SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Sön 26/8 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Krucifix, brons, Ryssland 17-1800-tal, spår av emalj, h 28 cm, litt: avb Jeckel s 171500
 2Fickursfodral, skuret och bemålat trä, allmogearbete, dekor av lagerkvistar mm, otydl sign o dat, h 28 cm-
 3Brevkniv, förgylld mässing och trä, sekelskiftet 1900, i form av Sri Lankesiskt ceremoniellt svärd, sk Kastane, dekor av lejonhuvud, akantus mm, l 33 cm100
 4Bältespänne, smide med guldinkrusteringar, Indopersiskt arbete, 17-1800-tal, l 9 cm100
 5Skrivställ, 4 del, belgisk marmor och metall, art-déco, 1920-tal; bläckhorn, läskpress, kuverthållare samt brevkniv, bläckhorn med dekor av örn, l 31 cm150
 6Miniatyrugn, gjutjärn, ant Frederiksværk, 1900-talets 2 hälft, h 17 cm100
 7Resesouvenir/herbarium, sekelskiftet 1900, blommor från det Heliga Landet, häfte inbundet i valnötsband med uppklistrade blommor från Jerusalem mm, l 17 cm300
 8Vas, glas, blomkalkformad, h 37 cm-
 9Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, Dickie, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1636, h 11 cm100
 10Lütken, Per för Kastrup, vas, glas, Carnaby design 1968, dekor i blått överfång, etikettsign, h 10 cm-
 11Okänd designer för Rörstrand, figurin, porslin, sittande pojke, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm-
 12Högberg, Vivi (Schön), porslinsmålning, mor och dotter (efter Zorn ?), sign V Schön cop 1951, 23 x 20 cm-
 13Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, brun harpälsglasyr, sign, dia 16 cm100
 14Okänd designer för Stouby, soffa, körsbär (?) med alcantaraklädsel, l 160 cm100
 15Okänd designer för Stouby, soffa, körsbär (?) med alcantaraklädsel, l 210 cm100
 16Fåtölj, valnöt med stiftad läderklädsel, George II-stil, England, 1900-talets 1 hälft100
 17Skåp, alm med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, h 188 cm450
 18Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av näckros och trollslända, modellnr 2367/2356, dia 24,5 cm-
 19Applique till 2 ljus, förgylld brons, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, dekor av vädurshuvuden, akantus, maskaroner mm, h 55 cm100
 20Skåp, alm med mässingsbeslag, Kina, 1900-taleta 1 hälft, h 187 cm450
 21Rossini, Luigi, etsning, 'Veduta degli avanzi della Villa Domiziano....', sign o dat Roma 1823 i plåten, ur Vedute di Roma, 47 x 61 cm, ngt fläckig100
 22Blåsbälg, bonat trä och läder med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar mm, l 59 cm-
 23Lampbord med klaffar, idegran, 1900-talets 2 hälft, l 75 cm-
 24Väggur, svartlackerat och förgyllt trä och teak, Exacta, 1950-tal, h 38 cm-
 25Westerberg, Sven, kandelaber till 3 ljus, lergods, dekor i blå och svart glasyr, sign, h 27 cm100
 26Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm-
 27Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm-
 28Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 16 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott200
 29Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, flintgods, sign, dia 25 cm-
 30Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets mitt, ben med lejontassar i mässing, 3 lådor i sarg, tot l 132 cm-
 31Brandt, Erik, blandteknik, Modell nr 18, sign, synl pappersstorl 18 x 28 cm-
 32Bord, bonad ek, rund skiva på svarvad stam, tredelad fot, 17-1800-tal, h 63 cm, renoverat, orangrepp-
 33Bordsur, trä och förgylld mässing, Junghans, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm, säljes till förmån för Röda Korset600
 34Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av kronhjort mm, h 28 cm, säljes till förmån för Röda Korset-
 35Rullbandspelare, Tandberg Båndoptaker 2, i originalfodral, säljes till förmån för Röda Korset300
 36Soffa, valnöt med intarsia, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, armlän med skuren palmettdekor, l 130 cm-
 37Ordensregalia, förgyllt silver, Sankt Knutsgillet i Lund, stpl Anders Nilsson Lund 1960, h 5 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott100
 38Okänd konstnär, 1700-tal, olja, porträtt av Grevinnan Hedvig Wilhelmina Dücker, née Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1682-1758), 78,5 x 64,5 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, skador och lagningar5 500
 39Salongsbord, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1800-talets slut, l 76 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, ngn dekordel sakn1 000
 40Espressomaskin, Electrolux ELM5100, Favola-
 41Stolar, 5 st, mahogny med grön skinnklädsel, Chippendale, ant England, 1700-talets 1 hälft, genombruten ryggbricka, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott, renoverade och kompletterade, 1 m sammetsklädsel-
 42Taklampa, krom med dubbla, frostade glaskupor, funkis, 1930-tal, dia 50 cm, nagg-
 43Okänd afrikansk konstnär, gouacher, cirka 20 st, personer i landskap, sign o dat 77, 24 x 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss100
 44Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, sign o numr 61/150, 68 x 38 cm300
 45Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr1 200
 46Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr1 200
 47Blomquist, Birgitta, olja, porträtt av Lotten Wrangel, née Boltenstern, sign, 55 x 38 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott-
 48Fotografier, 5 st sekelskiftet 1900, interiörer från Ellinge Slott, 17 x 22 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott150
 49Dokumentportfölj, papp, 1800-talets slut, märkt Fr Wrangel (Överhovstallmästare Fredrik Wrangel 1847-1932), 40 x 27 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott-
 50Stort parti vernissagekort mm, delvis med originalverk av Lee Jaffe, Barbro Bäckström, Joel Fischer, Eric Orr m fl, mestadels från Anders Tornberg Gallery Lund, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss100
 51Hein, Piet, multiplar, 1 par, krom, 'Super-egg', h 3,3 cm150
 52Okänd designer för Brouer Møbelfabrik, skänk/hyllunderdel, palisander, front med 2 lådor och 2 dörrar, l 135 cm, smärre slitage300
 53Tallrik, tenn, stpl Johann Fridrich Roesler, Zittau, 1800-talets början, (senare) gravyr av rosor, ängel mm, dia 22 cm100
 54Okänd konstnär i Jan Steens efterföljd, sekelskiftet 1900, olja, måltidscen,57 x 48 cm-
 55Dockor, 2 st, celluloid, 1900-talets 1 hälft, h 19 resp 27 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott100
 56Golvur, bemålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hane, Danmark, 1800-tal, h 199 cm250
 57Lund, Henrik Louis, litografi, porträtt av Prins Eugen, sign, även handsignerad av Prins Eugen med dedikation till Gustaf Wrangel 1933, synl pappersstorl 64 x 47 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott, gulnad500
 58Okänd designer för Brouer Møbelfabrik, skänk/hyllunderdel, palisander, front med 2 lådor och 2 dörrar, l 135 cm, smärre slitage300
 59Ekman, Krister, akryl, Nu är det jul igen, sign o dat 1999, dedikation till Ewa Wrangel 2001 (Krister E är bror till Gösta Ekman), 30 x 40 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss500
 60Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot med collage, Double Nurse, sign HC med dedikation 1978, 24 x 46 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss250
 61Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot med collage, Triple life, sign, dat 1978 o numr 30/150, 24 x 46 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss250
 62Toilettegarnityr, 3 del, förgylld brons, 1900-talets 1 hälft, l 18 - 28 cm100
 63Saltkar, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm300
 64Clarre, Don, färglito, Parisrestaurant, sign o dat 1992, 42 x 60 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss-
 65Parti myntsatser, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss300
 66Filmredigeringsapparat för 8mm film, Minette, M-1, i originalförp, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss-
 67Bunde, Hans för CM Cohr/Atla, Köpenhamn och Fredericia, tillskr, kaffeservis, 3 del, nysilver och bakelit, 1950-tal, kaffekannans h 21 cm-
 68Ney, Aramís, färglito, komposition, sign o numr 634/750, 21 x 15 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss-
 69Kandelaber till 4 ljus, förgylld brons, Louis XV-stil, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av rocailler mm, h 44 cm-
 70Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts och färgkrita, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott-
 71Ballin, Mogens, egen verkstad, Köpenhamn (verks 1899-1907), bordsfotogenlampa, tenn, sk Skönvirke, sign, h inkl kupa 61 cm, bristning under botten-
 72Okänd dansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, porträtt av dam med rosor i hatten, 70 x 55 cm, visst slitage-
 73Tubkikare, läderklädd mässing på stativ i trä med mässingsdetaljer, 1800-talets 2 hälft, justerbar höjd och längd3 000
 74Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av blommor, akantus mm, h 25 cm-
 75Dragg, gjutgods, h 66 cm, anlupen100
 76Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm-
 77Okänd designer för Arabia, vas, lysterglaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, h 25 cm-
 78Fåtölj, bonat böjträ med gul textilklädsel, 1930-40-tal-
 79Skål, förgylld brons och cloissonné, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, fåglar mm, dia 18 cm-
 80Okänd designer i Börge Mogensens art, stolar, 3 st, fur med canvasklädsel-
 81Okänd designer för Rud. Rasmussens Fabrik for Egetræsmøbler, hyllor, 3 st, bonad fur, h 160, b 63 cm900
 82Fickur i skyddsboett, sk oxöga, silver, Schweiz, omkring 1800, urverk och -tavla med falsk sign D D Neveren London, boetter m otydl Londonimiterande stpl, dia 6,5 cm, emaljdef, bucklor250
 83Damasker, 1 par, canvas med läderdetaljer, 1900-talets 1 hälft-
 84Thekanna, försilvrad metall, emalj och jade, Kina, 1900-tal, h 12 cm600
 85Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av herrgård, h 21 cm-
 86Bonnesen, Carl Johan för L P Jörgensen, byst, svartpatinerat lergods, En Barbar, sign o dat 1856, h 37 cm, smärre nagg-
 87Borchsenius, Inger, olja, stilleben, sign, 51 x 42 cm500
 88Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm-
 89Okänd konstnär, 1800-tal, olja, jägare med hund i landskap, 24 x 33 cm-
 90Bordslampa, förgylld brons, empirestil, sekelskiftet 1900, tot h 49 cm700
 91Portabelt husaltare, sk Zushi, lack och brännförgylld brons, Japan, Edo-Meiji, 1800-talets 2 hälft, inv förgyllt, bodhisattva sakn, h 22 cm, smärre def-
 92Tubkikare, läderklädd mässing, 1800-talets 2 hälft-
 93Figurgrupp, bemålat och förgyllt porslin, von Schierholz, 1920-30-tal, l 22 cm-
 94Okänd konstnär, lampa, brons på svart marmorsockel, jugend, sekelskiftet 1900, i form av stående kvinna och blomma, sign Mues (?), h 27 cm2 400
 95Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Isolde-
 96Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 4 ljusarmar, h 25 cm100
 97Handdocka, plysch, Steiff, 1900-talets 2 hälft, pudel, h 27 cm-
 98Hallampa, metall, frostat och slipat glas samt koppardetaljer. 1900-talets mitt-
 99Jensen, Svend, sträckande änder vid damm, sign, 38 x 46 cm-
 100Lindström, Agnar, olja, landskap med sjö, 35 x 41 cm-
 101Lidqvist, Arne, akvarell, skator på gren, sign, 48 x 22 cm-
 102Qvarsebo, Michael, färgoffset, man med hjälm, sign o numr E.A, 26 x 21 cm300
 103J-son Stendahl, Ingvar, olja, strandparti med måsar, sign o dat 88, 35 x 27 cm-
 104Kihlman, Inger, etsning, Hong Kong Bar Köpenhamn, sign dat -67 o numr 149/500, 28 x 38 cm-
 105Palme, Einar, akvarell, bergslandskap, sign o dat 1964, synl stl 40 x 31 cm-
 106Matskedar, 1 par, slät modell med mittås, stpl Anders Reinhold Flinkenberg, Simrishamn u å, l 19,5 cm, tot vikt 75 gr200
 107Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, tot höjd 52 cm350
 108Greder, Ulf, färglito, 'Le Café', sign o numr 57/360, 57 x 31 cm100
 109Petersson, Axel 'Döderhultaren', skulpturgrupp 3 delar delvis bemålat trä, 'Auktion' bestående av 'Ropar-Olle' samt 2 kvinnliga åskådare, samtl delar sign, h 28 - 35 cm19 000
 110Hjorth, Bror, skulptur, patinerad gips, Flicka med fruktkorg, sign, dat 1951, o numr 25, h 39 cm, sockel med lagn1 200
 111Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, Landskap, Särdal, sign o dat 54, 27 x 33 cm4 400
 112Granquist, Karl, olja, Hamn I, sign Mykonos o dat 1954, 39 x 50 cm, a tergo utställningsetikett från Svensk Franska Konstgalleriet500
