AUKTIONSKATALOG
  Auktion: Sön 30/9 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 30 SEPTEMBER This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 30TH OF SEPTEMBER
  Visning: Fre 28/9 kl 13-19
Lör 29/9 kl 13-19
Sön 30/9 kl 13-16

  NrBeskrivningUtropspris

 1Ringar, 5 st samt hänge, 18 k rödguld, tot vikt 18,6 gr
 2Ring, 14 k rödguld med facettslipad hematit, otydl finska stpl 1930-tal, vikt 2 gr
 3Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, ring 18 k rödguld med carréslipad bergskristall, stpl Stockholm 1950, vikt 2,5 gr
 4Ring, 18 k rödguld med pärla, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö 1955, vikt 4,7 gr
 5Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, tot vikt 1,3 gr
 6Damarmbandsur, 14 k rödguld, länk i förgylld metall, dia 21 mm
 7Herrarmbandsur, stål, 1960-tal, Sully Special Automatic, 30 juvelers verk, vattentät, dia 35 mm, glas ngt repigt
 8Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Omega, dia 37 mm, bruksslitage
 9Pastejbestick, 1 par, delvis förgyllt silver, dekor av blommor, stpl Kultateollisuus Oy, Åbo 1968, tot vikt 73 gr, l 17 resp 18 cm, initialer L & L A
 10Parti theskedar mm, silver, Finland, 1900-tal, tot vikt 115 gr
 11Bordsbestick, 12 + 12 + 12 st, nysilver, gammaldansk modell (dobbeltriflet), stpl C M Cohr/Atla
 12Ring, 18 k röd- och vitguld med cirka 160 åttkantslipade diamanter om tot cirka 3 ct, vikt 8,6 gr
 13Ljusstakar, 1 par, silver, empire, lyrformad stam på delvis godronnerad fot, stp Magnus Fryberg Jönköping 1834, h 14 cm, fylld fot,1 med tennlagn
 14Ring, 14 k rödguld med 1 markisslipad diamant om cirka 0,35 ct och 6 åttkantslipade- och 12 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,45 ct, vikt 6,7 gr
 15Hänge med kedja, 18 k rödguld, dekor av fotboll, tot vikt 6,3 gr
 16Ring, 14 k rödguld med 1 oval facettslipad persikofärgad spinell om crika 1,7 ct och 6 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 5,2 gr
 17Hänge med kedja, 18 k rödguld, hjärtformat hänge med pärla, tot vikt 4,1 gr
 18Örhänge, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 27 briljant- och 4 princesslipade vita och gula diamanter om tot cirka 2 ct, tot vikt 8,1 gr
 19Armband, 4 st samt halsband, silver, tot vikt 80 gr
 20Hänge, 18 k vitguld med 60 briljantslipade diamanter om tot cirka 2,15 ct, hjärtformat, vikt 6,2 gr
 21Parti silver; etuier, skedar samt gaffel, 18-1900-tal, tot vikt 365 gr
 22Hänge med kedja, 14 k vitguld med cirka 45 åttkantslipade diamanter om totalt omkr 1 ct, tot vikt 4,5 gr
 23Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, rokoko, 1700-talets mitt, balusterformad ryggbricka, dekor av musselskal, bruksslitage
 24Armlänk, 14 k rödguld med 41 briljantslipade diamanter om tot cirka 4 ct, vikt 13,1 gr
 25Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1812
 26Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1816
 27Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1814
 28Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1818
 29Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1818
 30Armlänk, 14 k röd- och vitguld med 55 briljantslipade diamanter om tot cirka 3,8 ct, vikt 12,5 gr
 31Armbandsur, förgylld metall, helt besatt med färgade stenar, Jules Jürgensen, 1900-talets slut, i originaletui
 32Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Nikolaus I 1830
 33Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Nikolaus I 1843
 34Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Nikolaus I 1843
 35Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Nikolaus I 1843
 36Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander II 1878
 37Myntkopia, mässing, 1800-tal, kopia av 1 Riksdaler Gustav III 1782
 38Larson, Lisa, figurin, glaserat stengods 'Charlotta', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm
 39Larson, Lisa, Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Häst, ur serien Lilla Zoo från 1955, h 10 cm
 40Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i brun-blå harpälsglasyr, sign, l 16 cm
 41Lindstrand, Vicke för Kosta, parfymflacon med propp, delvis slipat glas, sign o numr LS658 (1959), tot h 10 cm
 42Lundgren, Bertil för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, dekor i spräcklig glasyr, sign, h 7 cm
 43Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), kanna/vas med hänkel, fajans, , dekor i blått och svart mot vit fond, sign, h 19 cm
 44Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 2 st, glas, Festivo, etikettsign, h 12 resp 14 cm
 45Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, vitglaserat lergods, modellnr 24, sign, h 49 cm, smärre glasyrnagg
 46Nattkommod, bonad fur, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, front med låda samt skåpslucka, kannelerade ben, h 75 cm, renoverat
 47Rök/thebord, hardwood, Indien, 1900-talets 1 hälft, heltäckande skuren dekor, skyddande glasskiva, l 64 cm
 48Tomlinson, Herbert, gouache, arabiskt kustparti med man på kamel, sign, synl pappersstorl 59 x 24 cm
 49Taklampa till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, dia 50 cm
 50Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj med fotpall, böjträ med beige skinnklädsel, Lamino, design 1951
 51Okänd italiensk (?) konstnär, 1920-30-tal, olja, Diana/Artemis, synl storl 74 x 39 cm
 52Okänd designer, 1950-tal, sideboard, teak på svärtad fotställning med mässingsskodda fötter, 2 dörrar samt fast mittsektion, denna med intarsiadkor, l 161 cm
 53Okänd designer för Nässjö Stolfabrik/Nesto, 1950-tal, stolar, 1 par, bonad björk med teaksits
 54Fagerström, Hans, färglitografier, 1 par, Fågelholmen Steninge, sign, numr 83 resp 84/745, 41 x 57 cm
 55Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm
 56Okänd designer, 1960-tal, armstol, bonad bok med röd konstläderklädsel
 57Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, teak med grön ylleklädsel
 58Sjömanskista, lackerat trä, sekelskiftet 1900, l 92 cm
 59Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, vilande föl, polykrom underglasyrdekor, l 15 cm
 60Stol, bonat böjträ med flätad rottingsits, Gebrüder Thonet, Wien, sekelskiftet 1900, brännstpl, sits bytt
 61Soffa, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 164 cm
 62Canapé, svarvad valnöt med heltäckande klädsel, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, l 176 cm, slitage
 63Bergčre, skuren och bonad bok, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900
 64Collier, nefrit, l 220 cm
 65Okänd designer för Studioglas Strömbergshyttan, skål, rosa glasmassa på fotklack i klarglas, dekor av invälsade färgfält, sign o dat 1994, h 15 cm
 66Hummel, Maria för Vilhelm Goebel, efter henne, figurin, bemålat flintgods, pojke i träd, h 17 cm
 67Dolk, smide med mässingsskaft, barock, 1700-talets början, graverad akantusdekor, blad med stämplade hjärtan, gravyr 'ANNO 1710 AGS', l 16 cm, blad nedslipat
 68Folkdräkt för flicka, ylle och siden, Leksand
 69Skålfat, silver och emalj, stpl Sören Georg Kjeldsen Köpenhamn, verks 1943-63, dia 12 cm, ägargravyr
 70Skruvstäd, gjutjärn, Boley, 1900-talets 1 hälft
 71Hänghörnskåp, skuret och svärtat trä, oscarianskt, 1800-talets slut, dekor av akantus, h 83 cm
 72Böckman, Edgar för Andersson & Johansson Höganäs, vas, delvis lysterglaserat stengods, h 15 cm
 73Lockstop, glaserat lergods, Höganäs, initialer LSS rresp HPD och datering 1872, tot h 19 cm
 74Okänd designer för Åfors, likörservis 6 del, karaff med propp samt 5 glas, svart resp grön glasmassa, etikettsign, karaff tot h 17 cm
 75Figurgrupp, delvis bemålat porslin, Meissen, 1900-talets 1 hälft, vinskörd, h 16 cm
 76Lockurna, porslin, Sächsicher Porzellan Manufaktur Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 18 cm, obet nagg
 77Prydnadsvaser, 1 par, skuren alabaster, barockstil, Italien, sekelskiftet 1900, h 67 cm; prov: hemtagna av svensk sjökapten i samband med jordbävningen i Messina 1908
 78Symaskin, Husqvarna 705H
 79Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtölj med fotpall, mintgrön konstläderklädsel på kromat underrede
 80Luktdosa, sk svampdosa, silver, 1700-talets slut, profilerad kant, driven blomdekor, otydl sv stpl 1794, dia 5,5 cm, senare ägargravy samt hål i botten
 81Visitkortsetui, serviettringar mm, silver, tot vikt 175 gr
 82Parti smycken, klockor, bijouterier mm
 83Parti nysilver mm, bl a fickplunta, tenn, 17-1800-tal
 84Silvermynt, 1 Daler Gustav II Adolf Stockholm 1617, typ II, möjl spår av hängning
 85Silvermynt, 3 Daler Silvermynt, Adolf Fredrik 1770
 86Silvermynt, 1 Riksdaler, Adolf Fredrik 1769
 87Silvermynt, 3 Daler Silvermynt, Gustav III 1774
 88Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 1781
 89Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776
 90Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav IV Adolf 1795
 91Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav IV Adolf 1796
 92Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav IV Adolf 1806
 93Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, Oskar I 1845
 94Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, Oskar I 1846
 95Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, 4 Riksdaler Riksmynt, Oskar I 1859
 96Silvermynt, 4 Riksdaler Riksmynt, Karl XV 1864
 97Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Blå mur, sign o numr 44/190, 25 x 32 cm
 98Boethius, Lars, olja, kustparti, sign o dat 1957, 33 x 41 cm
