SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Sommarauktion , Nässjögatan 6, Halmstad

Tors 28/6 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Persson, Ove, olja, Episk morgon, sign o dat 1971, 100 x 81 cm1 100
 2Simonsen, Axel, olja, italiensk stadsbild, sign, 60 x 50 cm400
 3Okänd konstnär, blandteknik, komposition, sign FG o dat 94, 27 x 22 cm-
 4Sjöö, Kenneth, olja, landskap, sign, 46 x 55 cm200
 5Sundberg, Kjell, olja, David Saul och Goliat, sign, 31 x 24 cm600
 6Nihl, Per, olja, hamnkvarter, sign o dat 79, 24 x 33 cm100
 7Ljungberg, Sven, olja, sittande akt, sign o dat 1942, 79 x 64 cm1 300
 8Okänd konstnär, blandteknik med applikationer, komposition med triangel och grenar, 76 x 49 cm450
 9Berggren, Arvid, olja, holländsk hamnscen, sign, 36 x 45 cm250
 10Emanuelsson, Erik, olja, komposition, sign o dat 66, 37 x 42 cm-
 11Ekelund, Rosa, olja, Mariatorget, sign o dat 1998, 33 x 40 cm1 200
 12Brandt, Erik, blandteknik, Modell nr 18, sign, synl pappersstorl 18 x 28 cm-
 13Okänd konstnär, olja, komposition, otydl sign, 90 x 65 cm-
 14Ahlm, Thomas, olja, surrealistisk komposition, sign o dat 1977, 65 x 54 cm, repor200
 15D'Anty, Henry, olja, hästar, sign, 450 x 65 cm600
 16Höglund, Gustaf, olja, Klippor, Bretagne, sign o dat 1966, 65 x 81 cm200
 17Osswald, Hans, olja, mor och barn, sign, 80 x 60 cm450
 18Rosberg, Carlo, färglito, hamnparti, sign o numr 1/100 (?), synl pappersstorl 34 x 55 cm-
 19Falck, Gösta, olja, komposition med kvinnor och barn, sign, 35 x 75 cm-
 20Ahlm, Thomas, olja, surrealistisk komposition, sign o dat 1993, 60 x 74 cm150
 21Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm-
 22Olson, Erik, olja, Två vänner, sign Florenz o dat 1925, 15 x 14 cm-
 23Becker, Mogens, blandteknik, humoristisk scen, sign, synl storl 31 x 31 cm100
 24Nihl, Per, olja, konkret komposition, sign, 27 x 22 cm450
 25Nihl, Per, olja, konkret komposition, sign, 27 x 22 cm450
 26Herder, Lars, akvarell, caféinteriör, sign o dat 45, 36 x 33 cm350
 27Hauch-Fausbøll, Poul, olja, Gråvejr (Fiskebillede), sign o dat 1965, 41 x 24 cm100
 28Flårback, Rose Marie, olja, komposition, sign, 33 x 41 cm200
 29Wihlborg, Gerhard, olja, Gråvinter, Ystad, sign, 60 x 70 cm2 000
 30Persson, Ragnar 'RP', olja, tågkupé, sign, även a tergo, 33 x 41 cm1 800
 31Sundberg, Kjell, olja, Väntan, sign, 40 x 29 cm800
 32Persson, Ove, olja, Stilla afton i Wisby, sign o dat 1975, 46 x 55 cm250
 33Berg, Yngve TH, pastell, stadsbild, sign o dat -50, 37 x 46 cm100
 34Sundberg, Kjell, olja, Logdans, sign o dat 1980, 26 x 33 cm2 200
 35Olausson, Lennart, olja, järnvägsstation, sign, 24 x 33 cm1 200
 36Olausson, Bengt, olja, kustlandskap, sign, 61 x 73 cm, a tergo etikett från Liljewalchs350
 37Hougaard, Henning, olja, rådjur i snö, sign, 45 x 65 cm100
 38Sjöberg, Bo Yson, olja, Kronobageriet II, sign, 39 x 48 cm1 000
 39Kastrup-Holmegaard för Fog & Mörup, fotogenlampor, 2 st, orange glasmassa med mässingsmontage, vit skärm (1 sakn), Oline, design 1970, h inkl skärm 35 cm-
 40Okänd dansk keramiker, bordslampfot, glaserat lergods med mässingsmontage, sign HK inom sköld, h 34 cm100
 41Okänd designer för Oberglas, Österrike, bordslampa, glas, etikettsign, h 23 cm-
 42Okänd designer för Flygsfors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, etikettsign, h 29 cm100
 43Okänd designer för Aluminia, bordslampa, brunglaserat lergods, h 23 cm-
 44Hjorth, Marie för Lauritz Hjorth, Bornholm, bordslampa, blåglaserat lergods, sign, h 24 cm150
 45Lampfot, glaserat lergods, Lauritz Hjorth, Bornholm, 1910-20-tal, h 37 cm-
 46Okänd designer för Desiree Stentøj, Danmark, bordslampfot, blåglaserat stengods, h 18 cm-
 47Bäckström, Einar, egen verkstad Malmö, skål, tenn, art-déco, 1920-tal, dekor av delfin, stpl, dia 26 cm250
 48Okänd designer för Ipsens Enke, uppsatsskål, glaserat lergods, 1920-tal, h 20 cm samt skål, glaserat lergods, 1920-tal, dia 20 cm-
 49Bagger, Erik, salladsbestick, 1 par, rostfritt stål, sign, l 24 cm100
 50Bodum Design Group för Bodum, dipskål, plexiglas, dia 33 cm-
 51Väggvitriner för skedar (?), 1 par, palisander, 1950-60-tal, 20 x 32 cm200
 52Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign Stridh (?), h 14 cm300
 53Golvvas, porslin, Royal Copenhagen, dekor i cracqueléglasyr, h 31 cm-
 54Just Andersen, Ib, egen verkstad, skrivställ, patinerad brons, modellnr 1820, dekor av lejon, l 29 cm300
 55Thomson, Anna Lisa för St Eriks Lervarufabrik, jardiničre, grönglaserat lergods, l 24 cm250
 56Marianne Starck för Michael Andersen & Sön Bornholm, fat, fajans, geometrisk dekor, sign, l 35 cm150
 57Okänd designer för Amphora, Turn Teplitz, skulptur, porslin, stående Pajazzo med apa och katt, polykrom underglasyrdekor, h 47 cm3 000
 58Rasmussen, Ove, egen verkstad, Båtabacken, figurin, stengods, sittande akt, sign, h 33 cm100
 59Okänd designer för Peter Ipsens Enke, golvvas, glaserat lergods, dekor av druvklasar mm, h 35 cm, ngn nagg-
 60Helland Hansen, Grethe för Teneragruppen, Aluminia, sockerströare, fajans, sign, h 13 cm-
 61Grut, Jeanne för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, pelikan, modellnr 22296, design 1967, framställd för blodgivarkampanjen, h 14 cm350
 62Okänd designer för Lauritz Hjorth, vas, glaserat stengods, h 19 cm200
 63Vas samt skål, flintgods, Aluminia, 1900-talets 1 hälft, h 7 resp 9 cm100
 64Okänd designer för Ipsens Enke, vas med hänklar, celadonglaserat lergods, dekor av vertikala räfflor, 14 cm300
 65Backhausen, Noomi & Brandholm, Poul för Søholm, vas, chamotterat och delvis glaserat stengods, sign, h 16 cm100
 66Tilgman, Harry för Tilgmans, skulptur, bemålat lergods, bison, osign, h 14 cm150
 67Marianne Starck för Michael Andersen & Sön Bornholm, fat, fajans, triangulärt med geometrisk dekor i sk Persia-glasyr, etikettsign, l 25 cm-
 68Nilsson, Henning, Höganäs, vas, glaserat stengods, sign o dat 6/4 65 cm1 200
 69Larsen, Esbern & Lauge för Eslau, vas, glaserat lergods, dekor av tukaner, sign, h 14 cm, hårspricka-
 70Okänd designer för Rosenthal, potpourrieskål med lock, porslin, art-déco, 1920-tal, dekor i blått och guld, h 10 cm200
 71Hansen, Hans, egen verkstad Kolding, tillskr, tändsticksaskfodral, palisander med intarsia, 1950-tal, l 10,5 cm150
 72Josefsen, Therkild, skulptur, täljsten, fjällripa, sign, l 9 cm200
 73Kyhn, Knud för KD, figurin, stengods, liggande hjortkalv, sign, l 9 cm100
 74Nielsen, Jais för Royal Copenhagen, relief/askkopp, stengods, turkos glasyr, sign, dia 8 cm100
 75Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, liggande björn, modellnr 20271, sign, l 16 cm200
 76Okänd designer för Rörstrand, mugg med hänklar, souvenir från Stockholms (Funkis-) utställningen 1930, oid sign A L-g, h 10 cm-
 77Malberg, Henrik, egen verkstad, Köpenhamn, vas, glaserat lergods, dekor av vertikala räfflor, sign o dat 1946, h 18 cm200
 78Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 59, h 19 cm-
 79Govan, Douglas, egen verkstad, Estepona, skulptur, serpentinsten, uggla, etikettsign, h 10 cm150
 80Kjær, Anja för Holmegaard Glasværk, ljusstakar, 1 par, röd, delvis frostad glasmassa, Heart and Roses, design 2003, h 13 cm100
 81Christensen, Kari för Teneragruppen/Aluminia, lockask, fajans, sign, h 12 cm-
 82Sörensen, Jens Flemming för Royal Copenhagen, vas/skulptur, stengods, inv svartglaserad, sign, h 13 cm300
 83Thorsson, Nils för Aluminia, vas, fajans, Solbjerg, modellnr 1694, h 17 cm250
 84Vutjetitj, Jevgenij, efter honom, skulptur, svärtat gjutjärn, Låt oss smida svärden om till plogbillar, originalet från 1957 utanför FN-huset i New York, h 28 cm1 400
 85Jespersen, Svend för B&G, fat, glaserat stengods, dekor av näckros, sign, l 19 cm200
 86Castegren, Nils, skulptur, terrakotta, flickhuvud, sign o dat 47, h 17 cm, tillverkningssprickor-
 87Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, modellnr 459, omkring 1955, polykrom underglasyrdekor, sign Goldscheider England, oid drejarsign, h 25 cm-
 88Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, patinerad metall på stensockel, stående kvinna, h 20 cm, större spricka200
 89Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, 3 del glaserat flintgods, Röd Rubin; ljusstakar, 1 par samt skål, skål dia 30 cm-
 90Marianne Starck för Michael Andersen & Sön Bornholm, skål, glaserat lergods, dekor av sittande harar, sign, dia 23 cm-
 91Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg, fajans med trälock, sign, h 18 cm100
 92Petersen, Valdemar för B&G, vas, glaserat stengods, sign, h 14 cm100
 93Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, grönglaserat stengods, Rialto, h 29 cm100
 94Breyen, Beth för Teneragruppen/Aluminia, underlägg, 6 st, flintgods, dekor av fåglar, sign, dia 14 cm-
 95Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, flintgods, sign, dia 25 cm-
 96Jeppesen, Anni för Aluminia, skål, fajans, Thule, dekor i brunt samt av geometriskt mönster i blått, sign, h 15 cm250
 97Jeppesen, Anni för Aluminia, vas, fajans, Thule, dekor i brunt samt av geometriskt mönster i blått, sign, h 18 cm200
 98Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishinkar, 1 par, fajans med rottinghandtag, sign, h inkl handtag 18 cm350
 99Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lockask, palisander med silverinkrustering av veteranbil, l 19 cm150
 100Okänd designer, 1960-70-tal, handspegel, plexiglas, l 34 cm100
 101Okänd designer för Holmegaard, skålar, 3 st, rökfärgat glas i palisanderställning, etikettsign, l 35 cm100
 102Just Andersen, Ib, egen verkstad, bridgeaskkoppar, 4 st, ljusstakar, 3 st samt coasters, 8 + 3 st, tenn, graverad dekor av djur200
 103Bolinder, Kjell, Höganäs, skålfat, glaserat stengods, sign o dat 1973, dia 22 cm-
 104Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, fruktfat, grönglaserat lergods, dekor av vinblad och -druvor, dia 26 cm-
 105Okänd designer för Aluminia, skål, grönglaserat flintgods, dekor av ekorre, dia 30 cm-
 106Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål/väggfat, oxblodsglaserat stengods, sign o numr 67/300, l 20 cm-
 107Fat, glaserat stengods, Drejargruppen Rörstrand, sign o dat 1976, dia 32 cm-
 108Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 13 cm200
 109Just Andersen, Ib, egen verkstad, skålfat, tenn, modellnr 1016, dia 29,5 cm-
 110Just Andersen, Ib, egen verkstad, coasters, 8 st, tenn, graverad dekor av djur, dia 8 cm100
 111Just Andersen, Ib, egen verkstad, skål, tenn, modellnr 1392, l 22 cm150
 112Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 1 par, tenn, modellnr 367, h 11 cm250
 113Nielsen, Ejvind, egen verkstad, skål, glaserat stengods, sign, l 22 cm150
 114Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 1 par, tenn, modellnr 1824, dia 9 cm100
 115Just Andersen, Ib, egen verkstad, salt/pepparströare, 3 + 2 st, tenn, h 6 cm100
 116Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 1 par, tenn, modellnr 2781, dia 9 cm100
 117Just Andersen, Ib, egen verkstad, ishink, tenn, modellnr 1959, h 13 cm300
 118Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat, tenn, modellnr 2481, dia 30 cm-
 119Just Andersen, Ib, egen verkstad, ishink, tenn, modellnr 1960, h 11 cm250
 120Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordsljusstakar 3 par, mässing, i ngt def originalförp, h 5 cm-
 121Just Andersen, Ib, egen verkstad, thekanna, tenn med rottingflätat handtag, modellnr 2238, l 23 cm400
 122Mogensen, Jörgen, KD, skålfat, stengods, dekor av fåglar i brun relief mot beige bakgrund, sign, dia 26 cm100
 123Nylund, Gunnar för Röstrand, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 26 cm-
 124Mogensen, Jörgen, KD, skålfat, stengods, dekor av fåglar i brun relief mot beige bakgrund, sign, dia 26 cm100
 125Just Andersen, Ib, egen verkstad, glasunderlägg, 21 + 3 st, tenn, graverad dekor av djur, dia 6 resp 8 cm-
 126Westman, Marianne för Rörstrand, tallrikar 11 flata, 12 djupa samt 12 assietter, porslin, Pomona, dia 19 - 22 cm2 200
 127Just Andersen, Ib, egen verkstad, skrivställ samt läskpress, bronserad metall sk Diskometall, modellnr 1895, l 24 cm200
