SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 30 SEPTEMBER This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 30TH OF SEPTEMBER
Sön 30/9 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Ringar, 5 st samt hänge, 18 k rödguld, tot vikt 18,6 gr4 400
 2Ring, 14 k rödguld med facettslipad hematit, otydl finska stpl 1930-tal, vikt 2 gr200
 3Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, ring 18 k rödguld med carréslipad bergskristall, stpl Stockholm 1950, vikt 2,5 gr450
 4Ring, 18 k rödguld med pärla, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö 1955, vikt 4,7 gr900
 5Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, tot vikt 1,3 gr300
 6Damarmbandsur, 14 k rödguld, länk i förgylld metall, dia 21 mm400
 7Herrarmbandsur, stål, 1960-tal, Sully Special Automatic, 30 juvelers verk, vattentät, dia 35 mm, glas ngt repigt350
 8Herrarmbandsur med länk, förgyllt stål, Omega, dia 37 mm, bruksslitage700
 9Pastejbestick, 1 par, delvis förgyllt silver, dekor av blommor, stpl Kultateollisuus Oy, Åbo 1968, tot vikt 73 gr, l 17 resp 18 cm, initialer L & L A200
 10Parti theskedar mm, silver, Finland, 1900-tal, tot vikt 115 gr300
 11Bordsbestick, 12 + 12 + 12 st, nysilver, gammaldansk modell (dobbeltriflet), stpl C M Cohr/Atla1 400
 12Ring, 18 k röd- och vitguld med cirka 160 åttkantslipade diamanter om tot cirka 3 ct, vikt 8,6 gr-
 13Ljusstakar, 1 par, silver, empire, lyrformad stam på delvis godronnerad fot, stpl Magnus Fryberg Jönköping 1834, h 14 cm, fylld fot,1 med tennlagn600
 14Ring, 14 k rödguld med 1 markisslipad diamant om cirka 0,35 ct och 6 åttkantslipade- och 12 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,45 ct, vikt 6,7 gr-
 15Hänge med kedja, 18 k rödguld, dekor av fotboll, tot vikt 6,3 gr1 300
 16Ring, 14 k rödguld med 1 oval facettslipad persikofärgad spinell om cirka 1,7 ct och 6 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 5,2 gr-
 17Hänge med kedja, 18 k rödguld, hjärtformat hänge med pärla, tot vikt 4,1 gr1 100
 18Örhänge, 1 par, 18 k vitguld, vardera med 27 briljant- och 4 princesslipade vita och gula diamanter om tot cirka 2 ct, tot vikt 8,1 gr-
 19Armband, 4 st samt halsband, silver, tot vikt 80 gr200
 20Hänge, 18 k vitguld med 60 briljantslipade diamanter om tot cirka 2,15 ct, hjärtformat, vikt 6,2 gr-
 21Parti silver; etuier, skedar samt gaffel, 18-1900-tal, tot vikt 365 gr800
 22Hänge med kedja, 14 k vitguld med cirka 45 åttkantslipade diamanter om totalt omkr 1 ct, tot vikt 4,5 gr-
 23Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, rokoko, 1700-talets mitt, balusterformad ryggbricka, dekor av musselskal, bruksslitage, framben kompletterade3 600
 24Armlänk, 14 k rödguld med 41 briljantslipade diamanter om tot cirka 4 ct, vikt 13,1 gr-
 25Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 18121 100
 26Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1816500
 27Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1814-
 28Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1818-
 29Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander I 1818600
 30Armlänk, 14 k röd- och vitguld med 55 briljantslipade diamanter om tot cirka 3,8 ct, vikt 12,5 gr-
 31Armbandsur, förgylld metall, helt besatt med färgade stenar, Jules Jürgensen, 1900-talets slut, i originaletui-
 32Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Nikolaus I 1830-
 33Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Nikolaus I 1843-
 34Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Nikolaus I 1843450
 35Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Nikolaus I 1843900
 36Silvermynt, Ryssland, 1 rubel Alexander II 1878800
 37Myntkopia, mässing, 1800-tal, kopia av 1 Riksdaler Gustav III 1782150
 38Larson, Lisa, figurin, glaserat stengods 'Charlotta', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 16 cm1 200
 39Larson, Lisa, Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Häst, ur serien Lilla Zoo från 1955, h 10 cm700
 40Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i brun-blå harpälsglasyr, sign, l 16 cm800
 41Utgår-
 42Lundgren, Bertil för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, dekor i spräcklig glasyr, sign, h 7 cm100
 43Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), kanna/vas med hänkel, fajans, , dekor i blått och svart mot vit fond, sign, h 19 cm200
 44Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 2 st, glas, Festivo, etikettsign, h 12 resp 14 cm250
 45Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, vitglaserat lergods, modellnr 24, sign, h 49 cm, smärre glasyrnagg1 000
 46Nattkommod, bonad fur, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, front med låda samt skåpslucka, kannelerade ben, h 75 cm, renoverat2 400
 47Rök/thebord, hardwood, Indien, 1900-talets 1 hälft, heltäckande skuren dekor, skyddande glasskiva, l 64 cm100
 48Tomlinson, Herbert, gouache, arabiskt kustparti med man på kamel, sign, synl pappersstorl 59 x 24 cm250
 49Taklampa till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, dia 50 cm1 100
 50Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj med fotpall, böjträ med beige skinnklädsel, Lamino, design 19514 400
 51Okänd italiensk (?) konstnär, 1920-30-tal, olja, Diana/Artemis, synl storl 74 x 39 cm-
 52Okänd designer, 1950-tal, sideboard, teak på svärtad fotställning med mässingsskodda fötter, 2 dörrar samt fast mittsektion, denna med intarsiadekor, l 161 cm500
 53Okänd designer för Nässjö Stolfabrik/Nesto, 1950-tal, stolar, 1 par, bonad björk med teaksits200
 54Fagerström, Hans, färglitografier, 1 par, Fågelholmen Steninge, sign, numr 83 resp 84/745, 41 x 57 cm100
 55Salongsmöbel, valnöt med gul plyschklädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, hörnsoffa med fast hörnbord samt salongsbord, soffans l 183 cm-
 56Okänd designer, 1960-tal, armstol, bonad bok med röd konstläderklädsel200
 57Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, teak med grön ylleklädsel500
 58Sjömanskista, lackerat trä, sekelskiftet 1900, l 92 cm400
 59Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, vilande föl, polykrom underglasyrdekor, l 15 cm200
 60Stol, bonat böjträ med flätad rottingsits, Gebrüder Thonet, Wien, sekelskiftet 1900, brännstpl, sits bytt450
 61Soffa, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 164 cm300
 62Canapé, svarvad valnöt med heltäckande klädsel, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, l 176 cm, slitage100
 63Bergčre, skuren och bonad bok, Louis XV-stil, sekelskiftet 19001 000
 64Collier, nefrit, l 220 cm350
 65Okänd designer för Studioglas Strömbergshyttan, skål, rosa glasmassa på fotklack i klarglas, dekor av invälsade färgfält, sign o dat 1994, h 15 cm-
 66Hummel, Maria för Vilhelm Goebel, efter henne, figurin, bemålat flintgods, pojke i träd, h 17 cm300
 67Dolk, smide med mässingsskaft, barock, 1700-talets början, graverad akantusdekor, blad med stämplade hjärtan, gravyr 'ANNO 1710 AGS', l 16 cm, blad nedslipat2 200
 68Folkdräkt för flicka, ylle och siden, Leksand450
 69Skålfat, silver och emalj, stpl Sören Georg Kjeldsen Köpenhamn, verks 1943-63, dia 12 cm, ägargravyr350
 70Skruvstäd, gjutjärn, Boley, 1900-talets 1 hälft100
 71Hänghörnskåp, skuret och svärtat trä, oscarianskt, 1800-talets slut, dekor av akantus, h 83 cm700
 72Böckman, Edgar för Andersson & Johansson Höganäs, vas, delvis lysterglaserat stengods, h 15 cm-
 73Lockstop, glaserat lergods, Höganäs, initialer LSS resp HPD och datering 1872, tot h 19 cm-
 74Okänd designer för Åfors, likörservis 6 del, karaff med propp samt 5 glas, svart resp grön glasmassa, etikettsign, karaff tot h 17 cm100
 75Figurgrupp, delvis bemålat porslin, Meissen, 1900-talets 1 hälft, vinskörd, h 16 cm1 600
 76Lockurna, porslin, Sächsicher Porzellan Manufaktur Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 18 cm, obet nagg600
 77Prydnadsvaser, 1 par, skuren alabaster, barockstil, Italien, sekelskiftet 1900, h 67 cm; prov: hemtagna av svensk sjökapten i samband med jordbävningen i Messina 1908-
 78Symaskin, Husqvarna 705H600
 79Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtölj med fotpall, mintgrön konstläderklädsel på kromat underrede-
 80Luktdosa, sk svampdosa, silver, 1700-talets slut, profilerad kant, driven blomdekor, otydl sv stpl 1794, dia 5,5 cm, senare ägargravyr samt hål i botten1 100
 81Visitkortsetui, serviettringar mm, silver, tot vikt 175 gr450
 82Parti smycken, klockor, bijouterier mm250
 83Parti nysilver mm, bl a fickplunta, tenn, 17-1800-tal200
 84Silvermynt, 1 Daler Gustav II Adolf Stockholm 1617, typ II, möjl spår av hängning6 500
 85Silvermynt, 3 Daler Silvermynt, Adolf Fredrik 17701 900
 86Silvermynt, 1 Riksdaler, Adolf Fredrik 17692 600
 87Silvermynt, 3 Daler Silvermynt, Gustav III 17741 500
 88Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 17811 600
 89Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 17761 200
 90Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav IV Adolf 17952 000
 91Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav IV Adolf 17962 400
 92Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav IV Adolf 18062 800
 93Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, Oskar I 18451 600
 94Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, Oskar I 18461 100
 95Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, 4 Riksdaler Riksmynt, Oskar I 18591 800
 96Silvermynt, 4 Riksdaler Riksmynt, Karl XV 18643 400
 97Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Blå mur, sign o numr 44/190, 25 x 32 cm -
 98Boethius, Lars, olja, kustparti, sign o dat 1957, 33 x 41 cm100
 99Pietilä, Tuulikki, etsning, Band, sign o numr 7/15 o dat -64, 33 x 40 cm-
 100Lund, C (Carl?), olja, bokskog med bäck, sign o dat 1890, 90 x 101 cm, smärre dukskador450
 101Sovak, Pravoslav, färglito, komposition, sign, dat 1965 o numr 100/200, pappersstorl 64 x 51 cm-
 102Kopparstick, 4 st, 1700-tal, varierande storlekar, fläckar-
 103Matta, semiantik Ghom (?), 180x 120 cm450
 104Le Lorrain, Claude, efter honom, kopparstick, 1 par, Tempio de Venera resp arkadiskt landskap, synl pappersstorl 47 resp 49 x 60 cm, fläckar-
 105Qvarsebo, Mikael, olja, Ljus natt, sign o dat 1972, 15 x 25 cm1 000
 106Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med löv och slända, sign o dat 1974, 44 x 24 cm1 500
 107Svipdag, Elin, blandteknik, Blomman i bäcken, sign, 16 x 9 cm100
 108Svipdag, Elin, blandteknik, sign, 13 x 12 cm-
 109Hafström, Thomas, olja, Clown, sign o dat 1980, 46 x 38 cm350
 110Taipaleenmäki, Jussi, färglito, komposition med Halmstadmotiv, sign o numr 30/290, 37 x 50 cm600
 111Mörner, Stellan, färglito, 'Vårregn i Provence', sign med hela namnet o numr 189/300, 28 x 40 cm, ur Halmstadmappen från 1952450
 112Persson, Lasse, olja, komposition med kvinna, sign o a tergo dat 1976, 42 x 46 cm-
 113Persson, Lasse, olja, Landskapet utanför, sign o a tergo dat 1975, 42 x 46 cm-
 114Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med löv och palett, sign o dat 1974, 35 x 27 cm1 300
 115Jonson, Sven, färglito, Sub marin, sign o numr 260/310, 41 x 33 cm700
 116Lundahl, Mats, olja, komposition med ansikte, sign o dat 1992, 81 x 65 cm800
 117Erixson, Sven 'Xet', färglito, Akvariet, sign o numr 34/366, 40 x 69 cm400
 118Okänd konstnär, olja, italienskt (?) landskap med kor, a tergo otydl bet .... Meyer (?), 29 x 39 cm, ngt smärre färgbortfall100
 119Lönborg, Harald, akvarell, marknadsdag framför Skt Knuds Kirke, Odense, sign, synl pappersstorl 77 x 54 cm200
 120Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, modellnr 2367/2356, dia 24,5 cm-
 121Okänd designer för Rörstrand, figurin, porslin, sittande pojke, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm-
 122Lütken, Per för Kastrup, vas, glas, Carnaby design 1968, dekor i blått överfång, etikettsign, h 10 cm200
 123Lorenzon, Waldemar, färglito, 'Poem om hösten', sign o numr 218/260, 42 x 52 cm1 100
 124Olson, Erik, färglito, Monsieur et Madame, sign, dat -73 o numr 20/310, 48 x 71 cm1 600
 125Magnus, Carl, blandteknik, spiraltrappa, sign o dat -81, 49 x 74 cm300
 126Papart, Max, färgetsning med carborundum och collage, komposition med kvinnohuvud, sign o numr 23/125, 45 x 57 cm3 000
 127Johansson, Sven, blandteknik, komposition, sign, 15 x 34 cm250
 128Okänd konstnär, olja, komposition med tjur och vas, sgn HE Lewin(?), 45 x 55 cm500
 129Okänd designer för Boréns, bordslampor, 1 par, mässing, etikettmärkt, h 47 cm1 100
 130Kwaœniewski, Wojciech, färglitografier 2 st, kompositioner, sign EA resp 2/8 o dat 80/81, synl pappersstorl 33 x 43 cm100
 131Dalí, Salvador, färglito (?), Landscape with Gala and a cavalier, utf 1983 efter original från 1951, sign o numr 77/300, synl pappersstorl 49 x 63 cm3 200
 132Dalí, Salvador, efter honom (?), färglito, surrealistiskt landskap, signerad Dalí o numr 129/300, synl pappersstorl 48 x 54 cm-
 133Vasarély, Victor, färgserigrafi, Kaglo II, ur serien Jalons, ed Börjesson 1986, sign o numr 214/250, synl storl 84 x 75 cm1 700
 134Trier, Troels, olja, kor i landskap, sign, 101 x 172 cm. Mindre lagning.450
 135Vasarély, Victor, färgserigrafi, Diorre, ur serien Jalons från 1986, sign o numr 214/250, 64 x 64 cm, synl pappersstorl 84 x 75 cm1 800
 136Matta, semiantik Heriz (?), 350 x 270 cm1 600
 137Armstolar, 1 par, skuren valnöt, rokokostil, sekelskiftet 1900, grön plyschklädsel600
 138Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache, kuststad med flanerande dam, sign VG, synl pappersstorl 39 x 60 cm200
 139Biblioteksbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, låda i sarg, l 108 cm, visst slitage-
 140Vasarély, Victor, färgserigrafi, Tris Dos, ur serien Jalons från 1986, sign o numr 214/250, 64 x 64 cm, synl pappersstorl 84 x 75 cm1 900
 141Vasarély, Victor, färgserigrafi, Denfert, sign o numr 90/250, 50 x 64 cm, synl pappersstorl 65 x 79 cm1 500
 142Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, Strande Zee in Capen, sign o dat 66, 100 x 80 cm300
 143Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, kustparti, sign otydl betitlad o dat 66, 90 x 110 cm500
 144Erixon, Sven X:et, färglito, Systrarna på skäret, sign o numr 189/300, 34 x 41 cm600
 145Erixson, Sven 'X:et', färglito, Molnfjärilen, signerad och numrerad 243/360, 38 x 48 cm200
 146Amelin, Albin, lito, motiv med fiskare, sign o numr 60/100, synl pappersstorl 32 x 40 cm200
 147Larsson, Hans, färglito, stilleben, sign o numr 38/300, synl pappersstorl 39 x 38 cm-
 148Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, väggplatta, delvis glaserat stengods, Vikingar, sign, 24 x 32 cm700
 149Jarlbro, Margit, akvarell, komposition, sign, synl pappersstorl 31 x 27 cm-
 150Agnell, Olle, olja, Landskap Halland, sign 42 x 65 cm1 200
 151Agnell, Olle, olja, Träd, sign, 46 x 73 cm1 200
 152Wolgers, Beppe, olja, Hålan (?), sign, 60 x 73 cm-
 153Persson, Ove, olja, surrealistisk komposition, sign o dat 51, 27 x 31 cm100
 154Wolgers, Beppe, olja, Dansbanan, sign, 80 x 100 cm4 600
 155Wolgers, Beppe, olja, September (Jämtland), sign, 50 x 61 cm3 200
 156Klaffbord, svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, tot l 92 cm150
 157Spelbord, bonad alm, empire, 1800-talets 1 hälft, b 94 cm450
 158Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi på duk, imaginärt kattporträtt, sign o numr 29/60, 100 x 80 cm1 100
 159Design Group Italia för Magis, barstol, krom och bok, Lyra, design 1994, h 68 cm200
 1605 del modern grafik; Huguette Bertrand, Jean Paul Vielfaure, Robert Risager, Gudrun Olsen samt okänd konstnär, samtl sign100
 161Pyk, Madeleine, färglito, ängel över staden, sign o numr 33/250, synl pappersstorl 42 x 32 cm600
