SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Tors 31/5 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Lindström, Bengt, olja på papper uppfordrad på duk, figurkomposition, sign, 106 x 75 cm-
 2Hougaard, Henning, olja, rådjur i snö, sign, 45 x 65 cm-
 3Andersson, Ragnar, olja, landskap, sign o dat 76, 30 x 37 cm300
 4Jonson, Sven, blyerts, Näten torkas, sign, 10 x 20 cm500
 5Olsen, Otto, olja, gatuparti, sign o dat 1961, 75 x 60 cm2 200
 6Okänd konstnär, akvatint, Edens lustgård, otydl sign EA, 36 x 48 cm250
 7Johansson, Sven Erik, färglito, surrealistisk komposition, sign o numr 25/275, 36 x 47 cm100
 8Teutsch, Günther, akvarell, porträtt, sign o dat 2002, 17 x 23 cm-
 9Martensen, Peter, olja, Immigranter, sign o dat 1989, 60 x 50 cm6 500
 10Andrén, Bengt, olja, Parismotiv, sign, 46 x 38 cm100
 11Joansson, Lennart, färglito, Balansakt, sign, dat 76 o numr 126/210, synl pappersstorl 42 x 38 cm-
 12Jansson, Rune, olja, Reflexer, sign o dat 78, 21 x 28 cm1 100
 13Johansson, Nils, olja, Särdal, sign o dat 1973, 22 x 27 cm1 200
 14Wickström, Åke, olja, bröllop, sign även a tergo, 19 x 24 cm250
 15Wickström, Åke, olja, Tidig morgon, Hanö, händelse 1941, sign Vekerum, sign även a tergo, 22 x 27 cm450
 16Wickström, Åke, olja, Tidig morgon, händelse 1941, sign Vekerum, sign även a tergo, 19 x 24 cm400
 17Landberg, Anker, olja, kustparti med fiskebåt, sign o dat 1961, 43 x 65 cm-
 18Lang, Marika, färglito, gatuscen, sign o numr 31/80, synl storl 56 x 37 cm350
 19Arne, Gustav, olja, skånegård, sign, 36 x 44 cm1 100
 20Wichmann, Harry, olja, kvinna i växthus, sign o dat 1984, 15 x 50 cm100
 21Ring, Ragnar, olja, Hamnen Torekov, sign o dat 82, 24 x 33 cm100
 22Wahlberg, Bertil, olja, näten bärgas, sign, 33 x 42 cm200
 23Becker, Mogens, blandteknik, humoristisk scen, sign, synl storl 31 x 31 cm-
 24Emanuelsson, Erik, olja, komposition, sign o dat 67, 21 x 30 cm100
 25Hafström, Thomas, olja, arkitektonisk komposition, sign o dat 1980, 81 x 50 cm100
 26Julius, Carl, olja, kustparti, sign, 53 x 69 cm250
 27Arnér, Gustav, pastell, Årstabron, Stockholm, sign, synl pappersstorl 37 x 52 cm-
 28Rösiö, Hilding, olja, tjurfäktning, sign o dat 1969, a tergo bet Hecho en la plaza de Murcia Mayo 1969, 38 x 46 cm-
 29Hafström, Thomas, olja, surrealistisk komposition, sign o dat 1980, 65 x 54 cm100
 30Sinding Christensen, Svend, olja, hamnbild, sign, 40 x 50 cm150
 31Bengtsson, Walter, färglito, målkalas, sign o numr HC 2/100, 43 x 60 cm-
 32Meinhardt, Walther, olja, motiv från Semur-en-Auxois, sign o dat 1920, 37 x 44 cm300
 33Persson, Ragnar 'RP', olja, väntsal, sign, även a tergo, 46 x 55 cm3 000
 34Persson, Ragnar 'RP', olja, tågkupé, sign, även a tergo, 33 x 41 cm-
 35Johansson, Sven, olja, båtar, sign o dat 54, 33 x 41 cm200
 36Nordencreutz, Brita, olja, landskap, sign o dat 1944, 26 x 46 cm-
 37Frick, Lars, akryl, Personer vid mur, sign, 23 x 36 cm-
 38Okänd konstnär, blandteknik, komposition, sign FG o dat 94, 27 x 22 cm-
 39Becker, Mogens, blandteknik, sängkammarscen, sign, pappersstorl 30 x 29 cm-
 40Asp, Gösta, olja, komposition, sign o dat 69 m dedikation, 41 x 33 cm-
 41Okänd konstnär, 1900-tal, pastell och akvarell, balinesisk (?) kvinna, sign SS ..., synl pappersstorl 20 x 16 cm-
 42Brand, Erland, mjukgrundsetsning, komposition, sign o dat 1960, 32 x 24 cm-
 43Thygesen, Rudolf, tillskr, olja, mansporträtt, sign R Th o dat 1946, 68 x 50 cm, dukskada1 200
 44Möller, Benny Aage, olja, Komposition i blåt med flasker, sign o dat 1964, 48 x 68 cm250
 45Okänd konstnär, olja, komposition, sign TH o dat 02, 50 x 70 cm-
 46Kastrup-Holmegaard för Fog & Mörup, fotogenlampor, 2 st, orange glasmassa med mässingsmontage, vit skärm (1 sakn), Oline, design 1970, h inkl skärm 35 cm-
 47Zawadsky, Marian för Tilgmans, lampa, glaserat lergods, dekor av rådjur, sign o dat 1957, h inkl skärm 59 cm300
 48Yourstone, Irma för Lerlaxen, bordslampor, 1 par, glaserat lergods, sign, h 40 cm-
 49Sadolin, Ebbe för B&G, vas, celadonglaserat porslin, reliefdekor av spelande man, h 17 cm100
 50Dyrved, Steffen, egen verkstad, Köpenhamn, skål, svarvad teak, 1950-tal, sign, h 16 cm100
 51Just Andersen, Ib, egen verkstad, ishink, tenn, modellnr 1959, h 13 cm100
 52Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg, fajans med trälock, sign, h 18 cm100
 53Pallarp, Åke, skulptur, trä, fiol, bemålad och serigraferad dekor av Orsaspelemannen Gössa Anders Andersson, sign, l 39 cm-
 54Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, glaserat lergods, dia 25 cm300
 55Okänd designer för B&G, thekanna med lock samt kopp, modellnr 653 Tea for one - Egoisten, l 20 cm100
 56Golvvas, porslin, Royal Copenhagen, dekor i cracqueléglasyr, h 31 cm-
 57Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, skålfat, 3 st, brunglaserat stengods, reliefdekor av djur, sign, dia 15 - 25 cm200
 58Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggplakett, glaserat lergods, dekor av akvariefiskar, sign, h 37 cm-
 59Just Andersen, Ib, egen verkstad, skrivställ samt läskpress, bronserad metall sk Diskometall, modellnr D36 l 27 cm300
 60Bergström, Lena för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, 'Cyrano', svarta droppskivor, h 32 - 41 cm300
 61Bergström, Lena för Orrefors, ljusstakar, 3 st, glas, 'Cyrano', vita droppskivor, h 24 - 41 cm300
 62Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign, h 35 cm450
 63Okänd designer för, Metawa, Holland, vas, tenn, h 43 cm200
 64Okänd designer, bordslampa, svärtat gjutjärn och -trä samt krom, vit glaskupa, funkis, 1930-tal, h 43 cm1 200
 65Okänd designer för Flygsfors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, etikettsign, h 29 cm-
 66Okänd designer för Aluminia, bordslampa, brunglaserat lergods, h 23 cm-
 67Okänd designer, bordslampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, h 32 cm1 500
 68Helland Hansen, Grethe för Teneragruppen, Aluminia, sockerströare, fajans, sign, h 13 cm-
 69Alberius, Olle för Rörstrand, vas, glaserat stengods, Titus, h 23 cm200
 70Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishink, fajans med rottinghandtag, sign, h inkl handtag 18 cm-
 71Larson, Lisa för Jie Stengods Ateljé, Gantofta, figurin, glaserat stengods, björn, sign, h 12 cm300
 72Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, vas, glaserat lergods, 1920-tal, h 23 cm150
 73Okänd designer för Peter Ipsens Enke, vide-poche, glaserat lergods, 1920-tal, dekor av indian, l 23 cm200
 74Helland Hansen, Grethe för Teneragruppen, Aluminia, vas, fajans, sign, h 20 cm100
 75Okänd designer, vas, glaserat lergods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av ödla, h 7 cm250
 76Wiinblad, Björn för Rosenthal, vas, porslin, polykrom och förgylld dekor av bachanal, sign o dat 1973, h 22 cm150
 77Nielsen, Harry, Tusbo Keramik, skål, glaserat lergods, geometrisk dekor, sign, l 15 cm-
 78Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Räv från serien Lilla Zoo 1955, h 8 cm200
 79Thorsson, Niels för Aluminia/Teneragruppen, vas, fajans, sign, h 11 cm-
 80Larson, Lisa för Gustafsberg, ko, stengods, från serien Stora Zoo 1959, h 12 cm700
 81Larsen, Esbern & Lauge för Eslau, vas, glaserat lergods, dekor av tukaner, sign, h 14 cm, hårspricka-
 82Marianne Starck för Michael Andersen & Sön Bornholm, fat, fajans, triangulärt med geometrisk dekor i sk Persia-glasyr, etikettsign, l 25 cm-
 83Okänd designer för Moser Karlsbad, vas, delvis ametistfärgad glasmassa, oktogonal med slipad blomdekor, h 11 cm-
 84Marianne Starck för Michael Andersen & Sön Bornholm, tillskr, vas, fajans, geometrisk dekor, h 17 cm250
 85Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrkanna, glaserat stengods, sign, h 4,5 cm-
 86Okänd designer för Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, vas, glas, dekor i Creta Papillonglasyr, h 8 cm500
 87Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 59, h 19 cm-
 88Kjær, Anja för Holmegaard Glasværk, ljusstakar, 1 par, röd, delvis frostad glasmassa, Heart and Roses, design 2003, h 13 cm-
 89Thorsson, Niels, Malmer, Ellen samt Gerber, Johanne för Aluminia/Teneragruppen, skålfat, 3 st, fajans, sign, dia 22 - 27 cm150
 90Thorsson, Niels för Aluminia, vas, fajans, Solbjerg, modellnr 1867, h 24 cm200
 91Andersen, Jørgen Chr/JA Keramik, Odense, vas, glaserat stengods, sign, h 23 cm150
 92Wys, Stan, skulptur, patinerad och polerad brons, stående kvinna, sign, numr 3/4 o dat 1999, h 28 cm1 900
 93Hjorth, Lauritz, Bornholm, vas, svart lergods, vikingastil, sekelskiftet 1900, h 15 cm100
 94Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, modellnr 459, omkring 1955, polykrom underglasyrdekor, sign Goldscheider England, oid drejarsign, h 25 cm-
 95Okänd konstnär, skål/skulptur, glaserat stengods, oid sign, dia 27 cm-
 96Okänd designer för Plateelbakkerij Zuid-Holland, vas, fajans, 1900-talets början, Madeleinemönster, sign, h 20 cm150
 97Okänd designer för Plateelbakkerij Zuid-Holland, burk med lock, fajans, 1900-talets början, Emerancemönster, sign, h 16 cm150
 98Åberg, Jan, skulptur, bemålat porslin på kopparställning, Hjulklocka, sign o dat 2004, h 16 cm300
 99Åberg, Jan, skulptur, bemålad konstmassa på kopparställning, Hjulros, sign o dat 2001, h 17 cm200
 100Åberg, Jan, skulptur, bronserad konstmassa på kopparställning, Julängel, sign o dat 1996, h 15 cm300
 101Okänd designer för L Hjorth, Bornholm, skulptur, glaserat lergods, stående mammut, l 23 cm250
 102Okänd designer, 1960-70-tal, handspegel, plexiglas, l 34 cm-
 103Lindstrand, Vicke resp Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vaser, 2 st, glaserat lergods, sign, h 13 resp 14 cm100
 104Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas delvis glaserat lergods, Spiral modellnr 2048, sign, h 20 cm200
 105Okänd designer för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, dekor av löv i relief, h 21 cm600
 106Nötknäckare, 3 st, palisander med mässingsmontage, 1950-60-tal, l 21 - 23 cm250
 107Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 16 cm250
 108Okänd designer för Georg Jensen, uppläggningsfat, rostfritt stål, modellnr 7E, dia 36 cm-
 109Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, cigarrskrin, tenn och svärtat trä, graverad dekor av par på strand, l 15 cm-
 110Mekanisk leksak, lackerad metall och textil, björn på sparkcykel, Gebrüder Fehn, Wolf & Co, 1950-tal, h 16 cm400
 111Forsell, Pierre för Gense, salt-, socker- samt pepparströare, stål och plast, The Shakers, edition 2009, i originalförp200
 112Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, mässing, sign, h 15 cm350
 113Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, Star, sign, l 27 cm, säljes till förmån för Amnesty100
 114Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 13 cm-
 115Fat, glaserat stengods, Drejargruppen Rörstrand, sign o dat 1976, dia 32 cm-
 116Magnussen, Erik för Stelton, termos, sockerskål samt gräddkanna, plast, Stelton Classic, kannans h 31 cm100
 117Okänd designer för Ekeby, golvvas, terrakotta, modellnr 9, h 43,5 cm200
 118Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, frostat glas, h 37 cm800
 119Okänd designer för Frandsen, bordslampa, mässing, h 60 cm150
 120Just Andersen, Ib, egen verkstad, coasters, 8 + 3 st, tenn, graverad dekor av djur, dia 8 resp 10 cm-
 121Just Andersen, Ib, egen verkstad, pennskrin, tenn, modellnr 2494, l 19 cm250
 122Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, tenn, dekor av Valdemar Sejr om mottager Dannebrogen, modellnr 2337, h 13 cm200
 123Just Andersen, Ib, egen verkstad, vaser, 1 par, tenn, modellnr 2601, h 5,5 cm200
 124Just Andersen, Ib, skulptur, sk Diskometall, häst, modellnr d1923, h 8 cm400
 125Just Andersen, Ib, vas, patinerad brons, modellnr 1745, sign, h 10 cm400
 126Just Andersen, Ib, egen verkstad, nötskål, tenn, 1920-tal, dekor av ekorre, modellnr 132, l 16 cm250
 127Just Andersen, Ib, egen verkstad, vaser, 1 par, tenn, modellnr 1457, h 14 cm300
 128Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 1 par, tenn, 1920-30-tal, modellnr 770, h 10 cm200
