottorps Stengods, 1900-taletsn mitt, initialer GvM för Gösta von Möller, h 12 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott
 336Terrin med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), pumpaformad med blå underglasyrdekor av blommor, l 37 cm, lock med lagningar
 337Tallrikar, 2 st, porslin, Frankenthal, 1 1755-62, 1 1762-94, polykrom dekor av spridda blommor, dia 23 cm, 1 med hårspricka (lagad?)
 338Tallrikar, 1 par, fajans, Veuve Perrin, Marseille, 1700-talets 2 hälft, polykrom dekor av blommor och insekter i starkeldsfärger, sign VP, dia 25 cm
 339Tallrik, fajans, Frankrike, 1700-tal, polykrom blomdekor, sign BP, möjl Potter, Rue de Crussol, Paris verks 1792-1800, dia 24 cm, smärre kantlagn
 340Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm
 341Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, röd-, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm
 342Tallrikar, 1 par, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1800, stiliserad humledekor, dia 25 cm
 343Bordslampa, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 1 hälft, i form av korintisk kolonn på postament, tot h 59 cm
 344Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor i Imari-färger, dia 23 cm
 345Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus/Ateljé Lyktan, bordslampa, polykrom glasmassa med påklippta spiralband, etikettsign, h inkl skärm 60 cm
 346Modelljärnvägsdelar, Lehmann LGB, bl a lok 2020
 347Modelljärnvägsdelar, Märklin 3200 mm
 348Ångmodellfartyg, Schuco Blechdampfer, l 31 cm, i originalförp
 349Modellångvält, ångdriven, delvis lackerad metall, Wilesco D36, 1960-70-tal, l 32 cm
 350Golfbag, textil och plast med läderdetaljer, Burberrys, h 89 cm, medf 4 till synes oanvända Spaldingklubbor
 351Vas, glaserat stengods, Japan, 1900-talets mitt, polykrom dekor av växtlighet, h 34 cm
 352Parti frimärken och frimärksklipp, hela världen, delvis postfriska
 353Landström, Rut Carla, egen verkstad Rutebo, Leksand, skulptur/sparbössa, kamel, sign, l 30 cm
 354Jakobsson, Hans Agne, bordslampa, ’Kuben’, orangelackerad metall och plast, justerbar arm
 355Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, Fibula 7, sign, h 21 cm
 356Okänd designer för Albin Johansson, Hyssna, stolar, 1 par, teak samt svartlackerat trä och stål, 1950-tal
 357Okänd italiensk (?) designer, bordslampor, 1 par, aluminium med genombruten plastskärm, märta GDO resp Itallano Disegno (sic!), h 52 cm, 1 saknar sladd
 358Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, krom med röktonad glasskiva, 70 x 70 cm
 359Matta, semiantik/antik Turkmen, 185 x 125 cm
 360Taklampa, koppar med 4 + 1 frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, dia 45 cm
 361Okändd esigner för Knabstrup, skålfat, 2 st, glaserat lergods, polykrom dekor av växtlighet, dia 15 resp 33 cm, 1 m minimal glasyrnagg
 362Figurgrupp, bemålad bisquit på träsockel, Porcellano Principe, Capodimonte, 1900-talets 2 hälft, stående par, h 26 cm
 363Trumpet i låda, nysilver, Keilwerth, Tyskland, 1900-talets mitt, l 55 cm
 364Bordständare, silver och krom, stpl Axel Holm Köpenhamn, 1900-talets mitt, h 10 cm
 365Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm
 366Lockstop, glaserat lergods, Höganäs, initialer LSS resp HPD och datering 1872, tot h 19 cm
 367Okänd designer, jugend, 1900-talets början, golvvas, rinneglaserat lergods, h 32 cm
 368Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skål, glas, polykrom dekor, oid sign, h 21, dia 33 cm