 162Julius, Carl, olja, kattporträtt, sign, 46 x 38 cm250
 163Norman, Knut, oljemålningar, 2 st, Venedigmotiv, sign, 33 x 41 resp 62 x 41 cm450
 164Folin, Lennart, olja, Badplatsen, sign o dat 1968, 60 x 72 cm200
 165Rhodin, Thedde, olja, sydländsk hamn, sign, 61 x 50 cm100
 166Andersson, Lollo, olja, skärgård, sign, 48 x 61 cm150
 167Bemålade tryck på glas, 3 st, England, 1900-talets 2 hälft, hästmotiv, mått inkl ram34 x 37 cm300
 168Okänd konstnär, relief, aluminium, komposition med träd, sign JP o dat 77, 57 x 31 cm-
 169Okänd designer, matta, rölakan, sign HLO, 190 x 140 cm100
 170Carruthers Gould, Alexander, olja, hjortar i landskap, sign, 36 x 46 cm-
 171Matta, old persisk (?), 190 x 110 cm100
 172Rosselli, Alberto för Kartell, soffbord, 1 par, vit plast, 1960-tal, licenstillv av Husqvarna, 57 x 57 cm350
 173Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 4 st, porslin, Tiara, h 10 cm400
 174Okänd keramiker, Höganäs, kanna/skulptur, delvis svartglaserat stengods, sign A Johannson Höganäs 1994, påfylls genom botten, h 15 cm100
 175Parti frimärken, hela världen450
 176Parti vin- och spritetiketter, 2 album, cirka 400 st100
 177Silow, Ingegerd, matta, rölakan, sign, 200 x 165 cm, fläckar, fransar i behov av översyn350
 178Aalto, Alvar för Artek, bord, böjträ och björk, ben med solfjäderformad avslutning, etikettsign Original Alvar Aalto Design Artek Made in Finland 96 18, 90 x 90 cm, ngt stötmärker, skiva i behov av översyn700
 179Aalto, Alvar för Artek, bord, böjträ och björk, ben med solfjäderformad avslutning, etikettsign Original Alvar Aalto Design Artek Made in Finland 96 18, 90 x 90 cm, ngt stötmärker, skiva i behov av översyn350
 180Matta, old (indo-?) Kirman, 150 x 90 cm300
 181Matta, old Turkmen (?), 160 x 95 cm100
 182Soffa, delvis svärtad mahogny, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, förgyllda bronsbeslag, l 185 cm, fanérskador, ngt dekorelement sakn800
 183Matta; old Pakistan, 230 x 155 cm300
 184Salongsbord med klaffar samt stolar 1 par, delvis svärtad mahogny, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, förgyllda bronsbeslag, bord l 139 cm, fanérdef1 000
 185Johansson, Willy för Hadeland, vas, violett glasmassa med luftblåsor, sign, dat 61 o etikettsign, h 30 cm, säljes till förmån för Lions600
 186Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, stengods, reliefdekor, sign, h 24 cm, säljes till förmån för Lions100
 187Parti måleri och grafik, 8 delar, bl a Eva Holmberg Jacobsson och Harald Lönborg, säljes till förmån för Lions150
 188Gognacskaraff med propp samt 2 -glas, glas och nysilver, Avon, i originaletuier300
 189Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, bergsby, otydl sign, 27 x 35 cm-
 190Maciejuk, Robert, tillskr, olja på dörrpanel, Salome, sign Robert Maciey, tot mått 35 x 71 cm1 100
 191van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, Falu koppargruva, ur Suecia Antiqua et Hodierna, sign o dat 1687 i plåten, 26 x 37 cm-
 192Eyskens, Félix, olja, flandrisk lantgård vid vattendrag, sign, 20 x 28 cm-
 193Gentry, Herbert, färglito, figurkomposition, sign o numr 208/300, synl pappersstorl 24 x 34 cm200
 194Haage, Sixten, färgetsning, Porträtt av en häftig ung dam, sign PT o dat 84, synl pappersstorl 67 x 52 cm200
 195Wormell, Christopher, xylografi, trädgroda, 6 x 6 cm, sign, dat 84 o numr 84/100200
 196Skiftnyckel, gjutjärn, Bahco 86, l 60 cm400
 197Matbord, mahogny, nyrokokostil, 1920-30-tal, runt på 4 cabrioleben, dia 120 cm, iläggsskivor sakn, skyddande glasskiva tillkommer-
 198Thorén, Esaias, färglito, komposition med vaser, sign, dat 54 o numr 66/260, 65 x 53 cm350
 199Olson, Axel, blandteknik, hamnbild från Grötvik, sign, synl pappersstorl 22 x 26 cm1 100
 200Linderholm, Lena A, färglito, komposition med frukt, sign o numr 182/225, synl pappersstorl 55 x 73 cm400
 201Ullberger, Knut, träsnitt, sillgrisslor, sign, dat 53 o numr 273/310, synl pappersstorl 31 x 42 cm150
 202Brusewitz, Gunnar, färglito, sträckande alfåglar, sign HC o dat 76, synl pappersstorl 38 x 56 cm-
 203Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, byst, gips, flicka med sjalett, h 38 cm100
 204Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydl sign, a tergo bet JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm400
 205Strid, Hardy, olja, Fanfar för Avantgarden, sign o dat 1965, 50 x 58 cm3 000
 206Jansen, Theodor, olja, blomsterstilleben, sign, 50 x 40 cm150
 207Dubbelkolonner, 1 par, sandsten, Indien, 1700-tal (?), h 157 resp 160 cm1 100
 208Sangwill, Jack, färglito, komposition med katt, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm100
 209Sangwill, Jack, färglito, komposition med katt och tupp, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm100
 210Sangwill, Jack, färglito, komposition med höna och blommor, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm-
 211Sangwill, Jack, färglito, komposition med höna och blommor, ur serien Folkhemmet, sign o numr 384/390, pappersstorl 95 x 63 cm-
 212Adamsson, Bo Åke, färglito, hockeyspelare, sign EA, pappersstorl 69 x 48,5 cm150
 213Adamsson, Bo Åke, färglito, längdskidåkare, sign o numr 16/20, pappersstorl 82 x 69 cm150
 214Adamsson, Bo Åke, färglito, slalomåkare, sign o numr 131/300, pappersstorl 86 x 64 cm150
 215Sinding-Christensen, Jens, olja, kanalparti med båtar, sign, 36 x 25,5 cm100
 216Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets slut, hinterglasmalerei, kvinna och tjänsteflickor, tot mått 70 x 48 cm350
 217Okänd konstnär, 1800-tal, olja, skotskt (?) insjölandskap, 31 x 43 cm-
 218Tryck med rustningar och vapen, 4 st, modern tillv, mått inkl ram 42 x 31 cm-
 219Hattask, bonad björk, Luterma, Reval (Tallin), sekelskiftet 1900, dia 45 cm, skador-
 220Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kustparti, otydl sign, 29 x 38 cm100
 221Gyde Petersen, Hans, olja, skogsparti i vinter, sign, 72 x 52 cm250
 222Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn, a tergo otydl betecknad, 35 x 30 cm200
 223Burlöw, Erik, olja, fönsterutsikt, sign, 46 x 55 cm-
 224Stenfeldt-Nielsen. Oluf, olja, hus i skog, sign o dat 1912, 40 x 60 cm, smärre def150
 225Madsen, Carl olja, Holbaek fjord, sign o dat 1925, 45 x 65 cm, smärre def-
 226Wiik, Angelica, färglito med metallapplikationer, Delfiner, sign o numr 50/290, 54 x 42 cm-
 227Adams, Walter, olja, blomsterstilleben, sign, 61 x 50 cm-
 228Adams, Walter, olja, blomsterstilleben, sign, 61 x 50 cm300
 229Parti äldre möbelbeslag, 1 låda300
 230Parti silvermynt, 1- och 2-kronor samt 1 Riksdaler Riksmynt 1873, Oskar II, bl a 2 kronor 1876, 77 och 78, tot vikt 275 gr10 000
 231Lindström, Bengt, färglito, komposition med ansikten, sign o numr 8/99, 56 x 75 cm1 400
 232Lindström, Bengt, färglito, komposition med ansikten, sign o numr 98/150, 75 x 55 cm900
 233Telefon, mässing, 1900-talets 2 hälft, h 32 cm150
 234Scarpa, Gino, fototryck på metallfolie, komposition, sign, 23 x 20 cm100
 235Bord, svartlackerat och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt, kannelerade ben, senare bemålning av schackbräde och blommor, l 58 cm, slitage2 400
 236Komplett samling av samtliga 10 nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-191 000
 237Bergström, Elis Gustav (Kniv-Elis), skaft, renhorn och trä, sign K-E samt märkt Ove 1924, l 53 cm-
 238Parti moccakoppar med fat, porslin, Rosenthal, bl a design Raymond Loewy-
 239Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, blyerts, italiensk fiskarfamilj i pergola, pappersstorl 33 x 26 cm100
 240Antonsson, Oscar för Ystad Tenn, bläckhorn, tenn, dekor av lutspelande ängel, stpl 1932, l 15 cm400
 241Nilsson, Sigvard för Söwe Konst, tillskr, skål/objekt, teak, l 31 cm200
 242Soffbord, skuret och bemålat trä med (senare) dubbla glasskivor, underrede i form av dubbelhövdade vädurar, l 100 cm-
 243Lockask, optikblåst glas, lock i sköldpadd med montage i sterlingsilver, detta stpl Charles & Richard Comyns London 1922, dia 15 cm350
 244Parti äldre glas och keramik; konfektskål, vitopak glasmassa, moccakanna flintgods mm, delvis m nagg el lagn-
 245Okänd designer, 1920-30-tal, väggur, bonad bok och körsbär (?), intarsiadekor av Diana och hjort, l 43 cm-
 246Tandläkarborr, smide och krom, sekelskiftet 1900, pedaldriven, justerbar höjd, drivrem sakn1 300
 247Fåtöljer, 1 par, skuren björk med plyschklädsel, nyrokokostil, 1900-talets mitt400
 248Parti silvermynt, 1- och 2-kronor Gustav V, tot vikt cirka 750 gr6 000
 249Parti delvis äldre mynt, mestadels silver400
 250Parti nålar, pins, medaljer mm400
 251Svensson, Alf för Studio, Ljungs Industrier, fåtölj, bonad bok med textilklädsel, TeVe, design 1953, plakettsign2 800
 252Svensson, Alf för Studio, Ljungs Industrier, fåtölj, bonad bok med textilklädsel, TeVe, design 1953, plakettsign3 200
 253Svensson, Alf för Studio, Ljungs Industrier, fåtölj, bonad bok med textilklädsel, TeVe, design 1953, plakettsign2 600
 254Agnell, Olle, olja, Soldis saltdammen Kos, sign, 47 x 52 cm600
 255Agnell, Olle, olja, sydländskt landskap, sign, 61 x 80 cm250
 256Okänd designer för Hugo Troeds Industrier AB Bjärnum, sideboard, teak, 1950-60-tal, front med skjutdörr samt 5 lådor, etikettsign, l 149 cm3 600
 257Vodder, Arne och Borg, Anton för Vamo, sönderborg, stolar, 4 st, teak med röd ylleklädsel, 1950-60-tal, modell Ella, rörlig ryggbricka2 200
 258Okänd designer för Hugo Troeds Industrier AB Bjärnum, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, teak och bok, 1950-60-tal, etikettsign, tot mått 161 x 105 cm1 100
 259Ohlsson, Folke för Ljungs Industrier-DUX/Bra Bohag, fåtölj, bonad björk, justerbar vinkel på sits/rygglän, senare klädsel-
 260Okänd designer, 1950-tal, möjl för Dux, soffa, 2-sits, helstoppad klädsel i Sandersonkretong på svarvade ben, l 145 cm-
 261Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, 3 lådor, teak, b 53 cm350
 262Matta, old Pakistan, 230 x 170 cm200
 263Westman, Marianne för Rörstrand, väggur, porslin, Nytt kök, dia 26 cm600
 264Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, grålackerat trä, 1950-60-tal, Isabella, broderad sits350
 265Jonsson, Gösta, olja, Strandängarna, sign Steninge o dat 1991, 28 x 51 cm150
 266Andersson, Ragnar, gouache, Bergsby, Grekland, sign o dat 1973, synl storl 28 x 40 cm-
 267Jonson, Sven, färglito, Portalen, sign o numr 211/260, 46 x 26 cm350
 268Okänd designer, 1900-talets mitt, skål, klarglas med slipad dekor, sign GD (?) 551 3051, l 19 cm-
 269Okänd designer för Metzler & Orloff, figurin, porslin, pointer, polykrom underglasyrdekor, l 26 cm100
 270Potpourrieurna, porslin, Sächsicher Porzellan Manufaktur Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 17 cm300
 271Agnell, Olle, olja, Regn, Fågelvägen den 15 Maj kl 10, sign, 32 x 35 cm1 600
 272Mattor, 3 st, old Hamadan, 120 x 70 cm och mindre, slitage150
 273Agnell, Olle, olja, Soldis, sign, 35 x 47 cm1 600
 274Nylund, Gunnar för Rörstrand, dubbel the/vattenkanna, brunglaserat stengods med rottinghandtag, sign, l 24 cm200
 275Åberg, Jan, skulptur, patinerad brons, cire-perdueteknik, solvagn, sign o dat 1998, h 19 cm800
 276Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, mor och barn, sign o numr 2/10, h 23 cm1 800
 277Kuddar/fragment, 3 st, antik Kelim, varierande storl, slitage, skador600
 278Glasservis, 47 del, del, Theresienthal, 14 remmare samt 11 + 11 + 11 öl- och seltersglas-
 279Muliere, Claude, olja, kvinna i roddbåt, sign, 35 x 25 cm3 600
 280Colin, Jean, olja, kvinnor på utflykt, sign, 46 x 58 cm3 600
 281Toikka, Oiva för Iittala/Arabia, skålar, 2 st, gjutet glas, Flora, etikettsign, dia 14,5 resp 24 cm200
 282Okänd konstnär, olja, romsk kvinna, sign K Hazell, 60 x 50 cm250
 283Fox, Henry Charles, akvarell, engelsk fågeljakt, sign o dat 1897, 54 x 73 cm, fläckar-
 284Gunarsa, Nyoman, olja i skuren och delvis bemålad ram, sign o dat 1988, tot mått 93 x 85 cm-
 285Jordglob, 1920-tal, Ernst Schotte & Co, Berlin, h 62 cm900
 286Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, glaserat stengods, sign, l 14 cm-
 287Collier, brosch samt örhängen, 1 par, pärlor med silvermontage-
 288Ytterkrukor, 2 st, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 13 resp 15,5 cm450
 289Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampett, mässing, etikettsign, l 19 cm450
 290Matta, semiantik Ghom (?) figural, dekor av stadsmotiv vid sjö, 52 x 52 cm, slitage150
 291Terrin med lock, porslin, Rosenthal Maria, l 27 cm150
 292Parti kaffeskedar samt tårtspade, silver, tot vikt 160 gr, ägargravyr400
 293Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av körsbärsblom, h 17 cm-
 294Kaffeservis, 3 del, silver, empirestil, delvis godronnerad, stpl C G Halberg Stockholm 1894, h 29 cm, tot vikt 780 gr2 000
 295Ohlsson, Folke för Ljungs Industrier-DUX/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, justerbar vinkel på sits/rygglän900
 296Karlsson, Arvid, olja, hus, sign, 16 x 11 cm100
 297Mäntynen, Jussi, skulptur, gips, sittande lodjur, sign o dat 1933, h 20 cm, smärre nagg på öron200
 298Okänd konstnär, olja, vågor, sign RW, 26 x 31 cm-
 299Okänd konstnär, 1950-tal, pastell, komposition, sign T Berggren, synl pappersstorl 46 x 37 cm200
 300Okänd designer för Verkstads AB Lindqvist, 1950-60-tal, soffbord, teak på svartlackerat underrede, triangulär skiva, etikettmärkt, dia 77 cm350
 301Okänd designer för Verkstads AB Lindqvist, 1950-60-tal, soffbord, svart laminat på kromat underrede, triangulär skiva, etikettmärkt, dia 77 cm350
 302Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, palisander, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S, l 150 cm2 200
 303Klitz, Peter, olja, man på landsväg, sign o dat 1915, 45 x 63 cm350
 304Skäggyxa, smide, möjl medeltida, l 22 cm, senare skaft2 600
 305Basun, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, l 104 cm150
 306Rått/musfälla, trä, allmogearbete, 1800-tal, l 38 cm350
 307Storformatskamera, Polaroid CU 5 Land Camera-
 308Lådkamera med etui, Hasselblad Svenska Express, sekelskiftet 1900, l 23 cm-
 309Digitalkamera Nikon D60 med objektiv Nikon DX AF-S Nikkor 18-55 mm100
 310Helkanna, tenn, konisk med dekor av horisontella band, stpl Johan Petter Fagerström Kalmar 1819, h 28 cm350
 311Berglund, Bengt för Gustavsberg, emaljmålning på metall, komposition, sign o dat 1962, 37 x 32 cm1 000
 312Kaffekanna, tenn, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, cylindrisk med uppsvängt handtag, graverad växtdekor, oid mästarstpl, gravyr W Thieme 1839, h 24 cm300
 313Matta, old Pakistan, 105 x 60 cm100
 314Rituell dolk, brons och smide, sk kîla eller phurba, sino-tibetansk, 1900-talets 1 hälft, skaft med dekor av trehövdad Vajrakīla mm, treeggad klinga, l 27 cm900
 315Okänd designer för Sandizell Höffner & Co, Dresden, figurin, blanc-de-Chine, korsnäbb med kotte, h 12 cm-
 316Spruta, tenn med svärtat träskaft, 1800-tal, slitage-
 317Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, ljusstakar 1 par tenn, h 12 cm-
 318Ljusstakar 1 par, compositionstenn, stpl Fredrik Werrenrath Lund 1800-talets 2 hälft, h 19 cm, bucklor-
 319Stort parti metall, 18-1900-tal, bl a bordsplåt Skultuna, ljusstakar Westerbergs samt parti tenn Norge200
 320Stridsyxa, brons, ant Ungersk bronsålder, cirka 1500 f Kr, närmast heltäckande, fint ciselerat, geometriskt mönster, l 23 cm3 200
 321Stridsyxa, brons, ant Kaukasus, cirka 1500 f Kr, spår av geometrisk dekor, l 19 cm4 000
 322Ljusstake, tenn, gustaviansk, kannelerad med dekor av pärlstav, stpl Johan B Sundberg Göteborg 1786, h 25 cm400
 323Bordsplåt, mässing, barock, 16-1700-tal, driven akantusdekor, dia 12 cm600
 324Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, oktogonal fot med balusterformad stam, h 12 cm400
