SLUTPRISLISTA - HALLANDS AUKTIONSVERK AB Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Tors 26/4 kl 16:00

  NrBeskrivningSlagpris

 1Lindström, Bengt, olja, figurkomposition, sign, 106 x 75 cm-
 2Bring, Maj, olja, landskap, sign o dat 1917, 45 x 75 cm7 500
 3Okänd amerikansk (?) konstnär, 1930-40-tal, olja, stadsbild med skyskrapa, 40 x 30 cm1 400
 4Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, olja, Summer Heat, otydl sign, även a tergo, 30 x 38 cm2 000
 5Wichmann, Harry, olja, kvinna i växthus, sign o dat 1984, 15 x 50 cm-
 6Rex, Göte, olja, torghandel, sign, 90 x 100 cm2 600
 7Jaworska, Danka, olja, Sittande, sign, 60 x 50 cm1 100
 8Persson, Ragnar 'RP', olja, tågkupé, sign, även a tergo, 33 x 41 cm-
 9Jönsson, Barbro, olja, På den sköna, varma krogen, sign London o dat 1967, 14 x 41 cm400
 10Widenberg-Liljefors, Astrid, olja, hästar i snö, sign o dat 81 (?), 19 x 24 cm250
 11Stenersen, Gudmund, olja, Sundre Odalen, Norge, sign o dat 1906, 30 x 50 cm, prov: vinst i Trondhjems Kunstforening 1908700
 12Wickström, Åke, gouache, Vinter-Dal, händelse, sign Vekerum o dat 1941, sign även a tergo, synl storl 10 x 26 cm500
 13Jonson, Sven, blyerts, Näten torkas, sign, 10 x 20 cm-
 14Rex, Göte, olja, Boulevardservering, sign, 37 x 72 cm3 200
 15Strid, Hardy, akryl, Minimålning, a tergo sign, tot mått 14 x 18 cm150
 16Wickström, Åke, olja, Blekingekust, sign o dat 1964, även a tergo, 35 x 90 cm100
 17Hübner, Jens, relief, blandteknik, komposition, sign, 50 x 50 cm1 200
 18Hübner, Jens, relief, blandteknik, komposition, sign, 50 x 50 cm1 200
 19Johansson, Sven, olja, surrealistisk komposition, sign, 33 x 41 cm350
 20Eklind, Lars, olja, kustparti, sign, 29 x 40 cm200
 21Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, Nôtre Dame de Paris och Ile de la Cité, sign A Johnsson (?) Paris, 34 x 51 cm-
 22Högström, Kjell, olja, komposition, sign, 31 x 44 cm-
 23Wiberg, Harald, olja, sträckande ejdrar, sign o dat 1944, 46 x 55 cm4 200
 24Persson, Ragnar 'RP', olja, väntsal, sign, även a tergo, 46 x 55 cm-
 25Arnér, Gustav, pastell, Årstabron, Stockholm, sign, synl pappersstorl 37 x 52 cm-
 26Rösiö, Hilding, olja, tjurfäktning, sign o dat 1969, a tergo bet Hecho en la plaza de Murcia Mayo 1969, 38 x 46 cm-
 27Kåge, Wilhelm, olja, balett, sign o dat 1946, 38 x 46 cm1 500
 28Liljefors, Lindorm, olja, älgar och jakthund i landskap, sign o dat 1974, 38 x 51 cm2 400
 29Persson, Ove, olja, Söndag - motiv från Örjans Vall, Halmstad, sign o dat 1984, 21 x 50 cm600
 30Jonson, Sven, gouache, 'Den klara morgonen', förlaga till färglitografin med samma namn, sign o dat 1959, 25 x 47 cm2 000
 31Okänd konstnär, akvarell, Visbymotiv, sign EO (?), 12 x 17 cm-
 32Olson, Torsten, olja, stilleben, osign, a tergo bet o dat 1945, 27 x 34 cm100
 33Wickström, Åke, olja, Valborgs-mäss händelse 1942, sign Vekerum, sign även a tergo, 46 x 55 cm600
 34Persson, Ragnar 'RP', olja, väntsal, sign, även a tergo, 38 x 46 cm-
 35Persson, Ragnar 'RP', olja, tågkupé, sign, även a tergo, 38 x 46 cm2 000
 36Gunheim Torstensen, Halvor, olja, hästar i landskap, sign, 31 x 40 cm600
 37Månsson, Carl, olja, Skånegård, sign, 26 x 34 cm-
 38Jönsson, Bror, olja, interiör med personer, sign, 33 x 41 cm150
 39Wiede, Ingvar, olja, Kustbild, Skrea, sign o dat 1970, 27 x 36 cm-
 40Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Visionärt porträtt, sign o dat 1989, 40 x 29 cm800
 41Jonson, Sven, olja, Klippor i månsken, sign, 19 x 24 cm-
 42Okänd konstnär, 1900-tal, pastell och akvarell, balinesisk (?) kvinna, sign SS ..., synl pappersstorl 20 x 16 cm-
 43Eriksson, Hilmer, olja, landskap, sign, 26 x 37 cm-
 44Holmberg, Karl Gustav (KG), olja, aftonsol över stormigt hav, sign o dat 1969, 46 x 55 cm350
 45Ring, Ragnar, pastell, strandstilleben, sign, synl storl 31 x 39 cm-
 46Hedberg, Hans, tillskr, olja, porträtt, sign HH o dat 42, 52 x 40 cm-
 47Olson, Erik, blandteknik, skiss med plogar, dat 84 (?), synl pappersstorl 15 x 23 cm100
 48Leuchovius, Sylvia för Rörstrand Ateljé, bordslampa, blå underglasyrdekor, sign, h 35 cm300
 49Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock, h inkl träsockel 22 cm, lagn, limmad på sockel-
 50Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 15 cm medf skålfat, stengods, Bolinder, Kjell för Höganäs, sign, dia 18 cm-
 51Okänd designer, sannlikt för Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, ask, iriserande glasmassa, lock i körsbärsträ med metallmontage, dia 16 cm300
 52Okänd designer, 1950-tal, skål på 3 fötter, teak, brännstpl Äkta Bangkok Teak Sweden, dia 15 cm-
 53Damväska, brunt, reliefpräglat läder, Mullberry200
 54Aftonväska, svart, strutsimiterande skinn, 1900-talets mitt, l 31 cm100
 55Skrivställ, 3 del, tenn, art-déco, funkis, stiliserad dekor av sfinxer, stpl Ernst Svedbom Vetlanda 1930, skrivställs l 30 cm, baksida m ägargravyr300
 56Karlsson, Bruno för EGO, skål, glaserat stengods, sign, dia 23 cm-
 57Transistorradio, Bang & Olufsen, Beolit 600 (1964), l 32 cm200
 58Okänd designer för Ekeby, golvvas, terrakotta, modellnr 9, h 43,5 cm-
 59Palm, Rolf, egen verkstad, Mölle, bordslampa, stengods, sign, h 10 cm-
 60Leuchovius, Sylvia, för Rörstrand Ateljé, bordslampa, glaserat stengods, h 12 cm-
 61Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, Picknick, l 23 cm250
 62Alberius, Olle för Rörstrand, vas, glaserat stengods, Titus, h 23 cm-
 63Christensen (Kroese), Kari för Teneragruppen, B&G, lockask, fajans, polykrom underglasyrdekor i relief, h 12 cm200
 64Haapaniemi, Klaus för Iittala, muggar, 2 st, porslin, Taika, 0,4 l h 12 cm200
 65Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign, h 22 cm800
 66Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, sign, h 15 cm900
 67Bengtsson, Hertha för Rörstrand, skålar, 2 + 1, flintgods, Blå Eld, design 1950, l 25 resp 28 cm1 000
 68Lind, Richard för Arabia, figurin, glaserat stengods, isbjörn, framställd för Wärtsilä, l 16 cm200
 69Okänd designer för Moser Karlsbad, vas, delvis ametistfärgad glasmassa, oktogonal med slipad blomdekor, h 11 cm-
 70Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrkanna, glaserat stengods, sign, h 4,5 cm-
 71Okänd designer för Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, vas, glas, dekor i Creta Papillonglasyr, h 8 cm-
 72Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, modellnr 59, h 19 cm-
 73Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, delvis förgyllt porslin, Kronskålen, design 1932, dia 19 cm100
 74Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas/skulptur, sk diskometall, dekor av två fiskar, modellnr 1518, h 11 cm1 300
 75Nilsson, Carin, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud, sign, h inkl sockel 17 cm-
 76Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, modellnr 459, omkring 1955, polykrom underglasyrdekor, sign Goldscheider England, oid drejarsign, h 25 cm-
 77Nylund, Gunnar för Rörstrand, tillskr, fruktfat, stengods, 1950-60-tal, lövformat med turkos glasyr, l 35 cm-
 78Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skål, delvis glaserat stengods, Entré, design 1957, invändigt djupblå glasyr, dia 23 cm-
 79Åberg, Jan, skulptur, bemålat porslin på kopparställning, Hjulklocka, sign o dat 2004, h 16 cm-
 80Åberg, Jan, skulptur, bemålad konstmassa på kopparställning, Hjulros, sign o dat 2001, h 17 cm-
 81Åberg, Jan, skulptur, bronserad konstmassa på kopparställning, Julängel, sign o dat 1996, h 15 cm-
 82Skulptur/oljelampa, nysilver, möjl Würtembergiche Metallwaren Fabrik (WMF), 1910-20-tal, i form av leguan, l 25 cm2 200
 83Okänd designer för Carl Deffner, Esslingen, varmvattenkanna, metall med flätade rottinghandtag, jugend, 1900-talets början, kulhamrad dekor, h 21 cm450
 84Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, cigarrskrin, tenn och svärtat trä, graverad dekor av par på strand, l 15 cm-
 85Graves, Micheal för Alessi, saltströare resp pepparkvarn, rostfritt stål och plast, h 10 resp 13 cm200
 86Thekanna på réchaud, nysilver med flätat handtag, 1910-20-tal, h 28 cm samt äggvärmare, nysilver sekelskiftet 1900, h 24 cm400
 87Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, Star, sign, l 27 cm, säljes till förmån för Amnesty-
 88Fat, glaserat stengods, Drejargruppen Rörstrand, sign o dat 1976, dia 32 cm-
 89Bordslampa, glas, guldfärgad, möjl Flygsfors/Luxus, omkr 1970, h inkl skärm 64 cm150
 90Frisk, Thomas, skålfat, glaserat stengods, sign, dia 19 cm100
 91Frisk, Thomas, skålfat, glaserat stengods, lövformat, sign, l 42 cm200
 92Frisk, Thomas, skålfat, blåglaserat stengods, sign o dat 1999, l 31 cm100
 93Okänd designer för Jie, Gantofta, skål, glaserat lergods, blomformad, dia 23 cm-
 94Okänd designer, 1960-70-tal, handspegel, plexiglas, l 34 cm-
 95Svedbom, Ernst, vas resp uppsatsskål, tenn, sistn stpl 1934, h 20 resp 23 cm, ägargravyr100
 96Frisk, Thomas, väggrelief, stengods, Veduta V, sign m dedikation o dat 2010, h 41 cm-
 97Hellsten, Lars för Orrefors, kandelaber till 3 ljus, glas, sign, l 24 cm-
 98Okänd designer för Bergboms, bordslampa, brunlackerad metall, 1970-tal, h 66 cm150
 99Olsen, Hans för Gärsnäs, armstolar, 4 st, ek med armlän i teak, klädsel i ljus mocca, modell 9015, design cirka 1960 samt soffbord, ek, detta dia 115 cm8 000
 100Matta, Måås Fjetterström, Märta, efter henne, Vita Rutmattan, design 1933, detta ex tillv efter 1942, sign MMF AB, 290 x 195 cm, fransar i behov av översyn22 000
 101Merthen, Erik för IRE Möbler, Skillingaryd, fåtölj med fotpall, palisander med svart skinnklädsel, Amiral, 1960-tal4 200
 102Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Mig og Hebe, sign o dat 1985, 70 x 50 cm500
 103Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander, skiva i blåa blockglas, l 160 cm800
 104Okänd designer för Nordiska Kompaniet (NK), 1950-tal, soffbord, teak och bonad björk, plakettmärkt, l 84 cm-
 105Stol, teak, Brdr Juul Kristensen, 1900-talets 2 hälft300
 106Liljefors, Lindorm, mapp med 4 (av 5) färglitografier; Steglitsor, Lodjur, Älgpasset samt Räv som tar en and, samtl sign o numr 37/360, pappersstorl 48 x 64 cm, ed AH Grafik 1976-77300
 107Liljefors, Lindorm, mapp med 5 färglitografier; Steglitsor, Alfågelflock, Lodjur, Älgpasset samt Räv som tar en and, samtl sign o numr 1/360, pappersstorl 48 x 64 cm, ed AH Grafik 1976-77400
 108Okänd designer i Florence Knolls art, soffa, rostfritt stål med mörkbrun läderklädsel, 4-sitsig, l 240 cm, senare klädsel på sittdynor, slitage5 000
 109Matta, vävd ylle, Kasthall, Häggå, 300 x 200 cm1 600
