SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 30 SEPTEMBER This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 30TH OF SEPTEMBER
Sön 28/10 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Gråsten, Viola för Tidstrand, pläd, ylle, dekor i grönt200
 2Silvermynt, Denarius, Marcus Aurelius (161-180), bild av Faustina d y, avers med Spes, dia 17 mm, vikt 2,2 gr150
 3Silvermynt, Ryska socialistiska federativa sovjetrepubliken, 1 rubel 1921900
 4Kopparmynt, 7 st, Byzans, omkring 1000 e Kr300
 5Silvermynt, 3 st, Polen/Lithauen, bl a 1/2 groschen Alexander Jagiello (1492-1506)150
 6Silvermynt, 2 Kroner Norge Oskar II 1902800
 7Silvermynt, 1 Groschen, Polen/Preussen, Sigismund I, 1534250
 8Kopparmynt, Tysk-Romerska riket, 6 Kreuzer, Franz II 1800, dubbelslaget150
 9Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr150
 10Medaljer, mynttyper under Gustav V:s regeringstid varav 1 i 23 k rödguld, vikt 4,7 gr och 2 i silver tot vikt 45 gr1 300
 11Silvermynt, Frankrike, 5 Francs, Ludvig XVIII 1821300
 12Silvermynt, 2 st, USA, 1 $ 1922 resp 1924300
 13Silvermynt, 2 st, USA, 1 $ 1886 resp 1887250
 14Parti silver och kopparmynt, Finland/Ryssland 1800-tal350
 15Silvermynt, Polen/Ryssland, 3/4 rubel, 5 Zloty 1840800
 16Silvermynt, 2 Kroner Norge Oskar II 1902400
 17Stort parti äldre mynt, koppar/brons, Kina1 000
 18Silvermynt, 10 st, Finland/Ryssland, 9 st 1 Markka 1872-93 samt 1 st 2 markka1865800
 19Parti kopparmynt, Norge, 1800-tal450
 20Silvermynt, danska England (Danelagen), 1 penny, Knut 'Den Store', sk quatrefoil, cirka 1017-23, hål900
 21Stort parti kopparmynt, Sverige 16-1800-tal900
 22Parti spelmarker, förgylld metall, England, Frankrike och Ryssland, 17-1800-tal450
 23Parti kopparmynt samt 1 silvermynt, Ryssland 1800-tal100
 24Silvermynt, Danmark, 24 skilling danske courant, Kristian VI 1743600
 25Armán, Fernandez, färgserigrafi, Renault Automobile Parts, 1970, sign o numr 40/100, pappersstorl 75 x 57 cm900
 26Rehnqvist, Bonnie, olja, kustparti, sign, 36 x 46 cm200
 27Jonson, Sven, färglito, Nocturne, sign, 35 x 48 cm, gulnad250
 28Olson, Axel, färglito, strandbild, 20 x 60 cm400
 29Parti äldre silvermynt; Sverige, Danmark och Tyskland500
 30Taipaleenmäki, Jussi, olja, I Parsifals Gränd, motiv ur Hambesviten Bilder från Molom, sign o dat 2003, 39 x 50 cm-
 31Taipalenmääki, Jussi samt Raatevaara, Jussi, färgito, komposition med ansikten, sign o numr 70/190, 41 x 50 cm700
 32Taipalenmääki, Jussi samt Raatevaara, Jussi, färgito, komposition med ansikten, sign o numr 71/190, 41 x 50 cm600
 33Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Kajsas udde, ur Alf Hambes Värld, sign o numr 53/290 33 x 46 cm500
 34Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Visa i Molom, ur Alf Hambes Värld, sign o numr 53/290, 33 x 45 cm300
 35Strid, Hardy, färgserigrafier, kompositioner, 3 st, sign, dat -81 o numr 21/100, pappersstorl 63 x 46 cm300
 36Berneth, Tobias för Karl Andersson och söner, matbordkompaktlaminat och svartbets på ask, Thinner, design 2008, modell TI 24080, l 240 cm, b 80 cm, tjocklek 6 mm (!), bordet belönades 2008 med Design S/Swedish Design Award-
 37Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Kajsas udde, ur Alf Hambes Värld, sign EA av såväl konstnären som Alf Hambe, 33 x 46 cm (pappersstorl 44 x 55 cm)450
 38Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Doktorspromenaden, ur Alf Hambes Värld, sign EA av såväl konstnären som Alf Hambe, 33 x 46 cm (pappersstorl 44 x 55 cm)450
 39Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Näckaspel, ur Alf Hambes Värld, sign EA av såväl konstnären som Alf Hambe, 33 x 46 cm (pappersstorl 44 x 55 cm)250
 40Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 8 st i mapp, Alf Hambes Värld, samtl sign o numr 97/290, 33 x 46 cm (pappersstorl 44 x 55 cm)1 700
 41Quast, Pieter, hans efterföljd, olja, värdshusinteriör med personer, 40 x 55 cm1 100
 42Briante, Ezelino, olja, gatumotiv från Capri, sign, 50 x 70 cm900
 43Mycket stor samling Biermarke, nysilver (enl påteckning å påse 300 st), Sporrong & Co för Deutsche Gesellschaft zu Stockholm ((Tyska sällskapet låg på Drottninggatan 31 och bildades 1862 av tyska affärsmän)600
 44Mycket stor samling Biermarke, nysilver (enl påteckning å påse 50 st), Sporrong & Co för Deutsche Gesellschaft zu Stockholm ((Tyska sällskapet låg på Drottninggatan 31 och bildades 1862 av tyska affärsmän)450
 45Stort parti medaljer, brons, För främjande af Norrlands fasta försvar, Gustav V, dia 5,5 cm150
 46Mycket stort parti enkronor, silver, Gustav V, tot vikt cirka 2 kg2 800
 47Parti svenska silvermynt, Oskar II - Gustav VI Adolf, delvis minnesmynt, tot vikt cirka 800 gram1 100
 48Synnerligen stort parti mynt, polletter mm, Sverige, delvis äldre och silver800
 49Synnerligen stort parti mynt, polletter mm, hela världen, delvis äldre och silver900
 50Stort parti frimärken, hela världen2 200
 51Sundberg, Kjell, färglito, komposition med man och kvinna, sign o numr 163/250, synl pappersstorl 42 x 32 cm450
 52Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm-
 53Vas, porslin, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft,polykrom dekor av fjärilar och blommor, oid signatur, h 26 cm400
 54Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av polykroma invälsningar, sign o etikettsign, h cm1 000
 55Leon, May K, färglito, Ljungbymotiv med Tellushuset, sign o numr 251/265, 47 x 34 cm300
 56Bolin, Gustave, färglito, komposition, sign, dat 1974 o numr 6/165, pappersstorl 66 x 49 cm250
 57Nakajima, Yoshio, färgserigrafi, komposition, sign, dat 79 o numr 1/20-A, 50 x 23 cm150
 58Billgren, Ernst, färgetsning, björnjakt, sign o numr 39/40, portalformad 25 x 23 cm-
 59Okänd konstnär, 1800-talets mitt el 2 hälft, uniformsplanscher, 8 st, litograferade och handkolorerade, norska förband, ed Abraham Lundquist & Cie Stockholm, pappersstorl 40 x 33 cm-
 60Eyskens, Félix, olja, flandrisk lantgård vid vattendrag, sign, 20 x 28 cm-
 61van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, Falu koppargruva, ur Suecia Antiqua et Hodierna, sign o dat 1687 i plåten, 26 x 37 cm-
 62Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, bergsby, otydl sign, 27 x 35 cm-
 63Julskedar, 11 st, förgyllt och emaljerat sterlingsilver, Anton Michelsen Köpenhamn, tot vikt 510 gr1 200
 64Pyk, Madeleine, färglito, interiör från Provence, sign o numr 32/275, synl pappersstorl 56 x 44 cm1 400
 65Lang, Marika, färglito, Gustav Adolfs Torg, Göteborg, ur mappen The Alternative, sign o numr 134/360, pappersstorl 57 x 81 cm800
 66Lang, Marika, färglito, gatuscen vid Skansen Kronan, Göteborg, ur mappen The Alternative, sign o numr 134/360, pappersstorl 57 x 81 cm-
 67Parti theskedar, 12 + 5 st, silver, tot vikt 200 gr450
 68Bok, Mandiargues, André Pieyre de, Chagall, bibliofilutgåva numr 1634/2000, inneh 1 originallitografi av Chagall, denna 28 x 57 cm, Forum 1976-
 69Salto, Axel, färglito, hjortar, sign o numr 125/260, synl pappersstorl 67 x 55 cm300
 70Okänd konstnär, färgetsning, komposition, otydl sign o numr 50/150, synl pappersstorl 56 x 37 cm-
 71Sánchez Giralt, Montserrat, egen verkstad, kanna med propp samt vas, terrakotta, ur serien Terra, h 19 resp 36 cm100
 72Hyvärinen, Matti J, egen verkstad, hänge med kedja, sterlingsilver,organisk form, stpl Åbo 1972, dia 4,5 cm, vikt 27 gr450
 73Palmberg, Karl-Erik för Alton, tillskr, armband, sterlingsilver, stpl Göteborg 1969, vikt 16 gr450
 74Palmberg, Karl-Erik för Alton, armband, sterlingsilver, stpl Göteborg 1970, vikt 75 gr1 100
 75Okänd designer, 1900-talets mitt el 2 hälft, ring, silver med slipad bergkristall, innermått 16 mm350
 76Okänd designer, örhängen, 1 par, 18 k rödguld en-trois-couleurs, dekor av länkade plattor, h 27 mm, tot vikt 2,8 gr600
 77Ring, 18 k rödguld och silver med facettslipad rökkvarts och markasiter, art-déco, 1920-tal, l 2,5 cm400
 78Hänge, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin och sötvattenspärlor, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö 1947, h 5 cm, vikt 8,1 gr2 200
 79Damarmbandsur, 18 k rödguld med förgylld mässingslänk, dia 2 cm, baksida med ägargravyr900
 80Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld Enicab, tot vikt 24,7 gr4 000
 81Damarmbandsur, 14 k rödguld med länk i förgylld metall, Stern & Fils, Schweiz, 1900-talets 1 hälft, 2,5 x 2 cm350
 82Okänd designer för Salovaara/Heimo-Koru OY, hänge, sterlingsilver med facettslipad blå spinell, dia 1,5 cm150
 83Collier, odlade pärlor med silverlås, l 50 cm, pärlors dia 5 mm400
 84Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, droppformade, tot vikt 10,1 gr1 600
 85Ring, 18 k rödguld med pärla, oid stpl, vikt 2,8 gr600
 86Armband, 18 k rödguld, otydl stpl, vikt 3,5 gr600
 873 del smycken, 18 k rödguld; hänge med kaméslipad snäcka, hänge samt ring med vit sten, tot vikt 3,5 gr500
 88Örhänge, 4 par, 18 k rödguld, 2 med pärlor, delvis med stoppers, tot vikt 3,4 gr600
 89Parti armband, broscher mm smycken, silver, tot vikt 165 gr700
 90Minnesmynt, 5 st, 925/1000 silver, tot vikt 100 gr450
 91Parti smycken och bijouterier250
 92Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 55 cm100
 93Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för KD, figurin, porslin, KD, rödhake, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2238, h 4,5 cm-
 94Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gråsparv, modellnr 1519, polykrom underglasyrdekor, h 6 cm100
 95Herold Peter, för KD, figurin, porslin, gärdsmyg, modellnr 1504, polykrom underglasyrdekor, l 8 cm150
 96Dricksglas, 15 st, blå, grön resp senapsgul glasmassa, h 8 cm400
 97Nylund, Gunnar för Rörstrand, jultallrik, porslin, 1968-
 98The- och kaffeservis, porslin, Herrmann Oehme, 1900-talets början100
 99Stort parti skyttemedaljer mm, ngn del silver350
 100Matta, old Pakistan, 95 x 65 cm-
 101Persson, Ove, färglito, 'Brudutropning i Småland' sign, dat 77 o numr 133/260, 50 x 63 cm100
 102Dockvagn, krom och textil, BRIO, 1960-70-tal, l 75 cm250
 103Taklampa samt lampetter, 1 par, mässing, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, lampa dia 60 cm300
 104Olson, Erik, färglito, Det stora gästabudet. 1, sign, numr 20/260 o dat -77, 25 x 29 cm, pappersstorl 34 x 37 cm100
 105Olson, Erik, färglito, 'Oberoende', sign EA o dat 1983, 20 x 24 cm, pappersstorl 29 x 39 cm250
 106Olson, Axel, färglito, komposition med liggande kvinna, sign o numr 57/120, 25 x 35 cm, pappersstorl 33 x 43 cm300
 107Bordslystrar, 2 + 1, mässing, marmor och prismor, 1900-talets 2 hälft, h 17 resp 32 cm400
 108Parti samlarbilder, musiker och filmstjärnor, 70 x 45 mm250
 109Bordsbesticksuppsättning, 6 + 6 + 6 del, nysilver, modell Olga200
 110Kaffeservis, 4 del, koppar med mässingsdetaljet och rottingklätt handtag, jugend, 1900-talets början, granatformade, brickan l 43 cm150
 1115 del modernt konstglas; Erik Höglund, Orrefors, Skruf mm, h 14 - 23 cm200
 112Spegel, bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, krönande rosett, etikettsign J A Edenholm, Gustafs, h 65 cm450
 113Piedestal, förgyllt trä och stuck, 2 skivor i Kolmårdsmarmor, 1900-talets 1 hälft, h 66 cm350
 114Takkrona, mässing med lövformade prismor, sk burkrona, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm600
 115Hallampa, glas och metall med prismor, 1920-30-tal, h 50 cm1 200
 116Kvartslampa med kvicksilver, sk skyddsrumslampa, Wiusil Qurzlicht, Wilhelm Ulbrich, Jena, 1910-20-tal, i träetui, l 31 cm, sladd och nyckel sakn250