 99Pietilä, Tuulikki, etsning, Band, sign o numr 7/15 o dat -64, 33 x 40 cm
 100Lund, C (Carl?), olja, bokskog med bäck, sign o dat 1890, 90 x 101 cm, smärre dukskador
 101Sovak, Pravoslav, färglito, komposition, sign, dat 1965 o numr 100/200, pappersstorl 64 x 51 cm
 102Kopparstick, 4 st, 1700-tal, varierande storlekar, fläckar
 103Matta, semiantik Ghom (?), 180x 120 cm
 104Le Lorrain, Claude, efter honom, kopparstick, 1 par, Tempio de Venera resp arkadiskt landskap, synl pappersstorl 47 resp 49 x 60 cm, fläckar
 105Qvarsebo, Mikael, olja, Ljus natt, sign o dat 1972, 15 x 25 cm
 106Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med löv och slända, sign o dat 1974, 44 x 24 cm
 107Svipdag, Elin, blandteknik, Blomman i bäcken, sign, 16 x 9 cm
 108Svipdag, Elin, blandteknik, sign, 13 x 12 cm
 109Hafström, Thomas, olja, Clown, sign o dat 1980, 46 x 38 cm
 110Taipaleenmäki, Jussi, färglito, komposition med Halmstadmotiv, sign o numr 30/290, 37 x 50 cm
 111Mörner, Stellan, färglito, 'Vårregn i Provence', sign med hela namnet o numr 189/300, 28 x 40 cm, ur Halmstadmappen från 1952
 112Persson, Lasse, olja, komposition med kvinna, sign o a tergo dat 1976, 42 x 46 cm
 113Persson, Lasse, olja, Landskapet utanför, sign o a tergo dat 1975, 42 x 46 cm
 114Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med löv och palett, sign o dat 1974, 35 x 27 cm
 115Jonson, Sven, färglito, Sub marin, sign o numr 260/310, 41 x 33 cm
 116Lundahl, Mats, olja, komposition med ansikte, sign o dat 1992, 81 x 65 cm
 117Erixson, Sven 'Xet', färglito, Akvariet, sign o numr 34/366, 40 x 69 cm
 118Okänd konstnär, olja, italienskt (?) landskap med kor, a tergo otydl bet .... Meyer (?), 29 x 39 cm, ngt smärre färgbortfall
 119Lönborg, Harald, akvarell, marknadsdag framför Skt Knuds Kirke, Odense, sign, synl pappersstorl 77 x 54 cm
 120Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, modellnr 2367/2356, dia 24,5 cm
 121Okänd designer för Rörstrand, figurin, porslin, sittande pojke, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm
 122Lütken, Per för Kastrup, vas, glas, Carnaby design 1968, dekor i blått överfång, etikettsign, h 10 cm
 123Lorenzon, Waldemar, färglito, 'Poem om hösten', sign o numr 218/260, 42 x 52 cm
 124Olson, Erik, färglito, Monsieur et Madame, sign, dat -73 o numr 20/310, 48 x 71 cm
 125Magnus, Carl, blandteknik, spiraltrappa, sign o dat -81, 49 x 74 cm
 126Papart, Max, färgetsning med carborundum och collage, komposition med kvinnohuvud, sign o numr 23/125, 45 x 57 cm
 127Johansson, Sven, blandteknik, komposition, sign, 15 x 34 cm
 128Okänd konstnär, olja, komposition med tjur och vas, sgn HE Lewin(?), 45 x 55 cm
 129Okänd designer för Boréns, bordslampor, 1 par, mässing, etikettmärkt, h 47 cm
 130Kwaœniewski, Wojciech, färglitografier 2 st, kompositioner, sign EA resp 2/8 o dat 80/81, synl pappersstorl 33 x 43 cm
 131Dalí, Salvador, färglito (?), Landscape with Gala and a cavalier, utf 1983 efter original från 1951, sign o numr 77/300, synl pappersstorl 49 x 63 cm
 132Dalí, Salvador, efter honom (?), färglito, surrealistiskt landskap, signerad Dalí o numr 129/300, synl pappersstorl 48 x 54 cm
 133Vasarély, Victor, färgserigrafi, Kaglo II, ur serien Jalons, ed Börjesson 1986, sign o numr 214/250, synl storl 84 x 75 cm
 134Trier, Troels, olja, kor i landskap, sign, 101 x 172 cm. Mindre lagning.
 135Vasarély, Victor, färgserigrafi, Diorre, ur serien Jalons från 1986, sign o numr 214/250, 64 x 64 cm, synl pappersstorl 84 x 75 cm
 136Matta, semiantik Heriz (?), 350 x 270 cm
 137Armstolar, 1 par, skuren valnöt, rokokostil, sekelskiftet 1900, grön plyschklädsel
 138Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache, kuststad med flanerande dam, sign VG, synl pappersstorl 39 x 60 cm
 139Biblioteksbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, låda i sarg, l 108 cm, visst slitage
 140Vasarély, Victor, färgserigrafi, Tris Dos, ur serien Jalons från 1986, sign o numr 214/250, 64 x 64 cm, synl pappersstorl 84 x 75 cm
 141Vasarély, Victor, färgserigrafi, Denfert, sign o numr 90/250, 50 x 64 cm, synl pappersstorl 65 x 79 cm
 142Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, Strande Zee in Capen, sign o dat 66, 100 x 80 cm
 143Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, kustparti, sign otydl betitlad o dat 66, 90 x 110 cm
 144Erixon, Sven X:et, färglito, Systrarna på skäret, sign o numr 189/300, 34 x 41 cm
 145Erixson, Sven 'X:et', färglito, Molnfjärilen, signerad och numrerad 243/360, 38 x 48 cm
 146Amelin, Albin, lito, motiv med fiskare, sign o numr 60/100, synl pappersstorl 32 x 40 cm
 147Larsson, Hans, färglito, stilleben, sign o numr 38/300, synl pappersstorl 39 x 38 cm
 148Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, väggplatta, delvis glaserat stengods, Vikingar, sign, 24 x 32 cm
 149Jarlbro, Margit, akvarell, komposition, sign, synl pappersstorl 31 x 27 cm
 150Agnell, Olle, olja, Landskap Halland, sign 42 x 65 cm
 151Agnell, Olle, olja, Träd, sign, 46 x 73 cm
 152Wolgers, Beppe, olja, Hålan (?), sign, 60 x 73 cm
 153Persson, Ove, olja, surrealistisk komposition, sign o dat 51, 27 x 31 cm
 154Wolgers, Beppe, olja, Dansbanan, sign, 80 x 100 cm
 155Wolgers, Beppe, olja, September (Jämtland), sign, 50 x 61 cm
 156Klaffbord, svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, tot l 92 cm
 157Spelbord, bonad alm, empire, 1800-talets 1 hälft, b 94 cm
 158Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi på duk, imaginärt kattporträtt, sign o numr 29/60, 100 x 80 cm
 159Design Group Italia för Magis, barstol, krom och bok, Lyra, design 1994, h 68 cm
 1605 del modern grafik; Huguette Bertrand, Jean Paul Vielfaure, Robert Risager, Gudrun Olsen samt okänd konstnär, samtl sign
 161Pyk, Madeleine, färglito, ängel över staden, sign o numr 33/250, synl pappersstorl 42 x 32 cm
 162Julius, Carl, olja, kattporträtt, sign, 46 x 38 cm
 163Norman, Knut, oljemålningar, 2 st, Venedigmotiv, sign, 33 x 41 resp 62 x 41 cm
 164Folin, Lennart, olja, Badplatsen, sign o dat 1968, 60 x 72 cm
 165Rhodin, Thedde, olja, sydländsk hamn, sign, 61 x 50 cm
 166Andersson, Lollo, olja, skärgård, sign, 48 x 61 cm
 167Bemålade tryck på glas, 3 st, England, 1900-talets 2 hälft, hästmotiv, mått inkl ram34 x 37 cm
 168Okänd konstnär, relief, aluminium, komposition med träd, sign JP o dat 77, 57 x 31 cm
 169Okänd designer, matta, rölakan, sign HLO, 190 x 140 cm
 170Carruthers Gould, Alexander, olja, hjortar i landskap, sign, 36 x 46 cm
 171Matta, old persisk (?), 190 x 110 cm
 172Rosselli, Alberto för Kartell, soffbord, 1 par, vit plast, 1960-tal, licenstillv av Husqvarna, 57 x 57 cm
 173Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 4 st, porslin, Tiara, h 10 cm
 174Okänd keramiker, Höganäs, kanna/skulptur, delvis svartglaserat stengods, sign A Johannson Höganäs 1994, påfylls genom botten, h 15 cm
 175Parti frimärken, hela världen
 176Parti vin- och spritetiketter, 2 album, cirka 400 st
 177Silow, Ingegerd, matta, rölakan, sign, 200 x 165 cm, fläckar, fransar i behov av översyn
 178Aalto, Alvar för Artek, bord, böjträ och björk, ben med solfjäderformad avslutning, etikettsign Original Alvar Aalto Design Artek Made in Finland 96 18, 90 x 90 cm, ngt stötmärker, skiva i behov av översyn
 179Aalto, Alvar för Artek, bord, böjträ och björk, ben med solfjäderformad avslutning, etikettsign Original Alvar Aalto Design Artek Made in Finland 96 18, 90 x 90 cm, ngt stötmärker, skiva i behov av översyn
 180Matta, old (indo-?) Kirman, 150 x 90 cm
 181Matta, old Turkmen (?), 160 x 95 cm
 182Soffa, delvis svärtad mahogny, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, förgyllda bronsbeslag, l 185 cm, fanérskador, ngt dekorelement sakn
 183Matta; old Pakistan, 230 x 155 cm
 184Salongsbord med klaffar samt stolar 1 par, delvis svärtad mahogny, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, förgyllda bronsbeslag, bord l 139 cm, fanérdef
 185Johansson, Willy för Hadeland, vas, violett glasmassa med luftblåsor, sign, dat 61 o etikettsign, h 30 cm, säljes till förmån för Lions
 186Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, stengods, reliefdekor, sign, h 24 cm, säljes till förmån för Lions
 187Parti måleri och grafik, 8 delar, bl a Eva Holmberg Jacobsson och Harald Lönborg, säljes till förmån för Lions
 188Gognacskaraff med propp samt 2 -glas, glas och nysilver, Avon, i originaletuier
 189Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, bergsby, otydl sign, 27 x 35 cm
 190Maciejuk, Robert, tillskr, olja på dörrpanel, Salome, sign Robert Maciey, tot mått 35 x 71 cm
 191van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, Falu koppargruva, ur Suecia Antiqua et Hodierna, sign o dat 1687 i plåten, 26 x 37 cm
 192Eyskens, Félix, olja, flandrisk lantgård vid vattendrag, sign, 20 x 28 cm
 193Gentry, Herbert, färglito, figurkomposition, sign o numr 208/300, synl pappersstorl 24 x 34 cm
 194Haage, Sixten, färgetsning, Porträtt av en häftig ung dam, sign PT o dat 84, synl pappersstorl 67 x 52 cm
 195Wormell, Christopher, xylografi, trädgroda, 6 x 6 cm, sign, dat 84 o numr 84/100
 196Skiftnyckel, gjutjärn, Bahco 86, l 60 cm
 197Matbord, mahogny, nyrokokostil, 1920-30-tal, runt på 4 cabrioleben, dia 120 cm, iläggsskivor sakn, skyddande glasskiva tillkommer
 198Thorén, Esaias, färglito, komposition med vaser, sign, dat 54 o numr 66/260, 65 x 53 cm