 113Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods på träsockel, sittande björn, sign, h 14 cm250
 114Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, 'Täppan', sign MMF AB samt etikettsign, 22 x 62 cm1 000
 115Osswald, Hans, blandteknik, komposition, sign, synl pappersstorlek 19 x 33 cm-
 116Dal, Karl Arvid, akvarell, gårdar, sign, synl pappersstorlek 18 x 36 cm100
 117Vihalemm, Arno, färgträsnitt, ravin, sign o dat -64, numrerad 145/230, 21x33 cm400
 118Zuhr, Hugo, färglito, landskap sign o numr 290/325, 30 x 42 cm-
 119Strömland Väggö, Ann, färglito, husmodern Margit tar sovmorgon, sign o numr 143/400, 38 x 31 cm-
 120Heininge, Helle, olja, Positiv depression, sign samt a tergo dat 1982, 51 x 60 cm-
 121Nilsson, Roland K, färglito, interiör, sign o numr 199/250, pappersstorlek 48 x 63 cm-
 122Johansson, Carl 'Ägga-Calle', etsning, 'Porträtt', sign o numr 5/15, synl pappersstorl 22 x 17 cm-
 123Jönsson, Kerstin, akvarell, Träd, sign, 16 x 23 cm-
 124Svipdag, Elin, blandteknik, Sommarmorgon - stranden, sign o dat 1969, 22 x 15 cm500
 125Heller, Anders, etsning, handkolorerad, 'Ateliermotiv' sign-
 126Zelig, Louis, olja, aftonfiske västkusten, sign, 25 x 125 cm-
 127Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, vit plast och metall-
 128Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, flickhuvud - ant konstnärens dotter, h inkl sockel 27 cm2 200
 129Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i turkos harpälsglasyr, sign, l 16,5 cm900
 130Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i brun-blå harpälsglasyr, sign, l 16 cm900
 131Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, empire, 1800-talets 1 hälft, vilande, voluminös dam, l 12 cm, nagg-
 132Millberg, Gösta, skulptur, glaserat stengods på vit träsockel, sittande akt, sign, h inkl sockel 23 cm700
 133Takampel, vitopak glasmassa med bronserat mässingsmontage, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 40 cm800
 134Wenck, Ernst för Rosenthal, figurin, bemålat porslin, drickande kvinna, modellnr 752, designad 1924, h 16 cm1 300
 135Okänd konstnär, relief, gips, flickhuvud, otydl sign, h 20 cm350
 136Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, sign, h 25 cm, medf träsockel250
 137Jönsson, Barbro, skål, glas, invälsad blå och grön dekor, sign Unik, 12 x 12 cm100
 138Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, Argenta, dekor av putto och blommor i silver, h 15 cm350
 139Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas chamotterat stengods, sk 'igelkottsvas', gultonad glasyr, sign, h 12 cm800
 140Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm450
 141Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm500
 142Parti keramik, 3 del; Marianne Westman, Gunnar Nylund och Inger Persson, h 6,5 - 11,5 cm400
 143Armband, brännförgylld brons med infattade lavakaméer, sk Grand Tour-souvenir, Italien, 1800-talets mitt, initialer ej el JE, h 2,7 cm1 500
 144Berlock/fotogömma, 18 k rödguld och onyx, dekor av vapensköld med initialer CG, otydl stpl, möjl Italien, 180-talets 2 hälft, h 3 cm, vikt 6,2 gr450
 145Hänge, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin, stpl Göteborg 1944, h 4 cm, vikt 5,5 gr800
 146Armring, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, stel, ledad, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1881, inv mått 5,5 x 4,8 cm, vikt 23,9 gr4 200
 147Brosch, 18 k rödguld, bladformad, stpl Carl Tengstedt Göteborg 1856, l 3 cm, vikt 2 gr350
 148Brosch, 18 k rödguld med pärlor, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1889, l 4 cm, vikt 4,4 gr600
 149Brosch, 18 k rödguld, dekor av löv, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1858, l 3,5 cm, vikt 3 gr500
 150Brosch, 18 k rödguld med sötvattenspärla, rosettfromad, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1893, l 4 cm, vikt 2,5 gr500
 151Hänge, 18 k rödguld och silver med infattade, rosenslipade diamanter och dito safir, 1800-talets mitt, dia 1 cm, omarbetat200
 152Armband, 18 k rödguld, 4-delat, ledat, stpl Italien 1900-talets mitt, vikt 29,7 gr7 000
 153Brosch, 18 k rödguld med hårarbete, empire, 1800-talets 1 hälft, lyrformad, ostpl, h 2,5 cm, vikt 0,6 gr100
 154Brosch, 18 k rödguld med pärlor, i form av krans, stpl Trege Göteborg 1965, dia 4 cm, vikt 5 gr600
 155Armlänk, 18 k rödguld, ledad, Italien, 1900-talets mitt, vikt 9,8 gr1 700
 156Armlänk, 18 k rödguld, manglad, stpl Guldvaruhuset 1944, vikt 24 gr4 400
 157Halslänk, 18 k rödguld, stpl Michelsson Eftr Stockholm 1960, l 44 cm, vikt 10,8 gr2 000
 158Örhängen, 3 par + 1 udda, 18 k rödguld med pärlor resp bergskristall, tot vikt 9,6 gr1 000
 159Brosch, 18 k rödguld med pärla, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1925, l 6 cm, vikt 2,6 gr400
 160Ring, 18 k rödguld med pärla, turkoser och malakit, otydl sv stpl, vikt 3 gr400
 161Ring, 18 k vitguld med 8 briljantslipade diamanter om tot cirka 0,24 ct samt 1 facettslipad safir, sv importstpl, vikt 4,6 gr1 200
 162Halsband, armband samt brosch, förgyllt silver, vikingastil, möjl Norge, sekelskiftet 1900, oid stpl AGM, tot vikt 70 gr700
 163Jensen, Georg, armband, sterlingsilver, modellnr 4, stpl 1933-44, vikt 31,5 gr3 200
 164Okänd designer för Nordisk Silverkonst, armband, sterlingsilver, dekor av stavar och ringar, stpl Ramlösa 1947, l 20 cm, vikt 22 gr150
 165Okänd designer, armband, silver, genombrutet med dekor av kulor, sv importstpl, inv mått 6 x 5,5 cm, vikt 38 gr500
 166Nål, 18 k rödguld och silver, stpl Gustaf Dahlgen & Co, Malmö 1863, l 6,5 cm, vikt 1 gr, omarbetad300
 167Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, örhängen 1 par, silver med bergkristall, stpl Stockholm 1948, 1 x 1 cm-
 168Collier samt 3 broscher, förgylld metall med facettslipade granater, ant Böhmen, 1800-talets 2 hälft1 200
 169Torrestad, Olle, egen verkstad, armband, silver, dekor av meanderbård, stpl Halmstad 1961, vikt 27 gr200
 170Torrestad, Olle, egen verkstad, manschettknappar, 2 par, silver, dekor av initialer IE resp ML, stpl Halmstad 1962, l 3,5 cm, vikt 24 gr200
 171Sarpaneva, Pentti för Kalevaka Koru, hänge med kedja, brons, sign, h 5,5 cm100
 172Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, kors med kedja, silver med bergkristall, stpl Stockholm 1942, h 5 cm1 100
 173Hänge, förgyllt silver, med pärlor och facettslipade citriner, stpl Bernhard Hertz Stockholm 1893, h 5 cm400
 174Kors med kedja, delvis förgyllt silver med paste, 1800-talets 2 hälft, oid stpl möjl Österrike, h 5,5 cm, tot vikt 24 gr150
 175Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, brosch, sterlingsilver med cabochonslipade månstenar, stpl Stockholm 1954, di 3,5 cm300
 176Hänge/fotogömma, förgylld metall med pärlor, 1800-talets 2 hälft, stpl Bernhard Hertz Köpenhamn, h 6 cm, medf kedja förgyllt silver800
 177Okänd designer för Alton, brosch, silver med tigeröga, stpl Falköping 1962, l 6 cm, vikt 11,5 gr100
 178Armring, silver med svart emalj och pärlor, oid mästare MS (möjl Michael el Moritz Stern) Wien 1886-1922, inv 5,8 x 4,5 cm, vikt 33,5 gr450
 179Fotogömma, silver med svart emalj och pärlor, oid mästare CB Wien 1886-1922, h 5,5 cm, tot vikt 39 gr250
 180Brosch, förgyllt silver (?) med kaméskuren snäcka, ant sk Grand Tour-souvenir, Italien, 1800-talets mitt, dekor av Pallas Athena, 5,5 x 4,5 cm, medf kaméskuren snäcka, sekelskiftet 1900, 4 x 3 cm900
 181Parti smycken och bijouterier-
 182Hänge, agat och silver, sekelskiftet 1900, h 5 cm250
 183Okänd designer för Kalevala Koru, hänge med kedja, brons, 5,5 cm-
 184Parti silversmycken, delvis med stenar, tot vikt 115 gr450
 185Cigarrskrin, silver, kulhamrat, utl stpl, l 22,5 cm, tot vikt 815 gr, ägargravyr1 100
 186Fat, silver, profilerat brätte med akantusdekor, utl stpl, l 33 cm, vikt 480 gr, ägargravyr på undersida1 200
 187Sandeberg, Owe för Kosta, bordslampor, 2 st, klarglas, dekor av 'noppor' resp blommor, h 21 resp 17 cm, större med mindre nagg100
 188Toilettedosa, silver, gustaviansk, slät med bukigt lock, stpl Hans Ekeström d y Helsingborg 1794, dia 8 cm, vikt 135 gr, ngn buckla, lock m bristn, ägargravyr under botten700
 189Flaska, mässing och glas, kopia av flaska överlämnad till Skeppet Calmare Nyckel 1637, munblåst flaska klädd med mässingsplåt, pressad dekor av riksvapnet, höjd 14 cm-
 190Toilettedosa, silver, slät med graverat lock, stpl Carl Tengstedt Göteborg 1861, dia 6,5 cm, vikt 80 gr, initialer AEE250
 191Sockerskrin, silver, senempire, godronnerat med gjuten blomdekor, stpl Petter Wigren Malmö 1848, h 8 cm, vikt 145 gr600
 192Axelsson, Ainar för GAB, vas, silver, stpl Stockholm 1963, h 16 cm, vikt 60 gr100
 193The/dessertskedar, 12 st, silver, gammalfransk modell, stpl Alfred Thulin Halmstad 1868, l 15,5 cm, tot vikt 335 gr, initialer AST900
 194Theskedar 9 st silver, gammalfransk modell, 6 st Olaus Andersson Halmstad 1890, l 14 cm, tot vikt 110 gr, initialer AJ JJ200
 195Golvur, ek, George IV, England, George III-IV, 1800-talets 1 hälft, urtavla sign John Cliff Hull, h 220 cm800
 196Fruktknivar, 6 st, silver med förgyllda silverblad, Olga, stpl August Johansson Jönköping 1889, l 17 cm, fyllda skaft-
 197Sockerskål och gräddkanna, sterlingsilver, rokokostil, 1900-talets mitt, sv importstpl, tot vikt 155 gr350
 198Matskedar, 5 st, silver, gammalsvensk modell, stpl Tobias Kåhre Halmstad 1850-57, l 21,5 cm, tot vikt 315 gr, initialer AST800
 199Mat- resp dessertskedar, 6 st, silver, varierande modeller och smeder, 1800-tal, tot vikt 310 gr, initialer700
 200Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, stpl Johan Petter Larsson Halmstad 1882-90, l 22 cm, tot vikt 255 gr, delcis m initialer600
 201Stort parti silver, bestick, skålar mm, delvis 1800-tal, tot vikt 1210 gr3 000
 202Dessertskedar, 12 st, silver, nyrokokomodell, stpl Ludvig Edvard liljeblad Alingsås 1855, l 19 cm, tot vikt 560 gr, ägarstpl KG CH1 400
 203Ljusstakar, 1 par, silver, hexagonal stam på rund fotplatta, stpl Ceson Göteborg 1953, h 15 cm, fyllda, 1 fyllning inkomplett300
 204Matskedar, 5 st, silver nyrokokomodell, stpl Lars Larsson & Co Göteborg1852-53, l 21 cm, tot vikt 355 gr800
 205Saltkar, 1 par, nysilver med blå glasinsats, Louis XVI-stil, WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik) sekelskiftet 1900, l 13 cm300
 206Fiskbestick, 12 + 12 nysilver, svensk spetsig modell, 1900-talets 1 hälft, l 17 - 20 cm, initial E200
 207Stekfat, flintgods, Gustafsberg Krasse, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, l 50 cm, upphängningsanordning i koppar900
 208Bägare, silver, svagt trumpetformad med pressad blomdekor, stpl GAB Stockholm 1950, h 13 cm, vikt 150 gr, initialer ME350
 209Figurin, lergods, möjl Hellenistisk, sittande kvinnorfigur sk Tanagra, h 12 cm1 400
 210Bägare, silver, slät med svagt utsvängd mynning, stpl Tobias Kåhre Halmstad 1847, h 5,5 cm, vikt 40 gr250
 211Vas, silver, slät, balusterformad, stpl Bernhard Hertz Stockholm 1912, h vikt 180 gr400
 212Grufman, Gunnar, Säter, skulpturer, 2 st, trä, stående hästar, sign, h 14 resp 22 cm, den mindre med lagn100
 213Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, stående pojke, sign o numr 5/20, h 16 cm1 000
 214Lockask, koppar och mässing, furktformad med driven blomdekor, Japan, Meiji-Taishô, dia 8 cm100
 215Potpourrieask, flintgods, Italien, sekelskiftet 1900, i form av strykjärn, l 11 cm-
 216Bojander med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, pentagonala med dekor av personer i landskap i famille-rose-färger, h 20 cm600
 217Jönsson, Barbro, olja, Dalgång i april, sign o dat 1989, brev från konstnärinnan medf, 38 x 45 cm600
 218Nilson, Severin, olja, halländskt landskap, sign, 40 x 70 cm1 100
 219Sparre, Louis, efter honom, färglito, Stånddrabantens hus, Jungfrugatan, sign i stenen, ed Paul Heckscher Stockholm, synl pappersstorl 30 x 24 cm200
 220Juntroopamai, Maitree, olja på löv(!), man med pipa, sign o dat 1978, 41 x 30 cm-
 221Kohlmann, Ejnar, olja, fäbod, sign, 31 x 24 cm-
 222Benesch, Josef Ferdinand, färgetsning, blomstermarknad på Platz Am Hof, Wien, sign, synl pappersstorl 40 x 30 cm200
 223Okänd konstnär, färgträsnitt, Neptunus, otydl sign o dat 1939, synl pappersstorl 39 x 32 cm-
 224Rhode, Christian, olja, vårplöjning, sign, 27 x 33 cm-
 225Bonniér, Olle, färglito, Blått anslag, sign, dat 54 o numr 235/310, synl pappersstorl 52 x 44 cm100
 226Dall' Olio, Luca, färglito, surrealistiskt, landskap, sign o numr 74/99, synl pappersstorl 59 x 44 cm-
 227Olson, Bengt, förglito, komposition, sign o numr 77/125, synl pappersstorl 50 x 68 cm-