 110Nordencreutz, Brita, olja, landskap, sign o dat 1944, 26 x 46 cm-
 111Alfdal, Torbjörn/Bruksbo design för Mellemstrand, bänk/soffbord med flyttbar blomsterhurts, palisander, ritat omkring 1960, etikettmärkt, l 120 cm, ngn fläck2 600
 112Qvarsebo, Mikael, olja, Solnedgång, sign o dat 1970, 22 x 27 cm600
 113Lahoda, Thomas, olja, Die Grenzen, sign o dat 1993, 35 x 25 cm400
 114Ösz, Ilona, olja, barn, sign, 30x 25 cm100
 115Ösz, Ilona, olja, kvinna med mask, sign o dat 1984, 27 x 24 cm100
 116Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, 'T-stolen', teak och svartlackerade stålben, barnmodell, höjd 63 cm, etikettmärkt Fritz Hansen 0464 , visst slitage-
 117Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, vit plast, modell 172 A, Sinus, design 1971, h 31 cm100
 118Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, vit plast, modell 172 A, Sinus, design 1971, h 31 cm200
 119Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, gul glaskupa med teak- och mässingsmontage, h 32 cm100
 120Okänd designer för Bo-Design, taklampa, vit glasmassa med metallmontage, modell 410004-100, dia 41 cm250
 121Okänd designer, 1960-tal, taklampa, rödlackerad metall, dia 38 cm-
 122Okänd designer, 1960-tal, taklampa, orangelackerad metall och plast, dia 46 cm, plastgaller ngt def-
 123Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, vitlackerad metall, modell T921, dia 58 cm100
 124Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa blålackerad plåt mod PH 5900
 125Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, vitlackerad metall, modell T921, dia 58 cm100
 126Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan Åhus, taklampa, trä med canvasskärm, Anna, dia 53 cm-
 127Fransson, Anders för Fagerhults Belysning, taklampa, vit plast, Frasselampan, dia 55 cm300
 128Okänd norsk (?) designer, 1950-tal, soffbord, palisander, l 190 cm-
 129Persson, Ragnar, färglitografier, 120 st (!) oinramade med passepartout, flickporträtt, samtl sign, 260 upplaga, 40 x 34 cm, pappersstorl 54 x 45 cm12 000
 130Olson, Axel, färglitografier 116 st (!) oinramade varav 20 med passepartout, komposition med skyltdocka, samtl sign, 260 uppl, 14 x 20 cm11 000
 131Hörlin-Holmquist, Kerstin, för NK, soffa, blå ylleklädsel, 'Lilla Paradiset', ur Trivaserien, design 1966, l 180 cm2 000
 132Matta, handknuten ull, modern tillv, dekor av rundlar, 230 x 160 cm-
 133Okänd designer, 1960-tal, soffbord, rostfritt stål med röktonad glasskiva, dia 100 cm2 200
 134Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955-
 135Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955-
 136Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, modell 3107 'sjuan', björkfanér med kromade ben, design 1955, detta ex från 1978, rygg sprucken200
 137Matta, rölakan, 195 x 140 cm-
 138Lampbord, mahogny och bonat trä, 1950-tal, oregelbundet formad skiva på 3, nedåt avsmalnande ben, l 38 cm-
 139Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak med bakelitmontage, teleskopmodell250
 140Schultz, Charles Monroe, efter honom, pläd, Snoopy come home!, dat 1965, 170 x 140 cm150
 141Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, soffbord, ek, mod AG 269, l 160 cm-
 142Skinn, zebramålad kohud (!), l 205 cm350
 143Serveringsvagn, krom med dubbla glasskivor, 1900-talets 1 hälft, l 43 cm450
 144Matta, vävd ylle, 120 x 85 cm-
 145Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, teak med helstoppad ylleklädsel, stoppning torkad-
 146Soffa, ljusgul ylleklädsel, Verona, l 170 cm, enl uppg inköpt hos Severins Möbler 2014-
 147Wegner, Hans J för Fritz Hansen, armstol, bok med lös ylleklädsel, modell 1788 'Tremmestolen', design 1945, detta ex från 1984600
 148Wegner, Hans J för Fritz Hansen, armstol, bok med lös ylleklädsel, modell 1788 'Tremmestolen', design 1945, detta ex från 1984700
 149Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med rosa klädsel, Lamello-
 150Okänd designer för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder, Lulu-
 151Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing klädd med brunt (konst?)läder, h 120 cm450
 152Okänd designer, golvlampa, mässing, justerbar höjd-
 153Okänd dansk designer, golvlampa, svartlackerad metall och plast, 2 böjliga ljusarmar-
 154Malmsten, Carl för Åfors, stolar, 1 par, ek, Calmare Nyckel-
 155Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson Vetlanda, matbord med 2 iläggsskivor, ek, dia 120, tot mått 240 x 120 cm, h 73 cm1 200
 156Okänd designer, soffbord, aluminium med svart stenskiva, 72 x 72 cm-
 157Färglitografier, 5 st; Uno Hernrup, Gunilla Westerståhl, Birgitta Nihlén, Lisbet Enbjerde samt okänd konstnär, utg av Förbundet Tanke och Känsla-
 158Friesendahl, Cecilia, etsningar, 2 st, Tigeröga resp komposition, bägge sign o numr, pappersstorl 39 x 42 cm resp 48 x 39 cm100
 159Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, modern tillv, h 125 cm300
 160Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, ek med spegel, låda i sarg, 176 x 100 cm, visst slitage700
 161Lewis, David för B&O, BeoVision 7 - 40 LCD Television, inbyggd DVD, design 2005-
 162Okänd designer, golvlampa, glas, dekor i vitt överfång, märkt RFG, h 85 cm100
 163Fontal, Alfonso för Modiss, Barcelona, golvlampa, väv på aluminiumfötter, h 138 cm150
 164Olsson, Thorild, olja, Från Frillesås, sign, 24 x 33 cm-
 165Persson, Karin, trägravyr, Sommarvardag, sign o dat 1946, 22 x 16 cm-
 166Larsson, Carl, etsning, 'Gunlög gratulerar Morfar' III état, 30 x 22,5 cm, synl pappersstorl 42 x 32 cm-
 167Rex, Göte, olja, Trädgårdsmöbler, sign, 18 x 25 cm-
 168Soffbänk, skuret, lackerat och bronserat trä, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av bladstav, l 216 cm3 800
 169Ljusstake med droppskiva, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam, h 26 cm3 000
 170Vippbord, björk med rotfanérad skiva, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dia 70 cm, slitage150
 171Matta, semiantik Teke, 200 x 125 cm, fransar i behov av översyn-
 172Fridell, Axel, teckning, tiggare, sign, synl storl 18 x 12,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 173Fridell, Axel, teckningar, 2 st, samramade, porträtt, bägge sign, synl storl 10,5 x 9,5 cm vardera, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 174Durand, Armand efter Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning efter kopparstick, The Three Trees, 144 x 228 mm, a tergo stpl, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 175Fridell, Axel, teckning, franska soldater, sign o dat 32, synl storl 124 x 20,5 cm, prov: Reinhold von Rosen, därefter i arv till premiärdansösen och balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, ngt gulnad-
 176Okänd italiensk konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 14 st, Via Cruci, i numrerade originalramar, 106 x 75 cm24 000
 177Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft el mitt, litografi, Sveas sorg vid Gustaf Adolf den Stores Stoft, i samtida ram av masurbjörk, tot mått 36 x 28 cm200
 178Haid, Johann Jacob efter Majer, Wolfgang Dietrich, akvatint, Georg Bernhard Bilfinger, synl pappersstorl 37 x 23 cm100
 179Solfjäder, gouache på papper och elfenben, ant England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av kvinnor, putto mm, i rikt skuren rokokostilram, sekelskiftet 1900, tot l 46 cm-
 180Kopparstick, handkolorerat, Poa fertilis, plansch 2166 ur Flora Danica 1836, synl pappersstorl 39 x 23 cm100
 181Lanje, Viking, pastell, blomsterstilleben, sign, synl pappersstorl 18 x 20 cm-
 182Okänd konstnär, 1900-talets början, interiör med läsande kvinna, 49 x 33 cm600
 183Schultz-Moberger, Elsa, olja, Kvarndammen, Skåne, sign, a tergo etikett, 58 x 53 cm-
 184Spegel, förgyllt trä och pastellage, Tyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, dekor av rocailler mm, h 90 cm, senare glas, bakstycke kompletterat1 900
 185Okänd konstnär, 1900-talets början, romersk kvinna med oljelampa, 42 x 30 cm250
 186Larsen, Albert, olja, porträtt av Karen Lundt, Nordland, Norge, sign, 32 x 28 cm-
 187Okänd konstnär, pastell, porträtt av dam i sidenklänning, 96 x 67 cm, oramad1 100
 188Tekusch, Margaret, akvarell, pojke med blommor, sign, portalformad synl mått 34 x 27 cm2 200
 189Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, mor och barn, 65 x 55 cm1 100
 190Okänd konstnär, olja, hus bland dyner, sign HLL (?), 38 x 60 cm-
 191Schrag, Julius, tillskr, olja, stadsbild från Hall im Tirol, 58 x 48 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld-
 192Spegel, försilvrat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av fleuroner mm, flankerande halvkolonetter, h 100 cm, renoverad, senare glas och bakstycke1 200
 193Spegel/nyckelskåp, mässingsplåt, barockstil, 1900-talets början, dekor av blommor mm, facettslipat glas, h 62 cm1 200
 194Schrag, Julius, tillskr, olja, Oberer Stadtplatz, Hall im Tirol, 58 x 48 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld-
 195Spegellampett, förgyllt trä och stuck, Italien, 1700-tal, dekor av mytologiska sjöhästar mm, 2 lampettarmar i mässing, h 45 cm, möjl omarbetad, smärre def3 600
 196Spegel, bemålat och bronserat trä och pastellage, senemspire, 1800-talets mitt, dekor av Lilla Riksvapnet, blommor mm, h 47 cm, renoverad och kompletterad600
 197Schrag, Julius, tillskr, olja, stadsbild från Hall im Tirol, 68 x 55 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld-
 198Okänd norsk konstnär, 1900-talets början, olja, Seilads - interiör med lekande barn, otydl sign, 40 x 48 cm3 200
 199Okänd konstnär (möjl Edmund Petersen), olja, landskap - motiv från Femsölyng mosse, sign Edmond o dat 1919, 36 x 45 cm, dukskada100
 200Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, man i landskap, 30 x 63 cm100
 201Thersner, Thora, litografi, Frugården, tryck hos Spong, ur Fordna och Närvarande Sverige, synl pappersstorl 35 x 53 cm, gulnad-
 202Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, mansporträtt, sign AW, 61 x 48 cm-
 203Jacobsen, Ludvig, olja, fiskare vid Brönshöj Mose, sign o dat 1918, 22 x 29 cm-
 204Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, rökande fiskare i dörröppning, 29 x 24 cm400
 205Väggfat, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, driven dekor av fabeldjur samt värdshusscen, oktogonalt, h 59 cm, smärre lagn-
 206Martin, Johan Fredrik efter honom, akvatint och konturetsning, 'Utsigt af Götheborg från Förstaden Masthugget', nr 25 ur serien Svenska Utsigter, 32 x 40 cm, möjl senare avdrag, gulnad-