 325Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, oktogonal fot med balusterformad stam, h 13 cm400
 326Lampbord med klaffar, idegran, 1900-talets 2 hälft, l 75 cm-
 327Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm100
 328Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm-
 329Matskedar, 6 st, silver, Engelsk snäckmodell (Kings Pattern), stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1836, namnstämpel för Fabian Wilhelm Staël von Holstein 1797-1863, tot vikt 455 gr1 500
 330Gafflar, 5 st, sterlingsilver, slät modell, oid mästare OB (?) London 1904, l 21 cm, tot vikt 400 gr1 000
 331Leksak, litograferad plåt, rymdraket, Arnold modell X-950, l 22 cm300
 332Okänd dansk konstnär, tuschteckningar, Fra en landstrygers dagbog, samramade, otydl sign o dat 1955, synl storl 48 x 63 cm-
 333Bak, Janos P, olja, ungerska skördearbeterskor, sign, 50 x 65 cm-
 334Leksak, litograferad plåt, Remote cControl Helicopter, Biller Bahn, 1950-tal, l 22 cm, i originalförp350
 335Okänd konstnär, färglito, scouter, sign AM i stenen, ram tillv av björkgrenar, tot mått inkl ram 55 x 40 cm-
 336le Riche, Henri, etsning, Pont Royal och Louvren, sign, synl pappersstorl 11 x 20 cm-
 337Form för stearinljusstöpning, glas, 1800-tal, l 32 cm100
 338Da Vinci, Leonardo, kopia efter, olja, Mona Lisa, 91 x 61 cm600
 339Alberius, Olle för Rörstrand, väggrelief, delvis glaserat stengods, Kavalkad, sign, 30 x 34 cm-
 340Lichtenstein, Roy, efter honom, färgoffset, triptyk, As I opened fire, efter original från 1964, pappersstorl 58,5 x 48,5 cm vardera-
 341Tallrik, porslin, Meissen, 1800-tal, polykrom och förgylld dekor, dia 21 cm, nagg200
 342Shevarjov, Michail, akvarell, stilleben med rosor i silvervas, sign, 72 x 52 cm-
 343Antes, Horst, färglito, At the foot of the podium - utförd till Olympiaden i München 1972, tryckt sign, synl pappersstorl 87 x 63 cm1 100
 344Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, etsning, bretagnska kvinnor, sign A Legros i plåten, synl pappersstorl 35 x 25 cm100
 345Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg-
 346Brown, Janet G, olja, 1920-30-tal, kvinnor och fåglar, sign, 96 x 122 cm, smärre duklagningar och skador450
 347Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, väggplatta, glaserat lergods, Fågel, modellnr 8016M, sign, l 31 cm, smärre glasyrmista450
 348Bricka, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av rosor samt initialer ACJD o dat 1865, l 47 cm, torkspricka, 1 fot def-
 349Hartridge Spektroskop i låda, R&J Beck, London, 1900-talets mitt, låda l 33 cm-
 350Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, dekor i blå harpälsglasyr, sign, h 29 cm1 500
 351Lindstrand, Vicke för Kosta, skulptur, klar glasmassa med luftbubblor, fiskformad, sign o numr 1624 (1959), l 28 cm, nagg100
 352Bok, M Tullii Ciceronis Tre Böcker de Officiis samt Snectute et Amicitia, 2 uppl Johan Laurits Horn Västerås 1770, hfr bd, prov. major Gustaf Lagerhjelm (1745-1804), slitage100
 353Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1796, l 18 cm, vikt 45 gr, möjl lagning vid fäste-
 354Bok, Sparre, Pehr, Adolf Findling eller Tre år under drottning Kristinas regering tom I-II, I uppl, Lars Johan Hierta Stockholm 1835, hfr bd, prov: Grevliga ätte Sparre af Söfdeborg200
 355Parti silver, skedar mm, tot vikt exkl ljusstake med fylld fot 275 gr700
 356Okänd designer för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, gjuten och blästrad dekor av isbjörnar, sign, l 13 resp 21 cm, 1 m nagg200
 357Matservisdelar, 3 lådor, flintgods, Johnson Brothers Warwick1 500
 358Percy, Arthur för Gefle, servisdelar, flintgods, 'Vinranka' design 1938450
 359Ytterfoder med underfat, 1 par, glaserat lergods, Höganäs, 1800-talets 2 hälft, cylindrisk med dekor i rinneglasyr, drejarsign för Gustaf Johnn (1834-1901), h 22 cm250
 360Alberius, Olle för Rörstrand Ateljé, pokalvas, glaserat stengods, sign, h 18 cm-
 361Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, vas, glasserat stengods, sign o etikettmärkt, h 18 cm-
 362Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av kronhjort mm, h 28 cm, säljes till förmån för Röda Korset-
 363Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas/skulptur, delvis glaserat stengods, Farsta, sign, h 10 cm4 600
 364Bord, bonad ek, rund skiva på svarvad stam, tredelad fot, 17-1800-tal, h 63 cm, renoverat, orangrepp-
 365Soffa, valnöt med intarsia, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, armlän med skuren palmettdekor, l 130 cm100
 366Svepaskar, 3 st, bemålat trä med järnhandtag, allmogearbeten, Delsbo, Hälsingland, daterade 1893 resp -94, l 14, 19 resp 27 cm300
 367Espressomaskin, Electrolux ELM5100, Favola-
 368Kähler, Hermann A, Naestved, skålfat, glaserat lergods, dekor i svart och brunt mot gul fond, sign, dia 25 cm100
 369Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 4 st, porslin, Tiara, h 10 cm300
 370Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, fat, porslin, dekor av kvinna i manganblått, sign, dia 33 cm350
 371Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 2 + 1 st, porslin, Tiara, h 12 resp 15 cm250
 372Fickursställ, ben och svärtat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, möjl tillverkat av Jan Petter 'Bonna Janne' Jansson, Ottravad, Tidaholm h 31 cm, ngn smärre del sakn700
 373Fickursställ, ben och svärtat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, möjl tillverkat av Jan Petter 'Bonna Janne' Jansson, Ottravad, Tidaholm h 28 cm, ngn smärre del sakn700
 374Fickursställ, ben och svärtat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, möjl tillverkat av Jan Petter 'Bonna Janne' Jansson, Ottravad, Tidaholm h 25 cm, balustrad med spricka700
 375Kanna, rinneglaserat lergods, Höganäs, 1800-tal, drejarsign för Gustaf Ahlberg, anst 1852, h 23 cm100
 376Wärff, Göran för Pukeberg, tillskr, skål, blågrön glasmassa, möjl Tropicoserien, h 13 cm100
 377Okänd designer för Pukeberg, bordslampa, glas och metall, etikettsign, h inkl skärm 53 cm100
 378Trygg, Carl Johan, skulptur, bemålat trä, stående gumma, sign o dat 1922, h 23 cm700
 379Servisdelar, porslin, 1 låda, sk äggskalsporslin, Japan, Zuzuki, Japan, Taishô, polykrom emaljdekor-
 380Damfickur, delvis förgyllt silver, sekelskiftet 1900, dia 4 cm100
 381Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, skål, chamotterat och glaserat stengods, sign, dia 18 cm100
 382Lådspegel, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, polykrom blomdekor, h 65 cm, senare bemålning100
 383Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm-
 384Ljusstakar, 1 par, mässing ant England, 1800-talets mitt, h 25 cm250
 385Miniatyrterrin med fat, fajans, Marieberg, Berthevins period, polykrom blomdekor, hänklar i form av kålrötter, sign o dat 26/11 (17)68, l 22 cm, skål lös från fat och med nagg runt botten, ngn glasyrspricka7 000
 386Taklampa, alabaster med metallmontage, Italien, 1920-30-tal, dia 40 cm, sprickor-
 387Hänkelvaser, 1 par, metallfärgad keramik, 1900-talets 2 hälft, dekor av ansiktsmaskaron mm, h 45 cm, lagn100
 388Ägghöna, grön glasmassa, 1900-talets 1 hälft, l 22 cm200
 389Okänd designer, 1960-70-tal, byråar, 1 par, teak, front med 5 + 2 lådor, h 96, b 79 cm100
 390Skål, förgylld brons och cloissonné, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, fåglar mm, dia 18 cm150
 391Okänd designer, 1950-tal, taklampa, teak, triangulär, h 71 cm100
 392Uppläggningsfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, dekor av utsikt över floden Teme och Ludlow Castle, l 25 cm, hårspricka-
 393Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm-
 394Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, dekor i stålblått underfång, sign o numr 3535 (1954), h 24 cm150
 395Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm-
 396Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av herrgård, h 21 cm200
 397Okänd designer för Tilgmans, vas, delvis glaserat lergods, sign, h 27 cm100
 398Bojan, porslin, Kina, 1900-talets slut, heltäckande, polykrom emalj, h 26 cm-
 399Figurin, porslin, Lomonosov St Petersburg 1900-talets 2 hälft, liggande Grand Danois, polykrom underglasyrdekor, l 24 cm100
 400Golvur, bonad ek, England, George IV-Victorianskt, flankerande kolonetter, Hepplewhitekrön med fleuroner i mässing, bemålad urtavla sign Joseph Kidd Swaffham, h 204 cm, smärre def450
 401Vaser, 2 st samt askfat, 4 st, porslin, Royal Copenhagen och B&G, vaser h 17 cm250
 402Hald, Edward för Orrefors, skål med underfat, klarglas, slipad dekor av fjärilar och blommor, sign o numr 905, designad och utförd 1930, dia 21 cm800
 403Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas, 'Kantarelli', utsvängd med dekor av slipade, vertikala linjer, sign o dat 1957, l 13 cm1 100
 404Bengtsson, Hertha för Rörstrand, tallrikar, 6 st djupa, vitglaserat flintgods, Blå Eld, design 1950, dia 22 cm, ngn missfärgning200
 405Ångmaskin, lackerad plåt, Doll & Cie, 1920-tal, h 33 cm, slitage400
 406Matta, Persien, old/semiantik American Sarough, 365 x 265 cm2 600
 407Schröder, Fritz, olja, fartyg vid kust, sign, 80 x 80 cm150
 408Weidlich, Emil för Elme, vas, kristall, slipad dekor av sittande kvinna, sign o numr 249, h 22 cm100
 409Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm-
 410Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, fat, vitopak glasmassa, polykrom dekor av svanar mm, dia 33 cm150
 411Skålfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av äppelblom resp stensättning, dia 20 resp 25 cm-
 412Vitrin för vägginbyggnad, bonad ek, 1800-tal, h 134 cm, portalformad med spröjsade rutor, åldersrelaterat slitage250
 413Förgyllarutrustning i parti; agatstenar, matriser, slagmetall mm1 200
 414Okänd designer, 1950-tal, hyllmöbel, teak, mittsektion med hyllor, flankerade skåpsdörrar, h 106, b 136 cm500
 415Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 26 cm200
 416Bengtsson, Hertha, vas, glas, dekor i grönt underfång, sign o dat 1992, h 16 cm350
 417Vas, glas, etsad dekor i grönt överfång, möjl ämne till graal, h 15 cm100
 418Matta, old Pakistan, 160 x 95 cm300
 419Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, assietter 6 st, brunglaserat stengods, sign, dia 20 cm500
 420Matta, semiantik persisk, 215 x 130 cm-
 421Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, sign, h 31 cm150
 422Fiskfat med sil, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, l 60 cm300
 423Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, sign o numr 2946 (1944), h 29 cm100
 424Hänkelvaser, 1 par, majolika, Rörstrand, 1800-talets slut, turkos glasyr, h 36 cm, 1 hänkel m lagn200
 425Golvur, valnöt med mässingsbeslag, England, George IV, 1800-talets 1 hälft, flankerande kolonetter, bemålad urtavla med dekor av byggnader samt flicka med hund, Hepplewhitekrön med örnar på glober och fleuroner, h 215 cm1 300
 426Schantz, Philip von för Rörstrand, fat, chamotterat stengods, geometrisk dekor, sign o numr 11/90, dia 50,5 cm1 400
 427Matsalsmöbel, 7 del, vitlackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar, bord tot l 230 x 100 cm, bruksslitage450
 428Okänd dansk designer, 1950-tal, stolar, 1 par, bonad bok och böjträ med grå ylleklädsel100
 429Rossander, Armand, olja, komposition, sign, 58 x 70 cm, duklagn300
 430Kraitz, Gustav, egen verkstad, Fogdarp, ljusstake, chamotterat lergods, delvis glaserad, sign, h 20 cm200
 431Rahmberg, Ulf, blandteknik, surrealistisk komposition, a tergo sign o dat-65, pappersstorl 42 x 25 cm, slitage-
 432Styr- resp babordslanternor, lackerad plåt, Carlmans Helsingborg, 1900-talets början, h 24 cm350
 433Abrahams, Ivor, färglito, Pathways II, sign, dat 1975 o numr 40/55, synl pappersstorl 56 x 44 cm-
 434Parti grafik; Tore Nilsson, Denice Zetterqvist, Mikael Qvarsebo mm-
 435Nesbitt, Lowell, färgserigrafi, Iris, sign, synl pappersstorl 100 x 75 cm300
 436Nylund, Gunnar, vas, chamotterat stengods, klotformad med låg mynning, sign, h 15 cm400
 437Svepask, drickamålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft, l 52 cm250
 438Joann, Sven, oljor, 2 st, stilleben med liljor i kinesisk vas, sign o dat 1940, 65 x 55 cm, smärre dukskada resp stilleben med krysantemer, sign o dat 1941, 54 x 42 cm200
 439Lindström, Åsa för Rörstrand, snapsglas, 4 st, porslin, tryckt dekor, invändigt med platina, sign, h 8 cm, i originalförp (1 förp def)-
 440Okänd designer, bordslampa, palisander och glas, h 32 cm-
 441Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, vit plast och metall100
 442Okänd designer för Bernard Bloch, väggrelief, glaserat flintgods, dekor av naken kvinna, h 29 cm1 000
 443Hörnskåp, avlutad fur, provinsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av kannelyrer, h 162 cm-
 444Tidningar, Kalle Anka i parti, 1968, säljes till förmån för Lions200
 445Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålar 2 st, glas, Atoll, dekor i blått resp vitt, dia 11 resp 23 cm-
 446Kartuschlåda, horn med silver (?) montage, Marocko, 1900-talets 1 hälft, h 8 cm100
 447Okänd designer 1900-talets mitt, ljusstake, sterlingsilver, dekor av rutmönster, oid sign, h 4 cm100
 448Elddon, smide och läder, sk mecha, Tibet, 1800-tal, l 10 cm150
 449Ljusstakar, 1 par, pläter, ant England, sekelskiftet 1900, h 26 cm-
 450Leuchovius, Sylvia, Rörstrand Ateljé, skålfat chamotterat stengods, dekor i blå glasyr, sign, dia 30 cm250
 451Skulptur, skuret och bemålat trä, sk Dalahäst, 1900-talets 1 hälft, h 13 cm250
 452Mannerheim, Lillemor för Gefle, vas lergods, Manganiaglasyr, h 25 cm-
 453Gravfigurin, lergods, Kina, ant Han (200 f Kr-206 e Kr), i form av svinstia, heltäckande, grön, glasyr, h 19 cm, ngn nagg600
 454Plunta, glas, 17-1800-tal, slipad dekor av initialer IIS, det allseende ögat mm, h 20 cm,, medf drickglas med slipad dekor250
 455Sinnemark, Rolf för Pukeberg, tillskr, kandelaber till 4 ljus, gjutet glas, etikettsign, l 31 cm-
 456Okänd designer för Åfors, öl/vinglas, 6 st, grön glasmassa, etikettsign, h 16 cm200
 457Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, bronserad metall på träsockel, Le Pouvoir, h 37 cm1 200
 458Parti allmogeföremål mm, 5 del, bl a gorånjärn Hellefors Bruk-
 459Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd150
 460Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd150
 461Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd200
 462Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd250
 463Okänd konstnär, olja, skärgårdslandskap med tallar, 95 x 65 cm150
 464Sedel, 100 kroner, Norge 1938-
 465Sedel, 100 kroner, Norge 1942-
 466Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, 2 st, stengods, dekor av fyror resp insekter, sign, l 15 resp 21 cm400
 467Helland Hansen, Grethe för Teneragruppen, Aluminia, glöggterrin med lock samt 6 bägare, fajans, sign, h 23 cm150
 468Balslöv, Jörgen för KD, skålfat, porslin, dekor av hummer, modellnr 3498, polykrom underglasyrdekor, dia 15 cm, mindre lagn100
 469Vaser, 1 par, porslin, ant Kina, modern tillv, reliefdekor av pioner, turkos glasyr, h 18 cm-
 470Heiman, Hedy för Rörstrand, vas, stengods, Stockholm Nova, polykrom bemålning av diverse Stockholmsvyer, sign o dat 1943, h 37 cm, invändig mynninsnagg800
 471Hansen, Hans Henrik för Royal Copenhagen, lockask, blanc-de-Chine, reliefdekor av Leda och svanen, sign, 9 x 9 cm350
 472Okänd designer för Söholm, figurin, glaserat lergods, liggande schäfer, sign, l 20 cm-
 473Kyhn, Knud för KD, skålfat glaserat stengods, dekor av sto och föl, sign, dia 24 cm100
 474Skulptur, palisander, möjl Indonesien, 1900-talets 2 hälft, Garuda, h 18 cm-
 475Mekanisk väckarklocka, orange plast, Tokyo Tokei, 1970-tal, h 14 cm-