 228Tigerstedt, Helny, olja, landskap, sign o dat 46, 47 x 53 cm, a tergo oljeskiss-
 229Alfeldt, Vibeke, tusch, tjur, sign o dat 1967, papperstorl 29 x 21 cm, prov: inköpt Sveagalleriet 13/1 1968-
 230Puggaard, K, gouache, förlaga till bokomslag, Korsordsgåtan, sign, 37 x 54 cm600
 231Armington, Frank Milton, efter honom, etsning, La pluie place de la Concorde, Paris (1924), med Louvrens blindstpl, 21 x 29 cm-
 232Vasarely, Victor, litograferad plansch, Trimidor, ed Brückmann, München 1970, syml pappersstorl 83 x 60 cm300
 233Armstolar, 1 par, mahogny, sk Göteborgsstolar, ant Lindome, 1900-talets mitt300
 234Friberg, Roj, blandteknik, Fritt efter C F Hills tigrar, sign, synl storl 53 x 73 cm7 000
 235Andersson, Jerry, olja, Smögen, sign, 60 x 81 cm1 500
 236Westman, Marianne för Rörstrand, form porslin, Picnic, design 1956, l 37 cm600
 237Väggskåp, valnöt med intarsia, oscariankt, 1800-talets 2 hälft, skuret krön med blomdekor, h 53 cm500
 238Stolar, 3 st, bonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, genombruten rygg med dekor av av lyra och pilar, smärre def300
 239Stolar, 1 par, mahogny, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt-
 240Weckström, Björn för Lapponia, halsband, sterlingsilver och granit, stpl Helsingfors 19861 300
 241Thebord, ek med infattat flintgodsfat, sekelskiftet 1900, detta Gustafsberg Krasse, l 52 cm900
 242Sybord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, låda i sarg, l 54 cm200
 243Magnus, Carl, färglito, komposition (1965), sign PT, synl pappersstorl 66 x 46 cm-
 244Matta, semiantik turkmen (?) med bönenisch, 125 x 80 cm-
 245Taklampa, mässing med delvis lövformade prismor, 1900-talets mitt, h 75 cm-
 246Mugg, sterlingsilver, England, 1900-talets början, pressad blomdekor, stpl Crisford & Norris Birmingham 1907, h 7 cm, vikt 40 gr250
 247Wärff, Göran för Pukeberg, tillskr, skål, blågrön glasmassa, möjl Tropicoserien, h 13 cm-
 248Ander, Gunnar för Ystad-Metall, ljusstakar 1 par, mässing, sign, h 26 cm200
 249Okänd designer för Pukeberg, bordslampa, glas och metall, etikettsign, h inkl skärm 53 cm-
 250Fickursfodral, bronserad metall, rokokostil, 1900-tal, h 17 cm, medf fickur, silver, 1800-talets 2 hälft, detta dia 4,5 cm100
 251Äggterrin, flitgods, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, reliefdekor av tupp, polykrom underglasyrdekor, dia 18 cm250
 252Servisdelar, porslin, 1 låda, sk äggskalsporslin, Japan, Zuzki, Japan, Taishô, polykrom emaljdekor-
 253Skolplanscher, 2 + 1, 1900-talets 1 hälft, Republican Rome, Athes resp Om Sverige, slitage500
 254Väggur, bronserat trä och pastellage, 1900-talets mitt, h 55 cm-
 255Larsson, Albert, olja, landskap med fors, sign o dat 1921 - ant från Karsefors, 43 x 55 cm350
 256Larsson, Albert, olja, landskap med fors - ant från Laholm, sign o dat 1917, 40 x 68 cm350
 257Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stilleben, otydl sign, 40 x 54 cm100
 258Stolar, 1 par samt bord, bonat trä, nyrokokostil, 1900-talets 2 hälft300
 259Okänd lankesisk (?), konstnär, 1900-tal, gouacher 1 par, erotiska motiv, 27 x 20 cm-
 260Larsson, Albert, olja, Laholmsmotiv- Lagan sett från Blåkulla, sign o dat 1925, 50 x 65 cm300
 261Okänd konstnär, olja, kustparti otydl sign Hans Hirsch(?), 55 x 60 cm200
 262Matbesticksuppsättning, nysilver, Haga200
 263Skärmaskin, Perstorpsplatta och stål, Nils Johan, Lilla Brutus, l 35 cm100
 264Bengtsson, Walter, färglito, kvinna med lyra, sign, numr 114/260 o dat -86, 61 x 46 cm100
 265Varmvattenbehållare, koppar på (senare) smidesställning, sekelskiftet 1900, l 58 cm, lock sakn-
 266Stort parti DVD-skivor150
 267Satsbord, 3 del, bonat trä med läderklädda skivor, 1900-talets mitt, l 51 cm, slitage-
 268Ytterkrukor, 5 st, Bo Fajans, Nittsjö, Uppsala Ekeby mm, medf 5 underfat250
 269Carlsen, A, olja, promenerande kvinna vid sjö, sign o dat 1888, 63 x 89 cm-
 270Lawurn, Gun-Britt, färglito, komposition, sign, tot mått 86 x 67 cm300
 271Stender, Viggo, olja, vattenmölla, sign o dat 1908, 54 x 64 cm-
 272Bille, Willy, olja, palatsträdgård, sign, 49 x 69 cm-
 273Koffert, läderbeslagen papp, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 80 cm100
 274Hattask, brunt läder, 1900-talets 1 hälft, l 39 cm300
 275Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, stplsign o numr 2/360, 43 x 60 cm300
 276Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, stplsign o numr 3/360, 43 x 60 cm250
 277Kopparstick, 3 st, ur Pedrusi, Paolo, I Cesari in oro raccolti nel Farnese Museo, Parma 1717, bildyta 16-17 x 12 cm100
 278Sharaku, Tõshusai, träsnitt med mica, 'Actors Ichikawa Omezô as Tomita Hyôtarô and Ôtani Oniji III as Kawashima Jibugo', sign, editerad av Tsutaya, 40 x 26 cm, möjl senare avdrag200
 279Utamaro (I), Kitagawa, träsnitt, högerdel av triptyk, The Awabi Fishers, sign Utamaro hitsu, 40 x 27 cm, möjl senare avdrag150
 280Fossil, dubbel fisk, ant Devon 417-354 Mfkr, l 27 cm600
 281Nielsen, Gilbert, egen verkstad, taklampa, aluminium, dia 32 cm1 000
 282Nielsen, Gilbert, egen verkstad, taklampa, aluminium, dia 32 cm1 000
 283Peruk/hattstock, trä, 1900-talets början, h 15 cm100
 284Okänd designer, ant Murano, parfymflacong, blå och vit glasmassa med metallmontage, l 5,5 cm-
 285Kaffeservisdelar, 4 lådor, B&G, Blå Mås med guldkant1 400
 286Takkrona, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, h 65 cm1 800
 287Jambiya i balja, försilvrad metall och trä, Nordafrika, 1900-talets 1 hälft, tot l 41 cm350
 288Okänd designer, 1920-tal, lockask, tenn och svärtat trä, i form av örn på glob, h 19 cm450
 289Silvermynt, 1 Krone, Norge Oskar II 1893700
 290Spelkonsol, Atari Hockey Pong, 1976, l 27 cm150
 291Ikon, tempera och guld på trä, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, St Nikolaus, 30 x 25 cm, visst slitage1 600
 292Parti orientaliskt konsthantverk, 18-1900-tal, ngn def400
 293Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, h 25 cm100
 294Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, Langelinie - polykrom underglasyrdekor av Den Lille Havfrue, h 17 cm-
 295Mekanisk leksaksbil, litograferad plåt, Schuco Examico 4001, 1980-tal, originalkartong medf, l 14 cm800
 296Armlänk, 18 k rödguld, stpl Göte Engström Köping 1966, vikt 28,6 gr5 500
 297Armlänk, 18 k rödguld, stpl Nordiska Guldvaru-Aktiebolaget Stockholm 1959, vikt 11,7 gr2 000
 298Armband med berlock, 18 k rödguld, stpl Bengt Hallberg Guldsmeds AB Köping 1966, vikt 11,5 gr2 200
 299Ring, 18 k röd- och vitguld med facettslipad spinell (?) och mindre, facettslipade vita safirer, vikt 5 gr1 000
 300Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, tillv av vigselring, tot vikt 6,2 gr1 200
 301Örhängen, 1 par, 18 k rödguld med vita stenar, tot vikt 1,7 gr250
 302Armlänk, sterlingsilver samt brosch silver med markasiter, tot vikt 23 gr200
 303Stop, tenn, cylindriskt, lockmedaljong föreställande Karl XV, stpl Johan Lindwall Nyköping 1861, h 21 cm, hänkelfästen sannolikt100
 304Handväska, rött läder, Arcadia, Italien, modern tillv100
 305Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, grå, ej testad150
 306Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, 2 lådor900
 307Tandpetare (!), 18 k rödguld, sv importstpl, 1900-talets mitt, utfälld l 9 cm, vikt 6,4 gr700
 308Kandelaber till 5 ljus, silver, nyrokokostil, Finland, 1900-talets 2 hälft, lösa kandelaberarmar, stpl Kultakeskus Tavastehus 1978 resp 1992, h 32 cm, fylld fot1 600
 309Långpipa, horn, trä, porslin, metall och textil, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av bl a hästhuvud, tot l 169 (!) cm, slitage-
 310Ring, 18 k vitguld el platina med facettslipad, turkos spinell, otydl stpl ...&O, ant USA, 1910-20-tal, ringstorlek 1,725, vikt 3,5 gr700
 311Armstolar, 1 par, mahogny, empirestil, 1900-talets början, peltaformad ryggbricka (1 m lagn)600
 312Månsson, Mats, färglito, komposition med pensel, sign o numr 44/195, 33 x 23 cm-
 313Gunghäst, plysch på metallstativ, Schuco, l 97 cm, skador-
 314Modellkanon, la Caronada, modell av fransk 1800-tals skeppskanon, mantua Models, 1900-talets 2 hälft, l 22 cm200
 315Trumkrok, mässing och järn, sk 'Trommelschere', Preussen före 1916, h exkl läderrem 15 cm200
 316Ordenstecken, 14 k rödguld och emalj, Riddare III klass av, Kejserliga Ryska Sankta Annaorden, stpl Albert Keibel St Petersburg (verks 1882-1910) med hoveleverantörsstpl, i originaletui, medf 3 band-
 317Ordenstecken; förgyllt silver och emalj, Officer av Franska Hederslegionen, i originaletui från Arthus Bertrand Paris-
 318Champagnekylare, nysilver, 1910-20-tal, Saint-Médard, Picardie, Frankrike, h 23 cm-
 319Brandy-warmer, silver, sekelskiftet 1900, dekor av akantus mm, h 12 cm, vikt 145 gr (glas medf ej)1 600
 320Piedestal, förgyllt trä och stuck med vit marmorskiva, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 72 cm600
 321Miniatyrmöbel, 5 delar, krom, bakelit, canvas och trä, art-déco/funkis, 1920-30-tal, soffa, 2 fåtöljer, lampbord samt bord, soffa l 25 cm1 200
 322Christiansen, Poul för Le Klint, bordslampa, krom med vit plastskärm, modell 341, h 95 cm1 900
 323Terrin med lock och underfat, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkseldsfärger, l 33 cm, skador och lagningar1 200
 324Buteljeringsmaskin, gjutjärn, 1900-talets början, h 78 cm300
 325Okänd designer för Nordiska Kompaniet, gungstol, valnöt, ritningsnummer 2488, möjl design Thor Thorén, denne ritade Sundsvalls Handelsbank vars Stockholmskontor stod klart 1908 och dit ritningsnummer 2472-87 beställts, h 100 cm-
 326Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, Norge 1900-talets 2 hälft, tot l 21 cm, ägargravyr-
 327Klot, delvis glaserat lergods, 1800-tal el äldre, dekor av akantus mm, dia 10 cm-
 328Schyl, Jules, olja, koloristiskt landskap, sign o dat 1947, 38 x 45 cm1 500
 329Utrillo, Maurice, litografi, handkolorerad, Moulin de la Galette (1924), signerad i stenen, synl pappersstorl 28 x 22 cm800
 330Ekström, Per, olja, Solnedgång vid Kalmar, sign, 51 x 72 cm-
 331Barrias, Félix, olja, Eva, sign, 107 x 64 cm28 000
 332Mønsted, Peder Mørk, olja, vinterlandskap, sign o dat 19158 500
 333Percy, Arthur, olja, Båtar vid Kalmarsund, sign o dat mars 1924, 40 x 61 cm1 000
 334Odelmark, Frans Vilhelm, gouache med täckvitt, gårdsinteriör, venedig, sign o dat München 1883, synl mått 60 x 42 cm1 200
 335Arven, Florence, olja, bretagnskt landskap, sign, 38 x 46 cm1 100
 336Toulouse-Lautrec, Henri de, efter honom, färglito, Divan Japonais, ed France Litho, Arceuil 1995, nr 41/275, synl pappersstorl 68 x 48 cm, äkthetsintyg a tergo1 100
 337Jonson, Sven, färglito, Örnar över staden, ur mappen Strändernas Svall, sign PT, 40 x 48 cm350
 338Jonson, Sven, färglito, Bågskytten från Ithaka, ur mappen Strändernas Svall, sign PT, 40 x 48cm600
 339Jonson, Sven, färglito, Fajakernas ö, ur mappen Strändernas Svall, sign PT, 48x40cm800
 340Jonson, Sven, färglito, Avfärden från Kalypso, ur mappen Strändernas Svall, sign PT, 40 x 48 cm700
 341Jonson, Sven, färglito, I cyklopens grotta, ur mappen Strändernas Svall, sign PT, 40 x 48 cm700
 342Jonson, Sven, färglito, Den trojanska hästen, ur mappen Strändernas Svall, sign PT, 48 x 40 cm800
 343Taipaleenmäki, Jussi, färglito, En spelmans jordafärd 1, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 95/190, 44 x 61 cm200
 344Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Omkring tiggar'n från Luossa, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 95/190, 61 x 44 cm150
 345Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Om aftonen, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 95/190, 61 x 44 cm150
 346Taipaleenmäki, Jussi, färglito, tre spelmän, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 95/190, 44 x 61 cm150
 347Dryckeskanna, silver, senbarocktyp, cylindrisk på tre kulfötter, anfanger, fötter och tumgrepp med Bérainornamentik, stpl Olof Lind Mariestad u å (verks 1752-67(70), lock med infattade medalj med Fredriks I porträtt, h 20 cm, vikt 1170 gr, fäste med lagn8 500
 348Kåsa, silver, barock, dekor av drivna bucklor, grepp med gjuten seraf, dubbelstämplad FS, möjl för Ferdinand Sehl d ä Stockholm (verks 1688-1731), l 16 cm, vikt 120 gr2 800
 349Winblad, Björn för Rosenthal, vas, porslin, 1001 Nacht, polykrom underglasyrdekor, sign, h 33 cm600
 350Winblad, Björn för Rosenthal, vas, porslin, dekor av kvinnor i grått och guld, sign, h 21 cm150
 351Saltkar, 1 par, förgyllt silver med blå, delvis förgyllda glasinsatser, ostämplade, möjl Tyskland, Louis XVI, 1700-talets slut, l 8 cm, förgyllning något sliten400