 128Mogensen, Jörgen för KD, skålfat, stengods, dekor av fågel i svart relief mot beige bakgrund, sign, dia 31 cm100
 129Eames, Charles för Herman Miller, stol, glasfiber och krom, Eiffel, design 1951, slitage600
 130Serveringsvagn, bambu och rotting med frostade glasskivor, 1900-talets mitt, l inkl lös flaskhållare 80 cm800
 131Blomstervagn, bambu och rotting med frostad glasskiva, 1900-talets mitt, l 100 cm150
 132Matta, semiantik Turkmen, 180x125 cm-
 133Panton, Verner för Vitra, stolar, 3 st, blå plast, Panton Chair, design 1959-60, h 82 cm1 200
 134Matta, old/semiantik Guldafghan, 240 x 170 cm-
 135Fetish, skuret och rödmålat trä, ant Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, stående kvinna med avkomma, sockel med skurna masker i relief, h 125 cm, skador-
 136Okänd konstnär, blandteknik med applikationer, komposition med grenar och glasklot, h 34 cm100
 137Saarinen, Eero, tillskr, bord, vitlackerad metall med vit/svartbrokig (lös) marmorskiva, Tulip, design 1940, dia 100 cm1 900
 138Skulptur, apgud, Gbekre, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 101 cm3 200
 139Skulptur/fetish, mässingsklätt trä, Västafrika, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 108 cm-
 140Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, kohudsklädsel på lackerade stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, slitage400
 141Breuer, Marcel, armstolar 1 par, krom med svart läderklädsel, 'Wassily', sitsar med revor700
 142Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, 'T-stolen', teak och svartlackerade stålben, barnmodell, höjd 63 cm, etikettmärkt Fritz Hansen 0464 , visst slitage-
 143Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, teak med Tenerakakel, l 58 cm450
 144Okänd designer, soffbord, aluminium med svart stenskiva, 72 x 72 cm-
 145Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litt: Vittsjös katalog 1957, avb-
 146Jeanneret, Édouard 'Le Corbusier', möjl för Cassina, fåtölj, krom med svart läderklädsel, 'Basculant Armchair' modellnr LC1A, design 1929, ngt slitage1 000
 147Jeanneret, Édouard 'Le Corbusier', möjl för Cassina, fåtölj, krom med svart läderklädsel, 'Basculant Armchair' modellnr LC1A, design 1929, ngt slitage1 000
 148Matta, old/semiantik persisk, 200 x 155 cm-
 149Thillmark, Ingemar för OPE Möbler, Jönköping, fåtöljer, 1 par, bok med ljusbrun skinnklädsel, Läckö, 1 med något def sömmar3 400
 150Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Ischia, sign o dat 1983, 42 x 63 cm-
 151Ahlm, Thomas, olja, spillkråka, sign o dat 80, 27 x 22 cm150
 152Rademacher, Niels Grønbek, gouache, Løjstrup Hovedgaard, sign, synl pappersstorl 10 x 13,5 cm200
 153Buffet/köpmansdisk, bonat trä och svartlackerat metall, l 128 cm, visst slitage-
 154Okänd designer, stol, ek och böjträ, modern tillv300
 155Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, violett glasmassa, delvis frostad dekor, dia 58 cm-
 156Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa, sign Viktorija & Ricardas (?), dia 58 cm-
 157Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa, sign Viktorija & Ricardas, dia 60 cm-
 158Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm-
 159Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan Åhus, taklampa, trä med canvasskärm, Anna, dia 53 cm-
 160Plafond/hallampa, gulopak glaskupa med bemålad dekor och mässingsfäste, art-déco, 1920-tal, dia 20 cm300
 161Hallampa, metall, frostat och slipat glas samt koppardetaljer. 1900-talets mitt-
 162Taklampa, mässing med frostad glaskupa, 1910-20-tal, h 120 cm900
 163Plafond/hallampa, gulopak glaskupa med försilvrad dekor och mässingsfäste, art-déco, 1920-tal, dia 18 cm350
 164Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, brunlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm300
 165Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, rödlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm250
 166Okänd designer, 1960-tal, taklampa, rödlackerad metall, dia 38 cm200
 167Okänd designer, 1960-tal, taklampa, orangelackerad metall och plast, dia 46 cm, plastgaller ngt def-
 168Taklampa, krom och bakelit med gultonad glaskupa, funkis, 1930-tal, h 62 cm150
 169Hallampa, patinerad metall med marmorerad kupa, KC Pendeln, Dorthe, dia 16 cm100
 170Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan Åhus, taklampa, trä med canvasskärm, Anna, dia 53 cm-
 171Taklampa, svartlackerad metall och plast, Vrieland Design, Holland, 1900-talets mitt el 2 hälft, dia 55 cm100
 172Taklampa, krom med gulbeige glaskupa, funkis, 1930-tal, h 35 cm700
 173Fagerlund, Carl för Orrefors, tillskr, taklampa, mässing med gjuten glaskupa, dia 30 cm500
 174Plafond/hallampa, gulopak glaskupa med bemålad dekor och mässingsfäste, art-déco, 1920-tal, dia 19 cm300
 175Matta, old/semiantik Serabend, 195 x 120 cm200
 176Wikkelsö, Illum för CFC Silkeborg, fåtölj, palisander, Genius, remmar och klädsel sakn-
 177Okänd designer, stolar, 4 st, ek med svart konstläderklädsel-
 178Okänd designer, 1950-tal, stolar, 4 st, teak300
 179Papavoine, Gijs, stolar, 6 st, röd skinnklädsel på metallunderrede, Jim Montis600
 180Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, brännstpl, dynor sakn-
 181Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu-
 182Ekström, Yngve för Swedese, soffa, fur, Kontrapunkt, design 1968, l 240 cm-
 183Relling, Ingmar för Westnofa, fällstolar, 1 par, svartmålat trä och sadelgjord, 1970-tal, slitage200
 184Andersen, Knud för JCA Jensen, tillskr, armstol, ek med ylleklädsel, stpl JCA, slitage-
 185Hansen, Mogens för Thorsen Möbler, soffa, brun läderklädsel på ben i bok, 3-sits, modell MH195/3, l 209 cm, bruksslitage1 900
 186Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med rosa klädsel, Lamello-
 187Okänd designer, 1960-tal, hörnskåp, palisander, otydl sign, h 132 cm450
 188Kofoed Larsen, Ib för Faarup Möbler, hyllmöbel, palisander, lös hyllöverdel, underdel med utdragbar hurts, etikettsign, tot h 170 cm350
 189Kryddsnurra, teak med 16 glasburkar, Digsmed Danmark, 1950-60-tal, dia 51 cm600
 190Okänd designer för Digsmed, bordsplateau, teak, Danmark 1950-tal, roterbar, dia 44 cm300
 191Okänd konstnär, skulptur, försilvrad konstmassa, vilande akt, modern tillv, l 81 cm, slitage100
 192Kofod Larsen, Ib för Faarup, skänk, palisander på (senare) svartlackerade metallben, front med 3 skjutdörrar, såld via Edmund Jörgensen, Nakskov, l 238 cm, överdel sakn-
 193Nihl, Per, akvarell, mask, sign, 25 x 12 cm-
 194Malmer, Ellen för Teneragruppen/Aluminia, väggplakett, fajans i mässingsram, dekor av blommor, sign, 29 x 29 cm500
 195Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn med klaffar, teak och bonad bok med kakelplattor, l 72 cm100
 196Matta, semiantik persisk, 200 x 150 cm-
 197Ring, 14 k rödguld med 1 markisslipad rosa safir, 14 åttkantslipade- och 8 baguetteslipade diamanter, vikt 3,7 gr-
 198Ring, 14 k vitguld med 1 markisslipad diamant om cirka 0,4 ct samt 6 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,25 ct, vikt 2,4 gr2 200
 199Hänge med kedja, 14 k vitguld med 10 + 1 briljansslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 3,1 gr-
 200Ring, 14 k vitguld med 1 markis-, 22 åttkant- och 16 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 5,1 gr-
 201Ring, 14 k vitguld med 40 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,9 ct, vikt 3,7 gr-
 202Hänge med kedja, 14 k rödguld med 16 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,8 gr, vikt 2 gr-
 203Ring, 23 k rödguld (def), vikt 2,7 gr samt hänge 18 k rödguld med facettslipad, vit sten, vikt 1,3 gr900
 204Collier, odlade pärlor med silverlås, l 60 cm150
 205Örhängen, 1 par, 14 k rödguld, med tillsammans 2 facettslipade, mörkblå safirer om tot cirka 1,2 ct samt 24 briljantslipade diamanter om tot cirka 1,3 ct, tot vikt 5,1 gr-
 206Carmoséring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 ct och 8 dito om cirka 0,04 ct, totalt cirka 0,6 ct, stpl Ädelsmycken Stockholm 1969, vikt 4,1 gr1 800
 207Snusdosa, porslinssnäcka med silvermontage, ostpl, l 6 cm, medf collier bärnsten-
 208Lock till cigarettetui, silver, 1900-talets början, emaljmåleri av kärlekspar mot guillocherad fond, 9,5 x 7 cm100
 209Parti collierer, bärnsten, tot vikt 245 gr500
 210Armband, sk 'tennis bracelet' 18 k vitguld med 50 st briljantslipade diamanter om totalt cirka 3,5 ct, vikt 11,5 gr-
 211Collier, odlade pärlor, tigeröga och grön granat (?), l 90 cm100
 212Kejserligt, ryskt fickur, silver, Pavel Bure, St Petersburg, sekelskiftet 1900, dekor av den Romanovska dubbelörnen i högrelief och blå emalj, innerboett sign Pavel Bure o numr 49841, dia 5,5 cm, prov; familjearv till Bent Wolstrup (1926-2012), gravyr BW4 000
 213Ring, 18 k vitguld med 2 gammalslipade- och 4 åttkantslipade diamanter, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö, vikt 2,5 gr-
 214Ring, 14 k röd- och vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 ct samt 15 mindre diton, vikt 10,6 gr-
 215Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 1 briljantslipad diamant och 1 svart (tahiti-) pärla, tot vikt 4,2 gr-
 216Damarmbandsur, 14 k rödguld, Roamer, medf länk i 18 k rödguld, tot vikt 17,5 gr2 400
 217Kärl, mässing, ant Persien, 1800-tal, driven dekor av djur samt av kufiska skrivtecken, h 25 cm -
 218Skulpturer, 3 st, skuret trä, Klungkung, Bali, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 34 - 38 cm100
 219Kors, silver (?) och bärnsten, ant Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor av drakhuvud hållandes pärla (!), l 13 cm-
 220Buddha, förgylld brons, ant Thailand, 1900-talets 1 hälft, h 6 cm100
 221Strykjärn, brons, möjl Kina, dekor av oid skrivtecken mm, l 20 cm, omfattande skador, inventarienummer BM66385-
 222Leksak, brons, Indien, 1900-tal, man på elefant, l 11 cm350
 223Bålskål, porslin, Japan Meiji-Taishô, dekor i Imari-färger, dia 31 cm, prov: Weyland Wieslander600
 224Skål, fajans, ant Ottomanska riket, 1800-tal, dekor av växtlighet mm i starkeldsfärger, dia 22 cm250
 225Piphållare, sk Kiserutzu samt tobaksburk, sk Tonkutsu, skuret trä, Japan, Edo-Meiji, 1800-tal, dekor av stående man resp gäspande Daruma, h 11 resp 20 cm-
 226Beslag, 2 st, silver(?), ant Turkmenistan, 18-1900-tal, förgylld dekor, 1 m hängen, 1 m infattade stenar, dia 8 - 9 cm500
 227Assietter, 2 + 1, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor i Kantonemalj, dia 18 resp 21 cm150
 228Offerskål, porslin, Kina, Qing 18-1900-tal, lotusformad med polykrom dekor av guldfiskar mm, botten med oid sign samt inristat märke, dia 13 cm, slitage400
 229Skålfat/lock, 7 st, Kina, 18-1900-tal, polykrom dekor av personer mm samt av skrivtecken, oid sign, dia 10 cm2 200
 230Tallrikar, 2 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, dia 23 cm-
 231Terrin med lock, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av blommor, l 38 cm, omf lagn300
 232Vaser, 1 par, porslin, Kina möjl för islamisk marknad, ant Qianlong, 1700-talets 2 hälft, blå underglasyr- samt polykrom och förgylld överglasyrdekor av personer mm, oidentifierad signatur (?), h 29 cm, 1 m lagn1 400
 233Skål, fajans, Iznik, 17-1800-tal, dekor av blommor i starkeldsfärger, dia 31 cm, lagn3 800
 234Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, tot h 23 cm500
 235Krukor, 4 st, glaserat lergods, modern tillv, h 25 - 40 cm300
 236Paneler, 1 par, svart lack, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar på gren mm i polykrom sten, h 92 cm300
 237Marionett, bemålat trä och textil, Bunraku, Japan, 1900-tal, h 60 cm-
 238Vaser, 1 par, brons, Japan, ant Taishô, förgylld dekor av tempel mot mörkpatinerad fond, h 27 cm350
 239Parti cloissonné, Kina, 1900-tal250
 240Poster, litograferad, 1900-talets 1 hälft, Aktiebolaget Törnell & Ringström Norrköping, synl pappersstorl 46 x 58 cm-
 241Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, askfat, porslin, modellnr 3131, krabba i musselskal, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm200