 129Just Andersen, Ib, egen verkstad, cigarettskrin, tenn, modellnr 2494, inredning i trä, l 19 cm250
 130Just Andersen, Ib, egen verkstad, bläckhorn, patinerad brons, modellnr 138, h 8 cm, glasinsats sakn150
 131Just Andersen, Ib, cigarrskrin, bronserad metall sk 'Disko' art-déco, 1920-tal, inv träinredning, l 11 cm400
 132Just Andersen, Ib, vas med hänklar, patinerad brons, modellnr 1746, sign, h 19 cm1 200
 133Malinowski, Arno för Just Andersen, Ib, skulptur, bronserad metall sk Diskometall, stående kvinna, sign, modellnr 2835, h 18 cm700
 134Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar 3 st, bronserad metall sk Diskometall, modellnr 1692, 8 x 8 cm300
 135Just Andersen, Ib, egen verkstad, bridgeaskkoppar, 4 st, tenn, l 7 - 8 cm-
 136Just Andersen, Ib, egen verkstad, skålfat, tenn, modellnr 2618, l 19,5 cm200
 137Just Andersen, Ib, skulptur, sk Diskometall, sjöjungfruhuvud med -barn och fisk, modellnr d1698, h 15 cm500
 138Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 1 par, tenn, modellnr 2684, h 13 cm350
 139Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, skålfat, glaserat lergods, sign, dia 33 cm100
 140Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 3 st, tenn, modellnr 2681, dia 6,5 cm-
 141Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 3 st, tenn, modellnr 2661, dia 5,5 cm100
 142Just Andersen, Ib, skulpturer, 2 st, sk Diskometall, sjöjungfru med fisk, modellnr d174, h 9,5 cm700
 143Albertus, Gundorph för Georg Jensen, bestick 30 + 12 del rostfritt stål, 'Mitra' blank resp matt, designade 1941, Mitra var de första rostfria bestick Jensen producerade2 200
 144Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstakar, 1 par, tenn, modellnr 2472, dia 14 cm150
 145Okänd konstnär, skulptur, delvis svärtat järn, figurkomposition, sign HB samt Brandl (?) o numr 273/1000, framställd till Höganäsbolagets 200-årsjubileum 1997, h 29 cm350
 146Just Andersen, Ib, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag, modellnr 2421, h 18 cm300
 147Marianne Starck för Michael Andersen & Sön Bornholm, skål, glaserat lergods, dekor av sittande harar, sign, dia 23 cm-
 148Mogensen, Jörgen för KD, skålfat, stengods, dekor av fågel i svart relief mot beige bakgrund, sign, dia 31 cm-
 149Perriand, Charlotte, stolar, 1 par, svartlackerad metall med brun läderklädsel, Les Arcs, formgivna för hotell Les Arcs i Savoyen, Frankrike3 200
 150Okänd designer, soffbord, aluminium med svart stenskiva, 72 x 72 cm-
 151Wejsfelt, Sven för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, abborre, ur serien Stim, monterad med ställning, sign, l 36 cm1 100
 152Okänd designer för Nordiska Kompaniet (NK), 1950-tal, soffbord, teak och bonad björk, plakettmärkt, l 84 cm250
 153Berg, John Gustaf Axel, tillskr, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, 1900-talets 1 hälft450
 154Okänd designer för Salanders Lund, ryamatta, ull, dekor i grönt, 185 x 130 cm300
 155Klint, Kaare för Rud Rasmussen, fåtölj, ek med canvasklädsel och läderarmlän, 'Safaristol', design 1933-
 156Klint, Kaare för Rud Rasmussen, fåtölj, ek med canvasklädsel och läderarmlän, 'Safaristol', design 1933-
 157Avlastningsbord på hjul, mahogny med mässingsbeslag, 1950-tal, l 59 cm-
 158Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, 'T-stolen', teak och svartlackerade stålben, barnmodell, höjd 63 cm, etikettmärkt Fritz Hansen 0464 , visst slitage-
 159Matta, semiantik Kaukasus, 160 x 120 cm450
 160Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955800
 161Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955500
 162Okänd designer för Nila Keramik, Alingsås, golvlampfot, glaserat lergods, polykrom dekor av fåglar mm, stplsign, h 50 cm, fot med spricka150
 163Wegner, Hans Joakim för Andreas Tuck, sybord, ek och teak, modell AT 33, tot l 118 cm, undre flätad korg sakn900
 164Wikkelsö, Illum för CFC Silkeborg, fåtölj, palisander, Genius, remmar och klädsel sakn-
 165Matta, semiantik Turkmen, 180x125 cm-
 166Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan Åhus, taklampa, trä med canvasskärm, Anna, dia 53 cm-
 167Hallampa, gultonat glas med bakelitmontage, art-déco, 1920-tal, dia 24 cm900
 168Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, brunlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm-
 169Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, rödlackerad metall, Topan, design 1959 för hotell Astoria i Trondheim, dia 19 cm-
 170Taklampa, röd plast och metall, Belysningsbolaget, h 45 cm-
 171Okänd designer, 1960-tal, taklampa, rödlackerad metall, dia 38 cm-
 172Okänd designer, 1960-tal, taklampa, orangelackerad metall och plast, dia 46 cm, plastgaller ngt def-
 173Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, rödlackerad metall, dia 40 cm150
 174Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan Åhus, taklampa, trä med canvasskärm, Anna, dia 53 cm-
 175Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, taklampa mässing, 'Bumling', design 1968, dia 40 cm, visst slitage350
 176Okänd designer, möjl för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, mässing, dia 46 cm150
 177Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad plåt mod PH 4, dia 40 cm600
 178Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa vit- och blålackerad plåt mod PH 5900
 179Buffet/köpmansdisk, bonat trä och svartlackerat metall, l 128 cm, visst slitage-
 180Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Ischia, sign o dat 1983, 42 x 63 cm-
 181Trampedach, Kurt, offset, Trampehest, sign o dat 2010, 15 x 21 cm200
 182Hänge med kedja, 14 k vitguld med 10 + 1 briljansslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 3,1 gr-
 183Ring, 14 k vitguld med 40 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,9 ct, vikt 3,7 gr-
 184Nielsen, Evald, egen verkstad, ring, sterlingsilver med cabochonslipad malakit, sk skönvirke, omkr 1910450
 185Parti guldskrot, 18 k, tot vikt 1 gr150
 186Armlänk, 765/1000 rödguld, otydl sv stpl 1918, vikt 9,1 gr1 600
 187Carmoséring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 ct och 8 dito om cirka 0,04 ct, totalt cirka 0,6 ct, stpl Ädelsmycken Stockholm 1969, vikt 4,1 gr-
 188Hänge med kedja, 14 k rödguld med 16 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,8 gr, vikt 2 gr-
 189Snusdosa, porslinssnäcka med silvermontage, ostpl, l 6 cm, medf collier bärnsten-
 190Lock till cigarettetui, silver, 1900-talets början, emaljmåleri av kärlekspar mot guillocherad fond, 9,5 x 7 cm-
 191Ring, 14 k vitguld med 1 markis-, 22 åttkant- och 16 baguetteslipade diamanter om tot cirka 0,7 ct, vikt 5,1 gr-
 192Damarmbandsur, 14 k rödguld, länk i 18 k rödguld, denna stpl Hallbergs Köping, tot vikt 21,2 gr2 200
 193Armlänk, 18 k rödguld, sv importstpl, vikt 1,2 gr400
 194Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, dekor av musselskal, sv stpl, tot vikt 3,1 gr700
 195Örhängen, 1 par, 14 k rödguld, med tillsammans 2 facettslipade, mörkblå safirer om tot cirka 1,2 ct samt 24 briljantslipade diamanter om tot cirka 1,3 ct, tot vikt 5,1 gr-
 196Brosch, 18 k rödguld, lövformad, italienska stpl, l 5 cm, vikt 2,6 gr600
 197Brosch, silver med cabochonslipad sten, stpl A U Wahlberg Gävle 1955, l 4,5 cm, vikt 11 gr100
 198Armband, sk 'tennis bracelet' 18 k vitguld med 50 st briljantslipade diamanter om totalt cirka 3,5 ct, vikt 11,5 gr-
 199Okänd designer för Salovaara/Heimo-Koru OY, hänge samt kedja, sterlingsilver med facettslipade bergkristaller, tot h 4 cm, vikt 10 gr, säljes till förmån för Amnesty150
 200Ring, 14 k röd- och vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 ct samt 15 mindre diton, vikt 10,6 gr-
 201Collier, polykroma glaspärlor, l 45 cm100
 202Ring, 14 k vitguld med 1 markisslipad diamant om cirka 0,4 ct samt 6 åttkantslipade diamanter om tot cirka 0,25 ct, vikt 2,4 gr-
 203Ring, 14 k rödguld med 1 markisslipad rosa safir, 14 åttkantslipade- och 8 baguetteslipade diamanter, vikt 3,7 gr-
 204Ring, 18 k vitguld med 2 gammalslipade- och 4 åttkantslipade diamanter, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö, vikt 2,5 gr-
 205Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, vardera med 1 briljantslipad diamant och 1 svart (tahiti-) pärla, tot vikt 4,2 gr-
 206Tallrikar, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm, 1 m hårspricka150
 207Lotusskor, 1 par, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, l 11 cm300
 208Tallrik, porslin, ant transition Ming/Qing, 1600-tal, profilerat brätte, blå underglasyrdekor av landskap, blommor mm, botten med religiösa tecken och koncentriska ringar, dia 25 cm, ngn nagg500
 209Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av Willowmönster, l 36 cm700
 210Träsnitt, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, förteckning över olika Mon, synl pappersstorl 10 x 14 cm-
 211Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor av blommor mm, tot h 34 cm-
 212Skål, porslin, Japan, Meiji-Taishô, blå underglasyr- samt polykrom överglasyrdekor av pioner, Fo-hundar mm, oid sign, dia 22 cm400
 213Masker/skulptur, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, h 47 - 56 cm-
 214Parti cloissonné, Kina, 1900-tal-
 215Spådomskärl, sk Agere ifa, Yoruba, Nigeria, 1900-talets 1 hälft el mitt, dekor av sittande personer och krokodil, h 29 cm, skador450
 216Okänd designer för Aluminia, vas, glaserat flintgods, sen jugend, omkr 1920, dekor av sjöstjärnor, h 14 cm, smärre nagg200
 217Vas samt skål, flintgods, Aluminia, 1900-talets 1 hälft, h 7 resp 9 cm-
 218Starck, Marianne för Michael Andersen & Sön, Bornholm, spegel, glaserat lergods, sign, h 23 cm150
 219Vas, porslin, Royal Copenhagen, dekor i cracqueléglasyr, h 14 cm-
 220Okänd designer, skålfat, glaserat lergods, dekor av stående isbjörnar, oid sign, dia 23 cm-
 221Thorsson, Nils för Aluminia, skålar, 2 st, glaserat stengods, Marselis, dia 15 resp 19 cm100
 222Okänd designer för Peter Ipsens Enke, skål, glaserat lergods, 1920-tal, dia 20 cm-
 223Okänd designer för Ipsens Enke, uppsatsskål, glaserat lergods, 1920-tal, h 20 cm-
 224Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, ölglas, 6 st samt snapsglas, grön glasmassa, h 6 resp 20 cm400
 225Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Svenska Slott, sekelskiftet 1900-
 226Parti smycken, bijouterier, klockor mm200
 227Parti modern design; Wiinblad, teak mm, 1 låda250
 228Matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets slut, dekor i Sachsisk Blomst1 300
 229Sakuraba, Haruki för Franklin Mint, skärm, gouache på guldbakgrund, sk Byobu, Näktergalen och plommonblomman, 91 x 167 cm100
 230Poster, litograferad, 1900-talets 1 hälft, Aktiebolaget Törnell & Ringström Norrköping, synl pappersstorl 46 x 58 cm-
 231Norrman, Knut, olja, Venedig, sign, 33 x 41 cm100
 232Ljusstakar, mässing, 2 st, snarlika, 1900-talets mitt, h 22 cm-
 233Uppsatsfat, 2 st, porslin med metallmontage, B&G, h 33 cm100
 234Saltbinge, glaserat flintgods med trälock, Aluminia, 1900-talets 1 hälft, h 16 cm-
 235Bordsfotogenlampa, mässing och blått glas, h inkl kupa 50 cm250
 236Saltkar samt -skedar, 1 par, nysilver och glas, i form av svanar, l 7 cm250
 237Bordsur, porslin, jugend, sekelskiftet 1900, h 18 cm-
 238Hallampa, metall, frostat och slipat glas samt koppardetaljer. 1900-talets mitt-
 239Tallrikar resp assietter, 2 par, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, dia 19 resp 25 cm700
 240Tallrikar, 8 st, porslin, Meissen, 1900-talets reliefdekor av växter, bemålad dekor av rosor mm i grönt, förgylld kantdekor, dia 21,5 cm1 200
 241Ljusstakar 1 par, porslin, sk Jasperware, Wedgwood, 1900-tal, h 17 cm100
 242Parti tallrikar mm, 2 lådor, flintgods, Aluminia, 1900-talets början och 1 hälft, ngn nagg el spricka500
 243Väggspegel samt lampetter, 1 par, mässing, dekor av militära mössmärken, spegel h 46 cm, 1 lampettarm lös350
 244Skulpturer, 3 st, skuret och bemålat trä, dalahästar, h 3,5 - 11 cm100
 245Skulptur, skuret och bemålat trä, dalahäst, h 14 cm100
 246Bunde, Hans för CM Cohr/Atla, Köpenhamn och Fredericia, tillskr, kaffeservis, 3 del, nysilver och bakelit, 1950-tal, kaffekannans h 21 cm-