 352Tumlare, silver, stpl Anders Ulfsberg Nyköping (verks 1762-1805), dia 6 cm, vikt 15 gr450
 353Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 8 delar, sterlingsilver och teak; bricka, kanna samt 6 muggar, stpl Tavastehus olika år, kanna h 26 cm, tot vikt exkl bricka 1780 gr15 000
 354Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg, godronnerad fotplatta, delvis förgylld, stpl Johan Wennerwald Göteborg 1762, h 8 cm, vikt 50 gr1 200
 355Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, stpl Uppsala 1970, h 14 cm, fyllda600
 356Okänd silversmed för Konstfack, bägare, 4 st, sterlingsilver, driven och gjuten dekor av sagoväsen mm, stpl Stockholm 1976, h 11 cm, tot vikt 875 gr2 400
 357Glemme, Dagmar, skulptur, delvis bemålad granit, dekor av ansikten mm, sign, h 45 cm-
 358Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, sv importstpl, h 19 cm2 200
 359Konfektskål, kristall med silvermontage, i form av svan, sv importstpl, l 13 cm500
 360Kaffeservis, 3 del, silver med svärtade trähandtag, nyrokokostil, 1900-talets mitt, sv importstpl, kannans h 26 cm, tot vikt 1200 gr2 800
 361Dryckeskanna, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälft, kulfötter och tumgrepp med Bérainornamentik, locket med infälld medalj med Gustavs V porträtt, stpl GAB Stockholm 1935, h 21 cm, vikt 625 gr2 400
 362Strösockerskål med lock, silver, nyrokoko, dekor av vinrankor, rosor, akantus mm, stpl Gustav Möllenborg Stockholm 1845, h 33 cm, vikt 830 gr3 800
 363Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, dekor av blommor mm, stpl GAB Stockholm 1941, h 20 cm, fyllda1 300
 364Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, oljemålningar, 1 par, italienska landskap med byggnader och staffagefigurer, tondo dia 8,5 cm, i samtida ramar i svärtat trä med (bränn?)förgyllda beslag, dessa 15 x 15 cm300
 365Roka, Charles, olja, sittande lättklädd kvinna, sign, 81 x 65 cm1 600
 366Bordsur, porslin, jugend, sekelskiftet 1900, h 18 cm-
 367Mauritzon, Bertil, blandteknik, elefantbok, sign, 30 x 36 cm350
 368Beckman, Birger, olja, Skara domkyrka, monogramsignerad, 31 x 40 cm-
 369Ollers, Edvin för Kosta, lockskål, grön glasmassa, 1920-tal, h 23 cm150
 370Engman, Kjell för Kosta Boda, skulpturer, 3 st, blyertspennor, polykrom dekor, etikettsign, h 11 - 12 cm250
 371Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fläckigt underfång samt av invälsade färgfält, etikettsign, dia 23 cm150
 372Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm1 000
 373Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm-
 374Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa rödlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm-
 375Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Pungo', tillv 1953-64, etikettsign, h 14,5 cm800
 376Dahl-Jensen, J P, efter honom, figurin, porslin, B&G, gök, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1770, l 25 cm400
 377Örnberg, Anna för Studioglas Strömbergshyttan, vas, ljusgrön glasmassa med svart mynningskant, sign o etikettsign, h 19 cm-
 378Okänd designer, 1960-70-tal, vas, delvis gul glasmassa, h 23 cm-
 379Trip, Gunnel, egen verkstad, skålfat, glaserat stengods, dekor av fågel, oktogonalt, dia 21 cm-
 380Okänd designer för Lindner, Kueps, 1950-tal, vas, porslin, organisk form, svart-vit glasyr, etikettsign, h 17 cm100
 381Bojan, porslin, Kina 1800-tal, blå underglasyrdekor av växter och skrivtecken, sk Shou-tecken mm, h 24 cm, kantnagg600
 382Rehnqvist, Bonnie för Törngrens, vas, glaserat lergods, dekor av tuppar, sign, h 19 cm, nagg under fot-
 383Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur/bokstöd, 1 par, gjutet glas, vågformade, sign, h 8 cm250
 384Paillard, Irmtraud, figurin, rödglaserat stengods, kattdjur, sign, h 9 cm-
 385Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom glasmassa, i form av and, osign, h 33 cm350
 386Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), profilerat brätte, blå underglasyrdekor av flodlandskap mm, dia 30 cm, etikett från C Gebel Göteborg350
 387Okänd keramiker, 1960-70-tal, stående par, sign BC, h 5,5 cm100
 388Garcia, Fulgencio för Lladró, figurin, glaserat stengods, Monjas (nunnor), design 1977, h 34 cm-
 389Olovson, Gudmar, skulptur, patinerad gips, 'Les deux arbres', gjuten sign, h 33 cm, en replik i brons finns uppställd längs strandpromenaden i Höllviken, lagning150
 390Okänd designer för Rosenthal, 1950-tal, vas, delvis gulglaserat porslin, modellnr 2654, h 27 cm-
 391Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, golvlampa, teak med vit textilskärm, trebent1 100
 392Okänd designer för IKEA, vägglampor, 4 st, brun och vit plast, 1900-talets andra hälft, dia 17 cm-
 393Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast, 1900-talets andra hälft, dia 40 cm100
 394Lodregulator, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900, h 131 cm, pendel defekt700
 395Okänd designer för GAB, skål på 4 fötter, margueriteformad, stpl Stockholm 1931, dia 15 cm, vikt 105 gr200
 396Bägare, 4 st, silver, sv stpl, h 5 - 9,5 cm, tot vikt 105 gr250
 397Trolle-Lindgren, Ulf, egen verkstad, Strömstad, bägare, 3 st, sterlingsilver, kulhamrad dekor, stpl 1977, h 5 cm, tot vikt 185 gr450
 398Okänd designer för Lauritz Hjorth, Bornholm, figurin, glaserat lergods, tofsvipa, l 14 cm200
 399Skulptur, skuret och bemålat trä, sk Dalahäst, 1900-talets början, h 10,5 cm-
 400Okänd dansk konstnärinna, 1800-tal, gouache, stilleben med vindruvor, persikor och hallon i Johan Lauritz Jensens efterföljd, sign Julie Tvermoes, 23 x 31 cm, fläckar500
 401Quistgaard, Jens Harald för Dansk Design Sweden, stekgryta, rödemaljerat gjutjärn, l 28 cm250
 402Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, utsikt över Citadellet, Köpenhamn, 29 x 40 cm-
 403Locher, Carl, etsning, segelfartyg vid Kronborg Slott, sign o dat 1890 i plåten, 15 x 23 cm-
 404Okänd designer, bordslampa, palisander och glas, h 32 cm-
 405Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, orientalicerande kvinnomotiv, 37 x 25 cm2 200
 406Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, kvinna vid kyrka, a tergo bet Harald Jerichau, pappersstorl 18 x 28 cm100
 407Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnr 1633 resp 1635, polykrom underglasyrdekor100
 408Ridter, Janus Laurentius, akvarell, Köpenhamnsbro, sign o dat 1898, pappersstorl 23 x 38 cm600
 409Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk, modellnr 2246, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm150
 410Meijer, A efter Ad, Pieter van der, kopparstick, Mate Calo, ur La Galerie agreable du Monde (cirka 1729), synl pappersstorl 31 x 36 cm100
 411Barker, John, olja, Watching the sheep, sign, 91 x 71 cm, duklagn2 600
 412Hedqvist, Ebba, skulpturer, 2 st, patinerad brons på svärtad träsockel, kompositioner, 1 sign, h 19 resp 24 cm1 200
 413Milne, Joseph, tillskr, olja, landskap med boskap, otydl sign, a tergo bet Joseph Milne, Pasture, 58 x 77 cm1 800
 414Okänd konstnär, 1800-talets mitt el 2 hälft, blyerts med täckvitt, mor med barn, synl pappersstorl 28 x 22 cm100
 415Okänd fransk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, Othello och Desdemona, sign E (?) Gauthier, 63 x 42 cm2 800
 416Okänd etiopisk konstnär, 1900-tal, gouacher 2 st, Salomo möter Drottningen av Saba resp modernare välsignelsescen, 28 x 39 resp 27 x 36 cm100
 417Schreiber, Johann Georg, kartor, 2 st, kopparstuckna och handkolorerade, Das Gantze Russische Kaeyserthum... resp Der Fraenckische Creis.., ur Atlas Selectus Leipzig 1740, synl pappersstorl 21 x 28 cm200
 418Okänd konstnär, art-déco, 1920-tal, olja på textil, Nyx - Nattens Gudinna, synl mått 40 x 55 cm1 000
 419Okänd dansk konstnär, tuschteckningar, Fra en landstrygers dagbog, samramade, otyl sign o dat 1955, synl storl 48 x 63 cm-
 420Shevarjov, Michail, akvarell, stilleben med rosor i silvervas, sign, 72 x 52 cm-
 421Antes, Horst, färglito, At the foot of the podium - utförd till Olympiaden i München 1972, tryckt sign, synl pappersstorl 87 x 63 cm-
 422Okänd konstnär, gouache, 1950-tal, rökande kvinna, sign Haglund, pappersstorl 31 x 11 cm450
 423Johansson, Gunnar, olja, landskap, sign, 15 x 23 cm600
 424Wennerwald, Emil, olja, utsikt från den Nordsjällandska kusten mot Kullaberg, sign, 53 x 62 cm500
 425Lönborg, Harald, akvarell, marknadsdag framför Skt Knuds Kirke, Odense, sign, synl pappersstorl 77 x 54 cm-
 426Okänd konstnär, olja, italienskt (?) landskap med kor, a tergo otydl bet .... Meyer (?), 29 x 39 cm, ngt smärre färgbortfall-
 427Okänd konstnär, akvarell, pojkporträtt, sign EK samt bet Ali Egypt 1904, synl pappersstorl 30 x 21 cm100
 428Okänd konstnär, olja, landsväg, otydl sign o dat 1888, 21 x 32 cm-
 429Magaard, Valdemar, olja, Eftermiddagssol, sign o dat 1920, 51 x 42 cm, a tergo utställningsetikett300
 430Ukleya, Ukki, blandteknik, 'And that's why the King couldn't step anymore..', sign o dat 1981, sign m dedikation 1982, synl pappersstorl 30 x 42 cm100
 431Reynolds, Samuel William efter Vernet, Horace, kopparstick, 1 par, Mazeppa, pappersstorl 63 x 80 cm, fläckar, i samtida ramar, antagligen av P C Damborg (1801-65), tot mått 86 x 105 cm-
 432Fickur, 14 k rödguld, Schweiz, 1800-tal, dia 4,8 cm, tot vikt 83 gr, urtavla märkt L Sandgren & Son, Stockholm, i originaletui3 200
 433Du Val, Pierre, karta, kopparstucken och handkolorerad, Les Royaumes du Nord, Paris omkr 1680, synl pappersstorl 41 x 57 cm900
 434Tandberg, Odd, olja, abstrakt formspel 1963, a tergo betecknad, 90 x 123 cm, prov: gåva från konstnären, obet färgsläpp11 000
 435Rossander, Armand, olja, komposition, sign, 58 x 70 cm, duklagn-
 436Morley, Malcolm, färgserigrafi, SS Amsterdam, sign o numr 40/125, pappersstorl 70 x 98 cm1 700
 437Evans, Edward, akryl, Olmec Idols 1978, sign, 56 x 71 cm1 000
 438Rahmberg, Ulf, blandteknik, surrealistisk komposition, a tergo sign skiss till målning feb-mars -64, pappersstorl 23 x 36 cm, slitage2 000
 439Rahmberg, Ulf, blandteknik, surrealistisk komposition, a tergo sign o dat-65, pappersstorl 42 x 25 cm, slitage-
 440Joann, Sven, olja, stilleben med liljor i kinesisk vas, sign o dat 1940, 65 x 55 cm, smärre dukskada-
 441Joann, Sven, olja, stilleben med krysantemer, sign o dat 1941, 54 x 42 cm-
 442Okänd konstnär, 1950-tal, olja, flöjtspelare, 65 x 46 cm500
 443Abrahams, Ivor, skulptur, bemålad metall, trädgårdsmur med murgröna, sign, dat -73 o numr 21/30, h 57 cm400
 444Johansson, Judith egen verkstad, matta, rölakan, Brittsommar, sign, 250 x 170 cm, visst slitage2 200
 445Silow, Ingegerd, matta, rölakan, sign, 280 x 190 cm900
 446Bertman, Claude, blandteknik, kvinnostad, sign, synl pappersstorl 28 x 38 cm100
 447Abrahams, Ivor, färglito, Pathways II, sign, dat 1975 o numr 40/55, synl pappersstorl 56 x 44 cm-
 448Parti grafik; Tore Nilsson, Denice Zetterqvist, Mikael Qvarsebo mm-
 449Nesbitt, Lowell, färgserigrafi, Iris, sign, synl pappersstorl 100 x 75 cm-
 450Parti filateli; kuvert, kort mm, 6 lådor500
 451Frimärksalbum med frimärken, HAWE, De Nordiska Länderna1 000
 452Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, fåtölj, fyrdelad metallfot med cognacsfärgad skinnklädsel, 'Ägget', design 1958, detta ex 1960-tal, etikettsign, sömmar i sits torkade, fotfäste med skador, bruksslitage28 000
 453Wegner, Hans J för Getama, dagbädd/bäddsoffa, ek med rotting och lösa, ylleklädda dynor, modell GE 258, design 1954, l 198 cm8 000
 454Breuer, Marcel, stol, krom med svart läderklädsel, modell B34100
 455Kassettradio, B&O, Beosystem 10, modell 1521 (1988-90)350
 456Balansvåg med vikter, gjutjärn, Lindells, sekelskiftet 1900, l 62 cm100
 457Okänd designer, 1950-60-tal, frisörstolar, 1 par, metall med röd konstläderklädsel3 200
 458Lyckohjul, 1900-talets 1 hälft, i träfodral, h 97 cm800
 459Skäktebänk, trä, 1800-talets mitt, l 117 cm250
 460Kateder, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900, l 120 cm1 800
 461Lindberg, K, olja, motiv från Salon, Sydfrankrike, a tergo sign o dat 66, 51 x 21 cm350
 462Okänd dersigner för Heinrich Prozellan, golvvas, porslin, dekor av fåglar mm i koboltblå underglasyrmåleri, h 44 cm150
 463Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålar 2 st, glas, Atoll, dekor i blått resp vitt, dia 11 resp 23 cm-
 464Aalto, Alvar för Iittala, saltkar, klarglas, Savoy, design 1936, medf ljushållare blå glasmassa samt 5 värmeljushållar, klarglas100