 117Fiskbestick, nysilver med ivorinehandtag, 2 x 6 + 6 st, England, 1900-talets 1 hälft, i etuier350
 118The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldhorn-
 119Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 31/90, pappersstorl 42 x 60 cm-
 120Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 80/90, pappersstorl 42 x 60 cm-
 121Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 68/90, pappersstorl 42 x 60 cm-
 122Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 32/90, pappersstorl 42 x 60 cm-
 123Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 81/90, pappersstorl 42 x 60 cm-
 124Flintlåspistoler, 1 par, Osmanska riket, 17-1800-tal, skuren valnötskolv med mässingsbeslag, lås och pippa i stål, pipor västerländska och ngt olika, l 43 cm3 400
 125Slaglåspistol, England, 1800-talets mitt, lås och kammare i stål, pipa, och beslag i mässing, laddstake i mässing och ben, lås med oid sign Briscoe, kal 17 (!) mm, l 28 cm1 800
 126Slaglåspistol, helstål med nätskuren valnötskolv, England, 1800-talets mitt, oktogonal pipa med fast monterad laddstake, provstämplar för Birmingham, l 25 cm1 900
 127Grafikmapp med litografier och träsnitt av bl a Gustav Arne, Arne Aspelin och Tage Nielsen-
 128Wasilewski, Mieczys³aw, poster, litograferad, Cyrk, tryckt sign, pappersstorl 96 x 67 cm150
 129Kakelplattor, 5 st, 1700-tal, dekor i manganblått, 13 x 13 cm, ngt slitage1 200
 130Skedar, 1 par, silver, rokoko, Danmark, 1700-talets mitt, dekor av rocailler, otydlig Köpenhamnsstpl samt guardeinstpl för Frederik Fabricius (1749-87), l 20 cmtot vikt 125 gr600
 131Bordsur, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft, urtavla märkt Kitney & Co, ram med oid mästarstpl, h 7,5 cm450
 132Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, sign o numr 210/350, 22 x 32 cm300
 133Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 63/90, pappersstorl 42 x 60 cm-
 134Hanspers, Olle, etsning, Alternativ fönsterutsikt, sign o numr 42/290, 31 x 48 cm300
 135The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldklöver-
 136Okänd designer, relief, svartglaserad terrakotta, porträtt av kvinna i empiredräkt, silvermontage till bälte (?) stpl Kay Bojesen Köpenhamn, dia 9 cm, spricka100
 137Stramboe, Frederik Christian, efter honom, relief, koppar, H C Andersen, efter original från 1864, given av H C Andersensällskapet, dia 18 cm250
 138Jacobsen, Arne för Georg Jensen, kandelaber till 3 ljus, rostfritt stål, design 1958 för Royal SAS Hotel i Köpenhamn, stplsign, l 18 cm500
 139Zbijewska, Barbara, målning på trä, ikon, Sankt Boris och Gleb till häst, efter original i Tretjakovgalleriet, 35 x 21 cm200
 140Byggsats, stenmassa i träkartong, F Adolf Richter Nürnberg, 1800-talets 2 hälft, l 30 cm100
 141Bordsur, förgyllt trä, 1900-talets mitt, bemålad blomdekor, h 35 cm150
 142Kopparstick, handkolorerat, 1700-talets slut, Siége memorable de Gibraltar par terre et par mer par les armées combinée de France et d'Espagne, pappersstorl 38 x 56 cm, beskuren, glas def250
 143Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ek, 'Lamino', designad 1956, klädsel i ljusgrått fårskinn, ngt slitage3 800
 144Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, metall och plast, Raket, design 1978, h 65 cm700
 145Remmare, 12 st, glas, fot i grön glasmassa, cuppa i klarglas med dekor av vinrankor, h 12 cm, ngn nagg100
 146Svärd, smide med benkavel, klingan Spanien 17-1800-tal, graverad text 'No me saques sin razon, no me inbaines sin honor', kavel möjl Nordafrika, l 82 cm, skador, delar ej urspr sammanhörande1 000
 147Shamshir, stål med hornhandtag, Persien, 1800-tal, l 88 cm, medf dito utan parerstång l 91 cm6 000
 148Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blomma i kobolt, h 27 cm, nagg300
 149Krus, saltglaserat stegods, Tyskland (Bayern?), 17-1800-tal, dekor av rutmönster i kobolt, h 30 cm, sprickor500
 150Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor i kobolt, h 34 cm-
 151Krus, saltglaserat stegods med tennlock, Tyskland, 17-1800-tal, dekor av ristade linjer, h 40 cm, lock m lagn500
 152Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor i koboltblått, h 37 cm-
 153Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, h 46 cm-
 154Ring, 18 k vitguld med 4 briljantslipade diamanter om tot 0,62 ct enl gravyr, stpl Christer Tonnby Halmstad 1971, vikt 7,1 gr4 600
 155Ring, 18 k vitguld med pärla samt 4 briljantslipade diamanter om tot 0,52 ct enl gravyr, stpl Christer Tonnby för Gunnar Nilsson Halmstad 1952, vikt 5,6 gr3 000
 156Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, mrkt 2 (kannor), h 33 cm-
 157Bjällerkrans, läder med mässingsbjällror, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 116 cm350
 158Stort parti verktyg, lampdelar, mätinstrument mm350
 159Dragspel i låda, Henschien, 1900-talets mitt200
 160Tägtström, Erik, olja, hus i landskap, sign, 58 x 62 cm, säljes till förmån för Lions100
 161Herrsavonett, förgylld metall, Elgin, USA, 1800-talets slut, boett med graverad dekor, dia 5 cm-
 162Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomte med ljushållare, etikettsign, h 20 cm, säljes till förmån för Lions1 000
 163Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, tomte, etikettsign, h 13 cm, säljes till förmån för Lions350
 164Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, figurin/ljusstake, glaserat stengods, tomte på kälke, sign o dat 1995, h 17 cm, säljes till förmån för Amnesty500
 165Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, figurin/ljusstake, glaserat stengods, tomte på kälke, sign o dat 1995, h 17 cm, säljes till förmån för Amnesty500
 166Larson, Lisa för K-studion, Gustavsberg, figurin/ljusstake, glaserat stengods, tomte på kälke, sign o dat 1995, h 17 cm, säljes till förmån för Amnesty500
 167Pietilä, Tuulikki, etsning, Band, sign o numr 7/15 o dat -64, 33 x 40 cm-
 168Byrå, alm med intarsia och bronsbelag, gustavianskt herrgårdssnickeri i Jonas Hultsténs art, 1800-talets början, 3 lådor, dekor av parkettmarqueterie med blommor och festoner, l 74 cm, fanérdef2 800
 169Stolar, 1 par, rödmålat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 1 hälft, spjälrygg, dekor av kannelyrer-
 170Gitarr, delvis bonat trä, 1900-talets mitt, l 94 cm-
 171Bordsur, valnöt, sk Amerikaklocka, Jérome & Co, New Haven, USA, 1800-talets 2 hälft, h 34 cm100
 172Ytterkrukor samt underfat, 5 + 5 st, glaserat lergods, bl a Nittsjö100
 173Bordslampor, 1 par, förgylld metall på träsockel, modern tillv, dekor av guldfasaner, h inkl skärmar 78 cm800
 174Pym, Rowland, olja, kustparti från Sydafrika, a tergo otydl etikett, sign, 33 x 51250
 175Vasarely, Victor, färgserigrafi, Homok, sign o numr 59/250, 50 x 50 cm2 200
 176Hilding Hägleby, Johan, olja, motiv från Orust, sign o dat 1963, 27 x 22 cm-
 177Nilsson, Vera, tillskr, olja, Prästkragar, sign o dat 1956, 38 x 46 cm200
 178Abrahamsson, Erik, akvarell, Sankt Olofs Kapell, Tylösand, sign o dat 1963, synl storl 21 x 30 cm-
 179Norryd, Mats, färglito, personer i landskap, ur 'Ö-mappen', sign, numr 294/300 o dat 77, 39 x 49 cm100
 180Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign o dat 58-69, 32 x 48 cm-
 181Persson, Ove, akvarell, landskap, sign o dat 1989, synl pappersstorl 30 x 40 cm100
 182Ståhl Nyberg, Birgit, färglito, Klassfoto, sign, dat 1978 o numr 100/210, 67 x 49 cm200
 183Wikström, Örjan, färglito, rumsinteriör med personer, sign tryckt i 60 ex, 50 x 65 cm-
 184Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, sign, h 36 cm, mynningslagning200
 185Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 23 cm400
 186Nylund, Gunnar, Rörstrand, vas chamotterat stengods, sk 'igelkottsvas', grön glasyr, sign, h 22 cm1 800
 187Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, l 16 cm700
 188Johansson, Ulf för Sjöhyttan, skulptur, röd- och grön glasmassa, tomat, sign, h 12 cm100
 189Okänd designer för Bäcklunds Järn och Smide Skellefteå, 1960-70-tal, vägglampa, mässing, l 21 cm100
 190Okänd designer, 1950-tal, vägglampa med 2 böjliga armar, delvis grålackerad mässing, märkt typ 631, l 41 cm200
 191Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing, 3 genombrutna kupor, dessa h 21 cm11 000
 192Okänd designer för DUX, transistorradio, teak och metall, 1960-tal, l 34 cm350
 193Okänd designer för AGA, transistorradio, teak, 1960-tal, model 3655, l 57 cm100
 194Okänd designer, 1950-tal, kryddhylla, teak, 2 hyllplan, h 51 cm200
 195Okänd designer, 1950-tal, sideboard, teak, front med 3 skjutdörrar och 3 undre lådor, l 178 cm450
 196Adamsson, Bo Åke, färglito, komposition med kvinna och harlekin, sign EA, 62 x 47 cm250
 197Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak, h 55 cm200
 198Svanberg, Max Walter, textiltryck, Drömkvinnans kyss III, sign o numr 329/350, synl storl 100 x 75 cm900
 199Agnell, Olle, etsning, Spanskt drama, sign o numr 59/150, synl pappersstorl 27 x 34 cm100
 200Picasso, Pablo, efter honom, lito (?), faun och nymf, tryckt sign o dat 27 Juillet XXXVI, pappersstorlek 37 x 52 cm1 600
 201Picasso, Pablo, efter honom, lito (?), Europa och tjuren, tryckt sign o dat 12 decembre XXXVI, 42 x 55 cm1 600
 202Skeppsur resp -baro- och termometer, mässing, Schatz, dia 16 cm450
 203Okänd indisk konstnär, gouache, Rama och Sitas bröllop, synl mått 49 x 75 cm-
 204Okänd designer för C G Hallberg, salver, nysilver, art-déco, 1920-tal, graverad dekor av kvinna mm, l 31 cm100
 205Okänd konstnär, brevpress, bronserad metall på alabastersockel, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnobyst, l 12 cm200
 206Ljusstakar, 1 par, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälvt, dekor av vertikala knäckar, h 13 cm, fylld fot350
 207Okänd designer, 1900-tal, skål, glas på metallfot, gul glasmassa med dekor av vitt underfång, h 31 cm100
 208Urna, porslin, Sächsicher Porzellan Manufaktur Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 21 cm100
 209Flaskskepp, 1900-talets mitt, l 21 cm100
 210Stort parti singlar, pop och rock250
 211Bestickschatull, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, l 57 cm100
 212Houdard, Charles Louis, färgakvatint, dynlandskap, sign nr 184, synl pappersstorl 49 x 63 cm, ngt gulnad100
 213Okänd designer för Gebrüder Heubach, figurin, porslin, sekelskiftet 1900, sittande apa, polykrom underglasyrdekor, l 21 cm800
 214Okänd designer för Lyngby Porcelän, figurin, porslin, pilgrimsfalk, polykrom underglasyrdekor, h 31 cm500
 215Mogensen, Jörgen, KD, vas, stengods, dekor av fåglar i brun relief mot beige bakgrund, sign o numr 21925, h 14 cm100
 216Hänge, silver el försilvrad metall med karneol, Afghanistan, 1900-tal, graverad arabisk inskription, dekor i filigran, dia 8 cm100
 217Klocka/bjällra, brons, Nepal, 18-1900-tal, dekor av oid skrivtecken, h 15 cm, kläpp sakn-
 218Kapsylöppnare, silver och rostfritt stål, slät modell med avslutande, kunglig krona, stpl Dansk Guldindustri, Randers, verks 1948-58, l 16 cm350
 219Skrin, skuret trä, barock, 16-1700-tal, i form av bok, l 13,5 cm900
 220Rökelsekar, brons, Kina, 1900-tal, hänkelfästen i form av groteska maskaroner, l 28 cm-
 221Fickursställ, krom och plast, 1900-talets 1 hälft, text Telefon Automatic Köbenhavn, medf fickur, silver300
 222Eolsharpa, mässing, kinesicerande stil, sekelskiftet 1900, dekor av pagodtak och gonggong, h 23 cm150
 223Oljelampa (?), smide, barock, 16-1700-tal, fyrpassformat på 3 balusterben med central vekhållare, h 15 cm450