 247Westman, Marianne för Rörstrand, kaffekoppar med fat, 12 + 12 st, glaserat stengods100
 248Portföljer, 2 st, läder med mässingsbeslag, l 43 cm100
 249Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak, utfällbar modell200
 250Applicquer till, 3 ljus, 1 par, förgylld brons, nyklassicism, 1910-20-tal, dekor av akantus mm, h 22 cm600
 251Westman, Marianne för Rörstrand, kaffekoppar med fat, 12 + 12 st, glaserat stengods100
 252Stort parti smycken och bijouterier250
 253Just Andersen, Ib, egen verkstad, parti tenn mm, 1 låda300
 254Hushållsassistent, Bosch Universal Plus100
 255Brand, Erland, mjukgrundsetsning, komposition, sign, dat 1962 o numr 5/40, 21 x 16 cm-
 256Ljunggren, Reinhold, färglito, vinterlandskap med sjö, sign o numr 5/360, synl pappersstorl 18 x 22 cm-
 257Andrén, Bengt, olja, Kvällsljus, Paris, sign, 20 x 24 cm150
 258Brödfat, nysilver, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor, l 33 cm-
 259Thekanna på réchaud, porslin med metallmontage, sekelskiftet 1900, oid Meissenimiterande märke, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h inkl handtag 36 cm450
 260Karaffer, 1 par, facettslipat glas, sekelskiftet 1900, h inkl stopper 37 cm350
 261Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal, h 29 cm-
 262Okänd konstnär, byst, bronserad metall, Kristian X av Danmark, sign Leif ... o dat 40, h 16 cm-
 263Vinkanna, slipat glas och nysilver, Madsen & T Baagøes sølvpletfabrik, Köpenhamn, 1800-talets slut, h 41 cm500
 264ljusstakar, 3 par samt kandelaber, mässing resp nysilver, h 7 - 29 cm150
 265Julramar, 3 st, porslin med silvermontage, 1970-72, 15 x 14 cm200
 266Parti kaffekoppar och -fat, porslin, Gustavsberg Blå Blom150
 267Höglund, Erik för Boda, tillskr, vaser, 2 st, grön glasmassa, dekor av luftbubblor, osign, h 14 resp 16 cm, medf skål, Orrefors (?)350
 268Okänd designer för Royal Copenhagen, ljuslyktor, 12 st, porslin, White Christmas, i originalförp300
 269Sparrisfat, flintgods, Villeroy & Boch, sekelskiftet 1900, l 35 cm500
 270Köksvåg, metall, EKS produkt, 1900-talets mitt, l 30 cm250
 271Theservis, flintgods, Steingutfabrik Dresden VEB (tidigare Villeroy & Boch-
 272Kakfat, 2 st, blå- resp klar glasmassa, dia 31 cm-
 273Volymtång, OBH Nordica Volumaster, design Björn Axén100
 274Westman, Marianne för Rörstrand, thekoppar med fat, 12 + 12 st, glaserat stengods100
 275Hallampa, gultonad, bemålad glasmassa med metallmontage, 1920-30-tal, h 21 cm900
 276Hallampa, gultonat glas med bakelitmontage, art-déco, 1920-tal, h 23 cm1 000
 277Remmare, 10 st, glas, slipad cuppa i klarglas på grön fot, 18 cm400
 278Likörglas, 10 st, slipade, delvis olikfärgade cuppor, h 13 cm600
 279Uppläggningsfat, porslin, Royal Copenhagen, polykrom och förgylld dekor, d 35 cm400
 280Samovar, mässing med trähandtag, 18-1900-tal, h 37 cm-
 281Vägghylla, grön- och rödlackerat trä, h 70 cm100
 282Okänd designer, golvurna, mässing, jugend, 1900-talets början, h 31 cm, bucklor700
 283Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, italienska kvinnor och barn vid kust, otydl sign o dat 1891, 37 x 52 cm800
 284Parti elektriska verktyg mm, 1 låda300
 285Parti kameror och -tillbehör, bl a Kodak Brownie och Zeiss Ikon200
 286Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff, kristall med silvermontage, 1900-talets mitt, h inkl propp 24 cm, ägargravyr på silvermontage-
 287Cigarettetui, silver, sv importstpl före 1912, graverad dekor av grevliga ättens Hamilton vapen samt av friherrelig crest, l 9 cm, vikt 80 gr300
 288Cigarettetui, silver, sv importstpl, inv förgylld, l 14 cm, vikt 195 gr, inv ägargravyr350
 289Kaffeskedar, 12 st, silver, Princess, stpl Ceson Göteborg, tot vikt 100 gr300
 290Kaffeskedar, 5 + 1 st, silver, tot vikt 75 gr100
 291Ljusstakar, 1 par, silver, kvadratisk stam på oktogonal fot, importstpl för Karl Andersson Stockholm, h 21 cm, ägargravyr under manschetter500
 2924 del silver; assiett, 2 bägare samt sked, tot vikt 200 gr, ägargravyr350
 293Cigarettetui, silver, sv importstpl, l 9 cm, vikt 75 gr, initialer GS300
 294Supsked, silver, renässansstil, Danmark, 1800-talets 2 hälft, dekor av helgon mm, l 16 cm, vikt 75 gr100
 295Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, otydl stpl Köpenhamn, h 18 cm, fyllda-
 296Bordsfotogenlampfot, 800/1000 silver, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, h 12 cm, elektrifierad-
 297Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, stpl Smyckespecialisten Skand Ädelsten Varberg, h 16 cm, fylld fot600
 298Käpp med silverkrycka, Tyskland, sekelskiftet 1900, l 87 cm100
 299Skål, silver, kulhamrad modell, stpl Karl Andersson Stockholm, dia 19 cm, vikt 235 gr, ägargravyr700
 300Skål, silver, dekor av vertikala knäckar samt stiliserade blomsterurnor, dia 21 cm, vikt 420 gr, graverat datum 6/3 19381 000
 301Vas, delvis förgyllt silver, slät, konisk på låg, godronnerad fot, stpl Mema Markströms Uppsala, h 20 cm, vikt 375 gr1 000
 302Bägare, silver, trumpetformad på akantusornerad fot, stpl GAB Stockholm, h 17 cm, vikt 205 gr450
 303Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg, godronnerad fot, stpl C G Hallberg Stockholm, h 17 cm, vikt 240 gr, ägargravyr500
 304Parti smycken och bijouterier400
 305Tändare, 3 st, försilvrad resp förgylld metall, Dunhill resp Ronson, l 6,5 - 11 cm400
 306Damfickur, silver, sekelskiftet 1900, medf div bijouterier400
 307Pilotkamera, Robot, Tyskland 1938-45, gravyrmärkt Luftwaffe Eigentum, medf objektiv Tele Xenar f 3:8 7,5 cm samt Carl Zeiss Biotar f 1:2 4 cm, l 11 cm-
 308Plåtmynt, 1/2 Daler Silvermynt Fredrik I, 10 x 10 cm, vikt 228 gr, starkt korroderad350
 309Parti svenska silvermynt, tot vikt 185 gr450
 310Kejserligt, ryskt fickur, silver, Pavel Bure, St Petersburg, sekelskiftet 1900, dekor av den Romanovska dubbelörnen i högrelief och blå emalj, innerboett sign Pavel Bure o numr 49841, dia 5,5 cm, prov; familjearv till Bent Wolstrup (1926-2012), gravyr BW-
 311Herr- och damfickur, 9 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 3 - 5,5 cm, slitage, ngn inkomplett200
 312Damarmbandsur, stål med (def) läderrem, Omega Constellation Quartz350
 313Armbandsur, stål med svart läderrem, Atlantic Worldmaster-
 314Armbandsur, stål, Wenger150
 315Armbandsur, stål, Hugo Boss, modell 1660-
 316Armbandsur, stål med läderrem, Ripcurl Oceantech-
 317Herrfickur, 3 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 5 - 5,5 cm150
 318Medaljer, 4 st, 1 par Oskar II:s 25 åriga regeringsjubileum 1897, i originaletui, tot vikt 55 gr, 1 försilvrad metall Pansarskepper Gustaf V samt minnesmedalj metall, Drottning Lovisas död-
 319Herrfickur, silver, Omega, 1910-20-tal, dia 5 cm, medf kedja vitmetall200
 320Armbandsur, förgyllt stål, Seiko 7NOO 6040, i originaletui100
 321Parti armbandsur, bl a Tissot1 200
 322Damfickur, silver, 1800-talets 2 hälft, dia 4 cm, medf herrfickur, silver, sekelskiftet 1900, urtavla sign Conr Carlsson Norrköping, dia 5 cm, bygel sakn150
 323Herrfickur, silver, Omega, sekelskiftet 1900, dia 5 cm350
 324Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille 518/33K, h 10 cm-
 325Herrfickur, sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, urtavla sign JW Benson London, boett med samma signatur London 1884, dia 5 cm300
 326Stort parti armbandsur, 1 låda300
 327Parti Fabergéinspirerade prydnadsägg mm, Aromark, modern tillv400
 328Stort parti herr- och damarmbandsur mm150
 329Parti fickur, 14 st, metall, modern tillv800
 330Boerschel, Fritz, oljemålningar/skisser, 3 st, alplandskap resp bränningar, 1 sign, pannåstorl 32 x 35 cm500
 331Larsson, Carl, etsning, 'Gunlög gratulerar Morfar' III état, 30 x 22,5 cm, synl pappersstorl 42 x 32 cm200
 332Soffa, 2-sits, svarvat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900, modern linne(?)klädsel, l 135 cm700
 333Matta, semiantik Kolyay, 245 x 150 cm400
 334Fridell, Axel, teckning, tiggare, sign, synl storl 18 x 12,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 335Fridell, Axel, teckningar, 2 st, samramade, porträtt, bägge sign, synl storl 10,5 x 9,5 cm vardera, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 336Durand, Armand efter Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning efter kopparstick, The Three Trees, 144 x 228 mm, a tergo stpl, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 337Fridell, Axel, teckning, franska soldater, sign o dat 32, synl storl 124 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen och balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 338Uppsatsskål, förgylld brons med facettslipad glasinsats, Louis XVI-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mm, l 52 cm5 500
 339Byrå, mahogny med mässingsbeslag, skiva i Kolmårdsmarmor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, b 94 cm1 300
 340Matta, old Pakistan saff, 115 x 65 cm-
 341Rakspegel, honungsgul björk med mässingslist, biedermeierstil, 1900-talets början, h 150 cm, torkspricka1 200
 342Länsfåtölj, skuren och bonad ek med mässingsdetaljer och brun läderklädsel, dekor av lejon mm, h 135 cm, prov: enl uppgift del av möbel inropad på auktion vid Skottorp Slott-
 343Okänd konstnär i Jan Steens efterföljd, sekelskiftet 1900, olja, måltidscen,57 x 48 cm-
 344Spegel, förgyllt trä och pastellage, oscariansk, 1800-talets slut, h 98 cm, vissa skador-
 345Joann, Sven, olja, Piazza Sta Anna, Palermo, sign o a tergo dat 1953, a tergo etikett, 46 x 30 cm1 100
 346Thejll Clemmensen, Augusta, olja, lantgård, sign o dat 1926, 34 x 45 cm150
 347Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, marknadstorg, a tergo etikettbetecknad Clarence Smith 1889, 52 x 76 cm, omf skador600
 348Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, porträtt av okänd dam, i samtida, förgylld rokokostilram, 65 x 50 cm-
 349Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher600
 350Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, landskap, 45 x 60 cm-
 351Nilson, Severin, olja, landskap, sign, synl storl 10 x 15 cm, veck250
 352Nilson, Severin, olja, landskap, sign, synl storl 12 x 18 cm300
 353Nilson, Severin, olja, kustlandskap med tall, sign, synl storl 12 x 18 cm300
 354Hagelberg, Nils, oljemålningar, 1 par, porträtt av Sven Emanuel Trägårdh och hh Sofia Maria née Richter, a tergo betecknade o dat 1818, 88 x 56 cm, skador, prov: i arv inom ätterna von Otter och Tham-
 355Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, beduin och dromedar, 53 x 71 cm4 400
 356Väggspegel, bronserat och förgyllt trä och pastellage, empire, 1810-20-tal, (senare) infattad, klassicerande gouache, h 89 cm, senare glas och bakstycke, renoverad-
 357Skulptur, alabaster, sekelskiftet 1900, stående Adonis - kopia efter antiken, h 43 cm, sockel med smärre def2 000
 358Piedestal, flintgods, ant Frankrike, Jugend, sekelskiftet 1900, polykrom reliefdekor av irisar mm, h 70 cm, smärre slitage2 800
 359Stoiloff Baumgartner, Constantin Adolf, olja, skördearbete, sign, 55 x 69 cm-
 360Nordgren, Anna, olja, porträtt av friherre Erland von Otter (1903-89), 80 x 59 cm, prov: i arv inom ätten Tham2 200
 361Kaminur, förgylld brons och glas, Boston Clock Co, sekelskiftet 1900, h 28 cm900
 362Kandelabrar 1 par, förgylld brons, högklassiga Stockholmsarbeten i empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av Abundantia med Cornucopia, akantus mm, h 47 cm-
 363Damskrivbord med uppsats, valnöt, jugend, sekelskiftet 1900, 3 lådor i sarg, skuren blomdekor, b 107 cm800
 364Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, personer i landskap, sign Masippa, synl storl 23 x 17 cm100
 365Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, personer i landskap, sign N Masippa, synl storl 23 x 17 cm100
 366Golvvas, skuren alabaster, sekelskiftet 1900, dekor av bladverk mm, h 53 cm500
 367Piedestal, svarvad serpentinsten, 1900-talets början, h 110 cm-
 368Dahlgren, Carl, olja, marin, sign, 59 x 99 cm500
 369Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kejsar Nero tävlar i Quadriga på Circus Maximus, 35 x 44 cm, ngt färgsläpp-
 370Spegellampetter till 1 ljus, 1 par, förgyllt och patinerat trä och pastellage, nyklassicism, 1910-tal, krönande strålknippe, h 53 cm400