 465Persson-Digman, Greta, textiltryck, Noak var en hedersman..., tryckt sign, 126 x 86 cm, ngt fläckig100
 466Johansson, Nette, blandteknik, diptyk, Frukt, sign, samramade - yttermått 90 x 129 cm1 800
 467Stoopendahl, Georg, kopia efter, olja, humoristisk scen, sign C Slättenström, 46 x 55 cm-
 468Volpato, Giovanno efter Rafael, kopparstick, branden i Borgo, efter fresco i Vatikanen, cirka 1780, pappersstorl 60 x 78 cm, fläckar, i skuren valnötsram, 1800-talets 2 hälft, innermått 74 x 97 cm100
 469Da Vinci, Leonardo, kopia efter, olja, Mona Lisa, 91 x 61 cm-
 470Maksolly, Maximilian, olja, stilleben med pioner, sign, 80 x 72 cm5 000
 471Lichtenstein, Roy, efter honom, färgoffset, triptyk, As I opened fire, efter original från 1964, pappersstorl 58,5 x 48,5 cm vardera-
 472De Wit, Frederik, karta, kopparstucken och handkolorerad, Status Sabaudici (Savoyen), Amsterdam omkr 1680, synl pappersstorl 59 x 50 cm, smärre def200
 473Danckerts, Theodorus, karta, kopparstucken och handkolorerad, Exactissima Totius Danubii Fluvii, Amsterdam cirka 1690, synl pappersstorl 52 x 62 cm, sakdor300
 474Okänd österrikisk (?) konstnär, 1800-tal, akvarell, skogslandskap med byggnader och staffagepersoner, 32 x 43 cm-
 475Okänd engelsk konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med hus och personer, sign R Perry (?), 41 x 62 cm, dukskada100
 476Olsen, Alfred, olja, Kullens fyr, sign o dat 1918, 58 x 84 cm500
 477Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, anfädersporträtt, 150 x 97 cm, revor-
 478Bojan, porslin, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av fåglar mm, h 28 cm, nagg, senare trälock medf200
 479Landberg, Nils för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av kvinna, sign o numr 2048 (1030), h 19 cm-
 480Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor av kvinna och fåglar, sign o numr 3049 (1945), h 24 cm-
 481Lindgren, Astrid för Wilhelm Goebel, efter henne, figuriner, 4 st, bemålad keramik, Pippi Långstrum, Karlsson på Taket, Emil i Lönneberga och Ronja Rövardotter, högsta h 15 cm450
 482Palmquist, Sven för Orrefors, skål, månstensfärgad glasmassa, Selena, sign o numr 3090 (1946), l 15 cm-
 483Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, iriserande och gul glasmassa, fågel, etikettsign, h 10 cm100
 484Okänd konstnär för Goebel, figurin, porslin, sittande akt, otydl numr, h 15 cm-
 485Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, Skultuna no 16, h 18 cm400
 486Lockask, silver, barockstil, 1900-talets mitt, heltäckande, gjuten dekor av personer, blommor mm, otydl sv stpl 1949, l 16 cm, vikt 400 gr1 500
 487Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, tupp, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1126, h 11 cm350
 488Herrsavonett, silver, Longines, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, medf damfickur, delvis förgyllt silver, 1800-talets slut, dia 3 cm450
 489Persson, Leif för Strömbergshyttan, skulptur, glas, sockel i klarglas med ingjuten spiral i blått, pålimmad, frostad överdel med slipning och blå inneslutning, sign o dat 2000, h 24 cm, limning möjl senare-
 490Matbesticksuppsättning, 74 del, silver, Olga, 12 vardera av bords- och matgafflar, -knivar och -skedar samt 2 smörknivar, stpl GAB Stockholm, tot silvervikt exkl knivar 2720 gr10 000
 491Parti porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, 12 moccakoppar, 14 fat smt 2 kakfat400
 492Tobaksskrin, ek med mässingsbeslag, arts-and-crafts, 1880-90-tal, utskjutningsmekanism för låda, l 30 cm, nyckel sakn300
 493Mangelbräde, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1700-talets slut, handtag i form av häst, skuren dekor av karvsnitt samt initialer KHD och datering 1785, l 56 cm200
 494Parti silver, skål, bestick och mynt, tot vikt 290 gr450
 495Vapensköld, borns, Polen, 1900-tal, dekor av Madonnan med Barnet samt text Pod Twoj¹ Obronê Uciekamy Siê, h 17 cm200
 496Okänd designer 1940-50-tal, soffa, ljusblå ylleklädsel, l 180 cm-
 497Karott med lock, nysilver, art-déco, löstagbart handtag, handtag och lockknopp, 1920-tal, l 36 cm100
 498Brosch, emaljerat silver och markasiter, ant Österrike, art-déco, 1920-tal, i form av kinesisk djonk, l 5 cm, ngn emaljdef400
 499Borès, Francisco, färglito, Jeune fille se coiffant, sign o numr 148/200, synl pappersstorl 56 x 37 cm, prov: Charles Nilssons samling, ngt gulnad450
 500Daskaloff, Georgi, färglitografier, 3 st, kompositioner, samtl sign, pappersstorl 56-60 x 78 cm700
 501Skål, förtent koppar, Indo-persisk, 1800-tal, stiliserad blomdekor, dia 18 cm-
 502Daskaloff, Georgi, färglitografier, 3 st, kompositioner, samtl sign, pappersstorl 28 x 19 cm resp 76 x 54-60 cm300
 503Okänd designer, möjligen för Elme Glasbruk, flaska, glas med träpropp, dekor i rött överfång, tot h 17 cm100
 504Okänd keramiker, vas, stengods, sign A Harrisson (?) Tues Eve, h 18 cm-
 505Gryta 3 ben, mässing, 1800-tal, l 34 cm, lagn-
 506Masson, André, färglito, Caprive végétal 1955, sign o numr 11/50, 42,5 x 52,5 cm, ngt gulnad350
 507Sovak, Pravoslav, färglito, komposition, sign, dat 1965 o numr 16/70, pappersstorl 46 x 71 cm-
 508Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, stilleben med karp, forell, ål och sik, sign W Child D... o dat 1825, 40 x 60 cm, duklagn-
 509Sovak, Pravoslav, färglito, komposition, sign o numr 2/100, pappersstorl 70 x 54 cm-
 510Sovak, Pravoslav, färglito, komposition, sign, dat 1965 o numr 100/200, pappersstorl 64 x 51 cm-
 511Soffgrupp, 6 del, skuren och bonad björk, soffa, 2 armstolar, 2 stolar samt soffbord med skyddande glasskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa l 215 cm, nyomstoppad och omklädd1 500
 512Johansson, Carl 'Ägga-Calle', linoleumsnitt, 'Bryggan', sign o numr 63/150, synl pappersstorl 22 x 19 cm-
 513Jonson, Alvar, olja, höstdag, sign, 38 x 47 cm-
 5145 del modern grafik; Huguette Bertrand, Jean Paul Vielfaure, Robert Risager, Gudrun Olsen samt okänd konstnär, samtl sign-
 515Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard, skål, glas, sk 'Dobbeltskål', dekor i vitt underfång, handsign o dat 1982, dia 25 cm300
 516Takkrona, mässing med droppformade prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 55 cm500
 517Lund, C (Carl?), olja, bokskog med bäck, sign o dat 1890, 90 x 101 cm, smärre dukskador-
 518Törnberg, Hertha Wally, olja, blomsterstilleben, sign, 39 x 33 cm-
 519Byrå, mahogny med brokig marmorskiva, 1900-talets 2 hälft, b 62 cm500
 520Spegel förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 110 cm350
 521Luftpistol, Walther LP modell 53, 4,5 mm kaliber, medf hölster, originalkartong och diverse tillbehör, en pistol av detta märke användes av Sean Connery till filmaffischen för 'From Russia With Love' (!)-
 522Eriksson, Ulf, gouache, Isträd, sign, synl storl 44 x 60 cm100
 523Lamm, Erik, olja, sittande akt på klippa, sign o dat 1946, 75 x 61 cm1 300
 524Stol, avlutad och bonad fur, provinsarbete i transition sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, rygg med kannelerade spjälor-
 525Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallfäste, dekor i blått underfång, sign o numr RD 1566, h 36 cm1 200
 526Borés, Francisco, färglito, 'Woman in blue', tryckt sign, publ i 'Verve' 1952, 35 x 26 cm-
 527Petrochenko, Vassily Maximovitj, akvarell, marknadsscen från Teheran, sign, 20 x 25 cm600
 5285 del färglitografier; 2 Roland Svensson, 2 Reinhold Ljunggren samt 1 lennart Nilsson, samtl sign300
 529Svensson, Roland, färglito, väderkvarn i Skärgården, sign o numr 337/360, 34 x 27 cm100
 530Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot, sign, dat 99 o numr 170/230, pappersstorlek 42 x 58 cm1 300
 531Matta, semiantik Afghan, 205 x 135 cm-
 532Stort parti jultallrikar, porslin, Royal Copenhagen500
 533Syltkrus, 2 st, stengods, Göteborg resp Rörstrand, sekelskiftet 1900, h 21 resp 25 cm300
 534Matta, semiantik Persisk, 215 x 135 cm150
 535Parti porslin; kaffekoppar med fat B&G mm300
 536Böcker, Idrottsboken i parti-
 537Boberg, Anne Marie, matta, rölakan, sign, 165 x 80 cm100
 538Horn, kopparmonterat, 1800-talets mitt el 2 hälft, l 35 cm-
 539Barometer, bonad ek, Danmark, 1800-talets slut, h 60 cm150
 540Wikström, Sture, färglito, Aftonstämning, sign HC, synl pappersstorl 24 x 52 cm samt färglito, Fjäderrum, sign HC, synl pappersstorl 37 x 58 cm-
 541Okänd konstnär, 1950-tal, pastell, komposition, sign T Berggren, synl pappersstorl 46 x 37 cm-
 542Högardh, Gösta, olja, Uppställt, sign, 38 x 46 cm250
 543Strid, Hardy, akvarell, landskap, sign o dat 1974, synl pappersstorl 44 x 53 cm100
 544Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign samt numr S9-84 III, 36 x 24 cm samt färgserigrafi, komposition, sign PT 18 o dat 57-81-82, 34 x 51 cm250
 545Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap, sign o numr 176/500, 29 x 43 cm300
 546Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, sign samt numr S15-84 68 samt betecknad Mai Britt Skattberg, 36 x 24 cm samt färgserigrafi, komposition, sign samt numr S9-84 III, 36 x 24 cm250
 547Carruthers Gould, Alexander, olja, hjortar i landskap, sign, 36 x 46 cm-
 548Sekretär, bonad björk, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 114 cm, skrivklaff lös i upphängningen300
 549Okänd konstnär, olja, vågor, sign RW, 26 x 31 cm-
 550Karlsson, Arvid, olja, hus, sign, 16 x 11 cm-
 551Matta, silke, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fågel och blommande gren, oid sign, 95 x 45 cm-
 552Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 2 hälft, blandteknik på papper uppklistrat på siden, Kinesiska muren, oid sign, pappersstorl 30 x 50 cm-
 553Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas, dekor i blått, sign o etikettsign, h 11 cm150
 554Willborg, Märta för Gefle/Uppsala Ekeby, figurin, stående hjort, stplsign, h 19 cm-
 555Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 4 lådor, b 82 cm450
 556Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, figuriner, 2 st, glaserat stengods, Kullatroll, h 9 resp 10 cm250
 557Skulpturer, 3 st, skuret trä, Afrika, 1900-talets 2 hälft, h 39 - 48 cm-
 558Textil, pärlbroderad, empire, 1800-talets 1 hälft, l 50 cm500
 559Rodhe, Lennart, färglito, blomsterstilleben, sign m dedikation o dat 1971, 32 x 24 cm250
 560Okänd designer för C A Mattinsson, skål på fot, tenn, stiliserad dekor av blommor, stpl Stockholm 1932, dia 26 cm samt nötskål, tenn, art-déco, 1920-tal, dekor av ekorrar, stpl Ciselörer Nyköping 1928, dia 28 cm, fot ngt bucklig-
 561Rudenschöld, Adèle efter henne, parian, Gustavsberg, 'Hund med pojke', h 9 cm150
 562Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, blyerts, italiensk fiskarfamilj i pergola, pappersstorl 33 x 26 cm-
 563Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, 3 del glaserat flintgods, Röd Rubin; ljusstakar, 1 par samt skål, skål dia 30 cm-
 564Hagelberg, Nils, oljemålningar, 1 par, porträtt av Sven Emanuel Trägårdh och hh Sofia Maria née Richter, a tergo betecknade o dat 1818, 88 x 56 cm, skador, prov: i arv inom ätterna von Otter och Tham3 200
 565Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, landskap, 45 x 60 cm-
 566Okänd indisk konstnär, 18-1900-tal, gouache på silke, kejsare Jahangir väger sonens, prins Khurram (senare Shah Jahan) vikt i guld, 111 x 78 cm, ngt fläckig300
 567Johansson, Nette, etsning, hundra, sign o numr 48/85, 30 x 32 cm300
 568Mäntynen, Jussi, skulptur, gips, sittande lodjur, sign o dat 1933, h 20 cm, smärre nagg på öron-
 569Taklampa, metall med etsad glaskupa och droppformade hängen, 1900-talets 1 hälft, dekor av fiskar, dia 53 cm100
 570Edelmann, Yrjö för Rosenthal Studio Line, vas, bemålat stengods, i form av papperspåse, h 11 cm250
 571Taklampa, mässing med olikfärgade prismor, 1900-talets 1 hälft, dia 45 cm100
 572Sinnemark, Rolf för Pukeberg, tillskr, kandelaber till 4 ljus, gjutet glas, etikettsign, l 31 cm-
 573le Riche, Henri, etsning, Pont Royal och Louvren, sign, synl pappersstorl 11 x 20 cm-
 574Bak, Janos P, olja, ungerska skördearbeterskor, sign, 50 x 65 cm-
 575Brown, Janet G, olja, 1920-30-tal, kvinnor och fåglar, sign, 96 x 122 cm, smärre duklagningar och skador-
 576Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, etsning, bretagnska kvinnor, sign A Legros i plåten, synl pappersstorl 35 x 25 cm-
 577Okänd konstnär, färglito, scouter, sign AM i stenen, ram tillv av björkgrenar, tot mått inkl ram 55 x 40 cm-
 578Hallampa, bemålad glaskupa med mässingsmontage, 1920-30-tal, h 17 cm, obet nagg450