 224Supkalk, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft, h 7 cm450
 225Figurin, blanc-de-Chine, Kina, Qing/republik, stående Budai, h 19 cm, fingrar m nagg100
 226Offerkärl, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av heliga föremål mm, oid sign, l 21 cm450
 227Bokstöd, 7 st, smide och trä, Stabil Patent, Rudolf Cehrand Stockholm 1920-30-tal450
 228Brevkniv, mässing med förgylld och försilvrad dekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjäril mm, oid sign, l 21 cm350
 229Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 46 cm1 400
 230Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av williowmotiv, l 38 cm1 000
 231Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), ovalt med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av påfåglar i landskap, l 30 cm400
 232Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), ovalt med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av personer och hus i landskap, l 43 cm1 500
 233Skålar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), snäckformade, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 20 cm, smärre nagg600
 234Tallrikar, 3 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rosa dekor av blommor, dia 23 cm, ngn nagg400
 235Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rosa dekor av blommor, dia 23 cm, 1 med avslag-
 236Tallrikar, 2 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rosa dekor av blommor, dia 23 cm, ngn smärre nagg150
 237Tallrikar, 3 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm, ngn nagg, hårsprickor700
 238Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 22 cm, 1 m hårspricka450
 239Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av blommor, dia 23 cm, ngn nagg400
 240Toilettebord, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, sarg med 2 lådor, överbyggnad med 3, spegel med tympanonformat krön, b 87 cm, prov: Adliga ätten von Möller, Skottorps Slott, smärre def-
 241Kanna, silver med trähandtag och -knopp, bukig med delvis godronnerat liv och uppsvängd hänkel, livet med graverade allianscrest för ätterna Campbell och Montgomery, stpl William Hutton & Sons Sheffield 1913, h 22 cm, vikt 395 gr900
 242Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, litografier, 1 par, avfärd till resp hemkomst från jakt, synl pappersstorl 31 x 40 cm300
 243Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, polykrom underglasyrdekor, l 48 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott, smärre nagg, missfärgat100
 244Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat, polykrom underglasyrdekor, l 53 cm, missfärgat100
 245Stolar, 1 par, vitlackerat och bronserat trä, herrgårdssnickerier i empire, 1800-talets 2 hälft, visst slitage500
 246Stolar, 1 par, skuren valnöt, sekelskiftet 1900, original shagklädsel450
 247Matta, semiantik Senneh, 205 x 135 cm, skador200
 248Träföremål, 5 st, svarvat och bemålat trä, Ryssland, 1900-tal; 2 tobaksburkar, 2 sparbössor samt vodkakopp, h 9 - 18 cm200
 249Uppsatsskål, porslin med bronsmontage, Kina, modern tillv, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm1 000
 250Matknivar, 12, st, silver med rostfria stålblad, dobbeltriflet (gammal dansk modell), stpl Horsens Sölvvarefabrik, l 22 cm500
 251Bordsknivar, 10, st, silver med rostfria stålblad, dobbeltriflet (gammal dansk modell), stpl C M Cohr Köpenhamn och Fredericia, l 20 cm500
 252Halldin, Bror, olja, höstlandskap, sign, 16 x 19 cm-
 253Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte, dekor av spridda blommor i famille-rose-färger, dia 23 cm200
 254Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), rund med dekor av fågel och blommor i famille-rose-färger, dia 23 cm, smärre nagg-
 255Rökelsekar, patinerad brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av drakarfåglar mm, h 33 cm200
 256Matskedar, 5 st, silver, gammalfransk modell, olika smeder, 1800-tal, tot vikt 195 gr, ägarmärkning450
 257Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnr 1137, polykrom underglasyrdekor, l 28 cm1 600
 258Fiskbestick, 12 + 12 st, silver med förgyllda stålblad, Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, graverad dekor av växter, l 19 - 20 cm2 600
 259Likörservis, 7 del, glas med silvermontage, Tyskland historismus, genombruten dekor av putti mm, pseudo-Hanaustpl för B Neresheimer & Söhne, sekelskiftet 1900, karaff tot h 24 cm800
 260Toxvaerd, Sven, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm600
 261Okänd designer, 1950-tal, ljusstakar, 1 par, silver, h 9 cm300
 262Ljusstake med sigillstämpelhållare, patinerad brons, 1800-talets mitt el 2 hälft, i form av stående elefant med howdah, h 10 cm400
 263Kaffeskedar, 6 st, förgyllt silver med turkos emaljdekor, stpl Marius Hammer, Bergen, sekelskiftet 1900, l 13 cm, tot vikt 70 gr100
 264Shevarjov, Michail, akvarell, stilleben med rosor i silvervas, sign, 72 x 52 cm250
 265Lichtenstein, Roy, efter honom, färgoffset, triptyk, As I opened fire, efter original från 1964, pappersstorl 58,5 x 48,5 cm vardera400
 266Matknivar, 9 st, silver med rostfria blad, Christiansborg, stpl Svend Toxvaerd, Köpenhamn, rostfria blad från Raadvad, l 22 cm300
 267Biblioteksbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, låda i sarg, l 108 cm, visst slitage-
 268Parti knivar/uppläggningsbestick, 10 del, silver med rostfria blad (1 med ben), Danmark 1900-tal300
 269Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, modellnr 2367/2356, dia 24,5 cm-
 270Handväska, tyg med läderdetaljer och applikationer, Dolce & Gabbana, l 33 cm300
 271Vävram med mattämne, l 38 cm-
 272Okänd designer för Knabstrup, vas, glaserat lergods, stpl o numr 351, h 18 cm250
 273Carruthers Gould, Alexander, olja, hjortar i landskap, sign, 36 x 46 cm-
 274Bergström, Elis Gustav (Kniv-Elis), skaft, renhorn och trä, sign K-E samt märkt Ove 1924, l 53 cm600
 275Parti moccakoppar med fat, porslin, Rosenthal, bl a design Raymond Loewy-
 276Okänd konstnär, olja, vågor, sign RW, 26 x 31 cm-
 277Okänd designer för Sandizell Höffner & Co, Dresden, figurin, blanc-de-Chine, korsnäbb med kotte, h 12 cm-
 278Bondesson, Aulikki, akvareller, 2 st, Vid Påarps Strand resp Höst på Tylösand, sign, synl bildyta 16 x 23 cm350
 279Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampor 1 par, brännlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm700
 280Bendtsen, Charley, olja, kustparti, sign, 50 x 100 cm, smärre duklagn100
 281Skylt, emaljerad metall, 1900-talets 2 hälft, Place de la Bastille, 25 x 40 cm100
 282Parti vinglas, 3 + 2 + 6 st samt champagneglas, 4 st, Orrefors, medf 2 vinprovarglas Älghult400
 283Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, Igloo, sign, h 11 cm-
 284Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, skålfat, glaserat stengods, handsign, dia 16,5 cm100
 285Palmquist, Sven för Orrefors, skål, månstensfärgad glasmassa, Selena, 'hamrad' dekor, sign o numr 3111 (1946), l 21 cm100
 286Andersson, John för Höganäs Ateljé, vas, glaserat stengods, dekor i brunt, sign, h 17 cm-
 287Okänd designer för Uppsala Ekeby/Gefle, vas, blåglaserat lergods, reliefdekor av kvinnor och fåglar, h 30 cm100
 288Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r). egen verkstad, Höganäs, bordslampa, delvis blåglaserat stengods, sign, h inkl skärm 42 cm-
 289Ljusstakar, 1 par, nysilver på träsockel, 1900-tal, i form av stående härold resp riddare, h 35 cm1 400
 290Parti äldre keramik och porslin, 1 låda, Royal Copenhagen, Rörstrand mm, ngn nagg el lagn300
 291Okänd designer för GAB, kandelaber till 5 ljus, tenn, funkis, stpl Stockholm 1933, h 24 cm-
 292Spruta, tenn med svärtat träskaft, 1800-tal, slitage-
 293Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa, sign Viktorija & Ricardas, dia 60 cm100
 294Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, ljusstakar 1 par tenn, h 12 cm250
 295Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av körsbärsblom, h 17 cm-
 296Okänd designer för Digsmed, bordsplateau, teak, Danmark 1950-tal, roterbar, dia 44 cm400
 297Okänd designer, 1900-talets mitt, skål, klarglas med slipad dekor, sign GD (?) 551 3051, l 19 cm-
 298Sparbössa, nysilver, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av sittande björn, h 15 cm-
 299Okänd kinesisk konstnär, tusch och gouache på papper uppklistrad på siden, s k scroll-painting, häst i landskap, oid sign o stpl, bildyta 63 x 26 cm, fäste på nedre rulle löst100
 300Koppel, Henning för Georg Jensen, gryta med lock, massiv koppar med rostfria beslag, Taverna, design 1971, l 27 cm200
 301Ytterbelysningar, 3 st, koppar och glas, TÜV EL-555 up, l 25 cm200
 302Okänd designer, 1960-tal, taklampa, gullackerat gjutjärn, skärm i rött plexiglas, dia 30 cm350
 303Okänd designer, 1950-tal, taklampa, lackerad metall, genombruten skärm, dia 38 cm100
 304Piedestal, lackerat trä och konstmassa, 1900-talets 2 hälft, dekor av kvinnor mm, delvis polykrom bemålning, h 98 cm100
 305Adamsson, Ingvar, blyerts och färgkrita, Huset i Reine, Lofoten, sign o dat 82, synl pappersstorl 30 x 35 cm-
 306Okänd designer, möjl för Glas & Trä Hovmantorp, spegel, ek, 1950-60-tal, spår av etikett, h 120 cm-
 307Snibbskål, skuret och bemålat trä, sk ölbolle, Norge, 1900-talets 1 hälft, dekor av blomma, akantus samt devis 'Drikk, men ikke bande, da får du bare blande', l 35 cm300
 308Skål, svarvat och bemålat trä, sk ölbolle, Norge, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus samt devis 'I skogen er eg funnen av roti uprunnen-...' samt datering 1934, dia 29 cm, kantslitage300
 309Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, grå, ej testad, utl kontakt100
 310Skrivställ, valnöt och svart marmor, 1800-talets 2 hälft, bläckflaskor i glas med gjutjärnsmontage, l 31 cm, nagg-
 311Brevpress, patinerad brons och svart marmor, 1800-talets 2 hälft, dekor av apporterande hund, h 12 cm1 100
 312Parti prismor mm, 1 låda1 300
 313Okänd designer för Studioglas Strömbergshyttan, skål, rosa glasmassa på fotklack i klarglas, dekor av invälsade färgfält, sign o dat 1994, h 15 cm100
 314Pinnstolar, 3 st, björk, 'Stocka', Stockaryd, 1900-talets andra hälft-
 315McGugan, Steve för Georg Jensen/Royal Copenhagen, pennställ och kuverthållare, rostfritt stål och plast, Wave, design 1992, l 15 cm100
 316Dalí, Salvador, fritt efter honom, bordsur, metall och konstmassa, smältande klocka, 196h 18 cm250
 317Fruktskål, rostfritt stål, Zack Stiletto, h 21 cm100
 318Okänd designer för Vilnniaus Stiklo Studija, vas, 1 par, glas, dekor av invälsande fält, etikettsign, h 22 cm100
 319Okänd designer, ljuslykta, vitt glas med metallmontage, h 26 cm100
 320Okänd designer för Rosenthal, vas/kanna, delvis grönmålat porslin, h 17,5 cm-
 321Påsförslutare, OBH Nordica Prestige150
 322Jultallrikar, 15 st, porslin, Rosenthal, polykrom underglasyrdekor, dia 22 cm-
 323Okänd designer för Metzler & Orloff, figuriner, 4 st, porslin, sk Årstidsfigurer, polykrom underglasyrdekor, h cirka 14 cm300
 324Fat, porslin, sk kompaniporslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av Willow-mönster, l 25 cm-
 325Thorsson, Nils för Aluminia, skålar, 2 st, glaserat stengods, Marselis, dia 15 cm-
 326Parti porslin, B&G, Dahl Jensen och Royal Copenhagen, dekor i cracqueléglasyr150
 327Ask för svavelstickor resp pennkniv, silver, l 6,5 resp 7 cm-
 328Parti medaljer, uniformsmärken mm200
 329Tallrikar/väggplaketter, 10 st, flintgods, Aluminia, dekor ur zoodiaken, dia 23 cm350