 207Kopparstick, 1 par, handkolorerade, England, 17-1800-tal, 'Welcome Little Cupid you wound our hearts...' resp 'Mischievous Child you must depart', synl pappersstorl 25 x 34 cm, smärre def400
 208Martin, Johan Fredrik efter honom, akvatint och konturetsning, 'Utsigt af Götheborg från Skansen Götha Lejon', nr 24 ur serien Svenska Utsigter, 32 x 40 cm, möjl senare avdrag, gulnad-
 209Zimmermann, Joseph Anton efter Van Toegen, kopparstick, 2 st, Otto I resp Stefan II av Wittelbach (Bayern), synl pappersstorl 31 x 21 cm-
 210Mechau, Jacob Wilhelm, etsningar, 2 st, Porta di San Paolo resp Porta di Giovanni, sign o dat 1795 resp -96 i plåten, synl pappersstorl 32 x 39 cm, ngn fläck600
 211Okänd konstnär, tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, Vue Interieur du Temple de Salomon, 1760, synl pappersstorl 25 x 39 cm200
 212Okänd tysk konstnär, 1800-talets mitt, olja, kvinna i bergslandskap, 55 x 69200
 213Bordslampa, sang-de-boeuf-glaserat porslin med förgyllda bronsbeslag, ant Frankrike, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av svanar, festoner mm, tot h 80 cm1 600
 214Avlastningsbord, valnöt och bonad björk, oscarianskt, 1800-talets slut, l 54 cm, slitage100
 215Kandelabrar 1 par, förgylld brons, högklassiga Stockholmsarbeten i empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av Abundantia med Cornucopia, akantus mm, h 47 cm-
 216Fogelberg, Bengt Erland, tillskr, byst, bly (?) på träsockel, porträtt av Karl XIV Johan i paraduniform med Serafimer- Svärds- och Karl XIII:s ordenstecken, jmf snarlik i Nationalmusei samlingar (NMSk 2283), h inkl sockel 75 cm, sockel med smärre bristn28 000
 217Byrå, björk och palisander med intarsia, mässingsbeslag och röd marmorskiva, gustaviansk stil, sk Hauptkopia, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 104 cm1 300
 218Matta, old Pakistan saff, 115 x 65 cm-
 219Rakspegel, honungsgul björk med mässingslist, biedermeierstil, 1900-talets början, h 150 cm, torkspricka-
 220Länsfåtölj, skuren och bonad ek med mässingsdetaljer och brun läderklädsel, dekor av lejon mm, h 135 cm, prov: enl uppgift del av möbel inropad på auktion vid Skottorp Slott-
 221Soffa, skuret och lackerat trä, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft, l 182 cm2 600
 222Stolar, 12 st, grålackerad rödbok med gråblå ylleklädsel, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, oid brännstämpel, slitage6 000
 223Golvurna, blybergsporfyr med förgyllda bronsbeslag, 1800-talets 2 hälft eller slut, balusterformad på kvadratisk sockel, dekor av panmaskaroner, h 58 cm, fot med spricka32 000
 224Skrin, järnbeslagen ek, 1800-tal, senare benställning, l 48 cm, renoverad och kompletterad, nyckel sakn-
 225Bordslampa, brokig marmor med förgyllda bronsbeslag, Frankrike, Louis XVI-stil, 1900-talets början, dekor av vädurshuvuden mm, tot h 61 cm3 000
 226Jardinière, majolika, Gustavsberg, oscariansk, 1800-talets slut, i form av vattentråg, l 38 cm-
 227Brickbord, skuret och bemålat trä med plåtbricka, rokokostil, sekelskiftet 1900, brickan med dekor av fåglar, blommor mm, l 80 cm, bricka m smärre def1 700
 228Matta, semiantik Ersari, 330 x 270 cm-
 229Lådspegel, mahogny, empire, 1830-40-tal, låda i sarg, bakstycke med lacksigill av Westerås hallstämpel, l 38 cm, lås löst, nyckel sakn-
 230Byrå, mahogny, 1900-talets mitt, böjd front, 4 lådor, b 70 cm, smärre def-
 231Stolar, 1 par, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, svart textilklädsel400
 232Konsolbord, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 1 hälft el mitt, demi-lune-format, front med 2 lådor, b 68, h 68 cm100
 233Matta, old Pakistan, 80 x 45 cm100
 234Prydnadsurnor med lock, 1 par, majolika, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor, h 51 cm, 1 lock lagat1 000
 235Fat, tenn, slätt med förstärkningskant runt brätte, graverad text 'Så tin åker war ej lat äth meth måtha ur dit fat' o dat 1702, stpl Johan Lang Stockholm 1700, dia 46 cm3 800
 236Salongsbord, valnöt, sekelskiftet 1900, l 96 cm-
 237Stolar, 1 par, bonad bok, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, renoverade och kompletterade-
 238Matta, semiantik turkmen, 200 x 125 cm, ngt slitage-
 239Muggar, 2 + 1, koppar resp flintgods, 18-1900-tal, sistn med emblem för I6 (Vänersborg), detta med fotnagg, h 9 - 10 cm300
 240Thekanna, nysilver med benknopp, England, 1800-talets 2 hälft, l 27 cm-
 241Kaffekvarn, plåt, smide och mässing, 1800-talets mitt, svarvat trähandtag, h 17 cm300
 242Vinkanna, nysilver, sekelskiftet 1900, h 25 cm-
 243Lykta, plåt och glas, 1800-talets mitt el 2 hälft, h 22 cm, 1 glas def300
 244Skrin, mahogny och ebenholtz med mässingsbeslag, empire, 1800-talets 1 hälft, l 17 cm, nyckel sakn800
 245Späntkniv, trä och smide, 1800-tal, l 20 cm-
 246Skrin, malakit, ant Ryssland, 1800-talets 2 hälft, l 7 cm, nyckel sakn, skador1 400
 247Figurin, porslin, 1700-tal, fiskförsäljare, h 18,5 cm, lagningar3 000
 248Burkar för hårpomada, 2 st, Graisse d'ours du Nord (Björnfettspomada) resp Véritable Moele de Boeuf (Oxmärgspomada), Frankrike, 1800-talets mitt, h 5,5 cm1 100
 249Kontorsljusstake, rödlackerad plåt, 1800-tal, h 19 cm250
 250Vaxstapelställ, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av vinlöv, kinesicerande kvinna mm, h 15 cm100
 251Sybaron, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av putto och seraf, h sammanskruvad 18 cm cm400
 252Sybaron, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av delfin, l 14 cm600
 253Bordspingla, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, nygotik, 1800-talets 1 hälft, h 13 cm, kläpp sakn-
 254Parfymbrännare, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, empire, 1800-talets 1 hälft, i form av romerskt fyrfat på trepassfot, dekor av krönande svan, h 20 cm1 200
 255Parfymbrännare, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, empire, 1800-talets 1 hälft, i form av romerskt tempel, dekor av palmetter mm, h 16 cm, 2 kedjor sakn1 100
 256Sockel (till litofaniskärm?), svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, empire, 1800-talets 1 hälft, rektangulär med dekor av bladstav, dekor av Kronos och Amor i svanbåt, h 10 cm450
 257Ringhållare, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, empire, 1800-talets 1 hälft, lyrformad, dekor av seraf, fleuroner mm, h 15 cm1 600
 258Kannor, 2 st, blanc-de-Chine, Meissen, 1800-tal, reliefdekor, 1 m lock, h 12 resp 17 cm2 200
 259Figurin, porslin, Meissen, 1700-tal, dekor av stående gudinna och katt, polykrom och förgylld dekor, h 15 cm-
 260Koppar, 1 par samt 1 underfat, kinesicerande stil, Meissen, yttre glasyr i cappucinerbrunt, invändig kinesicerande dekor i blå underglasyrmålning, koppar dia 7,5 cm, fat 12 cm-
 261Figurin, porslin, Meissen, 1700-tal, trädgårdsarbete, polykrom bemålning, h 12,5 cm4 400
 262Kaffekoppar med underfat, 1 par, porslin, Meissen, 1800-tal, polykrom och förgylld dekor av militära scener, fat dia 14 cm, medf underfat, porslin, Meissen 17-1800-tal, oktogonal med polykrom och förgylld dekor, dia 12,5 cm4 600
 263Tallrikar 2 +1, porslin, Meissen, 2 st Marcolinis period (1774-1815), 1 1800-talets 1 hälft, reliefdekor av blomsterguirlander mm, polykrom bemålning av sächsicher blumen, dia 24,5 cm, smärre slitage2 000
 264Fickursställ, svärtat gjutjärn, sk Berliner Eisen, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av vinthundar, akantus mm, h 30 cm1 600
 265Skrin, bronserat smide, arts-and-crafts, 1800-talets 2 hälft, l 29 cm, nyckel sakn450
 266Fickursställ, förgylld metall, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av kvinna, maskaron mm, h 27 cm, senare förgyllning150
 267Vinkanna, slipat glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, h 37 cm350
 268Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, byst, bronserad gips på svarvad träsockel, porträtt av äldre dam i bahytt, h 23 cm, nagg100
 269Skål (mortel?), svarvad mahogny, ant Danska Västindien, 1800-talets mitt, dia 10 cm100
 270Mortel, svarvad och skuren mahogny, ant Danska Västindien, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, dia 11 cm, nagg700
 271Snapsglas, 1 par, serpentinsten, handdrejade av Arni Ziska Strandu, Färöarna, sign, h 12 cm100
 272Urna, vitopak glasmassa, 1800-tal, h 22 cm250
 273Flaska, svarvad sten, antagligen 1 årtusendet f Kr, h 5 cm100
 274Lockask, svarvad marmor, 1800-talets mitt, balusterforma, dia 11 cm200
 275Dosa, svarvad och skuren buxbom med elfenbens- och mässingsdetaljer, Danmark 1800-talets mitt, i form av sk themaskine, h 8 cm1 300
 276Dosa med kombinationslås, mässing, 1700-tal, dia 9 cm, lås def700
 277Okänd tysk (?) konstnär, 1900-talets början, dosa, skuret trä, dekor av kvinnoansikte, sign H Steiner, dia 5 cm200
 278Miniatyruppsats, svarvad buxbom med mässingsbeslag, sannolikt svarvad av krigsfånge från fartyget Christian VIII efter slaget vid Eckenförde 5 april 1849, h 13 cm450
 279Dosa, svarvad serpentinsten, 1800-tal, i form av ägg, h 6 cm200
 280Okänd konstnär, porträttmedaljonger, 3 st, Jasperware, 1800-tal, tsar Alexander I, Ludvig XVI resp kejsare Frans I, dia inkl 11,5 cm-
 281Porte-monnaie, petits-pointsbroderad guldtråd och smide(!), dekor av kortspel, rosor samt text lulu, l 8 cm350
 282Necessär, pärlstickad siden, 1800-tal, dekor av mandarin och morian samt text Giuseppe Rouez, l 17 cm, smärre def-
 283Ljusstake, mässing, senbarock, balusterformad stam på oktogonal fot, h 13 cm, senare mutter300
 284Dosa, lackarbete med monterade miniatyrrebusar, Frankrike Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dia 6,5 cm, skador700
 285Etui, pärlbroderi och maroquin, senempire, 1800-talets 1 hälft, l 14 cm100
 286Skrin, sköldpadd, 1800-tal, lock med försilvrad plakett, l 7 cm, smärre def, kulfötter sakn300
 287Okänd amerikansk (?) konstnär, miniatyr på vitopak glasmassa, porträtt av Augustus Edward Jessup 1797-1859, nr 80 i Reinh v Rosens samling, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014, nagg-
 288Arnberg, Elise, miniatyr på ben, porträtt (kopia) av Lydia Eager Jessup, née Mosley 1800-76, nr 92 i Reinh v Rosens samling, sign, prov: i arv till premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 289Manschettknappar, 1 par, mässing, 18-1900-tal, dekor av roulettehjul (!), dia 2 cm600
 290Coaster, lackarbete med plätermontage, 1800-talets 1 hälft, dia 14 cm900
 291Plakett (lock), pläter, 1800-talets slut, dekor av tre lejon i lövverk samt oid vapensköld under hertigkrona, l 8 cm100