 242Okänd designer för Aluminia, vas, glaserat stengods, stiliserad underglasyrdekor av blommor, h 30 cm-
 243Vide-poche, porslin, B&G, jugend, 1900-talets 1 hälft, i form av musselskal, kant med text Bing & Gröndahl Porcelaen, l 15 cm, undersida m obet glasyrnagg-
 244Okänd dansk konstnär, blomsterskål med blomhållare, tenn, sk Skönvirke, 1910-20-tal, kulhamrad dekor, oid stpl MB (?), l 19 cm350
 245Heerup, Henry för Royal Copenhagen, skulptur, porslin, äggformad med polykrom dekor o dat 1976, h 9 cm, i originalförp150
 246Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, skålfat, porslin, modellnr 3131, krabba i musselskal, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm200
 247Saltbinge, glaserat flintgods med trälock, Aluminia, 1900-talets 1 hälft, h 16 cm-
 248Ljusstakar, 1 par, mässing, barock, 1700-talets början, h 15 cm-
 249Bordsur, porslin, jugend, sekelskiftet 1900, h 18 cm-
 250Rasmussen, Ove för Båtabacken, vas, glaserat lergods, balusterformad med reliefdekor, sign, h 18 cm-
 251Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter, 6 + 5 st, parian, dia 14 cm250
 252Thorvaldsen, Bertel, efter honom, plaketter, 6 st, bisquit, B&G, dia 14 cm200
 253Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, dia 22 cm300
 254Moccaservis, porslin, Köpenhamns Porslinmåleri, 1900-talets 1 hälft, dekor i guld och svart300
 255Parti julgransljushållare, plåt, sekelskiftet 1900-
 256Kaffeservisdelar, porslin, Rosenthal Maria500
 257Ljusstakar, 2 par, tenn, 1900-talets 1 hälft, dekor av delfiner, h 10 cm-
 258Skål, porslin, B&G, polykrom och förgylld dekor av blommor, dia 25 cm100
 259Bunde, Hans för CM Cohr/Atla, Köpenhamn och Fredericia, tillskr, kaffeservis, 3 del, nysilver och bakelit, 1950-tal, kaffekannans h 21 cm-
 260Parti underlägg, flintgods, 1 låda, Aluminia100
 261Waage, Inger för Stavangerflint, theservis, flintgods, Pacific, design cirka 1960, thekanna, 6 koppar med fat samt 6 assietter300
 262Parti modern design, 2 lådor; Tias Eckhoff, Saara Hopea, Björn Wiinblad, Per Lütken mm200
 263Buljongkoppar med fat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Tunna (Ribbed)350
 264Julvaser mm, 7 st, porslin, Royal Copenhagen, blå underglasyrdekor, h 13 - 17 cm250
 265Okänd designer för Rörstrand, kaffekoppar med - fat och assietter, 7 + 7 +7 st, porslin, dekor i blått-
 266Mortlar med stötar, 6 st, mässing, 18-1900-tal, h 8 - 14 cm250
 267Mortel, mässing, Holland, barock, dekor av akantus, drakhuvuden samt text: Loft Godt Van Al samt datering 1632, h 13 cm, pistill medf3 200
 268Kandelaber till 5 ljus, mässing, sekelskiftet 1900, justerbar vinkel på ljusarmar, h 46 cm100
 269Okänd designer för Aluminia, vaser, 1 par, flintgods, dekor av svalor samt text Irma, h 17 cm250
 270Vas, flintgods, Gefle, minnen från Baltiska Utställningen i Malmö 1914, h 15 cm-
 271Ljusstakar, 1 par, mässing och porslin, Skultuna, 1900-tal, h 21 cm100
 272Bordsur, bonat trä, 1900-talets början, l 29 cm-
 273Okänd designer för Gustavsberg, sekelskiftet 1900, skulptur, parian, flicka med fläta, h 43 cm, lagningar-
 274Saltkar, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm-
 275Ljusstakar, 1 par, nysilver, empirestil, sekelskiftet 1900, stpl C G Hallberg Stockholm, h 25 cm, försilvring sliten-
 276Okänd konstnär, byst, bronserad metall, Kristian X av Danmark, sign Leif ... o dat 40, h 16 cm100
 277Kakburk, sk kiksespand, glaserat lergods med metallmontage, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av fåglar, tot h 23 cm-
 278Parti tallrikar, porslin, B&G, förgylld kantdekor400
 279Coaster, nysilver, sekelskiftet 1900, stpl James Dixon & Sons, dia 15 cm300
 280Thekanna, porslin, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft, polykrom blomdekor, l 23 cm150
 281Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen, förgylld och polykrom dekor, invändig dekor av blommor, l 30 cm, smärre nagg900
 282Brödfat, nysilver, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor, l 33 cm-
 283Marmeladburk med lock, porslin, Meissen 1900-tal, dekor i rött, h 11 cm-
 284Lockurna, porslin, Royal Copenhagen. Blå Blomst, h 30 cm400
 285Hedegaard, Johannes för Royal Copenhagen, skålfat, porslin, reliefdekor av kvinna, sign, dia 24 cm-
 286Mikroskop, Novex P-20150
 287Balslöv, Jörgen för KD, skålfat, porslin, dekor av hummer, modellnr 3498, polykrom underglasyrdekor, dia 15 cm, mindre lagn200
 288Okänd dansk designer, 1960-tal, kryddställ, 2 st, teak och mässing med 4 glasburkar, h 18 cm100
 289Brevpress, nysilver på alabastersockel, 1920-30-tal, dekor av sittande schäfer, h 13,5 cm450
 290Theservis, flintgods, Steingutfabrik Dresden VEB (tidigare Villeroy & Boch-
 291Kaminur, svart marmor och onyx med metallmontage, art-déco, 1920-tal, dekor av paradisfåglar, l 50 cm-
 292Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av segelfartyg, h 21 cm100
 293Modellbil med förbränningsmotor, lackerad aluminium, 1900-talets mitt, linstyrd, medf div fotografier-
 294Parti modellbilar, bl a Corgi och Matchbox, slitage100
 295Olsson, Anders för Artilux, vägg/taklampor, 3 st, vitlackerad metall och plast, magnetfästen, dia 13 cm-
 296Vinglas, 9 + 5 st, 1900-talets 1 hälft, slipad dekor, h 15 cm700
 297Parti figuriner, porslin, 1900-tal300
 298Parti flintgods, Aluminia, 1 låda100
 299Parti bestick, coaster mm, nysilver, 1 låda300
 300Parti modern design, 1 låda; Georg Jensen, Holmegaard, Kosta mm300
 301Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal, h 29 cm200
 302Thorsson, Nils för Royal Copenhagen, bordslampor, 2 st, glaserat stengods, sign, h 29 cm-
 303Okänd konstnär, skulptur, metall, fisk, modern tillv, l 55 cm-
 304Bägare, silver, slät, svagt konisk, stpl Karl Andersson Stockholm 1907, h 16 cm, vikt 185 gr, ägargravyr under fot450
 305Kaffe- och theservis, 4 delar, silver med träskaft, empirestil, stpl C G Hallberg Stockholm 1915-16, kaffekanna h 25 cm, tot vikt 1930 gr, nyckel sakn4 600
 306Kaffeservis, 3 del, silver, götisk stil, 1800-talets 2 hälft, stpl Gustaf Dahlgren Malmö 1863, kanna h 26 cm, tot vikt 1480 gr6 000
 307Flaconer, 2 st, glas med silvermontage, medf ljusstake, silver med fylld fot, h 8 - 12 cm250
 308Ljusstakar, 1 par, silver, régence-stil, 1900-talets 1 hälft, sv importstpl, h 17 cm, fylld fot1 100
 309Jardiničre, silver med blå glasinsats, empirestil, sekelskiftet 1900, dekor av klassicerande scener, akantus mm, pseudo-Hanaustpl, silvervikt 215 gr1 000
 310Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, otydl stpl Köpenhamn, h 18 cm, fyllda1 100
 311Parti prisbägare, skedar mm, silver, 18-1900-tal, tot vikt 330 gr, medf skål, sterlingsilver med fylld fot700
 312Parti skedar mm, silver, tot vikt exkl ströare och uppläggningsgaffel 465 gr1 200
 313Soppslev, silver med svärtat träskaft och avslutande benknopp, stpl Carl Fredrik Hedin Örebro 1832, l 41 cm500
 314Coasters, 1 par, silver, slät modell, dia 12 cm, vikt 175 gr400
 3153 del silver, 2 bägare samt cigarettetui, tot vikt 185 gr400
 316Parti äldre sedlar samt silvermynt 200 kr 1980300
 317Parti smycken mm silver, tot vikt 200 gr400
 318Pilotkamera, Robot, Tyskland 1938-45, gravyrmärkt Luftwaffe Eigentum, medf objektiv Tele Xenar f 3:8 7,5 cm samt Carl Zeiss Biotar f 1:2 4 cm, l 11 cm3 200
 319Parti armbands- och fickur, Waltham, Bischoff mm, slitage200
 320Logetecken, 4/5 graden, Svenska Frimurareorden100
 321Kulspetspennor, 2 st samt reservoirpenna, sterlingsilver och förgylld mässing, Parker, l 13 - 14 cm1 200
 322Handspegel samt borste, svärtat trä, 1910-20-tal, silverinlagda initialer MM, l 19 resp 31 cm-
 323Fickur med väckarfunktion i originaletui, Junghans, sekelskiftet 1900, dia 6 cm-
 324Armbandsur, stål med svart läderrem, Atlantic Worldmaster-
 325Medaljer, 4 st, 1 par silver, Oskar II:s 25 åriga regeringsjubileum 1897, i originaletui, tot vikt 55 gr, 1 försilvrad metall Pansarskepper Gustaf V samt minnesmedalj metall, Drottning Lovisas död-
 326Parti spelmarker, förgylld mässing, England, George III, sk 'spade'-modell200
 327Parti smycken och bijouterier, medf skrin, lackarbete, l 35 cm250
 328Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille 518/33K, h 10 cm-
 329Fickursställ, ben och svärtat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av symboler för Tro, Hopp och Kärlek, tillverkat av Karl Andersson, Bristorp, Kongslena by, sign o dat 15 april 1890, medf fickur silver, h 31 cm-
 330Parti bärnsten, tot vikt 120 gr150
 331Parti smycken och bijouterier100
 332Stort parti danska kopparmynt, 1900-tal200
 333Sundberg, Kjell, färglito, Havsörnsvals, sign HC 3/17, 31 x 22 cm100
 334Sundberg, Kjell, färglito, Bröllopsresan till Barcelona, sign HC 3/17, 31 x 22 cm100
 335Sundberg, Kjell, färglito, Flickan i Havanna, sign HC 3/17, 31 x 22 cm100
 336Sundberg, Kjell, färglito, När jag var en ung Caballero, sign HC 3/17, 31 x 22 cm100
 337Soffa samt fåtölj, mahogny resp mahogny med intarsia, empirestil, 1800-talets 2 hälft, soffa l 160 cm500
 338Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander, shakermodell, l 167 cm, ngt slitage-
 339Matta, old/semiantik Hamadan, 195 x 125 cm400
 340Vitrinskåp, bonad ek, 1900-talets början, h 86 cm, nyckel sakn250
 341Fridell, Axel, teckning, tiggare, sign, synl storl 18 x 12,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 342Fridell, Axel, teckningar, 2 st, samramade, porträtt, bägge sign, synl storl 10,5 x 9,5 cm vardera, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 343Durand, Armand efter Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning efter kopparstick, The Three Trees, 144 x 228 mm, a tergo stpl, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 344Fridell, Axel, teckning, franska soldater, sign o dat 32, synl storl 124 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen och balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad500
 345Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, Väsby - ur IKEA:s 1700-talsserie, lösa kandelaberarmar (1 def), h 38 cm-
 346Chapu, Henri för Gustavsberg, efter honom, skulptur på lös sockel, parian, 'Jeanne d'Arc ā Domrémy', h inkl sockel 41 cm 1 500
 347Byrå, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 3 lådor, b 100 cm, skador200
 348Matta, semiantik Turkmen med bönenisch, 150 x 95 cm-
 349Länsfåtölj, skuren och bonad ek med mässingsdetaljer och brun läderklädsel, dekor av lejon mm, h 135 cm, prov: enl uppgift del av möbel inropad på auktion vid Skottorp Slott1 200
 350Kunglig kungörelse, Taxa hwarefter Tienstefolcket kommer att städjas och lönas uti Halland 1739, pappersstorl 18 x 15 cm600
 351Okänd konstnär, olja, porträtt av Utrikesministern mm Greve Baltzar von Platen (1804-75) med Serafimer- och Vasaordens kraschaner samt Norska St Olofsordens kommendörstecken, 75 x 64 cm, duklagn-
 352Eybl, Franz (?) efter Endler, Johann Nepomuk, porträtt av Prinsen av Wasa (tidigare Kronprins av Sverige), synl pappersstorl 48 x 29 cm150
 353Okänd konstnär, 1800-tal, akvarell och tusch med täckvitt, jakthundar och villebråd i landskap, synl pappersstorl 31 x 49 cm1 000
 354Ytterfoder, 2 st, flintgods, Rörstrand resp Gustavsberg, 1800-talets 2 hälft, bemålad dekor av slottsbyggnad resp hus mm, h 18 resp 19 cm300
 355Snedklaffsekretär, bonad ek, senbarock, 1700-talets 1 hälft, dekor av vertikala knäckar, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 123 cm, smärre def1 300
 356Kaminur, förgylld och patinerad metall och alabaster, 1800-talets slut, dekor av barn och höns, h 32 cm-
 357Väggspegel, bronserat och förgyllt trä och pastellage, empire, 1810-20-tal, (senare) infattad, klassicerande gouache, h 89 cm, senare glas och bakstycke, renoverad450
 358Okänd konstnär, akvarell, Certosa di Val D'Ema, Firenze, sign OL o dat 1899, pappersstorl 30 x 20 cm400
 359Okänd konstnär, 1800-tal, olja, jägare med hund i landskap, 24 x 33 cm-
 360Fotografier, 1 par, Robert Lenz & Co, Bangkok omkring 1890, porträtt av Kung Chulalongkorn (Rama V) och Drottning Saovabha Bongsri av Siam (Thailand), i samtida ramar, tot mått 48 x 36 cm-