 330Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av magnolia, h inkl skärmhållare 53 cm-
 331Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver, England, sekelskiftet 1900, graverad crest för familjen Steele, l 28 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott350
 332Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, h 60 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott700
 333Golfbag, canvas med läderdetaljer, 1900-talets 1 hälft, medf diverse, delvis äldre klubbor mm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott, skador100
 334Vapenporslin; assietter, 1 par, Kina, Jiaqing (1796-1820), polykrom och förgylld dekor av vapensköld för adliga ätten Af Wirsén nr 2221, dia 20 cm, slitage hårsprickor3 000
 335Muggar, 6 st, glaserat stengods, Skottorps Stengods, 1900-taletsn mitt, initialer GvM för Gösta von Möller, h 12 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott-
 336Terrin med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), pumpaformad med blå underglasyrdekor av blommor, l 37 cm, lock med lagningar1 400
 337Tallrikar, 2 st, porslin, Frankenthal, 1 1755-62, 1 1762-94, polykrom dekor av spridda blommor, dia 23 cm, 1 med hårspricka (lagad?)300
 338Tallrikar, 1 par, fajans, Veuve Perrin, Marseille, 1700-talets 2 hälft, polykrom dekor av blommor och insekter i starkeldsfärger, sign VP, dia 25 cm1 400
 339Tallrik, fajans, Frankrike, 1700-tal, polykrom blomdekor, sign BP, möjl Potter, Rue de Crussol, Paris verks 1792-1800, dia 24 cm, smärre kantlagn350
 340Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm1 300
 341Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, röd-, vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm1 100
 342Tallrikar, 1 par, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1800, stiliserad humledekor, dia 25 cm600
 343Bordslampa, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 1 hälft, i form av korintisk kolonn på postament, tot h 59 cm100
 344Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor i Imari-färger, dia 23 cm150
 345Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus/Ateljé Lyktan, bordslampa, polykrom glasmassa med påklippta spiralband, etikettsign, h inkl skärm 60 cm-
 346Modelljärnvägsdelar, Lehmann LGB, bl a lok 20202 200
 347Modelljärnvägsdelar, Märklin 3200 mm300
 348Ångmodellfartyg, Schuco Blechdampfer, l 31 cm, i originalförp600
 349Modellångvält, ångdriven, delvis lackerad metall, Wilesco D36, 1960-70-tal, l 32 cm1 000
 350Golfbag, textil och plast med läderdetaljer, Burberrys, h 89 cm, medf 4 till synes oanvända Spaldingklubbor400
 351Vas, glaserat stengods, Japan, 1900-talets mitt, polykrom dekor av växtlighet, h 34 cm250
 352Parti frimärken och frimärksklipp, hela världen, delvis postfriska100
 353Landström, Rut Carla, egen verkstad Rutebo, Leksand, skulptur/sparbössa, kamel, sign, l 30 cm300
 354Jakobsson, Hans Agne, bordslampa, ’Kuben’, orangelackerad metall och plast, justerbar arm200
 355Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, Fibula 7, sign, h 21 cm-
 356Okänd designer för Albin Johansson, Hyssna, stolar, 1 par, teak samt svartlackerat trä och stål, 1950-tal600
 357Okänd italiensk (?) designer, bordslampor, 1 par, aluminium med genombruten plastskärm, märta GDO resp Itallano Disegno (sic!), h 52 cm, 1 saknar sladd250
 358Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, krom med röktonad glasskiva, 70 x 70 cm-
 359UTGÅR-
 360Taklampa, koppar med 4 + 1 frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, dia 45 cm250
 361Okändd esigner för Knabstrup, skålfat, 2 st, glaserat lergods, polykrom dekor av växtlighet, dia 15 resp 33 cm, 1 m minimal glasyrnagg-
 362Figurgrupp, bemålad bisquit på träsockel, Porcellano Principe, Capodimonte, 1900-talets 2 hälft, stående par, h 26 cm-
 363Trumpet i låda, nysilver, Keilwerth, Tyskland, 1900-talets mitt, l 55 cm600
 364Bordständare, silver och krom, stpl Axel Holm Köpenhamn, 1900-talets mitt, h 10 cm200
 365Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm-
 366Lockstop, glaserat lergods, Höganäs, initialer LSS resp HPD och datering 1872, tot h 19 cm300
 367Okänd designer, jugend, 1900-talets början, golvvas, rinneglaserat lergods, h 32 cm100
 368Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skål, glas, polykrom dekor, oid sign, h 21, dia 33 cm150
 369Meccano i låda, 1900-talets mitt100
 370Böckman, Edgar för Andersson & Johansson Höganäs, vas, delvis lysterglaserat stengods, h 15 cm-
 371Prydnadsvaser, 1 par, skuren alabaster, barockstil, Italien, sekelskiftet 1900, h 67 cm; prov: hemtagna av svensk sjökapten i samband med jordbävningen i Messina 19082 200
 372Okänd designer, 1920-30-tal, väggur, bonad bok och körsbär (?), intarsiadekor av Diana och hjort, l 43 cm-
 373Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, vas, glas, dekor i grönt underfåång och blått påklipp. h 57 cm250
 374Herrsavonett, silver, Elgin Clock Co, Massachusetts, 1800-talets 2 hälft, slitage, medf fickur, silver, Schweiz, sekelskiftet 1900, bägge dia 5 cm100
 375Prydnadskanon, mässing, sekelskiftet 1900, l 20 cm, sannolikt urspr monterad på platta150
 376Kaminur med slag, (bränn?)förgylld brons, ant Frankrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av kurtiserande par på klippformation, delfiner mm, h 44 cm3 800
 377Kaminur med slag, (bränn?)förgylld brons, ant Frankrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av kurtiserande par på klippformation, grotesk maskaron mm, h 44 cm3 800
 378Väggur, svärtat trä med metall- och pärlemorintarsia, sekelskiftet 1900, h 58 cm100
 379Brandenborg, Poul och Backhausen, Noomi för Söholm, vas chamotterat stengods, modellnr 3115 ''Kaktus'. sign o etikettsign, h 15 cm-
 380Westman, Marianne för Rörstrand, thekoppar med fat 8 + 8 st samt thekanna, porslin, Annika, prod 1972-81-
 381Okänd konstnär, olja, eskader med pansarskepp, 38 x 78 cm100
 382Popcornmaskin, plast och metall, Cook & Baker, h 42 cm100
 383Bordsflaggstång för frimurare, mässing, 1900-talets mitt, dekor av passare och vinkelhake, h 75 cm200
 384Litograferad och handkolorerade tryck, 2 st, The British Queen resp H M Steam Frigate Geyser, synl pappersstorl 54 x 72 cm300
 385Kudde, flamskvävnad, allmogearbete, 1800-tal, dekor av fågel mm, 52 x 40 cm-
 386Gansel Boysen, Bent för Louis Poulsen, arbetsbelysning, vitlackerad metall, sk arkitektlampa, modell 24580 100
 387Eames, Charles & Ray, armstol, glasfiber, kromad metall och lönn, Molded Fiberglass Armchair, design 1948 för Hermann Miller, ej signerad900
 388Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, skärm till taklampa, grafitgrå metall, mod AJ-pendeln, design 1960 för hotell SAS Radisson, dia 50 cm, medf dito utan topplatta600
 389Eames, Charles för Vitra, stol, glasfiber och krom med textilsits, Eiffel, design 1950, gjuten sign o etikettsign, sits med slitage400
 390Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1796, l 18 cm, vikt 45 gr, möjl lagning vid fäste-
 391Div äldre tryck, bl.a försäkringsbrev, kartor och kopparstick, 17 - 1800-tal-
 392Brusewitz, Gunnar, färglito, sträckande alfåglar, sign HC o dat 76, synl pappersstorl 38 x 56 cm-
 393Takkrona, mässing med prismor, Louis-XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, 4 ljusarmar, h 65 cm1 000
 394Parti armbandsur, metall; Skagen, Flora Danica, Romand m fl200
 395Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av kronhjort mm, h 28 cm, säljes till förmån för Röda Korset350
 396Rönndahl, Pia för Gustavsberg Studio, vas, porslin, dekor i svart och gult, sign, h 21 cm-
 397Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, matservis, stengods, Viking, design 1968-
 398Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj, svartlackerat böjträ med svart skinnklädsel, slitage100
 399Okänd designer för Louis Poulsen, taklampa, emaljerat järn, Værkstedspendel, dia 40 cm150
 400Okänd designer för Louis Poulsen, taklampskupor, 1 par, emaljerat järn, Værkstedspendel, dia 35 cm, ngn stötskada200
 401Okänd designer för Louis Poulsen, taklampskupa, emaljerat järn, Værkstedspendel, dia 45 cm150
 402Okänd designer för Louis Poulsen, taklampskupa, emaljerat järn, Værkstedspendel, dia 45 cm, ngn stötskada150
 403Okänd designer, 1960-tal, stolar, 1 par, teak250
 404Reseskrivschatull, palisander med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, invändig, läderklädd skrivskiva, lönnfack, l 45 cm, smärre def, 1 hörnbeslag sakn700
 405Miró, Juan, mapp med 5 färglitografier och 1 dubbelsidig litografi, Derrière le miroir 151-152, maj 1965, visst slitage700
 406Skålfat, porslin, Kina, Guangxus (1875-1908) tid och märke, dekor av Shou-tecken, fladdermöss och frukter i järnoxidrött och guld, dia 23 cm250
 407Takampel, metall med etsad glaskupa, jugend, 1900-talets början, etsade dekor av kastanjeblad1 800
 408TV, vit plast, 14 ', Comet, 1970-tal, l 41 cm-
 409Åkerblom, Bengt för Åkerblomstolen, pinnstol, björk, plakettmärkt-
 410Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall på marmorsockel, jugend, sekelskiftet 1900, stående kvinna, h 27 cm-
 411Takampel, mässing med grön, opak glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, lös fotogenlampsinsats med sotrör1 200
 412Runeborg, Greta för Uppsala Ekeby, golvurna, glaserat lergods, modellnr 7, h 48 cm100
 413Takampel med fotogenlampa, mässing med grön glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 600
 414Takampel, mässing med ljusblå glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 19001 800
 415Hallampa, vit glaskupa med mässingsmontage, 1910-20-tal, polykrom blomdekor300
 416Bord, bonad ek, rund skiva på svarvad stam, tredelad fot, 17-1800-tal, h 63 cm, renoverat, orangrepp300
 417Nyman, Olle, färglito, Trädet, sign, dat -78 o numr 256/400, pappersstorl 92 x 72 cm-
 418Skeppsur resp -baro-, hygro- och termometer, mässing, Schatz, dia 16 cm, sammonterade på teakplatta, tot l 50 cm400
 419Vas, porslin, Kina, 1800-talets 2 hälft, meiping-formad med heltäckande dekor i Kantonemalj, h 21 cm300
 420Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av Fo-hundar mm, h 44 cm, kant med avslag-
 421Stort parti smycken och bijouterier100
 422Servisdelar, porslin, 1 låda, sk äggskalsporslin, Japan, Zuzuki, Japan, Taishô, polykrom emaljdekor-
 423Nakterhus, koppar och glas, W Ludolph, Bremerhaven, sekelskiftet 1900, dubbla fotogenlampor, h 29 cm, slitage-
 424Kakburk, polykrom glasmassa med nysilverlock, Danmark, 1900-talets 1 hälft, lock stpl Hugo Grün, Köpenhamn, 450
 425Visitkortskål, nysilver med slipad glasskål, Danmark, jugend, 1900-talets början, h 38 cm, försilvring starkt sliten600
 426Okänd designer, 1950-60-tal, pall, teak, l 50 cm250
 427Hallampa/ljuskrona, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm500
 428Skrivställ, brons och glas, 1800-talets 2 hälft, dekor av turturduvor, h 12 cm-
 429Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm-
 430Taklampa, alabaster med metallmontage, Italien, 1920-30-tal, dia 40 cm, sprickor100
 431UTGÅR-
 432Olsson, Hjördis & Rude, Charlotte för Holmegaard, flaskor, stort parti, brun, grön resp ofärgad glasmassa, Hivert, design 1970, h 15 resp 20 cm400
 433Okänd designer, 1950-tal, sybord, teak, front med 2 lådor, l 64 cm350
 434Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm1 200
 435Rasmussen Jörgen för KEVI, snurrfåtölj, mörkgrå textilklädsel, fyrdelt fot, etikettsign800