 292Gradskiva, mässing, 17-1800-tal, l 11,5 cm100
 293Ikon, emaljerad mässing, ant Ryssland, 1800-tal, Gudsmodern, h 14 cm, ngt slitage1 700
 294Påskägg, bemålat trä, Ryssland, 1900-tal, dekor av tsar Paul I, h inkl mässsingskrön 10 cm800
 295Kalebass, skuret trä (nöt?), Danmark, 1800-talets 1 hälft, dekor av vapensköld med Christian VIII:s monogram och dat 1841 samt lagerkrans med text Frue Mourier 1841, h 10 cm, lagn450
 296Aftonväska, krokodilskinn med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, h inkl kedja 23 cm300
 297Kalebasser, 2 st, Peru, 18-1900-tal, skuren dekor av personer, lamadjur mm, dia 12 cm100
 298Bordsur, mässing, jugend, 1900-talets början, i form av klocktorn, h 30 cm600
 299Uppsatsskålar, 2 st, slipat glas, sk mormorsskålar, 1800-talets 2 hälft, h 21 resp 24 cm, nagg-
 300Skeppsklocka, mässing och smide, 1800-tal, märkt Trille II, h 21 cm, fäste def-
 301Jardinière, glaserat lergods, sekelskiftet 1900, i form av stående gris, l 30 cm400
 302Flaska med propp, porslin, Dresden, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av herdepar i landskap mm, h inkl propp 36 cm-
 303Rosen, Reinhold von, olja, personer vid lantgård, osign, 16 x 25 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014250
 304Rosen, Reinhold von, olja, Bron, sign o dat 1916, 25 x 35 cm, oinramad, nr V i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014250
 305Rosen, Reinhold von, olja, landskap, sign, 25 x 35 cm, oinramad, nr X i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014250
 306Rosen, Reinhold von, olja, fransk (?) lantgård, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014-
 307Rosen, Reinhold von, olja, kustlandskap med hus, sign, 17 x 25 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014350
 308Rosen, Reinhold von, olja, kvinnor vid rödmålad gård, sign, 25 x 35 cm, oinramad, nr XVI i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014250
 309Rosen, Reinhold von, olja, impressionistiskt landskap, sign o a tergo bet Åkerö 1919, 18 x 24 cm, oinramad, nr XVII i konstnärens kvarlåtenskap, prov: Premiärdansösen o balettchefen Elsa Marianne von Rosen, d 2014250
 310Militärt kärl med lock, koppar, 1800-tal, lock med stämpel Blenda (HMS Blenda (1875-1942) samt med krona, h 32 cm200
 311Fat, fajans, ant Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oid sign AB (?), dia 42 cm-
 312Hattask, björk med läderremmar, Luterma, Reval (Tallin), sekelskiftet 1900, dia 37 cm500
 313Fat, tenn, djupt, kulhamrat stpl Gudmund Östling Vimmerby 1780, graverad text under brätte; Jöns Abraham Son 1786 Skjänkt af dess Moder Moder, dia 40 cm, lagn200
 314Okänd designer, bricka, mässing, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnoansikten mm, l 56 cm100
 315Väggvitrinskåp, grönlackerat trä, 4 glashyllor, 100 x 72 cm, djup 18 cm1 500
 316Parti freskfragment mm romersk tid, sk Grand Toursouvenirer, insamlade 1800-talets mitt, enstaka bet Roma, Pompei, Tajans grave, Villa Pamphili mm2 200
 317Tallrikar, 1 par, tenn, slät modell, stpl Matthias Norlin Jönköping 1830, dia 21 cm100
 318Bordsplateau, nysilver med prismor, 1800-talets mitt, l 60 cm, senare spegelglas och prismor-
 319Gryta, koppar med mässingshandtag, sekelskiftet 1900, h 38 cm350
 320Direktvisionsspektroskop, lackerat gjutjärn och mässing, Franz Schmidt & Haensch, Berlin, 1800-talets slut, l 63 cm-
 321Hylsbajonetter, 2 st, M/1867, 1 sign J Walén, 56 cm, prov: Per Flodberg150
 322Brödsåg, smide med trähandtag, allmogearbete, 17-1800-tal, l 32 cm150
 323Ålljuster, 2 st, smide, 18-1900-tal, 1 m trähandtag, l 39 resp 42 cm350
 324Slaglåspistol, dubbelpipig, smide och trä, sk Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt, l 21 cm400
 325Slaglåspistol, smide och trä, sk Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt, l 20 cm400
 326Kamera i fodral, Voigtländer Vitomatic II-
 327Stövlar, 1 par, sk Mukluk, sälskinn, inuitarbeten, 1900-talets 1 hälft el mitt100
 328Lotusflöjt, bakelit (?) och metall, Swanee Whistle or Lotus Flute, 1920-30-tal-
 329Skåpa resp visp, järntråd, 1800-tal, l 41 resp 32 cm100
 330Parti mynt, 17-1900-tal900
 331Keris (kris) i balja, damaskerat smide och hardwood, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, tot l 39 cm-
 332Keris (kris) i balja, damaskerat smide och hardwood, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, tot l 37 cm500
 333Keris (kris) i balja, damaskerat smide, mässing och hardwood, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, tot l 31 cm500
 334Keris (kris) i balja, damaskerat smide, mässing och hardwood, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, tot l 31 cm500
 335Keris (kris) i balja, damaskerat smide, mässing och hardwood, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, tot l 51 cm500
 336Keris (kris) i balja, damaskerat smide, mässing och hardwood, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, tot l 48 cm500
 337Keris (kris) i balja, damaskerat smide, mässing och hardwood, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, tot l 56 cm500
 338Jambiya i balja, mässing, smide och trä, ant Nordafrika, 1900-talets 1 hälft el mitt, tot l 41 cm100
 339Böcker; Litografiskt Allehanda 1863 resp 1864, innehållande ett flertal litografier av personer, topografi, konst mm, hfr bd, skador, ej genomg-
 340Khanjar i balja, Jordanien, 1900-talets 2 hälft, tot l 30 cm-
 341Parti frimärken, hela världen-
 342Fotografialbum med visitkort, sekelskiftet 1900, foton från familjerna Leuhusen mm; prov: Friherre Carl Herman Leuhusen 1934-2010-
 343Fotografialbum med visitkort, sekelskiftet 1900, foton från familjerna Leuhusen mm; prov: Friherre Carl Herman Leuhusen 1934-2010-
 344Fotografialbum med visitkort, sekelskiftet 1900, foton från familjerna Leuhusen mm, pärm med pietra-duraplakett; prov: Friherre Carl Herman Leuhusen 1934-2010-
 345Parti äldre brefkort, bl a 13 st Jenny Nyström och topografi, mestadels Laholm150
 346Parti frimärken, Sverige och Norge 1800-tal800
 347Frimärksalbum, 2 st med frimärken, hela världen150
 348Stolar, 6 st, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets 1 hälft, svart konstläderklädsel300
 349Matta, old Hamadan, 205 x 150 cm-
 350Bordsur, porslin, sekelskiftet 1900, skulpterad och polykromt bemålad dekor av putti mm, h 28 cm, ngn smärre nagg250
 351Bordsfotogenlampa, flintgods med mässingsmontage och vit glaskupa, jugend, 1900-talets början, h inkl skärm 53 cm400
 352Kaminur, bronserad metall, nyrokoko, 1800-talets slut, dekor av kvinna, växtlighet mm, urverk sign T & C, h 31 cm-
 353Bordsfotogenlampa, mässing och glas, sekelskiftet 1900, (senare?) skärm med dekor i bärnstensfärgat överfång, h inkl skärm 66 cm250
 354Skrivschatull, palisander med mässingsbeslag, England, 1800-talets 2 hälft, invändig skrivskiva med (senare) grön skinnklädsel, l 41 cm, nyckel sakn200
 355Avdelningsskärm, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, h 185, tot b 120 cm350
 356Avlastningsbord med lös hylla, grönlackerat trä, England, sekelskiftet 1900, l 92 cm300
 357Matsalsmöbel, 13 del, mahogny, 1900-talets 1 hälft, matbord med 2 fanerade 6 ofanerade iläggsskivor, skänk, buffet och 8 stolar och 2 armstolar, bord tot l 568 cm, fanérskador350
 358Däckstol, trä med rottingklädsel, sekelskiftet 1900, sits def-
 359Edelinck, Gerard efter Jouvenet, Jean-Baptiste, kopparstick, porträtt av Jules-Paul de Lionne 1700, 41 x 34 cm, beskuren, uppkl-
 360Stort parti litograferade bilder efter antiken, 1800-talets slut150
 361Hogarth, William, efter honom, kopparstick, Qui color albus erat, nunc est contrarius albo, pappersstorl 27 x 29 cm, sannolikt senare avdrag-
 362Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Palladis Artes, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 49 cm-
 363Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Palladis Artes, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 49 cm-
 364Dahlbergh, Erik, kopparstick, Carl Gustav Wrangel stormar Frederiksodde, ur Samuel von Pufendorffs 'De rebus a. Carolo Gustavo Gestis', pappersstorl 33 x 38 cm, slitage skador200
 365Blesendorff, Samuel, kopparstick, Erik Dahlberg, ur Suecia Antiqua et Hodierna, pappersstorl 27 x 19 cm-
 366Strauch, Lorenz, kopparstick, porträtt av Christoph Führer, dat 1612, pappersstorl 14,5 x 11 cm, smärre def-
 367Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Circenses Ludi, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 50 cm100
 368Santi Bartoli, Pietro, kopparstick, Palladis Artes, 1693, ur Admiranda Romanarum Antiquitatum, ed Giovanni Giacomo di Rossi, pappersstorl 37 x 50 cm-
 369Preisler, Johan Martin resp de Lode , Odvardt Helmoldt efter van Mander, Karel III, kopparstick; danska kungaportätt, 6 st, Fredrik III-Kristian VII, 33 x 23 cm, ngn marginalfläck el reva100
 370Drevet, Pierre efter de Troy, Francois, kopparstick, porträtt av Louis Auguste de Bourbon, hertig av Maine, Prins av Dombes 1703, pappersstorl 34 x 23 cm-
 371Parti kopparstick mm, 16-1800-tal, bl a Lorens Frölich, ngn def-
 372Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av kvinnodjur, handsign, h 32 cm1 600
 373Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av horisontella, polykroma linjer, sign, dia 17 cm250
 374Franck, Kaj för Nuutajärvi-Notsjö, skål, glas, Hartso, dekor av luftbubblor, sign o otydl dat dia 11 cm900
 375Bergh, Elis för Kosta, karaff med propp och hänkel, slipat glas, sign o dat 1939, tot h 25 cm450
 376Hoff, Paul för Kosta Boda, tillskr, skulpturer, 1 par, kristall, sjölejon, WWF World Edition, h 12 cm-
 377Johansson, Jan för Orrefors, vas, svagt blåtonad glasmassa, Mayflower, etikettsign, h 13 cm250
 378Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, dekor av slipad slinga, Marin, sign o etikettsign, h 22 cm-
 379Okänd designer, vas, glas, dekor i vitt överfång, h 31 cm-
 380Lindstrand, Vicke för Kosta, skålfat/skulptur, klarglas, i form av löv med slipade nerver, sign LG 210 (1956), l 20 cm-
 381Okänd designer för Studio Åhus, väggdekoration, glas, droppformad med dekor av blå, invälsade linjer, dat 1978, h 21 cm-
 382Lütken, Per för Kastrup, vas, glas, Carnaby design 1968, dekor i vitt överfång, etikettsign, h 14 cm100
 383Ollers, Edvin för Kosta, lockskål, grön glasmassa, 1920-tal, h 23 cm-
 384Okänd designer för Boda, skål med underfat, glas, slipad dekor av blomsterkorgar, modellnr 278, fat dia 19 cm, fat med nagg och hårspricka-
 385Palmquist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, sign, h 15 cm-