 369Meccano i låda, 1900-talets mitt
 370Böckman, Edgar för Andersson & Johansson Höganäs, vas, delvis lysterglaserat stengods, h 15 cm
 371Prydnadsvaser, 1 par, skuren alabaster, barockstil, Italien, sekelskiftet 1900, h 67 cm; prov: hemtagna av svensk sjökapten i samband med jordbävningen i Messina 1908
 372Okänd designer, 1920-30-tal, väggur, bonad bok och körsbär (?), intarsiadekor av Diana och hjort, l 43 cm
 373Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, vas, glas, dekor i grönt underfåång och blått påklipp. h 57 cm
 374Herrsavonett, silver, Elgin Clock Co, Massachusetts, 1800-talets 2 hälft, slitage, medf fickur, silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, bägge dia 5 cm
 375Prydnadskanon, mässing, sekelskiftet 1900, l 20 cm, sannolikt urspr monterad på platta
 376Kaminur med slag, (bränn?)förgylld brons, ant Frankrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av kurtiserande par på klippformation, delfiner mm, h 44 cm
 377Kaminur med slag, (bränn?)förgylld brons, ant Frankrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av kurtiserande par på klippformation, grotesk maskaron mm, h 44 cm
 378Väggur, svärtat trä med metall- och pärlemorintarsia, sekelskiftet 1900, h 58 cm
 379Brandenborg, Poul och Backhausen, Noomi för Söholm, vas chamotterat stengods, modellnr 3115 ''Kaktus'. sign o etikettsign, h 15 cm
 380Westman, Marianne för Rörstrand, thekoppar med fat 8 + 8 st samt thekanna, porslin, Annika, prod 1972-81
 381Okänd konstnär, olja, eskader med pansarskepp, 38 x 78 cm
 382Popcornmaskin, plast och metall, Cook & Baker, h 42 cm
 383Bordsflaggstång för frimurare, mässing, 1900-talets mitt, dekor av passare och vinkelhake, h 75 cm
 384Litograferad och handkolorerade tryck, 2 st, The British Queen resp H M Steam Frigate Geyser, synl pappersstorl 54 x 72 cm
 385Kudde, flamskvävnad, allmogearbete, 1800-tal, dekor av fågel mm, 52 x 40 cm
 386Gansel Boysen, Bent för Louis Poulsen, arbetsbelysning, vitlackerad metall, sk arkitektlampa, modell 24580
 387Eames, Charles & Ray, armstol, glasfiber, kromad metall och lönn, Molded Fiberglass Armchair, design 1948 för Hermann Miller, ej signerad
 388Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, skärm till taklampa, grafitgrå metall, mod AJ-pendeln, design 1960 för hotell SAS Radisson, dia 50 cm, medf dito utan topplatta
 389Eames, Charles för Vitra, stol, glasfiber och krom med textilsits, Eiffel, design 1950, gjuten sign o etikettsign, sits med slitage
 390Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1796, l 18 cm, vikt 45 gr, möjl lagning vid fäste
 391Div äldre tryck, bl.a försäkringsbrev, kartor och kopparstick, 17 - 1800-tal
 392Brusewitz, Gunnar, färglito, sträckande alfåglar, sign HC o dat 76, synl pappersstorl 38 x 56 cm
 393Takkrona, mässing med prismor, Louis-XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, 4 ljusarmar, h 65 cm
 394Parti armbandsur, metall; Skagen, Flora Danica, Romand m fl
 395Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av kronhjort mm, h 28 cm, säljes till förmån för Röda Korset
 396Rönndahl, Pia för Gustavsberg Studio, vas, porslin, dekor i svart och gult, sign, h 21 cm
 397Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, matservis, stengods, Viking, design 1968
 398Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj, svartlackerat böjträ med svart skinnklädsel, slitage