 476Stekfat, porslin, Royal Copenhagen, Saxisk Blomst, l 44 cm200
 477Malmer, Ellen för Teneragruppen, Aluminia, skålfat, fajans, sign, dia 33 cm200
 478Parti modern keramik; assietter Ilse Claesson, ytterfoder Charlotte Hamilton, vas Gunnar Nylund samt plaketter Åke Holm150
 479Thorsson, Nils för Aluminia, skål, fajans, Vaggan, modellnr 1602, design 1934, l 17 cm100
 480Landberg, Nils för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av kvinna, sign o numr 2048 (1030), h 19 cm100
 481Stage, Mads för Royal Copenhagen, kuverttallrikar, 13 st, porslin, Köbenhavnske Prospekter, polykrom och förgylld dekor, design 1977, dia 27 cm700
 482Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av kvinna och fåglar, sign o numr 3049 (1945), h 24 cm100
 483Palmquist, Sven för Orrefors, skål, månstensfärgad glasmassa, Selena, sign o numr 3090 (1946), l 15 cm-
 484Stort parti porslin, B&G resp Royal Copenhagen, 2 lådor600
 485Parti äldre diverse; ljusstake, mässing empire, mortlar, 17-1800-tal, tallrikar Royal Copenhagen 1800-tal mm100
 486Parti matservisdelar, fajans, Tranquebar brun, 1 låda100
 487Okänd konstnär för Goebel, figurin, porslin, sittande akt, otydl numr, h 15 cm-
 488Skålfat, 4 st, orangeglaserat lergods, Peter Ipsens Enke, 1910-20-tal, dia 14 - 31 cm350
 489Glemme, Dagmar, skulptur, delvis bemålad granit, dekor av ansikten mm, sign, h 45 cm400
 490Stort parti minnes-, Mors Dags- mm tallrikar, porslin, B&G resp Royal Copenhagen, 4 lådor450
 491Parti glas med olivslipning, 1 låda-
 492Örnberg, Anna för Studioglas Strömbergshyttan, vas, ljusgrön glasmassa med svart mynningskant, sign o etikettsign, h 19 cm100
 493Okänd designer, 1960-70-tal, vas, delvis gul glasmassa, h 23 cm-
 494Trip, Gunnel, egen verkstad, skålfat, glaserat stengods, dekor av fågel, oktogonalt, dia 21 cm100
 495Rehnqvist, Bonnie för Törngrens, vas, glaserat lergods, dekor av tuppar, sign, h 19 cm, nagg under fot-
 496Paillard, Irmtraud, figurin, rödglaserat stengods, kattdjur, sign, h 9 cm100
 497Garcia, Fulgencio för Lladrķ, figurin, glaserat stengods, Monjas (nunnor), design 1977, h 34 cm100
 498Parti kaffefat, porslin, B&G resp Royal Copenhagen, 2 lådor, medf ngn kopp300
 499Okänd designer för Rosenthal, 1950-tal, vas, delvis gulglaserat porslin, modellnr 2654, h 27 cm100
 500Parti kaffe- och thekoppar med fat samt djupa tallrikar och assietter, porslin, B&G100
 501Ekström, Per, olja, Solnedgång vid Kalmar, sign, 51 x 72 cm5 500
 502Figuriner, 5 st, porslin, Spanien och Tyskland, h 13 - 26 cm200
 503Fribyter, Åke för Nelo Möbler, Knisslinge, fåtöljer, 1 par, böjträ, Kroken, design 1974, grön textilklädsel med läderdetaljer350
 504Leksak, bemålat trä, lokomotiv med 2 vagnar, BRIO, 1950-tal, tot l cirka 85 cm100
 505Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, Mexiko, 1900-talets 1 hälft, h 35 cm-
 506Keris (kris) i balja, damaskerat smide och hardwood, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, tot l 48 cm200
 507Bordslystrar, 1 par, vit marmor, förgylld brons och prismor, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 35 cm1 500
 508Blomsterpiedestal, keramik, 1900-talets 2 hälft, elefant, h 58 cm300
 509Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, kvadratisk med rund hals, polykrom dekor av fåglar, växtlighet mm mot svart fond, botten med oid signatur, h 75 cm-
 510Skulptur/rökelsekar, rosenkvarts, Kina, 1900-tal, dekor av fenixfågel, h inkl sockel i hardwood 14 cm-
 511Okänd rysk konstnär, 1900-talets 2 hälft, lackmålning, dekor av rysk officer i vagn, oid beteckning o sign, 17 x 31 cm250
 512Damarmbandsur, 18 k vitguld, Omega De Ville, tot vikt 44 gr, originaletui medf8 000
 513Bricka, porslin, Haviland & Cie, Limoges, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av växter mm, l 40 cm400
 514Matbesticksuppsättning, 53 del, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 10 + 10 + 10 bordsskedar, -gafflar och -knivar samt 6 smörgåsknivar och 7 -gafflar, delvis oanvända, stpl GAB Stockholm, tot vikt inkl knivar med stålblad och fyllda skaft 1830 g-
 515Matta, old/semiantik, Kelim, 200 x 95 cm-
 516Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900250
 517Engström, Sven och Myrstrand, Gunnar för Tingströms, taburett, ek med orange klädsel, modell Casino, brännstpl, l 50 cm100
 518Taklampa, driven koppar med frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, 6 + 1 ljuspunkter, dia 47 cm350
 519Bonfils, Bo för Georg Jensen, skeppsur, mässing i mahognyram, med baro-, hygro- och termometer, h 15 cm, i originalförp1 100
 520Seltersglas, 21 st, h 7 cm150
 521Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm, stopplatta och undreplatta sakn600
 522Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa rödlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm1 600
 523Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonformat krön, infattad, vitopak glasplatta med emaljmålad dekor av skördeattribut, h 99 cm, senare glas och bakstycke400
 524Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, sillburk, glaserat stengods, design 1965, sign, h 12 cm150
 525Skulptur, skuret och bemålat trä, sk Dalahäst, 1900-talets början, h 10,5 cm350
 526Lorenzon, Waldemar, olja, Gamla Laholmsvägen med Gamla Fyllebro, sign, 39 x 60 cm, utförd omkr 1920-
 527Parti Lego, 1 låda500
 528Tallrikar, 3 st, tenn, 1700-tal, 1 m profilerat brätte stpl Samuel Marnel Stockholm 1761, 2 släta varav 1 stpl Heinrich Gottfrid Pschorn Stockholm 1756 och 1 stpl Johan Petter de Flon Växjö (verks 1774-95), dia 23 - 24 cm800
 529Parti fat, plunta mm tenn, 17-1800-tal, mestadels Sverige och Tyskland, ngn lagn100
 530Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj, krom med brun manchesterklädsel1 100
 531Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj på hjul, krom med brun manchesterklädsel, armlän i läder-
 532Okänd designer för AB Diö Slöjd & Möbler, 1950-60-tal, sybord, ek och teak, uppfällbart med extra ben samt undre garnkorg, etikettsign, l 60 cm200
 533Hornung, Preben, lito, Den evige byggaren, sign, dat 78 i stenen o numr 45/90, pappersstorl 50 x 65 cm100
 534Okänd konstnär, olja, bogserbåtar i hamn, 61 x 50 cm100
 535Lerpa, Ness, akvarell, komposition, sign Asserbo o dat 66, synl pappersstorl 45 x 57 cm100
 536Persson, Sten, olja, båtar på strand - motiv från Fårö, sign 0 dat 1970, 50 x 61 cm150
 537Persson, Leif för Strömbergshyttan, skulptur, glas, sockel i klarglas med ingjuten spiral i blått, pålimmad, frostad överdel med slipning och blå inneslutning, sign o dat 2000, h 24 cm, limning möjl senare450
 538Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 45 cm-
 539Fahle, Gustav Adolf, olja, Stentångaskäret, sign o dat juli -79, 24 x 41 cm-
 540Okänd konstnär, vävnad, textil, komposition, 140 x 120 cm-
 541Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, h 40 cm100
 542Kaffeservis, porslin, Rudolf Kämpf, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, 2 lådor100
 543Lönnå, Kjell, blandteknik, musikalisk komposition, sign, synl pappersstorl 24 x 30 cm100
 544Takkrona till 5 ljus, svarvat trä och järntråd, allmogearbete, 1800-talets mitt, h 28 cm, torkspricka300
 545Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, sign, h 15 cm150
 546Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, palisander med kopparklädd skiva, reliefdekor av varmluftsballonger, l 140 cm-
 547Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, bonat trä med kopparklädd skiva, reliefdekor av världskarta, l 140 cm-
 548Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 10,5 cm100
 549Matbesticksuppsättning, nysilver, Ingrid, stpl GAB Stockholm250
 550Bordsvitrin, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, sammetsklädd inredning, l 45 cm500
 551Tandläkarbelysning, delvis lackerad metall, 1900-talets 2 hälft, l 100 cm700
 552Sekretär, alm, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, nyckelhålsbeslag i läder, h 128 cm600
 553Stolar, 2 st, svartlackerat och bronserat trä, 17-1800-tal, 1 transition rokoko/gustaviansk, 1 empire, 1800-talets 1 hälft-
 554Magnus, Carl, färglito, komposition (1965), sign PT, synl pappersstorl 66 x 46 cm-
 555Matta, semiantik turkmen (?) med bönenisch, 125 x 80 cm100
 556Taklampa, mässing med delvis lövformade prismor, 1900-talets mitt, h 75 cm250
 557Guldmynt, 20 Francs sk Vreneli, Schweiz 1947, finvikt 5,81 gr1 500
 558Guldmynt, 500 kronur, Island 1961, 8,98 gram 0.900 guld2 200
 559Guldmynt, 20 kroner, Danmark Fredrik VIII 1909, 8,06 gr finguld2 200
 560Guldmynt, 20 kroner, Danmark Fredrik VIII 1912, 8,06 gr finguld2 200
 561Guldmynt, 20 kroner, Danmark Kristian X 1916, 8,06 gr finguld2 200
 562Guldvikt, 20 Mark Wilhelm II 1918, finvikt 7,16 gr2 000
 563Guldmynt, 100 pesos, Chile 1953, vikt 20,3397 0.900 guld4 800
 564Guldmynt, 10 Guilders, Holland Willem III 1877, vikt 6,729 .900 guld1 600
 565Satsbord, 3 del, bonat trä med läderklädda skivor, 1900-talets mitt, l 51 cm, slitage100
 566Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, empire, 1800-talets 1 hälft, vilande, voluminös dam, l 12 cm, nagg-
 567Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, örhängen 1 par, silver med bergkristall, stpl Stockholm 1948, 1 x 1 cm350
 568Fruktknivar, 6 st, silver med förgyllda silverblad, Olga, stpl August Johansson Jönköping 1889, l 17 cm, fyllda skaft300
 569Parti smycken och bijouterier200
 570Okänd designer för Kalevala Koru, hänge med kedja, brons, 5,5 cm-
 571Hafström, Thomas, akryl, orkideer, sign, 40 x 30 cm400
 572Potpourrieask, flintgods, Italien, sekelskiftet 1900, i form av strykjärn, l 11 cm-
 573Stolar, 1 par, mahogny, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt300
 574Skrin, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, dekor av runslingor, harar mm, spår av bemålning, l 25 cm, nyckel sakn1 900
 575Panton, Verner för Fritz Hansen, snurrstol, helstoppad textilklädsel på metallfot, modell 123, design 1973, fläckar1 000
 576Pilgrimsvas, porslin, Kina, ant Guangxu (1875-1908), blå underglasyrdekor av personer i landskap mm, h 30 cm2 000
 577Okänd designer 1940-50-tal, soffa, ljusblå ylleklädsel, l 180 cm-
 578Malmeström, Acke Hugh, mosaik, Rönnbär, sign o dat 1960, 30 x 37 cm300
 579Skål, förtent koppar, Indo-persisk, 1800-tal, stiliserad blomdekor, dia 18 cm700
 580Okänd keramiker, vas, stengods, sign A Harrisson (?) Tues Eve, h 18 cm-
 581Gryta 3 ben, mässing, 1800-tal, l 34 cm, lagn300
 582Stolar, 10 st, skuret och bonat trä, nyrenässans, 1900-talets 1 hälft, genombruten rygg med dekor av krönt vapensköld1 400
 583Okänd designer, 1970-tal, bordslampa, vitt, orange och rött glas, h 20 cm350
 584Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ek med senapsfärgad klädsel, 2-sits, brännstpl, l 120 cm450
 585Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, skrivbord, palisander, sarg m 2 lådor, l 200 cm, 1 låda med avslag, nyckel sakn3 200
 586Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, soffbord, palisander, l 150 cm700
 587Østergaard, Steen för Cado, stolar, 3 st, röd plast med orange textilsits, Modo 290, design 1966, slitage450
 588Okänd designer för Nässjö Stolfabrik (Nesto), armstol, bok med teaksits, stplsign450
 589Okänd designer för Cebe/Elektroskandia, bordslampa, mässing och teak, 1950-60-tal, h 52 cm300
 590Okänd designer, möjl för DUX, soffa, grön, helstoppad ylleklädsel på svarvade och bonade ben, 1950-60-tal, l 160 cm, 1 knapp sakn400
 591Okänd designer, möjl för DUX, soffa, grön, helstoppad ylleklädsel på svarvade och bonade ben, 1950-60-tal, l 160 cm, ngt fläckig450
 592Golvur, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler mm, urverk från 1800-tal, h 195 cm800
 593Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, stilleben med karp, forell, ål och sik, sign W Child D... o dat 1825, 40 x 60 cm, duklagn4 000
 594Borés, Francisco, färglito, 'Woman in blue', tryckt sign, publ i 'Verve' 1952, 35 x 26 cm-
 595Stol, avlutad och bonad fur, provinsarbete i transition sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, rygg med kannelerade spjälor100
 596Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtöljer, 3 st, palisander med svart läderklädsel, ngn knapp sakn, varav 2 fåtöljer med defekt sadelgjord3 000
 597Willborg, Märta för Gefle/Uppsala Ekeby, figurin, stående hjort, stplsign, h 19 cm-
 598Rex, Göte, olja, Vid Metron Paris, sign o dat 1949, 45 x 54 cm1 800
 599Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 2 hälft, blandteknik på papper uppklistrat på siden, Kinesiska muren, oid sign, pappersstorl 30 x 50 cm100
 600Rex, Göte, olja, vinterbild, sign o dat 1946, 35 x 27 cm100
 601Rex, Göte, olja, vy mot Sacre Coeur, sign, synl storl 20 x 15 cm250
 602Högardh, Gösta, olja, kustparti med bräningar, sign o dat 1944, 40 x 53 cm400
 603Lindström, Arvid Mauritz, olja, skogsstig, sign, a tergo dat 1905, 18 x 13 cm300
 604Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, 5 lådor, h 91 cm450
 605Matta, old/semiantik Keshan (?), 120 x 60 cm300
 606Matta, silke, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fågel och blommande gren, oid sign, 95 x 45 cm-
 607Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 55 cm-
 608Matta, semiantik Afghan, 205 x 135 cm-
 609Anderson, W, olja, skeppsbrott på stormig strand, 36 x 54 cm, färgavflagningar, a tergo etikett500
 610Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben, sign, 65 x 45 cm150
 611Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts och färgkrita, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott-
 612Dokumentportfölj, papp, 1800-talets slut, märkt Fr Wrangel (Överhovstallmästare Fredrik Wrangel 1847-1932), 40 x 27 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 613Stolar, 5 st, mahogny med grön skinnklädsel, Chippendale, ant England, 1700-talets 1 hälft, genombruten ryggbricka, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, renoverade och kompletterade, 1 m sammetsklädsel2 400
 614Trädgårdsmöbel, 5 del, blålackerat stål och trä, Grythyttan, 1900-talets 1 hälft el mitt; bord, 2 stolar samt 2 armstolar, bord dia 110 cm3 200
 615Bänkgavlar, 1 par, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, h 95 cm, slitage350
 616Okänd konstnär, olja, komposition med Rafaels porträtt av Agnolo Doni, 140 x 110 cm250
 617Väggur, bronserat trä och pastellage, 1900-talets mitt, h 55 cm150
 618Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm-
 619Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm-
 620Van Dyck, Sir Anthony, efter honom, olja, porträtt av Karl I av Storbritannien med Strumpebandsordens insignier, 125 x 100 cm, färgavflagn1 000
 621Relief, hardwood, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 72 cm-
 622Taklampa, mässing med 2, delvis frostade glaskupor, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm100
 623Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 624Gunghäst, plysch på metallstativ, Schuco, l 97 cm, skador-
 625Parti måleri och grafik, 8 del, bl a Carl Erik Andersson och Hans Lindgren400
 626Matta, old Pakistan galleri, 300 x 85 cm-
 627Matta, old/semiantik persisk 340 x 235 cm, slitage-
 628Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer, 1 par, fur med sadelgjordsklädsel600
 629Fåtöljer, 1 par, helstoppad, senapsgul plyschklädsel med tofsar på svarvade ben, sk Emmafåtöljer, nyrokoko, sekelskiftet 1900500
 630Spegel med konsol, förgyllt och patinerat trä med skiva i Kolmårdsmarmor, Swedish Grace, 1910-20-tal, tot h 162 cm, smärre nagg150
 631Okänd dansk designer, soffbord med undre hylla, teak, 1950-tal, l 144 cm500
 632Damcykel, Skeppshult Promenad2 000