 386Nyman, Gunnel, Nuutajärvi-Notsjö, vas glas, utdraget spolformad med dekor av luftbubblor mot violett underfång, sign o dat -53, h 33 (!) cm5 000
 387Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, vas/skulptur, tvåfärgat glas, sign, h 19 cm-
 388Strand, Rune, egen verkstad Hovmantorp, skulptur, glasblock, slipad dekor av fiskande inuit, sign, h 19 cm, smärre nagg-
 389Höglund, Erik för Boda, relief, klarglas, dekor av kvinna, handsign, dia 14 cm-
 390Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål, tvåfärgat glas, etikettsign, dia 25 cm-
 391Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, skål, glas, Tupru, etikettsign, designad 1974, dia 26 cm-
 392Höglund, Erik för Strömbergshyttan, skål, turkos glasmassa med blå, gula och vita påklipp, sign o dat 1990, dia 19 cm100
 393Rackham, Richard, Eldoluft, skål, blå glasmassa med rosa mynning, sign, dia 23 cm100
 394Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, Residence, sign o numr 4570, dia 20 cm, medf skål Orrefors-
 395Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 6 + 4 st, glas, Mine, dekor i rosa resp blått, dia 20 cm400
 396Mathiasen, Ole för Royal Copenhagen, figurin, porslin, taxvalp polykrom underglasyrdekor, modellnr 1408, l 11 cm300
 397Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1031, h 6,5 cm-
 398Hummel, Maria för Vilhelm Goebel, figuriner, 2 st, glaserat flintgods, flicka resp pojke, h 14 cm300
 399Figurin, bemålat porslin, Fasold & Stauch, Bock-Wallendorf, art-déco, 1920-tal, sittande ballerina, polykrom bemålning, l 19 cm350
 400Hummel, Maria för Vilhelm Goebel, figuriner, 2 st, glaserat flintgods, musicerande pojkar resp pojke med paraply, h 13 cm250
 401Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figuriner 3 st, porslin, sjöjungfrubarn, modellnr 2364-66, h 11 cm200
 402Matta, semiantik Teke (?), 180 x 100 cm-
 403Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med krukväxt, sign o dat 1984, 115 x 90 cm300
 404Olson, Erik, färglito, 'Requiem för en kubist' numr Prov ex X, utf 1980 för 'Otto G Carlsund i fjärrperspektiv', 26 x 20 cm350
 405Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn, sign o numr 28/260, 26 x 55 cm250
 406Olson, Erik, lito, 'Efter oss syndafloden', sign, numr 5/175 o dat 1970, 37 x 48 cm350
 407Johnfors, Hans, färgetsning, surrealistisk komposition, sign, dat 1986 o numr 92/190, synl pappersstorl 38 x 31 cm-
 408Wiik, Angelica, färglito med metallapplikationer, Jazz, sign o numr 71/290, 60 x 42 cm900
 409Müller, Thomas, färgserigrafi med applikationer, komposition, sign o numr 42/45, 64 x 47 cm1 000
 410Joansson, Lennart, färglinoleumsnitt, Balandsakt, sign, dat 76 o numr 152/210, synl pappersstorl 43 x 38 cm-
 411Wiik, Angelica, färglito med metallapplikationer, caféinteriör, sign o numr 106/260, 60 x 43 cm1 400
 412Müller, Thomas, färgserigrafi med applikationer, komposition, sign o numr 42/45, 64 x 47 cm800
 413Brisel, Bellar, etsning, handkolorerad, kompositioner med personer och duva, sign épreuve unique en couleur, synl pappersstorl 26 x 34 cm-
 414Wiik, Angelica, färglito med metallapplikationer, caféinteriör, sign o numr 33/290, 60 x 38 cm1 300
 415Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1982, 61 x 50 cm-
 416Jansson, Vide, färglito, komposition, sign o numr 152/200, 38 x 43 cm100
 417Roempke, Ilse (Claesson), batik (?), Madonna med Barnet, sign, 39 x 24 cm-
 418Adamsson, Ingvar, akvarell, kustparti med klippor, sign, synl pappersstorl 11 x 21 cm-
 419Herlow Svensson, Bertil, färgserigrafi, konkret komposition, sign o numr 65/90, synl pappersstorl 71 x 51 cm100
 420Dall, Holger, olja, tulpaner, sign, 76 x 48 cm700
 421Bengtsson, Walter, lito, Sten Inge - motiv från Släktingesagan, Webeförlaget 1981, sign o dat 1981, pappersstorl 25 x 47 cm-
 422Arnesen, Frank, olja, surrealistiskt landskap, sign, 32 x 45 cm-
 423Okänd konstnär, olja, komposition med löv, sign Franc (?), 60 x 90 cm100
 424Olson, Erik, litografier, 1 par, samramade, Det stora gästabudet 1 & 2 sign, numr HC 13/15 o dat -77, vardera pappersstorl 29 x 36 cm250
 425Olson, Axel, färglito, Äppleblom, sign o numr HC 10/30, 37 x 57 cm500
 426Matejicek, Vaclav, akvatint, kvinna och duva, sign o numr 26/80, synl pappersstorl 20 x 17 cm100
 427Arenhill, Åke, färglito, kvinna och duva, sign o numr 374/399, 29 x 39 cm100
 428Gruva, Knut, olja, Interiör med tulpaner, sign m a tergo dedikation, 41 x 27 cm-
 429Glemme, Dagmar, färglito, träd, sign o numr EA/150, 54 x 37 cm200
 430Eriksson, Folke, färglito med guldmålning, komposition, sign, dat 1972 o numr 98/125, synl pappersstorl 78 x 57 cm-
 431Helin, Per, tusch, kärlekspar, sign, synl pappersstorl 27 x 22 cm-
 432Höglund, Ebbe, olja, 'Rita', sign, 30 x 20 cm-
 433Wiberg, Harald, tusch, Bock m nyfejade horn, sign Flugen o dat 5 april 1968, synl pappersstorl 20 x 25 cm100
 434Taipaleenmäki, Jussi, färglito, komposition med stående par, sign o numr 168/190, 53 x 37 cm350
 435Olson, Axel, färglito, Låset, sign o numr 56/260, 22 x 29 cm300
 436Norborg, Käthe, olja, blomsterstilleben, sign o dat 1951, 46 x 38 cm900
 437Olson, Axel, färglito, Stenbrottet, Stenhuggeriet Halmstad, sign o numr HC 18/50, 20 x 28 cm300
 438Uhr, Ingrid, batik, En försommarvik vid Vinga, sign o dat 1973, 56 x 82 cm-
 439Thorén, Esaias, färglito, komposition, sign, dat 64 o numr 18/75, 32 x 39 cm400
 440Jacobsson, Britt-Marie, olja, Blått hav, sign, 24 x 37 cm-
 441Eriksson, Ulf, olja, komposition, sign, 15 x 14 cm, a tergo dedikation-
 442Olson, Erik, färglito, 'Oberoende', sign, dat 83 o numr 12/100, 20 x 24150
 443Nordqvist, Sven, etsning, Hantverksgatan 30 (Halmstad), sign, dat -77 o numr 13/60, synl pappersstorl 20 x 25 cm100
 444Olson, Erik, färglito, Sisyfos, sign, dat 83 o numr 21/100, 30 x 21 cm150
 445Rosén, Kjell, olja, landskap, sign, 37 x 44 cm-
 446Planscher, 2 st, litograferade, Lundkarnevalerna 1946 resp 1950 samt foto Adelgatan Lund100
 447Andersson, Ragnar, blandteknik, komposition, sign o dat 59, synl pappersstorl 15 x 30 cm-
 448Bergère, rikt skuren valnöt, ant Frankrike, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, senare, blommig klädsel700
 449Fåtöljer, 1 par, bonad bok med helstoppad klädsel, 1900-talets 1 hälft-
 450Stolar, 8 st, grönlackerat och bronserat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, rygg med kopplat spjälknippe700
 451Hallberg, Jan & Fromell, Sune för Edsbyverken, snurrstol, björk, design 1967, brännstpl-
 452Salongsstolar, 5 st, delvis skuren och svärtad palisander, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, djuphäftad sidenklädsel, framben med hjultrissor-
 453Okänd designer, funkis, 1930-tal, stolar, 6 st, björk, stapelbara, slitage-
 454Okänd designer, 1950-60-tal, biografstolar, 1 par, björk med textilklädsel, sammonterade, b 114 cm-
 455Fåtölj, bonad bok med helstoppad klädsel, 1900-talets 1 hälft, främre ben med hjultrissor, visst slitage-
 456Okänd designer, 1950-60-tal, biografstolar, 1 par, björk med textilklädsel, sammonterade, b 114 cm-
 457Okänd designer, 1950-60-tal, biografstolar, 1 par, björk med textilklädsel, sammonterade, b 114 cm-
 458Fåtölj, skuren mahogny, med blå ylleklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 1 m löst armlän100
 459Soffa, björk, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, l 140 cm200
 460Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, bonat trä med helstoppad, grön sammetsklädsel, svängd rygg, l 27 cm, ngt slitage-
 461Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn med klaffar, mahogny med mässingshandtag, tot l 90 cm-
 462Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, mahogny, 1900-talets 2 hälft, tot l 119 cm-
 463Brickbord med lös bricka, sk butlers tray, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, tot l 120 cm-
 464Okänd designer för NK, hallbyrå med lös spegel, skuren, svarvad och bonad ek, Swedish Grace, plakettsign o dat 1926, tot h 140 cm-
 465Väggur, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, h 52 cm300
 466Väggur, mahogny, Westerstrands, 1900-talets andra hälft, h 66 cm-
 467Väggspegel, ek, modern tillv, 160 x 95 cm-
 468Leon, May K, färglito, vernissage, sign o numr 152/190, oval 27 x 35 cm400
 469Leon, May K, färglito, café, sign, numr 178/190, 40 x 30 cm400
 470Olson, Axel, färgetsning, kvinnor på strand, sign o numr 14/280, 27 x 34 cm500
 471Leon, May K, färglito, romans, sign o numr 52/270, synl pappersstorl 42 x 46 cm800
 472Hurtsskrivbord, valnöt och valnötsrot, nyrenässans, sekelskiftet 1900, l 141 cm, torksprickor, slitage-
 473Okänd konstnär, olja, ålandskap, sign .. Enfelt (?), 32 x 39 cm1 100
 474Parti måleri och grafik, mestadels med Skåneanknytning, bl a Hjalmar Lindblom, Åke Arenhill och Gustav Rudberg100
 475Antonio Gioia för Dux, sängbord/hurtsar på hjul, 1 par, Avanti, b 58 cm150
 476Jönsson, Barbro, färglito, 'Utsikt - Estoril', sign, dat 84 o numr 63/120, 36 x 52 cm-
 477Forsberg, Jonas, akvarell, kustbild, sign, 37 x 49 cm300
 478Strid, Hardy, färgserigrafi, Halmstadmotiv, sign, dat 51-78 o numr 350/360, 49 x 35 cm100
 479Okänd konstnär, 1900-talets början, oljetryck, A Happy Family, ed The Gray Lith Co New York & Chicago, a tergo dat 1908, 38 x 49 cm, medf okänd amerikansk (?) konstnär, blyerts, kvinnoporträtt, otydl sign Charles H... o dat 1909, synl pappersstorl 28 x 22-
 480Okänd designer, 1900-talets mitt, däckstol, bambu, slitage450
 481Parti måleri och grafik, bl a Carl 'Ägga-Calle' Johansson och Bertil Widbrandt-
 482Johansson, Nils Eric, färglitografier, 2 st, stilleben, bägge sign o numr 159/190 resp 245/260, synl pappersstorl 18 x 28 resp 29 x 37 cm250
 483Okänd konstnär, etsning, Lättvindiga takter, otydl sign, dat 83 o numr 7/45, 50 x 46 cm100
 484Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition, sign, dat 68 o numr 59/75 I, synl pappersstorl 62 x 73 cm, fläckar marginalreva100
 485Hansen, Knud, färglito, komposition med personer, sign, dat 82 o numr 224/275, pappersstorl 45 x 65 cm-
 486Golvfotogenlampa, vitlackerat gjutjärn, nyrokoko, 1800-talets slut, justerbar höjd, korroderad, slitage450
 487Högfeldt, Robert, blandteknik, Paris dom, sign, synl pappersstorl 25 x 35 cm-
 488Max (Finkelstein), Peter, olja på papper, Profile 2007, sign, 22 x 29 cm-
 489Skyltdocka, konstmaterial, 1900-talets slut, h 180 cm, ngt slitage-
 490Ernst, Max, färgetsning med collage, ur Oiseaux en péril, Georges Visat, Paris 1975, sign o numr 77/100, 30,5 x 25 cm, synl papperstorl 53 x 41 cm-