 399Okänd designer för Louis Poulsen, taklampa, emaljerat järn, Værkstedspendel, dia 40 cm
 400Okänd designer för Louis Poulsen, taklampskupor, 1 par, emaljerat järn, Værkstedspendel, dia 35 cm, ngn stötskada
 401Okänd designer för Louis Poulsen, taklampskupa, emaljerat järn, Værkstedspendel, dia 45 cm
 402Okänd designer för Louis Poulsen, taklampskupa, emaljerat järn, Værkstedspendel, dia 45 cm, ngn stötskada
 403Okänd designer, 1960-tal, stolar, 1 par, teak
 404Reseskrivschatull, palisander med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, invändig, läderklädd skrivskiva, lönnfack, l 45 cm, smärre def, 1 hörnbeslag sakn
 405Miró, Juan, mapp med 5 färglitografier och 1 dubbelsidig litografi, Derrière le miroir 151-152, maj 1965, visst slitage
 406Skålfat, porslin, Kina, Guangxus (1875-1908) tid och märke, dekor av Shou-tecken, fladdermöss och frukter i järnoxidrött och guld, dia 23 cm
 407Takampel, metall med etsad glaskupa, jugend, 1900-talets början, etsade dekor av kastanjeblad
 408TV, vit plast, 14 ', Comet, 1970-tal, l 41 cm
 409Åkerblom, Bengt för Åkerblomstolen, pinnstol, björk, plakettmärkt
 410Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall på marmorsockel, jugend, sekelskiftet 1900, stående kvinna, h 27 cm
 411Takampel, mässing med grön, opak glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, lös fotogenlampsinsats med sotrör
 412Runeborg, Greta för Uppsala Ekeby, golvurna, glaserat lergods, modellnr 7, h 48 cm
 413Takampel med fotogenlampa, mässing med grön glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900
 414Takampel, mässing med ljusblå glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900
 415Hallampa, vit glaskupa med mässingsmontage, 1910-20-tal, polykrom blomdekor
 416Bord, bonad ek, rund skiva på svarvad stam, tredelad fot, 17-1800-tal, h 63 cm, renoverat, orangrepp
 417Nyman, Olle, färglito, Trädet, sign, dat -78 o numr 256/400, pappersstorl 92 x 72 cm
 418Skeppsur resp -baro-, hygro- och termometer, mässing, Schatz, dia 16 cm, sammonterade på teakplatta, tot l 50 cm
 419Vas, porslin, Kina, 1800-talets 2 hälft, meiping-formad med heltäckande dekor i Kantonemalj, h 21 cm
 420Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av Fo-hundar mm, h 44 cm, kant med avslag
 421Stort aprti smycken och bijouterier
 422Servisdelar, porslin, 1 låda, sk äggskalsporslin, Japan, Zuzuki, Japan, Taishô, polykrom emaljdekor
 423Nakterhus, koppar och glas, W Ludolph, Bremerhaven, sekelskiftet 1900, dubbla fotogenlampor, h 29 cm, slitage
 424Kakburk, polykrom glasmassa med nysilverlock, Danmark, 1900-talets 1 hälft, lock stpl Hugo Grün, Köpenhamn,
 425Visitkortskål, nysilver med slipad glasskål, Danmark, jugend, 1900-talets början, h 38 cm, försilvring starkt sliten
 426Okänd designer, 1950-60-tal, pall, teak, l 50 cm
 427Hallampa/ljuskrona, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm
 428Skrivställ, brons och glas, 1800-talets 2 hälft, dekor av turturduvor, h 12 cm
 429Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm
 430Taklampa, alabaster med metallmontage, Italien, 1920-30-tal, dia 40 cm, sprickor
 431Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm
 432Olsson, Hjördis & Rude, Charlotte för Holmegaard, flaskor, stort parti, brun, grön resp ofärgad glasmassa, Hivert, design 1970, h 15 resp 20 cm
 433Okänd designer, 1950-tal, sybord, teak, front med 2 lådor, l 64 cm
 434Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm
 435Rasmussen Jörgen för KEVI, snurrfåtölj, mörkgrå textilklädsel, fyrdelt fot, etikettsign
 436Vaser, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av växtlighet, h 19 cm
 437Bojan, porslin, Kina, 1900-talets slut, heltäckande, polykrom emalj, h 26 cm
 438Skålfat, gjutet opalinglas, Etling Frankrike 1920-tal, dekor av stiliserad tistel, gjuten sign o modellnr 214, dia 16 cm
 439Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm
 440Matta, old/semiantik persisk, 210 x 140 cm
 441Avdelningsskärm, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1800-talets slut, tredelad, fält med oljemålningar av kaprifol, vallmo mfl blomster, h 135 cm
 442Okänd konstnär, 1800-tal, olja, skotskt (?) insjölandskap, 31 x 43 cm
 443Burlöw, Erik, olja, fönsterutsikt, sign, 46 x 55 cm
 444Madsen, Carl olja, Holbaek fjord, sign o dat 1925, 45 x 65 cm, smärre def
 445Okänd konstnär, skulptur, stenmassa på svart marmorsockel, mor och barn, sign Normand, h 17 cm
 446Serveringsbricka, valnöt, profilerad kant, l 84 cm
 447Lockstop, tenn, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, lock med infattad porslinsplakett med prislista för tobak, h 22 cm
 448Okänd dansk designer, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, teak, skivor med nedfällbar sarg, tot mått 219 x 120 cm
 449Okänd dansk designer, 1950-tal, sideboard, teak, mittdel med 4 lådor flankerad av 2 + 2 skjutdörrar, l 190 cm
 450Okänd designer, fotpall, krom med grå skinnklädsel, modern tillv, l 60 cm
 451Fetisch, skuret och rödmålat trä, ant Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, stående kvinna med avkomma, sockel med skurna masker i relief, h 125 cm, skador
 452Okänd designer, 1950-60-tal, syvagn, teak, skjutbart lock varunder skjutbar trådhylla, l 71 cm
 453Okänd designer, golvlampa, mässing på marmorplatta, dekor av stående lejon, tot h 73 cm
 454Stort parti bestick, nysilver
 455Bordslampa, svarvat trä och mässing, art-déco, 1920-tal, dekor av sniglar, senare kupa i Louis Comfort Tiffanys stil, dia 35 cm
 456Ljusstakar, 1 par, argent haché, empire, 1800-talets början, h 24 cm, slitage
 457Wärff, Göran för Kosta, skål, klarglas, dekor av spiraler, sign, dia 21 cm
 458Wärff, Göran för Kosta, vas, klarglas, dekor av spiraler, sign, h 20 cm
 459Väggurshållare, mahogny och förgylld brons, sekelskiftet 1800, medf fickur i vitmetall, sent 1700-tal, detta sannolikt England med falsk signatur Walerius in Norkoping, dia 17 cm
 460Okänd dansk designer, 1950-tal, snurrpall, palisander med svart (konst-?)lädersits på metallunderrede, l 47 cm
 461Krok för nedtagning av klädgalgar, trä och smide, sekelskiftet 1900, l 122 cm
 462Miniatyrmålningar, 2 st, gouache (på litografi?), man och kvinna, i mässingsramar, ovala 6 x 5 cm
 463Okänd designer för Atelier Borgila, cigarettetui, sterlingsilver, slät modell med trappstegsformad kant, inv förgyllt, i originaletui, stpl Stockholm 1934, l 8,5 cm
 464Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, silver, Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, silver, Louis XVI-stil, Egypten, 1900-tal, h 20 cm, tot vikt 1375 gr
 465Gate, Simon för Orrefors, skål, klarglas, modellnr 383, slipad dekor av stiliserade kvinnor, växter mm, sign o dat 1928, gravörsign för Rickard Bayer, h 14 cm, nagg
 466Takampel, koppar med iriserande glaskupa, Johann Loetz Wittwe, 1900-talets början, kupa med orange Phänomendekor, dia 22 cm