 361Kjeldrup, Anton Edvard, olja, motiv från Romsdalen, Norge, sign, 37 x 29 cm, duklagn800
 362Högrock, svarvat trä, 17-1800-tal, h 100 cm, slitage-
 363Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, porträtt av Herman Fleming, friherre till Liebelitz (1619-73), 61 x 50 cm, smärre färgavflagning1 100
 364Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, porträtt av okänd dam, i samtida, förgylld rokokostilram, 65 x 50 cm1 000
 365Skulptur, bemålad, gips, sekelskiftet 1900, St Kristoffer och Kristusbarnet, i skyddande glaskupa, tot h 60 cm1 300
 366Skrin, skuren och bonad ek med smidda beslag, 17-1800-tal, invändig läddika, l 62 cm, senare, svarvad benställning500
 367Salsskåp, bonad fur, barock, 1700-talets 1 hälft, underdel med 1 skåpsdörr, överdel med 2 bakom vilka små lådor, hyllpland samt skedholk, h 223 cm, b 151 cm, ngn list kompletterad2 600
 368Hagelberg, Nils, oljemålningar, 1 par, porträtt av Sven Emanuel Trägårdh och hh Sofia Maria née Richter, a tergo betecknade o dat 1818, 88 x 56 cm, skador, prov: i arv inom ätterna von Otter och Tham-
 369Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kejsar Nero tävlar i Quadriga på Circus Maximus, 35 x 44 cm, ngt färgsläpp1 100
 370Piedestal, svarvad serpentinsten, 1900-talets början, h 110 cm1 600
 371Okänd ungersk konstnär, 1920-30-tal, olja, interiör med sittande dam, otydl sign, 80 x 60 cm1 100
 372Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, ung italiensk kvinna, 43 x 32 cm-
 373Windfeldt-Schmidt, Jörgen, olja, hästporträtt, sign o dat 1907, 48 x 39 cm600
 374Okänd fransk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, Othello och Desdemona, sign E (?) Gauthier, 63 x 42 cm-
 375Synave, Tancrčde, olja, mor med barn, sign, 27 x 35 cm800
 376Prinsessan Eugénie för Gustavsberg, tillskr, skulptur, parian, Kan du inte tala, l 33 cm450
 377Falconet, Étienne-Maurice för Gustavsberg, efter honom, skulptur, parian, Baderska, efter original från 1757 på Louvren i Paris, h 37 cm1 000
 378Thorvaldsen, Bertel efter honom, figurin på lös sockel, parian, Gustafsberg sekelskiftet 1900, Kristus, h inkl sockel 62 cm, händer med möjlig lagning1 200
 379Hasselberg, Per efter honom, parian, Gustavsberg 'Snöklockan', h 49 cm, hårsprickor1 200
 380Hasselberg, Per för Gustavsberg, efter honom, skulptur, parian, sekelskiftet 1900, Grodan, h 49 cm900
 381Sekretär, bonad alm, oscariansk, 1800-talets mitt el 2 hälft, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 132 cm300
 382Gude, Hans Frederik, kopia efter, olja, Sandvikenfjorden, efter original från 1879 på Nationalmuseum, otydl bet H Gude...., 54 x 83 cm1 000
 383Sockerskål med lock, flintgods, Davenport, 1800-talets 1 hälft, dekor av delfiner mm i guld och kobolt samt av crest med devis Audacter et sincere (möjl Clive), h 18 cm, ngn fläck och smärre nagg-
 384Kanna med lock, fajans, 1700-tal, dekor av landskap med personer i starkeldsfärger, h 18 cm, skador och lagn1 100
 385Karaffproppar, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, dekor av manshuvuden, polykrom bemålning, h 5,5 cm-
 386Vas, glas, polykrom emaljdekor av träd, jugend, 1900-talets början, h 7,5 cm-
 387Späntkniv, trä och smide, 1800-tal, l 20 cm-
 388Bordspingla, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, nygotik, 1800-talets 1 hälft, h 13 cm, kläpp sakn-
 389Smyckeskrin, förgylld brons, sekelskiftet 1900, lock med infattad kopparrelief inom emaljram, invändig sammetsklädsel, l 10 cm100
 390Coasters, 1 par, nysilver och mahogny, 1900-talets 1 hälft, dia 11,5 cm350
 391Coasters, 1 par, bonat trä och pläter, sekelskiftet 1900, dia 13 cm450
 392Modellfartyg, trä, sekelskiftet 1900, Sta Maria, l 17 cm, ngn skada-
 393Figuriner, 2 st, porslin, Meissen, 1800-tal, tupp resp höna, polykrom bemålning, h 3 resp 4,5 cm-
 394Ikon, bemålat och förgyllt trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, Sankt Serafim av Sarov, 13 x 11 cm1 000
 395Prydnadshorn, mässing och kohorn, sekelskiftet 1900, dekor av man med åra, h 26 cm, bristn1 100
 396Ängel, skuret, bemålat och förgyllt trä, barock, 1700-talets 1 hälft, l 35 cm, smärre def6 500
 397Bägare, emalj, Ryssland, dekor av huset Romanovs vapen, initialer för Nikolaus II och Alexandra samt årtal 1896 (kröningsåret), h 10,5 cm, slitage, emaljdef600
 398Skulptur, brons på kvartssockel, möjl Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av slädåkande barn på isblock, l 15 cm1 000
 399Skulptur, brons, sk Wienerbrons, sekelskiftet 1900, sittande bulldog, h 5,5 cm600
 400Huskrucifix, emaljerad mässing, Ryssland, 1900-tal, 22 x 14 cm, litt: Jeckel, avb s 1881 500
 401Figuriner, 1 par, porslin, ant Tyskland, 1800-tal, stående man resp kvinna i rokokodräkt, oid märke (Sitzendorff.?), h 40 cm, smärre nagg-
 402Cigarrhållare med -snoppare och askkopp, patinerad metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, i form av ymnighetshorn, dekor av putto, h 26 cm100
 403Figurin, fajans, 18-1900-tal, stående lejon, dekor i manganblått, l 25 cm1 200
 404Okänd amerikansk (?) konstnär, miniatyr på vitopak glasmassa, porträtt av Augustus Edward Jessup 1797-1859, nr 80 i Reinh v Rosens samling, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, nagg-
 405Arnberg, Elise, miniatyr på ben, porträtt (kopia) av Lydia Eager Jessup, née Mosley 1800-76, nr 92 i Reinh v Rosens samling, sign, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 406Prakturnor, 1 par, porslin med mässingsmontage, senempire, 1800-talets 1 hälft el mitt, förgylld och polykrom dekor av blommor mm, h 34 cm, mässingsmontage möjl senare6 000
 407Skålfat, fajans, 16-1700-tal, blå, kinesicerande dekor, dia 22 cm, ngn mindre nagg1 100
 408Dosa, lackarbete, Ryssland, 18-1900-tal, lock med polykrom bemålning av personer vid landsby, oid stpl, l 21 cm-
 409Skrin, mässing med infattade, slipade ametister, barockstil, sekelskiftet 1900, hexagonal på 6 fötter, h 6,5 cm-
 410Rökelsekar, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av lejontassar, maskaroner mm, h 12 cm1 300
 411Tallrikar, 3 st, fajans, 17-1800-tal, dekor i starkeldsfärger, dia 22 - 23 cm, ngn nagg-
 412Lockstop, tenn, Sverige, 1700-talets slut, cylindriskt, lock med infälld medaljong med Gustaf III:s porträtt, oid stpl, h 21 cm-
 413Praktvas, glaserat stengods, Mettlach, 1800-talets 2 hälft, polykrom dekor av barn mm, h 39 cm1 100
 414Bordssurtout, pläter med glasflaskor och -burkar, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 39 cm, slitage400
 415Flaska med propp, porslin, Dresden, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av herdepar i landskap mm, h inkl propp 36 cm300
 416Kanna med hänklar, driven koppar, 17-1800-tal, heltäckande, driven dekor av lejon, akantus, vapensköld mm, tot h 34 cm-
 417Réchaud/glödkorg, mässing och gjutjärn, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 19 cm400
 418Fischer, Holger, olja, blomsterstilleben, sign, 45 x 65 cm200
 419Ericsson, Johan, tillskr, olja, Hedvigsholmen, Marstrand, 62 x 50 cm-
 420Okänd konstnär, olja, stilleben, sign RJ, 9 x 7 cm200
 421Prydnadshorn, kohorn med nysilver- och bronsmontage, sekelskiftet 1900, dekor av stående man mm, h 78 cm2 000
 422Stähr-Olsen, Fritz, gouache, näckrosdamm, sign o dat 1902, 36 x 28 cm700
 423Vitrinskåp, mahogny med intarsia, ant England, sekelskiftet 1900, h 146 cm, slitage, 1 glas m spricka, nycklar sakn-
 424Väggfat, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, driven dekor av fabeldjur samt värdshusscen, oktogonalt, h 59 cm, smärre lagn-
 425Zimmermann, Joseph Anton efter Van Toegen, kopparstick, 2 st, Otto I resp Stefan II av Wittelbach (Bayern), synl pappersstorl 31 x 21 cm-
 426Bouvier, M, olja, beduiner och kameler vid templen i Philea, Assuan, Egypten, sign, 79 x 106 cm3 000
 427Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kvinna i landskap, 25 x 21 cm-
 428Väggur, förgyllt trä och pastellage, 1800-talets 2 hälft, 55 x 45 cm800
 429Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, pressad dekor av kvinna mm, h 28 cm-
 430Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt, polykrom dekor av kronhjort mm, h 28 cm, säljes till förmån för Röda Korset-
 431Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, kopparstick, Den Heliga Familjen, synl pappersstorl 33 x 40 cm, beskuren-
 432Bankett, förgyllt trä och pastellage, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, (def) rottingklädsel, l 68 cm800
 433Spegel, 1800-talets slut, sk glasmästarspegel, dekor i hinterglasmalerei, h 69 cm300
 434Väggur, trä med mässingsurtavla, Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, pressad dekor av kronhjort, h 30 cm, lod sakn-
 435Stoiloff Baumgartner, Constantin Adolf, olja, skördearbete, sign, 55 x 69 cm1 000
 436Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, skeppsporträtt av SS Thomas Allen, sign C Meulande, synl pappersstorl 38 x 56 cm600
 437Okänd italiensk konstnär, 1800-talets mitt, olja, Grotta Azurra, Capri, a tergo otydl bet, 50 x 73 cm1 200
 438Jansson, A efter Winge, Mårten Eskil, litografi, Kraka, synl pappersstorl 36 x 44 cm-
 439Stöber, Franz Xaver efter Endler, Johann Nepomuk, porträtt av Storhertiginnan Carl av Österrike, née Prinsessan Henriette av Nassau, synl pappersstorl 46 x 34 cm-
 440Kaminur med slag, förgylld brons och metall, nyrokoko, ant Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av allegorisk framställning av navigationen, h 41 cm-
 441Okänd norsk konstnär, 1900-talets början, olja, Seilads - interiör med lekande barn, otydl sign, 40 x 48 cm, duklagn-
 442Musikmöbel, mahogny med spegel, 1910-20-tal, inglasat resp utfällbart fack för stenkakor, h 112 cm800
 443Bankett, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900, dekor av drakar, l 58 cm700
 444Prydnadsyxa, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, l 108 cm-
 445Hjälm, läder och mässing, fransk M/1845 för dragoner, h 38 cm3 600
 446Sopransaxofon, nysilver, The Martin Band Instrument Company, Elkhart, Usa omkr 1930, i originaletui, slitage1 400
 447Ametistkluster, l 15 cm100
 448Bajonett i balja, Italiensk M1871/87, tot l 39 cm250
 449Diorama med fartygsmodell, Danmark, sekelskiftet 1900, l 50 cm2 000
 450Logetecken, 2 st, guldstickad sammet, 18-1900-tal100
 451Induktionsapparat i låda, Magneto Electric Machine, 1800-talets 2 hälft, l 27 cm-
 452Väggtelefon, valnöt och metall, L M Ericsson för Kgl Telegrafverket Nynäshamn, h 64 cm, ngt slitage1 000
 453Skruvstäd, rödlackerat gjutjärn, Record Imp, England, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm-
 454Okänd designer för R Horn, läsljusstake, mässing med höj- och sänkbar glaskula-
 455Parti äldre vykort i album300
 456Album med äldre frimärken, Sverige, katalogvärde enl uppg 32.0001 100
 457Eldkrok, svärtat smide, 1700-tal, dekor av musselskal, tot h cirka 120 cm1 400
 458Besman, smide, Köpenhamn, sekelskiftet 1900, l 52 cm-
 459Tumstock, trä med mässingsbeslag, 1800-talets slut, l 50 cm150
 460Parti norska frimärksklipp, 2 lådor-
 461Bok; Andrén-Hellner-Hernmarck-Holmquist, Svenskt silversmide 1520-1850, Guld- och silverstämplar, 1963, klbd-
 462Lås till gevär, 3 st, framstockar, 2 st samt horndetalj-
 463Wakisashis/katanor, 3 st, metall och plast, modern tillv, l 60 - 100 cm, säljes till förmån för Röda Korset200
 464Grafikmappar, 2 st; Moderne Farbige Raumkunst inneh 18 litograferade resp offsetplanscher samt Farben und Raumstimmungen inneh ett flertal offsetplanscher-
 465Stort parti filateli; frimärken, vykort mm, 1 resväska450
 466Stereoskop, brännlackerad metall, Gaumont & Cie, Stereodrome, 1920-tal, h 35 cm, medf stor mängd glasplåtar i kassetter-
 467Stort parti frimärken, hela världen, 1 låda1 000
 468Bang, Michael för Holmegaard, vaser, 2 st, vit glasmassa med dekor i svart och blått, Atlantis, design 1980, h 11 resp 19 cm-
 469Okänd designer för Kastrup/Holmegaard, 'flaskvas', blå glasmassa, design 1964, h 18 cm100