 436Vaser, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av växtlighet, h 19 cm200
 437Bojan, porslin, Kina, 1900-talets slut, heltäckande, polykrom emalj, h 26 cm250
 438Skålfat, gjutet opalinglas, Etling Frankrike 1920-tal, dekor av stiliserad tistel, gjuten sign o modellnr 214, dia 16 cm100
 439Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm-
 440Matta, old/semiantik persisk, 210 x 140 cm200
 441Avdelningsskärm, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1800-talets slut, tredelad, fält med oljemålningar av kaprifol, vallmo mfl blomster, h 135 cm3 600
 442Okänd konstnär, 1800-tal, olja, skotskt (?) insjölandskap, 31 x 43 cm-
 443Burlöw, Erik, olja, fönsterutsikt, sign, 46 x 55 cm-
 444Madsen, Carl olja, Holbaek fjord, sign o dat 1925, 45 x 65 cm, smärre def100
 445Okänd konstnär, skulptur, stenmassa på svart marmorsockel, mor och barn, sign Normand, h 17 cm100
 446Serveringsbricka, valnöt, profilerad kant, l 84 cm-
 447Lockstop, tenn, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, lock med infattad porslinsplakett med prislista för tobak, h 22 cm100
 448Okänd dansk designer, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, teak, skivor med nedfällbar sarg, tot mått 219 x 120 cm1 500
 449Okänd dansk designer, 1950-tal, sideboard, teak, mittdel med 4 lådor flankerad av 2 + 2 skjutdörrar, l 190 cm4 200
 450Okänd designer, fotpall, krom med grå skinnklädsel, modern tillv, l 60 cm-
 451Fetisch, skuret och rödmålat trä, ant Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, stående kvinna med avkomma, sockel med skurna masker i relief, h 125 cm, skador-
 452Okänd designer, 1950-60-tal, syvagn, teak, skjutbart lock varunder skjutbar trådhylla, l 71 cm300
 453Okänd designer, golvlampa, mässing på marmorplatta, dekor av stående lejon, tot h 73 cm500
 454Stort parti bestick, nysilver600
 455Bordslampa, svarvat trä och mässing, art-déco, 1920-tal, dekor av sniglar, senare kupa i Louis Comfort Tiffanys stil, dia 35 cm1 300
 456Ljusstakar, 1 par, argent haché, empire, 1800-talets början, h 24 cm, slitage600
 457Wärff, Göran för Kosta, skål, klarglas, dekor av spiraler, sign, dia 21 cm-
 458Wärff, Göran för Kosta, vas, klarglas, dekor av spiraler, sign, h 20 cm-
 459Väggurshållare, mahogny och förgylld brons, sekelskiftet 1800, medf fickur i vitmetall, sent 1700-tal, detta sannolikt England med falsk signatur Walerius in Norkoping, dia 17 cm-
 460Okänd dansk designer, 1950-tal, snurrpall, palisander med svart (konst-?)lädersits på metallunderrede, l 47 cm400
 461Krok för nedtagning av klädgalgar, trä och smide, sekelskiftet 1900, l 122 cm100
 462Miniatyrmålningar, 2 st, gouache (på litografi?), man och kvinna, i mässingsramar, ovala 6 x 5 cm-
 463Okänd designer för Atelier Borgila, cigarettetui, sterlingsilver, slät modell med trappstegsformad kant, inv förgyllt, i originaletui, stpl Stockholm 1934, l 8,5 cm700
 464Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, silver, Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, silver, Louis XVI-stil, Egypten, 1900-tal, h 20 cm, tot vikt 1375 gr3 200
 465Gate, Simon för Orrefors, skål, klarglas, modellnr 383, slipad dekor av stiliserade kvinnor, växter mm, sign o dat 1928, gravörsign för Rickard Bayer, h 14 cm, nagg-
 466Takampel, koppar med iriserande glaskupa, Johann Loetz Wittwe, 1900-talets början, kupa med orange Phänomendekor, dia 22 cm-
 467Parti orientaliskt konsthantverk, 1 låda; porslin, lackarbete mm-
 468Fickur, silver, IWC Shaffhausen, 1900-talets början, urverk sign Probus IWC Scafusia, dia 5 cm-
 469Parti äldre diverse, 2 lådor; kakelplattor, saltkar, skrin med spelmarker mm500
 470Parti modern design, 1 låda; bestick Eckhoff och Helbig Hansen, ishink Guzzini samt vas Lin Utzon för Rosendahl150
 471Okänd designer, taklampa, mässing med 3 gula glaskupor, art-déco/funkis, 1920-30-tal, l 45 cm1 700
 472Rams, Dieter för Braun, bordständare, sterlingsilver och plast, modell T2, tillv 1968-70, h 9 cm350
 473Brandspruta, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, h 99 cm-
 474Okänd designer, ant Murano, parfymflacon, blå och vit glasmassa med metallmontage, l 5,5 cm350
 475Långpipa, horn, trä, porslin, metall och textil, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av bl a hästhuvud, tot l 169 (!) cm, slitage-
 476Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, Norge 1900-talets 2 hälft, tot l 21 cm, ägargravyr-
 477Matta, semiantik persisk galleri, 310 x 75 cm400
 478Klot, delvis glaserat lergods, 1800-tal el äldre, dekor av akantus mm, dia 10 cm-
 479Axelremsväska, svart läder, Gucci, h 50 cm2 200
 480Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litt: Vittsjös katalog 1957, avb-
 481Sekretär, pyramidmahogny, ant Nordtyskland, senempire, 1800-talets mitt, frpnt med 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, h 150 cm, nyckel sakn1 300
 482Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 88 cm-
 483Väggskåp, rödmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, inredning med hyllor, h 87 cm, renoverat, senare bemålning-
 484Piphållare, sk Kiserutzu samt tobaksburk, sk Tonkutsu, skuret trä, Japan, Edo-Meiji, 1800-tal, dekor av stående man resp gäspande Daruma, h 11 resp 20 cm-
 485Damarbetsbord, rödmålat trä, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, l 58 cm, renoverat, senare bemålning, fothylla med torkspricka100
 486Fickur med väckarfunktion i originaletui, Junghans, sekelskiftet 1900, dia 6 cm-
 487Vas, glas, polykrom emaljdekor av träd, jugend, 1900-talets början, h 7,5 cm-
 488Späntkniv, trä och smide, 1800-tal, l 20 cm100
 489Modellfartyg, trä, sekelskiftet 1900, Sta Maria, l 17 cm, ngn skada-
 490Tallrikar, 3 st, fajans, 17-1800-tal, dekor i starkeldsfärger, dia 22 - 23 cm, ngn nagg700
 491Stereoskop, brännlackerad metall, Gaumont & Cie, Stereodrome, 1920-tal, h 35 cm, medf stor mängd glasplåtar i kassetter-
 492Spegel, mahogny med intarsia, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, övre glas med målad dekor av blomster och fontän, h 128 cm300
 493Spegel, mahogny med intarsia, Danmark el Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, h 148 cm500
 494Stol, mahogny med mässingsintarsia, Jacob-stil, Ryssland, 1800-talets slut-
 495Takkrona, förgylld mässing med prismor och röd glasskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, 8 ljusarmar, dia 90 cm-
 496Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, flintgods, flicka med nyckelpiga, modellnr FF120, polykrom bemålning, h 14 cm150
 497Spelbord, 76 x 76 cm utfällt100
 498Väska, brunt läder, England, 1900-talets 1 hälft, Legge-lås, l 36 cm250
 499Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Blå mur, sign o numr 44/190, 25 x 32 cm -
 500Linneskåp, mahogny, 1910-20-tal, inredning med hyllplan, underdel med låda, h 196 cm-
 501Karlmark, Gerhard, färglito, I handelsboden, sign o dat -59, 40 x 53 cm-
 502Snedklaffsekretär, bemålat trä med mässingsbeslag, Selva, Italien, 1900-talets 2 hälft, 2 skåpsdörrar samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, plakettsign, b 97 cm100
 503Parti måleri och grafik; Ulf Rahmberg, Ivor Abrahams, Tore Nilsson, Denice Zetterqvist, Mikael Qvarsebo mm-
 504Okänd designer, bordslampa, palisander och glas, h 32 cm100
 505Okänd konstnär, relief, patinerad brons, stående akt, sign, MA, 31 x 15 cm-
 506Parti diverse; visitkortsskål, pluntor, skålar, sparbössor, sekelskiftet 1900, träskål Gösta Israelsson Finja samt 2 glasvaser300
 507Frimärksalbum, 3 st med frimärken, Ryssland/Sovjet-
 508Glasservis, 47 del, del, Theresienthal, 14 remmare samt 11 + 11 + 11 öl- och seltersglas800
 509Collier, brosch samt örhängen, 1 par, pärlor med silvermontage100
 510Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, l 14 cm-
 511Fåtöljer, 1 par, helstoppade, Adelsö, h 101 cm600
 512Norryd, Mats, gouache, 'Mount Doom' - motiv från Sagan om Ringen, sign o dat 73, synl pappersstorl 69 x 83 cm2 800
 513Kuddvar, ullbroderi på linne, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av ryttare, blommor, djur samt initialer JMD o datering 1821, 93 x 61 cm, smärre def1 300
 514Kuddvar, ullbroderi på linne, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, dekor av blommor mm, 93 x 50 cm-
 515Relief, hardwood, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 72 cm-
 516Matta, old/semiantik persisk 340 x 235 cm, slitage800
 517Okänd designer för Emmaboda Möbelfabrik, soff/matbord, ek och teak, EM-bordet, uppfällbrt med undre, rottingklädd skiva, tot mått 115 x 109 cm100
 518Matta, Bakhtiari galleri, dekor i trädgårdsmönster, 380 x 90 cm500
 519Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålar 2 st, glas, Atoll, dekor i blått resp vitt, dia 11 resp 23 cm100
 520Källström, Arvid, skulptur, terrakotta, 3 nakna kvinnor, sign, h 17 cm400
 521Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat stengods, Spectra, modellnr 1068, 27 x 27 cm-
 522Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, månstensfärgad glasmassa, Selena, sign o numr 3090 (1946), l 10 - 22 cm100
 523Stort parti väggplaketter, lergods, bl a Åke Holm, Bror Hjort och Eric Elfwén200
 524Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson, Vetlanda, armstolar, 1 par, bok med rutig textilklädsel, etikettsign100
 525Palmquist, Sven för Orrefors, vas, månstensfärgad glasmassa, Selena, sign o numr 3090 (1946), h 18 cm, medf vas, okänd designer för Skruf, h 21 cm-
 526Ohlsson, Folke för Ljungs Industrier-DUX/Bra Bohag, fåtölj, bonad björk, justerbar vinkel på sits/rygglän, senare klädsel-
 527Okänd designer, 1950-tal, möjl för Dux, soffa, 2-sits, helstoppad klädsel i Sandersonkretong på svarvade ben, l 145 cm350
 528Andersson, Ragnar, gouache, Bergsby, Grekland, sign o dat 1973, synl storl 28 x 40 cm-
 529Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, parti lergods; fruktservis, vas samt ljusstake, sign-
 530Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 35 cm100
 531Okänd designer för EGO stengods, bordslampa, stengods, förgylld dekor av fiskar, etikettmärkt, h 33 cm100
 532Sängvärmare, koppar, mässing och smide, ant Holland, 17-1800-tal, genombrutet lock med blomdekor, l 104 cm-
 533Vas, frostat och etsat glas, Legras & Cie, 1900-tal, röd emaljdekor av blommor, sign, h 18 cm300
 534Lindstrand, Vicke för Lindstrand, vas, glas, slipad dekor av sjöjungfru, sign o numr 1924 (1938), h 19 cm100
 535Soffbord, skuret och bemålat trä med (senare) dubbla glasskivor, underrede i form av dubbelhövdade vädurar, l 100 cm-
 536Okänd designer, matta, rya, dekor i brunt, grått och vitt, 200 x 140 cm-
 537Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, matta, rölakan, dekor i blått, 300 x 85 cm-
 538Klaffbord, 1 par, stavlimmad och betsad björk, 1900-talets 2 hälft, tot mått 334 x 117 cm1 600
 539Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg-
 540Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa, teak med olivgrön ylleklädsel, plakettsign, l 193 cm500
 541Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, kvadratisk med rund hals, polykrom dekor av fåglar, växtlighet mm mot svart fond, botten med oid signatur, h 75 cm2 800
 542Okänd designer för Cottex, taklampa, grönpatinerad aluminium ,ed vitopak glaskupa, modell T406, dia 42 cm-
 543Okänd designer, matta, ull, ryaliknande modell, 155 x 60 cm-
 544Berg, Gustaf Axel, armstól, böjträ med flätad canvasklädsel, Torparen, 1930-40-tal2 400
 545Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 52 cm200