 633Okänd designer, sekelskiftet 1900, gungstol, ek med läderklädsel, jugend, skuren reliefdekor av eklöv mm, h 103 cm100
 634Golvlampa, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets mitt, 3 ljusarmar, h 160 cm100
 635Väggspegel, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, empirestil, sekelskiftet 1900, 51 x 78 cm-
 636Wedel Allgulin, Josefine, färglito, Oas, sign o numr 12/90, utf 1993, synl storl 24 x 34 cm-
 637Parti kaffekoppar med fat, porslin, Rosenthal Donatello samt champagneglas, 4 st, grön glasmassa, Monica Bratt Wijkander för Reijmyre, h 21 cm150
 638Riddersporre, J L, olja, fjordparti - motiv från Drammen, sign o dat 1902, 55 x 95 cm600
 639Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, parti lergods; fruktservis, vas samt ljusstake, sign-
 640Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 35 cm-
 641Bägare, silver, graverad akantusdelkor, stpl Bengt Collin Uppsala 1744, h 10,5 cm, vikt 100 gr, senare fot1 000
 642Väskor, 3 st, Christian Dior, l 19, 28 resp 36 cm1 600
 643Mannerheim, Lillemor för Gefle, tillskr, parti svartglaserad keramik, Mangania, glasyrnagg vid fot, skål med hårspricka100
 644Rönndahl, Pia för Gustavsberg Studio, vas, porslin, dekor i svart och gult, sign, h 21 cm-
 645Prydnadsbord, svärtat och bronserat trä, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, skiva i form av vapensköld, ben i form av lans resp hillebard, h 86 cm195800
 646Armstol, böjträ med präglad sits och rygg, Gebrüder Thonet, Wien, sekelskiftet 1900, brännstpl250
 647Persson-Melin, Signe för Rörstrand, mat- och kaffeservisdelar, porslin, Primeur, 2 lådor, medf extra tallrikar, ngn nagg600
 648Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, matservis, stengods, Viking, design 1968-
 649Parti silvermynt, Sverige, 1900-tal, tot vikt 425 gr600
 650Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, tot h 21 cm350
 651Londi, Aldo, egen verkstad Bitossi, skulptur, glaserat stengods, vädur, dekor i Rimini-Blue-glasyr, l 18 cm400
 652Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, fiskmås, modellnr 1808, polykrom underglasyrdekor, l 15 cm-
 653Silsked, silver, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, dekor av kvinnoprofil, agrara attribut mm, l 18 cm, vikt 55 gr-
 654Kandelaber till 2 ljus, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, sv importstpl, h 17 cm450
 655Limpke, Julia E för Wilhelm Goebel, figurin, bemålad bisquit, flicka med teddybjörn, ur Nina & Marcoserien, l 12 cm-
 656Blunddocka, bisquithuvud med hår, kropp i gjutmassa, Tyskland, 1910-20-tal, märkt ..33, h 17 cm, ngn finger def350
 657Blunddocka, bisquithuvud med hår, kropp i gjutmassa, Heubach, Köppelsdorf, 1920-tal, modell 320 2/0, h 35 cm300
 658Rökbord, skuret och svärtat trä med mässingsbricka, Indien, 1900-tal, profilerat brätte, dekor av tigrar, elefanter mm, dia 51 cm200
 659Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande, virkande Amagerflicka, modellnr 1314, design 1911, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm100
 660Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, påfågel, modellnr 1628, polykrom underglasyrdekor, l 40 cm1 200
 661Nielsen, Niels för B&G, figuriner 3 st, porslin, gäss, modellnr 1902, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm100
 662Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för KD, figurin, porslin, KD, rödhake, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2238, h 4,5 cm-
 663Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gråsparv, modellnr 1519, polykrom underglasyrdekor, h 6 cm-
 664Herold Peter, för KD, figurin, porslin, gärdsmyg, modellnr 1504, polykrom underglasyrdekor, l 8 cm-
 665Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, Jack the Pharmacist, design 1972, h 19 cm200
 666Landberg, Nils för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av kvinna med solfjäder, sign o numr 3211 (1950), h 16 cm100
 667Bergh, Elis för Kosta, vas, kristall, slipad dekor av pojke och flicka, sign o dat 1944, h 21 cm100
 668Seidelin, Henning för B&G, figurin, porslin, H C Andersen, modellnr 2037, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm600
 669Locher, Axel för KD, figurin, porslin, flicka med mjölkspann, modellnr 2181, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm600
 670Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka och fågel, sign o numr 3779 (1959), l 12 cm100
 671Okända designers, 1950-tal, matbestick, 30 del, rostfritt stål med palisanderskaft, 6 + 6 + 6 bordsknivar, -skedar och -gafflar samt ytterligare 6 + 6 bordknivar och -gafflar av snarlik modell, l 18 - 20 cm300
 672Punschkoppar, 12 st, silver, kulhamrad modell, stpl Ceson Göteborg, tot vikt 335 gr700
 673Löfman, Eric för Markströms, kaffeskedar, 12 st, förgyllt silver, modell Uppsala, stpl, tot vikt 135 gr400
 674Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 4 st samt plakett, bemålat flintgods, flickor resp pojkar, h 10 - 14 cm350
 675Okänd designer, 1950-60-tal, skärbrädor, 1 par, teak och palisander, dia 40 cm300
 6765 del måleri och grafik, bl a Olle Agnell och Arne Stubelius-
 677Nilsson, Barbro för Märta Måås Fjetterström, matta, tät rya, Violetta, design 1961, 280 x 225 cm, kvitto från 1967 medf20 000
 678Matta, semiantik Heriz (?), 290 x 195 cm, slitage100
 679Okänd designer, matta, rölakan, 230 x 145 cm250
 680Matta, old/semiantik Kaukasus (?), 220 x 135 cm100
 681Matta, old persisk, 205 x 125 cm250
 682Matta, old Kina, 245 x 170 cm-
 683Matta, old/semiantik Turkmen (?), 145 x 95 cm300
 684Matta, old Ghom (?), silkebehandlad bomull, 290 x 180 cm500
 685Matta, semiantik Hamadan (?), 235 x 150 cm-
 686Matta, semiantik Pakistan, 315 x 195 cm-
 687Byrå, mahogny, 1800-talets 2 hälft, 3 lådor, nyckelhålsskyltar i läder, b 80 cm100
 688Armán, Fernandez, färgserigrafi, Le téléphone - ur sviten L'intérieur des choses, ed Jacques Putman, Paris 1971, sign o numr 29/300, pappersstorl 66 x 48 cm-
 689Armán, Fernandez, färgserigrafi, Le transistor - ur sviten L'intérieur des choses, ed Jacques Putman, Paris 1971, sign o numr 283/300, pappersstorl 66 x 48 cm-
 690Sémainier, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, förgyllda beslag, h 146 cm, beslag inkompletta, smärre def600
 691Vägglampa, förgylld metall, Italien, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av blommande grenar, l 140 cm1 600
 692Vägglampa, bemålad metall, Italien, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av blommande grenar, l 85 cm-
 693Van Beverloo, Pierre Cornelis (Corneille), färgserigrafi, Grand terre ā l'arc-en-ciel, ed GKM 1995, sign, numr 77/250 o dat -95, pappersstorl 96 x 76 cm4 800
 694Glave, Lotta & Lindberg, Bengt, skulpturer/golvljusstakar, 1 par, svartlackerat smide, Woman resp Man, h 110 cm1 000
 695Bordslampa, skuret och bronserat trä, Italien, 1900-talets 2 hälft, h inkl skärm 82 cm100
 696Bordslampor, 1 par, porslin, Kina, modern tillv, blå underglasyrdekor, h inkl skärmar 55 cm500
 697Okänd designer, matbord samt 4 stolar, bok, stolar med lösa sitsar i canvas och svart läder, bord l 180 cm-
 698Avdelningsskärm, bemålat trä, ant Indien, 1900-talets 2 hälft, genombruten dekor, h 150 cm700
 699Matta, semiantik persisk galleri, 200 x 75 cm-
 700Matta, old Pakistan, 90 x 60 cm200
 701Wallin, Ellis, olja, Den röda blomman, sign o dat 1943, 81 x 65 cm150
 702Lindqvist, Carl Magnus, olja, flickporträtt, sign o dat 1943, 70 x 56 cm1 800
 703Persson, Ove, färglito, torghandel på Stora torg Halmstad, sign o numr 248/360, 33 x 45 cm100
 704Parti måleri och grafik, bl a Ove Persson, Svend Saabye, Ulf Ulven Schlyter och Alf Olsson200
 705Taklampa, koppar med 4 + 1 frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, dia 45 cm-
 706Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille, dekor i blått och vitt underfång, sign o dat 57, l 21 cm100
 707Okänd designer, skulpturgrupp, bemålad bisquit, geparder, otydl sign Made in Italy, l 47 cm1 100
 708Kluckflaska, klart och blått glas, sk fyllehund, 1900-tal, l 25 cm150
 709Figurgrupp, bemålad bisquit på träsockel, Porcellano Principe, Capodimonte, 1900-talets 2 hälft, stående par, h 26 cm-
 710Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, montage med lampa, h inkl skärm 115 cm350
 711Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, krom med röktonad glasskiva, 70 x 70 cm-
 712Okänd designer, 1970-80-tal, bordslampa, svartglaserad keramik på träsockel, skärm i bronsfärgad plast, h 69 cm400
 713Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, pallar, 1 par, grönlackerat trä och metall, 'Dot', modellnr 3170, design 1954, slitage700
 714Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, pallar, 1 par, grönlackerat trä och metall, 'Dot', modellnr 3170, design 1954, slitage700
 715Väggfat, koppar, nyrenässans, 1800-tal, driven dekor av akantus mm, dia 53 cm100
 716Trofé, helskovel dovhjort, b 74 cm100
 717Trofé, älg, jämn 6:a, b 59 cm100
 718Lerpa, Nes, färglito. komposition, sign, dat -81 o numr 31/120, synl pappersstorl 50 x 60 cm-
 719Takampel, mässing, empirestil, 1900-talets 2 hälft, dekor av akantus, dia 65 cm900
 720Parti nysilver, bricka, dubbel lockkarott med löstagbart handtag, kanna för turkiskt kaffe (signerad Pierre Meurgey Paris) mm, bricka dia 40 cm300
 721Skeppsur, mässing, Danmark, 1900-talets 2 hälft, dia 19 cm200
 722Ölstop, glas med nysilverlock, ant Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av vilande vinskördare, h 19 cm200
 723Bordsur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av stående man, urverk sign Paris, h 42 cm2 400
 724Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 53 cm250
 725Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, h 57 cm250
 726Miniatyrkabinett på lös benställning, sk Tansu, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, förgylld dekor av tranor, växtlighet mm, h 56 cm, visst slitage1 200
 727Humidor på benställning, palisander med intarsia, 1900-talets 2 hälft, 8 lådor, låsbar, enl uppg inköpt på Harrods, h 93 cm, underrede saknar smärre låda samt med smärre fanérdef5 000
 728Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av magnolia, h inkl skärmhållare 53 cm-
 729Kyhn, Knud för KD, figurin, glaserat stengods, liggande rådjur, sign, l 25 cm300
 730Fat, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonala med dekor av hjortar i landskap i famille-rose-färger, dia 34 cm, 1 m hårsprickor1 400
 731Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, ek, 2 lådor i sarg, l 110 cm-
 732Engström, Sven och Myrstrand, Gunnar för Tingströms, hallmöbel, ek med lackerad blomsterlåda i metall, Casino, l 100 cm100
 733Öronlappsfåtölj, stiftat, brunt läder, 1900-talets mitt1 100
 734Parti linneservietter mm, 1 låda200
 735Okänd designer, 1950-60-tal, damsekretär/sminkbord, teak, underdel med 3 lådor samt utdragbar skrivskiva, överdel med 3 lådor samt vändbar spegel, b 80 cm1 000
 736Trädgårdsbord, 1 par, underrede i gjutjärn, skiva i lackerat trä, dia 70 cm1 500
 737Karusellbokhylla, mahogny med mässingsbeslag, Jacob-stil, 1900-talets 1 hälft, h 63 cm1 400
 738Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, palisander, 3 lådor, b 70 cm100
 739Ström, Gerda, olja, man i landskap, 41 x 57 cm250
 740Lecourt, Raymond Louis, olja, man och hästar, sign o dat 1908, 38 x 46 cm1 400
 741Okänd designer, ant Danmark, 1950-tal, soffa, helstoppad, senapsgul klädsel med palisanderdetaljer, l 155 cm-
 742Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, brännstpl, dynor sakn400
 743Okänd designer för C F Christensen, Silkeborg, däcksfåtölj, alm, plakettmärkt100
 744Skrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, England, 1800-talets mitt, plakettmärkt Miss L Osborn, l 49 cm, nyckel sakn, smärre def250
 745Bord, 2 st, teak, 1950-tal, l 43 resp 49 cm100
 746Okänd designer, gungstol/fåtölj, svart textilklädsel på svartlackerat metallunderrede, modern tillv, dia 107 cm450
 747Kompass, mässing, 1900-talets 1 hälft, dia exkl kardanring 24 cm250
 748Rasmussen Jörgen för KEVI, snurrfåtölj, mörkgrå textilklädsel, fyrdelt fot, etikettsign-
 749Figuriner, 3 st, porslin, Lladrķ, geishor, polykrom underglasyrdekor, h 27 - 31 cm, ngt smärre avslag på blommor700
 750Dricksglas, 15 st, blå, grön resp senapsgul glasmassa, h 8 cm-
 751Lindstrand, Vicke för Kosta, dessertglas, 12 st, glas, Mambo, dekor av luftbubbla, h 10 cm200
 752Lindstrand, Vicke för Kosta, figurin, glaserat lergods, häst, modellnr 37, design 1937, h 16 cm150
 753Parti jultallrikar, Royal Copenhagen, 52 st, komplett serie 1945 - 19962 000
 754Bergh, Elis för Kosta, tillskr, vinglas, 10 st, grön glasmassa, facettslipade, h 16 cm300
 755Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekoppar med fat, 8 + 8 st, stengods, Birka (prod 1973-95)450
 756Percy, Arthur för Gullaskruf, vas, gulvit glasmassa, spolformad, modell P561/1, etikettsign, h 29 cm100
 757Westman, Marianne för Rörstrand, parti porslin; kaffekoppar med fat 6 + 7 st, samt tallrikar dia 24 cm, 6 st, porslin, Mon Amie, design 19521 900
 758Parti modernt konstglas, skål Sven Palmquist Fuga, burk med lock Signe Persson Melin Sill i kvadrat, vaser Gullaskruf mm200
 759Parti tallrikar mm, B&G, KD300
 760Lynd, Jacqueline (Jacky) för Rörstrand, jultallrikar och -muggar, 9 + 9 st, porslin, Julpoesi, förgylld och polykrom dekor800
 761Parti porslin, B&G, Dahl Jensen och Royal Copenhagen, dekor i cracqueléglasyr-
 762Parti äldre diverse, 1 låda; strykjärn och ljusstakar, mässing, dokumentmapp, läder med pärlstickning mm100
 763Parti modern design, Kronjyden, Georg Jensen, Royal Copenhagen mm500
 764Berthelsen, Carlo för Kron Figurer, Köpenhamn, figurin, glaserat flintgods, fåraherdinna, h 28 cm-
 765Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, figurgrupp, porslin, stående par i rokokodräkt, polykrom bemålning, h 27 cm800
 766Assietter, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17,5 cm1 900
 767Kaffeservisdelar, 1 låda, porslin, Rosenthal, förgylld dekor1 100
 768Skålfat, 3 st samt vas, silver, tot vikt 375 gr800
 769Berthelsen, Carlo, figuriner, 2 st, glaserat lergods, inuiter, sign, h 19 resp 23 cm, 1 m glasyrnötning100
 770Kavajmärken/tjänstgöringstecken, 3 st, 10 k rödguld med vita och röda stenar, Gulf 15, 20 resp 25 år, vikt inkl nålar i oädel metall men exkl stoppers 7,4 gr500
 771Matbesticksuppsättning, nysilver, GAB Drotten150
 772Terrin med lock resp karott med lock, flintgods, William Ridgway & Co, Shelton 1834-54, dekor i Marmoramönster, l 35 resp 36 cm450
 773Parti fajance, Teneragruppen/Aluminia, skålfat mm350
 774Lütken, Per för Holmegaard, vas, grön glasmassa, Laguna, design 1955, h 19 cm300
 775Nylund, Gunnar för Rörstrand, jultallrik, porslin, 1968-
 776Kähler, Herman A, egen verkstad Næstved, vas, glaserat lergods, sign, h 17 cm250
 777The- och kaffeservis, porslin, Herrmann Oehme, 1900-talets början-
 778Torchčre, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av putto, h 41 cm1 200
 779Parti modernt porslin, 41 del, Lyngby Porcelän150
 780Snusflaska, jade, Kina, 1900-tal, i form av Pak Choihuvud, l 6,5 cm, spatel avbruten350
 781Jultallrikar, 15 st, porslin, Rosenthal, polykrom underglasyrdekor, dia 22 cm-
 782Parti dockhuvuden mm, bisquit800
 783Hedegaard, Johannes för Royal Copenhagen/Aluminia, relief, delvis glaserat stengods, kvinnoprofil, sign, h 32 cm-
 784Fleischmann, Friedrich för Rosenthal, matservisdelar, porslin, Minifred, design 1933200
 785Brosch, emaljerat och guillocherat silver, dekor i blått och vitt, stpl Aksel Holmsen Sandefjord, l 2 cm500
 786Parti skedar, medalj, gafflar mm, silver tot vikt 350 gr900
 787Champagnekylare, 1 par, aluminium, Champagne De St Marceaux Reims, h 19 cm250