 470Okänd designer för Mdina, Malta, vas, blåtonad glasmassa, sign, h 15 cm150
 471Okänd designer, vas, glas, dekor i vitt underfång, h 20 cm-
 472Lütken, Per för Holmegaard, skål på fot, blå glasmassa, sign, h 12 cm-
 473Okänd designer, möjl för Moser, Karlsbad, vas, facettslipat rubinglas, h 15 cm450
 474Englund, Eva för Pukeberg, skål, 'Malakit', sign o dat 1991, dia 27 cm900
 475Hald, Edward för Orrefors, skål, glas, Nils Holgersson, slipad dekor, l 28 cm150
 476Okänd konstnär, olja, damporträtt, otydl sign, medf oljemålning Nicolai Cöster, mor med barn, sign100
 477Okänd konstnär, korg, flätade, rödtonade glastrådar, l 53 cm-
 478Okänd konstnär, vas/skål, glas, polykrom underfångsdekor, otydl sign o dat 2000, h 18 cm-
 479Nilsson, Anne för Orrefors, vas, vit glasmassa med förgyllda ränder, sign, h 35 cm800
 480Okänd designer, vas, vitopaliserande glasmassa med blå påklipp, h 39 cm-
 481Kjær, Bodil för Holmegaard, vas, frostat glas, Crosses, design 1961, h 27 cm, kalkfällning450
 482Okänd designer för Mdina, Malta, vas, blåtonad glasmassa, sign, h 16 cm150
 483Lindstrand, Vicke för Kosta, skålfat/skulptur, klarglas, i form av löv med slipade nerver, sign LG 210 (1956), l 20 cm100
 484Palmqvist, Sven resp Gate, Simon för Orrefors, vaser, 2 st, glas, slipad dekor av barn, sign, h 7 resp 9 cm100
 485Lütken, Per för Holmegaard, vas, glas, dekor i violett underfång, sign o dat 1966, h 16 cm150
 486Sinnemark, Rolf för Pukeberg, tillskr, kandelaber till 4 ljus, gjutet glas, etikettsign, l 31 cm-
 487Vaser, 1 par, blåopak glasmassa, 1800-talets 2 hälft, h 29 cm400
 488Höglund, Erik för Boda, relief, klarglas, dekor av kvinna, handsign, dia 14 cm200
 489Aladin, Tamara för Riihimäen Lasi OY, vas, blå- och orange glasmassa, 1960-70-tal, h 14 cm200
 490Lindstrand, Vicke, tillskr, vas, glas, slipad, geometrisk dekor, h 24 cm-
 491Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, Residence, sign o numr 4570, dia 20 cm, medf skål Orrefors-
 492Golvur, bemålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hane, Danmark, 1800-tal, h 199 cm-
 493Golvfotogenlampa, mässing, sekelskiftet 1900, h inkl skärm 177 cm, elektrifierad500
 494Okänd konstnär, olja, kustparti, sign Thomas H, 103 x 144 cm150
 495Sörensen, Jens, olja, landskap, sign, 76 x 118 cm300
 496Skrin, ådringsmålat trä med metallbeslag, 1800-talets 2 hälft, l 57 cm-
 497Toilettemöbel, mahogny med intarsia, 1910-20-tal, h 185 cm, nycklar sakn-
 498Väggspegel, bronserad konstmassa, 1900-talets 2 hälft, 77 x 93 cm500
 499Väggspegel, bronserad konstmassa, 1900-talets 2 hälft, 70 x 113 cm500
 500Spegel, förgyllt trä och pastellage, oscariansk, 1800-talets slut, h 98 cm, vissa skador600
 501Nattstol, lackerat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dat 1858, senare syinredning under sits-
 502Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mm300
 503Länsfåtölj, skuren och bonad ek med rottingklädsel, barockstil, sekelskiftet 1900-
 504Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut150
 505Matta, old/semiantik Pakistan, 250 x 200 cm, kortsidor med skador-
 506Vippbord, björk och björkrot, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, h 76 cm, skador400
 507Stol, mahogny med intarsia, förgyllda mässingsbeslag och pastellage, ant Berlin, empire, 1810-tal-
 508Stol, mahogny med mässingsintarsia, Jacob-stil, Ryssland, 1800-talets slut-
 509Matta, semiantik persisk med bönenisch, 110 x 80 cm100
 510Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn-
 511Stolar, 1 par, bonad bok, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, renoverade och kompletterade-
 512Salongsbord, valnöt, sekelskiftet 1900, l 96 cm-
 513Matta, semiantik turkmen, 200 x 125 cm, ngt slitage-
 514Rosen, Reinhold von, olja, fransk (?) lantgård, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 515Kaminur, svart marmor, sekelskiftet 1900, dekor av valvbågar, h 32 cm-
 516Praktvaser, 1 par, porslin, B&G, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av panmaskaroner, förgylld och polykrom bemålning, h 35 cm, ngn mindre nagg-
 517Butiksskåp med vitrintopp, bonat trä, sekelskiftet 1900, 4 lådor, 42 x 46 cm, slitage600
 518Terrin med lock och underfat, flintgods, Beech & Hancock, Tunstall (1857-61), dekor i Pekinmönster, l 35 cm, fatets undersida m nagg-
 519Terrin med lock, flintgods, England, 1800-talets slut, dekor i blått, otydl stpl, l 35 cm-
 520Terrin med lock och underfat, flintgods, Rörstrand, Svenska Slott, 1800-talets 2 hälft, l 41 cm, fat m smärre nagg, lock lagat-
 521Kaminur, alabaster och förgylld metall, sekelskiftet 1900, h 47 cm800
 522Matsalsmöbel, 7 del, svarvad och bonad ek, barockstil, 1910-20-tal, 6 stolar samt matbord med 1 ofanerad iläggsskiva, tot mått 229 x 111 cm-
 523Matta, semiantik Hamadan, 200 x 140 cm, fransar i behov av översyn100
 524Ljusstake, mässing, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, balusterformad med dekor av pärlstav, h 27 cm, ljusmanschett sakn300
 525Avlastningsbord, valnöt och svärtat trä, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 64 cm200
 526Fåtöljer, 1 par, svarvad, skuren och bonad björk, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft-
 527Matta, semiantik Teke, 200 x 125 cm, fransar i behov av översyn-
 528Matta, semiantik Teke (?), 180 x 100 cm-
 529Bricka, flintgods med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 50 cm-
 530Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm-
 531Klädhängare, bemålat trä och mässing, i form av hillebard, l 80 cm, slitage-
 532Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, balusterformad stam på oktogonal fot, h 29 cm-
 533Mortel, mässing, 1700-tal, h 21 cm, bristn1 200
 534Ljusstakar, 2 st, mässing, 1 sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 1 1800-talets mitt el 2 hälft, h 23 cm250
 535Syskrin, palisander med pärlemorintarsia, 1800-talets 2 hälft, l 30 cm, smärre def100
 536Bordsvitrin, ek och förgyllt pastellage, sekelskiftet 1900, 33 x 43 cm350
 537Fat, tenn, senbarock, slätt, stpl Anders Hedenbom, Örebro 1724, brätte med initialer o dat 1724, dia 47 cm, lagn-
 538Tallrik, tenn, stpl Johann Fridrich Roesler, Zittau, 1800-talets början, (senare) gravyr av rosor, ängel mm, dia 22 cm-
 539Skänkkanna, tenn, konisk med bandad dekor och kulformad lockknopp, stpl Johan Erik Schult, Uppsala (1785-1820), h 25 cm, omf lagn-
 540Fat, tenn, djupt, stpl Petter Samuelsson Norén Hedemora 1778, dia 36 cm-
 541Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm-
 542Fat, fajans, ant Sydeuropa, 18-1900-tal, dekor i manganblått, dia 30 cm, ngt slitage-
 543Matsalsmöbel, 7 del, ek och svärtat trä, barockstil, 1900-talets 1 hälft, svarvade ben, matbord med 2 utdragbara skivor, 4 stolar samt 2 armstolar, grön plyschklädsel, bord tot 258 x 106 cm, slitage-
 544Matta, semiantik persisk, 235 x 140 cm-
 545Takkrona till 6 ljus, mässing med droppformade prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 85 cm3 600
 546Takkrona, förgylld mässing med prismor och röd glasskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, 8 ljusarmar, dia 90 cm-
 547Utgår-
 548Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, sk burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 90 cm7 000
 549Kyhn, Knud för KD, figuriner 3 st, glaserat stengods, lekande björnungar, l 8 - 9 cm100
 550Okänd designer för Lomonosov, St Petersburg, figurin, porslin, panda, l 11 cm-
 551Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, flintgods, flicka med nyckelpiga, modellnr FF120, polykrom bemålning, h 14 cm-
 552Lindhardt, Sven, skulptur, terrakotta, stående flicka, sign, h 13 cm-
 553Kudialka, Gertrud för Lauritz Hjorth, Bornholm, figurin, vitglaserat lergods, sittande akt, modellnr 830, h 18 cm-
 554Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, sittande isbjörn, modellnr 1857, l 37 cm1 800
 555Becket, Sheilah för B&G, figuriner, 3 st, porslin, Victor resp Victoria, ur serien Teddybjörnar, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm-
 556Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnr 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm, nagg100
 557Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, get, modellnr 1700, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm100
 558Okänd designer för Lyngby, figurin, blanc-de-Chine, gående isbjörn, l 18 cm-
 559Rudenschöld, Adčle efter henne, parian, Gustavsberg, 'Hund med pojke', h 9 cm-
 560Matta, old/semiantik Hamadan (?), 225 x 130 cm300
 561Matta, old Pakistan saff, 115 x 65 cm100
 562Matta, semiantik Beludj (?), 165 x 90 cm, smärre def100
 563Matta, semiantik Kaukasus, 140 x 80 cm, trampveck100
 564Matta, semiantik Kaukasus, 180 x 105 cm400
 565Matta, old/semiantik Turkmen (?), 175 x 125 cm400
 566Fåtöljer, 1 par, björk, 1930-40-tal700
 567Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, ek300
 568Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel-
 569Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, lackerat trä, slitage450
 570Stolar, 1 par, bonad björk, oscarianska, sekelskiftet 1900, ballongrygg300
 571Stol, skuren valnöt, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets andra hälft, slitage-
 572Troed, Hugo för Troeds Bjärnum/Bra Bohag, stolar, 5 st, ek, etikettsign, kretongklädsel, Chrysanthemum, William Morris för Sanderson-
 573Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil, Alsterbromöbler, 1900-talets 2 hälft600
 574Okänd designer, 1950-tal, armstol, teak med heltäckande ylleklädsel, slitage350
 575Armstol, mahogny med svart tagelklädsel, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft-
 576Okänd designer, 1900-talets mitt, armstolar, 3 st, björk, pinnar i rygg, skålad sits-
 577Okänd designer, 1900-talets mitt, armstol, valnöt, etikett från Lysberg, Hansen & Therp-
 578Okänd designer 1950-60-tal, armstol, svarvad och bonad bok, slitage1 500
 579Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, stolar, 4 st, böjträ/teak på metallstativ600
 580Stolar, 1 par, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft-
 581Fåtölj, sammet, 1930-40-tal300
 582Soffgrupp, 3 del, helstoppad kretongklädsel, Chrysanthemum, William Morris för Sanderson, soffa l 140 cm400
 583Öronlappsfåtölj, bonat trä med djuphäftad klädsel, modern tillv-
 584Fåtölj, bonad björk med sidenklädsel, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, helstoppad klädsel-
 585Serveringsvagn med lös bricka, björk med skyddande glasskiva, 1900-talets 1 hälft, l 73 cm, slitage100
 586Soffa, ljus björk, biedermeierstil, sekelskiftet 1900, l 230 cm-
 587Okänd konstnär, olja, bränningar i skärgård, sign J Seger, 50 x 100 cm-
 588Okänd italiensk konstnär, olja, man med flaska och pipa, otydl sign, 90 x 60 cm-
 589Björkquist, Nils, olja, Räv med ungar, sign o dat 1950, 42 x 59 cm-
 590Johansson, Bengt W (Halaz), olja, kortspelare, sign o dat 1967, 64 x 47 cm, ngn repa och stötskada-
 591Okänd konstnär, olja, lindansös, sign Weinberg-S o dat 57, 41 x 31 cm-
 592Johansson, Sven, olja, mytologisk scen, sign, 61 x 95 cm600
 593Rasmussen, Ernst, olja, parkbild, sign, 70 x 90 cm200
 594Larsen, Alfred, olja, vinterlandskap med hus och släde, sign, 49 x 68 cm300
 595Dencker, August, olja, bygata, sign o dat 1951, 67 x 97 cm200
 596Nygaard, Thorvald, olja, Köpenhamnsmotiv, sign, 51 x 41 cm-
 597Lindström, Agnar, olja, landskap med sjö, 35 x 41 cm-
 598Ahlm, Thomas, olja, surrealistisk komposition, sign o dat 1977, 50 x 61 cm100
 599Lawurn, Gun-Britt, blandteknik i plexiglasmonter, segelfartyg, tot 80 x 96 cm, monter m spricka100
 600Ottosson, Elvin, olja, vinterbäck, sign samt Borgström, Karin, olja, Skånegård, sign-
 601Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, persiner i landskap, otydl sign, 55 x 65 cm-
 602Wennemoes, Carl, olja, landsväg, sign, 66 x 82 cm200
 603Okänd konstnär i Jan Steens efterföljd, sekelskiftet 1900, olja, måltidscen,57 x 48 cm-
 604Berggren, Arvid, olja, gruvarbete, Höganäs, sign, 36 x 46 cm250