 546Okänd designer, armstol, ek med pergamoidklädsel, funkis, 1930-tal100
 547Okänd designer, 1950-tal, soffbord, palisander och svärtat trä med mässingsdetaljer, l 110 cm-
 548Okänd designer, bordslampa, porslin, cylindrisk med op-mönster i svart, modern tillv, h 28 cm-
 549Högrock, svarvat och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, 118 cm, slitage-
 550Parti glas, 2 lådor, bl a Erik Höglund100
 551Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1940-50-tal, original randig ylleklädsel1 200
 552Okänd designer, skålfat, polykrom glasmassa på fotklack i klarglas, dia 35 cm-
 553Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer 2 st, glas, dalahäst, h 8 resp 16,5 cm-
 554Armán, Fernandez, färgserigrafi, Le téléphone - ur sviten L'intérieur des choses, ed Jacques Putman, Paris 1971, sign o numr 29/300, pappersstorl 66 x 48 cm900
 555Volther, Poul M för Frem Möbelfabrik, Röjle, armstol, teak, design 1960-
 556Okänd designer, matbord samt 4 stolar, bok, stolar med lösa sitsar i canvas och svart läder, bord l 180 cm450
 557Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, soffbord, valnöt, brännstpl, l 70 cm-
 558Vägglampa, bemålad metall, Italien, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av blommande grenar, l 85 cm-
 559Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast, h 34 cm-
 560Armán, Fernandez, färgserigrafi, Le transistor - ur sviten L'intérieur des choses, ed Jacques Putman, Paris 1971, sign o numr 283/300, pappersstorl 66 x 48 cm900
 561Matta, semiantik Pakistan, 315 x 195 cm800
 562Matta, semiantik persisk galleri, 200 x 75 cm350
 563Kastholm, Jörgen för Unico, snurrfåtölj med fotpall, krom med blå skinnklädsel600
 564Matta, semiantik Hamadan (?), 235 x 150 cm200
 565Pianopall, bok med senapsgul manchesterklädsel, Khron-Stol Industri Nässjö, 1960-70-tal, notfack under sits350
 566Delang, Sven, linoleumsnitt, Spanjor, sign eget tryck o numr 1/10, synl pappersstorl 43 x 37 cm-
 567Percy, Arthur för Gefle, skulptur, glaserat lergods, Diana och hjorten, sign, h 27 cm-
 568Fåtöljer, 1 par, bonad björk med djuphäftad sidenklädsel, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft250
 569Frisk, Thomas, linoleumsnitt, fönsterutsikt, sign, 26 x 32 cm samt etsning, handkolorerad, Veni, Vidi, Venezia état II, sign o numr 1/14, synl pappersstorl 34 x 28 cm, medf Rex, Göte, olja, utsikt mot gamla rådhuset, Halmstad, sign, 39 x 30 cm-
 570Matta, old Pakistan galleri, 300 x 85 cm-
 571Lund, Sören, soffa, grå alcantaraklädsel på metallben, l 210 cm1 800
 572Gunghäst, plysch på metallstativ, Schuco, l 97 cm, skador100
 573Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, palisander med kopparklädd skiva, reliefdekor av varmluftsballonger, l 140 cm-
 574Lindström, Åsa för Rörstrand, snapsglas, 4 st, porslin, tryckt dekor, invändigt med platina, sign, h 8 cm, i originalförp (1 förp def)-
 575Ljusstakar 1 par, compositionstenn, stpl Fredrik Werrenrath Lund 1800-talets 2 hälft, h 19 cm, bucklor100
 576Saltkar, old Sheffield plate, England, George III, sekelskiftet 1800, avlång cuppa med oktogonal bård, graverat A under crest för ätten Alexander, Earl of Stirling, l 10 cm, medf ej tillh saltsked-
 577Metz, Joachim för Hermès, scarf, siden, L'air marin, Rouen sur Mer, design 2001, 90 x 90 cm700
 578Slipsar, 3 st, siden; Christian Dior resp Salvatore Ferragano100
 579Grössl, Karl för Rörstrand, väggmask, delvis bemålat porslin, tillv 1936-39, kvinnoansikte, sign, h 23 cm1 500
 580Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj på hjul, krom med brun manchesterklädsel, armlän i läder-
 581Hartridge Spektroskop i låda, R&J Beck, London, 1900-talets mitt, låda l 33 cm450
 582Lådkamera med etui, Hasselblad Svenska Express, sekelskiftet 1900, l 23 cm100
 583Plaketter/stavar, 10 st, sammonterade, konstmassa, tot 10 x 32 cm, Kina, modern tillv, graverad dekor av erotiska motiv, 100
 584Alberius, Olle för Rörstrand Ateljé, pokalvas, glaserat stengods, sign, h 18 cm-
 585Uppläggningsfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, dekor av utsikt över floden Teme och Ludlow Castle, l 25 cm, hårspricka-
 586Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, sign o etikettmärkt, h 18 cm-
 587Storformatskamera, Polaroid CU 5 Land Camera-
 588Alberius, Olle för Rörstrand, väggrelief, delvis glaserat stengods, Kavalkad, sign, 30 x 34 cm, mindre kantskada100
 589Parti allmogeföremål mm, 5 del, bl a gorånjärn Hellefors Bruk-
 590Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, bonat trä med kopparklädd skiva, reliefdekor av världskarta, l 140 cm-
 591Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, bänk/soffbord, ek med flätad rottingklädsel, modellnr 5272, 1950-tal, etikettsignerad Danish Furnituremakers Control, modelnr 5272, serie nr568, l 138 cm15 000
 592Gate, Simon för Orrefors, skl, svagt röktonat glas, slipad dekor av exotiska danserskor, sign o numr 1346 samt dat 1934, dia 22 cm, liv med initialer KI el IK, botten med gåvogravyr400
 593Vas, vitopak glasmassa med polykrom emaljmålning av blomster, 1800-talets 2 hälft, h 20 cm-
 594Vallman, Uno, olja, människor och hus i landskap, sign 1/7, 33 x 41 cm-
 595Tegner, Rudolph, skulptur, gips, sittande flicka, sign, h 28 cm, smärre slitage100
 596Kruka med hänkel, koppar, asien, 1800-tal, driven dekor av drakar mm, h inkl hänklar 20 cm-
 597Broderi, ylle, 1910-tal, dekor av svenska flaggor, kunglig krona, lagerkrans samt deviser Med Guds Hjälp samt Han kunde ick svika, blott falla kunde han (ur Tegnérs Karl XII), 86 x 72 cm-
 598Okänd designer för Aluminia, skålar, 1 par, fajans, oktogonala med dekor av frukter i svart och gult, oid sign EJ, dia 29 cm-
 599Uppsatsskål, slipad kristall, 1800-talets 2 hälft, dia 23 cm350
 600Kaffekoppar med fat, 2 st, Meissen, 17-1800-tal, polykrom dekor av Sächsicher blümen, fat dia 13 cm600
 601Golfbag, Mac Gregor med golfklubbor Custom Fit-
 602Okänd designer (Glössner?), vägglampett, frostat glas med metallmontage, dekor av sittande akt, h 33 cm450
 603Berntsen, Maria för Georg Jensen, termos, plast och metall, Quack, medf sockerskål, gräddkanna samt 4 muggar med lock, kannans l 23 cm300
 604Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 2 st, porträtt av Ludvig Holberg resp okänd man, ovala 25 x 20 cm700
 605Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor i famille-rose-färger, dia 23 cm, 1 m hårsprickor200
 606Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger, dia 23 cm, ngn hårspricka el nagg200
 607Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor i famille-rose-färger, dia 25 cm, kantnagg o -lagninngar, hårsprickor-
 608Vinkelmätningsinstrument med vattenpass, 1800-talets 2 hälft, märkt Smith 1865, l 41 cm-
 609Balslöv, Jörgen för KD, skålfat, porslin, dekor av hummer, modellnr 3498, polykrom underglasyrdekor, dia 15 cm100
 610Balslöv, Jörgen för KD, skålfat, porslin, dekor av hummer, modellnr 3498, polykrom underglasyrdekor, dia 15 cm150
 611Wiinblad, Björn, egen verkstad, skulptur, fajans, Foraar - kvinna med fåglar, dekor i manganblått, sign o dat 1970, h 37 cm, nagg på 1 fågel700
 612Wiinblad, Björn, egen verkstad, väggfat, fajans, dekor av kvinnoansikte mm i manganblått, sign o dat 1970, cm, obet kantnagg350
 613Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, porslin, dekor av kräfta, polykrom underglasyrdekor, modellnr 3277, dia 16 cm100
 614Jensen, Lauritz för B&G, figurin, porslin, schäfer, modellnr 1765, polykrom underglasyrdekor, h 24 cm, nagg på ett öra150
 6153 del silver; sigillstamp m initialer JV, saltkar, sterlinsgsilver med blå glasinsats samt puderdosa med inv spegel, dosans dia 7 cm100
 616Skålfat, 1 par, porslin, Kina, Guangxus (1871-1908) tid och märke, dekor av tuppar och växtlighet i famille-rose-färger, dia 18 cm1 700
 617Martinez, Vicente för Lladró, figurin, porslin, 'Goose trying to eat', modellnr 5034, design 1979, polykrom underglasyrdekor, h 25 cm250
 618Parti modern design, 1 låda, bl a Jörgen Mogensen och Just Andersen250
 619Parti mynt, hela världen100
 620Parti delvis äldre diverse; porslin, nysilver mm, 2 lådor700
 621Parti orientaliskt konsthantverk, 1900-tal, sten, trä mm, 1 låda250
 622Bordsfotogenlampor, 2 st, vitopak glasmassa, 1800-talets slut, elektrifierade, 1 sakn skärm450
 623Parti smycken och bijouterier200
 624Parti dockdelar, bl a dockhuvud bisquit Simon & Halbig250
 625Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, vitlackerat trä, l 140 cm-
 626Mannerheim, Lillemor för Gefle, vas lergods, Manganiaglasyr, h 25 cm100
 627Grabinski, Marian för IKEA , hallmöbel, ek, ur serien MTP från 1962, 2 lådor i sarg, l 110 cm, tack till Johan Thelin för info-
 628Matta, old Kina, 245 x 170 cm-
 629Bricka, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av rosor samt initialer ACJD o dat 1865, l 47 cm, torkspricka, 1 fot def-
 630Matta, semiantik persisk, 215 x 130 cm400
 631Parti äldre glas och keramik; konfektskål, vitopak glasmassa, moccakanna flintgods mm, delvis m nagg el lagn250
 632Fotografialbum, 3 st, 1920, -30 och -50-tal-
 633Willborg, Märta för Gefle/Uppsala Ekeby, figurin, stående hjort, stplsign, h 19 cm-
 634Matta, silke, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fågel och blommande gren, oid sign, 95 x 45 cm100
 635Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot med collage, Him DD standing, sign o numr 77/200, 1985, 25 x 35 cm100
 636Magnus, Carl, färgetsning, komposition, sign 161/200 o dat 88, synl pappersstorl 30 x 22 cm-
 637Lahtinen, Stefan, färglito, Moder hav, sign o numr 90/175, pappersstorl 50 x 40 cm-
 638Matta, semiantik Afghan, 205 x 135 cm800
 639Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts och färgkrita, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott-
 640Borés, Francisco, färglito, 'Woman in blue', tryckt sign, publ i 'Verve' 1952, 35 x 26 cm100
 641Just Andersen, Ib, egen verkstad, skålfat, bronserad metall, sk Diskometall, dekor av putto med fruktkorg, modell D28, dia 20 cm100
 642Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 45 cm-
 643Lock till socker/såsskål, nysilver, England, sekelskiftet 1900, grepp i form av vriden akantus, graverat, oid adligt vapen under krona, stpl Gray Billiter Square, London, l 14,5 cm-
 644Parti keramik och porslin, 1 låda, Bonnie Rehnqvist, Sven Palmquist mm100
 645Skålfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av äppelblom resp stensättning, dia 20 resp 25 cm-
 646Kaffekanna, koppar med flätat rottinghandtag, 1800-talets mitt, h 23 cm-
 647Berthelsen, Carlo för Kron Figurer, Köpenhamn, figurin, glaserat flintgods, fåraherdinna, h 28 cm450
 648Svarth, Dan för HG Möbler, tillskr, bokhylla, ek, brännstpl, l 101 cm, visst slitage-
 649Steinlen, Théophile Alexandre, lito, bondfolk, sign o numr 34/100, synl mått 51 x 35 cm-
 650Lundström, Nils Emil, Rörstrand, porslin Trekonungamötet Malmö 1914, dia 26 cm-
 651Okänd designer för Söholm, figurin, glaserat lergods, liggande schäfer, sign, l 20 cm100
 652Vaser, 1 par, porslin, ant Kina, modern tillv, reliefdekor av pioner, turkos glasyr, h 18 cm100
 653Multiverktyg, krom; tång, kapsylöppnare, skruvmejsel mm, l 19 cm, i original läderetui-
 654Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in, sign o numr 114/300, synl pappersstorl 29 x 28 cm150
 655Matservisdelar, flintgods, Aluminia Knud, 4 lådor, visst slitage-
 656Ljusstakar, 1 par, pläter, ant England, sekelskiftet 1900, h 26 cm100