 199Olson, Axel, blandteknik, hamnbild från Grötvik, sign, synl pappersstorl 22 x 26 cm
 200Linderholm, Lena A, färglito, komposition med frukt, sign o numr 182/225, synl pappersstorl 55 x 73 cm
 201Ullberger, Knut, träsnitt, sillgrisslor, sign, dat 53 o numr 273/310, synl pappersstorl 31 x 42 cm
 202Brusewitz, Gunnar, färglito, sträckande alfåglar, sign HC o dat 76, synl pappersstorl 38 x 56 cm
 203Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, byst, gips, flicka med sjalett, h 38 cm
 204Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydl sign, a tergo bet JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm
 205Strid, Hardy, olja, Fanfar för Avantgarden, sign o dat 1965, 50 x 58 cm
 206Jansen, Theodor, olja, blomsterstilleben, sign, 50 x 40 cm
 207Dubbelkolonner, 1 par, sandsten, Indien, 1700-tal (?), h 157 resp 160 cm
 208Sangwill, Jack, färglito, komposition med katt, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm
 209Sangwill, Jack, färglito, komposition med katt och tupp, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm
 210Sangwill, Jack, färglito, komposition med höna och blommor, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm
 211Sangwill, Jack, färglito, komposition med höna och blommor, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm
 212Adamsson, Bo Åke, färglito, hockeyspelare, sign EA, pappersstorl 69 x 48,5 cm
 213Adamsson, Bo Åke, färglito, längdskidåkare, sign o numr 16/20, pappersstorl 82 x 69 cm
 214Adamsson, Bo Åke, färglito, slalomåkare, sign o numr 131/300, pappersstorl 86 x 64 cm
 215Sinding-Christensen, Jens, olja, kanalparti med båtar, sign, 36 x 25,5 cm
 216Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets slut, hinterglasmalerei, kvinna och tjänsteflickor, tot mått 70 x 48 cm
 217Okänd konstnär, 1800-tal, olja, skotskt (?) insjölandskap, 31 x 43 cm
 218Tryck med rustningar och vapen, 4 st, modern tillv, mått inkl ram 42 x 31 cm
 219Hattask, bonad björk, Luterma, Reval (Tallin), sekelskiftet 1900, dia 45 cm, skador
 220Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kustparti, otydl sign, 29 x 38 cm
 221Gyde Petersen, Hans, olja, skogsparti i vinter, sign, 72 x 52 cm
 222Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn, a tergo otydl betecknad, 35 x 30 cm
 223Burlöw, Erik, olja, förnsterutsikt, sign, 46 x 55 cm
 224Stenfeldt-Nielsen. Oluf, olja, hus i skog, sign o dat 1912, 40 x 60 cm, smärre def
 225Madsen, Carl olja, Holbaek fjord, sign o dat 1925, 45 x 65 cm, smärre def
 226Wiik, Angelica, färglito med metallapplikationer, Delfiner, sign o numr 50/290, 54 x 42 cm
 227Adams, Walter, olja, blomsterstilleben, sign, 61 x 50 cm
 228Adams, Walter, olja, blomsterstilleben, sign, 61 x 50 cm
 229Parti äldre möbelbeslag, 1 låda
 230Parti silvermynt, 1- och 2-kronor samt 1 Riksdaler Riksmynt 1873, Oskar II, bl a 2 kronor 1876, 77 och 78, tot vikt 275 gr
 231Lindström, Bengt, färglito, komposition med ansikten, sign o numr 8/99, 56 x 75 cm
 232Lindström, Bengt, färglito, komposition med ansikten, sign o numr 98/150, 75 x 55 cm
 233Telefon, mässing, 1900-talets 2 hälft, h 32 cm
 234Scarpa, Gino, fototryck på metallfolie, komposition, sign, 23 x 20 cm
 235Bord, svartlackerat och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt, kannelerade ben, senare bemålnong av schackbräde och blommor, l 58 cm, slitage
 236Komplett samling av samtliga 10 nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
 237Bergström, Elis Gustav (Kniv-Elis), skaft, renhorn och trä, sign K-E samt märkt Ove 1924, l 53 cm
 238Parti moccakoppar med fat, porslin, Rosenthal, bl a design Raymond Loewy
 239Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, blyerts, italiensk fiskarfamilj i pergola, pappersstorl 33 x 26 cm
 240Antonsson, Oscar för Ystad Tenn, bläckhorn, tenn, dekor av lutspelande ängel, stpl 1932, l 15 cm
 241Nilsson, Sigvard för Söwe Konst, tillskr, skål/objekt, teak, l 31 cm
 242Soffbord, skuret och bemålat trä med (senare) dubbla glasskivor, underrede i form av dubbelhövdade vädurar, l 100 cm
 243Lockask, optikblåst glas, lock i sköldpadd med montage i sterlingsilver, detta stpl Charles & Richard Comyns London 1922, dia 15 cm
 244Parti äldre glas och keramik; konfektskål, vitopak glasmassa, moccakanna flintgods mm, delvis m nadd el lagn
 245Okänd designer, 1920-30-tal, väggur, bonad bok och körsbär (?), intarsiadekor av Diana och hjort, l 43 cm
 246Tandläkarborr, smide och krom, sekelskiftet 1900, pedaldriven, justerbar höjd, drivrem sakn
 247Fåtöljer, 1 par, skuren björk med plyschklädsel, nyrokokostil, 1900-talets mitt
 248Parti silvermynt, 1- och 2-kronor Gustav V, tot vikt cirka 750 gr
 249Parti delvis äldre mynt, mestadels silver
 250Parti nålar, pins, medaljer mm
 251Svensson, Alf för Studio, Ljungs Industrier, fåtölj, bonad bok med textilklädsel, TeVe, design 1953, plakettsign
 252Svensson, Alf för Studio, Ljungs Industrier, fåtölj, bonad bok med textilklädsel, TeVe, design 1953, plakettsign
 253Svensson, Alf för Studio, Ljungs Industrier, fåtölj, bonad bok med textilklädsel, TeVe, design 1953, plakettsign
 254Agnell, Olle, olja, Soldis saltdammen Kos, sign, 47 x 52 cm
 255Agnell, Olle, olja, sydländskt landskap, sign, 61 x 80 cm
 256Okänd designer för Hugo Troeds Industrier AB Bjärnum, sideboard, teak, 1950-60-tal, front med skjutdörr samt 5 lådor, etikettsign, l 149 cm
 257Vodder, Arne och Borg, Anton för Vamo, sönderborg, stolar, 4 st, teak med röd ylleklädsel, 1950-60-tal, modell Ella, rörlig ryggbricka
 258Okänd designer för Hugo Troeds Industrier AB Bjärnum, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, teak och bok, 1950-60-tal, etikettsign, tot mått 161 x 105 cm
 259Ohlsson, Folke för Ljungs Industrier-DUX/Bra Bohag, fåtölj, bonad björk, justerbar vinkel på sits/rygglän, senare klädsel
 260Okänd designer, 1950-tal, möjl för Dux, soffa, 2-sits, helstoppad klädsel i Sandersonkretong på svarvade ben, l 145 cm
 261Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, 3 lådor, teak, b 53 cm
 262Matta, old Pakistan, 230 x 170 cm
 263Westman, Marianne för Rörstrand, väggur, porslin, Nytt kök, dia 26 cm
 264Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, grålackerat trä, 1950-60-tal, Isabella, broderad sits
 265Jonsson, Gösta, olja, Strandängarna, sign Steninge o dat 1991, 28 x 51 cm
 266Andersson, Ragnar, gouache, Bergsby, Grekland, sign o dat 1973, synl storl 28 x 40 cm
 267Jonson, Sven, färglito, Portalen, sign o numr 211/260, 46 x 26 cm
 268Okänd designer, 1900-talets mitt, skål, klarglas med slipad dekor, sign GD (?) 551 3051, l 19 cm
 269Okänd designer för Metzler & Orloff, figurin, porslin, pointer, polykrom underglasyrdekor, l 26 cm
 270Potpourrieurna, porslin, Sächsicher Porzellan Manufaktur Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 17 cm
 271Agnell, Olle, olja, Regn, Fågelvägen den 15 Maj kl 10, sign, 32 x 35 cm
 272Mattor, 3 st, old Hamadan, 120 x 70 cm och mindre, slitage
 273Agnell, Olle, olja, Soldis, sign, 35 x 47 cm
 274Nylund, Gunnar för Rörstrand, dubbel the/vattenkanna, brunglaserat stengods med rottinghandtag, sign, l 24 cm
 275Åberg, Jan, skulptur, patinerad brons, cire-perdueteknik, solvagn, sign o dat 1998, h 19 cm
 276Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, mor och barn, sign o numr 2/10, h 23 cm
 277Kuddar/fragment, 3 st, antik Kelim, varierande storl, slitage, skador
 278Glasservis, 47 del, del, Theresienthal, 14 remmare samt 11 + 11 + 11 öl- och seltersglas
 279Muliere, Claude, olja, kvinna i roddbåt, sign, 35 x 25 cm
 280Colin, Jean, olja, kvinnor på utflykt, sign, 46 x 58 cm
 281Toikka, Oiva för Iittala/Arabia, skålar, 2 st, gjutet glas, Flora, etikettsign, dia 14,5 resp 24 cm
 282Okänd konstnär, olja, romsk kvinna, sign K Hazell, 60 x 50 cm
 283Fox, Henry Charles, akvarell, engelsk fågeljakt, sign o dat 1897, 54 x 73 cm, fläckar
 284Gunarsa, Nyoman, olja i skuren och delvis bemålad ram, sign o dat 1988, tot mått 93 x 85 cm
 285Jordglob, 1920-tal, Ernst Schotte & Co, Berlin, h 62 cm
 286Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, l 14 cm
 287Collier, brosch samt örhängen, 1 par, pärlor med silvermontage
 288Ytterkrukor, 2 st, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 13 resp 15,5 cm
 289Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampett, mässing, etikettsign, l 19 cm
 290Matta, semiantik Ghom (?) figural, dekor av stadsmotiv vid sjö, 52 x 52 cm, slitage
 291Terrin med lock, porslin, Rosenthal Maria, l 27 cm
 292Parti kaffeskdear samt tårtspade, silver, tot vikt 160 gr, ägargravyr
 293Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av körsbärsblom, h 17 cm
 294Kaffeservis, 3 del, silver, empirestil, delvis godronnerad, stpl C G Halberg Stockholm 1894, h 29 cm, tot vikt 780 gr
 295Ohlsson, Folke för Ljungs Industrier-DUX/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, justerbar vinkel på sits/rygglän
 296Karlsson, Arvid, olja, hus, sign, 16 x 11 cm
 297Mäntynen, Jussi, skulptur, gips, sittande lodjur, sign o dat 1933, h 20 cm, smärre nagg på öron
 298Okänd konstnär, olja, vågor, sign RW, 26 x 31 cm
 299Okänd konstnär, 1950-tal, pastell, komposition, sign T Berggren, synl pappersstorl 46 x 37 cm
 300Okänd designer för Verkstads AB Lindqvist, 1950-60-tal, soffbord, teak på svartlackerat underrede, triangulär skiva, etikettmärkt, dia 77 cm
 301Okänd designer för Verkstads AB Lindqvist, 1950-60-tal, soffbord, svart laminat på kromat underrede, triangulär skiva, etikettmärkt, dia 77 cm