 605Olson, Axel, färglito, liggande kvinna vid havet, sign o numr 116/310, 17 x 23 cm, ur bibliofilutgåvan av Halmstadgruppen 50 år500
 606Berggren, Arvid, olja, Potatisplockare, Arild, sign, 33 x 42 cm250
 607Okänd konstnär, blandteknik, sjömotiv, otydl sign, dat 2016, 40 x 40 cm100
 608Borowski, Bohdan, olja, ortodox katedral, a tergo sign, samt utställningsetikett, 60 x 42 cm-
 609Okänd designer för CH, matbestick, rostfritt stål300
 610Just Andersen, parti skålfat, ljusstakar mm, tenn, 1 låda150
 611Matservisdelar, porslin, Köpenhamns Porslinsmåleri, polykrom blomdekor, förgylld kant700
 612Stephensen, Magnus för Aluminia, the- och kaffeservisdelar, flintgods, Timiana, design 1960400
 613Matservis, flintgods, Aluminia Tranquebar, bl a 24 vardera av stora och små djupa- samt förrättstallrikar3 200
 614Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 61 cm, skador-
 615Okänd designer för Westerstrands Töreboda, väggur, mässing och svärtat t rä, 1900-talets mitt, dia 34 cm-
 616Campbell, Christina, blyerts (?), Händelser i rum, sign o dat 75, synl storl 48 x 46 cm100
 617Broderad tavla, motiv av jaktstilleben, 76 x 55 cm-
 618Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, sign o numr 316/350, 22 x 32 cm100
 619Zwick, Lis, färglito, Generalen och undersåten, sign, dat 1971 o numr 51/100, synl pappersstorl 50 x 69 cm-
 620Riitun, Thorstein, färglito, Tyrihaus, sign, dat 90 o numr 25/60, 31 x 91 cm-
 621Fotogenlampa, mässing, Petromax Super Rapid 829/500 cp, 1900-talets 2 hälft, tot h 60 cm, ngt slitage450
 622Bordslampor, 1 par, keramik, Noco, 1900-talets 2 hälft, h 66 cm-
 623Kaffeservisdelar, porslin, Moritz Zdekauer, Alt-Rohlau, 1900-talets 1 hälft, dekor i guld-
 624Parti porslin, 1 låda, B&G och Royal Copenhagen300
 625Kaffeservis, porslin, 1910-20-tal, varierande tillv, dekor i grisaille, guld och rött efter Thorvaldsen300
 626Parti nysilver, porslin mm, bl a skänkkanna, tenn, stpl Carl Petter Eckerström Västerås, skador200
 627Tallrikar, 14 st, 2 buljongkoppar samt 9 assietter, dia 19 resp 24 cm700
 628Parti modern design, 2 lådor; keramik, glas, metall mm250
 629Mat- och kaffeservisdelar, flintgods, Aluminia Tranquebar1 200
 630Väggur, valnöt, bonat trä och mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 85 cm450
 631Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Svarta stolen, sign o numr 84/260, 27 x 35 cm 350
 632Taipaleenmäki, Jussi, färglito, skvallrande kvinnor i Hyltebruk, sign o numr 353/375, 29 x 42 cm400
 633Jonson, Sven, färglito, Gryning, sign EA, 38 x 46 cm1 400
 634Sundberg, Kjell, färglito, Ebbe Skammelsson, sign o numr 100/200, synl pappersstorl 50 x 37 cm150
 635Skolbänk (för förskola?), trä, 1900-talets 1 hälft, h 63 cm, slitage100
 636Dahl, Theodore Bernhard, olja, landskap, sign o dat 1934, 100 x 130 cm, a tergo etiketter300
 637Lund, Karin Birgitte, xylografi, stilleben med sko och klänning, sign, synl pappersstorl 33 x 27 cm-
 638Parti måleri och grafik, bl a Karin Persson100
 639Parti måleri och grafik, bl a Åke Corshammar-
 640Brandt, Erik, oljemålningar 3 st samt blandteknik, stadsbilder, flicka resp stavkyrka, samtl sign, varierande storl400
 641Parti måleri, grafik mm, bl a Sven Ljungberg, Ragnar Wollschläger och Arnold Eres150
 642Parti måleri och grafik, bl a Hilding Rösiö, Gustav Arnér100
 643Parti måleri och grafik, bl a Sven Ljungberg, Lars Norrman, Günter Teutsch200
 644Gräsklippare, Partner 146 collect350
 645Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, bonade kulfötter, klädsel sakn-
 646Johansson, Nette, etsning, hundra, sign o numr 48/85, 30 x 32 cm-
 647Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm-
 648Högtryckstvätt med tillbehör, Kärcher150
 649Palme, Einar, akvarell, bergslandskap, sign o dat 1964, synl stl 40 x 31 cm-
 650Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Fra sydkysten på Kreta, sign o dat 1993, 40 x 60 cm-
 651Köttkvarn, rostfritt stål, Bankeryds Maskin, HN-82, h 108 cm1 500
 652Matgrupp, 7 del, mahogny, 1900-talets mitt el 2 hälft, two-pillartable med 2 fanérade iläggsskivor samt 6 stolar, bord tot 252 x 98 cm-
 653Vimpel med stång, smide, 1800-tal, dekor av blommor mm, tot h 147 cm1 100
 654Armlös klänning, filt, Dirndl (?), Österrike, h 105 cm-
 655Kamin, svärtat gjutjärn, C M Hess, Vejle nr 421, 1900-tal, h 126 cm-
 656Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm-
 657Ljungberg, Sven, färgträsnitt, Tellushuset, Ljungby, sign o numr 184/360, synl pappersstorl 32 x 49 cm-
 658Snurrfåtölj, bonat trä med svart läderklädsel, Berg modell B-84-
 659Olson, Erik, färglito, 'Valdemosa', sign EA o dat 1974, 34 x 47 cm150
 660Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign, dat 74 o numr 8/100, synl pappersstorl 55 x 75 cm-
 661Grafikmapp; Så många du är.... inneh 3 färglitografier av Nisse Zetterberg, Helga Hanschen och Lenny Clarhäll, samtl sign, dat 1979 o numr 406/460, papperstorl 40 x 50 cm, marginalfläckar-
 662Eriksen, Gorm, färgserigrafi, Ren energi, sign, dat 92 o numr 89/350, 57 x 46 cm-
 663Okänd designer, 1980-90-tal, matbord, lackerad metall och frostat glas med 2 utdragbara skivor, tot mått 294 x 106 cm-
 664Parti krus, sten- och lergods, mestadels Höganäs400
 665Spegel, masurbjörk, Swedish Grace, 1910-20-tal, h 134 cm300
 666Vantore, Mogens, olja, Parismotiv, sign, 68 x 79 cm600
 667Vitrinskåp, ek, 1900-talets 2 hälft, h 102 cm-
 668Leonette, Dan, olja, landskap, sign o dat 1970, 89 x 100 cm100
 669Max (Finkelstein), Peter, olja på papper, Profile 2007, sign, 22 x 29 cm-
 670Trappstege, grönlackerad metall, 1900-talets mitt100
 671Vitrinskåp, mahogny, modern tillv, h 204, b 42 cm-
 672Spegel med konsol, valnöt, svärtat trä samt ådringsmålat stuck, nyrenässans, sekelskiftet 1900, tot h 195 cm-
 673De Rubeis, Jean Jacques efter Fantect, Caesar, kopparstick, Eva blir havande och förder Kain och hans bror Abel, synl pappersstorl 35 x 42 cm-
 674Jeurat, Edme efter Veronese, Paolo, kopparstick, Moses räddas, synl pappersstorl 45 x 60 cm100
 675Dubosc, Claude efter Angelis, Pieter, kopparstick, The Tryal of the King - ur England's Royal Patterns, synl pappersstol 42 x 47 cm100
 676Okänd indisk konstnär, gouache, mytologisk scen, synl storlek 38 x 50 cm-
 677Mörner, Hjalmar, litografi, musicerande apor, sign o dat 1837 i stenen, 19 x 25 cm, gulnad-
 678Bjergsted, Lis, akvarell, Köpehamnskanal, sign, 23 x 31 cm-
 679Westphal, Robert, olja, landskap, sign, 37 x 54 cm100
 680Okänd konstnär, etsning, Det förlovade landet, otydl sign o numr 3/12, 12 x 20 cm-
 681Matservis, flintgods, Aluminia Tranquebar, bl a 24 vardera av stora och små djupa- samt förrättstallrikar3 200
 682Parti bestick, brickor mm nysilver450
 683Stort parti porslin; thekanna, -koppar mm, Royal Copenhagen Guldhorn800
 684Thekoppar med fat, 6 + 6 st samt 2 skålfat, porslin, Royal Copenhagen, 18-1900-tal, dekor i saxisk blomst, hausmalerei1 000
 685Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, landskap, 45 x 60 cm-
 686Wennerwald, Finn, olja, landskap från Skjervet, Norge, sign o dat 1947, 68 x 48 cm-
 687Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 688Fatygsmodell, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft, l 68 cm-
 689Skrivbord med klaffar, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot l 147 cm-
 690Nygaard, Thorvald, olja, gatubild, sign, 51 x 62 cm100
 691Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm-
 692Skeppsur resp -barometer, mässing, Schatz, dia 16 cm, sammonterade, tot l 41 cm500
 693Lidqvist, Arne, akvarell, skator på gren, sign, 48 x 22 cm-
 694Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, flicka i herrgårdspark, sign LT (?), 50 x 60 cm, skador-
 695Rosén, Kjell, olja, landskap, sign, 37 x 44 cm-
 696Nattygsbord, mahogny med intarsia och vit marmorskiva, 1910-20-tal, h 78 cm200
 697Kaffeservis, porslin, Köpenhamns Porslinsmåleri, polykrom blomdekor600
 698Christensen, Poul, etsning, landskap med sittande man, sign o dat 1948, 44 x 65 cm-
 699Olesen, Eyvind, olja, sådd, sign, 53 x 64 cm-
 700Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, stilleben, 24 x 56 cm200
 701Servisdelar, flintgods, Aluminia Tranquebar, bl a kaffe-the- och buljongkoppar med fat2 600
 702Wanscher, Ole för P Jeppesen, soffbord, mahogny, plakettmärkt, l 130 cm-
 703Jensen, Svend, sträckande änder vid damm, sign, 38 x 46 cm-
 704Högardh, Gösta, akvarell, spanska fiskare på strand, sign Tossa la Mar, synl pappersstorl 15 x 25 cm350
 705Erixson, Sven X:et efter honom, färgserigrafi, 'Dansbanan Tumba' utförd 1969 av Ove Lööf efter målning av X:et, numr 123/360, 54,5 x 65,5 cm, numr, litt: Nyström nr IV100
 706Väggspegel, bronserat och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, 47 x 62 cm, ngn def200
 707Terranova, Raffaele, relief, driven koppar, dekor av sjöjungfrur mm, sign o dat 1955, 16 x 23 cm-
 708Servisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; ljusstakar, vaser, uppläggningsfat mm1 600
 709Parti glasservisdelar, 1 låda, möjl Holmegaard, slipad dekor av stjärnor och kometer300
 710Mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, förgylld kantdekor 400
 711Matservis, flintgods, Aluminia Frederiksberg-
 712Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Paraportiani på Mykonos, sign o dat 2002, 60 x 40 cm-
 713Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Beskueren, sign o dat 1994, 60 x 40 cm-
 714Qvarsebo, Michael, färgoffset, man med hjälm, sign o numr E.A, 26 x 21 cm-
 715Prydnadssvan, konstfiber och fjädrar, 1900-talets 2 hälft, h 39 cm250
 716Trofé, uppstoppad ungräv på stock, l 60 cm100
 717Trofé, uppstoppad fiskmås på sockel, h 33 cm300
 718Mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G empire1 900
 719Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; kaffekanna med lock, gräddkanna, sockerskål samt 9 kaffekoppar med fat600
 720Parti porslin, 4 lådor, Royal Copenhagen och B&G, blå underglasyrdekor2 400
 721Parti äldre diverse, 2 lådor200
 722Parti modern design, 2 lådor200
 723Mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, dekor av blommor1 000
 724Högtalare, 1 par, vit laminat, BOSE 301 Serie III300
 725Dragg, gjutgods, h 66 cm, anlupen-
 726Parti väggur samt damväskor, 1 låda-
 727Fältskrivbord, mahogny med invändig röd maroquininredning, sk campaign folding writing desk, England, 1800-talets 2 hälft, b 55 cm, slitage, nyckel sakn1 100
 728Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets mitt, ben med lejontassar i mässing, 3 lådor i sarg, tot l 132 cm-
 729Högtalare, 1 par, vit laminat, JAMO Compact 90100
 730Skrivbord, hardwood med mässingsbeslag, Kina, 1900-talets 1 hälft, front mred 3 lådor, l 110 cm1 400
 731Parti LP-skivor, pop mm-
 732Parti LP-skivor; pop och rock100
 733Rullbandspelare, Tandberg Båndoptaker 2, i originalfodral, säljes till förmån för Röda Korset-
 734Matservis, flintgods, Johnson Brothers, Dubarry, 1900-talets 1 hälft-
 735Parti tallrikar samt uppläggningfat och kaffekanna, porslin, B&G Blå Mås900
 736Matservis, flintgods, Aluminia Tranquebar, bl a 24 vardera av stora mattallrikar, stora och små djupa- samt förrättstallrikar1 100
 737Parti sporrar, betsel mm-
 738Köpmansdisk, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, front med 20 lådor, l 158 cm, slitage4 200
 739Bokhylla, mahogny, 1900-talets 2 hälft, 3 hyllplan samt låda, h 104 cm200
 740Parti mässing, tenn mm150
 741Matservisdelar, flintgods, Aluminia Elisabeth-
 742Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 93 cm, slitage-
 743Stephensen, Magnus för Aluminia, mat- och kaffeservisdelar, flintgods, Prunella, design 1960-
 744Leidi, Franco, kopparstick, 6 st, samtl sign, storlek cirka 12 x 9 cm, medf bok-
 745Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 92 cm, slitage-
 746Stort parti leksaker, tomtar mm150
 747Mat- och kaffeservisdelar, flintgods, Aluminia Tranquebar, bl a 17 stora och 8 små djupa- samt 12 förrättstallrikar3 200
 748Buffet, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, l 185 cm-