 657Mekanisk väckarklocka, orange plast, Tokyo Tokei, 1970-tal, h 14 cm-
 658Skulptur, palisander, möjl Indonesien, 1900-talets 2 hälft, Garuda, h 18 cm-
 659Sanzio Morghen, Raffaello efter Van Dyck, Sir Anthony, kopparstick, porträtt av Francisco de Moncada, Markis av Aytona och Greve av Ossuna 1793, synl pappersstorl 66 x 45 cm400
 660Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm-
 661Basan, Pierre-Francois efter Van Falens, Carel, kopparstick, L'utile accident, synl pappersstorl 59 x 73 cm, möjl senare avdrag-
 662Pallar, 1 par, rosa plast med svartlackerade metallben, enl uppgift tillverkade i Perstorp, h 43 cm, 1 tass sakn-
 663Wiik, Angelica, färglito med metallapplikationer, Delfiner, sign o numr 50/290, 54 x 42 cm-
 664Adams, Walter, olja, blomsterstilleben, sign, 61 x 50 cm300
 665Sangwill, Jack, färglito, komposition med höna och blommor, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm-
 666Sangwill, Jack, färglito, komposition med höna och blommor, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm-
 667Dalí, Salvador, efter honom (?), färglito, surrealistiskt landskap, signerad Dalí o numr 129/300, synl pappersstorl 48 x 54 cm1 300
 668Okänd konstnär, relief, aluminium, komposition med träd, sign JP o dat 77, 57 x 31 cm100
 669Offerfat, porslin, Kina, republik 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av kvinnor och skrivtecken, l 27 cm, hårsprickor-
 670Okänd designer för Rörstrand, 1950-tal, ljusstakar, 1 par, glaserat lergods, i form av grisar, etikettsign, h 5,5 cm100
 671Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av polykroma invälsningar, Rainbow, h 17 cm300
 672Parti måleri o grafik, bl.a. Lasse Persson, Elin Svipdag m.m-
 673Fox, Henry Charles, akvarell, engelsk fågeljakt, sign o dat 1897, 54 x 73 cm, fläckar600
 674Holmström, Carl T, etsning, Senegalprinsessan, sign, synl pappersstorl, 29 x 24 cm, H var bror till Tora Vega Holmström-
 675Okänd designer, 1920-tal, vas, patinerad brons, h 13 cm100
 676Bjällra, mässing med smideskläpp och läderrem, sekelskiftet 1900, h 16 cm150
 677Bok; Litografiskt Album 1873, inneh åtskilliga litograferade bilder, hft, fläckar, ej genomg-
 678Okänd fransk konstnär, 1800-talets slut, pastell, ung dansös, synl pappersstorl 61 x 45 cm4 800
 679Pillini, Marguerita, olja, italiensk familjeidyll, sign, 57 x 60 cm-
 680Gram, Lennart, färglito, kvinna med symaskin, sign, dat 50 o numr 40/360, 50 x 38 cm-
 681Gram, Lennart, färglito, pojke med fiol, sign, dat 59 o numr 253/260, 45 x 37 cm-
 682Matta, old Persisk, 120 x 75 cm, slitage-
 683Thorén, Esaias, tusch, porträtt av Axel Olson, sign, pappersstorl 30 x 21 cm400
 684Matta, old Pakistan, 145 x 95 cm-
 685Matta, old Pakistan, 90 x 60 cm100
 686Matta, old/semiantik Turkmen, 190 x 130 cm-
 687Eldh, Tore för Ceson Guldvaru AB, ljusstakar, 1 par, silver, stpl Göteborg, h 17 cm, fyllda, under botten monterad silverplakett med Göteborgs stadsvapen-
 688Okänd designer för Rudolf Zibell Metallvarufabrik, Eskilstuna, spegel samt 2 lampetter, tenn, graverad dekor, stpl 1931, spegel h 52 cm1 000
 689Whittington, Marjory, akvarell, parklandskap med barn, sign, synl pappersstorl 28 x 38 cm2 600
 690Alimin, Tamin, rödkrita, flickporträtt, sign Bali o dat 87, synl pappersstorl 33 x 33 cm-
 691Urna, bemålat lergods, sk Cocoon Jar, Kina, Han (206 f Kr - 220 e Kr), polykrom dekor, h 23, l 26 cm, tack till Oliver Klitgaard för info5 000
 692Lampskärmar, 1 par, metall med sidenklädsel, 1940-tal, dia 55 cm400
 693Okänd designer för ANSI, Danmark, besticksuppsättning, 118 del, rostfritt stål med palisanderskaft, modell Stjärn, i palisanderschatull, Stil-Schatullet, Stig Bolaget Malmö 1950-tal, detta b 55 cm-
 694Somchai, Hattakitkosol, skulptur, patinerad brons på svärtad träsockel, dansös, sign 100 uppl,, h 117 cm-
 695Rehnqvist, Bonnie, relief, delvis glaserat lergods, dekor av fågel i träd, sign, h 29 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen150
 696Okänd designer, 1920-30-tal, handspegel, tenn, dekor av stiliserad blomma, dia 15 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen100
 697Visitkorts/strutskål, nysilver med glasskålar och -strut, dessa i blå/vit glasmassa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 39 cm, säljes till förmån för Lettlandshjälpen2 000
 698Sörman, Stina, påsktupp/ljusstake samt allmogekvinna/ljusstake, bemålad gips, sign, h 20 - 21 cm-
 699Holmström, Carl T, etsning, Eremit och vulkan, sign, synl pappersstorl,16 x 21 cm, H var bror till Tora Vega Holmström-
 700Johansson, Folke, akvarell, trollkärlek, sign, synl pappersstorl 27 x 21 cm-
 701Okänd designer, 1950-tal, arbetsbelysning, svartlackerad metall och mässing, justerbar höjd och längd350
 702Docka, bisquithuvud med kropp i papier maché, Heubach, Knöppelsdorf, 1900-talets början, modellnr 342-7, tot h 55 cm, slitage450
 703Tillander, Birgitta, skålar 2 st, stengods, sign, dia 18 resp 37 cm200
 704Höglund, Erik för Boda, skulpturer, 3 st, blå resp brun glasmassa, reliefdekor av djur, l 9, 10 resp 12 cm-
 705Okänd designer för Lauritz Hjorth, Bornholm, vas resp potpourrieskål med lock, vitglaserat lergods, dia 7 resp 12 cm100
 706Terriner, 2 st, porslin, 1 B&G Blå Mås, l 33 cm, 1 Royal Copenhagen Magnolia, l 32 cm, lock sakn800
 707Takkrona, kristall med oktogonala, facetterade prismor, 1910-tal, h 85 cm2 000
 708Matta, old Persisk, 240 x 135 cm100
 709Matta, semiantik Turkmen (?), 210 x 130 cm500
 710Matta, semiantik Bochara, 195 x 125 cm200
 711Torrestad, Olle, egen verkstad, hängsmycke, 18 k rödguld med 3 facettslipade spineller (?), stpl Halmstad 1956, l 5 cm, vikt 9,6 gr-
 712Matta, semiantik Kirman (?), 190 x 120 cm150
 713Matta, semiantik Turkmen (?), 165 x 95 cm-
 714Matta, semiantik/antik Heriz, 295 x 120 cm, slitage100
 715Armbandsur, förgylld metall, helt besatt med färgade stenar, Jules Jürgensen, 1900-talets slut, i originaletui-
 716Armlänk, 14 k röd- och vitguld med 55 briljantslipade diamanter om tot cirka 3,8 ct, vikt 12,5 gr-
 717Matta, semiantik persisk, 230 x 135 cm400
 718Ring, 18 k röd- och vitguld med cirka 160 åttkantslipade diamanter om tot cirka 3 ct, vikt 8,6 gr-
 719Hänge med kedja, 14 k vitguld med cirka 45 åttkantslipade diamanter om totalt omkr 1 ct, tot vikt 4,5 gr-
 720Armlänk, 14 k rödguld med 41 briljantslipade diamanter om tot cirka 4 ct, vikt 13,1 gr-
 721Hänge, 18 k vitguld med 60 briljantslipade diamanter om tot cirka 2,15 ct, hjärtformat, vikt 6,2 gr4 200
 722Örhänge, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 27 briljant- och 4 princesslipade vita och gula diamanter om tot cirka 2 ct, tot vikt 8,1 gr-
 723Ring, 14 k rödguld med 1 oval facettslipad persikofärgad spinell om cirka 1,7 ct och 6 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 5,2 gr-
 724Ring, 14 k rödguld med 1 markisslipad diamant om cirka 0,35 ct och 6 åttkantslipade- och 12 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,45 ct, vikt 6,7 gr-
 725Modellbil med förbränningsmotor, lackerad aluminium, 1900-talets mitt, linstyrd, medf div fotografier-
 726Skrivställ, porslin med förgyllda bronsmontage, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, tot h 11 cm, inkomplett-
 727Taklampa, svärtat smide med grön glaskupa, denna av Johann Loetz Wittwe, sekelskiftet 1900, kupan med Cretadekor, jugend, sekelskiftet 1900, h 70 cm4 800
 728Okänd designer, ant Danmark, 1950-tal, soffa, helstoppad, senapsgul klädsel med palisanderdetaljer, l 155 cm. Ett ben ngt löst3 200
 729Östmar, Tommy, olja, Flicka, sign, 120 x 80 cm, prov: 4e pris i Apotekets Konstförenings medlemslotteri 1990-
 730Lorenzon, Waldemar, olja, Gamla Laholmsvägen med Gamla Fyllebro, sign, 39 x 60 cm, utförd omkr 1920-
 731Okänd designer, 1900-talets mitt, skulptur, fur och juteväv, stående gris, l 100 cm7 000
 732Cathelin, Louis Jacques efter Van Loo, Louis Michel, kopparstick, Louis le Bien Aimé (Ludvig XV), pappersstorlek 74 x 51 cm, målningen utf 1761-
 733Flaska, stengods, Japan, Edo,16-1700-tal, avsedd för sakeexport till Holland, text i blå underglasyr Japansch Zaky, h 20 cm-
 734Fat, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, polykrom och förgylld blomdekor, dia 27 cm-
 735Kandelabrar 1 par, förgylld brons, högklassiga Stockholmsarbeten i empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av Abundantia med Cornucopia, akantus mm, h 47 cm7 000
 736Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm-
 737Okänd designer för Moser Karlsbad, vas, delvis ametistfärgad glasmassa, oktogonal med slipad blomdekor, h 11 cm-
 738Lockask, svarvad marmor, 1800-talets mitt, balusterforma, dia 11 cm350
 739Fickur, silver, England, George III, sekelskiftet 1800, urverk med oid sign Besson (?), dia 4,5 cm, ngn buckla600
 740Fickur i skyddsboett, sterlingsilver, sk oxöga, England George III, urverk sign E Poole London 11655, boetter stpl Thomas Goslee London 1793, dia 5 cm800
 741Dosa, svarvad serpentinsten, 1800-tal, i form av ägg, h 6 cm-
 742Vaxstapelställ, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av vinlöv, kinesicerande kvinna mm, h 15 cm-
 743Flaska, svarvad sten, antagligen 1 årtusendet f Kr, h 5 cm-
 744Okänd designer, vas, fajans, jugend, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, h 19 cm, fotnagg150
 745Kaminuppsats, 3 delar, förgylld brons, bronserad metall och alabaster, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, bordsur med dekor av Abundantia med cornucopia, kandelabrar till 3 ljus med dekor av akantus mm, ur l 38 cm, delar möjl ej urspr sammanhörande3 800
 746Lockurna, brons, cire-perdue-teknik, sk Kuduo, Ashanti, Ghana, 1900-talets 2 hälft, dekor av hövding med parasoll, musikanter mm, h 31 cm150
 747Bajonett, fransk M/1892, l 52 cm-
 748Saddlebag för åsna, sk Khorgin, semiantik/antik Yomut, l 100 cm-
 749Smyckeskrin, förgylld brons, sekelskiftet 1900, lock med infattad kopparrelief inom emaljram, invändig sammetsklädsel, l 10 cm700
 750Ring, 18 k vitguld med 8 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,24 ct samt 1 facettslipad safir, sv importstpl, vikt 4,6 gr1 500
 751Bordsur, förgylld mässing och glas, Jaeger le Coultre, 1900-talets 2 hälft, h 22 cm-
 752Kaffeservis, porslin, Epiag, polykrom och förgylld dekor av Napoleon, kaffekanna h 19 cm500
 753Koppar, 1 par samt 1 underfat, kinesicerande stil, Meissen, yttre glasyr i cappucinerbrunt, invändig kinesicerande dekor i blå underglasyrmålning, koppar dia 7,5 cm, fat 12 cm1 400
 754Figurin, porslin, Meissen, 1700-tal, trädgårdsarbete, polykrom bemålning, h 12,5 cm2 400
 755Figurin, porslin, Meissen, 1700-tal, dekor av stående gudinna och katt, polykrom och förgylld dekor, h 15 cm3 400
 756Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff, kristall med silvermontage, 1900-talets mitt, h inkl propp 24 cm, ägargravyr på silvermontage200
 757Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, oid sign .....zan ga under Shimazu-mon, h 10 cm-
 758Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, 1900-talets 1 hälft, h 42 cm600
 759Okänd designer för Goldscheider, Wien, vas, lergods, polykrom glasyr, numr 760 26, h 16 cm-
 760Okänd designer, skål, stengods, art-déco, 1920-tal, dekor i brun-gröna nyanser, oid stämpel, bär blyertsdatering 1928, dia 27 cm-
 761Cabaret i låda, lackarbete, Japan, ant Taishô, dekor av olika Mon i guld mot röd fond, tot dia 30 cm, skador-
 762Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 29 cm-