 579Okänd indisk konstnär, gouache, mytologisk scen, synl storlek 38 x 50 cm-
 580Hallampa, gjuten, marmorerad glasmassa med kopparmontage, art-déco, 1920-tal, h 30 cm450
 581Kaminur med slag, förgylld brons och metall, nyrokoko, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av allegorisk framställning av navigationen, h 41 cm-
 582Marionett, bemålat trä och textil, Bunraku, Japan, 1900-tal, h 60 cm300
 583Okänd konstnär, olja, porträtt av Utrikesministern mm Greve Baltzar von Platen (1804-75) med Serafimer- och Vasaordens kraschaner samt Norska St Olofsordens kommendörstecken, 75 x 64 cm, duklagn1 600
 584Kaminur, svart marmor, sekelskiftet 1900, dekor av valvbågar, h 32 cm-
 585Broderad tavla, motiv av jaktstilleben, 76 x 55 cm-
 586Golvlampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, h inkl skärm 132 cm-
 587Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, sidenbroderi, dekor av påfåglar i träd, oid sign, synl storl 54 x 33 cm-
 588Skulpturer, 5 st, skuret och bemålat trä, modern tillv, fåglar, l 28 - 42 cm150
 589Bergström, Elis Gustav (Kniv-Elis), skaft, renhorn och trä, sign K-E samt märkt Ove 1924, l 53 cm-
 590Utgår-
 591Sockerskål, nysilver, WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik, sekelskiftet 1900, h 12 cm, medf bålslev, nysilver med träskaft, 1800-talets 2 hälft, l 37 c¨m100
 592Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 593Tågbana, Märklin, lok, vagn, räls och transformator100
 594Taklampa, mässing med 2, delvis frostade glaskupor, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm-
 595Okänd designer, 1900-talets mitt, skål, klarglas med slipad dekor, sign GD (?) 551 3051, l 19 cm-
 596Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av körsbärsblom, h 17 cm-
 597Tallrikar, skålar, 1 + 3 + 2 st, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, dia 18 - 25 cm500
 598Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm-
 599Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm-
 600Väggfat, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, driven dekor av fabeldjur samt värdshusscen, oktogonalt, h 59 cm, smärre lagn-
 601Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Aktuell Form, Lidingö, 1950-tal, väggspegel, lackerat trä, modellnr 1137, etikett- och brännsign, 45 x 45 cm100
 602Skoog, Ulla, plakett, gjutjärn, dekor av personer, sign, 28 x 33 cm100
 603Parti måleri och grafik, bl a Åke Corshammar, Sven Johansson m.m-
 604Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, sign o etikettmärkt, h 29 cm, glasyrnötning vid mynning150
 605Strykjärn, brons, möjl Kina, dekor av oid skrivtecken mm, l 20 cm, omfattande skador, inventarienummer BM66385-
 606Papperskorg, trä, 1900-talets mitt, hexagonal, klädd med tobaksetiketter, h 41 cm, ngt slitage350
 607Okänd designer för Scaniavox, radio, brun bakelit, modell C 541 piccolo, deisgn 1950, l 22 cm200
 608Figurin, flintgods, Staffordshire, 1800-talets 1 hälft el mitt, stående man och barn, porlykrom bemålning, h 33 cm400
 609Okänd designer för Metzler & Orloff, figurin, porslin, pointer, polykrom underglasyrdekor, l 26 cm-
 610Spruta, tenn med svärtat träskaft, 1800-tal, slitage-
 611Matta, old Pakistan galleri, 300 x 85 cm-
 612Nilsson, Sigvard för Söwe Konst, tillskr, skål/objekt, teak, l 31 cm-
 613Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak och svärtat trä, skiva med infattad, OP-mönstrad metallplatta, otydl sign, l 611 cm600
 614Sowa + Reiser efter Disney, Walt, färgetsningar, 3 st200
 615Nylund, Gunnar för Rörstrand, dubbel the/vattenkanna, brunglaserat stengods med rottinghandtag, sign, l 24 cm-
 616Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, Cararraglaserat stengods, 'Surrea', osign, h 23 cm1 000
 617Ander, gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 6 resp 7 ljus, svartlackerad metall och koppar/mässing, sign, h 27 resp 28 cm350
 618Night-light/atomiseur, porslin, Tyskland 1920-tal, i form av sittande hund, polykrom bemålning, ögon av glas, h 13 cm100
 619Potpourrieurna, porslin, Sächsicher Porzellan Manufaktur Dresden, polykrom och förgylld dekor, h 17 cm-
 620Okänd keramiker, Höganäs, kanna/skulptur, delvis svartglaserat stengods, sign A Johannson Höganäs 1994, påfylls genom botten, h 15 cm-
 621Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, skål, glaserat stengods, sign, dia 18 cm250
 622Hjorth, Lauritz, egen verkstad Bornholm, vas, glaserat stengods, polykrom växtdekor, handsign, h 16 cm100
 623Munspel, 7 st, krom, bl a Kina och Hohner100
 624Okänd designer för Frigast, drinkkylare/pinnar, 12 st, nysilver och plast, i form av golfklubbor, l 18 cm450
 625Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, ljusstakar 1 par tenn, h 12 cm-
 626Bolinder, Kjell, Höganäs, skål, glaserat stengods, sign o dat 1972, dia 11 cm100
 627Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 resp 4 ljus, mässing, 1 m blått glas, 1 sign, h 12 resp 23 cm400
 628Vettar, 2 st, bemålat trä resp trä och konstmassa, 1900-talets 2 hälft, l 30 resp 45 cm300
 629Antonsson, Oscar för Ystad Tenn, bläckhorn, tenn, dekor av lutspelande ängel, stpl 1932, l 15 cm-
 630Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, bonade kulfötter, klädsel sakn-
 631Soffa, ljus björk, biedermeierstil, sekelskiftet 1900, l 230 cm-
 632Parti måleri o grafik, bl.a. Sven Ljungberg, Gösta Falk m.m300
 633Engblom, Sven, olja, Aftonstämning, Kyrkesund, sign o dat 1944, 37 x 47 cm150
 634Östmar, Tommy, olja, Flicka, sign, 120 x 80 cm, prov: 4e pris i Apotekets Konstförenings medlemslotteri 1990-
 635Praktvaser, 1 par, porslin, B&G, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av panmaskaroner, förgylld och polykrom bemålning, h 35 cm, ngn mindre nagg700
 636Lindhardt, Sven, skulptur, terrakotta, stående flicka, sign, h 13 cm100
 637Marstrand, Wilhelm, efter honom, plakett, porslin, B&G, Chistian IV på Trefaldigheten, numr 880/1200, 22 x 30 cm-
 638Soffa, helstoppad kretongklädsel, Chrysanthemum, William Morris för Sanderson, l 140 cm-
 639Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 4 st, glas, h 17 - 22 cm100
 640Andersson, Lennart för Gullaskruf, efterrättsskålar 5 + 5 st, violett glasmassa, Snoddas, dia 9,5 resp 10,5 cm300
 641Bjällerkrans, läder med mässingsbjällror, 18-1900-tal150
 642Rosselli, Alberto för Kartell, soffbord, 1 par, vit plast, 1960-tal, licenstillv av Husqvarna, 57 x 57 cm-
 643Max (Finkelstein), Peter, olja på papper, Profile 2007, sign, 22 x 29 cm1 500
 644Okänd designer, 1950-tal, pall, teak med vit konstläderklädsel250
 645Olson, Erik, olja, Två vänner, sign Florenz o dat 1925, 15 x 14 cm30 000
 646Strykjärn, gjutjärn med trähandtag, 1800-tal, i form av sjöodjur, l 30 cm250
 647Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, 2 st, porslin, modellnr 3131, krabba i musselskal, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm300
 648Thegerström, Robert, pastell, marockansk flicka, sign med dedikation till vännen Joseph (sannolikt Ernst Josephsson), synl pappersstorl 97 x 76 cm, Thegerström gjorde 1897 en resa till Marocko med Anders Zorn, pastellen härstammar sannolikt från denna res16 000
 649Okänd designer för Ateljé Lyktan, bordslampa, krom, h 52 cm100
 650Leksak, litograferad plåt, Modern Toys Japan, 1960-70-tal, lok, l 32 cm250
 651Bröllopsdyna, broderad lin på ylle, Skåne, signerad BH o dat 1917, sekundära intialer RH o dat 1945, l 83 cm, smärre def350
 6525 del modern glas, bl a 2 skålar och 1 vas, Orrefors100
 653Parti moccakoppar med fat, porslin, Rosenthal, bl a design Raymond Loewy-
 654Mat- och kaffeservis, porslin, Walbrzych (Waldenburg), 1900-talets 1 hälft, polykrom och förgylld dekor-
 655Figurin, delvis bemålat porslin, H Schaubach, Wallendorf, sittande dansös, h 16 cm300
 656Okänd designer för Sandizell Höffner & Co, Dresden, figurin, blanc-de-Chine, korsnäbb med kotte, h 12 cm-
 657Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum nr 28, h 17 cm400
 658Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av slipade linjer, sign o numr LG208 (1956), l 28 cm100
 659Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, klarglas, dekor av slipade linjer, sign o numr LS651 (1959), h 20 cm, smärre nagg150
 660Lorenzon, Waldemar, olja, Gamla Laholmsvägen med Gamla Fyllebro, sign, 39 x 60 cm, utförd omkr 1920-
 661Vägglampa, svartlackerad plåt, industridesign, 1920-30-tal, dia 3 cm, bruksslitage600
 662Andersson, Ragnar, olja, 35 x 91 cm1 300
 663Wegner, Hans Joakim för Andreas Tuck, sybord, ek och teak, modell AT 33, låda sarg, undre flätad korg, tot l 118 cm3 600
 664Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 4 st, porslin, Tiara, h 10 cm-
 665Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 4 st, porslin, Tiara, h 10 cm-
 666Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 2 + 1 st, porslin, Tiara, h 12 resp 15 cm-
 667Okänd designer, matta, rölakan, sign HLO, 190 x 140 cm-
 668Okänd designer, matta, rölakan, sign A, 195 x 150 cm800
 669Matta, semiantik Ersari (?), 245 x 210 cm300
 670Matta, old Pakistan, 105 x 60 cm-
 671Matta, old persisk (?), 190 x 110 cm-
 672Mattor, 3 st, old Hamadan, 120 x 70 cm och mindre, slitage-
 673Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, stolar, 1 par, krom med röd konstläderklädsel, skador150
 674Okänd konstnär, olja, skärgårdslandskap med tallar, 95 x 65 cm-
 675Väggur, bonad ek, Junghans, 1920-tal, h 60 cm100
 676Skåp, valnöt, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 2 lådor och 2 dörrar, h 135 cm100
 677Matservisdelar, flintgods, Rörstrand, 1900-talets mitt, dekor i rött och guld, bruksslitage100
 678Kaffeservis, porslin, Hackefors, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor100
 679Matbesticksuppsättning, nysilver, Ingrid, stpl GAB Stockholm-
 680Theskedar, 12 st, silver, blomdekor, stpl Georg Wessfeldt Malmö, tot vikt 95 gr300
 681Salongsmöbel, 3 delar, valnöt med svärtade detaljer, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 2 armstolar samt salongsbord, prov: Friherreliga ätten Funck, Bolltorps Slott, därefter Skottorps slott450
 682Soffa, mahogny, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, l 180 cm, prov: Friherreliga ätten Funck, Bolltorps Slott, därefter Skottorps slott400
 683Fåtöljer, 1 par, svarvat, delvis svärtat trä med plyschklädsel med tofsar, sk tapetserarstil, 1800-talets 2 hälft, , prov: Friherreliga ätten Funck, Bolltorps Slott, därefter Skottorps slott600
 684Soffa, ljus alm, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, l 121 cm, prov: adliga ätten von Möller, Skottorps slott600
 685Stort parti sällskapsspel, cirka 40 st, ej genomgångna100
 686Parti konstposters mm, bl a etsning Miodrag Djuric Dado100
 687Bokskåp, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, rikt skuret krön, h 222 cm, 1 glas defekt1 300
 688Sekretär, alm, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, nyckelhålsbeslag i läder, h 128 cm-
 689Hörnskåp, avlutad fur, provinsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av kannelyrer, h 162 cm-
 690Tidningar, Kalle Anka i parti, 1968, säljes till förmån för Lions-
 691Parti frimärken och frimärksklipp, säljes till förmån för Lions300
 692Walraven, Jan, olja, barn på träbro, sign, 42,5 x 32,5 cm3 000
 693Strömberg, Julia, olja, insjölandskap, sign o dat 1899, 28 x 52 cm1 200
 694Flintyxa, lösfynd från yngre stenålder, l 21 cm600
 695Stort parti äldre tändsticksetiketter, 2 album1 600
 696Dekorelement, skuret och förgyllt trä, sekelskiftet 1900, fleuron, dia 33 cm450
 697Eldhundar, 1 par, mässing och smide, 1900-tal, l 35 cm350
 698Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonformat krön, infattad, vitopak glasplatta med emaljmålad dekor av skördeattribut, h 99 cm, senare glas och bakstycke-
 699Okänd balinesisk konstnär, gouache, mytologisk scen, sign DW Kom Sudharta Pengosekan Bali, 45 x 60 cm400
 700Qvistorff, Victor, olja, kustparti med segelfartyg, sign, 27 x 34 cm400
 701Scales, Luna, blandteknik med collage, självporträtt, sign o dat 2010, tot mått 69 x 49 cm-
 702ljusstakar, 1 par, mässing ant England, 1800-talets mitt, h 25 cm-
 703Bordsur/skulptur, sk frisvingare, patinerad metall på svärtad träsockel, i form av stående elefant, sekelskiftet 1900, tot h 28 cm1 400
 704Skeppsur, mässing i mahognyställning, Georg Jensen, 1900-talets 2 hälft, tot h 15 cm450
 705Jacobsen, Arne för Rosendahl, bordsur med väckarfunktion, svart plast och krom, design 1939, h 12 cm, i originalförp450