 788Stiltonscoop, nysilver med benhandtag, 1800-talets 2 hälft, l 23 cm600
 789Bojan, porslin, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer, skrivtecken, fladdermöss mm, h 19 cm, lock sakn, träställning medf250
 790Biancone, Fulvio för Venini, skål, glas, sk näsduksskål (fazzoletto), dekor i turkos överfång på blå fond, handsign Venini -98 samt etikettsign, h 13 cm500
 791Bok; Weilbachs Kunstnerlexikon, III uppl 1947, hfr bd, slitage150
 792Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets 2 hälft, dekor av rocailler mm, h 26 cm1 100
 793Väggfontän med bassäng, fajans, ant Portugal, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor i starkeldsfärger, tot h 71 cm800
 794Lundström, Nils Emil, Rörstrand, porslin Trekonungamötet Malmö 1914, dia 26 cm-
 795Kaffekanna, koppar med flätat rottinghandtag, 1800-talets mitt, h 23 cm-
 796Multiverktyg, krom; tång, kapsylöppnare, skruvmejsel mm, l 19 cm, i original läderetui-
 797Matservisdelar, flintgods, Aluminia Knud, 4 lådor, visst slitage-
 798Parti moccakoppar med fat; Ginori, Pirkenhammer mm400
 799Thekanna på réchaud, nysilver med benhandtag, nyrokoko, 1800-talets slut, h 40 cm700
 800Figurin, porslin, Lomonosov, sittande isbjörn, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm100
 801Prytz, Grethe för Cathrineholm, skålar, 3 st, emaljerad metall, Lotus, dia 10 cm450
 802Figurin, bemålat porslin, B&G, 1800-talets 2 hälft, stående man i folkdräkt, h 19 cm, smärre nagg400
 803Malmer, Ellen för Teneragruppen, Aluminia, skålfat, fajans, sign, dia 33 cm100
 804Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, kanna, harpälsglaserat stengods, sign, h 24 cm700
 805Figurin, porslin, Bernard Bloch, Eichwald, 1900-talets 1 hälft, sittande isbjörn, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm400
 806Hänge, emaljerat sterlingsilver, dekor av blomma, stpl Aksel Holmsen Sandefjord, dia 2,5 cm, medf kedja förgyllt sterlingsilver100
 807Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, tändare, sterlingsilver, modellnr 357, sign, l 5 cm250
 808Hein, Piet, multipel, krom, 'Super-egg', h 3,3 cm100
 809Armring, förgylld mässing med facettslipade citriner, 1800-talets slut, initialer JR, l 7 cm, visst slitage100
 810Ask för svavelstickor resp pennkniv, silver, l 6,5 resp 7 cm-
 811Hink, järnbeslaget och bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, h exkl hänkel 30 cm450
 812Parti äldre vykort, mestadels topografi500
 813Parti medaljer, uniformsmärken mm-
 814Thorsson, Nils för Aluminia, skålar, 2 st, glaserat stengods, Marselis, dia 15 cm-
 815Cigarettetuier, 2 st samt penna, silver, tot vikt 200 gr450
 816Herrarmbandsur, 8 st, bl a Driat och London250
 817Parti mynt, hela världen100
 818Leksak, bemålat trä, BRIO, 1900-talets mitt, grävskopa, tot l 35 cm200
 819Okänd japansk designer, figurin, glaserat flintgods, 1950-60-tal, valross, h 15 cm100
 820Tallrikar/väggplaketter, 10 st, flintgods, Aluminia, dekor ur zoodiaken, dia 23 cm-
 821Parti matservisdelar mm, porslin, B&G, dekor i saxisk blomst250
 822Okänd konstnär, olja, själv(?)porträtt med Kristus (!), 160 x 109 cm450
 823Vitrinskåp, palisander med intarsia, gustaviansk stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 154 cm2 000
 824Köttallrikar, 6 st, flintgods, Les Aventures du Boucher, Gien, 1900-talets 2 hälft, i originalask, l 30 cm500
 825Terriner med lock, 2 st, skål samt fat, porslin, Haviland & Cie, Limoges, 1900-talets 1 hälft, terriner l 31 resp 34 cm400
 826Stort parti matbestick, nysilver, olika modeller400
 827Lütken, Per för Holmegaard, efterrättsskålar, 11 st, glas, Plaisir, design 1983, i originalförp100
 828Mat- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Frijsenborg100
 829Mat- och kaffeservisdelar, flintgods, Aluminia Tranquebar400
 830Kakelugnsspjällband, 5 st, textil med mässingsdetaljer, 1900-talets 1 hälft200
 831Parti nysilver, 1 låda100
 832Parti modern design, 3 lådor; Georg Jensen, Aluminia, Just mm500
 833Parti äldre diverse, 2 lådor; signalhorn, ljusstake empire mm100
 834Stort parti porslin, Royal Copenhagen och B&G, 5 lådor800
 835Bordsur, förgyll metall och alabaster, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående man, h 34 cm, 1 alabasterplatta sakn, pendel sakn400
 836Miniatyrsabel, mässing och smide i sammetsklädd balja, sk Tulwar, Indien, 1900-talets 2 hälft, l 58 cm100
 83716 mm projektor, Kansas Kinocet, 1950-tal, l 50 cm100
 838Matservisdelar, flintgods, Aluminia Tureby100
 839Matservisdelar, flintgods, Aluminia, förgylld kantrand100
 840Matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, modellnr 988 'Dagmar', dekor i grönt och guld400
 841Bricka trä, intarsiadekor av drickande munkar, 52 x 35 cm, smärre def400
 842Brickor, 2 st, flintgods med metallmontage, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av äppelblom resp druvor, l 35 resp 42 cm250
 843Offerfat, porslin, Kina, republik 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av kvinnor och skrivtecken, l 27 cm, hårsprickor-
 844Okänd designer för Rörstrand, 1950-tal, ljusstakar, 1 par, glaserat lergods, i form av grisar, etikettsign, h 5,5 cm-
 845Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av polykroma invälsningar, Rainbow, h 17 cm-
 846Olsen, Torkild för Royal Copenhagen, matservis, porslin, Grön Melodi450
 847Lampbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, h 66 cm250
 848Golvur, rödmålat och bronserat trä, Danmark, 1800-tal, sk Bornholmerur, hane, urtavla sign H J Sonne 1834, h 205 cm500
 849Golvur, valnöt, England, 1800-tal, urtavla sign R Clunes Motherwell & Aidrie, h 206 cm700
 850Okänd designer för Fagerhults, bordslampa, vit plast och metall, justerbar höjd på skärm, tot h 70 cm100
 851Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm250
 852Starkvinskanna, glas med metallmontage, 1900-talets början, h 27 cm200
 853Parti modernt glas och keramik, 2 lådor, bl a Berti Vallien och Klase200
 854Terrin med lock och underfat, fajans, Portugal, 1900-talets 2 hälft, dekor i rött, fat l 36 cm100
 855Tamburmajor, bonad bok och mässing, 1900-talets 2 hälft, h 175 cm800
 856Bordsur, ek, alm och mässing, Tyskland, 1910-20-tal, h 14 cm350
 857Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, klarglas med svart påklipp, sign, h 12 cm300
 858Fotpall, delvis svärtad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft el mitt, l 36 cm400
 859Fotpall, bonad björk med broderad sits, 1900-talets mitt, l 35 cm-
 860Ytterfoder, glaserat lergods, modellnr 1456, h 23 cm, ngt slitage, kantlagn-
 861Kanna, försilvrad metall, indo-persisk, 1900-talets 1 hälft, heltäckande dekor, h 14 cm100
 862Östmar, Tommy, olja, Flicka, sign, 120 x 80 cm, prov: 4e pris i Apotekets Konstförenings medlemslotteri 1990-
 863Okänd dansk (?) designer, servis, grön, frostad glasmassa, 2 skålar samt 12 tallrikar, dessa dia 21 cm300
 864Krucifix, rysk-ortodoxt, silver, sekelskiftet 1900, h 4 cm200
 865Fat, porslin, sk kompaniporslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), oktogonalt med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av Willow-mönster, l 25 cm-
 866Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, bordständare, porslin, Quatre couleurs - dekor i fyrfärgat guld, sign, dia 10 cm200
 867Altarljusstakar, 1 par, porslin och brons, Kina, ant Guangxu (1875-1908), dekor av drakar jagandes den heliga pärlan mm tot h 33 cm, 1 droppskydd sakn, 1 m nagg1 200
 868Parti reklamplaketter, flintgods, Aluminia, 1900-talets början, Carlsberg resp Tuborg500
 869Ljusstake, mässing, 1900-talets 1 hälft, i form av nattljusstake, h 33 (!) cm200
 870Parti modern design, 2 lådor; krukor Trip Trap, karaff Höglund mm150
 871Parti kinesiskt porslin och emalj, 17-1900-tal, rökelsekar, figurin mm, ngn hårspricka el def350
 87214 del porslin, Royal Copenhagen, dekor i saxisk blomst350
 873Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av flodlandskap, profilerad kant, dia 25 cm, prov Tobisons Antikhandel200
 874Parti fotografiramar, porslin med silvermontage, Royal Copenhagen, merparten i originalförp600
 875Stämpelklocka, metall, Jagus, 1900-talets 1 hälft, l 21 cm100
 876Bordslampa, glas med mässingsmontage, jugendstil, 1900-talets slut, etsad blomdekor i violett, h 32 cm, smärre nagg vid fäste100
 877Bordslampa, svarvad och slipad serpentinsten med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, h 28 cm300
 878Figuriner, 1 par, bisquit, Royal Copenhagen, 1800-tal, Pallas Athena resp Terpsichore, h 17 resp 19 cm, nagg100
 879Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pointervalpar, polykrom underglasyrdekor, modellnr 453, l 10 cm200
 880Skrivställ, mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, l 30 cm, glasinsatser sakn100
 881Thekanna, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets början, heltäckande dekor av drake i relief samt av heliga män och Shimatzu-Mon, oid sign, möjl Shozan, h 19 cm100
 882Okänd designer för Metzler & Orloff, figuriner, 4 st, porslin, sk Årstidsfigurer, polykrom underglasyrdekor, h cirka 14 cm-
 883Skål med hänklar, fajans, möjl Kellinghusen, 1800-talets början, l 17 cm, slitage, 1 hänkel lagad450
 884Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, porslin, dekor av kräfta, polykrom underglasyrdekor, modellnr 3277, dia 16 cm100
 885Fodral, 2 st, nylon med läderdetaljer, Mullberry, l 30 resp 35 cm100
 886Kaffekoppar, 12 st samt underfat, 14 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond2 600
 887Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17,5 cm2 400
 888Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat stengods, Spectra, modellnr 1068, 27 x 27 cm-
 889Källström, Arvid, skulptur, terrakotta, 3 nakna kvinnor, sign, h 17 cm-
 890Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, månstensfärgad glasmassa, Selena, sign o numr 3090 (1946), l 10 - 22 cm-
 891Palmquist, Sven för Orrefors, vas, månstensfärgad glasmassa, Selena, sign o numr 3090 (1946), h 18 cm, medf vas, okänd designer för Skruf, h 21 cm-
 892Bricka, vas, sockerskål samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, bricka l 17,5 cm1 300
 893Askkopp, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 12 cm600
 894Sockerskål samt ljusstakar 1 par porslin, Royal Copenhagen, skål Blå Blomst, ljusstakar musselmalet, skål l 14 cm100
 895Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm450
 896Stort parti väggplaketter, lergods, bl a Åke Holm, Bror Hjort och Eric Elfwén-
 897Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa vit- och blålackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm800
 898Kyhn, Poul, egen verkstad, skulptur, glaserat lergods, stående flodhäst, sign, l 18 cm500
 899Matbesticksuppsättning, 99 del, nysilver, Diana, design Gustaf Jansson för CG Hallberg, bl a 12 vardera av mat- och bordsgafflar och -knivar samt 22 matskedar-
 900Elektriskt bordsur, svartbrokig marmor och krom, art-déco, 1920-tal, vridbar urtavla, l 20 cm100
 901Bang, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods, blomkalkformad, sign, h 11 cm1 900
 902Bang, Arne, egen verkstad, kanna, glaserat stengods, sign o numr 161, h 15 cm3 400
 903Bang, Arne, egen verkstad, skålfat, glaserat stengods, dekor av spirande kvist, sign o numr 9, dia 15 cm600
 904Bang, Arne, egen verkstad, skålfat, glaserat stengods, i form av näckrosblad, sign o numr 193, l 141 cm700
 905Bang, Arne, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, hjortkalv, sign o numr 11, h 16 cm1 900
 906Bang, Arne, egen verkstad, kanna, glaserat stengods med flätat rottinghandtag, sign o numr 151, h 17 cm1 600
 907Okänd dansk keramiker, vas, glaserat stengods, geometrisk dekor i vitt och blått, klotformad, sign Kai C Kolding, h 12 cm200
 908Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, dekor i gul glasyr, sign, h 12 cm2 800
 909Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, dekor i vit harpälsglasyr, sign, h 14 cm2 800
 910Kähler, Herman A, egen verkstad Næstved, vas, glaserat lergods, sign, h 16 cm1 100
 911Parti fotogenlampdelar, 1 låda; oljebehållare, sotrör samt skärm100
 912Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, blanc-de-chine, Flicka med fågel, modellnr 1044, h 11 cm250
 913Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, blanc-de-chine, Sittande, naken kvinna, modellnr 1175, h 20 cm600
 914Skålfat, gjutet opalinglas, Etling Frankrike 1920-tal, dekor av stiliserad tistel, gjuten sign o modellnr 214, dia 16 cm-
 915Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willow-mönster, dia 23 cm200
 916Tallrikar, 3 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av blomvas, änder mm, dia 23 cm350
 917Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1735-96), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, dia 23 cm200
 918Marmeladburk med lock, glas och sterlingsilver, stpl Thomas Latham & Ernest Morton, Birmingham 1901, h 10 cm, medf sked, silver Danmark350
 919Prakturna, förgyllt och bemålat porslin, empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av byggnad samt på avers gåvodedikation dat 1882, h 38 cm1 300
 920Ljusstakar, 1 par, nysilver, empirestil, 1800-tal, dekor av godronner, h 29 cm250
 921Lockstop, tenn, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, lock med infattad porslinsplakett med prislista för tobak, h 22 cm-
 922Matkärl, 1 par, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, spår av förgyllning, h 19 cm350
 923Brüel, Axel, fat, glaserat lergods, oktogonalt med dekor av fisk i grön glasyr, sign, dia 30 cm100
 924Handspegel, läder, Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, präglad reliefdekor av kvinna mm, l 16 cm-
 925Skrivställ, brons och glas, 1800-talets 2 hälft, dekor av turturduvor, h 12 cm-
 926Dekorelement/skulptur, förgylld brons, 1800-talets 2 hälft, dekor av putto med vinkrus, h 16 cm200
 927Vaser, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av växtlighet, h 19 cm-
 928Okänd designer för Louis Poulsen, lampskärmar, 1 par, emaljerat järn, Værkstedspendel, dia 35 cm, slitage700
 929Parti modern design, 2 lådor; Royal Copenhagen, Aluminia mm350
 930Skulptur, brons på marmorsockel, 'Oscar', pris 1972 vid Art Clothing Academy Turin, h 48 cm700
 931Okänd fransk konstnär, olja, komposition, sign Brion, 27 x 22 cm200
 932Petersen, Edvard, etsning, Torghandel på Amagertorv, Köpenhamn, sign o dat 1887 i trycket samt numr 58/100, bildyta 22 x 33 cm150
 933Dockteater, litograferat papper och trä, Prior, Danmark 1900-talets 2 hälft, h 50 cm600
 934Okänd designer, parti väggur med termo- och hygrometer, 15 st, E23, dia 25 cm100
 935Olsson, Hjördis & Rude, Charlotte för Holmegaard, flaskor, 4 st, brun glasmassa, Hivert, design 1970, h 15 cm-
 936Olsson, Hjördis & Rude, Charlotte för Holmegaard, flaskor, 4 st, grön glasmassa, Hivert, design 1970, h 15 cm-
 937Olsson, Hjördis & Rude, Charlotte för Holmegaard, flaskor, 4 st, grön glasmassa, Hivert, design 1970, h 15 cm-
 938Olsson, Hjördis & Rude, Charlotte för Holmegaard, flaskor, 4 + 1 st, ofärgad glasmassa, Hivert, design 1970, h 15 resp 20 cm-
 939Olsson, Hjördis & Rude, Charlotte för Holmegaard, flaskor, 3 + 1 st, brun glasmassa, Hivert, design 1970, h 15 resp 20 cm-
 940Fåtöljer, 1 par, bonat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, röd sammetsklädsel900
 941Okänd designer för Arte Nuova, Murano, bordslampa, glas, 1950-60-tal, dekor i gult och blått underfång, etikettmärkt Genuine Venetian glass, Grand prize, World Fair Brussels 1958, h inkl skärm 49 cm200
 942Okänd designer, soffa, helstoppad, klädsel i GP & J Bakers Hydrangea Bird, l 195 cm150
 943Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft100