 371Edsberg, Sören, olja, hästar och kor på Saltholm, sign, 68 x 97 cm600
 372Gude, Hans Frederik, kopia efter, olja, Sandvikenfjorden, efter original från 1879 på Nationalmuseum, otydl bet H Gude...., 54 x 83 cm-
 373Kraul, Fritz, olja, fiskeläge, sign o dat 1920, 32 x 48 cm150
 374Okänd konstnär, olja, gäss - kopia efter Bruno Liljefors, sign M (?) Janson, 24 x 43 cm, färgbortfall150
 375Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, kvinna och get, sign ... Madsen, 45 x 57 cm400
 376Bordes, Ernest, olja, Femmes Juives, sign m dedikation Tunis o dat 1891, 27 x 36 cm2 200
 377Möller, Carl, olja, hus i landskap, sign, 55 x 80 cm, dukskada400
 378Schultz-Moberger, Elsa, olja, Kvarndammen, Skåne, sign, a tergo etikett, 58 x 53 cm200
 379Nygaard, Thorvald, olja, motiv från Köpenhamn med Börshuset, sign, 68 x 97 cm200
 380Okänd konstnär, olja, parklandskap med svanar, sign K Ellestrand (?), 50 x 75 cm450
 381Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs, sign o dat 1931, 34 x 43 cm150
 382Lange, Sören L, litografi, handkolorerad, Augustenborg Slot, tryckt sign o dat 1820, synl pappersstorl 32 x 40 cm150
 383Okänd konstnär, olja, hus bland dyner, sign HLL (?), 38 x 60 cm-
 384Okänd konstnär, olja, kamelkaravan, otydl sign Paulson (?), 33 x 42 cm250
 385Okänd konstnär, ant Tyskland, sekelskiftet 1900, kvinna vid lantgård, sign OS (?), 25 x 34 cm300
 386Widell, Wilhelm, olja, gäss, sign, 70 x 100 cm100
 387Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kvinna i landskap, 25 x 21 cm-
 388Vitrin, svartlackerat och bronserat trä, sekelskiftet 1900, gipsskulptur av den predikande Jakob, l 72 cm800
 389Solfjäder, gouache på papper och elfenben, ant England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av kvinnor, putto mm, i rikt skuren rokokostilram, sekelskiftet 1900, tot l 46 cm2 800
 390Okänd konstnär, 1800-tal, olja, jägare med hund i landskap, 24 x 33 cm-
 391Graduale, pergament, 14-1500-tal, Sanctorum Meritis Inclita Gaudia, 51 x 37 cm, skador, lagning700
 392Okänd konstnär, akvarell, Certosa di Val D'Ema, Firenze, sign OL o dat 1899, pappersstorl 30 x 20 cm-
 393Okänd konstnär, olja, 1800-talets slut, ålandskap, 24 x 35 cm150
 394Haid, Johann Jacob efter Majer, Wolfgang Dietrich, akvatint, Georg Bernhard Bilfinger, synl pappersstorl 37 x 23 cm-
 395Schrag, Julius, tillskr, olja, Oberer Stadtplatz, Hall im Tirol, 58 x 48 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld1 000
 396Väggspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, rikt skuret krön, h 126 cm300
 397Väggfat, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, driven dekor av fabeldjur samt värdshusscen, oktogonalt, h 59 cm, smärre lagn-
 398Schrag, Julius, tillskr, olja, stadsbild från Hall im Tirol, 58 x 48 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld1 000
 399Schrag, Julius, tillskr, olja, stadsbild från Hall im Tirol, 68 x 55 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld1 000
 400Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, stilleben med frukter, 18 x 40 cm, visst slitage150
 401Jessen, Aage, olja, munkar, sign, 24 x 33 cm100
 402Skåp, valnöt, oscarianskt, 1800-talets slut, front med 2 dörrar med infattade kopparplaketter, h 146 cm1 100
 403Karaff, porslin, sekelskiftet 1900, i form av and i klänning och ytterrock, h 21 cm150
 404Jardinière, majolika, Gustavsberg, oscariansk, 1800-talets slut, i form av vattentråg, l 38 cm1 000
 405Vinkanna, nysilver, sekelskiftet 1900, h 25 cm100
 406Ytterfoder, flintgods, 1800-talets mitt el 2 hälft, polykrom dekor av bl a Eremitageslottet, h 16 cm100
 407Späntkniv, trä och smide, 1800-tal, l 20 cm-
 408Bordspingla, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, nygotik, 1800-talets 1 hälft, h 13 cm, kläpp sakn-
 409Smyckeskrin, förgylld brons, sekelskiftet 1900, lock med infattad kopparrelief inom emaljram, invändig sammetsklädsel, l 10 cm-
 410Relief, delvis bemålat lergods, klassicerande motiv, sannolikt efter Thorvaldsen, 1800-talets 2 hälft, l 34 cm-
 411Stop, 1 par, flintgods, Gustavsberg, 1800-talets slut, Gustaf Vasa, h 15 cm300
 412Koppar, 1 par samt 1 underfat, kinesicerande stil, Meissen, yttre glasyr i cappucinerbrunt, invändig kinesicerande dekor i blå underglasyrmålning, koppar dia 7,5 cm, fat 12 cm-
 413Figurin, porslin, Meissen, 1700-tal, trädgårdsarbete, polykrom bemålning, h 12,5 cm-
 414Figurin, porslin, Meissen, 1700-tal, dekor av stående gudinna och katt, polykrom och förgylld dekor, h 15 cm-
 415Vaser, 1 par, porslin, 1800-talets 2 hälft, polykrom dekor av sittande barn, växtlighet mm, h 23 cm, ngn nagg300
 416Krucifix, brons, Ryssland 1800-talets mitt eller 2 hälft, avers med text, h 34 cm, litt: snarlikt avb Jeckel s 171900
 417Ikon, grekisk-ortodox, försilvrad koppar i träram, Sankt Georg, 1900-tal, tot mått 25 x 21 cm150
 418Ikon, mässing och emalj, Ryssland, 1800-tal, St Nikolaus, 11 x 9,5 cm1 000
 419Huskrucifix, emaljerad mässing, Ryssland, 1900-tal, 22 x 14 cm, litt: Jeckel, avb s 188-
 420Krucifix, brons, Ryssland 1800-talets mitt eller 2 hälft, h 26 cm, litt: snarlikt avb Jeckel s 1711 300
 421Bägare, emalj, Ryssland, dekor av huset Romanovs vapen, initialer för Nikolaus II och Alexandra samt årtal 1896 (kröningsåret), h 10,5 cm, slitage, emaljdef-
 422Okänd designer för Rörstrand, vaser 1 par, lockask samt flacon med propp, porslin, dekor av löjtnantshjärtan, h 10 - 18 cm-
 423Skulptur/miniatyrfontän, brons, sekelskiftet 1900, Maneken Pis, h 11 cm800
 424Brännare för helig olja, sk Diya, brons, Nepal, 18-1900-tal, l 15 cm150
 425Bordsfotogenlampa, vitopak glasmassa med metallmontage, sekelskiftet 1900, h inkl sotrör 24 cm-
 426Skulptur, skuret och bemålat trä, Portugal, sekelskiftet 1900, dekor av stående munk, h 30 cm, slitage800
 427Okänd konstnär, porträttmedaljonger, 3 st, Jasperware, 1800-tal, tsar Alexander I, Ludvig XVI resp kejsare Frans I, dia inkl 11,5 cm2 000
 428Bordsur, metall på träsockel, sekelskiftet 1900, h 25 cm150
 429Behållare för heligt vatten, sk Karuwa, brons, Nepal, 18-1900-tal, urnformad med pip i form av drakhuvud, oid sign, h 8 cm900
 430Okänd amerikansk (?) konstnär, miniatyr på vitopak glasmassa, porträtt av Augustus Edward Jessup 1797-1859, nr 80 i Reinh v Rosens samling, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, nagg-
 431Arnberg, Elise, miniatyr på ben, porträtt (kopia) av Lydia Eager Jessup, née Mosley 1800-76, nr 92 i Reinh v Rosens samling, sign, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 432Lockask, porslin med mässingsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av Mongolfier, dia 6 cm600
 433Necessär, pärlstickat siden, 1800-tal, dekor av mandarin och morian samt text Giuseppe Rouez, l 17 cm, smärre def400
 434Sardinask med ställ och spatel, frostat glas och nysilver, ant England, sekelskiftet 1900, ostpl, l 20 cm600
 435Nattljusstakar, 1 par, mässing, Gusum nr 23, sekelskiftet 1900, l 17 cm500
 436Likörtunna med -koppar, glas med metallmontage, sekelskiftet 1900, l 17 cm, 1 kopp sakn100
 437Skeppsklocka, mässing och smide, 1800-tal, märkt Trille II, h 21 cm, fäste def300
 438Flaska med propp, porslin, Dresden, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av herdepar i landskap mm, h inkl propp 36 cm-
 439Prydnadsyxa, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, l 108 cm-
 440Saddlebag för åsna, sk Khorgin, semiantik/antik Yomut, l 100 cm200
 441Direktvisionsspektroskop, lackerat gjutjärn och mässing, Franz Schmidt & Haensch, Berlin, 1800-talets slut, l 63 cm300
 442Miniatyrmikroskop i originalförp, lackerad metall, Lomara, Josef B Schulz, Elberfeld, 1920-30-tal, slitage, förpackningar def100
 443Parti frimärken, mestadels Sverige, 4 album800
 444Böcker, Anrep, Gabriel, Svenska Adelns Ättartaflor I-IV, Stockholm 1858-64, hfr bd, ex libris för friherreliga ätten von Otter, prov: friherre Bror Salomon von Otter, därefter i arv till ätten Tham, smärre skador1 000
 445Hjälm, läder och mässing, fransk M/1845 för dragoner, sidofjäder och käkband sakn, slitage3 200
 446Logetecken, 2 st, guldstickad sammet, 18-1900-tal-
 447Munspel i originalförp, Hohner Polyphonia-
 448Biljettänger, 2 st, metall, 1900-talets 1 hälft, l 14 resp 16 cm100
 449Munspel i etui, Hohner Rheingold, medf munspel Echo, slitage-
 450Wirkkala, Tapio för Hackmann, kniv, rostfritt stål och plast i skinnbalja, Puukko, tot l 20 cm150
 451Okänd samisk knivmakare, kniv i balja, halvhorn, skuren, geometrisk dekor, dat 1913, tot l 20 cm600
 452Bajonett i balja, Italiensk M1871/87, tot l 39 cm-
 453Ametistkluster, l 15 cm-
 454Lotusflöjt, bakelit (?) och metall, Swanee Whistle or Lotus Flute, 1920-30-tal-
 455Fotografialbum med visitkort, sekelskiftet 1900, foton från familjerna Leuhusen mm, pärm med pietra-duraplakett; prov: Friherre Carl Herman Leuhusen 1934-2010-
 456Fotografialbum med visitkort, sekelskiftet 1900, foton från familjerna Leuhusen mm; prov: Friherre Carl Herman Leuhusen 1934-2010-
 457Korrespondensarkiv (?), grön maroquin, J C Vickery, London, 1900-talets 1 hälft, b 24 cm, smärre def250
 458Besman, smide, Köpenhamn, sekelskiftet 1900, l 52 cm-
 459Tumstock, trä med mässingsbeslag, 1800-talets slut, l 50 cm-
 460Parti visitkort/porträttfotografier, 18-1900-tal300
 461Tändhattstång, mässing samt kikare i låda, Carl Zeiss, Jena, bägge sekelskiftet 1900-
 462Keris (kris) i balja, damaskerat smide och hardwood, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, tot l 39 cm200
 463Parti; 2 häften samt vykort, Göteborgsutställningen 1923, medf teckning Ernst Hällberg, 'Liseberg vid Örgrytevägen'250
 464Parti visitkort/porträttfotografier, 18-1900-tal200
 465Parti frimärken, hela världen-
 466Bok; Engström, Albert et al, Pyttans AB och CD-lära, Bonniers 1946, hft, ngn fläck100
 467Grafikmappar, 2 st; Moderne Farbige Raumkunst inneh 18 litograferade resp offsetplanscher samt Farben und Raumstimmungen inneh ett flertal offsetplanscher-
 468Ålljuster, smide, sekelskiftet 1900, l 72 cm250
 469Fotografialbum med visitkort, sekelskiftet 1900, foton från familjerna Leuhusen mm; prov: Friherre Carl Herman Leuhusen 1934-2010-
 470Skoblock, 2 st, trä och metall, 1900-talets 1 hälft100
 471Stort parti mässingsvikter mm300
 472Stort parti uniformsmössor350
 473Parti kameror och -tillbehör, 1 låda300
 474Ingdam, Arne, Rågeleje Keramik, skulptur, glaserat lergods, sittande björn, sign, h 16 cm150
 475Figurgrupp, porslin, Schaubach, Unterweissbach, 1900-talets 1 hälft, salukis, polykrom underglasydekor, l 32 cm350
 476Meedom, Gudrun för B&G, figurin, glaserat stengods, stående par, modellnr 7208, sign, h 27 cm, verksam 1946-53300
 477Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1031, h 6,5 cm100
 478Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande flicka på sten, modellnr 4027, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm150
 479Kyhn, Knud för KD, figurin, glaserat stengods, sittande björn, modellnr 21675, sign, h 19 cm150
 480Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, 'Ung dristighet' modellnr 2162, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm150
 481Figurin, delvis bemålat porslin, Schaubach Wallendorf, dansös, h 24 cm400
 482Okänd designer för L Hjorth, Bornholm, skulptur, glaserat lergods, stående björn, l 10 cm-
 483Figurin, delvis förgyllt och bemålat porslin, Capodimonte, Neapel, 1900-talets mitt, i form av sittande dam med luta, h 23 cm800
 484Figurin, porslin, delvis bemålad, man i ungersk folkdräkt, Herend 1900-talets mitt, h 30 cm150
 485Figurin, porslin, Schaubach Wallendorff, stående skridskodansös, polykrom bemålning, h 17 cm, ngn nagg100
 486Kyhn, Knud, möjl för Ipsens Enke, figurin, grönglaserat lergods, pojke med strumpa, sign, l 19 cm200
 487Ingdam, Arne, Rågeleje Keramik, skulptur, glaserat lergods, stående björn, sign, l 19 cm200
 488Nielsen, Niels för B&G, figurin, glaserat stengods, stående hjort, modellnr 1929. h 18,5 cm150
 489Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, pekineservalp, modellnummer 1134, h 8,5 cm250