 302Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, palisander, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S, l 201 cm
 303Klitz, Peter, olja, man på landsväg, sign o dat 1915, 45 x 63 cm
 304Skäggyxa, smide, möjl medeltida, l 22 cm, senare skaft
 305Basun, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, l 104 cm
 306Rått/musfälla, trä, allmogearbete, 1800-tal, l 38 cm
 307Storformatskamera, Polaroid CU 5 Land Camera
 308Lådkamera med etui, Hasselblad Svenska Express, sekelskiftet 1900, l 23 cm
 309Digitalkamera Nikon D60 med objektiv Nikon DX AF-S Nikkor 18-55 mm
 310Helkanna, tenn, konisk med dekor av horisontella band, stpl Johan Petter Fagerström Kalmar 1819, h 28 cm
 311Berglund, Bengt för Gustavsberg, emaljmålning på metall, komposition, sign o dat 1962, 37 x 32 cm
 312Kaffekanna, tenn, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, cylindrisk med uppsvängt handtag, graverad växtdekor, oid mästarstpl, gravyr W Thieme 1839, h 24 cm
 313Matta, old Pakistan, 105 x 60 cm
 314Rituell dolk, brons och smide, sk kîla eller phurba, sino-tibetansk, 1900-talets 1 hälft, skaft med dekor av trehövdad Vajrakīla mm, treeggad klinga, l 27 cm
 315Okänd designer för Sandizell Höffner & Co, Dresden, figurin, blanc-de-Chine, korsnäbb med kotte, h 12 cm
 316Spruta, tenn med svärtat träskaft, 1800-tal, slitage
 317Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, ljusstakar 1 par tenn, h 12 cm
 318Ljusstakar 1 par, compositionstenn, stpl Fredrik Werrenrath Lund 1800-talets 2 hälft, h 19 cm, bucklor
 319Stort parti metall, 18-1900-tal, bl a bordsplåt Skultuna, ljusstakar Westerbergs samt parti tenn Norge
 320Stridsyxa, brons, ant Ungersk bronsålder, cirka 1500 f Kr, närmast heltäckande, fint ciselerat, geometriskt mönster, l 23 cm
 321Stridsyxa, brons, ant Kaukasus, cirka 1500 f Kr, spår av geometrisk dekor, l 19 cm
 322Ljusstake, tenn, gustaviansk, kannelerad med dekor av pärlstav, stpl Johan B Sundberg Göteborg 1786, h 25 cm
 323Bordsplåt, mässing, barock, 16-1700-tal, driven akantusdekor, dia 12 cm
 324Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, oktogonal fot med balusterformad stam, h 12 cm
 325Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, oktogonal fot med balusterformad stam, h 13 cm
 326Lampbord med klaffar, idegran, 1900-talets 2 hälft, l 75 cm
 327Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm
 328Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm
 329Matskedar, 6 st, silver, Engelsk snäckmodell (Kings Pattern), stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1836, namnstämpel för Fabian Wilhelm Staël von Holstein 1797-1863, tot vikt 455 gr
 330Gafflar, 5 st, sterlingsilver, slät modell, oid mästare OB (?) London 1904, l 21 cm, tot vikt 400 gr
 331Leksak, litograferad plåt, rymdraket, Arnold modell X-950, l 22 cm
 332Okänd dansk konstnär, tuschteckningar, Fra en landstrygers dagbog, samramade, otyl sign o dat 1955, synl storl 48 x 63 cm
 333Bak, Janos P, olja, ungerska skördearbeterskor, sign, 50 x 65 cm
 334Leksak, litograferad plåt, Remote cControl Helicopter, Biller Bahn, 1950-tal, l 22 cm, i originalförp
 335Okänd konstnär, färglito, scouter, sign AM i stenen, ram tillv av björkgrenar, tot mått inkl ram 55 x 40 cm
 336le Riche, Henri, etsning, Pont Royal och Louvren, sign, synl pappersstorl 11 x 20 cm
 337Form för stearinljusstöpning, glas, 1800-tal, l 32 cm
 338Da Vinci, Leonardo, kopia efter, olja, Mona Lisa, 91 x 61 cm
 339Alberius, Olle för Rörstrand, väggrelief, delvis glaserat stengods, Kavalkad, sign, 30 x 34 cm
 340Lichtenstein, Roy, efter honom, färgoffset, triptyk, As I opened fire, efter original från 1964, pappersstorl 58,5 x 48,5 cm vardera
 341Tallrik, porslin, Meissen, 1800-tal, polykrom och förgylld dekor, dia 21 cm, nagg
 342Shevarjov, Michail, akvarell, stilleben med rosor i silvervas, sign, 72 x 52 cm
 343Antes, Horst, färglito, At the foot of the podium - utförd till Olympiaden i München 1972, tryckt sign, synl pappersstorl 87 x 63 cm
 344Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, etsning, bretagnska kvinnor, sign A Legros i plåten, synl pappersstorl 35 x 25 cm
 345Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg
 346Brown, Janet G, olja, 1920-30-tal, kvinnor och fåglar, sign, 96 x 122 cm, smärre duklagningar och skador
 347Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, väggplatta, glaserat lergods, Fågel, modellnr 8016M, sign, l 31 cm, smärre glasyrmista
 348Bricka, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av rosor samt initialer ACJD o dat 1865, l 47 cm, torkspricka, 1 fot def
 349Hartridge Spektroskop i låda, R&J Beck, London, 1900-talets mitt, låda l 33 cm
 350Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, dekor i blå harpälsglasyr, sign, h 29 cm
 351Lindstrand, Vicke för Kosta, skulptur, klar glasmassa med luftbubblor, fiskformad, sign o numr 1624 (1959), l 28 cm, nagg
 352Bok, M Tullii Ciceronis Tre Böcker de Officiis samt Snectute et Amicitia, 2 uppl Johan Laurits Horn Västerås 1770, hfr bd, prov. major Gustaf Lagerhjelm (1745-1804), slitage
 353Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1796, l 18 cm, vikt 45 gr, möjl lagning vid fäste
 354Bok, Sparre, Pehr, Adolf Findling eller Tre år under drottning Kristinas regering tom I-II, I uppl, Lars Johan Hierta Stockholm 1835, hfr bd, prov: Grevliga ätte Sparre af Söfdeborg
 355Parti silver, skedar mm, tot vikt exkl ljusstake med fylld fot 275 gr
 356Okänd designer för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, gjuten och blästrad dekor av isbjörnar, sign, l 13 resp 21 cm, 1 m nagg
 357Matservisdelar, 3 lådor, flintgods, Johnson Brothers Warwick
 358Percy, Arthur för Gefle, servisdelar, flintgods, 'Vinranka' design 1938
 359Ytterfoder med underfat, 1 par, glaserat lergods, Höganäs, 1800-talets 2 hälft, cylindrisk med dekor i rinneglasyr, drejarsign för Gustaf Johnn (1834-1901), h 22 cm
 360Alberius, Olle för Rörstrand Ateljé, pokalvas, glaserat stengods, sign, h 18 cm
 361Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, vas, glasserat stengods, sign o etikettmärkt, h 18 cm
 362Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av kronhjort mm, h 28 cm, säljes till förmån för Röda Korset
 363Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas/skulptur, delvis glaserat stengods, Farsta, sign, h 10 cm
 364Bord, bonad ek, rund skiva på svarvad stam, tredelad fot, 17-1800-tal, h 63 cm, renoverat, orangrepp
 365Soffa, valnöt med intarsia, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, armlän med skuren palmettdekor, l 130 cm
 366Svepaskar, 3 st, bemålat trä med järnhandtag, allmogearbeten, Delsbo, Hälsingland, daterade 1893 resp -94, l 14, 19 resp 27 cm
 367Espressomaskin, Electrolux ELM5100, Favola
 368Kähler, Hermann A, Naestved, skålfat, glaserat lergods, dekor i svart och brunt mot gul fond, sign, dia 25 cm
 369Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 4 st, porslin, Tiara, h 10 cm
 370Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, fat, porslin, dekor av kvinna i manganblått, sign, dia 33 cm
 371Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 2 + 1 st, porslin, Tiara, h 12 resp 15 cm
 372Fickursställ, ben och svärtat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, möjl tillverkat av Jan Petter 'Bonna Janne' Jansson, Ottravad, Tidaholm h 31 cm, ngn smärre del sakn
 373Fickursställ, ben och svärtat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, möjl tillverkat av Jan Petter 'Bonna Janne' Jansson, Ottravad, Tidaholm h 28 cm, ngn smärre del sakn
 374Fickursställ, ben och svärtat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, möjl tillverkat av Jan Petter 'Bonna Janne' Jansson, Ottravad, Tidaholm h 25 cm, balustrad med spricka
 375Kanna, rinneglaserat lergods, Höganäs, 1800-tal, drejarsign för Gustaf Ahlberg, anst 1852, h 23 cm
 376Wärff, Göran för Pukeberg, tillskr, skål, blågrön glasmassa, möjl Tropicoserien, h 13 cm
 377Okänd designer för Pukeberg, bordslampa, glas och metall, etikettsign, h inkl skärm 53 cm
 378Trygg, Carl Johan, skulptur, bemålat trä, stående gumma, sign o dat 1922, h 23 cm
 379Servisdelar, porslin, 1 låda, sk äggskalsporslin, Japan, Zuzki, Japan, Taishô, polykrom emaljdekor
 380Damfickur, delvis förgyllt silver, sekelskiftet 1900, dia 4 cm
 381Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, skål, chamotterat och glaserat stengods, sign, dia 18 cm
 382Lådspegel, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, polykrom blomdekor, h 65 cm, senare bemålning
 383Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm
 384Ljusstakar, 1 par, mässing ant England, 1800-talets mitt, h 25 cm
 385Miniatyrterrin med fat, fajans, Marieberg, Berthevins period, polykrom blomdekor, hänklar i form av kålrötter, sign o dat 26/11 (17)68, l 22 cm, skål lös från fat och med nagg runt botten, ngn glasyrspricka
 386Taklampa, alabaster med metallmontage, Italien, 1920-30-tal, dia 40 cm, sprickor
 387Hänkelvaser, 1 par, metallfärgad keramik, 1900-talets 2 hälft, dekor av ansiktsmaskaron mm, h 45 cm, lagn
 388Ägghöna, grön glasmassa, 1900-talets 1 hälft, l 22 cm
 389Okänd designer, 1960-70-tal, byråar, 1 par, teak, front med 5 + 2 lådor, h 96, b 79 cm
 390Skål, förgylld brons och cloissonné, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, fåglar mm, dia 18 cm