 491Strid, Hardy, olja/lack, På hörnet, sign o dat 1957, tot mått 45 x 30 cm100
 492Corneille, (Cornelis van Beverloo), färglito, komposition med kvinna och katt, sign, dat 88 o numr 168/200, 29 x 24 cm 600
 493Olson, Erik, färglito, Alfa och Omega, sign, numr 18/280 o dat -83, 52 x 33 cm350
 494Jonson, Sven, färglito, Gryning, sign EA, 38 x 46 cm500
 495Olson, Axel, färglito, Kväll, sign o numr 12/260, 40 x 50 cm1 600
 496Torso med armar, konstmassa, Bonamie, Belgien, 1900-talets slut, h 75 cm-
 497Skrivbord, mahogny och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, grön, skinnklädd skiva, front med 5 lådor, l 135 cm, medföljer armstol, bonat trä1 900
 498Salto, Axel, färglito, hjortar, sign o numr 6/260, synl pappersstorl 67 x 55 cm600
 499Skyltdocka, konstmaterial, 1900-talets slut, h 180 cm, ngt slitage-
 500Jirlow, Lennart, färglito, personer i trädgård, sign o numr 59/450, 42 x 35 cm1 900
 501Olson, Axel, färglito, trädgård, sign o numr 70/190, 33 x 49 cm400
 502Olson, Erik, färglito, 'Ödets verkstad', sign, dat 74 o numr 213/260, 48 x 67 cm900
 503Snickarebänk, bemålat trä 1900-talets 1 hälft, arbetshöjd 81 cm100
 504Corneille, (Cornelis van Beverloo), färglito, Le palmier retrouvé, ed GKM, sign, numr 21/250 o dat -95, synl pappersstorl 63 x 53 cm2 000
 505Okänd designer, 1940-50-tal, sémainier, valnöt och bonad björk, svagt böjd front, draghandtag i mässing, h 126 cm, smärre slitage450
 506Okänd konstnär, olja, stilleben, sign Aage P, 30 x 42 cm-
 507Tamburmajor, svarvad och bonad ek, sekelskiftet 1900, h 185 cm, 1 pinne sakn-
 508Oppenheimer, Leona, olja, stilleben med vas, sign o dat 1983, 65 x 54 cm-
 509Väggspegel, mahogny med intarsia, ant Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, h 120 cm400
 510Brusewitz, Gunnar, färglito, vitkindade gäss, sign o numr 227/400, synl pappersstorl 30 x 43 cm100
 511Wiberg, Harald, färglito, kråkor i landskap, sign o numr 151/360, synl pappersstorl 35 x 42 cm300
 512Wiberg, Harald, 'blåtonad blyerts', älgko med kalvar, sign Blekhem o dat 1974, synl pappersstorl 31 x 34 cm600
 513Jerken, Erik, akvarell, Smögen, sign, synl pappersstorl 33 x 50 cm-
 514Okänd italiensk konstnär, oljemålningar, 2 st, motiv från Anacapri med Faraglione resp från Posillippo mot Castel dell 'Ovo, Nepael, bägge sign V Giappia (?), 35 x 41 cm-
 515Knudsen, Asta, pastell, På trappan (version III), sign o dat 1969, a tergo dikt, synl storl 15 x 16 cm200
 516Rosensohn, Lennart, färgetsning, rabbiner, sign o numr 19/75, synl pappersstorl 24 x 19 cm-
 517Okänd engelsk konstnär, 1900-talets 1 hälft el mitt, färglito, Durham Castle % Cathedral, otydl sign o numr 232/850, synl pappersstorl 15 x 19 cm-
 518Okänd designer, cafébord, bok, h 70 cm, skiva 70 x 70 cm-
 519Soffbord, borstat stål med glasskiva, h 50 cm250
 520Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm100
 521Antonyi, Imre, olja, ansikte, sign, 100 x 80 cm1 200
 522Olson, Erik, lito, Madonnan med Barnet, sign, dat 1950 (!) o numr 106/130, 42 x 30 cm400
 523Adamsson, Ingvar, färglito, Hårfärgningen, sign o numr 4/16, bet Tryckt för hand från sten, synl pappersstorl 41 x 31 cm300
 524Olson, Erik, litografi, Potatisplockerska, sign EA o dat -50, 34 x 22 cm100
 525Öfverström, Hugo, olja, Bohusländskt fiskeläge, sign, 46 x 55 cm700
 526Nilsson, Lennart, färglito, Slutmalet (Örnabexhults kvarn), sign o numr 60/225, 42 x 58 cm300
 527Litografi, handkolorerad, 1800-talets mitt, Wennersborgs Hamn, ur Nordiska Bilder, synl pappersstorl 44 x 62 cm-
 528Okänd konstnär, pastell, landskap, sign Y Holm...., 36 x 57 cm-
 529Rösiö, Hilding, olja, Flickan från barnhemmet, sign o dat 1971, 46 x 38 cm-
 530Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition med duva och gångjärn, sign, dat 84 o numr 47/95, 60 x 40 cm100
 531Bratsberg, Jan Petter, blyerts, pilgrimsfalk, sign o dat 86, synl pappersstorl 43 x 34 cm300
 532Olson, Axel, färglito, hamnbild, sign o numr 135/150, 15 x 39 cm100
 533Björkquist, Nils, olja, Räv med ungar, sign o dat 1950, 42 x 59 cm-
 534Wiberg, Gunnar, olja, blomsterstilleben, sign, 62 x 52 cm-
 535Okänd konstnär, olja, flicka i fönster, otydl sign o dat 1959, 41 x 33 cm-
 536Lundquist, Mia, färglito, Adams äpple, sign o numr 100/200, 30 x 22 cm300
 537Andrén, Bengt, olja, Parismotiv, sign, 33 x 24 cm-
 538Nanteuil, Robert, efter honom, kopparstick, porträtt av Pomponne de Bellièvre, pappersstorl 34 x 24 cm100
 539Wiberg, Harald, lito, fasaner i landskap, sign o numr 158/160, synl pappersstorl 35 x 43 cm200
 540Nilsson, Vera, färglito, Motstånd, sign o numr 152/360, 57 x 43 cm150
 541Linderholm, Gösta, färglito, Olivträd i Provence, sign o numr 107/225, pappersstorl 58 x 78 cm-
 542Huber, Alexius, relief/multipel, rostfritt stål, komposition, sign o numr 7/30, 49 x 49 cm400
 543Okänd konstnär, etsning, Porträtt av ett folk, sign Lindh(?), dat 83 o numr 16/75, 29 x 29 cm-
 544Ljunggren, Reinhold, färglito, interiör, sign o numr 134/460, synl pappersstorl 27 x 38 cm-
 545Wiberg, Harald, färgoffset, räv i landskap, sign, dat 1976 o numr 62/360, synl pappersstorl 29 x 39 cm200
 546Duraffourd, Alain, olja, stilleben vid balustrad, sign o dat mars 1983, 46 x 38 cm-
 547Okänd konstnär, olja, kustparti med fyrtorn, 1900-talets början, sign Jibe (?), 65 x 100 cm-
 548Nordberg, Olle, färglito, Förbi torpet, sign, numr 32/40 o dat 1972, synl pappersstorl 62 x 81 cm-
 549Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Kouros, Kroisos og Apollon, sign o dat 1988, 70 x 50 cm-
 550Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Den spraengte Apollon eller 68 set fra 88, sign o dat 1988, 70 x 50 cm350
 551Mogensen, Jörgen, blandteknik och collage, Andre tanker på Delos, sign o dat 1987 (?), 70 x 50 cm350
 552Hougaard, (Henning?), olja, motiv från Gilleleje, sign, 38 x 46 cm-
 553Pietilä, Tuulikki, monotypi (?), spanskt landskap, sign Espana o dat 1951, synl pappersstorl 23 x 33 cm-
 554Adamsson, Bo Åke, lito, ryttarstrid, sign EA, synl pappersstorl 26 x 41 cm100
 555Wiberg, Harald, färglito, kråkor i landskap, sign o numr 166/360, synl pappersstorl 36 x 42 cm250
 556Nanteuil, Robert, kopparstick, porträtt av Louis Boucherat cirka 1676, pappersstorl 53 x 43 cm150
 557Parti äldre spel och -konsoler150
 558Nanteuil, Robert, kopparstick, porträtt av Pierre Jannin, pappersstorl 31 x 21 cm, möjl senare avdrag200
 559Preisler, J M efter Als, Peder, kopparstick porträtt av Johannes Wiedewelt 1772, synl pappersstorl 40 x 21 cm, möjl senare avdrag300
 560Norell, Olof, färglito, glasmästarspegel, sign o numr 118/280, synl pappersstorl 69 x 49 cm-
 561Svensson, Roland, färglito, Skärgårdslandskap, sign o numr 101/360, synl pappersstorl 40 x 55 cm800
 562Spegel, mahogny med intarsia, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, a tergo text Ribe 24 september 1848, h 104 cm, skador-
 563Hansen, Björn T, olja och blyerts, Bautastenar, sign o dat 1972, 60 x 50 cm-
 564Larsson, David, akvarell, hamnmotiv från Göteborg, sign, 29 x 40 cm600
 565Pietilä Tuulikki, etsning, motiv från Toledo, sign, dat -52, 21 x 26 cm-
 566Okänd designer för Falkenbergs Belysning, arbetsbelysning, krom och brunlackerad metall, modell 6502,100
 567Kylväska med radio (!), Chillin' Sounds, l 50 cm200
 568Okänd konstnär, 1920-tal, etsning, handkolorerad, vilande kvinna, otydl sign, synl pappersstorl 35 x 26 cm150
 569Okänd designer för Candy Design, Norge, parti figuriner mm, konstmassa, Carl Larssonserien-
 570Troféer, 3 st, monterade, råbockar100
 571Parti glas och keramik; 2 kannor, prydnadsklot, ytterkruka med underfat, fågelfigurin samt ljuslyktor-
 572Sticksåg, AEG 800, i fodral500
 573Kaffeservis, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt, 12 koppar med 11 underfat, 12 assietter, kaffekanna, sockerskål med lock, samt gräddkanna, polykrom dekor av blommor, försilvrad kant-
 574Kaffeservisdelar, porslin, Hackefors Ljung, 1 låda-
 575Okänd designer för Fürstenberg, vas, porslin, 1950-60-tal, förgylld dekor av gaseller, h 30 cm-
 576Sömnadsplanscher, 7 st, litograferad papp, Mölnlycke, 1900-talets mitt, 42 x 55 cm-
 577Brusewitz, Gunnar, färglito, grävling i landskap, sign o numr 294/360, synl pappersstorl 30 x 40 cm200
 578Norman, Knut, olja, fiskebåtar vid kust, sign, 33 x 41 cm100
 579Kaminur, bonat trä, Junghans, art-déco, 1920-tal, l 47 cm-
 5804 del äldre diverse; 2 fotoramar, mässing, parfymflacon samt madonna i miniatyrskåp700
 581Skrivställ, 4 del, nysilver, CG Hallberg, 1910-20-tal, bläckhorn, läskpress, kuvertställ samt pennbricka, denna l 26 cm-
 582Sarpaneva, Timo för Iittala, servisglas, Kalinka, 12 vardera av vin-, öl-, grogg- och snapsglas samt 11 seltersglas1 700
 583Parti diverse, 2 lådor; nysilver, glas, keramik mm300
 584Parti DVD-filmer, 26 st, Beck, i etui (detta def)-
 585Skrivbordslampor 2 st, grå- resp orangelackerad metall, 'Luxo', Jacob Jacobsen AB, Göteborg, 1900-talets mitt resp senare hälft, skador100
 586Wiberg, Harald, tusch, flygande storskrake, sign o dat 1967, synl pappersstorl 28 x 36 cm150
 587Bordslampa, vitopak glasmassa med mässingsmontage, sekelskiftet 1900, h 25 cm200
 588Dalahäst, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft, h 27 cm500
 589Ström, Urban, skulptur, metall på drivved, Trålare, sign o dat 79, l 51 cm-
 590Panton, Verner för Louis Poulsen, teleskoplampa, svart plast och metall, LamPetit, h 20 cm150
 591Mortlar samt pistiller, 3 st, mässing, 18-1900-tal, h 9 - 14 cm500
 592Trådlös övervakningskamera, JOEL, oanvänd i originalförp-
 593Parti porslin och keramik, kaffekoppar och -fat, Eschenbach, smörfat med lock, Royal Copenhagen samt tazza, Delft200
 594Gipsrelief, museumskopia efter Selinostelen, Athens Nationalmuseum, 35 x 29 cm350
 595Okänd designer, krus, glaserat stengods, sign ASK (?), h 22 cm-
 596Parti figuriner, porslin, Gerold, Royal Copenhagen, Ardalt mm, h 10 - 19 cm200
 597Joachim, Christian för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, Gylden Sommer; fat, skål, 2 kannor samt 8 koppar med underfat och assiett800
 598Skrivbordsuppsats, 5 del, fajans, Aluminia, 1920-tal, 1 par ljusstakar, läskpress, hållare för frimärkssvamp samt bläckhorn, ljusstakar h 21 cm, faun med lagning, bläckhorn sakn lock600
 599Parti linne, 1 låda200
 600Parti Lego, 1 låda150
 601Wiberg, Harald, blyerts, tigrar, sign Kolmårdens Djurpark o dat 11/5 1965, 28 x 37 cm150
 602Kumlien, Ludvig, skämtteckning, tusch, 'Särken på kröppen har hó inte, men fotogràvera sej, ská hó....', sannolikt ur Strix, sign, synl h 28 cm200