 749Prydnadsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets mitt, l 64 cm100
 750Matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, modellnr 988 'Dagmar', dekor i grönt och guld800
 751Bord, ek med skiva i vit laminat, ovalt, l 160 cm-
 752Matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Frijsenborg1 200
 753Matservis, porslin, B&G, dekor i saxisk blomst, förgylld kantdekor3 400
 754Mat- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldklöver1 400
 755Matservisdelar, porslin, B&G, dekor i pistagegrönt och guld500
 756Matservisdelar, flintgods, Aluminia Nils300
 757Matservisdelar, celadonglaserat porslin, B&G400
 758Quistgaard, Jens H för B&G, mat- och kaffeservisdelar, glaserat stengods, Tema600
 759Matservis, porslin, Rörstrand, 1900-talets början, polykrom blomdekor, förgylld kant450
 760Matservisdelar, flintgods, Aluminia Knud600
 761Matservisdelar, flintgods, Aluminia Morgenfrue600
 762Matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Golden Basket2 400
 763Okänd designer, 1950-tal, väggskåp, skuret och bonat trä, dekor av fiskar mm, 2 dörrar, h 35, b 89 cm600
 764Kamferkista, skuret kamferträ med mässingslås, ant Kina, 1900-talets 2 hälft, l 92 cm-
 765Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 160 cm-
 766Bordsbokhylla, björk, 1900-tal, l 67 cm-
 767Matservisdelar, flintgods, Aluminia Dragsholm, dekor i svart och silver-
 768Bordsvitrin, valnöt, 1900-talets början, l 60 cm, nyckel sakn300
 769Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander med kakelplattor, l 137 cm-
 770Matservis, flintgods, Aluminia Tranquebar ny form800
 771Lampor, 1 par, turkosglaserat lergods, Kostka, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, h inkl skärmar 75 cm350
 772Bordsvitrin, fruktträ med mässingsbeslag, 1900-talets början, l 105 cm400
 773Wanscher, Ole, tillskr, soffbord, mahogny, Den Permanente Vesterport, København, l 130 cm-
 774Parti delvis äldre mässing, koppar mm, 1 låda200
 775Stort parti kandelabrar, mässing, 1900-tal500
 776Koffertar, 1 par, papp, 1900-talets 1 hälft, l 86 cm-
 777Kista, grönlackerat trä med metallbeslag, 1800-talets 2 hälft, l 73 cm200
 778Skrivbord, mahogny, 1900-talets 2 hälft, 3 lådor i sarg, l 135 cm-
 779Matservis, flintgods, Aluminia Tranquebar, bl a 24 vardera av mellanstora och små djupa- samt förrättstallrikar4 600
 780Golvkandelaber till 5 ljus, krom, 1900-tal, h 145 cm700
 781Golvlampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, h inkl skärm 132 cm-
 782Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa, bonat trä och bronserad metall, justerbar höjd-
 783Okänd designer, ölstop, 12 st, grön glasmassa med förgylld kant, dekor av katt, sålda via Kosta Glassliperi300
 784Förvaringsmöbel, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, b 90 cm-
 785Soffbord, mahogny, oregelbunden skiva, kryssben med 4 lejontassar, l 145 cm-
 786Mat- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Hjertegræs-
 787Stort parti linne mm, 1 låda-
 788Kambas, Janus, färgserigrafi, Birds, sign o numr 141/300, synl pappersstorl 40 x 69 cm200
 789Zoologisk plansch, handkolorerad, Ailurcedis melanotis, synl pappersstorl 53 x 34 cm, fläckar200
 790Daullé & Levesque efter Jean Francois De Troy, kopparstick, Danaë och guldregnet, synl pappersstorl 35 x 45 cm-
 791J-son Stendahl, Ingvar, olja, strandparti med måsar, sign o dat 88, 35 x 27 cm-
 792Perelle, Adam efter Dahlberg, Erik, kopparstick Bohus Fästning 'Bahusia Arx Norwegiae Regi Sueciae...' ur Pufendorffs 'Histoire de Charles X, Roy de Sučde', synl pappersstorl 35 x 46 cm100
 793Vyboud, Jean, sepiaetsning, liggande akt, sign, synl pappersstorl 13 x 25 cm100
 794Troféer, 2 st, älg, jämn resp udda sextaggare, b 73 resp 100 cm500
 795Trofé, monterat älghorn, jämn 6:a, b 96 cm, skada250
 796Väggvitrinskåp, mahogny, chippendalestil, 1900-talets 2 hälft, spröjsade rutor, h 108 cm200
 797Norell, Olof, färglito, glasmästarspegel, sign o numr 118/280, synl pappersstorl 69 x 49 cm-
 798Terassvärmare, Gelia 900W, i orginalförp-
 799Vitrinskåp, ek och fur, 1900-talets början, h 61 cm, nyckel sakn500
 800Trofé, monterad Springbock, tot h 47 cm100
 801Okänd konstnär, blandteknik, djurhuvuden, synl pappersstorl 52 x 38 cm, fläckar-
 802Applicquer, 1 par, mässing med prismor, rokokostil, 1900-talets mitt, b 30 cm200
 803Sätterikast, ek, sekelskiftet 1900, 85 x 40 cm-
 804Torkhuv/fön, metall och plexiglas, Kadus Express, h 47 cm, fäste sakn-
 805Okänd konstnär, olja, komposition, sign TH o dat 02, 50 x 70 cm-
 806Ljungberg, Sven, färgträsnitt, konstnärens ateljé, Ljungby, sign o numr 184/360, synl pappersstorl 32 x 49 cm-
 807Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, ovoid på knisk fot, räfflade hänklar, stpl Stockholm 1938, h 22 cm250
 808Bordslampor, 2 st, mässing med vit glasskärm, 1 skärm m nagg450
 809Bordsursfodral, flitgods, Franz Anton Mehlem (Royal Bonn), sekelskiftet 1900, Rhein-dekor, h 25 cm-
 810Bordsfotogenlampfot, vitopak glasmassa med emaljerad dekor och mässingsmontage, sekelskiftet 1900, h 31 cm, elektrifierad450
 811Kandelaber till 4 ljus samt ljuslykta, svärtat smide, modern tillv, h 39 -42 cm-
 812Kaminur, bonad björk, art-déco, 1920-tal, l 40 cm-
 813Kakfat, 2 st, blå- resp klar glasmassa, dia 31 cm200
 814Okänd designer för Punto Luce, vägglampetter, 1 par, glas och metall, Ap Duo, l 33 cm-
 815Just Andersen, Ib, stort parti tenn mm, 3 lådor450
 816Kaffeservis, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt, 12 koppar med 11 underfat, 12 assietter, kaffekanna, sockerskål med lock, samt gräddkanna, polykrom dekor av blommor, försilvrad kant250
 817Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 1 låda1 200
 818Okänd designer, 1960-tal, arbetsbelysningar, 1 par, teak och metall, justerbär längd, modellnr HA 401, slitage700
 819Okänd designer, vägghylla för CD-skivor, h 60 cm100
 820Frode, Hans, färglito, Epikuros Rosenträdgård, sign, dat 2013 o numr 2/30, synl pappersstorl 63 x 54 cm-
 821Terrin med lock resp med lock och fat, porslin, B&G, 1900-talets början, l 26 resp 40 cm300
 822Okänd konstnär, skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Madonnan, h 50 cm100
 823Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, Madonnan, h 45 cm100
 824Okänd designer, krus, glaserat stengods, sign ASK (?), h 22 cm-
 825Okänd designer för C A Mattinsson, skål på fot, tenn, stiliserad dekor av blommor, stpl Stockholm 1932, dia 26 cm-
 826Okänd konstnär, vas, blåglaserat lergods, jugend, sign Elsa Johnson (?) TYS 1917, h 28 cm, nagg-
 827Kannor med lock, 4 st,porslin, 1800-talets 2 hälft, B&G, Carl Tilsch mm500
 828Parti modern design, 2 lådor; Arne Jacobsen, Tias Eckhoff mm400
 829Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, matservisdelar, porslin, Jägersborg150
 830Brödkavel, porslin och svarvad bok, l 43 cm300
 831Okänd designer för Domus/Konsum, parti glas, 12 + 10 st, Stora- resp Lilla Ett Glaset, framställda hos Johansfors, i originalförp100
 832Kaffeservis, porslin, Carl Tilsch, Altwasser, 1800-talets 2 hälft, förgylld dekor450
 833Fiskbestick, 12 + 12 st, pläter med benskaft, stpl Charles J Allen & Sidney Darwin Sheffield, sekelskiftet 1900, i originaletui600
 834Signalhorn, 2 st, lackerad metall, Sparks-Withington Co, Jackson, Michigan, 1900-talets 1 hälft, Sparton, l 38 resp 45 cm, slitage-
 835Tallrikar, 6 flata samt 5 djupa, förrättstallrikar, 6 st samt assietter, 6 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 - 25 cm, ngn assiett m nagg1 100
 836Bang, Jacob för Holmegaard, parti glasservisdelar med förgylld kant, Gisselfeld, 2 lådor-
 837Wennström, Berndt, färglito, sittande personer, sign PT, synl pappersstorl 38 x 44 cm-
 838Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, sign o numr 185/350, 22 x 32 cm, färgvariant200
 839Bordsur, trä och förgylld mmässing, Junghans, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm, , säljes till förmån för Röda Korset-
 840Äggklocka, bemålat gjutjärn, Schweiz, 1900-talets 1 hälft, h 10 cm250
 841Bricka, fruktträ och mässing, 1910-20-tal, inglasat broderi, l 31 cm-
 842Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm-
 843Ulldall, Falle för Rösti, picknickservis i väska-
 8444 del porslin, Moritz Zdekauer, Alt-Rohlau, 1900-talets 1 hälft, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål samt bricka, dekor i guld-
 845Parti möbelbeslag mm, mestadels mässing250
 846Väska, brunt läder, England, 1900-talets 1 hälft, Legge-lås, l 36 cm-
 847Höglund, Erik för Boda, ölsejdlar 6 st, brun glasmassa, dekor av luftbubblor, sign, h 11 cm, 1 m fotnagg100
 848Parti modern design, 1 låda; Tias Eckhoff, Rörstrand, Holmegaard mm200
 849Parti porslin, Royal Copenhagen Kornblomst (Blåklint), 1 låda200
 850Parti matservisdelar, porslin, B&G, 1900-talets 1 hälft, Erantis450
 851Okänd designer för Olympia Werke, Wilhelmshafen, skrivmaskin i låda, Monica de Luxe-
 852Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, theservisdelar, glaserat lergods, kannor med rottinghandtag100
 853Parti modern design, bl a Stelton-
 854Matta, old Pakistan, 160 x 95 cm150
 855Johansson, Sven, färglito, stilleben, sign o numr 9/15, synl pappersstorl 28 x 40 cm, ngt gulnad-
 856Årsur, mässing i glaskupa, 1900-talets 2 hälft, tot h 31 cm-
 857Okänd designer för B&G, bordslampa, porslin, h 22 cm-
 858Fat, 1 par, flintgods, Villeroy & Boch, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av hjortar, dia 26 cm100
 859Okänd designer, bordslampa, krom, h 50 cm250
 860Marstrand, Wilhelm, efter honom, plakett, porslin, B&G, Chistian IV på Trefaldigheten, numr 880/1200, 22 x 30 cm-
 861Hjälm, smide, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 33 cm-
 862Ekelund, Rosa, skulptur, bemålad drivved, dekor av stenar, sign, h 74 cm150
 863Bänkvisp, metall med bakelithandtag, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 35 cm-
 864Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard, muggar, 4 + 4 glas, Palet Orangeröd, design 1976, endast tillv detta år, h 10 resp 14 cm450
 865Skärbräda, trä och metall, Scandia present, fiskformad, l 90 cm-
 866Hög hatt i låda, A Berteil, Paris, 1910-20-tal, i originalask från Magasin du Nord, Köpenhamn, stl 58200
 867Vaser, 1 par, glaserat stengods, Royal Copenhagen/Aluminia, dekor av blommor, h 14 cm-
 868Skålar/skålfat, 4 st, porslin, Dahl Jensen, 1900-talets 1 hälft, polykrom och förgylld dekor mot cracqueléglasyr, dia 18 - 22 cm-
 869Okänd designer för Peter Ipsens Enke, skål, glaserat lergods, 1920-tal, dekor av isbjörn och säl, l 23 cm100
 870Vinglas, 10 + 4 st, Spiegelau resp Reijmyre, medf 3 karaffer, glas500
 871Parti modern design, 1 låda, Just, Royal Copenhagen mm300
 872Kaffeservis, porslin, B&G, 1800-talets 2 hälft, polykrom blomdekor300
 873Okänd designer, jardiničre, flintgods, dekor av Sockertoppen i Rio de Janeiro samt minnestext från utställningen där 1922, l 21 cm-
 874Moccakoppar med fat, 10 + 10 st, porslin, B&G Musselmalet700
 875Parti tallrikar, porslin, Lyngby Porcelän, Blåbär-
 876Parti modern design, coasters rotstfritt stål, Zack, vas glas Guldkroken, 1 par vinkylare metall samt 2 oljelyktor, glas och trä350
 877Matservisdelar, porslin, B&G Julros1 300
 878Nessim, Susanne, färgetsning, komposition med kvinna och hundar, sign o numr 143/165, dat -85, 37 x 27 cm-
 879Stenqvist, Nils G, olja, Fossil och träbit, sign o dat 1990, mått inkl ram 76 x 51 cm-
 880Miniatyrjardiničre, majolika, Wade, 1900-talets början, i form av vikingaskepp, l 19 cm-
 881Skulptur, skuret och bemålat trä, dalahäst, h 51 cm800
 882Dalahästar, 3 st, bemålat trä, 18-1900-tal, h 7 - 13 cm-
 883Okänd designer för Georgenthal, Berlin, skålfat samt 2 kandelabrar, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, skål dia 37 cm, skål m hårspricka-
 884Viewmasters, 3 st samt tillhörande bilder150
 885Thekoppar med -fat och assietter, 5 + 5 + 5 st, porslin, Royal Copenhagen Tradititon250
 886Matservisdelar, porslin, Danild Lyngby, Blå flamme (Harlekin) design 1958150