 391Okänd designer, 1950-tal, taklampa, teak, triangulär, h 71 cm
 392Uppläggningsfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, dekor av utsikt över floden Teme och Ludlow Castle, l 25 cm, hårspricka
 393Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm
 394Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, dekor i stålblått underfång, sign o numr 3535 (1954), h 24 cm
 395Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm
 396Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av herrgård, h 21 cm
 397Okänd designer för Tilgmans, vas, delvis glaserat lergods, sign, h 27 cm
 398Bojan, porslin, Kina, 1900-talets slut, heltäckande, polykrom emalj, h 26 cm
 399Figurin, porslin, Lomonosov St Petersburg 1900-talets 2 hälft, liggande Grand Danois, polykrom underglasyrdekor, l 24 cm
 400Golvur, bonad ek, England, George IV-Victorianskt, flankerande kolonetter, Hepplewhitekrön med fleuroner i mässing, bemålad urtavla sign Joseph Kidd Swaffham, h 204 cm, smärre def
 401Vaser, 2 st samt askfat, 4 st, porslin, Royal Copenhagen och B&G, vaser h 17 cm
 402Hald, Edward för Orrefors, skål med underfat, klarglas, slipad dekor av fjärilar och blommor, sign o numr 905, designad och utförd 1930, dia 21 cm
 403Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas, 'Kantarelli', utsvängd med dekor av slipade, vertikala linjer, sign o dat 1957, l 13 cm
 404Bengtsson, Hertha för Rörstrand, tallrikar, 6 st djupa, vitglaserat flintgods, Blå Eld, design 1950, dia 22 cm, ngn missfärgning
 405Ångmaskin, lackerad plåt, Doll & Cie, 1920-tal, h 33 cm, slitage
 406Matta, Paersien, old/semiantik American Sarough, 365 x 265 cm
 407Schröder, Fritz, olja, fartyg vid kust, sign, 80 x 80 cm
 408Weidlich, Emil för Elme, vas, kristall, slipad dekor av sittande kvinna, sign o numr 249, h 22 cm
 409Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm
 410Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, fat, vitopak glasmassa, polykrom dekor av svanar mm, dia 33 cm
 411Skålfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av äppelblom resp stensättning, dia 20 resp 25 cm
 412Vitrin för vägginbyggnad, bonad ek, 1800-tal, h 134 cm, portalformad med spröjsade rutor, åldersrelaterat slitage
 413Förgyllarutrustning i parti; agatstenar, matriser, slagmetall mm
 414Okänd designer, 1950-tal, hyllmöbel, teak, mittsektion med hyllor, flankerade skåpsdörrar, h 106, b 136 cm
 415Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 26 cm
 416Bengtsson, Hertha, vas, glas, dekor i grönt underfång, sign o dat 1992, h 16 cm
 417Vas, glas, etsad dekor i grönt överfång, möjl ämne till graal, h 15 cm
 418Matta, old Pakistan, 160 x 95 cm
 419Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, assietter 6 st, brunglaserat stengods, sign, dia 20 cm
 420Matta, semiantik persisk, 215 x 130 cm
 421Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, sign, h 31 cm
 422Fiskfat med sil, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, l 60 cm
 423Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, sign o numr 2946 (1944), h 29 cm
 424Hänkelvaser, 1 par, majolika, Rörstrand, 1800-talets slut, turkos glasyr, h 36 cm, 1 hänkel m lagn
 425Golvur, valnöt med mässingsbeslag, England, George IV, 1800-talets 1 hälft, flankerande kolonetter, bemålad urtavla med dekor av byggnader samt flicka med hund, Hepplewhitekrön med örnar på blober och fleuroner, h 215 cm
 426Schantz, Philip von för Rörstrand, fat, chamotterat stengods, geometrisk dekor, sign o numr 11/90, dia 50,5 cm
 427Matsalsmöbel, 7 del, vitlackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar, bord tot l 230 x 100 cm, bruksslitage
 428Okänd dansk designer, 1950-tal, stolar, 1 par, bonad bok och böjträ med grå ylleklädsel
 429Rossander, Armand, olja, komposition, sign, 58 x 70 cm, duklagn
 430Kraitz, Gustav, egen verkstad, Fogdarp, ljusstake, chamotterat lergods, delvis glaserad, sign, h 20 cm
 431Rahmberg, Ulf, blandteknik, surrealistisk komposition, a tergo sign o dat-65, pappersstorl 42 x 25 cm, slitage
 432Styr- resp babordslanternor, lackerad plåt, Carlmans Helsingborg, 1900-talets början, h 24 cm
 433Abrahams, Ivor, färglito, Pathways II, sign, dat 1975 o numr 40/55, synl pappersstorl 56 x 44 cm
 434Parti grafik; Tore Nilsson, Denice Zetterqvist, Mikael Qvarsebo mm
 435Nesbitt, Lowell, färgserigrafi, Iris, sign, synl pappersstorl 100 x 75 cm
 436Nylund, Gunnar, vas, chamotterat stengods, klotformad med låg mynning, sign, h 15 cm
 437Svepask, drickamålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft, l 52 cm
 438Joann, Sven, oljor, 2 st, stilleben med liljor i kinesisk vas, sign o dat 1940, 65 x 55 cm, smärre dukskada resp stilleben med krysantemer, sign o dat 1941, 54 x 42 cm
 439Lindström, Åsa för Rörstrand, snapsglas, 4 st, porslin, tryckt dekor, invändigt med platina, sign, h 8 cm, i originalförp (1 förp def)
 440Okänd designer, bordslampa, palisander och glas, h 32 cm
 441Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, vit plast och metall
 442Okänd designer för Bernard Bloch, väggrelief, glaserat flintgods, dekor av naken kvinna, h 29 cm
 443Hörnskåp, avlutad fur, provinsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av kannelyrer, h 162 cm
 444Tidningar, Kalle Anka i parti, 1968, säljes till förmån för Lions
 445Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålar 2 st, glas, Atoll, dekor i blått resp vitt, dia 11 resp 23 cm
 446Kartuschlåda, horn med silver (?) montage, Marocko, 1900-talets 1 hälft, h 8 cm
 447Okänd designer 1900-talets mitt, ljusstake, sterlingsilver, dekor av rutmönster, oid sign, h 4 cm
 448Elddon, smide och läder, sk mecha, Tibet, 1800-tal, l 10 cm
 449Ljusstakar, 1 par, pläter, ant England, sekelskiftet 1900, h 26 cm
 450Leuchovius, Sylvia, Rörstrand Ateljé, skålfat chamotterat stengods, dekor i blå glasyr, sign, dia 30 cm
 451Skulptur, skuret och bemålat trä, sk Dalahäst, 1900-talets 1 hälft, h 13 cm
 452Mannerheim, Lillemor för Gefle, vas lergods, Manganiaglasyr, h 25 cm, glasyrnagg vid fot
 453Gravfigurin, lergods, Kina, ant Han (200 f Kr-206 e Kr), i form av svinstia, heltäckande, grön, glasyr, h 19 cm, ngn nagg
 454Plunta, glas, 17-1800-tal, slipad dekor av initialer IIS, det allseende ögat mm, h 20 cm,, medf drickglas med slipad dekor
 455Sinnemark, Rolf för Pukeberg, tillskr, kandelaber till 4 ljus, gjutet glas, etikettsign, l 31 cm
 456Okänd designer för Åfors, öl/vinglas, 6 st, grön glasmassa, etikettsign, h 16 cm
 457Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, bronserad metall på träsockel, Le Pouvoir, h 37 cm
 458Parti allmogeföremål mm, 5 del, bla gorånjärn Hellefors Bruk
 459Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd
 460Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd
 461Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd
 462Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd
 463Okänd konstnär, olja, skärgårdslandskap med tallar, 95 x 65 cm
 464Sedel, 100 kroner, Norge 1938
 465Sedel, 100 kroner, Norge 1942
 466Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, 2 st, stengods, dekor av fyror resp insekter, sign, l 15 resp 21 cm
 467Helland Hansen, Grethe för Teneragruppen, Aluminia, glöggterrin med lock samt 6 bägare, fajans, sign, h 23 cm
 468Balslöv, Jörgen för KD, skålfat, porslin, dekor av hummer, modellnr 3498, polykrom underglasyrdekor, dia 15 cm, mindre lagn
 469Vaser, 1 par, porslin, ant Kina, modern tillv, reliefdekor av pioner, turkos glasyr, h 18 cm
 470Heiman, Hedy för Rörstrand, vas, stengods, Stockholm Nova, polykrom bemålning av diverse Stockholmsvyer, sign o dat 1943, h 37 cm
 471Hansen, Hans Henrik för Royal Copenhagen, lockask, blanc-de-Chine, reliefdekor av Leda och svanen, sign, 9 x 9 cm
 472Okänd designer för Söholm, figurin, glaserat lergods, liggande schäfer, sign, l 20 cm
 473Kyhn, Knud för KD, skålfat glaserat stengods, dekor av sto och föl, sign, dia 24 cm
 474Skulptur, palisander, möjl Indonesien, 1900-talets 2 hälft, Garuda, h 18 cm
 475Mekanisk väckarklocka, orange plast, Tokyo Tokei, 1970-tal, h 14 cm
 476Stekfat, porslin, Royal Copenhagen, Saxisk Blomst, l 44 cm
 477Malmer, Ellen för Teneragruppen, Aluminia, skålfat, fajans, sign, dia 33 cm
 478Parti modern keramik; assietter Ilse Claesson, ytterfoder Charlotte Hamilton, vas Gunnar Nylund samt plaketter Åke Holm
 479Thorsson, Nils för Aluminia, skål, fajans, Vaggan, modellnr 1602, design 1934, l 17 cm
 480Landberg, Nils för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av kvinna, sign o numr 2048 (1030), h 19 cm
 481Stage, Mads för Royal Copenhagen, kuverttallrikar, 13 st, porslin, Köbenhavnske Prospekter, polykrom och förgylld dekor, design 1977, dia 27 cm
 482Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av kvinna och fåglar, sign o numr 3049 (1945), h 24 cm
 483Palmquist, Sven för Orrefors, skål, månstensfärgad glasmassa, Selena, sign o numr 3090 (1946), l 15 cm
 484Stort parti porslin, B&G resp Royal Copenhagen, 2 lådor
 485Parti äldre diverse; ljusstake, mässing empire, mortlar, 17-1800-tal, tallrikar Royal Copenhagen 1800-tal mm
 486Parti matervisdelar, fajans, Tranquebar brun, 1 låda
 487Okänd konstnär för Goebel, figurin, porslin, sittande akt, otydl numr, h 15 cm
 488Skålfat, 4 st, orangeglaserat lergods, Peter Ipsens Enke, 1910-20-tal, dia 14 - 31 cm
 489Glemme, Dagmar, skulptur, delvis bemålad granit, dekor av ansikten mm, sign, h 45 cm