 490Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, kanin, polykrom underglasyrdekor, modellnr 269, design 1913, h 8 cm500
 491Meedom, Gudrun för B&G, figurin, glaserat stengods, stående kvinna, modellnr 2119, sign, h 22 cm, verksam 1946-53150
 492Ingdam, Arne, Rågeleje Keramik, skulptur, glaserat lergods, stående björn, sign, l 21 cm250
 493Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, stengods, stående björn, modellnr 20156, sign, l 19 cm250
 494Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, stengods, stående björn, modellnr 20155, sign, l 18 cm250
 495Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm-
 496Ekström, Yngve för Swedese, soffa, fur, Kontrapunkt, design 1968, l 240 cm-
 497Matta, rölakan, 195 x 140 cm200
 498Okänd norsk (?) designer, 1950-tal, soffbord, palisander, l 190 cm-
 499Okänd dansk designer, soffa, 2-sits, svart skinn och bonat trä, l 150 cm2 200
 500Matta, handknuten ull, modern tillv, dekor av rundlar, 230 x 160 cm150
 501Jensen, Jacob för B&O, tuner/förstärkare, Beomaster 901, design 1972, l 50 cm200
 502Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak, 1950-60-tal, front med 3 lådor och 3 skåpssdörrar, brännstpl, l 184 cm800
 503Okänd designer, 1950-60-tal, snedklaffsekretär, teak, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 83 cm, klaff med limmad fanerskada2 000
 504Vitrinskåp på lös benställning, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, låsbart, tot h 157 cm, senare, undre hyllplan100
 505Lewis, David för B&O, BeoVision 7 - 40 LCD Television, inbyggd DVD, design 2005700
 506Okänd designer, stolar, 4 st, ek med svart konstläderklädsel-
 507Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med rosa klädsel, Lamello-
 508Malmsten, Carl för Åfors, stolar, 1 par, ek, Calmare Nyckel250
 509Okänd designer, 1950-tal, stolar, 4 st, teak-
 510Okänd designer, stol, ek och böjträ, modern tillv150
 511Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu-
 512Okänd konstnär, olja, bränningar i skärgård, sign J Seger, 50 x 100 cm-
 513Aschan, Ulf, olja, komposition, sign, 55 x 45 cm1 300
 514Eriksson, Folke, färglito med guldmålning, komposition, sign, dat 1972 o numr 98/125, synl pappersstorl 78 x 57 cm-
 515Andersson, Alfred, olja, Dragvägen Halmstad, 31 x 58 cm400
 516Högardh, Gösta, akvarell, Nattgatan, sign, synl pappersstorl 26 x 45 cm200
 517Sundberg, Kjell, färglito, isdans, sign o numr EA 20/25, 50 x 45 cm-
 518Okänd konstnär, akvarell, hamnparti, sign UN (?) o dat 1953, synl pappersstorl 50 x 65 cm-
 519Andrén, Bengt, olja, Parismotiv, sign, 33 x 24 cm100
 520Olson, Axel, färglito, liggande kvinna vid havet, sign o numr 116/310, 17 x 23 cm, ur bibliofilutgåvan av Halmstadgruppen 50 år-
 521Okänd konstnär, blandteknik, djurhuvuden, synl pappersstorl 52 x 38 cm, fläckar-
 522Svensson, Roland, färglito, skärgårdsparti med vindmölla, sign o numr 156/360, synl pappersstorl 36 x 29 cm100
 523Asp, Ragnar, olja, Träd vid Påarp, sign o dat 78, 23 x 30 cm350
 524Bohm, Märta, akvarell, vallmo, sign, synl pappersstorl30 x 26 cm300
 525Joann, Sven, olja, Stad i Sabinerbergen, sign o a tergo dat 1952, 55 x 70 cm1 100
 526Okänd konstnär, olja, hamnparti med båtar, otydl sign o dat, 60 x 80 cm100
 527Hansen, Hans, olja, kustparti, sign o dat 1924, 46 x 68 cm400
 528Okänd engelsk konstnär, 1970-tal, olja, komposition, a tergo etikettfragment, 90 x 72 cm1 300
 529Olofsson, Pierre, färglito, Häxsabbat, sign o numr 49/100, 37 x 53 cm2 200
 530Le Guellaff, Loïc, olja, Régates, sign, 40 x 80 cm1 100
 531Zwick, Lis, färglito, Generalen och undersåten, sign, dat 1971 o numr 51/100, synl pappersstorl 50 x 69 cm-
 532Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 2 hälft, kalligrafiskt tryck (?), synl bildyta 27 x 23 cm-
 533Strid, Hardy, akryl, Manipulerad duva, sign o dat 1977, 31 x 41 cm500
 534Johnfors, Hans, färgetsning, surrealistisk komposition, sign, dat 1986 o numr 92/190, synl pappersstorl 38 x 31 cm-
 535Jacobsson, Britt-Marie, olja, Blått hav, sign, 24 x 37 cm-
 536Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, flicka i herrgårdspark, sign LT (?), 50 x 60 cm, skador-
 537Lewin, John, blandteknik, Återfunnen, sign, synl storl 62 x 76 cm100
 538Arnesen, Frank, olja, surrealistiskt landskap, sign, 32 x 45 cm-
 539Heerup, Henry, linoleumsnitt, Narren og Hornet, sign, synl pappersstorl 17 x 25 cm100
 540Andersen, Sören, olja, stallinteriör med hundar och häst, sign, 50 x 48 cm250
 541Okänd konstnär, olja, lindansös, sign Weinberg-S o dat 57, 41 x 31 cm-
 542Okänd konstnär, 1900-talets mitt el 2 hälft. olja, Venedigmotiv, otydl sign, 17 x 24 cm100
 543Gleerup, Knud, olja, landskap, sign o dat 1933, 51 x 66 cm300
 544Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, stilleben, 24 x 56 cm-
 545Karta, kopparstucken, St Thomas Dansk Americansk ö, Köpenhamn 1846, 41 x 66 cm, fläckar200
 546Okänd konstnär, olja, uniformer, 55 x 22 cm150
 547Rosén, Kjell, olja, landskap, sign, 37 x 44 cm-
 548Karlsson, Hasse, akvarell, Höstlöv, sign o dat 2014, 17 x 12 cm250
 549Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, olja, skeppsporträtt, 35 x 43 cm1 200
 550Fischer, Poul, xylografi (?), skridskoåkare, sign o dat 1886 i trycket, synl pappersstorl 32 x 24 cm150
 551Jacobsen, Ludvig, olja, fiskare vid Brönshöj Mose, sign o dat 1918, 22 x 29 cm200
 552Björkquist, Nils, olja, Räv med ungar, sign o dat 1950, 42 x 59 cm-
 553Bowedt, Carl, olja, Vejlefjord, sign, 39 x 50 cm150
 554Eriksson, Hilmer, olja, landskap, sign, 26 x 37 cm-
 555Okänd konstnär, olja, stilleben, sign Aage P, 30 x 42 cm-
 556Månsson, Carl, olja, Skånegård, sign, 26 x 34 cm100
 557Höglund, Erik för Boda, vas, grå-blå glasmassa, dekor av luftbubblor, sign, h 12 cm-
 558Okänd designer för Mdina, Malta, vas, blåtonad glasmassa, sign, h 15 cm100
 559Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Tempera, design 2008, dekor i rosa underfång, dia 23 cm100
 560Backström, Monica för Kosta Boda Ateljé, skål med hänklar, glas, dekor i orange och violett, sign o dat 1991, h 17 cm200
 561Höglund, Erik för Boda, vas/flaska, brun glasmassa med luftblåsor, sign, h 17 cm200
 562Okänd konstnär, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, clowner, h 22 resp 25 cm300
 563Lütken, Per för Holmegaard, vaser, 1 par, blåtonad glasmassa, sign, h 22 cm100
 564Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, dekor av slipad slinga, Marin, sign o etikettsign, h 22 cm100
 565 Kortzau, Ole för Royal Copenhagen, skål, kristall, 'Natura', design 1996, etikettsign, l 33 cm100
 566Okänd italiensk konstnär, Murano, skulptur, polykrom glasmassa, fågel, etikettsign, h 36 cm300
 567Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av polykroma invälsningar, etikettsign, h 42 (!) cm1 800
 568Okänd designer, vas, glas, dekor i vitt överfång, h 31 cm-
 569Lindstrand, Vicke för Kosta, skålfat/skulptur, klarglas, i form av löv med slipade nerver, sign LG 210 (1956), l 20 cm-
 570Hydman, Vallien, Ulrica för Boda, skål, glas, dekor av polykroma färgfält, sign, dia 21 cm150
 571Hydman, Vallien, Ulrica för Boda, skål, glas, dekor av polykroma färgfält, sign, dia 17 cm300
 572Ollers, Edvin för Kosta, lockskål, grön glasmassa, 1920-tal, h 23 cm200
 573Sinnemark, Rolf för Pukeberg, tillskr, kandelaber till 4 ljus, gjutet glas, etikettsign, l 31 cm-
 574Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, sign, h 15 cm100
 575Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskr, kanna, koboltglas, h 27 cm250
 576Höglund, Erik för Boda, relief, klarglas, dekor av kvinna, handsign, dia 14 cm-
 577Aladin, Tamara för Riihimäen Lasi OY, vas, blå- och orange glasmassa, 1960-70-tal, h 14 cm-
 578Percy, Arthur (m fl?) för Gullaskruf, vaser, 3 st, olikfärgat glas, h 17 - 25 cm150
 579Lindstrand, Vicke, tillskr, vas, glas, slipad, geometrisk dekor, h 24 cm-
 580Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, Residence, sign o numr 4570, dia 20 cm, medf skål Orrefors-
 581Okänd designer för Kosta Boda, skål, glas, etikettsign, dia 19 cm-
 582Piedestal, svärtat trä, sekelskiftet 1900, senare skiva i valnöt, h 72 cm250
 583Paraplyställ, mässing med gjutjärnsfot, 1900-talets början, h 65 cm700
 584Okänd designer, 1950-60-tal, taburett, teak, h 40 cm-
 585Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mm-
 586Bord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, h 62 cm, ben sannolikt kortade400
 587Kaminur, bronserad metall, nyrokoko, 1800-talets slut, dekor av kvinna, växtlighet mm, urverk sign T & C, h 31 cm-
 588Stolar, 1 par, bonad bok, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, renoverade och kompletterade-
 589Salongsbord, valnöt, sekelskiftet 1900, l 96 cm-
 590Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn-
 591Barnvagn, smide och ek, sekelskiftet 1900, sammetsklädd rottingkorg, handtag i flintgods, l 126 cm500
 592Matta, semiantik turkmen, 200 x 125 cm, ngt slitage-
 593Gunghäst, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, l 93 cm, man saknas, senare schabrak, slitage1 200
 594Matta, semiantik persisk med bönenisch, 110 x 80 cm-
 595Pottstol, bonat trä, allmogearbete, 1800.tal, h 47 cm, medf nattkärl250
 596Matta, semiantik Turkmen med bönenisch, 150 x 95 cm-
 597Fåtöljer, 1 par, svarvad, skuren och bonad björk, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft-
 598Prydnadsbord, svarvat och bonat trä, oscarianskt, sekelskiftet 1900, l 65 cm100
 599Matta, semiantik Ersari, 330 x 270 cm1 600
 600Fåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad, rosa sammet, sk Emmafåtöljer, nyrokoko, sekelskiftet 19001 200
 601Canapé, svarvad valnöt med helstoppad, rosa sammet, nyrokoko, sekelskiftet 1900, l 150 cm600
 602Rosen, Reinhold von, olja, fransk (?) lantgård, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 603Syskrin, palisander med pärlemorintarsia, 1800-talets 2 hälft, l 30 cm, smärre def-
 604Bordsvitrin med undre låda, ek, sekelskiftet 1900, 40 x 40 cm600
 605Marionetthuvud och -armar, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, huvud h 14 cm, slitage700
 606Tallrikar, 3 st, tenn, 17-1800-tal, Sverige, Sachsen resp England, dia 19-23 cm, svenska tallriken m lagn och pålödd upphängningsring250
 607Parti äldre kopparstick, bl.a Santi Bartoli, Pietro, Blesendorff, Samuel och Strauch, Lorenz100
 608Skära, smide med trähandtag, sekelskiftet 1900, l 65 cm150
 609Leidi, Franco, kopparstick, 6 st, samtl sign, storlek cirka 12 x 9 cm, medf bok-
 610Väggvitrin, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, h 72 cm300
 611Klädhängare, bemålat trä och mässing, i form av hillebard, l 80 cm, slitage-
 612Relief, koppar, 1800-talets 2 hälft, klassicerande motiv, ant efter Bertel Thorvaldsen, l 34 cm350
 613Bordsplateau, nysilver med prismor, 1800-talets mitt, l 60 cm, senare spegelglas och prismor100
 614Matta, old Hamadan, 205 x 150 cm300
 615Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut-
 616Sybord, mahogny, empirestil 1900-talets 1 hälft, lyrformat underrede, låda i sarg, h 75 cm, fanérdef250
 617Rökbord med tillbehör, bonat trä och koppar, jugend, 1900-talets början, dekor av kronhjortar, h 85 cm350
 618Prydnadsbord med klaffar, palisander med mässingsbeslag och intarsia, rokokostil, 1900-talets mitt, l 97 cm, slitage200
 619Matta, old/semiantik persisk, 200 x 155 cm-
 620Matta, semiantik Kirman, 150 x 120 cm350
 621Matta, semiantik Teke (?), 180 x 100 cm-
 622Matta, old/semiantik Pakistan, 250 x 200 cm, kortsidor med skador-
 623Matta, semiantik Teke, 200 x 125 cm, fransar i behov av översyn-
 624Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, dia 39 cm-
 625Stekfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, blå underglasyrdekor, l 51 cm, ngn missfärgning100
 626Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign AB (?), dia 42 cm900
 627Matsalsmöbel, 7 del, ek och svärtat trä, barockstil, 1900-talets 1 hälft, svarvade ben, matbord med 2 utdragbara skivor, 4 stolar samt 2 armstolar, grön plyschklädsel, bord tot 258 x 106 cm, slitage-
 628Mycket stort parti frimärken, hela världen, en flyttlåda1 000