 603Bouillottelampa, förgylld mässing med grönlackerad metallskärm, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, 2 ljusarmar, h 51 cm600
 604Nattfotogenlampa, tenn med vit glaskupa, 1900-talets 2 hälft, h inkl kupa 29 cm100
 605Wide, Georg för Deco, Helsingborg, saltbinge, flintgods med teaklock, dekor av skånegård, l 14 cm, senare skruvar till lock-
 606UV-lampa, lackerad metall, Philips, 1950-60-tal100
 607Vas, vitopak glasmassa, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av putti mm, h 29 cm, lagn-
 608Serveringsbrickor, 3 st, nysilver, bl a Arabia, l 42 - 60 cm100
 609Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1900-talets 1 hälft, h 17 cm100
 610Okänd konstnär, skulptur/relief, glaserat stengods, polykrom glasyr, sign Ole o dat 1968, h 39 cm-
 611Kaffeservis, porslin, Epiag, polykrom och förgylld dekor av Napoleon, kaffekanna h 19 cm-
 612Elgitarr, Epiphone Les Paul 100, smärre def, osträngad, medf stativ600
 613Figuriner, 8 st, porslin, Lladró, Zephyr, Casades mm, polykrom underglasyrdekor, h 15 - 28 cm450
 614Parti diverse, 2 lådor; skål, Orrefors, ostkupa med underfat kristall, terrin, flintgods, spegel och puderdosa mm300
 615Skrivbordslampor 2 st, grå- resp vitlackerad metall, 'Luxo', Jacob Jacobsen AB, Göteborg, 1900-talets mitt resp senare hälft, skador100
 616Förstärkare, Laney LA30 Acoustic400
 617Lindberg, Harald, färglito, kustparti med segelbåt, sign o numr 270/300, synl pappersstorl 43 x 37 cm-
 618Wickström, Åke, olja, interiör, sign, 27 x 22 cm100
 619Trofé, monterad Springbock, tot h 47 cm-
 620Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal150
 621Thekannor, 2 st varav en med speldosa (!), flintgods, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, i form av sittande katter, h 20 resp 24 cm500
 622Oljelampa för vägarbeten, gullackerad metall, Chalwyn, 1900-talets 1 hälft, h inkl hänkel 35 cm200
 623Okänd designer för A Bergmans Gjuteri Karlskoga, skulptur, svärtat gjutjärn, stående man med gjuteritång, h 21 cm-
 624Okänd konstnär, skulptur, bly på träsockel, sittande gestalt, h inkl sockel 15 cm300
 625Grytunderlägg, nysilver, sekelskiftet 1900, teleskopmodell-
 626Ljusstakar, 6 + 5 + 4 st, metall, modern tillv, h 5, 8 resp 12 cm-
 627Parti bestick, rostfritt stål med nylonskaft100
 628Parti handväskor mm300
 629Parti modernt glas och porslin, 2 lådor; St Eriks, Uppsala Ekeby mm100
 630Tallrikar, 12 st, porslin, Mikasa Maxima, Japan, 1900-talets 2 hälft, dia 31 cm700
 631Parti porslin, keramik mm ´, 2 lådor, bl a vas Royal Copenhagen, dito Michael Andersen & Sön samt 2 skålar, kristall100
 632Serveringsbricka, bemålad plåt, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor, l 46 cm, visst slitage100
 633Wennström, Berndt, färglito, sittande personer, sign PT, synl pappersstorl 38 x 44 cm-
 634Pietilä, Tuulikki, etsning, Sydfransk stadsvy, sign EA 11/25 o dat -50, 21 x 25 cm, gulnad-
 635Barnstol, svarvat trä med flätad sits, sekelskiftet 1900, h 45 cm150
 636Okänd konstnär, skulptur, glaserat stengods, komposition, otydl sign, h 43 cm-
 637Bricka, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, dekor av spridda blommor, l 49 cm, glasyr krackelerad-
 638Krukor, 1 par, porslin, von Schierholz, 1900-talets början, i form av svanar, polykrom och förgylld dekor, h 13 cm, 1 m lagn-
 639Ehrner, Anna för Kosta Boda, martini- resp starkvinsglas, 2 + 2 st, Line, design 1982-
 640Parti äldre diverse, bl a ringhållare, metall, 1800-tal, miniatyrtunna, ben, ägg glas resp keramik mm450
 641Stereokassettspelare med CD, Sony CFD V27L-
 642Plakett, förgyllt gjutjärn, jugend, 1900-talets början, dekor av Davidsköld, lindormar mm, 32 x 32 cm300
 643Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bl a Ekeby Svea och Bo Fajans Eleganta, medf 5 div underfat250
 644Skrivställ, 3 del, grå marmor, art-déco, 1920-tal, bläckhorn, kuvertställ samt brevkniv, dekor av liggande hund i alabaster, l 43 cm, smärre nagg100
 645Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak, teleskopmodell450
 646Skrivbordslampor 2 st, grå- resp grönlackerad metall, 'Aris' för Arisuo Oy, Finland, samt 'Twist T-1', 1900-talets mitt resp senare hälft, skador100
 647Båträcke, rostfritt stå och teak, 1900-talets mitt, l 55 cm600
 648Arbetsbelysning, metall, 1900-talets mitt el 2 hälft100
 649Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 2 uppläggningsfat, skål, lövformat skålfat, vas, kanna samt 8 kuvertaskkoppar, kanna h 24 cm450
 650Almström, Emmy för Rörstrand, sillburkar med lock, 1 par, kaffekoppar med fat, 1 par samt 1 assiett och 1 extra underfat, flintgods, Ostindia, design 1932400
 651Hushållsassistent, Kenwood, A707A-
 652Luftgevär, Ruger Explorer350
 653Poster, litograferad, 1900-talets 1 hälft, Aktiebolaget Törnell & Ringström Norrköping, synl pappersstorl 46 x 58 cm-
 654Norrman, Knut, olja, Venedig, sign, 33 x 41 cm-
 655Bordslampa, mässing med infattade, slipade glasfluss, jugend, 1900-talets början, skärm med polykroma glashängen (dessa inkompletta), h 37 cm600
 656Skulptur, glaserad keramik, liggande leopard, 1900-talets 2 hälft, l 37 cm450
 657Skulpturer, 2 st, glaserat lergods, 1900-talets 2 hälft, leopard med unge, h 28 resp 56 cm900
 658Fat samt 12 assietter, porslin, Royal Copenhagen Sachsisk Blomst, dia 19 resp 29 cm450
 659Fat, porslin, Meissen 1900-tal, lövformat, blå underglasyrdekor i lökmönstret, l 18 cm-
 660Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, porslin, B&G, modellnr 235, l 20 cm-
 661Sockerskål samt cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond, h 7,5 cm350
 662Fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond, l 32 cm500
 663Tallrikar, 8 st, porslin, Meissen, 1900-talets reliefdekor av växter, bemålad dekor av rosor mm i grönt, förgylld kantdekor, dia 21,5 cm-
 664Assietter, 11 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, dia 15 cm450
 665Westman, Marianne för Rörstrand, thekoppar med fat, 12 + 12 st, glaserat stengods300
 666Westman, Marianne för Rörstrand, kaffekoppar med fat, 12 + 12 st, glaserat stengods-
 667Parti fotbollsrelaterade objekt; docka med Gunnar Grens dräkt, ölglas 3 st, VM 1958, askfat, glaserat lergods, litteratur, HBK-singel mm600
 668Westman, Marianne för Rörstrand, kaffekoppar med fat, 12 + 12 st, glaserat stengods-
 669Skrivbordslampor 2 st, grå- resp vitlackerad metall, 'Luxo', Jacob Jacobsen AB, Göteborg, samt 'Chic Populär', 1900-talets mitt resp senare hälft, skador100
 670Kaffekoppar 10 st samt underfat 12 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst300
 671Winge, Sven, akvarell, landskap, sign o dat 77, 25 x 35 cm-
 672Okänd ungersk (?) konstnär, olja, personer vid fiskarboning, otydl sign, 27 x 35 cm-
 673Andrén, Bengt, olja, Kvällsljus, Paris, sign, 20 x 24 cm-
 674Bordsfotogenlampa, blåopak glasmassa med förgyllda mässingsbeslag, frostad glaskupa, sekelskiftet 1900, h inkl kupa 59 cm, elektrifierad200
 675Brödfat, nysilver, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor, l 33 cm-
 676Vaser, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av blommor, h 11 resp 20 cm350
 677Skålar på fot, 1 par, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblond, dia 17 cm800
 678Vinkanna, slipat glas och nysilver, Madsen & T Baagøes sølvpletfabrik, Köpenhamn, 1800-talets slut, h 41 cm-
 679Almström, Emmy för Rörstrand, terrin med lock, flintgods, Ostindia, design 1932, l 30 cm450
 680Almström, Emmy för Rörstrand, terrin med lock, flintgods, Ostindia, design 1932, l 30 cm300
 681Kaffekanna, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, kaffekanna h 23 cm200
 682Parti porslin, Royal Copenhagen, kaffekanna och askfat, musselmalet halvblond, 1 par vaser musselmalet helblond samt sockerskål med lock och gräddkanna musselmalet1 000
 683Lockurna, porslin, Royal Copenhagen. Blå Blomst, h 30 cm500
 684Fruktservis, 12 + 1 del, porslin, Rosenthal Sanssouci, dia 20 resp 33 cm, förgylld kantdekor100
 685Toiletteuppsats, 3 + 1 del förgylld metall med monterade glasfluss, USA, 1900-talets början, nipperdosa, spegel samt hårborste, medf snarlikt smyckeskrin, l 13 - 34 cm200
 686Nipperskåp resp fickursställ, förgylld metall och glas, USA, 1900-talets 1 hälft, h 9 resp 24 cm500
 687Parti mässingsmortlar, 1900-tal, h 4 - 16 cm150
 688Transistorradio, Bang & Olufsen, Beolit 700, svart, design Jacob Jensen 1972, l 36 cm150
 689Westman, Marianne för Rörstrand, thekoppar med fat, 12 + 12 st, glaserat stengods-
 690Läskback, bemålat trä, Faxe, Koral vand, 1900-talets 1 hälft, l 42 cm300
 691Väggprydnader, 2 st, trä, sjömansarbeten, sekelskiftet 1900, h 40 resp 44 cm-
 692Kaffekoppar med fat, 12 + 1, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblond1 800
 693Matta, old Kina, 210 x 140 cm400
 694Scherman, Vera tillskr, olja, interiör med rokokobyrå, sign m pseudonym E Schneider, 18 x 24 cm100
 695Cabrera, Pastor, akvarell med täckvitt, vy mot Pico del Teide, sign Tenerife, synl pappersstorl 24 x 33 cm-
 696Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, italienska kvinnor och barn vid kust, otydl sign o dat 1891, 37 x 52 cm-
 697Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, otydl stpl Köpenhamn, h 18 cm, fyllda-
 698Punschmuggar, 14 + 2 + 1, silver, de 14 stpl C G Hallberg Stockholm, 2 st, sterlingsilver C G Hallberg samt 1 stpl Cesons Göteborg, tot vikt 700 gr1 500
 699Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff, kristall med silvermontage, 1900-talets mitt, h inkl propp 24 cm, ägargravyr på silvermontage-
 700Persson, Sigurd, vas, sterlingsilver, hamrad yta, stpl Stockholm 1978, h 13 cm, vikt 260 gr, framställd till Konsum Stockholms 25-årsjubileum, gravyr under botten1 600
 701Bägare, silver, utsvängd, konisk på godronnerad fot, svisselerad dekor av krönt blomsterkartusch, stpl Peter Gillberg Varberg 1791, h 19 cm, vikt 240 gr, botten med lagning3 000
 702Bägare, silver, svagt trumpetformad, livet med graverad akantusdekor, inv förgylld, stpl Petter Gadd Kristianstad 1751, h 10 cm, vikt 90 gr, ngn buckla2 200
 703Luktdosa, silver, balusterformad med driven dekor av rocailler, godronner mm, delvis förgylld, skruvlock och -botten, (om?)stämplad Samuel Lyberg Borås 1809, h 6 cm, vikt 40 gr2 200
 704Sockerskål med lock, silver, empirestil, 1900-talets mitt, dekor av akantus, godronner mm, l 18 cm, vikt 180500
 705Saltkar samt -skedar, 2 + 2 st, silver resp sterlingsilver, dia 5 resp l 5,5 cm, tot silvervikt 45 gr450
 706Theskedar, 12 st, silver, olika mästare 18-1900-tal, tot vikt 220 gr, initialer400