 490Stort parti minnes-, Mors Dags- mm tallrikar, porslin, B&G resp Royal Copenhagen, 4 lådor
 491Parti glas med olivslipning, 1 låda
 492Örnberg, Anna för Studioglas Strömbergshyttan, vas, ljusgrön glasmassa med svart mynningskant, sign o etikettsign, h 19 cm
 493Okänd designer, 1960-70-tal, vas, delvis gul glasmassa, h 23 cm
 494Trip, Gunnel, egen verkstad, skålfat, glaserat stengods, dekor av fågel, oktogonalt, dia 21 cm
 495Rehnqvist, Bonnie för Törngrens, vas, glaserat lergods, dekor av tuppar, sign, h 19 cm, nagg under fot
 496Paillard, Irmtraud, figurin, rödglaserat stengods, kattdjur, sign, h 9 cm
 497Garcia, Fulgencio för Lladrķ, figurin, glaserat stengods, Monjas (nunnor), design 1977, h 34 cm
 498Parti kaffefat, porslin, B&G resp Royal Copenhagen, 2 lådor, medf ngn kopp
 499Okänd designer för Rosenthal, 1950-tal, vas, delvis gulglaserat porslin, modellnr 2654, h 27 cm
 500Parti kaffe- och thekoppar med fat samt djupa tallrikar och assietter, porslin, B&G
 501Ekström, Per, olja, Solnedgång vid Kalmar, sign, 51 x 72 cm
 502Figuriner, 5 st, porslin, Spanien och Tyskland, h 13 - 26 cm
 503Fribyter, Åke för Nelo Möbler, Knisslinge, fåtöljer, 1 par, böjträ, Kroken, design 1974, grön textilklädsel med läderdetaljer
 504Leksak, bemålat trä, lokomotiv med 2 vagnar, BRIO, 1950-tal, tot l cirka 85 cm
 505Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, Mexiko, 1900-talets 1 hälft, h 35 cm
 506Keris (kris) i balja, damaskerat smide och hardwood, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, tot l 48 cm
 507Bordslystrar, 1 par, vit marmor, förgylld brons och prismor, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 35 cm
 508Blomsterpiedestal, keramik, 1900-talets 2 hälft, elefant, h 58 cm
 509Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, kvadratisk med rund hals, polykrom dekor av fåglar, växtlighet mm mot svart fond, botten med oid signatur, h 75 cm
 510Skulptur/rökeslekar, rosenkvarts, Kina, 1900-tal, dekor av fenixfågel, h inkl sockel i hardwood 14 cm
 511Okänd rysk konstnär, 1900-talets 2 hälft, lackmålning, dekor av rysk officer i vagn, oid beteckning o sign, 17 x 31 cm
 512Damarmbandsur, 18 k vitguld, Omega De Ville, tot vikt 44 gr, originaletui medf
 513Bricka, porslin, Haviland & Cie, Limoges, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av växter mm, l 40 cm
 514Matbesticksuppsättning, 53 del, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 10 + 10 + 10 bordsskedar, -gafflar och -knivar samt 6 smörgåsknivar och 7 -gafflar, delvis oanvända, stpl GAB Stockholm, tot vikt inkl knivar med stålblad och fyllda skaft 1830 g
 515Matta, old/semiantik, Kelim, 200 x 95 cm
 516Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900
 517Engström, Sven och Myrstrand, Gunnar för Tingströms, taburett, ek med orange klädsel, modell Casino, brännstpl, l 50 cm
 518Taklampa, driven koppar med frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, 6 + 1 ljuspunkter, dia 47 cm
 519Bonfils, Bo för Georg Jensen, skeppsur, mässing i mahognyram, med baro-, hygro- och termometer, h 15 cm, i originalförp
 520Seltersglas, 21 st, h 7 cm
 521Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm
 522Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa rödlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm
 523Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonformat krön, infattad, vitopak glasplatta med emaljmålad dekor av skördeattribut, h 99 cm, senare glas och bakstycke
 524Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, sillburk, glaserat stengods, design 1965, sign, h 12 cm
 525Skulptur, skuret och bemålat trä, sk Dalahäst, 1900-talets början, h 10,5 cm
 526Lorenzon, Waldemar, olja, Gamla Laholmsvägen med Gamla Fyllebro, sign, 39 x 60 cm, utförd omkr 1920
 527Parti Lego, 1 låda
 528Tallrikar, 3 st, tenn, 1700-tal, 1 m profilerat brätte stpl Samuel Marnel Stockholm 1761, 2 släta varav 1 stpl Heinrich Gottfrid Pschorn Stockholm 1756 och 1 stpl Johan Petter de Flon Växjö (verks 1774-95), dia 23 - 24 cm
 529Parti fat, plunta mm tenn, 17-1800-tal, mestadels Sverige och Tyskland, ngn lagn
 530Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj, krom med brun manchesterklädsel
 531Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj på hjul, krom med brun manchesterklädsel, armlän i läder
 532Okänd designer för AB Diö Slöjd & Möbler, 1950-60-tal, sybord, ek och teak, uppfällbart med extra ben samt undre garnkorg, etikettsign, l 60 cm
 533Hornung, Preben, lito, Den evige byggaren, sign, dat 78 i stenen o numr 45/90, pappersstorl 50 x 65 cm
 534Okänd konstnär, olja, bogserbåtar i hamn, 61 x 50 cm
 535Lerpa, Ness, akvarell, komposition, sign Asserbo o dat 66, synl pappersstorl 45 x 57 cm
 536Persson, Sten, olja, båtar på strand - motiv från Fårö, sign 0 dat 1970, 50 x 61 cm
 537Persson, Leif för Strömbergshyttan, skulptur, glas, sockel i klarglas med ingjuten spiral i blått, pålimmad, frostad överdel med slipning och blå inneslutning, sign o dat 2000, h 24 cm, limning möjl senare
 538Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 45 cm
 539Fahle, Gustav Adolf, olja, Stentångaskäret, sign o dat juli -79, 24 x 41 cm
 540Okänd konstnär, vävnad, textil, komposition, 140 x 120 cm
 541Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, h 40 cm
 542Kaffeservis, porslin, Rudolf Kämpf, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, 2 lådor
 543Lönnå, Kjell, blandteknik, musikalisk komposition, sign, synl pappersstorl 24 x 30 cm
 544Takkrona till 5 ljus, svarvat trä och järntråd, allmogearbete, 1800-talets mitt, h 28 cm, torkspricka
 545Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, sign, h 15 cm
 546Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, palisander med kopparklädd skiva, reliefdekor av varmluftsballonger, l 140 cm
 547Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, bonat trä med kopparklädd skiva, reliefdekor av världskarta, l 140 cm
 548Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 10,5 cm
 549Matbesticksuppsättning, nysilver, Ingrid, stpl GAB Stockholm
 550Bordsvitrin, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, sammetsklädd inredning, l 45 cm
 551Tandläkarbelysning, delvis lackerad metall, 1900-talets 2 hälft, l 100 cm
 552Sekretär, alm, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, nyckelhålsbeslag i läder, h 128 cm
 553Stolar, 2 st, svartlackerat och bronserat trä, 17-1800-tal, 1 transition rokoko/gustaviansk, 1 empire, 1800-talets 1 hälft
 554Magnus, Carl, färglito, komposition (1965), sign PT, synl pappersstorl 66 x 46 cm
 555Matta, semiantik turkmen (?) med bönenisch, 125 x 80 cm
 556Taklampa, mässing med delvis lövformade prismor, 1900-talets mitt, h 75 cm
 557Guldmynt, 20 Francs sk Vreneli, Schweiz 1947, finvikt 5,81 gr
 558Guldmynt, 500 kronur, Island 1961, 8,98 gram 0.900 guld
 559Guldmynt, 20 kroner, Danmark Fredrik VIII 1909, 8,06 gr finguld
 560Guldmynt, 20 kroner, Danmark Fredrik VIII 1912, 8,06 gr finguld
 561Guldmynt, 20 kroner, Danmark Kristian X 1916, 8,06 gr finguld
 562Guldvikt, 20 Mark Wilhelm II 1918, finvikt 7,16 gr
 563Guldmynt, 100 pesos, Chile 1953, vikt 20,3397 0.900 guld
 564Guldmynt, 10 Guilders, Holland Willem III 1877, vikt 6,729 .900 guld
 565Satsbord, 3 del, bonat trä med läderklädda skivor, 1900-talets mitt, l 51 cm, slitage
 566Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, empire, 1800-talets 1 hälft, vilande, voluminös dam, l 12 cm, nagg
 567Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, örhängen 1 par, silver med bergkristall, stpl Stockholm 1948, 1 x 1 cm
 568Fruktknivar, 6 st, silver med förgyllda silverblad, Olga, stpl August Johansson Jönköping 1889, l 17 cm, fyllda skaft
 569Parti smycken och bijouterier
 570Okänd designer för Kalevala Koru, hänge med kedja, brons, 5,5 cm
 571Hafström, Thomas, akryl, orkideer, sign, 40 x 30 cm
 572Potpourrieask, flintgods, Italien, sekelskiftet 1900, i form av strykjärn, l 11 cm
 573Stolar, 1 par, mahogny, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt
 574Skrin, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, dekor av runslingor, harar mm, spår av bemålning, l 25 cm, nyckel sakn
 575Panton, Verner för Fritz Hansen, snurrstol, helstoppad textilklädsel på metallfot, modell 123, design 1973, fläckar
 576Pilgrimsvas, porslin, Kina, ant Guanxu (1875-1908), blå underglasyrdekor av personer i landskap mm, h 30 cm
 577Okänd designer 1940-50-tal, soffa, ljusblå ylleklädsel, l 180 cm
 578Malmeström, Acke Hugh, mosaik, Rönnbär, sign o dat 1960, 30 x 37 cm
 579Skål, förtent koppar, Indo-persisk, 1800-tal, stiliserad blomdekor, dia 18 cm
 580Okänd keramiker, vas, stengods, sign A Harrisson (?) Tues Eve, h 18 cm
 581Gryta 3 ben, mässing, 1800-tal, l 34 cm, lagn
 582Stolar, 10 st, skuret och bonat trä, nyrenässans, 1900-talets 1 hälft, genmbruten rygg med dekor av krönt vapensköld
 583Okänd designer, 1970-tal, bordslampa, vitt, orange och rött glas, h 20 cm
 584Okänd designer, 1970-tal, soffa, ek med senapsfärgad klädsel, 2-sits, l 120 cm
 585Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, skrivbord, palisander, sarg m 2 lådor, l 200 cm, 1 låda med avslag, nyckel sakn
 586Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, soffbord, palisander, l 150 cm
 587Østergaard, Steen för Cado, stolar, 3 st, röd plast med orange textilsits, Modo 290, design 1966, slitage
 588Okänd designer för Nässjö Stolfabrik (Nesto), armstol, bok med teaksits, stplsign