 629Mycket stort parti frimärken, hela världen, en flyttlåda1 200
 630Mycket stort parti frimärken, hela världen, en flyttlåda1 000
 631Soffbord, valnöt med mässingsbeslag, England, 1900-talets mitt, oval skiva, l 110 cm-
 632Soffbord, valnöt med mässingsbeslag, England, 1900-talets mitt, oval skiva, l 123 cm100
 633Oljetryck, 7 st, sekelskiftet 1900, dekor av katter och hundar, medf offset350
 634Stort parti textil, 18-1900-tal; sidenväst, sorgklänning, sammetskappa, sjalar mm, delvis med skador, prov: adliga ätten Charpentier2 000
 635Nattkommod, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, b 65 cm100
 636Takkrona till 12 ljus, förgylld metall med prismor, ekelticerande stil, 1800-talets slut, h 90 cm3 200
 637Takkrona till 5 ljus, mässing med lövformade, delvis färgade prismor, rokokostil, sekelskiftet 1900, h 90 cm3 600
 638Taklampa, mässing med 6 rutslipad glaskupor, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 60 cm800
 639Matta, old Bidjar, 210 x 140 cm1 300
 640Wanscher, Ole för P Jeppesen, soffbord, mahogny, plakettmärkt, l 130 cm-
 641Däckstol, trä med rottingklädsel, sekelskiftet 1900, sits def-
 642Soffa, ljusgul ylleklädsel, Verona, l 170 cm, enl uppg inköpt hos Severins Möbler 2014-
 643Armstol, mahogny med svart tagelklädsel, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft-
 644Okänd designer för Gebrüder Thonet, stolar, 10 st, brunbetsat böjträ, tillv 1979-
 645Stolar, 6 st, ek och vitlackerat trä, modern tillv100
 646Salongsstolar, 5 st, delvis skuren och svärtad palisander, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, djuphäftad sidenklädsel, framben med hjultrissor600
 647Okänd designer, funkis, 1930-tal, stolar, 6 st, björk, stapelbara, slitage-
 648Fåtöljer, 1 par, bonat trä, lösa dynor, modern tillv-
 649Okänd designer, 1950-60-tal, biografstolar, 1 par, björk med textilklädsel, sammonterade, b 114 cm-
 650Okänd designer, 1950-60-tal, biografstolar, 1 par, björk med textilklädsel, sammonterade, b 114 cm-
 651Okänd designer, 1950-60-tal, biografstolar, 1 par, björk med textilklädsel, sammonterade, b 114 cm-
 652Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, bonat trä med helstoppad, grön sammetsklädsel, svängd rygg, l 27 cm, ngt slitage-
 653Skolplanscher, 3 st, litograferade, 1900-talets 1 hälft, Honungsbiet, ankor resp Häst, visst slitage250
 654Golvlampa, svarvat och bonat trä, 1920-tal, h inkl skärm 178 cm-
 655Väggur, förgyllt och bronserat trä och stuck, art-déco, 1920-tal, dekor av delfiner mm, h 62 cm400
 656Väggspegel, förgylld konstmassa, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 70 cm100
 657Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn med klaffar, mahogny med mässingshandtag, tot l 90 cm300
 658Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 61 cm, skador-
 659Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 48 cm350
 660Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, mahogny, 1900-talets 2 hälft, tot l 119 cm-
 661Spegel, förgyllt trä och stuck, oscariansk, sekelskiftet 1900, l 61 cm, skador100
 662Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, tot l 120 cm-
 663Applicque till 3 ljus, patinerad metall, sekelskiftet 1900, dekor av naturalistiskt utformade grenar, l 48 cm, smärre def350
 664Väggur, skuren ek med förgyllda mässingsdetaljer, ant Tyskland, nyrenässans, sekelskiftet 1900, h 93 cm1 800
 665Barometer, mahogny, England, 1900-talets 2 hälft, h 77 cm100
 666Hillfon, Curt, serigrafi, Nattskärra, sign o numr 55/140, 30 x 21 cm200
 667Wolfhagen, Ernst, etsning, komposition med man och häst, sign, dat 1962 o numr 43/50, synl pappersstorl 39 x 26 cm-
 668Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Kouros, Kroisos og Apollon, sign o dat 1988, 70 x 50 cm100
 669Hillfon, Curt, serigrafi, komposition med fjäder, numr 82/111, 30 x 21 cm150
 670Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Paraportiani på Mykonos, sign o dat 2002, 60 x 40 cm-
 671Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Beskueren, sign o dat 1994, 60 x 40 cm-
 672Vitrinskåp, bonad ek, 1920-tal, dörr med stiliserad blomdekor, h 170 cm500
 673Vitrinskåp, mahogny, 1900-talets 2 hälft, h 140 cm400
 674Väggur, delvis svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 100 cm, orangrepp200
 675Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 55 cm, silverplakett med ägarinskription300
 676Väggur, bonat trä, Westerstrands 1900-talets mitt, h 39 cm200
 677Olson, Erik, färglito, Sirenernas kvartett, färgvariant, sign EA o dat -81, 52 x 51 cm250
 678Järnerud-Sewén, Eva, akvarell, Sommarkväll i skärgårn, sign, 30 x 37 cm-
 679Olsson, Alf, färglito, Tärnor, sign o numr 442/495, dat 88, 31 x 37 cm100
 680Hentze, Gudmund, rödkrita, stående akt, sign o dat 1941, synl pappersstorl 62 x 46 cm, ngt fläckig200
 681Hentze, Gudmund, rödkrita, sittande akt, sign o dat 1938, synl pappersstorl 60 x 45 cm, ngt fläckig200
 682Campbell, Christina, blyerts (?), Händelser i rum, sign o dat 75, synl storl 48 x 46 cm-
 683Poster, offset, John Lennon, The 'Imagine' Sessions 1971, pappersstorl 90 x 64 cm200
 684Väggspegel, ek, modern tillv, 160 x 95 cm100
 685Riitun, Thorstein, färglito, Tyrihaus, sign, dat 90 o numr 25/60, 31 x 91 cm-
 686Offsetposter, Design Museum Köpenhamn, Juleskeen, 100 x 60 cm-
 687Tobiasse, Theo, färglito, L'enfant-clown aux yeux graves qui chant la blessure éternel de l'éxil, sign o numr 13/250, 102 x 69 cm (pappersstorlek 109 x 75 cm)2 200
 688Nilsson, Vera, färglito, Kommer med solen, sign o numr 113/250, 52 x 38 cm350
 689Ernst, Helge, färglito, romersk komposition, sign m dedikation o dat 1984, synl pappersstorl 47 x 65 cm-
 690Lingardsz, Sven, färglito, Den gyllene buren, sign o numr 49/175, 45 x 33 cm, ed Galerie Hansson200
 691Lingardsz, Sven, färglito, Bortkommen fredsduva, sign o numr 49/175, 45 x 33 cm, ed Galerie Hansson200
 692Joansson, Lennart, färglinoleumsnitt, Balandsakt, sign, dat 76 o numr 152/210, synl pappersstorl 43 x 38 cm-
 693Leger, Fernand, efter honom, poster, litograferad, Les Lithographies de L'Atelier Mourlot 1984, pappersstorl 73 x 52 cm200
 694Nash, Jörgen, färglito, Fågelmamma, sign, dat 1971 o numr 81/100, synl pappersstorl 44 x 59 cm200
 695Johansen, Svend, färglito, harlekin, sign, dat 1970 o numr 51/300, synl pappersstorl 66 x 50 cm, marginalfläckar-
 696Lingardsz, Sven, färglito, Päronkällaren, sign o numr 49/175, 45 x 33 cm, ed Galerie Hansson200
 697Olson, Erik, färglito, Fönster mot himlen, sign, dat 1978 o numr 76/300, 38 x 37 cm800
 698Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, sign o numr 316/350, 22 x 32 cm-
 699Jonson, Sven, färglito, Månsken och flygelfönster, sign o numr HC 16/25, 46 x 38 cm800
 700Olson, Erik, färglito, Sökaren (Alltid på väg), färgvariant, sign, numr 25/110 o dat 1973, 46 x 34 cm800
 701Olson, Axel, färglito, Trappan (vid Seine), sign o numr 202/260, 42 x 39300
 702Jonson, Sven, färglito, Fragment mot natthimmel, sign o numr 2/60, 19 x 32 cm250
 703Nilsson, Per Olof, etsning, Fjärilsbild; Fjäril vingad, sign, dat 83 o numr 65/200, 16 x 16 cm-
 704Johansson, Nette, etsning, hundra, sign o numr 48/85, 30 x 32 cm-
 705Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand, sign o numr 82/300, 28 x 40 cm, ur Halmstadmappen från 1952700
 706Olson, Axel, färglito, Kritklipporna, sign o numr 75/150, 25 x 40 cm400
 707Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition med duvor, sign o dat 52-80, 32 x 42 cm100
 708Jonson, Sven, färglito, Portalen, sign o numr 242/360, 40 x 50 cm600
 709Olson, Axel, offset, Den sista plogen, sign o dat 1985, pappersstorl 60 x 50 cm-
 710Agnell, Olle, etsningar, 2 st, Kråkriksdag resp Liten kanal Venedig, bägge sign o numr200
 711Norrman, Lars, färglito, Tjurfäktare, sign o numr 203/260, dat 1996, 23 x 28 cm-
 712Nilson, KG, färglito, Landskap med bro, sign o numr 42/320, dat 1996, 25 x 30 cm350
 713Olson, Erik, färglito, Kyrkan vår moder, sign, dat -55 o numr 212/250, 40 x 32 cm300
 714Olson, Erik, färglito, 'Valdemosa', sign EA o dat 1974, 34 x 47 cm-
 715Okänd konstnär, olja, landskap, otydl sign, 90 x 68 cm250
 716Hurtsskrivbord, valnöt och valnötsrot, nyrenässans, sekelskiftet 1900, l 141 cm, torksprickor, slitage-
 717Karta, kalkerad och handkolorerad efter original från 1779, Qvibille Skog, medf reproduktion, planritning över Susegården, 46 x 47 resp 43 x 35 cm, prov: ätten Tham100
 718Parti måleri och grafik, bl a Carl Brandt, Hardy Strid och Ragnar Andersson300
 719Parti grafik och måleri, bl a Franco Costa200
 720Parti måleri och grafik, bl a Åke Corshammar-
 721Arbetsbord med elektrisk höj- och sänkförmåga, svart laminat, Rol Ergo S 650, l 180 cm600
 722Arbetsbord med elektrisk höj- och sänkförmåga, gråtonat laminat, Rol Ergo S 650, l 180 cm600
 723Parti måleri och grafik, bl a Carl 'Ägga-Calle' Johansson, Ragnar Ring, Ingvar Wiede och Bertil Widbrandt-
 724Parti grafik och måleri, bl a Sven Ljungberg, Hans Fritzdorf, Maria Collinder, Thomas Frisk, Olof Andersson och Ia Karlsson150
 725Martin, Johan Fredrik efter Martin, Elias, offsetkopior efter, Stockholmsvyer, 6 st, synl pappersstorl 46 x 61 cm200
 726Parti måleri och grafik, bl a Ingvar Adamsson och Knut gruva100
 727Bendtzen, Louis, oljemålningar, 2 st, Bornholmsmotiv - Gudhjem resp Sandkaas, sign, 48 x 66 cm100
 728Stort parti måleri, grafik mm bl a Jack Eichborn900
 729Okänd konstnär, 1900-talets början, oljetryck, A Happy Family, ed The Gray Lith Co New York & Chicago, a tergo dat 1908, 38 x 49 cm, medf okänd amerikansk (?) konstnär, blyerts, kvinnoporträtt, otydl sign Charles H... o dat 1909, synl pappersstorl 28 x 22100
 730Parti grafik och måleri; Birgitta Liljebladh, Lasse Johansson mm150
 731Matsalsmöbel, 8 del, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 4 stolar, 2 armlänsstolar, taburett samt bord med 1 ofanerad iläggsskiva, bord tot 132 x 95 cm, slitage2 800
 732Hafström, Thomas, färglito, komposition med man, sign o numr 11/260, dat -84, 72 x 58 cm100
 733Jönsson, Barbro, färglitografier 2 st, Kommande resp Transit, bägge sign o dat 88300
 734Skyltdocka, konstmaterial, 1900-talets slut, h 180 cm, ngt slitage250
 735Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm-
 736Ernlund, Frederik, olja, marin, sign, 70 x 100 cm400
 737Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag och läderklädd skiva, George III-stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 127 cm, slitage200
 738Armstolar, 1 par, skuret trä, rokokostil, 1900-talets mitt300
 739Leonette, Dan, olja, landskap, sign o dat 1970, 89 x 100 cm-
 740Okänd konstnär, kolteckningar, 1 par, porträtt av Hugo Tham (1884-1954) och hh Dagmar, née von Otter ((1900-45), synl pappersstorl 62 x 49 cm100
 741Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag och läderklädd skiva, George III-stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 126 cm700
 742Ernst, Max, färgetsning med collage, ur Oiseaux en péril, Georges Visat, Paris 1975, sign o numr 77/100, 30,5 x 25 cm, synl papperstorl 53 x 41 cm4 600
 743Pyk, Madeleine, lito, Cyklisterna i Provence, sign o numr 49/250, 27x40 cm1 100
 744Snedklaffsekretär, mahogny med intarsia, barockstil, 1900-talets mitt, underdel med 4, bukiga lådor, överdel med skrivklaff bakom vilken små lådor och rum, b 96 cm500
 745Zoladz, Stanislaw, färglito, stilleben, sign, dat 1994 o numr 276/290, 37 x 53 cm500
 746Vitrinskåp, ek, 1900-talets 2 hälft, h 102 cm-
 747Max (Finkelstein), Peter, olja på papper, Profile 2007, sign, 22 x 29 cm-
 748Sekretär, pyramidmahogny, oscariansk, sekelskiftet 1900, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, h 139 cm, fanérdef800
 749Skyltdocka, konstmaterial, 1900-talets slut, h 180 cm, ngt slitage400
 750Pyk, Madeleine, färglito, The Arc of Noa, sign o numr 159/310, 42 x 50 cm1 100
 751Åberg, Lasse, offsetposters, 2 st, Musse Pigg, handsign, vardera 50 x 70 cm100
 752Tamburmajor, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, h 185 cm, 1 pinne sakn-
 753Vitrinskåp, mahogny, modern tillv, h 204, b 42 cm-
 754Vitrinskåp med belysning, mahogny, modern tillv, h 188, b 87 cm500