 467Parti orientaliskt konsthantverk, 1 låda; porslin, lackarbete mm
 468Fickur, silver, IWC Shaffhausen, 1900-talets början, urverk sign Probus IWC Scafusia, dia 5 cm
 469Parti äldre diverse, 2 lådor; kakelplattor, saltkar, skrin med spelmarker mm
 470Parti modern design, 1 låda; bestick Eckhoff och Helbig Hansen, ishink Guzzini samt vas Lin Utzon för Rosendahl
 471Okänd designer, taklampa, mässing med 3 gula glaskupor, art-déco/funkis, 1920-30-tal, l 45 cm
 472Rams, Dieter för Braun, bordständare, sterlingsilver och plast, modell T2, tillv 1968-70, h 9 cm
 473Brandspruta, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, h 99 cm
 474Okänd designer, ant Murano, parfymflacon, blå och vit glasmassa med metallmontage, l 5,5 cm
 475Långpipa, horn, trä, porslin, metall och textil, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av bl a hästhuvud, tot l 169 (!) cm, slitage
 476Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, Norge 1900-talets 2 hälft, tot l 21 cm, ägargravyr
 477Matta, semiantik persisk galleri, 310 x 75 cm
 478Klot, delvis glaserat lergods, 1800-tal el äldre, dekor av akantus mm, dia 10 cm
 479Axelremsväska, svart läder, Gucci, h 50 cm
 480Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litt: Vittsjös katalog 1957, avb
 481Sekretär, pyramidmahogny, ant Nordtyskland, senempire, 1800-talets mitt, frpnt med 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, h 150 cm, nyckel sakn
 482Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 88 cm
 483Väggskåp, rödmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, inredning med hyllor, h 87 cm, renoverat, senare bemålning
 484Piphållare, sk Kiserutzu samt tobaksburk, sk Tonkutsu, skuret trä, Japan, Edo-Meiji, 1800-tal, dekor av stående man resp gäspande Daruma, h 11 resp 20 cm
 485Damarbetsbord, rödmålat trä, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, l 58 cm, renoverat, senare bemålning, fothylla med torkspricka
 486Fickur med väckarfunktion i originaletui, Junghans, sekelskiftet 1900, dia 6 cm
 487Vas, glas, polykrom emaljdekor av träd, jugend, 1900-talets början, h 7,5 cm
 488Späntkniv, trä och smide, 1800-tal, l 20 cm
 489Modellfartyg, trä, sekelskiftet 1900, Sta Maria, l 17 cm, ngn skada
 490Tallrikar, 3 st, fajans, 17-1800-tal, dekor i starkeldsfärger, dia 22 - 23 cm, ngn nagg
 491Stereoskop, brännlackerad metall, Gaumont & Cie, Stereodrome, 1920-tal, h 35 cm, medf stor mängd glasplåtar i kassetter
 492Spegel, mahogny med intarsia, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, övre glas med målad dekor av blomster och fontän, h 128 cm
 493Spegel, mahogny med intarsia, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, h 148 cm
 494Stol, mahogny med mässingsintarsia, Jacob-stil, Ryssland, 1800-talets slut
 495Takkrona, förgylld mässing med prismor och röd glasskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, 8 ljusarmar, dia 90 cm
 496Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, flintgods, flicka med nyckelpiga, modellnr FF120, polykrom bemålning, h 14 cm
 497Spelbord, 76 x 76 cm utfällt
 498Väska, brunt läder, England, 1900-talets 1 hälft, Legge-lås, l 36 cm
 499Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Blå mur, sign o numr 44/190, 25 x 32 cm
 500Linneskåp, mahogny, 1910-20-tal, inredning med hyllplan, underdel med låda, h 196 cm
 501Karlmark, Gerhard, färglito, I handelsboden, sign o dat -59, 40 x 53 cm