 589Okänd designer för Cebe/Elektroskandia, bordslampa, mässing och teak, 1950-60-tal, h 52 cm
 590Okänd designer, möjl för DUX, soffa, grön, helstoppad ylleklädsel på svarvade och bonade ben, 1950-60-tal, l 160 cm, 1 knapp sakn
 591Okänd designer, möjl för DUX, soffa, grön, helstoppad ylleklädsel på svarvade och bonade ben, 1950-60-tal, l 160 cm, ngt fläckig
 592Golvur, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler mm, urverk från 1800-tal, h 195 cm
 593Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, stilleben med karp, forell, ål och sik, sign W Child D... o dat 1825, 40 x 60 cm, duklagn
 594Borés, Francisco, färglito, 'Woman in blue', tryckt sign, publ i 'Verve' 1952, 35 x 26 cm
 595Stol, avlutad och bonad fur, provinsarbete i transition sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, rygg med kannelerade spjälor
 596Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtöljer, 3 st, palisander med svart läderklädsel, ngn knapp sakn, varav 2 fåtöljer med defekt sadelgjord
 597Willborg, Märta för Gefle/Uppsala Ekeby, figurin, stående hjort, stplsign, h 19 cm
 598Rex, Göte, olja, Vid Metron Paris, sign o dat 1949, 45 x 54 cm
 599Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 2 hälft, blandteknik på papper uppklistrat på siden, Kinesiska muren, oid sign, pappersstorl 30 x 50 cm
 600Rex, Göte, olja, vinterbld, sign o dat 1946, 35 x 27 cm
 601Rex, Göte, olja, vy mot Sacre Coeur, sign, synl storl 20 x 15 cm
 602Högardh, Gösta, olja, kustparti med bräningar, sign o dat 1944, 40 x 53 cm
 603Lindström, Arvid Mauritz, olja, skogsstig, sign, a tergo dat 1905, 18 x 13 cm
 604Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, 5 lådor, h 91 cm
 605Matta, old/semiantik Keshan (?), 120 x 60 cm
 606Matta, silke, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fågel och blommande gren, oid sign, 95 x 45 cm
 607Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 55 cm
 608Matta, semiantik Afghan, 205 x 135 cm
 609Anderson, W, olja, skeppsbrott på stormig strand, 36 x 54 cm, färgavflagningar, a tergo etikett
 610Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben, sign, 65 x 45 cm
 611Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts och färgkrita, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 612Dokumentportfölj, papp, 1800-talets slut, märkt Fr Wrangel (Överhovstallmästare Fredrik Wrangel 1847-1932), 40 x 27 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott
 613Stolar, 5 st, mahogny med grön skinnklädsel, Chippendale, ant England, 1700-talets 1 hälft, genombruten ryggbricka, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, renoverade och kompletterade, 1 m sammetsklädsel
 614Trädgårdsmöbel, 5 del, blålackerat stål och trä, Grythyttan, 1900-talets 1 hälft el mitt; bord, 2 stolar samt 2 armstolar, bord dia 110 cm
 615Bänkgavlar, 1 par, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, h 95 cm, slitage
 616Okänd konstnär, olja, komposition med Rafaels porträtt av Agnolo Doni, 140 x 110 cm
 617Väggur, bronserat trä och pastellage, 1900-talets mitt, h 55 cm
 618Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm
 619Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm
 620Van Dyck, Sir Anthony, efter honom, olja, porträtt av Karl I av Storbritannien med Strumpebandsordens insignier, 125 x 100 cm, färgavflagn
 621Relief, hardwood, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 72 cm
 622Taklampa, mässing med 2, delvis frostade glaskupor, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
 623Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation
 624Gunghäst, plysch på metallstativ, Schuco, l 97 cm, skador
 625Parti måleri och grafik, 8 del, bl a Carl Erik Andersson och Hans Lindgren
 626Matta, old Pakistan galleri, 300 x 85 cm
 627Matta, old/semiantik persisk 340 x 235 cm, slitage
 628Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer, 1 par, fur med sadelgjordsklädsel
 629Fåtöljer, 1 par, helstoppad, senapsgul plyschklädsel med tofsar på svarvade ben, sk Emmafåtöljer, nyrokoko, sekelskiftet 1900
 630Spegel med konsol, förgyllt och patinerat trä med skiva i Kolmårdsmarmor, Swedish Grace, 1910-20-tal, tot h 162 cm, smärre nagg
 631Okänd dansk designer, soffbord med undre hylla, teak, 1950-tal, l 144 cm
 632Damcykel, Skeppshult Promenad
 633Okänd designer, sekelskiftet 1900, gungstol, ek med läderklädsel, jugend, skuren reliefdekor av eklöv mm, h 103 cm
 634Golvlampa, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets mitt, 3 ljusarmar, h 160 cm
 635Väggspegel, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, empirestil, sekelskiftet 1900, 51 x 78 cm
 636Wedel Allgulin, Josefine, färglito, Oas, sign o numr 12/90, utf 1993, synl storl 24 x 34 cm
 637Parti kaffekoppar med fat, porslin, Rosenthal Donatello samt chanmpagneglas, 4 st, grön glasmassa, Monica Bratt Wijkander för Reijmyre, h 21 cm
 638Riddersporre, J L, olja, fjordparti - motiv från Drammen, sign o dat 1902, 55 x 95 cm
 639Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, parti lergods; fruktservis, vas samt ljusstake, sign
 640Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 35 cm
 641Bägare, silver, graverad akantusdelkor, stpl Bengt Collin Uppsala 1744, h 10,5 cm, vikt 100 gr, senare fot
 642Väskor, 3 st, Christian Dior, l 19, 28 resp 36 cm
 643Mannerheim, Lillemor för Gefle, tillskr, parti svartglaserad keramik, Mangania
 644Rönndahl, Pia för Gustavsberg Studio, vas, porslin, dekor i svart och gult, sign, h 21 cm
 645Prydnadsbord, svärtat och bronserat trä, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, skiva i form av vapensköld, ben i form av lans resp hillebard, h 86 cm195
 646Armstol, böjträ med präglad sits och rygg, Gebrüder Thonet, Wien, sekelskiftet 1900, brännstpl
 647Persson-Melin, Signe för Rörstrand, mat- och kaffeservisdelar, porslin, Primeur, 2 lådor, medf extra tallrikar, ngn nagg
 648Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, matservis, stengods, Viking, design 1968
 649Parti silvermynt, Sverige, 1900-tal, tot vikt 425 gr
 650Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, tot h 21 cm
 651Londi, Aldo, egen verkstad Bitossi, skulptur, glaserat stengods, vädur, dekor i Rimini-Blue-glasyr, l 18 cm
 652Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, fiskmås, modellnr 1808, polykrom underglasyrdekor, l 15 cm
 653Silsked, silver, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, dekor av kvinnoprofil, agrara attribut mm, l 18 cm, vikt 55 gr
 654Kandelaber till 2 ljus, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, sv importstpl, h 17 cm
 655Limpke, Julia E för Wilhelm Goebel, figurin, bemålad bisquit, flicka med teddybjörn, ur Nina & Marcoserien, l 12 cm
 656Blunddocka, bisquithuvud med hår, kropp i gjutmassa, Tyskland, 1910-20-tal, märkt ..33, h 17 cm, ngn finger def
 657Blunddocka, bisquithuvud med hår, kropp i gjutmassa, Heubach, Köppelsdorf, 1920-tal, modell 320 2/0, h 35 cm
 658Rökbord, skuret och svärtat trä med mässingsbricka, Indien, 1900-tal, profilerat brätte, dekor av tigrar, elefanter mm, dia 51 cm
 659Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande, virkande Amagerflicka, modellnr 1314, design 1911, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
 660Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, påfågel, modellnr 1628, polykrom underglasyrdekor, l 40 cm
 661Nielsen, Niels för B&G, figuriner 3 st, porslin, gäss, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm
 662Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för KD, figurin, porslin, KD, rödhake, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2238, h 4,5 cm
 663Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gråsparv, modellnr 1519, polykrom underglasyrdekor, h 6 cm
 664Herold Peter, för KD, figurin, porslin, gärdsmyg, modellnr 1504, polykrom underglasyrdekor, l 8 cm
 665Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, Jack the Pharmacist, design 1972, h 19 cm
 666Landberg, Nils för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av kvinna med solfjäder, sign o numr 3211 (1950), h 16 cm
 667Bergh, Elis för Kosta, vas, kristall, slipad dekor av pojke och flicka, sign o dat 1944, h 21 cm
 668Seidelin, Henning för B&G, figurin, porslin, H C Andersen, modellnr 2037, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm
 669Locher, Axel för KD, figurin, porslin, flicka med mjölkspann, modellnr 2181, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm
 670Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, glas,slipad dekor av flicka och fågel, sign o nurm 3779 (1959), l 12 cm
 671Okända designers, 1950-tal, matbestick, 30 del, rostfritt stål med palisanderskaft, 6 + 6 + 6 bordsknivar, -skedar och -gafflar samt ytterligare 6 + 6 bordknivar och -gafflar av snarlik modell, l 18 - 20 cm
 672Punschkoppar, 12 st, silver, kulhamrad modell, stpl Ceson Göteborg, tot vikt 335 gr
 673Löfman, Eric för Markströms, kaffeskedar, 12 st, förgyllt silver, modell Uppsala, stpl, tot vikt 135 gr
 674Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 4 st samt plakett, bemålat flintgods, flickor resp pojkar, h 10 - 14 cm
 675Okänd designer, 1950-60-tal, skärbrädor, 1 par, teak och palisander, dia 40 cm
 6765 del måleri och grafik, bl a Olle Agnell och Arne Stubelius
 677Nilsson, Barbro för Märta Måås Fjetterström, matta, tät rya, Violetta, design 1961, 280 x 225 cm, kvitto från 1967 medf