 944Stol, svarvad och bonad björk, sekelskiftet 1900, sits sakn-
 945Ushida, Shigeru, fåtölj, stål med träarmlän och grön canvasklädsel, Z-chair, etikettsign Made in Japan350
 946Okänd engelsk (?) designer, golvlampor, 1 par, transparent plast och hamprep på gjutjärnssockel, h 155 cm350
 947Okänd designer, 1960-tal, hurtsar med skjutdörrar, 2 + 1, palisander, b 80 cm, h 30 resp 72 cm100
 948Okänd designer 1960-70-tal, fåtölj, krom med canvasklädsel och lösa, stoppade dynor600
 949Fåtölj, bonat trä med beige textilklädsel, Farstrup, elektrisk höj- och tippbar sits för att underlätta för rörelsehindrade350
 950Okänd designer, snurrfåtölj, svart textilklädsel på kromad fot, justerbar vinkel600
 951Parti allmogeföremål; vagnslykta, grep, lerkrus mm100
 952Skrivbordsstol, bonad ek med läderklädsel, jugend, 1900-talets början300
 953Okänd designer, 1960-70-tal, gungstol, grålackerat trä med blommig textilklädsel (denna def)100
 954Warnhammar, Mikael för IKEA, vägghylla, Värde, i oöppnad originalförp100
 955Fåtölj, valnöt och mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, smärre def450
 956Matta, semiantik/antik Turkmen, 185 x 125 cm-
 957Klädhängare, 3 st, trä, 1900-talets början, l 40 - 61 cm250
 958Synnerligen stort parti långpipor mm, 1 flyttlåda, skador350
 959Avdelningsskärm, skuret och svärtat trä, h 145 cm600
 960Salongsbord, bonad björk, oscarianskt, 1800-talets slut, l 100 cm200
 961Arbetsbelysning, svartlackerad metall, Glamours, modern tillv350
 962Sasamoto, Yasu för Dulton, pall, krom med lackerad metallsits500
 963Lund, Sören, soffa, grå alcantaraklädsel på metallben, l 210 cm-
 964Behållare för svavelstickor (?), mässing och stål, 1800-talets slut, l 16 cm100
 965Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, sign o numr 2946 (1944), h 29 cm, nagg under botten-
 966Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 1500/1544, h 20 cm-
 967Okänd konstnär, relief, patinerad brons, stående akt, sign, MA, 31 x 15 cm-
 968Okänd dansk designer, skål, svarvad koppar, invändig röd emalj, stpl Made in Denmark, dia 22 cm-
 969Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, gulglaserat lergods, modellnr 9, sign, h 45 cm800
 970Runeborg, Greta för Uppsala Ekeby, golvurna, glaserat lergods, modellnr 7, h 48 cm-
 971Okänd konstnär, skulptur, glas, 1900-talets slut, frostad yta med slipade fält, dekor av blå och ofärgade luftbubblor, h 14 cm-
 972Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, rokokostil, 190o-talets mitt, stpl Wellner Auensachsen, h 21 cm, ägargravyr100
 973Sjögren, Christer för Lindshammar, golvvas, formgjutet klarglas, h 44 cm150
 974Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat stengods, sign, h 42 cm150
 975Okänd designer, skålar, 2 st, vitopak glasmassa, dekor i grönt underfång, l 10 resp 13 cm-
 976Parti diverse; visitkortsskål, pluntor samt sparbössor, sekelskiftet 1900, träskål Gösta Israelsson Finja samt 2 glasvaser-
 977Okänd designer för Lundin & Lindberg Metallvarufabrik, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, tenn, stpl Eskilstuna 1933, h 22 cm100
 978Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, front med 6 lådor, l 89 cm, nyckel sakn600
 979Okänd designer, 1960-tal, snurrfåtöljer, 2 st, turkos resp beige textilklädsel på fyrdelt metallfot, klädsel def100
 980Okänd designer, fotpall, krom med grå skinnklädsel, modern tillv, l 60 cm-
 981Okänd designer, 1950-60-tal, hurtsar, 5 st, teak, 4 st med skåpsdörrar, 1 med 5 lådor, 61 x 61 cm, slitage100
 982Vattenpipa, fajans, alabaster och mässing, Turkiet, 1900-talets slut, tot h 75 cm150
 983Byrå, palisander med intarsia, mässingsbeslag och svartbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 80 cm600
 984Okänd designer, 1950-60-tal, pall, teak, l 50 cm-
 985Okänd dansk designer, 1950-tal, satsbord, 3 st, teak med undre rottingklädd hylla, märkta Danish Furnituremakers Control, l 58 cm, slitage500
 986Gräsklippare, Ryobi OHV 140 cc350
 987Bojaner, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 15 cm500
 988Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets början, h 14 cm450
 989Sparbössa, nysilver, 1900-talets mitt el 2 hälft, i form av sittande björn, h 15 cm-
 990Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign, h 15 cm700
 991Okänd designer, 1920-tal, vas, patinerad brons, h 13 cm-
 992Bjällerkrans, läder med förnicklade bjällror, sekelskiftet 1900, spännen sakn100
 993Parti planscher/samlarbilder, Allers, 'Den stora bilparade', 1950-tal, ej genomgången300
 994Späckhuggartand, l 19 cm300
 995Skulptur, skuret trä, ant Västafrika, 1900-tal, h 40 cm100
 996Bjällra, mässing med smideskläpp och läderrem, sekelskiftet 1900, h 16 cm-
 997Bok; Litografiskt Album 1873, inneh åtskilliga litograferade bilder, hft, fläckar, ej genomg-
 998Stort parti filmfotografier från China Blue, Something Wild, Beer, Malone mm-
 999Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 1 par, palisander med svart läderklädsel, slitage, 1 m bytt klädsel100
 1000Okänd designer, golvlampa, aluminium och plast med 13 glödlampor, h 152 cm1 100
 1001Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljusstakar, 7 st, olikfärgad glasmassa, Atoll, dia 12 cm100
 1002Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom glasmassa, etikettsign, h 31 cm350
 1003Okänd designer, skålfat/skulptur, delvis blå glasmassa, dekor i rött underfång samt nätmönster av luftbubblor, l 33 cm100
 1004Lagerbielke, Erika, Orrefors, skål, blå och grön glasmassa, Louise, dia 24 cm100
 1005Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer 2 st, glas, dalahäst, h 8 resp 16,5 cm-
 1006Johansson, Ulf för Sjöhyttan, skulptur, glas, stående figur, dekor i polykromt underfång, sign, h 22 cm150
 1007Engman, Lena för SEA glasbruk, skålar/vaser, 3 st, bemålat glas, dekor av fåglar, sign, h 7 resp 17 cm300
 1008Laviani, Ferruccio för Kartell, taklampa, blå plast, Easy, h 34 cm100
 1009Okänd designer, matta, rölakan, 290 x 190 cm200
 1010Okänd designer, ant Murano, parfymflacon, blå och vit glasmassa med metallmontage, l 5,5 cm-
 1011Långpipa, horn, trä, porslin, metall och textil, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av bl a hästhuvud, tot l 169 (!) cm, slitage-
 1012Ordenstecken, 14 k rödguld och emalj, Riddare III klass av, Kejserliga Ryska Sankta Annaorden, stpl Albert Keibel St Petersburg (verks 1882-1910) med hovleverantörsstpl, i originaletui, medf 3 band8 000
 1013Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, karaffer 2 st samt skulptur, polykrom glasmassa, Flax, sign, h 17 - 35 cm, nagg350
 1014Ordenstecken; förgyllt silver och emalj, Officer av Franska Hederslegionen, i originaletui från Arthus Bertrand Paris1 000
 1015Kandelaber till 5 ljus, kristall, Nachtmann Ravello, h 35 cm100
 1016Champagnekylare, nysilver, 1910-20-tal, Saint-Médard, Picardie, Frankrike, h 23 cm1 400
 1017Okänd designer för Nordiska Kompaniet, gungstol, valnöt, ritningsnummer 2488, möjl design Thor Thorén, denne ritade Sundsvalls Handelsbank vars Stockholmskontor stod klart 1908 och dit ritningsnummer 2472-87 beställts, h 100 cm2 200
 1018Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, Norge 1900-talets 2 hälft, tot l 21 cm, ägargravyr-
 1019Klot, delvis glaserat lergods, 1800-tal el äldre, dekor av akantus mm, dia 10 cm-
 1020Landberg, Nils för Orrefors, martiniglas, 8 st, Susan, h 15 cm, ngn nagg100
 1021Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, klart och blått glas, Celeste, h 33 cm300
 1022Okänd designer för Orrefors/Fyrklövern, vinglas, 8 st, dekor av blommor, h 16 cm, 1 m nagg, medf 4 vinglas Duka, h 21 cm100
 1023Okänd designer, bordslampa, porslin, cylindrisk med op-mönster i svart, modern tillv, h 28 cm-
 1024Parti glas, 2 lådor, bl a Erik Höglund-
 1025Parti konstglas, bl a Bertil Vallien, Erik Höglund och Gunnel Sahlin350
 1026Williams-Ellis, Susan för Portmeirion, fruktskål, flintgods, Oranges and Lemons, dia 29 cm200
 1027Okänd designer, skålfat, polykrom glasmassa på fotklack i klarglas, dia 35 cm-
 1028Golvlampa, metall, Aneta Tromsö450
 1029Salongsbord, valnöt och bonat trä, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 100 cm100
 1030Serveringsbricka, lackerad plåt, ant England, 1800-talets mitt, kinesicerande dekor av personer mm, l 69 cm, slitage400
 1031Okänd konstnär, skulptur, stenmassa på svart marmorsockel, mor och barn, sign Normand, h 17 cm-
 1032Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med gul juteskärm, h inkl skärm 148 cm100
 1033Okänd designer, 1950-60-tal för Treman/Threemen (en sammanslutning av svenska möbelproducenter), nattygsbord, alm med svärtade detaljer, plakettsign, b 50 cm150
 1034Persson, Egon, olja, båtar i hamn, sign, 22 x 37 cm400
 1035Stawåsen, Gösta, olja, stilleben, sign, 33 x 42 cm400
 1036Takkrona, mässing med droppformade prismor, sk burkrona, 1900-talets 1 hälft, h 65 cm1 400
 1037Parti äldre ölflaskor med patentkork, Tuborg, Echo, Phönix mm, medf zinkbalja100
 1038TV, vit plast, 14 ', Comet, 1970-tal, l 41 cm-
 1039Taklampa, bronserad metall med 3 rosatonade glaskupor, art-déco, 1920-tal, dia 40 cm100
 1040Åkerblom, Bengt för Åkerblomstolen, pinnstol, björk, plakettmärkt-
 1041Wanscher, Ole för Fritz Hansen, stol, valnöt, sk Windsorstol, modell 1755, design 1942, senare bemålning450
 1042Mogense, Børge för FDB Møbler, pinnstol, sk Windsorstol, bok, modell J 42, design 1942, etikettsign, senare bemålning600
 1043Snedklaffsekretär, bemålat trä med mässingsbeslag, Selva, Italien, 1900-talets 2 hälft, 2 skåpsdörrar samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, plakettsign, b 97 cm-
 1044Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 8 st, bok med svart konstläderklädsel800
 1045Okänd designer, 1960-tal, stolar, 1 par, teak-
 1046Okänd designer, 1950-60-tal, taburett, ek, op-mönstrad klädsel, l 63 cm250
 1047Okänd designer, 1970-tal, blomsterpiedestaler, 1 par, teak med mässingsstift, h 85 cm300
 1048Badrumsvåg, Stathmos Fix, 1900-talets början100
 1049Fåtölj med armlän, sk svanhalsfåtölj, björk, 1900-talets 1 hälft100
 1050Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj, svartlackerat böjträ med svart skinnklädsel, slitage-
 1051Ståhlbom, Mattias för Muuto, taklampa med dimmer, grå plast, modell E27150
 1052Etui, ek med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor, b 65 cm500
 1053Avdelningsskärm, bonad ek med maskinvävd tapet, 1900-talets 2 hälft, dekor av kronhjortar, tot h 203, b 136 cm450
 1054Hallberg, Lars, olja, Aprilslätt, sign o dat 1972, 26 x 24 cm800
 1055Frisk, Thomas, etsning, handkolorerad, Veni, Vidi, Venezia état II, sign o numr 1/14, synl pappersstorl 34 x 28 cm-
 1056Frisk, Thomas, linoleumsnitt, fönsterutsikt, sign, 26 x 32 cm, medf Rex, Göte, olja, utsikt mot gamla rådhuset, Halmstad, sign, 39 x 30 cm-
 1057Spegel, svärtat och bronserat trä och stuck, nyrokokostil, 1900-talets 2 hälft, profilslipat glas, yttermått 192 x 92 cm1 600
 1058Lensdorf, Andreas, olja, komposition, sign, 65 x 70 cm100
 1059Bordslampa, mässing, 1970-tal, Nafa, dekor av klot, h 32 cm100
 1060Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, sign, h 17,5 cm600
 1061Väggurshållare, mahogny och förgylld brons, sekelskiftet 1800, medf fickur i vitmetall, sent 1700-tal, detta sannolikt England med falsk signatur Walerius in Norkoping, dia 17 cm-
 1062Miniatyrmålningar, 2 st, gouache (på litografi?), man och kvinna, i mässingsramar, ovala 6 x 5 cm-
 1063Okänd designer för Atelier Borgila, cigarettetui, sterlingsilver, slät modell med trappstegsformad kant, inv förgyllt, i originaletui, stpl Stockholm 1934, l 8,5 cm-
 1064Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, silver, Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, silver, Louis XVI-stil, Egypten, 1900-tal, h 20 cm, tot vikt 1375 gr-
 1065Eldh, Carl, skulptur, gips, ’Brita’, sign, h 29 cm, sprickor350
 1066Kompass i mässingsfodral, kompassros sign Johann Leonhard Ernst, Altona, 1700-tal, dia 6 cm 800
 1067Percy, Arthur för Gefle, skulptur, glaserat lergods, Diana och hjorten, sign, h 27 cm-
 1068Luktdosa, silver, Danmark, 1800-talets mitt, urboettformad, otydl stpl Höeg..., dia 4,5 cm, inre gångjärnssprint sakn350
 1069Gate, Simon för Orrefors, skål, klarglas, modellnr 383, slipad dekor av stiliserade kvinnor, växter mm, sign o dat 1928, gravörsign för Rickard Bayer, h 14 cm, nagg-
 1070Gardin/draperivikter, 13 st, brons, ant Frankrike, 1800-tal, dekor av oid adligt vapen, h 4,5 cm1 300
 1071Takampel, koppar med iriserande glaskupa, Johann Loetz Wittwe, 1900-talets början, kupa med orange Phänomendekor, dia 22 cm-
 1072Okänd designer för Hutschenreuther, figurin, porslin, danserska, h 19 cm, senare hausmalereibemålning100
 1073Skulptur, patinerad brons på marmorsockel, 1900-talets 1 hälft, 2 hundar, h 18 cm2 000
 1074Buffet/sideboard, mahogny med intarsia, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor, ben med hjultrissor, b 91 cm100
 1075Bord, palisander med skyddande glasskiva, Lysberg, Hansen & Therp, 1900-talets 2 hälft, l 79 cm100
 1076Fickur, silver, IWC Shaffhausen, 1900-talets början, urverk sign Probus IWC Scafusia, dia 5 cm-
 1077Rams, Dieter för Braun, bordständare, sterlingsilver och plast, modell T2, tillv 1968-70, h 9 cm-
 1078Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, hänkelvas, iriserande glas med påklippt dekor, jugend, 1900-talets början, h 16 cm700
 1079Brandspruta, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, h 99 cm-
 1080Kanna, porslin, Porsgrunds Porselänsfabrik 1900-talets början, polykrom dekor och text 'Drik en Pott, det gjör dig gott udi din Skrott', h 24 cm700
 1081Wärff, Göran för Kosta, skål, klarglas, dekor av spiraler, sign, dia 21 cm-
 1082Brandmanshjälm, aluminium, 1900-talets mitt, etikett från Brissmans Brandredskap Halmstad, l 30 cm-
 1083Wärff, Göran för Kosta, vas, klarglas, dekor av spiraler, sign, h 20 cm-
 1084Okänd designer, taklampa, vit plast, dia 40 cm100
 1085Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, mässing och teak med frosta glaskupa, dia 25 cm-
 1086Karaff, glas med silvermontage, detta stpl Köpenhamn 1943, h 33 cm400
 1087Maxim, Geo, skulptur, bronserad metall på onyxsockel, 'Improvisation' - kvinna med harpa, plakettsign, h 16 cm900
 1088Bordslampa, svarvat trä och mässing, art-déco, 1920-tal, dekor av sniglar, senare kupa i Louis Comfort Tiffanys stil, dia 35 cm-
 1089Brevpressar, 4 st, nysilver, Christofle, design Claude Picasso m fl, h 5 - 12 cm800
 1090Okänd italiensk (?) designer, golvlampa, vit plast och plexiglas, sockel i järn och betong, h 100 cm100
 1091Helgesen, Nicolai Marcelius, sepiafotografier, 12 st, motiv från Nordnorge, bl a Sulitelma, några sign Eneberetiget o dat 1904, 15 x 21 cm500
 1092Bordsur, förgylld metall, Rosemont, Genčve, 1900-talets mitt, l 20 cm350
 1093Ljusstakar, 1 par, argent haché, empire, 1800-talets början, h 24 cm, slitage-
 1094Väggkonsol, skuret och förgyllt trä, rokokostil, 1800-talets slut, dekor av akantus, snäckskal mm, h 64 cm, slitage1 400
 1095Okänd konstnär, 1800-talets mitt el 2 hälft, uniformsplanscher, 8 st, litograferade och handkolorerade, norska förband, ed Abraham Lundquist & Cie Stockholm, pappersstorl 40 x 33 cm-
 1096Kaminur, alabaster och förgylld metall, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av jägare med hund, h 45 cm, medf träsockel, dekorelement lösa/sakn1 500
 1097Bordsur med slag, förgylld brons, glas och Bleu Turquin, Louis XVI-stil, urverk sign Vincenti Paris, sekelskiftet 1900, h 47 cm3 400
 1098Fetisch, skuret och rödmålat trä, ant Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, stående kvinna med avkomma, sockel med skurna masker i relief, h 125 cm, skador-