 502Snedklaffsekretär, bemålat trä med mässingsbeslag, Selva, Italien, 1900-talets 2 hälft, 2 skåpsdörrar samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, plakettsign, b 97 cm
 503Parti måleri och grafik; Ulf Rahmberg, Ivor Abrahams, Tore Nilsson, Denice Zetterqvist, Mikael Qvarsebo mm
 504Okänd designer, bordslampa, palisander och glas, h 32 cm
 505Okänd konstnär, relief, patinerad brons, stående akt, sign, MA, 31 x 15 cm
 506Parti diverse; visitkortsskål, pluntor, skålar, sparbössor, sekelskiftet 1900, träskål Gösta Israelsson Finja samt 2 glasvaser
 507Frimärksalbum, 3 st med frimärken, Ryssland/Sovjet
 508Glasservis, 47 del, del, Theresienthal, 14 remmare samt 11 + 11 + 11 öl- och seltersglas
 509Collier, brosch samt örhängen, 1 par, pärlor med silvermontage
 510Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, l 14 cm
 511Fåtöljer, 1 par, helstoppade, Adelsö, h 101 cm
 512Norryd, Mats, gouache, 'Mount Doom' - motiv från Sagan om Ringen, sign o dat 73, synl pappersstorl 69 x 83 cm
 513Kuddvar, ullbroderi på linne, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av ryttare, blommor, djur samt initialer JMD o datering 1821, 93 x 61 cm, smärre def
 514Kuddvar, ullbroderi på linne, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av blommor mm, 93 x 50 cm
 515Relief, hardwood, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 72 cm
 516Matta, old/semiantik persisk 340 x 235 cm, slitage
 517Okänd designer för Emmaboda Möbelfabrik, soff/matbord, ek och teak, EM-bordet, uppfällbrt med undre, rottingklädd skiva, tot mått 115 x 109 cm
 518Matta, Bakhtiari galleri, dekor i trädgårdsmönster, 380 x 90 cm
 519Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålar 2 st, glas, Atoll, dekor i blått resp vitt, dia 11 resp 23 cm
 520Källström, Arvid, skulptur, terrakotta, 3 nakna kvinnor, sign, h 17 cm
 521Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat stengods, Spectra, modellnr 1068, 27 x 27 cm
 522Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, månstensfärgad glasmassa, Selena, sign o numr 3090 (1946), l 10 - 22 cm
 523Stort parti väggplaketter, lergods, bl a Åke Holm, Bror Hjort och Eric Elfwén
 524Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson, Vetlanda, armstolar, 1 par, bok med rutig textilklädsel, etikettsign
 525Palmquist, Sven för Orrefors, vas, månstensfärgad glasmassa, Selena, sign o numr 3090 (1946), h 18 cm, medf vas, okänd designer för Skruf, h 21 cm
 526Ohlsson, Folke för Ljungs Industrier-DUX/Bra Bohag, fåtölj, bonad björk, justerbar vinkel på sits/rygglän, senare klädsel
 527Okänd designer, 1950-tal, möjl för Dux, soffa, 2-sits, helstoppad klädsel i Sandersonkretong på svarvade ben, l 145 cm
 528Andersson, Ragnar, gouache, Bergsby, Grekland, sign o dat 1973, synl storl 28 x 40 cm
 529Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, parti lergods; fruktservis, vas samt ljusstake, sign
 530Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 35 cm
 531Okänd designer för EGO stengods, bordslampa, stengods, förgylld dekor av fiskar, etikettmärkt, h 33 cm
 532Sängvärmare, koppar, mässing och smide, ant Holland, 17-1800-tal, genombrutet lock med blomdekor, l 104 cm
 533Vas, frostat och etsat glas, Legras & Cie, 1900-tal, röd emaljdekor av blommor, sign, h 18 cm
 534Lindstrand, Vicke för Lindstrand, vas, glas, slipad dekor av sjöjungfru, sign o numr 1924 (1938), h 19 cm
 535Soffbord, skuret och bemålat trä med (senare) dubbla glasskivor, underrede i form av dubbelhövdade vädurar, l 100 cm