 755Väggvitriner, 2 st, bonat trä resp mahogny, 1900-talets mitt, h 45 resp 78 cm200
 756Högardh, Gösta, akvarell, Sommardag, Steninge, sign o dat 68, 28 x 38 cm300
 757 Reynolds, Sir Joshua, efter honom, oljetryck, The Infant Samuel, tot mått 30 x 25 cm-
 758Kopparstick, 2 st, handkolorerade, 17-1800-tal, Le râle de terre resp Black-throated thrush400
 759Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stilleben med rosor, otydl sign, 32 x 23 cm100
 760Carmiencke, Hermann, etsning, kustlandskap, sign o dat 1850 i plåten, synl pappersstorl 26 x 32 cm, fläckar-
 761Kopparstick, handkolorerat, krusbär, plansch 546 ur Flora Danica, synl pappersstorl 33 x 22 cm, marginalfläckar-
 762Henningsen, Hans, blyerts, 2 st (1 dubbelsidig), porträtt, sign, pappersstorl 25 x 20 cm-
 763Westphal, Robert, olja, landskap, sign, 37 x 54 cm-
 764Pettersson-Nåw, Åke, färglito, Öländsk vegetation, sign o numr 26/125, 16 x 23 cm100
 765Buffet, bonad björk, 1920-30-tal, b 82 cm-
 766Väggspegel, bronserat och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, 47 x 62 cm, ngn def-
 767Spegel, förgylld konstmassa, modern tillv, h 80 cm250
 768Kaffeservisdelar, porslin, Köpenhamns porslinsmåleri-
 769Skyltdocka, konstmaterial, 1900-talets slut, h 180 cm, ngt slitage450
 770Skrivbord med klaffar, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot l 147 cm-
 771Okänd konstnär, olja, kustparti med fyrtorn, 1900-talets början, sign Jibe (?), 65 x 100 cm200
 772Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm-
 773Matservisdelar, porslin, B&G, dekor av blommor450
 774Borowski, Bohdan, olja, ortodox katedral, a tergo sign, samt utställningsetikett, 60 x 42 cm-
 775Skrivbord med klaffar, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot l 147 cm100
 776Matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Liselund450
 777Nordberg, Olle, färglito, Förbi torpet, sign, numr 32/40 o dat 1972, synl pappersstorl 62 x 81 cm-
 778Okänd konstnär, pastell, landskap, sign Y Holm...., 36 x 57 cm-
 779Lampkupor, 3 st, glas och mässing, Louis Poulsen, dia 26,5 cm, i originalförp-
 780Kaffe- och theservisdelar, porslin, B&G, förgylld kantdekor400
 781Skrivbord med klaffar, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot l 147 cm-
 782Wiberg, Gunnar, olja, blomsterstilleben, sign, 62 x 52 cm200
 783Hougaard, (Henning?), olja, motiv från Gilleleje, sign, 38 x 46 cm150
 784Persson, Karin, trägravyr, Sommarvardag, sign o dat 1946, 22 x 16 cm-
 785Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 786Vyboud, Jean, sepiaetsning, liggande akt, sign, synl pappersstorl 13 x 25 cm-
 787Locher, Jo Hahn, olja, blomsterstilleben, sign, 34 x 30 cm250
 788Buljongkoppar, 8 st samt underfat 6 st, porslin, Royal Copenhagen350
 789Mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, förgylld kantdekor -
 790Skrivbord med klaffar, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, tot l 147 cm-
 791Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 55, sign o numr 78/120, 58 x 58 cm700
 792Hedberg, Hans, tillskr, olja, porträtt, sign HH o dat 42, 52 x 40 cm samt Rosensohn, Lennart, färgetsning, rabbiner, sign o numr 19/75, synl pappersstorl 24 x 19 cm-
 793Okänd konstnär, olja, strandparti med måsar, sign J. Son (?) o dat 88, 35 x 27 cm-
 794Matservisdelar, flintgods, Aluminia Tureby-
 795Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-tal, l 45 cm400
 796Matservisdelar, flintgods, Adams Juliet300
 797Parti porslin, B&G, Blå Mås med- resp utan guldkant1 300
 798Rösiö, Hilding, olja, Flickan från barnhemmet, sign o dat 1971, 46 x 38 cm-
 799Ljungberg, Sven, xylografi, Ljungbymotiv, sign, 7,5 x 7,5 cm300
 800Svensson, Rolf, akvarell, råbock i skogslandskap, sign, synl pappersstorl 38 x 30 cm700
 801Okänd konstnär, skulptur, patinerad konstmassa, gasellhuvud, h 68 cm300
 802Parti DVD-filmer, 26 st, Beck, i etui (detta def)-
 803Parti figuriner; bisquit, gips och konstmassa, ngn lagn400
 804Risberg, Edit för JIE, parti figuriner, glaserat lergods400
 805Kaffeservisdelar, 2 lådor, porslin, B&G200
 806Kikare, Giobe med stativ Hama, i etuier200
 807The- och kaffeservisdelar, porslin, 2 lådor, 1900-talets 1 hälft, dekor i blått och guld400
 808Matservisdelar, flintgods, Aluminia, 1900-talets 1 hälft-
 809Kaffeservisdelar, porslin, B&G, dekor av vindruvor1 000
 810Matservis, porslin, B&G, sekelskiftet 1900, tallrikar, terrin med lock mm, dekor i rosa300
 811Matservisdelar, 1 låda, porslin, Royal Copenhagen, 1900-tal, dekor i Sachsisk Blomst1 200
 812Parti diverse; kaffekanna porslin Capodimonte, bricka, papier-maché, korg flintgods, figurin bisquit samt snusdosa, sköldpadd med nysilvermontage300
 813Parti äggkoppar och toastställ, flintgods, Lurpak, 2 lådor350
 814Mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G; Jubilaeum1 100
 815Parti mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, 1900-talets 1 hälft, bl a Erantis och Anemone2 400
 816Mat- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Frijsenborg500
 817Matservis, porslin, Royal Copenhagen, dekor i rött och guld1 800
 818Stort parti porslin, Royal Copenhagen och B&G, varierande modeller600
 819Mat-, kaffe- och theservisdelar, fajans, Aluminia Tranquebar brun900
 820Quistgaard, Jens H för B&G, matservisdelar, glaserat stengods, Mexico600
 821Mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, 'Løvfald'1 000
 822Mat- och theservisdelar, fajans, Aluminia Tranquebar7 500
 823Okänd designer för Vejle stole- och möbelfabrik, byrå, palisander med mässingsbeslag, 6 lådor, h 108, b 91 cm500
 824Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, h 143 cm1 000
 825Bastuaggregat samt -kontrollpanel, Tylö, slitage-
 826Byrå, mahogny med rödbrokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, b 83 cm300
 827Höglund, Erik för Boda, ölsejdlar 6 st, brun glasmassa, dekor av luftbubblor, sign, h 11 cm, 1 m fotnagg-
 828Byrå, ek, 1900-talets 1 hälft, 4 lådor, b 76 cm-
 829Parti glas, Holmegaard mm, 1 låda450
 830Matservisdelar, porslin, B&G, dekor av blommor900
 831Byrå, palisander och bonat trä med intarsia, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 95 cm400
 832Byrå, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 82 cm200
 833Serveringsvagn med lös bricka, sk Butlers tray, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, l 90 cm100
 834Lampbord med undre hyllor, mahogny, 1900-talets 2 hälft, h 67 cm350
 835Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft, h 65 cm600
 836Serveringsbord med fällbar skiva, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, uppfälld h 75 cm450
 837Parti diverse, 4 lådor, glas, porslin mm700
 838Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 93 cm, slitage-
 839Vinback, bemålat trä, Vilhelm Christensen, 1900-talets 1 hälft, l 48 cm450
 840Parti koppar, 4 del, 1800-tal; nattkärl, bulkruka, vattenkanna samt kaffekanna, slitage100
 841Prydnadsfat, 1 par, koppar, 1900-talets 1 hälft, dekor av Adam och Eva, ia 46 cm350
 842Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 92 cm, slitage-
 843Synnerligen stort parti brickor, bestick mm, nysilver, 2 flyttlådor1 100
 844Parti väggur samt damväskor, 1 låda-
 845Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag och läderklädd skiva, George III-stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 91 cm-
 846Parti spetsar mm textil350
 847Leksaksbrandstation, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt, l 48 cm100
 848Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets 1 hälft, l 47 cm200
 849Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets mitt, ben med lejontassar i mässing, 3 lådor i sarg, tot l 132 cm-
 850Koffertar, 1 par, papp, 1900-talets 1 hälft, l 86 cm-
 851Parti morsdagstallrikar mm porslin, B&G100
 852Parti äldre diverse; koppar, flintgods mm, slitage300
 853Buffet, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, l 185 cm-
 854Bord, ek med skiva i vit laminat, ovalt, l 160 cm-
 855Matta, semiantik persisk, 225 x 165 cm350
 856Iversen, A J, egen verkstad, soffbord, mahogny, etikettsign, l 120 cm100
 857Matta, old Persisk, 180 x 115 cm200
 858Armstol, bonat trä med brun konstläderklädsel250
 859Eriksen, Gorm, färgserigrafi, Ren energi, sign, dat 92 o numr 89/350, 57 x 46 cm-
 860Grafikmapp; Så många du är.... inneh 3 färglitografier av Nisse Zetterberg, Helga Hanschen och Lenny Clarhäll, samtl sign, dat 1979 o numr 406/460, papperstorl 40 x 50 cm, marginalfläckar-
 861Bord, 2-delat, ek med skiva i vit laminat, ovalt, tot l 400 cm700
 862Prydnadsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets mitt, l 64 cm-
 863Okänd designer för Belid, bordslampor, 1 par, mässing och svärtat trä, h inkl skärm 45 cm200
 864Soffbord, mahogny, oregelbunden skiva, kryssben med 4 lejontassar, l 145 cm-
 865Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st, ek, b 45 cm450
 866Byrå/nattygsbord, mahogny, 1900-talets 2 hälft, 7 lådor, h 62 cm-
 867Lampor, 1 par, turkosglaserat lergods, Kostka, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, h inkl skärmar 75 cm-
 868Wanscher, Ole, tillskr, soffbord, mahogny, Den Permanente Vesterport, København, l 130 cm-
 869Parti mässing, tenn mm-
 870Okänd designer för Frandsen, golvlampor, 1 par, mässing, 2 ljuspunkter, h 142 cm600
 871Sängbord, krom med palisanderimiterande laminat, Variett, Tyskland, 1900-talets mitt, h 66 cm, vred sakn-
 872Sparkbil, trä, 1900-talets mitt, märkt NK, senare, lös sits, l 64 cm, slitage150
 873Förvaringsmöbel, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, b 90 cm-
 874Fåtölj, sammet, 1930-40-tal-
 875Martin, Johan Fredrik efter honom, akvatint och konturetsning, 'Utsigt af Götheborg från Skansen Götha Lejon', nr 24 ur serien Svenska Utsigter, 32 x 40 cm, möjl senare avdrag, gulnad-
 876Plakett, bisquitporslin i skuren träram, dekor efter Thorvaldsen, l 35 cm450
 877Martin, Johan Fredrik efter honom, akvatint och konturetsning, 'Utsigt af Götheborg från Förstaden Masthugget', nr 25 ur serien Svenska Utsigter, 32 x 40 cm, möjl senare avdrag, gulnad-
 878Zimmermann, Joseph Anton efter Van Toegen, kopparstick, 2 st, Otto I resp Stefan II av Wittelbach (Bayern), synl pappersstorl 31 x 21 cm-
 879Jensen, Oluf, akvatint, nypongren, sign o dat 1916, 26 x 20 cm-
 880Norell, Olof, färglito, glasmästarspegel, sign o numr 118/280, synl pappersstorl 69 x 49 cm-
 881Hansen, Björn T, olja och blyerts, Bautastenar, sign o dat 1972, 60 x 50 cm-
 882Trofé, monterad Springbock, tot h 47 cm-
 883Spegel, mahogny med intarsia, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, a tergo text Ribe 24 september 1848, h 104 cm, skador-
 884Ångmopp, Yuyao JJ-SC-005-
 885Kandelaber till 5 blockljus, svärtat smide, RBA Olofström, l 60 cm, i originalförp100
 886Okänd konstnär, etsning, Porträtt av ett folk, sign Lindh(?), dat 83 o numr 16/75, 29 x 29 cm-
 887Okänd konstnär, olja, flygande sångsvanar, otydl sign, 40 x 80 cm450
 888Besticketui, bonat trä, inredning i Pacific Silvercloth, l 40 cm200
 889Apoteksburkar, 2 st, brunt glas med svart trälock, h 25 cm100
 890Jardinière, nysilver med glasinsats, 1900-talets 1 hälft, dia 25 cm250
 891Kandelaber till 4 ljus samt ljuslykta, svärtat smide, modern tillv, h 39 -42 cm-
 892Kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, 1 ljusstake med nagg600
 893Just Andersen, Ib, egen verkstad, parti tenn250
 894Skeppsur resp -barometer, mässing, Schatz, dia 16 cm600
 895Parti glas och keramik; 2 kannor, prydnadsklot, ytterkruka med underfat, fågelfigurin samt ljuslyktor150
 896Parti fajans, 2 lådor, Royal Copenhagen resp aluminia350
 897Kaffeservis, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt, 12 koppar med 11 underfat, 12 assietter, kaffekanna, sockerskål med lock, samt gräddkanna, polykrom dekor av blommor, försilvrad kant-
 898Lütken, Per för Holmegaard, glasservisdelar, 2 lådor, Skibsglas, design 1970700
 899Parti tallrikar mm, 2 lådor, flintgods, Aluminia, 1900-talets början och 1 hälft, ngn nagg el spricka400
 900Parti vattenflaskor/termosar, 14 st, aluminium och plast oanvända100