 706Bonfils, Bo för Georg Jensen, skeppsur, mässing i mahognyram, med baro-, hygro- och termometer, h 15 cm, i originalförp-
 707Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache, kuststad med flanerande dam, sign VG, synl pappersstorl 39 x 60 cm-
 708Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomsterstilleben, oval 42 x 50 cm, färgavflagningar och retuscher150
 709Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Köpenhamnskanal, 51 x 61 cm100
 710Harmenszoon Van Rijn, Rembrandt, hans efterföljd, olja, porträtt av en gammal man - efter original i Gemäldegalerie Dresden, utf 1921, ngn dukskada1 600
 711Bouda, Pavel, olja, surrealistiskt landskap, sign, 30 x 25 cm (totalt mått 53 x 47 cm)600
 712Okänd konstnär, olja, kvinna med röd klänning, otydl sign, 70 x 60 cm100
 713Juel Eckersberg, Jens, akvarell, husritning, sign o dat 5 novbr 1854, pappersstoorl 18 x 24,5 cm100
 714Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, fästningsvall, 25 x 35 cm, lagn150
 715Okänd engelsk konstnär, akvarell, View near Dursley, a tergo dat 1936, otydl sign, synl pappersstorl 19 x 28 cm-
 716Ljusstakar, 1 par, pläter, England, sekelskiftet 1900, h 18 cm, slitage100
 717Matservis, porslin, Krister Porzellanmanufaktur, kantdekor i svart och guld100
 718Schultzberg, Anshelm, olja, vinterlandskap, sign, 59 x cm2 800
 719Rehnqvist, Bonnie, olja, Falkenberg, sign, 61 x 50 cm600
 720Rehnqvist, Bonnie, för Thörngrens, golvvas, glaserat lergods, dekor av fiskar, sig, h 44 cm200
 721Aldgård, Jonas, olja, forward on water, sign o dat Helsingborg 1990, 50 x 60 cm3 400
 722Bonnefoit, Alain, olja, Delicatesse, sign o dat 1995, 15 x 45 cm1 900
 723Bonnefoit, Alain, olja, Agata, sign o dat 1995, 60 x 20 cm1 900
 724Bonnefoit, Alain, färglito, vilande akt, sign o dat 1994, numr 103/175, 65 x 85 cm600
 725Flesser, Lajos, olja, A place on the sun, sign o dat -98, 93 x 73200
 726Lönnå, Kjell, blandteknik, musikalisk komposition, sign, synl pappersstorl 24 x 30 cm-
 727Fahle, Gustav Adolf, olja, Stentångaskäret, sign o dat juli -79, 24 x 41 cm-
 728Okänd designer, bordslampa, mässing, funkis, 1930-tal, h 41 cm, skärm def400
 729Kanna, mässing, 1920-30-tal, h 23 cm-
 730Tapetrulle, Morris & Co Medway, oöppnad, 52 x 1005 cm-
 731Hallampor, 2 st, metall med frostade glas, 1900-talets 1 hälft, h 26 resp 28 cm700
 732Okänd konstnär, 1900-talets slut, olja, gräsänder, otydl sign, oval 25 x 20 cm100
 733Nerman, Einar, gouache, geisha, sign, 33 x 25 cm1 000
 734Norrman, Lars, olja, afrikanska fiskare, sign, 20 x 54 cm150
 735Tobiasse, Théo, färglito, Image réssurgie du fond d'un miroir, sign o numr 71/99, 100 x 72800
 736Serre, Claude, etsning, kvinnoträd, sign o numr 11/75, synl pappersstorl 75 x 55 cm300
 737Morsing, Ivar, olja, Vandrare om aftonen, sign, 70 x 65 cm100
 738Leonette, Dan, olja, sanddyner, sign, 50 x 61 cm600
 739Persson, Sten, olja, båtar på strand - motiv från Fårö, sign 0 dat 1970, 50 x 61 cm-
 740Maidanjuk, Osip, olja, fjäll, sign, 46 x 60 cm100
 741Vitrinskåp, palisander med intarsia och mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets mitt, h 195 cm2 600
 742Matta, semiantik persisk, 335 x 230 cm350
 743Matta, semiantik Ghom (?), 180x 120 cm-
 744Matta, semiantik/antik persisk, 210 x 140 cm, langettering och fransar i behov av översyn900
 745Matta, semiantik Isphahan, 205 x 130 cm1 100
 746Matta, semiantik Heriz (?), 350 x 270 cm-
 747Matta, semiantik Teke (?), 190 x 120 cm350
 748Matta, old/semiantik Pakistan, 285 x 210 cm600
 749Matta, semiantik Kaukasus, 185 x 140 cm450
 750Matta, semiantik Turkmen (?), 130 x 95 cm200
 751Matta, semiantik Hamadan, 130 x 75 cm150
 752Matta, semiantik Hamadan, 160 x 105 cm100
 753Matta, old silke Ghom, 120 x 75 cm1 000
 754Matta, old silke Ghom (?), 140 x 90 cm900
 755Matta, old silke Ghom, 125 x 85 cm700
 756Matta, old silke Ghom (?), 150 x 95 cm2 000
 757Matta, old Ghom, silkebehandlad, 220 x 150 cm250
 758Matta, old silke Ghom, 185 x 125 cm2 800
 759Matta, old Ghom på silkevarp, 180 x 115 cm2 200
 760Matta, old silke Ghom, 200 x 140 cm3 200
 761Matta, old silke Ghom, 210 x 130 cm3 600
 762Matta, old silke Ghom, 75 x 50 cm700
 763Matta, old Ghom, 170 x 110 cm3 800
 764Matta, old silke Ghom, 150 x 100 cm1 600
 765Matta, old silke Ghom, 155 x 105 cm1 600
 766Matta, old silke Ghom, 245 x 155 cm3 200
 767Matta, old Pakistan, 110 x 75 cm100
 768Okänd konstnär, vävnad, textil, komposition, 140 x 120 cm-
 769Ring, 14 k vitguld med 3 princesslipade diamanter om 1 x 0,4 ct och 2 x 0,3 ct, totalt 1 ct, vikt 3 gr-
 770Ring, 14 k vitguld med 8 briljantslipade diamanter, vikt 3,1 gr-
 771Ring, 14 k vitguld med två facettslipade kromdiopsider och 2 facettslipde diamanter, vikt 2,7 gr-
 772Ring, 14 k vitguld med 12 åttkantslipade- och 4 baguetteslipade diamanter, vikt 3,1 gr-
 773Ring, 14 k rödguld med 10 carréslipade, doserande peridoter, vikt 3,3 gr-
 774Örhängen, 1 par, 14 k rödguld, vardera med 1 facettslipad diamant och en oval ametist, tot vikt 2,6 gr-
 775Hänge med kedja, 14 k vitguld med 33 åttkantslipade diamantyer om tot cirka 0,7 ct, tot vikt 3,3 gr-
 776Hänge, 14 k vitguld med 14 briljantslipade diamanter om tot cirka 1 ct, vikt 2,4 gr-
 777Hänge med kedja, 14 k vitguld med 8 vita- och 1 gul briljantslipad diamanter om tot cirka 0,35 ct, vikt 2 gr-
 778Armlänk, 14 k vitguld med 88 åttkantslipade- och 66 baguetteslipade diamanter om tot cirka 2,9 ct, vikt 13,1 gr9 000
 779Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge, sign, numr 22/745, 41 x 57 cm100
 780Wallin, Anders, gicléetryck, Båtfärd II, sign o numr 15/60, synl papperstorl 36 x 26 cm-
 781Wallin, Anders, blandteknik på koppar, monterad på trä, Träd, sign, 27 x 26 cm450
 782Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel, sign o dat 1994, 149 x 41 cm200
 783Teutsch, Günther, etsningar, 5 st, djur, samtl sign o numr, pappersstorl 18 x 25 - 21 x 26 cm-
 784Stort parti porslin, B&G Blå Mås3 000
 785Snedklaffsekretär med överskåp, bemålat trä, 17-1800-tal, underdel med 2 dörrar samt krivklaff, överdel med 2 dörrar bakom vilka hyllor samt skedholk, h 205 cm, senare bemålning1 500
 786Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st, bok och teak, l 48 cm200
 787Stererosystem, B&O, Beomaster 4500, Beocord 4500, Beogram 4500, Beogram CD 4500 samt 2 st Beovox CX100, medf väggmontage och fjärrkontroller1 700
 788Persson, Inger för Rörstrand, thekanna, porslin, Pop, desihn 1969, l 25 cm600
 789Jordahn, Kjell, skulptur, Hundporträtt, sign, h 22 cm-
 790Kanna, fajans med tennmontage, möjl Delft, 17-1800-tal, dekor av stadsbild i manganblått, h 18 cm400
 791Okänd designer frö Gefle/Uppsala Ekeby, julservis, porslin, Hej Tomtegubbar; 9 flata- och 9 djupa tallrikar, grötskål samt mummabringare, ngt slitage1 200
 792Syltkrus, saltglaserat stengods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, h 26 cm200
 793Parti metall; kandelaber till 3 ljus, mässing, rokokostil, vaxstapelställ samt 2 ljusstakar, svärtat smide, kandelaber h 33 cm150
 794Plasmatv, 50#, Samsung PS50C675 med fjärrkontroll300
 795Väggskåp, bemålat trä med smidesbeslag, allmogearbete, 16-700-tal, datering 1695, h 85 cm, senare bemålning400
 796Väggspegel med konsol, förgyllt och bronserat trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarmor, tot h 235 cm1 400
 797Bordslampor, 1 par, teak och förgylld metall, 1900-talets 2 hälft, tot h 75 cm350
 798Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, h 105 cm300
 799Takkrona, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 80 cm2 600
 800Matsalsmöbel, 8 del, skuret ooch bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, matbord med 4 iläggsskivor, 6 stolar samt linneskåp, bord tot 315 x 115 cm, bruksslitage1 900
 801Takkrona, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 80 cm1 900
 802Stegpall, krom med röda melaminskivor, h 60 cm, bruksslitage400
 803Byrå, palisander med intarsia, mässingsbeslag och svartbrokig marmoskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 76 cm700
 804Halvbord, grönlackerat trä, 1 par, nyrokoko, 1800-talets mitt el 2 hälft, cabrioleben, b 120 cm, senare bemålning350
 805Klitz, Peter, olja, man på landsväg, sign o dat 1915, 45 x 63 cm-
 806Bord, 1900-talets mitt, bonad ek med infattade kakelplattor, dessa med hausmalerei av växter, oid målarsign JJ o dat 52, l 73 cm-
 807Design Group Italia för Magis, barstol, krom och bok, Lyra, design 1994, h 68 cm-
 808Spegellampett, förgyllt trä och stuck, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, h 85 cm, skador200
 809Väggspegel, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm, h 105 cm, ngn smärre def100
 810Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnr 1633 resp 1635, polykrom underglasyrdekor100
 811Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 10,5 cm-
 812Stort parti LP-skivor, pop och rock1 000
 813Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 60 cm1 700
 814Okänd designer, 1950-tal, efterrättsskålar, 6 st, glas, dekor av polykroma färgfläckar, dia 10 cm400
 815Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, jugend, 1900-talets början, h 39 cm100
 816Okänd designer, 1950-tal, taklampa, teak, triangulär, h 71 cm-
 817Byrå, mahgony med intarsia och mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 96 cm1 200
 818Skrivbordsstol, bonat trä med grön, djuphäftad skinnklädsel450
 819Hänkelvaser, 1 par, majolika, Rörstrand, 1800-talets slut, turkos glasyr, h 36 cm, 1 hänkel m lagn-
 820Askfat, metall, 6-delat, i form av igelkott, snarlikt modell av walter Bosse, l 11 cm-
 821Ägghöna, grön glasmassa, 1900-talets 1 hälft, l 22 cm-
 822Figurin, porslin, Lomonosov St Petersburg 1900-talets 2 hälft, liggande Grand Danois, polykrom underglasyrdekor, l 24 cm-
 823Golfklubbor med hickoryskaft, 5 st, 1900-talets 1 hälft, l 90 - 114 cm, slitage600
 824Jessen, Aage, olja, utsikt över Silkeborgsjön, sign, 45 x 66 cm-
 825Bojan, porslin, Kina, 1900-talets slut, heltäckande, polykrom emalj, h 26 cm-
 826Kakburkar, 2 st, flintgods med metallmontage, England, 1900-talets början, polykrom blomdekor, h 24 - 26 cm250
 827Okänd dansk designer, 1950-60-tal, salt- resp pepparströare, delvis glaserat stengods, i form av stående flickor, h 8 cm100
 828Skåp, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft, heltäckande dekor av skördearbete, blommor mm, h 180 cm-
 829Klädskåp, lackerat trä, 1800-talets slut, sk drängaskåp, front med skåpsdörr och låda samt falsk låda, h 157 cm, senare bemålning350
 830Fribyter, Åke för Nelo Möbler, Knisslinge, fåtöljer, 1 par, böjträ, Kroken, design 1974, grön textilklädsel med läderdetaljer-
 831Okänd designer, 1960-70-tal, byråar, 1 par, teak, front med 5 + 2 lådor, h 96, b 79 cm-
 832Golvur, valnöt med mässingsbeslag, England, George IV, 1800-talets 1 hälft, flankerande kolonetter, bemålad urtavla med dekor av byggnader samt flicka med hund, Hepplewhitekrön med örnar på blober och fleuroner, h 215 cm-
 833Matskedar, 6 st, silver, Engelsk snäckmodell (Kings Pattern), stpl Gustaf Möllenborg Stockholm 1836, namnstämpel för Fabian Wilhelm Staël von Holstein 1797-1863, tot vikt 455 gr-
 834Volther, Poul M för FDB, dagbädd, ek och bok, modell H9, design 1958, framställd hos C M Madsen, l 190 cm, dyna sakn700
 835Strösked, svensk rund, stpl Johan Wilhelm Zimmermann Stockholm 1796, l 18 cm, vikt 45 gr, möjl lagning vid fäste-
 836Okänd designer, 1950-tal, hyllmöbel, teak, mittsektion med hyllor, flankerade skåpsdörrar, h 106, b 136 cm-
 837Sked, silver, fiolmodell, stpl Andreas Silfverberg Ystad 1808, l 22 cm, vikt 40 gr250
 838Parti silver, skedar mm, tot vikt exkl ljusstake med fylld fot 275 gr-
 839Vaser, 2 st samt askfat, 4 st, porslin, Royal Copenhagen och B&G, vaser h 17 cm-
 840Gafflar, 5 st, sterlingsilver, slät modell, oid mästare OB (?) London 1904, l 21 cm, tot vikt 400 gr-
 841Myntsvärd, brons, Kina, 18-1900-tal, l 42 cm-
 842Rökbord, mässingsbricka på isärtagbar hardwoodställning, Kina, 1900-talets mitt, dekor av fåglar, skrivtecken mm, dia 60 cm100
 843Vykort, cirka 50 st, Axel Eliassons Konstförlag, Stockholm, 1900-talets början, Ellinge Slott, postfriska150
 844Bok, Sparre, Pehr, Adolf Findling eller Tre år under drottning Kristinas regering tom I-II, I uppl, Lars Johan Hierta Stockholm 1835, hfr bd, prov: Grevliga ätte Sparre af Söfdeborg-
 845Bok, M Tullii Ciceronis Tre Böcker de Officiis samt Snectute et Amicitia, 2 uppl Johan Laurits Horn Västerås 1770, hfr bd, prov. major Gustaf Lagerhjelm (1745-1804), slitage-