 536Skulptur/rökelsekar, rosenkvarts, Kina, 1900-tal, dekor av fenixfågel, h inkl sockel i hardwood 14 cm
 537Matbesticksuppsättning, 53 del, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 10 + 10 + 10 bordsskedar, -gafflar och -knivar samt 6 smörgåsknivar och 7 -gafflar, delvis oanvända, stpl GAB Stockholm, tot vikt inkl knivar med stålblad och fyllda skaft 1830 g
 538Klaffbord, 1 par, stavlimmad och betsad björk, 1900-talets 2 hälft, tot mått 334 x 117 cm
 539Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg
 540Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa, teak med olivgrön ylleklädsel, plakettsign, l 193 cm
 541Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, kvadratisk med rund hals, polykrom dekor av fåglar, växtlighet mm mot svart fond, botten med oid signatur, h 75 cm
 542Okänd designer för Cottex, taklampa, grönpatinerad aluminium ,ed vitopak glaskupa, modell T406, dia 42 cm
 543Okänd designer, matta, ull, ryaliknande modell, 155 x 60 cm
 544Berg, Gustaf Axel, armstól, böjträ med flätad canvasklädsel, Torparen, 1930-40-tal
 545Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 52 cm
 546Okänd designer, armstol, ek med pergamoidklädsel, funkis, 1930-tal
 547Okänd designer, 1950-tal, soffbord, palisander och svärtat trä med mässingsdetaljer, l 110 cm
 548Okänd designer, bordslampa, porslin, cylindrisk med op-mönster i svart, modern tillv, h 28 cm
 549Högrock, svarvat och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, 118 cm, slitage
 550Parti glas, 2 lådor, bl a Erik Höglund
 551Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1940-50-tal, original randig ylleklädsel
 552Okänd designer, skålfat, polykrom glasmassa på fotklack i klarglas, dia 35 cm
 553Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer 2 st, glas, dalahäst, h 8 resp 16,5 cm
 554Armán, Fernandez, färgserigrafi, Le téléphone - ur sviten L'intérieur des choses, ed Jacques Putman, Paris 1971, sign o numr 29/300, pappersstorl 66 x 48 cm
 555Volther, Poul M för Frem Möbelfabrik, Röjle, armstol, teak, design 1960
 556Okänd designer, matbord samt 4 stolar, bok, stolar med lösa sitsar i canvas och svart läder, bord l 180 cm
 557Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, soffbord, valnöt, brännstpl, l 70 cm
 558Vägglampa, bemålad metall, Italien, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av blommande grenar, l 85 cm
 559Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast, h 34 cm
 560Armán, Fernandez, färgserigrafi, Le transistor - ur sviten L'intérieur des choses, ed Jacques Putman, Paris 1971, sign o numr 283/300, pappersstorl 66 x 48 cm
 561Matta, semiantik Pakistan, 315 x 195 cm
 562Matta, semiantik persisk galleri, 200 x 75 cm
 563Kastholm, Jörgen för Unico, snurrfåtölj med fotpall, krom med blå skinnklädsel
 564Matta, semiantik Hamadan (?), 235 x 150 cm
 565Pianopall, bok med senapsgul manchesterklädsel, Khron-Stol Industri Nässjö, 1960-70-tal, notfack under sits
 566Delang, Sven, linoleumsnitt, Spanjor, sign eget tryck o numr 1/10, synl pappersstorl 43 x 37 cm
 567Percy, Arthur för Gefle, skulptur, glaserat lergods, Diana och hjorten, sign, h 27 cm
 568Fåtöljer, 1 par, bonad björk med djuphäftad sidenklädsel, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft
 569Frisk, Thomas, linoleumsnitt, fönsterutsikt, sign, 26 x 32 cm samt etsning, handkolorerad, Veni, Vidi, Venezia état II, sign o numr 1/14, synl pappersstorl 34 x 28 cm, medf Rex, Göte, olja, utsikt mot gamla rådhuset, Halmstad, sign, 39 x 30 cm