 763Karaff med propp, facettslipad kristall med silvermontage, stpl Hugo Grühn Köpenhamn, h inkl propp 32 cm350
 764Bägare, tenn, konisk, stpl Josua Berglund Lund 1841, h 14 cm, ngn buckla-
 765Brunnsglas, empire, 1800-talets 1 hälft, kvadratisk fot, cuppa med slipad dekor och text Theresien Brún in Carlsbad samt initial S, h 13 cm400
 766Votivfiguriner, 3 st, terrakotta, harpyor eller sirenener, möjl mindre Asien, h 6 - 10 cm-
 767Fat, fajans, ant Delft, 1700-tal, dekor i manganblått av oid vapensköld mm, dia 36 cm, omf lagn-
 768Okänd designer, möjl Murano, vas, glas, dekor i vitt överfång mot violett fond, h 23 cm600
 769Mangelbräda, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, dekor av karvsnitt, svanar, tulpaner mm samt initialer APD, l 68 cm-
 770Länsfåtöj, skuren och bonad ek, broderad klädsel i Bérainstil, barockstil, 1900-talets början-
 771Rökelsekar, lackarbete på träsockel, Kina, 1900-talets mitt, h inkl sockel 22 cm, prov: konstnären Hardy Strids samlingar-
 772Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn-
 773Skål, porslin, Japan, Meiji-Taishô, dekor av solfjädrar mm i Imarifärger, dia 27 cm600
 774Chagall, Marc, affisch, litograferad, 'La Baie des Anges, Nice, soleil, fleurs', synl storlek 77 x 56 cm, ej examinerad ur ram1 400
 775Vas, fajans, De Drie Klokken, Delft, 1700-tal, dekor av lantgård mm i manganblått, sign, h 24 cm, nagg-
 776Bok; Andrén-Hellner-Hernmarck-Holmquist, Svenskt silversmide 1520-1850, Guld- och silverstämplar, 1963, klbd300
 777Fat, tenn, senbarock, slätt, stpl Anders Hedenbom, Örebro 1724, brätte med initialer o dat 1724, dia 47 cm, lagn450
 778Mogensen, Börge, tillskr, bokhylla med underskåp, ek, stpl Danish Furnituremakers Control, h 191, b 110 cm800
 779Mogensen, Börge, tillskr, bokhylla med underskåp, ek, stpl Danish Furnituremakers Control, h 191, b 110 cm600
 780Spegel, förgyllt trä och stuck, Georg Kleis, Köpenhamn, 1910-20-tal, oval, etikettsign, h 97 cm450
 781Stolar, 1 par, svarvad ek, 1800-talets 2 hälft-
 782Väggspegel, förgyllt trä och stuck, modern tillv, dekor av blommor, 66 x 76 cm, smärre def700
 783Okänd designer för Farstrup, stolar, 3 st, teak och bok, 1950-tal, svart konstläderklädsel, modellen såldes även av IKEA under namnet Monaco, 1 sits med smärre hål700
 784Matbesticksuppsättning, 36 del, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 + 12 + 12 matsskedar, -gafflar och -knivar, stpl GAB Stockholm, l 20 - 22 cm, tot vikt inkl knivar med stålblad och fyllda skaft 2330 g7 000
 785Matbesticksuppsättning, 48 del, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 + 12 + 12 bordsskedar, -gafflar och -knivar samt 12 dessertskedar, stpl GAB Stockholm, l 15 - 20 cm, tot vikt inkl knivar med stålblad och fyllda skaft 2100 g4 800
 786Okänd designer för Haslev, soffbord, stavlimmad bok, dia 110 cm400
 787Björklund, Tord för IKEA, soffa, björk med grå klädsel, Karlstad, l 205 cm-
 788Björklund, Tord för IKEA, soffa, björk med grå klädsel, Karlstad, l 205 cm-
 789Okänd designer för IKEA, skrivbord, vitlackerat, Bestå Burs, 2 lådor i sarg, l 180, djup 40 cm350
 790Okänd designer för IKEA, skrivbord, vitlackerat, Bestå Burs, 2 lådor i sarg, l 180, djup 40 cm350
 791Snedklaffsekretär med överskåp, ek, Danmark, 1800-tal, underdel med 3 lådor, mittdel med snedklaff, bakom vilken små lådor och rum, överdel med 3 skåpsdörrar, h 203 cm, smärre def, nyckel sakn-
 792Damcykel, Skeppshult, 28 tum, 5 vxl2 000
 793Parti LP-skivor; pop och rock300
 794Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, tillskr, golvlampa, teak med vit textilskärm, trebent, tot h 99 cm800
 795Bokskåp, ek, stapelbart, 4 bokskåpssektioner samt sockel och överdel, Boknäs, efter Wernickes patent, h 139 cm2 800
 796Mat/köksbord, ek, 1900-tal, gråmålat underrede, 2 lådor i sarg, 200 x 86 cm-
 797Vitrin/bokskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, undre låda, h 180 cm-
 798Gungstol, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900200
 799Slagbord, avlutad fur, 1800-tal, tot 197 x 93 cm2 000
 800Slagbord, bonad ek, sekelskiftet 1900, tot mått 147 x 90 cm100
 801Stegstol, blålackerat trä, sekelskiftet 1900, h 95 cm350
 802Snurrfåtölj/arbetsstol, IKEA Skruvsta, justerbar höjd-
 803Okänd italiensk (?), designaer, snurrstol, svart konstläder och metall, justerbar höjd100
 804Avlastningsbord, bonad och svärtad björk, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 59 cm196-
 805Stolar, 4 st, bonad björk med nystoppad alcantaraklädsel, ant Lindomearbeten, 1800-talets slut-
 806Kamin, svärtat gjutjärn, C M Hess, Vejle nr 421, 1900-tal, h 126 cm600
 807Kamin, svärtat gjutjärn, jugendstil, 1900-talets 2 hälft, heltäckande dekor av rocailler mm, h 165 cm1 700
 808Kamin, svärtat gjutjärn, L Lange & Co, Danmark, 1900-tal, h 96 cm350
 809Hörnklockskåp, marmoreringsmålat trä, ant Hälsingland, 1800-talets 2 hälft, underdel med 2 skåpsdörrar, överdel med 3, h 211 cm-
 810Fåtölj, svartlackerad metall med grå textilklädsel, modern tillv, h 92 cm200
 811Kubb, Weber & Heilbroner resp cylinderhatt, Franz Gulder, 1900-talets 1 hälft200
 812Okänd designer, 1900-talets mitt, hyllsystem, Oregon pine, draghandtag i läder, 4 sektioner, tot l cirka 340 cm, h 210 cm, smärre skador450
 813Sänglampa med speldosa, lackerad metall, 1950-60-tal, dekor av John Blund, h inkl original plastskärm 32 cm-
 814Kuverttallrikar, 12 st, palisander med silver(?)inkrusteringar, dekor av vågmönster samt initialer MJB, dia 28 cm1 300
 815Knivar, 11 st, pärlemorskaft med (ny?)silvermonterade skurblad, empire, 1800-talets 1 hälft, l 20 cm100
 816Skål, brännlackerat stål med vitemaljerad insida, möjl sk Krenitskål, design Herbert Krenchel, dia 16 cm150
 817Lockask, nysilver, 1900-tal, i form av stiliserad kotte, h 14 cm250
 818Bricka med lös benställning, mahogny med mässingsbeslag, sk Butlers tray, England, 1800-tal, l 85 cm150
 819Fåtölj, skuren och bonad bok med rottingklädsel, rokokostil, 1900-talets 1 hälft300
 820Salongsstolar, 4 st, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft400
 821Mjölkkanna, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, hjälmformad med uppsvängd hänkel, dekor av frukt-, blomster- och snäckbårder, ostämplad, h 18 cm, vikt 260 gr1 000
 822Okänd designer för EJO-keramik, skålfat, glaserat lergods, dekor av afrikanska jägare, otydl sign o dat -30, dia 31 cm-
 823Okänd designer för Lövemose Keramik, vas, glaserat lergods, dekor i rutmönster, stpl, h 31 cm-
 824Johansson, Annagreta, tillskr, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign AG J, h 23 cm250
 825Nyckelharpa, delvis bemålat trä, byggd 1993 av Gisli Olsen, l 95 cm, etui och 3 stråkar medf400
 826Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben, sign 'Godkänd för tryck', synl pappersstorl 68 x 54 cm-
 827Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, motiv av plöjning, 47 x 64 cm200
 828Ytterfoder, rinneglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bornholm, 1900-talets början, h 19 cm-
 829Just Andersen, Ib, egen verkstad, coasters, 6 st, tenn, graverad dekor av djur, dia 8 cm200
 830Parti glas med olivslipning, 1 låda450
 831Smörask, porslin, Hoecht, 1900-tal, dekor av ruinlandskap mm i camaïeu, dia 11 cm350
 832Kudde, vävt motiv av trana i landskap, Belgien, 1900-tal, 42 x 32 cm100
 833Lindström, Bengt, färgserigrafi, komposition med ansikten, sign m dedikation, pappersstorl 80 x 55 cm350
 834Sittpuff, svart läder, 80 x 80 cm, smärre def100
 835Okänd dansk designer, fåtölj, svart läder, 1950-60-tal, h 100 cm, armlän med hål1 800
 836Hylla, bemålat trä, sk Amagerhylla, allmogearbete, Danmark, 1800-tal, h 97 cm350
 837Vitrinskåp, palisander med 2 skjutbara glas, 1950-60-tal, l 80 cm, slitage250
 838Lövblås Mitsubishi T320PSD100
 839Okänd dansk designer, armstol, bonad bok, original ylleklädsel100
 840Parti golfklubbor; Lynx, Predator, Cleveland mm150
 841Hurts, adringsmålat trä, 1900-talets 1 hälft, nedfällbar klaff, l 50 cm-
 842Fåtölj, sk svanhalsfåtölj, valnöt med broderad klädsel, 1800-talets 2 hälft100
 843Öronlappsfåtölj, bonad bok med gul klädsel, 1900-talets 1 hälft200
 844Klaffbord, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, tot 115 x 90 cm-
 845Buch, Erich, lampa, drivved monterad på vitlackerad metallställning, Blue Nature, dia cirka 80 cm, prov: designern själv1 300
 846Buch, Erich, lampa, drivved monterad på vitlackerad metallställning, Blue Nature, dia cirka 80 cm, prov: designern själv1 400
 847Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, soffa, mahogny med helstoppad ylleklädsel, l 175 cm100
 848Skovel till mullåda, järnbeslaget trä, 1800-tal, l 157 cm200
 849Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, l 137 cm-
 850Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, matta, rölakan, dekor i blått, 220 x 180 cm-
 851Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, delvis bemålat glas, dekor av tulpan, sign, dia 33 cm400
 852Nilsson, Björn-Erik, Björn Smide, Laholm, vinställ till 6 flaskor, smide, l 103 cm-
 853Lamellgardin, vit plast och metall, cirka 240 x 100 cm, oanvänd-
 854Okänd designer, 1950-tal, skålfat på hög fot, glaserat lergods, polykrom dekor, l 25 cm100
 855Bordslampfot, delvis förgyllt porslin, Capodimonte, 1900-talets 2 hälft, klassicerande reliefdekor, h 30 cm196250
 856Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, dia 30 cm450
 857Okänd tysk (?) konstnär, olja, getherde i landskap, sign Rudolf, 50 x 60 cm, smärre avflagn-
 858Fodral till bordsfotogenlampa, bemålad metall, 1800-talets slut, dekor av elefanthuvuden, h 30 cm, slitage700
 859Parti porslin, B&G samt Royal Copenhagen, b l a thekopp samt 3 underfat, Golden Sun, design Sigvard Bernadotte-
 860Okänd konstnär, olja, komposition med kvinna, sign P Faber o dat 2001, 180 x 150 cm150
 861Årsskedar, 13 st, förgyllt sterlingsilver med emaljdekor, tot vikt 585 gr, div etuier medf1 500
 862Okänd konstnär, textil med applikationer, Blommande vass, sign Eva Kro... o dat 1978, 170 x 80 cm-
 863Fat, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av palatsinteriör mm i polykroma emaljfärger, undersida med oid sign, dia 36 cm-
 864Okänd designer, möjl för ARP (Atelier de Recherche Plastique), Frankrike, 1950-tal, bordsur, teak på 4 mässingsben, märkt Arp, h 18 cm-
 865Trädgårdsfontän, gjutjärn, 1900-talets slut, i form av delfiner hållandes skål, vari putto med delfin, h 118 cm-
 866Parti reseväckarur, 1 låda800
 867Parti reseväckarur, 1 låda800
 868Parti reseväckarur, 1 låda800
 869Parti väckarklockor, 2 lådor, bl a Prim600
 870Parti väckarklockor, 8 + 6 st, Smiths resp Peter600
 871Parti väckarklockor, 8 st, bl a Junghans250
 872Väckarklockor, 7 st, Junghans, h 7 cm400
 873Väckarklockor, 6 st, metall, 1900-talets 1 hälft, bl a Westclox och Gustav Becker300
 874Mycket stort parti väckarklockor mm, 1 låda1 600
 875Mycket stort parti väckarklockor mm, 1 låda1 400
 876Synnerligen stort parti måleri 250
 877Jonson, Sven, färglito, Lyran, ur Aniaramappen, sign o numr 97/390, 32 x 41 cm350
 878Rudberg, Gustav, färglito, Hamnmotiv, sign o numr 267/360, synl pappersstorl 40 x 76 cm350
 879Piedestaler, 1 par, förgyllt trä och stuck, dubbla marmorskivor, 1900-talets mitt, h 65 cm700
 880Resegrammofon, 1900-talets början400
 881Sybord/nattygsbord, teak, 1900-talets mitt, h 52 cm450
 882Ekström, Yngve för Stolab, armstol ek, 'Sibbo' designad 19551 500
 883Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, klarglas, sign o märkt 98535, l 12 cm150