 887Ytterkrukor, 3 st, flintgods, 1800-talets 2 hälft el slut, dekor av blommor esp landskap, h 17 cm, slitage350
 888Okänd designer, brevpress, glas, dekor av blomma, oid sign, h 9 cm100
 889Helland Hansen, Grethe för Teneragruppen, Aluminia, glöggterrin med lock och slev samt 6 bägare, fajans, sign, h 23 cm350
 890Likörservis, violett glasmassa med tennmontage, Danmark, sk skönvirke, karaff samt 6 glas, karaff h inkl stopper 30 cm-
 891Nötskål, tenn, art-déco, 1920-tal, dekor av ekorrar, stpl Ciselörer Nyköping 1928, dia 28 cm, fot ngt bucklig-
 892Matservis, porslin, Gustafsberg Järnek, 1910-20-tal; 24 flata-, 11 förrätts- och11 djupa tallrikar, 10 assietter samt 10 skålar/fat, några delar med sprickor-
 893Andersen, Michael, egen verkstad, Bornholm, väggfat, 1 par, patinerat lergods, nyrenässans, sekelskiftet 1900, dekor av man resp kvinna mm, dia 36 cm-
 894Fiskservis, porslin, Porzellanmanufaktur Friedrich Kaestner, Oberhohndorf, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av bl a flygfiskar (!)300
 895Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Svenska Slott, sekelskiftet 1900100
 896Stenqvist, Nils G, olja, Fossilt stilleben, sign o dat 1991, mått inkl ram 75 x 59 cm-
 897Pietilä, Tuulikki, etsning, Sydfransk stadsvy, sign EA 11/25 o dat -50, 21 x 25 cm, gulnad200
 898Okänd designer för Aluminia, skål, flintgods, polykrom dekor av Ananas, dia 32 cm200
 899Terrin med lock, flintgods, sekelskiftet 1900, Asiatisk Fasan, h 25 cm, missfärgn150
 900Bricka, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, dekor av spridda blommor, l 49 cm, glasyr krackelerad-
 901Okänd designer, 1950-tal, bordslampfot, glaserat lergods och teak, h 18 cm-
 902Ljusstakar, 1 par, flintgods, Aluminia, dia 12 cm-
 903Ljusstakar, 1 par, flintgods, Aluminia Frederiksberg, dia 12 cm-
 904Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, troll, 10 st, glaserat lergods, Krølle Bølle, h 7 - 11 cm300
 905Parti diverse; kardor, 1 par 1800-tal, vaser 1 par, koppar, Knut Eriksson Eskilstuna, glaskupa 1920-30-tal samt vas, stengods, Rörstrand, vaser h 17 cm-
 906Remmare, 9 + 2 st, glas, 1900-talets 2 hälft, bärnstensfärgad resp grön fot, h 13 resp 14 cm200
 907Vägglampa, bronserad metall med gulopak glaskupa, 1900-talets 1 hälft, h 25 cm, slitage-
 908Skål, flintgods, dekor av isbjörn, Tjeckoslovakien, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm200
 909Lampetter, 1 par, mässing och gjutet glas, Vitrika Marinlapmett, h 16 cm100
 910Parti äldre glas, porslin mm, 1 låda-
 911Toilettegarnityr, 3 del, förgylld brons, 1900-talets 1 hälft, l 18 - 28 cm-
 912Parti glaserat lergods, Ipsens Enke 1910-20-tal, dekor i orange-
 913Ytterkrukor samt underfat, 5 + 5 st, keramik, bl a Bo fajans och Höganäs150
 914Blyglasfönster, 4 st, 1900-talets 2 hälft, h 16 - 27 cm-
 915Parti kaffekoppar med fat; Rosenthal, Carl Tilsch mm150
 916Okänd designer för Lauritz Hjort, Bornholm, figuriner, 7 st, fajans, danska folkdräkter, h 10 - 11 cm450
 917Thorvaldsen, Bertel, efter honom, reliefer, 1 par, koppar, Dagen resp Natten, dia 37 cm-
 918Matta, old Hamadan, 160 x 95 cm-
 919Mathsson, Bruno, spännben, 3 st, stål-
 920Ställ för fröpåsar, lackerad plåt, Bröderna Nelsons, 1900-talets 1 hälft, h 67 cm, anlupen, slitage-
 921Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing med textilskärm, modell 549/3, h 79 cm150
 922Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, dia 35 cm100
 923Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, dia 50 cm100
 924Takampel, mässing med gultonad glaskupa, sk månskensampel, 1900-tal1 600
 925Takampel, mässing med svagt rosatonad glaskupa, sk månskensampel, 1900-tal900
 926Taklampa, mässing med frostad och delvis bemålad glasskiva, 1920-30-tal, dia 50 cm-
 927Taklampa, sk Skomakarelampa, vitopak glasmassa, sekelskiftet 1900, höj/sänkanordning i porslin, dia 26 cm250
 928Knutsson, Thorild, egen verkstad, taklampa, tenn med 3 gulopaka glaskupor, art-déco, stpl Gränna 1929, h 78 cm-
 929Hallampa, koppar med frostad glaskupa, 1910-20-tal, dia 26 cm350
 930Taklampa, mässing med frostad och slipad glaskupa, 1910-20-tal, h 42 cm300
 931Taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, textillindad stam, h 92 cm, kupor sakn-
 932Bageriskylt, bronserat trä och metall, i form av krönt kringla, l 48 cm, slitage1 400
 933Taklampa, delvis patinerad mässing, art-déco, 1920-tal, 5 ljusarmar, h 60 cm400
 934Taklampa, krom med dubbla, frostade glaskupor, funkis, 1930-tal, dia 50 cm, nagg-
 935Taklampa, mässing med olikfärgade prismor, 1900-talets 1 hälft, dia 45 cm-
 936Taklampa, mässing med 4 frostade glaskupor, 1910-tal, h 55 cm100
 937Hallampa, kulhamrad, delvis patinerad koppar och textil, 1910-20-tal, h 30 cm-
 938Taklampa, vit glaskupa med mässingsmontage, 1910-20-tal, dia 30 cm, smärre nagg-
 939Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 4 ljusarmar, h 25 cm-
 940Takkrona, glas, venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft, 5 ljusarmar, tot h 100 cm-
 941Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1910-tal, dubbla ljuspunkter, dia 37 cm250
 942Taklampa, metall med etsad glaskupa och droppformade hängen, 1900-talets 1 hälft, dekor av fiskar, dia 53 cm-
 943Taklampa, mässing och bemålat trä med 4 glaskupor, art-déco, 1920-tal, h 60 cm-
 944Ampel, vit glasmassa med mässingsmontage, sk månskensampel, 1900-talets 1 hälft, dekor av silhuetter, h 40 cm-
 945Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm, slitage250
 946Matta, semiantik Pakistan galleri, 400 x 90 cm-
 947Matta, semiantik Hamadan (?) galleri, 330 x 105 cm400
 948Matta, old/semiantik Bochara, 200 x 130 cm450
 949Matta, old Pakistan galleri, 360 x 80 cm300
 950Telefonbord med klaffar, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, låda i sarg, tot l 73 cm-
 951Sundberg, Kjell, färglito, isdans, sign o numr EA 20/25, 50 x 45 cm100
 952Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, rödlackerad metall; Semi, design 1967, etikettsign, dia 38 cm300
 953Höglund, Erik för Boda, kandelaber till 5 ljus, smide med glashängen, dessa med dekor av tjurvuvud, osign, h 55 cm2 200
 954Monö, Rune för AB Åviken Metall, Gnosjö, brödrost, rostfritt stål, Åviken, design 1960, l 25 cm, sladd sakn-
 955Remote selector, krom och glas, Seeburg Wall-O-Matic S-3W160, h 37 cm-
 956Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm500
 957Larson, Lisa för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, Fågel, ur serien Väggplattor från 1963, l 28 cm700
 958Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrkanna med hänkel, glaserat stengods, sign, h 7 cm-
 959Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, flodhäst med fåglar, sannolikt ur serien Stora Zoo från 1965, l 17 cm1 800
 960Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, liggande hjortkalv, polykrom underglasyrdekor, l 8,5 cm-
 961Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, sign, h 6 cm-
 962Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, säl, ur serien Lillskansen från 1978, h 6 cm250
 963Okänd designer, 1960-tal, vas, orangefärgad glasmassa, sign GN o dat 1968, h 13 cm-
 964Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, Dickie, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1636, h 11 cm-
 965Nylund, Gunnar för Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, sign, h 7,5 cm-
 966Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrlockask, glaserat stengods, sign, h 3 cm-
 967Höglund, Erik för Boda, vas, orange glasmassa, osign, h 9 cm-
 968Höglund, Erik för Boda, skål på fot, orange glasmassa, sign o etikettsign, h 10 cm-
 969Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, underfångsdekor av spiralvridna, violetta trådar, sign o numr 1381 (1958), h 15 cm-
 970Lütken, Per för Kastrup, vas, glas, Carnaby design 1968, dekor i blått överfång, etikettsign, h 10 cm-
 971Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Bulldog Midi, från serien Kennel 1972, h 13,5 cm600
 972Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, brun harpälsglasyr, sign, dia 16 cm-
 973Larson, Lisa för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, h 6,5 cm-
 974Waldorff, Vilhelm för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liten sjöjungfru med fisk, modellnr 2348, polykrom underglasyrdekor, h 7 cm, möjl med minimal slipning200
 975Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, dekor av polykroma invälsningar, Rainbow, h 17 cm-
 976Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 5 st, grönglaserat stengods, sign, h 4 - 8 cm-
 977Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 5 st, blåglaserat stengods, sign, h 5,5 - 7 cm-
 978Fornasetti, Piero för Rosenthal, skålfat, porslin, svart och förgylld dekor i Palladiana-mönster, stplsign, 22 x 22 cm350
 979Okänd designer för Rosenthal, skål, dekor av guldfiskar mm i guld mot grön cracquléglasyr, oid sign (?) WM, dia 22 cm-
 980Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av polykroma invälsningar, h 23 cm1 500
 981Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, modellnr 1316, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm300
 982Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrskålar, 5 st, glaserat stengods, sign, dia 2,5 - 4 cm-
 983Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, Flora Danica, Armeria Maritima, dia 26 cm, lagning-
 984Hansen, Hans Henrik för KD, figurin, porslin, månadsfigur, Juni - pojke med skolväska, modellnr 4528, polykrom underglasyrdekor, h 17 cm350
 985Kanna, porslin, B&G, Empire, h 22 cm300
 986Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1713, h 14 cm200
 987Hansen, Hans Henrik för KD, figurin, porslin, månadsfigur September - flicka med skolväska, modellnr 4531, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm300
 988Andersson, John, egen verkstad, Höganäs, miniatyrvaser, 7 st, brunglaserat stengods, sign, h 3,5 - 7 cm-
 989Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, ljusstake, glas, dekor i gult och grönt, sign, h 30 cm150
 990Okänd designer för Flygsfors, vas, glas, Zamba, dekor i blått, grönt och vitt underfång, sign o dat 1957, etikettsign, h 30 cm600
 991Okänd designer för Rörstrand, figurin, porslin, sittande pojke, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm-
 992Dalí, Salvador, litografi med guldtryck, Moi aussi, j'ai connu l'empereur (hommage ā Picasso), sign o numr 110/250, synl pappersstorl 46 x 36 cm1 200
 993Lissitzky, El (Lazar Markovitj), tillskr, gouache, konkret komposition - musikant, sign EL, 28 x 18 cm1 500
 994Dahmen, Karl Fred, färgakvatint med carborundum, komposition, sign o numr 72/100, 17,5 x 14,5 cm-
 995Okänd konstnär, etsning, komposition, otydl sign, betitlad o numr 16/30, 25 x 16 cm-
 996Okänd konstnär, färglito, komposition, otydl sign o numr 43/100, synl pappersstorl 25 x 19 cm1 100
 997Okänd konstnär, 1950-60-tal, olja, afrikanska kvinnor, otydl sign, 51x 46 cm200
 998Corneille, (Cornelis van Beverloo), färglito, komposition med kvinna och katt, sign, dat 88 o numr 86/200, 29 x 24 cm350
 999Okänd konstnär, olja, stilleben med apelsiner, sign Jansson... o dat 1953, 42 x 33 cm300
 1000Högberg, Vivi, porslinsmålning, dam med ros, sign o dat 1961, synl storl 30 x 25 cm-
 1001Högberg, Vivi, porslinsmålning, blomsterstilleben, sign o dat 1994, 26 x 20 cm400
 1002Högberg, Vivi, porslinsmålning, landskap, sign o dat 1996, 12 x 20 cm250
 1003Högberg, Vivi, porslinsmålning, två kvinnor, sign o dat 1987, 20 x 20 cm200
 1004Högberg, Vivi, porslinsmålning, Irčne Cahen D'Anvers (efter Renoir), sign o dat 1957, 31 x 25 cm100
 1005Högberg, Vivi (Schön), porslinsmålning, mor och dotter (efter Zorn ?), sign V Schön cop 1951, 23 x 20 cm-
 1006Kilburn, William, kopparstick, handkolorerat, Leontodon Taraxacum, cirka 1777, ur William Curtis Flora Londinensis, synl pappersstorl 36 x 27 cm500
 1007Knappe, Karl Friedrich, kopparstick, handkolorerat, Spirea sorbifolia, ur Flora rossica 1784, synl pappersstorl 43 x 24 cm300