 570Matta, old Pakistan galleri, 300 x 85 cm
 571Lund, Sören, soffa, grå alcantaraklädsel på metallben, l 210 cm
 572Gunghäst, plysch på metallstativ, Schuco, l 97 cm, skador
 573Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, palisander med kopparklädd skiva, reliefdekor av varmluftsballonger, l 140 cm
 574Lindström, Åsa för Rörstrand, snapsglas, 4 st, porslin, tryckt dekor, invändigt med platina, sign, h 8 cm, i originalförp (1 förp def)
 575Ljusstakar 1 par, compositionstenn, stpl Fredrik Werrenrath Lund 1800-talets 2 hälft, h 19 cm, bucklor
 576Saltkar, old Sheffield plate, England, George III, sekelskiftet 1800, avlång cuppa med oktogonal bård, graverat A under crest för ätten Alexander, Earl of Stirling, l 10 cm, medf ej tillh saltsked
 577Metz, Joachim för Hermès, scarf, siden, L'air marin, Rouen sur Mer, design 2001, 90 x 90 cm
 578Slipsar, 3 st, siden; Christian Dior resp Salvatore Ferragano
 579Grössl, Karl för Rörstrand, väggmask, delvis bemålat porslin, tillv 1936-39, kvinnoansikte, sign, h 23 cm
 580Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj på hjul, krom med brun manchesterklädsel, armlän i läder
 581Hartridge Spektroskop i låda, R&J Beck, London, 1900-talets mitt, låda l 33 cm
 582Lådkamera med etui, Hasselblad Svenska Express, sekelskiftet 1900, l 23 cm
 583Plaketter/stavar, 10 st, sammonterade, konstmassa, tot 10 x 32 cm, Kina, modern tillv, graverad dekor av erotiska motiv,
 584Alberius, Olle för Rörstrand Ateljé, pokalvas, glaserat stengods, sign, h 18 cm
 585Uppläggningsfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, dekor av utsikt över floden Teme och Ludlow Castle, l 25 cm, hårspricka
 586Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, sign o etikettmärkt, h 18 cm
 587Storformatskamera, Polaroid CU 5 Land Camera
 588Alberius, Olle för Rörstrand, väggrelief, delvis glaserat stengods, Kavalkad, sign, 30 x 34 cm
 589Parti allmogeföremål mm, 5 del, bl a gorånjärn Hellefors Bruk
 590Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, bonat trä med kopparklädd skiva, reliefdekor av världskarta, l 140 cm
 591Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, bänk/soffbord, ek med flätad rottingklädsel, modellnr 5272, 1950-tal, etikettsignerad Danish Furnituremakers Control, modelnr 5272, serie nr568, l 138 cm
 592Gate, Simon för Orrefors, skl, svagt röktonat glas, slipad dekor av exotiska danserskor, sign o numr 1346 samt dat 1934, dia 22 cm, liv med initialer KI el IK, botten med gåvogravyr
 593Vas, vitopak glasmassa med polykrom emaljmålning av blomster, 1800-talets 2 hälft, h 20 cm
 594Vallman, Uno, olja, människor och hus i landskap, sign 1/7, 33 x 41 cm
 595Tegner, Rudolph, skulptur, gips, sittande flicka, sign, h 28 cm, smärre slitage
 596Kruka med hänkel, koppar, asien, 1800-tal, driven dekor av drakar mm, h inkl hänklar 20 cm
 597Broderi, ylle, 1910-tal, dekor av svenska flaggor, kunglig krona, lagerkrans samt deviser Med Guds Hjälp samt Han kunde ick svika, blott falla kunde han (ur Tegnérs Karl XII), 86 x 72 cm
 598Okänd designer för Aluminia, skålar, 1 par, fajans, oktogonala med dekor av frukter i svart och gult, oid sign EJ, dia 29 cm
 599Uppsatsskål, slipad kristall, 1800-talets 2 hälft, dia 23 cm
 600Kaffekoppar med fat, 2 st, Meissen, 17-1800-tal, polykrom dekor av Sächsicher blümen, fat dia 13 cm