 678Matta, semiantik Heriz (?), 290 x 195 cm, slitage
 679Okänd designer, matta, rölakan, 230 x 145 cm
 680Matta, old/semiantik Kaukasus (?), 220 x 135 cm
 681Matta, old persisk, 205 x 125 cm
 682Matta, old Kina, 245 x 170 cm
 683Matta, old/semiantik Turkmen (?), 145 x 95 cm
 684Matta, old Ghom (?), silkebehandlad bomull, 290 x 180 cm
 685Matta, semiantik Hamadan (?), 235 x 150 cm
 686Matta, semiantik Pakistan, 315 x 195 cm
 687Byrå, mahogny, 1800-talets 2 hälft, 3 lådor, nyckelhålsskyltar i läder, b 80 cm
 688Armán, Fernandez, färgserigrafi, Le téléphone - ur sviten L'intérieur des choses, ed Jacques Putman, Paris 1971, sign o numr 29/300, pappersstorl 66 x 48 cm
 689Armán, Fernandez, färgserigrafi, Le transistor - ur sviten L'intérieur des choses, ed Jacques Putman, Paris 1971, sign o numr 283/300, pappersstorl 66 x 48 cm
 690Sémainier, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, förgyllda beslag, h 146 xm, smärre def
 691Vägglampa, förgylld metall, Italien, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av blommande grenar, l 140 cm
 692Vägglampa, bemålad metall, Italien, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av blommande grenar, l 85 cm
 693Van Beverloo, Pierre Cornelis (Corneille), färgserigrafi, Grand terre ā l'arc-en-ciel, ed GKM 1995, sign, numr 77/250 o dat -95, pappersstorl 96 x 76 cm
 694Glave, Lotta & Lindberg, Bengt, skulpturer/golvljusstakar, 1 par, svartlackerat smide, Woman resp Man, h 110 cm
 695Bordslampa, skuret och bronserat trä, Italien, 1900-talets 2 hälft, h inkl skärm 82 cm
 696Bordslampor, 1 par, porslin, Kina, modern tillv, blå underglasyrdekor, h inkl skärmar 55 cm
 697Okänd designer, matbord samt 4 stolar, bok, stolar med lösa sitsar i canvas och svart läder, bord l 180 cm
 698Avdelningsskärm, bemålat trä, ant Indien, 1900-talets 2 hälft, genombruten dekor, h 150 cm
 699Matta, semiantik persisk galleri, 200 x 75 cm
 700Matta, old Pakistan, 90 x 60 cm
 701Wallin, Ellis, olja, Den röda blomman, sign o dat 1943, 81 x 65 cm
 702Lindqvist, Carl Magnus, olja, flickporträtt, sign o dat 1943, 70 x 56 cm
 703Persson, Ove, färglito, torghandel på Stora torg Halmstad, sign o numr 248/360, 33 x 45 cm
 704Parti måleri och grafik, bl a Ove Persson, Svend Saabye, Ulf Ulven Schlyter och Alf Olsson
 705Taklampa, koppar med 4 + 1 frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, dia 45 cm
 706Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille, dekor i blått och vitt underfång, sign o dat 57, l 21 cm
 707Okänd designer, skulpturgrupp, bemålad bisquit, geparder, otydl sign Made in Italy, l 47 cm
 708Kluckflaska, klart och blått glas, sk fyllehund, 1900-tal, l 25 cm
 709Figurgrupp, bemålad bisquit på träsockel, Porcellano Principe, Capodimonte, 1900-talets 2 hälft, stående par, h 26 cm
 710Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, montage med lampa, h inkl skärm 115 cm
 711Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, krom med röktonad glasskiva, 70 x 70 cm
 712Okänd designer, 1970-80-tal, bordslampa, svartglaserad keramik på träsockel, skärm i bronsfärgad plast, h 69 cm
 713Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, pallar, 1 par, grönlackerat trä och metall, 'Dot', modellnr 3170, design 1954, slitage
 714Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, pallar, 1 par, grönlackerat trä och metall, 'Dot', modellnr 3170, design 1954, slitage
 715Väggfat, koppar, nyrenässans, 1800-tal, driven dekor av akantus mm, dia 53 cm
 716Trofé, helskovel dovhjort, b 74 cm
 717Trofé, älg, jämn 6:a, b 59 cm
 718Lerpa, Nes, färglito. komposition, sign, dat -81 o numr 31/120, synl pappersstorl 50 x 60 cm
 719Takampel, mässing, empirestil, 1900-talets 2 hälft, dekor av akantus, dia 65 cm
 720Parti nysilver, bricka, dubbel lockkarott med löstagbart handtag, kanna för turkiskt kaffe (signerad Pierre Meurgey Paris) mm, bricka dia 40 cm
 721Skeppsur, mässing, Danmark, 1900-talets 2 hälft, dia 19 cm
 722Ölstop, glas med nysilverlock, ant tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av vilande vinskördare, h 19 cm
 723Bordsur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av stående man, urverk sign Paris, h 42 cm
 724Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 53 cm
 725Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, h 57 cm
 726Miniatyrkabinett på lös benställning, sk Tansu, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, förgylld dekor av tranor, växtlighet mm, h 56 cm, visst slitage
 727Humidor på benställning, palisander med intarsia, 1900-talets 2 hälft, 8 lådor, låsbar, enl uppg inköpt på Harrods, h 93 cm
 728Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av magnolia, h inkl skärmhållare 53 cm
 729Kyhn, Knud för KD, figurin, glaserat stengods, liggande rådjur, sign, l 25 cm
 730Fat, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonala med dekor av hjortar i landskap i famille-rose-färger, dia 34 cm, 1 m hårsprickor
 731Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, ek, 2 lådor i sarg, l 110 cm
 732Engström, Sven och Myrstrand, Gunnar för Tingströms, hallmöbel, ek med lackerad blomsterlåda i metall, Casino, l 100 cm
 733Öronlappsfåtölj, stiftat, brunt läder, 1900-talets mitt
 734Parti linneservietter mm, 1 låda
 735Okänd designer, 1950-60-tal, damsekretär/sminkbord, teak, underdel med 3 lådor samt utdragbar skrivskiva, överdel med 3 lådor samt vändbar spegel, b 80 cm
 736Trädgårdsbord, 1 par, underrede i gjutjärn, skiva i lackerat trä, dia 70 cm
 737Karusellbokhylla, mahogny med mässingsbeslag, Jacob-stil, 1900-talets 1 hälft, h 63 cm
 738Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, palisander, 3 lådor, b 70 cm
 739Ström, Gerda, olja, man i landskap, 41 x 57 cm
 740Lecourt, Raymond Louis, olja, man och hästar, sign o dat 1908, 38 x 46 cm
 741Okänd designer, ant Danmark, 1950-tal, soffa, helstoppad, senapsgul klädsel med palisanderdetaljer, l 155 cm
 742Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, brännstpl, dynor sakn
 743Okänd designer för C F Christensen, Silkeborg, däcksfåtölj, alm, plakettmärkt
 744Skrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, England, 1800-talets mitt, plakettmärkt Miss L Osborn, l 49 cm, nyckel sakn, smärre def
 745Bord, 2 st, teak, 1950-tal, l 43 resp 49 cm
 746Okänd designer, gungstol/fåtölj, svart textilklädsel på svartlackerat metallunderrede, modern tillv, dia 107 cm
 747Kompass, mässing, 1900-talets 1 hälft, dia exkl kardanring 24 cm
 748Rasmussen Jörgen för KEVI, snurrfåtölj, mörkgrå textilklädsel, fyrdelt fot, etikettsign
 749Figuriner, 3 st, porslin, Lladrķ, geishor, polykrom underglasyrdekor, h 27 - 31 cm, ngt smärre avslag på blommor
 750Dricksglas, 15 st, blå, grön resp senapsgul glasmassa, h 8 cm
 751Lindstrand, Vicke för Kosta, dessertglas, 12 st, glas, Mambo, dekor av luftbubbla, h 10 cm
 752Lindstrand, Vicke för Kosta, figurin, glaserat lergods, häst, modellnr 37, design 1937, h 16 cm
 753Parti jultallrikar, Royal Copenhagen, 52 st, komlett serie 1945 - 1996
 754Bergh, Elis för Kosta, tillskr, vinglas, 10 st, grön glasmassa, facettslipade, h 16 cm
 755Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekoppar med fat, 8 + 8 st, stengods, Birka (prod 1973-95)
 756Percy, Arthur för Gullaskruf, vas, gulvit glasmassa, spolformad, modell P561/1, etikettsign, h 29 cm
 757Westman, Marianne för Rörstrand, parti porslin; kaffekoppar med fat 6 + 7 st, samt tallrikar dia 24 cm, 6 st, porslin, Mon Amie, design 1952
 758Parti modernt konstglas, skål Sven Palmquist Fuga, burk med lock Signe Persson Melin Sill i kvadrat, vaser Gullaskruf mm
 759Parti tallrikar mm, B&G, KD
 760Lynd, Jacqueline (Jacky) för Rörstrand, jultallrikar och -muggar, 9 + 9 st, porslin, Julpoesi, förgylld och polykrom dekor
 761Parti porslin, B&G, Dahl Jensen och Royal Copenhagen, dekor i cracqueléglasyr
 762Parti äldre diverse, 1 låda; strykjärn och ljusstakar, mässing, dokumentmapp, läder med pärlstickning mm
 763Parti modern design, Kronjyden, Georg Jensen, Royal Copenhagen mm
 764Berthelsen, Carlo för Kron Figurer, Köpenhamn, figurin, glaserat flintgods, fåraherdinna, h 28 cm
 765Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, figurgrupp, porslin, stående par i rokokodräkt, polykrom bemålning, h 27 cm
 766Assietter, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17,5 cm
 767Kaffeservisdelar, 1 låda, porslin, Rosenthal, förgylld dekor
 768Skålfat, 3 st samt vas, silver, tot vikt 375 gr
 769Berthelsen, Carlo, figuriner, 2 st, glaserat lergods, inuiter, sign, h 19 resp 23 cm, 1 m glasyrnötning
 770Kavajmärken/tjänstgöringstecken, 3 st, 10 k rödguld med vita och röda stenar, Gulf 15, 20 resp 25 år, vikt inkl nålar i oädel metall men exkl stoppers 7,4 gr
 771Matbesticksuppsättning, nysilver, GAB Drotten
 772Terrin med lock respl karott med lock, flintgods, William Ridgway & Co, Shelton 1834-54, dekor i Marmoramönster, l 35 resp 36 cm
 773Parti fajance, Teneragruppen/Aluminia, skåfat mm
 774Lütken, Per för Holmegaard, vas, grön glasmassa, Laguna, design 1955, h 19 cm
 775Nylund, Gunnar för Rörstrand, jultallrik, porslin, 1968
 776Kähler, Herman A, egen verkstad Næstved, vas, glaserat lergods, sign, h 17 cm
 777The- och kaffeservis, porslin, Herrmann Oehme, 1900-talets början
 778Torchčre, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av putto, h 41 cm
 779Parti modernt porslin, 41 del, Lyngby Porcelän