 707Uppläggningsfat, silver, Tyskland, nyrokoko, 1800-talets mitt, lövformad, dat 1853, l 25 cm, vikt 90 gr, ostämplad, bristningar200
 708Såsskål på löst fat, silver, senempire, dekor av akantus, inv förgylld, präglad vapensköld med initialer FHK & JK för Frans Henrik Kockum dä och hh Jeanna, née Beijer, stpl Gustav Möllenborg Stockholm 1840, dia 19 cm, vikt 730 gr1 800
 709Starkvinsglas, 6 st, silver, slät modell, stpl Mema Uppsala 1920, h 7,5 cm, tot vikt 160 gr300
 710Gallerskål, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, sv importstpl, l 21 cm, vikt 110 gr300
 711Parti LP, bl a Led Zeppelin, Elvis, Beatles mm1 200
 712Grytor, tallrikar mm, delvis glaserad terrakotta, Spanien, modern tillv-
 713Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1895, guldhalt 900/1000, 8,96 gr2 400
 714Kopparmynt, 2 st, 1/6 öre silvermynt, Karl XI 1670 samt 1/4 öre, Kristina 1635100
 715Damarmbandsur, 2 + 1 + 1, förgyllt stål, Tissot, Certina samt Omega, sistnämnda def150
 716Kejserligt, ryskt fickur, silver, Pavel Bure, St Petersburg, sekelskiftet 1900, dekor av den Romanovska dubbelörnen i högrelief och blå emalj, innerboett sign Pavel Bure o numr 49841, dia 5,5 cm, prov; familjearv till Bent Wolstrup (1926-2012), gravyr BW-
 717Châtelaine med fotogömma, förgylld metall och svart siden-
 718Korkskruv, sk tyska damben, Tyskland 1900-talets början, l utfälld 13 cm, emaljdef1 000
 719Medaljer, 4 st, 1 par Oskar II:s 25 åriga regeringsjubileum 1897, i originaletui, tot vikt 55 gr, 1 försilvrad metall Pansarskepper Gustaf V samt minnesmedalj metall, Drottning Lovisas död-
 720Medalj, vitmetall, slagen 1824 av Riksens Ständer till åminnelse av Kronprinsparet Oscar (I) och Josefinas förmälning 1823, dia 6 cm-
 721Lornjett, 8 k rödguld, 1910-20-tal, i etui av sköldpaddsimitation, l 15 cm, vikt 11 gr400
 722Cigarettmunstycke, ben med guillocherat och emaljerat silver(?)montage, art-déco, 1920-tal, l 13 cm, i original sidenetui400
 723Bilklocka, mässing, Doxa, 8 dagars verk, 1900-talets början, dia 9 cm1 100
 724Damfickur, silver, 1800-talets 2 hälft, dia 4 cm, medf herrfickur, silver, sekelskiftet 1900, urtavla sign Conr Carlsson Norrköping, dia 5 cm, bygel sakn-
 725Dockhuvud, bisquit, Armand Marseille 518/33K, h 10 cm-
 726Herrfickur, sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, urtavla sign JW Benson London, boett med samma signatur London 1884, dia 5 cm-
 727Stort parti armbandsur, 1 låda-
 728Parti smycken, bijouterier mm, 1 låda300
 729Ring, 18 k röd- och vitguld med 6 åttkantslipade diamanter, stpl Lawepe Stockholm 1968, vikt 3,1 gr500
 730Hänge, 14 k rödguld med kaméskuren snäcka, dekor av kvinna, ostpl, 2,5 x 2 cm, vikt 4,1 gr350
 731Carmoséring, 18 k vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 ct och 8 dito om cirka 0,04 ct, totalt cirka 0,6 ct, stpl Ädelsmycken Stockholm 1969, vikt 4,1 gr-
 732Örhängen, 1 par, 14 k vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om tot cirka 0,65 ct-
 733Hänge med kedja, 14 k vitguld, blomformat hänge med 35 briljant- och åttkantslipade diamanter om tot cirka 1 ct, h 3 cm, tot vikt 4,7 gr2 800
 734Tennesmed (Carlsson), Rune, egen verkstad, Kalmar, collier, tenn, 1960-tal, stpl-
 735Örhängen, 1 par, 18 k röd- och vitguld med carmoséfattade vita stenar, sv stpl, tot vikt 3,1 gr350
 736Armband samt 1 par örhängen, 18 k rödguld med olikfärgade halvädelstenar, armband l 17 cm, otydl utl stpl, tot vikt 5,4 gr-
 737Armlänk, 18 k rödguld, stpl Ädelsmycken Stockholm 1962, vikt 48,2 gr10 000
 738Okänd designer för Salovaara/Heimo-Koru OY, hänge samt kedja, sterlingsilver med facettslipade bergkristaller, tot h 4 cm, vikt 10 gr, säljes till förmån för Amnesty-
 739Collier, polykroma glaspärlor, l 45 cm-
 740Okänd konstnär, 18-1900-tal, skulptur, skuret och bemålat trä, stående afrikansk man, h inkl sockel 78 cm, smärre def12 000
 741Cigarrskrin, bronserad och försilvrad metall, Japan Meiji-Taishô, 1910-20-tal, dekor av elefanter mm, inv förgyllt, l 15 cm100
 742Bojan, porslin, Kangxi-stil, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av drakar och växtlighet, botten med koncentriska cirklar, h 14 cm1 400
 743Vas, äggskalsporslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av mytologisk scen samt skrivtecken, oid sign, h 20 cm900
 744Tallrikar, 2 st snarlika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner i landskap, dia 23 cm450
 745Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), 1 oktogonal, 1 med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 23 cm, nagg200
 746Skulptur, celadonglaserat lergods, Buddhahuvud, orientaliskt arbete, 1900-tal, h 12 cm150
 747Tallrikar 1 par, djupa, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille rose-färger, dia 23 cm350
 748Tallrikar 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille rose-färger, dia 23 cm, 1 m smärre kantnagg450
 749Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av blommor, fjärilar mm i famille rose-färger och guld, dia 23 cm450
 750Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor av blommor mm, tot h 34 cm-
 751Skål, porslin, Japan, Meiji-Taishô, blå underglasyr- samt polykrom överglasyrdekor av pioner, Fo-hundar mm, oid sign, dia 22 cm-
 752Masker/skulptur, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, h 47 - 56 cm-
 753Rökbord/pall, hardwood med intarsia och metallinkrusteringar, ant Indien, 1900-tal, oktogonal skiva, h 39 cm200
 7548 del porslin, Kina, 1900-tal; vas, bojan, skålar 1 par, skedar 1 par samt lock 1 par, vas h 26 cm, 1 skål m kantnagg och hårspricka150
 755Golvvas/paraplyställ, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av himmelsdrakar jagande den heliga pärlan mm, h 46 cm, spricka1 000
 756Golvvas, porslin, Kina Qing/republik, 1900-talets början, dekor av bataljscen i famille-rose-färger mot craqueléfond samt av Fo-hundar i relief, oid sign, h 62 cm, mynningslagn2 800
 757Bastuaggregat, Tylö Sauna GP 8, medf stenar-
 758Bastuaggregat samt -kontrollpanel, Tylö, slitage-
 759Kaffeservis, porslin, Rosenthal, Pompadour, 12 koppar med fat, 12 assietter, kaffe- och gräddkanna samt sockerskål med lock, kannan h 27 cm1 100
 760Westman, Marianne för Rörstrand, matservis, glaserat stengods, cirka 90 del, bl a 23 mattallrikar, 12 djupa- och 16 assietter1 100
 761Mat-, kaffe- och theservisdelar, glaserat flintgods, portmeirion, The Botanic Garden, visst slitage500
 762Matservis, porslin, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, polykrom blomdekor300
 763Vinback, bemålat trä, Vilhelm Christensen, 1900-talets 1 hälft, l 48 cm300
 764Iversen, A J, egen verkstad, soffbord, mahogny, etikettsign, l 120 cm-
 765Soffbord, bonat trä med dubbla, facettslipade glasskivor, 1900-talets 2 hälft, oktogonalt, l 140 cm, visst slitage1 100
 766Matservis, porslin, Alt Schönwald, 1900-talets 1 hälft, Eamag, förgylld kantdekor250
 767Parti koppar, 4 del, 1800-tal; nattkärl, bulkruka, vattenkanna samt kaffekanna, slitage-
 768Matsalsmöbel, 7 del, ek och svärtat trä, barockstil, 1900-talets 1 hälft, svarvade ben, matbord med 2 utdragbara skivor, 4 stolar samt 2 armstolar, grön plyschklädsel, bord tot 258 x 106 cm, slitage-
 769Matta, old Pakistan saff, 180 x 60 cm300
 770Damarbetsbord, ek med mässingsbeslag, jugend, 1900-talets början, front med 2 lådor, b 51 cm100
 771Okänd designer för Gebrüder Thonet, stolar, 10 st, brunbetsat böjträ, tillv 1979-
 772Okänd designer, sittmöbel, helstoppad, röd klädsel, h 68 cm, skador-
 773Soffbord med klaffar, mahogny, 1900-talets mitt, ben med lejontassar i mässing, 3 lådor i sarg, tot l 132 cm-
 774Okänd designer, draperi/vävnad, ylle, jugend, sekelskiftet 1900, 210 x 170 cm-
 775Arbetsbelysning, svartlackerad metall, Luxo, 1900-talets mitt, slitage250
 776Soffbord, mahogny, oregelbunden skiva, kryssben med 4 lejontassar, l 145 cm-
 777Soffbord, bonat trä med grön marmorskiva, 1900-talets mitt, l 155 cm, slitage-
 778Radiobord, ljus björk, 1930-40-tal, h 60 cm150
 779Matta, semiantik Turkmen (?), 150 x 90 cm200
 780Sängbord, krom med palisanderimiterande laminat, Variett, Tyskland, 1900-talets mitt, h 66 cm, vred sakn-
 781Serveringsbord med fällbar skiva, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, uppfälld h 75 cm-
 782Okänd designer, 1960-tal, slagbord, bok med teakskivor, tot 138 x 85 cm, visst slitage100
 783Paraplyställ, konstläder, 1900-talets mitt el 2 hälft, medf 3 käppar250
 784Hurts, mahogny med grön, läderklädd skiva och mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, 3 lådor, l 94 cm100
 785Skolplansch, litograferad, Hjärtat, Gunnar Saietz AB Stockholm, 1900-talets mitt, 95 x 67 cm100
 786Hansen, Severin för Haslev Møbelsnedkeri, soffbord, mahogny, plakett från Illums Bolighus, l 149 cm350
 787Parti modern grafik, posters mm-
 788Fusaro, Jean, efter honom, färglito Le port de Sète, tryckt sign, pappersstorl 31 x 48 cm-
 789Hatthylla med klädhängare, ek med mässingskrokar, England, 1900-talets 2 hälft, dekor av infattade porslinsplaketter, l 105 cm300
 790Wanscher, Ole, tillskr, soffbord, mahogny, Den Permanente Vesterport, København, l 130 cm-
 791Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm800
 792Taklampa, förgylld mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, dia 43 cm1 700
 793Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, 12 ljusarmar, dia 80 cm, h 105 cm350
 794Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 4 ljusarmar, h 25 cm-
 795Takkrona, glas, venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft, 5 ljusarmar, tot h 100 cm-
 796Takkrona till 5 ljus, mässing, 18-1900-tal, sammansatt av äldre delar, h 30 cm300
 797Takampel, mässing med rosa glaskupa, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, etsad dekor1 700
 798Taklampa, koppar och smide med frostad glaskupa, jugend, 1900-talets början, dekor av klöverblad mm, h 42 cm2 800
 799Taklampa, bemålad metall, 1900-talets 2 hälft, dekor av grenar och löv, h 50 cm300
 800Ljusstake, förgylld brons, 1800-talets mitt, dekor av sittande hund, h 16 cm, lagn700
 801Tallrikar, 3 st, tenn, 17-1800-tal, Sverige, Sachsen resp England, dia 19-23 cm, svenska tallriken m lagn och pålödd upphängningsring-
 802Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1900-talets 1 hälft, pressad akantusdekor, h 17 cm-
 803Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, Art of Living 1948, sannolikt utf 1977 av Galerie Maeght, synl pappersstorl 39 x 60 cm, beskuren-
 804Skyltdocka, konstmaterial, 1900-talets slut, h 180 cm, ngt slitage-