 1099Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 52 cm-
 1100Skulptur/fetisch, mässingsklätt trä, Västafrika, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 108 cm2 600
 1101Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litt: Vittsjös katalog 1957, avb-
 1102Lodregulator, valnöt och stuck, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnomaskaron, h 113 cm800
 1103Kärl, mässing, ant Persien, 1800-tal, driven dekor av djur samt av kufiska skrivtecken, h 25 cm 400
 1104Nielsen, Niels för Royal Copenhagen, skålfat, porslin, i form av krabba på musselskal, modellnr 2465, polykrom underglasyrdekor, design 1894, l 23 cm150
 1105Piphållare, sk Kiserutzu samt tobaksburk, sk Tonkutsu, skuret trä, Japan, Edo-Meiji, 1800-tal, dekor av stående man resp gäspande Daruma, h 11 resp 20 cm-
 1106Tallrikar, 2 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, dia 23 cm300
 1107Modellbil med förbränningsmotor, lackerad aluminium, 1900-talets mitt, linstyrd, medf div fotografier-
 1108Fickur med väckarfunktion i originaletui, Junghans, sekelskiftet 1900, dia 6 cm-
 1109Takkrona till 6 ljus, mässing med lövformade prismor, sk burkrona, 1900-talets 1 hälft, h 60 cm1 200
 1110Fotografier, 1 par, Robert Lenz & Co, Bangkok omkring 1890, porträtt av Kung Chulalongkorn (Rama V) och Drottning Saovabha Bongsri av Siam (Thailand), i samtida ramar, tot mått 48 x 36 cm3 800
 1111Sockerskål med lock, flintgods, Davenport, 1800-talets 1 hälft, dekor av delfiner mm i guld och kobolt samt av crest med devis Audacter et sincere (möjl Clive), h 18 cm, ngn fläck och smärre nagg500
 1112Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, bonat trä, h 54 cm200
 1113Vas, glas, polykrom emaljdekor av träd, jugend, 1900-talets början, h 7,5 cm-
 1114Okänd designer, matta, ull, ryaliknande modell, 155 x 60 cm-
 1115Späntkniv, trä och smide, 1800-tal, l 20 cm-
 1116Bordspingla, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, nygotik, 1800-talets 1 hälft, h 13 cm, kläpp sakn100
 1117Okänd designer för Cottex, taklampa, grönpatinerad aluminium ,ed vitopak glaskupa, modell T406, dia 42 cm-
 1118Modellfartyg, trä, sekelskiftet 1900, Sta Maria, l 17 cm, ngn skada-
 1119Dosa, lackarbete, Ryssland, 18-1900-tal, lock med polykrom bemålning av personer vid landsby, oid stpl, l 21 cm800
 1120Tomte, bemålat lergods, ant Tyskland, sekelskiftet 1900, h 28 cm, 1 ben limmat450
 1121Tallrikar, 3 st, fajans, 17-1800-tal, dekor i starkeldsfärger, dia 22 - 23 cm, ngn nagg-
 1122Stereoskop, brännlackerad metall, Gaumont & Cie, Stereodrome, 1920-tal, h 35 cm, medf stor mängd glasplåtar i kassetter-
 1123Krenchel, Herbert för Normann, Copenhagen, skålar, 2 +1 st, lackerad metall 'Krenit' design 1953, dia 16 resp 25 cm, oanvända i originalförp500
 1124Stol, mahogny med intarsia, förgyllda mässingsbeslag och pastellage, ant Berlin, empire, 1810-tal1 200
 1125Stol, mahogny med mässingsintarsia, Jacob-stil, Ryssland, 1800-talets slut-
 1126Takkrona, förgylld mässing med prismor och röd glasskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, 8 ljusarmar, dia 90 cm-
 1127Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, flintgods, flicka med nyckelpiga, modellnr FF120, polykrom bemålning, h 14 cm-
 1128Okänd designer för Markströms Uppsala, kaffeskedar, 12 st, silver, tot vikt 150 gr350
 1129Väska, brunt läder, England, 1900-talets 1 hälft, Legge-lås, l 36 cm-
 1130Väggur, svärtat trä med metall- och pärlemorintarsia, sekelskiftet 1900, h 58 cm-
 1131Brandenborg, Poul och Backhausen, Noomi för Söholm, vas chamotterat stengods, modellnr 3115 ''Kaktus'. sign o etikettsign, h 15 cm-
 1132Westman, Marianne för Rörstrand, thekoppar med fat 8 + 8 st samt thekanna, porslin, Annika, prod 1972-81-
 1133Gökur, skuret och bonat trä, 1900-talets mitt, h 40 cm, skador, lagn200
 1134Serveringsbricka, valnöt, profilerad kant, l 84 cm-
 1135Robert de Vougondy, Gilles, karta, kopparstucken och handkolorerad, Parti Septentrionale Du Comté de Bourgorgne..., 1740, synl pappersstorl 50 x 60 cm100
 1136Okänd konstnär, olja, eskader med pansarskepp, 38 x 78 cm-
 1137Åkerland, Erik, karta, kopparstucken och handkolorerad, Helvetien (Schweiz), A Wiborg Stockholm 1820, synl pappersstorl 35 x 45 cm100
 1138Robsahm (af Robson, Carl, karta, kopparstucken och handkolorerad, Charta öfver Luleå Lappmark, Luleå, Råneå, Öfver och Nederkalix, 1801, synl pappersstorl 50 x 64 cm, ur det sk Hermelinska kartverket100
 1139Litograferad och handkolorerade tryck, 2 st, The British Queen resp H M Steam Frigate Geyser, synl pappersstorl 54 x 72 cm-
 1140Senex, John, karta, kopparstucken och handkolorerad, Turky in Europe Corrected from Observations Communicated to the Royal Societys at London and Paris, cirka 1715, pappersstorl 68 x 98 cm, 350
 1141Mutlow, H efter Marelius, Nils, karta, kopparstucken, The Wener Sea, London 1817 (efter originalet Charta öfver Sjön Wenern 1773), pappersstorl 42 x 28 cm100
 1142Årre, Olof Jacobsson, karta, kopparstucken, Charta öfwer Götha elfs och Trollhettans belägenhet 1770, pappersstorl 45 x 58 cm, marginalrevor100
 1143Järnvägskartor, 2 st, Westra Stambanan resp Skånska Jernbanan, 1800-talets mitt-
 1144Aveelen, Jan van der efter Dahlbergh, Erik, kopparstick, 'Wardbeg', Stockholm 1713, två blad, pappersstorl 31 x 38 cm-
 1145Aveelen, Jan van der efter Dahlbergh, Erik, kopparstick, 'Insigne Ducatus Hallandiae' original utf 1715, pappersstorl 30 x 21 cm-
 1146Parti grafik, 17-1800-tal, bl a kartor över Lidingö resp Kulla Socken, skador200
 1147Parti litograferade tändsticksreklamplanscher, sekelskiftet 1900200
 1148Parti kuponger, Gutschein, Tyskland 1920-tal, 1 album450
 1149Bok, De Europeiska Myntsorterna, Isaac Marcus Stockholm 1854, hft, slitage100
 1150Parti handkolorerade modeplanscher mm, 1800-tal, slitage350
 1151Bok, Kirchner, Josef, Le Nu Artistique, München 1908, hft, vattenskadad100
 1152Försäkringsbrev utfärdat 30/12 1818 för Bygg- och Murmästaren Folcke Oppman, Uddevalla-
 1153Moll, Herman, karta, kopparstucken, ...Map of South America..., ur The World Described, or a New and Correct Sett of Maps cirka 1726, 57 x 96 cm, omf skador-
 1154Korecki, Wiktor (Viktor), olja, vinterlandskap, sign, 51 x 61 cm1 400
 1155Okänd rysk konstnär, färgetsningar, Moskvamotiv, otydl sign, synl pappersstorl 25 x 21 cm250
 1156Bondesson, Aulikki, akvareller, 2 st, Vid Påarps Strand resp Höst på Tylösand, sign, synl bildyta 16 x 23 cm-
 11577 del grafik, bl a Gustav Rudberg, Hugo Zuhr och Astri Bergman Taube, samtl sign200
 1158Olson, Axel, färglito, komposition med skyltdocka, sign o numr 30/260, 14 x 20 cm400
 1159Bendtsen, Charley, olja, kustparti, sign, 50 x 100 cm, smärre duklagn-
 1160Okänd designer, 1950-tal, taklampa, svartlackerad metall och mässing med inre, vit glaskupa, dia 42 cm500
 1161Matbord, mahogny, möjl Danmark, 1800-talets 2 hälft, rund på rikt snidad fot, 4 ofanérade iläggsskivor, tot 344 x 140 cm1 400
 1162Damarbetsbord, ek, valnöt m fl träslag, sekelskiftet 1900, skiva med intarsiadekor av blomma, sarg med låda, vari syinredning, l 77 cm600
 1163Hörnskåp, pyramidmahogny, senempire, 1800-talets mitt, front med dörr samt låda, h 141 cm1 300
 1164Bålskål med lock och slev samt 12 bålmuggar, graverat glas, 1900-talets mitt el 2 hälft, skål dia 21 cm100
 1165Persson-Hjelm, Hilma, vas, glaserat lergods, sign o dat 1924, h 12 cm300
 1166Parti vinglas, 3 + 2 + 6 st samt champagneglas, 4 st, Orrefors, medf 2 vinprovarglas Älghult-
 1167Parti konstglas, bl a 9 saftglas samt sockerskål och gräddkanna, Gullaskruf Snoddas500
 1168Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas/skulptur, oxblodsglaserat stengods, sign m studiohand, h 14 cm, nagg under fot400
 1169Kaffeservisdelar, 2 lådor, porslin, Rörstrand Gröna Anna600
 1170Figurgrupp, glaserat flintgods, Cortendorf, 1900-talets 1 hälft, guldfasanpar, etikettsign, l 43 cm250
 1171Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, Igloo, sign, h 11 cm-
 1172Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, skålfat, glaserat stengods, handsign, dia 16,5 cm-
 1173Palmquist, Sven för Orrefors, skål, månstensfärgad glasmassa, Selena, 'hamrad' dekor, sign o numr 3111 (1946), l 21 cm-
 1174Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, kanna med hänkel, oxblodsglaserat lergods, modellnr 2359, design 1932, h 23 cm200
 1175Andersson, John för Höganäs Ateljé, vas, glaserat stengods, dekor i brunt, sign, h 17 cm-
 1176Okänd designer för Uppsala Ekeby/Gefle, vas, blåglaserat lergods, reliefdekor av kvinnor och fåglar, h 30 cm-
 1177Klaesson, Klas-Göran (Klase J:r). egen verkstad, Höganäs, bordslampa, delvis blåglaserat stengods, sign, h inkl skärm 42 cm-
 1178Parti modern keramik och porslin, 3 lådor; Stig Lindberg, Gunnar Nylund, Klase mm, några delar m nagg450
 1179Parti äldre keramik och porslin, 1 låda, Royal Copenhagen, Rörstrand mm, ngn nagg el lagn-
 1180Uppsatsskål, glas, sk mormorsskål, 1900-talets början, dekor i oliv- och stjärnslipning, h 23 cm250
 1181Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, väggplakett, glaserat lergods, dekor av kvinna, sign o numr 5051, 19 x 14,5 cm100
 1182Sockerskrin, nysilver, Henniger & Co, Berlin, jugend, sekelskiftet 1900, l 16 cm, visst slitage, nyckel sakn250
 1183Okänd designer för GAB, kandelaber till 5 ljus, tenn, funkis, stpl Stockholm 1933, h 24 cm-
 1184Okänd designer, bokstöd, 1 par, bronserad metall och alabaster, egypticerande dekor, art-déco, 1920-tal, h 12 cm700
 1185Okänd konstnär, väggreliefer, 2 st, skuret och svärtat trä med metalldetaljer, afrikanska kvinnor, h 25 resp 30 cm100
 1186Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, manshuvud, h 23 cm100
 1187Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, svartlackerad metall och mässing, h 37 cm100
 1188Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, h 107 cm150
 1189Väggur, valnöt och stuck, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnomaskaron, h 113 cm500
 1190Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm600
 1191Ytterkrukor, 4 st, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 10 - 20 cm900
 1192Vinglas, 12 st, slipad kristall med blå cuppa samt 5 champagnekupor, dito med olikfärgade cuppor, h 22 resp 15 cm600
 1193Fruktskål, rostfritt stål, Zack Stiletto, h 21 cm-
 1194Starck, Philippe för Alessi, centre-piece, rostfritt stål och plast, Les ministres, dia 29 cm150
 1195Okänd designer, ljuslykta, vitt glas med metallmontage, h 26 cm-
 1196Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, Trio, dekor i gult och vitt, sign, l 24 cm200
 1197Parti modernt glas och keramik, 2 lådor, bl a Nylund och Lindberg350
 1198Okänd designer för Rosenthal, vas/kanna, delvis grönmålat porslin, h 17,5 cm-
 1199Matservisdelar, porslin, Rosenthal, förgylld dekor, medf kaffeservisdelar Rosenthal Bettina, ngn nagg600
 1200Ytterkrukor samt underfat, glaserat lergods, 5 st200
 1201Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 9 st, 'Chateau', design 1981, h 18 cm1 100
 1202Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 8 st, 'Chateau', design 1981, h 17 cm600
 1203Vallien, Bertil för Kosta Boda, cognacskupor, 8 samt samt snapsglas, 3 st, 'Chateau', design 1981, h 12 resp 15 cm700
 1204Oljerock, Barbour stl L200
 1205Olje/ridrock, Backhouse, stl L250
 1206Damrock, ylle, Gunilla Pontén, stl L600
 1207Kjol, Gunilla Pontén, stl XXL, medf dito påse/bag-
 1208Damkappa, ylle, Avoca, stl 46-
 1209Påsförslutare, OBH Nordica Prestige-
 1210Kandelaber till 4 ljus, förgylld brons, Louis XV-stil, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av rocailler mm, h 44 cm-
 1211Ballin, Mogens, egen verkstad, Köpenhamn (verks 1899-1907), bordsfotogenlampa, tenn, sk Skönvirke, sign, h inkl kupa 61 cm, bristning under botten700
 1212Okänd dansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, porträtt av dam med rosor i hatten, 70 x 55 cm, visst slitage-
 1213Kaffeservis, porslin, Rosenthal Maria, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna samt 12 + 12 + 12 kaffekoppar, underfat och assietter350
 1214Johansson, Nils, olja, Strandvegetation, sign o dat 1963, 46 x 55 cm300
 1215Johansson, Nils, olja, Vinterdunge, sign, 42 x 50 cm400
 1216Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av blommor, akantus mm, h 25 cm1 800
 1217Okänd designer för Arabia, vas, lysterglaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, h 25 cm-
 12183 del grafik, bl a Thomas Frisk samt akvarell Per Dahlberg350
 1219Bonnesen, Carl Johan för L P Jörgensen, byst, svartpatinerat lergods, En Barbar, sign o dat 1856, h 37 cm, smärre nagg600
 1220Portabelt husaltare, sk Zushi, lack och brännförgylld brons, Japan, Edo-Meiji, 1800-talets 2 hälft, inv förgyllt, bodhisattva sakn, h 22 cm, smärre def-
 1221Nyman, Olle, färglito, Trädet, sign, dat -78 o numr 256/400, pappersstorl 92 x 72 cm-
 1222Tubkikare, läderklädd mässing, 1800-talets 2 hälft-
 1223Figurgrupp, bemålat och förgyllt porslin, von Schierholz, 1920-30-tal, l 22 cm800
 1224Okänd indisk konstnär, gouache, mytologisk scen, synl storlek 38 x 50 cm-
 1225Väggur, teak med mässingsdetaljer, Junghans, 1950-tal, h 31 cm-
 1226Kaminur med slag, förgylld brons och metall, nyrokoko, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av allegorisk framställning av navigationen, h 41 cm2 200
 1227Kaminur, svart marmor, sekelskiftet 1900, dekor av valvbågar, h 32 cm-
 1228Broderad tavla, motiv av jaktstilleben, 76 x 55 cm-
 1229Golvlampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, h inkl skärm 132 cm-
 1230Världsur, palisander och aluminium, Lord King, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm150
 1231Damskor, vitt läder, Fashion Girl, 1900-talets 1 hälft el mitt200
 1232Bordsur, förgylld mässing, Junghans Meister, h 17 cm400
 1233Fotografialbum, 3 st, 1920, -30 och -50-tal-
 1234Vävram med mattämne, l 38 cm-
 1235Okänd designer, 1950-tal, ljusstakar, 1 par, nysilver, i originalförp, h 39 cm400
 1236Persson, Ove, akvarell, Laxvik, Trönninge, sign, synl pappersstorl 14 x 15 cm-
 1237Pinnstolar, 3 st, björk, 'Stocka', Stockaryd, 1900-talets andra hälft-
 1238Kassett med 10 (+ 1) skivor; 40-talets toppband-
 1239Skrivbordslampa, rödlackerad metall, 'Luxo', Jacob Jacobsen AB, Göteborg, 1900-talets mitt, fot i gjutjärn300
 1240Salongsbord, valnöt, sekelskiftet 1900, l 99 cm100
 1241Matta, semiantik Turkmen (?), 185 x 120 cm100
 1242Kittelsen, Theodor, skämtbilder, 20 st + försättsblad, Har Dyrene Sjael?, Ernst Bojesens Kunstforlag, sekelskiftet 1900, pappersstorl 17 x 13 cm200
 1243Ölglas, 6 st i etui, Classic Car Collection, dekor av Mustang 1966, h 20 cm1 000
 1244Projektor, 8mm, 1900-talets mitt, i original etui100
 1245Kikare, Japan 15 x 45-40, medf stativ Solidex300
 1246Okänd konstnär, 1910-20-tal, akvarell, kammarkonsert, sign EÄ (?), synl pappersstorl 34 x 24 cm700
 1247Okänd designer för Domino Möbler, Danmark, 1960-tal, skrivbord, teak, 6 lådor, etikettsign, l 134 cm200
 1248Matta, old Pakistan galleri, 270 x 75 cm200
 1249Matta, old Persisk, 120 x 75 cm, slitage-
 1250Matta, old/semiantik Persisk, 200 x 115 cm250
 1251Matta, old Pakistan galleri, 305 x 75 cm250
 1252Matta, old Hamadan, 200 x 120 cm250
 1253Matta, old Pakistan, 145 x 95 cm-
 1254Mattor, 2 st old Pakistan, vardera 90 x 60 cm250
 1255Matta, old Pakistan, 90 x 60 cm-
 1256Matta, old/semiantik Turkmen, 190 x 130 cm-
 1257Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, vitlackerat trä, l 140 cm-
 1258Krüger, Einar, olja, Gasjön, Dalarna, sign, 100 x 150 cm700
 1259Okänd designer för EGO stengods, bordslampa, stengods, förgylld dekor av fiskar, etikettmärkt, h 33 cm-