 846Byrå, massiv teak, ant orientaliskt arbete, 1900-talets mitt el 2 hälft, front med 3 + 2 lådor, h 98, b 106 cm-
 847Kindt Larsen, Edward & Tove för Säffle Möbelfabrik, soffbord, teak, svagt skålad skiva, ändsarg med inkrusteringar av ljusare träslag, brännstpl, 135 x 64 cm800
 848Vitrin för vägginbyggnad, bonad ek, 1800-tal, h 134 cm, portalformad med spröjsade rutor, åldersrelaterat slitage-
 849Wiinblad, Björn för Rosenthal, förskärarebestick, 2 del, rostfritt stål med porslinsskaft, Siena, l 33 cm300
 850Takampel, mässing med rosa glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, etsad dekor1 700
 851Taklampa, alabaster med metallmontage, Italien, 1920-30-tal, dia 40 cm, sprickor-
 852Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, front med 4 lådor, b 85 cm, visst slitage800
 853Glasservis, cirka 45 delar, kristall, dekor av slipade, vertikala ränder300
 854Seltersglas, 21 st, h 7 cm-
 855Bang, Jacob för Holmegaard, parti glasservisdelar med förgylld kant, Gisselfeld, 2 lådor700
 856Parti glas med olivslipning, 1 låda400
 857Parti karaffer, vinglas mm, bl a Holmegaard100
 858Frimurareglas, 2 st, öl- resp snaps, slipad resp tryckt dekor av frimureriska symboler, h 11 resp 16 cm300
 859Fåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek med dubbel rottingklädsel, Chippendalestil, 1920-30-tal400
 860Stort parti måleri och grafik500
 861Parti modern design, 3 lådor; Stelton, Rosti mm250
 862Taklampa, driven koppar med frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, 6 + 1 ljuspunkter, dia 47 cm-
 863Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets slut, 80 x 119 cm, skador300
 864Fåtöljer, 1 par, skuren björk med plyschklädsel, nyrokokostil, 1900-talets mitt-
 865Stolar, 1 par, bonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft-
 866Okänd designer, fåtölj, textilklädsel på fyrdelt metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens Ägget, modern tillv2 200
 867Okänd designer, fåtölj, textilklädsel på fyrdelt metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens Svanen, modern tillv-
 868Laviano, Ferruccio för Kartell, bordslampa, plexiglas, Bourgie-Crystal, h 68 cm, fot med smärre lagn450
 869Jorn, Asger, träsnitt, komposition, utdrag ur Held og Hasard, ed Silkeborg 1952, synl storl 7,5 x 4 cm-
 870Okänd konstnär, olja, motiv från Pompeii med Vesuvius i fonden, sign V Heilmann o dat 1921, 71 x 50 cm300
 871Madsen, Henrik, olja, port i Venedig, sign, 61 x 50 cm-
 872Wennemoes, Carl, olja, Matvik, Blekinge, sign dat 1946, 38 x 66 cm-
 873Larsen, Erik, gouache, arabisk gatubild, sign o dat 1943, synl storl 46 x 58 cm200
 874Sejg, Johan, olja, Regnbågen, sign, 50 x 60 cm-
 875Axelsson, Axel, olja, motiv från Sørkedalen, Norge, sign, 60 x 66 cm-
 876Schröder, Fritz, olja, fartyg vid kust, sign, 80 x 80 cm-
 877Lindberg, Niels, olja, dynlandskap, sign o dat 57, 58 x 80 cm-
 878Nisse Aalling, Hans, olja, kvällsgata, sign, 37 x 50 cm-
 879Wennerwald, Finn, olja, motiv från Frederiksvaerk, sign o dat 3144 x 61 cm100
 880Landelius, Bertil, olja, landskap -Höstdis, sign o dat 71, 60 x 74 cm-
 881Okänd konstnär, färglito, Den gode herden, synl pappersstorl 51 x 116 cm-
 882Okänd konstnär, sekelskitet, aftonlektyr, 37 x 34 cm450
 883Remmare, 3 + 7 st, gultonad resp grön- och klar glasmassa, h 15 resp 18 cm150
 884Matservisdelar, flintgods, sekelskiftet 1900, Wexiö Guld900
 885Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, sign, h 15 cm-
 886Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, h 40 cm-
 887Åsélius-Lidbeck, Cattis för Lindshammar, skål, glas, dekor av fåglar mm, sign, dia 22 cm100
 888Jardinière, majolika, Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor i relief och polykromt underglasyrmåleri, l 26 cm200
 889Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, theservis, porslin, Bettina, design 1954300
 890Bordslampa, nysilver och trä, modern tillv, dekor av stående fasan, tot h 43 cm400
 891Figuriner, 5 st, porslin, Spanien och Tyskland, h 13 - 26 cm-
 892Militärt signalhorn, koppar och mässing, Special Service Groyp, l 29 cm, medf signalhorn för bil, mässing och gummi100
 893Lockask, porslin, Rosenthal Chippendale, dia 17 cm150
 894Käpp med silverkrycka, 1900-talets börja, sv stpl, l 88 cm, gravyr, ngn buckla100
 895Minnesfoto med hårarbete, sekelskiftet 1900, Gebhart Zengraffs Fotografiska Atelier, Randers, a tergo bet Farfars syster Kirsten, död som 12-åring, yttermått 34 x 30 cm500
 896Okänd konstnär, skål, delvis glaserat stengods, sign JA (?), dia 18 cm150
 897Leksaksbil, plast, omkr 1970, Barbie Camper, l 49 cm, smärre def-
 898Starck, Marianne för Michael Andersen & Sön, Bornholm, relief, delvis glaserat stengods, dekor av flicka, sign, 39 x 10 cm150
 899Okänd designer, 1970-tal, bordslampa, grönglaserad kermaik med plastskärm, denna med dekor av ormbunkar i grönt, tot h 90 cm150
 900Golvur, bonad ek, England, George IV-Victorianskt, flankerande kolonetter, Hepplewhitekrön med fleuroner i mässing, bemålad urtavla sign Joseph Kidd Swaffham, h 204 cm, smärre def-
 901Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj med fotpall, Opus, klädsel i grått semianilinskinn1 200
 902Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj med fotpall, Opus, klädsel i grått semianilinskinn1 000
 903Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm-
 904Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt mod PH 5, dia 50 cm-
 905Ubåtsmodell, svartlackerat trä, 1900-talets 2 hälft, l 92 cm350
 906Hänghörnskåp, avlutad fur, 1800-talets 2 hälft, h 106 cm350
 907Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, l 127 cm, smärre slitage2 200
 908Byrå, lackerat trä, 1940-50-tal, 3 lådor, l 115 cm, senare bemålning-
 909Stol, lackerat och bronserat trä, ant Tyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, renoverad350
 910Hovmand Olsen, Arne tillskr, satsbord, 3 st, teak, l 58 cm, 1 inskjutningslist med skada600
 911Okänd designer, 1950-60-tal, vitrinskåp, 4 st, teak med mässingsmontage, tot l 526 cm, h exkl sockel 200 cm, bruksslitage1 000
 912Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 81 cm, medf dito spegel, denna 97 x 53 cm-
 913Bankett/pianopall, mahogny med broderad klädsel, 1900-talets mitt, l 90 cm500
 914Mumm, Henry, olja, blomsterstilleben, sign, 55 x 38 cm200
 915Hansen, Ejnar, olja, landskap med palmer, sign, 40 x 51 cm-
 916Bender Madsen, Aksel & Larsen, Ejner, armstolar, 1 par, teak med svart konstl194äderklädsel1 200
 917Blyglasfönster, 1 par, i träram, sekelskiftet 1900, svagt portalformade, 60 x 49 cm450
 918Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 45 cm-
 919Takkrona till 5 ljus, mässing med droppfprmade prismor och margueriter, sk burkrona, 1900-talets mitt, h 55 cm1 900
 920Taklampa, mässing och trä med 5 beigetonade glaskupor, art-déco, 1920-tal, h 40 cm100
 921Stolar, 2 st, svartlackerat och bronserat trä, 17-1800-tal, 1 transition rokoko/gustaviansk, 1 empire, 1800-talets 1 hälft-
 922Matsalsmöbel, 7 del, vitlackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar, bord tot l 230 x 100 cm, bruksslitage-
 923Lådspegel, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, polykrom blomdekor, h 65 cm, senare bemålning-
 924Bockbord, ek, 17-1800-tal, låda i sarg, l 160 cm, bruksslitage1 700
 925Armstol, skuret och vitlackerat trä med grå klädsel, Louis XVI-stil, 1900-talets början, senare bemålning300
 926Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, kvinnobyst, otydl sign, dat 47 o numr 1/3, h inkl lös sockel 58 cm, näsa med avslag100
 927Höglund, Erik för Boda, karaff, klarglas, triangulär med dekor av ansikts- och djurmaskaroner, sign, h 27 cm100
 928Mockakoppar med fat, 3 + 3 st, porslin, Rosenthal, polykrom och förgylld dekor, 2 meed WWI märkning 1914-15-16400
 929Parti skedar mm, silver, tot vikt 200 gr450
 930Vas, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av äppelblom, h 22 cm100
 931Parti glas och porslin; Orrefors, Gefle mm-
 932Okänd dansk designer, 1950-tal, stolar, 1 par, bonad bok och böjträ med grå ylleklädsel-
 933Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, matbord samt 4 snurrstolar, valnöt på kromade ställ, oregelbunden form på skiva, bordets l 160 cm1 100
 934Hörnskåp, mahogny med intarsia, Danmark/Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, h 113 cm1 200
 935Biblioteksbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, låda i sarg, l 108 cm, visst slitage-
 936Spelbord, bonad alm, empire, 1800-talets 1 hälft, b 94 cm-
 937Armstolar, 1 par, skuren valnöt, rokokostil, sekelskiftet 1900, grön plyschklädsel-
 938Armstolar, 1 par, skuren valnöt, rokokostil, sekelskiftet 1900, grön plyschklädsel300
 939Armstolar, 1 par, skuret och bonat, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, svart-vit klädsel300
 940Rökbord, mässingsskiva med svarvat, svartlackerat underrede, indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft, oktogonal skiva med graverad dekor av personer i portaler, dia 60 cm100
 941Serveringsbricka, valnöt, ant England, 1800-tal, profilerad sarg, l 71 cm, lös, sammanfällbar benställning100
 942Soffa, skuren och bonad ek, ant Tyskland, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, l 205 cm350
 943Klaffbord, svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, tot l 92 cm-
 944Perukhållare, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av fåglar, pioner och skrivtecken, oid sign, h 28 cm250
 945Two-pillar-table, mahogny, ant England 1900-tal, tot mått 150 x 105 cm100
 946Trier, Troels, olja, kor i landskap, sign, 101 x 172 cm. Mindre lagning.-
 947Okänd designer för Massive/Phillips, taklampa, vitlackerad metall, dia 40 cm200
 948Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, koppar, dia 32 cm150
 949Kröjer, Tom, färgserigrafi, komposition, sign o dat 94, synl pappersstorl 60 x 41 cm-
 950Sörensen, Lauritz, olja, segelfartyg vid sjömärke, sign, 37 x 47 cm350
 951Gérard, Francois, efter honom, kopparstick, 1 par, Homeros resp Belisarius, 1800-talets 1 hälft, oid ägarstämpel AD (?), synl pappersstorl 61 x 45 cm200
 952Northcote, James, efter honom, kopparstick, 7 st, motiv från Shakespeare, 1700-talets slut, varierande storlekar, fläckar-
 953Le Lorrain, Claude, efter honom, kopparstick, 1 par, Tempio de Venera resp arkadiskt landskap, synl pappersstorl 47 resp 49 x 60 cm, fläckar-
 954Parti äldre grafik, 1 låda-
 955Kopparstick, 4 st, 1700-tal, varierande storlekar, fläckar-
 956Herring, John Fredrick senior, lito, handkolorerad, Fores's National Sports, Fox Hunting Plate 2, synl pappersstorl x 125 cm100
 957Herring, John Fredrick senior, lito, handkolorerad, Fores's National Sports, Fox Hunting Plate 4, synl pappersstorl x 125 cm100
 958Vitrinskåp, lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft-
 959Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, sekelskiftet 1900, tot h 63 cm450
 960Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd-
 961Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd-
 962Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd-
 963Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, golvlampa, björk och svartlackerad metall, Birka, design 1993, justerbar höjd-
 964Matservis, flintgods, 110 delar, Aluminia Tranquebar, bl a 24 + 24 djupa tallrika och 24 assietter2 400
 965Mat- och theservisdelar, 28 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst1 900
 966Parti flintgods, 3 lådor, Aluminia Tranquebar; kaffe-, the och buljongkoppar, sockerskålar, gräddkannor mm1 600
 967Stort parti äldre möbelbeslag, mässing och brons; handtag, nyckehålsbeslag mm300
 968Stort parti äldre möbelbeslag, mässing och brons; handtag, nyckehålsbeslag mm900
 969Parti skålar, fat mm, flintgods, Aluminia Tranquebar, cirka1 300
 970Parti tallrikar och assietter, flintgods, Aluminia Tranquebar, cirka 100 delar1 200
 971Matbord, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, utdragbart med nedfällbara stödben, dia 110 cm, iläggsskivor saknas100
 972Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, sillburk, glaserat stengods, design 1965, sign, h 12 cm-
 973Mogensen, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, stengods, dekor av fågel i brun relief mot beige bakgrund, modellnr 21941, sign, 29 x 29 cm100
 974Johanson, Marianne för Teneragruppen, Aluminia, skålfat, 1 par, fajans, dekor av fågel i blått, sign, 22 x 22 cm150
 975Bricka, flintgods med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 50 cm100
 976UTGÅR-