 901Okänd designer, vägghylla för CD-skivor, h 60 cm-
 902Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Fra sydkysten på Kreta, sign o dat 1993, 40 x 60 cm-
 903Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, l 33 cm, nagg250
 904Serveringsbackar, 1 par, litograferad metall, Cointreau, 1900-talets 1 hälft, skruvfunktion, l 22 cm100
 905Pappersskärare, Martin Yale Premier 220, i originalförp100
 906Okänd designer, krus, glaserat stengods, sign ASK (?), h 22 cm-
 907Skolfiol med stråke, sekelskiftet 1900, l 60 cm, slitage300
 908Parti diverse; skrin, försilvrad metall, Japan, 2 bägare, försilvrad koppar, Mindre Asien samt 2 stavar och lockask, ant Afrika500
 909Parti porslin och keramik, bl a vas, Royal Copenhagen-
 910Wiinblad, Björn för Rosenthal, bestick, 8 st, rostfritt stål med porslinsskaft, Siena, förskärarbestick, 2 gafflar, kniv, sked samt 2 theskedar, l 15 - 32 cm400
 911Parti porslin, 1 låda, B&G, Ballerina300
 912Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, matservisdelar, porslin, Jägersborg-
 913Stephensen, Magnus för Aluminia, thekoppar med fat mm, flintgods, Timiana, design 1960100
 914Okänd designer för Domus/Konsum, parti glas, 12 + 10 st, Stora- resp Lilla Ett Glaset, framställda hos Johansfors, i originalförp-
 915Parti porslin, 2 lådor, B&G Blå Mås500
 916Just Andersen, Ib, egen verkstad, parti tenn mm400
 917Kapsylöppnare för väggmontage, metall, dekor av manshuvud, h 15 cm100
 918Lütken, Per för Holmegaard, parti vaser, skålar mm, blåtonad glasmassa, sign, 2 lådor400
 919Trådlös övervakningskamera, JOEL, oanvänd i originalförp100
 920Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, Art of Living 1948, sannolikt utf 1977 av Galerie Maeght, synl pappersstorl 39 x 60 cm, beskuren500
 921Rasmussen, Osvald, olja, interiör, sign, 35 x 27 cm-
 922UV-lampa, lackerad metall, Philips, 1950-60-tal-
 923Lampskärm, litofaniporslin, Porcelain Manufactory Plaue, 1900-talets 2 hälft, h 27 cm250
 924Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm-
 925Ulldall, Falle för Rösti, picknickservis i väska-
 926Parti skulpturer och figuriner, glaserat lergods, Michael Andersen & Sön mm900
 927Parti glas, porslin, mm; bl a skålar Rörstrand, Pukeberg och Skruf350
 928Bordsur, bonat trä, sekelskiftet 1900, h 29 cm-
 929Kaffeservisdelar, porslin, Meissen, mestadels Marcolinis period (1774-1815); 2 kannor med lock, 4 koppar med fat, gräddkanna samt teacaddy, nagg, skador, lagningar, kannas högsta h 23 cm600
 930Parti modern design, 1 låda, bl.a Rösti och Aluminia100
 931Just, Andersen, Ib, figuriner, 12 st, tenn, danska folkdräkter, 10 st bemålade samt på sockel, h 12 - 15 cm900
 932Köksburkar med lock, 3 st, flintgods, Aluminia, 1900-talets mitt, h 18 cm-
 933Brüel, Axel för Lyngby, mat- och kaffeservis, porslin, Tangent, design 1956, visst slitage-
 934Kaminur, bonad björk, art-déco, 1920-tal, l 40 cm-
 935Thorsson, Niels m fl för Teneragruppen/Aluminia, parti fajans, 1 låda250
 936Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, theservisdelar, glaserat lergods, kannor med rottinghandtag-
 937Parti modern design, bl a Stelton-
 938Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 8 st, Mine, dekor i blått, h 11 cm200
 939Matta, old Pakistan, 160 x 95 cm-
 940Matta, old Hamadan, 160 x 95 cm-
 941Johansson, Sven, färglito, stilleben, sign o numr 9/15, synl pappersstorl 28 x 40 cm, ngt gulnad-
 942Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, sign o dat 1924, 45 x 56 cm700
 943Skålar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, dekor i cracqueléglasyr, dia 21 cm-
 944Fat, 1 par, flintgods, Villeroy & Boch, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av hjortar, dia 26 cm-
 945Vattenkanna, koppar och mässing, 1900-talets början, h 18 cm-
 946Vas, vitopak glasmassa, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av putti mm, h 29 cm, lagn-
 947Jordglob med belysning, Det Bästa, dia 30 cm150
 948Grytunderlägg, nysilver, sekelskiftet 1900, teleskopmodell-
 949Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard, muggar, 4 + 4 glas, Palet Orangeröd, design 1976, endast tillv detta år, h 10 resp 14 cm-
 950Parti äldre diverse, 1 låda300
 951Parti delvis äldre diverse; märken, knappar, tändare mm400
 952Matservisdelar, flintgods, Aluminia Corinna, dekor i grönt-
 953Kaffeservis, porslin, Epiag, polykrom och förgylld dekor av Napoleon, kaffekanna h 19 cm-
 954Englund, Eva för Orrefors, skål på fot, karaff samt vinglas, 8 st, bemålat glas, Maja, dekor av löjtnantshjärtan, glasen h 14 cm1 400
 955Parti kaffekoppar med -fat, porslin, B&G musselmalet800
 956Parti tändare, 8 st, metall, dekor av Marilyn Monroe, James Dean mm100
 957Kaffeservisdelar, 2 lådor, porslin, Köpenhamns Porslinsmåleri, dekor av hjortar-
 958Hallampa, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal, h 23 cm450
 959Parti modern design, coasters rotstfritt stål, Zack, vas glas Guldkroken, 1 par vinkylare metall samt 2 oljelyktor, glas och trä-
 960Parti modern design, 2 lådor; Georg Jensen, Holmegaard, Royal Copenhagen, Rörstrand mm350
 961Wide, Georg för Deco, Helsingborg, saltbinge, flintgods med teaklock, dekor av skånegård, l 14 cm, senare skruvar till lock150
 962Kaffeservis, porslin, Hackefors, polykrom dekor av ängsblommor-
 963Nessim, Susanne, färgetsning, komposition med kvinna och hundar, sign o numr 143/165, dat -85, 37 x 27 cm-
 964Ljungberg, Sven färgträsnitt, Blå Tornet, sign o numr 113/360, 30 x 20 cm-
 965Parti metall, stop samt lockskål, tenn, bouillottelampor, 1 par samt 1 par ljusstakar, mässing, bouillottelamporna h 48 cm200
 966Okänd designer för Georgenthal, Berlin, skålfat samt 2 kandelabrar, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, skål dia 37 cm, skål m hårspricka-
 967Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen, förgylld dekor, invändig dekor av vitsippor, l 20 cm, smärre nagg450
 968Parti äldre sparbössor, metall resp bakelit, h 9 resp 16 cm250
 969Parti CD-skivor, klassisk musik100
 970Vedel, Kristian för Torben Örskov, tallrikar, skål samt kanna, melamin, Gourmet, skål h 11 cm-
 971Okänd designer, 1950-60-tal, galgar, 8 st, teak, l 45 cm100
 972Karaffer med stoppers, 1 par, rustlipat glas, 1900-talets 1 hälft, h inkl stoppers 18 cm100
 973Ljusstakar, 6 + 5 + 4 st, metall, modern tillv, h 5, 8 resp 12 cm100
 974Parti plaketter, bisquit, B&G, motiv efter Bertel Thorvaldsen400
 975Parti äldre diverse; varbygel, smyckeskrin, beslag mm300
 976Likörservis, violett glasmassa med tennmontage, Danmark, sk skönvirke, karaff samt 6 glas, karaff h inkl stopper 30 cm-
 977Skålar, 8 + 1, teak, 1900-talets mitt, päronformade, l 19 resp 38 cm, medf skål, teak, dia 25 cm150
 978Matservis, porslin, Gustafsberg Järnek, 1910-20-tal; 24 flata-, 11 förrätts- och11 djupa tallrikar, 10 assietter samt 10 skålar/fat, några delar med sprickor-
 979Andersen, Michael, egen verkstad, Bornholm, väggfat, 1 par, patinerat lergods, nyrenässans, sekelskiftet 1900, dekor av man resp kvinna mm, dia 36 cm-
 980Fiskservis, porslin, Porzellanmanufaktur Friedrich Kaestner, Oberhohndorf, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av bl a flygfiskar (!)-
 981Lockurna, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dekor av putto, h 29 cm800
 982Matservisdelar, flintgods, Aluminia, olika modeller-
 983Wennström, Berndt, färglito, sittande personer, sign PT, synl pappersstorl 38 x 44 cm-
 984Pietilä, Tuulikki, etsning, Sydfransk stadsvy, sign EA 11/25 o dat -50, 21 x 25 cm, gulnad-
 985Cherrier, Éugène-Victor, skulptur, patinerad metall på marmorerad träsockel, le Travail, h 46 cm600
 986Hundmat/vattenskålar, 2 st, stål och gummi, Wetnoz, l 24 cm, märkta King250
 987Skärbräda, trä och metall, Scandia present, fiskformad, l 90 cm-
 988Bricka, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, dekor av spridda blommor, l 49 cm, glasyr krackelerad-
 989Okänd konstnär, skulptur, smide, stående krigare, h 41 cm300
 990Balslöv, Jörgen för Royal Copenhagen, askfat, porslin, modellnr 3131, krabba i musselskal, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm-
 991Okänd designer för E S Horn, 1960-70-tal, arbetsbelysning, metall med gullackera skärm-
 992Ehrner, Anna för Kosta Boda, martini- resp starkvinsglas, 2 + 2 st, Line, design 1982100
 993Parti miniatyrer, keramik, bl a Per Weiss och Kjell Bolinder, utgivna av Höganäs Museum900
 994Parti diverse; kardor, 1 par 1800-tal, vaser 1 par, koppar, Knut Eriksson Eskilstuna, glaskupa 1920-30-tal samt vas, stengods, Rörstrand, vaser h 17 cm-
 995Okänd designer, 1950-tal, bordslampfot, glaserat lergods och teak, h 18 cm-
 996Krukor, 1 par, porslin, von Schierholz, 1900-talets början, i form av svanar, polykrom och förgylld dekor, h 13 cm, 1 m lagn-
 997Ytterkrukor samt -fat, 5 + 5 st, glaserat lergods, bl a Uppsala Ekeby och Bo Fajans250
 998Parti modernt glas och keramik; bl a Monica Bratt-Wijkander, Rosenthal och Lindshammar-
 999Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, 8 del glaserat flintgods, Röd Rubin; skål, 6 assietter samt ljusstake, medf moccakoppar med fat, Gefle Royal-
 1000Toilettegarnityr, 3 del, förgylld brons, 1900-talets 1 hälft, l 18 - 28 cm-
 1001Okänd designer för B&G, porslin, kryddburkar, 14 st200
 1002Parti slipade glas, 18-1900-tal, 1 låda800
 1003Almström, Emmy för Rörstrand, parti kaffe- och thekoppar, assietter mm, flintgods, Ostindia, design 19321 000
 1004Slipshållare, 1 par, trä och metall, Reguitti, Italien, 1900-talets mitt, l 44 cm250
 1005Matservisdelar, flintgods, Turnivals Denmark, England, 1900-talets 1 hälft400
 1006Thorvaldsen, Bertel, efter honom, reliefer, 1 par, koppar, Dagen resp Natten, dia 37 cm-
 1007Hushållsassistent, Kenwood, A707A100
 1008Parti spel i låda, Estrela, 10 Classic Games100
 1009Parti kameror600
 1010Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing med textilskärm, modell 549/3, h 79 cm-
 1011Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 52 cm600
 1012Takkrona, mässing med droppformade glashängen, 1900-talets 1 hälft, dia 47 cm450
 1013Taklampa, grön glasmassa med mässingsmontage och glaspärlor, 1900-talets början, dia 33 cm-
 1014Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft, h 60 cm450
 1015Taklampa, krom med dubbla, frostade glaskupor, funkis, 1930-tal, dia 50 cm, nagg-
 1016Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa brunlackerad metall; Semi, design 1967, dia 47 cm, visst slitage-
 1017Taklampa, mässing med olikfärgade prismor, 1900-talets 1 hälft, dia 45 cm-
 1018Plafondlampa, förgylld mässing med prismor, 1900-talets mitt, dia 42 cm700
 1019Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, stål med prismor, dia 40 cm450
 1020Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 4 ljusarmar, h 25 cm-
 1021Matta, old Pakistan galleri, 360 x 80 cm-
 1022Takkrona, glas, venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft, 5 ljusarmar, tot h 100 cm-
 1023Taklampa, metall med etsad glaskupa och droppformade hängen, 1900-talets 1 hälft, dekor av fiskar, dia 53 cm-
 1024Taklampa, koppar med frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, driven blomdekor, dia 45 cm700
 1025Matta, semiantik Hamadan, 205 x 135 cm250
 1026Matta, semiantik Pakistan galleri, 400 x 90 cm-
 1027Matta, old Pakistan galleri, 300 x 85 cm600
 1028Matta, semiantik Hamadan, 205 x 130 cm600
 1029Matta, old/semiantik Bochara, 200 x 130 cm-
 1030Okänd konstnär, skulptur, ek, Varen fridsamma bjuder Oden, Hugin, Munin, sign K-g o dat 1973, h 61 cm-
 1031Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen, förgylld och polykrom dekor, invändig dekor av blommor, l 30 cm, smärre nagg-
 1032Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtölj, teak och ek, dynor sakn-
 1033Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, oktogonal fot med balusterformad stam, h 15 cm500
 1034Okänd designer för Rörstrand, mugg med hänklar, souvenir från Stockholms (Funkis-) utställningen 1930, oid sign A L-g, h 10 cm-
 1035Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, 'Elefantparaden', h 27 cm250